Strona 1 z 1

Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: wtorek, 18 gru 2018, 21:30
autor: 9kaczor6
Witam. Zaciekawiony bardzo dobrymi opiniami na temat wódek zbożowych zwracam się z pytaniem czy w sposób przedstawiony poniżej uda się zatrzeć zboże oraz utrzymać odpowiednie temperatury w trakcie procesu.

Obrazek

Wiem, że w przypadku grzania na gazie takie rozwiązanie działa bez problemu, jednak ja gazu wolę unikać z wiadomych względów.
Chodzi o to czy fałszywe dno rzeczywiście oddzieli zboże (nie przypali się ono na grzałce) oraz czy uzyskany cukier że zboża przedostatnie się na dół pod fałszywe dno? Wtedy Spust kranikiem i do fermentatora....
Niestety nie posiadam kotła z płaszczem, i na tą chwilę nie mam możliwości sobie takowego sprawienia, dlatego szukam alternatywy.

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 08:19
autor: radius
A nie prościej, zatrzeć "na lenia" a później użyć fałszywego dna do odfiltrowania brzeczki?

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 10:27
autor: johnex
Zacieranie "na lenia" nie zawsze kończy się powodzeniem. Po lekturze postanowiłem tą metodą zatrzeć kukurydzę. Śrutę (może trochę za grubo zmieloną) wsypałem na wrzątek, wymieszałem, dodałem enzym upłynniający. Po wystudzeniu do ok. 60 stopni scukrzający i niepowodzenie. Pomogło dopiero ponowne zagotowanie i po ostygnięciu dodanie kolejnej porcji enzymu scukrzającego. Czyli miało być "na lenia" a wyszło więcej roboty niż normalnie.
@9kaczor6 Czemu boisz się zacierania na gazie. Przecież tu nie ma łatwopalnych oparów alkoholu i nic się nie stanie. Ja zacieram w zwykłym emaliowanym garnku 40l bez fałszywego dna na taborecie gazowym i nic się nie przypala.

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 11:01
autor: Zygmunt
Poczytaj o RIMS, sposób bardzo podobny do tego, co przedstawiłeś, tylko brzeczkę będziesz ogrzewał w tym samym naczyniu. Zamiast mieszadła możesz użyć pompy.

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 12:13
autor: 9kaczor6
No i kolejna sprawa do przemyśleń....
@johnex @radius no właśnie co do zacierania na lenia obawiam się, że nie uda mi się wytworzyć odpowiedniej ilości cukru - choć pewnie zanim coś zbuduje spróbuję raz zrobić w ten sposób, zobaczyny. Wolę prąd ponieważ łatwiej nim sterować - utrzymać temperaturę. Tak mi się przynajmniej wydaje.

@Zygmunt - czytam czytam... Na piwo.org trochę stare tematy i niektóre zdjęcia się nie ładują ale nie ważne. Obejrzałem kilka kilka filmów i w sumie jeżeli dobrze je rozumiem sprawa jest do ogarnięcia w domowych warunkach.

Pompa zamiast mieszadła to prostsze rozwiązanie..?
Garnki to nie problem, fałszywe dno również do dostania ^^ znalazłem również w garażu dwa taborety / kuchenki elektryczne 800w każda.

Pytanie - co z termometrem? Odfiltrowany zacier podgrzewać tak aby na zboże wlatywała ciecz z założoną temperaturą - załóżmy 70s? Czyli wtedy termometr w garnku?
I w sumie zbiornik z fałszywym dnem w tym przypadku może być po prostu wiadrem z granikiem?

Obrazek

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 12:35
autor: Zygmunt
Termometr instalujesz tam, gdzie podgrzewasz- wtedy nie będzie opcji przegrzania.

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 19:59
autor: 9kaczor6
Polecicie jakąś pompke na wąż która wytrzyma dość wysoka temperaturę? Przepływ wody raczej za duży nie wskazany...?

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 19 gru 2018, 22:44
autor: Zygmunt
Szukaj IWAKI, model MD-10 lub mocniejsza MD-15. Przy zakupie używanych sprawdzaj tabliczki, bo niekoniecznie będą na 230V (zdarzają się wersje USA wymontowywane z maszyn) i wtedy wymagają transformatora. Pompy szeroko wykorzystywane w piwowarstwie na całym świecie.

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: czwartek, 20 gru 2018, 03:19
autor: 9kaczor6
Póki co na allegro wszystkie które znalazłem są na 110v, i wszystkie używane ale to nic bo i tak ceny zaczynają się od 150zł, więc nówka zapewne sporo droższa.
A jakieś inne firmy pomp prócz IWAKI godne polecenia?

Tak myślę... A taka pompa od CO by się nadała? :scratch:

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: czwartek, 20 gru 2018, 09:15
autor: ogurek

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 2 sty 2019, 12:19
autor: Airacobrator
Link nie działa.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Zacieranie przy użyciu grzałek bez ryzyka ich przypaleń - budowa zbiornika.

: środa, 2 sty 2019, 15:14
autor: 9kaczor6
Działa. Nie otwieraj przez Tapatalka. Ja to dziadostwo odinstalowałem. Co do samych pomp po zagłębieniu tematu jest ich sporo... Wszystko to kwestia grubości portfela.
Szukajcie pod hasłami pompy spożywcze. Warto też przeglądać olx.
Ja cały czas myślę nad taką aparatura. Jak uda mi się coś zrobić będę informował.