Strona 1 z 1

Czy korki do fermentacji nadają się do destylacji?

: sobota, 15 wrz 2012, 18:40
autor: klodek4
Witajcie!!!!
Czy te korki do butli do fermentacji, nadają się do psocenia, to znaczy, chciałbym wykorzystać dwa moduły z niezbudowanej kolumny do zrobienia takiego pot stilla do smakówek i chciałbym zwięczenie rury zatkać tym korkiem i wyprowadzić rurkę do chłodnicy, czy one są z silikonu neutralnego :?: :?: :?: :help:

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 18:52
autor: JanOkowita
Nadają się do typowej fermentacji w balonach, fermentorach, itp. Nie nadają się do wysokich temperatur. Czyli tylko do wina, cydru, itp. To nie są korki silikonowe.

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 19:37
autor: Emiel Regis
O kurde, właśnie taki miałem w moim pot stillu :(
Nic nie było czuć z obcych posmaków czy zapachów ale od tego korka była jeszcze rurka na jakieś 50-60 cm do góry, dopiero potem przejście na chłodnicę.
U mnie się sprawdzał ale nie wiem jak to będzie jeśli zrobisz z niego bezpośrednie odejście do chłodnicy.

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 20:30
autor: klodek4
A to peszek!!! no trudno chciałem coś na szybko!!! dzieki Panowie za szybkie i konkretne odpowiedzi :punk: :piwo: :ok:

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 20:37
autor: Zygmunt
E tam się nie nadaje- swego czasu miałem takim korkiem (tym dużym) zatkanego kega, w dziurę korka od razu wchodziła chłodnica. Wpływu korka na produkt nie zauważyłem.

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 20:47
autor: klodek4
A więc :?: :?: :?: :?: :?: :?:
z jakiego materiału są te korki :?: :?: :?:

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 20:53
autor: Emiel Regis
Wychodzi że mimo że nie jest przeznaczony to jednak nie szkodzi.
Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz ;)
Myślę że będzie ok

Ps, A jak wpuścisz rurkę trochę głębiej w korek, tak żeby była od niego niżej o jakieś 10cm to na mój chłopski rozum będzie dobrze

Re: czy te korki sie nadają!!!

: sobota, 15 wrz 2012, 21:48
autor: klodek4
No i tak zrobię, jeśli wyczuję jakiś obcy zapach lub smak to zaniecham :poklon;

Re: czy te korki sie nadają!!!

: niedziela, 16 wrz 2012, 15:02
autor: marmaco
To co się z nimi dzieje: np w gotowaniu? Bo ja je wstawiam do zagotowania przed każdym użyciem w celu dezynfekcji (wolę to niż chemię). Czy to szkodzi im, czy mnie?

Re: czy te korki sie nadają!!!

: czwartek, 11 paź 2012, 15:28
autor: klodek4
Ha!!!, nawet Kucyk stosowal te korki w swoich maszynkach :poklon; :mrgreen:

http://alkohole-domowe.com/destylat/gal ... r-boy.html

Re: czy te korki sie nadają!!!

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:24
autor: Goliat
Odświeżę sobie ten temat bo mnie bardzo nurtuje jedna rzecz :). Mam piękny baniak ok 12-13l wykonany z grubego szkła, na boku ma kryzę wprost idealną do zamontowania grzałki i myślę, że idealnie pasowałby na kocioł. Chciałbym się zapytać czy taki korek dałby radę, gdybym chciał użyć go jako dekla bądź "dekielka" :D. Resztę połączeń zrobiłbym sobie wężykiem silikonowym i miałbym zestaw relaksująco-odprężający i mógłbym sobie cały proces podziwiać popijając jakieś winko. Szczególnie to pytanie kieruję do Szanownego Kolegi Zygmunta. Taki zatkany keg to raczej spore ciśnienie i temperatura też wysoka. Działało to bezproblemowo?
Pozdrawiam serdecznie.

Re: czy te korki sie nadają!!!

: wtorek, 9 wrz 2014, 09:57
autor: wawaldek11
Grube szkło szczególnie gdy nie jest przeznaczone do pracy przy mocno zmieniających się temperaturach lubi sobie pęknąć :(
Szczególnie gdy otwór jest wiercony lub wycinany. Co przy 10 litrach wrzącego nastawu nie byłoby fajne.
Wiem coś o pękaniu, bo załatwiłem słój z kranem myjąc go ciepłą wodą.