Strona 1 z 1

Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 24 sty 2009, 10:55
autor: mima
Zauważyłem że na naszym forum często powtarzają się te same pytania,- np. co to jest dobra woda!?

co znaczy "dobra woda" to rozumiem zwykła mineralka mieszkam na wiosce i kranówke mamy tu też super
Do wódki czystej z czystego spirytusu najlepsza jest woda destylowana potem demineralizowana. Do wodek smakowych (brandy = z win) lepsza jest woda 'naturalna', znaczy żródlana, ze studni. 'Dobra' znaczy tu smaczna, bez minerałów, które mogą powodować wytrącanie się czegoś pod wpływem alkoholu.

Postanowiłem, więc przybliżyć nieco ten temat.

Zacznijmy więc od początku, i przybliszmy sobie , co to jest -woda demineralizowana?

1.Woda demineralizowana (dejonizowana) - woda pozbawiona obcych jonów przez wymianę ich na jony wodorowe i wodorotlenkowe pochodzące z wymieniacza jonowego lub przez wielokrotną destylację.

Co to jest woda destylowana?

Woda destylowana to woda pozbawiona metodą destylacji soli oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających. Zawiera rozpuszczone gazy np. azot, tlen, dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia lotnymi substancjami organicznymi. Stosowana w analizie chemicznej, jako rozcieńczalnik elektrolitu w akumulatorach, oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka czystość roztworu.

Po co wodę destyluje się dwa razy? (śmiszne, wiadomo - żeby miała więcej % ;) )

Woda podwójnie destylowana to woda poddana dwukrotnej destylacji. Po pierwszej destylacji wodę poddaje się uzdatnianiu inną metodą np. utlenianiu nadmanganianem potasu związków chemicznych. Proces pozwala na usunięcie zanieczyszczeń nieusuwanych przez destylację np. pozostałości lotnych związków organicznych. Następnie poddaje się powtórnej destylacji.

Demineralizacja ( troszkę trudne słowo, od czasu do czasu, może się język poplątać :D )
Co to jest, i jak się to robi?


Demineralizacja jest szeroko stosowana do uzyskiwania wody oczyszczonej w laboratoriach "na żądanie". Demineralizacja działa poprzez wymianę jonów wodorowych na zanieczyszczenia kationowe, oraz jonów hydroksylowych na zanieczyszczenia anionowe wody zasilającej. Złoża żywicy jonowymiennej składają się z małych sferycznych ziarenek, przez które przechodzi woda zasilająca. Po pewnym okresie czasu, kationy i aniony zastąpią wszystkie aktywne miejsca wodorowe i hydroksylowe w żywicy, ( Wiem że większość słówek tu użytych jest mało zrozumiana, ale muszę napisać jakie zjawiska wtedy zachodzą.) Wkład taki będzie wtedy, wymagał wymiany lub regeneracji. Demineralizacja posiada wiele zalet względem destylacji w produkcji wody oczyszczonej. Po pierwsze, jest procesem "na żądanie" - woda jest dostępna wtedy, gdy jest potrzebna. Po drugie, przy użyciu żywicy o wysokim stopniu czystości, praktycznie całość związków jonowych zostanie wtedy usunięta z wody.
To są najważniejsze, ale nie wszystkie wiadomości, króre tu przedstawiłem.

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: czwartek, 29 sty 2009, 15:14
autor: forma
witam profesora MIME...

Odpowiadasz na pytania wcześniej,niż je zadajemy... :D super
dzięki za to i szacunek dla Ciebie :respect:

zdradz nam tajemnice jakiej Ty wody używasz....?


NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: czwartek, 29 sty 2009, 16:07
autor: mima
Jakiej wody ja używam!? :D

Hahahaha!

Do nastawu leje kranowkę ,, u mnie woda dobra" :D Tu gdzie mieszkam mamy jedną z lepszych wód w Polsce,- podobniesz.
Woda jest miękka, mało minerałów i bardzo mało, jeżeli jest w ogóle
chloru. Przez dwadzieścia pare lat nie było go wcale.

Natomiast do destylatu, dolewam wodę demineralizowaną, którą kupuje w Tesco 5l. 2.80zł.

Ot - i wszystko.

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 12:06
autor: bogdan
Kolego Mima, zrobiłeś nam tu wykład z chemii i fizyki, dodałeś jaką wodę sam stosujesz lecz bez argymentów. Stosuję bo lepsza i już.
Mnie i myślę, że nie tylko mnie zależałoby na tym, aby wiedzieć dlaczego ta a nie inna.
Od czego zależy zmętnienie psoty po dodaniu wody, jaki to minerał czy pierwiastek jest za to odpowiedzialny?
Woda destylowana czy zdemineralizowana nie jest najzdrowsza. Dodam, że 2 mies. temu kupiłem wodę zdemineralizoaną w op. 5l do żelazka, teraz powąchałem ją i co? sam plastik!!! W ub. tygodniu byłem w Tesco i widziałem wodę zdemineralizowaną po bodajże 5,20 za 5l.(w promocji) Nie kupiłem, a nie kupiłem ponieważ:
Gdzieś na sąsiednim forum wyczytałem, że ktoś tam rozcieńcza psotę wodą mineralną Żywiec, ta woda op. 5l koszt. 4,80. ten ktoś używa jej, ponieważ ta woda jest uboga w minerały. Ogólem zawiera 311,54 ml/l.
U nas mamy dobrą wodę wodociągową, lecz jest ona bardziej (inaczej) mineralna niż Żywiec. Herbata z niej jest niesmaczna, a na powierzchni robią się nieapetyczne osady.
Kawa natomiast jest dobra. Herbata z Żywca jest super.
Wczoraj byłem w Makro kupić zapas Żywca i zobaczyłem obok wodę ARO pt "Aleksandria" 5l za 1,85 zł
Spojrzałem na składniki i okazało się, że ma 258,62 mg/l więc kupiłem flaszkę czyli peta.
Herbata jest z niej super!!!
Ale się rozpisałem :oops:
Jak tylko zpsocę swój spirycik zrobię eksperynenty z każdą z tych wód i wszystko Wam opiszę niezawodnie.

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 12:38
autor: mima
No Bodziu a jakie argumenty, ja Ci mogę przytoczyć.

Post powyżej jest POSTEM PILOTOWYM, i służy do
Nawiązania dyskucji na ten temat.
Zresztą jak to w polsce, dużo ludzi robi po swojemu,
I do końca życia, ich nie przekonasz że inaczej jest lepiej.

Ja teraz używam wody przegotowanej i jestem
też zadowolony.
Według mnie, kilka różnego rodzaju wód, jest dobrych,
Ale każdy musi wybrac dla siebie to, co mu odpowiada najlepiej.

A wtedy potrzebne są jakies chociaż pdst. informacje,- prawda? :D

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 15:40
autor: bogdan
Dlatego ja będę eksperymentował tak jak napisałem wyżej a efekty opiszę niżej.
Może inni też się przyłączą, może też ktoś będzie wiedział co jest odpowiedzialne za klar a właściwie jego brak po zmieszaniu. Ja kiedyś to wiedziałem, ale to było dawno i nie pamiętam.
PS producenci dobrych trunków na wyścigi chwalą się tym, że woda użyta przez nich jest idealna, jedyna i niepowtarzalna więc na pewno nie jest destylowana ani "zdemoralizowana" ;)

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 18:23
autor: marer
Bogdan
Ja nigdy nie nie używałem wód z marketów .
Ostatnio rozcieńczyłem destylat z wina woda destylowana do mocy 43% i jest klarowny jak łza smak również jest wyśmienity.
Ale nie odważyłem się tego zrobić na wodzie destylowanej zakupionej w markecie czy stacji benzynowej.
Wodę przedestylowałem sobie sam na swoim puzonie 10 litrów wody zeszło mi 2 godzinki ,
ale wiem że jest pewna .

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 19:03
autor: bogdan
Wiesz Marer to jest dobra informacja, ale.......
No właśnie jest jedno ale> Ty rozcieńczałeś sak sądzę destylat z bukietem zapachowym.
Jeszcze nie wiem napewno, lecz KEG chyba pamięta poprzednie zapachy i woda destylowana z niego może takie zapachy mieć, nie robiłem a Ty tak więc powiedz jak to jest.
Z kolei do rozcieńczania wódek czystych, no wiesz o co chodzi no i jest jeszcze węgiel.
Jak nie wyjdzie ze żródlanymi to zrobię po twojemu.

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 20:34
autor: Calyx
Ja robie taki dziwny pewnie dla niektorych "myk".
Gotuje wode i takim wrzatkiem rozcienczam psote.
O ile kranowa czy mineralna czasem powodowala, ze metnialo,
to taka psota na cieplo :) zawsze jest krysztalowa.

Czy mi nie odparowuja procenty?
Nie, bo dolewam do zimnej psoty i zanim dojdzie do temp. parowania
(a pewnie nawet nie dojdzie) to zdaze zakrecic butle :)

Pozdrawiam
Calyx

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 21:03
autor: bogdan
No to znowu zaskoczyłeś, pewno nie tylko mnie. Komu by przyszło do głowy psotę zalać wrzątkiem, chyba tylko Calyxowi. Cały x. :klaszcze:
Masz tabelę, czy wyliczasz np ile wrzątku na 1L 92% aby uzyskać 45%?

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: wtorek, 3 mar 2009, 21:17
autor: Calyx
bogdan pisze:...czy wyliczasz np ile wrzątku na 1L 92% aby uzyskać 45%?
Wyliczam

92 - 45 = 47
na 1L spirytusu 92% nalezy dac 47 : 45 = 1,04 wody
To tez taki prosty myk wyliczankowy.

Czy to na pewno dokladne i pewne wyliczenie?
Czy dokladne, to nie wiem :)
Czy pewne, tak, bo sie jeszcze nie otrulem :D
Acha, wiem ze wrzatek zwieksza swoja objetosc
ale mi to zupelnie nie przeszkadza (heh).

Pozdrawiam serdecznie
Calyx

Re: *** CO TO JEST DOBRA WODA? **

: niedziela, 8 mar 2009, 19:39
autor: mima
Ten wrzątek, to bardzo ciekawa
sprawa. Muszę kiedyś tego spróbować.

Bimberek smakowy

: czwartek, 30 lip 2009, 21:39
autor: marcus
Podobno można samemu robić wodę destylowaną do rozcieńczenia, ja na to nie mam zbyt dużo czasu, bo moja aparaturka jest poza miejscem mojego zamieszkania, czy tzw. psoty nie mogę rozcieńczyć wodą destylowaną, kupionej np. na stacji benzynowej lub w innym sklepie.

Re: Bimberek smakowy

: czwartek, 30 lip 2009, 21:58
autor: Zygmunt
Witaj,
Jasne, że możesz, ale wody destylowanej raczej w sklepach nie znajdziesz- a na stacji kupisz raczej wodę demineralizowaną (też się nada, ale mi "nie smakuje").
Generalnie przy rozcieńczaniu należy uważać, żeby użyta woda miała mało minerałów- inaczej wódeczka nam dosłownie zbieleje- minarały sie wytrącą. Chociaż na smak to nie wpłynie, to aspekty wizualne będą bardzo niefajne...
Z doświadczenia wiem, że nadaje się woda "Żywiec Zdrój" (ogólna mineralizacja poniżej 190mg/l), no i destylka. Ja destylkę mam na hektolitry w laboratorium, więc problem mi odpada :)
Jakbyś szukał wody do rozcieńczania w sklepach patrz na etykiecie na minerały- ogólna mineralizacja nie powinna przekraczać ~250mg/l (wartośc ustalona eksperymentalnie, na pewno nie jest regułą), a juz na pewno unikać trzeba wszelkich "wód leczniczych"- one potrafią miec i ponad 2000mg/l.
Pozdrawiam!

Re: Bimberek smakowy

: czwartek, 30 lip 2009, 23:04
autor: marcus
Zygmunt, skoro uważasz że własna woda destylowana jest najlepsza, to ja nie będę eksperymentował z tą ze stacji benzynowej.
Napisz jak to zrobić.

Re: Bimberek smakowy

: czwartek, 30 lip 2009, 23:10
autor: Zygmunt
Tak jakbyś destylował psotę, z tym, że zamiast nastawu wlewasz do kotła wodę. Ewentualnie jeżeli masz rzadko dostęp do aparatury wstaw na gaz czajnik pełen wody, zatkaj wylot korkiem silikonowym (do kupienia jako korek do balonów, na stoiskach winiarskich w marketach), w dziurkę w korku włóż kilka metrów wężyka silikonowego (zadziała jak prosta chłodnica powietrzna) i pod wylot węża podstaw butelkę. Po kilkudziesięciu minutach będziesz miał flachę destylki :)

Fotka korków (żebyś wiedział co kupować):
Obrazek

Re: Bimberek smakowy

: piątek, 31 lip 2009, 09:36
autor: marcus
Tak myślałem, ale wolałem się upewnić.
Najpierw pomyślałem, że wykorzystam starą aparaturkę, bo kolumny mi szkoda., ponieważ przy gotowaniu wytrąci się z wody dużo związków i w zbiorniku powstanie tzw. "kamień"
Podany przez Ciebie sposób jest prosty i tani. Aparaturkę oddam dla szwagra niech się uczy i robi sam. On lubi te trunki i jak dotąd to on był głównym odbiorcą moje psoty.

Re: Bimberek smakowy

: piątek, 7 sie 2009, 20:38
autor: bogdan
A ty Zygmunt to zapewne za kołnierz wylewasz ;) .
dodam, że w Makro jest woda mineralna spełniajęca powyższe warunki, nazywa się Aleksandria i kosztuje 1,70 zł/5l.

Re: Bimberek smakowy

: wtorek, 11 sie 2009, 12:50
autor: PiotrekRodzyn
hmm...
Witam Kolegów Psotników! :poklon;

wprawdzie nie robiłem doświadczeń na wodzie destylowanej / demineralizowanej, ale do rozcieńczania psoty po pierwszym pędzeniu używam zwykłej kranówy przegotowanej i wydaje mi sie, że też jest dobrze. (zaznaczam, że mieszkam na wsi i używam wody ze studni nie z tzw ,,wodociągu'', czyli nie ma w niej grama chloru) 8-)

wczoraj dokonałem zakupu kega 50l wiec może i sprawdzę czy jest różnica pomiędzy wodą destylowaną ze sklepu, destylowaną w domu a zwykłą przegotowaną.

Co Myślicie?? :|

Re: Śliwowica 2009

: czwartek, 29 paź 2009, 21:10
autor: mpi4
Dziś rozcieńczałem gotowy produkt wg tablic alkoholometrycznych do ok 60%. Po zakończeniu operacji moja śliwowica w świetle wydaje się lekko mleczna. Woda użyta do rozcieńczania to nałęczowianka. Dodałem również troszkę dębu prażonego.
Pozdrawiam

Re: Śliwowica 2009

: czwartek, 29 paź 2009, 21:22
autor: bogdan
Nałęczowianka jest dobra do picia, zawiera dużo minerałów, do rozcieńczania smakówek niestety się nie nadaje.
Najlepszą wodą do smakówek jest woda zdemineralizowana.
Ja spirytus rozcieńczam wodą mineralną "aleksandria", "żywcem" lub kranówą. Spirytus, jak sie przekonałem każdą wodą bez ryzyka zmętnienia można rozcieńczać, destylaty smakowe tylko taką, która nie zawiera minerałów!!!
Im mniejsza moc, tym wieksze zbielenie psoty. Jest to zjawisko nieodwracalne, tylko ponowna destylacja może zamienić "mleko" w klarowny alkohol.

