Strona 1 z 1

Nastaw z T3 spiritferm

: poniedziałek, 14 maja 2012, 15:29
autor: takobel
Jestem tu nowy dlatego pragnę przywitać wszystkich,
Napisałem posta ale nie był on zatytułowany poprawnie, dlatego proszę moderatora o usunięcie.
Proszę o pomoc w zweryfikowaniu poprawności nastawu:
Jako pojemnika używam beczki HDPE 60l
Proporcje: 39L wody, 11kg cukru, 1 torebka T3 Spiritferm - 45L czyli 3/4 pojemności beczki
Proszę również o odpowiedz na moje pytania:
Czy nastaw nie wykipi?
Czy bezpieczne będzie wyprowadzenie oparów rurką na zewnątrz?
W jakim czasie (przy temperaturze 25-27) nastaw bedzie gotowy?
Czy jedna saszetka Superklar 24 H Spiritferm wystarczy aby oczyścić nastaw?
Jaka jest różnica pomiędzy nastawem 25l, 7kg, 1x T3, a 39L, 11kg, 1x T3 (nie chodzi mi o czas fermentacji, a walory smakowe i zapachowe gotowej psoty?
z góry dziekuje za odpowiedź,
pozdrawiam

Re: Nastaw z ts spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 00:27
autor: mtx
Czy nastaw nie wykipi?
Spokojnie nic Ci nie wykipi - masz dość "wolnego" miejsca.
Czy bezpieczne będzie wyprowadzenie oparów rurką na zewnątrz?
Nic Ci nie grozi, nastawowi też nie, tylko po co chcesz to zrobić?
W jakim czasie (przy temperaturze 25-27) nastaw bedzie gotowy?
Teoretycznie około tygodnia myślę, że max 10 dni.
Czy jedna saszetka Superklar 24 H Spiritferm wystarczy aby oczyścić nastaw?
Starczy w zupełności, sciągnij z nad osadu, odgazuj nastaw, zadaj superklar i znowu
ściągnij z nad osadu.
Jaka jest różnica pomiędzy nastawem 25l, 7kg, 1x T3, a 39L, 11kg, 1x T3 (nie chodzi mi o czas fermentacji, a walory smakowe i zapachowe gotowej psoty?
Czas fermentacji się trochę wydłuży, w smaku i zapachu destylatu nie ma różnicy.
z góry dziekuje za odpowiedź
Ależ przoszę :D

Pozdrawiam :piwo:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 14:04
autor: takobel
Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź.
Chciałem się jeszcze upewnić czy aby na pewno proporcje dobrałem prawidłowo.
Spotkałem się na forum również z dodawaniem kwasku cytrynowego bądź koncentratu pomidorowego do nastawu. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić w jakim celu?
Co oznacza 'odgazować nastaw' przed dosypaniem klaru?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 14:18
autor: radius
Kwaskiem cytrynowym zakwasza się zaciery zbożowe lub niektóre nastawy na wino, natomiast dodanie do nastawu cukrowego przecieru pomidorowego, daje drożdżom dodatkowego kopa :lol: To coś jak turbo w samochodzie :P
Przed dodaniem środka klarującego, nastaw należy pozbawić resztek CO2, wtedy o wiele szybciej i efektywniej taki środek zadziała.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 14:59
autor: takobel
W jaki sposób mogę pozbyć się co2 przed klarowaniem? Czy moglibyście rzucić okiem na proporcję do nastawu: 39L wody, 11kg cukru, 1 torebka T3 Spiritferm czy aby na pewnno jest wystarczająco cukru?
dzięki

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 15:14
autor: radius
W jaki sposób mogę pozbyć się co2 przed klarowaniem?
Wkrętarka + mieszadełko do farb i przez minutę robisz sztorm w zbiorniku :lol:
Cukru masz wystarczająco. Z proporcji wynika, że początkowe blg będzie na poziomie 23, a więc w sam raz dla powiększonego nastawu.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 15:30
autor: takobel
Dziękuje radius,
Ostatnie pytanie, czy stosując t3 spiritferm również powinienem dodać przecier pomidorowy? Jeśli tak to ile?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 15:44
autor: Durik
Ja też daje takie proporcje tzn. odrobinę więcej wody 40-44 litry na 11 kg cukru i wychodzi pychotka!!!

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 15:54
autor: mtx
Nie musisz, te drożdże już w torebce mają pożywkę i "same w sobie" są turbo :)

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 15 maja 2012, 18:00
autor: Durik
Można dodać pomidorków, ja daje 100-150 g na 11 kg cukru. Moim zdaniem przyspiesza o cały proces i daje miły lekko słodkawy zapaszek. Swój nastaw zrobiłem w sobotę popołudniu, dzisiaj jest wtorek i widzę że proces zaczyna zwalniać myślę że za 2 dni się zatrzyma, potem 2 dni na wyklarowanie i na rurki!! A potem tylko kosztowanie pyszności.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 16 maja 2012, 22:07
autor: Durik
Zastanawiam się nad tym czy pracujący nastaw powinno się czasem zamieszać czy lepiej nie przeszkadzać??

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 07:18
autor: radius
Nie mieszać :!: Dać drożdżom "wolną rękę" i pozwolić im robić swoje czyli przerabiać cukry na alkohol. Nastaw napowietrzamy przed dodaniem drożdży w celu wstępnego namnożenia kolonii tych pracowitych grzybków :lol:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 11:32
autor: Durik
Tak się właśnie zastanawiałem nad tym mieszaniem bo u mnie zazwyczaj praca jest widoczna praktycznie tylko z jednej strony nastawu.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 13:14
autor: mtx
Moim zdaniem przyspiesza o cały proces.... Swój nastaw zrobiłem w sobotę popołudniu, dzisiaj jest wtorek i widzę że proces zaczyna zwalniać myślę że za 2 dni się zatrzyma
Kolego Durik to w którym miejscu jest to przyśpieszenie pracy przez dodanie przecieru do drożdży turbo :?:
Drożdże turbo bez przecieru też pracują około 6dni a czasem i krócej - o ile zapewnisz odpowiednią
temperature. Wg, mnie przecier pomidorowy to nie jest jakiś cudny dodatek tylko po prostu pożywka
dla drożdży i "miejsce" na którym mogą się "zaczepić". Jak dla mnie to takie same wyniki daje zmielone
jabłko - ja np. takim jabłkiem (i kilkoma dodatkami) skracam czas pracy drożdży piekarniczych z miesiąca
do okło tygodnia - a przecieru z pomidorów nie daję ani grama i działa...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 13:40
autor: Durik
Bez pomidorków przerobią 11 kg cukru w 6 dni?? Z tego co czytałem to potrzebują 10 dni. Ale ja się nie znam, dopiero uczę się więc polegam na swoich obserwacjach.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 13:56
autor: mtx
Jeśli będzie stało w odpowiedniej temperaturze około 27-28*C, na początku zapewnisz blg około 22
to spokojnie przerobi. Ja na paczce T3 robiłem zimą nastawy z 15kg cukru i po 8 dniach były gotowe.
Doba na klarowanie i na rury...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 14:27
autor: Durik
Zimą faktycznie temperatura jest lepsza

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 17:49
autor: mtx
Ale jak to lepsza? Zimą właśnie trudniej utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie i
często trzeba sie posiłkować grzałkami, kocami i innymi patentami - ale to nie znaczy, że
nie da się utrzymać stabilnej temperatury, wystarczy trochę więcej czasu na to poświęcić
i wszystko pójdzie jak trzeba a fermentacja będzie szybka i skuteczna.

