Strona 1 z 1

Prasa do owoców.

: piątek, 1 lut 2013, 22:10
autor: henrich_pomel2
Hej, jestem w tracie robienia prasy do owoców i mam jedno pytanie. Tacę robię drewnianą a wiadomo że szczelna nie będzie więc czy mógłbym położyć na niej zwykłą grubą folie czy musi być jakaś specjalna do celów spożywczych? Pozdrawiam.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 3 lut 2013, 23:06
autor: PETER29
Możesz bez problemu. To tylko sok, nie ma w nim raczej substancji żrących więc folii nie rozpuści.
Jak już skonstruujesz sprzęt zapodaj fotki. Sam mam w planach ale potrzeba małej inspiracji.
pozdrawiam.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 3 lut 2013, 23:19
autor: panta_rei
PETER29 proszę, oto moja prasa zrobiona na potrzeby pierwszego calvadosa, sprawuje się świetnie. Materiał to stal nierdzewna + trochę listewek jesionowych i oczywiście lewarek.
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... hp?id=8609

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 lut 2013, 23:45
autor: ZdroweDomowe
Osobiście nie zalecam używania foli a o to dlaczego - zarudzenia pochodzenia technologicznego. Podczas procesu technologicznego, transportu, przechowywania mogły się tam dostać substancje szkodliwe.

Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 lut 2013, 20:08
autor: PETER29
Kolego panta rej pierwsza klasa robota. :respect: Ile wsadu wchodzi na jeden raz coby było można normalnie wyciskać a nie zrywać mięśni? Chodzi mi o jabłka.
Pozdrawiam.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 lut 2013, 20:56
autor: panta_rei
Kosz ma jakieś 12-14 litrów, a jak ciężko idzie to można lewarek zmienić na mocniejszy, myślę że i tak lżej robić niż takimi na gwincie, przynajmniej stołu nie niszczę i pomocnika nie potrzebuję ;-) Materiał na tą prasę to jakieś 400-450zł, ale dokładnie nie liczyłem.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 lut 2013, 21:23
autor: olo 69
Niedroga i wydaje się solidnie zrobiona http://www.allegromat.pl/aukcja130649

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 8 lut 2013, 21:21
autor: ZdroweDomowe
olo 69 pisze:Niedroga i wydaje się solidnie zrobiona http://www.allegromat.pl/aukcja130649
Faktycznie cena dobra w stosunku do wydajności.
Osobiście planuje wykonać własnoręcznie prasę z dwóch względów. Pierwszy to ekonomia czyli wyjdę na tym z pewnością taniej a po drugie i najważniejsze - nic nie da więcej przyjemności niż praca na własnoręcznie wykonanym sprzęcie.

Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 8 lut 2013, 22:38
autor: Bimbel
olo 69 pisze:Niedroga i wydaje się solidnie zrobiona http://www.allegromat.pl/aukcja130649
Raczej nienajlepsza robota. Gwint zbyt drobny, mała siła, dużo kręcenia. Dekiel dociskowy pęknie przy pierwszym wyciskaniu, mocowanie do prasy za pomocą złącza ciesielskiego (cynkowane).

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 9 lut 2013, 14:05
autor: lesgo58
@Bimbelek
Co Ty piszesz o drobnym gwincie?
Właśnie,że drobny gwint to zaleta. Pracowałeś kiedyś na takiej prasie.
Nie wydaje mi się, żeby dekiel miał pęknąć. Niby dlaczego?
Mam identyczny - zrobiłem go sam - i wycisnąłem już tony owoców. I nie widzę oznak zmęczenia materiału. Na początku miałem wałek gwintowany od imadeł stolarskich. I właśnie tam gwint przez to że był gruby powodował, że musiałem użyć dużej siły do wyciskania. Po zrobieniu nowego wałka z drobniejszym gwintem problem zniknął. Nawet dziecko dawało radę. Teraz po modyfikacji wyciskam przy pomocy lewarka.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 9 lut 2013, 20:28
autor: Bimbel
Jeśli lekko się pracuje to nie znaczy, że z dużą siłą. Prasy mimośrodowe posiadają gruby gwint, mają jednak dość szerokie ramiona i obciążenia na nich, wtedy spełniaja doskonale swoje zadanie.
Raz jeszcze napiszę, że ta prasa to produkt wątpliwej jakości (np ta cynkowana płytka ciesielska).

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 18 cze 2013, 11:19
autor: pith
W związku z tym, że namęczyłem się w zeszłych latach z wyciskaniem owoców i dużo się zmarnowało postanowiłem sprawić sobie amatorską prasę.
Zacząłem od kompletowania elementów.

Kosz:
Deseczki dębowe- podarowane;
Bednarka 2 szt. w Casto ... - 20 zł.
Pojemność ok. 16 litrów (25 śr. x 30 wys.).

Podstawa:
Decha bukowa 50 cm x 30 cm x 5 cm. Miała być na dechę gitary, ale wziąłem i kupiłem se gotowe wiosło za premię.
Koszt - flaszka.

Belka dębowa 6 cm x 5 cm x 1 m na ramę.
Koszt - 25 zł.

Tłok:
Deska bukowa okrągła fi 20 - 2 szt - 10 zł (sklep wszystko po 5 zł)
Łączna grubość 3 cm.
Na nie zostanie jeszcze naklejona i skręcona do całości belka dębowa 9 cm x 9 cm o grubości 4 cm.
To w niej będzie wyfrezowany otwór na pręt. Nie będzie łożyska tylko dwie grube podkładki.
Powinno redukować opory.

Pręt:

Pręt fi 20 - 45 cm. z gwintem metrycznym - 20 zł (1 m).
Nakrętka fi 20 - 2 zł. Zostanie naspawana na gruby płaskownik i podkręcona pod belkę poprzeczną.


Kiedy już kupiłem pręt to doczytałem, że lepszy byłby trapezowy. Prasa nie jednak jest duża więc myślę, że wytrzyma. Jeśli nie - wymienię.

Rozdrabniacz:

Rąbnięty żonie wałek do ciasta. Uchwyty boczne wzmocnione zaślepką i mufą miedzianymi. Do mufy przylutuję coś do czego będzie można przykręcić korbę. Poszperam w niedzielę na giełdzie staroci. Może spłynie na mnie objawienie.
Wałek umieszczę w pudle na owoce z grubej sklejki. Powinno działać. Przecież praktycznie podczas pracy nie będzie miał żadnych oporów. Nawkręcam w niego wkrętów nierdzewnych, które będą pełniły rolę tarki.

20130617_163150.jpg


20130617_163008.jpg
Taki to mam pomysł i zacząłem go realizować.
Priorytetem jest oczywiście rozsądny stosunek maszyna / portfel.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 18 cze 2013, 21:54
autor: piomat64
Kolega Bimbel we wcześniejszym poście napisał że ta prasa jest nie najlepsza.
Niestety myli się, mam taką od jesieni i jestem z niej zadowolony. Kupiłem ją na aledrogo i wycisnęła kilkadziesiąt kilo jabłek i sprawowała się dobrze. Czasami pozory po prostu mylą.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 25 lip 2013, 09:03
autor: ZdroweDomowe
http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml

Przydatni link dla przyszłych konstruktorów.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 11:09
autor: pith
pith pisze:W związku z tym, że namęczyłem się w zeszłych latach z wyciskaniem owoców i dużo się zmarnowało postanowiłem sprawić sobie amatorską prasę.
Zacząłem od kompletowania elementów.

Kosz:
Deseczki dębowe- podarowane;
Bednarka 2 szt. w Casto ... - 20 zł.
Pojemność ok. 16 litrów (25 śr. x 30 wys.).

Podstawa:
Decha bukowa 50 cm x 30 cm x 5 cm. Miała być na dechę gitary, ale wziąłem i kupiłem se gotowe wiosło za premię.
Koszt - flaszka.

Belka dębowa 6 cm x 5 cm x 1 m na ramę.
Koszt - 25 zł.

Tłok:
Deska bukowa okrągła fi 20 - 2 szt - 10 zł (sklep wszystko po 5 zł)
Łączna grubość 3 cm.
Na nie zostanie jeszcze naklejona i skręcona do całości belka dębowa 9 cm x 9 cm o grubości 4 cm.
To w niej będzie wyfrezowany otwór na pręt. Nie będzie łożyska tylko dwie grube podkładki.
Powinno redukować opory.

Pręt:

Pręt fi 20 - 45 cm. z gwintem metrycznym - 20 zł (1 m).
Nakrętka fi 20 - 2 zł. Zostanie naspawana na gruby płaskownik i podkręcona pod belkę poprzeczną.


Kiedy już kupiłem pręt to doczytałem, że lepszy byłby trapezowy. Prasa nie jednak jest duża więc myślę, że wytrzyma. Jeśli nie - wymienię.

Rozdrabniacz:

Rąbnięty żonie wałek do ciasta. Uchwyty boczne wzmocnione zaślepką i mufą miedzianymi. Do mufy przylutuję coś do czego będzie można przykręcić korbę. Poszperam w niedzielę na giełdzie staroci. Może spłynie na mnie objawienie.
Wałek umieszczę w pudle na owoce z grubej sklejki. Powinno działać. Przecież praktycznie podczas pracy nie będzie miał żadnych oporów. Nawkręcam w niego wkrętów nierdzewnych, które będą pełniły rolę tarki.

20130617_163150.jpg


20130617_163008.jpg
Taki to mam pomysł i zacząłem go realizować.
Priorytetem jest oczywiście rozsądny stosunek maszyna / portfel.

Nie wiem czy powinienem cytować swoją własną wypowiedź, ale pomyślałem, że całość będzie stanowić pełną informację.

Prasa została ukończona i kilka razy przetestowana.
Wygląda tak:
20130920_150941.jpg
20130920_150923.jpg
20130920_143149.jpg

Szczerze mówiąc przeceniłem trochę udogodnienia z nią związane.
Oczywiście spełnia swą funkcję. Z moszczu jabłkowego (bez pektopolu) uzyskiwałem 60% soku.
Z moszczu winogronowego nawet więcej. Jednak z perspektywy czasu uznaję, że najważniejsza jest rozdrabniarka o której niewiele piszemy.
Zrobiłem taką na korbkę z wałka do ciasta, ale korzystanie z niej było bardzo uciążliwe.
Przeprosiłem się więc z ręczną tarką do warzyw z Ikei. Jest tak ostra, że starcie jabłka to pięć, sześć ruchów a i tak jest to najbardziej czasochłonna czynność.
Niestety rany na dłoniach powstają równie szybko. Zadaniem na zimę jest więc stworzenie rozdrabniarki (tarki) dwuwałkowej elektrycznej.

Wracając do prasy.
Konstrukcja sprawuje się bez zastrzeżeń.
Rama jest bardzo wytrzymała, taca z odpływem jest funkcjonalna.
Gdybym nie był blokersem to już kombinowałbym jak prasę unieruchomić.
Próba wyciśnięcia soku do ostatniej kropli powoduje konieczność blokowania całości kolanem a i tak to to się przekręca.
Jedyne zastrzeżenie mogę mieć do śruby i to nie dlatego, że źle pracuje ale, że brudzi w połączeniu z kwasem owoców (chyba dlatego). Czarne smugi na ramie wzięły się z dotykania rękami, które chwile wcześniej dotykały śruby.
A tłok to w ogóle jest cały czarny w okolicy miejsca styku.
Nie sprawdziły się również podkładki, których ocynk brudził okropnie a tłok kręcił się razem ze śrubą. Kupiłem łożysko oporowe za 2 zł i działa bardzo sprawnie.

Generalnie jestem bardzo zadowolony a jak dorobię rozdrabniarkę z prawdziwego zdarzenia będę wniebowzięty.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 18:09
autor: Pilo
A jak mocno ściśniesz, to nie wylatuje Ci dołem moszcz, a następnie podnosi się kosz i jeszcze bardziej ulatuje moszcz dołem? Akurat na takim etapie się zatrzymałem. Co do łożyska za 2zł, to gdzie to można kupić, to jest cena taniego uszczelniacza. Ja za łożysko płaciłem ponad 10zł za słowackie zvl 51102 (15x27)i to w hurtowni. W jaki sposób zabezpieczyłeś drewno?

Panie ...
"Pojemność ok. 16 litrów (25 śr. x <b>30 wys.</b>)."

Pojemność tego to: 314 cm2 x30 cm = 9.4l

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 18:22
autor: JanOkowita
Zapytam: czy ta prasa działa bez worka filtracyjnego ?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 19:35
autor: radius
Pilo pisze:Panie ...
"Pojemność ok. 16 litrów (25 śr. x <b>30 wys.</b>)."

Pojemność tego to: 314 cm2 x30 cm = 9.4l
Kolego, zanim zaczniesz kogoś poprawiać, sam musisz umieć liczyć ;)
Pojemność kosza o takich wymiarach to 14,7 litra - V = πr2h

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2013, 23:05
autor: Pilo
radius pisze:
Pilo pisze:Panie ...
"Pojemność ok. 16 litrów (25 śr. x <b>30 wys.</b>)."

Pojemność tego to: 314 cm2 x30 cm = 9.4l
Kolego, zanim zaczniesz kogoś poprawiać, sam musisz umieć liczyć ;)
Pojemność kosza o takich wymiarach to 14,7 litra - V = πr2h
Podtrzymuję 9.4l
pith pisze: Tłok:
Deska bukowa okrągła fi 20 - 2 szt - 10 zł (sklep wszystko po 5 zł)

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 wrz 2013, 07:37
autor: radius
OK, ale tylko w wypadku jeżeli średnica wewnętrzna kosza również wynosi 20 cm, w co wątpię ;)

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 wrz 2013, 08:06
autor: pith
Panowie.
Mea culpa.
Podliczyłem, nie dość, że w pamięci, to faktycznie zewnętrzną średnicę bo tak założyłem projektując. Tak też sobie zaklepałem w pustym łbie.
Średnicę zmniejszyłem, kiedy w tanim sklepie nabyłem deski fi. 20 i zostały mi klepki.

Obydwaj Panowie mają rację.
Jeszcze raz przepraszam.

Moszcz wyciskam oczywiście w worku filtracyjnym z materiału z którego mama miała firanki.
Moim zdaniem jest idealny. Dość drobny. Nie mam niestety porównania bo nigdy nie miałem "winnego" worka filtracyjnego.

Co do podnoszenia worka. Faktycznie też to zauważyłem. Kosz lekko się podnosi.
Chciałbym późną jesienią fleksem z grubą tarczą wyrżnąć kanały w desce, żeby sok lepiej spływał.
Coś takiego:
http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i- ... zycia.html
Może pomoże.

Łożysko kupiłem tutaj:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3486757844
Myślę, że wystarczy.
Zresztą, kupiłem ich trzy przy okazji innych zakupów, więc i tak jestem "in plus".

U mnie w hurtowni dokładnie to samo 14 zł.

Drewna w żaden sposób nie zabezpieczałem. Czytałem, że robi się to pszczelim woskiem. Nie mam do niego dostępu więc odpuściłem.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 wrz 2013, 21:58
autor: tomhas
Chyba zły link podałeś...

Re: Prasa do owoców.

: środa, 25 wrz 2013, 07:49
autor: pith
Dobry.
O rzeźbieniu nie może być mowy dlatego napisałem że wyrżnę fleksem.
Kształt drzewa, nie dość że symboliczny (aqua vitae, arbores vitae), to jeszcze racjonalny.
Najgłębiej wyżłobiony będzie pień będzie spływał sok do otworu.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 25 wrz 2013, 07:54
autor: radius
Flexem chcesz coś takiego wyrżnąć :?: :o No, no :roll: Jeśli się uda - będę pod wrażeniem :)

Re: Prasa do owoców.

: środa, 25 wrz 2013, 07:57
autor: pith
Też będę ... :-)

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 lis 2013, 09:27
autor: ksander
Oto moja prasa wykonana na potrzeby wyciskania soku głównie z jabłek ale wyciskałem pigwę, gruszkę, jabłka wyciskam korzystając z okrągłych przekładek (4szt).

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 lis 2013, 13:50
autor: gary1966
@ksander, Super, fajnie się patrzy na tak "czystą robotę" :klaszcze: .

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 lis 2013, 19:14
autor: siwy1121
No fakt, prasa wygląda bardzo profesjonalnie.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 lis 2013, 19:25
autor: ksander
Teraz muszę jeszcze uszyć kilka worków filtracyjnych (jeden mam z tkaniny tiul ) ale jest trochę za gęsty przy pracy z jabłkami zatyka się mimo, że stosuję przekładki drewniane.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 lis 2013, 21:39
autor: pith
Zawodowa prasa. Estetyka sprzętu naprawdę na wysokim poziomie.
Moja prasa, która nie wyglądała w połowie tak profesjonalnie po sezonie stała się vintage czego i Tobie życzę:-)

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 19 lis 2013, 11:36
autor: siwy1121
Ksander, a napisz może jaki był koszt materiałów na tą twoją prasę. Sam planuję zrobić taką, tylko narazie z powodu warunków mieszkalnych (kawalerka) nie mam gdzie takiej trzymać.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 19 lis 2013, 21:49
autor: ksander
Konstrukcja stalowa coś zostało z budowy tunelu foliowego resztę dokupiłem ale do rzeczy:
materiał na konstrukcję 100zł (mnie akurat ten materiał prawie nic nie kosztował butelka pigwówki)
klepki drewniane 31 szt plus tłok - robota stolarza 100zł (drewno moje - dąb)
śruba z nakrętką około 41zł (śruba średnicy 20mm jest trochę za słaba -lekko się wygina, chyba wymienię na lewarek)
blacha nierdzewna 50cm na 50cm 30zł gięcie blachy spawanie 15zł
sklejka 18zł
wkręty 12zł
płaskownik 3szt 10zł
reszta to robocizna moja i brata który spawał konstrukcję oraz talerz do tłoka poszło trochę nalewki pigwowej i czerwonej porzeczki.

Tak wygląda pigwa po wyciskaniu tą prasą:

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 26 lis 2013, 13:18
autor: Pilo
Ile uzyskujesz soku z 1kg jabłek?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 27 lis 2013, 21:40
autor: ksander
Powiem szczerze dokładnie nie liczyłem, wyciskałem (po fermentacji) tylko nastaw jabłkowy (42 litry pulpy - w tym zmielone jabłka, 4kg cukru, 5l wody) wyszło jakieś 35l wina. Natomiast samego soku nie robiłem.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 28 lis 2013, 10:59
autor: siwy1121
To wychodzi 83% masy. Świetna wydajność.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 28 lis 2013, 19:24
autor: szeyker89
Witam. Nie chcę tworzyć nowego tematu więc pytanie zamieszczę tutaj. Co myślicie o tych prasach zamieszczonych w linku : http://www.youtube.com/watch?v=6bdSTT2YkBk

Zadałem pytanie producentowi odnośnie ceny. Co myślicie o tych prasach? Może producent jest użytkownikiem forum. Nie wiem, ale zamieszczę informacje uzyskane od niego. Prasa z koszem ze stali nierdzewnej, 6l pojemności, rama prasy malowana proszkowo, górne ramie z profila 60*40*4mm, cena 440 zł z przesyłką. Druga prasa jest z drewna dębowego pojemność 15 litrów cena 500 zł z przesyłką. Do każdej prasy worek filtracyjny gratis. Czy któraś z tych pras jest warta zakupu?

Pozdrawiam.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 28 lis 2013, 22:21
autor: ksander
Prasa ze stali nierdzewnej moim zdaniem ma za mało otworów, nie będzie zbyt efektywna.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 28 lis 2013, 22:49
autor: szeyker89
Również to zauważyłem ale wywiercenie większej ilości otworów to żadem problem. Czekam na dalsze opinie co do jakości prasy...

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 14 gru 2013, 13:17
autor: kuba 82
Się macie, widzę, że jest tutaj całkiem fajne grono konstruktorów pras. Jako, że każdy z was ma jakieś doświadczenie chciałbym się zapytać: czy kosz robić lepiej w kształcie smukłego cylindra, czy może lepiej szeroki, a niski? Czy ma to wpływ na jakość tłoczenia?

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 14 gru 2013, 19:30
autor: siwy1121
W smukłym cylindrze łatwiej ścisnąć owoce, bo przy tej samej sile otrzymujesz większy nacisk na cm2. Tylko nie może być zbyt smukła bo ciężko będzie z niej wyciągnąć suche owoce.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 9 sty 2014, 15:56
autor: Rusin
Panowie czy na podstawę prasy można zastosować zwykłą deskę bukową lub dębową? Czy może lepsza byłaby płyta np marmurowa? Albo czy można dostać taką podstawkę z blachy KO?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 9 sty 2014, 19:50
autor: mirek109
Rusin pisze: Albo czy można dostać taką podstawkę z blachy KO?
KO - oczywiście
Tylko ocenić i dobrać grubość.
Ja osobiście wolę dwie płyty wiórowe odpowiednio podparte a na nich blacha z podgiętymi bokami - blacha z nierdzewki szlifowana :)

Łatwo umyć i nie koroduje.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 9 sty 2014, 19:58
autor: siwy1121
A płyty wiórowe nie pęcznieją i nie niszczeją ???

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 9 sty 2014, 20:59
autor: BartekBartek1
Pęcznieją i to bardzo. No chyba, że OSB. Jeśli się stosuje drewno to tylko liściaste. A przecież płyta jest klejona sztucznym klejem i może się przedostać do moszczu. A poza tym lite drewno jest o wiele bardziej wytrzymałe.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 10 sty 2014, 00:53
autor: Rusin
To skoro robicie podstawki ze stali KO to nie warto pod to robić z płyty.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 15 lut 2014, 15:26
autor: sokaar
Jest tu ktoś kto robi prasy na zamówienie? Ewentualnie czy macie kogoś sprawdzonego? Jeśli jest ktoś to prosiłbym o kontakt.
Interesowała by mnie prasa z drzewa ok 10 litrowa.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 16 lut 2014, 13:41
autor: siwy1121
Alle*ro.pl

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 16 lut 2014, 13:54
autor: JanOkowita
@sokaar - jeśli masz ochotę na porządny wyrób z UE, a nie z Chin to zapraszamy do Forumowego sklepiku:

http://alkohole-domowe.pl/product-pl-87 ... cyjny.html
prasa-12litrow.jpg

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 16 lut 2014, 14:29
autor: sokaar
Na all* zrobił się strasznie mały wybór.
Oglądałem to. Wszystko pięknie tylko cena troche jak dla mnie za duża.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 16 lut 2014, 19:12
autor: janik
Mam prasę 30 l.- kosz dębowy i jeżeli zrealizuję projekt budowy hydro prasy to będzie do sprzedaży.
Jednak jest to perspektywa jednego roku. W podanym linku jest prasa do sprzedania.
Wygląda na solidną konstrukcje a co ważne jest w niezłej cenie.
http://tablica.pl/oferta/prasa-do-owoco ... 7d8cb7097c

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 21 lut 2014, 23:54
autor: sokaar
Co powiedzielibyście na temat takiej prasy?
http://allegro.pl/prasa-do-owocow-10-l- ... 19689.html

1. Czy swoją konstrukcją będzie zdawać swój egzamin?
2. Czy łożysko oporowe jest konieczne?
3. Czy rozwiązanie tłoku połączonego ze śrubą nie jest lepsze?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 24 lut 2014, 22:00
autor: janik
Zastosowane materiały i rozwiązania w wykonaniu tej prasy mogą prognozować że prasa spełni swoją rolę. Zastosowanie łożyska oporowego daje komfort pracy chociaż przy takiej pojemności kosza to i bez tego ulepszenia wyciskanie przebiegałoby sprawnie. Raczej oddzielenie tłoka od śruby daje większą swobodę w czyszczeniu i myciu sprzętu po pracy.
Jedynym moim zastrzeżeniem może być ramię prasy wykonane z rurki o zbyt małym przekroju.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 27 lut 2014, 23:57
autor: adaskodg
Witam.
janik, pisałeś wcześniej, że masz prasę 30 l. Możesz mi napisać jaką masz średnicę wewnętrzną tej prasy oraz interesuje mnie szerokość szczelin miedzy deseczkami.
Z kolegą postanowiliśmy sami zaprojektować taką praskę i wykonać. Efekt końcowy wrzucimy na AD.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 18:01
autor: janik
Wymiar wewnętrzny kosza to 28 cm. a szczeliny mają 2-3 mm.
Moje listwy mają szerokość 3 cm. W wielu przytaczanych linkach pras listwy są znacznie szersze co z pewnością nie ułatwia uwalnianie soku z kosza.
Obrazek

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 18:41
autor: kuba 82
Kolego adaskodg , tutaj masz wszystko dokładnie opisane i zwumiarowane, co prawda wymiary w calach ale nie problem przeliczyć http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 19:04
autor: JanOkowita
janik pisze: W wielu przytaczanych linkach pras listwy są znacznie szersze co z pewnością nie ułatwia uwalnianie soku z kosza.
Szerokość listew nie ma znaczenia. Sok wypłynie tak samo przez szczeliny - po prostu znajdzie drogę jak każda ciecz. Kluczowym tematem jest wytrzymałość worka filtracyjnego do prasy i cierpliwość w dociskaniu owoców. Ogólna zasada - w koszu o pojemności 12-15 litrów czas odciskania owoców to minimum 1,5 godziny.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 19:23
autor: janik
Janku, ja wyciskam sok w mojej prasie znacznie szybciej pomimo jej większej pojemności.
Tylko raz prowadziłem proces wyciskania dość długo i zakończyło się to lekkim utlenieniem
soku z białych winogron, które niestety są na to podatne.
Zaznaczę, że wcześniej zmiażdżone owoce były potraktowane pirosiarczanem potasu.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 19:56
autor: JanOkowita
janiku, pewnie da się szybciej, ale jestem ciekaw o co chodzi z utlenieniem soku z białych winogron ? Zmiana koloru ? Bo pirosiarczyn potasu jedynie zabezpiecza sok antybakteryjnie, może i zmienia kolor. Coś nie kumam.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 28 lut 2014, 20:57
autor: janik
Zmiana koloru moszczu wina białego tzw. brązowienie jest wskaźnikiem że następują niekorzystne
zmiany fizykochemiczne pod wpływem nadmiernego dostępu powietrza (tlenu).
Jest to zjawisko negatywne mogące nie tylko popsuć smak wina (świeżość,owocowy smak), ale całkowicie zdyskwalifikować wino. Pirosiarczan dodany do zmiażdżonych owoców nie tylko zabija dzikie
drożdże i inne drobnoustroje ale również hamuje procesy oksydacyjne (utlenianie).
Jednak podczas procesu wyciskania moszczu na prasie następuje intensywne napowietrzanie i spada stężenie piro, jeżeli to zbyt długo trwa to jest ryzyko utlenienia moszczu.

Janku pirosiarczan nie zmienia koloru moszczu czy wina a wręcz przeciwnie bo zabezpiecza wino przed tego typu wadami.

Nie chcę zbyt rozszerzać opisu dotyczącego tego problemu ponieważ ten wątek jest poświęcony problemowi budowy pras do owoców a poruszona tematyka dotyczy technologi wytwarzania wina.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 12:16
autor: ropcio
zobaczcie zrobione przeze mnie praski do owoców:
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php ... #pid283381

Robię 30 i 5 litrowe jeśli ktoś chce :)
30 litrów może również być składana, dla oszczędności miejsca.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 16:14
autor: grzewo1
Ile kosztują?

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 16:24
autor: ta_moko
@ropcio
Jak cena za jeden usmiech, to ja się piszę. :D
A na serio, to jaka cena za 30l?

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 16:38
autor: gr000by
Ja dołożę 2 uśmiechy i coś z zapasów :D.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 18:34
autor: Kamal
A mnie interesuje, cena 5l prasy. ;-)

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 1 mar 2014, 18:48
autor: kamil.ww
Podłączam się do pytania :) Ile kosztuje 5l prasa?:D

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 mar 2014, 14:23
autor: sokaar
Czy była by możliwość wykonania prasy 10l? I jaka była by cena?

Re: Odp: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 mar 2014, 14:57
autor: michal278
Temat pras był poruszany na forum winiarzy. Było nawet kilku producentów.

Re: Odp: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 mar 2014, 16:07
autor: sokaar
michal278 pisze:Temat pras był poruszany na forum winiarzy. Było nawet kilku producentów.
I co się stało z tymi producentami że nie ma ani jednego?

Re: Odp: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 mar 2014, 17:23
autor: janik
Na forum winiarzy był producent @krzywin54,który robił solidne prasy z kwasówki.
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=26182

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 mar 2014, 09:47
autor: adaskodg
Wszystkim dziękuję za pomoc, jak będzie moja prasa gotowa wrzucę kilka zdjęć i wymiarów, może ktoś także skorzysta.

Re: Odp: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 mar 2014, 18:38
autor: ropcio
sokaar pisze:
I co się stało z tymi producentami że nie ma ani jednego?
Jak nie ma jak są :lol:
Już niedługo będzie można znów zamawiać wyroby mojej produkcji.

Re: Odp: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 mar 2014, 19:18
autor: kochanek Kranei
janik pisze:Na forum winiarzy był producent @krzywin54,który robił solidne prasy z kwasówki.
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=26182
Sam mam prasę z kwasówki i bardzo sobie chwalę, bo sporo procentów wyciskam i jak na tym innym forum powiem: mycie to bajka. Bywa, że w sobotę czy niedzielę potrafię 3 różne nalewki wycisnąć. Smak naturalnie nie przechodzi. Niestety to chińszczyzna. Funkcjonuje znakomicie ale kto się zna na spawaniu to krytykuje jakość. Musiałem też opiłować tłok bo mi worki niszczył. Tyle, że kupiłem za pól ceny z ogłoszenia. Normalnie kosztuje taka 230 do 285 €. Można też wyciskać bez worków ale przy drobnych owocach miałem wrażenie, że się zatyka. Ach gdyby ktoś z naszych producentów podobną zrobił...

Re: Prasa do owoców.

: środa, 5 mar 2014, 23:32
autor: adaskodg
Sokaar zachęcam Cię do stworzenia własnego projektu i poszukania znajomego spawacza , na pewno takowego masz, choć o tym nawet nie wiesz. Raz, że dwa razy bardziej cieszy , a dwa że będziesz miał taką jak chcesz. Moja, a w zasadzie nasza prasa ( bo współpracuje w projektach z kolegą, również obecnym na AD) jest prawie na ukończeniu. Niebawem wrzucimy fotki i wymiary naszej maszyny. Rama dla spawacza to chwila, podstawa i obręcze z nierdzewki, deseczki dębowe, podstawa tłoka również z solidnego litego dębu grubości 50 mm, łożysko oporowe pod śrubą. Myślę jednak , że śrubę niebawem zamienimy na siłownik hydrauliczny i pompkę i tak też będzie przystosowana rama. Ale zobaczymy wcześniej jak sobie radzi śruba.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 6 mar 2014, 08:56
autor: sokaar
Spawacza mam i to bardzo dobrego po sąsiedzku ale jeszcze potrzebny jest stolarz żeby klepki na kosz + sam kosz i tłok dobrze zrobił i tu pojawiają się już schody bo takowego nie mam:/

Czy za cenę 370 zł - bo taka widnieje u tego sprzedawcy http://allegro.pl/prasa-wyciskarka-do-o ... 04640.html opłaca się bujać z robotą??

[MOD - Nie cytujemy poprzedzającego postu w całości.]

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 6 mar 2014, 12:28
autor: grzewo1
Mam zamiar zbudować sobie prasę o pojemności kosza ok. 15l. Jaki podnośnik do tego użyć? Dwie tony wystarczą?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 6 mar 2014, 21:02
autor: siwy1121
Mnie interesuje grubość blachy użytej na kosz.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 7 mar 2014, 00:25
autor: adaskodg
Sokaar materiał 60 pln - łącznie z nierdzewką na podstawę i obręcze oraz łożysko oporowe, stolarz kosztował nas 100 za klepki dębowe plus dwa krążki tłoka - wydaje mi się ze to drogo ale nikt inny nie miał dębu. To w zasadzie jedyny koszt poza "zachętą" dla spawacza ale to już sprawa indywidualna ;). Co do tej prasy , którą proponujesz to nie polecam, ponieważ obręcze malowane bo zapewne z stali czarnej, górna belka prasy na stałe - utrudnia pracę .
Jutro wrzucę Ci zdjęcia naszej, jeszcze w trakcie realizacji, ale już da Ci pewien obraz. Przede wszystkim wszystkie elementy mające kontakt z sokiem i owocami mamy z stali nierdzewnej i dębu. Zdejmowana górna belka przyspiesza pracę i ułatwia dostęp do sprasowanych owoców. Dodatkowo mamy zamiar wykorzystać konstrukcję po zdjęciu tej belki do zainstalowania na niej rozdrabniarki do owoców. Ale to za chwile ;) .
Jak nie znajdziesz stolarza to mogę Ci zamówić u "mojego" i przesłać - ale myślę że znajdziesz gdzieś.

Re: Odp: Prasa do owoców.

: piątek, 7 mar 2014, 07:16
autor: michal278
Odradzam zbyt mocne siłowniki, bo będzie pestki miażdżyć i się gorycz pojawi.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 7 mar 2014, 08:52
autor: Emiel Regis
Cytując pewnego znajomego ''chybaś sie nie wyspoł''.
Pestki będą chronione przed zmiażdżeniem w masie przez wytłoki. Widziałem jak dzieła prasa hydrauliczna o nacisku 60 ton przy tłoczeniu jabłek i nawet te miękkie owoce, które nie uległy dokładnemu rozdrobnieniu nie zostały 'zmiażdżone'.

Proszę o pisanie sprawdzonych informacji.

Re: Odp: Prasa do owoców.

: piątek, 7 mar 2014, 09:13
autor: michal278
Jabłka tak, ale wiśnie.. Ja jabłka wyciskam na prasie walcowej 120 ton, ale wiśni bym nie dał. A słyszałem też że winogronowy sok gorzki wychodzi... Więc zależy co wyciskamy i w jakiej ilości. Sam wyciskałem winogrona na 30 tonowej prasie warsztatowej i gorzki był sok z winogron. Wiem że to samo potrafi się zrobić z aronią. Niektóre owoce lubią delikatne nacisk przez dłuższy czas.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 13:29
autor: grzewo1
Co myślicie o tej blaszce http://sklep.hart-metale.pl/4639,blacha ... x1-m..html , nadawałaby się na kosz? Z tej formatki wyszedłby kosz pojemności 23 l. Tylko nie wiem czy grubość 1mm nie będzie nastreczać kłopotów przy gięciu.
Znalazłem jeszcze coś takiego, ale musiałoby się znaleźć sześciu chętnych bo tyle koszy wyjdzie z tego arkusza. Jednak koszt takiego kosza to ok. 50PLN. http://metale-online.pl/index.php?98,

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 16:57
autor: siwy1121
Z blachą 1mm z gięciem jakoś byś sobie poradził, może się mylę, ale obawiam się o wytrzymałość takiej blachy, zwłaszcza mam na myśli jej łączenie,

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 17:42
autor: grzewo1
Z łączeniem nie było by problemu. Jestem pewien ,że nity z nerdzewki w odpowiedniej ilości świetnie by się sprawdziły.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 18:03
autor: adaskodg
Witam
nasza prasa już na ukończeniu, zamieszczam zdjęcia tak jak wcześniej pisałem. Sokaar zerknij na to i napisz co sądzisz. Uważam ze wykonanie wcale nie odbiega od Twojej propozycji, a na pewno jest praktyczniejsza
DSC_9707.JPG
Wg nas podstawową zaletą jest rozkładana konstrukcja, która ułatwia cały proces wyciskania soku.
DSC_9713.JPG
DSC_9714.JPG
DSC_9719.JPG
łożysko oporowe to wiadomo, wg nas musi być
DSC_9709.JPG
,
DSC_9712.JPG
czekamy tylko jeszcze na pierścienie z stali kwasoodpornej do których przykręcimy listewki dębowe jak poniżej, tłok również z litego dębu
DSC_9705.JPG
mam nadzieję że zamieszczone informację będą dla kogoś pomocne
w kolejnym poście test siłowy prasy
pozdr

Test siłowy prasy

: sobota, 8 mar 2014, 18:51
autor: adaskodg
Wykonaliśmy test siłowy prasy, oto wyniki.
Nacisk nieco ponad 2 tony nie ma żadnego wpływu na konstrukcję.
DSC_0052.JPG
,
DSC_0053.JPG


Przyłożenie większej siły powoduje nieznacznie odkształcenie kształtownika o przekroju kwadratowym, gr 4mm. Wydaje mi się, że stosowanie w prasach do owoców siłowników hydraulicznych o szalonych siłach jak ten cel np. 10t jest zupełnie bez sensu. Szybciej zdeformujemy konstrukcję.
DSC_0056.JPG
Uzyskany wynik otrzymaliśmy bez większego wysiłku (myślę, że zastosowane łożysko oporowe to konieczność), a jedyne co nas hamowało to obawa przed zniszczeniem prasy.
Kolejny test już na owocach.

Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 20:53
autor: panta_rei
Wyciąć płaskownik z blachy 1-1,5mm i zespawać. Z jednej strony płaskownik z drugiej spawamy.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 8 mar 2014, 21:58
autor: HomoChemicus
Łożysko oporowe? Często w opisach widzę, ale na forum i nigdzie indziej nie znalazłem po co to i gdzie to.
Moglibyście rozwinąć?

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 9 mar 2014, 09:12
autor: siwy1121
Łożysko oporowe montuje się po to, żeby przy obrocie śruby dociskającej, tłok się nie obracał razem ze śrubą.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 9 mar 2014, 19:08
autor: Wald
Tłok raczej się nie obróci, ma za duże opory, ale obracająca się śruba żłobi w nim dziurę. Najprościej (najczęściej spotykane) jest zrobić łożysko ślizgowe. Wystarczy mały klocek, najlepiej z buczyny, z niewielkim zagłębieniem. W nim śruba będzie się dobrze obracała, nie wymaga smarowania, a wymiana w razie zużycia jest tania i łatwa. Oczywiście koniec śruby, ten opierający się o drewno, powinien być gładki, może nawet polerowany. Przedłuży to żywotność ślizgu.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 9 mar 2014, 19:21
autor: mirek109
Wald pisze: Oczywiście koniec śruby, ten opierający się o drewno, powinien być gładki, może nawet polerowany. Przedłuży to żywotność ślizgu.
I koniecznie - smarowanie, bo kto nie smaruje ten nie jedzie ;)

Zapomnij o smarowaniu klocków i tarcz hamulcowych :D

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 9 mar 2014, 19:46
autor: adaskodg
i właśnie po to łożysko oporowe. raz, że łatwiej się wyciska owoce (mniejsza siła) , dwa nie niszczy drewnianego tłoka. Nawet wypolerowany, przy nacisku 2T będzie go niszczyć.

[Mod. Wypowiedź zaczynamy wielką literą i kończymy kropką.]

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 mar 2014, 11:16
autor: sebastiandg
Bardzo jestem ciekaw jak wyjdzie całość. Z tego co wiem to kosz będzie w tym tygodniu.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 mar 2014, 13:49
autor: HomoChemicus
Jakbyście chcieli w wakacje robić na sprzedaż to dajcie znać.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 15 mar 2014, 22:40
autor: mirek109
Zastanawiam się nad takim pytaniem:
ile można wycisnąć prasą z dobrze odsączonych owoców.
Ja odsączam na firance (gęstej) rozwieszonej w beczce. Miąższ wykładam na firankę która jest rozpięta w beczce. Beczkę zamykam i może tak odsączać dobę i więcej. Ile można by wycisnąć z tak odsączonego??
Już sprawdziłem - odsączone ładuję do wkładu i do kotła (pot stills ala alembik) co pozwala odzyskać procenty i aromat.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 17 mar 2014, 06:49
autor: siwy1121
Ile można wycisnąć to zależy od rodzaju owoców, ale na dobrej prasie np z winogron można wycisnąć ok 80% ich masy, czyli 0,8l z każdego kilograma owoców.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 17 mar 2014, 08:27
autor: Wald
mirek109 pisze:ile można wycisnąć prasą z dobrze odsączonych owoców.
Nie wiem czy ktokolwiek to sprawdzał praktycznie, ja też mogę wyłącznie teoretyzować. Orientacyjnie, patrząc na wyniki uzyskane prasą, liczę że z miąższu wyciska się do 30% soku. Dobrym (jak piszesz) odsączaniem możesz osiągnąć połowę tej ilości, czyli jakieś 15% soku wyrzucasz z resztkami owoców. Oczywiście mówimy tu owocach po fermentacji w miazdze, bo przy świeżych straty będą jeszcze większe. Wiele zależy też od rodzaju użytych owoców i środków ułatwiających uzyskanie soku.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 17 mar 2014, 08:30
autor: Emiel Regis
Z 25kg worka jabłek odmian cydrowych uzyskuje się ok. 12l soku.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 27 mar 2014, 13:47
autor: grzewo1
Jaką śrubę koledzy polecacie do wyciskania owoców twardych? Chodzi mi o wymiary. I jeszcze jedno pytanko dla bardziej wtajemniczonych:) Jak nazywa się taka metalowa część przykręcona do tłoka, w której można zamontować łożysko i gdzie to można kupić?

Re: Odp: Prasa do owoców.

: sobota, 29 mar 2014, 13:35
autor: michal278
Podstawa pod łożysko oporowe. Śruba tylko gwint trapezowy. Na tokarni ci wytoczą.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 29 mar 2014, 13:45
autor: grzewo1
Dzięki za podpowiedź, ale jednak zdecydowałem się na hydraulikę.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 15 kwie 2014, 12:13
autor: grzewo1
Wczoraj była pierwsza próba mojej prasy. Jak koledzy sobie radzicie z podnoszeniem kosza przy końcu wyciskania? Z racji takiej ,że musiałem kilka razy zmieniać worek, (ponieważ szukałem najbardziej optymalnej gęstości płótna) zauważyłem pewną prawidłowość. Im węższy worek tzn. najbardziej zbliżony do średnicy kosza tym mniejszy efekt podnoszenia. Czy też tak macie?

