Strona 1 z 1

Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 20:36
autor: Góral bagienny
Witam kolegów. Planuje zrobić chłodzenie w obiegu zamkniętym i mam pytanie, czy pompa od centralnego 3 stopniowa nie będzie wytwarzać za dużego ciśnienia? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam :)

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 21:17
autor: .Gacek
Pompa od centralnego to najlepsze i najtańsze rozwiązanie według mnie. Jedyne na co musisz zwrócić uwagę to maksymalna wysokość podnoszenia słupa cieczy. Najmniej to 4 metry a już super by było gdyby było 6 metrów.
Przeszukaj tematy na forum. ... jest tego mnóstwo, od pomp po radiatory z chłodnic od golfa ☺

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 21:24
autor: Góral bagienny
Pompy mam 2 używane ale markowe wiec nie powinno być problemu z słupem wody. Wpisałem w wyszukiwarkę pompa, obieg zamknięty i zero wyników. Dzięki za odpowiedz szukam dalej. Pozdrawiam

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 22:03
autor: freek
Jak nie masz wysoko z podawaniem wody to tańsza bedzie pompa od pralki, tyle że ma jedne obroty, żadnej regulacji. Ja taką stosuje przy zbiorniku na wodę 200 litrów. Mam zawór na dole w beczce do którego przychodzi pompa A ciśnienie wody wypycha ją(wodę) na wysokość lustra z beczki-fizyka. Tak wiec zostaje nie wielki odcinek roboczy, chyba że ma ktoś rakietę na 3m wysokosci to wtedy to rozwiązanie nie będzie dobre. Pozdro
Ps. No chyba że jesteś w posiadaniu takiej pompy to nie szukaj dalej tylko zakładaj i działaj.
O właśnie mnie uprzedziłeś :D

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 22:10
autor: Góral bagienny
Dzięki za odpowiedz. Ja obawiam się czy ta pompa od co. nie wytworzy za dużego ciśnienia

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: środa, 27 mar 2019, 23:30
autor: arTii
Pompa od CO 4 metrowa wytwarza ciśnienie rzędu 0,4 atm. 6cio metrowa 0,6atm.
U mnie nie zdały egzaminu - przepływ był zbyt słaby i przegrzewała się głowica.
Tylko że ja mam dość duże opory:
zbiornik-pompa-chłodnica destylatu-skraplacz-chłodnica od klimatyzacji (jednostka zewnętrzna)-zbiornik
a wszystko połączone wężykami o wewnętrznej średnicy 8mm
Dlatego zastosowałem taką pompę: https://allegro.pl/oferta/super-cichy-z ... 7429230973
zdaje idealnie egzamin. Moc 100W czyli tyle co mocniejsza pompa od CO, ciśnienie maksymalnie ponad 3atm

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: czwartek, 28 mar 2019, 06:56
autor: .Gacek
Góral bagienny pisze:...Wpisałem w wyszukiwarkę pompa, obieg zamknięty i zero wyników. Dzięki za odpowiedz szukam dalej...
Kiepsko szukałeś... pierwszy temat w dziale Chłodzenie:

zamkniety-obieg-wody-chlodzacej-t1078-580.html

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: czwartek, 28 mar 2019, 17:18
autor: Góral bagienny
Rzeczywiście słabo szukałem :hammer: ale już wczoraj znalazłem :) . A przy okazji rozjaśniło mi się w łepetynie i znalazłem rozwiązanie. Dziękuje Pozdrawiam

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: piątek, 29 mar 2019, 11:53
autor: birkut
Pompka do oczka wodnego 2,5 m/h 2000 l/godz doskonale zdaje egzamin. Wyposażona w filtr, nieduży pobór mocy, duży wybór w sklepach ogrodniczych.

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: piątek, 29 mar 2019, 13:53
autor: Doody
Ale po co filtr? Tylko zwiększa opory przepływu a przecież korzystamy z czystej wody.

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: piątek, 29 mar 2019, 17:10
autor: Góral bagienny
Dziękuje bardzo za odpowiedzi na moje pytanie. Wydaje mi się że znalazłem rozwiązanie muszę tylko w weekend posklejać to do kupy i sprawdzić jak nie zadziała to na pewno skorzystam z propozycji Pozdrawiam Góral bagienny :)

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: piątek, 29 mar 2019, 17:23
autor: JasnyPierun
Taką pompkę do oczka też ja stosuje. Najlepsze jest to że najpierw była rok w oczku podając wodę na skalniaczek wodospad, gdzie pracowała bez przerwy a czyszczona była jak widziałem że słabo leci z wodospadu. Zaletą na pewno jest to że taka pompa jest zatapialna a nie jak pompa z CO, którą trzeba odpowiednio zainstalować i zalać. Przy fontannowej to odpada wystarczy wrzucić do baniaka i tyle. Jedyny minus to jest to że te fontannowe powyżej 35 stopni mogą się zjarać sam testowałem na swojej temperatury w małej beczce i przy 40 stopniach chodziła głośniej, dalej wolałem nie testować i dolałem zimnej wody a pompa ucichła. Do tego wysokość podawania wody jest mała (u mnie 1,8) ale wolałem postawić zbiornik aktualnie mam 1000l metr wyżej nad podłogą i jestem zadowolony. Nic się nie nagrzewa i pompa normalnie pracuje, do regulacji mam trójnik z marketu z bocznym odejściem żeby nie dławić pompy. Filtr w pompce mam oryginalny on nic nie blokuje jest rzadki, ale zawsze jakiś włos czy śmietek jak wpadnie to zostanie na filtrze.

Re: Pompa do obiegu zamknietego

: piątek, 29 mar 2019, 17:56
autor: .Gacek
No 1000 litrów to już jest zbiornik. Mój zbiornik buforowy to 18 litrów ale mam jeszcze chłodnicę. Chodziło mi o oszczędność miejsca i mało wody w obiegu.