Strona 1 z 1

Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 08:24
autor: PierwszyWolnyLogin
Hej :)

Jako, że grzebię sobie trochę w Arduino myślę, żeby zrobić termometr / sterownik wspomagający
proces destylacji. Na początek same pomiary i ew. sygnalizacja, potem może coraz bardziej automatyka
wg. różnych algorytmów, w zależności od tego co akurat przerabiamy i na co...

Oczywiście podobne sterowniki istnieją chyba, ale od przybytku głowa nie boli :D

Na początek zakładam:
- pomiar ciśnienia atmosferycznego, wyznaczenie temp. wrzenia alkoholu,
- pomiar temperatury w kilku punktach kolumny,
- sygnalizacja akustyczna i wizualna ważnych zdarzeń jak osiągnięcie temp. etc

Praca w dwóch trybach przełączanych przełącznikiem - tryb pierwszy stabilizacja / pomiar temperatur,
tryb drugi - regulacja mocy i pomiar temperatur. W obu wypadkach ustawiane precyzyjnym potencjometrem,
wskazania na LCD etc...

Zastanawiam się czy na początek nie pomogłoby w prowadzeniu procesu takie coś:
1. Układ mierzy ciśnienie, wyznacza temp. wrzenia alkoholu, po czym utrzymuje temperaturę
odrobinę poniżej temp. wrzenia. Nie wiem ile poniżej, to by trzeba sprawdzić. Może 1-2stC.
Kolumna stabilizuje się przez czas jaki chcemy. Zastąpiłoby to potrzebę ręcznego obniżania
mocy grzania.
2. Po czasie który uznamy za stosowny spuszczamy przegon. Jeśli chcemy możemy powtórzyć
stabilizację sprawdzając czy są jeszcze smrodki do wyłapania.
3. Po odebraniu przegonów zmieniamy temp. roboczą na np. 95stC i odbieramy serce. Oczywiście
temperatura nie wzrośnie póki nie ubędzie alkoholu. Ograniczając maksymalną temperaturę decydujemy
o tym ile przegonów chcemy odbierać, czyli do jakiego % odbieramy. Czy chcemy maks alkoholu
wycisnąć czy też zależy nam tylko na dobrym sercu, a reszta w kanał...

To takie pierwsze pomysły. Liczę na konstruktywne uwagi :)

Myślę, że cały proces da się zautomatyzować od początku do końca, ale to wyjdzie w praniu :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 09:02
autor: Szlumf
A widzisz może jakieś proste i tanie rozwiązanie sterowania mocą grzania w oparciu o pomiar ciśnienia w kolumnie odniesiony do atmosferycznego? Tylko koniecznie z wykorzystaniem fazowego regulatora mocy.
Dobrze by było by układ dał się łatwo rozbudowywać o kolejne pomiary lub funkcje w zależności od konfiguracji posiadanego sprzętu. Mi by się przydało 8 temperatur i choć jedno ciśnienie w kolumnie. Nie wszystkie muszą mieć alarm. Część z sygnałem na przekaźnik do wyłączenia całości zasilania w razie awarii.
Jak chcesz zrealizować regulację odbioru?
Algorytm pracy jest do dopracowania w zależności od konfiguracji kolumny i możliwości sterownika.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 09:19
autor: PierwszyWolnyLogin
Szlumf pisze:A widzisz może jakieś proste i tanie rozwiązanie sterowania mocą grzania w oparciu o pomiar ciśnienia w kolumnie odniesiony do atmosferycznego? Tylko koniecznie z wykorzystaniem fazowego regulatora mocy.
Z regulacją problemu nie ma, problem na razie w tym, że nie rozumiem związku między ciśnieniem
w kolumnie a atmosferycznym :) Dopiero się tego wszystkiego uczę. Jeśli mi wytłumaczysz co
ma robić układ w zależności od ciśnień to ja to chyba zrobię ;)
Szlumf pisze: Dobrze by było by układ dał się łatwo rozbudowywać o kolejne pomiary lub funkcje w zależności od konfiguracji posiadanego sprzętu. Mi by się przydało 8 temperatur i choć jedno ciśnienie w kolumnie. Nie wszystkie muszą mieć alarm. Część z sygnałem na przekaźnik do wyłączenia całości zasilania w razie awarii.
Z ilością termometrów nie ma problemu - mam w tej chwili układ logujący osiem termometrów z zapisem na SD.
Do zupełnie innego zastosowania, ale to bez znaczenia... Może ich być i sto jak trzeba...
Szlumf pisze: Jak chcesz zrealizować regulację odbioru?...
Na początku ręcznie na podstawie sygnalizacji.
Później jeśli będzie sens można to zrealizować silniczkiem krokowym kręcącym zaworem.

Póki co myślę o tym, żeby wspomóc najnudniejsze części zabawy czyli czekanie aż się rozgrzeje,
ustabilizuje, wykapie do końca...

Mogłoby to wyglądać tak:
1. Odpalam przygotowaną aparaturę, kontroler grzeje nastaw aż do temp. dnia i czeka zadany czas do
ustabilizowania kolumny, gdy ustabilizuje piszczy wzywając obsługę,
2. Spuszczam przedgon ile chcę z prędkością jaką chcę, jeśli chcę to goto pkt.1 jeśli nie to goto 3.
3. Ustawiam temperaturę końcową np 95stC, ustawiam szybkość odbioru i idę sobie.
Układ pracuje aż nie zostanie osiągnięta temp. końcowa czyli aż stężenie nie spadnie do
określonego poziomu, wyłącza grzałkę, ew. mieszadło etc i ew. popiskuje dając znać że koniec.

Można by pewnie zautomatyzować odbieranie przedgonu na podstawie temperatur / pomiaru objętości,
ale to już bardziej zaawansowana sprawa...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 10:13
autor: Kula
PierwszyWolnyLogin pisze:Hej :)

Zastanawiam się czy na początek nie pomogłoby w prowadzeniu procesu takie coś:
1. Układ mierzy ciśnienie, wyznacza temp. wrzenia alkoholu, po czym utrzymuje temperaturę
odrobinę poniżej temp. wrzenia. Nie wiem ile poniżej, to by trzeba sprawdzić. Może 1-2stC.
Kolumna stabilizuje się przez czas jaki chcemy. Zastąpiłoby to potrzebę ręcznego obniżania
mocy grzania.
PWL
Podstawowy błąd to próba sterowania mocą, aby utrzymać "zadaną" temperaturę w kolumnie. Temperatura wrzenia etanolu w danych warunkach jest stała i nie masz na nią wpływ - zależy od ciśnienia atmosferycznego, mocy grzania, prędkości odbioru i szczegółów konstrukcyjnych urządzenia. Wg mnie nie będziesz w stanie jej wyliczyć ze względu na zbyt dużą ilość zmiennych, raczej mażesz ją zmierzyć (tzw. "temperatura dnia" na dziesiątej półce) a nie odwrotnie. Powinieneś utrzymać taką temperaturę w kolumnie. Nie niższą i nie wyższą.

Zacznij od zrozumienia procesu, nie od konstruowania.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 12:48
autor: PierwszyWolnyLogin
Może nie sprawiam wrażenia ale rozumiem to co napisałeś ;)
Wiem, że mieszanina cieczy wrze w sobie właściwej temperaturze i
"Pan tego nie zmienisz, nie bądź pan głąb" ;)

Pewnie źle opisałem algorytm, spróbuję dokładniej :)

W zasadzie jedynym ustawianym parametrem byłaby temperatura zakończenia procesu,
czyli taką przy której układ uznaje, że wszystko co dobre już zostało odebrane i dalej
nie warto się męczyć ;) Dla PRZYKŁADU przyjmijmy, że to będzie 96stC.

ST. - znaczy STerownik :)

1. Start. ST. sprawdza jaka powinna być "temperatura dnia" - na podstawie ciśnienia.
2. ST zakłada temp. docelową na "temperatura dnia" MINUS "TROCHĘ" i grzeje.
Ile to powinno być to "TROCHĘ" trzeba ustalić empirycznie. Może nawet zero czyli nic :)
3. Chłodnica refluksu zasilana, odbiór otwarty, odbieramy smrody czyli przedgon czyli płyny,
które wrzą w temp. niższych niż temperatura dnia czyli wrzenia alkoholu etylowego.
4. Temperatura docelowa osiągnięta, po zadanym czasie / ilości odebranego płynu
(dla upewnienia się, że to faktycznie JUŻ) uznajemy, że smrody się skończyły, odbieramy serce.
5. Temperatura końcowa osiągnięta, wyłączamy grzałki, potem pompy chłodzenia.
6. Koniec :)

Ad 3. Kwestia do sprawdzenia czy lepiej grzać kolumnę z odbiorem czy bez.
Gdyby można było od razu ustawić docelowy pobór na cały proces odpadłaby
konieczność sterowania zaworem... Wyjdzie w praniu.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:09
autor: johnex
Kolego @PierwszyWolnyLogin najpierw zmontuj swoją kolumnę. Później zrób sobie termometr wielokanałowy z pomiarem temperatur w: kegu, na 10 półce, gdzieś w połowie kolumny, kilka centymetrów poniżej odbioru, w głowicy, na wyjściu wody chłodzącej i odpowietrzeniu skraplacza Myśląc przyszłościowo zrób jeszcze pomiar w ewentualnym buforze. Zrób sobie też jakiś prosty regulator mocy
Następnie przeprowadź rektyfikację w trybie manualnym. Zobaczysz, że nie dasz rady sterować procesem za pomocą regulacji mocy grzania. Nie wiem w którym miejscu miała by być utrzymywana idealna temperatura wrzenia alkoholu? Na 10 półce, w głowicy?
Próbowałem sobie wyobrazić jak by wyglądał proces na mojej kolumnie z zastosowaniem twojej "automatyki".
Pomiar na 10 półce.
1. Grzeję z określoną mocą. Odbieram z określoną prędkością.
2. Temperatura rośnie (czyli keg produkuje za mało par alkoholu): masz dwie opcje albo zwiększenie mocy grzania powodując zalanie albo zmniejszenie mocy czyli zbiornik będzie produkował jeszcze mniej alkoholu co finalnie zdestabilizuje kolumnę.
Pomiar głowicy
Jeszcze gorzej bo po skoku temperatury już cała kolumna będzie niestabilna (będzie praktycznie pracować w trybie pot stil)
Pomiar w kegu
Według mnie bez sensu bo ta temperatura zmienia się w miarę zubażania wsadu.

Moim zdaniem jeżeli już chcesz robić automatykę to zrób kolumnę z OVM. Na obniżonym odbiorze zamontuj motozawór. Sterowanie motozaworu zrób w odniesieniu o pomiar na 10 półce. Przy skoku o 0,2 stopnia całkowite zamknięcie motozaworu na 5-10 minut a później zmniejszenie odbioru o połowę. Gdy po 10 minutach temperatura nie wróci do wyjściowej sygnalizacja dźwiękowa o konieczności manualnego odbioru resztek alkoholu z kolumny.
W celu zabezpieczenia przed brakiem wody chłodzącej wzrost temperatury w odpowietrzniku powinien powodować wyłączenie grzania.

PS. Przedgony ze zbiornika uwalniają się nawet przez połowę procesu czyli powiedzmy nawet do 92-94 stopni w kegu więc raczej nie odbierzesz ich utrzymując temperaturę niższą od temperatury wrzenia alkoholu.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:20
autor: PierwszyWolnyLogin
johnex pisze:Kolego @PierwszyWolnyLogin najpierw zmontuj swoją kolumnę. Później zrób sobie termometr wielokanałowy z pomiarem temperatur w: kegu, na 10 półce, gdzieś w połowie kolumny, kilka centymetrów poniżej odbioru, w głowicy, na wyjściu wody chłodzącej i odpowietrzeniu skraplacza Myśląc przyszłościowo zrób jeszcze pomiar w ewentualnym buforze.
Dokładnie taki mam zamiar :)
johnex pisze:...Pomiar w kegu
Według mnie bez sensu bo ta temperatura zmienia się w miarę zubażania wsadu.
Według mnie z sensem bo ta temperatura zmienia się w miarę zubażania wsadu :)
Czyli powyżej pewnej temp. wrzenia w kotle wiem, że zostało tam mało co i byle co z tego wyjdzie ;)
johnex pisze:...
PS. Przedgony ze zbiornika uwalniają się nawet przez połowę procesu czyli powiedzmy nawet do 92-94 stopni w kegu więc raczej nie odbierzesz ich utrzymując temperaturę niższą od temperatury wrzenia alkoholu.
No właśnie stąd pomysł, żeby pogotować jakiś czas w temp. poniżej temp. dnia. Żeby smrodki miały
czas odparować i ulecieć do chłodnicy, a etylowy jeszcze nie wrzał. Wydaje mi się to logiczne.
To, że nigdy nie oddzieli się 100% przedgonu to wiadomo...

Staram się przełożyć na algorytm postępowanie przy typowej, prostej kolumnie jaką buduje.
Nic na siłę - jeśli automatyka nie będzie nic wnosić to pozostanie sygnalizacja i rejestracja danych...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:32
autor: wkg_1
PierwszyWolnyLogin pisze:No właśnie stąd pomysł, żeby pogotować jakiś czas w temp. poniżej temp. dnia. Żeby smrodki miały
czas odparować i ulecieć do chłodnicy, a etylowy jeszcze nie wrzał. Wydaje mi się to logiczne.
Ale niestety nie jest : (
1) Mieszaniny zachowują się tak, że paruje wszystko na raz.
2) Pojęcie przedgonu jest pojęciem orientacyjnym, tyczy się raczej procesu i to pot-stillowego niż temperatur parowania. Po prostu na pot-stillu przed-gon to coś co odbieramy przed odbiorem gonu. Naprawdę to, co paruje trudniej niż alkohol w pewnych stężeniach (w tym sensie jest pogonem) w mniejszych stężeniach paruje już łatwiej więc staje się przedgonem.

Ciekaw jestem zresztą jak byś technicznie utrzymał wrzenie w temp poniżej temp dnia : )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:38
autor: johnex
Co do odbioru przedgonu według mnie lepszą robotę zrobi obniżony odbiór boczny. Przez stabilizację i podczas odbioru serca przedgony będą się zbierać się w buforze nad oob.
Do kega nie trzeba automatyki. Wystarczy podgląd temperatury.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:46
autor: Szlumf
johnex pisze: ...........................................
Pomiar na 10 półce.
1. Grzeję z określoną mocą. Odbieram z określoną prędkością.
2. Temperatura rośnie (czyli keg produkuje za mało par alkoholu): masz dwie opcje albo zwiększenie mocy grzania powodując zalanie albo zmniejszenie mocy czyli zbiornik będzie produkował jeszcze mniej alkoholu co finalnie zdestabilizuje kolumnę.
..........................................
Moc zalania mam 4500W, roboczą 4300W. Regulując mocą na podstawie ciśnienia w kolumnie odniesionego do atmosferycznego (U rurka) jak na razie doszedłem do 4700W bez zalania i ze stabilną temperaturą na 10-tej półce. Nie chodzi mi o utrzymanie temperatury na 10-tej półce ale o uzyskanie jak najbardziej stałego nasycenia etanolu w kolumnie podczas całego lub większości procesu. Zaobserwowałem, że temperatura na 10-tej przy stałej mocy nie reaguje na spadek ciśnienia w kolumnie o 2 cm H2O więc nie jest to do końca miarodajny pomiar stanu kolumny. Trochę mnie temat zaciekawił ale regulacja ręczna jest dość uciążliwa stąd poszukiwanie automatu. Andrzej na czarnym konstruuje taki sterownik ale jak na razie chyba jeszcze nie ma skończonego programu.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 14:49
autor: PierwszyWolnyLogin
wkg_1 pisze: 1) Mieszaniny zachowują się tak, że paruje wszystko na raz. ...
Tak.
Woda paruje również w temp. pokojowej, ale im wyższa temp. tym paruje gwałtowniej :)

Za PWN:
"przedgon poza etanolem zawiera gł. aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C),
mrówczan etylu (temperatura wrzenia 54,1°C), octan etylu (temperatura wrzenia 77,0°C)
oraz niewielkie ilości metanolu....
".