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 18 kwie 2014, 11:11
autor: DarekRz
Ja nie mam problemów, bo nie stosuję żadnych worków.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 18 kwie 2014, 14:11
autor: grzewo1
Nie bardzo rozumiem tzn później jeszcze sok filtrujesz? Bo raczej nie ma możliwości żeby wyszedł czysty.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 18 kwie 2014, 14:28
autor: lesgo58
A dlaczego chcesz go filtrować na siłę?

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 18 kwie 2014, 18:45
autor: grzewo1
Dlatego żeby się nie przypalał na grzałkach.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 18 kwie 2014, 18:53
autor: lesgo58
Aaa - tzn, że filtrujesz dopiero po fermentacji? W takim razie źle zrozumiałem. :oops:
Myślałem, że masz na myśli sok przeznaczony do fermentacji. :)

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 8 cze 2014, 19:24
autor: wujo
Witajcie.
Znalazłem dość tanie rozwiązanie prasy do owoców
http://www.orionhomebrewing.com/2012/06 ... t-for.html

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 12 cze 2014, 15:49
autor: DarekRz
grzewo1 pisze:Dlatego żeby się nie przypalał na grzałkach.
To jakby dział o winie, no ale i na taki problem jest dictum. Skoro mowa o fermentacji soku - to można zastosować metodę z produkcji win białych - sedymentacja po wyciskaniu. Wstawić sok w chłodne miejsce (najlepiej lodówka, albo piwnica maks. 10 st.C) na kilkanaście godzin - sok powinien częściowo się oczyścić. Zbiera się kożuch z wierzchu i zlewa czysty sok znad osadu z dna. Oczywiście mniej materiału wyjściowego do psoty, ale za to materiał jest pierwszorzędny - mniej fuzli, mniej metanolu a dzięku dużo mniejszemu kontaktowi z powietrzem niż przy jakimkolwiek filtrowaniu aromat świeższy. Odpady - czyli kożuch i osad można oczywiście przefermentować z wodą i cukrem, a potem przecedzić uzyskując materiał gorszego gatunku.

Nie używam żadnych worków jako wkładu do prasy, bo przy wyrobie wina białego (a i nastawów na aromatyczne destylaty) ważne są 3 rzeczy - szybkość obróbki skracająca kontakt z tlenem, - niska temperatura (wyciskam zawsze wieczorem, nawet jeśli to październik), brak przesady w sile tłoczenia. Worek wydłużałby proces, a przy lekkim tłoczeniu nie jest potrzebny - jedynie przy mocno dojrzałych śliwkach może bym go użył - gdybym z jakiś niewyjaśnionych powodów chciał je tłoczyć na prasie zamiast fermentować w miazdze.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 cze 2014, 22:15
autor: jason
Witam,
W tym sezonie przygotowałem już się sprzętowo do tłoczenia soku, prasa 20L już wykonana i przetestowana, pierwsze wyciskanie było próbne i padło na cytryny do cytrynówki, wyszło bardzo pozytywnie jak na tak nietypowy surowiec, jak znajdę fotki to umieszczę.

Odnośnie samej prasy postanowiłem, że nie pójdę na kompromis jeżeli chodzi o jakość, a zarazem ma być praktyczna i na długie lata, także wszystkie elementy, które mają styczność z sokiem, są w pełni do tego przystosowane, posiadają dopuszczenia do kontaktu z żywnością.

Stelaż o bardzo solidnej konstrukcji z profili 30x30 i 40x20, pomalowany proszkowo na kolor czerwony. Pod prasą zachowałem przestrzeń pod pojemnik na sok, również o większej pojemności, co by w trakcie tłoczenia nie stresować się, że zaraz się przepełni. Elementem napędowym jest śruba z gwintem trapezowym Tr24, w poprzedniej prasie miałem Tr20 i przez 5 lat dawała rade bez problemu.

W sezonie czasem tłoczę na działce i u znajomych i stwierdziłem, ze stelaż musi być składany. Ten można rozłożyć na cztery części (plus wykręcić śrubę) co bardzo ułatwia transport, dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce podczas przechowywania. Dodatkowo, część górną stelaża można zdejmować podczas tłoczenia, co ułatwia zasypywanie owoców z góry. Montaż jak i demontaż całej tłoczni jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie chwilę.

Kosz oraz tłok zrobiony jest z drewna dębowego. Tłok o gr 5cm wykonany jest z dwóch warstw klejonych na krzyż. Nie stosuje dodatkowego worka do tłoczenia, dlatego szpara pomiędzy listwami jest taka, żeby sok swobodnie leciał ale nie wylatywały kawałki owoców. Listwy zastosowałem 20x25 a szpara ok 3mm.

Obręcze kosza wraz z wkrętami, wspornik tłoka oraz taca z praktycznym lejkiem wykonane są ze stali kwasoodpornej, z takiej jak wykonane są meble w gastronomi. Wspornik tłoka jako prowadzenie śruby zapobiega nie równomiernemu schodzeniu tłoka jak i izoluje śrubę przed ewentualnym kontaktem z sokiem oraz służy zwyczajnie jako raczka do wyciągania tłoka z dna kosza. Pod tacą jest sklejka wodoodporna gr 15mm.

Waga całego urządzenia to ok 26kg , gabaryty prasy skręconej to 460mm x460mm x 1100mm

Już nie mogę doczekać się pełni sezonu :)

Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: środa, 25 cze 2014, 07:22
autor: radius
No, kolego :klaszcze: Piękna robota, aż żal dupsko ściska, że nie będzie pracowała u mnie taka maszynka :poklon;

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 27 lip 2014, 19:48
autor: Neron
Witam panowie, mam pytanie, czy jesion nada się na praskę do jabłek?:>

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 28 lip 2014, 11:20
autor: grzewo1
Oczywiście ,że się nada. Mam tłoczyska jesionowe i sprawdzają się wyśmienicie.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 28 lip 2014, 12:27
autor: AN-KA
Witam ......
Temat prasy do owoców śledzę od dłuższego czasu, czytam nowe "spostrzeżenia" kolegów :).
Kompletuję materiał, mam możliwość wykonania elementów do prasy właśnie z jesionu. Na stronie : http://www.domidrewno.pl/artykul/kompen ... esion-txt/ , wyczytałem jednak taka uwagę, co do właściwości w/w gatunku drewna, co mnie trochę zaniepokoiła, cytat: "....W warunkach suchych drewno jesionu jest trwałe, jednak w zmiennych wilgotnych szybko ulega zniszczeniu...." koniec cytatu. Co Panowie na to ? Wiem, zastosować dąb lub buk. Nie mam dojścia do tych gatunków, a jesion mam za free :)
Pozdrawiam
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 28 lip 2014, 13:51
autor: wawaldek11
Sądzę, że jesion się nada. Przecież na jesionki się stosuje :mrgreen:
Jak długo będziesz tłoczył sok? Myślę, ze parę godzin, płukanko i obsycha. Zresztą buk w wilgoci też traci korzystne właściwości.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 28 lip 2014, 16:35
autor: K-Zaq
AN-KA - powiem Ci, że restaurowałem starego Żuka i do wyboru na pakę miałem deski dębowe lub jesionowe (swoje jedne i drugie). Facet na tartaku (dużym i w miarę renomowanym) stwierdził, że dłużej wytrzymają deski jesionowe o ile są dobrze wyschnięte (a schną u mnie już kilka lat), a przecież takie auto (co za tym idzie, deski) kontakt z wilgocią będzie miało. Wierzę człowiekowi, więc uważam, że jesion u Ciebie również będzie odpowiedni.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 28 lip 2014, 23:40
autor: AN-KA
@ K-Zaq ....... dziękuję bardzo za pomoc :)
Pozdrawiam
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: środa, 30 lip 2014, 13:18
autor: premorepa
K-Zaq, czy to twój Żuk był w TVN TURBO "Legendy PRL'u"?

Był pokazany właśnie taki super zrobiony... Szczęka opada...

Re: Prasa do owoców.

: środa, 30 lip 2014, 13:46
autor: K-Zaq
Nieeeee :) Ja swojego dopiero restauruję, więc za wcześnie na TVN Turbo ;)
A żeby nie było, że lecimy offtopem to też przymierzam się do zrobienia własnej prasy i zastanawiam się nad mocowaniem tłoczyska do śruby dociskającej, czy na stałe (trochę bez sensu żeby się kręciło razem ze śrubą), czy na luźny docisk (śruba napiera luźno na tłoczysko, nie jest w ogóle z nim połączona), czy kombinacje alpejskie z łożyskami itp. :)

Re: Prasa do owoców.

: środa, 30 lip 2014, 15:26
autor: pith
Z perspektywy czasu stwierdzam, że najporęczniejsza prasa to chyba byłaby z zastosowaniem lewarka.
Kręcenie śrubą jest łatwe i przyjemne do momentu, kiedy nie trzeba naprawdę docisnąć końcówkę.
Wtedy jedną ręką zapierasz się o ramę, drugą ciągniesz lub pchasz. Całość się skręca, wężyk wylatuje z gąsiora.
Paradoksalnie trzeba operować naprawdę delikatnie, żeby nie stracić urobku i skrajnie nie zaświnić kuchni.
Sytuacja byłaby inna, gdyby prasę osadzić w podłożu.
W podłodze na przykład.
I jeszcze jedna rzecz.
Ja mam prasę z drewnianą ramą. Nakrętka jest przyspawana do grubego płaskownika, płaskownik skręcony z ramą.
Dwóch spawaczy tak mi przyspawało nakrętki, że śruba po wkręceniu nie była w osi.
Dopiero z ojcem ścisnęliśmy w imadle na tyle mocno, żeby materiału nie ściągało a i tak śruba minimalnie jest odchylona od osi.
Skutkuje to wyrabianiem łożyska gniazda z jednej strony.
To tyle ode mnie.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 30 lip 2014, 15:42
autor: Wald
Początek wyciskania jest faktycznie łatwy, ale na ciężką końcówkę też jest sposób. Ramię pokrętła zrób z pokrętła do kluczy nasadowych grzechotką http://www.leroymerlin.pl/narzedzia-rec ... lsrc=aw.ds . Wymaga to przeróbki i spawania, ale opłaca się to zrobić. Nie trzeba machać dookoła i przewracać prasy. Koniec i tak dociskamy dużo wolniej.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 2 sie 2014, 18:18
autor: AN-KA
Witam serdecznie .... :)
Prace na prasą trwają :). W związku z kolejnymi etapami nasuwają się (jak dla mnie) pytania .....
Mianowicie, jak widać na zdjęciu, kosz wykonany z rury PCV 250 mm. Dzisiaj nakleiłem "siatkę" na cylinder i wstępnie wywierciłem otwory fi 2 mm (ok 2000szt :) ). Teraz drugi etap, rozwiercanie w/w otworów. Pytanie dotyczy ostatecznej wielkości tychże otworów fi 3, 4, a może 5 mm ?
Rozstaw między środkami otworów w poziomie, jak i pionie 9 mm. Proszę doradzicie, spartolić jest łatwo ......
Dziękuję...... Pozdrawiam......
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 2 sie 2014, 19:43
autor: Pretender
Coś mi się wydaje, że ta konstrukcja nie sprawdzi się. Otwory będą się zapychały.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 2 sie 2014, 20:19
autor: siwy1121
Pretender, przecież chce powiększyć te otwory, dlaczego miałyby się zapychać ???

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 2 sie 2014, 20:28
autor: Szlumf
Użytkownicy pras zrobionych z bębna pralki automatycznej chwalą ich działanie. W złomowym bębnie który mam otwory mają 4mm i są w rozstawie 10mm.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 2 sie 2014, 22:07
autor: AN-KA
2 mm, to nie jest ostateczna średnica otworów ( @ Pretender), pytam do jakich rozmiarów powiększyć otwory .....
Pytanie kieruje do tych, którzy używają, lub używali pras do owoców wykonanych na podstawie cylindra podobnego do mojego, tzn wykonanych z nie powszechnej konstrukcji t.j. listwy-obejmy ....
Pozdrawiam ..
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 3 sie 2014, 22:17
autor: pokrec
No to tym razem ja się podepnę pod temat.
Z prasą miałem sporo przebojów. Kupiłem prasę koszową na All... i wykonana jest solidnie. Estetyczna, porządna, tylko łozysko oporowe w niej - badziewne - takie, jak są pod kolumnami krzeseł obrotowych. W czasie tłoczenia soku z jabłek (wcześniej posiekanych czystą, ostrą sztychówką w skrzynce i zalanych pektopolem w beczkach) szło nieźle, ale pod koniec (na szczęście) drugiej beczki łozysko sie zmieliło. Jakoś dociągnąłem temat, ale łożysko oporowe wymieniłem na takie o średnicy 5 cm, zaprojektowałem oprawę do niego, czop, wszystko dałem do wytoczenia (z malowanej stali węglowej, na nierdzewkę już nie dałem rady się szarpnąć) i zamontowałem na tłoku. Kosztowało to w sumie tyle, co... pół prasy. Samo łożysko - kilkanaście zł. Kawał szpeja. Działa, oczywiście, wyśmienicie, Największe naciski zaczynają rame odkształcać, ale łozysko kręci się pięknie.
Ale mam problem z tłoczeniem czegokolwiek poza jabłkami i winogronami po max. kilkudniowej fermentacji. Śliwki to wielka porażka, próba tłoczenia pulpy śliwkowej przypomina próbę tłoczenia rzadkiej gliny, Podobnie idzie z owocami typu porzeczki. Worek filtracyjny praktycznie natychmiast się zapycha jakimś pektynowym glutem i można cisnąć do połamania prasy a nie poleci ani kropla soku, choć wsad jeszcze go zawiera ponad połowę. trzeba worek wyjąc i cisnąc ręcznie. Jabłek i winogron po pełnej fermentacji w miazdze nie idzie pocisnąć przez prasę - worek filtracyjny zamienia sie w worek foliowy wzmocniony ściankami kosza. NIC nie działa. Ktoś wie, o co chodzi?
Macie jakiś cywilizowany sposób na prasę?

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 3 sie 2014, 22:27
autor: gr000by
Dzięki aronii miałem okazję wyciskać czarną porzeczkę po 2 tygodniach fermentacji na wino (http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p105437) w prasie. Worek, w którym znajdowały się owoce, był świeżo kupiony z Biowinu do prasy ~12l (ten większy z dwóch dostępnych). Z porzeczek uzyskałem sporo rozcieńczonego moszczu, ale nie obserwowałem problemów z tłoczeniem - sok leciał jak powalony, momentami musiałem luzować tłok, bo mi się przelewał nad krawędzią "odbieralnika" z odprowadzeniem do garnka. Uzysk - 35l z 50l porzeczek + 13l wody + 4kg cukru, tłoczenie po znacznym zwolnieniu fermentacji (sok miał ~2 BLG po tłoczeniu) i z wyczuciem (pierwszy raz miałem prasę w rękach). Jedyne co zrobiłem to zapodałem solidną dawkę zestawu enzymów do owoców na czas fermentacji i użyłem nowego, luźnego worka.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 3 sie 2014, 22:50
autor: pokrec
Aaa, czarna porzeczka to pewnie inna kwestia. Mam trochę czarnej, ale tak kocham drzem z czarnej, że nie mam odwagi robić z niej wina. Ja właśnie robiłem czerwoną. Ale nie ma problemu - puściłem sokowirówką, i tak balon jest pełen a wilgotne wytłoki poszły do beczki, dolałem wody z cukrem i fermentuje w miazdze. Nic się nie zmarnuje ;-).
Białe, świeże winogrona w prasie idą ino huczy. Czarne podobnie. Czarne porzeczki mają podobna konsystencję jak winogrona (skórka i galaretowaty miąższ). Czerwone są trudniejsze... Nie idzie natomiast potłoczyć winogron przefermentowanych na grappę. Coś mi nie wychodziło w zeszłym roku i staneło na przecedzeniu i przetarciu tematu przez sitko. A ceregiele dlatego, bo boje się o grzałki i dałem slowo rodzinie, że więcej fusów nie będe gotował.
Może muszę trochę poeksperymentować - mam właśnie całkiem świezy worek z Biowinu, ten 12 - l...

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 01:01
autor: aronia
Skoro zostałem wywołany do tablicy przez kolegę gr000by to i ja się wypowiem w sprawie worków: worek który dostałem w zestawie z prasą(bardzo gęsty) rozwaliłem już przy pierwszym tłoczeniu - na pierwszy ogień poszły różowe winogrona. Jeszcze tego samego dnia dostałem od sprzedawcy 2(też bardzo gęsty) - wytrzymał kilka kolejnych prób, a w między czasie zaopatrzyłem się w rzadki - na nim tłoczenie było o wiele łatwiejsze, ale niestety zadarłem go o kosz i przy tłoczeniu strzelił. Korzystałem też ze specjalnie szytych rzadkich worków jutowych(materiał na kolejne przygotowany). Aktualnie na stanie posiadam jeden worek bardzo gęsty i ten 12l z biowinu. Do malin korzystam z gęstego, podobnie z nastawami ze starych przetworów, aczkolwiek kolejna próba z przetworami śliwkowymi będzie raczej z workiem rzadkim(biowinowskim), bo wyciśnięcie ich szło bardzo opornie. Porzeczkę czerwoną(z późniejszym dodatkiem czarnej) wyciskałem w tym roku na gęstym, ale już samą czarną na rzadkim i zdecydowanie go polecam.
P.S. Wczorajszy odzysk z 11,5 kg malin w gęstym worku był na poziomie około 6l. Do pozostałych wytłoczyn dodam wody i podgrzeje w celu wydobycia resztek aromatów, ale już teraz większość zawartości worka to "pestki". Ilość dodatkowo wyciśniętego "nektaru" ponad 6l(do podgrzewania dodałem 4l wody) czyli łączny uzysk czystego soku to ponad 8l przy bardzo gęstym worku - przy rzadkim myślę że jeszcze coś(do 1l) dałoby się uzyskać, ale zależało mi na klarowności.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 11:12
autor: AN-KA
Witam ponownie .... :)
Panowie ( Aronia, Pokrec, Gr000by), może jesteście w stanie doradzić do jakich rozmiarów wywiercić otwory w cylindrze do prasy. Pisałem zapytanie kilka postów wyżej i d..a :)
Tak wielu jest tutaj fachowców od pras (i nie tylko), a jakoś nikt nie chce mi podpowiedzieć......
Pozdrawiam...

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 11:35
autor: aronia
Do wyciskania będziesz stosował worek czy bezpośrednio? Bo od tego zależy wielkość otworów. Co będziesz stosował do nacisku? Przy dużym nacisku boję się, że to pęknie.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 13:18
autor: Szlumf
Napisałem Ci wcześniej, że spotkałem się dobrymi opiniami o prasie z bębna od pralki (na którymś z winiarskich forum) i podałem średnicę i rozstaw otworów w moim bębnie który będę przerabiał na prasę - 4mm w rozstawie 10mm. Myślę, że spokojnie możesz dać te 4mm. Jak będą za małe to rozwiercisz, jak za duże to zastosujesz odpowiedni worek. Zresztą pewnie do różnych owoców będziesz musiał modyfikować sposób wyciskania sądząc po opisach kolegów.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 18:09
autor: pokrec
Ja mam w koszu listewki w rozstawie między sobą ok. 4 - 5 mm. Jabłka idzie tłoczyć nawet bez worka, winogrona niestety już się przeciskają między deseczkami a pulpa śliwkowa po prostu sie wylewa. Sam nie jestem pewien co i jak z tą prasą.
A ile na raz wkładacie do worka? Moja prasa to kosz 12 litrów, ale pakuję z reguły połowę pojemności.
gdzies na jutubie widziałem prasę w postaci kosza metalowego (taki wielki walec o wymiarach rzędu metr średnicy i 2 metry wysokości, w nim poosiowo włożony pozwijany (pomięty) balon w kształcie parówki i wszystko zasypane siekanymi jabłkami. Zamknięte szczelnie, śrubami dociśnięte i balon pompowany kompresorem (patrz edit poniżej!). Działało jak poezja...
Tu w wersji wodnej "ja folkswagen": http://www.youtube.com/watch?v=PNvLXzMKCdw
A to po naszemu, ale za to w wersji instrumentalnej: http://www.youtube.com/watch?v=33pwx_p-F8A

Edit: Dla bezpieczeństwa piszę: W takim urządzeniu NIE WOLNO UŻYWAĆ SPRĘŻONEGO POWIETRZA! Pęknięcie balonu grozi mniej więcej tym, co pęknięcie kotła parowego. Pomyliłem się powyżej, to sa wyłacznie prasy wodne, zupełnie bezpieczne.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 18:19
autor: aronia
Ja staram się nakładać tyle, aby przy rzadkich wsadach nie wylewało się górą po zawinięciu worka - zwykle zostawiam około 5 cm od górnej krawędzi. Wczoraj wpakowałem na raz 11,5kg malin - po wsypaniu rękami lekko ugniatałem, aby wszystkie zmieściły się na raz, a kosz ma pojemność około 14,5l.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 18:20
autor: Zygmunt
gdzies na jutubie widziałem prasę w postaci kosza metalowego (taki wielki wales o wymiarach rzędu metr średnicy i 2 metry wysokości, w nim poosiowo włożony pozwijany (pomięty) balon w kształcie parówki i wszystko zasypane siekanymi jabłkami. Zamknięte szczelnie, śrubami dociśnięte i balon pompowany kompresorem. Działało jak poezja...
To już hydroprasa.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 18:31
autor: pokrec
No właśnie, przyszło mi do głowy, że używanie powietrza zamiast wody wprawdzie jest możliwe, ale w razie pęknięcia balonu mamy masakrę i prawdopodobnie smierć... Nie, od razu mówię - POWIETRZA W TYM NIE WOLNO UŻYWAĆ!

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 4 sie 2014, 18:32
autor: Neron
I ja również zabieram się powolutku za moją prasę. Robię ją z myślą głównie o jabłkach na cydr i kalve.
Na początku planowałem klasyczną prasę koszową, ale tłoczenie na takiej prasie podobno długo trwa co w połączeniu ze stosunkowo małymi pojemnościami może być bardzo czasochłonne. Na szczęście trafiłem w necie na "prasę półkową" która jest banalna w budowie no i jej pojemność może być znacznie większa niż klasycznej koszowej prasy. Wzorując się więc na tym filmiku:)

http://www.youtube.com/watch?v=Yig8O1o4hQ4&hd=1#

Skompletowałem część materiału, listewki na kratki do przekładania tną się już w pracy jak tylko mam chwilę czasu:) Pracuję na stolarni:) Co do samej ramy to nie wiem jeszcze czy drewno czy stal, zobaczę jaki materiał uda mi się załatwić bo po prawdzie to chcę zrobić jak najtaniej:) Albo użyję grubych kantówek 140x140 albo jakichś dwuteowników. Poprzecznie zaś planuje dać pręty gwintowane ocynkowane m20 po 4 sztuki z każdej strony. Podnośnik 20ton, tylko nie wiem czy mi pręty wytrzymają;p

A tak po za tym nie orientuje się ktoś co to za biały materiał w którym odciskają? Czy dobrze myślę i jest to chusta serowarska???

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 sie 2014, 12:19
autor: AN-KA
Dziękuję Panowie ..... :)
Biorę się za rozwiercanie kosza, tzn otworów w koszu na średnice 4 mm.
@Aronia, czy będę stosował worek filtracyjny ? Nie mam jeszcze doświadczenia w wyciskaniu soku (płynu) z owoców. Tak więc nie wiem. Nastawiam się na jabłka, śliwy i winogron. Po za tym praskę chcę wykorzystać również do odzyskania reszty soku/nalewki z owoców po nalewkowych. W prawdzie dużo ich nie będzie, ale ....... :)
@Neron, wczoraj zakupiłem stal na swoja prasę:
-płaskownik 60x8x1000 szt 2 (belka górna i dolna) 28 zł
-profil zamknięty, prostokąt 60x40x4x1000 szt 2 (słupki, filary, jak zwał tak zwał :) ) 37 zł
-kątownik 30x30x4x1500 szt 1 (rama podstawy na kosz 350x350 mm) 13 zł
-śruba M18x100 szt 4, nakrętka M18 szt 4, podkładka fi 18 szt 8 (konstrukcja prasy skręcana- blokowisko :) ) 19 zł
Jak całość będzie gotowa (spawacz), poszukam materiału z KO na podstawę/kuwetę pod kosz. Co do tłoczyska, jest w trakcie toczenia....... :), materiał za free :)
Aha, jeszcze podnośnik hydrauliczny 5T 49,90 zł (mam nadzieje, że wystarczy)
Robisz praskę na zasadzie drewnianych kratownic, a nie koszową. Z jakich listew robisz kratki, mam na myśli wymiar listewek ?
Swoje ustrojstwo "zaprojektowałem" tak, by po obniżeniu górnej belki, można było wyeliminować kosz, a właśnie użyć kratownic. W zależności co będzie mi bardziej odpowiadało ...... :)
Pozdrawiam
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 sie 2014, 12:30
autor: Szlumf
AN-KA pisze: Jak całość będzie gotowa (spawacz), poszukam materiału z KO na podstawę/kuwetę pod kosz.
Ja na podstawę planuję tacę z nierdzewki (np. któraś z tych - http://www.tadar.pl/160-tace?p=2) na blacie z desek podpartych belką.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 sie 2014, 12:37
autor: AN-KA
@ Szlumf, tak fajny materiał, ale chcę zrobić "coś" wyższego, ok 5cm. Tak po prostu asekuracyjnie :)
Myślałem o pojemnikach gastronomicznych np takich: http://allegro.pl/pojemnik-gastronomicz ... 98984.html. Oczywiście inne wymiary......

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 sie 2014, 14:44
autor: Neron
AN-KA


Ten filmik który wkleiłem pokazuje zapaleńców którzy chyba są uzależnieni od Cydru, ten filmik jest z 2009 później co rok kręcili kolejne, aż do 2014 roku:) Z każdym rokiem udoskonalali prasę i sporo mówili i pisali o problemach jakie mieli i jak je rozwiązali. Na filmiku są kratownice zrobione z listewek dębowych o wymiarach 62cm/2cm/0,9cm i chcę zrobić praktycznie takie same.
Największym problemem jest rama, z tego co widziałem na filmikach to musi być niesamowicie mocna;p oni używają podnośnika 30t...

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 8 sie 2014, 22:06
autor: Szlumf
ksander pisze:....jabłka wyciskam korzystając z okrągłych przekładek (4szt).
Jestem w trakcie robienia prasy koszowej i zastanawiam się nad przekładkami. Czy rzeczywiście pomagają w wyciskaniu? Jeżeli tak to jaką mają postać - kratownice jak w prasie ramowej czy są w postaci litej? Jeżeli lite to jaka grubość i średnica?

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 9 sie 2014, 23:43
autor: janik
AN-KA pisze:@ Szlumf, tak fajny materiał, ale chcę zrobić "coś" wyższego, ok 5cm. Tak po prostu asekuracyjnie :)
Myślałem o pojemnikach gastronomicznych np takich: http://allegro.pl/pojemnik-gastronomicz ... 98984.html. Oczywiście inne wymiary......
Są też tacki owalne ale również niskie. Myślę,że zrobienie tego typu przejściowego zbiornika na sok nie jest aż tak kosztowne ,aby nie kupić kawałek blachy KO i dać to pospawać w całość.
Samo sprowadzenie z All..lub poszukiwanie po hurtowniach też generuje koszty a blachy tego typu można nabyć w każdym niedużym mieście.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 10 sie 2014, 00:43
autor: grzewo1
Powoli dojrzewam do zrobienia hydroprasy:). Jak myślicie ,czy takie coś nada się do tego celu? http://www.savatrade.com.pl/index.php?Itemid=266 .Mnie by interesowal ten 200/400. Może ktoś miał do czynienia z takimi korkami i orientuje się jak jest z trwałością tego balona.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 11 sie 2014, 21:13
autor: janik
Nie ma co zbytnio kombinować lepiej kupić oryginalną membranę do hydroprasy i można składać w całość z innymi elementami. Nie jest to aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać.
http://winnica.bazarek.pl/search/?fraza ... aj+%C2%BB+

Re: Prasa do owoców.

: środa, 27 sie 2014, 10:24
autor: premorepa
Witam

popełniłem w końcu swoją praske do owoców... Kosz 20 l.

od razu się przyznam bez bicia ze kosz i tłok kupiłem gotowy ( nie miałem czasu bawić się w stolarza)
a suma sumarum nie wyszło tak źle...kosz i tłok bukowy...

kupiłem tu :
http://www.art-win.pl

Materiał :
- Drewienka i tacka kupione (ok 300 zł.) ...
- Stal na ramę miałem więc bez kosztowo ( ok 70 zł.) profil 60x4x3 mm
- śruba 26x4 trapezowa l=plus stalowa nakrętka ( ok 100 zł.)
- zaślepki czarne :) (10 zł.)
- elektrody i tarczki do cięcia / szlifowania ( ok 10 zl. )
- farba (ok 20 zł.) - aczkolwiek też była z pozostałości po czymś

Całość - ok 500 zł. gdyby wszystko kupić...

Ramę wykonałem z możliwością zastosowania większego kosza, jest masywna i jak na moje zdolności domorosłego spawacza w miarę ok...
IMG_0291.JPG
Po pierwszym tłoczeniu jest w miarę zadowolony... na testy poszła kukurydza z przepisu na "Corn whiskey", wynik - śruta prawie sucha, dość mocno zbita... Jedyne co to muszę potestować różne worki, ten z Art-win.pl nie jest zły, ale mocno tryskało na boki...

Następne tłoczenie z pieluchą tetrową :)

W zaawansowaniu również projekt rozdrabniarki do owoców ( jabłka, gruszki), większość elementów już skompletowana, czekam na drewniany wałek od stolarza i może w weekend zacznę coś skręcać...

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 2 wrz 2014, 22:59
autor: AN-KA
Witam .... :)
Prace na prasą "idą" w dobrym kierunku :)
Wspomniany we wcześniejszych postach kosz powiercony, otwory 4 mm. Konstrukcja (stalowa) gotowa, piaskowana i lakierowana proszkowo .......
Blat prasy ........, z kawałka parapetu :)
Filary lub jak kto uważa słupy prasy, też gotowe. Leżą w aucie. Fotki wrzucę jutro ......

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 11:24
autor: grzewo1
Gdzie kupujecie i z jakiego materiału są najlepsze worki do prasy? Mam w tym roku sporo śliwek do wyciśnięcia i jak sobie pomyślę o tym wyciskaniu to mnie chęć na śliwowicę przechodzi :(. Znalazlem coś takiego http://olx.pl/oferta/worki-filtracyjne- ... 23fb1541b9 może ktos tam kupowal i może coś powiedzieć o tych woreczkach.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 12:16
autor: aronia
Rozumiem, że zamierzasz grzać w zbiorniku z grzałkami: worek według mnie wygląda na za gęsty, jeżeli chodzi o śliwki - jest to jeden z trudniejszych według mnie surowców do wyciskania. Ten jak coś mógłby się nadawać do filtracji już wstępnie przefiltrowanego. Odnośnie worków do śliwek to przeczytaj to: http://alkohole-domowe.com/forum/sliwow ... ml#p107517

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 12:41
autor: lesgo58
Link jak najbardziej OK. Dobrze, że go podałeś bo akurat szukałem bezpośredniego producenta.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 15:03
autor: grzewo1
Bedę gotował na gazie w zbiorniku bez płaszcza, więc raczej się przypali gęste.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 15:13
autor: gr000by
Całość pulpy tak. Jak odciśniesz do tego stopnia, że nie będziesz miał dużych kawałków owoców, a sam mus owocowy w nastawie, to nic się nie stanie - ja pracuję tak z wszystkimi owocami i nie przypaliłem musu w nastawie, gdy destylowałem na gazie.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 16:04
autor: grzewo1
gr000by możesz polecić jakiś konkretny worek do śliwek? Mam na myśli producenta, rodzaj tkaniny i ewentualnie gramaturę.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 16:22
autor: gr000by
Do prasy używałem taki na początku https://alkohole-domowe.pl/product-pl-8 ... itrow.html, a drugi, który użyłem pod koniec, był wykonany z muśliny, podobny do http://browamator.pl/szczegoly.php?grup ... dm=1333854. Do ręcznego wyciskania używałem worka do zacierów zbożowych http://bimberhobby.pl/product.php?id_product=57. Więcej danych nie posiadam, rodzaje tkaniny masz podane w opisach.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 wrz 2014, 19:05
autor: Pretender
Od dłuższego czasu brak worków w sklepie, niestety.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 16 wrz 2014, 14:53
autor: AN-KA
Witam..... :)
Przepraszam za moja opieszałość, obiecałem dalsze fotki na drugi dzień ..... :oops:
Tak więc, dzisiaj złożona prasa wygląda tak. W prawdzie brakuje jeszcze tłoka i "spustu" w kuwecie, .... będzie w przyszłości :), mam nadzieję, że niedalekiej :)
Jako "kuwetę" wykorzystałem "naczynie gastronomiczne" GN 2/3/40. Liczba 40 oznacza wysokość naczynia (mm), koszt w Selgrosie 31 pln.
Pozdrawiam
AN-KA

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 16 wrz 2014, 21:34
autor: Szlumf
AN-KA zrób od razu tyle "stolików" pod podnośnik by tłoczysko dochodziło prawie do dna. Ja przy prasie 33l, 49cm wysokości i podnośniku z max wysięgiem 23cm mam 2 stoliki 27cm i 22cm + klocuszek 2,2cm. Klocuszek doszedł bo prasa drewniana i sprężynuje po zwolnieniu podnośnika co utrudniało postawienie drugiego stolika. Jabłka też sprężynują - zwalnianie podnośnika powoduje lekkie podniesienie kosza. Kosz zrobiłem jednak drewniany. Nie jak planowałem z bębna pralki bo za duża średnica.
Ponadto moim zdaniem warto zrobić kratownicę na tacę i dopiero na niej stawić kosz - zwiększa to ilość szpar dla soku.

Po pierwszych 4 tłoczeniach jabłek i jednym tłoczeniu mirabelek uważam, że napełnianie prasy do pełna nie ma sensu bo aby osiągnąć pełną wydajność musiałem wyjmować z prasy wytłoki i ponownie cisnąć. Uzysk o raptem 2% mniejszy osiągałem napełniając prasę gdzieś na 70-80% i tłocząc tylko raz. Z jabłek - kosztela i antonówka - uzyskuję średnio 64% klarownego soku bez piany i musu jaki otrzymywałem z sokowirówki. A na dodatek moje sokowirówki (spaliłem 3 na jabłkach) dawały ze 40% soku.
Jabłka tłoczę bez worka. Do przefermentowanych mirabelek wymościłem prasę podwójną siatką przeciw owadom (z Lidla bo jest gęściejsza niż z marketów). Tłoczyło się bardzo dobrze. Moszcz co prawda nie był klarowny ale na kuchennym, gęstym sitku nie dawał osadu więc myślę, że na grzałkach się nie przypali szczególnie, że planuję go zmieszać ze ściągniętym klarownym moszczem.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 16 wrz 2014, 21:49
autor: AN-KA
@ Szlumf ...
Wymiary mojego podnośnika: min-195 mm, max-380mm. Tak, muszę "dopasować" jeszcze klocki pod podnośnik. Zastanawiam się nad rozmiarami podstawy klocków. Mianowicie, rozmiar tylko taki by stabilnie stał podnośnik, czy raczej większy, bardziej dopasowany do średnicy tłoka.
Co do kosza, otwory powiercone mam do wysokości 30 cm. Reszta, t.j. 10 cm zostaje "pełna" (bez otworów), tak sobie wymyśliłem :)

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 16 wrz 2014, 22:57
autor: Szlumf
AN-KA pisze:@ Szlumf ...
Zastanawiam się nad rozmiarami podstawy klocków. Mianowicie, rozmiar tylko taki by stabilnie stał podnośnik, ..............................
Co do kosza, otwory powiercone mam do wysokości 30 cm. Reszta, t.j. 10 cm zostaje "pełna" (bez otworów), tak sobie wymyśliłem :)
Ja zrobiłem "stołeczki" jak Angole w tym linku http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml tylko z narożnikami dochodzącymi do krawędzi tłoczyska. Narożniki ładnie korygują ruch tłoka. Dolną kratkę pod kosz też od nich ściągnąłem.
Możesz też pokombinować z twardymi klockami dokładanymi do góry podnośnika tak by cały czas stał na tłoczysku (tylko tłoczysko musi być grube i dopasowane do kosza). Ja się bałem tego rozwiązania ale widzę, że podnośnik nie ma tendencji do przechylania się więc chyba można tak zrobić.

Po swoich "prasowaniach" sądzę, że będziesz musiał wykorzystać te 10cm bez dziurek i to będzie dół Twojego kosza. Ja co prawda mam słabe listewki kosza (1,5cm grube, jesion) i słabe obejmy (z bębna pralki) i dół kosza pod koniec tłoczenia wyraźnie się rozszerza. Siły są tam bardzo duże i chyba mogą uszkodzić nawiercony dół Twojej rury. Mój podnośni jest 10t więc może przy Twoim to nie wystąpi.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 6 lis 2014, 11:52
autor: Szlumf
Ja już w zasadzie jestem po pierwszym sezonie tłoczenia prasą. Pozwolę sobie przedstawić kilka spostrzeżeń. Może komuś się coś przyda.
1. Warto zrobić "ruszt" na którym stoi kosz. Ja miałem najpierw z drewnianych klocków ale pęczniały i były kłopotliwe w myciu. Zastąpiłem je perforowaną blachą nierdzewną wypatrzoną na złomie.
2. Warto stosować worki filtracyjne nawet jeżeli dany owoc da się bez nich tłoczyć. Jabłka tłoczyłem początkowo bez worka. Później zastosowałem worek i to był "strzał w 10". Większy o ok. 20% uzysk moszczu i dużo prostsze mycie po tłoczeniu i cała obsługa.
3. Uzysk soku z jabłek znacząco spadał. We wrześniu osiągałem 64% (bez worka), pod koniec października tylko nieco ponad 50% (też bez worka). Jabłka cały czas z tych samych jabłoni (kosztela i niewiele antonówki). Być może przyczyną był brak opadów.
4. Polecam przed sezonem zakup siatek przeciw owadom w Lidlu. Uszyłem z nich worki filtracyjne i dobrze się sprawdzają (jabłka, śliwki). Siatki te są na tyle duże, że można też nie szyć worków tylko wymościć nimi kosz.
5. Resztki po nalewkach tłoczę w worku uszytym z woreczków do prania z Biedronki. Też się dobrze sprawdza.
6. Chyba znalazłem dobry sposób na śliwki. Wkładam jeden w drugi worki z siatki z Lidla, wkładam do kosza, wlewam pulpę śliwkową i podwieszam do ramy prasy. Zostawiam na noc do obcieknięcia. Następnego dnia powoli tłoczę to co zostało w workach. Stosując ten sposób z 50kg śliwek pozostało 8,2kg zbitych odpadów (z pestkami) więc chyba nieźle. Wytłoczony moszcz z mułem nie przypala się na grzałkach. Nie daje nawet zapachu powideł. Fakt, że po raz pierwszy grzałem dwoma grzałkami podpiętymi równolegle pod regulator na 55% mocy.

Koledzy opiszcie wasze doświadczenia z prasami i wsadami do nich.

Może warto wydzielić osobny temat o obsłudze pras?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 12 lis 2014, 14:04
autor: misiek1987
Witam!
Ja worki szyję ze starych koszulek bawełnianych. Do jabłek i winogron nadają się wyśmienicie, gorzej jest ze śliwkami, ale też bez wielkich tragedii.
Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 14 lis 2014, 09:03
autor: sir0cky
Witajcie
Nie chcąc zakładać nowego tematu mam pytanie na temat pras do owoców. W jakim przedziale powinien się mieścić nacisk jednostkowy takiej prasy(kg/cm2).
Dotychczas męczyłem się z prasą o pojemności 6L, ale to mordęga. Dlatego postanowiłem zrobić własną prasę i właśnie zbieram materiały na nią. Kupiłem już kawałek rury PCV fi30cm, ale jak już dojechałem do domu to okazało się, że w magazynie zapakowali mi na samochód rurkę fi40cm. No i wychodzi mi, że przy podnośniku 5T max nacisk jednostkowy wyniesie 4,4kg/cm2. Czy to wystarczy? Czy kupić mocniejszy podnośnik? Czy wymienić tą rurkę na fi30cm? Ze stelażem tak czy siak sobie poradzę. Byłem na pobliskim złomowcu i jest w czym wybierać.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 14 lis 2014, 19:23
autor: panta_rei
Myślę, że te 5T w zupełności wystarczy

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 15 lis 2014, 15:33
autor: misiek1987
Witam.
Moim skromnym zdaniem wymienił bym tę rurę,dużo lżej i szybciej będzie szło z tej węższej.
Zaoszczędzisz tez na tłoku bo takiego szerokiego musiałbyś czymś wzmacniać.
Budując ramę wzmocnij górną cześć,u mnie przy lewarku 2t wygięła się w delikatny łuk.I przy wyciskaniu nie mogę cisnąć na max bo się poddaje.
Pozdrawiam

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 3 lut 2015, 17:09
autor: Sebastian120
Witam.
Chciałem zbudować własną prasę do owoców z nierdzewki coś w tym stylu https://www.youtube.com/watch?v=cir3EKx ... e=youtu.be tylko ciężko mi znaleźć materiał. Nie wiem gdzie szukać takiej podziurkowanej rury? Ewentualnie myślę nad wykonaniem takiej prasy o kształcie kosza prostokątnym i nawierceniu dziur wiertarką. Jaką grubość ścianek kosza byście proponowali przy otworach 4mm co 12mm? Blacha 2mm by wystarczyła? Myślę o prasie o zsypie 8 -10l.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 3 lut 2015, 23:12
autor: Szlumf
Poszukaj na złomie kosza od małej pralki automatycznej. W ostateczności od dużej i przetniesz ją by zmniejszyć średnicę.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 4 lut 2015, 11:28
autor: janik
Blachę perforowaną można nabyć w sklepach prowadzących sprzedaż materiałów z KO.
W ofertach są już nawet gotowe rury,tylko dobrać średnicę rury i układ otworów i mamy gotowy kosz.
http://www.sigamet.pl/Oferta/Rury_perforowane/

@Krzywin54 robi prasy z KO i również może zrobić oddzielnie sam kosz z kwasówki.
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=26182
Jednak jak ktoś chce sam coś nieco pokombinować aby obniżyć koszty to warto pochodzić po złomach.
Sam przerobiłem bęben z pralki na mniejszy kosz do wyciskania zawartości z owoców po nalewkach.
Sprawdza się,ale warto dodać,że materiał na bębnach pralek to jest stal nierdzewna.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 4 lut 2015, 15:59
autor: Sebastian120
Dzwoniłem do Sigametu, sprzedadzą ale arkusz 2x1m. Tak więc odpada. Może ktoś w okolicach Rzeszowa robił z podobnej blachy perforowanej i mu zostało troszkę materiału to ja bym chętnie odkupił :). Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 4 lut 2015, 18:39
autor: janik
W sklepach które sprzedają tego typu materiały przytną na określony wymiar bez problemu.
Jeżeli nie mają na stanie danego typu blachy (grubość,średnica otworów,rozmieszczenie otworów)to sprowadzą w kilka dni.
Sebastian120 pisze: Zastanawiałem się czy taką prasę do owoców nie można by wykorzystać do odciskania młóta przy produkcji piwa, ktoś ma w tej materii jakieś doświadczenia?
Nacisk w takiej prasie jest tak duży,że również młóto ulegnie .

