Strona 1 z 1

Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: piątek, 7 maja 2021, 18:33
autor: talib666
Witam,

Chciałbym się Was poradzić.

Pędzę na zwykłym Pot Stilu z deflegmatorem ( szybkowar 17 l + deflegmator szklany + szklana chłodnica). Żeby zaoszczędzić na wodzie zrobiłem układ zamknięty. W wiadrze mam pompkę z akwarium. Wiadro rozbudowałem w elektrozawór i regulator temperatury co pomaga ustawić temperaturę która jest w wiadrze. Na chwilę obecną jest tak ustawione, że gdy woda nagrzeje się do 30 stopni to elektrozawór się otwiera i nalewa zimną wodę aż do 14 stopni (woda wylewa się otworem na górze wiadra, wypełniając wiadro zimną wodą).

Czy możecie mi doradzić jaka temperatura byłaby najlepsza w wiadrze? Chciałbym aby jak najmniej zużyć wody ale też aby produkcja była wydajna. Czy to prawda, że im zimniejsza woda w chłodnicy tym lepiej? Jeśli potrzebujecie jakieś zdjęcia to piszcie.

Pozdrawiam.

Re: Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: piątek, 7 maja 2021, 19:38
autor: jatylkonachwile
Zamiast dolewać zimną wodę, dołóż małą chłodnicę z samochodu lub nagrzewnicę z samochodu wtedy będziesz miał typowy zamknięty układ.

Re: Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: piątek, 7 maja 2021, 19:40
autor: Góral bagienny
Przy pot-stillu nie ma znaczenia jaką temp. ma woda ;)
Ważne żeby schłodziła wszystkie opary.
U mnie na wylocie z chłodnicy ma z 50st.

Re: Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: sobota, 8 maja 2021, 10:20
autor: .Gacek
Chłodnica ma skraplać wszystkie opary. To jej jedyne zadanie. Gdybyś kiedyś chciał dorobić jakiś refluks to wtedy temperatura ma znaczenie.

Re: Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: sobota, 8 maja 2021, 13:15
autor: talib666
Aha dziękuje za odpowiedź. Dolewam zimną wodę aby destylat miał około 20 stopni, bo używam papugę. Wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny.

1. Może głupie pytanie ale jak poznać, że całość jest skroplona? Kiedyś zapomniałem włączyć pompki i z chłodnicy leciała mi para. Myślę ze o taki efekt chodzi?
Zauważyłem także, że w chłodnicy destylat się blokuje tzn. spływa w dół, za chwile się wraca. Czy to znaczy, że chłodnica jest zbyt wydajna do oparów wydobywanych z kotła?

2. Jak to jest z prędkością kapania do jakości? Lepiej powoli odbierać a dłużej? Czy szybciej? Czy traci się na ilości alkoholu podczas szybszej destylacji?

Re: Chłodzenie zamknięte pot-stilla

: sobota, 8 maja 2021, 13:32
autor: Góral bagienny
Co do pomiaru papugą to są tabele pokazujące % w danej temperaturze.
Całość jest skroplona gdy z chłodnicy nie leci para.
Co do wracania destylatu w chłodnicy spróbuj z cieplejszą wodą tzn. podnieść tem. wody na wyjściu z chłodnicy.
Lepiej powoli odbierać destylat wychodzi łagodniejszy.
Nie tracisz % przy szybszym odbiorze.