Strona 1 z 1

PotStill handmade

: piątek, 25 wrz 2020, 18:46
autor: Harold_92
Witam Was wszystkich :) oto mój pierwszy popełniony potstill :) chyba standardowa najprostsza konstrukcja :) na razie destylacja i czyszczenie. Niedługo planuje wlać resztki nalewek i to co podejdzie pod rękę. Komentarze mile widziane :)

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 06:33
autor: użytkownik usunięty
Serwus
Nie planujesz żadnego termometru w szczycie? W takim razie papuga i alkomiarka lub dobry nos ;)
Jaką funkcję spełniać ma zwinięta rurka? Wewnętrzny reflux-zgoda.
Chyba mało jeszcze widziałem...Ech :?
:ok:

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 07:42
autor: patrzal
Nie widziałeś? Pojawiały się posty i jakieś zdjęcia tego rozwiązania już na forum (oczywiście na ten moment nie mogę nic znaleźć jako dowód :D) EDYTA: A nie, jednak coś mam: https://alkohole-domowe.com/forum/reflu ... ml#p221060
Co tu dużo mówić, konstrukcja prosta i schludna. Z ciekawości, bo słabo widzę na zdjęciu - brzeg gara jest wywinięty, rozumiem, że na to uszczelka (silikon?) i skręcone z dorobioną pokrywą?

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 07:56
autor: Harold_92
Witam Panów :) papuga oczywiście jest, czyściło się więc jej nie podstawiałem. Na górze mam zamiar przykleić do rurki termoparę typu K. Myślę, że nie będzie dużej różnicy wewnątrz rurki a na jej zewnętrznej stronie. Żeby dużo nie kombinować na początek to taki zewnętrzny refluks, zobaczymy co wyjdzie :) oczywiście pod pokrywą jest uszczelka :)

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 08:41
autor: użytkownik usunięty
patrzal pisze: Co tu dużo mówić, konstrukcja prosta i schludna.
Również tak uważam :klaszcze:
Dziękuję za link :ok:On wiele wyjaśnia.

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 09:32
autor: .Gacek
Bardzo fajny pomysł na wieko garnka. Konstrukcja wydaje się być bardzo stabilna. Jestem przekonany, że ten potstill zostanie z Tobą na bardzo długo i nieraz będziesz do niego wracał.
Pamiętaj aby rozdzielić obiegi wody na chłodnicę Liebiga i na spiralkę refluksu. Przyda Ci się jeszcze wydrukować "rybkę destylacyjną" i polutować papugę :ok:
Daj znać jak tam pierwsza destylacja.

Re: PotStill handmade

: sobota, 26 wrz 2020, 10:32
autor: Harold_92
Pierwsza destylacja już dziś. W planach przepuścić nieudany cydr 9% alkoholu. Na nic szczególnego się nie nastawiam. Pewnie wszystko zrobię jak to mówią „na oko”. Chce sprawdzić co wyjdzie :) będzie na razie bez rejestracji temperatury. Poniżej papuga oczywiście też własnej roboty.

Re: PotStill handmade

: niedziela, 27 wrz 2020, 17:29
autor: patrzal
Podpytam jeszcze o technikalia - jakiej firmy to garnek i na ile mm ma wywinięty ten brzeg?

Re: PotStill handmade

: niedziela, 27 wrz 2020, 19:21
autor: Harold_92
To jest turecki 15l szybkowar dostępny na naszym polskim serwisie aukcyjnym.

Re: PotStill handmade

: poniedziałek, 12 paź 2020, 11:14
autor: gribo
Możesz podać listę części do zlutowania papugi ?

Re: PotStill handmade

: poniedziałek, 12 paź 2020, 12:08
autor: .Gacek
Ludzie, przecież to nie jest prom kosmiczny... Najpierw zobacz jakiej średnicy masz alkoholomierz, do tego dobierz średnicę głównej rurki z zapasem po 2 mm z każdej strony do tego redukcja na szerszą rurkę i kawałek rurki fi 8 na wyjście i wejście destylatu. Jeżeli będziesz montował papugę na deflegmatorze to dwie kapy, jedna na denko papugi, druga na miseczkę skroplin destylatu.