Strona 1 z 1

Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

: sobota, 16 gru 2017, 22:36
autor: Pietras1310
Witam wszystkich!!! Do sedna... Wino ze śliwek, 7 grudnia nastawiłem w balonie 15 L 2 kg śliwek, jestem zwolennikiem win na "dzikusach" i jak dotąd kombinacja jabłko-czarne winogrono czy nawet dzika róża dają efekty rewelacyjne. Higiena zachowana czyli owoce umyte, balon, lejek itp odkażony. Sprawa wygląda następująco: praca drożdży tak "solidna", że musiałem zamienić rurkę na wężyk bo piana dobijała do korka. Wszystko elegancko oprócz odoru (tego nie da się nazwać zapachem) jaj, typowy zgniły zbuk... Szukałem, czytałem ale nikt jakoś wprost nie opisuje co jest przyczyną. Domyślam się, że nastaw do wylania ale czy możecie podrzucić co robić a raczej czego NIE robić, żeby nie doszło więcej do takich sytuacji??

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

: niedziela, 17 gru 2017, 02:38
autor: masterpaw2
Póki co nie wpadaj w panikę, jeszcze nic straconego, przeczytaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/post16 ... ml#p169327
I powodzenia, napisz czy pomogło.

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

: niedziela, 17 gru 2017, 08:48
autor: Pretender
Podczas fermentacji nastawu niestety nie pachną fiolkami, surowcem. Wylać zawsze zdążysz, dofermentuj do końca, wtedy podejmiesz decyzje.

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

: niedziela, 17 gru 2017, 11:52
autor: lesu.pl
Mój wujek mawiał: właduj sliwki do beczki, zakryj szmatą i destyluj wtedy - kiedy będzie tak śmierdziało, że nie będziesz mógł koło beczki przejść. Sliwowicę miał wyborną. Ty robisz wino, ale drożdże te same i smród ten sam. Non plus ultra.

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji

: niedziela, 17 gru 2017, 13:04
autor: Pietras1310
Pretender zrobię tak jak mówisz... Zobaczymy co z tego wyjdzie i na pewno dam znać jako będzie efekt po pierwszym zlaniu. Dzięki wielkie wszystkim za info... Masterpaw2 na pewno przeczytam post :ok:

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

: niedziela, 7 sty 2018, 23:05
autor: Pietras1310
Witam w Nowym roku! Dzisiaj zlałem wino śliwkowe pierwszy raz znad osadu i jeszcze raz wszystkim dziękuję za rady bo już miałem wylać a tu się okazało, że fermentacja pięknie postępowała i po odorze zgniłych jaj pozostało tylko wspomnienie. Oczywiście na tym etapie typowy posmak drożdżowy ale cukier cały przerobiony na alkohol i doskonale wyczuwalne śliwki!!!

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

: poniedziałek, 8 sty 2018, 00:10
autor: masterpaw2
Na jesień, jak już będą owoce zrób wino nie z dwóch, a przynajmniej z 50kg śliwek i puść to na "rurki" - poczujesz prawdziwą ambrozje :ok:

Re: Ochydny zapach podczas fermentacji wina ze śliwek

: poniedziałek, 8 sty 2018, 00:16
autor: Pietras1310
Jak narazie działam stricte na winach ale kto wie;)