Pozdrawiam :piwo:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 18:43
autor: Durik
W zimie przynajmniej u mnie temperatura jest lepsza bo nastaw stoi sobie w łazience w kąciku gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Zazwyczaj boje się przegrzania a nie zbyt niskiej temperatury.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 19:30
autor: we125
Tak się właśnie zastanawiałem nad tym mieszaniem bo u mnie zazwyczaj praca jest widoczna praktycznie tylko z jednej strony nastawu.
To ciekawe zjawisko u mnie jest tak samo pół dymiona wytwarza zdecydowanie więcej bąbelków albo z jednej są większe a z drugiej mniejsze.
Bez pomidorków przerobią 11 kg cukru w 6 dni?? Z tego co czytałem to potrzebują 10 dni. Ale ja się nie znam, dopiero uczę się więc polegam na swoich obserwacjach.
U mnie w 5 dni się wyrabiają z 10 kg cukru bez przecieru. Dodanie przecieru nic nie wnoś do pracy drożdży turbo.Chyba mają wystarczająco pożywki aby przerobić taką ilość cukru.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 20:29
autor: mtx
To ciekawe zjawisko u mnie jest tak samo pół dymiona wytwarza zdecydowanie więcej bąbelków albo z jednej są większe a z drugiej mniejsze.
Ja u siebie też to zuważyłem kiedyś i tak sie nad tym zastowiłem troszkę i wpadłem na taki pomysł jako,
że u mnie balon z jednej strony stoi przy ścianie a z drugiej "na pokój" to wpadłem na taki pomysł:
Cały nastaw (płyn) w balonie "krąży" to góra to dół i jak zauważyłem z tej str. od ściany idzie w dół
a tej od pokoju idzie do góry... Może to jakieś głupie ale wydaje mi się, że od ściany ma chłodniej to
opada w dół następnie odbija się od dna i trafia na sciankę od pokoju która jest cieplejsza i idzie do
góry i tam się robi piana i bąbelki i tak w kółko...
Wiem, że to bez sensu ale tylko takie wytłumaczenie mi na myśl przyszło... :)

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 20:32
autor: Durik
Ale moim zdaniem pomidorki dają ciekawy słodkawy zapach i smaczek.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 21:27
autor: mtx
Po destylacji na pot-stillu może i tak ale na kolumnie zostaje czysty spir - nic więcej...
Tak dla eksperymentu spróbuj kiedyś zamiast przecieru pomidorowego użyć zmielonego
jabłka... jak dla mnie smak jest lepszy :) Ale to tylko mój gust i przemyślenia :D

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 22:01
autor: Durik
Destylacja odbywa się na sprzęcie teścia pamiętającym kartki i kolejki - ale sprawdza się bardzo dobrze.

Zmielone jabłko?? Jak to zrobić?? Zetrzeć jak ziemniaki na placki ziemniaczane?? Jle tego dać??

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 17 maja 2012, 23:29
autor: mtx
Destylacja odbywa się na sprzęcie teścia pamiętającym kartki i kolejki - ale sprawdza się bardzo dobrze
Czyli prawdopodobnie pot-still - stąd ten słodkawy posmak, ale spoko ja też jeszcze go czasem używam i sobie chwalę,
wszelkie whisky, owocówki - ogólnie destylaty smakowe wychodzą super i nigdy z niego nie zrezygnuję :)

Co do jabłka to tak, możesz zetrzeć na tarce do ziemniaków, możesz zmielić w maszynce do mięsa,
albo wrzucić do blendera itp. chodzi o to by dostać taką przecierową papkę, no a ile...
Ja np. na 45l nastawu wrzucam "takie" trzy średnie jabłka, po destylacji na kolumnie wogóle ich
nie czuć ale przy pot-stillu dają taki słodkawy posmak w destylacie, jak dla mnie lepszy niż po pomidorach...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: sobota, 19 maja 2012, 18:02
autor: pluton
Witam,
takobel pisze:.... proporcję do nastawu: 39L wody, 11kg cukru, 1 torebka T3 Spiritferm czy aby na pewnno jest wystarczająco cukru?
Muszę się dokształcić w temacie 'Spiritferm' bo zawsze używałem po prostu T3. Co to nich to mam następujące uwagi:
1) torebka jest na ok. 5 kg cukru, więc dajesz 2 razy za dużo. Ja też tak robię, ze skąpstwa i wyniki są bardzo dobre.
2) T3 lubią opadać na dno i fermentacja bardzo spowalnia. Bardzo dobrze robi codzienne bardzo energiczne potrząsanie beczką przez kilka chwil (ja fermentuję w kegu 50L), tak aby cała zawartość dokładnie się wymieszała. Po 5 dniach nastaw jest prawie gotowy do dalszej przeróbki.
3) Temperaturę stosuję pokojową, rzędu 20-22C

pozdrawiam
pluton

Re: Nastaw z T3 spitferm

: sobota, 19 maja 2012, 20:31
autor: we125
2) T3 lubią opadać na dno i fermentacja bardzo spowalnia. Bardzo dobrze robi codzienne bardzo energiczne potrząsanie beczką przez kilka chwil (ja fermentuję w kegu 50L), tak aby cała zawartość dokładnie się wymieszała. Po 5 dniach nastaw jest prawie gotowy do dalszej przeróbki.
Drożdżom to nic nie pomaga bez tego telepania w takim samym czasie przerobią cukier
1) torebka jest na ok. 5 kg cukru, więc dajesz 2 razy za dużo. Ja też tak robię, ze skąpstwa i wyniki są bardzo dobre.
Wydłuży to tylko czas pracy o 2-3 dni. Ja też tak robię ale nie ze skąpstwa , Jak jest ktoś skąpy i skoda mu 9 zeta to daje babuni do nastawu i czeka miesiąc.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: sobota, 19 maja 2012, 23:55
autor: pokrec
Na babuninych to się czeka 6 tygodni, żeby BLG spadło poniżej 0. Oczywiście przy dawkowaniu 3 kostki drożdży na 10 kg cukru. Ale efekt i wydajność bardzo dobre są. Mi się z reguły nie śpieszy, więc po kiego mam rozpirzać forsę?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 20 maja 2012, 00:19
autor: we125
Ja też nie lubię marnować kasy .Mam kilka torebek drożdży do przetasowania , nie mogę się doczekać aż wypróbuje czarownice 8 i do zacieru Red ethanol. Ale to nie traktuje jak marnowanie ciężko zarobionych pieniędzy ale jak doświadczenie. Spróbuje też drożdży babuni.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 26 sie 2012, 09:52
autor: maciusiek610
Witam

Mam troszkę problem z nastawem z T3.
Moja proporcja to 14 kg cukru, 44 litry wody i dwie paczki drożdży.
Nastawiłem tydzień temu wszystko wystartowało jak zwykle, dwa dni burzliwej fermentacji i po tygodniu pozostało 5 bgl cukru. Zmierzyłem temp. po dwóch dniach i było ok. 35 stopni C. Czy temp. zabiła drożdże i nie skończyły przerabiać cukru? Czy dodać teraz jeszcze drożdże czy na rurki?

Pozdrawiam

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 26 sie 2012, 11:49
autor: radius
Temperatura była za wysoka i drożdże zakończyły swój żywot. Szkoda sypać dodatkowe grzybki, procenty nie pozwolą na efektywną ich pracę. Puść to na rurki a do pozostałego dundru dodaj kolejną porcję cukru i nowe drożdże i wtedy "odzyskasz" nieprzefermentowany cukier z pierwszego nastawu. Tylko nie zapomnij tego drugiego nastawu dobrze natlenić. Grzybkom jest to bardzo potrzebne :lol:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 26 sie 2012, 12:36
autor: maciusiek610
Witam ponownie

Na próbę pomieszałem nastaw i zaczęła się fermentacja.
Bąbelki co 1-2 sekundy. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Chciałem użyć super-klar żeby wyklarować nastaw ale w takim przypadku chyba to nie bardzo mam sens.
Na przyszłość jak ograniczyć temp. żeby nie przekroczyć 30 st.
Dodam że fermentuję w butli szklanej 54 l.

pozdrawiam

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 26 sie 2012, 13:12
autor: JanOkowita
Te bąbelki to raczej CO2, który uwalnia się z nastawu. Balon szklany ma wąską szyjkę, która utrudnia oddawanie ciepła, stąd też pewnie powstał kłopot.
Ogólnie lepiej i praktyczniej jest stosować przeznaczone do takich celów fermentatory.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: niedziela, 26 sie 2012, 13:16
autor: radius
JanOkowita pisze:. Ogólnie lepiej i praktyczniej jest stosować przeznaczone do takich celów fermentatory.
...które są plastikowe i lepiej oddają ciepło na zewnątrz niż szkło a do tego są wygodniejsze w użyciu niż balony z wąską szyjką. No i się nie tłuką :lol:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 28 lis 2012, 08:45
autor: szfagir
radius pisze: Nastaw napowietrzamy przed dodaniem drożdży w celu wstępnego namnożenia kolonii tych pracowitych grzybków :lol:
Jak napowietrzyć nastaw? Mieszadłem i wkrętarką wystarczy czy muszę jakieś pompki akwariowe stosować? Swoją drogą czy mieszadło z wkrętarką nie pomaga w późniejszym pozbyciu się CO2 z nastawu? Kiedy się pozbywać tego niechcianego CO2??

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 28 lis 2012, 13:52
autor: mtx
Jak napowietrzyć nastaw? Mieszadłem i wkrętarką wystarczy czy muszę jakieś pompki akwariowe stosować?
Możesz wiertarką, a możesz nawet kilkukrotnie nastaw przelać z jednego pojemnika do drugiego.
Swoją drogą czy mieszadło z wkrętarką nie pomaga w późniejszym pozbyciu się CO2 z nastawu?
Pomaga tak samo mieszadło i przelewanie, jak wyżej :lol:
Kiedy się pozbywać tego niechcianego CO2??
Jak to kiedy? Po skończonej fermentacji (przed ewentualnym dodaniem środków klarujących)...

Pozdrawiam :piwo:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 28 lis 2012, 14:29
autor: szfagir
mtx1985 pisze: Jak to kiedy? Po skończonej fermentacji (przed ewentualnym dodaniem środków klarujących)...
Jakoś wyleciało mi z głowy, że po zabełtaniu wszystkiego mieszadłem mogę dorzucić jakieś środki klarujące :|

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 28 lis 2012, 18:07
autor: klodek4
A masz tego pełny wybór i pamiętaj że klarownie przebiega szybciej w niższej temperaturze.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 29 lis 2012, 06:44
autor: szfagir
Cenna uwaga. Dziękuję :)
Jeśli się uda to do końca weekendu szarpnę się na swój pierwszy "Grunwald" :)

---

"Grunwald" nastawiony. Klasycznie wg przepisu. 25l wody, 7kg cukru i torebka T3.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 19:58
autor: szfagir
Grunwald zakończył fermentację. Dorzucać do cukrówki środki klarujące? Jeszcze nie usuwałem nadmiaru CO2, stąd też nie wiem czy zostawić nastaw samemu sobie na jeszcze dwa dni czy pomóc mu.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 20:55
autor: lesgo58
Jeśli zakończył pracować - zlej znad osadu. Rozbełtaj go aby odpowietrzyć i wystaw na dwór. Jutro masz klarowny.
Dziś w nocy jest mróz a to najlepszy środek klarujący...i ekologiczny...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 20:59
autor: szfagir
Lesgo58 mam lipę, bo nie dość, że mieszkam w bloku, to jeszcze balkonu nie mam:(

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 21:03
autor: lesgo58
To otwórz okno i postaw na parapecie... :lol:

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 21:15
autor: szfagir
heh... to już chyba wolę jakieś środki klarujące:)

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 21:33
autor: lesgo58
Na poważnie.
Jak masz coś do klarowania to klaruj - jak nie masz i nic Cię nie goni to pozostaw na kilka dni.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: poniedziałek, 3 gru 2012, 21:37
autor: szfagir
Mam http://alkohole-domowe.pl/product-pl-66 ... tonit.html i z tego co wyczytałem to nada się. Dobrze wyczytałem?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 10:33
autor: Krzysiek_J
Witam szacowne grono pedagogiczne ;) . Od kilku dni chłonne wiedzę zawartą na forum, ale cały czas mam sporo wątpliwości. Chciałbym spróbować sił w domowym psoceniu, więc przygotowałem nastaw na T3, 7 kg cukru i jakieś 22 l wody. Całość w szklanym balonie 40 litrów. Nastaw ustawiony w piwnicy, temperatura około 15-16 stopni. Nastawiłem w niedzielę.

BLG początkowe 17

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę gąsior obłożyłem szmatami. Wczoraj nastaw miał temperaturę 24 stopni, blg 17. Dziś rano sprawdzam nastaw, słychać i widać że ładnie pracuje, ale okazało się, że temperatura to 34 stopnie, blg około 2. Od razu zdjąłem szmaty, aby zbić trochę temperaturę. Jestem zaskoczony, że temperatura aż tak podskoczyła przez noc.

Czy dobrze wnioskuje, że skoro blg jest niskie, to proces powinien dochodzić do końca i nawet jeśli drożdże zginą w skutek wysokiej temperatury, to i tak wykonały swoją pracę?

Z góry dzięki za pomoc.

