Strona 1 z 1

budowa kolumny pomoc

: środa, 21 mar 2012, 21:42
autor: pompiarz
Witam wszystkich posiadam kega 30 l i szukam kolumny co sądzicie o takim rozwiązaniu
http://destylacja.com/pl/p/DESTYLATOR-MIDI-30-PLUS/8 to jest cena z kegiem a bez kega ok 900 zł proszę was o pomoc może ktoś z was ma do sprzedania podobną kolumnę

Re: budowa kolumny pomoc

: środa, 21 mar 2012, 21:53
autor: pokrec
Ja bym tego nie brał nawet za dopłatą. Niestety, ale refluks wewnętrzny, jak oni to nazywaja (a naprawde jest to odmiana refluksu wewnętrznego typu CM) nie nadaje się do poważnej pracy. Z naszych doświadczen wynika, że dla niedoświadczonych psotników sprzęt CM jest niemozliwy do opanowania a doświadczonym - sprawia potworne problemy ze stabilizacją.
Na pewnym ogólnie znanym serwisie aukcyjnym powinieneś znaleźć kolumny Aabratek za podobne pieniądze i będą dużo lepsze od tego, co nam pokazałeś.
Poczytaj nieco forum, to dowiesz się więcej na temat polecanych systemów. Obecnie najlepszym układem pracy jest system LM/VM w odmianie Bokakoba albo Aabratka. Projektem, który bym polecał to kolumna wg. Jarosława, ewentualnie z głowicą Aabratka, jak nie masz pod sufitem miejsca na Bokakoba.

Re: budowa kolumny pomoc

: czwartek, 22 mar 2012, 06:41
autor: radius
Nie chcę ci niczego sugerować, ale obejrzyj sobie tą aukcję http://allegro.pl/destylator-turbo600lm ... 00164.html

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 09:29
autor: pompiarz
A czym najlepiej wypełnić kolumnę ??? I jaka wysokość optymalna do głowicy powinna być?

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 10:32
autor: pokrec
Najlepiej - sprężynkami pryzmatycznymi. To jest drogie wypełnienie, więc wielu z nas pracuje na 10 razy tańszych zmywakach spiralnych nierdzewnych z Lidla.
Wysokośc wypelnienia - im więcej, tym lepiej, ale w przypadku spręzynek 120 cm wystarcza, w przypadku zmywaków dobrze jest mieć 140 - 150 cm.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 11:33
autor: Brzydal
O kurcze widzę ze kolorek zobowiązuje. Moje gratulacje. Chyba w końcu zaczyna działać na allegro zdrowa ręka konkurencji. Zgadzam się z kol. Radiusem, że ta z linku pokazana przez niego warta jest zainteresowania.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 13:20
autor: pompiarz
Zastosuję pewnie wypełnienie z myjek a na górę rzucę troszkę miedzi, poprawi to jakość produktu na pewno. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie odbioru par VM z zaworem kulowym i chłodnicą Liebiega: co by mi to dało?

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 13:32
autor: pokrec
Miedż daj na spód. Albo spręzynki miedziane, albo zwinięta w rulon siatka. I niech ma wysokośc ok. 20 cm. Wyżej - zmywaki.
Co daje VM względem LM-a - na forum opinie są podzielone - od takich, które mówią, że nic nie daje, do takich, które sugerują, że psotki odebranej przez LM nie da się pić a ta z VM-a wychodzi automatycznie i bez wysiłku jako bezzapachowa. Co człowiek - to opinia. ja przymierzam się do zbadania VM-a na moim sprzęcie (mam przygotowany wylot, potrzebuję jeszcze tylko samej chlodnicy Liebiga). Zamierzam zrobić chłodnicę wg. projektu Jarosława - 60 cm rurki "15-tki" otoczonej 50 cm płaszczem wodnym. Tak ma Jarosław w swoim projekcie i tak radzi. Czy ktoś ma jakieś inne przemyslenia na ten temat - zwłaszcza wymiarów? Na razie e-ARC-a nie będę używał.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 14:28
autor: pompiarz
Rozmawiałem z tym gościem co robi te kolumny a jest to dr.inż. w tej dziedzinie stwierdził że jest błędem dawanie na spód miedzi ,właściwości katalityczne uzyskamy najlepiej na górze kolumny,więc sam już nie wiem

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 14:33
autor: pokrec
Może w tym szaleństwie jest metoda? Tutaj wszyscy kładli na spód - możesz spróbować włożyć na wierzch i porównać. Nic nie tracisz. Ja nie używam katalizatora miedzianego w ogóle i nic jajem nie pachnie. Inna sprawa, że mam spirale deflegmacyjną z miedzi zamiast z rurki karbowanej. I z definicji ta spirala jest na samym szczycie.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 15:39
autor: Zygmunt
W kolumnach przemysłowych jest na górze. "Dr gorzelnictwa"- dobre.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 16:34
autor: szabix
Argumentem za stosowaniem miedzi na dole kolumny był wpływ wyższej temperatury na szybkość reakcji tam zachodzących (Reguła van 't Hoffa). Kontrargumentem jest fakt, iż "na górze" pary są już "oczyszczone" w procesie rektyfikacji, więc miedź może działać selektywniej.

Jeśli osoba obeznana z tematem wskazuje na konkretne miejsce, to, mam nadzieję, nie rzuca słów na wiatr i poparte to jest konkretnymi badaniami. Bynajmniej nie doszukiwałbym się tu szaleństwa.

Re: budowa kolumny pomoc

: piątek, 23 mar 2012, 17:44
autor: Zygmunt
Chodzi o efekt końcowy- to, że w przemysłowych filtr katalityczne są na górze podyktowane jest względami praktycznymi- łatwiej je wymieniać. W domowych konstrukcjach wymiana miedzi nie jest jakimś problemem, a liczy się efekt. "Desmrodyzacja" udaje się zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku.

Re: budowa kolumny pomoc

: poniedziałek, 16 kwie 2012, 18:09
autor: pompiarz
Zakupiłem kolumnę na allegro, odpaliłem i produkt końcowy 96%

Re: budowa kolumny pomoc

: sobota, 28 kwie 2012, 10:06
autor: kosaszeryf
pompiarz pisze:Zakupiłem kolumnę na allegro, odpaliłem i produkt końcowy 96%

masz link do tej aukcji?
jak pierwsze wrażenia z obsługi??

Re: budowa kolumny pomoc

: niedziela, 6 maja 2012, 11:49
autor: pompiarz
http://allegro.pl/destylator-rektyfikat ... 73769.html

Pierwsze puszczenie troszkę się zamotałem ale drugie już rewelacja.
14 mycek i 20 cm miedzi (sprężynki ) bez nieprzyjemnych zapachów