Strona 1 z 1

Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 17:29
autor: użytkownik usunięty
Potrzebuję przefiltrować (na już)kilka litrów rozcieńczonego spirytusu. Kolumnę filtracyjną mam, jednak nie mam zbiornika filtracyjnego, a nie mam specjalnie teraz czasu na wykonanie jakiegoś fikuśnego. Więc może macie jakieś sprawdzone pomysły na zbiornik, który by nie wchodził w reakcję z alkoholem 40%. Czy ktoś próbował używać do regulacji przepływu, kraników z tworzywa sztucznego w tych zbiornikach.

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 18:15
autor: wawaldek11
Przed laty zrobiłem tak: na lodówce ok. 150 cm postawiłem damę, do damy wężyk silikonowy, zassałem paszczowo i se kapało przez rurę wypełnioną węglem do drugiej damy. Zasilałem filtr od dołu. Przepływ ograniczałem ściskając wężyk śrubą z motylkową nakrętką przez duże podkładki. Zostawiłem spirytus w rurze i jestem ciekaw czy jest jeszcze po 8 latach...

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 18:32
autor: użytkownik usunięty
Również tak myślałem, by zrobić to z damy do damy, ale nie mam wprawy przy "ssaniu" bo jak mam tak "ssać" jak przy zlewaniu nastawy, to się obawiam, że skończy się to moim zgonem, a w najlepszym przypadku ogromnym kacem 8-)

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 19:05
autor: wawaldek11
Od razu zgonem :hahaha: rób lepsze!
Wystarczy raz zaciągnąć i leci do końca. Jest sposób bez zaciągania: powoli zanurzasz wężyk w płynie, tak aby się cały nim wypełnił. Zaciskasz koniec i poedłączasz do filtra stojącego niżej - też poleci. Przy odrobinie wprawy ;)

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 19:22
autor: lesgo58
Jest jeszcze jeden sposób. Sprawdza się zawsze.
Po włożeniu wężyków do obydwu naczyń zasysasz wężyk po prostu przykładając usta do damy wytwarzając podciśnienie. Płyn zaczyna się przelewać .
Ewentualnie wziąć jakąś mniejszą buteleczkę. Łatwiej wytwarzać w niej podciśnienie. Po zalaniu się wężyka szybko go przełożyć do naczynia docelowego. Żeby się nie rozlewało w trakcie przekładania wężyka wystarczy go ścisnąć palcami.

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 19:40
autor: użytkownik usunięty
Może wykorzystam któryś ze sposobów, ale może da się tak bez tego ssania...np. montując w pojemnik hdpe po wodzie destylowanej taki kranik mosiężny. Jeden i drugi materiał nie powinny wejść w reakcję z alkoholem, ale to wiem z teorii, a jak jest w praktyce :scratch:
Obrazek

Re: Zbiornik do filtracji

: czwartek, 30 maja 2019, 20:03
autor: arTii
Użyj wężyka od kroplówki - nie wchodzi w reakcję z alkoholem, ma zaworek i ciężko się z niego upić...

Re: Zbiornik do filtracji

: piątek, 31 maja 2019, 18:50
autor: użytkownik usunięty
Zrobiłem coś takiego, materiał miałem więc nic mnie to nie kosztowało.
Obrazek
Obrazek

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 11:25
autor: wawaldek11
Zrobiłeś odpowietrzenie?

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 11:34
autor: .Gacek
Mam nadzieję, że ten zbiornik jest po wodzie demineralizowanej a nie po tanim płynie do spryskiwaczy...

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 15:28
autor: Góral bagienny
Wychuchany, dopieszczony bimberek wlewać do plastiku :o. Jaki to ma sens?

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 16:14
autor: Pablito
Tylko na czas filtracji, a nie do długotrwałego składowania

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 16:30
autor: Góral bagienny
Czytałem cały temat ;) . Plastik to takie g...o którego trzeba się wystrzegać pomimo że jest dopuszczony do kontaktu z żywnością

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 16:58
autor: użytkownik usunięty
wawaldek11 pisze:Zrobiłeś odpowietrzenie?
Tak zrobiłem mała dziurkę 4mm
Zbiornik jest po wodzie destylowanej i nie jest to typowy plastik tylko tworzywo hdpe w którym można trzymać alkohol, co nie znaczy, że pochwalam takie postępowanie. Zamierzałem kupić taką kanę 5l na alledrogo, ale na zadane pytanie sprzedającemu, czy wymieni mi nypel na wąż z 8mm na 10mm nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, więc najwyraźniej nie zależy mu na sprzedaży.
http://www.allegro.pl/item6780471566.html
W między czasie zamierzam swój poprzedni zbiornik, przerobić na zbiornik z płaszczem i wykorzystać go jako zbiornik filtracyjny, wkręcając w miejsce grzałki redukcję z 5/4 na 1/2 w którą następnie wkręcę zaworek.
Obrazek

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 17:05
autor: Góral bagienny
Tworzywo to takie samo g...o :( . :klaszcze: i jeszcze raz brawo za podejście do sprawy z wykorzystaniem zbiornika :D .

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 17:24
autor: użytkownik usunięty
Gorszym gó_nem jest robienie nastawu w zwykłym plastiku, tam dopiero przechodzą różne reakcje chemiczne i to wszystko w tym gó_nianym plastiku pracuje i wszyscy to praktykują...Natomiast w moim przypadku jest to jakby krótko terminowe przetrzymanie w tymże plastiku alkoholu 40%

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 cze 2019, 17:27
autor: Góral bagienny
Noooo widzę że mam zwolennika szkła :D Ja też robię wszystko w dymionach :respect:

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 lut 2020, 15:44
autor: sztefen89
Ja też zmagam się z procesem oczyszczania. Mam rurę z kwasówki wypełnioną węglem a u ujścia są waciki lub coś podobnego co zapobiega wypływaniu węgla. Proces grawitacyjny. Moim problemem (może banalnym) jest zbiornik na produkt przed filtracją. Do tej pory używałem plastikowej (!) butelki z odciętym dnem a w nakrętce zainstalowałem kroplówkę. Ma to swoje wady, pomijając, że jest to plastik dodatkowo zbiera mi się w niej kurz i po kilku filtracjach kroplówka jest do wymiany. Jakie Wy macie pojemniki na produkt do filtracji? Podzielcie się zdjęciami/ pomysłami

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 lut 2020, 17:14
autor: robert4you
Nie obcinaj całego dna tylko wytnij otwór np: 40 mm. Da się łatwo wlać filtrowany płyn, a potem zatkać korkiem od dymiona.
Do tego butla nie traci sztywności.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Zbiornik do filtracji

: sobota, 1 lut 2020, 17:22
autor: robert4you
viewtopic.php?p=217871#p217871

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka