Strona 1 z 1

Czy dodać pożywki?

: sobota, 25 kwie 2020, 13:36
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Zrobiłem dziś mój pierwszy nastaw na cukrówkę. Nastaw podwojony. Na 43 l wody dałem 12 kg cukru i paczkę 180g turbo grom 24h. Mam pytanie czy należy dodać jeszcze pożywki dla drożdży a jeśli tak to czy taka do win będzie dobra. Czy dodać ją od razu i ile?

Re: Czy dodać pożywki?

: sobota, 25 kwie 2020, 13:51
autor: Góral bagienny
Przeczytaj instrukcję na opakowaniu drożdży, jeżeli nic nie pisze o dodawaniu pożywki to odpuść sobie.

Re: Czy dodać pożywki?

: sobota, 25 kwie 2020, 14:00
autor: Doody
Drożdże turbo zawierają w sobie pożywkę. Tę ilość, którą dodałeś wystarczy na przefermentowanie 12 kg cukru bez dodatkowej pożywki.

Re: Czy dodać pożywki?

: sobota, 25 kwie 2020, 23:17
autor: użytkownik usunięty
W instrukcji było napisane, że są na 25 l nastawu. Myślałem, że jak użyje 1 paczkę do nastawu 50 l to powinno się dać dodatkową pożywkę.
W takim razie zostawiam jak jest.
Dzięki :)

Re: Czy dodać pożywki?

: sobota, 25 kwie 2020, 23:23
autor: TUTEK
Panie, drożdże turbo o wadze +- 60 gram dają radę takiemu nastawowi. Nastawowi, nastawu? Które słowo jest prawidłowe?

Re: Czy dodać pożywki?

: niedziela, 26 kwie 2020, 12:02
autor: użytkownik usunięty
TUTEK pisze: Nastawowi, nastawu? Które słowo jest prawidłowe?
Ortografia to głupota. Ważne, że wiadomo o co chodzi. ;)
Dzięki za info. Nie wiedziałem, że tak się sprawy mają odnośnie turbo.

Re: Czy dodać pożywki?

: niedziela, 26 kwie 2020, 13:01
autor: masterpaw2
borys24so pisze:Nie wiedziałem, że tak się sprawy mają odnośnie turbo.
Bez urazy, ale wystarczy ze zrozumieniem przeczytać co jest napisane w opisie oferty, bądź/i na opakowaniu produktu.
TUTEK pisze:Panie, drożdże turbo o wadze +- 60 gram dają radę takiemu nastawowi. Nastawowi, nastawu? Które słowo jest prawidłowe?
Oba słowa są poprawne, wszystko zależy od formy ;)
Przyglądam się (komu? czemu? - celownik) nastawowi.
Dodaje drożdże do (kogo? czego? - dopelniacz) nastawu.

Re: Czy dodać pożywki?

: środa, 29 kwie 2020, 20:43
autor: użytkownik usunięty
masterpaw2 pisze: Bez urazy, ale wystarczy ze zrozumieniem przeczytać co jest napisane w opisie oferty, bądź/i na opakowaniu produktu.
Skoro na opakowaniu jest napisane na 25l to niewtajemniczony inaczej tego rozumieć nie może.

Re: Czy dodać pożywki?

: czwartek, 30 kwie 2020, 10:27
autor: masterpaw2
Kolego Borys, zwróć uwagę na to, że spora część producentów drożdży turbo tak bilansuje skład (drożdże, odżywki), by były w stanie przerobić nastawy
w granicach 30blg, uzyskując stężenie alko 19 czy nawet 21%. Wiadomym jest, że nastawy o takich parametrach dają dużo gorszy produkt finalny. Dlatego preferujemy blg początkowe ~22 a w takim komfortowym dla nich środowisku drożdże pracują ze sporym zapasem mocy przerobowych, i są w stanie przerobić sporo większe nastawy.
borys24so pisze:Skoro na opakowaniu jest napisane na 25l to niewtajemniczony inaczej tego rozumieć nie może.
I po to jest to forum, by się wtajemniczać :ok:

Re: Czy dodać pożywki?

: czwartek, 30 kwie 2020, 11:10
autor: użytkownik usunięty
ok, dzięki