Ciekawe czy nie wystarczyłoby potrzymać wsadu w temp. <> 60stC - większość smrodu
powinna odparować. Problem z octanem etylu... Może grzanie z przystankiem - np. pół
godzinki 65stC, 15 min 77stC i dalej już do temp. dnia i wyżej?

Pewnie dużo informacji dadzą logi z termometrów...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 15:24
autor: johnex
To nie jest takie proste jak napisałeś. Poczytaj o współczynniku lotności poszczególnych związków.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 15:34
autor: wkg_1
PierwszyWolnyLogin pisze:Ciekawe czy nie wystarczyłoby potrzymać wsadu w temp. <> 60stC - większość smrodu
powinna odparować.
No właśnie nie, to zupełnie nie jest tak. O parowaniu w kolumnie nie ma mowy bez wrzenia. Przecież nic z niej na zewnątrz nie ucieka. W 60 st nic nie będzie wrzeć - to mieszanina i temperatury wrzenia składników nie mają nic do rzeczy.Bez wrzenia także nie ma mowy o separacji w kolumnie więc cały pomysł nie zadziała, zastanów się ; )))
Nie kombinuj za bardzo tylko sobie rób spokojnie za kompendium @Lesgo58 a w wolnym czasie poczytaj o rektyfikacji.
https://ichip.pw.edu.pl/sites/default/f ... klad_9.ppt
Tu masz wytłumacone "jak krowie na rowie" szczególnie od slajdu 9.

I oczywiście współczynniki lotności które właśnie sprawiają, że to samo może być być najpierw pogonem a potem przedgonem.
PWN, PWL i wiki raczej bym się nie sugerował :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 16:02
autor: PierwszyWolnyLogin
wkg_1 pisze:...W 60 st nic nie będzie wrzeć - to mieszanina i temperatury wrzenia składników nie mają nic do rzeczy.Bez wrzenia także nie ma mowy o separacji w kolumnie więc cały pomysł nie zadziała, zastanów się ; )))...
Nie, no - ma do rzeczy. Jeśli do mieszaniny dodasz składnik o niższej temp. wrzenia
to ta temp. dla całej mieszaniny się obniży. Przynajmniej tak mi się wydaje ;)

Dzięki, poczytam.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 16:55
autor: johnex
W nastawie masz mieszaninę związków w różnych proporcjach (przedgonów masz ułamki procentów). Na koniec i tak wszystko wrze w podobnej temperaturze.
Idąc twoim tokiem rozumowania wystarczyło by podgrzać nastaw do 78,37 °C i odbierać z chłodnicy neutralny spirytus. Zrobisz kolumnę to pogadamy co leci z chłodnicy gdy w kotle będziesz miał 78 stopni.
"przedgon poza etanolem zawiera gł. aldehyd octowy (temperatura wrzenia 20,8°C),
Czyli aldehydu octowego w nastawie nie powinno być wcale no bo przecież drożdże pracują w temperaturze wyższej niż 20 stopni.

PS Przedgony skoncentrowane w głowicy podczas stabilizacji obniżają temperaturę o ok. 0,5 stopnia (cukrówka). Po odebraniu ok. 50 ml temperatura zbliża się do temperatury dnia. I teraz wlej te 50 ml (i tak w sporej części jest to etanol) do kega i ustal o ile zmniejszy się temperatura wrzenia. Będziesz potrzebował bardzo dokładny termometr z kilkami miejscami po przecinku.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:13
autor: PierwszyWolnyLogin
Zamontuje w kolumnie od cholery termometrów ;) i będę zbierał dane. Zobaczymy co da się z tego wywnioskować.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:31
autor: wkg_1
PierwszyWolnyLogin pisze: Nie, no - ma do rzeczy. Jeśli do mieszaniny dodasz składnik o niższej temp. wrzenia
to ta temp. dla całej mieszaniny się obniży. Przynajmniej tak mi się wydaje ;)
Wydaje Ci się.
Temp wrzenia spirytusu 96,6% to 78,13, temperatura wrzenia czystego alkoholu to 78,3.
Za dużo kombinacji a za mało czytania i - przede wszystkim - praktyki.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:33
autor: rastro
Powodzenia z tymi termometrami. Ale obstawiam że zamiast wiedzieć więcej będziesz wiedział mniej. No i pamiętaj żeby termometry były skalibrowane bo np. takie DS'y mają błąd rzędu ±5°C a Ciebie interesują różnice rzędu setnych jeśli nie tysięcznych stopnia. Raczej musisz celować w mnóstwo innych termometrów powiedzmy takich na czujnikach PT-100 z dobrym przetwornikiem ADC.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:36
autor: PierwszyWolnyLogin
DSów używam na co dzień, a PT-100 zamówiłem rano ;) Zrobię sobie porównanie...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:39
autor: rastro
Ale... jak te pt-zamierzasz do arduino podłączyć... bo bez jakiegoś zewnętrznego ADC przynajmniej 16bit zapomnij o dobrej rozdzielczości.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:44
autor: PierwszyWolnyLogin
Zacznę od przetwornika procesora, porównam sobie z DS. A potem może zewnętrzny.
Nie wiem jaka rozdzielczość pomiaru jest potrzebna, jaka dokładność - to dopiero wyjdzie w praniu.
Używając DSa stabilizuję temperaturę w testowym układzie do granic jego rozdzielczości - błąd mieści
się w +-0.1stC, a najczęściej mniej. Wyjdzie w praktyce co jest potrzebne (jaka dokładność) a co
jest overkillem. W końcu koledzy robią tu świetną destylację patrząc na termometry z Ikei czy innych Chin ;)
- jestem przekonany ze automatyka z DSami może zrobić to nie gorzej.

A cały temat wynika z mojej natury - jestem technikiem i wszystko muszę rozkminić ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:58
autor: wkg_1
Do zrobienia świetnej destylacji w ogóle termometry nie są potrzebne jeżeli zna się dobrze swoją kolumnę. Najwyżej do wychwytywania anomalii ...
Prędzej - jak pisze Leszek - zegarek.
A największa zaleta automatyki to odcięcie grzania przy awarii wody chłodzącej. No chyba, że ktoś chce włączyć i zapomnieć.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 17:59
autor: rastro
Z przetwornikiem procesora to szkoda zachodu, chyba że zrobisz jakiś układ na op-ampach do kondycjonowania sygnału. Trzeba też zapewnić jakieś źródło zasilania czujnika, ale tak żeby nie przekroczyć 1mA a lepiej jeszcze mniej inaczej czujnik zacznie oszukiwać ze względu na samo nagrzewanie. PT-100 to jednak czujnik analogowy i do tego ma niewielkie zmiany sygnału per stopień (0,38-0,39 Ω/ºC). Żeby osiągnąć dobrą dokładność trzeba brać pod uwagę pracę z naprawdę małymi zmianami sygnału.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 18:14
autor: JasnyPierun
Widzę, że motywacja jest i kasa na sprzęt, do tego potwierdziłeś, że zmontujesz swoją kolumnę, jestem za tym żebyś zrobił ten sterownik i potestował u siebie, później próbki do analizy. Ciekawe jak wyjdzie czystość.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 18:26
autor: PierwszyWolnyLogin
Sam jestem ciekaw :) Poprzeczka jest wysoko bo mam kumpla, który ma dłuuuugą rurę :D
i robi spirytusienieczek najdestylowaniuchniejszy :) Robimy czasami shoty - pół kieliszka tego
spirytusu i na to delikatnie pół kieliszka soku malinowego, który układa się na dole -
taka flaga narodowa :) Po strzale sok malinowy pięknie smaruje przełyk i alkohol
poznaje się tylko po tym, że nogi się uginają :)

Większość części do kolumny mam zamówionych, będę powoli pchał temat do przodu,
myślę, że za jakiś miesiąc powinna być gotowa...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 18:57
autor: wkg_1
A masz jakiś rysunek projektu ?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:04
autor: PierwszyWolnyLogin
Nic odkrywczego, kolumna na podobę tego projektu:

Obrazek

Chcę osiągnąć dobry alkohol, ale też smakówki gdy wysypię część wypełnienia :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:09
autor: JasnyPierun
Hmm proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku. Termometr na tej 10 półce proponuję jeszcze. Podzielić kolumnę można, będzie Ci wygodniej.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:12
autor: rastro
E tam termometrów będzie na pęczki ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:Zamontuje w kolumnie od cholery termometrów ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:30
autor: radius
JasnyPierun pisze:proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku.
Ani OLM, ani OVM tylko "zwykły" LM (Bokakob) tyle, że z chłodniczką destylatu ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:34
autor: PierwszyWolnyLogin
JasnyPierun pisze:Hmm proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku. Termometr na tej 10 półce proponuję jeszcze. Podzielić kolumnę można, będzie Ci wygodniej.
Kolumnę podzielę - na pewno głowicą, a czy więcej razy to zobaczy się.
Planuje LM - rysunek jest chyba mylący przez chłodnicę? Ten system wydaje mi się prostszy...

PS.
radius pisze:Ani OLM, ani OVM tylko "zwykły" LM (Bokakob) tyle, że z chłodniczką destylatu ;)
No właśnie :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 19:41
autor: wkg_1
No ja raczej zamiast inwestować w automatykę i chłodniczkę pomyślałbym o obniżonym odbiorze i (może w przyszłości) o buforze.
Mając i LM i OLM widzę dokładnie różnicę - jest kolosalna. Bo na tym co masz to cudów nie będzie ...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 20:06
autor: PierwszyWolnyLogin
Czytam o OLM i mam pytanko. Czy tego samego efektu nie da dołożenie "przedłużki" między głowicę a chłodnicę?
Czyli zamiast obniżać głowicę (miejsce odbioru) podnoszę chłodnice czyli daje dodatkowa przestrzeń na pary...

Można by zrobić porównawcze destylacje z i bez... Łatwiej niż dorabiać niższy odbiór w tym celu...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 20:32
autor: wkg_1
Pod pojęciem głowicy rozumiesz twój aktualny LM ? Bo wg mnie chłodnica to jest w głowicy.
W tej "przedłużce" musiałoby być wypełnienie - cały wic polega na tym, żeby nad obniżonym odbiorem był fragment kolumny separujący frakcje. Na szczycie LM żeby odbierać przedgony. Oczywiście jeziorko z tamką. Bez 2 LM-ów się nie obejdzie.
Oczywiście w końcu natkniesz się na sufit - to wszystko rośnie w górę więc bokakob jest rozwiązaniem dla ludzi z wysokim sufitem. Reszta preferuje np. Aabratka.
Te porównania już były robione ... poczytaj forum, zrozum jak działa obniżony odbiór - pozwoli Ci to zrozumieć działanie kolumny i oszczędzi masy czasu i frustracji oraz pieniędzy.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 kwie 2019, 22:32
autor: Szlumf
PierwszyWolnyLogin pisze:Czytam o OLM i mam pytanko. Czy tego samego efektu nie da dołożenie "przedłużki" między głowicę a chłodnicę?
.................
Przedłużki nie musisz dokładać. Musisz za to dołożyć jakiś odbiór dla przedgonów. Wtedy "zwykły" odbiór stanie się obniżonym odbiorem. Możesz zaadoptować rozwiązanie stosowane w "zimnych palcach" i odbierać pary za chłodnicą (przedgony) a serce z LM. Skoro da się na ZP uzyskać dobry spirytus jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... ne%20palce to tym bardziej w ZP wzbogaconym o odbiór pod skraplaczem. Tyle tylko, że wymaga to precyzji w sterowaniu wodą i mocą.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 07:15
autor: PierwszyWolnyLogin
Pomysł...

Nie można by odebrać przedgonu po prostu przez odpowietrznik w głowicy?
Przestać zasilać chłodnicę w głowicy żeby się rozgrzała i pary uleciały górą...
Oczywiście dołożyć chłodnicę skroplin na wylocie.

Pod odebraniu odpowiedniej ilości płynu puszczamy wodę do chłodnicy zamykając
drogę parom i odbieramy urobek normalnie...
Oczywiście odcinek wypełnienia nad głównym odbiorem...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 07:23
autor: arTii
Tylko że jeśli masz OLM, to przedgony odbierasz przez cały czas pracy z LM-a.
To nie jest tak, że przedgony odbierzesz i już koniec i ich nie ma.
One cały czas są. To są frakcje lżejsze od C2H5OH i cały czas gdzieś w tej kolumnie są.
Ja podczas stabilizacji odbieram około 700ml przedgonów, później kropelkowo podczas odbioru serca z OLM jakieś 150-200ml, i na koniec jeszcze jeziorko 300ml.
Więc jeśli nie masz miejsca na to żeby dołożyć te 30cm wysokości, to zrezygnuj z bakobaba na rzecz abratka, ale dołóż OLM jako moduł.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 07:44
autor: PierwszyWolnyLogin
Rurę kupiłem 150cm. Myślę, że wystarczy ze 25cm chłodnicy w głowicy, potem odbiór LM a jakieś 20cm niżej
wlutowany wylot VM. Można go używać albo i nie - trzeba będzie porównać efekty.

W sumie dorobienie OVM to żaden koszt i komplikacja...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 08:15
autor: PierwszyWolnyLogin
arTii pisze:Tylko że jeśli masz OLM, to przedgony odbierasz przez cały czas pracy z LM-a.
To nie jest tak, że przedgony odbierzesz i już koniec i ich nie ma.
One cały czas są. To są frakcje lżejsze od C2H5OH i cały czas gdzieś w tej kolumnie są....
No to wystarczy temperaturę chłodzenia w głowicy ustawić tak, żeby skraplała etanol
a przepuszczała smrodki, potem te smrodki skroplić i z powrotem skierować do kolumny
poniżej odbioru. Kwestia na jakiej wysokości do dyskusji..

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 08:39
autor: Szlumf
Z grubsza robię to tak jak opisałeś post203600.html#p203600. Twój następny pomysł z zawracaniem smrodków do kolumny pod odbiorem jest raczej kiepski. Nie odebrane smrodki będą się zagęszczać i zaczną wpływać na jakość odbioru. Ponadto ustawienie temperatury chłodzenia tak by skraplała etanol a przepuszczała tylko smrodki jest praktycznie nie możliwe. Tak jak arTii napisał w parach idących do głowicy jest wszystko - przedgony, etanol i pogony. Tylko ich proporcje zmieniają się w zależności od wygotowania kotła. Nie kombinuj tylko zbuduj sprzęt z niska głowicą (młot Thora, aabratek, UFO) i obniżonym odbiorem. Ja polecam młot Thora z dwustanowym jeziorkiem.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 08:42
autor: PierwszyWolnyLogin
Przeczytaj wpis gościa o ksywce "krisback", ciekawe co o tym myślisz?
https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 5&start=30

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 11:07
autor: Szlumf
PierwszyWolnyLogin pisze: No to wystarczy temperaturę chłodzenia w głowicy ustawić tak, żeby skraplała etanol
a przepuszczała smrodki, potem te smrodki skroplić i z powrotem skierować do kolumny
poniżej odbioru. Kwestia na jakiej wysokości do dyskusji..
PWL
Myślę, że on odbierał przedgon a Ty chcesz go wprowadzać do kolumny.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 12:20
autor: wkg_1
Szlumf pisze:Z grubsza robię to tak jak opisałeś post203600.html#p203600.
Ale - jeżeli dobrze rozumiem - odbierasz przedgony z odpowietrzenia w głowicy po to, aby były bardziej skondensowane niż refluks na szczycie ale gon odbierasz potem z OLM ?
Bo przecież kluczowe jest właśnie wypełnienie między miejscem odbioru gonu a miejscem odbioru/kumulacji przedgonów.

I - dodatkowe pytanie - podczas odbioru par przedgonów kolumna cały czas pracuje i daje refluks ?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 13:15
autor: Szlumf
Po zalaniu kolumny ustawiam moc roboczą i stabilizuję jednocześnie zmniejszając przepływ przez skraplacz do momentu pojawienia się przedgonów w odpowietrzeniu. Zwykle trwa to około 15 minut i kolumna jest już ustabilizowana a przedgony zaczynają kapać. Odbieram je na zapach. Odbiór trudny do ustawienia ale średnio wychodzi około 10ml/m. Stosuję dwa sposoby odbioru tych przedgonów. Z jeziorkiem 0ml i drugi z jeziorkiem 190ml. Każdy ma swoje + i - i jeszcze nie wybrałem docelowego. Kolumna cały czas pracuje z pełnym refluksem.
Odbieram z OLM. Chciałem wypróbować odbiór z LM po długim odbiorze przedgonów z odpowietrzenia ale kropelkowanie z LM podczas odbioru wykazało, że w pewnym momencie dobry spiryt z LM zaczyna się pogarszać więc pozostałem przy OLM. Pewnie jeszcze wypróbuję odbiór z LM przy ciągłym odbiorze kropelek z odpowietrzenia ale muszę przemyśleć konieczne zmiany w sprzęcie.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 13:28
autor: wkg_1
No to dobrze zrozumiałem, za twoją radą robię tak samo i faktycznie - odbierane w ten sposób przedgony są bardziej smrodliwe. Tyle, że trzeba się przyłożyć do sterowania przepływem wody i pilnować bardzo tego procesu.
Robię z pełnym jeziorkiem a potem je jeszcze spuszczam, żeby zrobić "miejsce" dla tego, co będzie się uwalniać w trakcie gonu.
Chętnie bym poczytał o tych + i - ach : )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 15:36
autor: pepe59
Jak świat światem, niekonwencjonalne podejście do tematów popychało ludzkość do przodu, dając nowatorskie rozwiązania. Nie przejmuj się dołowaniem przez "doświadczonych w hobby", tylko rób swoje. Dzięki trudnej do przewidzenia, w chwili obecnej, ilości popełnionych błędów w dążeniu do swojego ideału, zdobędziesz doświadczenie i wiedzę, która pomoże Ci konstruować coraz doskonalsze sterowniki i pozyskiwać zacniejszy urobek. Czytanie tego i innych forów pomoże Ci zgłębić wiedzę ale musisz ją umiejętnie selekcjonować, bo tak jak wszędzie, w beczce dziegciu odnajdziesz jedynie łyżkę miodu. Powodzenia.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 16:29
autor: PierwszyWolnyLogin
Szlumf pisze:...
Myślę, że on odbierał przedgon a Ty chcesz go wprowadzać do kolumny.
Nie ma z tym problemu - planuje dać dwa zawory i będzie można zdecydować czy
smrody wracają na wypełnienie, czy lecą do kanału ;) Przypuszczam, że skończy się
na początkowym odseparowaniu przedgonu, a potem już obieg zamknięty...

Zobaczy się:)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 19:15
autor: wkg_1
No nic to, Kolego ... widzę, że chcesz wyważać otwarte drzwi. Pomysł z powrotem przedgonów w okolice odbioru jest fatalny - to zaprzeczenie rektyfikacji gdzie chcemy przedgony trzymać jak najwyżej i separować je od gonu. Zauważ, że odnosisz się do postów sprzed wielu lat - od tej pory konstrukcje ewoluowały.
Ewolucja to fajna metoda na rozwój ale - jak to zresztą Darwin opisał - raczej kosztowna i okrutna dla mniej fortunnych pomysłów :D
Obawiam się, że wtopisz masę pracy i niemałą ilość pieniędzy a wynik będzie taki sobie.

Ta ewolucja doprowadziła do pewnego złotego środka: zbiornik ze wskaźnikiem poziomu, (nad nim opcjonalnie bufor z przelewem do zbiornika), segment z wypełnieniem miedzianym, segment z wypełnieniem stalowym, OLM, nad nim wypełnienie stalowe, (opcjonalnie latarka), głowica z LM (Thor, Aabratek). To wszystko najtaniej na wywijkach, najlepiej na TriClampach, popularnie na SMS-ach. Tu możesz sobie sam pospawać to co umiesz, ewentualnie dokupić pewne elementy.

Masz masę zapału i trochę szkoda by było byś po roku, dwóch się zniechęcił.

Z innej beczki: Jak wysokie masz pomieszczenie ? Masz w podłodze odpływ do kanalizacji ? I jaką konstrukcję ma twój kolega który robi świetny produkt ?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 19:21
autor: PierwszyWolnyLogin
wkg_1 pisze:...
...I jaką konstrukcję ma twój kolega który robi świetny produkt ?
I tu robi się zabawnie :) Mój kolega to ...krisbak z białego forum :)
Nie wiedziałem, że tam pisze / pisał - kapnąłem się dopiero gdy zobaczyłem zdjęcie
aparatury - widziałem ją z bliska i teraz poznałem na fotce :) Znam jego produkt -
jest po prostu GENIALNY. Nie, żadnych pomiarów nie robiłem, za to sporo wypiłem :)
No i znam też gościa - jeśli pisze że jego metoda daje lepszy efekt niż VM czy LM to
tak jest czy się komuś podoba czy nie :) Warto się od niego uczyć...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 19:22
autor: wkg_1
No dobra, ale wciąż nie wiem co to za konstrukcja ; )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 19:44
autor: PierwszyWolnyLogin

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 20:26
autor: johnex
Poczytałem trochę o tej konstrukcji na białym forum i powiem szczerze według mnie to trochę przerost formy nad treścią. Na zwykłym aabratku z odbiorem przez LM po stabilizacji i odbiorze przedgonów przez 2 godziny w tempie kropla na 1-2 sekundy uzyska się taki sam efekt. Swoja drogą nie wiem po co takie kombinacje z dodatkowymi chłodnicami, podwójnymi refluksami skoro tak naprawdę po tak długim odbiorze kropelkowym przedgonów praktycznie już nie ma.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 20:28
autor: PierwszyWolnyLogin
Powyżej pewnego poziomu wszystko jest przerostem ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 20:32
autor: wkg_1
To w takim razie trzymam kciuki.
Szczególnie, że kolega na pewno Ci pomoże i doradzi.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 15:46
autor: PierwszyWolnyLogin
Wracając do tematu sterownika :)

W świątecznym nastroju wymyślam funkcje, jakie powinien sterownik realizować
- niekoniecznie wszystkie naraz, przydatna może też być wersja uproszczona...

1. Regulator mocy PWM / SSR. Po prostu potencjometr (albo klawisze), wyświetlacz.
Może też mierzyć temperatury w kilku punktach. Bez żadnej automatyki...

2. Stabilizator temperatury oparty o PID.
Po pierwsze wybór termometru z którego brana jest temp. pozostałe tylko wskazania.
...
Przyszło mi do głowy, że przydatna byłaby funkcja ograniczenia mocy w funkcji temperatury.
Czyli np. do 50stC grzejemy pełną mocą, do 70stC max. 80% (czy też ileś-tam W) etc.
Albo jedno ograniczenie - moc maksymalna. Może się przydać w przypadku grzania
gęstego wsadu, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo przypalenia...

Co by tu jeszcze :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 17:30
autor: radius
A czujnik tego PIDa gdzie zamierzasz umieścić? ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 19:23
autor: PierwszyWolnyLogin
Oczywiście, że zamierzam! Bez tego nie będzie działać.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 19:50
autor: radius
Przeczytaj sobie jeszcze raz moje pytanie ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 20:00
autor: PierwszyWolnyLogin
Aaaa chodzi Ci o "gdzie"? Chwilowo w piwnicy. Docelowo pewnie w kotłowni.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 20:29
autor: arTii
Ty tak na serio? A może tak w stawie? ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 20:34
autor: Doody
A może w Katowicach :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 20:42
autor: lesgo58
A co się dziwisz...dziś wolna sobota...przedświąteczna... Jutro można długo spać. :pije:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 20 kwie 2019, 20:46
autor: Doody
@Leszku :ok:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 19:31
autor: PierwszyWolnyLogin
PierwszyWolnyLogin pisze:Wracając do tematu sterownika :)

W świątecznym nastroju wymyślam funkcje, jakie powinien sterownik realizować
- niekoniecznie wszystkie naraz, przydatna może też być wersja uproszczona...

1. Regulator mocy PWM / SSR. Po prostu potencjometr (albo klawisze), wyświetlacz.
Może też mierzyć temperatury w kilku punktach. Bez żadnej automatyki...

2. Stabilizator temperatury oparty o PID.
Po pierwsze wybór termometru z którego brana jest temp. pozostałe tylko wskazania.
...
Przyszło mi do głowy, że przydatna byłaby funkcja ograniczenia mocy w funkcji temperatury.
Czyli np. do 50stC grzejemy pełną mocą, do 70stC max. 80% (czy też ileś-tam W) etc.
Albo jedno ograniczenie - moc maksymalna. Może się przydać w przypadku grzania
gęstego wsadu, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo przypalenia...

Co by tu jeszcze :)
3. Regulator mocy w funkcji temperatury.
Zasada działania - początkowo grzejemy pełną mocą (lub mocą zdefiniowaną ręcznie jako maksymalna).
W miarę rozgrzewania zawartości kotła moc jest płynnie zmniejszana tak, że po osiągnięciu temp roboczej
w kotle grzanie jest mocą tylko taka, żeby podtrzymać wrzenie (+ niewielki zapas).
Układ NIE stabilizuje temperatury w żadnym punkcie.
Po co tak? Po to, żeby zawartość kotła rozgrzewała się szybko, ale sama destylacja prowadzona była
przy najniższej możliwej mocy (lub ręcznie zdefiniowanej). Zgodnie z zasadą, że niższa moc i wolniejsza
destylacja ma dawać lepszej jakości produkt...
Zbliżony efekt można chyba osiągnąć ustawiając odpowiednio parametry pętli PID i zasilając grzałkę
w trybie stabilizacji temperatury. Muszę to sprawdzić...
Nie wiem czy gra warta świeczki, ale sprawdzić na pewno warto...
PWL

Mod.
I po co cytujesz samego siebie?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 20:21
autor: Kula
PierwszyWolnyLogin pisze: Po co tak? Po to, żeby zawartość kotła rozgrzewała się szybko, ale sama destylacja prowadzona była
przy najniższej możliwej mocy (lub ręcznie zdefiniowanej). Zgodnie z zasadą, że niższa moc i wolniejsza
destylacja ma dawać lepszej jakości produkt...
PWL
Chwilami śmiać mi się chce, ale ogólnie to przerażony jestem. Zrób kolego kilka procesów z termometrami + regulacja mocy (nie PID) na poprawnie zbudowanej kolumnie i potem dopiero weź się za konstruowanie sterowania. Ty budujesz sterownik do pot-stila czy do kolumny rektyfikacyjnej?? A gościa który ci naopowiadał, że im niższa moc i wolniejsza destylacja to lepsza jakość produktu to powinno się zastrzelić. Rozsądku trochę!!!

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 21:47
autor: .Gacek
Kula pisze:A gościa który ci naopowiadał, że im niższa moc i wolniejsza destylacja to lepsza jakość produktu to powinno się zastrzelić. Rozsądku trochę!!!
Szczerze mówiąc uważam, że amatorem to już nie jestem... i według mnie powolnie odbierany jabłkowy destylat z potstilla jest lepszy niż szybki odpęd na surówkę. Jestem nawet w stanie stwierdzić, że wolno odbierany produkt z podziałem na frakcje może być bardziej aromatyczny niż destylacja po dwóch gotowaniach (najpierw odpęd a później dzielenie urobku).
Teraz możesz strzelać :punk:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 21:51
autor: wkg_1
Komedia omyłek ; )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 21:52
autor: radius
@.Gacek, zauważ, że mowa jest o sterowniku do kolumny rektyfikacyjnej a nie do pot stilla :problem:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 21 kwie 2019, 22:01
autor: .Gacek
Kolega PWL pisze w swoim drugim wątku o kolumnie uniwersalnej z wymiennymi głowicami. Zakładam, że sterownik/termometr ma być dla Niego a nie dla sąsiada☺

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 22 kwie 2019, 06:43
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:Kolega PWL pisze w swoim drugim wątku o kolumnie uniwersalnej z wymiennymi głowicami. Zakładam, że sterownik/termometr ma być dla Niego a nie dla sąsiada☺
Żeby to wiedzieć trzeba umieć czytać, a nie tylko pisać :)

...
Mod.
I po co cytujesz samego siebie?
[/quote]

Po to, żeby to co uważam za stosowne było w jednym miejscu.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 22 kwie 2019, 07:24
autor: radius
@.Gadek, w tym temacie jest mowa jest tylko i wyłącznie o kolumnie rektyfikacyjnej i sterowniku do takiej a nie innej, a do pot stilla wystarczy najzwyklejszy "zmniejszacz" napięcia :D

@PWL, nie musisz cytować samego siebie, wystarczy, że przeedytujesz swój poprzedni post.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 22 kwie 2019, 07:28
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:...
@PWL, nie musisz cytować samego siebie, wystarczy, że przeedytujesz swój poprzedni post.
Nie każdy przegląda wcześniejsze posty dlatego to co jest istotne dla tematu umieściłem w jednym,
aktualnym poście. Na wypadek gdyby ktoś chciał napisać coś na temat...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 22 kwie 2019, 11:00
autor: .Gacek
Panowie trochę mi wstyd, wyskoczyłem jak Filip z konopii. Widocznie byłem zbyt roztargniony tymi świętami. Ponad to z góry założyłem, że autor tematu sam nie wie czego chce...
Proszę Moderatora o usunięcie za jakiś czas moich bezmyślnych postów aby nie zaśmiecać tematu. Dziękuję i życzę miłego dnia.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 07:59
autor: johnex
Nie wiem czy tutaj czy w drugim temacie kolegi PWL dotyczącym projektu samej kolumny była mowa o tym, że pod koniec procesu odbiór poprzez regulację mocy grzania ma się sam zmniejszać. Według mnie jeżeli to założenie będzie działać to tylko przy kolumnach ze stałym refluksem (CM, Zimne Palce czy aabratek z systemem "Inżyniera").

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 08:38
autor: PierwszyWolnyLogin
Nie chce mi się szukać czy coś takiego padło, zresztą to bez znaczenia :)

Najważniejsze jest na początek zrobienie rozbudowanego termometru, który pozwoli logować
dużo danych z procesu - temperatury, może ciśnienia, chodzi mi po głowie automatyczny pomiar
stężenia alkoholu itd itp. Gdy będzie sporo nazbieranych danych można będzie spróbować
zrozumieć co tak naprawdę dzieje się w "rurze" i być może to zautomatyzować.
Albo nawet niekoniecznie automatyzować - jeśliby udało się zrobić pomocnika,
który pozwoli dokładnie oddzielić frakcje od siebie przy pracy pół-manualnej też będzie ciekawie...

Albo automat, który w trybie potstill pozwoli wybierać czy jedziemy niższą jakość ale szybciej,
czy też powoli, ale lepszej jakości i automatycznie oddzielamy frakcje... Pomysłów jest sporo...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 08:59
autor: rastro
PierwszyWolnyLogin pisze: chodzi mi po głowie automatyczny pomiar
stężenia alkoholu
Masz jakiś pomysł jak dokonać tego pomiaru?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:10
autor: radius
Ja mam :D
Papuga + czujnik "położenia" areometru. Chyba zacznę robić takie sterowniki i od razu zastrzegam sobie prawo pierwszeństwa do sprzedaży :mrgreen:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:10
autor: PierwszyWolnyLogin
Można mierzyć pozycję pływaka (wyporność) tak samo jak to robi się ręcznie a w zasadzie ocznie ;)
Albo ważyć pojemnik ze znaną objętością tego co nakapie (ciężar właściwy).

Prostszy wydaje się sposób drugi - wystarczy postawić zbiorniczek z przelewem a'la papuga na wadze,
ale potrzebna będzie chyyyba większa objętość płynu jednorazowo co opóźni i uśredni odczyt.

W pierwszym wypadku enkoder liniowy naklejony na alkoholomierzu i odczyt optyczny...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:20
autor: lesgo58
Chętnie pokibicuję takim pomysłom...Siadam w pierwszym rzędzie i zamieniam się w słuch.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:24
autor: PierwszyWolnyLogin
Chyyyba ten drugi sposób z enkoderem, z różnych powodów.
I tak miałem zainteresować się enkoderami więc wpisuje na listę rzeczy do rozkminienia ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:33
autor: rastro
A przy starcie jak będziesz ustalał umowny punkt zero? Bo taki enkoder to jednak jest urządzenie mierzące wartość względną, początkowo nic nie wiesz o pozycji pływaka. Powiedzmy że proces startuje papuga jest pusta zaczyna się napełniać i taki enkoder czyta kreseczki ale nie znając wartości początkowej słabo będzie z wyliczeniem stężenia. Oczywiście można wstępnie wypełnić zabawkę płynem o znanym stężeniu, ale...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 09:41
autor: PierwszyWolnyLogin
Enkoder może być absolutny, niekoniecznie względny.

Ale tak czy owak chyba najprościej będzie mierzyć odległość IR :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 10:00
autor: rastro
PierwszyWolnyLogin pisze:Enkoder może być absolutny, niekoniecznie względny.
Nie róbmy sobie jaj... liniowy enkoder bezwzględny? Już to widzę jak ten pasek z kodem naklejasz na cieniutką rurkę aerometru ;) a póżniej jeszcze musisz przekonać aerometr żeby się nie obracał względem własnej osi ;). Pomijam że po naklejeniu dodatkowego czegoś aerometr trzeba będzie ponownie wyskalować, coś tam jednak ta skala waży.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 10:16
autor: arTii
rastro pisze:A przy starcie jak będziesz ustalał umowny punkt zero?
Na starcie "papuga" pusta, więc pływak ma całkowicie znane położenie :) Później idzie w górę i przez chwilę są odczyty zafałszowane, ale z czasem się stabilizują.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 10:25
autor: rastro
W jaki sposób się stabilizują?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 10:37
autor: arTii
No w sensie, że jak się napełni papuga, to już jest "ustabilizowany" odczyt. W czasie kiedy papuga się napełnia, jest stan zafałszowany. Chyba logiczne?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 10:39
autor: chprzemo
@PWL

Patrzyłem na ten temat z zaciekawieniem bo przypominasz mi trochę mnie z przed kilku lat, tez chciałem zbudować kombajn do kolumny żeby robił wszystko, skończyło się na tym, ze mam puszkę z atmega16 (z zaprogramowanym kilometrem kodu), kilka metrów kabla w formie pajęczyny, LCD i obrazy w pamięci ile godzin na to poświęciłem- wiesz do czego używam swojego sterownika? Tylko do odczytu temperatury, możliwe, ze to efekt mojego wrodzonego słomianego zapału ale postanowiłem Cię ostrzec bo wiem ile czasu żabiera taka zabawa i jak to (przynajmniej u mnie) się kończy.

Proponuję Ci zbudować coś bardzo prostego czyli kilkupunktowy termometr z podglądem online w lokalnej sieci wifi, nawet bez logowania i resztę energii przekierować na budowę kolumny, nastawy i naukę procesu, analizę niuansów fermentacji. Przeprowadź 15 prawidłowych destylacji, przeanalizuj co się dzieje z temperaturami, jak zachowuje się kolumna i co by Ci się przydało w sterowniku. Jestem przekonany, że większość tych funkcjonalności uznasz za zbędne, sterownik poza mierzeniem temperatury ewentualnie sterowaniem odbiorem na podstawie temp. dnia się będzie nudził, a czas jaki poświecisz na napisanie kodu + kasa jaką wydasz na graty pójdą w błoto. Sam mimo, ze potrafię to zrobić zbuduję do nowej kolumny sterownik który tylko będzie załączal grzałki przez ssr, pokaże mi temperatury na LCD i w przeglądarce tak żebym mógł z kanapy podejrzeć co się dzieje i większość ‚pary’ poświęcę na zabezpieczenia rodziny/domu/pomieszczenia/kolumny- kolejność nie jest przypadkowa.

Nie zrozum mnie źle- Ty i kolejni którzy to przeczytają- daleki jestem od jakiegokolwiek podcinania skrzydeł czy zniechęcania, uważam, ze w pewnym momencie trzeba dać dobrą radę i zasugerować odpuszczenie budowy czegoś czego się nie wykorzysta. Jeden z kolegów pisał żebyś robił swoje i nie zwracał uwagi na komentarze takie jak mój bo właśnie z takiego podejścia jak Twoje powstają największe wynalazki czy odkrycia- to fakt, ale najpierw pogotuj trochę i zobaczysz czy potrzebujesz coś więcej poza temperaturami, SSR i elektrozaworami... Jakoś przeraziła mnie wizja alkoholomierza z enkoderem dlatego postanowiłem napisać tego posta bo za daleko popłynąłeś chyba.


Mimo wszystko nadal będę tu zaglądał i kibicował...

Ps. Według mnie powinieneś myslec nad kilkustopniowym zabezpieczeniem sprzętu jak np. Bimetale odcinające zasilanie umieszczone w ‚krytycznych’ punktach na sprzęcie, przepływomierz z impulsatorem+ kod analizujący czy jest przepływ wody, cewki wybijakowe na zabezpieczeniach sprzęgnięte z czujnikami dymu w pomieszczeniu/kolumnie itp...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 11:20
autor: wkg_1
chprzemo pisze:przepływomierz z impulsatorem+ kod analizujący czy jest przepływ wody
Nie prościej czujnik temperatury par w głowicy podłączony do regulatora mocy ? : ))
Działa świetnie, kosztuje mało.Moim zdaniem największe ryzyka to własnie brak chłodzenia oraz wygotowanie wsadu i odsłonięcie grzałek

Każde urządzenie im bardziej skomplikowane tym bardziej podlega prawom Murphego :(

Czytam ten wątek i się zastanawiam do czego mi by była potrzebna automatyka w kolumnie.
Przedgony i tak odbieram na węch - nie zawsze jest ich taka sama ilość w nastawie. To chcę robić ręcznie. Żaden automat przed odbiorem gonu nie założy mi wężyka po przepłukaniu jeziorka - muszę to zrobić sam. Automat także mi nie zmieni butli jeżeli chcę wczesne i późne serce odłożyć do kolejnego procesu. Można też w proces wkomponować zabezpieczenie przed przelaniem butli ale lepiej ją postawić w dużej misie : ) Odbiór gonu to właściwie samograj - pod koniec procesu jednokrotne zmniejszenie odbioru a i to niekoniecznie. Pewnie przydałby się jeszcze elektrozawór na odbiorze i wyłączenie grzania na przekroczenie temperatury w buforze by zakończyć proces gdybym przysnął.
W dalszym kroku zapisywanie temperatur i wyświetlanie ich na smartfonie. Ale to wszystko już jest, chyba taniej kupić niż robić.

Przypominają mi się fora fotograficzne - tam ludzie fotografują papier milimetrowy i liczą rozdzielczość obiektywów, prowadzą święte sprzętowe wojny na piksele ale jakoś niechętnie chwalą się zdjęciami (vide eksperyment @Forma-y). Dyskusje o świetle, emocjach i oddziaływaniu zdjęcia są właściwie postrzegane jako nietakt :D A to zdjęcie ma zwalać z nóg a nie aparat.

Ciekaw jestem jak podejście @PWL zmieni się po kilku, kilkunastu procesach : ) No, chyba, że to konstruowanie jest celem.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 11:24
autor: rastro
arTii pisze:No w sensie, że jak się napełni papuga, to już jest "ustabilizowany" odczyt. W czasie kiedy papuga się napełnia, jest stan zafałszowany. Chyba logiczne?
Czyli nie wiesz jak? Ja uważam że to nie jest takie proste. Jak się papuga będzie napęłniać to spławik się zaczie wysuwać i miernik zacznie zliczać impulsy, dalej się ustabilizuje, ale na jakiej podstawie stwierdziśz jakie jest stężenie? Niby można skalę ustawić tak żeby odczyt był od samego początku, ale... do czasu jak spławik nie zanurzy się tak żeby żrodek ciężkości go stabilizował, to lubi się kiwać na boki, ławwo o zgubiony impuls ze skali enkodera. Już lepiej było by startować od punktu 0, powiedzmy zalać papugę wodą. Pomysł z pomiarem odległości jakimś czujnikiem IR mi się bardziej podoba.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 11:46
autor: chprzemo
wkg_1 pisze:
Nie prościej czujnik temperatury par w głowicy podłączony do regulatora mocy ? :


[...]

Ciekaw jestem jak podejście @PWL zmieni się po kilku, kilkunastu procesach : ) No, chyba, że to konstruowanie jest celem.

Jasne, że działa i jest tanie, chciałem wskazać kilka niestandardowych możliwości zabezpieczenia. Ja wywodzę się z automatyki przemysłowej i w tym świecie bezpieczeństwo to nr 1, założenia są proste- kilka niezależnych od siebie systemów zabezpieczeń gwarancją spokoju :)

Im bardziej rozproszony system bezpieczeństwa obejmujący nawet te same kwestie tym większa szansa, ze któryś zadziała wtedy kiedy trzeba np. pomimo Awarii innego układu. Oczywiście jest tez szansa, ze zadziała niewłaściwie i odłączy kolumnę bez powodu ale lepiej kilka razy odpalić kolumnę ponownie niż raz miałoby zabezpieczenie przed brakiem wody nie zadziałać. Trzeba pamiętać, ze wszystkie uC to kostki lubiące się czasami podwiesić i warto jest mieć coś ‚obok’ co patrzy na wodę, temperatury i potrafi awaryjnie, skutecznie odłączyć zasilanie od sprzętu.

PWL najprawdopodobniej zweryfikuje funkcjonalności sterownika po 15 ‚tradycyjnych’ procesach, dlatego napisałem posta żeby oszczędzić mu godzin siedzenia nad kodem które może spokojnie spożytkować na gotowanie/degustację ;) a co z tym zrobi to już Jego sprawa....

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 12:13
autor: wkg_1
chprzemo pisze: założenia są proste- kilka niezależnych od siebie systemów zabezpieczeń gwarancją spokoju :)
Im bardziej rozproszony system bezpieczeństwa obejmujący nawet te same kwestie tym większa szansa, ze któryś zadziała wtedy kiedy trzeba np. pomimo Awarii innego układu.
Prawda. Tak jak na morzu. Teraz jest moda na łączenie wszystkich czujników i sterowania automatyką za pomocą Ethernetu lub nawet wifi w jedno pudełko nazywane myląco chartplotterem. I jak pada to wszystko - nie znasz pozycji, kierunku, szybkości i nie wiesz co przed tobą i co pod tobą. Rozproszenie to podstawa - zaraz po poprawnej, prostej, nie wymagającej skomplikowanego sterowania konstrukcji typu "samograj". Czy to jacht czy to kolumna.

Oczywiście nie piszę tego, by krytykować @PWL - napisał, że opomiarowanie chce wykorzystać do poznania kolumny.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 14:14
autor: jatylkonachwile
Ja bym obstawiał ważenie papugi, znając ile mamy cieczy (objętość) która powinna być w miarę stałą wartością, oraz ciężar pustej papugi i pełnej można policzyć ciężar właściwy alkoholu, warto brać pod uwagę temperaturę bo to może fałszować. Przy pojemności papugi 100ml już można się postarać o dosyć dokładny odczyt.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 14:34
autor: PierwszyWolnyLogin
O tym pomyślałem najpierw bo w sumie chyba najprostsza sprawa. Może być jakikolwiek zbiorniczek
o znanej pojemności z przelewem. Problem jest taki, że żeby pomiar był dokładny trzeba więcej
płynu co oznacza dłuższy czas czekania na pierwszy pomiar a potem większy "lag" i bardziej
uśrednione wyniki...

Przy kapaniu powiedzmy 1000ml/h i zbiorniczku 50ml dostaniemy pomiar co 3min ale nie będzie
on wcale dotyczył tego momentu tylko w zasadzie nie wiadomo czego ;) Albo

Chyba, że ultra czuła waga i mały pojemniczek. W sumie mam wagą z rozdzielczością 0.01g
- sprawdzę czy to zadziała. Obawiam się, że niekoniecznie - ta waga jest czuła na wszelkie
drgnięcia...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 14:56
autor: czytam
Pomiar będzie ciągły, tylko uśredniony a właściwie poddany filtracji. Pewnie przy odrobinie pomyślunku można obliczyć co aktualnie kapie a nawt czego można się spodziewać za kilka minut.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 14:58
autor: johnex
Kolejny raz powtórzę to co prezentujecie to wielki przerost formy nad treścią. Po co wam ciągły pomiar mocy alkoholu przy rektyfikacji? Przecież przy poprawnie skonstruowanej kolumnie i prawidłowo prowadzonym procesie moc urobku zawsze jest taka sama czyli 96%+.
A co do trybu pot-still jest wiele zmiennych których automat nie wyłapie. Choćby surowiec a którego wytwarza się trunek. Jakiś czas temu przepuszczałem zacier kukurzydziano-jęczmienny (80-20%) i na głowicy utrzymywałem temperaturę 87-89*C, bo taki destylat mi najbardziej smakował. Stężenie urobku z całego procesu wyniosło 68%. Ostatnio robiłem zacier z samego jęczmienia i przy podobnej temperaturze na głowicy destylat by jak dla mnie "za bardzo bimbrowy" - musiałem zejść do 84-86*C. Moc z całego procesu ok. 75%.
I teraz proszę zaproponujcie sterownik i napiszcie algorytm, zastąpi operatora sprzętu.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 15:22
autor: wkg_1
johnex pisze:I teraz proszę zaproponujcie sterownik i napiszcie algorytm, zastąpi operatora sprzętu.
A może w proces - a właściwie w konstrukcję - wkomponować kilku niezależnych degustatorów którzy mieliby za zadanie wprowadzać do sterownika na bieżąco oceny destylatu w zobiektywizowanej skali ? Wtedy samouczący algorytm predykcyjny mógłby wysterować taki proces po skończonej ilości prób :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 16:34
autor: jatylkonachwile
Co do "laga" w opóźnieniu odczytu to będzie taki sam lub tylko ciut większy od tego z areometrem, po prostu pokazywało by stężenie takie jakie jest w papudze czyli tak samo jak normalny alkoholomierz.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 18:49
autor: PierwszyWolnyLogin
Zakupiłem po drodze pomoce naukowe - butelkę wódki 40% i spirolu 95% :)

Zmierzyłem alkoholomierzem nieznanej marki jaki mam w domu - spirol pokazał prawie idealnie,
za to wódkę 45%. Odmierzyłem strzykawką po 10ml, zważyłem i wyszło mi 0.946g/ml dla wódki
i 0,79g/ml dla spirytusu. Czyli jakieś 42% i > 95%.

Coś mi się wydaje, że zmierzenie stężeń wysokich będzie niełatwe. Będzie trzeba pewnie z góry
ograniczyć zakres pracy, np od 80% w górę żeby otrzymać sensowna rozdzielczość...

Temat interesujący...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 19:14
autor: arTii
Żeby nie było zbyt łatwo, weź jeszcze pod uwagę wpływ temperatury :)
Ponadto mogę się mylić, ale spadająca kropla destylatu, będzie "uderzała" w ważoną ciecz wywierając nacisk dynamiczzny.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 19:26
autor: PierwszyWolnyLogin
ad. 1 Tabela korekcji w funkcji temperatury.
ad. 2 Dopływ od dołu/boku przez tłumik. Kropla nie powinna chyyyyba mieć wpływu.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 19:32
autor: bociann2
Może jeszcze z poprawka na wiatr słoneczny i promieniowanie reliktowe

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 19:47
autor: PierwszyWolnyLogin
Znacie może jakiś klej / lakier / podobne odporny na długotrwały kontakt z alkoholem?
Jednocześnie nie trujący ;) Żywica epoksydowa mooooże...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 20:00
autor: Doody
Silikon neutralny

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 20:23
autor: radius
Czytając kolejne, co raz bardziej "wymyślne" posty w tym temacie, pusty śmiech mnie ogarnia jak to co niektórzy chcą być lepsi od Tesli, Hawkinga i Einsteina, razem wziętych :hahaha: Stawiam beczkę mojej whisky przeciwko garści orzechów, że ten sterownik nigdy nie powstanie :ok:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 20:28
autor: wkg_1
Cóż - trzeba uszanować fakt, że niektórzy wolą się uczyć na własnych a nie cudzych błędach : )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 20:31
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:...Stawiam beczkę mojej whisky przeciwko garści orzechów, że ten sterownik nigdy nie powstanie :ok:
Zakład przyjęty. Orzechy są tanie...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 23 kwie 2019, 20:33
autor: rastro
radius pisze:Czytając kolejne, co raz bardziej "wymyślne" posty w tym temacie, pusty śmiech mnie ogarnia jak to co niektórzy chcą być lepsi od Tesli, Hawkinga i Einsteina, razem wziętych :hahaha: Stawiam beczkę mojej whisky przeciwko garści orzechów, że ten sterownik nigdy nie powstanie :ok:
O masz... a niektórzy jak powiedzą coś krytycznego na temat wymyślnych pomysłów to zaraz się zaczyna gówno-burza jak to tak można krytykować kreatywnego kolegę ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 14:20
autor: crobe
Alkoholomierz elektroniczny można zrobić tylko czy to konieczność koszt części to 100-150 PLN :(

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 14:58
autor: PierwszyWolnyLogin
crobe pisze:Alkoholomierz elektroniczny można zrobić tylko czy to konieczność koszt części to 100-150 PLN :(
Konieczność nie - to dobra zabawa :) Flaszkę też można kupić w sklepie...
Wstępnie temat alkoholomierza mam rozkminiony - najwięcej będzie kosztować obudowa ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 15:11
autor: crobe
To ile ci za części wyszło?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 15:46
autor: PierwszyWolnyLogin
A nie liczyłem jeszcze. Myślę coby zrobić efektownie - podstawa z polerowanego mosiądzu,
kilka innych elementów też. Jakaś rurka szklana. Część obudowy może z włókna węglowego ;)
Wyjdzie w praniu...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 16:34
autor: bociann2
Fajnie by bylo mieć do tego etui podróżne z drewna tekowego z tytanowymi okuciami i intarsjami z rodowanej stali. Eech, karva...

Wysłane.... I dobrze, że doszlo.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 1 maja 2019, 21:13
autor: crobe
A jaki system pomiaru został o wybrany bo raczej nie enkoder...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 2 maja 2019, 06:17
autor: PierwszyWolnyLogin
Próbował będę kilku sposobów pomiaru położenia pływaka. Nie wykluczone, że finalnie zastosuje dwa
jednocześnie, żeby obniżyć prawdopodobieństwo błędów...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 2 maja 2019, 12:36
autor: crobe
Mój sposób na szybko sprawdzony i wygląda na to że założenia OK. Teraz tylko zrobić dokładniej bo obecnie na ciepłym kleju zrobione...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 10 maja 2019, 15:29
autor: radius
PierwszyWolnyLogin pisze:
radius pisze:...Stawiam beczkę mojej whisky przeciwko garści orzechów, że ten sterownik nigdy nie powstanie :ok:
Zakład przyjęty. Orzechy są tanie...

PWL
Podobno tegoroczne orzechy mają być wyjątkowo smakowite :)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 10 maja 2019, 18:35
autor: wkg_1
Z czystej ciekawości - to ma być działający sterownik czy niekoniecznie i tylko po prostu powstać ? :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 10 maja 2019, 18:41
autor: PierwszyWolnyLogin
Co, też masz beczkę czegoś smacznego i chcesz się założyć? Czy nie masz jajek i tylko lubisz się czepiać? ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 10 maja 2019, 20:32
autor: .Gacek
Będzie grubo :hahaha:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 10 maja 2019, 20:49
autor: wkg_1
Oupssss : )
Nie, nie będzie, dzieci nie jadam :D
Po prostu przypomniał mi się ten jego krzywy garnek i inne teksty i pomyślałem, że @Radius jednak może przegrać ten zakład : )

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 16 maja 2019, 19:32
autor: PierwszyWolnyLogin
Czyli bezjajec :). Trudno, będzie jedna beczka.

Wracając do tematu.

Czekając na kilka drobnych elementów z Chin przepracowałem sobie funkcje, które miałem już
wcześniej napisane różnie, najczęściej okazjonalnie, żeby tylko ;) Tym razem chcę wypuścić
"ładny" kod, żebym się sam przed sobą wstydzić nie musiał. No i napisane funkcje później
mi się przydadzą pewnie w innych projektach, warto więc zrobić to z głową.

Póki co, działa:
- instalowanie dowolnej ilości termometrów typu DS - wystarczy podłączyć, wybrać procedurę instalacji.
Program poszuka adresów termometrów i zapisze je na karcie SD w pliku konfiguracyjnym,
- "montowanie" termometrów z pliku konfiguracyjnego - po uruchomieniu w trybie normalnej pracy
program zaczyna od pobrania adresów termometrów z pliku konfiguracyjnego, ustawienia ich parametrów
i sprawdzenia czy żyją ;)
- następnym krokiem będzie wczytanie dla każdego termometru jego krzywej korekcyjnej i późniejsze
korygowanie pomiarów,
- do tego wcześniej procedura automatycznego zdejmowania charakterystyki. To pewnie w niedzielę ;)
Dzięki charakterystykom będzie można sprawdzić czy termometr nie nawala. Gratis ;)

Poza tym działa oczywiście obsługa SD, zegara czasu rzeczywistego, transmisji po BT, LCD etc.

Klaruje mi się powoli fizyczna strona kontrolera - będzie chyba obudowa w stylu steampunk :)
Mały LCD tylko do komunikatów - status, błędy etc Wszystkie temperatury, nastawy etc będą
wyświetlane na smartfonie przez BT. Żaden inny wyświetlacz nie da takiego efektu tak małym
kosztem, więc... A może jakieś "wyświetlacze" z epoki pary wymyśle :)

Tak, że ten-tego coś się dzieje... Musiałem się przy okazji trochę poduczyć co zawsze jest dobre ;)
Teraz powinno być już z górki. Najwięcej czasu zmarnowałem na szukanie ...własnych błędów brr :(

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 16 maja 2019, 21:04
autor: .Gacek
PWL możesz mi powiedzieć do czego jest Ci potrzebny alkoholomierz w tym projekcie? Wspomniałeś coś o skali enkodera na spławiku... do czego on miałby służyć? Oczywiście zakładam, że tematem jest spirytus.
Druga sprawa to rozwiązanie dwóch lub trzech wężyków do odbioru destylatu. Pewnie już widziałaś to rozwiązanie ale podpowiem... na głowicy LM oraz na OLM-ie założone po dwa "równoległe" elektrozawory do odbioru gonu, każdy ma inny wężyk do osobnego naczynia. Przedgon LM(1ez ), późny przedgon OLM(2ez), gon główny OLM(3ez), pogon (4ez). Oczywiście każdy z elektrozaworów można wysterować dowolnie albo maszyna zlicza ilość/wagę poszczególnych frakcji lub znając swoją maszynę na wylot ale na prawdę na wylot przy jednakowym wsadzie moźna przewidzieć co kiedy poleci oraz w jakiej temperaturze...
Jak chcesz rozwiązać problem temperatury dnia, przecież ona jest ruchoma i każdego dnia różna? Twój sterownik musiałby sam stabilizować kolumnę i zapisać sobie wartość z 10-tej półki której powinien się trzymać, a druga sprawa to mniej więcej w połowie procesu trzeba robić korektę odbioru... no chyba że 3 elektrozawór będzie sobie pykał zero-jedynkowo...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 16 maja 2019, 21:07
autor: .Gacek
Rzuć okiem jak to wygląda u Pana Lipskiego.

https://destylatory.sklep.pl

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 17 maja 2019, 00:21
autor: chprzemo
@PWL rób sterownik z wi-fi nie z BT, będziesz mógł z kanapy w zasięgu domowej sieci podglądać proces i nie martwić się, ze za ścianą bimbrowni stracisz połączenie...
Na czym robisz ten sterownik? Arduino/atmega czy coś innego?

@Gacek- skala do tego żeby enkoder optyczny liczył ile jest wysunięty spławik alkoholomierza- autor mimo dobrych rad ‚pakuje sie’ w cyfryzację całego procesu bez znajomosci kolumny :)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 17 maja 2019, 06:28
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:PWL możesz mi powiedzieć do czego jest Ci potrzebny alkoholomierz w tym projekcie? Wspomniałeś coś o skali enkodera na spławiku... do czego on miałby służyć?
Spławik służy do sygnalizowania istotnych momentów połowu - znam się na tym, jestem wędkarzem :)
Gdy zrobię i przetestuje zobaczę czy da się to jakoś zastosować poza ozdobą ;)
.Gacek pisze: Oczywiście zakładam, że tematem jest spirytus.
Nie jestem do końca przekonany. Znaczy spirol na pewno, ale coraz ciekawsze wydaje mi się pędzenie
smakówek. Cóż ciekawego jest w czystym alkoholu - metody otrzymywania są znane.
Poezja jest chyba gdzie indziej :)
.Gacek pisze: Druga sprawa to rozwiązanie dwóch lub trzech wężyków do odbioru destylatu. Pewnie już widziałaś to rozwiązanie ale podpowiem... na głowicy LM oraz na OLM-ie założone po dwa "równoległe" elektrozawory do odbioru gonu, każdy ma inny wężyk do osobnego naczynia. Przedgon LM(1ez ), późny przedgon OLM(2ez), gon główny OLM(3ez), pogon (4ez). Oczywiście każdy z elektrozaworów można wysterować dowolnie albo maszyna zlicza ilość/wagę poszczególnych frakcji lub znając swoją maszynę na wylot ale na prawdę na wylot przy jednakowym wsadzie można przewidzieć co kiedy poleci oraz w jakiej temperaturze...
Na coś podobnego wpadłem, ale bez zaworów. Może być nawet ciekawsze :)
.Gacek pisze: Jak chcesz rozwiązać problem temperatury dnia, przecież ona jest ruchoma i każdego dnia różna?
Wczoraj dostałem list z czujnikami ciśnienia. Skorygowanie TD w funkcji ciśnienia to pryszcz...
.Gacek pisze: Twój sterownik musiałby sam stabilizować kolumnę i zapisać sobie wartość z 10-tej półki której powinien się trzymać, a druga sprawa to mniej więcej w połowie procesu trzeba robić korektę odbioru... no chyba że 3 elektrozawór będzie sobie pykał zero-jedynkowo...
Zobaczymy w praniu, co powinien robić. Zacznę od zbierania danych i sterowania ręcznie mocą.
Reszta wyjdzie w praniu... Staram się nie podglądać istniejących rozwiązań, żeby nie zarażać się
pomysłami :)
.Gacek pisze:Rzuć okiem jak to wygląda u Pana Lipskiego.

https://destylatory.sklep.pl
Solidna robota, taka "inżynierska".

Mnie kusi bardziej rustykalny speampunk z miedzi klepanej młotkiem na kowadle :)
chprzemo pisze:@PWL rób sterownik z wi-fi nie z BT, będziesz mógł z kanapy w zasięgu domowej sieci podglądać proces i nie martwić się, ze za ścianą bimbrowni stracisz połączenie...
Na czym robisz ten sterownik? Arduino/atmega czy coś innego?...
Atmega2560 (Arduino mega).
WiFi tak, w sumie to obojętne czy WiFi czy BT - ze strony technicznej mała różnica...
BT miałem pod ręką ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 17 maja 2019, 07:03
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze:
.Gacek pisze: Oczywiście zakładam, że tematem jest spirytus.
Nie jestem do końca przekonany. Znaczy spirol na pewno, ale coraz ciekawsze wydaje mi się pędzenie
smakówek. Cóż ciekawego jest w czystym alkoholu - metody otrzymywania są znane.
Poezja jest chyba gdzie indziej :)
Jeżeli uda Ci się nauczyć maszynę gustu i dobrego smaku to czemu nie...

A tak na serio to ciężki temat będzie. Każdy owoc owoc inaczej smakuje i trudno to włożyć w określone ramy...
Dużo osób radzi aby owocówki robić na dwa razy, ale też część owoców robić na raz z racji "uciekających aromatów", ale do tego też na pewno dojdziesz.
Z pomysłów jakie przychodzą mi do głowy to obrotowy talerz tuż pod chłodnicą Liebiga a na talerzu / tacy poukładane buteleczki po 50ml (sam początek) / 100ml do odbioru destylatu. Gdy kończy się miejsce w butelce taca obraca się aby był odbiór do następnej buteleczki. Dzień lub dwa po procesie kupażowanie destylatu osobiście, tego nie przeskoczysz...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 17 maja 2019, 07:06
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:...
Z pomysłów jakie przychodzą mi do głowy to obrotowy talerz tuż pod chłodnicą Liebiga a na talerzu / tacy poukładane buteleczki po 50ml (sam początek) / 100ml do odbioru destylatu. Gdy kończy się miejsce w butelce taca obraca się aby był odbiór do następnej buteleczki. Dzień lub dwa po procesie kupażowanie destylatu osobiście, tego nie przeskoczysz...
No właśnie na taki automat do nalewania wpadłem :) W sumie proste do realizacji...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 17 maja 2019, 08:32
autor: radius
"A mury runą, runą, runą...." ;) A Nocino to cudowna nalewka :ok:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 18 maja 2019, 06:53
autor: PierwszyWolnyLogin
Pierwsze podejście do kalibracji termometrów. Większość ma odchyłki mieszczące się w 0.3stC.
Wydaje się, że odchyłka jeśli się zmienia to jest proporcjonalna do temperatury - im wyższa tym
odchyłka ciut wyższa (dodatnia). Różnice nie są duże ale dają się zauważyć.
DSall.jpg
Wykryłem jednego mistrza ;) Na pierwszy rzut oka tragedia, ale wcale tak nie musi być - jeśli tylko
wyniki będą powtarzalne, to można po skalibrowaniu używać jak każdego innego. Ja odłożę go
do wykorzystania w jakiejś stacji pogodowej czy podobne...
DSwyb.jpg
Muszę dopracować samą "stację kalibracyjną". Tak czy owak nawet po pierwszej próbie widać,
że warto to zrobić. Może jutro będę miał więcej pomiarów, od rana "się robią", a trochę to trwa
- zmiany temperatury muszą być powolneeeee...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 18 maja 2019, 10:42
autor: chprzemo
‚Stacja kalibracyjna’ ma jakiś lepszy pomiar temperatury? Np. Pt100/pt1000? Jeśli jako wzorcowy termometr używasz DS i kalibrowaniem DS to może Ci się to lekko rozjeżdżać... najlepsze rozwiązanie to regulator temperatury na pt100 (dobry regulator z PID) i ogniwo peltiera.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 18 maja 2019, 11:16
autor: PierwszyWolnyLogin
Na razie temperaturę wzorcową biorę ...ze statystyki :) Odrzucam skrajne termometry, resztę uśredniam.
DSy są kalibrowane fabrycznie, ich większa ilość powinna dać dokładną średnią...
Dołączę do tego inne czujniki dla porównania (PT100/1000).

Planuje kupić termometr ze świadectwem wzorcowania, ale to za jakiś czas. Mam teraz ważniejsze wydatki...

Póki co może jutro sprawdzę temp. wrzenia i zamarzania wody. Zobaczę na ile pomiary pokryją się z teorią...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 19 maja 2019, 18:42
autor: PierwszyWolnyLogin
Mechanizm korekty via tabela odchyłek działa.

Zebrałem odchyłki co 0.2stC, potem wyfiltrowałem z tego 30 punktów i zrobiłem tabelę błędów.
Znając błędy można korygować pomiar...

Widać, że działa ;) Muszę popracować nad stanowiskiem do zbierania charakterystyk.
Chyba zrobię blok aluminiowy z otworkami izolowany i grzany....
Płyny są fajne, ale jest problem z grzaniem > 100stC (woda), albo odpornością izolacji
(oleje). Okazało się, że zwykły kujawski świetnie nadgryza termokurcze :)

Wrzuciłem wiązkę termometrów do gorącej wody, widać jak się ogrzewają...
U góry pomiary bez korekty, niżej skorygowane (odjąłem 2stC wiadomo czemu).

Kolejne na tapetę trafią PO100 i PT1000...
DSkor.jpg
tu bi kontinued :)

I drugi wykres gdy temperatury już się wyrównały...
DSkor2.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 26 maja 2019, 19:21
autor: PierwszyWolnyLogin
Wdrożyłem pomiar ciśnienia atmosferycznego, tabelę temperatury wrzenia (na razie wody).

Na LCD - u góry pomiar temperatury - dwa termometry DS po "statystycznej" kalibracji.
U dołu - zmierzone ciśnienie, teoretyczna temp. wrzenia wody.
IMG_20190526_191639774.jpg
Jestem po pierwszych zabawach z PT100, czekam na PT1000...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 26 maja 2019, 22:25
autor: .Gacek
Wolny Loginie... pierwsze konkretne pytanie/pytania; zbudowałeś kolumnę? Przeprowadziłeś proces/procesy? Gotowałeś cukier lub owoce? Gotowałeś mocny czy słaby nastaw? Gotowałeś surówkę?/ w jakim stężeniu? Owoce na raz czy na dwa razy? Jakie wnioski wyciągnąłeś? Jak odbierałeś przedgon? Jak odbierałeś serce? Kiedy wiedziałeś, że jest pogon? Jakie temperatury zaobserwowałeś? Jak chcesz nauczyć sterownik odbierać dobro? Po co Ci czujnik ciśnienia (oprócz zalania kolumny)? Do ilu naczyń będziesz odbierał urobek? Do czego ma służyć alkoholomierz z enkoderem? Czy zastosujesz bufor do owocówek? Jak będziesz łączył część przedgonów/pogonów z sercem?

Czy sterownikiem będzie człowiek?

PWL... nie jestem złośliwy... na prawdę ale co ma ten ster robić?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 27 maja 2019, 04:38
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:...PWL... nie jestem złośliwy... na prawdę ale co ma ten ster robić?
A kto to wie? :D
Może zrobie z niego minutnik do gotowania jajek, z dokładnym pomiarem temperatury :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 19 cze 2019, 13:24
autor: PierwszyWolnyLogin
Znalazłem trochę czasu, kupiłem obudowę :)
Na razie czysta prowizorka, byle płytka była w obudowie a nie luzem na stole ;)
IMG_20190619_131058153.jpg
Na LCD wyświetlane będą stany przełączników, regulacji mocy, temperatura dnia, czas pracy,
komunikaty błędów etc. Raczej bez temperatur - te będą wysyłane przez bt/wifi na smartfon.
Łatwiej tak niż ładować kilka większych LEDowych wyświetlaczy. Może później dołożę wyświetlacz
lub dwa z najważniejszymi odczytami, ale na pewno nie więcej.

Po lewej stronie od LCD regulacja mocy - % wypełnienia PWM. U mnie będzie to 800W
więc raczej nie będzie problemów z zasilaniem. Gdyby to dorobię pomiar napięcia, prądu
i będę utrzymywał stałą moc bez względu na napięcie...

Czarne pokrętło to przełącznik trybów pracy. Finalnie sterownik ma być w stylu steampunk
więc żadnych nowoczesności - może nawet LCD zniknie ;) Same pokrętła i przełączniki :)

Dwa hebelki na dole to załączenie logowania pomiarów na SD i załączenie grzania.

Powyżej czarny przycisk będzie powodował zapisanie w logach / na wykresie pionowej kreski -
takiego "znacznika zdarzenia" - żeby można było zaznaczyć moment w którym dzieje się coś
istotnego i potem łatwo wrócić do niego analizując wykresy...

W otworach dojdą LEDy statusowe... No i pewnie coś jeszcze dojdzie dlatego puste miejsce...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 22 cze 2019, 12:59
autor: PierwszyWolnyLogin
Się klaruje powoli jakie tryby pracy będzie miał sterownik.

AHA - zacznę chyba od destylacji prostej, słabiej mnie ciągnie do spirolu, a poza tym,
muszę opróżnić baniaki z różnych dziwnych cieczy a to przefermentowane kompoty,
a to wino z bzu etc ;) Tak, że na razie pod kątem potstilla, z tym że nie wykluczone,
ze te same tryby będzie można później wykorzystać przy rektyfikacji...

1. Tryb wstępnego rozgrzania aparatury ze stabilizacją temp. PID.
Po co? A po to, żeby nalać płynów, załączyć i iść zajmować się swoimi rzeczami.
Kontroler grzeje aż do ustalonej temperatury - może to być np. temp wrzenia nastawu
typowego czyli powiedzmy 15% - 5stC, czyli około 85stC. Po osiągnięciu zadanej temp.
kontroler wszczyna alarm, czy to popiskując, czy wysyłając powiadomienie na telefon
"ej, gościu, ja tu czekam, rusz się" ;)
Jeśli przez np. 30 minut operator nie pojawi się to wyłączamy grzanie i koniec...

2. Tryb zasadniczej destylacji z ręczną regulacją mocy.
Po rozgrzaniu korzystając z trybu 1. podchodzimy do maszynerii, przełączamy wajchę
w tryb 2. Ponieważ kontroler wie jaką moc musiał zadać, żeby ustabilizować te przykładowe
85stC to pracuje z taką mocą, ale już nie stabilizuje temperatury. Teraz dwoma klawiszami
UP/DOWN zwiększamy ręcznie moc grzania regulując proces wedle swoich upodobań.

Możliwe ustawienie alarmu maksymalnej temperatury w kotle - np. 98stC żeby nie odbierać
destylatu < 20%. Ew. automatyczne wyłączenie całości po dojściu do tej. temp, zakręcenie
wody, butelek ;) etc.

3. Itd :)

Kurier nie dojechał z rurką mosiężną na osłonę dłuższych termometrów, a drugi z modułami
wykonawczymi do grzałki i stoję z robotą... Sprężynki leżą w paczkomacie więc przynajmniej
to odbiorę...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 25 cze 2019, 20:06
autor: PierwszyWolnyLogin
Drugie psocenie za mną. Wino drzemowe :) tryb potstill, ale kolumna zasypana sprężynkami.
Zebrałem pomiary ku potomności. Już widać, że warto mierzyć, pierwsze wnioski są :)
sesja2.jpg
Termometry po kolei: w baniaku, u wlotu rury, <> 40cm, <> 80cm i głowica.
Niebieskie pionowe kreski to efekt naciśnięcia przycisku "UWAGA" ;) - czyli zanotowania,
że coś ważnego się dzieje - w tym wypadku pierwsza kreska to początek wypływu
urobku, druga kreska koniec odbioru "przedgonu". Odbierałem całkiem na oko/nos
jakieś 50-70ml. Z wykresu widać, że koniec smrodków można by poznać po temperaturach....
Może da się to wykorzystać...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 27 cze 2019, 21:44
autor: PierwszyWolnyLogin
I trzeci raz, tym razem "wino z bzu" w ilosci 10l.

Ładnie widać jak alkohol wspina się do góry ;)
ps3.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 27 cze 2019, 22:59
autor: aakk
Temat troszkę postów nabił, mógł byś podrzucić informację na czym działasz w kwestii monitorowania temperatur? Fajny wykresik. Dało by radę coś takiego pod esp8266 i DS18B20 zmodzić?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 28 cze 2019, 07:30
autor: PierwszyWolnyLogin
Hej

Arduino Mega 2560. Z tym, że na tym etapie to bez znaczenia - po prostu miałem pod ręką
i tak wyszło. Inna sprawa, ze nie muszę się martwić czy mi jakiegoś pinu zabraknie...
Jak na razie to jest zwykłe logowanie danych na kartę SD, ciekawe będzie dalej.
Widać po wykresach, że będzie dało się zrobić dość łatwo automatykę...

Przeniesienie na jakąkolwiek inną platformę to pewnie prosta sprawa, ale akurat esp8266
to ja nie znam, choć chyba mam dwie sztuki ;) W sumie wersja minimum to Atmega328
i jeden kondensator, tak że nie wiem czy warto kombinować...

Termometry to DS18B20 z tym, że selekcjonowane. Będzie jeszcze kalibracja termometrów,
co powinno usunąć ostatnie niewielkie błędy pomiarów.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 30 cze 2019, 12:04
autor: PierwszyWolnyLogin
Kolejny pomiar, tym razem z rektyfikacji. Pięknie widać co dzieje się w kolumnie :)
rektyfikacja01.jpg
Przy okazji zarejestrował się błąd operatora - nie zwróciłem uwagi na rosnącą temp. na dole kolumny
i wyszedłem dosłownie na dwie minuty. Gdy wróciłem głowica miała już 90stC i pogony raźno kapały
do baniaczka :) Przeszła odrobina zapachu, wcześniejsze próbki były idealnie czyste więc puszczę to
jeszcze raz po prostu...

Muszę ustawić alarmy na poszczególnych termometrach...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 1 lip 2019, 17:25
autor: skootii
PierwszyWolnyLogin pisze:Hej

Termometry to DS18B20 z tym, że selekcjonowane. Będzie jeszcze kalibracja termometrów,
co powinno usunąć ostatnie niewielkie błędy pomiarów.

PWL

Co oznacza, że selekcjonowane ? Jak się je kalibruje ? :)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 1 lip 2019, 19:04
autor: rastro
Nie wiesz? Kupujesz ze 100 szt. taniochy od przyjaciół z dalekiego wschodu (bo są tańsze niż u nas)... dalej wiadomo patrzysz który oszukuje najmniej ;) bo ponoć te z "ale długo się czeka" mają rozrzut nawet ponad stopień. (zamiast tego można kupić cztery z oficjalnej dystrybucji... efekt będzie podobny).

Jak wiadomo tych termometrów się nie da kalibrować, ale w miarę sprytny program może jakoś wyrównać pomiary, takie uwzględnianie poprawek przez program, a nie żadna kalibracja. Do kalibracji to w sumie trzeba mieć wzorce zapewniające pomiar przynajmniej o rząd większy od kalibrowanego instrumentu.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 1 lip 2019, 22:03
autor: PierwszyWolnyLogin
skootii pisze:...Co oznacza, że selekcjonowane ? Jak się je kalibruje ? :)

ad. 1 - krzywa dzwonowa. Kupujesz garść termometrów, sprawdzasz jak się zachowuję - ja robię to w zakresie 20-105stC
(narazie, może się to zmieni). Te dziwne do kosza. Wybierasz najdokładniejsze. W mnie na 14szt kupionych celowo
w różnych miejscach jeden zdecydowanie nie mieścił się w deklarowanej dokładności. Odrzuciłem jeszcze cztery z nawiększymi
odchyłkami. Wszystkie 13 mieściło się w powiedzmy +-0.3stC

ad. 2 - porównujesz pomiary z badanego termometru z wzorcem - może nim być inny termometr o znanej i potwierdzonej
dokładności, albo algorytm, albo jedno i drugie, albo to tajemnica :) Sprawdzasz interesujący Cię zakres temperatur
i notujesz odchyłki. Np. zmierzono 98stC, ale jest 97stC więc odchyłka wynosi 1stC. W efekcie masz tabele korekty
którą potem stosujesz. Jeśli termometr ma stałe, powtarzalne odchyłki to nie problem - dzięki kalibracji czy jak kto woli
korekcji błędów możesz przy jego pomocy dokonywać dokładnych pomiarów...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 6 lip 2019, 16:12
autor: PierwszyWolnyLogin
cd. dłubania w sterowniku...

W tej chwili skończone są i działają trzy tryby:
1. Termometr i nic więcej,
2. Stabilizacja temperatury PID (w zbiorniku),
3. Regulacja mocy grzania.

Ad. 1 Wiadomo - wskazuje temperatury.

Ad. 2 Do wstępnego rozgrzania wsadu - nie trzeba jeszcze zaczynać gotowania, ale i nie trzeba pilnować,
żeby się samo nie zaczęło ;) Ustawiam na np. 80stC, załączam tryb 2 i nie muszę kontrolować co się dzieje
- baniak zostanie rozgrzany do tych 80stC i nic dalej. Cały czas wyświetlana jest używana moc grzania...

Można też przy pomocy tego trybu sprawdzić moc jaka jest potrzebna do utrzymywania określonych
temperatur w baniaku. Wystarczy napełnić wodą, ustawić temperaturę i sprawdzić na LCD jaka moc
jest dostarczana.

Ad. 3 Ręczna regulacja grzania - ustawienia w % od 0 do 100. Wiadomo o co chodzi.

Tryby można przełączać w locie, co wtedy się dzieje:

2 > 3 aktualnie używana moc zostaje ustawiona ręcznie i dalej jest dostarczana,

3 > 2 aktualna temperatura w baniaku zapisywana jest jako docelowa i dalej jest utrzymywana pętlą PID,

3 > 1 lub 2 > 1 grzanie wyłączone, wracamy do samego termometru.

W każdym trybie można w dowolnym momencie załączyć logowanie danych na SD.
Od teraz logowana będzie też moc grzania...

Teraz coś na ruszt, a później zajęcia praktyczne w piwnicy ;)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 6 lip 2019, 16:15
autor: Szlumf
Regulacja mocy grupowa czy fazowa?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 6 lip 2019, 16:26
autor: PierwszyWolnyLogin
Na razie losowa - zwykły przekaźnik elektromechaniczny. Przy mocy jaką ja potrzebuje to bez znaczenia...
Ale tak czy owak po niedzieli kupię przekaźnik SSR z przełączaniem "w zerze". Głównie, żeby nie klikał :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 6 lip 2019, 19:16
autor: pepe59
PierwszyWolnyLogin pisze:cd. dłubania w sterowniku...
2. Stabilizacja temperatury PID (w zbiorniku),

Ad. 2 Do wstępnego rozgrzania wsadu - nie trzeba jeszcze zaczynać gotowania, ale i nie trzeba pilnować,
żeby się samo nie zaczęło ;) Ustawiam na np. 80stC, załączam tryb 2 i nie muszę kontrolować co się dzieje
- baniak zostanie rozgrzany do tych 80stC i nic dalej. Dodatkow - cały czas wyświetlana jest moc grzania...

Można też przy pomocy tego tryby sprawdzić moc jaka jest potrzebna do utrzymywania określonych
temperatur w baniaku. Wystarczy napełnić wodą, ustawić temperaturę i sprawdzić na LCD jaka moc
jest dostarczana.
PWL
Zastosowanie regulatora PID do stabilizacji temperatury w zbiorniku, to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Do wskazanych przez Ciebie funkcji w zupełności wystarczy regulator on/of z histerezą.
Lepszym pomysłem byłoby stabilizowanie ciśnienia w zbiorniku, chociaż i to nie nie ma racjonalnych przesłanek, ponieważ skład par w tym miejscu nieustannie ulega zmianie. Stabilizacja temperatury lub ciśnienia ma uzasadnienie od 10p wzwyż. Przy stabilizacji temperatury sterownik nie pozwoli na przejście do fazy pogonów, dopóki nie zmienimy jego ustawień (wyższa temperatura). Zaś przy stabilizacji ciśnienia uzyskamy pracę kolumny ze stałym refluksem, jednak musimy pilnować zmian temperatury i w odpowiednim momencie ciąć frakcje.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 6 lip 2019, 20:11
autor: PierwszyWolnyLogin
pepe59 pisze:...
Zastosowanie regulatora PID do stabilizacji temperatury w zbiorniku, to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Do wskazanych przez Ciebie funkcji w zupełności wystarczy regulator on/of z histerezą.
Lepszym pomysłem byłoby stabilizowanie ciśnienia w zbiorniku, chociaż i to nie nie ma racjonalnych przesłanek...
Przyznaj się bez bicia - nie czytałeś tego co napisałem? ;)

PS. Jakby ktoś szukał mocnego przekaźnika elektronicznego przełączającego "w zerze" to tu jest jedna sztuka:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-el ... 7990012093

Żaden spam, jeden wziąłem dla siebie. 480V / 90A chyba każdemu wystarczy :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 13 lip 2019, 20:43
autor: PierwszyWolnyLogin
Powoli w kierunku automatyzacji :)
To zarówno element kolumny jak i sterownika więc niech będzie tu - karuzelka do przełączania butelek...
karuzela.jpg
Jeszcze tylko niech mi ktoś zrobi takie małe lejki szklane i będzie z górki...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 13 lip 2019, 21:06
autor: Szlumf

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 13 lip 2019, 23:35
autor: .Gacek
Kolega @Szlumf strzelił w dziesiątkę!
Piękne lejki w idealnym rozmiarze w dodatku w świetnej cenie.
Jakub jeżeli zdecydujesz się na zakup to daj znać, chętnie przygarnę kilka sztuk do obrotowej polewaczki na imprezy ☺

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 lip 2019, 06:32
autor: PierwszyWolnyLogin
Szlumf pisze:A może z nierdzewki https://pl.aliexpress.com/item/32965778 ... 2e0eI1uUuU ?
Ładne, ale ciut za duże. Potrzebuje 2.5cm średnicy, żeby całość była kompaktowa.
Mam niedaleko gościa co robi sprzęt laboratoryjny ze szkła, może mi zrobi lejki...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 14 lip 2019, 07:29
autor: radius
@ PierwszyWolnyLogin, to kiedy umawiamy się na te orzechy ;) Termin zbioru na NOCINO powoli mija, łupione lubię świeże, takie gdzie skórkę łatwo oddzielić a na wysuszone nie mam cierpliwości czekać :mrgreen:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 16 lip 2019, 19:47
autor: PierwszyWolnyLogin
I cały misterny plan... Zapomniałem, że serwo modelarskie, którego mam zamiar użyć jako
napęd karuzeli nie kręci się dookoła, tylko max około 180st. A miało być tak pięknie ;)

W związku z za lejki będą biegać kapy 22mm z wlutowaną rurką 8mm, na to silikonowy wężyk.

Elementy już wydrukowane, ładnie wygląda miedź w czarnym PLA :)
Jutro to polutuje i przetestuje...
lejki1.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 16 lip 2019, 19:49
autor: arTii

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 16 lip 2019, 19:54
autor: PierwszyWolnyLogin
Wiem, wiem, jestem a w zasadzie byłem modelarzem :)
To jest za małe, ja wybrałem Hyperion HP-DH16-GCD. Jak szaleć to szaleć :)

Niestety nie wszystkie serwa dają się mocno "rozciągnąć" - po prostu mają fizyczne ograniczenia.
Zazwyczaj do 180st daje radę większość - wystarczy podać odpowiedni sygnał PWM i działa ;)

Hyperion ma tą zaletę, że jest programowalny - ustawiłem zakres ruchu na 180st i prędkość
na 30%. Nie będę musiał zwalniać z poziomu programu...

Zostało mi po modelarstwie kilka pudeł z częściami, więc wykorzystuje :)
Tak czy owak 160 stopni wystarczy, żeby obsłużyć 6 lejków.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 16 lip 2019, 20:58
autor: rastro
Ale że do tych lejków będą podłączone odbiorniki przy pomocy wężyków? Jakoś inaczej sobie wyobrażałem karuzelę.
radius pisze:@ PierwszyWolnyLogin, to kiedy umawiamy się na te orzechy ;) Termin zbioru na NOCINO powoli mija, łupione lubię świeże, takie gdzie skórkę łatwo oddzielić a na wysuszone nie mam cierpliwości czekać :mrgreen:
Będziesz musiał je dać do ciasta (nie wiem jakiś keks albo makowiec), NOCINO to raczej w przyszłym sezonie ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 17 lip 2019, 05:23
autor: PierwszyWolnyLogin
rastro pisze:Ale że do tych lejków będą podłączone odbiorniki przy pomocy wężyków? Jakoś inaczej sobie wyobrażałem karuzelę.
Przejdź się do wesołego miasteczka - tam jest wiele rodzajów karuzel, poćwiczysz wyobraźnie :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 18 lip 2019, 19:51
autor: PierwszyWolnyLogin
Powoli do przodu :)

Dodałem seksowne nóżki do obudowy ;) Dwa guziki - jeden steruje pompą perystaltyczną
w trybie manualnym - prędkość <> 80ml/h do przedgonów i <> 400mm do serca.
Drugi guzik do karuzeli, będzie działać jutro, dzisiaj już mam dość zabawy :)

Pojawił się zewnętrzny zasilacz 19V skanibalizowany ze starego laptopa - musiałem
podnieść napięcie, żeby badziewna pompka perystaltyczna jako-tako się kręciła...

Uroda prototypów w pełnej krasie :) Oglądać z podkładem muzycznym:
IMG_20190723_185215016.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 29 lip 2019, 22:00
autor: PierwszyWolnyLogin
Właśnie obserwuje proces w pełnej automatyce. Teraz kapie serce, algorytm przeszedł gładko
wszystkie etapy, do końca już prosta sprawa, nie przewiduje błędów... Najważniejsze, że algorytm
rozpoznawania ustabilizowania kolumny sprawdził się tak jak zakładałem...

Miałem kilka błędów kosmetycznych w gromadzeniu logów, wyświetlaniu etc
Poprawiłem "w locie", jutro puszczę kolejny proces i zamieszczę wykres na którym widać co
się dzieje...

Kap, kap...
IMG_20190729_215115845.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 29 lip 2019, 22:32
autor: .Gacek
Muszę przyznać, że było tu na forum kilka ludzi, którzy chcieli tworzyć cuda na kiju a później nic z tego nie wychodziło. Dlatego na początku patrzyłem z przymrużeniem oka na Twoje projekty. Nie chciałeś brać do siebie rad, które były szczere od innych użytkowników. Mimo wszystko bardzo się cieszę, że idziesz swoją ścieżką i budujesz swoje i tylko swoje urządzenie. Szczerze Ci kibicuję i czekam na kolejne posty.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 30 lip 2019, 20:47
autor: PierwszyWolnyLogin
Bry

Puściłem glukozówkę - <> 8l, 15% alkoholu.

Niestety znalazłem jeszcze jeden błąd ;) Grzanie było cały czas mocą 1000W, pomimo wyświetlania innych wartości na LCD.
Po prostu przez pomyłkę pomnożyłem sobie zmienną *100 i nie usunąłem tego :) Przypuszczam, że dlatego termometr 1 szalał
- jest on w wejściu do kolumny więc pewnie był zalewany wrzątkiem co chwile.
Szczęśliwie mam ten sam wsad i puszczę go jutro rano po skorygowaniu błędu więc przy okazji zobaczę różnicę.

Pomijając ten błąd proces od początku do końca przebiegł automatycznie - krótki opis tego co dzieje się w poszczególnych
punktach - pionowe czerwone linie to zaznaczone miejsca gdy algorytm podejmuje decyzję o przejściu do kolejnego etapu:

1 - Koniec rozgrzewania, algorytm uznaje, że kolumna jest stabilna i przechodzi do "wygrzewania" czyli utrzymuje
kolumnę w tym stanie 30min.

Algorytm analizuje dane z trzech górnych termometrów, ale NIE sprawdza temperatur, tylko analizuje zmianę kształtu
krzywych rysowanych przez temperatury w czasie. Dzięki temu nie powinno robić mu różnicy czy wlejemy do zbiornika
wsad 50% czy 5%. Powinien tak samo skutecznie zadziałać. Będę robił takie próby w najbliższych dniach...

2 - Koniec wygrzewania, pobieramy przez 30min przedgony. Wychodzi okolo 60-70ml. Gdy dostanę docelową pompę
będzie można to regulować.

3 - Zaczynamy pobierać serce. Prędkość niecałe 400ml/h (taka pompa). Z docelową pompą będzie można to regulować.

4 - Algorytm wykrywa skok temperatury na drugim od góry termometrze i kończy pobieranie serca.
Pobiera pogony aż do końca.

5- Temperatura w głowicy osiąga 90stC - koniec grzania. Pompa wyciąga jeszcze zawartość jeziorka i kończy pracę.

Będę na pewno jeszcze wprowadzał zmiany. Gdy ... tak docelowa pompa ;) Zrobię regulację prędkości pobierania
na wszystkich etapach. Również automatyczną regulacje refluks-ratio w miarę pobierania urobku. Sprawdzę też,
czy powolne wysysanie końcówki ;) ma sens ekonomiczny. Przypuszczam, że nie...

Jak już przepuszczę wszystkie nastawy kolumnowe jakie mam przygotowane to biorę się za puzona :)

to be continued...
auto002.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 30 lip 2019, 21:04
autor: Kula
W punkcie 4 powinna być jeszcze powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero pogony. Mogło zmienić się ciśnienie co mogło spowodować skok.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 30 lip 2019, 21:08
autor: aakk
Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 30 lip 2019, 21:08
autor: .Gacek
Kula pisze:...powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero przedgony...
Literówka... pogony ☺
Oraz korekta odbioru urobku na 50%...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: wtorek, 30 lip 2019, 21:28
autor: PierwszyWolnyLogin
adamkli pisze:Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy
Na każdym się da. Podłącz kartę SD i zapisuj logi. Instrukcje znajdziesz łatwo w sieci.
.Gacek pisze:
Kula pisze:....
Oraz korekta odbioru urobku na 50%...
Jak będzie docelowa pompa, z tą szkoda czasu.
Kula pisze:W punkcie 4 powinna być jeszcze powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero pogony. Mogło zmienić się ciśnienie co mogło spowodować skok.
Ciśnienie (otoczenia) monitoruje, tyle że na razie tego nie wykorzystuje. Może się przyda.
Końcówką będę się jeszcze bawił (kurcze jakie teksty :)), może coś dopiszę...
Na pewno można na końcu jeszcze trochę wykapać, pytanie czy opłaca się w tym celu grzać i czekać...
Tak czy owak będę z pewnością bawił się w dopieszczanie całości...

Ps. Ten "skok temperatury" to tylko tak opisowo - znowu chodzi o zmianę krzywej w czasie.
Nawet gdyby ciśnienie w międzyczasie się zmieniło to algorytm nie zgłupieje...

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 31 lip 2019, 08:29
autor: arTii
adamkli pisze:Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy
Ożeń espeasy z domoticzem bądź nettempem (ja mam obydwa)
http://www.domoticz.com
http://nettemp.tk

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 31 lip 2019, 08:33
autor: aakk
Z domoticem próbowałem ale ma mało dokładne wykresy ( chyba co 5minut zapis ). Spróbuję jeszcze tego drugiego rozwiązania

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 31 lip 2019, 21:38
autor: PierwszyWolnyLogin
Dzisiejsze kapanie. Resztki nastawu z cukru i glukozy <> pół na pół.
W kolejce kartofelki :)

Dodam logowanie ciśnienia otoczenia - wydaje mi się, że dzisiaj szalało, burze krążą wkoło...
auto004.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 11 sie 2019, 20:54
autor: PierwszyWolnyLogin
Dzisiaj z ciekawości puściłem drugi raz alkohol pozyskany z mąki ziemniaczanej.
Ponieważ jestem w trakcie wymiany pompy odbiór ustawiałem ręcznie zaworkiem -
około 80ml/h przedgony i około 450ml/h serce. Zmiany butelek, mocy, zakończenie
odbyło się automatycznie. Nową pompkę już mam ale muszę wymienić wężyk na szerszy
bo oryginalny dałby zbyt mały przepływ. Silnik krokowy zamówiony, pewnie w przyszłym
tygodniu zmontuje wszystko. Planuje zrobić płynną zmianę prędkości odbioru proporcjonalną
do zawartości alkoholu w kotle. Czyli w zasadzie stały refluks-ratio. Zobaczę czy to ma sens...
pyry_2.jpg
PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 15 sie 2019, 16:54
autor: PierwszyWolnyLogin
Dzisiaj puściłem testowy nastaw z 2kg mąki pszennej "tortowej" - chciałem zobaczyć jaka będzie różnica w smaku...
Niestety w zacieraniu jest spora - ziemniaczana zaciera się znacznie łatwiej. Pszennej zostaje sporo "nierozpuszczonej"
i bałem się czy mi się w szybkowarze nie ugotuje jedna wielka kluska podczas podgrzewania :) Dlatego początkowo
grzałem ustawiając ręcznie niską moc, żeby zawartość gara wolno się rozgrzewała przy około 80stC w zbiorniku
przełączyłem na automat. Na szczęście nie było żadnych ekscesów - proces przebiegł raczej typowo...
Tak czy owak to pierwszy i ostatni raz z pszenicą - jak już robić bałagan w kuchni to wole ziemniaczaną :)
ekran_011.jpg
Proces jak zawsze kontrolowany i rejestrowany sterownikiem, który nie istnieje.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: czwartek, 15 sie 2019, 17:48
autor: Szlumf
Dla wygody czytelników mógłbyś na wykresie podać nie numerki tylko wysokość położenia termometrów nad kotłem. I głowicy też bo już trochę stron ma temat i poszukiwanie tych danych jest upierdliwe.
Napisz też coś o urobku. Jaki %? Jakie wrażenia smakowe?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: piątek, 16 sie 2019, 19:41
autor: PierwszyWolnyLogin
W załączeniu rysunek kolumny. Wykonana jest z rury miedzianej 42mm.
Wymiary na rysunku. Kolumna i zbiornik są ocieplone - kolumna do wysokości
kilka cm poniżej głowicy (ujęcia).
rura.jpg
Moc urobku zawsze wynosi okolo 96% - z całej sesji, w sumie nie może być inaczej przy
rektyfikacji jeśli kolumna działa poprawnie... Zmierzyłem teraz to co mam w butlach z cukrówką,
ziemniaczanym i pszenicznym spirytusem - wszędzie <> 96%. Mam w sumie chyba pięć spławików
o zakresie 70-100% - jeden wskazuje o <> 0.5st% mniej niż reszta która jest dość zgodna.

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 18 sie 2019, 17:13
autor: geoorge
PierwszyWolnyLogin jest szansa że udostępnisz kod?
Jak dla mnie to jest najbardziej ciekawe. Wspomniełeś też coś o stabilizacji mocy (pomiar prądu, napięcia).

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 18 sie 2019, 22:07
autor: PierwszyWolnyLogin
Cześć

Nie kod, raczej nie. Może udostępnię projekt w inny sposób - np. dedykowana płytka + HEX do wgrania...
Ale to najpierw jak projekt okrzepnie - mam jeszcze sporo pomysłów, które będę próbował wdrożyć.
Myślę np. żeby zrobić wersję bez żadnych fizycznych przełączników, wyświetlaczy etc tylko wszystko
przekierować na Androida. W końcu każdy ma jakiś telefon czy tablet z Androidem...
Alternatywą jest większa obudowa z przełącznikami, wskaźnikami etc a to raz kosztuje, dwa komplikuje...
W sytuacji gdy chcieć dodać kolejny "przełącznik" łatwiej dodać go wirtualnie na Virtuino niż wiercić
dziurę w obudowie, ciągnąć przewody etc...

Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 18 sie 2019, 22:38
autor: geoorge
PierwszyWolnyLogin pisze: ...
Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL
Taki projekt istnieje i ma tą przewagę że kod jest udostępniony.
A może udostępnisz np. fragment odpowiedzialny za regulację mocy PWM ?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 18 sie 2019, 23:01
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze: Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL
Ja jestem zwolennikiem dużej puszki z mnóstwem guzików, gałek i pokręteł...

Szczerze to mam już dość tych wszędobylskich telefonów i tabletów, nawet tego, z którego właśnie piszę.

Na projekt płytki i wsad się chętnie piszę.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 19 sie 2019, 07:59
autor: PierwszyWolnyLogin
geoorge pisze: A może udostępnisz np. fragment odpowiedzialny za regulację mocy PWM ?
Przecież to banał - masz od cholery przykładów w sieci... np:
https://forum.arduino.cc/index.php?topic=461978.0

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: poniedziałek, 19 sie 2019, 09:58
autor: PierwszyWolnyLogin
.Gacek pisze:...
Ja jestem zwolennikiem dużej puszki z mnóstwem guzików, gałek i pokręteł...
Też jestem/byłem ;) Problem robi się gdy projekt się rozwija - jakaś zmiana
i znowu trzeba bebeszyć obudowę, coś dolutowywać, wiercić otwór, ciągnąć kable etc...
Chyba testowo przesiądę się na Virtuino, na razie na emulatorze a potem muszę jakiś
tablet upolować na allegro. Jak raz mam ale z Windows :)

PWL

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: środa, 21 sie 2019, 02:31
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze: Też jestem/byłem ;) Problem robi się gdy projekt się rozwija - jakaś zmiana
i znowu trzeba bebeszyć obudowę, coś dolutowywać, wiercić otwór, ciągnąć kable etc...
Dla mnie to prawdziwa przyjemność ☺
A projekt w pewnym momencie stanie i będzie kompletny... z gałkami :hahaha:

Re: siedestyluje - Uczcijmy minutą śmiechu :)

: sobota, 31 sie 2019, 11:02
autor: PierwszyWolnyLogin
radius pisze:Od jednego z kolegów dostałem wczoraj taki oto wierszyk :D

Pada forum, pada
już na dechach leży.
Pozostanie po nim
zapach ciut nieświeży.

Załatwi go facet
z przerośniętym ego
który nie zniósł, że ktoś
jest lepszy od niego....

To w ramach samokrytyki?

Jak tam moja beczka whisky gościu bez honoru? I orzeszków :D

PWL

Re: siedestyluje - Uczcijmy minutą śmiechu :)

: sobota, 31 sie 2019, 12:07
autor: .Gacek
Czuję, że będzie gruuubo :hahaha:
Czekam z niecierpliwością na rozwój sytuacji...

Re: siedestyluje - Uczcijmy minutą śmiechu :)

: sobota, 31 sie 2019, 12:15
autor: radius
PWL, nie ośmieszaj się :hahaha:
Jakoś nie widzę ani projektu, ani tym bardziej tego "supersterownika". Jakieś domowe samoróbki typu "Adam Słodowy" i DIY, mnie nie interesują. Sprzedasz mi taki w pełni funkcjonalny i działający bez mojej ingerencji w proces sterownik z automatyczną funkcją rozdziału przed- i pogonów oraz pomiarem mocy alkoholu, jak zapewniałeś, że taki zrobisz :o
Dla przypomnienia;
Można by pewnie zautomatyzować odbieranie przedgonu na podstawie temperatur / pomiaru objętości,
Czy zautomatyzowałeś?
czy nie wystarczyłoby potrzymać wsadu w temp. <> 60stC - większość smrodu
powinna odparować. Problem z octanem etylu... Może grzanie z przystankiem - np. pół
godzinki 65stC, 15 min 77stC i dalej już do temp. dnia i wyżej?
Czy twój sterownik realizuje takie funkcje?
planuje dać dwa zawory i będzie można zdecydować czy smrody wracają na wypełnienie, czy lecą do kanału ;) Przypuszczam, że skończy się
na początkowym odseparowaniu przedgonu, a potem już obieg zamknięty...
I co ... :?
jeśliby udało się zrobić pomocnika, który pozwoli dokładnie oddzielić frakcje od siebie przy pracy pół-manualnej też będzie ciekawie...
Czy twój sterownik pozwala?
Albo automat, który w trybie potstill pozwoli wybierać czy jedziemy niższą jakość ale szybciej,
czy też powoli, ale lepszej jakości i automatycznie oddzielamy frakcje... Pomysłów jest sporo...
A czy zrealizowane ;)
chodzi mi po głowie automatyczny pomiar stężenia alkoholu
No i co? Sterownik mierzy czy nie automatycznie stężenie :)
Wstępnie temat alkoholomierza mam rozkminiony
Jest? Działa? :D

Więcej nie chce mi się szukać i na tym kończę dyskusję o sterowniku :scratch:

Re: siedestyluje - Uczcijmy minutą śmiechu :)

: sobota, 31 sie 2019, 12:48
autor: PierwszyWolnyLogin
Błaznuj dalej. Koledzy ocenią co warte jest twoje kłapanie dziobem :)

Sterownik powstał, działa autonomicznie od załączenia do wyłączenia.
Mam ci go sprzedawać? A gdzie się do tego zobowiązałem?

Nie wszystkie pomysły, które głośno tutaj analizowałem weszły do realizacji bo nie
były potrzebne. Do części może kiedyś wrócę, jak uznam, że warto choćby po to,
żeby się czegoś nauczyć... albo gdy będzie mi się nudzić.

Jesteś po prostu gościem, które lubi kłapać dziobem ale nie ma honoru żeby za
swoje kłapanie odpowiedzieć. Wszyscy to widzą i oceniają.

Z niezrozumiałego powodu masz tu status administratora w związku z czym
nie można dodać cie na czarną listę, niestety...

PWL

Re: siedestyluje - Uczcijmy minutą śmiechu :)

: sobota, 31 sie 2019, 14:28
autor: lesgo58
PWL ochłoń i wyluzuj oraz przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisał radius i co napisałeś Ty. Moim zdaniem podchodzisz do tego zbyt emocjonalnie i personalnie. :scratch:
Uwierz mi - wszyscy Ci kibicujemy, bo każdy ma chęć "obejrzeć taki sterownik - i w końcu być właścicielem takiego gadżetu. Jednak doświadczenie wielu z nas podpowiada, że jest mało prawdopodobne aby taki sterownik - powtarzam sterownik - w pełni automatyczny powstał. Zwłaszcza czytając Twoje posty.
Ale być może się mylę, i szybko wyprowadzisz mnie z błędu. ;)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 18:12
autor: Góral bagienny
To może jakaś komisja żeby rozsądzić spór? ;) Kolega radius też nie ma daleko żeby oglądnąć i sprawdzić ;)
A tak mimochodem ten śmiech na końcu posta o przeniesieniu tematu to nie w porządku :o

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 21:08
autor: bociann2
Niepotrzebna kłótnia, bo z Radiusem i tak się nie wygra. To jak nasz pisowski rząd: a w USA biją murzynów.
I tyle.
Bylem sceptyczny co do planów kolegi PWL, nawet się jakoś się tam niepochlebnie odniosłem( za co po niewczasie przepraszam), ale podziwiam Gościa za upór i , ze tak powiem, zapal twórczy. Bo coś zrobil

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 21:12
autor: Góral bagienny
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :poklon; :respect: Zgadzam się w 99% a 1% to sobie dopowiedz :D Szacunek :)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 22:05
autor: radius
Góralu, weź snickera, bo nie jesteś sobą ;)
Znasz takie powiedzenie:
" Ni w piz.ę, ni w oko. W piz.ę za nisko, w oko za wysoko"?
I taki jest twój zarzut w sprawie emotki. Nie wiem, czy kobieta odseparowała cię od łoża, czy przechodzisz andropauzę. Mi to lotto, ale specjalnie dla ciebie napiszę tak;
"posty o sterowniku, przeniosłem do tematu o... sterowniku :cry: " Teraz lepiej? :mrgreen:
bociann2 pisze:Niepotrzebna kłótnia, bo z Radiusem i tak się nie wygra.
A niby dlaczego nie ;) Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jeśli wiem, że nie mam racji, to potrafię się do tego przyznać :scratch:
bociann2 pisze:Bo coś zrobil
To coś, to nie to, za co jestem gotów wysłać beczkę whisky :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 22:12
autor: Góral bagienny
Powiem krótko masz 40km żeby sprawdzić sterownik, nie chce Ci się czy nie masz odwagi?
Co do Twoich innych wypowiedzi (ni w pi... ni w oko ) to powiem krótko wyszedł BURAK ;)
Pozdrawiam Góral :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 22:25
autor: radius
Góral bagienny pisze:masz 40km żeby sprawdzić sterownik, nie chce Ci się czy nie masz odwagi?
Jeśli tylko kol. pierwszywolnylogin mnie zaprosi na prezentację, jestem gotów go odwiedzić. Termin do uzgodnienia :ok: Ja nie chowam głowy w piasek i podtrzymuję wszystko co napisałem ;)
Co do reszty... no coment :silent:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 22:43
autor: Góral bagienny
Twoich wypowiedzi ja też nie myślę komentować ;)
Ale wiesz ja jestem z Małopolski jakbym Ci tu puścił wiązankę to byś mnie zbanował ;)
Proponuje nerwosol :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 23:01
autor: .Gacek
A ja Panom proponuję schować swoje ego bardzo głęboko i nie powiem gdzie... jeszcze trochę i będziecie się kłócić który ma dłuższego.
Obiektywnie @PWL oraz @radius mają po części rację - jeden i drugi.
Zakład poszedł o pełny autonomiczny i automatyczny sterownik ze wszystkimi funkcjami oprócz robienia laski. Kolega @PWL w miarę zdobywania doświadczenia przy destylacji stwierdził, że nie ma sensu wykorzystywać wszystkich funkcji które założył.
1. Trzeba przyznać że @PWL zbudował sterownik...
2. Trzeba przyznać @radiusowi że w wyżej wymienionym sterowniku nie ma wszystkich funkcji o których na początku pisał kolega @PWL i o które się założył.
Zluzujcie portki Panowie i nie schodzmy do poziomu koalaka.
Za rok też będę orzechy...

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 23:06
autor: Góral bagienny
A beczka whisky będzie bardziej dojrzała :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 23:09
autor: .Gacek
Wszystko się zgadza Góralu!!! A burak to wyszedł ze mnie - chyba wiesz kiedy :ok:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: sobota, 31 sie 2019, 23:10
autor: Góral bagienny
Oj chyba z kogoś innego :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 06:37
autor: radius
Góralu, więc mamy do siebie niedaleko. W ramach przeprosin za buractwo i w celu ostudzenia emocji, zapraszam cię do siebie na grilla i szklaneczkę tej "zakładowej" whisky. Serio :ok: Wczoraj, przyznaję, poniosły mnie trochę emocje, za co wszystkich zainteresowanych przepraszam :piwo: :poklon;

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 10:17
autor: Góral bagienny
Jest :ok: a jak znajdę czas to poznamy się bliżej :D Prawdę mówiąc to wolałbym szklaneczkę owocówki :D :D :D
Pozdrawiam Góral :)

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 11:17
autor: radius
Góral bagienny pisze:Prawdę mówiąc to wolałbym szklaneczkę owocówki :D
Grappa, calvados, śliwowica. Pasuje? :lol:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 11:22
autor: Góral bagienny
Oj kusisz bardzo :D

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 11:45
autor: bociann2
Dzisiaj skladam cos takiego:
4-kanałowy termometr cyfrowy, AVT3085

sklep-avt.pl

7 dych, bez obudowy i zasilania. Sondy trzeba zrobic samemu. Wyglada nieźle. Zobaczymy jak w dzialaniu. Są też inne np 8 kanałów na usb - 64 zl

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 13:41
autor: użytkownik usunięty
miałem taki avt i działal bez problemu.

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 18:38
autor: bociann2
@ Radius
A niby dlaczego nie Obrazek Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Jeśli wiem, że nie mam racji, to potrafię się do tego przyznać :scratch:

Taak? A jak pepe59 pisal o sterowaniu PIDem temperatury na kolumnie, to wiles się jak piskorz, aby tylko nie przyznać, ze ma rację i jest sens jego rozwiązania. I że impulsowe sterowanie grzalka jest regulatorem mocy. Mam wykopać z otchlani forum?
Jak zamiesciles zdjecie ognika na forum, co to niby rokitnik mial być, to odpowiedziałeś, że ty nie napisales, ze to rokitnik. Wyśmiewany przez Ciebie Koalak( ktory chyba jednak zyje w alternatywnej rzeczywistości) tez Cię kiedyś przygwozdzil w dyskusji. Mam poszukać?
Wypisujesz tu czasami prawdy objawione ex cathedra, jakbyś uwierzył we własną nieomylność niczym papież jakis. Trochę pokory.

BTW. Juz dawno mialem zapytać: Czy Ty aby nie byłeś nauczycielem?

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 23:31
autor: radius
Oj bocian, bocian ;) Strzeliłeś ale ślepakami :D
Przede wszystkim przeczytaj co napisałem wcześniej;
radius pisze:Jeśli wiem, że nie mam racji, to potrafię się do tego przyznać
A teraz konkrety;
Po burzliwej dyskusji z kol. pepe59, który wyraźnie przecież napisał;
@ radius, masz rację, to nie jest stricte sterownik mocy, bo musiałby mieć sterowanie fazowe (skracanie każdej połówki półokresu przebiegu napięcia) czyli ciągle z częstotliwością 100Hz, ten robi w konsekwencji coś podobnego, tylko raz na sekundę, obcinając całkowicie fragment przebiegu. W powszechnym określeniu jest to grupowy sterownik mocy.
I ja, potwierdziłem to w tym poście - post204050.html?hilit=sterownik%20pid#p204050
Kolejna sprawa - zdjęcie rokitnika ;)
Gdy napisałeś, że na zdjęciu to nie rokitnik, to ja odpisałem;
Masz rację :ok:
Dlatego nalewkę zrobiłem z rokitnika, a posta nie poprawiałem, bo zdjęcie mi się podobało :mrgreen:
A ostatnie zdanie napisałem z przymrużeniem oka, co powinieneś chyba zauważyć 8-)
A co do koalaka, to tobie pozostawiam przyjemność odnalezienia posta, gdzie "przygwoździł mnie w dyskusji". Jeśli go odnajdziesz i zacytujesz, to nie zapomnij zacytować również mojej odpowiedzi :lol:
Pozdrawiam serdecznie. Ja już wziąłem snickersa :D

P.S.
Nie, nie byłem nauczycielem. Pracowałem na kopalni, jesli cię to tak bardzo interesuje :mrgreen:

Re: Kolejny sterownik / termometr...

: niedziela, 1 wrz 2019, 23:37
autor: Góral bagienny
@ radius :poklon; :klaszcze: Za snickersa :D :D :D