Krzysiek.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 13:33
autor: mtx
No, w jakimś tam stopniu wykonały, ale jeśli blg nie spadnie do -4 to jednak nie napracowały
sie do końca i chłopaki padli :freak: . Przy drożdżach turbo to normalne, że nastawy się
grzeją dlatego nie jest wskazane szczelne okrywanie pojemników...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 15:14
autor: Krzysiek_J
Widać, że proces zwolnił, temperatura spadła do około 30 stopni ale cały czas słychać szum i widać że pracuje. Zastanawiam się tylko nad skalą mojego miernika blg, mam miernik:
http://allegro.pl/cukromierz-areometr-m ... 09573.html

Obecnie wykazuje 0 czyli czerwone pole, skąd ujemny wynik o którym wspomniałeś? Zależy to od rodzaju miernika?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 17:16
autor: mtx
Czyli jak pokazuje 0 to jeszcze powinien zejść poniżej, fakt, że nie ma takiej skali,
ale po prostu bierzesz to "na oko", widzisz ile zajmują 4 ostatnie kreski przed zerem
no i mniejwięcej tyle możesz sobie zaznaczyć na szkle pływaka - za zerem, to będzie
Twoje -4, a bierze się to z tąd, że ten areometr mierzy gęstość cieczy tyle, że zawarty
w niej alkohol (w przerobionym/przerabianym nastawie) + jeszcze czasem gaz (jesli nastaw
ciągle pracuje) wprowadza przekłamania w odczycie ze skali, dlatego przyjęło się, że koniec
pracy jest na -4blg.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 17:31
autor: Krzysiek_J
Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedz ;)

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 20:09
autor: lesgo58
Krzysiek_J
7kg cukru i 22 litry wody daje Blg 26, a nie 17. Powinno to dać nastaw o mocy ok. 15%.
Sprawdź cukromierz. Bo inaczej na podstawie wskazań tego cukromierza możesz destylować nastaw w którym jest jeszcze sporo nieprzerobionego cukru.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 25 gru 2012, 20:29
autor: mtx
lesgo58 pisze: Bo inaczej na podstawie wskazań tego cukromierza możesz destylować nastaw w którym jest jeszcze sporo nieprzerobionego cukru.
No, jeśli będzie gotował jeszcze ostro gazujący nastaw - ale wątpie by wykazał się hmmm... totalnym
brakiem wiedzy, wiadomo przecież, że nastaw do gotowania nie gazuje i jest choć w części sklarowany ;)
Więc osobiście polecam też zdrowy rozsądek i własny smak (a raczej nastawu) niż kurczowe trzymanie się
wskazań cukromierza...

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 10:22
autor: Krzysiek_J
Wczoraj proces się zatrzymał, nie słychać szumu i nie widać aby płyn pracował. Jeśli dobrze kojarzę informację to procedura postępowania powinna być taka:
1. Klarowanie (na razie nastaw jest mętny z pianą na górze).
2. Zlanie nastawu z nad osadu, odgazowanie i gotowanie.

Pośpiechu nie ma, mam zamiar w najbliższych dniach zmontować aparaturę w oparciu o szklaną chłodnicę i deflegmator wypełniony drutem miedzianym.

Jak przejrzysty powinien być nastaw przed destylacją?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 11:31
autor: lesgo58
Jesteś pewien, że wszystko jest przerobione?
To, że proces się zatrzymał to nie oznacza, iz cały cukier jest przerobiony - zwłaszcza w Twoim przypadku. Jak dobrze pamiętam temp. otoczenia była ok.15*C. A to może oznaczać, że drożdże po prostu zwolniły. Możesz spróbować posmakować - powinno być kwaśne z goryczką w tle. Jeśli tak będzie to można być prawie pewnym, że drożdże przerobiły wszystko.
Piszę w ten sposób, bo zorientowałem się także, iż masz uszkodzony cukromierz.

Jeśli by się okazało, że fermentacja zakończona to :
- zlewasz z nad osadu,
- odgazowujesz,
- i zostawiasz do klarowania grawitacyjnego ( trwa kilka dni)
- ewentualnie klarujesz za pomocą np. bentonitu.
- jeśli wykonasz wszystko jak należy to nastaw powinien być czysty jak woda.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 12:18
autor: Krzysiek_J
Spróbowałem nastawu, jest lekko słodkawy, lekko kwaśny i czuć trochę goryczki. Sprawdziłem mój cukromierz, w czystej wodzie wskazuje 0, sporządziłem też testową mieszaninę 220 ml wody i 70 g cukru i wskazanie było 25 blg więc o ile dobrze policzyłem to wskazanie jest prawidłowe.

Wieczorem zleję nastaw i odstawię do klarowania, temperatura klarowania powinna być możliwie jak najniższa?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 12:57
autor: lesgo58
Słuchaj - załóżmy, ze w pierwszym poście się pomyliłeś i zamiast 27 napisałeś 17.
Więc - załóżmy ponownie - cukromierz masz sprawny.
A zatem włóż go do nastawu i napisz ile pokazuje... Jeśli poniżej zera - im niżej tym lepiej - to oznacza, że nastaw jest gotowy do klarowania.
I nie ma dyskusji.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 13:23
autor: Krzysiek_J
Cukromierz wskazuje 0. Czyli jeszcze pewna część cukru pozostała, o czym świadczy smak nastawu. Pytanie tylko czy drożdże przerobią resztę czy przypadkiem nie wymarły. Jak pisałem wcześniej wczoraj przed południem zmierzyłem temperaturę i było 34 stopnie. Fermentacja bardzo burzliwa. Po południu temperatura zaczęła spadać, wieczorem było już 24. Dziś cisza w interesie.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 17:08
autor: mtx
Ja bym to jeszcze zostawił niech postoi z dzień, dwa jak osad sam się zacznie wytrącać,
to wtedy zmierz blg, bo możliwe jest, że drożdże po prostu nie przerobiły wszystkiego do
konca, T3 tak już czasem mają, wiele razy o tym na forum pisano.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 26 gru 2012, 17:11
autor: Krzysiek_J
Tak zrobię. Dziękuję za pomoc!

Re: Nastaw z T3 spitferm

: czwartek, 19 gru 2013, 13:36
autor: michwo1
Witam podczepię się pod temat, otóż mam zamiar zrobić powiększony nastaw z 21,5kg cukru i 78 l wody na 2 paczkach T3, startowe BLG na poziomie 21,6 temp. w pomieszczeniu 22 C, i pytanie czy jest jakaś procedura postępowania przy tak powiększonym nastawie (dodawanie drożdży)?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: piątek, 20 gru 2013, 08:47
autor: gr000by
Tak samo jak przy zwykłych nastawach - wrzucasz drożdże do nastawu i dobrze mieszasz. To wszystko :D.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: piątek, 20 gru 2013, 18:10
autor: olo 69
A dlaczego akurat z 21,5 kg cukru? Spokojnie możesz zrobić z 22 kg. 24 kg też spokojnie drożdże w takiej proporcji przerobią.

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 11 mar 2014, 21:16
autor: makallele
takobel pisze: Proporcje: 39L wody, 11kg cukru, 1 torebka T3 Spiritferm - 45L czyli 3/4 pojemności beczki
Witam.
Czy takie proporcje można też stosować z innymi drożdżami turbo? Np.T3 - Black Bull
Czy zastosować jakieś inne proporcje?

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 11 mar 2014, 22:15
autor: gr000by
Inne drożdże typu T3 też powinny dać sobie radę z takim nastawem, w końcu różnią się głównie opakowaniem ;).

Re: Nastaw z T3 spitferm

: wtorek, 11 mar 2014, 22:46
autor: makallele
Wiem że to głupie pytanie i przepis to przepis ale dlaczego wody jest 39l a nie 40 i inne proporcje cukru? :D

Re: Nastaw z T3 spitferm

: środa, 12 mar 2014, 12:21
autor: michwo1
makallele pisze:Wiem że to głupie pytanie i przepis to przepis ale dlaczego wody jest 39l a nie 40 i inne proporcje cukru? :D
Przepisy można sobie tworzyć samemu, najważniejszy parametr to zawartość cukru w nastawie wyrażony w jednostce Blg. Z lektury forum można wyciągnąć wniosek, iż syrop przed dodaniem drożdży musi mieć wartość 21-22 Blg, aby grzybki w spokoju bez stresu popracowały sobie.