Strona 1 z 1

Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 18 wrz 2018, 19:22
autor: Bennoss
Witam wszystkich forumowiczów.Mam kilka pytań odnośnie modernizacji mojego sprzętu.Posiadam kega 100l do tego kolumnę o długości 120 cm i średnicy 50 mm, 8 sztuk zimnych palców,2 odstojniki i do tego chłodnicę.Podgrzewam na taborecie gazowym.Myślalem nad usunięciem odstojników i zamontowaniu termometru tablicowego zamiast tarczowego.Co o tym myślicie czy jest sens takie coś zrobić i czy to coś zmieni.Do tej pory smak destylatu lekko palący dlatego myślę o jakiejś zmianie.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 18 wrz 2018, 20:59
autor: panmufinek
Zmieni ................termometr tarczowy na tablicowy.
Od lutego jesteś Kolego na forum i jeszcze nie doczytałeś.
Weź poczytaj, a potem pytaj. W takiej kolejności.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 18 wrz 2018, 21:31
autor: KS2507
Najtańszym rozwiązaniem względem cena/jakość będzie zmiana obecnej kolumny na kolumnę z katalizatorem fi 76.1 z głowica Aabratek wypełnienie pryzmatyczne, zmiana taboretu na grzałki elektryczne.
I masz rakietę do produkcji czystego trunku 96%.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 18 wrz 2018, 22:47
autor: Bennoss
Nowy termometr umieścić w miejscu starego czy gdzie indziej ? Do tej pory byl na samym szczycie.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: środa, 19 wrz 2018, 09:38
autor: ramzol
Termometry, garnek- według jego wskazań wiemy ile %ma wsad i ile zostało do wygotowania (tzw rybka destylacyjna/wykres) można też podpierać sie tym termometrem przy odbiorze pogonu.
10 półka- wysokość zależy od wypełnienia, na tym termometrze opieramy proces rektyfikacji. Przy OO dobrze jest mieć termometr poniżej jako uzupełniający.
Głowica/góra deflegmatora- ten termometr mówi nam o % jaki mają pary alkoholu. Główny termometr do smakowek, używany też jako wskaźnik przedgonu przy rektyfikacji.

Poszukaj wykresu parowania alkoholu (rybka).

Re: Modernizacja destylatora ZP

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 23:00
autor: Bennoss
20 cm miedzi i zmywaki czyli jak teraz wyliczyć 10 półkę ? Czytałem ale nie wiem czy nie zrozumiałem czy nie znalazłem tego konkretu

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 25 wrz 2018, 07:06
autor: lesgo58
Daj termometr 20cm nad miedzią.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 25 wrz 2018, 08:50
autor: ramzol
W wypełnieniu rozchodzi się o to by uzyskać jak największe pole powierzchni przenikalności par przy jak najmniejszej wysokości zasypu. Każde wypełnienie ma tak zwany HETP. Zajrzyj tu https://pracowniametaloplastyczna.pl/pl/2-uncategorised
10 połka to wysokość zasypu wypełnienia która pozwala otrzymać spirytus. Jedyne co to musisz wiedzieć jaki HEPT ma Twoje wypełnienie albo poczekać na dobrą duszyczkę (pan przede mną ;) ) i dostać gotowca.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 25 wrz 2018, 10:11
autor: Bennoss
Dziękuję ślicznie !

Re: Modernizacja destylatora ZP

: czwartek, 4 paź 2018, 18:03
autor: Bennoss
Witam, panowie żeby nie zaśmiecac zapytam tutaj.Wstawilem termometr na 10 półce tak jak radziliście, lecz dziś psocę i mam dziwna sytuację otóż na beczce mam temperaturę 83 stopnie na 10 półce 78.4 a na samej górze 77.8.Mowicie aby proces kontrolować z 10 półki lecz u mnie to nie zda egzaminu bo jak zjadę do 78.2 powiedzmy na 10 półce to zatrzymam cały proces

Re: Modernizacja destylatora ZP

: czwartek, 4 paź 2018, 18:28
autor: arTii
Ale 78,3°C to jest temperatura wrzenia etanolu w warunkach idealnych. Również przy idealnie zeskalowanym termometrze.
Masz dobrą temperaturę na 10 półce i ją utrzymuj.
Dzisiaj u mnie jest ciśnienie 1030hPa czyli o 18hPa wyżej niż wczoraj.
Więc dzisiaj u mnie temperatura wrzenia wynosi 78,45°C a wczoraj 78,3°C

Re: Modernizacja destylatora ZP

: czwartek, 4 paź 2018, 18:45
autor: Bennoss
No właśnie też podejrzewałem ciśnienie ! To mnie uspokoiłeś, lecz teraz pytanie kiedy zacząć odbierać pogony(pewnie po skoku o 0.2??)

Re: Modernizacja destylatora ZP

: czwartek, 4 paź 2018, 19:39
autor: 70-MAREK
Temperatury na obu termometrach nie mają znaczenia,
Istotne aby były stabilne, nie zmieniały się za bardzo, powiedzmy o 0,3 stopnia,
Po przekroczeniu jej należy korygować odbiór

Re: Modernizacja destylatora ZP

: czwartek, 4 paź 2018, 21:51
autor: Bennoss
Wszystko ładnie pięknie ustabilizowane na 78.4 przez dłuższą chwilę i powrót za 30 minut a tu 91 na 10 półce ... teraz nagle spadło do 80 ? Termometr przekłamuje?

Re: Modernizacja destylatora ZP

: piątek, 5 paź 2018, 03:36
autor: PETER29
Za szybki odbiór lub za mocne grzanie i zalewało kolumnę.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: piątek, 5 paź 2018, 06:22
autor: ramzol
Bennoss pisze: ... .Podgrzewam na taborecie gazowym.. .
Bennoss pisze:Wszystko ładnie pięknie ustabilizowane na 78.4 przez dłuższą chwilę i powrót za 30 minut a tu 91 na 10 półce ... teraz nagle spadło do 80 ? Termometr przekłamuje?
Zostawiłeś kolumnę na gazie na 30minut, do tego zalaną :angry:

Re: Modernizacja destylatora ZP

: piątek, 5 paź 2018, 07:32
autor: arTii
Proszenie się o (nie)małe bum? Kto to widział na gazie zostawiać alkohol...

Re: Modernizacja destylatora ZP

: piątek, 5 paź 2018, 13:08
autor: Drupi
Miałem ZP. Na zdrowy rozum z takiego poziomu jak jest zrobiony ten ZP, nie opłaca się przerabiać, bo to tak jak z hulajnogi zrobić motocykl. Lepiej to sprzedać i dołożyć kupić Aabratka, bo przeróbki wyjdą drożej, jeśli chcesz żeby z tego zrobić przyzwoity sprzęt.

Re: Modernizacja destylatora ZP

: poniedziałek, 15 paź 2018, 21:55
autor: Bennoss
Panowie a o co może chodzić jeżeli na kegu mam 91 stopni a na 10 półce mam 95 ?

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 16 paź 2018, 07:52
autor: arTii
Za szybki odbiór, albo co bardziej prawdopodobne zalana kolumna

Re: Modernizacja destylatora ZP

: wtorek, 16 paź 2018, 08:00
autor: zzibii
Albo termometry tak skalibrowane. Mój główny termometr na wrzącej wodzie pokazuje około 93'C. Na 10 półce pokazuje około 73'C (zależy od temp dnia). Termomert z odświerzaniem 1sek kupiony w dedykowanym sklepie za prawie 50 zł.