Strona 1 z 1

Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 25 paź 2012, 20:50
autor: zor-ro1970
Witam wszystkich. Zaciekawiony smakiem wódeczki z glukozy zakupiłem odpowiednią jej ilość ( 3.24 zł za kg.) i przeprowadziłem fermentacje. W ruch poszły drożdże Alcotec 48, 24 kg glukozy i 63 litry wody. Po 14 dniach Blg -4 może -5. Dziś do gara 50 litrów keg i cóż takiego wyszło a mianowicie po 1. zapach ideał - prawie bez zapachu, po 2. smakowo bardzo delikatny spirytus a kopie (pijesz jak 60% a nie 95%) i po 3. wydajność mniejsza od cukru o minimum 20 % a może 25%. Jeśli ktoś chce zrobić towar smakujący jak Finlandia, glukoza idealnie spełni swoje zadanie, jest łagodna w smaku, prawie nie wyczuwalna woń alkoholu. Porównując do cukrówki nie ma co porównywać ale wydajność zdecydowanie mniejsza. Dziś nastawiłem glukozę na 25 kg wlałem 75 kg wody, Blg 23 , drożdże Old Grand's - GULD , druga taka sama partia na Moskva Style. Dam znać co dalej w następnych dniach, pozdrawiam

Re: Cała prawda o glukozie ( dextozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 08:39
autor: zor-ro1970
Old Grand's - GULD po 48 godzinach BLg 12, temperatura zacieru 35 st!!!. W beczce się gotowało, dodałem 2 kg glukozy i 6 litrów zimnej wody aby obniżyć temperaturę. Po 60 godzinach Blg 8 temperatura zacieru 32 st. Temperatura otoczenia 15 st. Chyba te drożdżaki strasznie lubią glukozę. Jutro napisze co dalej oraz opis drożdży Moskva

Re: Cała prawda o glukozie ( dextozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 08:44
autor: xkazielx
...zakupiłem odpowiednią jej ilość ( 3.24 zł za kg.)...
podziel się namiarem chętnie spróbuję gdyż jeszcze nie robiłem z glukozy a cena, jak najbardziej zachęcająca.

Re: Cała prawda o glukozie ( dextozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 14:48
autor: zor-ro1970
Cena zachęcająca, jednak weź pod uwagę, że wydajność sporo mniejsza.
http://www.agrotrade.com.pl/ tu jest najtaniej.

Re: Cała prawda o glukozie ( dextozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 20:35
autor: Teroon
zor-ro1970
Piszesz, że wydajność jest około 20-25% mniejsza. Czyli np z 7 kilo - przyrównując do 7 kg cukru - jakbyś miał ocenić to ile uzyskałeś?

Bo tak myślę skoro cukier teraz jest po 4,50 (przynajmniej u mnie), to te 20% różnicy zasadniczo zostanie zrównoważone przez cenę. Naturalnie koszta wysyłki cenę podbiją do poziomu cukru, ale u mnie (sportowca) glukoza się przyda bardzo na treningi więc akurat i tak przyoszczędzę :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dextozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 20:43
autor: xkazielx
W sumie to w Biedronce jest za 3.65 ale jak ktoś kupuje po 4,5 to tak jak mówisz Teroon. Mam szczęście mieszkać blisko jednego z magazynów ze strony którą podał zor-ro1970 więc nie będę dodatkowo becalował za przesyłkę dojazd itd.
Próbował ktoś jak się sprawdza glukoza w dodatku do zacieru z jabłek albo pigw?
Jeśli chodzi o wydajność to szukając na necie znalazłem kalkulator że żeby odiągnąć ten sam rezultat co 5kg cukru (sacharozy) trzeba użyć 5.65kg (co daje 12,5% mniejszą wydajność) glukozy, czyli jak dla mnie pryszcz zważywszy na cenę i lepszy smak http://homedistiller.org/sugar/wash-sugar/yield

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 22:02
autor: Teroon
xkazielx

No cóż, mogę tylko zazdrościć. U mnie cukier 3,50-3,65 kosztował przed tymi wielkimi skokami cen cukru sprzed roku (a może to już dwa lata? w każdym razie wtedy co cukier do 6 zł skoczył). Od tego czasu trafić cukier poniżej 4,40 w Gdyni nie ma mowy.

(Chociaż sprawdzę tą Biedronkę bo tam jeszcze nie zaglądałem).

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 22:47
autor: papo
generalnie 1kg glukozy to jakieś 850g węglowodanów. Mi najtaniej jak udało się znaleźć to 122zł za worek 22kg. Gdybym miał dostęp do glukozy w takiej cenie jak piszesz, to tylko na glukozie bym robił.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 28 paź 2012, 23:02
autor: zor-ro1970
Cena 3.00 zł netto plus 8 % Vat, co daje 3.24 z dowozem, minimum 500 kg (w cenie transport). Tak ja załatwiłem. Panie i panowie, z wyliczeń 1 kg cukru to 850 gram glukozy i wiecie co? To tak samo, jak temperatura wrzenia alkoholu etylowego 78,3. Wszystko teoria, w praktyce ponad 20%, ale co za jakość!!! W sobotę odparuje na innych drożdżach, wiec będę miał porównanie.
------------------------
U mnie cukier 3.69 w Biedronce, 3.24 glukoza plus 25%(mniejsza wydajność) to około 4 zł w przeliczeniu na cukier. WARTO dla smaku i jakości!!!

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 00:12
autor: Teroon
Ło hoho ho ho....
To chyba trzeba by zrobić jakąś zorganizowaną akcję zakupu. Bo ekhm ekhm...te 500 kg to jednak troszku dużo, całe 1,6 k zł, że o składowaniu nie wsponę :)

To jak Panowie, jakieś zapisy organizujemy żeby do tych 500 kg dobić? :lol:

Swoją drogą, jeśli zamówiłeś 500 kg.....to masz surowca na ilość trunku "O'la-Boga-wnuki-moich-wnuków-jeszcze-będą-miały-co-pić" :D :respect:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 09:33
autor: radius
Kto się zajmie dystrybucją :?: Jestem chętny na 37,5 kg :mrgreen:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 10:16
autor: Stachy
I ja bym z 20kg nabył=)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 11:31
autor: Teroon
Ja też bym 20 kg zassał. :)

Niestety nie mam warunków do dystrybucji - brak auta, a przenieść 480kg na pocztę na własnych plecach wykracza poza moje zdolności :D

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 11:45
autor: wolan
To i ja bym się pisał :) na jakieś 30kg :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 14:02
autor: zor-ro1970
Mogę wystawić na Allegro worki po 25 kg ale cena przesyłki zabija, a nie mam umowy z kurierem.

Panowie, glukoza z tej firmy pakowana jest po 25 kg worek i tylko taka ilość minimalną można dystrybuować lub wielokrotność tej wagi. Najtaniej na Allegro to 109,90 za 25 kg plus wysyłka. Jak chcecie po 1 kg, to pozostaje sklep lub allegro, a cena od 5.49 do 11 zł za 1 kg.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 14:20
autor: papo
ja dla równego moge wziąść 50kg ;)



dowiedziałem się, że minimalne zamówienie to 200kg i transport jest w cenie :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 16:16
autor: wolan
Najtaniej przesyłka wyszłaby zamawiając przez http://www.wysylajtaniej.pl bo tylko 11,99zł.
Ps. Znalazłem też sklep internetowy oferujący glukozę w cenie 98zł z 5kg (pewnie koszt przesyłki tylko 20zł ale mają też drożdże, itp., to koszty rozbiłyby się na kilka produktów), z tym, że jest to glukoza niemiecka robiona z kukurydzy (ciekawe która lepsza??).
Pozdrawiam

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 20:24
autor: zor-ro1970
Nie ma znaczenia z czego zrobiona jest glukoza czy kukurydza, ziemniak, pszenica. Produkt finalny to glukoza o czystości ok 92 %.Zastanawiam się na dystrubucją cena wyszłaby ok. 115-120zł za worek 25 kg z przesyłka.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 21:58
autor: radius
No, to działaj a my będziemy ci niezmiernie :piwo: wdzięczni :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 29 paź 2012, 22:21
autor: papo
jak pisałem wyżej zawsze można zamówić 200kg wtedy cena jest 3,20+8% +vat. Transport przy tej ilości jest w cenie. Wydawać by się mogło, że 200kg to sporo, ale jak by się zastanowić to można to spożytkować baaaardzo szybko :D

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 30 paź 2012, 15:42
autor: zor-ro1970
Panowie, proszę pisać na priva, jeśli jesteście zainteresowani zakupem.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 30 paź 2012, 18:05
autor: zor-ro1970
25 kg glukozy na drożdżach Moskva ( jedna paczka) zostało przerobione w 6 dni, dziś odgazowałem i Bentonit

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 30 paź 2012, 20:07
autor: lesgo58
Jesteś pewien tych liczb :o

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 30 paź 2012, 21:18
autor: papo
ile wody było na to 25kg i ile paczek drożdży ?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 30 paź 2012, 22:59
autor: zor-ro1970
25 kg glukozy, 75 litrów wody, tzn. 1 kg glukozy na 3 litry wody daje Blg 23. Tak jestem pewny, pracowało 6 dni. Jest równo -4 Blg, odgazowane i Bentonit.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 31 paź 2012, 09:13
autor: lesgo58
A czy jesteś pewien, że wrzuciłeś tylko jedną paczkę drożdży?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 2 lis 2012, 12:56
autor: zor-ro1970
Dziś po 7 dniach -4 Blg na drożdzach Old Grand's - GULD (jedna paczka), 27 kg glukozy i 81 litrów wody. Czyli drożdże Old Grand's - GULD i Moskva w podobnym czasie przerabiają glukozę. Co prawda Moskva w 6 dni, ale 25 kg glukozy i 75 litrów wody.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 lis 2012, 10:59
autor: papo
ile produktu z tych 27kg ?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 lis 2012, 11:17
autor: zor-ro1970
Jeszcze nie wiem, w przyszłym tygodniu będę wiedzieć jak się wyklaruje.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 8 lis 2012, 10:32
autor: papo
Myślicie że 1 paczka t3 spirytferm pociągnie 30 kg glukozy + 90l wody ? Niechciałbym czegoś zepsuć.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 8 lis 2012, 13:23
autor: zor-ro1970
Z 25 kg glukozy 10 litrów super spirytusu 95%, Przepraszam wszystkich wcześniej napisałem 20 litrów, pomyłka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 8 lis 2012, 18:26
autor: papo
Poradzi ktoś na moje wcześniejsze pytanie ?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 9 lis 2012, 13:04
autor: Brzydal
Pociągnie tylko musisz zadbać by temp nie spadła poniżej 25* i być cierpliwy w czasie. Dla pewności warto by dodać jakiejś pożywki.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 12 lis 2012, 16:02
autor: papo
Poszło, 30 kg glukozy wody do 120l, pożywka, kwasek i 1paczka T3 spiritferm.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 22 lis 2012, 12:16
autor: zor-ro1970
Znów glukoza poszła do beczki, tym razem drożdże T3. Nastaw 25 kg glukozy i 70 litrów wody. Już widać ze drożdżaki słabiej pracują od Moskva.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 23 lis 2012, 23:55
autor: zor-ro1970
dzis 7 Blg na T3

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 24 lis 2012, 15:00
autor: oszolom
Witam panowie. Czytam i nie wierze własnym oczom skąd te ceny bierzecie . Ja kupiłem 40kg cukru i zapłaciłem równe 150zł to wychodzi 3.75 w zwykłym sklepie na wsi :haha:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 24 lis 2012, 15:52
autor: Pawellos999
U mnie w polo jest po 3,69zł za kilo, a glukoza 5zł w zwykłym sklepie więc mi akurat się nie kalkuluje chyba, że jest to diametralna różnica w smaku?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 24 lis 2012, 20:03
autor: papo
Przy cukrówce nieznaczna, ale jak robimy smakówki to już czuć różnicę między cukrem, a glukozą.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 24 lis 2012, 20:12
autor: Pawellos999
To wychodzi na to, że będzie trzeba raz podnieść koszt produkcji i sprawdzić na własnej skórze bo inaczej pozostanie niepewność :D
Jak skończy mi pracować to co stoi teraz to spróbuję :mrgreen:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 24 lis 2012, 23:53
autor: lesgo58
Glukoza jest cukrem prostym. Przez to drożdże nie tracą energii na "rozbicie" go na prostszą formę. Coś co występuje przy sacharozie.
Zajmują się tylko "produkcją" alkoholu. Tym samym wytwarzając mniej fuzli i innych składników, które mają negatywny wpływ na jakość nastawu, a w konsekwencji na jakość destylatu.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 25 lis 2012, 15:58
autor: zor-ro1970
Panowie ja przerobiłem już wiele beczek z cukru i glukozy, mam więc doświadczenie.Końcowy produkt to jakbyście porównywali Absoluta czy Chopina do Żołądkowej Białej. Alkohol jest delikatniejszy przy tej samej mocy destylatu. Nic tylko próbować.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 21 gru 2012, 20:46
autor: zor-ro1970
Dzis destylacja 3 z kolei. 100 litrów wsadu, rozgrzewanie 6000W (1.40h) stabilizacja, odbiór przedgonów (0.6l) Serce 11 litów z glukozy. 1 litr pogonów. Całość pracy 8 godzin

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 25 wrz 2013, 13:45
autor: grzewo1
Ktoś próbował robić nastaw na glukozie medycznej , takiej do iniekcji? Mam dostęp do sporej ilości tych kroplówek, tylko szkopuł w tym ,że są one 20%. Dzisiaj sprawdzilem Blg i jest tylko 18 :(. A może dodać do tego normalnej?

Widzę ,że chyba temat obcy psotnikom-medykom :) No nic w takim razie przeprowadzę eksperyment.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 18 paź 2013, 15:49
autor: lesgo58
@gary 1966
Z glukoza to jest taki komfort, że drożdże mają łatwiej niż z sacharozą i nie produkują niepotrzebnych fuzli.
Ale glukoza nie jest jedynym remedium na uzyskanie dobrego nastawu, a w konsekwencji dobrego destylatu. Na to składa się jeszcze - rodzaj drożdży, temperatura fermentacji, itp.
Tak więc jak widzisz jest wiele zmiennych, które pracują na korzyść i jakość destylatu.
A za ten metaliczny posmak to winiłbym raczej sprzęt.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 18 paź 2013, 20:48
autor: Trener
Tak się składa, że jeden z magazynów Agrotrade również mam "pod samym nosem". Jednak przeglądając ich stronę nie widzę w ofercie glukozy. Coś się zmieniło od zeszłego roku, czy po prostu wystarczy do nich napisać (zadzwonić)?
I w jaki sposób, nie prowadząc działalności gospodarczej, uzasadnić taki zakup?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 18 paź 2013, 20:56
autor: gary1966
Ja kupiłem też po sąsiedzku ale u piwowarów.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 1 gru 2014, 23:49
autor: konsument
Witam,właśnie sprawdziłem swój nastaw z glukozy i porażka.
1. Śmierdzi
2.alko pokazuje 0 alkoholu
Nie miałem możliwości sprawdzenia początkowego blg teraz po tygodniu ma 12blg.
Wszystko robiłem tak jak z cukrem ilość glukozy też jak cukru choć już wiem że mogłem dać 20% więcej. Drożdże alcotec turbo 23%,odżywka,węgiel w płynie,trochę przecieru pomidorowego. Temperatura 19-21C. Zacier nie pracuje a śmierdz jak cholera(jajka)Jest szansa na ratunek tego nastawu? Święta tuż tuż:(
Może drożdże padły ale co mogłoby im zaszkodzić?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 1 gru 2014, 23:59
autor: Kamal
Jak śmierdzi, to nie liczył bym na to, że coś jeszcze z tego nastawu wyjdzie pijalnego.

Nie był bym sobą, jak bym nie zwrócił uwagi na błędne nazewnictwo. :-P Najpierw zacier później nastaw. Zacier jest wtedy gdy coś zacieramy. :-)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 2 gru 2014, 00:12
autor: konsument
Kamal pisze:
Nie był bym sobą, jak bym nie zwrócił uwagi na błędne nazewnictwo. :-P Najpierw zacier później nastaw. Zacier jest wtedy gdy coś zacieramy. :-)
Jasne,pomyłka bo zły jestem. Dzięki za lekcję.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 22 mar 2015, 14:45
autor: Fiflak
Czy ma sens przefermentowanie nastawu glukozowego drożdżami do rumu, lub łiskacza? Zależy mi na ciekawych nutach smakowych a zacieranie na razie znajduje się poza moim zasięgiem.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 22 mar 2015, 20:38
autor: wawaldek11
Nie widzę żadnych przeciwwskazań. Ale czy osiągniesz zamierzony cel, to musisz sprawdzić sam.
Rodzaj użytych drożdży ma wpływ na uzyskiwane aromaty, ale przy jałowym surowcu jakim jest glukoza nie wiem czy będzie to zauważalne/wyczuwalne.
Dodaj melasę do nastawu, a uzyskany destylat na prostym aparacie będzie miał posmak rumu. Zbożowe winko po destylacji też ciekawie może pachnieć :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 22 mar 2015, 20:41
autor: gary1966
@Fiflak, Serwus, z glukozy to super biała wódka, po leżakowaniu, wychodzi. Drożdże to najlepiej typu pure, woda do rozcieńczenia niskozmineralizowana, najlepsza ma jaką Cię stać, bo to przecież podstawa tego trunku :odlot:.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 5 kwie 2015, 20:55
autor: user26311
gary1966 dobrze pisze. Po Alcotecu 23% wyszedł śmierdziuch - potrzebne były 3 filtracje węglem aktywnym, a i tak nie byłem zadowolony z efektu. Polecam do glukozy drożdże gorzelnicze Biowin turbo 72 15%, dobra woda, do tego turboklar i wychodzi bajka.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 14 kwie 2015, 09:39
autor: michal278
Agrotrade to Cargill. Czyli glukoza kukurydziana. Jest jeszcze firma Pepees Łomża robiąca z ziemniaka. Swoją drogą warto poczytać o przekręcie Cardigall z Randapem i GMO w tle.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 16:37
autor: birkut
Czyli na glukozie nastawu nie robić bo jest śmierdzący?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 18:24
autor: radius
Robić, jak najbardziej. Gdzie to wyczytałeś, że nastaw na glukozie jest śmierdzący :o
@michal278, a co za różnica z czego produkowana jest glukoza? Można z ziemniaków, można z kolb modyfikowanej genetyczne kukurydzy (Chiny) a można również jak np. Szwecji, Finlandii, Kanadzie czy Brazylii, z trocin (celuloza) w wyniku hydrolizy a produktem końcowym będzie związek chemiczny - cukier prosty, bez żadnych "naleciałości" surowca, z którego jest wyprodukowany ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 18:28
autor: zielonka
Jak miło się spotkać z kolegą R po tej samej stronie - robić robić i jeszcze raz robić - ale nie walić w dwa dni 20proc nastaw w temperaturze 30parę. 50kg glukozy -150-160l wody 2 paczki Moskva Style temp z 20C -i 3 tygodnie minimum do sklarowania.
Potem napisać co wyszło i nie narzekać :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 19:11
autor: birkut
Mnie cukrówki najlepiej wychodziły na alcotecu. Jak to jest w przypadku zastosowania glukozy. Czy takie same proporcje? Jeszcze jedno pytanie czy przepuszczać dwa razy oczywiście na aabrateku?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 20:04
autor: michal278
Różnica będzie, bo to nie czysta laboratoryjnie glukoza. Zauważ kol. Radius jakie masz różnice w cukrze. Glukoza też glukozie nie równa.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 21:26
autor: drgranatt
Jedno jest pewne. Z glukozy wychodzi lepszy destylat, w każdym razie powinien taki wychodzić, ponieważ jest to cukier prosty i drożdże od razu zabierają się do roboty nie tracąc czasu na rozkładanie sacharozy na cukry proste. Z tego też powodu powinno w nastawie wydzielać się mniej związków ubocznych. Glukoza + dobre grzybki + dobry sprzęt + sprawny operator i wyjdzie nam to czego najbardziej oczekujemy, czyli pyszny sok z "gumi jagód" :ok: :odlot:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 1 gru 2016, 22:30
autor: michal278
A gdzieś tu na forum ktoś pisał w wątku dotyczącym nastawów owocowych, że w pierwszej fazie drożdże zużywają sacharoze na namnażanie się, z tego wynika że może warto dodać do glukozy trochę sacharozy?? I jak tu być mądry. Co do jakości spir. to najlepszy jest z owoców, nawet z odzysku z pogonów podestylacyjnych.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 gru 2016, 11:18
autor: Klint Istłud
Ja przekonałem się do glukozy, chociaż z racji ekonomicznych dalej robię na zwykłym cukrze. W moim odczuciu destylaty na glukozie są łagodniejsze, delikatniejsze w smaku, wręcz wydają się nawet słabsze procentowo (tzn. są mniej "ostre"). No i drożdże też wolą glukozę, bo nie muszą tracić czasu na rozkład sacharozy. Niemniej zgodzę się, że najszlachetniejsze są destylaty na owocach, ale wymagają większego nakładu pracy.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 gru 2016, 15:15
autor: Boczekk
Czy opłaca się nastawiać glukozę przeterminowaną o pół roku?
Nie chciałbym się niemile rozczarować...

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 gru 2016, 23:21
autor: radius
Glukoza to nie mięso, żeby mogła się zepsuć czy stracić swoje wartości :) Nastawiaj i ciesz się produktem końcowym :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 4 gru 2016, 15:32
autor: Pretender
A gdzie koledzy kupujecie glukozę?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 4 gru 2016, 19:27
autor: gadaka
W Pepeesie kosztuje 81 zł + wysyłka za worek - jak ktoś ma tańsze źródło to też chętnie się dowiem :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 4 gru 2016, 19:29
autor: radius
Właśnie wczoraj kol. Franzmaster dostarczył mi 4 woreczki :ok:
Dobra cena - 80 zeta - a dodatkowo nie muszę płacić za przesyłkę. Dzięki jego uprzejmości - dostawa pod drzwi :poklon;

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 4 gru 2016, 22:49
autor: wiking
Potwierdzam ponieważ jeden worek był dla mnie :ok:.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 5 gru 2016, 21:51
autor: michal278
O kurcze dobra cena. Następnym razem poproszę o info o zamówieniu. W kierunku Wawa mogę z Łomży podrzucić.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 10 gru 2016, 15:37
autor: PiotrSz
Panowie, sprawdzałem ostatnio ceny glukozy na allegro i olx. Możecie mi na chłopski rozum wytłumaczyć, skąd różnice rzędu 60zł? Na olx znalazłem glukozę w cenie 140 zł(!) i sporo tańszą, bo za 78 zł https://www.olx.pl/oferta/glukoza-dekst ... a7a5c17044 Oczywiście worki po 25 kg. Z kolei na allegro znalazłem za 76 zł http://allegro.pl/glukoza-krystaliczna- ... 02238.html Z tego co widzę to kupujecie za ok. 80 zł i chwalicie jakość, więc tym bardziej dziwi mnie skąd te 140 zł?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 11:17
autor: Przemek88
Witam Panowie zgłębiłem troszkę temat i poszukałem u mojego lokalnego sprzedawcy glukozy. To co znalazłem troszkę mnie zastanowiło dlaczego dali w opisie że glukoza Chińska, obok jest inna droższa i już zero komentarza. Pytanie czy kupować i się tym nie przejmować czy kupić tą droższą? Mam Pot-stila dlatego chciałbym spróbować glukozy. Link http://aabratek.pl/kategorie/48/Surowce_i_zestawy.html pozdrawiam

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 12:04
autor: drgranatt
Kup po worku tańszej i droższej a sam przekonasz się czy są jakieś różnice. Niektórzy chwalą sobie tę chińską. Ta droższa jest na 100% ok :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 17:55
autor: zielonka
Chińska jest OK - dobra wydajność i bardzo dobry smak - więc po co przepłacać.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 21:05
autor: radius
W środę nastawiłem kolejną porcję chińskiej glukozy na grzybkach Alcotec 48 Pure. Z ciekawości jak sobie poradzą z większym stężeniem, wystartowałem z Blg 28. Nastaw rozpędzał się kilka godzin, ale po dwóch dniach Blg wynosi już 17. Czekam cierpliwie na zakończenie fermentacji :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 21:11
autor: Doody
Też testowałem te grzybki na glukozie chińskiej od p. Jarka ;) Z tym, że ja rozdzieliłem worek na dwa równe, 50-cio litrowe nastawy. Szybka fermentacja i bardzo ładne klarowanie, bez żadnej chemii.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 15 wrz 2017, 23:54
autor: rosjan
Hello!
Kupiłem glukozę w Belgii. 112€ za 50 kg z dostawą.
Ponoć glukozę trudniej rozpuścić w wodzie niż cukier --> w moim przypadku było odwrotnie !!!
Dodałem parę kg glukozy do nastawu z mango + maliny + Bayanusy. Po trzech dniach zapach świetny.
Byłem zaskoczony faktem, że przy takiej samej dawce wagowej co cukier, BLG jest takie samo, a ponoć glukoza słodzi mniej niż cukier ( stosunek 0,6 : 1 ) :( :( :o

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 00:43
autor: wawaldek11
Z rozpuszczaniem chińskiej miałem kłopot, bo w jednym worku była trochę zbrylona. Ale jak spokojnie sypałem do wysokiej beczki, to na dno niewiele opadało. Natomiast inne glukozy rozpuszczały się bezproblemowo.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 02:04
autor: mirek-swirek
rosjan pisze: Kupiłem glukozę w Belgii. 112€ za 50 kg z dostawą.
O rany! to 3-krotnie drożej niż w Polsce!!!

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 12:43
autor: rosjan
Tak, zamówiłem to zanim otrzymałem od Waldka namiary na aabratka.pl, gdzie glukoza jest o wiele tańsza. Następny mój zakup będzie właśnie tam :D

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 13:11
autor: radius
Zmierzyłem przed chwilą Blg nastawu z glukozy od żółtych braci :D Po kolejnych 48 godzinach wynosi 10 :ok:
Przypominam, że startowałem z poziomu 28 :odlot:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 13:43
autor: psotamt
Z mojego doświadczenia wychodzi, że pół worka glukozy chińskiej, 12,5 kg, rozpuszczone w 35 litrach wody daje właśnie ~ 28 Blg.
Zawsze stosuję takie proporcje i Alcotec 48 Pure, zasyp drożdży przy 23*C. Startują po jakiś 12 godzinach i nastaw po tygodniu jest do lewarowania. Nie czekam, klaruję chemią, ale mam wrażenie, że ze 4 dni i sam by się ustał. Przy odpowiedniej dozie cierpliwości z takiego nastawu wyjdzie prawie 7 litrów pełnowoltażowej psoty, nie licząc 200 ml przedgonów. Pogonów nie odbieram. 4 litry wyjęte ze środka procesu jest lepsze niż z cukru po 2,5 raza.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 14:25
autor: rastro
rosjan pisze: Byłem zaskoczony faktem, że przy takiej samej dawce wagowej co cukier, BLG jest takie samo, a ponoć glukoza słodzi mniej niż cukier ( stosunek 0,6 : 1 ) :( :( :o
Ale czym, jak mierzysz spławikiem to faktycznie przyrząd pokazuje gęstość roztworu. a ponieważ kg glukozy ma bardzo zbliżoną gęstość do sacharozy to i BLG będzie zbliżone (albo takie samo, ale to kwestia tzw. błędu pomiaru).

Co to znaczy że słodzi mniej? Jeżeli chodzi o odczucie smakowe to fakt, ale np. fruktoza jest znacznie bardziej słodka od sacharozy ale to nie ma związku z gęstością tylko raczej z budową chemiczną. W sumie soli musiał byś nasypać mniej żeby osiągnąć takie samo BLG a sól jest znacznie mniej słodka ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 14:35
autor: michal278
Ja startowałem 200l nastaw na drożdżach pure 48, gdzie glukozy było 73kg na 20% alko i po 4 dniach miałem już sklarowany bez chemii. Glukoza pepees drożdże 1kg, temperatura początkowa 30 stopni.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 15:48
autor: Przemek88
OK to przekonaliście następny nastaw zrobię na tej chińskiej i zobaczę jaki będzie efekt, jeśli na pot-stilu lepsze będzie z glukozy to zostanę przy niej. Już nastawiłem śliwowice na 1kg glukozy myślę czy nie dokupić kolejnego?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 15:52
autor: Doody
Ja też już o tym pisałem. W glukozie (przynajmniej tej chińskiej) jest chyba jakiś cukier niefermentowalny, który przekłamuje odczyt cukromierza. Jak rozpuszczę 14 kg cukru w 50 l nastawu to Blg jest w okolicach 25 (noże ciut ponad). Natomiast 12,5 kg glukozy chińskiej dało odczyt na poziomie 26.5 -27Blg. Coś tu nie gra. Ale wydajność glukozy pomimo wysokiego Blg jest niższa niż cukru (choć niewiele).

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 19:09
autor: michal278
Z 1kg cukru ma się dokładnie 0.58l spirytusu, z 1kg glukozy ma się 0.55l spirytusu netto.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 20:50
autor: jurek1978
Nie wierzę że tak mała różnica wręcz kosmetyczna. Może 0,45 l z glukozy to uwierzę ...

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 21:10
autor: psotamt
jurek1978 pisze:Może 0,45 l z glukozy to uwierzę ...
Zrób z glukozy i przekonaj się sam. Legenda to legenda, jedni wierzą, inni nie wierzą...
Ja należę to tych co wierzą, sobie :mrgreen:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 21:23
autor: radius
Doody pisze: W glukozie (przynajmniej tej chińskiej) jest chyba jakiś cukier niefermentowalny, który przekłamuje odczyt cukromierza.
Jakoś nie mogłem w to uwierzyć, więc zrobiłem mały test i sprawdziłem gęstość roztworu cukrowego i glukozowego (od żółtych braci :) )
Rozpuściłem 20 gramów cukru w 180 ml wody oraz taką samą ilość glukozy również w 180 ml wody.
Oba roztwory pokazały dokładnie tę samą wartość - 10 Blg.
michal278 pisze:Ja startowałem 200l nastaw [...], gdzie glukozy było 73kg na 20% alko i po 4 dniach miałem już sklarowany
Jakoś i w to nie mogę uwierzyć ;) Z proporcji podanych przez ciebie wynika, że Blg nastawu wynosiło prawie 32, więc raczej (a właściwie na pewno) jest to niemożliwe żeby po trzech dniach (czwarty dzień odejmuję na klarowanie) drożdże przerobiły taką ilość słodyczy. "Trochę" fantazjujesz :scratch:
michal278 pisze:Z 1kg cukru ma się dokładnie 0.58l spirytusu, z 1kg glukozy ma się 0.55l spirytusu netto.
A ile brutto? ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 16 wrz 2017, 23:08
autor: rosjan
A może jest tak, że różne glukozy (w sensie ich pochodzenia) dają różne wyniki co do wydajności alkoholu? Ale czyżby różnice były aż tak duże? Musiałbym przeprowadzić test porównawczy: takie same nastawy z taką samą zawartością glukozy chińskiej i belgijskiej pracujące w tych samych warunkach. Chyba się na to skuszę, musiałbym tylko zamówić u aabratka 25 kg chińskiej. Trochę to potrwa, Bonjour najczęściej używam bayanusów ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 17 wrz 2017, 01:20
autor: Doody
radius pisze: Oba roztwory pokazały dokładnie tę samą wartość - 10 Blg.
Nie wiem dlaczego i u mnie i u @psotamt'a wziął się zawyżony odczyt.... Przecież nie chciałem wprowadzić kolegów w błąd.. :scratch:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 17 wrz 2017, 20:03
autor: michal278
Nie fantazjuje tylko mam extra drodze. Przerabiaja na 21% nastaw w 5-6dni. Fakt 14 kg na 200l ale warte. Oczywiście mowa o glukozie a nie cukrze. Chociaż przy glukozie i tak temperatura była wysoka a ona niby nie grzeje.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 17 wrz 2017, 21:40
autor: gadaka
Zdradzisz co to za drożdże?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 20 wrz 2017, 18:16
autor: psotamt
radius pisze:Rozpuściłem 20 gramów cukru w 180 ml wody oraz taką samą ilość glukozy również w 180 ml wody.
Oba roztwory pokazały dokładnie tę samą wartość - 10 Blg.
To już nie wiem jakimi zasadami rządzą się glukozy. Dziś zrobiłem nastaw z glukozy z PEPEES. Tak samo jak chińską podzieliłem worek na dwie części i do wody. Wskazanie Blg: 23. I bądź tu mądry :scratch:
Rozpuszczanie glukozy zdecydowanie na korzyść polskiej, rozpuszcza się przy niewielkim mieszaniu, żadnych skawaleń, roztwór tak samo przezroczysty. Za tydzień sprawdzian wydajności ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 20 wrz 2017, 21:16
autor: radius
Minął 7 dzień od nastawienia "żółtej" glukozy :lol:
Blg - 0 i grzybki pomału kończą pracę. Nie miały lekko, start z 28, ale dają radę :ok: Zobaczymy jak nisko zejdzie Blg, mi się nie spieszy 8-)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 24 wrz 2017, 17:51
autor: robert4you
U mnie schodzą do -2, -3 nigdy jeszcze do -4 nie dojechały.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 24 wrz 2017, 23:27
autor: Searcher
Czy przy dwukrotnej rektyfikacji jest sens bawić się w glokozę? Generalnie produkt i tak jest bez obcych zapachów i posmaków... co może być lepiej?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 25 wrz 2017, 13:02
autor: wawaldek11
robert4you pisze:U mnie schodzą do -2, -3 nigdy jeszcze do -4 nie dojechały.
1°Blg różnicy może wynikać z dokładności miernika. Ale moje ostatnie nastawy na "żółtej" zatrzymały się koło -4°.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 25 wrz 2017, 13:59
autor: Doody
Searcher pisze:Czy przy dwukrotnej rektyfikacji jest sens bawić się w glokozę?
Myślę, że warto, choćby tylko dlatego, że cena glukozy jest zbliżona do ceny cukru., produkt jest nieco delikatniejszy, ale największą zaletą jest prawie bezzapachowa fermentacja, która przy warunkach "blokowych" może okazać się bardzo istotna.

Mnie na "zółtej" udało się w ciepłe dni zejść do -4 (może nawet-5), ale mnie się nie spieszyło i nastaw stał dość długo. Między -3 a -5 fermentacja trwała jeszcze dobrych kilka dni. Potem wszystko ładnie się sklarowało.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 25 wrz 2017, 22:05
autor: Searcher
Z zapachami akurat radzę sobie doskonale, każdy baniaczek podłączony rurką, wszystko uchodzi na zewnątrz. Jedyne co wskazuje na fermentację, to szum nastawu ;)
Cukier jednak kupowałem po 2.19, a nawet 1.89 i ekonomia jednak jest przeciwko glukozie...

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 25 wrz 2017, 22:26
autor: Doody
Ekonomia jest też przeciwko cukrowi... Kupuję jęczmień niesłodowany po 55gr za kilogram i zacieram... Mam lepsze i taniej ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 25 wrz 2017, 22:29
autor: Searcher
Ooo a to ciekawe. Muszę zagłębić się w temat :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 26 wrz 2017, 11:01
autor: kokornik
Doody pisze:Ekonomia jest też przeciwko cukrowi... Kupuję jęczmień niesłodowany po 55gr za kilogram i zacieram... Mam lepsze i taniej ;)
Enzymami czy słodem? Jak słodem to ile dajesz słodu na niesłodowane ziarno?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 26 wrz 2017, 11:50
autor: Doody
Żeby było bezpiecznie to około 30% (choć podobno i 20% dobrego słodu, o wysokiej sile diastatycznej wystarczy). Częściej jednak ostatnio używam enzymów bo robię do jęczmienia domieszki kukurydzy.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 27 wrz 2017, 04:32
autor: kokornik
A bez enzymu upłynniającego (zwykłe kleikowanie) jak idzie?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 27 wrz 2017, 06:51
autor: radius
Koledzy, trochę zbaczacie z tematu. O zacieraniu dyskutujemy gdzie indziej ;)
Wracając na prawidłową ścieżkę, mój nastaw z "żółtej" glukozy zakończył fermentację. Jak pamiętacie startowałem z Blg 28 - 17 kg słodyczy, 43 litry wody, 1 paczka grzybków Alcotec 48 Pure. Fermentacja trwała 2 tygodnie, Blg końcowe gdzieś pomiędzy -4 a -5 :ok:
Jak więc widać, nawet z wysokim stężeniem grzybki dają radę jeżeli jest to cukier prosty :klaszcze:
Dzisiaj jeszcze klarowanie i ...nocne posiedzenie rządu :mrgreen:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 27 wrz 2017, 20:49
autor: psotamt
Posiedzenie zarządu powinno zaowocować 9 uchwałami ;) Pochwal się efektem.
Dla porównania glukoza z PEPEES'u w ilości 12,5 kg zżerana była przez takie same drożdże tylko 5 dni!
Piątego dnia wieczorem w beczce ani mru, mru. Ciekaw jestem jej wydajności, bo żółta to gwarantowane 0,55/kg.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 27 wrz 2017, 21:10
autor: radius
"Zagęszczanie" procentów planuję przeprowadzić zaraz po weekendzie i oczywiście o wyniku poinformuję :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 28 wrz 2017, 19:12
autor: abyklepało
A tą żółtą glukozę kupujecie od aabratka na alledrogo, czy macie jakieś lepsze (tańsze?) źródło?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 1 paź 2017, 15:21
autor: psotamt
Zrobiłem pierwsze gotowanie z glukozy z PEPEES'u. Smak i zapach podczas procesu bez zastrzeżeń, gotowy produkt również super.
Ale... ilość rozczarowała i to mocno. Z połowy worka wyszło ledwie 6 litrów, z czego połowę przeznaczam do ponownego gotowania, połowę do bieżącego użytku. Dzieląc worek na dwie połowy robiłem to objętościowo, nie wagowo. Może być jakaś niewielka różnica między porcjami. Druga właśnie skończyła fermentację i za tydzień będę wiedział ile z niej wyjdzie.
6 litrów to prawie o litr mniej niż w przypadku glukozy chińskiej!!! A to już zmusza do myślenia. I tak:
- Blg z połowy worka chińskiej: 27, z połowy worka PEPEES: 23
- czas fermentacji chińskiej ~7 dni, tej z PEPEES 5 dni.
- po przegotowaniu chińskiej: 6,9 litra, tej z PEPEES: 6,0 litra.
Pierwszy wniosek jaki w tych okolicznościach nasuwa się to różnica w masie. Nie wierzę by PEPEES kantował na wadze, za duże ryzyko by dwoma kilogramami zszargać sobie opinię, więc może Chińczyk dla świętego spokoju sypie więcej??? Nie mam możliwości zważyć całego worka jednej i drugiej glikozy, bo nie mam takiej wagi, ale może ktoś z kolegów mógłby to zrobić?
Jest to warte wyjaśnienia, bo 0,9 litra darmo nie lata, a robota ta sama. No i glukozę chińską można kupić trochę taniej, choć to ostatnie większego znaczenia nie ma. Jeśli chodzi o walory smakowe, to osobiście różnicy nie widzę żadnej, jedna i druga daje doskonały spirytus.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 1 paź 2017, 17:52
autor: abyklepało
Jutro powinienem mieć u siebie worek chińskiej od aabratka, to go zważę. Ale może pomyliłeś się przy dzieleniu? Wagowo ciężko na oko dobrze podzielić, a objętościowo to dopiero trudno...

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 1 paź 2017, 18:48
autor: psotamt
W sobotę puszczę drugą połówkę, będzie pełna jasność. A zważyć nie zaszkodzi.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 1 paź 2017, 23:18
autor: michal278
Ja na glukozie z pepeesu nigdy się nie zawiodłem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 2 paź 2017, 00:13
autor: gadaka
Glukoza z PEPEESu na 100% 25kg - ważyłem osobiście.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 2 paź 2017, 15:55
autor: psotamt
michal278 pisze:Ja na glukozie z pepeesu nigdy się nie zawiodłem.
Tu nie chodzi o to, że zawiodłem się, raczej byłem zaskoczony, bo w porównaniu z chińską jest mniej produktu finalnego. A przecież o to chodzi, by nie narobić się, a mieć to, czego się oczekuje :mrgreen:
gadaka pisze:Glukoza z PEPEESu na 100% 25kg - ważyłem osobiście.
O, to jest konkretna informacja. Połowa wiedzy o masach glukozy. Jeszcze żeby ktoś zważył tę żółtą.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 2 paź 2017, 16:08
autor: misio1973
Może w tej od chińczyków jest więcej cukru niż glukozy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 3 paź 2017, 09:19
autor: grzesiek03
Glukoza od Aabratka 25,90 kg.brutto.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 4 paź 2017, 17:12
autor: Lobuziak
Witam wszystkich, po prześledzeniu calego wątku chcialbym osobiscie spróbowac nastawu glukozowego. Był bym wdzieczny za pare porad, mianowicie gdzie kupić glukoze, jakie proporcjie na 100 l nastawu i jakich drożdzy uzyć bo widzę wiele zastosowań. Z góry dziękuje za wszystkie porady.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 4 paź 2017, 18:37
autor: Doody
Możesz kupić w sklepie internetowym aabratek.pl. w workach po 25kg i to jest właśnie idealna ilość na 100l nastawu. ;)
Drożdże np. Alcotec Turbo Yeast 48 Pure. Dwie paczki spokojnie wystarczą na 100l. (Nawet jedna ale będzie dłużej trwało).

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 4 paź 2017, 19:30
autor: drgranatt
Doody pisze:... 25kg i to jest właśnie idealna ilość na 100l nastawu. ;)
Na 100 l nastawu to spokojnie można dać 33 kg glukozy i 3 paczki po 90 g Black Label Turbo. Przerobią do -4 .

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 4 paź 2017, 22:51
autor: michal278
Dokładnie 33kg i da to jakieś 17% z grubsza.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 5 paź 2017, 13:11
autor: Drupi
A ja myślę że jeśli poświęcamy większy koszt na glukozę dla lepszej jakości to nie warto tyle dawać. Wyjdzie gorsze. 25 kg w sam raz.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 5 paź 2017, 14:19
autor: michal278
Black label idealnie pracują przy 17% przy 350g drożdży na 100l nastawu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 22 lis 2017, 16:34
autor: drucik123
U mnie wygląda to tak nastawiłem wczoraj 32litry wody 12.5kg glukozy cargill BLG startowe 20 po 24 godzinach też 20 lecz z tendencją do 19 czy to jest normalne ?
Drugi nastaw to 16kg cukru ba 42 litry wody Blg startowe 20-21 po 24 godzinach spadło do 15 w obu przypadkach używałem drożdży alcotec vodka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 22 lis 2017, 18:25
autor: Doody
W obu przypadkach Blg oscyluje w okolicach 28... a nie 20. Raczej zmień cukromierz.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 22 lis 2017, 23:21
autor: michal278
Pierwszy nastaw masz na 21"procent, te drożdże tego nie dadzą rady zjeść. Drugi nastaw to 22 procenty, podobnie. Sposobow jest wiele obliczenia ile cukru dać na nastaw. Proponuję na kg cukru najmniej 3.75litra wody, a bezpieczniej dać nawet 4litry. Czyli na beczkę 100l wsypujemy 27- 25kg cukru. Glukozy można więcej.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 09:11
autor: radius
michal278 pisze:Pierwszy nastaw masz na 21 procent, te drożdże tego nie dadzą rady zjeść. Drugi nastaw to 22 procenty, podobnie.
Polecam podszkolić się w matematyce ;)
Pierwszy nastaw, przyjmując wydajność alkoholową glukozy na poziomie 0,55 l/kg, będzie miał maksymalnie 17%, natomiast drugi, przy wydajności cukru 0,6 l/kg, będzie miał 18%.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 15:30
autor: jaro11043
Witam, ja tam z matmy orzeł nie jestem ,ale wyszło mi 2,56 l na 1 kg słodkiego toż to ma BLG, że hej.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 16:56
autor: radius
Co ci "wyszło", bo nie bardzo rozumiem? :problem:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 19:16
autor: jaro11043
Wyszło mi, że 32 litry wody na 12,5 kg glukozy daje 2,56 litra wody na 1 kilogram plus glukoza 0,5 litra tj. około 38 litrów całości, to BLG jest wysokie jak na drożdże typu vodka.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 20:24
autor: radius
No, ale o tym (wysokim blg) to już Doody pisał trochę wyżej ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 20:37
autor: jaro11043
No fakt :) .

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 21:05
autor: michal278
Radius sam się ucz matematyki. Z kg glukozy będzie 0.55l spirytusu. Z 12.5 będzie 6.875l. Podziel to przez 32litry wody. Nie było nastawu 32litry tylko dał do 32litrow wody tyle glukozy!!

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 21:14
autor: radius
Nie kompromituj się;
michal278 pisze:Nie było nastawu 32 litry tylko dał do 32 litrów wody tyle glukozy!!
No a ile objętości zajęła ta glukoza :o
J. Cieślak pisze:
"Jeden kg cukru przy rozpuszczeniu go w wodzie wywołuje zwiększenie się objętości o 0,6l"
:mrgreen:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 22:34
autor: michal278
Kuźwa no fakt. Tylko jeśli liczymy blg to lepiej liczyć masowo. Zatem takie drożdże powinny to jakoś przerobić
..

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 23 lis 2017, 23:29
autor: radius
A można to, blg liczyć inaczej niż tylko "masowo"? :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 01:59
autor: Mafiej
Jeden kg cukru zwiększa objętość o 0,6 litra a kg glukozy o 0,45 litra..
1 kg cukru odpowiada 1,12 kg glukozy.
Tak mi ostatnio wyszło jak mierzyłem.
Muszę jeszcze sprawdzić czy 1 kg cukru i 1,12 kg glukozy podbije brix w takim samym stopniu...

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 08:00
autor: psotamt
Tylko weź pod uwagę fakt, że glukoza glukozie nie równa. Mnie na glukozie z PEPEES (12,5 kg/37 litrów wody) BLG wskazywało ~ 23. Przy takich samych proporcjach chińska glukoza dawała prawie 26. Miało to oczywiście wpływ na wydajność; z chińskiej jest o ~ 0,7 litra produktu więcej.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 08:16
autor: Doody
Ja mam bardzo podobne spostrzeżenia do kolegi @psotamt. I pomimo, że chińska wg "papierów" to 99,9% glukozy, coś podnosi "sztucznie" Blg. Jeszcze nie rozgryzłem co.. ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 08:34
autor: drucik123
Doody pisze:W obu przypadkach Blg oscyluje w okolicach 28... a nie 20. Raczej zmień cukromierz.
dodam ze do tych 32litrow wody po rozmieszaniu gluko dodałem jeszcze 5 litrów na wyrównanie temperatury

dzisiaj zakupie nowy cukromierz i sprawdzę BLG faktycznie może być walnięty bo wczoraj wskazywał mi na cukrze 3BLG a na gulko 10BLG co raczej po trzech dniach jest nie możliwe

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 08:43
autor: gadaka
Robił ktoś nastaw z glukozy węgierskiej?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 12:39
autor: Mafiej
Doody pisze: Jeszcze nie rozgryzłem co.. ;)
Pewnie jakieś chemikalia :womit:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 14:29
autor: Doody
No właśnie nie bardzo chemikalia, bo niby jakie? Po drugie rektyfikat z chińskiej glukozy jest bardzo dobry i porównywalny z rektyfikatem z glukozy polskiej.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 15:14
autor: psotamt
Doody pisze:...rektyfikat z chińskiej glukozy jest bardzo dobry i porównywalny z rektyfikatem z glukozy polskiej.
I gdyby nie to, że o gustach nie dyskutuje się, polemizowałbym. W moim subiektywnym odczuciu, spirytus i wódka z chińskiej glukozy są lepsze niźli z polskiej.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 15:42
autor: gadaka
Jeśli polska jest z ziemniaka to z czego jest chińska?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 24 lis 2017, 16:09
autor: radius
Wystarczy wrócić kilka stron wcześniej - http://alkohole-domowe.com/forum/post14 ... ml#p149811

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 2 mar 2018, 18:52
autor: Ozzy
No i na mnie przyszedł czas, aby się rozkoszować lepszym smakiem.
Stworzyłem nastaw 50 litrowy z około 20 kg glukozy krystalicznej. Kupiłem glukozę przez internet za 88 zł - 25kg.
Skorzystałem ze sprawdzonych drożdży Cobra 6 w ilości 2 saszetki - woda temp. około 25.
Za parę godzin pojawią się pewnie pierwsze oznaki fermentacji. BLG początkowe 27 BLG.
Czas start. :) Następnymi efektami się z Wami podzielę. :punk:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 2 mar 2018, 23:31
autor: masterpaw2
Ozzy, jak dysponujesz odpowiednio dużym fermentatorem, to radziłbym Ci dopełnić do jakichś 95l, dodajac resztę gluko, blg będziesz miał wtedy w granicach nieco później 24(czyli optymalnie) i nastawu na dwa wsady do kotla.
Edit.
Cóś mi nie pasowało i zajrzałem do Twojego posta jeszcze raz.
Jesli zrobiłeś nastaw 50l brutto z 20kg gluko to BLG masz prawie 35, jeśli te 20kg rozpuściłeś w 50l wody, to BLG ~28, objętość przeszło 60l.
To jak żeś to dokładnie poczynił?
Zrób taj jak napisałem wyżej, a będziesz Pan zadowolony :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 3 mar 2018, 09:37
autor: Ozzy
No słuchaj wlałem na wstępie do beki 50 litrowej około 20 litrów zimnej wody (ala schładzającej, nastaw), następnie zagotowałem 20 litrów wody w garze i dosypałem miarką dwulitrową 1/3 worka 25kg glukozy, pamiętając o mieszaniu oraz całkowitym rozpuszczeniu .
60 Litrów by się nawet nie zmieściło bo mam po miarkę na 50 zrobioną, więc dolałem tam tylko później wody zimnej schłodziłem chłodnicą, i przy temp. 25 dodałem drożdże.
zanurzyłem Balingomierz (korzystam także z refraktometru), w środku i po ustabilizowaniu płynu odczytałem poziom - możliwe , ze jest to w granicach błędu z uwagi na podwyższoną temperaturę do odczytu, z uwagi na kalibrację przy 20 stopniach płynów. Nie korygowałem już tego. i tak mi to wyszło.
Z ostatniej chwili drożdże pięknie pracują. Z beczki wydobywa się piękny syk. Temperatura miodzio nie podwyższona, BLG dzisiaj już o 7 rano wyniosło 20 BLG.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:08
autor: Ozzy
masterpaw2 pisze:Ozzy, jak dysponujesz odpowiednio dużym fermentatorem, to radziłbym Ci dopełnić do jakichś 95l, dodajac resztę gluko, blg będziesz miał wtedy w granicach nieco później 24(czyli optymalnie) i nastawu na dwa wsady do kotla.
Edit.
No problem w tym , że mam tylko 2 x 50 litrów ale no trudno , w dniu dzisiejszym BLG wynosi już prawie 0 więc, pokuszę się o stwierdzenie, że drożdże kochają wręcz glukozę :) hehe
Dobrze pochwalę się wynikami destylacji w następnym poście , tym czasem z cukrówki wychodzi mi ponad 96% !!!

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 6 mar 2018, 09:20
autor: masterpaw2
Skoro tak Ci to wyszło, to gratulacje :ok: chłopaki musiały się nieźle napracować. Pewnie zaraz padną z :pije:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 6 mar 2018, 10:23
autor: psotamt
Ozzy pisze:Dobrze pochwalę się wynikami destylacji w następnym poście , tym czasem z cukrówki wychodzi mi ponad 96% !!!
Nie wiem na czym prowadzisz rektyfikację, ale mogę Cię zapewnić, że z 20 kg glukozy powinno wyjść nie mniej niż 10 litrów spirytusu. Z tej liczby co najmniej 7 litrów już takiego do spożycia. Z glukozy tylko ogony robi się na 2,5, środek serca nie wymaga ponownej rektyfikacji. Co innego z cukrem, gdzie wszystko trzeba pogonić raz jeszcze.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 6 mar 2018, 11:02
autor: drgranatt
psotamt pisze:... mogę Cię zapewnić, że z 20 kg glukozy powinno wyjść nie mniej niż 10 litrów spirytusu. Z tej liczby co najmniej 7 litrów już takiego do spożycia.
Chyba trochę więcej, powinno wyjść 8,5 - 9 litrów serca.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 6 mar 2018, 11:17
autor: psotamt
drgranatt pisze:Chyba trochę więcej, powinno wyjść 8,5 - 9 litrów serca.
Zależy jak kto separuje. Ja z 12,5 kg glukozy odbieram nie więcej niż 150 ml przedgonu na wylanie i potem 0,5 litra na drugie gotowanie. Potem dopiero odbieram serce do spożycia. Przy na prawdę dobrych wiatrach uzbieram serca 5 litrów, ale nie zawsze. Reszta razem z pogonami idzie na 2,5.
Wszystko też zależy od glukozy. Miałem chińską i z PEPEES, gdzie z pierwszej zawsze było jakieś 0,5 litra spirytusu więcej. Tylko chińska glukoza skończyła się i nie wiadomo czy ktoś ją jeszcze sprowadzi.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 6 mar 2018, 16:49
autor: Ozzy
No właśnie mam Peppesa więc zobaczymy. A na czym prowadzę rektyfikację? na mojej Elżbiecie czyli AAbrateku (patrz opis):).Niebawem dołączę jeszcze bufor stabilizujący, bo zamówiłem tydzień temu i czekam z utęsknieniem :).

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 7 mar 2018, 07:28
autor: psotamt
A tak w kontekście patriotycznym przy zakupie glukozy:
Cargill vs. Polska (2008 r.) - amerykańska firma spożywcza Cargill pozwała nasz kraj na podstawie traktatu o stosunkach handlowych z USA do trybunału w Paryżu za ograniczenia w stosowaniu syropu izoglukozowego. Arbitrzy uznali, że jest to dyskryminacja. Polska musiała zapłacić 20 milionów dolarów odszkodowania.
Źródło: http://fakty.interia.pl/raporty/raport- ... Id,2285990

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 7 mar 2018, 07:57
autor: michal278
Dodam od siebie: budując Cargill w offsecie trzeba było zamknąć cukrownię Łapy. Taki mały offtop. Pepees zaś był producentem też piwa Łomża ale skupił się na produkcji glukozy i skrobi i sprzedał browar.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 3 cze 2018, 12:27
autor: Zurek91
Panowie, chcę zrobić nastaw 50L na drożdżach Alcotec 48, oczywiście na glukozie. Skoro jest mniej wydajna to ile jej dodać do nastawu?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: niedziela, 3 cze 2018, 13:46
autor: psotamt
Jako, że glukoza do naszych potrzeb występuje na rynku w opakowaniach 25 kg, zwykle dzieli się worek na połowę. Do tej połowy zaś potrzebne jest 37 litrów wody. To optymalne proporcje. Wtedy do kotła jest do wlania 42 litry po dobrym sklarowaniu. Jeśli potrzebujesz 50 litrów wsadu, musisz proporcjonalnie zwiększyć ilość składników.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 25 lip 2018, 16:04
autor: Mafiej
Ja ostatnio nastawiłem 103 litry nastawu na glukozie pepees. (28 kg glukozy) Wyszło mi 14 litrów spirytusu +96%

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: środa, 14 lis 2018, 15:55
autor: psotamt
Trafiła mi się w dobrej cenie glukoza z Cargill. Podzieliłem worek 25 kg na dwie części, do każdej 37 litrów wody i start drożdży Alcotec Pure 48 w temperaturze 25*C. W pomieszczeniu 22*C. Jakież było moje zdziwienie, że po 3 dobach! mam -4 BLG w beczkach, a po kolejnej dobie nastaw wyraźnie zaczął sam klarować się :scratch: Robiłem do tej pory z chińskiej glukozy i z PEPEES, ale wtedy fermentacja, w podobnych warunkach, trwała dłużej niż tydzień.
Nie mierzyłem początkowego BLG, więc można by domniemywać, że tej słodyczy cienko było. Ale nie! Końcowa weryfikacja nastąpiła po puszczeniu na rurki i wyszło mi 5,6 l dobrego i 1,4 litra do ponownej obróbki, wszystko o woltażu >96%. Wylałem 150 ml przedgonów.
Ot, i takie są różne glukozy. Nie zmienia to jednak mojego nastawienia do niej, jako surowca na bezsmakowy i prawie bezwonny spirytus. Na czystą wódkę to on niespecjalnie nadaje się, ale już na wódki smakowe, nalewki, zioła, żubróweczkę... palce lizać! :D

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 14:28
autor: użytkownik usunięty
Serwus.
Odświeżę nieco temat pytaniem:
Gdzie najtaniej zakupić glukozę. Macie swoich stałych dostawców?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 16:02
autor: wkg_1
https://www.deptana.pl/pl/p/GLUKOZA-DEK ... -25-kg/739
Ja tu kupuję ale nie wiem, czy to dobra cena :/

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 16:16
autor: kondon

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 16:29
autor: wkg_1
Dobrze wiedzieć ; )

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 16:53
autor: radius

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 16:57
autor: wkg_1
Koszt wysyłki dobija wszystkie te propozycje : (

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 17:10
autor: radius
Niby dlaczego :scratch: Nawet doliczając te 17 zł za przesyłkę, to i tak wychodzi taniej niż we wcześniejszych linkach ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 17:17
autor: wkg_1
Wiem. Tyle, że deptaną mam pod nosem :D Oczywiście, twoje źródło jest najtańsze. Do tego Black Label i mamy ambrozję :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 21:26
autor: psotamt
wkg_1 pisze:Do tego Black Label i mamy ambrozję :)
To za mało. Jeśli chcesz przerobić glukozę na pijalną wódkę, to do jednego worka dodaj ze 3 lub 4 kg melasy z trzciny cukrowej. Ja tak robię by otrzymać spirytus do niektórych nalewek z nutą rumu. Kiedyś pokusiłem się o zrobienie czystej wódki z takiego właśnie spirytusu i zamiast bezpłciowej glukozówki wyszedł bardzo fajny trunek.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 22:34
autor: wkg_1
Wiesz, ja to robię na nalewki także "ambrozja" u mnie ma takie właśnie bezpłciowe znaczenie :)
Przymierzam się powoli do kotła z płaszczem i mieszadłem ale czasowo i organizacyjnie na razie mnie to przerasta. Pewnie zacznę od krochmalu :)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 23:40
autor: Skir
@wkg_1 skrobia ziemniaczana też pozostawia specyficzny smak. delikatniejszy i subtelniejszy od buroka :), ale wyczuwalny. Sporo kg skrobi przerobiłem, bo to ulubiona wódka mojego teścia i znosi mi co jakiś czas paletę skrobi, ale mi się już jakoś "przejadła". fakt: skrobia też potrzebuje trochę czasu, by złagodnieć.
Glukoza za to idealnie nadaje się jako dodatek do nastawów z owoców, jako uzupełnienie zamiast cukru - dla mnie złoty środek.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 30 paź 2020, 23:49
autor: wkg_1
Skrobia to w przyszłości na wódkę ; ) W sumie to mi ostrość zbytnio nie przeszkadza, jestem zapachowcem ; )

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 31 paź 2020, 08:45
autor: Zbyszek T
radius pisze:A tutaj macie jeszcze taniej - https://lublin.lento.pl/glukoza-dekstro ... 45619.html :ok:
Chciałem sie wypowiedzieć, gdyż wcześniej kupowałem inne Glukozy, a ostatnio skuszony ceną tą właśnie "Agrana Dectrose Monohydrat".

I te droższe PEPEES z polskimi napisami - super glukoza, bezsmakowa, bezzapachowa.

A ta tańsza Agrana Dectrose Monohydrat - po rozpuszczeniu w wodzie ma dziwny obcy aromat. Jakiś chemiczny. Ciężko mi to zidentyfikować, ale mi to pachnie wapnem. Tak jakby jakimś badziewiem prostowali pH ?
W destylacie nic obcego nie wyczułem, ale więcej nie kupie.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: sobota, 31 paź 2020, 13:29
autor: inso

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: czwartek, 26 lis 2020, 15:59
autor: użytkownik usunięty
Serwus. Zamawiał ktoś może z https://www.aabratek.pl/produkty/290/_d ... _25kg.html
Jeśli glukoza, glukozie nie równa, to czym kierować się przy zakupie. Czy tylko ceną?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: piątek, 27 lis 2020, 14:14
autor: Doody
Kupowałem w sklepie pani Kasi glukozę i zawsze była w porządku. Choć wydaje mi się, że wcześniej było inne opakowanie. Myślę że ta będzie równie dobra.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 30 lis 2020, 21:22
autor: abyklepało
Można się podłączyć pod temat...?

Chciałem zrobić szybki nastaw w beczce 50L. Mogę go zrobić jutro, a w przyszły czwartek (czyli 9 dni później) muszę już destylować (takie warunki lokalowe, co poradzisz :P). Zdążę? Tzn zdąży?
Glukoza pracuje w tym samym tempie co cukier czy szybciej? Mam jedno i drugie na stanie, trzeba działać szybko ;)

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 30 lis 2020, 22:13
autor: użytkownik usunięty
Moim zdaniem, gdy stworzysz odpowiednie warunki pracy dla drożdży tj. temperatura i nieza wysokie Blg, dadzą radę. Dla pewności, dałbym normalną ilość drożdży i dobrze napowietrzyłbym nastaw przed ich dodaniem.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: poniedziałek, 30 lis 2020, 22:44
autor: michal278
Cukier ogarniesz w 5 dni. 25kg na beczkę 100 plus drozdze XXL. Glukozy można dać więcej.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 1 gru 2020, 07:43
autor: abyklepało
A glukoza się będzie dłużej robić?

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 1 gru 2020, 08:20
autor: użytkownik usunięty
Cóż, glukoza to związek, niemalże czysty chemicznie więc i drożdżom lżej będzie :ok:

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 1 gru 2020, 08:21
autor: drgranatt
Wszystko zależy od drożdży, temperatury i Blg. Dasz dobre grzybki to szybko uwiną się.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 8 gru 2020, 10:43
autor: Szlumf
Nie wiem jak u kolegów ale u mnie glukoza dłużej pracowała i uzysk także mniejszy niż z identycznej ilości cukru. Pozornie powinno być odwrotnie - krócej i więcej - bo grzybki nie muszą rozwalać sacharozy by sobie podjeść. Ktoś kiedyś napisał, że w fazie namnażania drożdże wolą cukier ze względu na bogatszy skład. Może tu tkwi przyczyna dłuższej pracy i mniejszej wydajności. Nie pamiętam kto to napisał ale może autor lub ktoś z odpowiednią wiedzą coś wiecej napisze na ten temat.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 8 gru 2020, 11:14
autor: drgranatt
Glukoza jest mniej wydajna od cukru o około 5-10 % (zależy od rodzaju glukozy). Czas fermentacji mniej więcej taki sam przy identycznym Blg. Za to przy tej samej objętości nastawu i tej samej ilości drożdży spokojnie można dać 25 % więcej glukozy niż cukru.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 8 gru 2020, 11:45
autor: akanim
@Szlumf
Chemia i matematyka. Glukoza to monosacharyd o masie molowej 180. Sacharoza (cukier) to disacharyd o masie molowej 342. A to oznacza, że 1kg sacharozy odpowiada 0.95 kg glukozy jesli chodzi o ilość pożywienia dla drożdży. Stosując te same ilości glukozy uzyska się tylko 95% wydajności tego co z cukru (sacharozy). Jeśli jest jeszcze gorzej jeśli chodzi o wydajność to należy winić inne czynniki nie glukozę.

[mod: nie cytujemy całych postów]

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 8 gru 2020, 12:22
autor: moszeusz
Jeszcze jest pytanie czy glukoza jest bezwodna czy w postaci monohydratu. Przy monohydracie jest jeszcze mniejszy uzysk.

Re: Cała prawda o glukozie ( dekstrozie)

: wtorek, 8 gru 2020, 12:45
autor: akanim
Racja moszeusz.
Czyli przy glukozie (jak wcześniej liczyłem) należy użyć 1.05 kg glukozy zamiast 1kg cukru (sacharozy). A przy glukozie jednowodnej 1.16 kg zamiast 1 kg cukru aby uzyskać te same wydajności co na cukrze. Zwykle na workach z glukozą jednowodną (monohydrat) jest podana wilgotność np. max 9.0%.