Re: Śliwowica 2009

: niedziela, 1 lis 2009, 20:50
autor: Jano68
bogdan pisze: Ja spirytus rozcieńczam wodą mineralną "aleksandria", "żywcem" lub kranówą. Spirytus, jak sie przekonałem każdą wodą bez ryzyka zmętnienia można rozcieńczać, destylaty smakowe tylko taką, która nie zawiera minerałów!!!
Im mniejsza moc, tym wieksze zbielenie psoty. Jest to zjawisko nieodwracalne, tylko ponowna destylacja może zamienić "mleko" w klarowny alkohol.
Czy zwykła woda deminaralizowana (taka do żelazka) się nadaje do rozcieńczania psoty?
Jakiej wody używacie?
Ja dziś rozrobiłem wodą kranówą gotowaną i zong :x Mleko w butelce ;/

Re: Śliwowica 2009

: niedziela, 1 lis 2009, 22:14
autor: Zygmunt
Demineralizowana się jak najbardziej nadaje- to właśnie minerały gwarantują nam mleczko...

Re: Śliwowica 2009

: poniedziałek, 2 lis 2009, 08:06
autor: dmatys
Ja na próbę rozrobiłem wodą przegotowaną - i powiem że z rezultatów jestem zadowolony - mleka nie ma - tylko delikatny osad na dnie się zrobił - minimalny.
Podejrzewam że wszystko zależy od tej "kranówy" jaka u nas płynie....

Re: Śliwowica 2009

: poniedziałek, 2 lis 2009, 16:59
autor: cafekot
Do rozcieńczania używam najtańszej wody z marketu, warto porównać zawartość minerałów w wodzie o cenie ok. 2 zł za pięć litrów, a w wodzie za ok. 3 zł za 1,5 litra – sami zobaczycie że, w tej pierwszej nie ma co nam zabarwić psoty.

Re: Śliwowica 2009

: poniedziałek, 2 lis 2009, 20:52
autor: bogdan
Niekoniecznia, kol cafekot. Żywiec wcale nie jest najtańsza, a zawiera niewiele minerałów, a dokładnie 311,50mg/dm3. butla 5l kosztuje ca 5,00zł a butla 5l wody z Biedronki za ca 2,00zł zawiera dokładnie nie pamietam, chyba 2 lub 3 razy wiecej minerałów. Wniosek z tego taki, że trzeba czytać etykietę

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 2 lis 2009, 21:23
autor: dmatys
Więc podsumowując tą dyskusję co najlepiej kupić do rozcieńczania smakowych naszych wyrobów :?:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 2 lis 2009, 21:28
autor: Zygmunt
Destylka, demineralka, Żywiec niegazowany, Lato źródlana...

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 4 lis 2009, 17:48
autor: Jano68
Już mi ręce opadają z tą wodą...... :evil:
Dziś kupiłem kolejną wode do rozcieńczenia i znowu porażka. Woda "Żywiecki kryształ" niegazowana dała mgiełkę po rozcieńczeniu jak poprzednie.
http://a.pl/Produkt-5636/Zywiecki-Krysz ... azowana-5l
Na etykiecie: "niskomineralizowana, suma oznaczonych składników mineralnych 128,18 mg/l"

Może o ten Żywiec wam chodzi?
http://www.zywiec-zdroj.pl/#/1X0X

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 4 lis 2009, 20:36
autor: cafekot
Mało prawdopodobne ale może do psoty dodawałeś anyżu - taki trunek zawsze po połączeniu z wodą zrobi się mętny, wiedzą o tym miłośnicy : absyntu, araku, ouzo, raki.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 4 lis 2009, 21:42
autor: Calyx
Jano68 pisze:Już mi ręce opadają z tą wodą...
Zagotuj wodę w czajniku i dolej do psoty wrzątku.
Wcześniej policz ile tej wody masz nalać aby % Cię zadowalał.
Na wszelki wypadek przeprowadź próbę na małej ilości.
W moim przypadku ten sposób zawsze działa ale...

A i jeszcze jedno, bez obawy,
"duch" z psoty Ci nie ucieknie od wrzątku :)

Pozdrawiam Calyx

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 4 lis 2009, 22:05
autor: Zygmunt
Calyx pisze: Zagotuj wodę w czajniku i dolej do psoty wrzątku.
A to dość ciekawe, bo ja zawsze przy problemach z rozcieńczaniem (zawsze najpierw rozcieńczam próbkę) staram się dodawać wodę do spirytusu wcześniej mocno chłodząc obie ciecze- wodę prawie do zera, alkohol nawet do -1, -2.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 4 lis 2009, 22:15
autor: Calyx
Zygmunt pisze:...staram się dodawać wodę do spirytusu wcześniej mocno chłodząc obie ciecze...
Każda metoda dobra skoro prowadzi do celu :)
Tę metodę z wrzątkiem już kiedyś opisywałem na forum.
Też wtedy wywołała zdziwko (heh) Nie wiem ile osób jej próbowało
ale u mnie skończył się problem zmętnienia psoty.

Pozdrawiam serdecznie :)
Calyx

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 7 lis 2009, 22:20
autor: Kucyk
Kuc jest zdecydowanie za wodą Żywiec Zdrój. Droga, ale nigdy nie zawiodła. No i galonik po niej pozostaje na zbieranie skroplin...
Wystrzegać się należy podróbek typu Żywiec, Żywiecki kryształ i podobnych. Woda demineralizowana z marketu miała jakiś nieciekawy posmak i nie podobał mi się smak całości produktu po rozcieńczeniu. Więcej nie będę jej używał.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 8 gru 2009, 13:13
autor: remogg
KOLEGO Calyx.

Wielkie dzięki za tą twoją gorącą wode.

W piątek psociłem pierwszy raz. Wszystko wyszło super. Problem zaczął się po rozcięczeniu psotki z wodą źródlaną. Wyszło mleko. Wielce zdziwiony reszte rozrobiłem z przegotowaną wodą ale zimną. Efekt -bardziej przejrzyste mleko.

Wielce wściekły pokopałem na forum i tu rada kolegi Calyxa żeby z gorącą wodą.

Mleko przedestylowałem jeszcze raz bo nic innego do głowy mi nie przyszło. I teraz psotke rozrobiłem z gorącą wodą w słoiku. Słoik zakręciłem i dałem do zimnej wody żeby ostygło.
Efekt- krystalicznie czysta wódeczka o mocy 53%.

KOLEGO CALYX JESZCZE RAZ DZIĘKI ZA WSPANIAŁĄ RADE.


POLECAM TĄ METODĘ WSZYSTKIM KTÓRZY MAJĄ PROBLEM Z MĘTNIENIEM PSOTKI.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 11 gru 2009, 11:07
autor: Jano68
remogg pisze: Efekt- krystalicznie czysta wódeczka o mocy 53%.
Rozcieńczanie do ok 55% nie stwarzało mi problemów z mętnieniem. Po prostu leję urobek z wodą Żywiec Zdrój w stosunku 50/50 i wszystko jest OK.

Mętnienie pojawia się gdy chcę jeszcze obniżyć zawartość procentową np do 40% :x
Tu żadna z podanych metod, nawet ta na gorąco się nie sprawdziła. :evil:
Już nie mam pomysłu jak to zrobić by było klarownie. Tak więc spożywane jest 55%vol :D

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 7 sty 2010, 13:58
autor: remogg
Jano68 pisze:Już nie mam pomysłu jak to zrobić by było klarownie. Tak więc spożywane jest 55%vol :D

Kolego Jano68 po przeprowadzeniu kilku eksperymentów uzyskałem 40% czystą psotke.
Rozcieńczałem w ten sposób, że wodę dodawałem w partiach po 90ml (oczywiście gorącą), czyli jak miałem do dodania 200ml wody to dodawałem najpierw 2 x po 90ml i 1 x 20ml. W momencie gdy chciałem dodać całą wodę od razu to robiło się mleko. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, ale w końcu udało mi się uzyskać 40% krystalicznie czystą wódeczkę. :D

POZDRAWIAM

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 7 sty 2010, 23:59
autor: arturo278
Witam stosuje kranóweczkę tyle że gotowaną i nigdy nie miałem problemu. Ni smaku ni koloru nie zmienia.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 8 sty 2010, 09:03
autor: Jano68
remogg pisze: Rozcieńczałem w ten sposób, że wodę dodawałem w partiach po 90ml (oczywiście gorącą), czyli jak miałem do dodania 200ml wody to dodawałem najpierw 2 x po 90ml i 1 x 20ml.
Jakie odstępy czasowe stosowałeś pomiędzy partiami wody?
Może jeszcze tej metody spróbuję.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 8 sty 2010, 16:30
autor: remogg
jano68 pisze:Jakie odstępy czasowe stosowałeś pomiędzy partiami wody?

Odstępy czasowe to parę sekund. Wlewam trochę wody zamieszam i następna dawka.

Życzę udanej próby.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 30 mar 2010, 21:11
autor: drgranatt
Witam wszystkich psotników.
Do rozrabiania spirytusu zarówno tego sklepowego jak i tego otrzymanego z psocenia używałem wszystkiego co mi wpadło do ręki. Efekty były różne. Aby realnie można było cokolwiek powiedzieć na ten temat to musimy być na 100% pewni, że w trakcie psocenia nic niepożądanego nie przedostało się do naszej psoty (użyte materiały), jest to pierwszy warunek.
Jeśli ten warunek został spełniony to możemy być pewni, że po dodaniu odpowiedniej wody nic nam nie wytrąci się i płyn będzie przezroczysty. Każdy może metodą prób i błędów dobrać odpowiednią dla swoich potrzeb wodę. Całkiem spokojnie można stosować zwykłą kranówę pod warunkiem, że to co leci z kranu pochodzi ze studni głębinowych bez zbytniej ingerencji człowieka (chlorowanie itp).
Choć u mnie woda nie jest najgorsza to ja do tego celu stosuję wodę źródlaną niegazowaną ŻYWIEC (taką w 5 l butlach) i nie mam żadnych efektów ubocznych. Rozcieńczona do 45-50 % psota jest kryształowo przezroczysta.
Kolumnę mam z miedzi z deflagmatorem i refluksem a chłodnicę ze szkła. Natomiast połączenia elastyczne (nie da się wszystkiego na sztywno) z wężyków z czystego silikonu.

Rozcieńczanie/woda destylowana itp.

: czwartek, 1 kwie 2010, 17:16
autor: B14!
czołem, szukałem tematu który by rozwiał moje wątpliwości, ale albo źle szukałem, albo nikt tego jeszcze nie napisał.

Mianowicie większość poleca do rozcieńczania destylatu wodę destylowaną, postanowiłem spróbować i pojawił się mały problem, mianowicie kupiona na stacji benzynowej woda po prostu śmierdzi plastikiem z którego zrobiona jest bańka. Inteligencja mi podpowiada, że jak śmierdzi plastikiem to lepiej nie dolewać :bezradny:

I stąd takie głupawe pytanie, czy kupujecie jakąś konkretną wodę destylowaną, sami ją destylujecie, czy lejecie śmierdziucha.

Na chwilę obecną poradziłem sobie rozrabiając najtańszą wodą źródlaną, nic nie zmętniało więc jest ok, ale w końcu forum jest po to aby rozkminiać nawet najgłupsze problemy :odlot:

Re: Rozcieńczanie/woda destylowana itp.

: czwartek, 1 kwie 2010, 20:11
autor: sverige2
Chodzi o wodę osobiście przedestylowana na swoim własnym sprzęcie,co nie jest ani trudne, ani kłopotliwe, z pożytkiem dla sprzęt i spożywającego. Pozdrawiam

Re: Rozcieńczanie/woda destylowana itp.

: czwartek, 1 kwie 2010, 21:34
autor: czutka
Ja rozcieńczam wodą destylowaną z kaufland, zawsze wychodzi kryształ.

Pozdrawiam Czutka

Re: Rozcieńczanie/woda destylowana itp.

: piątek, 2 kwie 2010, 10:00
autor: Zygmunt
Na stacji nie spotkałem się z wodą destylowaną, a jedynie demineralizowaną. I istotnie jechała plastikiem ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 12 maja 2010, 09:32
autor: Karalio
Chciałbym dodać od siebie taką ciekawostkę że whisky szkocka, aby uniknąć mętnienia po dodawaniu wody lub lodu jest schładzana do ujemnych temperatur przez producenta a potem odfiltrowywana filtrem czasteczek stałych, ten proces zubażą ją jeśli chodzi o smak ale jest wymogiem rynku amerykańskiego. Co więcej jeśli chodzi o whisky rozlewaną z beczek w edycjach cask strength mętnienie jest normalny zjawiskiem i w pełni akceptowalnym, ale to tak tylko jako ciekawostke chciałem dodać.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 31 sie 2010, 15:20
autor: ewan
Tak wnioskując z tego co przeczytałem w tym temacie to każda woda dobra czy to kranówa czy destylowane demineralizowane czy też Żywiec aby nie był mętny produkt końcowy. Czy mam rację, czy też jest jakaś minimalna różnica między nimi, która pozwala wybrać którąś z nich jeśli oczywiście po rozcieńczeniu każdą z nich towar jest czysty?

Re: Rozcieńczanie/woda destylowana itp.

: wtorek, 31 sie 2010, 19:30
autor: rozrywek
B14! pisze:czołem, szukałem tematu który by rozwiał moje wątpliwości, ale albo źle szukałem, albo nikt tego jeszcze nie napisał.

Mianowicie większość poleca do rozcieńczania destylatu wodę destylowaną, postanowiłem spróbować i pojawił się mały problem, mianowicie kupiona na stacji benzynowej woda po prostu śmierdzi plastikiem z którego zrobiona jest bańka. Inteligencja mi podpowiada, że jak śmierdzi plastikiem to lepiej nie dolewać :bezradny:

I stąd takie głupawe pytanie, czy kupujecie jakąś konkretną wodę destylowaną, sami ją destylujecie, czy lejecie śmierdziucha.

Na chwilę obecną poradziłem sobie rozrabiając najtańszą wodą źródlaną, nic nie zmętniało więc jest ok, ale w końcu forum jest po to aby rozkminiać nawet najgłupsze problemy :odlot:
możliwe że wpadłeś na ciekawą sprawę, dosyć ważną jednak, butelki destylowaną w motoryzacyjnych moga nie być przeznaczone do spożywki tylko do chemii, stąd jechanie plastikiem, to moje przypuszczenia, co do rozrabiania, to ja rozrabiam mineralną w 5l baniakach typu aqua, po 2 zyle sztuka, co więcej do drugiego psocenia też leję wodę nie z kranu tylko z źródła, przywozimy sobie ze źródełka raz na miesiąc. Zawsze to nie lepsze niż nasz kranówa zawapniona na maxa.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 3 wrz 2011, 22:22
autor: bliher
Witam. Jak dla mnie kolega Calyx rozwiązał problem mętnienia podczas rozrabiania. Wrzątek dolewam bardzo powoli do mojego produktu i nie ma problemu. Wychodzi kryształ i nie tylko u mnie to działa. Calyx jesteś wielki moim skromnym zdaniem. Z krystalicznym pozdrowieniem bliher.

Nobel dla Calyxa. :respect:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 4 wrz 2011, 18:52
autor: Calyx
bliher pisze:...Calyx jesteś wielki...
:oops: niestety tylko w pasie ale walczę dzielnie z tą przypadłością :D

Co do pozostałych zagadnień jestem tylko psotnikiem hobbystą
z pewnym zacięciem do "kombinatoryki".
Na Nobla z psotyfikacji też bardziej niż ja zasługuje paru Kolegów z AD :)

Pozdrawiam serdecznie Calyx

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 5 wrz 2011, 22:38
autor: olo 69
Super woda do rozcieńczania naszych produktów http://www.niam.pl/pl/ots/3995-zywiecki ... iegazowana
Do kupienia w Carefourze po około 3,30 zł za 5 litrów.
Woda ta charakteryzuje się bardzo niską ilością składników mineralnych.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 5 wrz 2011, 22:49
autor: Kerry
A ile ma biedronkowa 5-litrówka? Bo jest po ok. 1,5 zł.
A tescowa? Zdaje się poniżej złotówy.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 6 wrz 2011, 07:26
autor: olo 69
Woda Żywiecki Kryształ jest wodą która posiada najmniejszą ilość składników mineralnych.Nie znalazłem jeszcze wody źródlanej o niższej zawartości.
Te z Biedronki i Tesco mają składników dużo więcej a tym samym mogą dużo szybciej mętnieć po rozrobieniu.
Po za tym smak wody Żywiecki Kryształ jest mocno obojętny.
Dla mnie to numer 1.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 6 wrz 2011, 21:29
autor: Partyzant
Po moich doświadczeniach z wodą, doszedłem do wniosku. Im wolniej pędzę tym czystszy destylat. A wtedy woda nie gra tak wielkiej roli.( chodzi o rozcieńczenie )

Zawsze używam tej samej wody(źródlanej). Kiedy pędziłem szybko, to destylat wychodził mętny. W miniony koniec tygodnia pędziłem wolno i mam kryształ. Mi się wydaje że tu jest pies pogrzebany.

Zauważyłem to przez przypadek kiedy pędziłem bardzo szybko i po zmieszaniu z woda wyszła kicha aż sam się zdziwiłem, dlaczego wyszło mętne. :piwo:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 8 wrz 2011, 22:07
autor: Partyzant
Odszczekuje co wyżej napisałem. :bardzo_zly:
Jest minimalnie mętne
Raz wychodzi a raz nie, muszę dalej szukać. Następnym razem rozrobię z gorąca woda.
Ps.Z góry przepraszam za możliwość wprowadzenia w błąd :poklon;

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 9 wrz 2011, 20:11
autor: jajek12
Witam. Ja od kiedy rozcieńczam demineralizowaną - nie mam problemów. Kupuje w Tesco po 3,99 zł. za 5 litrów. Kiedyś rozcieńczałem kranówką, aż do czasu...... kiedy zrobiło się mleko :twisted: . Od półtora roku nie mam z tym problemów.
Pozdro. jajek12.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 30 paź 2011, 00:28
autor: bystym
Witam.

Dorzucę info o wyniku moich doświadczeń z rozcieńczaniem domowego spirytusu.

Stosowałem wiele różnych metod opisywanych również na Forum. Zawsze jednak choćby lekka opalizacja się pojawiała, nawet gdy używałem wody o niskiej zawartości minerałów. W końcu zastosowałem sposób opisany przez J. Pischla w „Destylatach alkoholowych”. Polega on na swobodnym zmieszaniu spirytusu z wodą do 50% stężenia alkoholu, a potem wolniutkim, kropelkowym dodawaniu wody do zaplanowanego stężenia. Niestety i to doprowadziło do opalizacji więc mocno już wkurzony do kolejnej porcji spirtu całą wodę wlałem jednym ruchem. I co? I w butli, po uspokojeniu się mieszaniny, miałem krystaliczny płyn. Zadowolony z efektu zamieszałem jeszcze energicznie całość i ... znowu opalizacja.

Po jakimś czasie kolejne rozcieńczanie do ok. 45% przeprowadziłem więc z zastosowaniem nabytych doświadczeń. Wlałem szybko całą wyliczoną ilość wody do spirytusu (źródlany Żywiec), odczekałem, aż mieszanina się uspokoi, a potem ostrożnie mieszałem. Dla lepszego wymieszania powtórzyłem tę operację trzykrotnie. Efekt – krystaliczna mieszanina.

Nie mam pojęcia dlaczego u mnie ta metoda działa, a nie działały inne, które dawały dobre efekty innym. Ale jeśli ktoś z kolegów nie znalazł jeszcze swojego skutecznego sposobu, to radzę wypróbować.

życzę sukcesów w mieszaniu.
Bogdan

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 30 paź 2011, 10:46
autor: we125
Ja używałem do rozcieńczania kilku rodzajów wody mineralnej. W każdym przypadku uzyskiwałem krystalicznie czysty alkohol. Więc teraz kupuje najtańszą jaką spotkałem 5 l za 2.50 Aqua park.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 30 paź 2011, 21:22
autor: Wald
Kurde! Chłopaki, to ja gdzieś z buszu jestem! Nigdy nie zastanawiałem się czym rozcieńczać. Grubiańsko leję kranówę i tyle. Nie stosuję nawet żadnych kalkulatorów. Dolewam, mieszam, mierzę i znowu dolewam... itd. itd. Jak na razie nie zamierzam niczego zmieniać. Nie wiem jak to robię i nie mam pojęcia czemu nie miałem jeszcze problemu z klarownością. Tak jest, a ja się z tego cieszę.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 00:29
autor: Lukstir
Kurde!! A mnie się wydaje, że cała sprawa opiera się o ilość kamienia, wapienia w wodzie.
Np. w Małopolsce, Jura Krakowsko-Częstochowska gdzie ujęcia są z głębin i pokładów kamienia wapiennego, może występować efekt bielenia wody przy rozcieńczaniu. Mnie tak się zdarzyło ze dwa razy, bo tyle razy rozcieńczałem wodą z kranu. Ale to samo ma miejsce przy gotowaniu, normalnie czuć kamień w smaku, a czajniki odkamieniać trzeba minimum co miesiąc :( . Wodę po gotowaniu jak odstawię to osad na dole się zbiera. Bardzo pomocne są filtry wody. Mamę musiałem przekonywać chyba miesiąc żeby zaczęła używać. Zwykłe wkłady z Carrefura albo z Brity. I tak trzeba wymieniać raz na miesiąc bo dłużej nie wytrzymują. Kamień je wręcz zapycha. Polecam fitry, a jak nie pomogą to wtedy wody nisko-mineralizowane.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 06:56
autor: Brzydal
Dobieranie spirytusu jest dylematem chyba dla wszystkich. Ostatnio miałem okazje zwiedzać Polmos Belvedere w Żyrardowie. Zaprowadzono nas do stacji uzdatniania wody, gdzie najchętniej i najpełniej chciano nam udzielać informacji. W tymże Polmosie woda jest demineralizowana.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 10:35
autor: bystym
Witam.

Czytając posty w tej sprawie dochodzi się w końcu do konstatacji, że być może często dyskutujemy tu o kompletnie nieporównywalnych sytuacjach. Jak bowiem wytłumaczyć komuś, na czym polega np. opisywana przeze mnie "opalizacja" mieszaniny spirytusu i wody, która nie dawała mi spokoju? Nigdy nie miałem tak, że ten efekt nie był klarowny. Był, ale była też ta minimalna różnica między powstałą mieszaniną, a wcześniejszymi stanami (sprzed zmieszania) i spirytusu i wody. Nawet żadna fotka tego nie uchwyci.

Wszystko zatem zależy, z jednej strony od tego, czego oczekujemy, a z drugiej strony od tej empirycznej "samoświadomości" jakości naszych produktów. No bo gdy smakuje mi cukrówka po pierwszym przepędzeniu na pot-stillu, to jeśli nie porównam jej z efektem po trzykrotnej destylacji na kolumnie, to nadal będę twierdził, że w zupełności wystarczy jeden przepęd.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 11:42
autor: Wald
Zapewniam wszystkich że wiem o czym napisałem, oraz wiem o czym ten temat. Przekonany jestem że to co napisał Lukstir, to prawidłowa odpowiedź na mój post. O jakości wody w moim domu, przekonałem się montując filtr. Filtrowałem całą wodę, do wanny i sedesu również. Zamontowany był przy wodomierzu. Producent polecał wymianę wkładu nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Zajrzałem do niego po dwóch latach i tu ogromne zdziwienie, był niemalże nie zmieniony. Gdzie mieszkam nie jest tak istotne. Wystarczy kilka ulic dalej, a filtry wody tylko do spożycia zmieniają co 4 miesiące, bo przestaje lecieć. Wkłady mają brunatne :womit: . Bez filtra smakuje jak woda z kałuży. Sieć wodociągowa jest połączona, a ja dokładnie wiem kiedy ujęcie zasilające nasze osiedle jest nieczynne. Każdy to pozna po smaku wody.
Nie namawiam nikogo do korzystania z kranówki. Nie wszyscy mają takiego farta (przynajmniej do wody).

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 14:07
autor: bystym
Witam.

Ten mój powyższy post to efekt takiej ogólnej refleksji na temat. Mam jednak wrażenie, Wald, jakbyś to odbierał do siebie. Nie miałem takiej intencji. Tym bardziej, że po mich doświadczeniach mam nieodparte wrażenie, że jeśli nie jest się chemikiem i nie potrafii się racjonalnie wyjaśnić procesów, które zachodzą w interesującym nas mieszaniu, to tak naprawdę człowiek jest zdany na całkowitą przypadkowość. I po to właśnie opisałem swoją drogę dojścia do oczekiwanego efektu, żeby wśród wielu przypadkowo osiągniętych rezultatów był też ten mój. Może to komuś pomoże.

A u mnie kranówka też jest doskonała i chyba następnym razem spróbuję jej użyć. Ale stosując tę moją, sprawdzoną metodę.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 31 paź 2011, 15:00
autor: klodek4
Mieszkam w miejscu-miasteczku które mają dwa ujęcia wody, jedno gdziewszyscy piją wodę z kranu od bobasa do dziaduńka bez przegotowywania i smak :ok: , drugie /gdzie ja mieszkam/, sam chlor, zrobiłem sobie raz herbatkę i nie można było wypić, ani łyka :womit: ,
po wodę jeżdżę jakieś 20 km stąd, bo na kupnej bym zbankrutował /może lekko przesadzam/ ale zaoszczędzam parę ewro.
Jak pędzę czy wolno czy szybko nigdy mi się nie zdarzyło aby destylat zmętniał, tej wody źródlanej używamy do wszystkiego, włącznie z piciem!!!!!!!

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 2 gru 2011, 14:29
autor: Partyzant
Ostatnio, zamiast wlewać wodę do psoty to zrobiłem na odwrót, psotę do wody i jak na razie jest ok. Nic mętnego.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 14 gru 2011, 19:56
autor: glaurung
Witajcież Koledzy
Mam takie pytanie mianowicie nigdzie nie moge znaleść odpowiedzi jak wyglądała by możliwość rozcienczania psoty wodą filtrowaną przez filtr odwróconej osmozy. Woda z osmozy pozbawiona jest 99,8 % wszystkich zanieczyszczeń (jest podobnieś 7-8 razy czystsza niż dobra woda destylowana, prawie jałowa). Najtanszy zestaw do filtracji kosztuje do 200zł i troche wody można z tego naciągnąć wiadomo chodzi o ekonomie przy dużych ilościach.
Mam nadzieje że bardziej doświadczeni się wypowiedzą.
Pozdrawiam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 14 gru 2011, 21:46
autor: radius
Co do odwróconej osmozy, wszystko się zgadza, trzeba tylko wyłączyć z obiegu wody mineralizator. No chyba, że się ma filtr RO bez niego :lol:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 14 gru 2011, 22:36
autor: glaurung
Mineralizatora oczywiście nie brałem pod uwagę. Tańsze zestawy go nie posiadają.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 24 paź 2012, 14:18
autor: ahoy
Po wielu próbach znalazłem 100% pewność, że woda będzie dobra, a po zmieszaniu produkt kryształowo przeźroczysty. Gdy potrzebuję 5 l wody, wlewam do 12 litrowego garnka 10 litrów wody. Po zagotowaniu na taborecie gazowym gotuję jeszcze przez pół godziny, następnie odstawiam na dobę pod przykryciem. Następnego dnia ostrożnie zlewam moje 5 litrów i bez pudła mieszam. Wlewam powoli spirytus do wody rurką do zlewania wina jednocześnie mieszając. Wcześniej miałem problemy z mętnieniem produktu (wodę mam twardą). Powodzenia.
Ahoy

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 24 paź 2012, 16:57
autor: orzechopcja
Ja mam filtr RO (odwrócona osmoza) bez żywicy demineralizacyjnej i używam tej wody do rozcieńczania.
Niema żadnych zmętnień czy zawiesin i takich tam :) po mieszaniu, nawet jak pomylę kolejność z rozpędu to niema specjalnie reakcji rozgrzania

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 24 paź 2012, 22:11
autor: franta
ahoy pisze:Po wielu próbach znalazłem 100% pewność, ......... problemy z mętnieniem produktu (wodę mam twardą). Ahoy
Zastanawiam się dlaczego tak kombinujesz , woda mineralna nie wystarczy? .
Przecież to nie majątek :!: .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 24 paź 2012, 23:03
autor: Partyzant
Wszystkie wody mineralne które są w sklepach przeszły osmozę odwrotną... Mineralizator jest potrzebny do wód w których właśnie brakuje minerałów. Lecz generalnie nie jest potrzebny do naszych eksperymentów.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 22 lis 2012, 21:38
autor: Marcin.U
Postanowiłem przetestować wyczytany tu sposób rozcieńczania wrzątkiem i otrzymałem dość ciekawy rezultat, którego nikt jeszcze tu nie opisał.
A więc rozcieńczałem spirytus 96% po podwójnej rektyfikacji na wódkę 40% wodą z kranu lecz niemalże wrzącą. Do butelki z ok 210 ml spirytu wlałem jednorazowo ok 300 ml wody. Sądziłem że butelka pęknie, ale tak się nie stało. Po chwili kiedy bąbelki zniknęły wziąłem roztwór pod światło i niestety zobaczyłem znane mi delikatne zmętnienie. Pomyślałem, że jednak takie czary nie działają i odstawiłem butelkę. Zabrałem się za płukanie, chowanie lejka, miarki itp. co zajęło mi kilka minut. Spojrzałem na butelkę i wydało mi się, że zmętnienie przybrało na intensywności, wziąłem to pod światło i okazało się, że ta opalizacja się delikatnie rozwarstwiła. Taki deseń w panterkę, coś jak nastaw świeżo po dodaniu środka do klarowania. Niewiele myśląc postanowiłem to puścić przez prosty filtr tj. lejek z wepchanymi wacikami w szyjkę. Tak też zrobiłem. Roztwór przepłynął szybko strużką pozostawiając wyraźny jakby jasnożółty osad na pierwszym waciku a otrzymana wódka jest krystaliczna jak woda czy też spirytus przed rozcieńczaniem. Kompletnie zero zmętnienia.
Co prawda nie sprawdzałem roztworu areometrem bo akurat niedawno straciłem menzurkę.. ale chyba % mi przy tym nie uciekły.
Może to akurat mój indywidualny przypadek, ale warto sprawdzić we własnym zakresie jeśli się ma problemy z mętnieniem.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 8 lut 2013, 09:39
autor: raczysko
Odświerzę temat,

Ostatnio mieszałem calvados 75% z wodą aby osiągnąć 40%. Do mieszania użylem kilka sposobow, o to efekty:

-z gotowaną i ostudzoną kranowką po wymieszaniu otrzymalem lekkie zmęcenie
- z surową kranówka przez chwile bylo ok, po paru mintach zmętnienie
przypomiałem sobie że mamy w mieście ujęcie wody oligoceńskiej po wymieszaniu wszystko ok super krysztal, na drugi dzien lekkie zmętnienie.
W każdym podanym przeze mnie przypadku nie występuje efekt mleka tylko lekkiej nieprzejżystosci.....
Napewno wypróbuje wszystkie metoty podane w tym temacie.

p.s. A może to mętnienie które powstało po jakimś czasie jeszcze opadnie????

pozdrawiam r

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 14 lut 2013, 14:13
autor: raczysko
Znalazłem idealną wodę, po rozcieńczeniu do ok 37% nie ma efektu zmętnienia.
Jest to woda kupiona w Carrefour-e ,,dar z gór" jej mineralizacja to ok 140.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 14 lut 2013, 20:14
autor: Wald
Czy ten sam alkohol, z inną wodą mętniał? Żeby powiedzieć o jakości wody, trzeba znać jakość drugiego składnika.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 14 lut 2013, 22:13
autor: raczysko
Był to ten sam alkohol którego mieszanie opisywałem post wyżej.
Widząc jak mętnieje w pierwszych próbach rozcieńczania zostawiłem ok 2l czystej psoty. Pojechałem do Carrefoura i szukałem wody po opisach mineralizacji, ta ma dokładnie 148,00mg/l i nazywa się ,,Górska Natura''. Przepraszam za przekłamanie, coś źle zapamiętałem. Teraz mam ją przed oczami.
A tak na marginesie dodam.
Moja narzeczona miała wczoraj urodziny zabrała do pracy mojego młodego calvadosa. Tego z pierwszych prób mieszania lekko mętnego (najdłużej leżał po wymieszaniu). Dziewczyny wypiły 0,7 L, były zachwycone i podobno prosiły o kolejne drinki tak samo jej dwóch kolegów. Dzięki temu mam zielone światło na pędzenie, świat stanoł dla mnie otworem;)
Calvados jest z przepisu kucyka. Dzięki Kucyk.
Pozdrawiam raczysko.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 26 lut 2013, 13:21
autor: kobuszki
W ramach tego tematu chciałbym poruszyć problem: używać czy nie do rozcięczania spirytusu wody destylowanej/demineralizowanej. Według mnie woda destylowana jest szkodliwa po spożyciu dla zdrowia, więc nie powinna być również używana do rozcięczania spirytusu. Dopuścił bym ją do robienia testu, aby stwierdzić, czy alkohol zmętnieje (pisze o tym Pokręć), ale tak rozcięczonego alkoholu już bym nie spożywał. Brzydal opisuje, że polmos Belvedere stosuje wodę demineralizowaną do rozcięczania. Ogólnie twierdzę, że woda destylowana wypłukuje z organizmu sole mineralne,co jest szkodliwe,a wydalane są one z moczem. W tropikach ludziom pocącym się ciężko przy pracy podaje się sole mineralne w saszetkach. Wszelkie destylatory, filtry wody zawierają również w sobie mineralizatory, które po oczyszczeniu wody, destylacji uzupełniają sole mineralne w tej że wodzie.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 26 lut 2013, 14:04
autor: mtx
A ile tej destylowanej wody ze spirytusem wypijesz na raz? Szklankę? Dwie szklanki?
Dodatkowo pamiętaj, że popijasz jakimś sokiem (czy czymś tam innym), też często
czymś "zagryzasz" kielicha, więc dostarczasz do organizmu składniki odżywcze...
Ja do dziś używam wody destylowanej i nie widzę żadnych negatywnych wpływów
jej picia. Ogólnie destylka jest szkodliwa, ale nie w takich ilościach jakie spożywamy
z alkoholem i śmiem twierdzić, że prędzej zaszkodzi Ci ilość wypitego alko niż sama woda...

Pozdrawiam :piwo:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 26 lut 2013, 20:00
autor: arkadiuszcz
raczysko pisze:Znalazłem idealną wodę, po rozcieńczeniu do ok 37% nie ma efektu zmętnienia.
Jest to woda kupiona w Carrefour-e ,,dar z gór" jej mineralizacja to ok 140.
Ja używam najtańszej niegazowanej z biedronki (1,5zł za 5l), opisana jako źródlana, nie mineralna, po rozcieńczeniu do 45% destylat nie mętnieje, mniejszych stężeń nie sprawdzałem, bo lubię mocniejsze produkty. Nie mam jej pod ręką, więc nie wiem ile składników mineralnych zawiera, ale podejrzewam że nie wiele.
Wydaje mi się że mętnienie może zależeć od któregoś konkretnego składnika wody lub destylatu, ten sam destylat rozcieńczony wodą z różnych źródeł, nieraz mętnieje, a inny czym bym go nie rozcieńczał nie zmętnieje. Najczęściej mętnieją mi destylaty owocowe, z cukrówkami jeszcze mi się nie zdarzyło.
Podobno destylat powinno się wlewać do wody, a nie wodę do destylatu, niby zapobiega to mętnieniu, chociaż głowy sobie za to uciąć nie dam :mrgreen:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 6 kwie 2013, 03:30
autor: skrzat
Co do jakości kranówy to napiszę taki przykład. Tam gdzie mieszkałem - Toruń - po JEDNYM zagotowaniu wody w czajniku osadzało się tyle kamienia, że brzęczało w nim przy potrząsaniu. W moim domu rodzinnym na czajniku używanym codziennie przez 4 osoby w przeciągu 2-3 lat nie osadził się nawet milimetr kamienia... Taka mała dygresja pomijająca sam smak...

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 7 gru 2013, 14:29
autor: MarcinJ
Witam
Wrzucę swoje 3 grosze. Nigdy nie miałem problemu z mętnieniem gotowego produktu. Po pierwszej destylacji rozcieńczam kranówką i zawsze wychodzi krystalicznie czyste, po drugiej destylacji odkąd destyluję używam Żywiec Zdrój (tak padło, bo cena umiarkowana a i woda całkiem dobra) i po rozcieńczeniu do 40% nadal jest piękne i przejrzyste. Nie wiem czy to kwestia dolewania na raty tej wody, ale tak właśnie robię; dolewam, mieszam, dolewam znowu i tak do uzyskania zadowalającego %.
Zastanawiałem się nad destylacją wody do rozcieńczenia gotowej psoty, ale po przeczytaniu wątku chyba dam sobie spokój.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 9 gru 2013, 23:19
autor: herbata666
Ja tak samo używam wody z Dziadem(Żywiec Zdrój), lub destylowanej z odwróconej osmozy (można kupić już za 250zł na allegro, starczy na lata).

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 9 gru 2013, 23:55
autor: wiking
Woda z Carrefour za całe 1zł 50gr rozlewnia ta sama co Żywiec Zdrój, ale z innego źródła.Obrazek

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 10 gru 2013, 09:40
autor: olo 69
@wiking
A pisze na niej jaką ma całkowitą ilość składników mineralnych?
W Carrefourze masz super wodę Żywiecki Kryształ. Ja takiej używałem i była super, ale Carrefoura mi w mieście zlikwidowali.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 10 gru 2013, 11:05
autor: wiking
Suma składników mineralnych, to 154/77 mg/l. Przepraszam za wprowadzenie w błąd tą wodę rozlewa ta sama firma co Żywiecki Kryształ, a nie jak napisałem Żywiec Zdrój pierwsza jest pobierana z ujęcia w ,,Borze" nr.1 w Ślemieniu, a druga czyli ta ze zdjęcia w ,,Borze" nr.2 w Ślemieniu, ta którą ja używam ma nawet ciut mniej składników mineralnych niż Żywiecki Kryształ i jest tańsza.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 10 gru 2013, 13:05
autor: olo 69
Może tą wodę widział ktoś w innym sklepie niż Carrefour? Byłbym wdzięczny za informacje.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 10 gru 2013, 13:49
autor: wiking
W takim opakowaniu w innym sklepie nie znajdziesz, ponieważ jest rozlewana tylko dla Carrefour, może inne markety mają tą wodę, ale pod inną nazwą i w innym opakowaniu.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 10 gru 2013, 14:08
autor: gr000by
Generalnie sieciówki, markety i dyskonty posiadają wodę źródlaną w 5l butlach PET w cenie poniżej 2zł. Woda niskozmineralizowana, mniej niż 400mg/l, a to wg. mnie jest już i tak mało i nic nie mętnieje.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 11 gru 2013, 01:09
autor: herbata666
Ostatnio coś mnie pod korciło i dobrałem sobie z wodą Buskowianka Zdrój miner 786/1l. Straszne mleko wyszło dobrze, że tylko 1l.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 9 mar 2014, 21:58
autor: makallele
Witam.
Jako zapalony akwarysta posiadam filtr odwróconej osmozy.
Na ogół rozrabiam spirytus 96% z wodą Żywca. Delikatne zmętnienie widać ale bardzo delikatnie.
Postanowiłem spróbować z wodą z filtra RO i powiem szczerze, że wódka 43% wyszła krystalicznie czysta. Smak i zapach też bez zmian.
Zastanawiam się tylko czy taki mix jest bezpieczny?:D
Dodam jeszcze, że taką z taką wodą (w proporcji 3/4 wody RO i reszta kranówki ) rozrabiam nastaw cukrowy.
Pozdrawiam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 17 mar 2014, 18:28
autor: Ryba64
herbata666 pisze:Ostatnio coś mnie pod korciło i dobrałem sobie z wodą Buskowianka Zdrój miner 786/1l. Straszne mleko wyszło dobrze, że tylko 1l.

Ja kiedyś dodałem Muszynianki, bo pomyślałem że destylat będzie zdrowszy, no wiadomo - z minerałami :freak:
Potem zacząłem przepuszczać przez papierowy filtr od kawy, stawiałem do lodówki. Wszystko :dupa: W końcu dodałem soku pomarańczowego z cząsteczkami owoców i podawałem jako drinki - kobiety wypiły...

Teraz po prostu kupuję wodę niskozmineralizowaną w baniakach 5-litrowych i problemu nie ma.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 19 mar 2014, 22:05
autor: facet08
Kolego @makallele, woda zdemineralizowana, (przepuszczona przez filtr lub destylowana), dodana do rozcieńczenia produktu, jest jak najbardziej bezpieczna, takiej wody nie wolno używać na co dzień do picia, ponieważ wypłukuje minerały z naszego organizmu, (podobnie zresztą jak alkohol) ;).

Gotując wodę zmiękczasz ją, ale jednocześnie zalewając wrzątkiem tracisz % - nie dużo, ale jednak. Gdybyś dodał lekko ciepłą, uzyskasz ten sam efekt bez straty %.

[MOD - Posty scalone, następnym razem użyj opcji EDYTUJ.]

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 27 mar 2014, 20:28
autor: tvardy_t
Pojawił się u mnie też ten problem... otóż rozcieńczałem wodą przegotowaną o umiarkowanej temperaturze i wszystko było OK. Mam tak rozcieńczone 2l do 60% i jest kryształ. Następnie dolałem jeszcze kilka litrów wody trochę cieplejszej bo nie zdążyła się wystudzić i nastąpiło zmętnienie...

Woda pochodzi zawsze z tego samego źródła - studnia głębinowa :)

Zastanawia mnie czy nie ma to zmętnienie związku z temperaturą wody.... czy może zacząć rozcieńczać nie przegotowaną ???

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 29 mar 2014, 19:16
autor: aronia
Zmętnienie jest raczej spowodowane jakością psoty. Ja rozcieńczam nie przegotowaną do 40 i nigdy nie miałem problemu.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 29 mar 2014, 19:36
autor: mirek109
aronia pisze:Zmętnienie jest raczej spowodowane jakością psoty. Ja rozcieńczam nie przegotowaną do 40 i nigdy nie miałem problemu.
To nie pierwszy problem z rozcieńczaniem :)
U mnie nie ma kłopotu czy to poniżej 45% czy to wybór wody :)

Robię tylko na alembiku (zrób sam) ala postill http://alkohole-domowe.com/forum/pot-st ... 10364.html już z pewnymi modyfikacjami nie wnoszącymi nic do tematu zmętnienia :)

Czy to gęste czy to grube wszystko krystalicznie czyste :))) i bez śladów przypalenia :))))

Niech moc będzie z wami i czysta psota też ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 29 mar 2014, 20:39
autor: lesgo58
I to jest dowód, że prawidłowo odebrany destylat po rozcieńczeniu nie mętnieje.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 3 kwie 2014, 08:04
autor: tvardy_t
Co znaczy prawidłowo odebrany destylat ??

W moim przypadku gdy rozcieńczyłem do 60% wszystko było ok... tylko gdy rozcieńczyłem do ok 45% trochę cieplejsza wodą pojawiło się zmętnienie

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 3 kwie 2014, 10:34
autor: lesgo58
tvardy_t pisze:Co znaczy prawidłowo odebrany destylat ??
To znaczy - prawidłowo odcięte frakcje czyli przedgony i pogony.
Nawet owocówka rozcieńczona do 40% nie zmętnieje. No chyba, że z premedytacją dla uzyskania określonego smaku i aromatu przeciągneliśmy odbiór - wtedy to już rozcieńczanie poniżej 50% może przynieść efekt opalizujący do mętnego.

ROZCIEŃCZANIE/ ROZRABIANIE

: niedziela, 6 kwie 2014, 12:08
autor: Lis098
Witam. Nasuneło mi się kolejne pytanie. Czy ktokolwiek z szanownego grona psotników rozrabiał kiedyś lub rozrabia/rozcieńcza (jak zwał tak zwał) psotkę wodami smakowymi typu Żywiec np malinowy czy jabłkowy? Jaki ma to smak i czy jest on inny niż właściwa smakówka ? Chodzi mi o to czy różni się w smaku od przedestylowanego nastawu na np truskawkach versus przedestylowana cukrówka rozrobiona wodą smakową truskawkową ?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 6 kwie 2014, 15:55
autor: grzesiekpioro
Smakuje tak jak ta woda "smakowa" - słabo. Spróbowałem kiedyś trochę zmieszać w małych ilościach, bo domyślałem się co może z tego wyjść. Ja w tej wodzie czuję jakbym jakiś preparat chemiczny pił, a więc z alkoholem jest podobnie. To jest moje subiektywne spostrzeżenie, więc możesz sam spróbować, może będzie lepiej. Nigdy jeszcze nie robiłem smakówek, ale wydaje mi się, że porównywanie obydwu produktów byłoby nieporozumieniem ;) .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 6 kwie 2014, 16:53
autor: Lis098
Niestety mamy XXI wiek i wszystko mamy podszyte chemią. Ja smakówke robilem raz i to z konfitur, głównie truskawki. Niestety był to taki czas, że rozeszło się po znajomych i aż wstyd nie spróbowałem ale podobno bylo dobre. Raz też piłem coś na czarnej porzeczce, niestety bylo to chociaz, że dobre to zbyt słabe i podejrzewam, że zarabiane jakąś esencja.

Czasami coś PALNĘ.....przeważnie przez to, że właśnie coś "PALNĄŁEM" :) Nie krytykuj! Przemilcz.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 6 kwie 2014, 19:02
autor: Miko
Czy stosował ktoś wodę Kuracjusz Beskidzki do rozcieńczania psot. :?: Nic nie piszą o składzie mineralnym tej wody.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 7 kwie 2014, 10:15
autor: Lis098
Ja tam zawsze leje kranówe. Czekam tylko z pięć minut żeby wszystko wyparowało. Czasami też gotuje i chłodzę poniżej 70stopni. Nigdy nie zdarzyło mi się żeby trunek zmętniał, i nie ważne bylo do ilu %. Tyle, że mieszkam na wsi i mam 5km do źródła. W czajniku używanym jakieś 4lata prawie nie mam kamienia. W Warszawie natomiast bez filtra kamień wywalam raz na dwa tygodnie bo brzęczy :) Zalewalem też wodą z biedronki (ta w 5l bankach) i także nic się nie działo. Butelka postawiona przy Czystej niczym się nie różni.

Czasami coś PALNĘ.....przeważnie przez to, że właśnie coś "PALNĄŁEM" :) Nie krytykuj! Przemilcz.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 11 kwie 2014, 09:52
autor: crusher1988
Ostatnio w kauflandzie kupiłem wodę PRIMAVERA, miała ona najmniej tych związków mineralnych ze wszystkich dostępnych. Wczoraj rozcieńczałem nią bimberek i wszystko ok, żadnego mętnienia.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 12 kwie 2014, 19:33
autor: greg0004
Tu nie tylko o zmętnienie chodzi, ale również co ważniejsze o smak produktu finalnego, na który w jakimś stopniu właśnie ta woda wpływa.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 13 kwie 2014, 15:38
autor: szfagir
Od pewnego czasu rozcieńczam kranówką przepuszczoną przez Brite. Zero zmętnienia a i smak dla mnie odpowiedni:)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 16 kwie 2014, 23:37
autor: pit_b
Woda źródlana z Tesco 5 l za 1,60 zł ma tylko 154 mg/l składników mineralnych. Jest napisane, że to woda z ujęcia W Borze. Stosuję ją i polecam.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 20 kwie 2014, 15:57
autor: Lis098
No i w końcu zrobiłem. Psotke 75% wodą Żywca jabłkową do 53% i efekt ? Zero zmętnienia a smak ? Jak dla mnie SUPER!!! Czuć ładnie jabłuszko a pije się jeszcze lepiej. Nawet kuzynka mówi, że całkiem fajny i delikatny trunek, który nie powiem, ale bardzo fajnie rozgrzewa brzusio :) :) :)

Czasami coś PALNĘ.....przeważnie przez to, że właśnie coś "PALNĄŁEM" :) Nie krytykuj! Przemilcz.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 kwie 2014, 14:59
autor: W_TG
Pozwole wrzucić moje 3 grosze do tematu.
Altualnie nie rozcieńczam- dopiero co restartuje moje hobby.
Ale na przełomie lat 70/ 80 pedziłem na prostym aparacie. I nie chwaląć sie miałem najlepszy bimberek wsród znajomych.
A pozcieńczałem WODĄ GAZOWANĄ. Dziś nie pamiętam nazwy.
Spiryt po rozcieńczeniu stawał sie lekko mleczny. Efekt ten dawały mikroskopijne banieczki CO2. Następnie przelewałem do butelek i zostawiałem w szafie na noc bez nakrętek.
Ulatniające sie CO2 zabierało z sobą smrodek bimbru. a wódka się stawała na powrót krystaliczna. To na prawdę skutkowało.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 31 sie 2014, 21:58
autor: stuf
Dorzucę i ja 3 grosze. Ostatnio po psoceniu wyszło mi mleko. Cały urobek miał 96,8. Wodę użyłem z RO. Jakże wielkie było moje zdziwienie a zarazem złość... pierwszy raz. Przed zmianą kolumny miałem max. 94% i efekt nie występował przy obojętnie jakim stężeniu. Teraz wiem że mój filtr ma mineralizator. Poczytałem nieco i spróbowałem przepuścić gorzałkę (55%) przez filtr węglowy. Efekt kryształ. Drążąc dalej temat wypróbowałem wkład filtra, a raczej bibułę której używałem do wyłapywania pyłów po filtrze węglowym. Efekt: także kryształ. Na priv. mogę udzielić informacji gdzie takową bibułę można nabyć.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 wrz 2014, 09:11
autor: radius
stuf pisze:Na priv. mogę udzielić informacji gdzie takową bibułę można nabyć.
A dlaczego tylko na priv. :?:
Jeżeli ma to służyć całej społeczności forum, to dawaj namiary na ogólnym ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 wrz 2014, 09:42
autor: stuf
Nie chciałem kryptoreklamy :)
Są różne bibuły, o różnej przepuszczalności. Ja akurat zastosowałem konkretnie tą: http://destylacja.com/mobile/pl/p/BIBUL ... --ST-6/886
Nie wiem czemu do końca w przypadku tych bibuł są w cenie 2,6 pln. Ja kupuję na miejscu po 1,8/szt.
Pzdr.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 wrz 2014, 09:44
autor: Czarny79
Rozcieńczał ktoś psotę wodą ze studni . Mam dostęp do takiej wody. Bardzo dobra woda - pijemy ją bezpośrednio ze studni bez żadnej obróbki. Jak dla mnie dużo lepsza jak kranówa.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 wrz 2014, 15:20
autor: aronia
Zrób próbę na małej ilości, bo podejrzewam, że może być tak jak i u mnie czyli bez przepuszczenia przez filtr do wody zaraz zmętniało. Też korzystam z wody z własnej studni, ale przepuszczam ją przez filtr do wody typu BRITA. Więcej informacji szukaj tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-180.html

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 wrz 2014, 16:12
autor: Zygmunt
Rozcieńczał ktoś psotę wodą ze studni
Pewnie niejeden, ale co studnia, to inna woda- więc bez próby, lub badania mineralizacji nie sposób tego stwierdzić.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 23 wrz 2014, 22:16
autor: W_TG
A ja zrobiłem wódkę dębioną palonym i surowym dębem
Znajomy który dostał flaszeczkę w prezencie powiedział ze wódka zmętniała po tygodniu ( resztka w butelce)
Zajrzałem do piwnicy gdzie stoi kilka pełnych butelek. Wszystkie piękne bursztynowe klarowne.
Jedynie w 1 z nich gdzie zostało max 200 ml mętne.
Czyżby reakcja z tlenem?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 19 lis 2014, 12:28
autor: andi59
Witam. Ja używam wody destylowanej. Sam destyluję wodę z kranu lub ze studni. I wszystko jest OK. Nie mętnieje, produkt czysty jak łza. Smak super. POLEEECAM. Andi

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 23 lut 2015, 18:57
autor: matahari
Gdzieś się kiedyś przeczytałem że musi być zmineralizowania poniżej 250ml/l. Wtedy jest ok i jak takiej zawsze szukam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 4 kwie 2015, 17:38
autor: bonkers
A tą wodę z TESCO przegotowaną dodajesz czy prosto z butelki? I wlewać wodę do spirytusu czy odwrotnie?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 2 lis 2015, 14:56
autor: barabasz
Widzę iż temat ciągle aktualny. Nie spotkało mnie to jeszcze, trzymam się wytycznych i jakoś nic złego się nie dzieje. Innej wody używa się do wódek gatunkowych, a innej do czystych. Woda ma być miękka, z jak najmniejszą zawartością soli wapnia i magnezu. Do przeczytania 1,5 strony zrzutu z książki Cieślaka i Lasika. Książka to "Technologie wódek" jakby ktoś chciał więcej.

Obrazek

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 1 lut 2016, 07:20
autor: monument22
Witam dzięki kolego za ten skan. Szukałem tych informacji na necie. Ciekawe bardzo. Dodam od siebie ze ja osobiście stosuje wodę demineralizowana marketowa ale częściowo dodaję wodę z filtra.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 12 lut 2016, 22:22
autor: markus383
Rozcieńczyłem wczoraj bimber 60% wodą destylowaną(zerowe twardości) dolewając do 1,7L 60% trunku 330ml wody RO. Aktualnie powinno być 50%.
Niestety zmętniało po dodaniu wody i teraz ma taki jakby perłowy kolor. Dodałem dziś kilka śliwek suszonych dla polepszenia smaku i zmiany koloru, może po jakimś czasie zmętnienie nie będzie rzucało się aż tak w oczy ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 12 lut 2016, 23:18
autor: Bubo-bubo
Ja zawsze stosuję Dobrowiankę i nigdy nie miałem przy niej zmętnienia, smak też ma ok. Ogólnie polecam!

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 13 lut 2016, 06:51
autor: markus383
Chyba wiem co źle zrobiłem. Możliwe, że dlatego zmętniało, ponieważ zamiast lać małą strużką i mieszać ja chlusnąłem z pojemnika i dopiero później mieszałem.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 13 lut 2016, 13:44
autor: dzzd1
Witam

Co Wy tu za dyrdymały na temat zmętnienia wypisujecie...

W każdej "książce na temat" pisze, że zmętnienie powstaje wskutek
zmniejszania się rozpuszczalności "fuzli" w miarę rozcieńczania destylatu
(przy oziębianiu też).

Ale jak mawiał śp. Lem:
- nikt nic nie czyta
- a jak czyta, to nie rozumie
- a jak zrozumie, to nie pamięta

Pozdrawiam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 15 lut 2016, 18:02
autor: eldier
@dzzd1
Witaj :)
A możesz zdefiniować fuzle? I zastanów się też w drugą stronę - np. związki wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 18 lut 2016, 20:20
autor: daniefilth
crusher1988 pisze:Ostatnio w kauflandzie kupiłem wodę PRIMAVERA, miała ona najmniej tych związków mineralnych ze wszystkich dostępnych. Wczoraj rozcieńczałem nią bimberek i wszystko ok, żadnego mętnienia.
Potwierdzam,ja i tak kupuję do robienia mleka dla dziecka. Sprzedają w bańkach 6 litrowych. Na wszelki wypadek przegotowuję. Zero mętnienia i osadu :D Kiedyś podkusiło mnie żeby rozcieńczyć z biedronkową oazą ;/

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 2 mar 2016, 13:48
autor: clockens
Ja do rozcieńczania zawsze biorę wode destylowaną, leje ostro do słoja 5l, w którym jest np ponad połowa wódy, zakręcam i trzepie słoikiem, jakos nigdy mi nie zmętniało.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 2 mar 2016, 20:31
autor: marcek10
daniefilth pisze: Kiedyś podkusiło mnie żeby rozcieńczyć z biedronkową oazą ;/
Biedronka ma w sprzedaży Oazę produkowaną w kilku rozlewniach w zależności od regionu .Więc z pewnością ma inne składniki zresztą smak też się różni. Na przykład u mnie to wytwórnia w Nieszawie. Stąd niektórym mogło mętnieć a innym nie ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 2 mar 2016, 22:18
autor: janik
Woda "Primawera" jest super ,uważam że jest nawet lepsza od "Żywca"a tzw. "Oaza" z "Biedrony" jeśli jest ze żródła z Krynicy to też można polecić ;jakość do ceny. :shock:
Pozdrawiam. :D

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 3 mar 2016, 00:24
autor: kaszti86
Też uważam że Primavera jest najlepsza :-) i to nie tylko dla tego że mam przyjemność w tej Firmie pracować. ;-)

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 5 mar 2016, 09:50
autor: pit_b
Napiszę jeszcze raz w tym temacie. Woda do rozcieńczania musi mieć jak najmniejszą ilość ogólną minerałów!!! Problem jest w tym, że część producentów od jakiegoś czasu nie podaje składu wody. Po spełnieniu tego warunku nie ma znaczenia jak wlewamy wodę do destylatu, można i wiadrem a nic nie zmętnieje...:) . W tej chwili najtańszą i chyba najlepszą wodą do rozcieńczania jest Woda Źródlana z ujęcia W Borze w Ślemieniu dostępna w Carrefour za cenę 1.49zł za 5l. Jest to ta sama woda, która kiedyś była w Tesco, ale od jakiegoś czasu w Tesco jej nie ma...

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 5 mar 2016, 19:24
autor: jurek1978
Ta woda z Carrefour ma jedną wadę - bardzo słabej jakości pojemniki. Urywają się rączki względnie lubi przeciekać korek jak się skręci jeszcze raz. W porównaniu do biedronkowej jakoś samej butli jest o dużo gorsza. Ja stosuję z biedronki i jest ok - zero mętnienia - widać na mazury jest z dobrej rozlewni. A jak nie to stosuję w dzbanka z Brita i też jest ok.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 5 mar 2016, 22:28
autor: Pretender
Tylko kranówa z brity! Dzisiaj zjechałem do 30%, zero zmętnienia. Rozcieńczałem jabłuszko raz gonione.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 14:06
autor: Zbynek80
Czy możliwe jest, (lub może ktoś się spotkał) Wytrącenie kamienia z wody po zmieszaniu psoty z kranówą ? Ostatnio zmieszałem psotę z kranówą i wlałem do butelki a na ściankach zaczął mi się pojawiać mętny osad, zbiłem ją i to wyglądało jakby kamień się osadził. Wczoraj rozcieńczyłem kranówą do 40% dwie próbki w literatkach i wstawiłem do lodówki, dziś patrzę a to jakby lekko mętne. Okazało się że na ściankach i na dnie jest osad przypominający osad z kamienia, np jak w garczku po gotowaniu wody, delikatnie palcem można było to ściągać, spotkał się ktoś z czymś takim, możliwe jest aby się kamień wytrącił ?
Przy okazji jeszcze jedna sprawa, czasami do cukrówki dolewam ok litr pogonu, tym razem przez pomyłkę dolałem litr przedgonów przez co urobek wyszedł parszywy w smaku i teraz się zastanawiam czy się nie przejmować zmieszać go z pozostałą surówką i puszczać na rury drugi raz czy może zalać to węglem wcześniej, albo w ogóle na na nowo dolewać do cukrówek ?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 21:50
autor: golec269
Witaj Zbynek.Jeżeli pogony dolewasz do psoty to możliwe,że w wyniku reakcji wytrącił Ci się osad a nie kamień. Jeśli chodzi o drugą część pytania to-jeśli wlałeś 1litr przedgonu to nie mieszaj tego z niczym tylko rektyfikuj z innymi pogonami i przedgonami odbierając dużo więcej przedgonu i obserwuj termometr w głowicy przy stabilizacji.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 22:11
autor: Zbynek80
A co to za osad ? Dziś zmieszałem trochę na próbę z Żywcem i zobaczymy. Pogony daję tylko czasami do cukrówki, ostatnio miałem małą awarię i nastaw nie dociągnął mi do końca więc dolałem po litrze pogonu na keg 50l. Przedgonów nie dodaję w ogóle, wlałem je przez przypadek. Było to jakieś 2 tyg temu dziś popróbowałem tego i ten smak już się troszkę ułożył. I chyba zrobię tak, że wsypie w to węgla i niech poleży albo właśnie będę dolewał do cukrówek bo i tak będzie 2x gotowane więc powinno być ok i jakoś nie popsuje efektu końcowego.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 22:58
autor: janik
Woda z kranu jest nierówna wodzie z innego kranu ponieważ są to inne ujęcia. Inna będzie z ujęcia miejskiego a inna z własnej studni. Zawartość składników mineralnych jest różna a niestety zawartość
kamienia w wodzie z ujęć lokalnych jest bardzo duża,widzimy to na przykładzie zwykłego czajnika do gotowania wody. :hmm:

@Zbynek,jeśli masz wodę z własnego ujęcia to pewno będzie to powodem twoich kłopotów. Osobiście przećwiczyłem ten problem i moja kranówa służy mi jedynie do nastawów i rozcieńczania surówki,co nie oznacza,że inni koledzy mając dobre żródełka mogą rozcieńczać czysty spirytus.
Dodam,że większość tzw. 5-tek sklepowych to jest zwykła przefiltrowana kranówa. ;)

Ps. Niestety w sieci Biedronkowatych których wodę tak pozytywnie oceniałem a które są w moim zasięgu zmieniono dostawce wody i nie jest to już woda ze żródła "Krynicy",wprawdzie nie próbowałem nowej wody do majenia,ale już nie jest ten smak a nawet pojemnik plastikowy jest niższej klasy .

Powodzenia. :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 23:08
autor: rekinek
Witam kolegów ja parę dni temu rozcieńczałem cukrówkę 95% do 55%wodą z filtra dafii i mocno zmętniało ,zawsze tak robiłem i nie wiem co się stało .Jak postało parę dni jest prawie super ,ale jak potelepie to jakieś mety pływają .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 22 mar 2016, 23:24
autor: janik
Zmętnienie nie jest "tragedią",jeśli nastąpi osad to należy to delikatnie ściągnąć z nad osadu.
@rekinek,po co ty to mieszasz ,co się osiadło na dnie pojemnika to jest do wywalenia..... :mrgreen:

Pozdrawiam.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 23 mar 2016, 22:49
autor: rekinek
U mnie się nic nie marnuje :) przepuściłem to przez lejek z wkładem z ręcznika papierowego i jest ok.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 00:31
autor: Zbynek80
Wczoraj zmieszałem z Żywcem i osad nie osadził się na ściankach szklanki. Zamówiłem dziś trochę węgla wsypię go do słoja z tym podłym sprytem może troszkę go polepszy i nada się do zmieszania z resztą surówki i znów na rury.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 14:17
autor: Pretender
Jeśli chcesz jeszcze raz puszczać to węgiel odpuść, szkoda czasu i pieniędzy.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 16:37
autor: Zbynek80
Węgiel już zamówiłem a czas mam, ja po prostu chciałem albo od nowa to dawać do cukrówek, i ogólnie gotować dwa razy wszystko lub polepszyć i dać od razu do drugiego gotowania aby mi finalnie jakaś paskudna psota nie wyszła. Takiej paskudy pił nie będę.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 19:14
autor: janik
Jeśli masz dobre wypełnienie w kolumnie to nie będzie problemu w jakością rektyfikatu,będzie nieco więcej przedgonu.
Możesz również zastosować wariant drugi ,czyli wzmacniać kolejne nastawy cukrowe.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 19:29
autor: Zbynek80
Wypełnienie mam dobre (sprężynki pryzmatyczne od plipka) Zasypię tym węglem i zobaczymy jeśli się polepszy smak to dam do drugiej rektyfikacji a jak nadal będzie paskuda to doleje do cukrówek.
Ale mimo wypełnienia wyszła mi paskuda ale wlałem do kega 45l prawie litr przedgonu a odebrałem ze 400ml czyli tyle co standardowo, czyli pewnie prawie z litr wszedł mi w psotę. A miałem powąchać czego dolewam, ale byłem przekonany, że w ów butelce mam pogon.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 22:31
autor: rekinek
Jak masz zamiar puszczać drugi raz to odpuść ten węgiel ,po przepuszczeniu zobaczysz czy trzeba węgla czy nie .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 mar 2016, 22:37
autor: Zbynek80
Nigdy nie puszczałem przez węgiel i ciekaw jestem czy nie brudzi psoty bo to takie czarne i brudzące, pełno takiego pyłu w paczce trzeba by po tym psotę filtrować jakoś. Więc wolę dać w węgiel przed ponowną destylacją

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 25 mar 2016, 08:18
autor: jpiwek
Jak ułożysz złoże to nie brudzi na górę i na dół dajesz płatek kosmetyczny. Filtrowalem mętne rozrobione z wodą ,, Cisowianka "" mineralizacja prawie 800 i było jak mleko. Woda ,, Żywiec Zdrój "" nie mętnieje. Mineralizacja poniżej 200.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 25 mar 2016, 14:33
autor: Zbynek80
Mam tego węgla 500ml wsypię go w duży lejek, dziubek zatkam płatkiem i tak będę sobie przelewał po kilka razy schłodzoną rozcieńczoną psotę i zobaczymy co z tego wyjdzie. A psotę najczęściej właśnie mieszam z Żywcem a czasami na szybko z kranówką.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 6 gru 2016, 10:37
autor: matahari
Przez przypadek znalazłem, tabele z danymi o wodach. Nie wiem czy było, ale nie zaszkodzi. Napewno warto pamiętać o ilości mineralów poniżej 250 mg/l.
W/g tabeli tylko dwie się nadją dla nas niestety.
http://www.pro-test.pl/tests_article/16 ... +wody.html

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 7 gru 2016, 14:41
autor: Qrka
Ja polecam sprawdzona wodę : ŻYWIECKI KRYSZTAŁ - 221mg/l
Nic nie mętnieje , próba 10/10 wykazuje pozytywne rezultaty ;)
Oczywiście wyjałowiony ŻYWIEC ZDRÓJ - też zawsze spoko ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 22 gru 2016, 14:34
autor: monument22
Witam. Ja próbowałem już wielu wód i zawsze mętniało. W końcu robię tak: 15l destylatu na to daje 5l wody destylowanej i dopełniam wodą z filtra. Nie ma prawa zmętnieć.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 22 gru 2016, 23:54
autor: Qrka
Pytanie jakich wód używałeś ? Bo jeśli zawsze mętniało to pewnie jechałeś na mineralnych a nie zródlanych


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 23 gru 2016, 00:43
autor: Pułkownik Dowgird
Osoby, które przeczytały ostatnie posty w temacie DOMOWA WHISKY - PRZEPISY, już pewnie wiedzą, że najlepsza na wszystko jest DESZCZÓWKA :lol:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 23 gru 2016, 10:51
autor: Doody
Ja do nastawów i zacierów używam wody wodociągowej, ale do rozcieńczania psoty już wody z RO (filtra odwróconej osmozy)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 29 gru 2016, 07:13
autor: monument22
Qrka pisze:Pytanie jakich wód używałeś ? Bo jeśli zawsze mętniało to pewnie jechałeś na mineralnych a nie zródlanych


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Próbowałem również źródlane. Patrzyłem by woda miała jak najmniej składników mineralnych

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 29 gru 2016, 22:56
autor: rekinek
Witam,ja za radą innych leje teraz spirytus do wody ( z dzbanka filtrującego brita ) bardzo powoli a nie na odwrót .To pomogło nic nie mętnieje .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 10:57
autor: Slodziaksos
Leje spir do baniola i pod kran. Wodę leję jak najszybciej bo czas goni :P
Nigdy nic się nie pojawiło.
Zdarza się że mrożę otrzymany produkt i podobnie jak powyżej nic się nie dzieje.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 12:24
autor: Pułkownik Dowgird
"Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas (alkohol) do wody!" :D

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 15:34
autor: kmarian
Coś mi się wydaje Panie Pułkownik'u Dowgird, że coś nie tak z tym mieszaniem płynów.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 16:01
autor: seneka
Ja zawsze wodę Żywiec Kryształ puszczam przez britę i jeszcze mi nigdy nic nie zmętniało. :D

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 16:07
autor: Saccharomyces
kmarian pisze:Coś mi się wydaje .., że coś nie tak z tym mieszaniem płynów.
a niby czemu ? Kwas zawsze leje się DO wody. Z alkoholem jest podobnie.

M

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 16:20
autor: AN-KA
Witam....
Przetestowałem już chyba wszystkie wody dostępne w okolicy, łącznie z KRANÓWĄ .....

[/quote] Kwas zawsze leje się DO wody. Z alkoholem jest podobnie.

M[/quote]
Dolewałem wodę do % i na odwrót, zawsze produkt końcowy - KRYSZTAŁ ....... :)
Moim zdaniem sądzę, że wielkiego znaczenia nie ma, co do czego się leje ....
Nie mam pojęcia jak Wam wychodzi mętne ......
Pozdrawiam
AN-KA

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 16:21
autor: lesgo58
Pułkownik Dowgird pisze:"Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas (alkohol) do wody!" :D
Możesz wyjaśnić bliżej - dlaczego?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 20:40
autor: Pułkownik Dowgird
lesgo58 pisze:Możesz wyjaśnić bliżej - dlaczego?
Jeśli pytasz o kwas - to podstawowa zasada, jaką mnie uczono na chemii. A ta rymowanka sprawia, że pewnie do śmierci o tym nie zapomnę. A jeśli pytasz o alkohol, to zainspirował mnie poniższy post ;)
rekinek pisze:Witam,ja za radą innych leje teraz spirytus do wody ( z dzbanka filtrującego brita ) bardzo powoli a nie na odwrót .To pomogło nic nie mętnieje .
kmarian pisze:Coś mi się wydaje Panie Pułkownik'u Dowgird, że coś nie tak z tym mieszaniem płynów.
Panie Marianie, jeśli chodzi o kwasy, to jak najbardziej TAK. Wlanie wody do kwasu grozi poparzeniem, a takie rany źle się goją, o bliznach nie wspomnę. Dobra okazja przypomnieć ten fakt, ewentualnie uświadomić tych, co nie wiedzą. Co do alko odpowiedź jest wyżej.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 21:02
autor: kmarian
Moja nauczycielka od chemii (wredna była to baba - do dziś ją pamiętam), wyjaśniła temat głębiej. Zawsze należy lać ciecz o ciężarze właściwym większym, do cieczy o ciężarze właściwym mniejszym. Miał być jakiś wyjątek, ale nam tego nie zdradziła, a my ze strachu nie dopytywaliśmy. Według tej (znanej nam wszystkim) zasady, zawsze wlewam wodę do spirytusu i tej wersji się będę trzymał. :twisted:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 21:52
autor: rekinek
Dziś zrobiłem eksperyment bo zostało spirytusu ,do dwu litrowego dzbanka wlałem spirytus do połowy i resztę dolałem wodę no i wyszło mleczko (nie byłem wcale tym zdziwiony ),no a teraz na odwrót .Połowa wody i do tego reszta spirytus zero zmętnienia.Niech każdy robi jak chce ,na błędach się uczymy,czyż nie . SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU :piwo:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 22:50
autor: Lento Violento
A ja spróbowałem patentu z wrzątkiem i niestety wyszło mi jeszcze gorsze mleko :( Wodę mam ze studni głębinowej, teraz spróbuję jeszcze z Żywcem Zdrój.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 gru 2016, 22:53
autor: Pułkownik Dowgird
Dobry Dzik się tak nie bawi z tą wodą. Przepis z Czarnej Oliwki, autor Aniol:

Jest taki ''przepis" na lepszą wodę do spirytu (bez przegotowania). Bierzemy wody do wiaderka, do pustej butelki (szklanej) wlewamy troche spirytu i rozlewamy tą drobinę po ściankach butelki, nadmiar wylewamy, kierujemy szyjkę w stronę lustra wody, podpalamy przy szyjce zapalniczką spiryt i w momencie powiedzmy zassania płomienia (lekki wybuch) wkładamy butelkę do wody, następuje zassanie, szybko wyciągamy butelkę żeby nie cofneło wody spowrotem do wiadra. Woda w tym momencie wygląda ja mleko, po odstaniu jest gotowa do mieszania ze spirytusem.
Zasadniczo nie wiem jaka reakcja tam zachodzi, ale gwarantuje że mieszanka wychodzi wiele lepsza niż z wody przegotowanej, sosób zdradził mi wiekowy chemik który ne zagłębiał się w wytłumaczenie mi co tam zachodzi, tylko powiedział spróbuj a zobaczysz. Plusy tego są jeszcze takie że nie musimy gotować, studzić...jednym słowem pieprzyć się z tym, bo efekt jest praktycznie natychmiastowy.
Polecam, nie wystraszyć się przy zapłonie, potrenować trzeba, nie bać się, operacja ta nawet na swój sposób ekscytująca.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 31 gru 2016, 13:38
autor: wawaldek11
Ja myślę, że zachodzi tutaj szybkie odpowietrzenie wody przy podciśnieniu w czasie gwałtownego zasysania. I raczej nic więcej. Chociaż wiara jest też ważna ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 25 sty 2017, 16:32
autor: kamilex1231
Ja leje oaze z biedronki niegazowana polecam !!! 100% przezeroczyste :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 27 sty 2017, 00:18
autor: Soman
Witam Wszystkich.
Od jakiegoś czasu eksperymentuję z tym "GORĄCYM" i "ZIMNYM" rozcieńczaniem i mam kilka praktycznych spostrzeżeń, którymi chcę się podzielić.

1. Rozcieńczmy spirytus z kolumny 95% - 96%

Różne wody mineralne z niewielką zawartością minerałów dodawane do psoty na zimno dają mniejsze lub większe mleko.
Te same wody dodawane jako wrzątek (prawie) dają lepszy efekt (w zależności od wody, ale zawsze jest lepiej).

Woda DEMINERALIZOWANA (najlepiej z odwróconej osmozy) daje idealny efekt - zarówno na zimno jak i kiedy dodawana gorąca.
I tę wodę po kilkunastu próbach uznałem za rozwiązanie problemu. Rozcieńczam nawet do 30% (wersja dla żony) i zero mleka!

2. Rozcieńczamy spirytus z kolumny 95% - 96% którym zalane zostały (jakiś czas temu) owoce.
I tu zaczyna się zabawa...

Z reguły spirytus po zalaniu nim czegokolwiek jest krystaliczny (wydaje się taki ze względu na duże możliwości rozpuszczające).
Kiedy go rozcieńczam (w tej chwili mówię już tylko o wodzie DEMI) właściwości rozcieńczające spadają i wytrącają się różne rzeczy,
które "przyszły" z owoców... I tu zaobserwowałem co następuje:

- Kiedy rozcieńczamy wodą DEMI na zimno - psota lekko mętnieje.
- Kiedy rozcieńczamy wodą DEMI na gorąco - mętnieje, ale wyraźnie słabiej (psota wydaje się czystsza)...
ALE...

Po dwóch - czterech dniach (im więcej tym wyraźniej) w psocie rozcieńczonej na zimno to co się wytrąciło osiada na dnie.
Płyn klaruje się naturalnie, a to co możemy odlać (ostrożnie) z nad osadu jest często krystaliczne i ma piękny kolor.
Psota rozcieńczona na gorąco pozostaje ciągle taka jak po rozcieńczeniu :(

Wniosek wydaje się oczywisty... Niestety zauważyłem też że wszystko tu zależy od tego CO było zalewane spirytusem.
I tu możnaby pewnie książkę napisać. :) Ja eksperymentowałem ze śliwkami świeżymi, owocami suszonymi, rodzynkami i śliwkami
dymionymi (takimi miękkimi lekko słodkimi). W każdym przypadku inaczej mętniało, ale generalna zasada opisana wyżej zawsze
występowała. Wypisuję w kolejności od efektu najlepszego do najgorszego:
- Owoce suszone,
- Śliwki świeże,
- Rodzynki,
- Śliwki "dymione".

Z tych ostatnich praktycznie nie udało mi się uzyskać kryształu :( Ale nie jest źle.

3. Filtracja.

Filtracja przez papierowy ręcznik (2 lub 4 warstwy) daje czasem dobry efekt, ale działa tylko w przypadku zimnego rozcieńczania.
Niestety papier wypija nam trochę psoty (i tak mniej niż wata) :) ale jeśli zależy nam na klarowności - warto próbować.
Z tym, że zalecam cierpliwość i zawsze najpierw poczekać te 2 - 4 dni - co spadnie na dno to z głowy.

Filtrowanie grawitacyjne jest upierdliwe. Leci powoli, lekko zabrudzony papier praktycznie stopuje proces.
Dlatego warto pomyśleć o filtrowaniu podciśnieniem (można je wytworzyć w słoiku zaworkiem i pompką i lejek mocować w zakrętce na uszczelce).
Warto zmajstrować sobie taki wynalazek.

W najbliższych dniach chcę zrobić jeszcze inny eksperyment: Najpierw rozcieńczę spir do 40% - 50% i dopiero tym będę zalewał owoce.
Gdzieś czytałem, że tak wychodzi lepiej smakowo. Ciekaw jestem jak z klarownością. Wnioskami natychmiast się podzielę.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 27 sty 2017, 20:38
autor: seneka
Do filtracji polecam filtry do kawy.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 28 sty 2017, 11:12
autor: krzyski
Próbowałem różnych eksperymentów z wodą. Na Żywcu i Kuracjuszu nigdy nie miałem mleczka. Idealny kryształ. Jak nie mam sklepówki gotuję kranówkę, odczekuję aż wytrąci się kamień i opadnie osad następnie filtruję 5x przez ręcznik papierowy złozony pięciokrotnie. Też nie mętnieje.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 30 cze 2017, 10:38
autor: Hubertuse
Ja zgodnie z dewizą "pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody" wlewam powoli do odpowiedniej ilości wody w naczyniu odmierzony spirytus. Miesza się on powoli i nie ma tak gwałtownych reakcji. Testując różne rodzaje wód nigdy nie zauważyłem zmętnienia. Każda jest tak samo klarowna. Czy to woda demineralizowana czy cisowianka nisko gazowana. Pytanie jeszcze odnośnie róznych rodzai wód jak to wychodzi smakowo. Woda nie tylko może zmienić klarowność ale również smak.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 08:11
autor: prolog1975
Kolego a twoje białe wyroby postały trochę na wodach mineralnych. Bo u mnie niezależnie od sposobu mieszania mleczka nie ma ale nawet po kiepskich wodach typu polaris jest osad na dnie. Dlatego ja polecam źródlane żywiec, primavera na razie bez wytrącania minerałów. I dobre w smaku.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 12:09
autor: BIDET
Soman pisze: ...

W najbliższych dniach chcę zrobić jeszcze inny eksperyment: Najpierw rozcieńczę spir do 40% - 50% i dopiero tym będę zalewał owoce.
Gdzieś czytałem, że tak wychodzi lepiej smakowo. Ciekaw jestem jak z klarownością. Wnioskami natychmiast się podzielę.
Nigdy nie wolno zalewać (macerować) alkoholem mocniejszym niż 70% bo to zabija te fajne nutki które chcemy wyciągnąć z owoców.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 16:23
autor: herbata666
Ja ostatnio za radą Leszka (Lesgo58) i po degustacji rozcieńczam tylko wodą
http://ostromecko.pl/www/oferta.html
Jest w butelkach szklanych albo 300 ml albo 700 ml, woda ogólnie sama w sobie jest pyszna, a wódeczka wychodzi na niej niesamowita.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 17:09
autor: jurek1978
Kurde woda droższa od spirytusu :(

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 17:17
autor: herbata666
Czy ja wiem, w marko płacę za zgrzewkę 12x300 ml coś koło 19-20 zł, a buteleczki bardzo fajne, wcześniej kupowałem buteleczki po 200 ml na naleweczki dla znajomych, a teraz nie dość, że woda idealna to i buteleczki zacne ;D.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 17:50
autor: lesgo58
Jest w sprzedaży wersja w PET'ach. O tych samych parametrach. Przynajmniej na moim terenie. Cena ok. 2 zł za 1.5 litra.
ostromecko.jpg

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 18:06
autor: ansyn
A nie lepiej/łatwiej kupić poprostu wodę destylowaną?

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 18:32
autor: lesgo58
Jak będziesz miał możliwość posmakować obydwie wody to będziesz wiedział dlaczego.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 20:40
autor: ansyn
Taką różnicę robi woda? W weekend wstąpie do makro i zobaczymy efekt.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 20:41
autor: mariusz19029
Lesgo, a kupujesz te wody w jakichś sieciowych sklepach? Czy raczej jest dostępna tylko w określonych rejonach kraju?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 20:48
autor: Zygmunt
ansyn pisze:Taką różnicę robi woda?
Woda, to jakby nie patrzeć jakieś 60% smaku wódki;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 20:52
autor: Doody
Woda destylowana się praktycznie nie nadaje. "Wypłaszcza" smak niewiarygodnie. Już lepsza jest woda z odwróconej osmozy, choć zdemineralizowana to jednak smaczna. Ale najciekawsze jest to, że i ona potrafi zmętnieć przy chłodzeniu trunku. Nie na darmo Szkoci bawią się w proces filtracji na zimno, gdyż prawie każda młoda whisky ma tendencje do mętnienia w niskich temperaturach. Tylko bardziej wykwintne "whiskacze" nie są filtrowane aby nie tracić cennych aromatów.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 20:57
autor: lesgo58
mariusz19029 pisze:Lesgo, a kupujesz te wody w jakichś sieciowych sklepach? Czy raczej jest dostępna tylko w określonych rejonach kraju?
W moim rejonie jest dostępna w pełnym asortymencie. Mieszkam 60 km od źródła.
W całej Polsce - o ile wiem - to jest dostępna w tej droższej, szklanej wersji. Na pewno jest też do zdobycia w sieci Carrefour. Widziałem w stołecznych restauracjach oraz w sejmie. Czy ta powszechność wpłynie pozytywnie na samą wodę - nie wiem. Mam nadzieję, że jej nie zepsują. Bo ostatnio w firmie Ostromecko zdarzały się dziwne zawirowania kadrowe.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 22:02
autor: mariusz19029
Muszę popatrzeć w swojej okolicy, może na nią natrafię. A z takich wód ogólnie dostępnych w sieciowkach typu tesco, selgros to jakie polecacie? Jakie wody są waszymi "faworytami"?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 6 lip 2017, 22:13
autor: ansyn
Z tą wodą to chyba wypadało by również zaznaczyć co rozcieńczamy... Większość zapewne zboże oraz jego pochodne. Ja póki co tylko cukrówki to tutaj i tak niema co sie doszukiwać głębi smaku :)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 00:27
autor: seneka
No ja Piotrek też ostatnio za namową Leszka, moj ostatni wypust rozrobiłem tą wodą. I rzeczywiście potwierdzam jest różnica. Dotychczas rozrabiałem z Żywcem. Wódka jest jakby lekko ciut słodsza, a na pewno dużo bardziej "miękka" w smaku. Kupiłem ja w Carrefour w tych najmniejszych szklanych butelkach. Mieszkam na południu Polski i niestety jest praktycznie w sklepach nieosiągalna. Trzeba rzeczywiście sprawdzić selgros albo makro. No właśnie prośba jakby ktoś w Krakowie namierzył sklep proszę o informację.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 09:24
autor: Kula
Ja ostatnio namierzyłem szklaną wodę Ostromecko 0,7L w Selgrosie w cenie około 2,5zł.
Zrobiłem dwie próbki czystej do porównania na ślepo - Ostromecko kontra Ustronianka (tej używałem od zawsze).

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 11:34
autor: drgranatt
A czy ktoś próbował z tą wodą źródlaną Ostromecko w butlach 5 l :?:
Pewnie wyjdzie taniej i czy jest w miarę dostępna :?:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 12:38
autor: AN-KA
LESGO 58 we wcześniejszych wpisach wspominał już o tej wodzie ..... :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 12:46
autor: radius
drgranatt pisze:Pewnie wyjdzie taniej i czy jest w miarę dostępna ?
Jest dostępna i wyjdzie taniej nawet z przesyłką :lol:
http://szybkikoszyk.pl/naturalna-woda-z ... m=referral

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 19:27
autor: prolog1975
Kupiłem dwa rodzaje wody Ostromecko oba niegazowane jadna w szkle 700ml druga w butelce PET 1.5l. Smakują inaczej od siebie ta w szkle jak woda z minerałami a w butelce PET czuje się dodatkowo bąbelki. Inaczej smakują niż Primavera ta jet bardzo jałowa przelatuje przez paszczę i koniec a tamte zostawiają smak na bokach języka. Zrobiłem 2 x Ostromecko i 1 x Primavera po 0.5l 200ml do 300ml wody i zobaczymy za 24h w zamrażarce na zimno i potem na ciepło. Cukrówka inwertowana na t48 czerwone z metody 2.5. Woda Ostromecko u mnie jest dostępna w sieci Carrefour.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 20:38
autor: golec269
Minerały ponad 600mg/l, czy nie będzie wódeczka mętnieć?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 20:51
autor: Kula
Moja nie zmętniała.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: piątek, 7 lip 2017, 21:55
autor: prolog1975
Moja też nie zmętniała, ale cukrówka mi nigdy nie mętnieje. Jak woda ma koło 600 ogólnej mineralizacji to stawiam, że po kilku dniach minerały opadną na dno. No ale jak smak będzie mi odpowiadał to dam radę z tą niedogodnością.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 07:00
autor: Pawellos999
Witam ponownie wszystkich psotników po długiej nieobecności :D
Temat stary ale aktualnie u mnie na czasie więc postanowiłem troszke go odświeżyć :D
Wczoraj sprawdzałem nowy sprzęt i trafiłem na ten dylemat czym by tu rozrobić swoją księżycówkę :scratch:
Zawsze robiłem to z zimną kranówą ale według tego co tutaj napisane postanowiłem sprawdzić co się stanie mieszając z wodą demineralizowaną nigdy tego nie próbowałem.
Otóż wyszła kiszka :roll: czyli wódeczka zrobiła się jak woda z mlekiem :o
I tu mam rozwiazanie :D moze komuś pomoże tak jak mi.
Z pomocą przyszedł mi filtr węglowy :ok:
Proste a skuteczne rozwiazanie.
Nie wiem czy to był jednorazowy fuks czy faktycznie pomoze w każdym przypadku ale warto wziąć taką opcję pod uwagę ;)
Tak więc miłego psocenia wszystkim życzę i udanych urobków ;)
Pozdrowienia dla braci kapaczy 8-) :punk:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 09:57
autor: sargas
Mnie np nie intresuje filtra węglem na żadnym etapie. Pytanie czy ktoś próbował z wodą destylowaną względnie demineralizowaną ? Zastanawiam się jeszcze nad wodą mineralną vs źródlaną.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 15:41
autor: Doody
Ja używam wody z filtra odwróconej osmozy. To woda zdemineralizowana.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 16:09
autor: ansyn
Ja zawsze używałem wody destylowanej i zawsze wszystko było ok. Zazwyczaj mieszane w temp pokojowej czasami zimne (temperatura w garażu). Ale tutaj się dowiedziałem, że woda destylowana się nie nadaje gdyż 'uwypukla' smak tak więc teraz też zamierzam eksperymentować. Na początek ustronianka lub żywiec bądź jeżeli uda mi się kupić w selgros woda ostromecko.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 19:25
autor: jacoslaw
Ja z powodzeniem stosuje wodę mineralną w 5l butelkach Bystra, nie ma dużo minerałów wapnia ani magnezu i jest dobra w smaku, taka miękka a kosztuje 3zł. Nie mętniej mi nawet przy różnych temperaturach łączonych płynów. Polecam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 21:45
autor: seneka
A w jaki sklepie ja kupujesz? Leszek dobrze zarekomendował Ostromecko jest bardzo dobra.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 2 gru 2017, 22:35
autor: gadaka
Ostromecko jest bardzo dobra, niestety trudno dostępna - ostatnio nie widziałem jej w Carrefourze :(

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 3 gru 2017, 10:08
autor: knapio
Odwrócona osmoza, żadne zmętnienie nie groźne

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 3 gru 2017, 10:20
autor: seneka
To fakt ostatnio też jej nie widziałem.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 4 gru 2017, 18:07
autor: zenonowsianka
Woda z lokalnego źródełka okazałą się być idealna. Żadnych osadów czy zmętnień.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 7 gru 2017, 12:33
autor: ansyn
Rozcieńczone :) wszystko ok, żadnych zmętnień.Obrazek

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 6 sty 2018, 11:12
autor: Duch Wina
Ja też stosuję Żywiec Zdrój. Raz pojawił mi się drobny biały śnieg w rakiji, który po zmianie temperatury prawie całkowicie zniknął. Oczywiście trzymam się wszelkich standardów, woda i destylat o tej samej temperaturze, leję zawsze wodę do destylatu przez cienki wężyk ciągle mieszając, po przekroczeniu 55% dolewam praktycznie kropelkowo.
Josef Pischl napisała w swoich "Destylatach alkoholowych", że do rozcieńczania ZASADNICZO nadaje się woda o twardości 5 st.dH. Czyli 5 x 17,89 mg CaCO3 w litrze wody = 89,54 mg.
Z ciekawości zerknijcie ile mg anionu wodorowęglanowego znajduje się w naszym ulubionym Żywcu Zdroju ma aż 131,06mg/l do tego kation wapniowy 41,69mg/l. Czyli CaCO3 jakieś 104 mg/l.
Korzystając z tego kalkulatora wychodzi, że ŻZ ma 5,8 dH. Czyli już się nie nadaje :o
Teoria, teorią a Żywca łatwiej kupić niż destylować wodę w kotle niedomytym po ostatnich pogonach.
Pozdrawiam,
Duch Wina

PS. Przy okazji zamieszczam link do kalkulatora do przeliczania ilości wody. Czy ktoś może zna ten przelicznik objętościowy, który pomoże wyliczyć ubytek objętości po mieszaniu jednej cieczy z drugą? Jeśli tak to proszę poprawić formuły.
Z praktyki wiem (o ile mam precyzyjne alkoholomierze), że przy rozcieńczaniu 1 litra czystego spirytusu na 40 % wychodzi mi koło 41%.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 6 sty 2018, 14:25
autor: lesgo58
Skorzystaj z kalkulatora w stopce jozzek666
http://alkohole-domowe.com/forum/post17 ... ml#p172622
Powinna być też uwzględniona kontrakcja.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 06:17
autor: genas.1970
Ja zauważyłem , bo dzielę serce na środkowe i te późniejsze czyli przed pogonami, że te pierwsze nie zmętnie w żadnym wypadku, a te drugie jak złapie pogonów mętnieje. Ale to tylko obserwacja.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 12:34
autor: sargas
Destylowana i po problemie. Jestem po testach.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 12:48
autor: chprzemo
Ja już od dawna stosuje wodę Żywiec niegazowana do rozcieńczania wszystkich moich destylatów, rozcieńczałem czystą do 40% i tuż po rozcieńczeniu jak i po roku leżakowania jest kryształ.

W owocówkach czy zbożówkach tez zero zmętnienia.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 19:06
autor: Doody
Co do zbożówek, nie byłbym taki pewien. Jeżeli mamy destylat (zwłaszcza "ciężki" np. torfowy), który poleżał już swoje w beczce lub w naczynie z dodatkiem dębu, potrafi on zmętnieć (opalizować) nawet gdy rozcieńczymy go wodą destylowaną. Ostatnio dużo eksperymentowałem z takim rozcieńczaniem i wiem, że naprawdę trudno jest uzyskać 40% torfowego "whiskacza" bez zmętnienia. Problem znika jeżeli podniesiemy docelowe stężenie trunku do około 46% lub przeprowadzimy tzw. filtrację na zimno. Ten proces jednak pozbawia jednak destylat części aromatów i smaków.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 20:21
autor: radius
Dlatego, ja nic nie "kombinuję" z moim single maltem 42%po 15 miesiącach leżakowania w beczce, chociaż rzeczywiście jest delikatnie mętnawy. Za to żyto o tej mocy i po roku w beczce jest klarowne :ok:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 21:33
autor: Duch Wina
radius pisze:Dlatego, ja nic nie "kombinuję" z moim single maltem 42%po 15 miesiącach leżakowania w beczce, chociaż rzeczywiście jest delikatnie mętnawy. Za to żyto o tej mocy i po roku w beczce jest klarowne :ok:
Trzymałeś w beczce taki słaby trunek? Chodzi mi o to, że do beczek standardowo wlewa się koło 60%. Rozumem, że beczka jest duża i już wcześniej używana.
Pozdrawiam,
DW

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 21:49
autor: sargas
Zapewne wlał 60% a po 15 miechach moc spadła do 42% :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 22:39
autor: Duch Wina
sargas pisze:Zapewne wlał 60% a po 15 miechach moc spadła do 42% :)
To jego anioły musiałby być strasznymi opojami :hmm:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 7 sty 2018, 22:48
autor: radius
Do beczki wlałem destylat 63%. Po piętnastu miesiącach pobrałem próbkę (2 litry :D ) całkowicie klarownego destylatu i rozcieńczyłem do 42%. Próbka zmętniała i taka już pozostała, franca jedna :mrgreen:

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 8 sty 2018, 09:43
autor: klepa
Chprzemo: "W owocówkach czy zbożówkach tez zero zmętnienia." A w jakim przedziale tniesz?

Radius - czy ja dobrze rozumiem: słód jęczmienny rozcieńczony z 63% do 42% opalizuje, a żyto nie? Tak samo były cięte?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 8 sty 2018, 18:22
autor: radius
Tak jest. Oba destylaty miały tę samą moc przy wlewaniu do beczek i oba rozcieńczyłem do 42% po pobraniu próbek.
Jutro wstawię zdjęcia jak to wygląda :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 12 sty 2019, 18:31
autor: don Avadoro
Odgrzebię stary temat i podzielę się swoim doświadczeniem. Co prawda nie destyluję, ale od dawna wytwarzam nalewki. Do ich rozcieńczania używam od jakiegoś czasu wody źródlanej Żywiecki Kryształ. Składniki mineralne 77 mg/l, czyli poniżej 5 dH, które Pischl uznaje za górną granicę twardości. Mieszam oczywiście ciecze o tej samej temperaturze. Zauważyłem zmianę na plus w porównaniu z innymi wodami. :-)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: sobota, 13 lip 2019, 17:07
autor: Kuba89
raczysko pisze:Znalazłem idealną wodę, po rozcieńczeniu do ok 37% nie ma efektu zmętnienia.
Jest to woda kupiona w Carrefour-e ,,dar z gór" jej mineralizacja to ok 140.

Ja kiedyś rozcieńczałem albo przegotowaną lub zwykłą kranówką , lecz słyszałem kiedyś od kogoś że podpala się butelkę po spirytusie i naciąga się wody , jakoś tak i niby jest najlepsza? zna ktoś ten sposób ? nie wiem czy dobrze opisałem .

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lip 2019, 00:16
autor: wawaldek11
Znam ten sposób od lat i określiłbym go jako mityczny. Bo przy zasysaniu wody może się tylko troszkę odgazować . Tak się robiło z kranówą, żeby szybciej się przegryzło.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lip 2019, 07:39
autor: Kuba89
Rozumiem. Czyli zostanę przy przegotowanej lub kranówce :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 14 sty 2020, 22:16
autor: Bubi
Miałem również problem z mętnieniem roztworu po połączeniu spirytusu i wody. Po przeczytaniu wielu wątków spróbowałem rozrobić spirytus z polecaną często wodą niegazowaną Żywiec Zdrój (suma składników mineralnych 230mg/l) do stężenia 40%. Pierwszy test dotyczył wody Żywiec przefiltrowanej przez filtr Aquaphor, drugi dotyczył już tylko samej wody Żywiec prosto z butelki. W obu przypadkach dolewałem wodę dość wolno do butelek ze spirytusem (własnej roboty 96,6 %) i wstrząsałem nimi jednocześnie. Efekt- po odgazowaniu roztwór robi się krystalicznie czysty. Jeżeli chodzi o wodę, to wg Wodociągów miejskich w gminie gdzie mieszkam, mam wodę średnio twardą tj. w granicach 150 - 300 mg CaCO3/dm3”. Jeśli macie podobne parametry wody wodociągowej to polecam stosowanie Żywca lub innej wody o podobnych parametrach. Wcześniej gdy robiłem roztwór 40% z wodą z kranu, to niestety mętniała i wytrącał się biały osad. Teraz problem zniknął. Zrobiłem już w ten sposób 6 butelek i efekt się utrzymuje. Jeśli chodzi o temperaturę wody mineralnej i spirytusu to były identyczne (stały obok siebie) i wynosiły ok.15 st C. Jako dowód pokażę zdjęcie z góry kieliszka wypełnionego roztworem 40%, gdzie widać na jego dnie figurki.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 24 lis 2020, 12:23
autor: artur.sukiennik
Kupiłem ostatnio taki fikuśny "elektryczny" dzbanek filtrujący. Po przefiltrowaniu wody z wrocławskich wodociągów i rozcieńczeniu nią spirytusu, kryształ, zero zmętnienia. Polecam;-);-)

https://allegro.pl/oferta/dzbanek-filtr ... 4f69ac7020

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: wtorek, 24 lis 2020, 20:55
autor: TUTEK
Do niedawna używałem Żywiec Zdrój niegazowanej, ale odkąd pracuje że mną taki koleżka... Powiedzmy z bardzo wyżynnej miejscowości i ma własne ujęcie wody ze źródła, to nie ma dla mnie lepszej wody. Możesz lac wodę do alkoholu lub odwrotnie, nic nie zmętnieje. Pozdrawiam

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 30 lis 2020, 00:19
autor: michal.walkowiak0
Ja mam inny problem mianowicie mam destylat o finalnej wartości 95% rozcieńczam go do 70% aby dodać do cytrynówki korzystałem z wody mineralnej niskosodowanej i po połączeniu składników mętnieje i zostawia ścięte minerały,

Ta sama woda rozcieńczona do 40% jest krystalicznie czysta wódeczka !?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 30 lis 2020, 11:21
autor: kleryk88
Cytrynówka zawsze ci zmętnieje ;) czy chodzi ci ze spirytus rozcieńczony do 70 % jest mętny ??

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 30 lis 2020, 12:34
autor: Skir
Przy procesie z użyciem bufora, OLM i kolumny zasypowej, produkt finalny 96%> nie mętnieje. Jednak od niedawna działam z półkową i tu pojawiają się czasem problemy z mętnieniem. Koledzy radzili, żeby rozcieńczać po co najmniej 3 miesiącach, ale z tego co pisał wyżej @radius i po kilkunastu miesiącach mogą pojawiać się problemy. Mętnienie dotyczy zresztą nie tylko serca z końca procesu, ale nawet początku przy odbiorze na poziomie nawet 80% urobku. Zauważyłem, że wpływ na to ma przyłożona moc/szybkość odbioru. Oczywiście: produkt powinien leżakować z 60% w beczce, ale myślę, że taka moc ustalona była w związku z "ubywaniem" procentu przez długi czas leżakowania w beczce. W przypadku szkła i płatków dębu, można pozwolić sobie prawie od razu (no może po tygodniu) na odpowiednie rozcieńczenie do 40-42%.
Opracowałem sobie takie proces: odbieram serce po ok. 300ml do butelek półlitrowych i małą część odlewam do próbówki rozcieńczając do 30%. Jeżeli nie zmętnieje to ląduje całość w gąsiorze; jeżeli opalizuje się - zostawiam jeszcze na tydzień i czekam. Jeżeli nadal nie jest kryształowe - daję na zasypową. Gąsior rozrabiam do 40% (wolałbym 50%, ale LP woli bliżej wytyczonej średniej 38-40%:) - zresztą, kiedyś ustalono 38% jako najlepszy bilans mocy i smaku) i daję odpocząć na rok.
Uczę się jeszcze półkowej i zaobserwowałem, że nawet w środku odbioru serca, nagle pojawia się trochę destylatu, który może lekko "zmącić" trunek.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 30 lis 2020, 17:59
autor: inso
artur.sukiennik pisze:Kupiłem ostatnio taki fikuśny "elektryczny" dzbanek filtrujący. Po przefiltrowaniu wody z wrocławskich wodociągów i rozcieńczeniu nią spirytusu, kryształ, zero zmętnienia. Polecam;-);-)
Przegotowujesz ja? Ma wplyw na smak czy to kranowa czy przegotowana?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: poniedziałek, 30 lis 2020, 18:01
autor: artur.sukiennik
Leje wodę prosto z kranu. Poprawa smaku jak i zapachu wody po przefiltrowaniu jest zdecydowana;-)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 2 gru 2020, 11:13
autor: michal.walkowiak0
To to ja wiem, że cytrynówka xD chodzi mi o samo rozcieńczanie czystego urobku...

Poczyniłem testy z różnymi wodami i najlepiej wypadła OAZA z Biedy 232 mgl/, rozcieńczam do 70% i jest kryształ,
Przy 40% wódce dałem mineralna i tez był kryształ 630mgl/l.
Przy pierwszej destylacji obierałem 0,5l przedgonu i w 2,5 to samo, prędkość przy 1 gotowaniu przedgon 12ml/min, odbiór serca 23ml/min ,przy 2.5 serce około 28ml/min.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 2 gru 2020, 14:05
autor: dynio
Do wczoraj zawsze stosowałem Żywca i nie było nigdy żadnego problemu z mętnieniem, ale jakież było moje zdziwienie wczoraj jak zeszłoroczny calvados z mkamionki z białego forum po rozcieńczeniu do 45% mi zmetniał!! WTF sobie myślę??
Biorę butelkę w rękę a tam w tabelce zamiast standardowiej ilości skł.mineralnych 230mg/l jest 304!!
Żywiec robi niebieską wodę z różnych ujęć i trzeba uważać która się leje. Wg definicji niskozmineralizowana woda to ta co ma do 500mg/l
Ja na szczęście "zepsułem" tylko 0.5L...

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: środa, 16 gru 2020, 17:27
autor: marus90
Witam, jestem początkujący i mam problem próbuje rozcieńczyć próbki wód z moją psotą, niestety wszystkie wody: kranówka ciepła i zimna, wrzątek z czajnika, destylowana, demineralizowana, pitna Żywiec Zdrój i inne ukazują mleko, Próbowałem przez węgiel aktywny oraz watę również pojawia się mleko. Nadmienię ze wszystkie próbki robiłem zaraz podczas pracy destylatora od 85 stopni do 95 oraz po kilku dniach i wszystko z efektem mleka. Jakieś pomysły bo mi się już kończą co dalej robić?
Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 10:35
autor: wolan
A z czego jest ten destylat i jaka jest jego moc początkowa??.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 10:48
autor: Skir
@dynio też miałem takie odczucia, ale zauważyłem, że Żywiec z butlach 5l z Tesco jest ok, a w butlach 1l czy 1,5l lekko mętnieje. Zaczynam zabawę z półką i sądziłem, że źle odbierałem pogony, ale kiedy zastosowałem wodę z butli 5l było OK.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 13:42
autor: jakis1234
@marus90 Stosuję filtr do nalewek, rozrabiam spirytus wodą z kranu i pojawia się zmętnienie.
Co prawda u mnie nie jest aż tak duże jak u Ciebie.
Biorę wtedy lejek i filtr do nalewek, taki jak na zdjęciu, mieści się tam sporo płynu i filtruje dosyć szybko.
Po przefiltrowaniu alkohol jest kryształowy :), a na filtrze zostaje taki biały osad, ale bardzo delikatny. To znaczy, że jakieś minerały czy coś takiego wytrącają się w trakcie rozcieńczania i potem zostają na filtrze.

https://alkohole-domowe.com/forum/dlacz ... 21350.html

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 20:42
autor: użytkownik usunięty
Serwus
marus90 pisze:Jakieś pomysły bo mi się już kończą co dalej robić?
Wydaje mi się, że powodów zmętnienia destylatu, po rozrobieniu wodą, może być kilka.
-Przeciągnięty destylat (pogony)
-Tworzywa sztuczne (inne niż silikon 100%) wchodzące w kontakt z destylatem, na drodze odbioru (uszczelnienia, węże)
-Woda o wysokim zmineralizowaniu
PS
Uwaga na węże silikonowe.
Mój pokryty był od środka talkiem, co wywołało zmętnienie. Standardowe płukanie nie pomogło. Dopiero kąpiel w NaOH.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 21:53
autor: kleryk88
spróbuj dolać do próbki trochę spirytusu by zwiększyć procent jak zmętnienie zniknie to znaczy że podczas procesu coś źle zrobiłeś (zły podział), ja miałem problem z wodą ostromęcką jak rozcieńczyłem do 40% to zrobiło się lekkie zmętnienie ale po pewnym czasie wszystko opadło na dno i jest kryształ a ten sam spirytus z wodą kranową przelaną przez dzbanek filtrujący nie zmętniał czyli problem był z wodą bo się wytrąciły minerały ;)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 22:03
autor: jakis1234
Postarałem się wyeliminować wszystko w samej kolumnie, węże wyczyszczone i silikonowe, wybierałem środek gonu, trudno więc mówić o pogonach.
Zresztą podejrzewam, że gdyby to było to, to już sam spirytus byłby mętny.
Oczywiście te elementy mogą wpłynąć na mętnienie, ale u mnie, moim zdaniem, jest to kwestia wody.
Mam bardzo dobrą wodę w kranie (ujęcie podziemne), zero kamienia, dobry smak i niezłe parametry, badałem właściwości wody ze względu na akwarium i są bardzo dobre, ale jednak minerałów trochę ma. I to chyba one powodują mętnienie, tym bardzie, że po przepuszczeniu przez filtr nalewkowy, tak jak pisałem, na filtrze zostaje taki lekki, biały osad.

O kleryk88 mnie ubiegł :), ale popieram to co napisał :)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 17 gru 2020, 22:37
autor: nemeto
Tutaj trzeba rozgraniczyć mętnienie i wytrącanie osadu, zresztą był jeden taki temat :)
Ja takie mleko jak na zdjęciach na początku tej strony mam w momencie dorabiania urobku, ale zaraz po energicznymi "cząchaniu" damą. Po chwili widać jak w damie robi się od dołu kryształ. Po jeszcze jednej chwili kryształ w całej damie.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 gru 2020, 14:53
autor: łoles
Dziś rozcienczam spirytus i jakoś mnie tchnelo i zamiast żywca zdoj (tego 5 litrowego) użyłem wody z krany przefiltrowanej filtrem aquaphora i wiecie co po raz pierwszy to zrobiłem poniżej 50 woltów i krysztal zero mgiełki nic. Rozrabiałem różnymi wodami i nawet na żywcu potrafiło przy 50 voltach zamglic jeśli ktoś ma problem z mgiełka polecam spróbować koszt takiego dzbanka z filtrami nie jest porażający warto spróbować

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 gru 2020, 15:00
autor: artur.sukiennik
Aquaphor grawitacyjny czy taki elektryczny z pompką?;-)

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: czwartek, 24 gru 2020, 16:13
autor: łoles
artur.sukiennik pisze:Aquaphor grawitacyjny czy taki elektryczny z pompką?;-)
Grawitacyjny ostatnio w biedronce był bodajże za 50 zł z 4 zapasowymi wkładami

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lut 2021, 00:22
autor: Erjot5
Witam.

Chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi wody do rozcieńczania alkoholu do niskich stężeń.
Przez lata, jak jeszcze pijałem sporo kupowanego, średniej klasy whisky, mocno rozcieńczonej wodą i na lodzie (ja tak lubiłem, rzecz gustu oczywiście - takie rozcieńczenia daje poniżej 20% alc!), to zasadniczo, regularnie zdarzały mi się wytrącenia widoczne na dnie szklanki. Bywało to dosyć krępujące (przy gościach zwłaszcza). Znajomy podarował mi spory zapas wody z Grenlandzkich lodowców (szczelnie zafoliowanej i używanej w pakietach dla łodzi ratunkowych, bo się latami nie psuje - jest sterylna i odmineralizowana). W roztworach z tą wodą wytrącenie nie pojawiały się! Wydaje mi się, że wytrącenia dla whisky są o tyle naturalne, że wynikają z metody uzyskiwania tego trunku (celowo dużo pogonów, w celu uzyskania oczekiwanego smaku). Wniosek nasuwa się oczywisty - woda odmineralizowana w dowolny sposób, nie powinna dawać wytrąceń z whisky.

Zupełnie czym innym jest mleczne zmętnienie mieszaniny woda-spirytus. Czysty spirytus nie powinien mętnieć przy niskich stężeniach - inaczej jest po prostu bimbrem (niestety), z charakterystycznym, mlecznym zmętnieniem, wynikającym ze zbyt dużej zawartości pogonów. Właśnie tak się łatwo sprawdza ich zawartość ponad normę... Dla niedowiarków, proszę spróbować uzyskać mleczne zmętnienie mieszając w dowolnym stężeniu, i z dowolną wodą spirytus... kupiony w sklepie. Raczej się to nie uda!

Co do wytrąceń, to łatwo można uzyskać wodę praktycznie odmineralizowaną, gotując ją przez 15 minut (spadek o 95%!). Są też pewnie i inne, bardziej współczesne metody. Stąd "domowe wytyczne" aby używać wody destylowanej lub przegotowanej...

Pozdrawiam i życzę krystalicznie czystej "czystej".
Erjot
P.S. Tu rosyjska strona (przetłumaczona) o bimbrze. Na czym, jak na czym, ale na pędzeniu bimbru, raczej się znają... https://po.bgrepon.ru/domowy-bimber/245 ... ny-po.html

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lut 2021, 08:25
autor: Doody
Nie do końca zgodzę się z przedmówcą.
Rozcieńczanie whisky torfowej poniżej 40% zawsze wiąże się ze zmętnieniem, nawet gdy do rozcieńczania używamy wody destylowanej. Jedynym sposobem jest filtrowanie na zimno.

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lut 2021, 08:26
autor: bociann2
Fajne rzeczy wypisują na tej stronce. Np.
"
To czysta energia, która wymaga natychmiastowego uwolnienia. Wielu zna to uczucie, gdy po kilku szklankach wódki nagle pojawia się lekkość, podniecenie, moc jak byk, ciągnie heroizm tak bardzo, że nie mogą utrzymać trzech lub pięciu. Oto jak działają kalorie alkoholowe.."

Piękne, no nie?

Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

: niedziela, 14 lut 2021, 08:40
autor: radius
Piękne :hahaha: Oni chyba nie odróżniają kalorii od endorfin :D