Strona 1 z 1

Kolumna Thor Elite LM/OVM

: sobota, 30 gru 2017, 19:51
autor: Szacho998
Witam wstępnie się zdecydowałem na taką kolumnę
http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... olumny-180

I mam pytanie czy zainwestować jeszcze w moduł sterujący ?? za kolumnę wyjdzie 3450 a z automatyką 4350 nie wiem jak się pracuje z tą automatyką czy jest to tyle warte ?

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: sobota, 30 gru 2017, 20:43
autor: redhot
Mam takie coś, mogę polecic bez wyrzutów sumienia. Jak robisz spirytus, to automatyka Cie wyręczy. Najrozsądniej chyba kupić sobie bez automatyki, popracować i zobaczyć czy rzeczywiście beędziesz jej potrzebować bo to zawsze można dołożyć.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 02:23
autor: masterpaw2
Szacho, jeśli koniecznie musisz mieć, miedź, to jest to dobry wybór. Bardzo lubię a nawet kocham "rudą"(pomijając aspekt utrzymania jej w nienagannej czystości), jednak jest to dość drogi materiał i osobiście na kolumnę wybrałbym KO.
W podobnych pieniądzach będziesz miał wypasioną 60/63.5mm, nie muszę chyba mówić, że większa średnica daje możliwość szybszego odbioru. No i oczywiście OLM zamiast OVM.
Wybór oczywiście należy do Ciebie.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 08:07
autor: golec269
Szacho998 a jakie trunki chcesz robić?

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 08:34
autor: Szacho998
Głównie dobry bimber czasami jakieś smakówki i spirytus. Teraz działam na pot stilu z refluksem ale chcę przejść na następny level :)

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 09:16
autor: golec269
W tej cenie masz bardzo duży wybór. Celuj w kolumnę z OLM i średnicę 60,3 lub 63mm.
Wspomagacze można dołożyć później, towar za pierwszym razem wychodzi bardzo dobry, jeśli kolumna jest sprawdzoną konstrukcją. W głowicy zrób port termometru, bezpiecznik , żeby nie przeszło nic górą przy rozgrzewanie wsadu. Ja mam dzieloną kolumnę na SMS-ach i jestem bardzo zadowolony. Muszę powiedzieć, że masz nie łatwe zadanie.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 10:03
autor: jpiwek
Posiadam Elite, czyli to samo w wersji pionowej. Jak chcesz robić
dobry bimber czasami jakieś smakówki i spirytus.
to nie potrzebujesz automatyki a w ułamku jej ceny możesz mieć bardziej przydatną przy takich destylatach papugę. Jak odwrócisz priorytety, to dla wygody można się nad komputerem zastanowić.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 10:04
autor: kwik44
A ja napiszę coś zupełnie innego. Szacho zastanów się, czy kolumna rektyfikacyjna (nie ważne czy Cu czy KO) jest ci w ogóle potrzebna? Tak naprawdę będziesz mógł za jej pomocą zrobić właściwie tylko spirytus (pomijając ewentualne opcje konfiguracji z krótszą/dłuższą rurą). Jeśli chcesz przejść na naprawdę wyższy poziom zainteresuj się zacierami i owocami. Do nich sprzęt, który masz jest w zupełności wystarczający. A możliwości właściwie nieskończone. Nie namawiam ani za ani przeciw - spirytus ma tę niezaprzeczalną zaletę posiadania 96+% ale też nudzi się bardzo szybko. Zrobisz oczywiście jak zechcesz ;)

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 12:57
autor: Szacho998
jpiwek pisze:Posiadam Elite, czyli to samo w wersji pionowej. Jak chcesz robić
dobry bimber czasami jakieś smakówki i spirytus.
to nie potrzebujesz automatyki a w ułamku jej ceny możesz mieć bardziej przydatną przy takich destylatach papugę. Jak odwrócisz priorytety, to dla wygody można się nad komputerem zastanowić.
Papugę posiadam zrobiłem sobie do PS'a

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 14:28
autor: guru114

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 17:53
autor: seneka
Ja natomiast chwalę sobie że mam i kolumnę i porstilla i półkową :) . Za kwotę miedzianej z regulatorem bierz z KO ale 70 mm. w tej cenie bedziesz miał bufor i olm. Sterownik dokupisz z czasem.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 31 gru 2017, 18:22
autor: Szacho998
A czemuż to namawiacie na KO tylko że względu na średnicę? Na PS'ie z miedzi mi się fajnie pracuje a na takiej dużej wydajności mi nie zależy. Chciał bym teraz kupić porządny sprzęt żeby potem już nic nie dokładać. Ponieważ na tym stracę, teraz jak bym brał sterownik to płacę mniej o 350 bo jest odliczony koszt zaworków i termometrów, które są zakładane w standardzie. Ale teraz też zacząłem myśleć nad kolumną półkową

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 11:17
autor: seneka
Pytaleś to Ci odpowiadamy. Ale oczywiście decyzja jest Twoja. To Ty masz być zadowolony :D .

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 11:40
autor: kwik44
Szacho, wiem, że świerzbi cię zakup nowej zabawki, każdy tak ma. Ale zanim wydasz te kilka tysięcy usiądź na spokojnie i zastanów się co chcesz pić. A później pod tym kątem dobierz sprzęt. Ja mam kolumnę rektyfikacyjną, ale uruchamiam ją teraz raz czy 2 razy do roku. Pozostałe destylaty idą na półkowej, a niedługo wrócę do najzwyklejszego pot-stila. Jeśli tego nie zrobisz - skończysz tak jak ja, zachłyśnięty początkowo spirytusem z kilkudziesięcioma litrami nalewek, które trzeba rozdać, bo albo nie ma czasu tego pić, albo zmieniły ci się gusta i nie chcesz tego pić... A zresztą nawet nalewki najlepiej smakują mi na destylacie żytnim z półkowej, mimo, że muszą dłużej dojrzewać.
Pieniądze zawsze zdążysz wydać. Więc wydaj je mądrze na to co faktycznie chcesz pić. Dodatkowo - sama półkowa to też nie jest rozwiązanie jeśli nie będzie towarzyszył jej kocioł z płaszczem i najlepiej mieszadłem. No niestety, inaczej będziesz mordował się z workiem filtracyjnym czy innym półśrodkiem, żeby nie przypalić gęstego...

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 14:21
autor: prolog1975
Sory ale ta cena za kolumnę fi 54 czy to z miedzi czy z KO z OVM w tej konfiguracji dla mnie to jakiś absurd. Zobacz co oferują inni, masz też spawaczy konstruktorów na forum napisz do nich doradzą co i jak.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 15:46
autor: Szacho998
seneka pisze:Pytaleś to Ci odpowiadamy. Ale oczywiście decyzja jest Twoja. To Ty masz być zadowolony :D .
Bardzo się cieszę że chcecie mi doradzić tylko proszę o jakieś argumenty poza średnicą OLM jest lepszy od OVM? jaka jest główna różnica ?

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 16:22
autor: kwik44
Jak udowodnił empirycznie kolega Kula, prowadząc jednocześnie odbiór OLM i OVM, destylat w OLM jest mniej zanieczyszczony niż ten sam odbierany z OVM. Szacho, więcej czytaj forum. I najlepiej nic nie kupuj na razie, za pół roku najwcześniej. To taka rada "z serca" ;) Nie będzie za tydzień kolejnego tematu "Wydałem kupę kasy, a nie działa mi, pomocy". Zgryźliwy dzisiaj jestem mimo, że trzeźwy (samokrytyka)...

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 16:31
autor: Pretender
To nie zgryźliwość ... to doświadczenie

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 18:25
autor: prolog1975

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 19:10
autor: seneka
I tu na targowisku ktoś w dobrej cenie aabratka Kuli wystawił

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: poniedziałek, 1 sty 2018, 20:06
autor: masterpaw2
Dodam tylko tyle, nie bójcie się kupować używanych sprzętów (pod warunkiem, że są one poprawnie wykonane), one się nie zużywają :ok:

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 21 sty 2018, 13:49
autor: tazy
Co do tego Thora 54mm z Cu z jakiej grubosci rury jest zbudowany 1.5mm czy 2? Przy srednicy 54mm jakie jest tempo odbioru 96%? Niech się wypowie ktoś kto tego używa:) oraz ile litrów wychodzi czystego 96 z kega 30 oraz 50l?

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 18 lut 2018, 11:18
autor: galbatarix
Nie chce tworzyć oddzielnego tematu więc zapytam tutaj. Też przymierzam się do kupna thora, ale tego największego na kegu 100l. Zależy mi głównie na spirytusie do nalewek chociaż smakówki też chciałbym na nim zrobić. Moje pytanie czy różnica między miedzią a ko jest duża w jakości destylatu? A i teraz pytanie z innej beczki, ostatnio czytałem na Wikipedii, że destylujac nastaw z cukru nie występuje metanol w przedgonie. Czy jest to prawda? Nie jestem oszczędny ponieważ wolę wylać więcej niż za mało.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 18 lut 2018, 16:33
autor: Kamal
Metanol głównie tworzy się przy fermentacji owoców.
Przy cukrze mogą być znikome ilości, ale są inne związki które lecą z przedgonami.
K.

Re: Kolumna Thor Elite LM/OVM

: niedziela, 18 lut 2018, 17:56
autor: seneka
Przy reaktyfikacji na kolumnie nie wyczujesz żadnej różnicy między ko i miedzią.