Strona 1 z 1

Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 02:19
autor: chprzemo
Pomożecie?!


Mam urządzenie gdzie na rurę 50mm muszę przenieść napęd, rura ma się obracać wolno, poniżej 1 obr/min.

Do napędzania chciałbym użyć silnika krokowego, prędkość ogarnę programowo w sterowniku lub na przekładni, myśle jak zrobić przeniesienie na rurę- jakieś koło pasowe czy koło zębate? Silniki nema17 maja w cholere rozwiązań ale problem jaki widzę to przeniesienie tego na rurę 50mm bo raczej nie znajdę koła zębatego kompatybilnego z nema17 które zamontuje na rurze 50mm

Dodam, ze przeniesienie napędu musi być skuteczne, ustrojstwo nie jest łożyskowane, nie jest Wyważone i na jednym końcu jest kilkukilogramowe obciążenie...


Dopiero zaczynam projekt, ale może ktoś już ma jakieś doświadczenia i nie będę wyważał otwartych drzwi:)


Pozdrawiam!

Re: Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 06:25
autor: psotamt
Tak tylko rzucę, na zasadzie burzy mózgów... przegub Cardana lub połączenie elastyczne za pomocą stalowego kompensatora mieszkowego. Pierwszy do dużych obciążeń, drugi do małych. Wszystkie można łączyć na gwint, zacisk lub spawać. Przy tak małych obrotach każde z tych połączeń skompensuje wszelkie nieosiowości i krzywizny. Taki tam pomysł...

Re: Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 08:40
autor: chprzemo
Dzięki za podpowiedź, ale te rozwiązania raczej nie zadziałają- po pierwsze silnik krokowy ma oś chyba 3 mm, a rura 50 będzie kłopot z dopasowaniem tych rozwiązań. Drugi poważniejszy Problem jest taki, że napęd idealnie gdyby był rownolegle do osi rury, nie mogę tylnej ścianki rury zaslepić cardanem czy kompensatorem mieszkowym.

Re: Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 09:27
autor: tonku

Re: Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 09:33
autor: sero
Najprostszym rozwiązaniem są koła pasowe i pasek klinowy. Jakoś to musi być podparte, tuleja, panienka, łożyska. Co to ma być obrotnica?

Re: Pomysł na przeniesienie napędu

: sobota, 11 sty 2020, 09:57
autor: chprzemo
obrotnica do spawania.
Wrzeciono tokarskie z wyprowadzoną rurą 50mm która jest wsunięta na prosty stojak z dwóch blach Które maja otwory i ‚przewlekam’ przez nie konstrukcje z wrzecionem. Narazie napęd jest ręczny ale i tak wczorajszy spaw rury 32 mm to (jak na moje umiejętności) mistrzostwo świata- z napędem elektrycznym będzie to moje ulubione narzędzie w garażu- zaraz po spawarce:)