Strona 1 z 1

Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 13 lip 2013, 12:05
autor: lesgo58
Od jakiegoś czasu obserwuję ewolucję systemu VM (vapour management). W związku z tym, iż całość jest rozrzucona po różnych tematach - postanowiłem zebrać wszystko do kupy i opisać ten system podpierając się też swoimi ( i nie tylko) doświadczeniami czy też obserwacjami.
Jak ogólnie wiadomo system ten krąży po świecie już od 2006 roku. Aż dotarł do nas jakieś 3 lata temu. Propagatorem był kol. Swerige vel Jarosław.
W oryginalnym założeniu ujście dla tego systemu umieszczono w głowicy - zwyczajowo na przeciwko ujścia LM (liquid management). Jaka idea przyświecała temu faktowi - nie umiem określić. W każdym bądź razie powstał system, który od samego początku został okrzyknięty "cudownym". Niestety po jakimś czasie hurraoptymizm opadł.
Chcąc dowiedzieć się co było przyczyną tego stanu rzeczy postanowiłem wykonać szereg doświadczeń i eksperymentów. Zresztą nie tylko ja. Z tego co mi wiadomo wykonywał takie doświadczenia też kol. Akas.
Do jakich wniosków doszliśmy?
Ano destylat otrzymany ujściem VM niewiele się różni (jeśli w ogóle!) od tego otrzymanego systemem LM. Główną tego przyczyną jest miejsce zamontowania VM. Czyli w głowicy. Miejsce to jest przestrzenią w której spotykają się opary unoszące się z kotła do góry ze schłodzonym płynem w postaci refluksu.
Jaki jest minus tego faktu?
Ano to, że lekkie przedgonowe frakcje krążą w głowicy przez bardzo długi czas. Skutecznie zanieczyszczając odbierany destylat. Przyczyną tego faktu jest to, iż po stabilizacji kolumny i odebraniu wyliczonej hipotetycznej ilości przedgonów, gdy przechodzimy do serca, to ciągle na początku wyczuwamy nikłe ale wciąż przedgonowe aromaty, które są wypłukiwane z ciągle zanieczyszczonej chłodnicy. Aby chłodnica się dobrze wyczyściła potrzebuje czystych oparów unoszonych się ciągle ze zbiornika do góry. Tak więc tracimy nawet i 500 ml dodatkowego serca aby pozbyć się tych aromatów.
Fakt zanieczyszczonego destylatu dotyczy tak ujścia LM jak i VM. Nie istnieje taka opcja, którą wielu podnosiło, że w głowicy następuje podział par na dobre i złe. Te dobre w/g ich teorii miały uchodzić ujściem VM, a te złe miały unosić się do góry omijając interesujące nas ujście. Stąd powstał mit systemu VM jako remedium na wszelkie bolączki systemu LM. Totalna bzdura. Obydwa systemy dają ten sam jakościowo destylat. Z tym, że używając jako główny system VM i tak musieliśmy zaprzęgać do odbioru przedgonów dodatkowo system LM. Tym sposobem montując system VM w głowicy nic nie zyskiwaliśmy, wręcz przeciwnie - trzeba było wydać dodatkowe pieniądze nie otrzymując nic w zamian poza dodatkowym gadżetem.
Dlatego wspomniany już kolega Akas wymyślił inną wersję ujścia VM. Wersję obniżoną.
Jaka idea przyświecała temu faktowi? Porównując próbki otrzymane przy pomocy obydwu systemów wpadł na pomysł obniżenia ujścia VM ( w późniejszym czasie nawet LM) wytwarzając dodatkowy bufor magazynujący frakcje lekkie, który to skutecznie izolował je od obniżonego ujścia VM.
Bufor ten powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
Co nam daje ten bufor?
Muszę cofnąć się do idei odbioru destylatu systemem LM. Po stabilizacji kolumny i odebraniu przedgonów wielu z nas kombinowało na różne sposoby aby móc wyeliminować z początku serca ( bądź późnego pogonu - zależy jak na to spojrzeć) ten dodatkowy feler w postaci obcych aromatów wskazujących ciągle na obecność śladowych ilości przedgonów. Są tacy co odbierają dodatkowe ilości destylatu ( nawet i 0,5 litra) i go izolują od serca, są inni co dodatkowo po odbiorze przedgonów dodatkowo stabilizują kolumnę i jednym rzutem opróżniają jeziorko, są też tacy co przerywają pracę kolumny i płuczą chłodnice wymywając śladowe ilości przedgonów zgromadzone na wężownicy czy ściankach chłodnicy.
I właśnie w zabrudzeniu chłodnicy i konieczności jej umycia upatrywałbym tę niedogodność i stratę jakiejś tam początkowej ilości serca celem umycia rzeczonej chłodnicy.
Do głosu więc dochodzi wymieniony wcześniej bufor, dzięki któremu izolujemy się od tych ciągle zanieczyszczonych oparów - tym samym mając możliwość przejścia od razu po odbiorze przedgonu do odbioru czystego serca.
Zadaniem buforu jest akumulowanie resztek frakcji lekkich, które nie mieszczą się w jeziorku. Jeziorko oczywiście opróżniamy w sposób kropelkowy ujściem LM równolegle do odbioru serca obniżonym ujściem VM (bądź jego wersją LM). Tak więc mając obydwa systemy wykorzystujemy je równolegle i z korzyścią dla otrzymanego destylatu.
Ktoś w tym momencie może powiedzieć- ale przecież możemy taki myk zrobić mając ujście LM i VM umieszczone na przeciwko siebie w głowicy. jest to błędne rozumowanie.
Winę ponosi refluks. Powracając na wypełnienie w postaci płynu bardzo szybko zamienia się w opary i ponownie unosi się go góry. Jak już wspomniałem refluks ten zanieczyszczony jest przez resztki frakcji lekkich osadzonych w chłodnicy. Tak więc opary powracające z wypełnienia do głowicy są w dalszym ciągu składające się z czystego alkoholu i frakcji lekkich. I to właśnie jeszcze przez jakiś czas już po odbiorze przedgonów ciągle odbieramy czy to ujściem LM czy VM. I to właśnie z tego faktu wynikają nasze straty w sercu.
Z kolei obniżając ujście VM izolujemy go od refluksu i zanieczyszczonych oparów, które - powtórzę - krążą między chłodnicą, jeziorkiem a górną częścią wypełnienia. A w tym czasie odbieramy już czyściutkie serce. Jednocześnie - już kropelkowo - odbieramy ujściem LM resztki przedgonów. Ci co mają bardzo dokładne termometry z rozdzielczością 0,01*C są w stanie prześledzić ten etap destylacji w sposób "naoczny".
Ot i cała idea tego pomysłu.
Wnioski:
- odbiór boczny wpływa korzystnie na jakość odebranego destylatu,
- wpływa na zwiększenie ilości odebranego serca ( ja serce zaczynam odbierać już gdy mam odebrane "dopiero" 100ml przedgonów)
- mniejsza ilość przedgonów oraz doatkowo odbierana w tzw. międzyczasie bez straty czasu podstawowego wpływającego na długość całego procesu destylacyjnego,
- boczne ujście umiejscowione w kolumnie wpływa korzystnie na działanie systemu VM. W kolumnie jest większe ciśnienie niż w głowicy. Przez co destylat wylatuje "chętniej". A samo ujście wystarczy, że ma zaledwie 1/2 cala. W moim przypadku mam takie ujście i mimo to muszę go przymykać go nawet do połowy przy normalnej pracy.
- bufor wytworzony nad ujściem VM spełnia zadanie izolatora i akumulatora. W pierwszym przypadku izoluje niechciane frakcje od ujścia VM, a w drugim magazynuje je aż do momentu odebrania ich definitywnie ujściem LM.
Zalecenia do prawidłowego działania unowocześnionego systemu VM:
- b. dobrze ocieplona kolumna, zbiornik i głowica. Ja mam trzy warstwy otuliny do rur hydraulicznych. Ale myślę, że wystarczą dwie,
- porządne zalanie kolumny. W przypadku nowych sprężynek nawet 2-3 krotne. Gdy ktoś posiada już sprężynki po "przejściach" bądź specjalnie trawione to wystarczy jeden raz,
- dokładna i dosyć długa stabilizacja kolumny. Ja stabilizuję zwyczajowo 60 minut. Im dłużej tym dokładniej następuje wygotowanie i rozfrakcjonowanie oparów unoszących się ze zbiornika.
- jak najniższe umiejscowienie termometru w kolumnie. Ja ma na 10 półce. Utrzymanie stałej temp. w tym miejscu gwarantuje nam pełną rozdzielczość kolumny w całym procesie i jednocześnie pozwala nam znacząco opóźnić odbiór a tym samym zmniejszyć ilość pogonów.
Podsumowując:
Obniżony odbiór boczny VM bądź alternatywnie LM powoduje otrzymanie większej ilości serca już w czasie jednokrotnej rektyfikacji. Serce jest neutralnie czyste ( wręcz sterylne - patrz wykresy chromatografów krążące po forum). Ilość przedgonów spada znacząco. W moim przypadku ze 100l nastawu i 2,5- krotnym gotowaniu ( w tym czasie odbieram trzykrotnie przedgon) mam ich zaledwie ok. 300ml.

Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 13 lip 2013, 15:17
autor: szfagir
Bardzo fachowo wszystko opisałeś:smile:

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 13 lip 2013, 18:25
autor: Marcin.U
Dodaj może jakiś prosty rysunek przedstawiający co jak i gdzie. Średnio rozumiem gdzie dokładnie ma być bufor i poziomy sprężynek pod VM i pod głowicą.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 13 lip 2013, 19:17
autor: Emiel Regis
Tłumacząc w prosty sposób; jeśli masz np. 140cm wypełnienia w kolumnie to obniżony odbiór możesz dać na wys. np. 120cm.
W ten sposób masz nad nim jeszcze 20cm wypełnienia.
Oprócz tego miejsca na wys. 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.

Lesgo58
Niby wszystko proste i znane, ale jednak takie kompendium wiedzy na dany temat w jednym miejscu znacznie ułatwi poszukiwania tym, którzy jeszcze do tej wiedzy nie dotarli.
:klaszcze:

Ps. Panowie i Panie- używać przycisku Dzięki! :D
Kolega lesgo58 zrobił kawał dobrej roboty

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 14 lip 2013, 08:51
autor: radius
@ lesgo58, bardzo dobra robota :ok:
Ja uściślę jeszcze jedną kwestię;
lesgo58 pisze:Bufor te powstał na odcinku od ujścia VM do głowicy. W zależności od wypełnienia i wielkości kolumny - może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu cm.
Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.

Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 14 lip 2013, 09:22
autor: lesgo58
szfagir pisze:Bardzo fachowo wszystko opisałeś :smile:
Ty chyba jesteś jedyny, które mnie jeszcze rozumie. Bo czasami to sam siebie nie bardzo... :mrgreen:

@Emiel Regis
Oprócz tego miejsca na wysokości 120cm gdzie powinna być pusta przestrzeń umożliwiająca swobodny przepływ par do VM, wszystko inne jest jak w klasycznej wersji.
Jeśli dobrze zrozumiałem to zalecasz na wys, ujścia VM zostawić wolne miejsce.
Powiedziałbym raczej, że nie. Ma być normalnie wypełniona rura bez pustych przestrzeni. Właśnie przez to, że jest w normalny sposób wypełniona występujące w czasie pracy kolumny zwiększone ciśnienie powoduje wręcz wypychanie par na zewnątrz.
Pomijam oczywiście możliwość montażu w tym miejscu półki odbiorczej, która pozwoli nam odbierać destylat systemem LM alternatywnie do systemu VM. Ale o tym napiszę wieczorem.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 14 lip 2013, 10:42
autor: Marcin.U
I wszystko jasne. Początkowo czytając bufor zrozumiełem, że chodzi właśnie o wolną przestrzeń jak w przypadku pierścieni centrujących. Jeśli nie ma podziału wypełnienia przy VM to czy sprężynki nie przesypują się przez zawór i dalej chłodnicę?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 14 lip 2013, 10:52
autor: lesgo58
Nie bo wystarczy wcisnąć kawałek zmywaka w otwór. Ja mam półmufkę i właśnie tam mam ten kawałek zmywaka włożony.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 14 lip 2013, 20:01
autor: lesgo58
Ciąg dalszy historii obniżonego odbioru.
Alternatywą dla obniżonego odbioru systemem VM może być odbiór systemem LM. Polega on na tym, że w tym samym miejscu zamiast półmufy 1/2 cala dla ujścia VM wspawujemy zaworek precyzyjny dla regulacji odbioru płynu z półki dzieląco-odbiorczej wspawanej, bądź "wpuszczonej" do rury i umiejscowionej dokładnie na wysokości ujścia w taki sposób aby z półki odbierać bezpośrednio płyn. Obowiązuje taka sama zasada jak w głowicy. Półka musi mieć taką konstrukcję aby na niej tworzyło się jeziorko.
Dodatkową zaletą takiego sposobu odbioru destylatu jest jego dodatkowe "oczyszczenie" poprzez ogrzanie płynu gromadzącego się na półce poprzez gorętsze opary i tym samym dodatkowe odparowanie pozostałości niechcianych frakcji. Półka ta jest dosyć skomplikowana w budowie i wymaga zachowania odpowiednich wymiarów i precyzji w "budowie". Jest więc raczej dodatkowym gadżetem dla prawdziwych purystów. i pokazują ją raczej jako ciekawostkę. Co nie znaczy, że dla chcącego nie ma nic trudnego. I na pewno znajdą się tacy co będą chcieli spróbować tego rozwiązania.
Nie mam obecnie oryginalnego zdjęcia półki o której piszę, ale jest taka sama jak te prezentowane na zdjęciach. Z tą różnicą, że otwór refluksowy jest umiejscowiony 4mm nad półką. W ten sposób tworzy się jeziorko.
Te prezentowane na zdjęciach używam jako "pierścieni centrujących". Posiadam ich 4.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 15 lip 2013, 11:20
autor: gary1966
Witam,
oto dwie ciekawostki na w/w temat
Lepiej zamiast VM zrób obniżony odbiór LM (daje lepszy destylat). Wymaga zrobienia półki buforującej

Tak twierdzi autor rozwiązania, o którym pisze kolega lesgo58.
Druga ciekawostka to "powiększone jeziorko" do Obniżonego LMa
Powiększone jeziorko ma rację bytu tylko przy obniżonym odbiorze bocznym, upraszcza odbiór przedgonów. Po prostu magazynuje i zagęszcza je. Można nawet wcale ich nie odbierać.
Powyższe z korespondencji, mojej z akasem autorem rozwiązania obniżonego bocznego odbioru z dnia 10.04.2013.
Może niedługo stanę się posiadaczem nowej głowicy puszkowej z omawianymi rozwiązaniami, mam nadzieję że będzie to "milowy krok" w mojej Przygodzie z Destylacją.

Ciekawe tematy jak na sezon ogórkowy :piwo: .

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 15 lip 2013, 13:52
autor: Zygmunt
Jeszcze inną wersją, forsowaną swego czasu "zagramanicą" jest kolumna VM z głowicą młota Thora- odbiór przedgonu odbywa się od pewnego momentu ciągle, podczas gdy gon główny odbieramy z VMa ok. 40cm niżej. Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie. Wadą tej kolumny jest brak systemu LM - aczkolwiek można ją tak przerobić, żeby ów system był (RLM). Dużym plusem jest wybitnie niska głowica, zwykle wysokość jej równa jest przekrojowi kolumny.

EDIT:
Thor z LM i OVM: https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... movm-.html

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 15 lip 2013, 14:11
autor: lesgo58
Zygmunt pisze: Jezioro (bo potrafi mieć i 300ml) kumuluje sobie frakcje lekkie.
Zwróciłeś uwagę na jedną korzystną dla systemów, które opisywałem rzecz - pozytywny wpływ większego jeziorka w głowicy. :klaszcze:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 19 lip 2013, 00:13
autor: michal278
małe pytanie. Gdzie wstawić port termometru przy obniżonym VM? np kolumna ma 150cm wysokości, vm to 3/4 cala 20 cm od góry.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 19 lip 2013, 00:19
autor: Emiel Regis
@michal278
Wypadałoby przed zadaniem pytania choć rzucić okiem na temat... :idea: :!:
radius pisze: Testy kol. Akasa wykazały, że wystarczająca wysokość bufora to ok. 4-5 półek teoretycznych, więc przy dobrym wypełnieniu (sprężynki) wystarczy ok. 15-20 cm. Tracimy w ten sposób te kilka półek przy pracy kolumny z pełną rozdzielczością, ale zyskujemy na jakości odbieranego destylatu. Ponadto, strata tych kilku półek nie ma żadnego znaczenia przy wysokim zasypie - min. 120 cm.
Przy wypełnieniu zmywakowym oczywiście bufor będzie większy - ok. 30 cm a i całego wypełnienia powinno być więcej. Myślę, że 150 cm to realna wysokość przy pracy z obniżonym odbiorem.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 23 lip 2013, 07:36
autor: michal278
do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru. Pytam się bo w zasadzie tam gdzie chciałbym wstawić VM mam teraz port termometru. Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par? Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej, ale czy będzie wskazywać dokładnie temp. procesu?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 23 lip 2013, 08:10
autor: radius
michal278 pisze:Czy port termometru przy obniżonym VM wstawić nad czy pod wyjście par?
Zrób go z 10 cm poniżej ujścia VM.
michal278 pisze:Gdzieś czytałem że powinien być jak najniżej,
W granicach rozsądku. Przy obecnym stanie wiedzy o pracy kolumny, normą są co najmniej dwa termometry.
Jeden umieszczony na wysokości 8-10 półki (ok. 30-40 cm w zależności od rodzaju wypełnienia) i drugi 25-30 cm poniżej górnej granicy wypełnienia. Trzeci - w głowicy - też się przydaje przy odbiorze przedgonów :ok:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 23 lip 2013, 12:12
autor: michal278
do kol. Radius. Dziękuje za podzielenie się fachową wiedzą. Na ciebie można zawsze liczyć.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 23 lip 2013, 18:56
autor: Emiel Regis
michal278 pisze:do kol. Emiel. W cytowanym przez ciebie cytacie, brak informacji o porcie termometru.
Masz rację, mój błąd. Źle zrozumiałem Twoje pytanie, zdarza się niestety.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 23 lip 2013, 23:10
autor: zebas
@ lesgo58

Czy w VM używasz systemu E-ARC?

Mógłbyś podać przybliżone (+/-10cm) wymiary swojej kolumny: jaka długość części z miedzią, długość do VM i ile jest wypełnienia nad VM.

Dzięki i pozdrawiam.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 24 lip 2013, 07:30
autor: lesgo58
@zebas
Kolumna moja ma 2,5 m. Wszystko wypełnione KO. Do pierwszego odpędu stosuję dodatkowo część kolumny 30 cm wypełniona miedzią, którą to odpinam jako już niepotrzebną ( przy okazji oszczędzam miedż)do następnych gotowań surówki.
Ujście VM mam 40 cm poniżej głowicy.
Wypełnienia nad VM jest 40 cm. ( można obejrzeć na zdjęciu w pierwszym poście)
Mam wymiary tak ekstremalne ponieważ mogę sobie na to pozwolić z racji dobrych warunków lokalowych.
Jednak jeśli uda Ci się zrobić ujście VM "zaledwie" 20 cm pod głowicą ( z racji krótkiej kolumny) - to już będzie OK. W tych 20 cm można wliczyć wziernik - który też można całkowicie wypełnić sprężynkami ( nie musi być wcale pusty).
@michał278
Co do umieszczenia termometru obok ujścia VM to nie jest on aż tak bardzo niezbędny w tym miejscu. Możesz po prostu zamienić port z ujściem VM. Bo termometr w tym miejscu to raczej przydaje się tylko do kontroli odbioru pogonów. Najważniejszy jest ten u dołu kolumny. I musisz przy obniżonym VM'ie tak wstawić nowy port ( no chyba, że już masz). Jeśli tu termometr "stoi" w miejscu to destylacja przebiega prawidłowo.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 24 lip 2013, 08:15
autor: zebas
Dziękuję.

To jeszcze bym ponowił pytanie o elektrozawór na VM :)

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 24 lip 2013, 11:00
autor: lesgo58
Faktycznie zapomniałem... :oops:
Mam zamontowany elektrozawór, który jest sprzężony z termometrem w dole kolumny, ale służy mi tylko jako bezpiecznik. Nie używam go do E-arc.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 28 lip 2013, 10:22
autor: zebas
Czy przy zachowaniu wszystkich dobrych kanonów rektyfikacji można się pokusić o twierdzenie, że już przy pierwszym gotowaniu z obniżonego ujścia bocznego VM uzyska się identyczną (super) jakość, taką jak po drugim gotowaniu?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 28 lip 2013, 10:49
autor: lesgo58
Nie!
Pierwsze gotowanie to jest tylko odpęd nastawu. I nie ma takiej opcji aby na naszych maszynkach - nawet tych najbardziej wypasionych uzyskać jakość jak po drugim albo trzecim gotowaniu. W innym przypadku jaki byłby sens ponownego gotowania.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 31 lip 2013, 14:49
autor: Kula
Zgadzam się z kolegą Lesgo58, że dodatkowy port termometru w okolicy odejścia VM nie jest wymagany. Jak dla mnie będzie on wyłącznie poglądowy. Osobiście posiadam tam czujkę ale nie używam jej. Mój termometr jest za mało dokładny. Aby używać go do kontroli pogonów trzeba mieć czujnik z rozdzielczością 0,01C a 99% osób ma termometry o gorszych parametrach.
Podstawą pracy jak dla mnie jest termometr w dole kolumny.

Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 19 sie 2013, 06:45
autor: szfagir
Koledzy czy obniżone ujście VM stosujecie tylko do odbioru czystego spirytusu, czy może odbieracie nim też inne pychotki? Chodzi mi o destabilizacje kolumny i odbiór np spirytusu zbożowego o mocy 90%/92%, bądź destylatu na whisky (75%)?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 19 sie 2013, 07:43
autor: lesgo58
Ja stosuję tylko do spirytusu. W konfiguracji kolumny przystosowanej do odbioru destylatów zapachowych ( używam tylko odcinka dolnego kolumny 50cm wypełnionego miedzią) obniżone ujście u mnie nie występuje.
Ale myślę, że w niczym nie powinno przeszkadzać korzystanie z tego ujścia jeśli ktoś używa całej kolumny tak do rektyfikacji jak i destylacji prostych.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 4 wrz 2013, 16:24
autor: szfagir
Niestety, dochodzę do wniosku, że obniżony VM nie nadaje się do odbioru smakówek (albo robię coś nie tak). Następne granie zrobię tylko i wyłącznie na LM. Dam znać co udało mi się zaobserwować.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 8 paź 2013, 16:11
autor: grzewo1
Mam za sobą co prawda dopiero dwie rektyfikacje , ale śmiało i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że koleś który wymyślił obniżone ujcie VM powinien nobla dostać :) Normalnie nie da się zepsuć urobku ( przy zachowaniu minimum staranności) :)

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 26 paź 2013, 14:06
autor: szfagir
Wiele na forum ostatnio informacji odnosnie destylacji i wykorzystaniu systemów OVM i OLM. Wyżej pisałem że dam znać ze swoich obserwacji. OVM nadaje się tylko do spirytusu. LM powoli przestaję używać na rzecz OLM którego ciągle się uczę.

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 26 paź 2013, 14:31
autor: lesgo58
Taka jest kolej rzeczy - czyli ewolucja. I własnie OLM jest tego świetlanym przykładem. Tylko, że ja na razie utylizuję go do spirytusu. Do owocówek będę eksperymentował jak skończę wszystkie zaległe destylacje.No chyba, że prędzej uruchomię kolumnę półkową... :freak:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 26 paź 2013, 14:56
autor: Pretender
Koniecznie! Pisz w odpowiednim dziale jak idą prace ;)

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 27 paź 2013, 19:23
autor: marcin_ek6
Witam!!!
Czy zastosowanie OVM zwiększy prędkość odbioru destylatu? Chodzi mi o sytuację kiedy po ustabilizowaniu kolumny i odebraniu przedgonów w sposób tradycyjny odkręcam zawór VM i dobroć leci z drugiej rurki, czyli cały proces znacząco dzięki takiemu rozwiązaniu można skrócić.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 27 paź 2013, 19:55
autor: Kula
Nie ma powodu dla którego OVM ma zwiększyć prędkość odbioru.
Prędkość odbioru zależy od Ilość wyprodukowanych par w kotle (mocy grzania) i rodzaju wypełnienia. Jeśli te dwa parametry nie zmienią się to prędkość odbioru także się nie zmieni.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 27 paź 2013, 20:35
autor: lesgo58
Możesz odbierać i z 3 ujść, ale suma wypływającego destylatu nie może przekroczyć możliwości produkcyjnych kotła.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 30 lis 2013, 22:53
autor: darex
Zastanawiam się nad zastosowaniem w systemie obniżonego odbioru LM półki dzwonowej lub kołpakowej /być może i sitowej/ takiej jakie mają zastosowania w tradycyjnych kolumnach półkowych.Stąd moje pytanie ;czy to dobry pomysł :?: ;czy lepiej zastosować jeziorko większe ok 3cm wysokości czy mniejsze.Posiadam kolumnę z rury fi 76. :help:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 1 gru 2013, 01:28
autor: lesgo58
Nie ma reguły. Wszystkie chwyty dozwolone. Byleby utworzyło ci jeziorko z możliwością odbioru. Głębokość jeziorka chyba nie gra roli.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 1 lut 2014, 18:51
autor: seat2
Do lesgo58. Obserwuje to forum od niedawna, ale rzeczywiście pozazdrościć znajomości tematu. :ok: Mam zatem pytanie: ten problem dotyczy nowych kolumn rektyfikacyjnych kupionych ze sklepu i trzeba to przerabiać? Czy np. w AD doszli już do tego i mogą to poprawić?

Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 1 lut 2014, 21:05
autor: michal278
O jakie kolumny pytasz?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 1 lut 2014, 21:30
autor: lesgo58
Nie rozumiem pytania. O jakim problemie piszesz?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 21 lut 2014, 12:30
autor: jarhed82
Witam,
Mam pytanie odnośnie wysokości do OVM. Od dołu 20cm wypełnienie miedziane, następnie 110cm kolumna wypełniniona sprężynkami i 10cm wziernik wypełniony sprężynkami. OVM jest umiejscowiony 20cm od góry wziernika w związku z czym pozostaje mi 100cm sprężynek i 20cm miedzi. Czy taka wysokość wystarczy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
jarhed82

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 21 lut 2014, 16:18
autor: lesgo58
Spokojnie, a jak do drugiego gotowania wymienisz miedź na KO to jeszcze lepiej. Przy tak małym buforze nad OVM zalecałbym dłuższą stabilizację i dokładniejszy odbiór przedgonów. Wystarczy 150ml odebrane kropelkowo na początku i następne 50ml odebrane jeszcze wolniej 1kropla/5-10sek. w trakcie odbioru serca.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 21 lut 2014, 18:10
autor: Pretender
To i ja skorzystam z wiedzy kolegi. Ile dać wypełnienia plipkowego wypełnienia pod głowicę akasa? Ile dać niżej ovm?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 21 lut 2014, 18:26
autor: lesgo58
Rodzaj głowicy nie ma znaczenia. Raczej długość kolumny. Myślę, że bufor powinien mieć minimum 25cm ( im więcej tym lepiej). Ważnym elementem jest też długość kolumny pod OVM. Dla sprężynek myślę, że te minimum to 100-120cm.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 01:35
autor: herbata666
Pretender pisze:To i ja skorzystam z wiedzy kolegi. Ile dać wypełnienia plipkowego wypełnienia pod głowicę akasa? Ile dać niżej ovm?
Podpowiem koledze, że proponuję zasypać całą głowicę (jeżeli to puszka od Andrzeja, to cały trzpień w środku można zasypać, tylko oczywiście przewiewnym wypełnieniem). Ja u siebie mam zasypany cały wziernik i cały trzpień w głowicy puszkowej (sprężynki miedz plipek). Wcześniej miałem tragedię z ciągłym rozkręcaniem całej kolumny. A teraz nie dość że się szybko wymienia wypełnieni miedziane do czyszczenia, to jeszcze widać jego stan zabrudzenia. Dodatkowo dochodzi Ci niezła wysokość bufora nad OVM, dzięki temu dobiłem do wysokości 250cm wypełnienia :D.





PS.
Puszka z wziernikiem od Akasa.



Pozdrawiam i Dzięki za rady Lesgo58 i Akas :D

Piotrek

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 08:52
autor: Pretender
Chodzi mi o minimalną wysokość kolumny, przy której uzyskam dobry produkt. Wziernika nie mam, pod głowicą jedynie ok 5cm odcinek. Jak dobrze zrozumiałem to katalizator masz na górze? O jakim trzpieniu w głowicy mówisz?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 11:14
autor: jarhed82
Witam,
Dzięki za odpowiedź. Nypel 1/2'' do OVM jeszcze nie przyspawany, więc gdybym go obniżył do 25cm zostałoby mi 95cm KO i 20cm Cu. Po pierwszym gotowaniu wymieniam Cu na KO co da mi 115 KO do OVM. Czy tak było by dobrze? A i jeszcze musiałbym obniżyć termometr bo teraz mam 40cm od kega. Pod głowicą mam jeszcze 10cm prosty odcinek, czy tam można wcisnąć jakiś zmywak dla dodatkowej półki?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
jarhed82

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 11:35
autor: radius
jarhed82 pisze:Po pierwszym gotowaniu wymieniam Cu na KO co da mi 115 cm KO do OVM. Czy tak było by dobrze?
Bardzo dobrze :ok:
jarhed82 pisze:A i jeszcze musiałbym obniżyć termometr bo teraz mam 40cm od kega.
Nie musisz obniżać. Ta odległość jest dobra, chociaż ciut większa niż 10-ta półka.
jarhed82 pisze:Pod głowicą mam jeszcze 10cm prosty odcinek, czy tam można wcisnąć jakiś zmywak dla dodatkowej półki?
Oczywiście :!:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 13:11
autor: jarhed82
Wydawało mi się, że 40cm sprężynek to będzie ok 20 półek?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 14:19
autor: aronia
To nie zmienia faktu, że będzie ich więcej niż 10, więc temperatura będzie tam stabilna(jeśli teraz jest stabilna). Dlatego nie ma potrzeby dziurawić kolumny i dodawać kolejnego portu.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 22 lut 2014, 15:21
autor: lesgo58
jarhed82 pisze:Wydawało mi się, że 40cm sprężynek to będzie ok 20 półek?
Fakt, że im niżej tym lepiej, bo masz pod kontrolą większa część kolumny, ale wysokość na której masz teraz nie jest zła. Najpierw popróbuj destylować w takiej konfiguracji. Później zawsze możesz zmienić.
Żeby dobrze skorzystać z tego dolnego termometru to potrzebujesz znać wydajność Twojej kolumny i na podstawie tego wyliczasz RR i początkową szybkość odbioru. Po kilku minutach odbioru serca z wyliczoną prędkością temp. na tym termometrze się ustabilizuje w pozycji "roboczej". I to będzie Twój punkt odniesienia i pewność, że kolumna pracuje na Twoja korzyść na maksymalnej długości i z maksymalna rozdzielczością. Do końca wystarczy tylko utrzymać ten status quo.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 18 mar 2014, 13:32
autor: jarhed82
Witam,
Aby wyliczyć RR to po stabilizacji i odbiorze przedgonów odkręcam ma max i przez 1min liczę ile mi wypłynie. Na podstawie tego otrzymam RR. Później stabilizacja i odbiór gonu z OVM Tak? Rozumiem, że RR będzie inne dla 12 czy 14% w kegu czy też 20% przy drugim gotowaniu więc przy drugim znowu wyliczam RR?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
jarhed82

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 18 mar 2014, 14:18
autor: lesgo58
Aby wyliczyć RR np. 1:4 ( jako najczęściej używane i najbardziej optymalne jeśli chodzi o stosunek jakości do szybkości odbioru ) musisz odebrać w 1 minucie destylat i zmierzyć jego objętość. Objętość ta określająca wydajność sprzętu będzie się różniła w zależności od mocy wsadu i mocy grzania. Podziel to na 5 i wynik będzie wskazywał na początkowa prędkość odbioru.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 25 mar 2014, 12:35
autor: arbaletnik
:help: Witam jestem właśnie w trakcie budowy swojej kolumny z głowicą Abratek i OVM i nie bardzo rozumiem to stwierdzenie w powiązaniu z odbiorem przez OVM. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tzn. w 1 minucie wyliczając RR destylat odbieram przez LM na głowicy, po wyliczeniu RR ( przykręcenie zaworu) jeżeli przechodzę na odbiór z OVM- to co się dzieje z ujściem LM ?, czy odbieram równolegle do OVM zawracając 4/5 na wypełnienie , co w takim razie z przedgonami krążącymi w buforze i głowicy uchodzącymi przez LM?. Jeżeli natomiast zakręcam LM to refluks jest całkowity , wtedy jak ustalam odbiór przez OVM? Czy używając zaworu kulowego ustalam prędkość taką jaka była wyliczona wcześniej na zaworze precyzyjnym LM?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 26 mar 2014, 08:44
autor: radius
arbaletnik pisze:wyliczając RR destylat odbieram przez LM na głowicy, po wyliczeniu RR ( przykręcenie zaworu) jeżeli przechodzę na odbiór z OVM- to co się dzieje z ujściem LM ?
Przez zawór LM odbierasz kropelkowo przedgony.
arbaletnik pisze: ...czy odbieram równolegle do OVM zawracając 4/5 na wypełnienie?
Tak, przedgony odbierasz równolegle z tym, że kropelkowo, jak napisałem wyżej.
arbaletnik pisze:...co w takim razie z przedgonami krążącymi w buforze i głowicy uchodzącymi przez LM?
A co ma być? Przeznaczasz na rozpałkę do grilla lub w kanał :)
arbaletnik pisze:Czy używając zaworu kulowego ustalam prędkość taką jaka była wyliczona wcześniej na zaworze precyzyjnym LM?
Tak. Ustawiasz odbiór na 1/5 wyliczonej wydajności kolumny.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 26 mar 2014, 21:55
autor: arbaletnik
Dzięki za odpowiedż. A tak z ciekawości zapytam co robicie z tą ilością alkoholu z ujścia LM powstałą przy obliczaniu RR czy traktujecie go jak śmieć zanieczyszczony przedgonem czy wpuszczacie go pono
wnie do jeziorka przez głowice po zamknięciu LM. Pewnie się troche uzbiera i szkoda etanolu? :)

Re: Odp: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 26 mar 2014, 23:46
autor: Zygmunt
Setki Ci szkoda?

Wysłane za pomocą Tapatalk

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 27 mar 2014, 05:33
autor: lesgo58
arbaletnik pisze:... A tak z ciekawości zapytam co robicie z tą ilością alkoholu z ujścia LM powstałą przy obliczaniu RR
Jeśli te obliczenia będziesz robił po stabilizacji i odebraniu przedgonów to nic nie musisz wylewać.
Nie musisz robić tych wyliczeń za każdym razem.
Dopiero jak zmienisz parametry destylacji czyli moc grzania i/lub moc wsadu.
Raz wyliczona wydajność kolumny jest stałą dla danej mocy grzania i mocy wsadu.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 27 mar 2014, 18:39
autor: wojs40
Po stabilizacji kolumny odkręcam na maxa zawór precyzyjny w głowicy przez 1 minutę. Czy kolumna nie ulegnie destabilizacji? Jeżeli tak czy ponowna stabilizacja musi być tak długa?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 27 mar 2014, 18:52
autor: lesgo58
Nic się nie zdestabilizuje. Dobrze ustabilizowana kolumna ma bardzo dużą bezwładność. No chyba, ze będziesz miał odkręcone na maksa przez 5 minut. Albo kolumna jest bardzo krótka, albo nie najlepszej jakości wypełnienie.
I gdy się jednak zdestabilizuje to wystarczy ponownie ja ustabilizować aż do momentu powrotu temperatur.
Na początku dlatego tak długo stabilizujemy bo zależy nam na jak najlepszym wygotowaniu frakcji lekkich.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 27 mar 2014, 19:02
autor: wojs40
Kolumna ma 20 cm w miedzi i ok 110 cm zmywaki. Nie jest długa ale i nie jakaś strasznie krótka . Warunki lokalowe nie pozwalają na dłuższą lufę. :cry2:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 27 mar 2014, 19:35
autor: lesgo58
Nie przejmuj się. Wszystko OK. Spokojnie możesz testować wydajność.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 28 mar 2014, 19:52
autor: wojs40
Jeszcze jedno pytanie. Mój problem tkwi w chłodzeniu, czy wodę należy podłączyć równolegle, cz też można podłączyć szeregowo. Jeżeli szeregowo, to czy najpierw schłodzić opary w obniżonym ujściu ovm /w chłodnicy liebiga/ i dalej już lekko ciepłą wodę podłączyć do chłodnicy w głowicy kolumny?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 28 mar 2014, 20:13
autor: aronia
Pierwsze do Liebiega, później do skraplacza i tak ustawiasz przepływ, żeby skraplacz nie przepuszczał, ale woda była jak najcieplejsza.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 28 mar 2014, 21:43
autor: herbata666
wojs40 pisze:Jeszcze jedno pytanie. Mój problem tkwi w chłodzeniu, czy wodę należy podłączyć równolegle, cz też można podłączyć szeregowo. Jeżeli szeregowo, to czy najpierw schłodzić opary w obniżonym ujściu ovm /w chłodnicy liebiga/ i dalej już lekko ciepłą wodę podłączyć do chłodnicy w głowicy kolumny?
Spokojnie szeregowo, a chłodnica liebiga praktycznie nie podgrzewa wody (na pewno bardzo mało), później na skraplacz.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 11:18
autor: grzewo1
aronia pisze:Pierwsze do Liebiega, później do skraplacza i tak ustawiasz przepływ, żeby skraplacz nie przepuszczał, ale woda była jak najcieplejsza.
Co do temp. wody to eksperymenty kolegów z forum wykazały ,że niższa temp. jest bardziej korzystna dla destylatu.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 11:44
autor: Szlumf
grzewo1 pisze:
aronia pisze:że niższa temp. jest bardziej korzystna dla destylatu.
Ale za to bardzo niekorzystna dla kieszeni. Lesgo zmierzył, że idzie 5x więcej wody a w porównaniu z pracą w wyższej temperaturze zysk to około 0,1-0,2%. Więcej jest tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/rola-s ... 10620.html.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 12:07
autor: grzewo1
Chyba ,że ktoś ma obieg zamknięty:) Osobiście uważam ,że chłodniejsza woda to nie tylko procenty ale również jakość. Pewnie to moje subiektywne odczucie , ale tak mam.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 12:16
autor: Trener
Również mam obieg zamknięty i nie bardzo rozumiem co masz na myśli i z czego miałoby to wynikać. Rozwiniesz?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 13:35
autor: grzewo1
Po prostu uważam, że na mojej kolumnie im zimniejsza woda tym lepszy spirytus. Kiedyś próbowałem przeprowadzić proces przy temp. wody na granicy przepuszczania przez skraplacz i wtedy urobek miał niekorzystny jak dla mnie smak, a wlaściwie zapach bo nie próbuję nigdy świeżego. Czuć było wyraźnie ten słodkawo-kwiatowy zapach, czego nie obserwuję przy chłodnej wodzie. Nie wiem z czego to wynika, ale tak jak wcześniej napisałem ja tak mam. Proces prowadzę wg lesgo czyli 2,5 raza.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 14:31
autor: Trener
Wiadomo, że ciepły (a właściwie bardzo ciepły) spirytus pachnie inaczej niż zimny, ale czujesz to nawet po jego wystygnięciu? Pytam z ciekawości, bo rektyfikuję właśnie na wysokich temperaturach wody chłodzącej (oscyluje w granicach 60*C, a czasem i wyższych). Po rozcieńczeniu surówki do 20%, odebraniu gorącego rektyfikatu przez OVM i jego wystygnięciu, nie czuję praktycznie żadnych zapachów. Dawałem już spirytus do powąchania kilku osobom i nikt nie wiedział co to jest. Domyślili się dopiero gdy dałem im kilka kropel do spróbowania ;)

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 15:20
autor: grzewo1
Po wystygnięciu i kilkudniowym wietrzeniu również to czułem, oczywiście nie był to już tak intensywny zapach, ale jednak był. Nie dzieliłem się tym spostrzezeniem ze znajomymi ( tzn. nie pytalem o ocenę) więc może to tylko moje subiektywne odczucie. A może siła sugesti. Od tamtej pory robię tylko na temp. poniżej 40st.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 15:45
autor: lesgo58
@grzewo1
A jaki miałeś dokładnie procent wsadu po rozcieńczeniu z 55%?
Dlaczego się pytam? Ano przeczytaj to: zwłaszcza wnioski.

http://alkohole-domowe.com/forum/post97306.html#p97306

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 16:31
autor: grzewo1
Rozcieńczam zawsze tak samo, tzn do ok. 20% tylko, że temp. próbki jest zawsze dużo wyższa niż wzorcowa czyli 20st. Więc według mnie procent wsadu jest sporo poniżej 20%. Nie twierdzę ,że właśnie wtedy nie wystąpił jakiś zbieg okoliczności i tak się skupiłem na temp wody wychodzącej ze skraplacza , że coś powaliłem ze stężeniem. Mam teraz trochę dobroci do przerobienia więc jeszcze raz spróbuję na wysokich temp. tylko będę bardziej pilnował stężeń i zobaczę jaki będzie efekt. Jeżeli chodzi o ten kwiatowy zapach to on niestety towarzyszy mi od początku do końca procesu tylko z LM. W przedgonach nie wyczuwam żadnego rozpuszczalnika tylko bardzo intensywne takie mdłe kwiatki. W czasie odbioru serca z OVM, jednocześnie kapie bardzo powoli z LM przez cały proces i do końca te kwiatki tam są. Oczywiście dużo mniej intensywnie ,ale są. Jestem już tak uczulony na ten zapach ,że czasami trudno mi do końca procesu wytrwać bez odruchu wymiotnego :)

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 29 mar 2014, 16:58
autor: lesgo58
grzewo1 pisze:... W czasie odbioru serca z OVM, jednocześnie kapie bardzo powoli z LM przez cały proces i do końca te kwiatki tam są. Oczywiście dużo mniej intensywnie ,ale są. Jestem już tak uczulony na ten zapach ,że czasami trudno mi do końca procesu wytrwać bez odruchu wymiotnego :)
Z tym uczuleniem na te "kwiatki' to ja mam od początku mojej przygody z rektyfikacją. Tylko że tym razem powróciły przy okazji doświadczenia , którego link Ci podrzuciłem. Jednak czułem je odwrotnie niż Ty. Bardziej z OVM niż z LM'a.
Był czas, że te kwiatki zniknęły, ale powróciły przez przypadek - właśnie teraz jak wykonywałem ten eksperyment. Był to bardzo delikatny i prawie niewyczuwalny aromat. Ale był. Wielu prawdopodobnie nawet by go nie zauważyło.
Wyciągnąłem wnioski, że pokazują się w odpowiednich stężeniach.
Tak więc pracując poniżej 20% albo te kwiatki dajemy radę odbierać całkowicie z przedgonem, albo nie pozwalamy unosić się im do góry. Wystarczy pracować na stężeniach kilka procent wyższych i kwiatki powracają. Zjawiska chemiczne jakie zachodzą przy rektyfikacji są zadziwiające i naprawdę potrzeba dużo uwagi i eksperymentów aby wszystko wyszło idealnie. Podejrzewam, że do tego już ktoś w zaciszu laboratorium doszedł szybciej, tylko dotarcie do źródeł, a później czytanie tego wszystkiego nie zawsze przychodzi z łatwością.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 17 cze 2014, 20:45
autor: radonix
Posiadam kolumnę Aabratek wypełnioną sprężynkami pryzmatycznymi, mam wspawane odejście OVM, ale nie mam jeszcze chłodnicy Liebiga, długość wypełnienia 135cm, pod OVM 115cm.
I mam pytanie, czy jest sens dokładać chłodnicę Liebiga, przy tak krótkiej kolumnie, czy destylat otrzymany z OVM wyjdzie lepszy niż LM, czy może gorszy? Chciałbym otrzymać taki alkohol, żeby był nie do odróżnienia od sklepowej, a nawet lepszy. Czy na tej kolumnie jest szansa, żeby się udało? Port termometru mam 35cm od dołu wypełnienia.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 17 cze 2014, 21:00
autor: lesgo58
Chłodnica jest obowiązkowa. Przecież obniżonym ujściem OVM uchodzą pary, a te jak wiadomo trzeba skroplić aby mieć z nich pożytek.
Na Twojej kolumnie masz wszelkie dane aby otrzymać spirytus lepszy od sklepowego.
Przedgony odbierz z głowicy, a po tym serce już z obniżonego ujścia. Przy 97*C w kegu przejdź do odbioru ponownie z głowicy aż do momentu gdy nie będziesz mógł utrzymać temp na dole kolumny. Reszta to pogon.
Zresztą poczytaj jeszcze raz dokładnie pierwszy post w temacie. Reszta to już tylko doświadczenie.
Zwracam uwagę aby najpierw wyliczyć sobie wydajność kolumny. Później wyliczyć początkowy odbiór, a następnie już tylko pilnować odbioru aż do końca.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 17 cze 2014, 22:02
autor: radonix
Może źle sformułowałem pytanie, pytając o chłodnicę Liebiga chodziło mi, czy w ogóle jest sens korzystać z OVM przy tak krótkiej kolumnie, czy pozostać przy samym LM, ale z twojego postu wynika, że raczej warto.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 05:13
autor: lesgo58
OVM lub OLM zostało wymyślone po to aby skrócić czas odbioru przedgonów, a jednocześnie zmniejszyć ich ilość nawet 4-krotnie na korzyść serca. Kwestia umiejętnego skorzystania z tego gadżetu.
Czyli długa stabilizacja (minimum 40 minut) i po odbiorze przedgonu w ilości ok. 100ml można przejść do odbioru serca na OVM. Jednocześnie kropelkowo ( dosłownie 1 kropla/na 1-2sek) odbierasz resztę przedgonu. Gdy zbierze Ci się zbierze następne 50-100ml - kontrolować zapach kropel można z głównym odbiorem przejść do głowicy tym samym poprawiamy rozdzielczość kolumny. Po prostu w tym momencie kolumna pracuje na naszą korzyść większą długością. Przykład, który opisałem i ilości przedgonów są przykładowymi wielkościami. Zależy to od wielkości wsadu i długości stabilizacji. Każdy musi dojść do tego doświadczalnie.
OVM sam w sobie nie poprawia automatycznie jakości spirytusu. Na jakość wpływa wiele innych czynników jak: wypełnienie, dobre wyliczenie wydajności kolumny i przede wszystkim cierpliwość.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 08:25
autor: radonix
Czyli przy tej długości kolumny lepiej będzie odbierać początkowe serce z OVM, natomiast po pozbyciu się wszystkich przedgonów przejść do odbioru z głowicy LM. Pytanie tylko, kiedy ta głowica wyczyści się z przedgonów, niektórzy piszą, że potrafią one lecieć nawet ponad pół procesu? Organoleptycznie to jest ciężko od razu wychwycić, przynajmniej dla mnie, wyjdzie to dopiero po paru dniach, po rozrobieniu, przegryzieniu się i piciu podczas biesiady, a najwyraźniej to będzie czuć porównując z wódką sklepową. Jeszcze jedno, czy przy tej długości kolumny, żeby zachować jakość muszę stosować większe RR, czy wystarczy tak jak to powszechnie przyjęte, czyli 1:4?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 09:13
autor: lesgo58
radonix pisze:Czyli przy tej długości kolumny lepiej będzie odbierać początkowe serce z OVM, natomiast po pozbyciu się wszystkich przedgonów przejść do odbioru z głowicy LM.
Interpretacja jak najbardziej słuszna.
Pytanie tylko, kiedy ta głowica wyczyści się z przedgonów, niektórzy piszą, że potrafią one lecieć nawet ponad pół procesu?
No niestety to jest jeden z minusów. Ale pozytywnych minusów... :D
W niczym to jednak nie przeszkadza, bo dopóki utrzymujesz kolumnę w stabilizacji to odbierasz towar cały czas dobrej jakości. Nawet przy dłuższej kolumnie lepiej przejść pod koniec do odbioru w głowicy, bo odbiór wtedy odbywa się bardziej stabilnie. A co dopiero przy tak krótkiej jaką masz Ty.
Z kolei - w którym momencie przejdziesz do odbioru serca z głowicy to zależy od Ciebie i twojego doświadczenia. Na początek mogę ci doradzić takie coś. Po odbiorze resztek przedgonów (to te kóre odbierasz równolegle z sercem) np. w ilości 50-70ml sprawdzaj często kapiące krople rozcierając je na dłoni i wąchając. W pewnym momencie będziesz czuł tylko spirytus. I to będzie na 100% moment kiedy przejść do odbioru serca w głowicy. Dla pewności gdy przejdziesz do odbioru serca w głowicy możesz pierwszą ćwiartkę odebrać do osobnej buteleczki. Ale to tylko przy pierwszych poznawczych destylacjach. A tak po prawdzie to ilość przedgonów zależy od ilości wsadu i które gotowanie robisz.
Z czasem już dojdziesz do wprawy - kiedy kończyć odbiór przedgonów. Bo rektyfikacje cukrówek są bardzo powtarzalne.
Gwarantuję Ci, że będąc cierpliwym i zachowując wszystkie reguły serce po dwóch przebiegach będzie idealne. Po pierwszym nie gwarantuję. Będzie to dobry spirytus ale jednak z naleciałościami "ducha buraka cukrowego". I nie ma sposobu pozbycia się tego aromatu po pierwszym i jedynym gotowaniu.
Jeszcze jedno, czy przy tej długości kolumny, żeby zachować jakość muszę stosować większe RR, czy wystarczy tak jak to powszechnie przyjęte, czyli 1:4?
Popróbuj - to tylko Twój wybór. Ja mając taką kolumnę jak Twoja przyjąłbym na początek większy refluks. W międzyczasie porównałbym z destylacja na refluksie standardowym i wtedy podjąłbym decyzje przy jakim refluksie pozostać.
Pamiętaj każda kolumna jest inna ( nawet przy pozornych podobieństwach) i każdy operator inaczej podchodzi do destylacji. Tak, że do optimum musisz dojść sam, a moje rady powinieneś traktować na początek jako poglądowe. Być może będą trafione na 100%. :D

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 15:20
autor: seat2
Jestem dopiero przed kupnem kolumny i właściwie wiadomości te na razie tylko w teorii przyswajam, jak będzie kolumna to i praktyka przyjdzie. Ale na końcu napisałeś że destylujesz 2,5 krotnie. Na czym to dokładnie polega? Gotujemy nastaw odbieramy przedgon, serce i pogon i koniec. Rozumiem to za 1 raz ale tego pół nie kapuje. jeśli byś mógł oświecić kolegę byłbym wdzięczny pozdrawiam Marek.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 16:31
autor: aronia

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 18 cze 2014, 21:07
autor: seat2
:) Wielkie dzięki aronia, teraz to mam do czytania i zadawania pytań lekturę.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 28 paź 2015, 18:39
autor: matek87
Witam i pozdrawiam wszystkich odświeżę trochę temat. Z moimi pytaniami byłem na białym forum dostałem odpowiedź za co dziękuje, ale może tutejsi koledzy coś dodadzą od siebie. Chciałbym się dowiedzieć jak to teraz wygląda z tym obniżonym Lm. Czy coś się w tej materii zmieniło? Będę kompletował części na OLM i chciałbym, żeby wszystko miało ręce i nogi. Mam też pytania czy półka odbiorcza takiego OLM mogła by być zrobiona na wzór półki rzeczywistej ?(było w tym temacie, że wszystko dozwolone, ale ktoś potwierdzi). Moja kolumna ma średnice wewnętrzną 70 mm ,wiem że skalowanie półek rzeczywistych do zbyt małych średnic może mieć złe skutki w jej działaniu. Robią półki rzeczywiste 100 mm średnicy i chyba to działa. Czy ma ktoś doświadczenie czy taka półka 70 mm by zadziałała i nie tłumiła, zalewała by kolumny. Stąd moje pytania bo wydaje mi się, że łatwiej mi by było wykonać półkę rzeczywistą jak np. taką półkę odbiorczą według wzoru Andrzejg11 (która ponoć jest jedną z lepszych i nie tłumi przepływu par). Jaki rodzaj półki by był najlepszy, mnie by interesowała taka jak w dragon stillu jaka to jest może ktoś ma dokładny schemat? Ile płynu najlepiej jak by taka półka miała czy to tylko odbiorcza czy rzeczywista odbiorcza, czy 70 – 100 ml było by ok?. Jaką przestrzeń trzeba zostawić nad a jaką pod półką.
https://www.youtube.com/watch?v=ty6eY9VUIgI

W swojej kolumnie bokakob na szczycie mam głowice ze skośnymi półkami i w niej jeziorko ma tylko 10 ml taka był tendencja. Zmieniać głowice na taką z jeziorkiem ok 100 - 150 ml, czy zrobić dłuższy odcinek nad OLM tak 30-40 cm.
Drugie pytanie trochę odbiega od OLM, ale może ktoś odpowie choć częściowo. Czy taka półkę rzeczywistą mógłbym wykorzystać do rozdzielenia, partycjowania wypełnienia. Zawsze to dodatkowa korzyść z półki. Może nie ma to sensu i tylko zastosować przewiewne bufory z oddzieleniem poszczególnych odcinków żeby się nie ubijały sprężynki. Wysokość jest mi obojętna mam miejsce, obecnie kolumna bez bufora, bez głowicy i skraplacza ma coś ok 2,20 m. Następne pytania na temat dzielenia wypełnienia będą już w odpowiednim temacie.
Dziękuje za odpowiedzi na te dość długie pytania i przepraszam za delikatne zaśmiecenie tematu pod koniec,ale jak dla mnie pytania są ściśle połączone ze sobą dlatego zadałem je razem.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 29 paź 2015, 08:19
autor: lesgo58
matek87 pisze:Chciałbym się dowiedzieć jak to teraz wygląda z tym obniżonym Lm. Czy coś się w tej materii zmieniło?
Nic się nie zmieniło.
Mam też pytania czy półka odbiorcza takiego OLM mogła by być zrobiona na wzór półki rzeczywistej ?(
Półka odbiorcza to jest pewnego rodzaju półka rzeczywista. Jak ją skonstruujesz to już od Ciebie zależy. Bylebyś zachował pewne reguły. Ona nie powinna dławić pracy kolumny, a jednocześnie powinna gromadzić odpowiednią ilość płynu W moim przypadku jest 20ml. I funkcjonuje. Prawdopodobnie może być i więcej.
wiem że skalowanie półek rzeczywistych do zbyt małych średnic może mieć złe skutki w jej działaniu.
Ależ Ty nie musisz nic skalować. Kształty półek mogą być różne i praktycznie dowolne. Trzeba tylko zachować pewne zasady o których wspomniałem wyżej. Różne projekty znajdziesz zagłębiając się w lekturę tematu.
Stąd moje pytania bo wydaje mi się, że łatwiej mi by było wykonać półkę rzeczywistą jak np. taką półkę odbiorczą według wzoru Andrzejg11
Ja mam właśnie kilka takich zaprojektowanych przez Andrzeja półek rozmieszczonych po całej kolumnie. Dzielą kolumnę na partycje.
http://alkohole-domowe.com/forum/post78432.html#p78432
Po drobnej modyfikacji robią też za półki odbiorcze. Były robione w/g tych rysunków i wzorów:
http://alkohole-domowe.com/forum/post93471.html#p93471
W swojej kolumnie bokakob na szczycie mam głowice ze skośnymi półkami i w niej jeziorko ma tylko 10 ml taka był tendencja. Zmieniać głowice na taką z jeziorkiem ok 100 - 150 ml, czy zrobić dłuższy odcinek nad OLM tak 30-40 cm.
Niekoniecznie. Przy długiej kolumnie i małym jeziorku zadanie spełni odpowiednio długi bufor. Ja mam 50cm. Ale też dodatkowo jeziorko 120ml. Taki miałem kaprys...Chociaż skłaniam się ku opcji, że przy tak długim buforze byłoby lepiej jakbym miał zerowe jeziorko. Miałbym lepsza mozliwość dokładniejszego i bardziej oszczędniejszego odbioru przedgonów.
Polecam lekturę:
http://alkohole-domowe.com/forum/post78355.html#p78355
http://alkohole-domowe.com/forum/post93467.html#p93467
Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie Ciebie nurtujące wątpliwości.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 29 paź 2015, 11:48
autor: matek87
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Tematy mi podane znam doskonale, ale nie zaszkodzi jeszcze raz przeczytać :). Na forum jestem już jakiś czas i człowiek cały czas się uczy. Czasami muszę się coś upewnić. Jeszcze raz dzięki.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 13:22
autor: herbata666
Zygmuncie, jesteś producentem, sprzedajesz kolumny z OVM, więc twoje podejście jest dalekie od obiektywności.

PS.
Praktyka jest może nie duża, ale podparta rzetelnymi testami, w dodatku nie komercyjna :D.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 13:49
autor: Zygmunt
Robię też OLMy jak ktoś bardzo tego pragnie. Ot przykład z ubiegłego tygodnia
Obrazek

Wyniki badan pokazują brak wymiernych różnic. A rozbudowa kolumny o OVM jest prostsza- wystarczy dokupić chłodnicę. W przypadku OLM rozbudowa = przeróbka.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 13:53
autor: bohema.zaba
Zygmunt pisze: Gdzie został? Dlaczego lepszy? Moja praktyka wskazuje, że jest dokładnie odwrotnie, ale nie piszę, że to koniec OLM.
Zygmunt pisze:Wyniki badan pokazują brak wymiernych różnic.
To w końcu jak jest?

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 13:54
autor: Zygmunt
No skoro OLM jest bardziej problemochłonny, a daje ten sam rezultat, to dla mnie jest gorszy.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 13:56
autor: bohema.zaba
Chodzi Ci o proces jego zrobienia, jako sprzedawcy, czy jako użytkownika podczas prowadzenia procesu?

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 14:03
autor: Zygmunt
Chodzi i o proces dołożenia go do istniejącej kolumny. Jeżeli chodzi o konkretne wyniki rezultatów to będę miał chromatogramy na Targach, jak wpadniesz to pokażę Ci różnicę między OLM i OVM.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 14:08
autor: bohema.zaba
Zgodnie z rozmową będę jutro.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 14:09
autor: Zygmunt
Jutro jest niedziela, targi są 24-25- wtorek i środa.

Re: Pierwsza aparatura Aabratek

: sobota, 21 lis 2015, 14:14
autor: bohema.zaba
O kur..., a ja myślałem że 20-22. Skoro tak, to jeszcze lepiej, bo od jutra będę miał urlop.

PS. Chronomatogramy do mnie nie przemawiają, bo może się okazać, jak tu na forum, że badany był wycinek z serca, albo proces był prowadzony inaczej niż opisywany. Posiadałem kilka kolumn i mam swoje wnioski, na temat LM, VM, OLM i OVM, tak jak i pojemności i budowy bufora.

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: sobota, 21 lis 2015, 14:52
autor: lesgo58
Półka fizyczna na której gromadzi się rektyfikat, który systemem OLM odbieramy w czasie procesu, a odbiór systemem OVM to 2 różne światy. Jeśli ktoś nie rozumie różnicy między półką fizyczną a teoretyczną to mówi się trudno.
Żeby stwierdzić różnice jakościową między OLM a OVM należy podejść do badania różnic w jednakowy sposób. Tzn. przeprowadzić proces w jednakowy sposób i zebrać całe serce, a do badanie wziąć dopiero próbkę z takiego jednorodnego naczynia. Wtedy dopiero chromatograf prawdę powie.
Oczywiście nie będzie to różnica jak między bimbrem a rektyfikatem. I prawdopodobnie też będzie to różnica nie do wychwycenia przez większość użytkowników/degustatorów, ale różnica jest i to z korzyścią dla rektyfikatu odebranego z OLM.
Pomijam tutaj sprawę "problemochłonności" wykonania takiego gadżetu, bo nie widzę żadnej różnicy. Wykonanie półki jest tak samo "skomplikowane" jak wykonanie chłodnicy Liebiga. Wystarczy - wykonując ją - trzymać się pewnych zasad.

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: sobota, 21 lis 2015, 15:08
autor: Kula
Do porównania powinno się wziąć destylat odbierany równolegle z OLM i OVM w czasie jednego procesu. Kiedyś zrobiłem taki test i dwa destylaty z całości odebranego płynu a nie tylko z wycinka było badane na chromatografie.

Projekt bufora do zbiornika 100 l

: sobota, 21 lis 2015, 15:12
autor: herbata666
Jak można porównywać skropliny i pary które niosą ze sobą dużo wiekszą ilośc frakcji przedgonowych??? Dla mnie ta dyskusja nie ma sensu.

Pozdrawiam.
Piotrek.

Ps. Nie piszę tego do Ciebie Wojtku. Sam stosujesz odbiór OLM to wiesz o co w tym chodzi :D.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: niedziela, 22 lis 2015, 08:05
autor: KS2507
Żeby stwierdzić udowodnić który system jest lepszy OLM czy OVM, trzeba zamontować obydwa systemy w tym samym miejscu w kolumnie, przeprowadzić 10 procesów pobrać próbki z początku odbioru końca i z całego urobku zbadać próbki i zamieścić na forum.
Obecnie montuję obydwa systemy OLM i OVM destylat z obu systemów raczej nie do odróżnienia organoleptycznie.
Co do trudności wykonania to uważam że półkę OLM łatwiej i szybciej jest zrobić niż odbiór OVM.

Róbcie testy badajcie i zamieszczajcie wyniki. :czytaj:

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: niedziela, 22 lis 2015, 11:28
autor: piotricz
Osobiście używam OVM i jedno co mnie denerwuje w tym systemie to że dobry zaworek odbioru kosztuje majątek. Osobiście miałem zawór kulowy który kompletnie się nie sprawdza ze względu na regulację odbioru. Zamieniłem go na grzybkowy który zdecydowanie lepiej się spisuje ale i tak to nie to samo co zaworek iglicowy.
Jak bym miał robić nową kolumnę to na pewno użył bym OLM z trzech względów.
1) Mniej stali i spawów, czyli tańszy
2) Tańsze i lepsze zaworki
3) Więcej dostępnych elektrozaworów.

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: niedziela, 22 lis 2015, 14:16
autor: akas
Dużo wiedzy na temat obniżonych odbiorów, znajduje się na białym forum.
Pierwszy test z OVM został wykonany w 2012r.
Wszystko jest opisane pod tym linkiem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=4005&postdays=0&postorder=asc&start=0
Nieco później przeprowadzałem doświadczenia z OLM. Których szerzej nie opisywałem.

Dla porównania w kolumnie doświadczalnej umieściłem na tej samej wysokości zarazem OLM i OVM.
Odbierałem (kropelkowo) z dwóch systemów na raz. Etanol spływał do butelek o poj. 100 ml.
Próbki opisywałem i parowałem po dwie szt. chronologicznie do czasu destylacji .
Największe różnice były na początku. OLM zdecydowanie wygrywał, później się różnice się zacierały. Gdy dotarłem do środka procesu, postanowiłem dwie ostanie próbki porównać w teście na ślepo. Zostały one rozcieńczone na 40%.
Muszę przyznać, że podczas testu miałem problemy z wyłapaniem różnic, ale mimo to na 10 prób, wszystkie odgadłem prawidłowo. OLM dał moim zdaniem lepsze serce.

Tak jak to koledzy opisywali powyżej, różnice wynikają z tego, że zanieczyszczenia lekkie przez cały czas destylacji przechodzą z kotła do głowicy. Na etapie serca jest ich dziesiątki jak nie setki razy mniej niż w fazie początkowej. Dla tego nawet po drugiej destylacji potrafimy wyczuć w destylacie minimalne na pograniczu wyczuwalności tzw. nutki kwiatkowe.
Co ciekawe wysyłając taki destylat na badanie laboratoryjne, wyniki chronomatograficzne wykazują idealną czystość. Nie bez powodu nowoczesne destylarnie zatrudniają odpowiednio przeszkolonych ekspertów którzy badają zarówno jakość smakową surowca, czyli spirytusów gorzelnianych jak i tych konsumpcyjnych po rektyfikacji.
Jak widać badania laboratoryjne nie są na tyle doskonałe skoro wymagają weryfikacji poprzez ludzkie kubki smakowe.

Skoro na etapie serca zanieczyszczeń lekkich jest tak mało to trudno się nie dziwić wielu osobom że nie widzą różnic pomiędzy OVM, a OLM. Jednak one są. Para jest nośnikiem frakcji lekkich na szczyt kolumny zaś skropliny są w dużej mierze ich pozbawione. Jaki jest dokładnie stosunek nikt chyba nie wie.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę kwestie techniczne. Co łatwiej i taniej wykonać . Który system lepiej się obsługuje itp. To zależy od różnych czynników.
Np. kolumny miedziane na pewno mniej się nadają do przecięcia i przetoczenia krawędzi na tokarce, oraz wspawania półki. Z puntu widzenia Zygmunta wydaje się wiec oczywiste, że praktyczniejszym wykonawczo jest OVM.


Wady i zalety obu systemów:


OVM
zalety:
- nie musi generować straty wysokości zasypu, wystarczy co najwyżej jedno przewiewne podparcie dla wydajniejszej pracy. Sprawdzi się więc przy kolumnach nawet o niewielkim zasypie np. 120cm.
- dla mocy grzewczych do 2,5 kW, wystarczy wykonać go w wymiarze (1/4") co obniża jego koszt wykonania. Dobrze działa przy 10 mm średnicy wewnętrznej.
- łatwo i bez kosztów można go zdemontować

wady:
- podaje nieco bardziej zanieczyszczony destylat
- jest wrażliwy na prędkość przepływu wody chłodzącej, ( może wówczas zmieniać się prędkość odbioru)
- jest trudniejszy w ustawianiu prędkości odbioru (ma dużą bezwładność, trzeba nieraz czekać 1 min i dłużej na reakcję zmiany położenia zaworu kulowego)
- ma ograniczony zakres regulacji RR , co może być niekorzystne podczas destylacji owocówek

OLM
zalety:
- daje nieco czystszy destylat
- jego koszt jest zbliżony do OVM
- jest łatwiejszy i bardziej precyzyjny w sterowaniu odbiorem , nie ma problemu z ciśnieniem wody chłodzącej.
- może posiadać ( przy odpowiedniej konstrukcji) pełny zakres regulacji RR , co może być korzystne przy owocówkach
- jest zarazem pierścieniem centrującym i buforem , co korzystnie wpływa na stabilność kolumny

wady:
- kradnie wysokość kolumny
- przy nie prawidłowej może powodować zalewanie, co sprowadza się do spadku wydajności kolumny
- utrudnia zasyp kolumny.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 17 gru 2015, 06:30
autor: piotricz
Kolejna wada OLM to że przed odbiorem gonu trzeba spuścić jeziorko o czym nikt nie wspomina. Przy zastosowaniu sterownika robi się poważny problem.
Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 17 gru 2015, 08:19
autor: lesgo58
O spuszczaniu jeziorka z półki było już wielokrotnie. Tylko niestety w innych tematach. Mogło Ci umknąć.
Muszę napisać, że to jednak nie problem jeziorka, bo tam po stabilizacji nie mają prawa pozostawać żadne przedgony. Tylko to jest problem rurki łączącej półkę z zaworem.
Twój pomysł jest dobrym - tylko że zbyt kosztownym. Ręczne przepłukanie rurki jest dużo tańsze i tak samo efektywne. Ja to robię dwukrotnie w czasie stabilizacji. Spuszczam maksymalnie z 30-40ml destylatu.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 17 gru 2015, 12:34
autor: piotricz
No tak ale teraz do sterownika musze dopisać kolejny krok, spuszczanie jeziorka olm. Bo nie widzę innego rozwiązania.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 17 gru 2015, 13:46
autor: daniel257
Jeżeli pod koniec procesu przechodzę z OLM na LM to w obniżonym gromadzą mi się różne syfy (chyba pogony). Prostym sposobem ich pozbycia się jest odkręcenie zaworu po zakończeniu procesu lub w trakcie rozgrzewania kolejnego wsadu. I wtedy wystarczy raz przepłukać i jest git. No ale przeważnie o tym zapominam (kolumna już się stabilizuje) i wówczas tak jak pisze lesgo58 dwa razy po 20 ml też załatwia sprawe. A przed drugim razem to przepłukuje kolumnę z otwartym OLM i LM ( wyjmuje tylko chłodnice) i wszystko czyste jest jak dziewica.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 17 gru 2015, 14:29
autor: Kula
Kolejny krok (opróżnienie jeziorka) nic nie da o ile fizycznie nie zmienisz pojemnik w który odbierasz destylat.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 7 wrz 2017, 11:59
autor: kolin13
Witam
Czy możecie mi podesłać albo wytłumaczyć w jaki sposób obierać prawidłowo pogon w takiej wierzy z OVM. Bo mam mętlik czytając różne posty .Ponieważ, gdy już ustabilizuje wierze i zaczynam proces skraplania, to on trwa aż do 89 -85 .A później nic nie idzie - jest nagłe odcięcie. To ten pogon zostaje w kotle czy ja go juz odebrałem. Sprzęt na którym się bawię to Kolumna rektyfikacyjna Basic .

