Strona 1 z 1

Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 15:45
autor: Michal131-M131
Witam, jak w tytule:
Jak obliczać max. Moc grzania roboczego (grzałki elektryczne) dla danej średnicy i wysokości?
Są na to jakieś wzory? Pozdrawiam

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 19:47
autor: drgranatt
Bardzo prosto. Ustalasz moc zalania (zalewania) - potrzebny wziernik. Od tego odejmujesz 20 % i masz moc roboczą.
Przykład:
Moc zalania wynosi 3800 W. Od tego odejmujesz około 750 W i masz bezpieczną moc roboczą.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 20:33
autor: rozrywek
Podepnę się z pytaniem pewnym.
Jak zaprojektować moc grzałek w stosunku do wielkości zbiornika?
Litraż w stosunku do kw.
Ja od lat na gazie ziemnym i naprawdę nie wiem jak to zaprojektować.
Nie chodzi o rozgrzewanie wsadu a konkretną pracę.
Oczywiście moc większa bo i tak sterowana regulatorem będzie.

Kto będzie wiedział jak nie ty.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 20:43
autor: Nowacky
@rozrywek
Moc robocza planuje się zależnie od fi kolumny, np do sprężynek KO moc robocza to 100-110w na cm2 (π*r^2).
A co do grzania kotła to zależnie ile czasu chcesz poświęcić na rozgrzanie kotła 4.5kw to około półtorej godziny grzania 50l.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 21:08
autor: drgranatt
rozrywek pisze:Jak zaprojektować moc grzałek w stosunku do wielkości zbiornika?

Kto będzie wiedział jak nie ty.
:oops:
Jako pierwsze dobiera się moc do średnicy kolumny a dopiero później do pojemności zbiornika.
Ale co innego jest ważniejsze a mianowicie dobór średnicy rury do pojemności kotła. Masz kocioł 200 litrów to nie zamontujesz do niego rury ø 60 i to samo w drugą stronę.
Mając więc pojemność kotła i dobraną średnicę rury obliczasz moc roboczą z uwzględnieniem mocy zainstalowanej potrzebnej do rozgrzania wsadu.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 21:12
autor: aakk
Nowacky pisze:A co do grzania kotła to zależnie ile czasu chcesz poświęcić na rozgrzanie kotła 4.5kw to około półtorej godziny grzania 50l.
Przy takiej mocy rozgrzanie do 90°C zajmuje około 60min.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 21:42
autor: mac_23
Nowacky pisze:@rozrywek
Moc robocza planuje się zależnie od fi kolumny, np do sprężynek KO moc robocza to 100-110w na cm2 (π*r*2).
A co do grzania kotła to zależnie ile czasu chcesz poświęcić na rozgrzanie kotła 4.5kw to około półtorej godziny grzania 50l.
Jak na moje to powinno tam być (π*r^2). Ale to tylko w celu poprawności wzoru co by nikt z rozpędu źle nie liczył.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 21:47
autor: MASaKrA_Domingo
Nie ma na to wzorów. W biegu doświadczeń wyznaczono dla różnych wypełnień moce, jakie możemy przyłożyć na centymetr kwadratowy wypełnienia. I jest to od ok 90W dla bardzo małych sprężynek, po 190-200kW dla luźno ułożonych zmywaków. Generalnie dla kolumny 60mm możesz grzać 2400W.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 21:51
autor: freek
Jak kolega @aakk pisze tak jest, 4kw (umowne, a nie faktyczne) rozgrzewa 48 litrów do 88st C w ok 1 godz 10 min. Oczywiście są to ruchome delikatnie widełki czasowe w zależności od temp wsadu z jakiej startujemy.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 22:24
autor: Doody
;) Nie wszystko jes6 takie oczywiste ;)
Mamy z kumplem bardzo podobne sprzęty od tego samego producenta (Francmastera). Zmirzyliśmy moc grzałek watomierzem. Jemu zalewa przy 2,8 kW, mnie przy 3,1kW. Ja pracuję bez problemu do 2900W, on do 2700W. Sprężynki oczywiście od tego samego dostawcy. Przesypywaliśmy sprężynki już kilkukrotnie. Nie ma reguly.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 22:26
autor: Nowacky
aakk pisze:
Nowacky pisze:A co do grzania kotła to zależnie ile czasu chcesz poświęcić na rozgrzanie kotła 4.5kw to około półtorej godziny grzania 50l.
Przy takiej mocy rozgrzanie do 90°C zajmuje około 60min.
Zależne to jest od realnej sprawności grzałki, napięcia w sieci, docieplenia kega, kolumny, temperatury wsadu i otoczenia ale fakt, że mi to zajmowało ponad 1h i 20min do momentu pojawienia się oparów na głowicy, kolumna była niedocieplona, zbiornik tak.

@Doody różnica może polegała na dociepleniu lub napięciu w sieci?

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: wtorek, 13 kwie 2021, 22:52
autor: Szlumf
Doody pisze:................Przesypywaliśmy sprężynki już kilkukrotnie. ..........
Może różnie przesypujecie? On sypie wolno a Ty szybko. On ostukuje 5 razy a Ty tylko 3. On ma podparcia w formie placka a Ty soczewki. Diabeł tkwi w szczegółach.

Re: Jak obliczać max. Moc grzania roboczego dla danej średnicy?

: środa, 14 kwie 2021, 08:38
autor: Doody
Z ta soczewką to rzeczywiście niezły pomysł. Zrobiłem sobie taką z katalizatorze pod miedzią bo tam nad fittingiem mam "najwęższe gardło". I rzeczywiście działa świetnie.