Strona 1 z 1

Wpływ spalin na owoce

: poniedziałek, 2 sie 2010, 22:40
autor: Kami
Witam, zastanawiam się jaki negatywny wpływ mają spaliny na owoce rosnące przy drogach. Słyszałem plotki, że można się zatruć ołowiem po wypiciu takiego wina i nie wiem ile w tym prawdy. Ostatecznie czy to bezpieczne (np tylko gorszy smak, ale brak zatrucia)

Re: Wpływ spalin na owoce

: poniedziałek, 2 sie 2010, 23:11
autor: Zygmunt
Ołów to akurat trochę mit, bo od parunastu lat mamy na rynku tylko paliwa bezołowiowe :) Poszukaj w Internecie- na 100% znajdziesz kilka opracowań w tym temacie, część może nawet po polsku. Szukaj przez wyszukiwarki uniwersyteckie, Google wszystkiego nie pokazuje.

Temat ciekawy, obserwuję :)

Re: Wpływ spalin na owoce

: wtorek, 3 sie 2010, 09:38
autor: Kami
Ehh, googlałem to bardzo długo, nawet po angielsku, ale nie znalazłem żadnych naukowych wyjaśnień jak to wpływa na owoce i jaki to ma wpływ na moszcz/wino. Dowiedziałem się tylko że może przeszkadzać w fotosyntezie co odbija się na obfitości owoców i oczywiście wspominali o związkach ołowiu, ale za nic nie mogłem znaleźć wpływu na owoce i ludzi po konsumpcji.
Jutro przejdę się do oddziału głównego biblioteki miejskiej i sprawdzę czy mają jakieś książki w jakikolwiek sposób nawiązujące do tematu, potem w razie potrzeby pójdę do sanepidu i zapytam o to znajomą która tam pracuje.

Re: Wpływ spalin na owoce

: środa, 11 sie 2010, 18:23
autor: baybronek
Witaj

Odpowiedz sobie na to pytanie sam. Jedne z najlepszych win wyrabiają włosi a większość winnic jest przy samych autostradach choćby A22 z Brenero do Verony autostrada A1 prowadząca do Rzymu i Neapolu oraz A4 z Wenecji do Neapolu kilometrami ciągną się winnice a także sady z jabłkami

Ps. Wiem bo jeżdżę jako kierowca ciężarówki na tych trasach

Pozdrawiam