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 7 wrz 2017, 13:43
autor: lesgo58
Możesz to przetłumaczyć na zrozumiały język?
Bo nie mam pewności czy piszesz o pogonie czy może przedgonie?
Co to jest wierza?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 7 wrz 2017, 17:07
autor: radius
kolin13 pisze:gdy już ustabilizuje wierze i zaczynam proces skraplania, to on trwa aż do 89 -85
Powtórzę za lesgo58. Możesz jaśniej ? To ºC czy %%% :o Gdzie masz pomiar temperatury? Jak sterujesz procesem? Itd, itd...

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 7 wrz 2017, 17:19
autor: Drupi
Po tym jak pisze kolin 13, widać że dzísiaj przedawkował, za dużo wypił. Może napił się pogonu?

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: środa, 27 wrz 2017, 14:29
autor: użytkownik usunięty
akas pisze:OLM
zalety:
- daje nieco czystszy destylat
- jego koszt jest zbliżony do OVM
- jest łatwiejszy i bardziej precyzyjny w sterowaniu odbiorem , nie ma problemu z ciśnieniem wody chłodzącej.
- może posiadać ( przy odpowiedniej konstrukcji) pełny zakres regulacji RR , co może być korzystne przy owocówkach
- jest zarazem pierścieniem centrującym i buforem , co korzystnie wpływa na stabilność kolumny

wady:
- kradnie wysokość kolumny
- przy nie prawidłowej może powodować zalewanie, co sprowadza się do spadku wydajności kolumny
- utrudnia zasyp kolumny.
Wnioskując po tym co pisze Akas, OLM jest korzystniejszym rozwiązaniem dla jakości destylatu a jeżeli mamy do tego dużo miejsca i prawidłowo wykonaną półkę oraz kolumnę w celu ułatwienia zasypu to to rozwiązanie jest już w ogóle super? :geek:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 27 wrz 2017, 17:46
autor: seneka
Pytasz czy stwierdzasz fakt?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 27 wrz 2017, 19:34
autor: użytkownik usunięty
Pytam Seneka :) Chcę zbudować konstrukcję jak najbardziej odpowiednią do moich celów.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 wrz 2017, 00:15
autor: michal278
Można zrobić olm trochę inny. Co na moją prośbę zrobił akas. Jest to olm poziomyi do zaworku mamy poziom i nie musimy go plukać. Wspawujemy mufe do ovm i wkręcamy w formie korytka na nyplu olm. Dalej redukcja odpowiednio zrobiona z 1/2"do 1/4 i zaworek precyzyjny a za nim ez. Kwestia tylko by nigdzie nie było tamki. Trochę kombinacji ale warto. U mnie Ez na olm ma za zadanie wyłączyć olm przy 97w kotle a drugi EZ na głowicy włączyć się i odciągnąć wszystko do 99. Kolejna sprawa przy automatyce warto by zarzucalo z bufora do jakiegoś zbiornika i to przy włączonej kolumnie, w buforze potrafi zostać z 6%, a to przy 6-8l zawsze to coś. Jak już kolumna wystygnie to znów scieknie do bufora nawet 0.3l z kolumny.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 wrz 2017, 20:15
autor: seneka
Feti temat był już wałkowany. Tak więc tak OLM jest super nawet się nie zastanawiaj.

Re: Projekt bufora do zbiornika 100 l

: poniedziałek, 23 paź 2017, 19:55
autor: Marian_jl
akas pisze: OLM
wady:
- kradnie wysokość kolumny
A OVM nie kradnie wysokości kolumny?
W OVM i OLM ujście jest na takiej samej wyskokości . W OVM chłodnica Liebiega jest na wyskokości ujścia i i cały zasyp powyżej spełnia rolę tzw bufora. W OLM chłodnica jest w głowicy i chyba cały zasyp nad ujściem pracuje jako półki teoretyczne.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 01:56
autor: gadaka
Zasyp nad OLM również spełnia rolę tzw. bufora.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 03:43
autor: grzesiek03
Akasowi chodzi o to,że instalując OLM nie zasypujemy go sprężynkami. W przypadku OVM wypełnienie ułożone jest nieprzerwanie do samej głowicy i przy tej samej wysokości kolumnie będzie go więcej.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 08:35
autor: michal278
Przy umiejętnym zrobieniu olm stracimy jakieś 5cm wypełnienia. Ale to prawda stracimy. Wada Olm to.,że mając półkę fizyczną po środku kolumna musi być niemal idealnie ustawiona w pionie. Wadą OVm oprócz minimalnie słabszej jakości destylatu jest czasami problem z zaczęciem z'aciągania' par. Mi się zdarzało mając OVM zasysać ustami na początek rurkę odbioru by przyspieszyć początek odbioru.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 13:11
autor: Saccharomyces
michal278 pisze:Wadą OVm oprócz minimalnie słabszej jakości destylatu
Tak się zastanawiam z jakiej zasady w pracy kolumny to wynika. Co to znaczy słabsza jakość ?

M

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 17:42
autor: Kula
Ano z tego kolego to wynika, że opary idące do góry są częściowo zanieczyszczone (źródło zanieczyszczeń to kocioł) a skropliny idące w dół są częściowo oczyszczone (refluks).
Słabsza jakość to więcej zanieczyszczeń niż w lepszej jakości.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 19:46
autor: Saccharomyces
I te skropliny spadając z góry nie zbierają tych zanieczyszczeń od "brudnej" pary z jaką się stykają ponad półką OLM ?
W którym miejscu giną te zanieczyszczenia o których piszesz ? Znikają nad półką ?

Przecież to czysta kwadratura koła.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 24 paź 2017, 19:54
autor: Kula
Zanieczyszczenia nie giną. Są lżejsze i gromadzą się w górnej części kolumny czyli mają tendencję "podróży" nad odbiór olm czyli do głowicy. W głowicy przez cały proces powinno się odbierać przedgony.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 25 paź 2017, 06:20
autor: Marian_jl
Kula pisze:.. opary idące do góry są częściowo zanieczyszczone ....a skropliny idące w dół są częściowo oczyszczone
Czyli wynika z tego że obie pary nie są czyste. To tak jakby powiedzieć że ktoś trochę kłamie a drugi nie do końca mówi prawdę czyli obaj coś kręcą. Zapytam raz jeszcze czy zasyp powyżej OLM pracuje jako półki teoretyczne czy nie ?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 25 paź 2017, 08:15
autor: Szlumf

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: środa, 25 paź 2017, 13:41
autor: michal278
Mając wkręcany olm w ujęcie OVm zrobiłem test. Oczywiście wynik bez chromstografu na korzyść olm. Zapach i smak delikatnieszy i mniej kwiatków. Nastaw ten sam, miejsce odbioru te same. Powinno to zakończyć dyskusje.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 7 sty 2018, 16:17
autor: x-grzes
Witam wszystkich, szanownych twórców i wytwórców. Naszła mnie ochota na zbudowanie kolumny z obniżonym odbiorem urobku. Tak rozmyślam nad wstępnym projektem i pojawiła mi się pewna niewiadoma. Wobec czego postanowiłem Was zapytać.
Otóż nie wiem w którym miejscu umieścić odbiór przedgonów. Wyczytałem, że powinien być umieszczony pod skraplaczem. Tak sobie myślę czy nie dobrze by było wspawać się ponad chłodnicą i sterując odpowiednio mocą grzania odbierać tam powoli smrodek? Było by to równocześnie odpowietrzenie kolumny. Bardzo proszę napiszcie co o ty myślicie.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 11:41
autor: land75
Witam panowie mam pytanie jakiej wysokości powinien być bufor nad OLM w kolumnie aAbratek które to osiada jeziorko w LM pojemności 25 ml. Kolumna jest średnicy 63,5 mm posiada bufor stabilizacyjny zasypany sprężynkami pryzmatyczne mi 20 cm KO później do OLM rura długości 105cm zasyp sprężynki pryzmatyczne KO , później krótki odcinek 18 cm filtr sprężynki miedź. Czyli razem 143cm zasypu pod OLM i tu moje pytanie ile zasypu powinno być minimalnie nad OLM wiadomo czytałem czym więcej tym lepiej ale nie wiem jakie jest minimum.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 11:58
autor: jatylkonachwile
Niektórzy mają po 15-20cm i już sobie chwalą, inni mają 40 a ktoś nawet pisał że ma w połowie kolumny bo ma coś ok 3m zasypu (któryś z producentów [herbata?] z tego co pamiętam).

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 12:06
autor: land75
jatylkonachwile pisze:Niektórzy mają po 15-20cm i już sobie chwalą, inni mają 40 a ktoś nawet pisał że ma w połowie kolumny


A ile cm powinno być najlepiej żeby bufor spełniał swoje zadanie gdzieś czytałem że powinno być 30 cm lecz u mnie nie pozwalają warunki kolumnę mam prawie na styk pod sufit.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 12:19
autor: irek89
Ja mam 13 cm i działa choć napewno znacznie gorzej niż te wyższe.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 12:27
autor: land75
Ja posiadam 18 cm lecz zastanawia mnie czy nie jest to mało wiadomo zawsze mogłoby być więcej i stąd moje pytanie jaka jest minimalna wysokość przy której bufora spełnia swoje zadanie w stu procentach.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 12:31
autor: johnex
Wprawdzie nie mam OLM tylko OVM ale u mnie bufor 20 cm jest wystarczający. Po stabilizacji odbieram ok. 120 ml kropelkowo z LM i przechodzę na OVM i nie czuję przedgonu (keg 50l). Podczas całego procesu odbieram ok. 1kroplę na 5-10 sekund z LM.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 12:37
autor: land75
Przy odbiorze bocznym OVM być może starczy 20 cm gdzieś czytałem że nawet i 7 cm zaś ja mam odbiór obniżony OLM i nie wiem jaka powinna być wysokość bufora tak żeby spełniał 100% swojej zadanie

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 13:30
autor: lesgo58
land75 pisze:Ja posiadam 18 cm lecz zastanawia mnie czy nie jest to mało wiadomo zawsze mogłoby być więcej i stąd moje pytanie jaka jest minimalna wysokość przy której bufora spełnia swoje zadanie w stu procentach...
...Przy odbiorze bocznym OVM być może starczy 20 cm gdzieś czytałem że nawet i 7 cm zaś ja mam odbiór obniżony OLM i nie wiem jaka powinna być wysokość bufora tak żeby spełniał 100% swojej zadanie...
Na temat obniżone odbioru może być tylko jedna odpowiedź - jest lepszą wersją odbioru w porównaniu z odbiorem w głowicy. Bez względu jak nisko będzie - jest w tej chwili najbardziej optymalną i najlepszą wersją odbioru w ogóle.Oczywiście jeśli mówimy o czystym spirytusie jako targecie.
Nie ważne czy to będzie 15cm poniżej głowicy czy nawet 50cm to to czy wykorzystamy go w 100% i czy spełni swoją rolę w 100% zależy od naszej cierpliwości, wiedzy i doświadczenia. Włączenie myślenia jest obowiązkowe... :D
Powiem tak - można mieć bufor nad OLM wysokości 50 cm i można spieprzyć sprawę, a można mieć tylko 15 i cieszyć się najczystszym i najlepszym spirytusem.
@land75 - jeśli okoliczności pozwalają tylko na bufor wysokości 18cm - to go rób.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 14:15
autor: prolog1975
Kiedyś rozmawiałem z Akasem powiedział mi, że takie minimum to 20cm zasypu więc poprosiłem go by zrobił mi OLM 25cm zasypu. Było OK, dalej wymieniłem szkiełko i miałem 30cm zasypu też OK. Ale zmieniły się warunki lokalowe musiałem usunąć szkiełko zostało 20cm zasypu i OK. Jeziorko z rurką ma u mnie 8ml
OLM to super wynalazek nigdy jednak nie miałem mniej niż 20cm sprężynek uznałem, że Akas wie co mówi.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 22:09
autor: jatylkonachwile
OLM znam tylko z teorii ale mózg mi podsuwa pewien wątek gdzie była mowa o tym że zbytnio ochłodzony refluks powoduje wyłączenie z użytku górnej (niewielkiej) części kolumny, wiec może warto by zrobić jakieś testy czy np 20cm jest wystarczające ale jednen wariant z ciepłym powrotem a drugi z ochłodzonym.
Chłodny będzie zawierał przedgony które mogą dotrzeć z cieczą do OLM jeśli będzie za mało wypełnienia.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 28 lut 2019, 22:38
autor: Doody
Refluks zawsze powinien być gorący. Herbara pokazywał wyniki testów. Jeżeli jest to oczywiste, nie ma sensu rozpatrywać prób z zimnym refluksem.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 1 mar 2019, 07:17
autor: lesgo58
jatylkonachwile pisze:... może warto by zrobić jakieś testy czy np 20cm jest wystarczające ale jednen wariant z ciepłym powrotem a drugi z ochłodzonym....
Do dzieła... Nie zapomnij się podzielić wynikami. ;)
Chłodny będzie zawierał przedgony które mogą dotrzeć z cieczą do OLM jeśli będzie za mało wypełnienia.
Refluks powstały w wyniku schłodzenia oparów zawsze zawiera frakcje lekkie.
Powtórzę jeszcze raz to co pisałem kilka postów wyżej. Obniżony odbiór bez względu na to jak nisko się znajduje jest samą dobrocią i niesie ze sobą tylko plusy dodatnie... :D
Będę więc powtarzał do znudzenia - żeby z niego umiejętnie korzystać ( i wykorzystać go w 100%) wystarczy włączyć tryb myślenia.
Nie ma znaczenia czy obniżony odbiór będzie 15 cm czy 50 cm.
Oczywistym jest, że mając obniżony odbiór 50 cm poniżej mamy bardzo komfortową sytuację i możemy pozwolić sobie nawet na nonszalanckie podejście do odbioru przedgonów jak i samej stabilizacji.
Mając zaś tylko 15 cm (nie wnikam z jakiego powodu) to tryb myślenia powinien włączyć się automatycznie. I nam podpowiedzieć, że musimy bardziej przyłożyć się do stabilizacji a przede wszystkim do odbioru przedgonów. Im dokładniej i skrupulatniej to zrobimy tym więcej plusów zbierzemy. Refluks zaś powinien być zawsze jak najbardziej gorący. Wręcz na granicy parowania na zewnątrz. Nie tylko z powody zakłócenia zimnym refluksem "pracy" kolumny w górnej części ale i z bardziej prozaicznego powodu. Z powodu oszczędności.
W każdym bądź razie będziemy zawsze w lepszej sytuacji od tych co obniżonego odbioru nie posiadają i korzystają tylko z odbioru w głowicy.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 1 mar 2019, 12:27
autor: jatylkonachwile
lesgo58 pisze: Do dzieła... Nie zapomnij się podzielić wynikami. ;)
Chciałbym lecz niestety nie mam warunków aby to uczynić. Ale wierzę (no bo są powody) w twoje słowa.
Co ja bym wyczyniał gdybym tylko miał więcej czasu i kasy.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 1 mar 2019, 20:36
autor: land75
Czyli panowie odbiór przedgonów w jak najwyższej temperaturze refluksu tak żeby bufor nad OLM spełnił swoje zadanie w 100% czyli myślę że temperatura powinna być w granicach min od 60 stopni do 72stopni jeśli się mylę to mnie poprawcie.

zastanawia mnie że większość pisze że odbiór przedgonu powinno się robić w wysokiej temperaturze refluksu pisze o tym nawet nasz forumowy kolega lesgo58 parę postów wyżej zaś ja otrzymałem od Akasa instrukcję obsługi w której jest napisane że temperatura powrotu wody powinna mieć 50 stopni Celsjusza , także jeśli większość uważa że temperatura do odbioru przedgonów powinna być wyższa myślę że Akas powinien to w swojej instrukcji obsługi kolumny z obniżonym odbiorem poprawić chyba że są to dwie inne temperatury .Myślę że nawet jeśli temperatura powrotu wody będzie wynosić 50 stopni to temperatura refluksu będzie minimalnie wyższa od temperatury powrotu wody .

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 1 mar 2019, 21:18
autor: Doody
W praktyce temp. na wyściu z chłodnicy 65-67 stopni jest ok. Wyżej to już ryzyko, zwłaszcza jak się odchodzi od sprzętu.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: piątek, 1 mar 2019, 22:18
autor: lesgo58
land75 pisze:... zaś ja otrzymałem od Akasa instrukcję obsługi w której jest napisane że temperatura powrotu wody powinna mieć 50 stopni Celsjusza , także jeśli większość uważa że temperatura do odbioru przedgonów powinna być wyższa myślę że Akas powinien to w swojej instrukcji obsługi kolumny z obniżonym odbiorem poprawić ....
Akas nie poprawi bo instrukcja jest napisana metodą - żartobliwie pisząc - dla " no dummies". :D
Instrukcja ta pozwoli przeprowadzić proces rektyfikacji w poprawny i bezkonfliktowy sposób. Jednak nie pozwoli wyciągnąć z kolumny maksimum jej możliwości.
Na to jak kolumna będzie pracowała u każdego z nas ma wpływ tak wiele czynników, że po wstępnej nauce każdy z osobna musi znaleźć swój najbardziej optymalny sposób. Oczywiście po włączeniu trybu myślenia.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 2 mar 2019, 04:10
autor: rozrywek
W imieniu mam nadzieje całej braci Leszku dziękuję serdecznie za następne, konkretne, rzeczowe i przejrzyste opracowanie. :respect:

Jednocześnie kol Manowar chciałbym prosić w/w opracowanie do dodania w dziale Pierwsze Kroki-Kompedium tematów.

Dziale który jest zablokowany i moderowany, bardzo słusznie zresztą. :klaszcze: Szczególnie że jest pozycjonowany na samej górze, co jest doskonałym ułatwieniem.

W natłoku tematów, tysięcy postów znalezienie potrzebnych podstawowych info jest naprawdę trudne.
Przykład? Zadanie: proszę wyszukać opis metody 2,5. W szukajce wyskoczy 1500 postów, nawet stałym doświadczonym userom zejdzie naprawdę dobra chwila zanim to odnajdą, o nowych nie wspominając.

Przepraszam jeśli trochę nie w temacie, ale lepiej nie zaśmiecać niepotrzebnie forum.
Zachęcam również innych do zgłaszania swoich propozycji do kompedium tematów.

Leszku jeszcze raz dzięki, Manowar da się?

Pozdrawiam serdecznie Rozrywek.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 2 mar 2019, 14:41
autor: wkg_1
@rozrywek
2,5 4,5 6,5 - trzeba doszukiwać. Choć to trochę jak z via ferratami - umieszcza się je tak, żeby trzeba było doskoczyć. Jak ktos nie jest na tyle sprawny,zeby na nią wejść to może sobie potem nie dać rady ; D

@land75
Akas pisze dokładnie tak, jak @Leszek powiedział, można przecież odbierać przedgony z odpowietrzenia na bardzo gorącym powrocie ale wymaga to bardzo precyzyjnej kontroli przepływu wody chłodzącej.
No i jeszcze jedno - co innego temperatura wody chłodzącej na wyjściu a co innego temperatura refluksu : ) Nie ma wymienników ciepła działających ze 100% sprawnością.

@Kula
Chyba nie trzeba cały czas odbierać przedgonów z głowicy a już na pewno nie podczas rektyfikacji doczyszczającej. Zbierają się w szczycie wypełnienia i w jeziorku i tyle.

Tak naprawdę rola temperatury refluksu nigdzie jezscze nie została ze 100% pewnością udowodniona. Chłodniejszy reflux ogrzewa się na samym szczycie wypełnienia nad OLM, traci się może z cm, góra 2 (za Szlumf-em).

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 2 mar 2019, 16:49
autor: Szlumf
wkg_1 pisze:...............
Tak naprawdę rola temperatury refluksu nigdzie jezscze nie została ze 100% pewnością udowodniona. Chłodniejszy reflux ogrzewa się na samym szczycie wypełnienia nad OLM, traci się może z cm, góra 2 (za Szlumf-em).
Im chłodniejszy refluks tym "korek" z chłodniejszej strefy dłuższy i tym trudniej przedgonom dotrzeć do głowicy gdzie je odbieramy. Moim zdaniem wystarczająco udowodnił to Maria-n z "białego forum" http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 73#p160973. Zacytuję część jego wypowiedzi.
"... Piszę i dzisiaj bo kilka godzin temu robiłem test na wpływ temperatury refluxu na temperaturę głowicy. Nawiasem pisząc nie wiem czemu dopiero dzisiaj ten test, bo trzeba go było zrobić z 5 lat temu. Test robiłem w najważniejszym miejscu procesu, znaczy w czasie odbioru przedgonów. Przebiegał on następująco; pokręcając zaworem wody chłodzącej zmieniałem jej temp. na wylocie w zakresie 65 - 71*C obserwując jednocześnie temp. gł. Zrobiłem tych prób kilka (chyba 7 czy 8 ) i za każdym razem kiedy z chodziłem do 65* stabilizowała się na jakimś, co raz wyższym poziomie (w moim przypadku pierwsze podejście to 77,66*C), po podniesieniu do 71* osiągała różnie, od 0,05*- do 0,02* MNIEJ. Różnie ponieważ przyrosty na początku były większe potem, czym dłużej odbierałem mniejsze. Co jest chyba logiczne. Wniosek nasuwa się taki: CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY co ma wpływ na JAKOŚĆ a zarazem na długość procesu odbioru przedg (to z kolei ekonomika prowadzenia procesu). To szczególnie podczas ich odbioru woda chłodząca powinna mieć możliwie najwyższą temperaturę. Zjawisko to bardzo łatwo wykryć za pomocą pomiaru temp. o rozdzielczości większej niż 0,1* Przy tej ostatniej można w ogóle tych zmian nie zauważyć. Pytaniem zasadniczym w tej kwestii, to pytanie, czy przedłużony pobyt stężonych przedgonów w jakimś miejscu kolumny. Nie tworzy sprzyjających warunków do wiązania ich w azeotrop z etanolem?"

Stąd też wniosek, że koledzy nie mający obniżonego odbioru lub mający mało wypełnienia nad obniżonym odbiorem powinni odbierać przedgony z jak najwyższą temperaturą refluksu. Wręcz na granicy wydmuchu z odpowietrzenia.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 2 mar 2019, 23:54
autor: wkg_1
OK, ale ja jeszcze tego nie ogarniam.
Oczywiste jest, że chłodny refluks odbiera nam kawałek kolumny na górze. Tam pary zamiast odparowywać refluks muszą go ogrzać.
Oczywiste jest, że chłodny refluks powoduje straty ekonomiczne na zużyciu prądu (i jakieś tam symboliczne straty na wodzie).

Ale dalej już nie pasuje. Zakładam, że kolega maria-n podczas eksperymentu cały czas odbierał z głowicy bo pisze: "Różnie ponieważ przyrosty na początku były większe potem, czym dłużej odbierałem mniejsze." Czyli odbierał.

Jeżeli odbierał, to naturalne jest, że w trakcie eksperymentu temperatura rosła (tu piszę o temp w głowicy po zmniejszeniu temperatury wody do 65 stopni) - po prostu z odbiorem przedgonów zmieniał się skład cieczy w głowicy na korzyść frakcji o wyższej temperaturze parowania.
Nie do końca rozumiem co pisze o temperaturze w głowicy podczas zwiększania temp wody chłodzącej
a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?
b) czy tez była wyższa ale te przyrosty (w stosunku do temperatury w głowicy przy chłodnej wodzie chłodzącej) malały z każdym pomiarem.
Jeżeli b to również może wynikać ze zmiany składu cieczy w głowicy spowodowanym ciągłym odbiorem.
a) wydaje się nieprawdopodobne analizując wymiennik ciepła jakim jest skraplacz. Ale ok, nie upieram się, nie wiem jaka miał głowicę i co i gdzie dokładnie mierzył.

Ale jednego nie rozumiem najbardziej: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Jak to możliwe ? Czyli chłodne wypełnienie blokuje dojście do głowicy przedgonom o niższej temperaturze parowania (łatwiej parującym) a nie blokuje alkoholowi etylowemu o wyższej temperaturze parowania ? Powinno być odwrotnie. Chłodne wypełnienie powinno blokować alkohol a potem wodę. Czy mi się zupełnie pomerdało ?

No i na koniec: azeotropy. Analizując krzywe rozpuszczalności azeotropy (nie piszę tu o wodzie) tworzą się w stężeniach 30-50%. Z takimi stężeniami mamy czasem do czynienia w KEG-u a nie na szczycie kolumny, gdzie stężenie jest bardzo bliskie 96,6 (przecież przedgonów mamy w nastawie mniej niz 1% alkoholu).

Muszę się z tym przespać.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 3 mar 2019, 09:21
autor: Szlumf
Nie wiem na ile słuszne są moje przemyślenia ale zacznę od końca.

Maria-n w innym miejscu napisał, że w jakimś opracowaniu naukowym znalazł informację, że azeotropy tworzą się w parach. Nic nie pisze o temperaturze ale jeśli para to temperatura raczej wysoka. Ja nie znalazłem takich informacji ale nie widzę powodu by mu nie wierzyć.

"CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Myślę, że trzeba uwzględnić rozkład temperatury w poziomym przekroju wypełnionej kolumny. To odwrócona parabola a stopień jej spłaszczenia zależy m.in. od temperatury refluksu. Ponadto czysty etanol paruje mniej lub bardziej intensywnie w każdej temperaturze powyżej zamarzania więc chłodne wypełnienie tylko zmniejsza jego ilość.

"a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?". To ten przypadek opisuje Maria-n. Parabola, o której napisałem powyżej podniosła się i więcej przedgonów dotarło do głowicy obniżając panującą w niej temperaturę. Być może zaobserwowałeś podobne zjawisko u siebie pomimo gorszych termometrów. U mnie po pierwszym zrzucie jeziorka temperatura rośnie ale, dosyć często, przy długiej stabilizacji i stałej temperaturze refluksu zdarza się, że znowu spada. Czyli do głowicy dotarło na tyle dużo przedgonów by obniżyć temperaturę. Jest to szczególnie wyraźne przy rektyfikacji odpadów.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 3 mar 2019, 12:17
autor: wkg_1
Hmmm ...
Też wierzę Maria-n, to nie kwestia niewiary - zastanawiam się tylko czy wyciągnął słuszne wnioski. I sam nie jestem pewien swoich, po prostu dzielę się wątpliwościami.
Szlumf pisze:Nie wiem na ile słuszne są moje przemyślenia ale zacznę od końca.

Maria-n w innym miejscu napisał, że w jakimś opracowaniu naukowym znalazł informację, że azeotropy tworzą się w parach. Nic nie pisze o temperaturze ale jeśli para to temperatura raczej wysoka. Ja nie znalazłem takich informacji ale nie widzę powodu by mu nie wierzyć.
"Mieszanina azeotropowa (azeotrop) – ciekła mieszanina (roztwór) dwóch lub więcej związków chemicznych, która jest w równowadze termodynamicznej z parą nasyconą powstającą z tej mieszaniny. Skład pary i cieczy jest taki sam."

Azeotropy tworzą się w cieczach i parach będących w równowadze więc można dla uproszczenie powiedzieć, że w parach : ) , w temperaturze odpowiadającej składowi tych par w stanie nasyconym (przecież w otwartych konstrukcjach jakimi są kolumny nie ma mowy o parze przegrzanej, suchej - mamy dwa płyny: ciecz i parę nasyconą).W temperaturze którą mamy w kolumnie jedyny znany mi azeotrop alkohol tworzy z wodą. Bliskim kandydatem jest także octan etylu o temperaturze wrzenia 78 - tworzy azeotrop z alkoholem etylowym w temperaturze 72 stopnie a więc spokojnie można go oddzielić przy temperaturach panujących w głowicy. Także o azeotropach możemy zapomnieć : ) No, czasem można wspomnieć w poście bo jako słowo "mądrobrzmiące" nadaje mu naukowego poloru : D

Krzywe rozpuszczalności (zupełnie inna kwestia niż azeotropy) interpretuję tak, że pewne zanieczyszczenia (załóżmy, że amyl) parują Z KOTŁA razem z alkoholem w stężeniu - załóżmy - 45%. W mniejszym stężeniu jest przedgonem, w większym pogonem. Dostają się do kolumny, tam panuje stężenie załóżmy 96 % i są oddzielane. To oddzielenie oczywiście wymaga czasu dlatego lepszy alkohol, mniej piekący otrzymujemy przy wolnym odbiorze. Przy szybkim po prostu kolumna nie zdąży tego przykładowego amylu odseparować co wcale jednak nie oznacza, że tworzy azeotrop. Po prostu podczas odbioru gonu pracujemy cały czas na kolumnie zdestabilizowanej. No, ale to detal - męczy mnie ten zimny korek.
Szlumf pisze: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA PRZEDGONOM DO CHŁODNICY". Myślę, że trzeba uwzględnić rozkład temperatury w poziomym przekroju wypełnionej kolumny. To odwrócona parabola a stopień jej spłaszczenia zależy m.in. od temperatury refluksu. Ponadto czysty etanol paruje mniej lub bardziej intensywnie w każdej temperaturze powyżej zamarzania więc chłodne wypełnienie tylko zmniejsza jego ilość.
Oczywiście rozkład temperatury w poprzek kolumny nie jest płaski ale nie tylko alkohol ale i zanieczyszczenia (szczególnie przedgony) parują w każdej temperaturze. Dlatego trudno mi się zgodzić z tym stwierdzeniem i powiedziałbym: "CHŁODNE WYPEŁNIENIE BLOKUJE DROGĘ DOJŚCIA ALKOHOLOWI DO CHŁODNICY BARDZIEJ NIŻ PRZEDGONOM SPRZYJAJĄC W TEN SPOSÓB SEPARACJI PRZEDGONÓW". Ale nie wiem, czy ta blokada ma duże znaczenie.
Szlumf pisze:"a) czy była niższa o te 0,05-0,02 od gdy zwiększaliśmy temperaturę wody chłodzącej ?". To ten przypadek opisuje Maria-n. Parabola, o której napisałem powyżej podniosła się i więcej przedgonów dotarło do głowicy obniżając panującą w niej temperaturę.
O jakiej temperaturze mówimy ? Ja mam termometr w głowicy UFO (gdzieś w płaszczyźnie symetrii) i tam zupełnie nie mam pojęcia co on mierzy - pewnie pary. Zachowuje się dziwnie - od 29 do 37 stopni - im większa temperatura wody chłodzącej tym i większa tam. Wykorzystuję ten pomiar do zabezpieczenia przed przegrzaniem i brakiem chłodziwa. Działa ; )) Ale to pewnie nie o tą temperaturę chodzi. Drugi mam w wypełnieniu nad OLM. Nie prowadziłem obserwacji korelacji tej temperatury z woda chłodzącą ale mogę to zrobić bo i tak długo stabilizuję. Tylko podczas tych obserwacji prowadzić odbiór przedgonów ?? Przecież to wszystko zaburza.

Definitywnie, żeby wyciągnąć jakieś wnioski trzeba najpierw powiedzieć gdzie ten termometr jest - pod czy nad "zimnym korkiem". Nie wiem, gdzie miał go Maria-n.
Szlumf pisze:Być może zaobserwowałeś podobne zjawisko u siebie pomimo gorszych termometrów. U mnie po pierwszym zrzucie jeziorka temperatura rośnie ale, dosyć często, przy długiej stabilizacji i stałej temperaturze refluksu zdarza się, że znowu spada. Czyli do głowicy dotarło na tyle dużo przedgonów by obniżyć temperaturę. Jest to szczególnie wyraźne przy rektyfikacji odpadów.
Tak, oczywiście ale to jest normalne zjawisko. Po zrzucie jeziorka temperatura rośnie z oczywistych względów. Potem kolejne przedgony wygotowują się z kotła, idą do góry i obniżają temperaturę. Tyle, że to się dzieje niezależnie od temperatury wody chodzącej.

Ufff .... edytowałem posta kilka razy bo chciałem go uczynić bardziej zrozumiałym - przepraszam, jeżeli ktoś już zaczął go czytać.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: sobota, 4 kwie 2020, 23:16
autor: Seba9401
Więc Panowie może troszkę odświeżam, żeby nie było tylko pustego pisania podczas kolejnego puszczania kolumny postaram się podczas odbioru przedgonów złapać dwie próbki . Jedna na jednej zbije temperaturę wody w skraplaczu, a w drugiej przykręcę zaworek żeby była dosyć wysoka. A potem próbki oddam do analizy. To samo zrobię z sercem... To da nam obraz jakie frakcje są w jakich temperaturach refluxu.

Jako że jetem przez modernizacją kolumny, jak uważacie taki OLM będzie dobry jak na zdjęciu poniżej, czy jest o małej przepustowości ?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 08:48
autor: Szlumf
Seba9401 pisze:............ A potem próbki oddam do analizy. To samo zrobię z sercem... To da nam obraz jakie frakcje są w jakich temperaturach refluxu...........
Gdzie je zbadasz?
OLM ze zdjęcia ma mniejszą przepustowość niż przyściankowy i czasami nie wyrabia z odbiorem. Herbata kiedyś o tym pisał. Przeszli z Akasem na przyściankowe.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 08:53
autor: michal278
Szlumf masz rację. Ja miałem trzy rodzaje olm. Rynienka wkręcana w ovm, fajka na środku no i ściankowy. Przy fajce trzeba mocno zcentrować flegmę, czy to wężykiem czy też pierścieniami centrującymi.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 09:13
autor: aakk
Przy rurze 63.5mm i OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie? Ktoś testował takie rozwiązanie? No i ile wypełnienia nad OLM co najmniej? 30cm?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 10:11
autor: lesgo58
aakk pisze:Przy ...OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie?
Aby poprawić efektywność - jak najbardziej wypadałoby.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 15:47
autor: Seba9401
Szlumf pisze:Gdzie je zbadasz?
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo. Tylko produkt 90%. W tej chwili mogę taki test zrobić tylko na LM. Chyba że szybko przerobię kolumnę dodając bufor i OLM to wtedy wykonam to z wszystkich możliwych sposobów...

Mógł by mi ktoś podesłać jak najefektywniejszy OLM na rurze 60.5mm wewnątrz ?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: niedziela, 5 kwie 2020, 21:33
autor: Szlumf
Seba9401 pisze:...........
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo..................
Przypuszczałem, że dasz do laboratorium a nie "ekspertom" z ławeczki pod sklepem. Jeżeli to nie tajemnica to do jakiego laboratorium, za ile od próbki i jaki zakres badań?

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 6 kwie 2020, 19:45
autor: bociann2
Przy rurze 63.5mm i OLM z odwróconej dennicy 42.4mm trzeba stosować jakieś pierścienie?

Zamówiłem w Kitaju dwie kapy miedziane na OLM, 35 i 38 mm średnicy wewnętrznej. Pójdzie to do rury Cu fi 54 mm zewnętrznej. Która bedzie lepszą? Sklaniam się do 35 mm. Chcę zrobić OLM sposobem @Spawacza z "bialego" forum.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 6 kwie 2020, 21:46
autor: gary1966
DSCF1960.JPG
Chyba chodzi Ci o rozwiązanie kolegi Spirta.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 06:00
autor: bociann2
Tak, oczywiście. Pomyliłem się. Urażonych przepraszam.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 08:32
autor: .Gacek
Ja miałem tak zrobiony OLM, działał bez problemu gdy od spodu miałem wbity kawałek zmywaka. Przy pełnym zasypie sprężynkami wydawało mi się że robi się tam miejscowe zalanie. Odwrócona kapa fi 35 ale z dodatkową rurką przelewu. W chwili obecnej mam zrobione skośne półki ala Bokakob, ale zastanawiam się czy nie zrobić z jedną półką...

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 09:01
autor: radius
.Gacek pisze:Ja miałem tak zrobiony OLM, działał bez problemu gdy od spodu miałem wbity kawałek zmywaka. Przy pełnym zasypie sprężynkami wydawało mi się że robi się tam miejscowe zalanie.
Miałem podobnie, gdy zasypując kolumnę sprężynkami, użyłem zmywaka jako swoistej zapory dla sprężynek i docisnąłem go za bardzo do przelewu z głowicy grzybkowej. Następowało w tym miejscu zalewanie. Gdy zmywak obniżyłem o 2 cm zostawiając w tym miejscu pustą przestrzeń, problem zniknął :ok:

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 09:29
autor: aakk
A zastosowanie podparcia z KO nad i pod dennicą spełni swoje zadanie? Na wysokości dennicy nie będzie żadnych sprężynek więc nic tu nie powinno zalewać.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 10:14
autor: .Gacek
Osobiście podparć używam tylko w buforze, ale wg mnie Twoje rozwiązanie powinno jak najbardziej działać.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 15:30
autor: astromax@wp.pl
Koledzy dobrze by było jak by każdy swoją wersję poparł rysunkiem

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: wtorek, 7 kwie 2020, 19:20
autor: Seba9401
Szlumf pisze:
Seba9401 pisze:...........
Oddam do laboratorium, wrzucą w maszynę i wszystko będzie wiadomo..................
Przypuszczałem, że dasz do laboratorium a nie "ekspertom" z ławeczki pod sklepem. Jeżeli to nie tajemnica to do jakiego laboratorium, za ile od próbki i jaki zakres badań?
Niestety nie mogę ujawnić takich informacji. Mogę powiedzieć tyle że to labo jest związane z produkcja alkoholi.
Tutaj podrzucam zdjęcie wyników moich próbek z przed roku. Nie już co to było nr2, nr3. Numer 4 rozcieńczony.

Jak myślicie tak powinno wyglądać? U góry wziernik żeby widzieć zalewanie kolumny. OLM poniżej 30cm. Denniczka 42mm rura 60.5mm wew.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: poniedziałek, 3 sie 2020, 13:13
autor: Amigo33
Nawiązując do posta kolegi szlumfa o wyższości olm przyściankowego chciałbym poprosić o radę. Do kolumny z rury 60,3 chciałbym wstawić olm, w którym rura dla par miałaby średnicę 33,7mm. Odpowiada to przekrojowi przelotu dla par ok 7 cm2. Wielkość jednostkowa mocy (gdzieś wyczytałem na forum) dla zalania wynosi 400-450 W/cm2 przekroju, zatem przy rurce 33,7mm można operować mocą w zakresie 2,8-3,2kW. Zakres ten odpowiada granicznym parametrom mocy dla sprężynek pryzmatycznych wynoszącej ok 115 W/cm2. Przy rurze 60,3 daje to moc ok. 2,9kW. Czyli z gruba moce korespondują ze sobą, zostawić tą rurkę 33,7mm czy dać 42,4mm? Konstrukcja i proporcje zgodnie z OLM andrzejag11,.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 09:01
autor: Nefahrius
A dlaczego wziernik na gorze kolumny zeby bylo widac zalewanie? Zalewanie zaczyna sie od dolu, to tam raczej powinien byc wziernik zeby nie dopuscic do zalania kolumny

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 09:31
autor: Szlumf
Nefahrius pisze:...............Zalewanie zaczyna sie od dolu, to tam raczej powinien byc wziernik zeby nie dopuscic do zalania kolumny
Zalanie może się zacząć w dowolnym miejscu kolumny, w którym przekrój dla przepływu par jest najmniejszy. Może też wystąpić w pełnym przekroju gdy spływ flegmy jest nierównomierny i zwiększony spływ flegmy spotka się w kolumnie ze zwiększonym strumieniem par z kotła. Może to nastąpić np. przy wahaniach napięcia w sieci.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 09:33
autor: michal278
Aby lepiej zwilżyć wypełnienie właśnie się zalewa. Potem zmniejsza moc ma moc roboczą. Po to jest wziernik u góry.
I oczywiście tak jak mówi Szlumf może nastąpić w każdym miejscu.
Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 10:38
autor: Nefahrius
Ale zalewanie kolumny nastawem, to bardzo nie pozadana rzecz w kolumnie zasypowej, po kazdym takim zalaniu trzeba by calosc wyciagac i czyscic,

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 12:54
autor: lesgo58
Kolumna nie jest zalewana nastawem jako takim. Jest zalewana alkoholem, który odparował z nastawu. Nic się nie brudzi.

Re: Obniżone ujście VM lub LM - zalety i korzyści.

: czwartek, 11 lis 2021, 15:51
autor: michal278
Leszku niech kolega przeczyta Twoje kompendium to może mu się coś tam głowie rozjaśnij.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka