Strona 1 z 1

Jaki słód na piwo

: czwartek, 1 lip 2010, 10:30
autor: Szkieletor74
Witacie!
Chciałbym uwarzyć piwo, a konkretnie lagera typu "Warka". Jest to moje ulubione piwo, więc akurat takie chcę zrobić. Problem w tym, że nie wiem jaki słód powinienem użyć, aby otrzymać w efekcie smak zbliżony do oryginalnej Warki. Bardzo proszę o pomoc.

Re: Jaki słód na piwo

: czwartek, 1 lip 2010, 18:47
autor: Markizpucek
Zerknij tutaj: http://www.wiki.piwo.org/index.php?titl ... 2od%C3%B3w

Robienie smacznego piwa to trudna sztuka. Robienie piwa o bardzo określonym (narzuconym) smaku to wielka sztuka. Do odważnych świat należy. Powodzenia

Re: Jaki słód na piwo

: wtorek, 13 lip 2010, 08:52
autor: qboland
Witam
Piwo to jest piwem dolnej fermentacji więc fermentacja musi przebiegać w temperaturze między 6-10 stopni celsjusza, oczywiście drożdze dolnej fermentacji i fermentacja około 3-4 tygodnie. W warunkach domowych i to wtym okresie ciężki warunek do spełnienia, chyba że masz lodówkę.
Słód jęczmienny pilzneński ze strzegomia, można dodać słód jęczmienny monachijski też ze Strzegomia. Zacieranie na wytrawnie czyli 90 minut w 62 stopniach w 72 stopniach do ujemnej próby jodowej. Ilość słodu zależy od ilości piwa jaką chcesz otrzymać. Około 5kg da 25 litrów piwa zależy od jakości słodu i wydajności zacierania i ekstraktu początkowego.

Piwa typu warka nie zrobisz bo trudno jest tak spieprzyć. Jak nie zakazisz to zawsze wyjdzie ci piwo lepsze niż koncernowe. Do koncernowych dodają cukier syrop kukurydziany itp. pasteryzują,filtrują więc smakuje jak smakuje.

Re: Jaki słód na piwo

: środa, 22 wrz 2010, 20:21
autor: Partyzant
DEZYNFEKCJA. To jedna z najważniejszych rzeczy w tym przypadku.
Butelki, kapsle, korki, naczynia- jeśli mało czyste to nici. A słód to browarniczy.
P.S.
Pomyłka chciałem powiedzieć ( jęczmień browarniczy), ale zwykłym też można zrobić.

Re: Jaki słód na piwo

: sobota, 25 cze 2011, 21:50
autor: danik
Warka nie jest ze słodu, a przynajmniej całkowicie ze słodu. Browary komercyjne dodają do piwa grys kukurydziany, bo tak jest taniej. Jeżeli na puszcze jest napisane "zawiera słód jęczmienny", to warto się zastanowić co jeszcze zawiera. Robiąc piwo domowe masz tę pewność, że wiesz co zawiera. Na początek proponuję zakupić 4 kg najtańszego słodu po 4 zł za kilo, trochę chmielu, drożdże i masz smaczne piwo, lepsze od Warki;)

Re: Jaki słód na piwo

: niedziela, 26 cze 2011, 20:54
autor: Fidel
Szkieletor74 pisze:Witacie!
Chciałbym uwarzyć piwo, a konkretnie lagera typu "Warka". Jest to moje ulubione piwo, więc akurat takie chcę zrobić. Problem w tym, że nie wiem jaki słód powinienem użyć, aby otrzymać w efekcie smak zbliżony do oryginalnej Warki. Bardzo proszę o pomoc.
Witam
Jak "lager typu "Warka"" jest Twoim ulubionym, to zapoluj na najniższą cenę i kup w sklepie.
Nie wiem co to za typ o którym piszesz, ale jak myślisz, że uwarzysz piwo jak sklepowe to się mylisz.
Po pierwsze: jak ktoś już napisał - pomimo fajnych reklam to co kupujesz w sklepie nie ma wiele wspólnego z piwem, ktoś kto pamięta komunę pamięta pewnie produkt czekoladopodobny - teraz produkuje się produkty piwopodobne. Dodają tam kukurydzę, ryż, i inne produkty niesłodowane, po prostu wypełniacze.
Po drugie: jak ktoś już napisał - ciężko zrobić taką popelinę jak koncerniaki. Produkując piwo domowe masz wpływ na nachmielenie, nagazowanie, wytrawność. Ale za pierwszą warką na pewno nie uzyskasz tego czego chcesz - trzeba się trochę pomęczyć.
Po trzecie: piwa typu lager/pilsner to piwa dolnej fermentacji - muszą być fermentowane w temperaturze od ok. 9 do max 15 stopni Celsjusza, potem jeszcze na koniec lagerowane - czyli przetrzymywane w temperaturze bliskiej 0 stopni celem wyklarowania i ułożenia.
Po czwarte: piwa dolnej fermentacji wymagają dojrzewania ok 1 tygodnia na 1 st BLG. czyli standardowy lager około 12 tygodni.
Po piąte - na pewno nie będzie taniej - na początek trzeba zakupić dość sporo sprzętu.
Po szóste: zapraszam na http://www.piwo.org.

Re: Jaki słód na piwo

: poniedziałek, 3 paź 2011, 10:04
autor: czarna pantera
Fidel pisze:(...)
Po piąte - na pewno nie będzie taniej - na początek trzeba zakupić dość sporo sprzętu.
To zależy co warzysz. Lager czy pale- może i nie wyjdą taniej niż ze sklepu, ale gdzie znajdziesz pszeniczne za 2zł? Poza tym moje najbardziej nieudane piwo smakowało lepiej niż koncernowe.
A w dodatku poszczególne elementy zestawu startowego służą nie tylko do wyrobu piwa. W butelki przelewam soki owocowe, kompoty, wszystko kapsluje i pasteryzuje w kotle zacierno-warzelnym. :-)

Re: Jaki słód na piwo

: niedziela, 16 paź 2011, 17:17
autor: G1R1
Niezależnie, czy będzie to takie czy inne piwo 12BLG, to będzie kosztować podobnie. Koszt słodu jest podstawowym kosztem w piwie.
Całkowity koszt piwa 12Blg (5% alkoholu) to 1,1zł za butelkę, czyli na pewno taniej niż w sklepie, ale jakość niebotyczna.
Poza tym, aby wyprodukować piwo czyste w smaku, bez estrów owocowych, można śmiało użyć drożdży górnej fermentacji, ale fermentować w dolnym zakresie temperatur.
Dla początkujących polecam drożdże suche S-33. Kosztują grosze, bo 6zł za saszetkę, można używać ich wielokrotnie, z warki na warkę, a dają radę fermentować nawet w 13-14 st.C, dając piwa czyste w smaku o charakterze użytego słodu i chmielu.

Kilka najprostszych przepisów.

Piwo jasne, delikatnie chmielone, delikatne w smaku, 12Blg, 25 litrów, drożdże s-33:
5kg słodu pilźnieńskiego, 50g chmielu Lubelski, zacieranie 62 st.C/50minut, 72 st.C/20 minut, chmielenie-60minut-wszystko wrzucić na początku gotowania

Piwo złote, solidnie chmielone, pełnosłodowe bogate w różne smaki, 12Blg, 25 litrów, drożdże s-33:
5kg słodu monachijskiego jasnego, 50g chmielu Marynka, zacieranie jak wyżej, chmielenie, połowa chmielu w 60 minucie, połowa w 30 minucie

Re: Jaki słód na piwo

: sobota, 14 wrz 2013, 17:26
autor: lkulos
Warze od roku - już prawie 1000 litrów strzeliło i powiem tyle określenie "chce zrobić piwo takie jak:
- warka
- tyskie
- żywiec
- itp koncernowe "
skwituje tylko tyle, po co kopiować gówno (bez smaku, często bez słodu i częściej bez chmielu).

Wybacz słownictwo, ale zrobienie piwa takie jak koncernowe w środowisku piwowarów domowych uchodzi za obelgę najgorszego kalibru. :D



Pomijając cenę piwa to powiem tyle: najgorsze piwo zrobione z brewkita (tzw. gotowiec inaczej pucha) bije na głowę wszystkie koncerniaki.

Mój piwny blog http://domowybrowarmole.blogspot.com/