Strona 1 z 1

Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: środa, 21 paź 2020, 12:00
autor: Voltron
Cześć

Psoceniem zajmuje się już ponad 5 lat także nowicjuszem nie jestem.


Zawsze robiłem nastaw z 15kg cukru i dopełnialem woda żeby w sumie było około 55L wszystkiego. Jedna paczka drożdży spokojnie wystarczała żeby przerobić to w 1-1.5 tygodnia do -3, -4 blg w zależnie od drożdży.

Od jakiegoś czasu (rok, może trochę więcej) mam wrażenie, że z drożdżami się coś dzieje.

Rok temu już jedna paczka drożdży nie wystarczyła, trzeba było dawać 1.5. Teraz nawet dwie paczki nie są w stanie przerobić nastawu. Staje na 2blg a co za tym idzie mniej urobku mam.

Testowalem już z 10 różnych drożdży i zawsze to samo. Zgodnie z polskim cebulactwem producenci je rozrzedzają żeby mieć większy zysk cyz coś? Bo nie widzę innego wytłumaczenia.

Może ktos poleci jakieś drożdże, które jeszcze są dobre jakościowo i działają?

Pozdrawiam

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: środa, 21 paź 2020, 19:24
autor: dziad borowy
Wysokie blg startowe to jedno, a odkażanie fermentora po nieudanej fermentacji to drugie.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: środa, 21 paź 2020, 19:49
autor: prolog1975
Około 25-24 Blg to nie jest jakieś wysokie. Nic nie piszesz o temperaturze startu. Może jest zbyt wysoka i drożdżaki się przegrzewają. Stoją w ciepłym pomieszczeniu? Wystartuj je z 20-22*C dobrze napowietrz nastaw przed ich wsypaniem, dokładnie mieszaj przez minutkę lub dwie. Co do drożdży Alcotec Turbo Pure T48, Prestige Turbo Pure T48. 15 kilo na paczkę dają radę.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: środa, 21 paź 2020, 19:58
autor: użytkownik usunięty
Serwus.
Skąd pewność, że to wina drożdży jest? Blg nie jest zbyt wysokie, przekracza co prawda 24 ale nie sądzę, żeby mogło to zaszkodzić. Może z wodą jest problem (słabe natlenienie przed zadaniem drożdży), zbyt wysoka temperatura?Poza tym, proponowałbym nie wsadzać wszystkich Polaków do jednego wora. Słabo to wygląda a jeśli przetestowałeś już 10 rodzajów drożdży, to nie polecę już żadnych, bo chyba wszystkie już znasz.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 08:49
autor: Voltron
Napowietrzam dobrze nastaw, tak jak zawsze.
Próbowałem już różnych temperatur startowych, mniejsze i większe. Ale spróbuję jeszcze z tych 20-22 bo nie jestem pewien czy ostatnio z takiej próbowałem - dokładnie to zmierzę. No ale wiele razy też było tak że woda była po prostu ciepła (28 stopni) a i tak przerobiły do końca bez problemu - no ale to było przed problemami i wystarczala wtedy jedna mała paczka.

Nastaw stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura w ciągu roku jest (i od zawsze była) w granicach 18-20 stopni.

Próbowałem też różny cukier, że może to ale jednak nie, staje na 2 blg i się klaruje.

Próbowałem wszystkie cobry, alcotec, spiritferm i chyba jeszcze jakieś. Próbowałem tez mieszać drożdże że jedna paczka takich jedna takich i efekt ten sam.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 08:55
autor: rozrywek
A nowy cukromierz masz?

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 09:39
autor: użytkownik usunięty
Serwus.
Może faktycznie skala w cukromierzu zmieniła pozycje. Cukromierz w czystej wodzie o temp. 20st wskazywać ma 0blg. Black Label próbowałeś?

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 13:01
autor: Voltron
Cukromierz raczej Dobrze pokazuje ponieważ jak wylewam przerobiony zacier to jest brązowy - jakby karmelizowalo pozostały cukier od grzałki. No i wychodzi mniej urobku niż zwykle.

Black label nie próbowałem chyba

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 13:27
autor: użytkownik usunięty
Co ma wspólnego kolor dundru z cukromierzem :scratch:
Zawsze kiedy zlewałem sfermentowany(do - 4Blg) wygotowany nastaw, jego kolor zawsze był inny niż ten, jaki Wlewalem do kotła. Mniejsza o jego barwę.
Voltron pisze: Próbowałem też różny cukier, że może to ale jednak nie, staje na 2 blg i się klaruje.
Nastaw, który zawiera jeszcze nie sfermentowany cukier, niechętnie daje się klarować, nawet przy pomocy środków chemicznych.
Czy sprawdziłeś cukromierz na czystej wodzie?

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 13:52
autor: Voltron
Nie jest białe jak zacier kiedy chodzi ale jest takie mętne, nie wyklaruje się do przezroczystego.
Sprawdzę i dam znać co na wodzie pokaże.

Edit: cukromierz pokazuje 0 w wodzie

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 14:37
autor: rozrywek
Kup nowy cukromierz.
Wiele z nich na zero pokaże zero a na nastawie mierząc dwoma wynik będzie inny.
Alkoholomierz to samo. Przecież to prawie to samo.
Zawsze mierz paroma różnymi. I lepszym i najtańszym za 8zl.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 15:23
autor: Voltron
rozrywek pisze:Kup nowy cukromierz.
Kiedyś w wodzie pokazywał 0 i teraz też 0.
Kiedyś w nastawach pokazywał -4, -3, a teraz 2.
Co może być z nim nie tak w takim razie?

Wczoraj dolalem po 5l wody do każdego nastawu. Jeden dalej został na 2blg jak już a drugi spadł do 0. Nastawy mają prawie 2 tygodnie i oba są identyczne.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 19:19
autor: JanOkowita
Przesunęła się papierowa skala w rurce szklanej...

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: czwartek, 22 paź 2020, 21:18
autor: nemeto
Kurde, to nie jest tak, że jest mniej drożdży w paczce i już nie przerabiają tyle co kiedyś. Drożdże to takie "cuś", że jakby ktoś się zawziął to w sumie jechał by całe życie na jednej paczce. Przerabiając przy tym tony cukru. Problem leży gdzieś indziej: woda, cukier, temperatura bądź urządzenie pomiarowe.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: piątek, 23 paź 2020, 08:49
autor: JanOkowita
Jest jeszcze jedna możliwa przyczyna - bakterie, które siedzą w drobnych ryskach wewnątrz pojemnika fermentacyjnego. Często nie udaje się ich usunąć nawet gorącą wodą - pomóc może jedynie porządna dezynfekcja chemią - pirosiarczyn, mocna woda utleniona, itp.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: piątek, 23 paź 2020, 14:03
autor: artur.sukiennik
Do dezynfekcji oraz mycia fermentorów polecam nadwęglan sodu w czystej postaci;-) schodzą nawet zaschnięte ślady po winach;-) ;-) no i oczywiście dezynfekuje;-)

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: piątek, 23 paź 2020, 15:51
autor: Voltron
Nie jest to możliwe że przesunęła się skala ponieważ na oko widać że nie zanuża się tyle co powinno.

Spróbuję konkretnie zdezynfekować fermentatory i zobaczymy co będzie.

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: piątek, 23 paź 2020, 19:13
autor: drgranatt
Voltron pisze:...Może ktos poleci jakieś drożdże, które jeszcze są dobre jakościowo i działają?
Black Label Turbo :ok:

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: wtorek, 3 lis 2020, 20:13
autor: Voltron
Fermentatory odkażone pirosiarczanem potasu oraz środkiem do dezynfekcji fermentatorow z spiritferm. Takie udało mi się kupić w moim sklepiku z akcesoriami psotnika.

Jeden 0.5 paczki cobr na 100l
Drugi 0.5 paczki alcotec na 100l

Oba nastawy 24blg z 15kg cukru.

21 stopni temperatura startowa. 20 stopni temperatura otoczenia. Czas start :)

Re: Problem z drożdżami - nie przerabiają.

: sobota, 14 lis 2020, 17:00
autor: Voltron
Aktualizacja:

Dziś rano nastaw na alcotec -4blg i prawie wyklarowanie
Drugi nastaw 0 i jeszcze chodzi.

Myślę, że pomogło! :) Dziękuję