Re: Prasa do owoców.

: środa, 4 lut 2015, 18:52
autor: HomoChemicus
Przy piwie niby można, jednak spowoduje to duże straty na wydajności, a i o jakiejkolwiek klarowności mowy być nie może. Przy standardowym wysładzaniu wypłuczesz bardzo dużo pozostałego w młócie cukru, brzeczka będzie klarowna.
Po co wyważać otwarte drzwi?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 5 lut 2015, 19:32
autor: Sebastian120
Zdecydowałem na kosz z tej rury http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html, wysokość myślę że 30cm (około 100zł) wystarczy daje to 14,7l. Docisk będzie ze stali nierdzewnej ciętej laserowo koszt ok. 50zł. Rama pospawana z kształtowników ze zwykłej stali (zawsze w domu coś się znajdzie) grubej i solidnej. Miska pod kosz ze stali nierdzewnej 1mm (trzeba wygiąć i dospawać do kosza) http://destylandia.istore.pl/pl/blacha- ... x20cm.html. Podnośnik 5T http://allegro.pl/proline-podnosnik-slu ... 49740.html 83zł. Spawania nierdzewki będzie bardzo mało. Reszta we własnym zakresie. Łączny koszt ok 300zł :D .

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 5 lut 2015, 21:39
autor: janik
Nie wiem czy rozsądnie wybrałeś taką rurę na kosz. Będziesz miał bardzo trudno nawiercić tyle otworów a jest to praca bardzo mozolna i potrzeba odpowiednich narzędzi.Nie lepiej kupić kawałek blachy już nawierconej i pospawać. http://allegro.pl/blacha-perforowana-1- ... 05358.html
Zrobisz kosz o pojemności która ci najlepiej pasuje.
Dlaczego piszesz o dospawaniu miski do kosza? :?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 5 lut 2015, 23:59
autor: AN-KA
Witam ...
@Sebastian120
Zamiast spawać tackę pod kosz, zakupiłem NACZYNIE GASTRONOMICZNE GN 2/3x40mm (35ZŁ).
Dospawałem WYLEW, wykonany z profilu 20x30.
W tacę idealnie pasuje kosz o śr. 250 mm, no chyba że masz zamiar zrobić szerszy.
Zresztą, zobacz na fotkach
Pozdrawiam
AN-KA

P.S. Tak na marginesie, z powodów czysto ekonomicznych, będę sprzedawał praskę. Niedokończona w 100%. Brak tłoka i elementów pomiędzy tłokiem, a siłownikiem....

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 6 lut 2015, 09:24
autor: Sebastian120
Czy nie przymocowanie kosza do tacy nie będzie powodować jego podnoszenia przy dużym nacisku i wyciskania się worka pomiędzy koszem a podstawą ( w takim wypadku pchamy tłok który zapiera się o podstawę, a kosz jest tak jakby sam sobie). Rozwiejcie moje wątpliwości. Z wierceniem myślę że nie będzie problemu gdzieś wyżej była prasa z małą ilością otworów i jakoś chyba funkcjonowała ( ja wywiercę na pewno więcej otworów około 8mm (będzie worek wiec chyba nie za duże). Co do tacy to jak mówisz że pasuje do http://destylandia.istore.pl/pl/rura-in ... -20cm.html to się muszę dobrze zastanowić. Co do tej blachy podanej w linku to gadałem z gościem który robił z perforowanej blachy 1,5 i się odkształcała ( problematyczne będzie wyginanie i spawanie, wole pomęczyć się z wiertarką).

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 6 lut 2015, 17:28
autor: janik
Spod kosza podczas wyciskania soku worek z miazgą może się przeciskać na styku kosz-tacka jedynie w przypadku kiedy tacka jest wypaczona lub kosz jest nierówny od krawędzi.
Jeżeli powierzchnie styku idealnie przylegają do siebie nie powinno nic takiego się dziać. :idea:

Wiercenie mniejszej ilości otworów ,ale o większej średnicy nie będzie równoznaczne z odwrotnym
stosunkiem. Otwory fi 8 moim zdaniem będą za duże.Mam kilka koszy a między innymi jednym z pierwszych koszy z nierdzewki był kosz z przeróbki bębna od pralki.
W tym przypadku otwory są 4.5 mm,ale kiedy powstanie duże ciśnienie wewnątrz kosza to potrafiło wciskać worek do otworków a sok często pryskał poza tackę. :?

Co do grubości i wytrzymałości blachy na kosz to 1.5 mm bez problemu wytrzyma ciśnienie odśrodkowe
które rozkłada się równo na ścianki kosza a jedynie słabszym punktem jest spaw, kiedy jest żle wykonany.
Blacha z bębna pralki jak ma gr. 0.6 mm. to góra,ale jedynym wzmocnieniem na koszu miałem dospawane na krawędziach po obwodzie dwa pręty fi 5 mm. które wzmacniały kosz wykańczając ostrą krawędż.

Ps.Wiele lat ten kosz mi służył,jedynie wkurzał mnie pryskający na boki sok.... :evil:

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 15 maja 2015, 22:53
autor: Imbir
Siema, odświeżając temacik doradźcie jakiej grubości dać płaskowniki na opaski kosza, 3mm wystarczy, dam radę wygiąć okręgi ?

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 17 maja 2015, 00:34
autor: Dave
3mm będą w sam raz. Nie musi być to też płaskownik, ja mam 4mm półwałek

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 7 cze 2015, 11:23
autor: Spark90
Witam
Zaczynam prace nad prasą i w związku z tym mam parę pytań. Jaki jest najlepszy materiał na obręcze do koszą ?? Zastanawiam się nad kajnerem lub aluminium ?? Jakiej grubości kupić płaskownik ?? Myślałem nad 25x3 ?? W jakiej kolejności zaczynacie prace ?? Na początku wywiercenie otworów i przykręcenie klepek a później próba wygięcia tego razem czy pierw wygięcie płaskownika na walcach ??

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 8 cze 2015, 22:49
autor: Dave
Moim zdaniem aluminium odpada z powodu swoich właściwości, taki kosz mógłby ulegać odkształcaniu w zależności od siły jaka na niego by działała, wybrałbym stal nierdzewną bo jest mocniejsza i łatwiej zespawać płaskownik w obręcz, ja mam zwykły stalowy półwałek w prasie, która jest jeszcze z przez 1 wojny a metal jest w stanie idealnym, malowałem ją proszkowo w zeszłym roku. Co do otworów to myślę, że łatwiej rozmierzyć i nawiercić przed spawaniem i formowaniem w pierścień.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 sie 2015, 15:55
autor: Spark90
Zdecydowałem się jednak na płaskownik kajnerowy 3x30 myślę że wytrzyma. Prasa niestety jeszcze nie skończona z braku czasu, ale mam nadzieje że niedługo uda się skończyć. :lol: Na razie wygląda tak

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 2 sie 2015, 18:23
autor: JanOkowita
Talerz na który obcieka sok zabezpiecz dobrej jakości folią PE i jest OK. Gratulacje, dobra robota!

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 sie 2015, 14:41
autor: Spark90
Z tą folią PE całkowicie mnie zaskoczyłeś? Wszystkie elementy z drewna 2 razy oleiłem olejem lnianym w celu zakonserwowania drewna i myślałem że to wystarczy? Z boku oczywiście jeszcze wywiercę otwór w który włożę rurkę spustową. I myślałem że to wystarczy, sok będzie się zlewał do wiadra. W jakim celu dodawać jeszcze folię?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 sie 2015, 15:21
autor: JanOkowita
Folia PE aby można było łatwo umyć. Drewno nawet zabezpieczone olejem lnianym będzie po styczności z sokiem podatne na rozwój różnorakich drobnoustrojów, które mogą zakazić nastaw.
Idealnie byłoby wykonać pod wymiar talerz obciekowy z kwasówki, wówczas masz 100% bezpieczeństwa i spokój na wiele lat użytkowania.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 sie 2015, 18:55
autor: Szlumf
Poszukaj na Alegro prostokątnych tacek z nierdzewki. Może coś dobierzesz.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 sie 2015, 19:14
autor: jpiwek
Otwory w płaskowniku wierciłeś przed czy po walcowaniu? Ile zapłaciłeś za walcowanie??

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 3 sie 2015, 23:09
autor: Dave
A co z koszem skoro też jest wykonany z tego samego drewna?

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 4 sie 2015, 09:14
autor: Sebastian120
Chciałem się pochwalić moją nową prasą wykonaną własnoręcznie. Zdjęcia w trakcie testowania na czerwonej porzeczce.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 5 sie 2015, 02:30
autor: Wald
Spark90 pisze:W jakim celu dodawać jeszcze folię?
Folia przyda się do prasy, ale żeby osłonić kosz. To są duże siły i sok tryska po całej kuchni. Nawet jak robisz to na polu (Galicja), to zwyczajnie szkoda żeby nie trafiało do naczynia.
Dobrze zabezpieczone i umyte drewno jest bezpieczne. Oczywiście nieużywaną prasę trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach i dodatkowo myć przed kolejną pracą. Zapewne to wszyscy wiedzą, ale dopisać trzeba było.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 5 sie 2015, 09:13
autor: marcek10
JanOkowita pisze: Drewno nawet zabezpieczone olejem lnianym będzie po styczności z sokiem podatne na rozwój różnorakich drobnoustrojów,
No ale kosz też jest z drewna. Najważniejsze to za każdym razem dobrze wszystko wymyć. Najlepszym rozwiązaniem było by zrobienie wszystkiego z kwasówki no ale robimy z tego co mamy pod ręką ;) A z tą folią dookoła to na pewno dobry pomysł. :klaszcze:
Sam składam swoją prasę ale na razie zatrzymały mnie otwory w płaskowniku. Nie wiem czym je wywiercić?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 18:54
autor: chprzemo
Koledzy...

Właśnie wpadł mi w ręce kawałek blachy KO z którego po zwalcowaniu powinien powstać kosz o podstawie 26cm i wysokości 40 cm co da ok. 21l pojemność, blacha jest perforowana o oczkach 4mm, czy taki kosz będzie zdawał egzamin?

Myślę o zastosowaniu lewarka i ramy z rur KO ale to kiedyś w przyszłości, na tą chwilę muszę ogarnąć kosz, później reszta.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 20:35
autor: Dave
Jasne, że będzie ale przy oczkach 4 mm dla niektórych owocow bedziesz musiał zaopatrzyć sie w worek nylonowy do prasy ramowej.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 20:56
autor: chprzemo
Ktoś używa podobnej gabarytowo prasy?

Jaki lewarek kupić 5t czy większy?
Duże naciski będę generował? Rama prasy może być z jakiejś rury np. 30mm lub 50mm?

@Dave- worek pewnie i tak kupię ale jak znam życie to prasa zbuduje się na przyszły sezon jabłkowy bo jak zawsze mało jest czasu na hobby więc z zakupem nie będę się spieszył:)

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 21:24
autor: Sebastian120
Ja mam 15 litrów i 5 ton i wydaje mi się że jest ok, 5 ton czy 8 to zależy jak solidne ramę zbudujesz.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 21:36
autor: Dave
Nie moc lewarka jest ważna lecz dobre rozdrobnienie jabłek przed wyciskaniem soku.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 21:47
autor: chprzemo
Rozdrabniarkę do owoców zostawiam jako "kolejny projekt", będę musiał chwilę poczekać bo już moi spawacze za głowę się łapią jak ciągle coś nowego wymyślam:D

A tak na poważnie to macie jakieś schematy ramy? Może jakieś podpowiedzi/sugestie z jakiego materiału (grubość/rodzaj/wymiary)?
@ Sebastian120 po zasypie takiej prasy ile soku np. z soczystych jabłek uzyskujesz i w jakim czasie? Jak się przedstawia stosunek czas/ilość?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 10 sie 2015, 22:18
autor: Szlumf
@chprzemo.
Ja robiłem ramę wzorując się na tym: http://www.van-vliet.org/dempseywoodwor ... ress.shtml.
Odpowiedzi na część Twoich pytań znajdziesz w moich postach w tym temacie na str. 17.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 11 sie 2015, 21:05
autor: Sebastian120
Robiłem ją w tym roku i pierwszy raz uzywalem na czerwonej pozeczce, nie liczyłem wydajności dla mnie najważniejsze jest że działa prawidłowo hehe.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 12 sie 2015, 01:05
autor: janik
Sebastian,pomimo twojego zadowolenia to warto abyś zwiększył ilość otworów w koszu,wówczas efektywność prasy się zwiększy a czas wyciskania się zmniejszy a tym samym i twoje zadowolenie będzie większe :D
Pozdrawiam. :)

Re: Prasa do owoców.

: środa, 19 sie 2015, 12:18
autor: synumk
Witam
Zamierzam wykonać swoją prasę do owoców. Projekt zrobiony i chciałbym uzyskać opinie na temat prasy. Profil 40x40 górny 80x40, śruba trapezowa Tr28x5, kosz blacha perforowana średnica 26cm, pojemność ok 20l podstawa kosza dąb 2,5cm i tacka blacha 2mm, tłok 4cm. Proszę o opinie czy konstrukcja jest wystarczająca czy lepiej nanieść poprawki w fazie projektu.
Prasa.jpg

Re: Prasa do owoców.

: środa, 19 sie 2015, 23:38
autor: Dave
Ja w mojej prasie kosz z drewna dębowego zastąpiłem drewnem egzotycznym merbau, koszt nie duży a drewno nieporównywalnie lepsze

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 11 wrz 2015, 10:07
autor: Sebastian120
Mam mały problem z niszczeniem worka do filtracji poprzez jego zacinanie się pomiędzy tłoka a kosz. Worek miałem uszyty z płótna lnianego a tłok do kosza pasuje praktycznie idealnie, szczeliny do 1mm i w nie worek się wciska. Ma ktoś na to jakiś fajny patent.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 11 wrz 2015, 11:09
autor: W_TG
A może w dokładności tkwi problem.
Gdyby było np. 5 mm wywijał by się na zewnątrz i tworzył taki kołnierzyk.
A gdy jest tak ciasno to się blokuje a i może się też potargać.
Kiedyś na Yutubie oglądałem filmiki z pracy pras, jest tego mnóstwo
Spróbuj wyłuskać z nich jak to jest rozwiązane w praktyce.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 11 wrz 2015, 13:27
autor: Szlumf
Pewnie tak jak pisze W_TG za ścisłe dopasowanie. Może być też za gęsty worek. Mi z siatki przeciw owadom też czasem wchodzi między tłok a kosz (szczelina około 2-3mm) ale nie mam problemu z jego wyjęciem.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 15 wrz 2015, 07:40
autor: synumk
Do mojej prasy chcę dorobić rozdrabniacz do owoców, głównie chodzi mi o jabłka. Rozdrabniacz ma być na tej samej ramie co prasa. Materiały powoli się kompletują, myślę że za niedługo pokażę rzeczywiste zdjęcia. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Rozd 2a.jpg
Rozd 3a.jpg
Rozdrabniak 4.jpg

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 9 paź 2015, 11:27
autor: pioneer
Witam
Właśnie jestem w trakcie robienia własnej prasy do owoców i mam pytanie czy jako łączników do "kosza" drewnianego mogę użyć śrub łączących wykonanych z metalu powlekanych niklem ? Czy będą one odporne na korozje i nie wpływały szkodliwie na sok / moszcz ?
link do śrub http://sklepzokuciami.pl/sruba-laczaca- ... 31954.html

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 9 paź 2015, 19:32
autor: tomeks
To są typowo meblowe,długo z sokiem nie pożyją.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 9 paź 2015, 21:10
autor: JanOkowita
W ubiegłym roku do wierzby płaczącej przytwierdziłem karmnik mocując go na dwa wkręty takie jak do kołków do ścian - długość 120 mm.
Jakież było moje zdziwienie, gdy po dwóch miesiącach karmnik spadł z powodu przeżarcia tych wkrętów przez sok z wierzby. Po prostu pękły na pół.
Tak więc w przypadku soków różnie może być, najlepiej zastosować połączenia ze stali kwasoodpornej.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 9 paź 2015, 21:22
autor: pioneer
Dziękuję za odpowiedź, też tak przypuszczałem ze z kwasami długo nie wytrzymają.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 5 lip 2016, 16:05
autor: spinacz
Panowie jakiej grubości płaskownik wybrać na obręcz do kosza 15-20 l ? Prasa będzie pracowała z podnośnikiem 5t

Re: Prasa do owoców.

: środa, 6 lip 2016, 07:40
autor: pith
Moim zdaniem wystarczy Ci bednarka. Ma już otwory, co znacznie ułatwia pracę.
Ja mam prasę ok. 12 litrów i doskonale się sprawdza.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 6 lip 2016, 08:05
autor: Szlumf
Ja mam 0,5mm. No może 0,7mm. Nierdzewka z bębna pralki. Fajna sprawa przy myciu. Kładę poziomo, lekko naciskam i z kosza robi się jajo. Szczeliny się rozszerzają i łatwo wypłukać farfocle.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 8 lip 2016, 09:17
autor: silvio2007
Kolego Szlumf wrzuć może fotkę swojej prasy. Zainteresował mnie twój pomysł.
Z góry dziękuję

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 24 lip 2016, 22:07
autor: Szlumf
Jak powiadają - lepiej późno niż wcale.
Kosz w całości. Dolna obejma nieco grubsza (~0,7mm) bo z bębna mi się skończyły.
Kosz prasy.jpg
Łączenie pasków blachy.
Łączenie obejmy.jpg
Kosz pod naciskiem.
Kosz spłaszczony.jpg

Re: Prasa do owoców.

: środa, 27 lip 2016, 09:03
autor: silvio2007
Świetna robota kolego Szlumf.
Muszę przemyśleć od początku mój projekt a twoje fotki rzuciły nowe światło na mój pomysł.
Myślę że go wykorzystam w dużym stopniu.
Pozdrawiam serdecznie

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 28 lip 2016, 21:29
autor: Kula
Dla osób z dużym przerobem owoców polecam wersję węgierską (lekko zdekompletowaną). Na oko 150L.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 29 lip 2016, 13:23
autor: badeusz
Kochani śledziłem Was od dawna, ale dopiero się zarejestrowałem. Miałem robić praskę sam, jednak nadarzyła się okazja i kupiłem.
Pojemność 21 litrów, pierwsza praca za nami i jestem mega zadowolony. Troszkę żałuje że nie kupiłem hydraulicznej, ale i tak jest dobrze. Moę polecić z czystym sumieniem.

Pierścienie w koszu mam z płaskownika 20x4

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 29 lip 2016, 23:36
autor: spinacz
Panowie obdzwonilem wszystkie sklepy w okolicy i d..a blada . Macie namiary na sklep internetowy z wkretami ko ?
Wystarcza nierdzewne czy muszą być kwasoodporne ?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 sie 2016, 21:49
autor: robert4you
Wystarczą nierdzewne

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 sie 2016, 22:33
autor: guru114

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 4 sie 2016, 00:12
autor: spinacz
Podziekować

Edi: Jestem na etapie konserwacji drewienek do kosza olejem słonecznikowy. Ile powinny schnac takie drewienka?

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 9 sie 2016, 12:32
autor: REMUR
Witam !!! .
Pozwolicie koledzy że też się pochwalę moim dziełem, wzorowałem się na prasie czeskiej 50 litrowej link. Używam jej do wyciskania soku z wiśni, kiedyś robiony był w sokowniku parowym, lecz smak soku z prasy jest nieporównywalny.
1.JPG
kształtownik 80x40x4 - 2 x 500, kształtownik 40x40x4 - 2 x 800, kształtownik 40x20x2 - 2 x 500, stół płyta stalowa gr. 6 mm
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
Kosz to rura PE HD 100 Tytan (do wody pitnej) o średnicy fi 315mm, ze ścianką 28,6mm o długości 300mm, została zatoczona do grubości ścian 10mm. Pojemność kosza około 300x257=15 litrów.
W rurze z pomocą szablonu nawierciłem, uwaga:
Treść ukryta:
10.JPG
Koszty:
stal czarna - 80
tłok - 90
toczenie rury - 40
lewar - 50
śruby kwasowe 20
razem: 280 PLN

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 9 sie 2016, 23:47
autor: rad1x
Witam zastanawiam sie nad typem perforacji blachy pomiędzy: RV 4-7 (prześwit 30%) a RV 5-8 (prześwit 35%) - bym sie skłaniał ku 5-8 ze względu na prześwit ale z kolei mniejsze otwory to mniej pryskania i może mniej kawałków owoców w moszczu. Tu są wzorce w skali 1:1: http://metale-online.pl/?-b-wzory-perforacji-1-1-b-,28.
Może ktoś wie gdzie mogę kupić takie formatki blachy na wymiar w Warszawie lub okolicach? Potrzebuje arkusza ok 90/45cm.

ps @ REMUR Prasa super - gdzie można dostać taką rureczkę i w jakiej cenie - średnica w sam raz dla mojego projektu :)?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 10 sie 2016, 08:48
autor: Szlumf
Prasa bardzo ładna ale ten aluminiowy pojemnik nie jest dobrym pomysłem. Kwasy z soku reagują z aluminium. Dodałbym też perforowaną płytę na beleczkach lub same beleczki na tacy odbiorczej. Zwiększa to powierzchnię wypływu soku i zmniejsza tendencję do unoszenia kosza. Z pryskaniem poradziłem sobie nakładając na prasę fermentator bez dna. Akurat miałem uszkodzony i pasował wymiarami.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 12 sie 2016, 19:13
autor: REMUR
rad1x pisze:Prasa super - gdzie można dostać taką rureczkę i w jakiej cenie - średnica w sam raz dla mojego projektu :)?
Rury szukałem w sklepach internetowych, w ofertach minimalna długość to 6m, wysłałem kilkanaście zapytań do zakładów zajmujących się skupem odpadów PEHD lecz bez odzewu. Rurę udało mi się zdobyć gratis od firmy wodno-kanalizacyjne która zakładała wodę, leżało tam mnóstwo odpadów więc wybrałem taki 40cm. Na pytanie ile za to, zobaczyłem machnięcie ręką, więc grzecznie podziękowałem.
Proponuję popatrzeć właśnie w zakładach wodno-kanalizacyjne w okolicy, może uda się znaleźć rurę 315 x 12,1 było by bez toczenia..

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 6 paź 2017, 19:33
autor: majes
Czym pomalować drewniane koryto (to na dole pod koszem), żeby zabezpieczyć przed sokami?

Czy farba akrylowa, śnieżka supermal, będzie ok?

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 7 paź 2017, 16:40
autor: Szlumf
Szukaj farby z atestem do spożywki. Możesz też zaolejować na gorąco olejem spożywczym lub spróbować szelakiem.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 8 paź 2017, 12:38
autor: bimbelek
Ja zrobiłem prasę z ceowników. Stojące to 100x50x5, natomiast góra i dół z ceowników 80x40x5. Siłownik o nacisku ok 10t. Taca ze stali nierdzewnej. Prasa będzie podłączona do minikoparki (dodatkowe wyjście hydrauliczne)
Obrazek
Przekładki z klepek dębowych. Posiadam też prasę koszową, jednak wydajność troszkę gorsza(ilość i czas). Jutro będzie próba prasy, może uda mi się to zamieszczę filmik.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 8 paź 2017, 23:10
autor: Karwi
Prasa jak warsztatowa. Tuleje też się wycisnie.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 07:26
autor: bimbelek
Pewnie tak. Jednak robiłem ją z myślą o sokach. Mam jeszcze jedną - koszową, miałem ją sprzedać, jednak zrezygnowałem i zostawię ją do wygniatania moszczu. W tym roku jest mało owoców, a ja się nastawiłem na sok i cydr. Kupiłem 150kg spadów u nas na miejscu po 40gr. Po więcej muszę pojechać dalej i kupić od rolnika po 1 zł. Kiepski ten rok.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 10:30
autor: michal278
Polecam wszystkim hydroprasy. Uzysk i obsługa naprawdę prosta i szybka.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 15:27
autor: bimbelek

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 20:46
autor: Woodworm
Jaka jest mniej więcej wydajność tłoczenia jabłek? np. odmiany jak Gala

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 21:48
autor: Karwi
bimbelek jakich worków używasz, możesz zrobić zdjęcia jak je układasz na ta prasę, fajnie to wygląda, ja robię podobna prasę tyle ze do warsztatu ma mieć Okło 50 ton nacisku
wiec przy okazji mogę wykorzystać do soku

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 22:01
autor: bimbelek
Nie używam worków. Tylko bawełnę surową o gramaturze 125g. Jednak jest za słaba i muszę kupić o gramaturze 145g. Jutro będę jeszcze cisną sok to zrobię filmik.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 paź 2017, 22:50
autor: Karwi
Czyli ze składasz ją na kopertę. Przykrywasz podestem i ciśniesz.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 07:20
autor: bimbelek
Dokładnie tak. Mam 5 podestów(przekładek), jednak kopert robię 3 bo wypełnienie jest na 10cm. Jak obniżę na 7cm to wtedy zmieści się 4 koperty. Uzysk soku nie wiem jaki dokładnie (z ilu kilogramów - ile soku). Jabłka też były byle jakie (twarde, zielone, mało soczyste, ładnych też było trochę) uzysk zależy bardzo od gatunków jabłek. Dzwoniłem wczoraj do rolnika który ma sąd z jabłkami i powiedział że SŁONECZNA TŁOCZNIA bierze od niego jabłka i z 6kg mają 5l soku. Może i tak jest, jednak ja mam domową prasę i na niej raczej takiego rezultatu nie uzyskam. Choć szczerze mówiąc jabłka po gnieceniu są suche i zbite. Mogę jednak stwierdzić że uzysk soku z tej prasy jest dużo lepszy niż z prasy koszowej. W zeszłym tygodniu gniotłem worek jabłek w koszowej i uzyskałem 15l soku, taki sam worek gniotłem na przekładkach i uzyskałem 20l soku. Koszowa jest ok dowyciskania moszczu.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 12:40
autor: eldier
A jesteś pewny że wyższa gramtura zda tu egzamin? Przecież teoretycznie będzie bardziej gęsta, a co z tym idzie utrudni przepływ soku. Moim zdaniem powinieneś właśnie pójść w drugą stronę i poszukać czegoś o luźniejszym splocie, może coś lnianego? Najlepsza byłaby gruba nylonowa siatka - wytrzymała, a jednocześnie przepuszczająca dużo soku.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 13:54
autor: Pretender
Nie pamiętam teraz już kto to pisał, że korzysta z siatek okiennych, kilku warstw.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 17:12
autor: Szlumf
Ja korzystam ale z pojedynczej do koszowej.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 20:49
autor: bimbelek
eldier pisze:A jesteś pewny że wyższa gramtura zda tu egzamin? Przecież teoretycznie będzie bardziej gęsta, a co z tym idzie utrudni przepływ soku.
Może i masz rację, jednak wczoraj podczas prasowania owoców kawałek bawełny się rozdarł. Myślałem jeszcze na temat juty o len jest drogawy aczkolwiek byłby najlepszy

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 20:54
autor: Zygmunt
Są tanie lniane worki filtracyjne. Używałem do ziarna, do soku też mogą się sprawdzić.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 10 paź 2017, 21:31
autor: bimbelek
Tylko że ja potrzebuje kawałki płótna 1m x 1m

Re: Prasa do owoców.

: środa, 11 paź 2017, 08:22
autor: redhot
Na Allegro masz 20zł za metr kwadarotwy lnianego płótna.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 11 paź 2017, 22:20
autor: bimbelek
Za 19 zł jest 150cm szerokie i 0,5mb. I ani go kijem ani pałą. Muszę mieć 1x1m na kopertę. A kupić 1mb i zapłacić 38zł to trochę drogo.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 12 paź 2017, 07:15
autor: bimbelek
Mam worek filtracyjny, który kupiłem kilka lat temu taki na moszczu, trójkątny. Nie wiem z jakiego materiału. Bardzo gęsty i taki jakby rozciągliwy. Patrzyłem wczoraj u różnych sprzedawców i u niektórych pisze że jest to z surowej bawełny. Nie wydaje mi się bo mam w domu 3 rodzaje surowej bawełny i żadna nie jest tak rozciągliwa. W tym roku obiję tym co mam. A na przyszły rok pomyślę o czymś innym.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 12 paź 2017, 08:40
autor: klepa
Gdzieś tak cztery lata temu szukałem worka do swojej poniemieckiej prasy koszowej i póki co, to na rynku są tylko te lniano-bawełniane trójkąciki, albo te niewydarzone "moszny" z drucikiem pasujące do zwisania, ale nie do prasy.
Tu:
Mariusz Kołodziejski
ChemTech - Przemysłowe Instalacje Filtracyjne
ul. Kolejowa 53
05-092 Łomianki, Poland
Tel: +(48) (22) 751 38 82
Fax: +(48) (22) 751 38 81
Web: http://www.filtertech.com.pl
Zamówiłem i uszyli mi na miarę, czyli fi-30 cm, dł.-90 cm. Mam extra worek za 40 zł + przesyłka.

Tak, to była reklama, bo trójkątny i "moszna" leżą w szafie. Stosuję go do ziarna i owoców, ale ja pierwsze pędzenie robię na gazie.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 13 paź 2017, 07:47
autor: bimbelek
@klepa A czy wiesz co to za materiał z którego uszyli ci worek? Jaka gęstość?

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 13 paź 2017, 09:15
autor: klepa
To było tak, że ja najpierw znalazłem z czego i jakiej gęstości jest materiał, potem go googlałem, a firma sama wyskoczyła. Zadzwoniłem i już. Dopiero potem był kilka mailów w sprawie detali i zamówienia.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 15 paź 2017, 13:41
autor: bimbelek
A więc zamieszczam kilka fotek z prasowania jabłek, oraz filmik.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety bawełna o gramaturze 125 jest za słaba, lubi pęknąć :(
https://www.youtube.com/watch?v=-E432UKJldI
https://www.youtube.com/watch?v=XMGUb-L5VCI
https://www.youtube.com/watch?v=9sbutFkMrLw

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 22 paź 2017, 16:31
autor: pl_dk
Matko Boska... :) Ja mam przy tym urządzenie, które mogę nazwać praską... Albo praseczką ;)

Powodzenia życzę w działaniach, poobserwuje temacik ;)

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 22 paź 2017, 21:18
autor: bimbelek
Zapomniałem napisać że, z 40kg jabłek uzyskałem ok. 30l soku. Jabłka 2 klasy bardzo soczyste, odmiana Eliza, champion, koksa i Golden. Sadownik miał rację co chodzi o uzysk soku. Nie spodziewałem się takiej ilości. Młynek do rozdrabniania owoców robi z nich dosłownie błoto. Kilka przeróbek dotyczących budowy usprawni mycie młynka.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 paź 2017, 08:13
autor: michal278
I to jest ilość normalna z uzysku z jabłek.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 paź 2017, 10:17
autor: bimbelek
Racja, jednak kiedy robimy z jabłek byle jakich(niedojrzale spady, mało soczyste odmiany) i nie do końca odpowiednia prasa to uzysk mizerny. Jakiś miesiąc temu robiłem sok ze spadów od znajomych. I z 40kg otrzymałem 15l soku. Jabłka byle jakie, nawet zielone otrzepane na siłę z drzewa i prasa koszową 30l, oraz podnośnik samochodowy słupkowy. W rezultacie kiepski wynik. Prasa koszowa jest dobra do wyciskania moszczu (worek + prasa). Natomiast prasa którą teraz mam do wyciskania owoców na soki jest rewelacyjna.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 paź 2017, 09:03
autor: michal278
Dlatego warto poszukać w okolicy tłoczni owoców, gdzie mają prasy walcowe. Wtedy uzysk będzie największy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 paź 2017, 20:21
autor: bimbelek
Mi już wystarczy to co mam. Rozdrabniacz i prasa rewelacja. Z 40kg jabłek uzyskałem ok 30l soku. Wyszło mi że na 1l soku potrzebuje 1,3kg jabłek. Jest dobrze. Na początku budowy rozdrabniacza miałem problem z tarczą, ale i to ogarnąłem. Potem zmiana prasy. I komplet gotowy. U nas w okolicy nie znajdę żadnej tłoczni, a tym bardziej walcowe. Jeżeli już ktoś ma prasę to albo koszową, albo na przekładki.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 07:26
autor: pith
bimbelek pisze: Prasa koszowa jest dobra do wyciskania moszczu (worek + prasa). Natomiast prasa którą teraz mam do wyciskania owoców na soki jest rewelacyjna.
Czy możesz rozwinąć swoje stwierdzenie?
Rozdrabniasz tak samo, i tu i tu filtrujesz przez worek o podobnych parametrach gęstości, siła nacisku taka sama.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 16:52
autor: bimbelek
Ponieważ robiłem sok na jednej i drugiej prasie z takiej samej ilości jabłek i na koszowej uzyskałem ok. 4l soku mniej. A to dlatego że lepiej wyciskać 3 warstwy po 10cm, niż 30cm w koszowej. Ponadto podfermentowany moszcz na wino jest dużo żadszy niż mielone owoce(moszcz = owoce+woda+cukier) Dlatego moszcz lepiej wyciskać w prasie koszowej. Wkładam worek wlewamy podfermentowany moszcz na wino i pomalutku sobie gniotę. Dodatkowo na prasie przekładkowej robię jednorazowo 3 razy więcej niż w koszowej. Jedna przekładka to jeden zasyp do kosza. A i opróżnianie prasy przekladkowej jest dla mnie wygodniejsze.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 19:20
autor: klepa
I to jest, niestety, prawda o koszowej. Im więcej nałożysz, tym trudniej do końca odcisnąć. Pojemnik wypełniony do połowy daje wilgotny odpad. Jeśli zaś jest pełen, to w środku odpad jest mokry. Przy kilkudziesięciu litrach śruty czy owoców do odciśnięcia jest to wprawdzie bez znaczenia, ale jakoś z drugiej strony boli. Dlatego w sobotę planuję wypróbować wirówkę.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 20:40
autor: 70-MAREK
Śrutę w worek, worek do pralki na 1200 obr i jazda :D

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 21:18
autor: bimbelek
Ale jajca będą jak worek strzeli.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 22:10
autor: klepa

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 22:25
autor: bimbelek
Widziałem gdzieś w necie film jak kobitka rozdrabniała jabłka i dawała je do worka z firany i do wirówki. Ale jak ja miał bym się bawić po 6l i w ten sposób przerobić 500kg jabłek to bym hysia do głowy dostał.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 26 paź 2017, 23:01
autor: klepa
A, to nie! Hysia się strzeż!
Tylko jeszcze powiedz, jak Twoja nazywa to wszystko, co robisz? ;)

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 09:15
autor: aronia
Wirówka ma to do siebie, że nie można nałożyć za dużo oraz trzeba rozłożyć wsad w miarę równomiernie wewnątrz, aby za bardzo nią nie rzucało. Jeżeli chodzi o prasę koszową to aby uzysk przy zasypie pełnego kosza był przyzwoity warto kilkukrotnie przemieszać wsad w trakcie wyciskania - mimo, że jest to trochę pracochłonne to na pewno przyśpiesza czas wyciskania oraz poprawia uzysk w porównaniu do powolnego dokręcania śruby - przy malinach(przemrożonych przed wyciskaniem) tym sposobem dochodziłem prawie do 80% wydajności, a to co zostawało po wyciskaniu było tak zbite, że ciężko było podzielić na mniejsze kawałki.
Tak, że jak się nie ma co się lubi to trzeba sobie jakoś radzić na tym co jest.... albo iść do sąsiada i skorzystać z hydroprasy :D .

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 09:31
autor: bimbelek
klepa pisze:A, to nie! Hysia się strzeż!
Tylko jeszcze powiedz, jak Twoja nazywa to wszystko, co robisz? ;)
Nie nazywa. Do wszystkiego się przyzwyczaiła. Większość działań które robię, robię w garażu (rozdrabniacz, prasa, destylator z płaszczem) tylko kolumna pracuje w kotłowni. Sądzę że z biegiem czasu mógłbym ją nauczyć i kiedy mnie nie ma w domu mogła by coś odparować. Powiem tak, moja żona jest ugodowa ;)

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 09:43
autor: Szlumf
Przy prasie koszowej warto używać rzadkiego worka (u mnie z siatki przeciw owadom) i koniecznie stawiać kosz na perforowanym podkładzie by sok wypływał nie tylko bokami ale i dnem. I tłoczyć powoli. Szczególnie końcówkę. Ze świeżych jabłek osiągałem 70-72% soku.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 11:22
autor: klepa
No to nie pozostaje mi nic innego, jak jeszcze raz wkleić to: https://www.youtube.com/watch?v=umT1_ZxelvU
Pan twierdzi (6:50), że z trzech taczek uzyskuje ok. 50 l. soku. Mam podobną i wiem, że wchodzi na nią 30 kg jabłek, czyli uzysk jest bez rewelacji ale i bez tragedii. Ot, taki standardzik. Po "statyczności scenografii" wnioskuję, że zmielił i zaraz wirował, a wiec bez pekto i oczekiwania do następnego dnia. A ja chcę odwirować już po fermentacji.
Nie sadzę się, że będzie to jakiś przełom, ale przyznacie (Aronia ((maliny to 87% zawartości wody)), Szlumf), że koszowa to od cholery czasu/roboty/energii i co kiedyś cieszyło wydajnością, dziś męczy upierdliwością. A przecież to właśnie lenistwo napędza postęp! :mrgreen:

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 12:41
autor: bimbelek
To szczerze mówiąc kiepski rezultat. Z trzech taczek po ok. 30kg powinien otrzymać ok. 70l soku. Owszem trzeba wziąść pod uwagę gatunek jabłek, jakość jablek, jakość rozdrobnienia i przede wszystkim jak uzyskujemy sok. W zeszłym roku miałem rozdrabniacz zrobiony z drewnianego wałka z wkrętami nierdzewny i jabłka rozdrobnione były wielkości żółtego grochu (połówki) i prasa koszowa. Jak na ten sprzęt i mój pierwszy raz to była rewelacja. Worek jabłek przerabiałem godzinę. Teraz z perspektywy czasu i po zmianie sprzętu widzę że otrzymywałem ok. 30% soku mniej, a w tym samym czasie mogę przerobić 150kg jabłek.
Jestem tego zdania że trzeba się cieszyć z tego co się ma, ale też można dążyć do ulepszania.

Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 16:22
autor: Pretender
bimbelek pisze:Ponieważ robiłem sok na jednej i drugiej prasie z takiej samej ilości jabłek i na koszowej uzyskałem ok. 4l soku mniej. A to dlatego że lepiej wyciskać 3 warstwy po 10cm, niż 30cm w koszowej. Ponadto podfermentowany moszcz na wino jest dużo żadszy niż mielone owoce(moszcz = owoce+woda+cukier) Dlatego moszcz lepiej wyciskać w prasie koszowej. Wkładam worek wlewamy podfermentowany moszcz na wino i pomalutku sobie gniotę. Dodatkowo na prasie przekładkowej robię jednorazowo 3 razy więcej niż w koszowej. Jedna przekładka to jeden zasyp do kosza. A i opróżnianie prasy przekladkowej jest dla mnie wygodniejsze.
Mam inne zdanie, w koszowej łatwiej wyciskać owoce od razu po zmieleniu. Podfermentowane jabłka zapychają worek, robi się pulpa, a nie kawałki owoców, który potrafi puścić. Poza tym wytłoki jeśli tłoczymy sok od razu są suche, a jeśli tłoczymy po kilku dniach to już niestety nie da się. Worek biowinowski. Sprawdzone, przetestowane, „kilka” kg jabłek przerobiłem.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 18:22
autor: bimbelek
Ja owoce wyciskam zaraz po zmieleniu. I uwierz mi ze lepsze rezultaty otrzymuje na prasie przekładkowej niż na koszowej. Jak już wcześniej napisałem lepiej się gniecie 3x10cm niż 1x kosz 70%zapełniony. A następna sprawa jest taka że podfermentowany moszcz wlejesz do prasy koszowej i go wyginieciesz, a nie zrobisz tego na prasie przekładkowej - rozleje ci się wszystko na boki. Mam obydwie prasy i wiem co mówię.
Owszem moszcz zapycha worek w koszu, ale tam spokojnie możesz go gnieść. Zawsze można użyć rzadszego materiału. Ja w tym roku eksperymentuje z materiałami. Już wiem że bawełna o gramaturze 125g jest na prasę przekładkową za słaba, pęka. Natomiast jest dobra do koszowej.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 18:25
autor: Pretender
Heh, sorki, złe odczytałem twój post. Zrozumiałem, że najpierw zafermentowujesz i dopiero na prasę. A z całą resztą się zgadzam

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 27 paź 2017, 18:35
autor: bimbelek
Nie. Nie robię tak ponieważ prawie w ogóle nie robię win. W tym roku mam wstawione 75l cydru i dwie beczki rozdrobnionych jabłek z sokiem na calvados. A do zrobienia owocowej gorzałki nie wyciskam nic bo mam płaszczyk;)

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 30 paź 2017, 07:51
autor: pith
Bimbelek czy mógłbyś w skrócie podać wymiary elementów prasy. Na oko wygląda, że przekładki to 35x35 cm z listew 3x3 cm. Ramka o wys. 10 cm ale piszesz, że 7 cm będzie lepsza. Drewno to sosna?
Potężna konstrukcja ramy spowodowana jest hydrauliką i siłą nacisku?
Czy podczas wyciskania ułożenie jest stabilne, tzn. czy spod siłownika przekładki nie ześlizgują się na boki? Nie rozjeżdża?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 30 paź 2017, 19:05
autor: bimbelek
A więc. Prasa jest zrobiona z ceowników stojących 100x50x5, mocowanie siłownika dwa ceowniki 80x40x5. Spód pod brytwanną ceowniki jak na górze. Przekładki są z drewna bukowego. 3 przekładki są z listewek 3x2cm i dwie 3x1,5cm. Wymiar przekładek 50x45cm. Ramka na 10cm i tak zostanie - zawsze można mniej jabłek nałożyć - chodzi o to żeby lepiej wygnieść. Gdybym zmniejszył na 7cm uzyskał bym miejsce na
czwartą kopertę. Podczas prasowania owoców wszystko jest jak najbardziej stabilne, nic się nie przesówa. A co chodzi o konstrukcję to robiłem z tego co miałem i co zdobyłem na pobliskim złomie. Siłownik nie pamiętam ale chyba o nacisku 10t. Moja wcześniejszą prasa była z jakiegoś stolika (kątowniki 3x3cm) do tego dospswane dwa profile 60x40(stojąco) i u góry poprzeczka profil 60x40. Na stoliku stawiałem kosz do środka worek i jabłka i machalem podnośnikiem samochodowym 3t aż rama czeszczała. Jak gdzieś znajdę zdjęcie to dodam.
Zdjęć nie znalazłem, ale jakieś filmiki są.
https://youtu.be/0kJNvn65MGk
https://www.youtube.com/watch?v=tJsua_1Cr18&t=10s
tak było w zeszłym roku :odlot:

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 27 lis 2017, 15:07
autor: pith
bimbelek pisze: Ja w tym roku eksperymentuje z materiałami. Już wiem że bawełna o gramaturze 125g jest na prasę przekładkową za słaba, pęka. Natomiast jest dobra do koszowej.
Czy możesz podzielić się efektami swoich materiałowych eksperymentów?

Kończę prasę przekładkową i materiał to jedyne, co mi zostało do przygotowania.
Gdybyś mnie wspomógł radą, co do materiału, to byłbym gotowy do przyszłego sezonu, w którym przyroda - mam taką nadzieję - odwdzięczy się za ten rok niezmierzoną obfitością owoców :D

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 lis 2017, 21:34
autor: bimbelek
Tak jak już wspomniałem bawełna o gramaturze 125 się nie nadaje(zamowiona na allegro). W miejscowym sklepie kupiłem bawełnę, nie wiem jaka gramatura ale bardziej gęsta i wytrzymywała nacisk 10t. Nie dokończyłem eksper(ymen)tów w tym roku, bo szybko jabłka się skończyły. Tak tylko myślę że płutno lniane będzie najlepsze. Jednak cena..... Przeraża. Jeszcze jedno. Im bardziej gęste płutno tym dłużej wyciskanie trwa. Jednak warto.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 30 lis 2017, 08:14
autor: pith
Zastanawiałem się nad włóknem szklanym.
Jest to bardzo wytrzymały splot.
Stosuje się w kocach gaśniczych i moskitierach.
Tylko czy nada się do spożywki? Trudno o taką informację.
Może ktoś z Was ma wiedzę na ten temat?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 30 lis 2017, 10:28
autor: wawaldek11
Szkło bym odpuścił.
Zbadaj temat geowłóknin. Kilkadziesiąt lat temu miałem z tym kontakt, a przez te lata technologia na pewno poszła do przodu ;)

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 30 lis 2017, 10:40
autor: Doody
A dlaczego nie chcecie używać standardowego worka filtracyjnego wykonanego ze splotu włókien syntetycznych?
Używam takiego 18-to litrowego worka do filtracji nastawów owocowych, zacierów itp. od bardzo dawna i sobie chwalę. Worek jest niezwykle wytrzymały i łatwy do wyprania. Kupiłem go w jakimś sklepie internetowym z akcesoriami psotniczymi.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 1 gru 2017, 08:01
autor: bimbelek
Tu nie chodzi o sam worek, tu chodzi o materiał z jakiego on może być zrobiony (nazwa i gramatura). Jak już kilka postów wcześniej napisałem do prasy przekładkowej potrzeba kilka sztuk dobrego materiału(płutno) z którego robi się koperty. Materiał ten nie może być bardzo gęsty, ale musi być bardzo wytrzymały. Bo kiedy nasypiemy rozdrobnionych jabłek poskładamy w kopertę i zaczniemy cisnąć prasą, zacznie rosnąć ciśnienie w kopertach. I zależy od materiałów czy szybko to ciśnienie spadnie czy nie.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 1 gru 2017, 08:52
autor: pith
Doody pisze:A dlaczego nie chcecie używać standardowego worka filtracyjnego wykonanego ze splotu włókien syntetycznych?
Używam takiego 18-to litrowego worka do filtracji nastawów owocowych, zacierów itp. od bardzo dawna i sobie chwalę. Worek jest niezwykle wytrzymały i łatwy do wyprania. Kupiłem go w jakimś sklepie internetowym z akcesoriami psotniczymi.
Mam taki worek do kosza i jestem nim zachwycony.
Tutaj jednak potrzebne są maty - w moim wypadku cztery sztuki (80x80 cm).
Dowiadywałem się o taką tkaninę i raczej niedostępna w rozsądnej cenie.
Pozostaje len (gr. 130 - 160).

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 1 gru 2017, 09:36
autor: bimbelek
Otóż to. Ja też mam taki worek 30l. Nawet do kosza mogę włożyć i prasą wciskać. Ale u nas w pobliskich sklepach takiego materiału nie ma. A nawet nie wiem o jaki materiał pytać. Gdybym wiedział co to za materiał (jaki skład) to na necie bym popytał.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 9 sty 2018, 20:03
autor: markus383
Witam.
Chciałbym zapytać o to, czy ktoś z Was wykonuje prasy do wyciskania soku z owoców? Chciałbym zakupić za jakiś czas prasę do owoców i szukam dobrej oferty ;) W grę wchodzi i drewniana i z nierdzewki. Którą z nich polecalibyście ? Do kompletu będę miał jeszcze rozdrabniacz obsługiwany przez wiertarkę.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 29 sty 2018, 18:23
autor: bimbelek
Hej. Wrócę do tematu materiałów. Ostatnio żona nawiedziła ciuchland i ....wygrzebała dwa lniane prześcieradła. Mocne i myślę że odpowiednio gęste. Z jednego wyjdzie na pewno dwie maty o ile nie trzy. Coś mi się wydaje że to jest najlepsze wyjście. Nowe materiały są drogie.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 30 lip 2018, 20:40
autor: bilder
Panowie jak poradzić sobie z wchodzeniem worka filtracyjnego między kosz w moim przypadku rurę i tłok drewniany?? zmniejszyć średnicę tłoka? jak tak to o ile? mam średnio 1-2 mm luzu

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 24 sie 2018, 21:17
autor: bimbelek
Odświeżam temat. Sezon jabłkowy rozpoczęty. W tym roku ze względu na upały i susze wszystko jest przyśpieszone. Ja juz zrobiłem 120l soku, ale dopiero się rozkręcam. W workach mam tone do przerobienia i myślę że na tym nie koniec.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 26 sie 2018, 13:17
autor: goblinos
Witojcie
Chciałbym się podpiąć z pytaniem pod ten wątek.
Jestem w trakcie kończenia konstrukcji prasy do owoców (wkład około 30l). Tłok i cylinder jest wykonany z dębiny. Nie chciałbym, żeby drewno się zabarwiało od owoców z które będę wyciskał oraz żeby zabezpieczyć drewno przed UV.
Kompletnie nie mam pojęcia czym to pomalować, żeby się nie przebarwiało, nie przechodził zapach i było bezpieczne dla zdrowia.
Będę wdzięczny za podanie konkretnego materiału który stosujecie u siebie. Najlepiej, gdyby nadawał się do zastosowania na zewnątrz.

Dzięki
goblinos

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 27 sie 2018, 20:32
autor: michal278
Albo lakier na bazie shellaku lub olej lniany/parafinowy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 27 sie 2018, 22:13
autor: goblinos
Jeżeli chodzi o lakier na bazie shellaku to coś takiego?
https://sklep.spinex.pl/katalog/630/0/b ... rettyPhoto
Nie jest napisane, że nadaje się do spożywki.

Olej lniany może być taki zwykły do potraw?

Dziś spotkałem przypadkiem stolarza, który robił u mnie kiedyś schody, gdy zapytaniem go o środek do zabezpieczenia dębowego kosza prasy powiedział, że niczym nie powinno się impregnować tego drzewa, bo kolor z owoców i tak się zmyje.
No i bądź tu mądry...

pzdr
goblinos

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 28 sie 2018, 10:09
autor: JISKRA59
Witaj, a musisz to koniecznie malować? Naturalne drewno wydaje się najlepsze, a tym bardziej dębowe. Z czasem pod wpływem naprężeń te impregnaty będą pękać i będą się łuszczyć. Mam prasę koszową z dębu nieimpregnowanego i na dzień dzisiejszy, mam przetłoczone na niej około 1,5 tony owoców. Owszem, drewno lekko ściemniało, ale poza tym nic się z nim nie dzieje. Po każdym tłoczeniu trzeba prasę od razu umyć i po problemie :) .

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 28 sie 2018, 12:31
autor: rosjan
Podpisuję się w 100% pod słowami jiskry. Mam kosz z drzewa bukowego i poza myciem pod bieżącą wodą, nic więcej nie robię.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 sie 2018, 11:09
autor: goblinos
Nie muszę, jeżeli inni używają surowego drewna ja też mogę :) Chodzi mi głównie tylko o walory estetyczne, ale w sumie nie jest to najważniejsze.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 sie 2018, 11:54
autor: michal278
Kupujesz shellac w proszku plus czysty spirytus i mieszasz. I to cały lakier. Zapomniałbym jeszcze o wosku pszczelim. Shellakiem zabezpiecza się drewniane klocki do zabawy i inne drewniane sprzęty kuchenne w Szwecji


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 sie 2018, 19:38
autor: panmufinek
Shellac?
Po naszemu nazywa sie to szelak.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 sie 2018, 22:56
autor: michal278
Shellac nazwa handlowa gotowego lakieru temu (dlatego) pisze. Dokładnie Shellac C. Ale fakt po polsku szelak.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 13 wrz 2018, 08:16
autor: irek89
Mam rurę perforowaną o średnicy 180 mm długa na 180 mm z otworami 10 mm rozstawionymi 10 mm od krawędzi jednego otworu do krawędzi drugiego. Grubość to półtora mm. Jest mi ona nie potrzebna. Szkoda mi jej wyrzucić na złom. Ale nie wiem czy się nada na prasę.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 13 wrz 2018, 12:59
autor: masterpaw2
Irek89, jak najbardziej się nada z tym, że pojemność mała (~4,5l), ale do owoców ponalewkowych jak znalazł.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 13 wrz 2018, 13:09
autor: irek89
Wiem, że mała ale po prostu szkoda zezłomować. Najwyżej później sprzedam i zrobie większą jeśli ta okaże się dla mnie mała. A otwory nie są duże? Bo w gotowych otwory są małe.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 13 wrz 2018, 19:02
autor: masterpaw2
Faktycznie 10mm to trochę dużo, ale myślę, że jak dasz podwójnie worek filtracyjny będzie dobrze.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 13 wrz 2018, 21:44
autor: irek89
Bo w sumie masterspaw jeśli kosz jest z pionowych listewek to odległości między nimi też mają minimum 10 mm. Z tym, że to dwie różne konstrukcje.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 14 wrz 2018, 15:02
autor: czytam
Odstępy między listewkami są mniejsze. U mnie 1-2mm.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 12:29
autor: MalyJack
Nabyłem taką praskę na urlopie z kompletem klocków i płyt dociskowych. Jest po prostu piękna sama w sobie, bo to wyrób włoski, ze stajni Pieto Laverda. Wymaga jeszcze lekkiego doczyszczenia.
Sądząc po oznaczeniu wchodzi do niej 50 l. Ciężka, stabilna i na chodzie. Sam pręt gwintowany ma chyba z 6 centów średnicy. Myślę o jabłkach (bo do tego mam chyba najbliżej i pomijam w zapytaniu na razie konieczności ich rozdrobnienia).
Czy ktoś, miał doczynienia w praktyce z maszynką tego typu? O jakim ksztalcie tu worek zastosować na miazgę? Bo mnie jakaś rura "kiełbasiana" chodzi po głowie...

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 13:35
autor: Doody
Coś takiego powinno się sprawdzić:
https://www.aabratek.pl/produkty/461/Wo ... y_40L.html

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 13:58
autor: .Gacek
Jacku piękna ta Twoja prasa...
Zazdroszczę choć mam już maszynkę do jabłek☺trochę mniejszą bo nie miałbym gdzie trzymać takiej kolumbryny !

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 14:29
autor: MalyJack
Darek, ale jak? Bokiem? Bo mam problem z wyobrażeniem sobie obejścia tej gwintowanej ośki. Może płachta okrągła z dziurą w środku? Nigdy nie miałem styczności z prasą do owoców.
Znalazłem teraz podobną z fotami winogron, bez worka jakby...
https://www.polsinelli.it/torchio-a-lev ... -P50.htm#1
:scratch:
Dzięki Gacek.
Powiem Ci, że nawet się nie zastanawiałem nad jej wielkością, po prostu nie mogłem się oprzeć jej klimatycznemu wyglądowi.
Potem przy pakowaniu nadeszła refleksja, bo po jej zapakowaniu musiałem upchnąć do auta siebie i jeszcze trzy osoby z maksymalnym ekwipunkiem campingowym. Był niezły ubaw.
Upchani jak frytki... 13 godzin jazdy. Ale już stoi w ogrodzie.
:lol:

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 17:00
autor: scalak
MałyJack To jest typowa prasa do pulpy z winogron i worek jest jej niepotrzebny.
Możesz próbować wyciskać rozdrobnione jabłka, ale musisz wtedy używać płachty ułożonej w koło kosza. gdy zastosujesz worek, to po rozpięciu kosza nie masz możliwości opróżnienia w całości, tylko będziesz musiał wygrzebywać suchą miazgę po kawałku.
Pozdrawiam Tadek

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 18:47
autor: Doody
Ja widziałem jak gość wsypuje rozdrobnione jabłka do worka, następnie zawija worek wkłada do prasy, wkłada drewniany walec i wyciska sok. Następnie odwija worek i wysypuje suche wytłoki. Są filmiki na Youtube.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 23:32
autor: eldier
Doody, ale Ty chyba mówisz o prasie. w której masz ramę i wyciskasz tłokiem tak jak tu
prasa2.jpg
Zauważ że w tej przez środek idzie pręt gwintowany jak tu
prasa1.jpg
Moim osobistym zdaniem typ drugi to pomyłka, ale nie miałem tej nieprzyjemności używać, a więc mogę się mylić.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 3 wrz 2019, 08:20
autor: Doody
Masz rację eldier :oops: Myślałem właśnie o takiej prasie. Nie przyjrzałem się dokładnie ale pomysł rzeczywiście budzi kontrowersje.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 6 wrz 2019, 15:47
autor: MecenasAlkoś
Przeczytałem cały temat od deski do deski i wziąłem się za budowę swojej własnej prasy. Ramę wykonałem z grubego drewna sosnowego i jest na prawdę bardzo, bardzo mocna. Szykuje ją po lewarek 10 ton. Al problem się pojawił co do kosza... Mam pomysł z rury teleskopowej do włazu rewizyjnego studzienki kanalizacyjnej. Fi 315mm, pozostałoby nawiercić otwory. No ale koszty ok 150 zł w moim mieście. Znacie może jakaś stronę internetową z której ktoś zamawiał drewno? W sensie deseczki, listewki, klepki itp. Ja u siebie nie znalazłem nawet stolarza, który by posiadał coś takiego. Posiadam również drewno sosnowe no ale sosna z tego co wyczytałem niezbyt nadaje się do współpracy z sokiem. A chciałbym się jakoś zmieścić w moim małym budżecie.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 6 wrz 2019, 18:30
autor: Szlumf
Kosz kup tu https://www.olx.pl/oferta/prasa-do-owoc ... wJaCn.html. Z dostawą zapłaciłem 170zł. Całkiem przyzwoicie wykonany. Na dół tłoczyska kup tackę z nierdzewki na allegro https://allegro.pl/uzytkownik/perfectsh ... u-1-4-0903 i od góry daj drewno. Tacka mocowana do drewna wkrętami nierdzewnymi. Jak dobrze dopasujesz i będziesz wyciskał w worku to sok nie dojdzie do drewna. A jak dojdzie to też nie szkodzi. Grecy trzymają alkohol w sosnowych bekach.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 wrz 2019, 18:19
autor: MecenasAlkoś
Dzięki bardzo za ten kosz. Przemyślę sprawę. Tylko weź żonie powiedz że kosz kupić trzeba do rasy.....

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 9 wrz 2019, 20:42
autor: Szlumf
Znajdź w internecie baaaardzo drogi kosz (nie chce mi się szukać ale bywają i po 1000zł) lub baaardzo drogą prasę podobną do tej którą planujesz zrobić. Po czy udaj ogromne zdziwienie i zawołaj żonę żeby zobaczyła jaka okazja się trafia.
Ten kosz z linku właśnie dziś przeszedł chrzest bojowy i uczestniczył w 5 prasowaniach jabłek. Spisał się doskonale. Oczywiście lekko go usprawniłem dodając na górnym rancie krawędziówkę z wężyka PCV przeciętego wzdłuż i wtopionego w rant opalarką metodą obustronnego nacisku przez silikonową łapkę kuchenną.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 12 wrz 2019, 22:30
autor: Ice2
Kolego Szlumf jest szansa na jakieś fotki twojej prasy ?

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 13 wrz 2019, 12:07
autor: Szlumf
Szansa jest ale chcę to zrobić kompleksowo a teraz jestem w niedoczasie z różnymi pracami. Jak się obrobię to zrobię fotki i coś napiszę.
14.09.
Dziś mi się udało zrobić parę fotek. Sorry za jakość ale sprzęt stoi pod zagraconą wiatą.
prasa góra.jpeg
Łączenie na wpust wzmocnione śrubą M12.
prasa dół.jpeg
Na sznureczku z lewej wisi korek do zatykania odpływu. To czerwone to obejma gumowa do przytrzymywania worka filtracyjnego przy napełnianiu prasy. Kosz stoi na perforowanej podstawie co zwiększa powierzchnię wypływu cieczy podczas wyciskania.
perforowana podstawa kosza.jpeg
Widoczne w tylnej części śrubki pozycjonują kosz centralnie w prasie.
kosze.jpeg
Od lewej najstarszy kosz z klepek jesionowych, następny z dwóch bębnów od pralek i ostatni kupny na OLX.
wyposażenie.jpeg
Perforowana podstawa kosza, taca ociekowa, tłoczysko, dwa stołki dystansowe.
tłoczysko.jpeg
Tłoczysko z klepek bukowych i jesionowych. Warto je wyposażyć w jakieś ucho do wyciągania z kosza metodą przekoszania przydatną po wejściu wytłoczyn lub worka między tłoczysko a ściankę kosza.
osłona kosza.jpeg
Osłona przed bryzgami zrobiona z uszkodzonego fermentatora.
belka dystansowa i płytka oporowa.jpeg
Tłok siłownika warto zaprzeć o dodatkową belkę wzmocnioną grubą płytką stalową. Zapobiegnie to odgniataniu górnej belki prasy.

Moim zdaniem z przedstawionych rozwiązań warto zastosować szczególnie płytę perforowaną pod kosz i ucho do wyciągania tłoczyska.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 19:54
autor: MecenasAlkoś
Witajcie ponownie.
Po wielu próbach realizacji mojego pomysłu w końcu trafiłem na kogoś, kto również lubuje się w domowych trunkach. W zamian za małe co nie co otrzymałem to:
-rura PCV gładka średnica zewnętrzna 400mm
-średnica wewnętrzna 380mm
-grubość ścianki 10mm

Pytanie, jakiej wielkości otwory nawiercić i na jakiej wysokości? Chcę nawiercać oczywiście od dołu do góry. Kosz ma mieć około 60cm wysokości. Chciałbym nawiercać otwory o gęstości mniej więcej 1cm x 1cm. Dobrze kombinuję?

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 22 wrz 2019, 10:07
autor: MecenasAlkoś
Witajcie. Wczoraj od dobrych ludzi dostałem możliwość zebrania winogron. około 50kg. No się fajnie złożyło bo mogłem wypróbować swoją prasę do owoców.
A wiec tak: pełna klęska :smiech:
Muszę jeszcze trochę ulepszyć miejsce w którym stoi kosz, wycentrować lewarek i jeszcze kilka pierdół, kosmetyka.
Najważniejsza rzecz na której poległem to worek na owoce :hammer: . Miałem uszykowany worek ze starego bawełnianego prześcieradła, ale okazał się klapą. Bardzo słabo oddawał sok. Trzeba będzie kupić jakiś worek zacierno-filtracyjny o pojemności około 50 litrów. Ogólnie to i tak na plus bo z soku zrobiłem jeden nastaw a na wytłokach drugi więc nic się nie zmarnowało. Jak ulepszę i zrobię wszystko tak jak ma być to pokażę zdjęcia. Bywajcie!

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 22 wrz 2019, 18:35
autor: scalak
Winogrono wyciskaj bez worka. Obejrzyj sobie filmiki na YT

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 22 wrz 2019, 20:56
autor: .Gacek
Swego czasu używałem pieluch tetrowych i dwóch drewnianych desek do krojenia złapanych trytytkami. Pieluchy oczywiście po pewnym czasie zabijały się owocami ale był to chyba najprostszy i praktycznie darmowy sposób wyciskania soku.
Teraz z perspektywy czasu trochę tęsknię za tymi prowizorkami :mrgreen:

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 08:39
autor: MecenasAlkoś
scalak pisze:Winogrono wyciskaj bez worka. Obejrzyj sobie filmiki na YT
Niestety w moim przypadku to niemożliwe, nie mam kosza z drewna tylko rurę PCV o średnicy wewnętrznej 38 cm, nawierciłem otwory 5 mm około 2300/2500 szt. Zamówiłem jeden worek filtracyjny.
Jeden będzie uszyty z pieluch, jeden z firanki i porównam następnym razem jak to wyjdzie. Być może pokuszę się jeszcze o zrobienia worka z siatki/moskitiery. Ktoś wyżej chyba pisał już o takim rozwiązaniu.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 20:05
autor: czytam
Weź taki biały worek plipropylenowy (po zbożu, mące, słodzie ...). Pewnie do kupienia w różnych sklepach.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 20:43
autor: MecenasAlkoś
Sprawdzałeś to? Mam takich worków od groma nowych. Ale nie wydaje mi się aby elegancko przepuszczały sok. Są bardzo "zwarte" i nie widać tam za specjalnie żadnych szczelin. Chyba że już troszeczkę zużyty to wtedy wyraźnie widać "dziureczki".

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 23 wrz 2019, 22:26
autor: czytam
Sprawdzałem. Rzeczywiście lepsze są trochę zużyte ale trzeba je jakoś zużyć. Kiedyś trzeba zacząć. Ja mam taki już kilka lat. Co prawda do prasy koszowej z listewkami.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 24 wrz 2019, 14:18
autor: MecenasAlkoś
Na pewno znajdę taki lekko rozciągnięty po ziarnie. No trzeba będzie spróbować, może u mnie okaże się również dobrym rozwiązaniem kto wie.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 28 wrz 2019, 08:00
autor: wieku
Panowie czy ktoś poleci jakąś prasę godną uwagi do max 1000 zł ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: środa, 2 paź 2019, 18:29
autor: wieku
Naprawdę nikt nic nie doradzi ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 7 paź 2019, 12:05
autor: MalyJack
Prasę mocno doczyściłem, bzyknąłem pistolecikiem podkładówką i dobra emalią. Przy okazji dotarło do mnie, że kosz ma pojemność około 120 l!
Masakra jakaś. :o
Z racji gabarytów i pochodzenia została nazwana "Giuseppe".
Przyszedł w końcu wyczekiwany moment testu. Dzięki uprzejmości koleżeńskiej przywiozłem około 100 kg jabłek (nie mam pojęcia jakiej odmiany - ale w miarę słodkie) w zestawie z rozdrabniarką do gałęzi. :D
Jabłka, po kąpieli w wannie oraz odrzuceniu liści i gałązek poszły w gardziel rozdrabniarki. Ta maszynka, na tym etapie to po prostu cudo! Szatkowanie całości zajęło może ze dwadzieścia minut. Chyba więcej czasu spędziłem przy wannie wrzucając kolejną partię owoców do pojemników transportowych niż przy samej maszynce.
Dolałem do pulpy 10 litrów gorącej wody. Po zamieszaniu i krótkiej chwili poszedł w beki pektoenzym.
Na drugi dzień, wrzuciłem wszystko w ramiona Giuseppe i zacząłem ciskać.
eldier pisze: Moim osobistym zdaniem typ drugi to pomyłka, ale nie miałem tej nieprzyjemności używać, a więc mogę się mylić.


No i tu miłe zaskoczenie!
Akurat zastosowany tu mechanizm zapadkowy, nie wymaga praktycznie żadnej nadmiernej siły. Wystarczyło położyć na pulpie dwa księżyce dociskowe, a na nich piramidkę z belek (cztery dodatkowo musiałem dociąć na bieżąco), docisnąć mechanizmem... a potem to już tylko "pykanie" ramieniem lewo-prawo.
Dla mnie bajka.
Sok leciał jak z kranu!
Po dwóch trzecich fazy dociskowej (a było soku już 60 l), pulpa zaczęła strzelać miejscami przez szczeliny, co raczej wyglądało na mało profesjonalne.
:scratch:
Ale, przypomniała mi się odpowiedź scalaka.
scalak pisze:MałyJack To jest typowa prasa do pulpy z winogron i worek jest jej niepotrzebny.
Możesz próbować wyciskać rozdrobnione jabłka, ale musisz wtedy używać płachty ułożonej w koło kosza. gdy zastosujesz worek, to po rozpięciu kosza nie masz możliwości opróżnienia w całości, tylko będziesz musiał wygrzebywać suchą miazgę po kawałku.
Pozdrawiam Tadek
I podszedłem do tematu ponownie.
Wygarnąłem wszystko z kosza do beki. Rozciąłem boki jednego z worków, w którym przywiozłem jabłka i następnie wyłożyłem nim wewnętrzne ścianki kosza. Wrzuciłem ponownie owoce i rzeczywiści końcówka docisku nie powodowała już strzelania, a soku przybyło jeszcze 10 l.

Podsumowując, Giuseppe zdecydowanie przeznaczony do dużej ilości owoców (te 100 kg to minimum na start, potem dobrze mieć na "dolewki"), rewelacyjny mechanizm dociskowy, proste i genialne rozpinanie kosza. Poza tym waży pewnie ze 150 kg.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 7 paź 2019, 13:02
autor: .Gacek
Giuseppe, kawał dobrej roboty :ok: niech Ci dobrze służy! Zazdraszczam :mrgreen:

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 8 paź 2019, 09:13
autor: MalyJack
wieku pisze:Naprawdę nikt nic nie doradzi ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Zerknij tu:
https://www.olx.pl/oferta/prasa-wyciska ... BT8us.html

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 lip 2020, 09:39
autor: siwy266
Wczoraj miałem okazję zakupić taka prasę za niewielkie pieniążki, 80 zł. Samoroba, kupiłem ja od amatora domowych win. Nie próbowałem jej jeszcze, myślicie, że się sprawdzi?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 lip 2020, 18:25
autor: rozrywek
Za grosze kupiłeś. Sprawdzi się. Powoli dokręcaj bo widać że te ścianki cieniutke. I napierw zanim zaczniesz to przeczyść wszystko ładnie. Cały gwint. Szczotką drucianą na wiertarce nawet. Koszt niewielki pracy sporo. I potem zdezynfekuj to wszystko. Formy przetrwalnikowe potrafią przeżyć. Wrzątkiem z czajnika i przetrzyj spirytem potem.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 29 lip 2020, 19:08
autor: bociann2
To chyba ocynk materiał?
Szybko robić i szybko opłukać po robocie.
Nie, że cynk zatruje wino, czy nastaw, ale szybko Ci to rdza, tfu, korozja wpieprzy

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 30 lip 2020, 00:03
autor: piomat64
Łatwo sprawdzić magnesem, chyba że ktoś miał blisko i pokrył ocynkiem (widać po spawach,brak rdzy) poza tym do niedużych ilości OK. Osobiście mam 12 L i na dzień dzisiejszy jest trochę mała dlatego będę robił nową ale bez pozbywania się starej.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 31 lip 2020, 07:14
autor: siwy266
Prasa to ocynk, bo do ocynkowni jest rzut beretem. Wyczyściłem ja ładnie, przed użyciem postaram się przelać wrzątkiem i przetrzeć spirytem jak radzi rozrywek.
Swoją drogą kupiłem ja z myślą o wyciskaniu wszystkiego z miąższu nastawów owocowych. Ma to więcej zastosowań?

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 31 paź 2021, 19:45
autor: Totitotiti
Odświeże trochę temat.
Czym rozdrabniacie owoce zanim je do prasy włożycie? Oglądałem filmy na YT i tam rozdrabniacz do gałęzi króluje. Ja szukam czegoś gdzie bez zbytniego cięcia rozdrobnie tez dynie, marchewkę itp.

Re: Prasa do owoców.

: niedziela, 31 paź 2021, 23:08
autor: KofiSzop
Rozdrabnicz to podstawa do prasy. Może kup sobie maszynkę litewską do zimnioków. Ja osobiście używam blendera do wiertarki. Kupiłm praktycznie nówkę za 2stówy na OLX :D

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 07:45
autor: Totitotiti
Fajna ta maszynka. Ale to do domowych ilości. Ja szukam czegoś czym przerobie np 400kg jabłek i 300kg dyni i nadal będzie pracować. Do tego żebym się nerwowo nie wykończył.
Myślę nad bąkiem rolniczym, rozdrabniaczem do wszystkiego. Uzywa ktoś tego i się sprawdza? Silnik 7.5kw i po zdjęciu górnego leja można by wrzucać dynie bez krojenia ich na paski.

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 08:10
autor: łoles
Ja ta maszynka przerobiłem w jeden dzień 300 kg jabłek daje radę :ok:

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 08:27
autor: Totitotiti
Tą tarką litewską czy bąkiem?

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 15:00
autor: łoles
Ta maszynka litewska do ziemniaków idzie elegancko jedyny minus to wlot trzeba duże jabłka rozcinać na pół a tak idzie jak w masło

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 18:52
autor: Wojtek5
Nie chce mieszać w temacie, ale też nie chce zakładać kolejnego tematu tylko pod jedno pytanie. Stoję przed potrzebą zakupu małej praski coś w okolicach 3l. Mam niewielkie potrzeby, bo owoców po nalewkach mam zazwyczaj od 0,5 do max 3kg i to co jakiś czas. Mam na myśli taką praskę w okolicach 200 paru zł.

Dziś z nudów przeglądając internet wpadłem na wyciskarki wolnoobrotowe. Nigdy takowej nie miałem, więc nie wiem co z niej wylatuje (sok czy coś gęstego), choć te ślimakowe na stacjach benzynowych do pomarańczy działają całkiem nieźle. Może ktoś miał, używał i czy można tym zastąpić niewielką praskę? W zasadzie to co będzie lepsze?
Koszt podobny

Re: Prasa do owoców.

: poniedziałek, 1 lis 2021, 23:14
autor: Mrooq
Jeżeli mała I tania do owoców po nalwewkach to taka się spokojnie nadaje
https://sklepogrodniczy.pl/praska-mala- ... m=referral

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 2 lis 2021, 01:39
autor: rozrywek
Tak Wojtku5 weż pod uwagę fakt że jedne owoce są miękkie i ci wyjdzie miazga. A z innych wyciśniesz niewiele. Co chcesz czy czysty płyn czy zawiesinę alko z owocami.

Nie do każdych owoców się to nada.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 2 lis 2021, 10:27
autor: Mrooq
Ja do owoców ponalewkowych używam takiej z powodzeniem już kilka lat.
Nawet stosunkowo twarde np. pigwa czy imbir w niej cisnę i jakoś nie widzę powodu dla którego miała by się nie nadać. Natomiast miękkie owoce dodatkowo wrzucam w worek filtracyjny i dopiero do kosza. Tak czy tak uzyskany w ten sposób płyn trzeba filtrować lub poczekać na klarowanie grawitacyjnie.

Re: Prasa do owoców.

: wtorek, 2 lis 2021, 16:28
autor: Wojtek5
rozrywek - zawsze czysty płyn po sklarowaniu. Miałem doświadczenie z sokowirówką kilka razy i wychodziła z tego mocna zawiesina, a po sklarowaniu miałem tyle odzysku co i na sitku bym zrobił.
Czyli co? wyciskarki wolnoobrotowej jako zamiennika do praski nie polecacie?

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 lis 2021, 14:55
autor: pith
Ja mam wyciskarkę wolnoobrotową i polecam.
Sok oczywiście leci mętny i z niewielką pianą, ale zawsze po fermentacji klaruje mi się bez problemu.
Zazwyczaj są to jabłka i gruszki a sucha masa jest naprawdę sucha.
Jak mam do 10 kg. owoców to tylko wolnoobrotowa.

Re: Prasa do owoców.

: środa, 3 lis 2021, 16:49
autor: Mafiej
Wyciskarka wolnoobrotowa z założenia jest skonstruowana tak żeby do soku przedostawało się dość sporo błonnika. Co za tym idzie sok leci dość gęsty w zależności od sit jakich użyjemy.
Jeżeli owoce są bardzo miękkie to łatwo nie będzie.
Ja na przykład spaliłem ostatnio 2 wyciskarki próbując przecisnąć aronię przez maszynkę. Miałem do wyboru dwa sitka. Gdy użyłem tego z większymi dziurkami leciało błoto. Gdy użyłem z mniejszymi ślimak "zatarł" się a silnik spalił...
Używałem wyciskarek pionowych.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 4 lis 2021, 21:21
autor: wingrul
A jak traktować zakaz wyciskania pozostalości ponalewkowych w wyciskarkach wolnoobrotowych?
Na jaki element wyciskarki może źle wpłynąć alkohol?
Wyciskałem raz pigwe i pigwowca. Naprawde idzie odzyskać sporo dobra ale jakie jest ryzyko?
Dlaczego w instrukcji zabraniają?

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 4 lis 2021, 22:22
autor: jakis1234
Moim zdaniem to dlatego, że materiały, z których są zbudowane wyciskarki nie mają atestu do kontaktu z alkoholem.
Czy coś się z nich uwolni pod wpływem alkoholu to inna sprawa, ale brak takiego atestu nie pozwala na oficjalne używanie sprzętu.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 4 lis 2021, 22:49
autor: Mafiej
W mojej instrukcji nic nie piszą na ten temat...
Chyba najszybciej szlag mogą trafić gumowe elementy. Może o to chodzi producentowi Twojego urządzenia...

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 5 lis 2021, 16:26
autor: majster1
ro już prędzej to ręcznie odciśniesz i wiecej z tego uzyskasz

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 5 lis 2021, 23:32
autor: Wojtek5
Dziękuję Panowie, za opinię. Trochę napaliłem się na tą wolnoobrotową jako urządzenie nie tylko do nalewek i zarazem nieco szerszego zastosowania w domu. Nie pomyślałem o jednym, o czym wspomniał kolega arek9025 i słusznie uzasadnił kolega jakis1234 z czym się zgadzam, choć w sumie chyba nie stanowiłoby to dla mnie jakiegoś problemu.

W między czasie poczytałem trochę opinię o poszczególnych sprzętach na Allegro (ocena produktu) w przedziale 200-300zł i mimo wysokich ogólnych ocen urządzeń (chyba dawanych zaraz po zakupie za wygląd) dość często przewijała się opinia zapychającego się ślimaka od twardszych owoców czy warzyw, ledwo dającego radę mechanizmu i spalanie się silników w dość krótkim czasie.
Z kolei na YT oglądałem porównania tych wyciskarek za 200-300 zł z tymi za 1000 lub ponad. Jeśli chodzi o wydajność to niemal we wszystkich testach w obu przypadkach odpady wylatywały niemal suche i wydajność była na porównywalnym poziomie z tej samej ilości produktów. W jednym teście kobitka wykonała kolejne porównanie, gdzie przelała wyciśniętą szklankę przez sito i na nim została prawie 1/3 zawartości szklanki zaś w przypadku droższej całość przeleciała niemal sitko zostawiając czyste. W obu wycisk był na najdrobniejszych sitkach. Coś podobnego miałem z sokowirówki.

Jednak kupię sprawdzoną wyciskarkę

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 6 lis 2021, 00:58
autor: rozrywek
Wiesz. Nawet dobrą sokowirówkę spalisz jak będziesz pchał tę marchewkę na siłę.

Tak samo z wyciskarką. Nie do wszystkich produktów się nadaje.
Wyobraź sobie że ktoś wsypie słój ponalewkowych wiśni......ale z pestkami.

A to nie model który potrafi kruszyć lód. A są takie.
Przemyśl do jakich owoców czy warzyw też chcesz tego używać.
Z jednych wyjdzie super a wrzucisz banany to będzie błoto.

Re: Prasa do owoców.

: sobota, 6 lis 2021, 01:48
autor: Wojtek5
tzn. sprostuję zostanę przy zakupie praski.

Z wyciskarką dam sobie spokój, bo odniosłem wrażenie, że te tanie są efektem są na poziomie sokowirówki i dodatkowo chwila zabawy w h.. mycia.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 16 gru 2021, 17:57
autor: Takeda
Mrooq pisze:Jeżeli mała I tania do owoców po nalwewkach to taka się spokojnie nadaje
https://sklepogrodniczy.pl/praska-mala- ... m=referral
Tylko nie kupuj czegoś podobnego jak to w linku bo do niczego się nie nadaje, lepiej i szybciej ręcznie z workiem się pobawić, a i trwałość średnia, podobną kiedyś kupiłem i jednocześnie dostałem drugą, też taki wariant bo tu się nic ciekawego nie wymyśli, jedna już padła, druga dogorywa. Nie wart produkt swojej ceny, niby wysoka nie jest, ale i tak za dużo jak na "komfort" pracy. Z tym że za 200-300 PLN nic lepszego nie ma.

Re: Prasa do owoców.

: czwartek, 16 gru 2021, 22:09
autor: jakis1234
Mam taką prasę i póki co świetnie się sprawuje:
https://allegro.pl/oferta/solidna-wlosk ... 6694889295

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 17 gru 2021, 07:54
autor: Mrooq
Takeda pisze: jedna już padła, druga dogorywa. Nie wart produkt swojej ceny, niby wysoka nie jest, ale i tak za dużo jak na "komfort" pracy. Z tym że za 200-300 PLN nic lepszego nie ma.
Miałem kiedyś znajomego, jego teść poprosił go o pomoc na działce w skuciu odpadającej podmurówki. Dostał do pracy młotek i przecinak, po godzinie okazało się że złamał trzonek młotka a przecinak gdzieś zgubił. Sądzę że w jego rękach ta prasa by żyła przez część pierwszego wyciskania.
A co do prasy, u mnie służy dzielnie na owocach ponalewkowych już kilka lat, wystarczy jednocześnie używać mięśni i rozumu, a będzie dawać radę nawet na twardych owocach.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 17 gru 2021, 10:09
autor: michal278
Też potwierdzam ponad 7 lat jej używam. Tylko nic na siłę. Cierpliwość to jedna z cnót nalewkarza.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 17 gru 2021, 16:08
autor: Takeda
Tą co miałem z browina praskę zdarzyło się kilka razy, że myłem ją dopiero po 2 dniach i o dziwo stal nierdzewna zardzewiała i dostała dziur (jakieś 5 lat użytkowania). Przy drugiej co dostałem, jakaś firma no name dorabiałem dekiel co jest przy śrubie dociskowej, bo przy chwili nieuwagi gdy tylko worek filtracyjny dostał się pomiędzy ten dekielek a kosz to niestety się wygiął po paru obrotach za dużo. dlatego obecnie używam zmodyfikowanej prasy jak do serów, wrzucam wszystko, wieszam 15kg (przelicznik mam około 4,5 raza ale zawsze można przedłużyć ramię dźwigni jakby było mało) i sobie odcieka, a ja idę do innego zajęcia.

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 17 gru 2021, 22:29
autor: chprzemo
Jeśli często jest używana prasa to warto ją sobie zrobić.
Kosz na Allegro (widziałem Ok 200 zł chyba), śruba trapezowa (ja za swoją dałem 100 zł- srednica 28 mm, długość 0.5m), tacka ociekowa Ok 50 zł, trochę profili ze złomu nawet, spawarka i do przodu.

Pochwale się moim potworem:)

Moja akurat poza śrubą jest z kwasiaka (takie zboczenie) i jest bardzo duża bo Ok 25 litrów. Już jest u kolegi i pracuje na cytrynach- podobno wyciska cytryny na wiór, a śruba robi kapitalną robotę:) wyglądem daleko jej do tych z Allegro ale technicznie raczej nie to pogięcia.

5E4284E1-8D1A-42D7-8729-16A949CB3B49.jpeg
F7CCE42E-423A-45A7-A7CB-770E139217B9.jpeg
103E69B1-FDA9-4EA4-AF14-B205449E1993.jpeg
39BBDD44-BBC5-445A-9699-E730745480BA.jpeg
66869AF8-6BEF-4531-8E7B-4AB8A4C98008.jpeg
AA2EC6EF-92A0-46B6-83E8-E843351D6FC6.jpeg
1E2FF69B-AF7D-4B08-9020-C81CBA46CD91.jpeg

Re: Prasa do owoców.

: piątek, 17 gru 2021, 23:03
autor: jakis1234
No coś Ty, wygląda świetnie i solidnie.