Strona 1 z 1

Projek destylatora Thor do oceny

: sobota, 22 cze 2024, 21:41
autor: jask_1478
siemanko !

Mam w planach zrobić nową aparaturę dla siebie i chciałbym, aby bardziej doświadczeni konstruktorzy spojrzeli na schemat i podpowiedzieli co można poprawić. Największym problemem jest dopuszczalna wysokość. Max 200 cm.

Dane:

keg - 100 l
kolumna - fi 76 mm
bufor - 3,9 L
jeziorko lm - 200 ml
jeziorko olm - 100 ml
chłodnica - rura fi 80 mm
grzałka 2 x 2000 W
Wypelnienie: 20 cm miedź,
90 cm nierdzewka

Sterowanie SKNv5 pełen automat, ale też chciałbym się was zapytać, czy może jest jakiś lepszy sterownik na rynku.

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: niedziela, 23 cze 2024, 09:30
autor: aakk
Bufor przy tej konfiguracji około 5 litrów, dobrze dogrzany. Miedź wrzuć do bufora a nad zastosuj stal nierdzewną. Grzałki przy tej pojemności kotła trochę słabe ale jeśli instalacja na tyle pozwala to ok - będzie się nieco dłużej rozgrzewać. Na sam proces wpływu nie będzie. SKNv5 to bardzo dobry wybór. Generalnie przy takiej dostępnej wysokości powinieneś iść w nieco mniejszy zestaw, keg 50, kolumna ~60.

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: niedziela, 23 cze 2024, 11:53
autor: jask_1478
Bufor jest na szerokim wlewie, plus tak jak na rysunku będą wspawane 3 rurki jako podgrzewacze. Myślałem, żeby do bufora wsadzić nierdzewke a powyżej do katalizatora miedz co by mi ułatwiło czyszczenie sprężynek miedzianych. Niestety stara instalacja elektryczna nie pozwala na większą moc grzania. A co do pojemności bufora to powiększę go do 4,5 L, bo na tyle pozwala mi dostępny materiał. Będzie wyglądał mniej więcej jak na zdjęciu (zdjęcie pożyczone z forum). Dzięki za rady !

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: niedziela, 23 cze 2024, 15:08
autor: prolog1975
Masz tu kolego projekt prawie idealny Gość ma nick użytkownik usunięty ale zrobił super kolumienkę. W jego poście w linku są wymiary ich się trzymaj.
olm-bufor-duzy-zbiornik-zalozenia-mojeg ... 13770.html

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: niedziela, 23 cze 2024, 15:38
autor: jask_1478
Bardzo podobna do mojej. Zwiększę pojemność bufora do 4,5 L. A czy chłodnica do OLM jest przydatna czy to zbędny gadżet ? Bo wykonanie i cena przy całości jest znikoma i tak się zastanawiam czy ją dodać

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: poniedziałek, 24 cze 2024, 20:18
autor: prolog1975
Diaboł tkwi w szczegółach tak sobie zrób kolumnę główną by od punktu pomiaru do odbioru było te minimum 110 cm wypełnienia nie rury. Pracuje się wtedy komfortowo. Co do chłodnicy ja zrobiłem jak rektyfikowalem użyłem raz jak zrobiłem. Teraz służy do destylacji prostej pracuje z półkową i papugą do rekty zbędna. Jak możesz zrób będziesz miał. Ten typ głowicy trzeba trochę przerobić pod skn by kozystać z automatu zalewania lub nie robić nic i zalewać samemu zwiększajac moc. Co do bufora ok jak zrobisz go na pełnej kryzie ocieplisz w środek rurę 88.9 to dogrzewacze nie są konieczne. Można zrobić cyrkulację u mnie z cyrkulacja powodowała wystrzały bez pracuje topowo. Jak masz mniejszy bufor to po prostu trochę zredukujesz wszcześniej odbiór. A i miedzi do bufora daj dosłownie 5 cm reszta normalne sprężynki. Będzie sobie miedź leżeć, robić robotę przy cukrówkach po wsze czasy. O czyszczeniu miedzi zapomnij przy cukrze. Jeśli przewidujesz destylację, kombinacje z buforem wewnętrznym to na Twoim rysunku bufor z kryzą górną jest ok. Dekiel górny robi za dno zbiornika Ty masz dłuższą kolumnę z buforem wewnątrz kotła lub destylujesz w trybie ps. Możliwości są większe miałem dwa typy wiem co piszę. Jak robisz sam dla siebie możesz wyspawać 20 cm kawałek, z półką odbiorczą i zastosować testowo zamiast bufora przy rektyfikacji. Co do OLM półek w kolumnie więcej pracy ale zrób przelot par środkiem mniejsza rurą z daszkiem odbiór z jeziorka ze ścianki kolumny. Co do zalewania liczysz 400-450W pustej ruty i ok. Dla jasności kolumnę może zalewać np 4.6-4.8KW to wstawiasz rurę w środek fi 45 pusta przestrzeń ponad 6KW do zalania do zalania nie zapominając o odleglości daszka od wylotu par z mniejszej rury nie tworzymy możliwych ognisk zalania kolumny. Miałem kolumnę z OLM typ miseczka bez centrowania też super pracowała. No ale jak robię dla siebie sam i mnie to niewiele kosztuje to sobie wydziwiam za trędami. Jak widzisz budowa kolumny jest banalnie prosta wystarczy przyswoić kilka zasad.

Re: Projek destylatora Thor do oceny

: wtorek, 25 cze 2024, 22:59
autor: drgranatt
jask_1478 pisze: niedziela, 23 cze 2024, 15:38 ...A czy chłodnica do OLM jest przydatna czy to zbędny gadżet ? Bo wykonanie i cena przy całości jest znikoma i tak się zastanawiam czy ją dodać
Jak najbardziej przydatna :ok: