Alasz - jak go zrobić???

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: heniu1980 »

Zawsze lubiłem kminek i jestem ciekawy jak smakuje ten litewski specyfik. Może ktoś go robił i zdadzi przepis? Bo hardkorowy koksu raczej nic nie powie, bo woli wpierniczać steki.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 maja 2012, 11:28 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, literówki.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: wiking »

Przepisy są różne, w każdej książce inny. Ja stosuję ten, 2dkg kminku, 1/2 litra wódki 40%, 1/2 litra spirytusu, 1/2 litra wody, szklanka cukru, można dać troszkę skórki pomarańczowej. Wykonanie jest bardzo proste, zagotować wodę z cukrem wsypać kminek i odstawić pod przykryciem na dobę, następnie dodać procenty, wymieszać, przefiltrować i zostawić w spokoju na minimum trzy miesiące, po upływie tego czasu wytrąci się jeszcze osad, wystarczy zlać z nad osadu do butelek i gotowe. Smacznego. Obrazek

Autor tematu
heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: heniu1980 »

No i zrobiłem swój alasz z psotki z wina kawowego. do 45% połóweczki dałem: 3/4 paczki kminku z Kamisu, dwie łyżeczki cukru, 100 ml wody, pół skórki ze średniej pomarańczy i 13 migdałów. Cukier z kminkiem zagotowałem w 100 ml wody i jak ostygło dodałem resztę. Po zmieszaniu wszystkiego dodałem trochę płatków dębowych średnio opiekanych. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie???

Posty scalone



Do tego dodałem jeszcze korzeń arcydzięgla. Leżało 2 tygodnie po kolejnych 10 dniach mała degustacja i wynik jest zadowalający.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: wiking »

Sam jestem ciekawy, bo z tego co wnioskuję to zrobiłeś to na destylacie z prostego aparatu, a w takiej wersji jeszcze nie próbowałem. :piwo:

Autor tematu
heniu1980
100
Posty: 102
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2012, 14:27
Krótko o sobie: Miedź, miedź i jeszcze raz miedź
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Ropczyce
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: heniu1980 »

Polecam. Dla mnie miodzio, chociaż nikomu prócz mnie nie smakuje :o nie wiem dlaczego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 sie 2012, 23:28 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: gr000by »

Po degustacji Alaszu produkcji Polmosu Łańcut przyszedł mi dawno temu pomysł, aby samemu alasz wykonać. Ostatnio mając wolny spirytus, zacząłem szukać o nim informacji. Na stronie Polmosu jest notka, że produkuje się go z rektyfikatu zbożowego i destylatu kminkowego, ani słowa o ewentualnych dodatkach. Przepisy w Internecie mówią o kminku zwyczajnym jako podstawie, a jako dodatki są wymienione różne popularne przyprawy. No i urodziło się taka "wariacja na temat".

Składniki:
- 200g kminku zwyczajnego całego;
- 2 czubate łyżki cynamonu mielonego;
- 5 łyżek kolendry całej;
- 1 czubata łyżka anyżku;
- 2 łyżki kardamonu całego;
- 1 łyżeczka owoców jałowca;
- 1 łyżeczka ziaren kawy;
- 4 spore gałązki mięty;
- 5 gwiazdek anyżu;
- 2 średnie, dojrzałe pomarańcze;
- 1 dojrzała cytryna.

Do dwulitrowego słoja wrzuciłem kminek, cynamon, anyżek, kawę, miętę. Kolendrę, kardamon, owoce jałowca, gwiazdki anyżu rozgniotłem w moździerzu i wrzuciłem do słoja. Pomarańcze i cytryny umyłem porządnie, sparzyłem wrzątkiem, otarłem możliwie dużo skórki (bez białego) i wrzuciłem ją do słoja. Z owoców wycisnąłem sok i jego też wlałem do słoja. Zalałem to wszystko 1,5 litra wódki 45% i odstawiłem na razie na tydzień do wydobycia aromatów.

Planuję potem odlać alkohol, a pozostałość zalać jak najgorętszym syropem z 1 litra wody i 1 kg cukru, odstawić na dobę i później odcedzić przyprawy, a wyciąg połączyć z alkoholem i dodać 1,5 litra spirytusu, by uzyskać likier o mocy ~40%. W razie, gdy produkt będzie za mało kminkowy, dodam jeszcze kminku na etapie zalewania syropem cukrowym.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: ta_moko »

Oj ale narobiliście mi ochoty... Zapomniałem o tym trunku a bardzo go kiedyś lubiłem, choć sam nigdy go nie robiłem. Muszę go zrobić w najbliższym czasie.
@wiking - skórkę zagotować z cukrem czy jakoś inaczej dodawać? I trochę, to ile? Ten kolor to z dębu?
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: wiking »

Na taką ilość wystarczą obrane z albedo skórki z połowy nie dużej pomarańczy należy je dodać po dodaniu spirytusu i wyciągnąć po jednym dniu maceracji aby aromat pomarańczy nie zdominował wszystkiego, a co do koloru, to taki daje właśnie kminek.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: Wald »

Dobra, cenna i prawdziwa rada ze skórkami pomarańczy, nie tylko do tej nalewki.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: gr000by »

Wyciąg alkoholowy odlałem, zagotowałem wodę z cukrem, wrzuciłem do niej części stałe. Na następny dzień dodałem spirytusu, przecedziłem, wymieszałem z wyciągiem alkoholowym. Kolor brązowy, klarowność przypomina trochę błoto :D. Wlałem całość do butli 5l i odstawiłem do wyklarowania się, nie mam teraz czasu filtrować takiej ilości nalewki. Niestety uległem pokusie i zakosztowałem tego trunku - jest genialny. Kminek intensywny w smaku, ale nie przykrywa całej gamy dodatków. W tle wybija się kolendra, anyż i kardamon. Czuć delikatny chłód mięty i lekką ostrość cynamonu. Jak poleży to zrobi mu to najlepiej :D. Myślę, że będę mógł spokojnie dodać jeszcze 1-2l wódki 40%, jest tak mocny w smaku.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: wiking »

gr000by pisze:
Składniki:
- 200g kminku zwyczajnego całego;
- 2 czubate łyżki cynamonu mielonego;
- 5 łyżek kolendry całej;
- 1 czubata łyżka anyżku;
- 2 łyżki kardamonu całego;
- 1 łyżeczka owoców jałowca;
- 1 łyżeczka ziaren kawy;
- 4 spore gałązki mięty;
- 5 gwiazdek anyżu;
- 2 średnie, dojrzałe pomarańcze;
- 1 dojrzała cytryna.
Zdania mogą być podzielone, ale moim zdaniem to już nie jest Kminkówka tylko zlepek czego się tylko da po prostu wydaje mi się, że przekombinowałeś co nie świadczy o tym, że ma to być nie dobre wręcz przeciwnie może wymyśliłeś nowy smak.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: gr000by »

@ wiking, rozumiem twój punkt widzenia, czystą kminkówkę będę robił w najbliższej przyszłości, więc będę miał co porównywać. Może wygląda to jak przepis na horror alkoholowy ;), ale dodawałem to co czułem (bądź wydawało mi się co czułem) w Alaszu Łańcuckim. Na efekty przyjdzie poczekać jeszcze parę miesięcy, więc liczę, że nie pójdzie to wszystko na marne straty.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: gr000by »

Dzisiaj w mgnieniu oka rozpłynęła się butelka alaszu mojej produkcji. Wszystkim smakowała, wszyscy wzięli dolewkę, niekoniecznie jedną :D. Moje odczucia na temat trunku: kminek dominuje smakowo, jest cały czas na pierwszym planie. Mięta i cynamon pojawiają się po sobie, czuć delikatnie anyż, kardamon i kolendrę. Całość nie za słodka, chociaż dla lubiących wytrawne napoje można zmniejszyć dawkę cukru o 1/4. Nalewka w spokoju się sklarowała, ale na przyszłość mam zamiar zamienić cynamon mielony na ten w laskach - powinno to ułatwić klarowanie się nalewki. Wkrótce zrobię ją ponownie, bo wymaga trochę czasu do ułożenia się, a zbyt szybko znika z butelek ;).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: bociann2 »

”Likier kminkowy, popularny Alasz, ma licznych zwolenników, którzy lubią go popijać do czarnej kawy. Nazwa likieru pochodzi od nazwy majątku ziemskiego Allasch pod Rygą, w którym zaczęto go wyrabiać na początku zeszłego stulecia. Zyskał on w krótkim czasie wielkie uznanie w wielu krajach europejskich jako słynny "ryski alasz" (Allasch Kummel). Obecnie produkowany jest przez wiele fabryk, jako likier lub wódka o różnej mocy i słodyczy, jednak najlepiej udaje się jako wyrób mocny, o mocy 40-43° i słodki (40-45% cukru). Jest on łatwy do sporządzenia w domu przy użyciu dobrego olejku kminkowego.
Cechy charakterystyczne likieru: bezbarwny, moc 40°, zawartość cukru 400 g/l, zapach i smak - mocny, kminkowy.

P r z e p i s
Skład zestawu na 2,5 l likieru:
ml
1. Olejek kminkowy (20 kropli) 0,5
2. Olejek anyżowy 1 kropla
3. Olejek cytrynowy 1 kropla
4. Spirytus 95° 1000
5. Wódka 45° 100
6. Syrop cukrowy z 1 kg cukru 1000
7.10-procentowy roztwór kwasu cytrynowego 3
8. Woda do objętości 2,5 l ok. 400


Do litra spirytusu 95° wlać pipetą (kroplami) olejki, zmieszać po czym dolać wódkę i wodę. Rozcieńczony, aromatyczny spirytus wlać następnie do gorącego normalnego syropu powoli, przy stałym mieszaniu, otrzymując 2,5 l klarownego zestawu likieru. Dodatek olejków anyżowego i cytrynowego jest pożądany dla wzbogacenia aromatu, ale niekonieczny. Gotowy zestaw Alaszu należy pozostawić w spokoju na przeciąg miesiąca, po czym dojrzały likier jest gotowy do spożycia.”

Aby likier nabrał ciekawszego smaku można przyprawić gorzkimi migdałami, korzeniem dzięgla, anyżkiem i skórką pomarańczową.

(http://www.naszapiwniczka.yoyo.pl/likieryswoiste.html)
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: gr000by »

Zalałem zestaw składników na alasz ze swojego przepisu, ale zostało mi sporo kminku (kupiłem za dużo na zapas). Czy ktokolwiek próbował aromatyzować kminkiem alkohol w taki sposób, jak robi się gin? Alasz z Polmosu Łańcut jest robiony właśnie z destylatu kminkowego i zastanawiałem się czy warto spróbować tej metody w skali domowej.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: michal278 »

Łotysze dają 3 rodzaje kminku: kumin, kminek i czarnuszke.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: ta_moko »

Ani kumin, ani czarnuszka nie są odmianą kminku. ... Choć Łotysze pewnie dodają. ;)
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Alasz - jak go zrobić???

Post autor: michal278 »

Kumin to kmin rzymski, czarnuszka nazywana jest polskim kminkiem, temu tak napisałem. Dziękuję za czujność.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”