Strona 1 z 1

Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: poniedziałek, 22 mar 2021, 21:54
autor: krkkonrad89
Cześć.
Mam zbiornik 150l z płaszczem wodnym, który nagrzewam taboretem gazowym. Trwa to strasznie długo bo nawet 3h. Dla większej wygody, efektywności i lepszej kontroli procesu chcę przerobić zbiornik na grzanie prądem. Żeby miało to jakiś sens potrzebuje grzałki minimum 12kW. Noi tu pojawia się problem bo przyłącz energetyczny jest do 12kW i nie jest pierwszej młodości. Gotuję u teściów i nie mogę im powiedzieć żeby nie włączali zamywarki, czajnika i czegokolwiek co by chcieli bo by mnie pogonili z całym tym majdanem Żeby nie przeciążać instalacji wymyśliłem, że zamontuje grzałki 6 lub 8kW na których będę prowadził proces a do szybszego nagrzania wspomogę się taboretem gazowy który już mam. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Zbiornik ma pracować z kolumną półkową sitową 4".

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 09:16
autor: drgranatt
krkkonrad89 pisze:Cześć.
Żeby nie przeciążać instalacji wymyśliłem, że zamontuje grzałki 6 lub 8kW na których będę prowadził proces a do szybszego nagrzania wspomogę się taboretem gazowy który już mam. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Zamiast 6 czy 8 kW możesz zainstalować 9 kW (2 grzałki 3x1,5 kW). Pojedziesz na samym prądzie i dopiero wtedy stwierdzisz jak długo to trwa. Jak będzie za długo to możesz połączyć z gazem ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności aby nie "przysmażyć" przewodów.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 10:44
autor: Zbyszek T
To byś jeszcze musiał przemyśleć, jak to zasilić.
Do jednej nitki która idzie ze skrzynki rozdzielczej do kontaktu - to bym strzelał, żeby nie podłączać więcej niż 4 kW.

Ja u siebie mam w ogóle 2x2kW pociągnięte 2 osobnymi przewodami do dwóch osobnych gniazdek...

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 11:06
autor: krkkonrad89
Planuje podciągnąć kabel siłowy więc grzałki można podpiąć na osobnych fazach. 9kW to nie wiem czy nie za dużo. Na codzień chodzi bojler z grzałką 2kW do tego co chwilę piekarnik i pralka. Jak teściu podpina spawarkę która jest na siłę to lubi korki wywalić. Co do zabezpieczenia kabli przed ogniem to myślałem żeby dospawać małą obudowę która osłoni kable i do środka władować jakąś niepalną wełnę mineralną. Powinno to zabezpieczyć kable przed spaleniem.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 11:34
autor: drgranatt
Jakie jest zabezpieczenie na poszczególnych fazach?

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 22:15
autor: krkkonrad89
Główne zabezpieczenie na przyłączu to 25A. Potem jest rozdzielenie na siłę 20A i osobno 3 fazy po 16A. 3 fazy idą na dom a siła na gospodarstwo i to pod siłę chciałem się podłączyć.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 22:22
autor: jakis1234
Myślę, że takie grzanie jednocześnie prądem i gazem to proszenie się o kłopoty. Jak byś tego nie zabezpieczył.
Zobacz, może Ci jednak uciągnie na samym prądzie.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 22:27
autor: krkkonrad89
Dlatego pytam o opinię bo nie widziałem żeby ktoś tak robił. Grzanie gazem musiało by być tylko na początku do szybkiego podgrzania zacieru i np przy temp 70stopni w biorniku musiałbym go wyłączyć. Odbiór już na samym prądzie. Tylko pojawia się też problem z ociepleniem zbiornika i stratami ciepła. Nie wiem czy to będzie dobrze działało ale wizja rozgrzewania np 4h mnie przeraża :)

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 22:38
autor: jakis1234
A nie łatwiej podgrzać wstępnie nastaw czy zacier w jakimś garze i dopiero wtedy wlać do zbiornika i reszta już tylko na prąd?
Bezpieczniej na pewno.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 22:41
autor: wawaldek11
Można trochę ułatwić sobie, żeby tyle czasu nie tracić przy rozgrzewaniu - jakaś czasówka i zabezpieczający termostat żeby wyłączył grzanie przy określonej temperaturze.
Albo mądrzejszy sterownik.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 23:10
autor: krkkonrad89
Przy 150l więcej czasu by zeszło niż z samym rozgrzewaniem. Z resztą zacieram, fermentuje i destyluje bez żadnego przelewania. Potem tylko wywalam resztki i od nowa. Ze sterownikiem też dobry pomysł. Jak by się dało nastawić start na 6 rano o 8 pobudka, kawusia i do rozgrzanego sprzętu podejść. Tylko trzeba by było to tak przemyśleć żeby to bezpieczne było.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: wtorek, 23 mar 2021, 23:41
autor: wawaldek11
Sprawa nie jest skomplikowana. Timer nawet najprostszy za 15 zł. da radę https://allegro.pl/oferta/wlacznik-prog ... 027963965i
Ale termostat też potrzebny, bo jak zaśpisz, to wyłączy po osiągnięciu np. 88*C. Nawet taki https://allegro.pl/oferta/w1209-cyfrowy ... 8243182553 tylko trzeba dodać mocniejszy stycznik/przekaźnik do odłączania mocy.
Jak masz doświadczenie z elektryką, to będzie proste, a jak nie, to zleć kumatemu :ok:

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: środa, 24 mar 2021, 06:46
autor: krkkonrad89
Rzeczywiście nie wygląda to na skomplikowane. Sam tego nie poskładam bo ani odpowiedniej wiedzy nie mam ani czasu. Ale temat warty przemyślenia. A ile mogę maksymalnie przyłożyć mocy na grzałki żeby instalacja to uciągnęła?

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: środa, 24 mar 2021, 07:35
autor: drgranatt
krkkonrad89 pisze:Główne zabezpieczenie na przyłączu to 25A. Potem jest rozdzielenie na siłę 20A i osobno 3 fazy po 16A. 3 fazy idą na dom a siła na gospodarstwo i to pod siłę chciałem się podłączyć.
Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: środa, 24 mar 2021, 11:13
autor: Zbyszek T
Z teorii wynika, że na zagrzanie 50 kg wody z temperatury 20*C do 90*C - potrzeba 4 kWh.

W praktyce u mnie wsad w kegu 50 l (czyli jakieś 40 kg) na 4 kW grzeje się godzinę - czyli sprawność układu jakieś 80%. (Izolacja pianką)

Czyli przykładowo, na wsad 120 kg potrzebujesz w praktyce 12 kWh żeby to podgrzać 20->90*C. Zakładając, że jest izolowany pianką.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: środa, 24 mar 2021, 12:36
autor: czytam
Czyli przyjmując trzy grzałki po 3kW (zabezpieczenie 16A powinno wytrzymać) 1h 20min na rozgrzanie.
Dla 3x2kW są to dwie godziny.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: środa, 24 mar 2021, 17:56
autor: krkkonrad89
Jeżeli 9kW rozgrzało by mi wsad w półtorej godziny to by nie było źle. Nawet nie musiałbym kombinować z wyłącznikiem czasowym. Może kupię 2 grzałki 3x1.5kW jakby instalacja nie uciągnęła 9kW to odłączę jedną grzałkę i będzie 7,5. Do tego pokombinować z wyłącznikiem i termostatem. Powinno być ok.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: czwartek, 25 mar 2021, 23:10
autor: rozrywek
NIE NIE I NIE

Na początku to tak:
jakis1234 pisze:Myślę, że takie grzanie jednocześnie prądem i gazem to proszenie się o kłopoty. Jak byś tego nie zabezpieczył.
Zobacz, może Ci jednak uciągnie na samym prądzie.
Cytuję mądre słowa powyżej dlaczego? aby to rozwinąć.

Uciągnie...ale odbiór, a nie grzanie na maxa aby oszczędzić czas.
krkkonrad89 pisze:Cześć.
Mam zbiornik 150l z płaszczem wodnym, który nagrzewam taboretem gazowym. Trwa to strasznie długo bo nawet 3h.
To jest mój drogi 150L, nie czajnik z wodą na gazie, gdzie jeszcze ciepłej z kranu nalejesz.
Keg 50L rozgrzewa też się długo, a ty masz trzykrotność. to nie oczekuj cudów.
Dalej:
drgranatt pisze:Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:
Absolutnie nie podważam znajomości tematu przez drgrantt, nie strzelę sobie w kolano, ale proszę nie polecaj większej mocy i większych grzałek dlaczego? sam piszesz:
drgranatt pisze:ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności aby nie "przysmażyć" przewodów.
Na stówę je przypali. Bo niecierpliwy i nie będzie czekał bo kawa stygnie.

mam prorokować? proszę:
krkkonrad89 pisze:Gotuję u teściów i nie mogę im powiedzieć żeby nie włączali zamywarki, czajnika i czegokolwiek co by chcieli bo by mnie pogonili z całym tym majdanem
Sam sobie ten czajnik odpali, tu bojler tu pralka, tu teściowa serial, a teściowi się przypomni że sąsiadowi miał zespawać cośtam.

Tu kw tam dwa, tam 9kw, grzałki pracują wszyscy zadowoleni,,,,,,,,,,,,
a kable się grzeją, bezpiecznik wywali przy nagłym dużym poborze mocy, ale przy stałym to będą się kable grzały, rozgrzewały, powoli przepalały, aż kolega podłączy ładowarkę od srajfona 1 amper i wszystko pizdnie.

Koledzy elektrycy, o wiele lepsi ode mnie, hmm lepsi, ja przy was ze swoją wiedzą to jaskiniowiec.
Chylę czoła za wiedzę, ale doradzajcie tak aby było bezpiecznie.

hybrydę widzę ja tak:
jakis1234 pisze:A nie łatwiej podgrzać wstępnie nastaw czy zacier w jakimś garze i dopiero wtedy wlać do zbiornika i reszta już tylko na prąd?
Bezpieczniej na pewno.
Rozwijając podpowiedż... grzej sobie prądem o mniejszej mocy, jednocześnie w innym kotle na taborecie gazowym podgrzewaj, potem połączysz, zmniejszysz czas o wiele.
wawaldek11 pisze:Można trochę ułatwić sobie, żeby tyle czasu nie tracić przy rozgrzewaniu - jakaś czasówka i zabezpieczający termostat żeby wyłączył grzanie przy określonej temperaturze.
Albo mądrzejszy sterownik.
to też jest rozwiązanie, tylko to się jednak kłóci z opcją bezpieczeństwa i braku operatora.

Bardzo was proszę, nie doradzajcie w ten sposób bo on to zrobi bo szkoda czasu będzie.


Ja odpowiem tak: Pobudka o 3 rano, dzbanek kawy, rozgrzewanie, praca odbiór, nie przeskoczysz tego. albo coś robisz albo nie, samo nie przyjdzie, i samo się nie odbierze.


Zastanawia mnie jedno, ten zbiornik 150L, dlaczego taki wielki, oraz twoje słowa:
krkkonrad89 pisze:Przy 150l więcej czasu by zeszło niż z samym rozgrzewaniem. Z resztą zacieram, fermentuje i destyluje bez żadnego przelewania. Potem tylko wywalam resztki i od nowa.
[/quote]

Coś mi tu nie pasuje, bardzo nie pasuje. Nie chcę stawiać pochopnych opinii, ale my to hobbyści, wiesz?

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: czwartek, 25 mar 2021, 23:15
autor: Góral bagienny
@rozrywek Są na naszym forum HOBBYŚCI i hobbyści ;) niestety :(

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: piątek, 26 mar 2021, 07:01
autor: krkkonrad89
Jeśli macie mnie za producenta bimbru to się mylicie :) robię hobbystycznie, dla siebie. Czemu kocioł 150l? Bo po dwóch zacieraniach i trzech destylacjach mogę zalać beczkę 30l. A i tak w moim wykonaniu trwa to 2-3 miesiące. Czasu mam mało. Mam też inne hobby i zajawki których nie porzucę. Też zabierają czas. Za miesiąc powiększy mi się rodzina i czasu będzie jeszcze mniej. Jeśli nie przyspieszę trochę procesu i choć w części go nie zautomatyzuje to nasze hobby będę musiał porzucić a graty wystawić na targowisko. Bo przede wszystkim rodzina a dopiero potem hobby. I jeśli miałbym siedzieć co sobotę w piwnicy żeby ukapać na beczkę to wolę wsadzić żonę z dzieckiem do auta i jechać w góry.
Ktoś powie: to po co Ci aż tyle żeby beczkę zalać? 30l? A kiedy ty to wypijesz?!
A no właśnie. Tu nie chodzi o to żeby wypić. Tu chodzi o to żeby zrobić coś dobrego, poczęstować kogoś, rozdać trochę po rodzinie i być dumnym z tego co zrobiłem.
Żeby rozwiać resztę wotpliwosci wrzucam zdjęcie swojej piwniczki. To mój dorobek ostatnich dwóch lat. Jeśli tak wygląda magazyn handlarza lewej wódy to ja dziękuję :)
20210306_171235.jpg
Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: piątek, 26 mar 2021, 09:07
autor: drgranatt
rozrywek pisze: Dalej:
drgranatt pisze:Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:
Absolutnie nie podważam znajomości tematu przez drgrantt, nie strzelę sobie w kolano, ale proszę nie polecaj większej mocy i większych grzałek dlaczego?...
Rozrywku, źle zrozumiałeś to co napisałem.
Jeżeli przy zabezpieczeniu 20 A spawarka czasami wywala bezpieczniki to nie znaczy, że są zle kable i "usmażą się" tylko chwilowy pobór prądu jest zbyt duży. Nie wiem jakie tam są bezpieczniki. Czy szybkie czy zwłoczne. Gdyby były szybkie to wystarczy zamienić je na zwłoczne i być może problem zniknie.
Poza tym trudno jest cokolwiek doradzać jeśli nie ma się pełnej wiedzy.

Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

: piątek, 26 mar 2021, 09:16
autor: krkkonrad89
Jakich informacji jeszcze potrzebujecie? W sobotę jestem u teściów i mogę się wszystkiego dowiedzieć.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka