Strona 1 z 1

Zapach destylatu ze słodu

: środa, 23 sty 2019, 10:01
autor: dawidlos
Witam wszystykich
Po wielu bojach z cukrówką nadszedł czas na zacier ze słodu jęczmiennego 1:1 dymiony I pilzenski. Zacier wyszedł ok został odfiltrowany i do beczki, drożdże do whisky.
Destylowałem to na kolumnie pòłkowej narazie tylko raz przedgony i pogony odebrane ze sztuką Ale zapach jest jakiś dziwny jakby chleb albo zmielony słód ani deczko nie przypomina to whyski. To tak ma byc ratujcie :oops:

Re: Zapach destylatu ze słodu

: środa, 23 sty 2019, 10:51
autor: Doody
Spokojnie, Taki destylat musi poleżeć z dodatkiem dębu i to kilka miesięcy, żeby był w pełni pijalny. A najlepiej jak leży w beczce.

Re: Zapach destylatu ze słodu

: czwartek, 24 sty 2019, 11:06
autor: dawidlos
Ok to nie poddaje się ☺
A mam pytanie czy jak dodam płatki dębowe to wyciągać je np po 2-3 tygodniach

Re: Zapach destylatu ze słodu

: czwartek, 24 sty 2019, 12:38
autor: Doody
Dodaj nie za dużo płatków i co tydzień próbuj destylatu oraz obserwuj jego kolor. Jak uznasz, że ekstrakt dębowy jest zbyt mocny usuń część płatków. Ja trzymam szczapki dębowe do końca.

Re: Zapach destylatu ze słodu

: czwartek, 24 sty 2019, 23:36
autor: sargas
Jak zapach destylatu jest zbyt intensywny puść jeszcze raz. Następnym razem spróbuj surowe zboże + enzymy zupełnie inna historia być może bardziej ci będzie odpowiadać.

Re: Zapach destylatu ze słodu

: piątek, 25 sty 2019, 10:48
autor: PiotrusPan
Ja zaprawiłem gotowy destylacik w ilości 3 litrów dwoma szczapkami dębu opieczonymi w piekarniku. Już po trzech dniach dąb oddał kolor, ale zapach na razie mało atrakcyjny (mokrej deski) w smaku podobnie. Nigdy nie żułem mokrego drewna, ale myślę że tak właśnie by smakowało. Same podpieczone szczapki pachniały fantastycznie: słodko-waniliowo. Myślicie żeby je zostawić, czy już wyjąć. Wszak to dopiero 10 dni.

Re: Zapach destylatu ze słodu

: piątek, 25 sty 2019, 11:31
autor: wawaldek11
Zostaw to na rok, dwa i będziesz widział zmiany na +. Koledzy piszą o przedgonach i pogonach wlanych co prawda do beczki i kolosalnej zmianie po kilku latach.
Takie szybkie próbowanie niedojrzałych trunków czasem określam jako alkopedofilię :mrgreen:
Podpieczone szczapki możesz namoczyć w winie. I nie tydzień czy dwa.

Re: Zapach destylatu ze słodu

: piątek, 25 sty 2019, 11:59
autor: PiotrusPan
Dzięki wawaldek11. Znam smak młodego trunku, kartka z opisem na butlę i do teściów do spiżarki na rok. (teściowie abstynenci, więc tam spokojnie postoi)

Re: Zapach destylatu ze słodu

: sobota, 26 sty 2019, 10:25
autor: dynio
@PiotrusPan jeżeli chcesz dać do szkła które nie oddycha, to pamiętaj żeby chociaż raz na miesiąc napowietrzyć destylat. No chyba że dajesz do beczki lub kamionki to nic nie musisz ruszać

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka