Strona 1 z 1

Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 21:21
autor: Pretender
Jakiś czas temu zaintrygował mnie wpis na temat targów odbywających się w USA, nazwy nie pamiętam. Była tam wzmianka o zbiorniku do starzenia, połączenie stali (w znacznej części) oraz drewna. Drewno było po bokach kwadratowego zbiornika. Pomysł bardzo fajny, bo nie każdego stać na drewnianą beczkę, tym bardziej kilka, poza tym można stosować różne gatunki drewna bez konieczności kupowania całej beczki. Małe beczki za szybko i za bardzo zadębią destylat, a duże to dużo „wsadu” i duży koszt. Dlatego zacząłem szukać podobnego rozwiązania. Na forum HD znalazłem wątek kolegi Badmotivator, w którym opisał jak zrobić beczułkę do starzenia z pojemnika hmmm gastronomicznego (bain-marie). Niestety w PL nie udało mi sie znaleźć takich pojemników, jedynie jakie były podobne to wiadra z ko. Ale wg mnie ścianki są pod zbyt dużym kątem. Pojemniki te były zamykane drewnianym krążkiem, wytoczonym o określonej średnicy. W deklu tym są dwa otwory, na dole zaworek by aliexpress, górny zakorkowany. Po uszczelnieniu (woda) zalewane destylatem. Ponieważ tak jak napisałem nie znalazłem takiego samego pojemnika, a wiadra były wg mnie nieodpowiednie wybór padł na rurę fi 220, długość odcinka 25 cm. Dekle zrobione z desek o grubości 18 mm nie sprawdziły się, dopiero te o grubości 25 mm były ok, beczułka po 3 dobach „uspokoiła” się. Teraz czas na destylat.
Wg Badmotivator, jeden taki dekiel wystarczy, aby zadębić kilka litrów destylatu.
Z pomocą kolegi Damiana - dziękuję bardzo - udało wykonać się prototyp Obrazek
Pojemność około 7,3l. Dużo i mało. Mało dla kogoś kto często gotuje, ale dla kogoś, kto to robi od czasu do czasu ilość wystarczająca. Wyselekcjonowany alkohol, nawet jeśli jest go więcej od razu wlewamy do „beczki”, którą kilka dni wcześniej przygotowaliśmy. Poza tym, przy tej konstrukcji mamy możliwość korzystania z różnych gatunków drewna, nie każdego stać od razu na beczkę w całości wykonaną z danego, interesującego nas drewna. Drewno oczywiście sezonowane, w moim przypadku każdy dekiel składa się z trzech elementów połączonych kołkami, bez kleju oczywiście. Zadziwiająco wszystko się trzyma. Dekle oczywiście należy odpowiednio przygotować tzn wg uznania opiec lub opalić. Korzystając z doświadczenia innych, wiadomo, że najlepiej uczyć się na błędach innych, dekle opiekamy tylko ze strony wewnętrznej. Ja nie opiekałem, jedynie opaliłem palnikiem. Oczywiście, trzeba popracować nad estetyką Obrazek

Link do forum HD
http://homedistiller.org/forum/viewtopi ... 24a773b8f9

Zdjęcia poniżej



Beczka zalana

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 21:52
autor: klepa
No, kurteczka, Pretendent... :respect: i :poklon; Jeśli efekt będzie wart zachodu, to mam garnek 20 l. i ile chciałbyś za taki dorobiony dębowy dekiel? :lol:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 22:27
autor: freek
Uszczelnienie to oczywiście poza dokładnością wykonania, tylko i wyłącznie pęczniejące drewno tak?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 22:43
autor: dibi
Wygląda fajnie, ale czy jest to na pewno ekonomicznie uzasadnione? Beczka 5-7 l - nie za duża, nie za mała - kosztuje 2,5 stówy. Jeżeli nie masz stali, drewna, ani spawarki, ile się da zaoszczędzić?

Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 22:50
autor: Pretender
freek
Tak, jedynie drewno i stal. Zobaczymy jak alkohol poradzi sobie w beczułce.

Dibi
Na upartego bez spawarki się obejdziesz. Nie musisz spawać mufy. Możesz zrobić otwór w dekielkach. I zaczopować go. Co do kosztów, to cena rury jest na Allegro, deski w pierwszej lepszej stolarni dostaniesz. Porównaj sobie
Troszkę umiejętności i voila ....
poza tym, raz dębina, raz jabłoń ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 23:12
autor: masterpaw2
Czapki z głów kolego, super robota.
Szkoda tylko, że na efekt końcowy trzeba czekać min rok :scratch:
Pamiętaj o obracaniu beczułki :P
Już szukam rury.......

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 23:23
autor: Doody
Wystarczy kupić rurę z drewna i produkcja beczek staje się łatwizną :mrgreen:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 24 paź 2017, 23:25
autor: Pretender
... a dekle ze stali? Hehe

Masterpaw2
Oczywiście, jak będzie trzeba to i będę obracał. Czas pokaże.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 07:28
autor: kwik44
Pretender, czy planujesz wymuszony ciśnieniem obieg destylatu? Bo do tego ten szpej bardzo dobrze się nadaje ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 12:42
autor: eldier
Z tego co pamiętam to rozmawialiśmy o kegu, a nie jakiejś takiej popirdólce :D Nie no szacunek :respect:
Widzę, że patent z deklami wstępnie się sprawdził. Robiłeś jakieś rowki czy coś, czy jedynie jest to dobrze spasowane?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 13:29
autor: Pretender
tak, dokładnie. Tylko tamto rozwiązanie wymagałoby znacznie większych środków finansowych ;)
Żadnych rowków, dekle takie jak na zdjęciach.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 15:57
autor: kudlatytraktor
Bardzo Extra :punk: Rozumie że gdyby miast dekli z celulozy całość wykonać z KO to do środka można napakować listewek wszelakich?
A w wersji eko sprawdził by się słoik, taki powiedzmy 5 litrowy z podkładką silikonową jako uszczelka?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 16:42
autor: masterpaw2
Kolego starzenie alkoholu z dębem w hermetycznym zbiorniku typu gąsior czy coś z KO, to nie to samo co beczka dębowa czy dzieło kol. Pretendera. Chodzi o "oddychanie" starzonego alko.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 16:46
autor: gary1966
Sam pomysł jest fajny :ok: , ale czy słoje w deklach nie powinny być ułożone prostopadle?
Podobno nasze browary kraftowe postarzają swoje RIS-y wstrzykując do "leżaków" czysty tlen i tak po 2-3 miesiącach mamy trunek jak po 1-2 latach leżakowania, czy któryś z kolegów próbował takiego "myku"?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 16:53
autor: Pretender
kudlatytraktor
to już nie będzie to samo. Gdyby tak miało być to wielkie koncerny właśnie w opisany przez ciebie sposób leżakowały swoje trunki ;)

gary
tak, masz rację, deski powinny być inaczej przygotowane. Jednak nie udało mi się dostać takowych. Jednak nie powinno mieć to wpływu na sam proces starzenia.
Dla zobrazowania o co chodzi

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 17:04
autor: klepa
Ja znalazłem tylko w jednym miejscu krótkie info, jakoby puszczanie tlenu pod ciśnieniem przez wysokie cylindry przyspieszało starzenie. Kiedyś myślałem jak by tu podłączyć szybkowar do sprężarki, ale z czasem pogodziłem się z... czasem. 8-)

Pretendent - jaki to dąb? Na allegro wynalazkiem, że np. w Ożarowie Maz. można kupić tarcicę z amerykańskiego. Kostki, szczapki, czy dekle można więc robić już pod burbony, rumy i inne paskudztwa.;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 17:07
autor: Pretender
Zwykły, najbardziej dostępny, szypułkowy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 17:25
autor: eldier
Biorąc pod uwagę to co wrzuciłeś, to deski dobrze są cięte, nie trzeba kombinacji z dzieleniem na ćwiartki. Wystarczy wybrać odpowiednie deski z środka, a skrajne użyć na meble, czy tam do kominka :P
examples-of-sawn-oak.jpg
O ile Twój obrazek dobrze to pokazuje, bo szczerze nie zagłębiałem się w to.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 17:32
autor: Zygmunt
Chodzi o kierunek rurek w drewnie- zobacz jak szczypane są klepki na beczki. Działać i tak będzie, tylko może podciekać.

W kwestii tlenu- napowietrzałem, nawet gdzieś na forum są fotki. Efektu dwóch lat w tydzień nie stwierdzono:)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 17:54
autor: Pretender
Eldier
taaaak, ale nie tak prosto jak może się wydawać. Będzie to kilka desek, a właściwie fragmenty ich. Ale tak jest to możliwe.

Zygmunt
Dokładnie tak jak napisałeś, z naciskiem na słowo "może" ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 18:17
autor: misiek35
Chyba mój 20 litrowy keg pójdzie na beczkę :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:31
autor: michal278
Tak jak kolega Zygmunt pisze, odpowiednio dobrane klepki mają przeciwdziałać ewentualnym wyciekom.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:34
autor: Pretender
Po 24 godzinach od zalania brak wycieków, nic nie ubyło. Chętnie zważyłbym, ale waga kuchenna tylko do 5kg a łazienkowa ...

misiek
Nie nada się.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:41
autor: michal278
Jeśli chcesz ważyć na łazienkowej to weź w ręce beczkę, a potem sam się zważ.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:46
autor: masterpaw2
Miszczu, nie żebym szydził ;) tylko zupełnie serio pisze, w pobliskim spożywczaku zważyć możesz, sklepowe wagi są chyba do 15 kg i są dość dokładne.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:49
autor: Pretender
michal278 pisze:Jeśli chcesz ważyć na łazienkowej to weź w ręce beczkę, a potem sam się zważ.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ehhhh
.... doprawdy, wiem jak „obsługiwać” wagę łazienkową ... tyle, że dokładność jest do dooopy. A tutaj przydałoby się coś dokładnego. Warto wiedzieć ile ubywa np przez tydzień.

Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 21:50
autor: Pretender
Oj master
Mam dygać do warzywniaka z rułą pod pachą?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 23:32
autor: Fiflak
Czy mógłbyś stary opisać wygląd tego ustrojstwa dokładniej? Wiem, że dziwnie to brzmi. Spróbuję się więc wyjęzyczyć. Chodzi mi o to, czy ta beczka hybrydowa styka się z podłożem drewnem, czy stalową krawędzią.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 23:37
autor: Pretender

Rura, w która „wbiłem” dwa dekle dębowe, każdy z 3 desek. Każdy dekiel ma 1” grubości. Wot, cała tajemnica ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 23:48
autor: Kawo
Tak dla jasności...Jak do kega nawrzucam opalonych listewek dębowych to nie uzyskam tego samego ?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 25 paź 2017, 23:51
autor: Pretender
Nie, Keg będzie zamknięty. A tutaj destylat „oddycha”.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 26 paź 2017, 11:27
autor: wawaldek11
Fiflak pisze:... Chodzi mi o to, czy ta beczka hybrydowa styka się z podłożem drewnem, czy stalową krawędzią.
Jak sobie postawisz tak będzie. Osobiście położyłbym rurę jak beczkę - dekielki oddychają pełną piersią :mrgreen:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 26 paź 2017, 13:48
autor: Pretender
Beczka Leży na "brzuszku", zerknij na zdjęcia w pierwszym poście.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 26 paź 2017, 14:06
autor: redhot
Wow super sprawa. Ile bedziesz leżakował?

Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 26 paź 2017, 14:30
autor: Pretender
Spróbuję rok, ale na bieżąco będę sprawdzał. Chociaż przy tej ilości dębu nie grozi to.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 14:32
autor: użytkownik usunięty
Świetna robota. Efekt napewno będzie zadowalający a mnie jeszcze interesuje cena. Mógłbyś zdradzić kosztorys;)?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 16:11
autor: Pretender
Cieżko ją podać, określić. Koszt rury, z jakiej wykonasz - Allegro, najłatwiej, złom - najtaniej. Drewno to groszowe sprawy. Jeśli jest możliwość wybrania odpowiednich desek super, jeśli nie to nie ma się czym przejmować, trzeba robić. Poza tym śmiało możesz wykorzystać inne gatunki drewna
Do tego możesz zastosować ... delikatny tuning. Całość w polerze, jakieś nóżki albo stojak, uchwyt, kranik lub szpunt. Możliwości wiele. Ciężko tylko wycenić swoją pracę. Ale jak robisz dla siebie to schodzi na drugi plan ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 16:45
autor: użytkownik usunięty
Ja już zamówiłem dwie rury. Mam nadzieję że będą ok bo jest tylko jedna aukcja ba allegro za 30zł


Edit... Nie sfinalizowałem. Nie jestem pewny czy rury kominkowe nadają się do spożywki. Mógłbyś wysłać link gdzie kupowałeś?

Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 20:49
autor: Pretender
Kupowałem lokalnie. Poza tym kominowe mają za cienkie ścianki.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 22:33
autor: seneka
Pretender moze mi umknęło ale chyba nikt. nie zapytał. Co tam wlaleś? Zboże? Pomysł genialny. Gratuluję.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 27 paź 2017, 22:35
autor: Pretender
Jabłuszko. To akurat miałem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 11:24
autor: Pretender
Praktyczne w tej konstrukcji jest to, że każdy może stworzyć własną „beczkę” pod swoją ilość urobku.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 11:39
autor: 275synio
Fajnie by było, jak by, pod tą Twoją beczkę, podpiąć pompę próżniową i zrobić podciśnienie... ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 11:40
autor: Pretender
Tylko po co ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 13:38
autor: 275synio
Tylko po to, aby skrócić proces starzenia...
Tak jak w tych zbiornikach z USA, których zdjęcia wrzucił 33Cezary jak był na targach.

Ale widzę że Kolega ma inne zdanie i kawałek rurki z drewnianymi dekielkami, więc przepraszam za wtrącenie się w temat, niepotrzebnie wspomniałeś o tym zbiorniku http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view

Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 13:45
autor: Pretender
Nigdzie nie napisałem jakie jest moje zdanie. Czytaj uważnie. Zawsze możesz zmajstrować taki zbiornik, sprawdzić to i podzielić się spostrzeżeniami. Poza tym zwróć uwagę na konstrukcje zbiornika, którego link wrzuciłeś, widzisz różnice? Gdyby to było takie, to wszystkie destylarnie, winnice tak by robiły, zgadza się?
Poza tym, nie wtrącasz się, jeśli chcesz napisać coś konkretnego to śmiało, ale nie w stylu „fajnie by było ...” konkretnie jak Ty to widzisz, co zmienić w konstrukcji, bo ta się nie nadaje.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 14:30
autor: 275synio
Wystarczyło by dorobić dekle 30mm (co by się nie zapadły, podczas usuwania resztek powietrza z konstrukcji), wkręcić zawór kulowy we wlew i udać się do pierwszego serwisu agd, tam mają pompy próżniowe.
Co do przemysłu, to już coraz częściej mówi się o braku materiałów na beczki i przez to cena beczek posza drastycznie do góry, więc te zbiorniki to przyszłość.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 29 paź 2017, 18:25
autor: Zygmunt
A gdzie konkretnie tak się mówi?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 16:51
autor: Pretender
Chyba nie doczekamy się ...
Mały apdejt
Sprawdziłem wagę beczułki na początku i dzisiaj. Pierwsze ważenie - 10,67kg. Dzisiejsze - 10,59. Waga ręczna, z dokładnością bywa różnie. Zauważyłem też, że w jednym miejscu drewno jest wilgotne, pachnie destylatem. Teraz obserwacja czy „plama” nie powiększa się.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 17:32
autor: Zygmunt
Beczki też podciekają, więc nawet jeżeli by się powiększała to nic strasznego. Widywałem szmaty na podłogach magazynów z leżakującymi beczkami:)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 17:35
autor: Pretender
Dziwi mnie tylko, że po kilku dniach pojawił się.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 18:47
autor: wiking
Zygmunt pisze:Beczki też podciekają, więc nawet jeżeli by się powiększała to nic strasznego. Widywałem szmaty na podłogach magazynów z leżakującymi beczkami:)
Jeżeli beczka jest prawidłowo wykonana, i zalana do pełna, to nie ma prawa nic podciekać, lub przeciekać. Podkładanie szmat? :hahaha: Gdzie Ty to widziałeś :scratch:.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 19:39
autor: sargas
Brawo za przecieranie nowych ścieżek. Trzymam kciuki.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 19:44
autor: Pretender
Podpatrzone na HD, troszkę inne wykonanie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 8 lis 2017, 21:14
autor: Zygmunt
wiking pisze:
Zygmunt pisze:Beczki też podciekają, więc nawet jeżeli by się powiększała to nic strasznego. Widywałem szmaty na podłogach magazynów z leżakującymi beczkami:)
Jeżeli beczka jest prawidłowo wykonana, i zalana do pełna, to nie ma prawa nic podciekać, lub przeciekać. Podkładanie szmat? :hahaha: Gdzie Ty to widziałeś :scratch:.
No tak, w idealnym beczkowym świecie pewnie tak jest, natomiast spotkałem się na przestrzeni lat z trocinami, szmatami, a nawet mąką. Nie dlatego, że beczki ciekły ze starości, czy zalewano niespęczniałe. Drewno pęka i za nim bednarz taką beczkę naprawi, ratuje się je "na szybko". Tutaj wrzucam album ze skanami poradnika dla winiarzy właśnie na takie przypadki:

https://imgur.com/a/EpBI3

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 10:04
autor: Pretender
Zastanawiam się, czy uzupełniać odparowaną cześć zawartości (niewielka ilość) czy odpuścić?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 11:20
autor: jaro11043
Widziałem taki patent u producenta Clmax Moonshine, z tym że starzenie trwało 24 do 48 godzin. Był to zbiornik ze stali nierdzewnej do pokrywy przymocowane były deski dębowe w pozycji pionowej zanurzone w destylacie i podłączone do prądu zmiennego. Według niego efekt był rewelacyjny, wystawił to nawet na targach i zdobył zamówienia. Postaram się poszukać, który to był sezon i odcinek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 11:26
autor: Doody
Próba dolewania "straty" kończy się zazwyczaj pogorszeniem destylatu. Przekonali się o tym "chytrzy" Szkoci, którzy chcieli na przestrzeni lat wyeliminować "dolę aniołów". W końcu dali za wygraną i ani nie izolują beczek ani nie dolewają ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 12:49
autor: wawaldek11
Pretender - dekle trzymają się tylko na wcisk, czy zabezpieczałeś je dodatkowo np. wkrętami? Bo przy wahaniach temperatury mamy spore zmiany objętości, a to przy szczelnie zamkniętym, pełnym pojemniku... Niestety, doświadczyłem tego przy napełnionej pod korek damie :(
Czy można dekiel zrobić z jednej dechy? Nie mam żadnej i jak będę szukał, to poszukałbym szerokiej ;)
No i gdzie szukać dech owocowych - czereśniowych, jabłoniowych, wiśniowych i śliwkowych?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 12:56
autor: Pretender
Dekle tylko na wcisk. Możesz mieć racje, jak wczoraj odkręciłem „korek” to po jakimś czasie pokazał się kolejny wyciek, który jednak szybko, kilka godzin, zniknął. Z tym, że temperatura była stała.
Wydaje mi się, że jedna deska nie będzie odpowiednia. Lepiej 2-3, ale zawsze możesz tą szerszą pociąć. Zwróć uwagę jeszcze na sposób pocięcia deski. Kilka postów wcześniej zamieściłem rys., koledzy również wskazali, że tak jest prawidłowo.
Gdzie szukać? OLX chyba najtaniej

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 13:05
autor: wawaldek11
Rury będę oglądał w przyszłym tygodniu, ale mam pytanie czy są one dokładnie okrągłe? Czy niekoniecznie i każdy dekiel trzeba dopasowywać indywidualnie.
Mam w planie kilka takich pojemników i rozejrzałbym się za tokarką :mrgreen:

Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 10 lis 2017, 14:40
autor: Pretender
Podejrzewam, że idealne nie są. Moje dekielki były obrabiane tylko nożem. Proponuje, chwile przed końcowym wymiarem działaj już tylko papierem, na koniec jak najdrobniejszy. I pamiętaj, deska 1”, nie mniej, odrobine więcej może być. Jeśli będziesz łączył deski pomiędzy sobą na kołki, Ja tak mam, to jeśli stosować klej to tylko mąka+woda. Ja mam bez kleju, kołki ciasno osadzone ... ale przy wbijaniu kołków oraz później desek może dojść do - nie wiem jak to nazwać - może odrobinkę zgromadzić się na granicy kołek-deska drewna i mogą powstać mikro szczeliny. Będziesz opiekał czy opalał?

Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 22 lis 2017, 20:19
autor: Pretender
Od pierwszego „ważenia” w dniu 30.10. Do dnia dzisiejszego ubyło 0,2kg. Nie wiem, czy to dużo czy mało. Temperatura pokojowa, zauważyłem, że od czasu do czasu drewno jest wilgotne, czasami nawet mokre. Nie wiem, czym to jest spowodowane, od dzisiaj będę zapisywał również ciśnienie. Pachnie odrobinę dębowo, kolorek delikatny.

Waldek
Ruszyłeś coś w temacie?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 22 lis 2017, 20:24
autor: Doody
Na pewno upiłeś :hahaha:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 22 lis 2017, 20:27
autor: Pretender
No właśnie nie, z bólem serca, po sprawdzeniu kolorku, zawartość kielicha wlałem spowrotem do beczułki ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 02:18
autor: masterpaw2
Hahahahahaha, kolego Pretender też tak zawsze mówię :D, a dziwnym zrządzeniem losu co rusz zauważam braki tu i ówdzie........, ale to przecież janioły :pije:

A tak na poważnie, 0,2kg na przełomie niespełna miesiąca z tak niewielkiej pojemności to raczej spory ubytek. Bardziej obstawiam na mikro wyciek, niż na oddychanie destylatu.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 08:24
autor: wawaldek11
Pretender - u mnie prawie wszystko mocno rozciąga się w czasoprzestrzeni :D
Rury ø 220x300 (ok.) zamówione w ilości kilku sztuk - nie mniej jak trzy. Jak rury będą okrągłe, to odwiedzę innego rzemieślnika z tokarnią - chciałbym do pierwszej rurki wytoczyć dekle z jednej dechy.
Jaką masz poduchę powietrza w baniaczku? Bo może zbyt mała jest powodem wycieków. Jak pod korek zalałeś i szczelnie zamknąłeś, to przy zmianach temperatury płyn musi znaleźć sobie ujście.
Moczy się na styku drewna z rurą czy między deskami?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 13:40
autor: masterpaw2
wawaldek11 pisze: Jaką masz poduchę powietrza w baniaczku? Bo może zbyt mała jest powodem wycieków. Jak pod korek zalałeś i szczelnie zamknąłeś, to przy zmianach temperatury płyn musi znaleźć sobie ujście.
I to z pewnością będzie przyczyną wycieków :scratch:

Dysponuje niewielką 2l beczułką po wódce dębowej, stoi sobie zalana po brzegi destylatem na szafce w kuchni, czyli dość wysoko. Któregoś razu, gdy używałem wczystkich czterech palników, z kranika beczułki zaczęło dość mocno kapać dobro. Wysoka temperatura pod sufitem zrobiła swoje i destylat znalazł sobie ujście, w moim przypadku przez kranik.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 13:43
autor: Pretender
Zalana była pod korek. Troszkę do chwili obecnej odparowała. Będę zapisywał teraz ciśnienie, może i ono jest przyczyną.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 13:46
autor: masterpaw2
Może pomogło by postawienie jej w miejscu gdzie skoki temperatury są minimalne, jakaś szafka przy podłodze?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 23 lis 2017, 18:59
autor: Pretender
Temperatura stabilna, to pewne

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 25 lis 2017, 15:10
autor: Pretender
Ja tylko uda mi się "zrobić" kolejne dekle i pociąć rurę - kolega glaca :respect: - powstanie następna beczułka, tym razem z pieczonym drewnem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 25 lis 2017, 15:19
autor: masterpaw2
Czyli tym razem dekle będą jednostronnie opiekane, nie opalane?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 25 lis 2017, 15:21
autor: Pretender
Tak, dokładnie. "maszynka" do opiekania już jest, parametry również ustalone. Ale ... może ... do środka "zawędruje" niewielki kawałek drewna z jabłoni, opalony ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 25 lis 2017, 23:23
autor: wawaldek11
Co za maszynkę do tostowania zmajstrowałeś?
Nie myślałeś o całych deklach z owocowych desek - np. jedna ze śliwy, druga z jabłoni - zestawienia dowolne :)
Zrobiłem rozpoznanie na olx - jest tego trochę: https://www.olx.pl/oferty/q-deski-owocowe/

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 02:25
autor: Pretender
Grill elektryczny
Na wszystko przyjdzie czas i pora

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 02:54
autor: wawaldek11
Ja myślałem o żelazku, tylko kuźwa ono ma kanały na parę w stopie. Będą białe ślady :o
Majster ma dzisiaj pociąć rurę. Pracuje piątek - niedziela w zakładzie spożywczym i może remontować gdy linie stoją.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 02:57
autor: Pretender
Szukaj grilla na olx, albo innego ustrojstwa z płytą grzejna i termostatem. Ja znalazłem za 30 zł, funkiel nówka sztuka, w moim mieście, na moim osiedlu. Zwróć uwagę, aby płyta była płaska, nie karbowana.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 03:03
autor: wawaldek11
Mam z ryflowaną płytą, ale może da się odwrócić? Nie pamiętam co ma z drugiej strony.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 03:04
autor: Pretender
Kombinuj panie, kombinuj ...
Ps
Spać nie możesz?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 03:08
autor: wawaldek11
Przez tyle lat naspałem się :mrgreen:
Późno wstaję i późno idę spać.
A Ciebie co męczy po nocy?

Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 26 lis 2017, 03:12
autor: Pretender
No proszę, taki to pożyje.
A co do robienia dekla z jednej deski, nie wiem czy podczas opiekania nie zdeformuje się. Z drugiej strony, może to się udać, średnica nie jest duża. Dodatkowo, odpadały by jedno lub dwa miejsca potencjalnych wycieków. Ale wszystko jest do sprawdzenia.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 gru 2017, 19:12
autor: wawaldek11
Rurki dotarły:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 gru 2017, 19:13
autor: Pretender
Ładne mi „rurki” działaj dalej

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 gru 2017, 23:34
autor: janik
Jakie średnice wybrałeś? Tak ja napisałeś czyli fi 220, a jak jest z centrycznością tych rur?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 00:05
autor: wawaldek11
Wewnętrzna 200mm. Długość 320. Takie majster miał, to i pociął. Myślę, że pojemność ok. 8l będzie dla moich prób optymalna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 00:58
autor: herbata666
Centryczność rur to istna loteria, nieraz jest ok a nie raz potrafi uciekać nawet 2-3mm (rura 254mm). Temat bardzo ciekawy, sam posiadam 2-3 metry z tego co pamiętam rury 219mm( średnica z której akurat nic nie robimy), więc powoli noszę się z zamiarem wykorzystania jej do zrobienia kilku beczułek :D.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 01:53
autor: masterpaw2
To jeśli Ci zostanie kawałek rurki z tych "kilku" beczułek, to chętnie się uśmiechnę(skoro zalega) :bicz: :D

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 02:16
autor: Pretender
Wytoczony dekielek „wymusi” centryczność. Ważniejsze jest aby krawędzie nie miały żadnych uszkodzeń.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 03:24
autor: masterpaw2
Uszkodzeń jak uszkodzeń, byle by były delikatnie złamane krawędzie od wewnątrz rury, wtedy wbijany dekiel "ułoży pod siebie" rurkę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 12:32
autor: wawaldek11
Pomierzyłem - wielkiego "jaja" nie ma - odchyłki do 0.5mm. Rurka ze szwem( z szefem jak mawiają niektórzy :mrgreen: ).
Zastanawiam się jak przygotować rurę przed złożeniem - najlepiej chyba wytrawić?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 gru 2017, 12:33
autor: Pretender
Tak byłoby najlepiej

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 29 gru 2017, 20:40
autor: użytkownik usunięty
I ja się pochwale. Dekle w jednym kawałku opalone palnikiem, grubość 3cm. Poj beczki ok 6L. Z zewnątrz przetarte delikatnie olejem lnianym. Nie wpływa to na destylat , testowałem na beczkach.
Obrazek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 29 gru 2017, 22:25
autor: Pretender
Brawo Ty! Jak masz możliwości to zważ beczki, będziesz obserwował ile odparowało. 3 cm to max wg mnie, lepiej 1”.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 29 gru 2017, 23:22
autor: wawaldek11
Fajne antałki :ok:
Ręcznie dopasowywałeś, czy np. toczenie? Jak ze szczelnością? Myślę, że pozowały zalane ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 29 gru 2017, 23:39
autor: użytkownik usunięty
Dałem do stolarza dorobił mi tak , że ciasno pasowały i od początku były szczelne. 2.5cm jest proste a 0.5 podtoczone zeby ladnie wchodzilo. Mam plan za dwa tyg odkorkowac i uzupełnić. Z waga dobry pomysł.
@Pretender jak przygotowałeś samą stal pod beczke?
@Waldek , oczywiście,że zalane , pod korek. Nie spodziewam sie wycieków - są dobrze zabite, boję się o ewentualne odkształcenia jeśli dąb się napije. Zobaczymy te dwie to testowe jak będzie ok zalewam reszte.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 30 gru 2017, 01:28
autor: wawaldek11
W kolejnych antałkach możesz spróbować zamiast opalania palnikiem tostowania np. żelazkiem.
Sam mam taki plan, ale sprawy popchnę po 20 stycznia.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 30 gru 2017, 11:25
autor: użytkownik usunięty
Jakoś mnie to żelazko nie przekonuje. Już lepiej zrobić to na kuchni starego typu z paleniskiem jak ktoś ma dostęp. Po kolejnej nocy nie widzę nawet kropli.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 30 gru 2017, 11:26
autor: Pretender
Grill elektryczny, z płaską powierzchnią grzejną. Szukaj na olx. Niedługo wrzucę kolejne fotki.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 2 sty 2018, 00:19
autor: Hashu
A co myślicie o mniejszych pojemnościach rur? Np. rura 100 i długość 50 cm, dałoby to jakieś 3l pojemności. Co wy na to? Ale i tak ez testów chyba będzie ciężko wyliczyć jakiś słuszny stosunek :/ I co byście powiedzieli na to, żeby zrobić dekle z deski po beczce z dużej destylarni?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 2 sty 2018, 16:00
autor: użytkownik usunięty
Nie widzę przeciwskazań. Może być i 3l. Dekle muszą być szczelne..sam musiz spróbować, chociaż każdy stolarz dorobi bez problemu. Rura według moich oczekiwań powinna być lepsza do małych pojemnosci. Podobno trunki trzyma się w dużych beczkach ponieważ tak owe zachowują nalepszy stosunek ilości cieczy do pow. styku z dębem a w małych jest on duży. Ale to trzeba sprawdzić samemu.

Od Siebie to polecam Ci jednak kupić kilka kawałków większych rur- szkoda po roku mieć tylko 3L dobrego trunku :odlot:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 2 sty 2018, 18:30
autor: Pretender
Hashu pisze:A co myślicie o mniejszych pojemnościach rur? Np. rura 100 i długość 50 cm, dałoby to jakieś 3l pojemności. Co wy na to? Ale i tak ez testów chyba będzie ciężko wyliczyć jakiś słuszny stosunek :/ I co byście powiedzieli na to, żeby zrobić dekle z deski po beczce z dużej destylarni?
Bez testów wyliczysz ratio. Zerknij do tabelki

http://alkohole-domowe.com/forum/post13 ... ml#p139903

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 sty 2018, 10:23
autor: Pretender
Zobaczcie jak wyglada procedura przygotowywania dekli w wykonaniu Badmo

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... hgOznPQfR3

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 sty 2018, 22:40
autor: ralphinistrator
Kurde z takim zapleczem to robiłbym jak dziki

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 8 sty 2018, 17:56
autor: jpiwek
Jakiejś super tehcnologii nie mają, bez problemu do odtworzenia w lepiej wyposażonym domowym warsztacie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 8 sty 2018, 22:13
autor: michal278
Tych kilka narzędzi, mimo że nie mam stolarni, znajdzie się u mnie. Zamiast biszkoptów wolę używać kołków. Extra za to pomysł z użyciem garnka.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 12 sty 2018, 11:57
autor: użytkownik usunięty
A jakie koledzy widzicie zalety robiąc w trzech części?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 09:54
autor: Pretender
Mniejsze prawdopodobieństwo, że deska się wypaczy, połączenie trzech desek będzie bardziej trwałe, jednocześnie szczelność będzie zachowana.

Ps
Niedługo kolejne „boje”, deski już upieczone, pozostało odpalenie, i wytoczenie krążka.

Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 11:21
autor: Pretender
Waldi, a jak Twoje beczułki?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 11:46
autor: użytkownik usunięty
Myślałem, że macie na myśli lepsze parametry pod względem starzenia. Chciałbym jednak bez uszczypliwości zapytać na podstawie czego taki wniosek? Moje w jednym kawałku póki co zachowują się perfekcyjnie , nie posiadają plam na zewnątrz , są szczelne i nie wyboczone może czas to zweryfikuje ale napewno łatwiejsze są w wykonaniu.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 11:49
autor: Pretender
Wykonanie nie ma znaczenia, jedne i drugie równie prosto się wykonuje. Co do starzenia hmmmm chyba nie ma to wpływu. Odbije piłeczkę ... dlaczego producenci beczek nie robią dekli z jednej deski?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 14:57
autor: wawaldek11
Bo raczej nie da się pozyskać dechy na dekiel z całkowicie poprawnym ułożeniem słojów.
A moje beczułki czekają na wysłanie (wcześniej dogadanie) do kolegi, który wspawa nyple i wytrawi. Może też jakiś uchwyt i nóżki, by równo stały ;) . Następnie prześle do kolejnego, który dorobi dekle , powrót do mnie, tostowanie i próby. Szukałem na miejscu pomocy, ale byłaby tylko cząstkowa.
P.S.
Posprzątałem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 15:02
autor: użytkownik usunięty
Ciekawe pytanie jeżeli chodzi o producentów beczek, sam jestem ciekaw. Natomiast kwestia ułożenia słojów. Więc jak je układać ? Bo tak się domyślam, że to nie kwestia szczelności.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 15:06
autor: Pretender
Zerknij tutaj
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_ ... are_type=t

Waldi
Jak się nie da jak się da. Kolega Badmo szerokie deski tnie na trzy części. Mnie się wydaje, że element złożony z kilku będzie wytrzymalszy, łatwiejszy w obróbce.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 15:28
autor: michal278
Jest jeszcze jedna sprawa. Szeroka deska 30cm podczas schnięcia kurczy się o dobry cm. Gdy zaś spęcznieje może aż popękać. Kolejna sprawa koszt materiału. Łatwiej wybrać wąskie deski i odrzucić sęki niż szukać takiej powiedzmy 50cm i więcej bez sęku. Na wcześniejszym filmie było pokazane użycie biszkoptów do łączenia drewna, ciekawe czy takie wstawki bukowe nie dadzą nie pożądanych aromatów? Kolejna sprawa czy po czasie nie rozpadną się. W połączeniach na obce pióro używa się takich biszkoptów bo dobrze wciągają klej. Biszkopt taki jest robiony z prasowanego buku. Kolejne pytanie czy dekle w beczkach, te prawdziwe beczki, nie mają własnego pióra do połączeń?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 16:58
autor: Pretender
Zależy to od producenta. Widziałem dekle robione na pióro-wpust.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:08
autor: redhot
Są też dekle z jednego kawałka. Tutaj moja najmniejsza beczka do serowowania po rozebraniu:
Obrazek

Obrazek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:12
autor: Pretender
Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby robić takie dekle. Może kiedyś spróbuję i Ja. Ale na tą chwilę idę w trzy deski

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:26
autor: redhot
A tak zupełnie na boku, to w Auchan kupiłem garnek ze stali KO za 21 złotych za 18 litrów. Jak masz stolarza, co robi te dekle na wymiar to zamówiłbym taki na 297mm.

Obrazek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:30
autor: Pretender
Niezła cena, z tym że ścianki pewnie cienkie? A co do dorobienia dekla na odległość, to ciężka sprawa.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:55
autor: redhot
Powiedzieć o nich cienkie, to jak nazwać cole zdrową, one się wgieły na etapie wkładania do koszyka w sklepie. Widywałem grubsze reklamówki, no ale CCC, cena czyni cuda. Do takiego zastosowania powinien się sprawdzić ale niestety stolarza za bardzo nie mam. Może niedługo praca zawiedzie mnie do zakładu, który takowego posiada i za pare tygodni sobie o tym przypomnę no albo poszukam po porstu na allegro.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 19 sty 2018, 22:57
autor: Pretender
Skoro są aż tak cienki to nie warto. Jak deski napęcznieją to mogą rozerwać garnek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 00:16
autor: Szlumf
Dekiel nie musi wchodzić w garnek. Uszczelka silikonowa na rant i może być zwykły kawał dechy. A najlepiej obciąć dno i 2 kwadraty z dechy ściągnięte 4 prętami gwintowanymi. Tylko do wypalania trzeba zrobić jakiś szablon by obszar zwęglenia miał mniejszą średnicę niż garnek. Może nie będzie zbyt eleganckie ale będzie działało.

Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 00:50
autor: Pretender
Jesteś pewien, że to zadziała? Zadałem takie pytanie na HD, koledzy odpisali, że nie jest to dobry pomysł, z uwagi to iż ranty są odkryte, będą występowały znacznie większe straty niż przy standardowym osadzeniu dekli. Ale wszystko jest do sprawdzenia. Jednak akurat ten garnek, z uwagi na cienkie ścianki, osłabiony jeszcze przez odcięcie dna zdeformuje się i rozszczelni. Jeśli już to do tego rura będzie odpowiedniejsza.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 08:49
autor: Szlumf
Zadaj tam pytanie czy ktoś to sprawdził przy prawidłowym układzie słoi w deklu i o ile większe są te straty. Ranty można powlec silikonem co ograniczy straty. No i pytanie czy większe straty nie wpłyną pozytywnie na proces starzenia?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 12:11
autor: manowar
Taki sam garnek mam - tylko 18l do robienia piwa. Cienki jest prawie jak papier - blacha się ugina pod palcem - ale kilka warek już przetrwał i wszystko z nim jest OK. Na tej promocji można kupić też czasem garnki TADAR - też pojemność 17 - 21l bardzo bardzo przyzwoite - ze 3 lata temu wychaczyłem dwa po 50 pln / sztuka.
Ale wracając do rzeczy - można chyba dekiel zrobić z połączonych dwóch części - jedna o średnicy garnka druga szersza i takie coś ściągać.
Ja też podpytam od siebie - w piwnicy leży mi rura wkład kominowy - też cienka, ale może by dała radę - co myślicie?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 12:20
autor: Pretender
Przy precyzyjnym wytoczeniu dekli powinno się udać, czy to z garnkiem czy to z rurą kominową. Ja jednak nie ryzykowałbym. Powiem tak, jak nie spróbujesz to się nie przekonasz oczywiście relacja zapracowana mile widziana.
Ale szkoda kombinować, skoro można kupić rury ko, w niezłych pieniądzach.
Aha, jeszcze jedna rzecz. Trzeba pamiętać o ratio, objętość naczynia i powierzchnia dekli. Przy 21 l garnku może być nieodpowiedni. Matematycznie to nawet 5-7 beczułka wykonana tą technologią ma za mało drewna. Ale lepiej w tą stronę niż po miesiącu mieć drewniany destylat. A tak jest pewność, że po roku nie przededniu.

Ps
Kusi mnie, aby w beczułkach „pomoczyć” najpierw np wino z dzikiej róży, albo nalewkę ... master ... może wyjść coś ciekawego.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 23:30
autor: użytkownik usunięty
Co do wina to napewno da ciekawe efekty. Czy rura kominkowa może być użyta do naszego celu?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 20 sty 2018, 23:31
autor: Pretender
Wg mnie nie, jest za cienka. Ale może warto sprawdzić to?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 21 sty 2018, 22:36
autor: michal278
Ten garnek ma masakrycznie znitowane rączki. Jeśli się odetnie garnek na wysokości rączek, to mało go zostało. Sam kupiłem taki ostatnio, ale do celów kulinarnych. Można tylko jeden dekiel zrobić zamiast dwóch i użyć garnek z dnem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:03
autor: użytkownik usunięty
Ale pod względem zdrowia natury BIO alkoholu itp. Czy taki material się nadaje do kontaktu z alko?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:04
autor: Pretender
Jeśli jest z ko to oczywiście

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:09
autor: użytkownik usunięty
Wpadłem n pomysł , iż można w deklach porobić rowki odpowiadające sobie i powkladać pomiedzy kawałki dębu jakby dwa dekle było by za mało

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:12
autor: Pretender
Jeszcze raz ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:16
autor: użytkownik usunięty
Robisz np prostokątny rowek w jednym deklu i w drugim naprzeciw siebie i przy skladaniu beczki umiejscowiasz w nich kawałek dębu oczywiście ciasno pasowany. Nie wiem czy to wogole ma sens , musze sprawdzić czy same dekle odpowiednio zadębią.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 22 sty 2018, 13:20
autor: Pretender
Nie ma sensu, możesz wrzucić luzem do beczki, będzie to samo. A co dębienia, nie powinno się przedębić, masz tabelkę, weź kalkulator w rękę i przelicz. To tylko teoria, ale jakieś porównanie będzie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 sty 2018, 22:20
autor: redhot
Nity są szczelne. Przeglądając pozycje papierowe znalazłem takie coś o deklach:
Obrazek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 sty 2018, 22:22
autor: Pretender
A po co nity?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 sty 2018, 22:25
autor: redhot
O to mi chodziło:
michal278 pisze:Ten garnek ma masakrycznie znitowane rączki.
Są szczelne ale zauważyłem że kolega michal zwykle wie lepiej. :twisted:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 sty 2018, 22:26
autor: Pretender
Haha, o to chodziło

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 24 sty 2018, 21:14
autor: michal278
Jeśli dorobić nóżki, to by się przydało te uszy wywalić. U mnie średnio są szczelne, a wybrałem najlepszy z garnków. Pytanie z czego te nity?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 29 sty 2018, 20:25
autor: ralphinistrator
Czy ktoś obczajał możliwość zrobienia beczułki z wkładu do kociołka podgrzewające go zupy ? Dostępne o pojemności 10l w cenie ok 100zlObrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 29 sty 2018, 21:54
autor: Pretender
To jest chyba właśnie bain-marie, z tego robią na HD. Ale kwota 100 jest nie do przyjęcia, poza tym na 10l będzie mało drewna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 29 sty 2018, 22:52
autor: eldier
Sprawdzałeś może jakoś ostatnio co tam w "beczułkach" słychać? Jakieś wycieki? Ubytki wagowe?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 29 sty 2018, 23:04
autor: Pretender
Tak, w miarę możliwości sprawdzam. Na samym początku było założenie, żeby nie ruszać, nic a nic. Nawet jeśli będą wycieki. Na początku było Ok, bez wycieków, później okazało się, że jednak jeden jest, pomiędzy deklem a rurą. Miałem nie ruszać ale ... obróciłem beczkę i nie leci. Mam już materiał na uszczelnienie, wolna chwila i przetestuję. Ubytki wagowe są, szczególnie przed obróceniem beczułki. Po tym już jest stabilnie. Zauważyłem ciekawą rzecz. Nie jest to taki zwykły wyciek, ale w niektórych momentach zbiera się lepka masa, która słodko pachnie, bardzo przyjemnie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 06:02
autor: michal278
Ja miałem podobny wyciek, tylko przy zwykłej beczce, wsad był z kukurydzy a wyciekało coś gęstego i mega słodycz.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 11:11
autor: wawaldek11
Te słodkie wycieki, to wg mnie koncentrat starzonego trunku ;)
Po prostu sączy się alkohol przez dębinę ługując, to co lubimy, odparowuje i powstaje zagęszczona esencja.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 12:19
autor: eldier
Należałoby to zbierać i później użyć jako zaprawki, akurat jest na topie taki temat :D http://alkohole-domowe.com/forum/topic16873.html

No to właśnie rozwiązaliśmy problem manowara :D Jakaś flaszka się chyba należy :P

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 12:36
autor: wawaldek11
Najlepsza jest flaszka... ...wspólnie osuszona :mrgreen:
Muszę pooglądać swoją beczkę z rumem, która lekko moczyła się, ale nie zbierało się tam dużo koncentratu.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 12:39
autor: użytkownik usunięty
Kurcze u mnie ani kropelki. Ciekawe jest czy to dobrze czy źle. Może dekle 1.5cm by wystarczyły... Probował jiż ktoś trunków z beczek?

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 15:16
autor: Pretender
1,5 cm dekle za cienkie. W pierwszej wersji miałem takie wytoczone, nie dały rady. Woda wlana do środka - doopa, beczka zalana wodą i w pojemniku pod wodą - doopa. Dopiero 1” było dobrze. Kolejne klepki będę celował w 1 1/8”.
Hehe, tego koncentratu to jest kropla ...
Tomaszu, tak daleko mieszkasz, że nie wiem czy w końcu uda się napić razem

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 16:22
autor: użytkownik usunięty
Ale Ty robiłeś próby z 3ch kawałków, w jednym może będzie inaczej.

Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 16:26
autor: Pretender
Zgadza się. Ale jeśli grubość nie miałaby znaczenia, to beczki byłyby z cienkich klepek, a tak nie jest. Wydaje mi się, że nie ma co kombinować z grubością klepek. Min 1”. Jak ktoś chce „oszczędzać” to proponuję damę z wiórkami żart oczywiście.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 21:14
autor: ramzol
Eee nie wiem czy "dama z wiórkami" to oszczędność. Prędzej czy później zrobi sie z niej żona i dalej to juz wszyscy wiemy. Nie zaoszczędzisz :mrgreen:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 21:17
autor: Pretender
Ja to wiem, Ty to wiesz. Ale zaczynają kombinować, jak taniej ... taniej to wiórki tylko

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 21:26
autor: użytkownik usunięty
Pretender pisze:Ja to wiem, Ty to wiesz. Ale zaczynają kombinować, jak taniej ... taniej to wiórki tylko Obrazek
Dziwne wnioski wyciągasz. Jakbyś miał problem z czytaniem ze zrozumieniem.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 30 sty 2018, 21:29
autor: Pretender
Od razu dziwne, z jakiego powodu chcesz stosować deski 1,5cm?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 11:27
autor: użytkownik usunięty
Zastanawiałem się czy grubość deski ma wpływ jedynie na szczelność , czy może korzystnie wpłynąć na starzenie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 11:42
autor: ralphinistrator
Tak z ciekawości w jakiej cenie kupowaliście rurę na beczułki? Najtaniej jak udało.mi się znaleźć to 190zl/m średnica 219mm.
Dobra cena czy można taniej?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:16
autor: masterpaw2
Można taniej, uderzaj do kol. kasander. Co jakiś czas wystawia w dziale targowisko różne przydatne w naszym hobby elementy z KO.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:20
autor: Pretender
Lucent36 pisze:Zastanawiałem się czy grubość deski ma wpływ jedynie na szczelność , czy może korzystnie wpłynąć na starzenie.
Szczelność zapewnia już 1”, sprawdziłem, że 15 mm nie dało rady. Grubość dekla jest ważna, ale nie tylko szczelność jest porządane. Im większa grubość tym mniejszy kontakt destylatu z powietrzem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:22
autor: użytkownik usunięty
I o to mi chodziło, że Ty sprawdzałeś dla dekla zrobionego z 3części. Dla dekla z jednej może by się to udało a proces starzenia na tym zyska a nie portfel;)

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:24
autor: Pretender
W jaki sposób ma zyskać portfel? Łatwiej i taniej dostać 3 cieńsze deski niż jedna grubsza.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:44
autor: Trener
W jednym z odcinków Bimbrowników postarzali destylaty symulując pory roku. Za dnia na słońce, na noc do zamrażarki. I tak przez 5 dni. W cieple drewno pęczniało i wchłaniało alkohol, w mrozie oddawało go wraz z aromatem (albo na odwrót). Ciekawe czy tu ta metoda również by się sprawdziła? I jakie byłyby efekty?

Re: RE: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:47
autor: użytkownik usunięty
Pretender pisze:Zgadza się. Ale jeśli grubość nie miałaby znaczenia, to beczki byłyby z cienkich klepek, a tak nie jest. Wydaje mi się, że nie ma co kombinować z grubością klepek. Min 1”. Jak ktoś chce „oszczędzać” to proponuję damę z wiórkami Obrazek żart oczywiście.
To była odpowiedz na tego posta. Bo nie chodziło mi oszczędności. Albo ja nie rozumiem o czym pisałeś.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:47
autor: Pretender
Nie wierzę w takie przyspieszanie. Jedynie czas jest najlepszym wyjściem.

Lucent
Gdzieś się rozminęliśmy

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:54
autor: janik
ralphinistrator pisze:Tak z ciekawości w jakiej cenie kupowaliście rurę na beczułki? Najtaniej jak udało.mi się znaleźć to 190zl/m średnica 219mm.
Dobra cena czy można taniej?
Pytasz i masz: https://www.olx.pl/oferta/rury-ze-stali ... 62ca02f525
Sprzedawca ma różne średnice rur które nas interesują a cena bardzo dobra :klaszcze:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 16:56
autor: Pretender
Dzwoniłeś? Coś mi się wydaje, że ta cena nie dotyczy tej średnicy. Faktyczna cena powala na kolana ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 17:07
autor: janik
Rozmawiałem ze sprzedawcą i cena dotyczy rury o średnicy 304 mm za 1,5 mb.
Ma również mniejsze średnice rur. :)

Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 17:08
autor: Pretender
Hmmmm jak Ja dzwoniłem to było inaczej. Ale jeśli tak to faktycznie, cena rewelacyjna, tylko brać

Ps
I to jest na pewno ten sam koleś.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 17:49
autor: spawacz
Witam. Jako że temat mnie zaciekawił i przy okazji wykonywania zlecenia znalazłem i stałem się posiadaczem materiału typu rurka 220x3 gatunku dobrego(316) o długości pozwalającej mi wykonać 5 szt 8,5 litrowych beczek nierdzewnych. Mam pytanie co do dekli. Zdobyłem deskę dębową o wymiarach 2500x250x30 tylko że bardzo starą. Nie jest jakoś specjalnie sfatygowana jak na swoje 60 lat. O wieku zapewniał mnie poprzedni właściciel a że drzewo to ja tylko pale w piecu uwierzyłem mu. Czy tak stara deska się nada? Czy możliwe że może przenieść do trunku nie tylko garbniki i taniny ale inne zapachy ?Deska leżała na strychu fakt suchym ale lekko stęchłym. Czy taki czas sezonowania nie jest lekko przesadzony? Chciał bym wykonać dekle w całości ale rozważam również pocięcie deski prze frezowanie tak by powstały takie zamki jak np w panelach podłogowych tylko większe. Czy takie rozwiązanie będzie dobre? Planuje palnikiem zwęglić wewnętrzne części dekli. Pozdrawiam.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 17:51
autor: Pretender
Z takich starych nie robiłem
Co do robienia wpustów, to wg mnie szkoda czasu. Wystarczą kołki, lamelki.

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 19:58
autor: ralphinistrator
masterpaw2 pisze:Można taniej, uderzaj do kol. kasander. Co jakiś czas wystawia w dziale targowisko różne przydatne w naszym hobby elementy z KO.
Dziękuję za nakierowanie, teraz tylko poszukać stolarza do wycięcia dekli

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 20:50
autor: masterpaw2
janik pisze:Pytasz i masz: https://www.olx.pl/oferta/rury-ze-stali ... 62ca02f525
Sprzedawca ma różne średnice rur które nas interesują a cena bardzo dobra :klaszcze:
No niestety nie jest tak słodko, rozmawiałem przed chwilą z gościem, i cena to faktycznie 125 PLN ale za 0,5m odcinek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 lut 2018, 20:52
autor: Pretender
Zareklamuję kolegę Ksander, szybko i co najważniejsze tanio. Polecam, jeśli szukacie rur lub innych doopereli.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 17 lut 2018, 12:14
autor: ralphinistrator
Skorzystałem więc z reklamy ;-) wszyscy idą w beczki idę i ja.
Teraz muszę tylko pomyśleć jak zrobić opalanie/opiekanie nie mając ani grilla elektrycznego ani palnika. Jakieś sugestie ? Piekarnik ? Ognisko ? ;-)Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 17 lut 2018, 12:44
autor: użytkownik usunięty
Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/quote]Cześć
Wyglądają identycznie jak moje;) A masz kuchenke gazową?
http://allegro.pl/palnik-gazowy-lutlamp ... 63144.html


Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytujemy posta poprzedzającego w całości.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 17 lut 2018, 12:50
autor: wawaldek11
Można rozpalić ognisko na deklu ;) Albo pokryć rozżarzonymi węglami z grilla. Tylko postaraj się zabezpieczyć brzeg dekla, np. folią aluminiową. Przy wypalaniu beczek wręb zabezpiecza się glinką.
Nie wiem, czy nie sprawdziłaby się opalarka elektryczna :bezradny:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 17 lut 2018, 15:48
autor: Pretender
Jeśli będziesz opiekał to proponuję sprawdzić, czy dekiel nie zdeformował się. Ja opiekałem na grill elektrycznym, pojedyncze deski, które właśnie delikatnie zdeformowały się. A co do opalania to palnik z linku Lucenta jest odpowiedni, uważaj na krawędzie tylko.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 18 lut 2018, 18:05
autor: ralphinistrator
Dzięki za podpowiedzi, faktycznie chyba palnik będzie najłatwiejszy do ograniecia. A powiedzcie czy szpunt może być z innego rodzaju drewna czy wypadałoby zrobić go z dębu ? Ew myślałem o wkręceniu jakiejś gwintowanej tulejki z nierdzewki albo miedzi która można by zakręcać korkiem - coś jak wspawane w rure u Pretendera

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 18 lut 2018, 22:03
autor: janik
Myślę,że najlepszym rozwiązaniem będzie wspawanie w metal mufy lub nypla a dekle niech pozostaną nie naruszone.
W końcu te pojemniki mają służyć do starzenia trunku. :idea:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 18 lut 2018, 22:24
autor: Pretender
Też tak uważam. Jeśli tylko masz możliwość spawania to najprostszy i najszybszy sposób. W oryginale otwory są w deklach bo blacha w pojemniku jest bardzo cienka.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 21 lut 2018, 19:28
autor: ralphinistrator
Dzięki za podpowiedzi. Myślę że coś z tego będzie...Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 21 lut 2018, 22:33
autor: wawaldek11
Nie pal ostro palnikem. Dobrze, gdy temperatura wolno wchodzi w głąb deski, delikatnie ją karmelizuje, co daje ciekawe smaki. Jak zwęglisz bardzo szybko gorącym płomieniem, to nie osiągniesz tego. A uzyskasz smak spalenizny :( Niestety doświadczyłem tego.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 22 lut 2018, 12:02
autor: klepa
W tych linkach, co Pretender podał, pan najpierw deszczułki tostuje, potem wycina dekiel, a dopiero na końcu go opala. Może wpierw wsadź do piekarnika (może się nie skurczy?), a potem opal?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 22 lut 2018, 12:07
autor: użytkownik usunięty
Ja wywierciłem otwór otwornicą do drewna i zakorkowałem korkiem naturalnym , długim. Wszystko jest narazie ok.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 22 lut 2018, 12:25
autor: wawaldek11
O tostowaniu nie pisałem, bo nigdy nie robiłem tego. Ale swoje dekle będę próbował tak przygotować - żelazkiem, a może do tego czasu będę miał piec rakietowy i płytę żeliwną ;)
Dzisiaj kolega z forum powiedział, że deski na dekla powinny być sezonowane kilka lat. Na pewno ma rację, ale będę robił z takich jakie zdobędę :)
Ciężko znaleźć sezonowane deski z czereśni, śliwy, jabłoni i wiśni - bo takie chciałbym zastosować. Tenże kolega polecał również deski lipowe - nie wiem co o tym materiale sądzić?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 22 lut 2018, 14:55
autor: Pretender
Tak byłoby najlepiej, przynajmniej pół roku. Co do opiekania, to polecam grill elektryczny, grosze na olx.

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 12:17
autor: orzeszek87
Panowie, mogę stać sie posiadaczem takich oto wiaderek, walców, jakby to nie nazwać. Z jednej strony są otwarte a z drugiej jak widać zamknięte z otworem. Pytanie czy odciąć denko i wcisnąć dekiel czy może zaspawać i do środka go wcisnąć aby oddał co dobre? Wiaderka ma średnicę ok 29 cm a wysokość ok 32cm. Niestety jak widać zawęża sie przy końcu. Poradzcie coś proszę. ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 13:14
autor: Pretender
Jakie ścianki? Grubość ścianek będzie czynnikiem decydującym. Można zaspawać jeden koniec a w drugi wcisnąć dekiel. Możesz też odciąć końcówkę i dać dwa dekle.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 13:40
autor: Szlumf
W dziurę wetknij korek silikonowy do balonów. Na oko rozmiar się znajdzie. W otwór korka wężyk silikonowy jako spust. Od drugiej strony dekiel drewniany i po problemie. Masz może na sprzedaż parę takich wiaderek?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 13:52
autor: orzeszek87
Dzięki za odpowiedź. Zastosować jeden dekielek o grubości cala? Czy wystarczy to do pozyskania fajnych aromatów? Sugerujesz żeby trzymać to w pionie? Należałoby chyba mieszać co jakiś czas? Jest szansa żeby załatwić i dla Ciebie, dogadamy na privie.
Grubość blachy 2 mm

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 14:40
autor: Pretender
Dekle grubości min 1”, wystarczy, poziomo, nie trzeba mieszać.
Blacha gruba więc Ja bym odciął stożkową część i zastosował dwa dekle.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 17:09
autor: Kawo
Jeżeli po odcięciu dna zostanie kawałek walca na boku, zanim przejdzie w stożek, to dekielek by tam się trzymał. A przy takiej grubej blasze to można by dwa ze sobą zespawać i mieć fajną beczkę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 18:37
autor: janik
wawaldek11 pisze: Dzisiaj kolega z forum powiedział, że deski na dekla powinny być sezonowane kilka lat. Na pewno ma rację, ale będę robił z takich jakie zdobędę :)
Ciężko znaleźć sezonowane deski z czereśni, śliwy, jabłoni i wiśni - bo takie chciałbym zastosować. Tenże kolega polecał również deski lipowe - nie wiem co o tym materiale sądzić?
Co do lipy jako materiału mogącego służyć do starzenia trunków to nie spotkałem się aby lipa była wykorzystywana w tym celu. Jest to typ materiału raczej neutralnego ,rzadkiego,chociaż bardzo włóknistego.
Z pewnością trunek będzie łatwiej oddychał i szybciej dojrzewał,ale to są tylko moje dywagacje :scratch: nie poparte doświadczeniami. Można by więc spróbować przeprowadzić doświadczenie.

Jest wiele ofert z deskami które nas interesują a do tego w kilku ofertach są wiele lat sezonowane.
https://www.olx.pl/oferta/tarcica-czere ... 9a533be36e
https://www.olx.pl/oferta/deski-jesion- ... 9a533be36e

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 18:50
autor: wawaldek11
Dzięki za linka do czereśni.
Dzwoniłem do innych oferentów i nie zawsze mieli, to co oferowali. Sprawdzę jak tutaj ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 18:51
autor: Pretender
Jak coś ustalisz to daj znać, też byłbym zainteresowany innymi gatunkami drewna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 23 lut 2018, 19:00
autor: wawaldek11
Spoko, pochwalę się. Ale to może trochę potrwać ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 24 lut 2018, 10:54
autor: michal278
Co do lipy to był mój pomysł. Śpieszę wyjaśnić skąd. Bimbrownicy z okolic Puszczy Knyszyńskiej aby oczyścić destylat używają węgla drzewnego właśnie z lipy. Ponoć daje słodycz porównując do węgla z innych drzew. Jako że jest to swego rodzaju zagłębie, gdzie pędzi nie jeden ale kilkuset, więc jakiś trop jest.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 11:47
autor: ralphinistrator
No i powędrowała do piwnicy... Udało się napelnic, po partyzancku ale się udało :-) Teraz tylko cierpliwosci.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 11:49
autor: Pretender
Super! Jeśli masz możliwość to zważ beczułkę, przyda się do „śledzenia” aniołów.
Ps
Dlaczego taka mokra?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 13:44
autor: ralphinistrator
Zważone ale jedynie waga łazienkową wiec dokładność pomiarów będzie taka sobie :-/
A mokra bo świeżo po procesie zalewania woda w celu uszczelnienia dekla.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 13:45
autor: Pretender
Jeśli będziesz ważył na tej samej wadze to będzie jakiś pogląd. Wrzuć zdjęcia jak będzie wysychał dekielek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 14:19
autor: wawaldek11
Jak nie masz dokładniejszej wagi, to zawiń w reklamówkę czy jakiś worek i podejdź do sklepu, warzywniaka - nie powinni odmówić zważenia. Bo dokładność łazienkowej pozwoli na określenie czy nie podpijasz :mrgreen:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 21:20
autor: dzozef
@ ralphinistrator a co to za kranik w twojej beczułce? Taki do szklanych słoi? Może coś więcej, gdzie i za ile? :?:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 21:47
autor: ralphinistrator
eBay dokładnie 6,39 dolara USA :-) ale sam kranik g.... da więc następne beczki będą miały spawane nyple jak u założyciela tego tematu.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 3 mar 2018, 22:14
autor: dzozef
Ja wlew zrobiłem wiercąc tylko otwór a do zamykania użyłem drewnianego szpuntu. Natomiast chciałbym zrobić jedną beczkę z kranikiem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 14:19
autor: ralphinistrator
No dobra a co z uszczelnieniem ? Bo kurcze się sączy po zniesieniu do piwnicy :-/ wosk pszczeli (ew normalny) jak Badmo czy może coś innego ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 15:18
autor: Pretender
Zapytam, zalałeś beczkę wodą najpierw aby uszczelnić? To jest błąd, jeśli wlałeś od razu alko, bez sprawdzenia. Co teraz ... jak masz wyciek w jednym miejscu to możesz obrócić beczkę, aby miejsce wycieku było na górze. Możesz woskiem pszczelim zadziałać, tak jak Badmo.

Ps
Dawaj zdjęcia.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 15:21
autor: ralphinistrator
Beczka zalana byla przez 2 doby woda i przed zalaniem towaru nie wykazywała nieszczelności. W pierwszych godzinach dekiel ładnie wysechł a dzisiaj schodzę i mokra obrączka :-/ czyżby różnica temperatur coś takiego zrobiła ?Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 15:24
autor: Pretender
Hmmm a może nieszczelność jest od kranika? I rozlewa się po obwodzie? Obróć beczułkę o np 45*.

Scalone

Przy kraniki też jest wyciek, ewidentnie. Ta uszczelka silikonowa to pomyłka przy porowatym drewnie. Kranik wkręciłeś ciasno?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 15:43
autor: ralphinistrator
Bardzo ciasno... Tak ciasno, że musiałem wkręcać kluczem. Kranik oglądałem i jego okolice wyglądały ok. Mam jeszcze 4 dekle więc jak coś będę wymieniał jak wosk nie da rady:-/

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 4 mar 2018, 15:45
autor: Pretender
Musi dać rade a co do wosku, to zanim go zaaplikujesz niech dekle wyschną. Na razie przekręć beczułkę i obserwuj.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:35
autor: ralphinistrator
Udało mi się kupić 40g wosku pszczelego (za całe 2 zł :-) ) i sytuacja wydaje się być opanowana... mam nadzieję że tak zostanie.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:36
autor: Pretender
Podgrzałeś deskę? Wosk wpłynął w nieszczelność?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:41
autor: ralphinistrator
Ta, po wstępnym rozpuszczeniu wosku grzałem rurę tak żeby wosk mógł spenetrować szczeline.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:41
autor: Pretender
No i gitarra. Oby wszystko już teraz było ok.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:44
autor: ralphinistrator
Btw po 48h już było widać zabarwienie wsadu - lekko słomkowy kolor

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:52
autor: Pretender
Zwróć uwagę na zapach. Zniknie zapach surowca, pojawi się deska, by znów wrócił surowiec. Co wlałeś?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:54
autor: ralphinistrator
30% wędzony dymem torfowym + 70% pilzneński

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 5 mar 2018, 21:55
autor: Pretender
Super! Ja muszę obrobić się z jabłkiem najpierw, później zboże.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 6 mar 2018, 16:38
autor: ralphinistrator
Sprawdzenie po 24h nie wykazuje najmniejszego podciekania, to co wygląda na mokre to w rzeczywistości wosk na powierzchni drewna.ObrazekObrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 6 mar 2018, 16:44
autor: Pretender
No to super. Dekle robiłeś z jednego kawałka?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 6 mar 2018, 17:52
autor: ralphinistrator
Tak

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:17
autor: użytkownik usunięty
Mogę już śmiało napisać, że beczki są ekstra. Spróbowałem destylatów i według mnie są ekstra - dla porównania każdy trunek który wlałem miałem w szkle. Naprawdę czuć wyższość beczki pod każdym względem. A teraz ciekawostka co znalazłem u rodziców do palenia dekli - jest dla mnie super ale z regulatorem.Obrazek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:26
autor: masterpaw2
Na tą spirale kuchenki położyłbym jakąś blachę, wtedy w miarę równo Ci się podpiecze.
Opiekałem w ten sposób szczapki, na kuchence gazowej.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:41
autor: użytkownik usunięty
Dzięki za radę- pokryła się z moją pierwszą myslą ale na 10-20% mocy na regulatorze wydaje sie być odpowiednie bez niczego. Moja mama stawiała na tym inhalacje 25 lat temu dla mnie a teraz znalazłem to odstawiając beczke w najdalszy zakamarek piwnicy....

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:43
autor: klepa
Jak długo trzymałeś, że te efekty takie rewelacyjne?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:46
autor: użytkownik usunięty
Każdy dekiel robiłem różne próby. Efekty super w stosunku do opalania palnikiem. Na tej kuchence przy ok 15% mocy 45 minut już daje fajny efekt bez zwęglania zewnętrznej warstwy. Wiadomo , że każdy musi osiągnąć optymalne efekty pod swój gust.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 22:57
autor: masterpaw2
Lucent36, osobnikowi z kiścią grona w avatarze raczej chodziło o to jak długo destylat trzymałeś w tychże beczkach, że efekt taki rewelacyjny. Już go trochę znam ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 23:17
autor: użytkownik usunięty
Ok. Zalałem dwa destylaty. Cukrówkę 2.5 razy robioną i destylat z półkowej winogronowo jabłkowy. Trzymałem 3mc i pierwsze próby pokazały, że trunek owocowy jest niesamowity a cukrówka - łagodba dość ale parkietem idzie. Tylko cukrówka była w niepalnej beczce.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 9 mar 2018, 23:37
autor: Pretender
Ha, cieszę się, że beczułki sprawdzają się.

Lucent
Jeśli nad opiekaniem ma być jakaś kontrola, to ten sposób nie jest najlepszy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 00:00
autor: klepa
Kuba, ja Ci nie wróg, ale Twoje 3 lata na AD do czegoś już zobowiązuje. :) Jeśli nie robisz zwykłej buraczanki dębowej, to 3 miesiące nie jest żadnym terminem dla destylatu, czy on winogronny, czy jabłczany, czy mieszany. Każdy destyler przechodzi etap, jak to Lesgo zdaje się kiedyś nazwał, entuzjazmu ale poważni domorośli nie napiszą, że po kwartale już jest niesamowicie. Wierzę natomiast, że buraczanka klepką parkietową wali :D
Klepka
(parkietowa)

PS. W poniedziałek zamierzam nabyć deski dębowe amerykańskie i ja Wam wszystkim jeszcze pokażę! W tydzień będzie dżentelmen, a zwykły czarny jako odpady.
PS2. Pretendenr, jak Ty to robisz, że Twoje emo są takie ładniejsze?

Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 00:09
autor: Pretender
Co za emo?? Aj dont ander stend ...
Skąd weźmiesz dąb hamerykański?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 00:20
autor: klepa
No toż na początku gdzieś, że Ozarow, czy jak mu tam, Mazowiecki.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 00:21
autor: Pretender
Nie nadążam, pisz jaśniej.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 01:47
autor: masterpaw2
I znowu się potwierdza, że człeka z kiścią grona na głowie doskonale rozumiem :D, kol. Pretender chodziło o Twoje niestandardowe emotki/emotikony.....? No chyba, żem głupie stworzenie i się na ludziach nie znam

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:19
autor: Pretender
Aż muszę na kompie zerknąć.
Czekam na info w sprawie dębu

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:34
autor: klepa
Serwis drzewny Ożarów mazowiecki ul. Poznańska 194. Rozmawiał ja, mają dąb bialy amerykański, rozumją do czego i nie widzą problemu nawet przy jednej desce.
Master...;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:35
autor: Pretender
Dzięki za info, zobaczymy jak cenowo wyjdzie.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:39
autor: klepa
I gdzieś w Szczecinie, ale to już wawaldek ma namiary.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:49
autor: Pretender
To się nie pochwalił
Pytałeś o koszty?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 09:55
autor: użytkownik usunięty
O tym, że destylaty potrzebują dużo więcej to ja wiem. Ja poprostu miałem pewne obawy co do tych beczek po rozmowach z ludźmi - jedną z nich był metaliczny posmak destylatu, doszly do mnie opinie , że spirytus trzymany w kegu takie dawał. Pisząc , że beczki się super sprwdzają miałem na myśli wszystkie aspekty techniczne. Smak , czas leżakowania i dojrzałość trunku zrzuciłem na drugi plan. Powinienem był doprecyzować.

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 10:05
autor: klepa
Lucent :ok:
Nie, bo zeszło na tematykę zastosowania. Cena jest na allegro ale w metrach jeśli dobrze pamiętam.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 10:07
autor: Pretender
Zerknę.

Lucent
Może i koncentrat tak, ale wlewamy przecież coś słabszego
Najważniejsze, że sprawdza się

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 10:53
autor: wawaldek11
Pretender pisze:To się nie pochwalił Obrazek
Nie pochwalił się, bo namiar dostał od kol. Klepy i nie był na miejscu: http://ludwinscy.pl/
A moje rury jeszcze w Polsce - spawanie króćców, nóżek i rączek, wytrawianie, a później dalej w tułaczkę do speca z CNC.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 10:56
autor: Pretender
CNC? A po cóż?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 11:09
autor: wawaldek11
Nie mam czasu i warsztatu. A może jakiś grawer się walnie :)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 10 mar 2018, 11:10
autor: Pretender
No to grubo ... ale będzie piknie

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 20:17
autor: klepa
Cal na 14 cm na 307 cm - 80 zł. Ciężka jak jasssna cholera! Całkiem jakby z dębu.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 20:19
autor: Pretender
Taki kawał dechy? Wydaje się dobra cena, do tego jeszcze dąb hamerykański. Wysyłka czy odbiór osobisty?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 20:40
autor: klepa
Byłem osobiście, bo przy okazji wyjazdu do Warszawy. Wywiązała się rozmowa i pan (Michał?) się zainteresował co i jak. Wreszcie mówi, że do nich sporo różnego rodzaju oryginałów przychodzi. Podstrunnicę, lutnie i skrzypeczki to banał. Noże i kolby do sztucera to już w ogóle tego. Ale że ludzie słuchawki i etui drzewianne do komórek strugają?! Tak, że z deklami dębowymi do wiadra to nie jesteś, Pretender, wcale jakimś, a my przez Ciebie, dziwakiem. :D

Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 20:43
autor: Pretender
Haha, dobre, na prawdę !!
Konkretnie gdzie byłeś?

Ps
Mam, Ożarów Mazowiecki.

Nie wiesz czy wysyłają?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 20:49
autor: klepa
Dzwoń. Ja na wszelki wypadek zapowiedziałem, że przekażę info dalej i może się paru kolegów zainteresować.
Wysyłka jest pewnie kwestią ceny. Oni mają magazyny również w innych miastach, ale już nie słuchałem szczegółów, bo deska, deska... ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 12 mar 2018, 21:42
autor: Pretender
Mam, zlokalizowałem stronę. Jutro przedzwonię. Deska heblowana, na gotowo już? Tylko wycinać?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 00:06
autor: janik
Fajnie chłopaki :D ,ale jak ze starzeniem porównawczym do beczek. :scratch:
Macie trunki w tych "pojdechach " i jak to się ma w smaku,który jest zmienny ,waga pojemnika z wkładem itd :respect:
Ps. Pytam ponieważ mam w planie tego typu rozwiązania. :idea:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 14:34
autor: Pretender
Klepa
Jak z dalszą obróbką deski?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 16:26
autor: klepa
Nie, to surowa, tarcicowa decha nieheblowana. Już jest w trzech metrowych kawałkach i dziś położę na kaloryfer. Wyobrażam sobie, że jeśli pójdzie zapach, to będzie znaczyło, że jest do suszenia. Jeśli zaś nie, tbzn., że można się przymierzać?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 16:29
autor: Pretender
No to troszkę pracy będzie. Co do suszenia, to ciężko coś przypuszczać. Można by zapytać kiedy ścięte było i gdzie. Może już „wyleżakowało” się ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 16:37
autor: masterpaw2
klepa pisze:Już jest w trzech metrowych kawałkach i dziś położę na kaloryfer.
Nie boisz się, że deseczki na kaloryferku się z deczka pofalują, może lepiej byłoby je w suchym przewiewnym miejscu położyć, a na kaloryfer dać tylko jakiś mały kawałek, żeby zobaczyć jak się drewienko zachowa.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 17:29
autor: klepa
Na metrze to nie sądzę, żeby mocno, a przecież i tak trzeba będzie dociąć. Wy mnie nie pytajcie, bo tabaka przy mnie lśni i sam tego nie zrobię! :D
Mam kolegę rzeźbiarza-stolarza, co mi to wszystko pięknie "pyk". Wystarczy, że mu filmiki odpretenderowe pokażę. Po świętach deski do bryczki i orzeknie, czy można, czy drewno najpierw pod wiatę.

I jeszcze, że 3x14 na 1 m daje dwa kwadraty z czego wyjdą 2 dekle do rury fi 40 cm + ścinki do szkła. Jak nie, to 3 mniejsze dekielki do takich tandetnych garów z blachy?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 13 mar 2018, 21:30
autor: masterpaw2
A tak z ciekawości zapytam, gdzież taką lochę
fi 40 żeś dorwał??? Takie fi już robi ładną pojemność :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 14 mar 2018, 15:09
autor: klepa
Nie, no!
Nie chciałem zapeszyć, a i tak... :angry: Będą 20-stki w cenie złomu.
Myślę, Mistrzu, że wodociągi w Centralnej Polsce mogą mieć "na magazynie" takie przekroje, skoro nawet i w pipidówach bywają. Bier za telefą i :bicz:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 14 mar 2018, 15:15
autor: masterpaw2
Nawet tak się składa, że mam znajomka w wodociągach, muszę odświeżyć znajomość ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 14 mar 2018, 18:05
autor: Pretender
Z kwaśnej?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 14 mar 2018, 20:26
autor: Doody
klepa pisze: Nie chciałem zapeszyć, a i tak... :angry: Będą 20-stki w cenie złomu.
Zawsze można zrobić z 60,3mm ale za to 6m długą :hahaha: :hahaha:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 14 mar 2018, 20:34
autor: Pretender
Hehe, aleś dowalił ...
Ale to i tak nie będzie to samo, mała powierzchnia oddychania.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 14:03
autor: eldier
To w 20-30cm odcinkach :D Takie akurat na raz :D

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 14:51
autor: wawaldek11
@Pretender - liznąłeś już trunku ze swojej "dekielówki"?
A może inni koledzy mają już jakieś spostrzeżenia ze starzenia trunków w takich pojemnikach?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 15:14
autor: Pretender
Jeszcze nie wącham jak narazie tylko ... ale ... Ja wlałem jabłuszko. Na początku byłem zły, bo „decha” zabiła zapach surowca. Później zapach drewna ustępował, powracało jabłuszko. W międzyczasie był wyciek, ale nic nie dolewałem. Nawet nie uszczelniłem, obróciłem. Bo tak szybciej, niekoniecznie lepiej. Jabłuszka chyba nie będę już wlewał, czyste bardziej mi podchodzi. W tym roku mam nadzieję zrobić wino z DR, być może z CzB, jarzębina. Tylko i wyłącznie, aby nasycić aromatem dekle, do dalszego starzenia. Chce w końcu zboże ruszyć, ale ciagle pod górkę, jeszcze mam jabłuszko do gotowania.

Co do sprawdzenia, teraz nie mam czystego jabłuszka, ale jutro będzie okazja do porównania. Oczywiście dam znać, czy wyszło na plus czy minus.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 17:06
autor: wawaldek11
Przed chwilą przyszedł mi do głowy oszczędnościowy sposób na zalewnie dekielówki - litr wina i stawiam pionowo, po miesiącu obrót o 180°. Zaoszczędzone wino przyjmę jako honorarium :hahaha:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 17:08
autor: Pretender
Haha, nooo sposób

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 19:33
autor: klepa
Eeee... Ja też na to wpadłem, panie Bell. I mój telefon jest nawet lepszy (nie miesiąc, tylko na początku codziennie), ale Pan żeś wcześniej przyszedł do biura patentowego.
Elisha Gray ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 19:41
autor: Pretender
Nie do końca jest to dobry sposób, po miesiącu deska wyschnie, coś tam w niej pozostanie co prawda. Miesiąc to wysychanie dekla a tym samym rozszczelnienie. Ale nie zaszkodzi spróbować. Poza tym, jak zalewać winem to tylko swoim, a tego nie robimy 1-2l, tylko troszkę więcej. Na koniec i tak do kotła ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 19:52
autor: radius
Pretender pisze:...po miesiącu deska wyschnie,
No, chyba nie ;) Jednak wilgoć ze wsadu, choć niepełnego, ale będzie penetrować górny dekiel. Podobnie w dębowych beczkach, niezalanych do pełna, dekle jakoś nie wysychają :) Sprawdzone empirycznie :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 15 mar 2018, 19:54
autor: Pretender
Wiem wiem, ale jeśli zalewać już winem to winko nie przedębi się, będzie do wypicia. A tak jak zrobimy 1 l ...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 12:56
autor: klepa
:odlot: Zadzwoniłem sobie do ożarowa i pan powiedział, że mój dąb jest (był) u nich od 2 lat! To znaczy, że moje rureczki (3x0,5 m na fi 20 cm) nie będą czekały z napełnieniem Bóg wie ile, tylko zaraz po świętach przechodzić będą próbę wody! I to jest bardzo dobra i do piątku pasująca wiadomość! :mrgreen:

Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 13:21
autor: Pretender
A więc tak, wczoraj wieczór testowałem wsad z pierwszej beczułki. Nosowo jabłuszko ledwo wyczuwalne, ewidentnie czuć „beczkę”, gdzieś w tle wanilia. Generalnie nosowo bardzo fajnie, pomimo delikatnego tylko zapaszku surowca. Takie same odczucia pozostałych dwóch testerów Obrazek. W smaku również jabłuszko delikatnie wyczuwalne. Porównanie do odstanego już destylatu, nie dębionego. W „białym” ewidentnie czuć jabłko. I tylko jabłko. Potwierdzone przez pozostałe osoby. Jedna z osób zatrzymała się przy kieliszku z zadębionym destylatem, padło porównanie do sklepowego alkoholu, że pomimo delikatnego zapachu jabłka jest bardzo dobry.
Obrazek

Ps
W rzeczywistości kolorek jest odrobinę ciemniejszy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 13:47
autor: klepa
Sporo jabłka wyjadł pewnie ten węgiel i dopiero przy następnym napełnieniu się poprawi. A jak na niuch z "surowością" alkoholu deklówka vs. szkło?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 13:51
autor: Pretender
Surowość/ostrość wg mnie mniejsza w dębionym, jest delikatniejszy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 14:21
autor: klepa
:ok:
Toteż moje drewienko będzie i tostowane i opalane. Nie pasuje mi tylko jakoś, cholera, to tostowanie na blasze. Brown-Forman, co dla JD beczki robi, powoli zwiększa temp do 230 st. C, a jak długo to już tajemnica handlowa. Myślę, bo mam, o takim promienniku gazowym.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 14:36
autor: eldier
A nie lepiej wrzucić na grilla te dekielki? Najpierw gdzieś wyżej, a na sam koniec opuścić tuż nad żar? Tylko czym wtedy napalić? Zwykłym węglem drzewnym?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 14:45
autor: Pretender
Pierwsze dekle nie były tostowane, jedynie opalane. Kolejne klepki tostowałem na grillu, powypaczały się, ale nie znałem historii drewna tzn ile było leżakowane. Może się zdarzyć, że będziesz musiał „obrobić” deski.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 15:20
autor: klepa
Toteż dlatego wpierw tostowanie desek, potem ich cięcie, potem dekle, a dopiero na końcu ich opalanie, myślę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 16 mar 2018, 15:21
autor: Pretender
Czekam na relacje z prac

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 9 maja 2018, 00:03
autor: użytkownik usunięty
Ja długo myślałem nad dalszymi wariantami. Na ten sezon planem jest wino z tarniny na zalanie beczek na kilka miesięcy a później po zlaniu, drugi wsad śliwowica. Cukrówka mi z beczek jednak nie podchodzi. Nawet z takich które kupowałem i zamawiałem w pełni z drewna jak i z tematycznych hybryd.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 16:08
autor: wawaldek11
Wczoraj poskładałem pierwszą rurobeczkę® owoc pracy kol. Kuli(spawanie), Elofury(dekle na CNC z grawerem) i mojej :)
Dekle przed zamontowaniem mocno tostowałem na elektrycznej kuchence. Nie chcąc walić młotkiem w dekle rozgrzałem krawędź rury palnikiem - weszły gładko. Powiedziałbym, że za lekko. Przy grzaniu rury mogą być ciaśniejsze. Po zalaniu wodą oczywiście moczyły się dość znacznie, nawet przez drobne sęczki. Po czterech godzinach jest lepiej, ale jeszcze jest mokro. Poczekam do jutra.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 16:44
autor: Doody
Prezentuje się świetnie :ok:
I jeszcze ten napis... ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 19:40
autor: masterpaw2
Z tego co widać, o ile mnie oko nie myli dekle monolity, jaka średnica?
Piękna robota :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 20:04
autor: wawaldek11
Ø200.
Tak, z jednej dechy chyba schodowej :mrgreen: elofura skombinował od sąsiada :poklon;
Dobrze byłoby następne dekle (trzy komplety) złożyć zgodnie ze sztuką bednarską.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 21:40
autor: jajek12
A nie macie obaw, że taki dekiel może.... wypaść? Jestem w trakcie kompletowania takiej rurobeczki® (podoba mi się ta nazwa), ale planuję przyłapać dekle czterema ładnymi (małymi) wkrętami dla pewności.
Pozdrawiam. jajek12

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 21:43
autor: Pretender
Nie boicie się .
Jak zrobisz w miarę ciasne, wbijesz z niewielkim oporem to po namoczeniu siedzi mocno taki dekiel.

@wawaldek

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 23:10
autor: wawaldek11
Zastrzegłem nazwę rurobeczka® w swoim Urzędzie Patentowanym :mrgreen:
@jajek12 - też miałem obawy o wypadnięcie i planowałe wkręty, ale jak skorzystałem ze starego sposobu kołodziejów i podgrzałem palnikiem rurę, w którą łatwo wsunął się dekiel, który jeszcze miał napęcznieć, to przestałem się tym martwić.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 10 lip 2018, 23:21
autor: redhot
Wielce kibicuję takim rurobeczkom, bo to super fajny kierunek i nowośc w naszym hobby. Jaka grubość dekla? W beczkach dębowych dekle nie są bardzo grube, ot kilka- kilkanaście mm. Ile dałeś u siebie? Beczka jest szczelnie zakręcona [nie chodzi o szczelnośc drewna, ale możwliość wypchnięcia dekla]? Miałem przypadek szpuntu dużej beczki znalezionego na podłodze obok beczki, obiwiniłem o to ciśnienie destylatu i za dużą ilość wlaną do beki. Jakby tu wywaliło cały dekiel, to oprócz odkażonej podłogi miałbyś tygodniową żałobę...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 11 lip 2018, 09:48
autor: wawaldek11
Dekiel ma ok. 28mm. Ale do środka wchodzi mniej, bo jest zostawiony kołnierz(?),rant 3 mm.
Korek ma raczej zastosowanie transportowe. Dobrze wiem co może się stać z zamkniętym zbiornikiem napełnionym po korek - do aniołów poszło pięć litrów słodowicy. Na wszelki wypadek zawsze będzie spora poducha powietrzna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 15 lip 2018, 20:51
autor: Pretender
Jak beczuszka? Uszczelniła się? Nie wypaczyła?
Daj zdjęcia.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 15 lip 2018, 21:37
autor: wawaldek11
Nie było łatwo ;) Kapało z obu stron, ale założyłem uszczelkę do zakrętki, zakręciłem i przestało - podciśnienie. Odkręcam - kapie. no to dobiłem przez deseczkę i przestało. Myślę, że ten rancik jest niepotrzebny - możnaby głębiej wbić. Jutro sprawdzę. A w te ciemne sęczki, przez które też się sączyło spróbuję wbić wykałaczki :) , bo rozwiercać i kołkować jeszcze mi się nie chce. Jeszcze ze dwa razy zmienię wodę i zaleję jabłkowicą lub miodowicą.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 15 lip 2018, 22:02
autor: Pretender
Rant niepotrzebny, to prawda, lepiej niech głębiej wejdzie w rurę. Co do przecieków, to możesz zastosować wosk pszczeli. Opisuj dla potomności, Ja również przymierzam się do wykonania kilku beczek. Być może z jednego kawałka.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 15 lip 2018, 22:16
autor: wawaldek11
Myślałem o ratowaniu się woskiem, ale to ma chyba szansę na powodzenie przy suchych deklach. Nasączyć z naddatkiem na gorąco część wchodzącą w rurę. Rurę podgrzać jak kołodziej obręcz i przy stygnięciu wosk powinien uszczelnić szparki.

Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 16 lip 2018, 00:50
autor: Pretender
Kolega z hameryki „łatał” tak beczki napełnione. Można miejscowo podgrzać wosk, aby dokładniej uszczelnił przeciek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 17 lip 2018, 11:51
autor: elofura
Panowie tanie rury na rurobeczki, to zwykłe kwasodoporne kominowe :) np. średnicy od 100 do 300 mm
http://sklep.patek.waw.pl/rura-kwasoodp ... 0-1mb.html

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 17 lip 2018, 13:29
autor: psotamt
To są rury na wkłady kominowe nie na rurobeczki. Ścianka 0,6 mm do tego celu je dyskwalifikuje.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 17 lip 2018, 13:37
autor: Doody
Są też wkłady kominkowe z blachy o grubości 1 a nawet 1,25mm. Nierdzewka 1,25mm powinna być już wystarczająco sztywna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 17 lip 2018, 13:48
autor: elofura
Wg mnie nic nie dyskwalifikuje. Blacha to blacha. Dobry dekiel i bedzie trzymać jak umarły książeczkę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 28 sie 2018, 21:31
autor: użytkownik usunięty
Beczkę pod Calvados zalałem winem z kwiatów bzu. ( Co roku je popełniam) . Zobaczymy jak to się skomponuje ale kwiat bzu jako dodatek do win jabłkowych się bdb sprawdza;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 2 sty 2019, 22:29
autor: ralphinistrator
Jak Wasze efekty starzenia alko w beczkach ? U mnie single malt leży od marca 2018 - czy to już czas opróżnić beczułkę ?
Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 20 sty 2019, 22:39
autor: wawaldek11
A co na to mówi siekiera, która stoi na straży trunku? :)
Chyba za krótko. Próbowałeś?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 sty 2019, 19:32
autor: masterpaw2
Waldku jak się zachowują dekle po pół roku, nic się nie wypaczyło (chodzi mi o te z jednego kawałka)? Znalazłem takie deski http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7657802510, i zastanawiam się czy robić z jednego kawałka, czy kombinować z klepek...., rurę mam 273mm.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 sty 2019, 20:03
autor: wawaldek11
Dekle z monolitu mają się dobrze. Troche droga ta decha - wyjdzie Cię z 80 na dwa. Dopytaj czy nie klejonka? Ile lat sezonowana i % wilgotności.
Ja szukałem na OLX, ale dostałem od kolegi dębowe i zobaczę co mi elofura wystruga?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 sty 2019, 21:04
autor: masterpaw2
Wiem, że droga dlatego się nie podpalam, tylko na spokojnie szukam dalej. Rura już blisko rok leży i jakoś tak schodziło z tymi deklami, ale zaczynam zagęszczać ruchy bo lada moment jabłuszko pójdzie na rurki, a kamionki ledwie dwie na stanie :bezradny:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 sty 2019, 21:37
autor: Doody
Jabłuszko to poleży w szkle z dębem i za 2 tygodnie można już żłopać ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 sty 2019, 23:22
autor: masterpaw2
Doody, szczerze mówiąc (pierwszą partię już puściłem) po tygodniu w szkle bez dębu jest dobre, ale jak poleży, pooddycha......, delicje :pije:

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 3 lut 2019, 22:06
autor: ralphinistrator
wawaldek11 pisze:A co na to mówi siekiera, która stoi na straży trunku? :)
Chyba za krótko. Próbowałeś?
Siekiera mówi do wszystkich niewtajemniczonych - nie zbliżać się Obrazek próbować nie próbowałem bo ten kranik to lipa, przy spuszczaniu będę musial nawiercać dekiel w celu spuszczenia trunku zeby coś leciało.

Jeśli chodzi o dekle to tez mam z litej deski i spisuje sie dobrze. Polecam poszukać zakładów produkujących parkiety, ja za 6 gotowych dekli zapłaciłem 100 zł.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 3 lut 2019, 22:54
autor: masterpaw2
@ralphinistrator, to trzebaby się do Ciebie ładnie uśmiechnąć :D z załącznikiem rzecz jasna. Jakieś 10/12 sztuk byłoby potrzebne. Jeśli to nie za duży problem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 4 lut 2019, 17:46
autor: Woodworm
Ktoś ma może takie gotowe beczki na sprzedaż?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 4 lut 2019, 20:25
autor: Hashu
Podpinam się i zapytam czy ma ktoś same dekle do sprzedaży. Brak fachowców od drewna w mojej okolicy :/

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 4 lut 2019, 21:42
autor: wawaldek11
Fachowca mam, ale on nie ma drewna. Wytnie na CNC co zechcesz jak wyślesz dechy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 13 lut 2019, 10:58
autor: michal278
Jeśli dąb to tylko stolarnie w okolicy Hajnówki.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 18 lut 2019, 22:02
autor: irek89
Mam sporo odpadów rur. Szkoda mi wywalić je na zlom. Mógłbym zrobić rurobeczkę tylko co w nią wlać? Robię głównie spirytus na wódkę. Troche z tego maje miętą z podwórka. Mam też wino z jabłek. Czy coś z tego nadaje się do wlania do rurobeczki? Jeśli tak to jak bardzo opiekanej lub nie?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 18 lut 2019, 22:42
autor: Doody
Wino z jabłuszek przedestylować i do RB ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 18 lut 2019, 22:55
autor: irek89
Nie za bardzo chce go destylować. Mam go mało bo chyba z siedem litrów tylko.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 18 lut 2019, 23:09
autor: wawaldek11
Zrób RB i zalej ją winkiem - nawet litrem i odwracaj - raz na jednym deklu, dwa na drugim ;)
I później nawet cukrówką - będzie Pan zadowolony :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 18 lut 2019, 23:13
autor: masterpaw2
@irek89, 7l wina to raczej nie ma z czym startować :bezradny:
Dwaj na PW jakie masz średnice i odcinki tych rur, a może się jakoś dogadamy (winogrono, jabłuszko) ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 21 lut 2019, 21:58
autor: irek89
Moje rurobeczki będą miały pojemność zazwyczaj do kilku litrów więc mogę wlać do nich to wino. Tylko mam pytanie: Mam nadzieję, że to wino będę mógł później wypić? Lubie wina słodkie więc pytam czy dosładzać to wino przed wlaniem? A dekle pozostawić surowe? Tostować czy może opiekać ogniem? Lub połączyć te zabiegi jakoś? Oprócz deklu wrzucać drewno do środka? Jaki minimalny czas trzymania wina w RB?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 23 lut 2019, 23:24
autor: irek89
Sory za post pod postem ale nikt nie odpisał więc tylko tak mogę skierować tu uwagę. Jako, że nie mam odpowiedzi to wino od razu dosłodzę pewnie przed wlaniem. Mam zamiar zrobić kilka małych rurobeczek. Ponieważ na podwórku mam dostępne ścięte tylko buki i brzozy zastanawiam się nad ich zastosowaniem na dekle. Co o tym myślicie?? Mój kuzyn robi schody więc dąb czy jesion znajdę pewnie u niego. Czy oprócz dębu inne drewno dobrze nadaje się na dekle?? bo do starzenia tak ale to inna sprawa.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 24 lut 2019, 11:07
autor: wawaldek11
Nie słodziłbym wina przed wlaniem do RB - zawsze możesz to zrobić po zlaniu. Czas zalania? Nie mam jeszcze doświadczenia, ale planuję minimum na pół roku.
Jeżeli masz dostęp do dębu, to korzystaj z niego. Dobrze byłoby gdyby był do dąb sezonowany kilka lat, a nie tylko wysuszony w suszarni.
Do swoich RB szukam desek ze śliwy, jabłoni i wiśni.
Tostowałem na kuchence elektrycznej https://allegro.pl/oferta/kuchenka-elek ... 7807535437 z oszczędzeniem samych brzegów. Na niewielkiej mocy karmelizacja wchodzi głębiej niż na "ostro".

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 2 mar 2019, 07:30
autor: ralphinistrator
https://www.olx.pl/oferta/metalowe-kuwe ... yR3zJ.html

Moze komus sie nada na rurobeczki ?


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 mar 2019, 12:13
autor: irek89
wawaldek11 pisze:Nie słodziłbym wina przed wlaniem do RB - zawsze możesz to zrobić po zlaniu. Do swoich RB szukam desek ze śliwy, jabłoni i wiśni".
A czemu nie słodziłbyś wina wcześniej? Ja pomyślałem o posłodzeniu dlatego, że po dosłodzeniu wino też jest smaczniejsze dopiero kiedy odstoi pewien czas. Dlatego pomyślałem, że jeśli wyleję posłodzone wino z RB to będzie od razu do picia.
Pomyślałem aby zrobić dekle z Dębu i jabłoni.
Co do dekli to chyba z początkowych postów wywnioskowałem, że słoje w desce mają być leżące

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 mar 2019, 14:43
autor: wawaldek11
Nie słodziłbym, bo cukier się klei :)
I na ewentualnych wyciekach czy rozlaniach szybciej może pojawić się pleśń. Ale to tylko teoretyczne rozważania...

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 mar 2019, 17:40
autor: irek89
Przeszło mi to przez myśl ale pomyślałem, że może jest jeszcze coś innego powodem przeciw dosładzaniu. Zobaczę co będzie po zalaniu wodą i zdecyduje wtedy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 1 gru 2019, 21:10
autor: pith
Mam trochę sezonowanej tarcicy z orzecha włoskiego, ale czytałem że nie za bardzo na beczkę się nadaje.
Ktoś korzystał z takiego drewna?
... mam też jesion, ale 2 cm to raczej za cienki na dekle.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 20 gru 2019, 10:43
autor: takipan
Czy temat jeszcze żyje? Pochwali się jeszcze ktoś rurobeczką? Jak wygląda, jak się prezentuje? :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 20 gru 2019, 11:07
autor: pith
Temat kapie już powolutku. Sam zadałem powyżej pytanie o dekle z orzecha włoskiego. Czekam cierpliwie na odpowiedź.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 4 cze 2020, 16:06
autor: mody170
Odświeżam temat bo zastanawiam sie nad zrobieniem sobie rurobeczki, od ostatniego postu minęło pol roku, czy ktos po takim czasie jest w stanie cos powiedziec? Warto, nie warto?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 5 cze 2020, 16:43
autor: użytkownik usunięty
Myślałem, by zrobić, a raczej kupić gotowe dekle do rurobeczki z korka. Mamy taki korek docięty na wymiar i kosztuje namiastkę tego co dekiel z dębu, a tak samo jak dekle z dębu oddychają. Przy deklach z korka będziemy mieli również większą kontrolę nad zadębieniem, bo wrzucić można tyle listewek z dębu do środka rurobeczki ile będzie niezbędne, ni mniej, ni więcej.
Obawiam się jedynie choroby trunku związanej z korkiem i objawiający się stęchlizną, czyli 2,4,6-trójchloroanizol (TCA).
Na pewno tyczy się to wina, nie wiem jednak jak ma się to, do nalewek i wódek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 6 cze 2020, 09:38
autor: mody170
Liczyłem że temat odżyje jednak wykapał do zera albo beczki nie zdały egzaminu I nikt ich już nie używa

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 8 cze 2020, 12:41
autor: pith
japitole pisze:Myślałem, by zrobić, a raczej kupić gotowe dekle do rurobeczki z korka. Mamy taki korek docięty na wymiar i kosztuje namiastkę tego co dekiel z dębu, a tak samo jak dekle z dębu oddychają. Przy deklach z korka będziemy mieli również większą kontrolę nad zadębieniem, bo wrzucić można tyle listewek z dębu do środka rurobeczki ile będzie niezbędne, ni mniej, ni więcej.
Obawiam się jedynie choroby trunku związanej z korkiem i objawiający się stęchlizną, czyli 2,4,6-trójchloroanizol (TCA).
Na pewno tyczy się to wina, nie wiem jednak jak ma się to, do nalewek i wódek.
Tylko to trochę bez sensu. Dekle mają być drewniane żeby destylat oddychał porami tegoż drewna i żeby następowała wymiana.
Rurobeczka jest idealna dla małych pojemności ponieważ powierzchnia styku jest dużo mniejsza niż w beczce dębowej przez co nie zadębia się tak szybko.

Jeżeli chcesz wrzucać "listewki" to po prostu wrzuć je do słoika i zalej destylatem.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 8 cze 2020, 12:48
autor: pith
mody170 pisze:Liczyłem że temat odżyje jednak wykapał do zera albo beczki nie zdały egzaminu I nikt ich już nie używa

U mnie egzamin trwa.
Rura fi.25 cm. Dekle jesionowe o grubości 2,5 cm i lekko opiekane palnikiem.
Rurobeczka zalana miodem jabłczakiem w celu nabrania ogłady i oddania deklom swoich aromatów.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 8 cze 2020, 13:35
autor: użytkownik usunięty
pith pisze:
Tylko to trochę bez sensu. Dekle mają być drewniane żeby destylat oddychał porami tegoż drewna i żeby następowała wymiana.

Jeżeli chcesz wrzucać "listewki" to po prostu wrzuć je do słoika i zalej destylatem.
Nie całkiem jest bez sensu...Bo tak jak pisałem, korek również oddycha, a do tego łatwiej go pozyskać i jest znacznie tańszy. do tego nie ma żadnego problemu z jego wykonaniem, oczywiście nie samemu. Poniżej link do takiego korka
https://allegro.pl/oferta/pokrywka-kork ... 9101704675
Wrzucenie dębu do słoika to nie to samo co do beczki z deklami korkowymi, z deklami korkowymi można dokładni obliczyć długość czasu starzenia i zadębienia i można go regulować do woli. Inaczej ma się sprawa z deklami dębowymi w tym przypadku masz ograniczenia poprzez objętość beczki i powierzchnię dekli, mówiąc prościej, nie możesz dłużej starzeć trunku niż na to pozwala powierzchnia dekli, bo w przeciwnym wypadku przedębisz trunek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 9 cze 2020, 07:36
autor: mocho
ja raczej nie chciałbym pić czegoś o aromacie korka, ale może są amatorzy takiego posmaku, poza tym, ile zapłacisz za metr deski dębowej? 30zł? a wytniesz z niej 3 dekle

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 9 cze 2020, 21:55
autor: freek
Kolego pith, mam praktycznie taką samą beczkę tylko z raczką i nyplem z zakrętką, postaram się wrzucić foto za niedługo.
A faktycznie co do korka zamiast dekla drewnianego mam lekko mówiąc, bardzo średnie przeczucie, bo jeżeli w winie potrafi oddać niechciane aromaty i to wcale nie po jakimś długim czasie, to w mocniejszych trunkach, a wiadomo jaką mocą beczkę powinno się zalewać, sądzę że stanie się to szybciej i mocniej.
Ale kolego próbuj i opisuj, może akurat wyjdzie cymes.
Ps. Poza tym nie wiem jak byłoby ze szczelnoscią bo korek mógłby sie giąć, oczywiście to zależy od średnicy korko-dekla i od jego sztywności. Z drewnem w tym temacie nie ma najmniejszego problemu.
Pozdrawiam

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 9 cze 2020, 22:25
autor: rastro
Generalnie te korkowe pokrywki z aukcji wskazanej przez kolegę to raczej do modnego ostatnio "lasu w słoiku", na moje oko ani to nie będzie szczelne - bo do tego celu być nie musi, a chyba nawet nie powinno.

Ja widzę dwa problemy - jeden to że to jest kompozyt i kij wie czym ten korek jest posklejany, drugi to stopień sprasowania materiału jest zdecydowanie za mały, na zdjęciach po powiększeniu widać jakie tam są przestrzenie. żeby to mogło służyć za szczelna zatyczkę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 11 cze 2020, 21:58
autor: freek
Jak obiecałem to dodaję zdjęcia i krótki opis.
Rura KO 304 śr. 27 cm, długość 20 cm ; dekle z dębu polskiego sezonowanego, w całości, nie klejone o grubości 3 cm i o średnicy 2-3 mm większej niż wewnętrzna średnica rury - opiekane palnikiem. Pojemność całości ok 8 litrów.
Składanie wyglądało tak, że brzegi dekli już po opaleniu natarłem woskiem pszczelim, potem rozgrzewałem rurę palnikiem dookoła dość chwile by była mocno gorąca, a tym samym zwiększyła się jej średnica i potem wbijałem dekle. Ważne żeby wbijać je równo. Po wbiciu rura stygnie zaciskając się na deklu jednocześnie uszczelniając połączenie. Dodam, że na deklach z jednej str miałem fazkę taką może na 2 mm o kącie może 45st ( nie pamiętam już ) która ułatwiła włożenie dekla. Przy pierwszym zalaniu wodą oczywiście, poleciało może parę kropelek przez godzinę z jednej tylko strony i potem, aż dotychczas szczelność jest wzorowa.
Ameryki nie odkryłem, ale jak już zdjęcia dodałem to i krótki opis się należał :lol:
Pozdrawiam.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 11 cze 2020, 22:17
autor: Wesoly49
Piękna ta twoja beczka :klaszcze: , jak wycinałeś dekle ? Mam rurę , mam deskę dębowa i już nawet jeden dekiel zacząłem sam wycinać ale kiepsko to widzę , po takim cięciu szczelności nie będzie :(

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 11 cze 2020, 22:46
autor: spawaczTIG
Podoba mi sie, fajnie to wygląda moze kiedyś sobie tez takie zrobię :)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 11 cze 2020, 23:47
autor: kleryk88
Ładna ta beczułka :) a powiedz mi skąd wziąłeś drewna na dekle ??

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 12 cze 2020, 17:35
autor: rastro
Na portalach ogłoszeniowych można szukać pod hasłem foszty.

np. coś takiego: https://www.olx.pl/oferta/tarcica-debow ... d23d8b8d1f - ale do ceny bym się nie przywiązywał, bo pewnie jest z czapy - realna będzie pewnie bliżej 100zł za deskę ok 100x30cm przy grubości 3cm.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 12 cze 2020, 18:16
autor: Doody
@freek świetna robota
Gratulacje :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 12 cze 2020, 20:27
autor: freek
Dzięki wszystkim panowie :ok: , a do pytających wcześniej, znajomy robi u gościa schody i parkiety i mi taka deskę załatwił, ja obciąłem sobie dookoła wyżynarką zostawiając ok 1cm zapasu do docelowej średnicy, a potem dalszy znajomy zrobił mi na tokarce takiej starodawnej idealną pożądaną średnicę. No a potem to tak jak już pisałem. Woskiem posmarowałem od razu by uniknąć zalepiania nieszczelności potem i sie denerwować i to akurat zdało egzamin elegancko. Wosk topi się gdy gorąca blacha dociska dekiel i tym samym wypełnia pory. Zobaczymy po czasie jakie będą wychodzic trunki.
Pozdrawiam

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 26 gru 2020, 11:46
autor: mody170
Panowie
Jak tam wasze beczki? Opiszcie bom ciekaw ile ubylo , jak przebiegała maturacja no i jak zmienil sie destylat? Mam aktualnie 2 prawdziwe beczki 10l i 5l na stanie i chce sprawdzic ile ubedzie po roku. Jesli straty bedą nie do zaakceptowania wtedy bede inwestowal w rurobeczki

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 26 gru 2020, 22:21
autor: kiwitom23
Mam takie pytanko, jakiej pojemności nowa beczka wypalana w środku nie przedębi trunku przy załóżmy 2 letnim leżakowaniu. Czy 30 litrów można już brać pod uwagę?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 26 gru 2020, 23:05
autor: mody170
Pewnie tak tylko jak długą rure musiałbyś mieć żeby zmieścić tam 30l. Z drugiej strony zamiast lać do beczki umowne 63% można wlać nieco mniejszy %. Wtedy długość wypłukiwania tanin i innych aromatów powinien się wydłużyć.

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 27 gru 2020, 15:50
autor: dynio
kiwitom23 pisze:Mam takie pytanko, jakiej pojemności nowa beczka wypalana w środku nie przedębi trunku przy załóżmy 2 letnim leżakowaniu. Czy 30 litrów można już brać pod uwagę?
Każda nowa beczka użyta pierwszy raz, po 2 lub 3 latach przedębi Ci destylat, nawet barrique 225L (patrz co się dzieje z JD po 2 latach wlanym do nowej beczki). Jeżeli masz miejsce to celuj min.w 50L i to najlepiej po maceracji np.czerwonym winem (na forum winnym znajdziesz na pewno kilku chetnych do takiej maceracji)

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 27 gru 2020, 17:23
autor: kiwitom23
dynio pisze:Każda nowa beczka użyta pierwszy raz
No to kicha, nie spotkałem jeszcze używanej beczki o mniejszej pojemności, są tylko te 225 litrów, a to za wielkie dla mnie. A jakbym wziął niewypalaną to by coś dało?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 27 gru 2020, 17:32
autor: dynio
Na białym forum magas i kowal mają aukcję na beczki, chyba ze wolisz nową beczkę macerowaną winem, to mam kolegę na winogrona.org który co roku maceruje mi węgierskie beczki swoim winem. Mogę z nim porozmawiać czy ma jeszcze na tyle wina żeby przyjąć jedną 50

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 27 gru 2020, 17:57
autor: kiwitom23
dynio pisze:Mogę z nim porozmawiać czy ma jeszcze na tyle wina żeby przyjąć jedną 50
Byłbym Ci niezmiernie wdzięczny, jakbyś go zapytał. Generalnie jak nie zaleję beczki do pełna, co wpłynie to jakoś negatywnie na trunek? Czy powinna być raczej zapełniona na full?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 28 gru 2020, 13:09
autor: michal278
Beczke zalewa się do pełna, można po pewnym czasie ale starać się trzymać pełną, bo się rozsycha. Ja nie widzę problemu. Kupiłem swego czasu 60 i 110l po maceracji regenten. Wystarczy na winnych forach napisać temat, że poszukuje się beczki. Na pewno minimum 50l do starzenia.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 29 gru 2020, 12:08
autor: kiwitom23
Mam jeszcze takie pytanie, ile mniej więcej gramów płatków dębowych dodaje się na litr alkoholu 65%?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 30 gru 2020, 17:48
autor: mody170
Myślę, że ok.1gram na litr przy takim procencie powinno wystarczyć. Pamiętaj że im wyższy procent alkoholu tym szybciej i mocniej przebiega dębienie. Jeśli stosuje się płatki dębowe to proponuję rozcieńczyć do procentu który się będzie piło i wtedy zadębić. Łatwiej wtedy ocenić czy wystarczy już drewna.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 6 sty 2021, 19:20
autor: kiwitom23
Panowie bardzo proszę o poradę. Otóż kupiłem 2 nowe beczki dębowe wypalane. Jedna 20 druga 15 litrów. Z poprzednich wypowiedzi wynika, że jak je zaleję urobkiem i będę leżakował 2, 3 lata, to urobek będzie totalnie przedębiony. Tak więc z racji tego, że akurat mam w balonie 34 litry czerwonego wina wytrawnego z czerwonych winogron, wymyśliłem sobie, że zaleję te beczki tym winem. Pytanie jest następujące: ile czasu mogę przetrzymać to wino w beczkach, tak żeby z kolei nie przedębić wina (które już było potraktowane płatkami dębowymi) i żeby beczki nadawały się na kilkuletnie leżakowanie whisky? Ma ktoś doświadczenie w tym temacie? Byłbym bardzo wdzięczny.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 sty 2021, 06:35
autor: kondon

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 7 sty 2021, 07:23
autor: dynio
Żeby nie przedębić wina, to te wielkości beczek to 2-3 mies max. Ale żeby dobrze wyługować beczkę winem to 5-6mies min, więc musisz zrobić to 2x

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 16 sty 2021, 20:40
autor: mody170
A ja myślę że winem ciężko wyługować beczkę z tego względu że wino ma bardzo małą zawartość alkoholu. Sam proces ługowania przebiegałby bardzo wolno. Ja zrobiłbym odwrotnie tj. Najpierw wlał alkohol o mocnym stężeniu (nawet do 68%) na kilka miesięcy który raczej poszedłby na zmarnowanie lub na spirytus, później wlałbym wino a na końcu docelowy alkohol. Takie wnioski wyciągnąłem po moich doświadczeniach z beczkami
Pozdrawiam

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 00:04
autor: kiwitom23
mody170 pisze:A ja myślę że winem ciężko wyługować beczkę
Zrobię chyba tak, że zaleję beczki bourbonem, w końcu bourbon leją do nowych beczek, które później kupują Szkoci. Tylko ile go trzymać w takich beczkach, żeby nie przedębić.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 00:49
autor: MASaKrA_Domingo
Pamiętaj, że korzystają z beczek 225l najczęściej. To zupełnie inna objętość wsadu do powierzchni drewna. Dlatego też zakup sobie zwykłą szklaną pipetę i sprawdzaj co miesiąc urobek. To pozwoli Ci kontrolować dębienie bez niespodzianek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 13:47
autor: kiwitom23
MASaKrA_Domingo pisze:zakup sobie zwykłą szklaną pipetę
Muszę pipetą, nie wystarczy spuścić trochę z kraniku? Mam 20 i 15 litrów, oczywiście zdaję sobie sprawę, że oddziaływanie na tak małej powierzchni zmusi mnie zapewne do skrócenia czasu dębienia bourbonu, ale ciekawy byłem ile starzą go normalnie w dużych beczkach, żeby mieć jakieś pojęcie, czy będzie to kwestia tygodni, miesięcy, czy lat przy małych.

Pomyślałem sobie, że przy okazji degustacji spuszczę troszkę więcej ;) , a później uzupełnię świeżym, żeby wydłużyć czas.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 14:11
autor: michal278
Już gdzieś było na forum tabelka objętość/ czas maceracji. Beczki 225l to dwa lata minimum. Małych beczek używa się też w dużych destylarniach do tzw finishu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 19:33
autor: radius
michal278 pisze:Małych beczek używa się też w dużych destylarniach do tzw finishu.
Proszę o źródło tych informacji :scratch:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 19:55
autor: michal278
Radius masz wyszukajke na forum. Już mnie męczy, menda jakich mało z Ciebie. Termin jaki szukaj to wood finish. Polecam wycieczkę po kilku destylarniach, teraz coraz częściej są otwarte. Ja byłem w wielu i w kilku widziałem na własne oczy. Destylarnia też robiąca whiskey dla Toma z Bimbrowników tak robi.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 21:03
autor: radius
michal278 pisze: menda jakich mało z Ciebie
Czy ja ciebie obrzucam wyzwiskami :o Nie przypominam sobie :x To po pierwsze, a po drugie to polecam lekturę bardziej fachową niż serial "Bimbrownicy" :evil: Wujek Google - whisky finishing barrels - https://www.thewhiskyexchange.com/featu ... yfinishing, https://thewhiskylady.net/2017/10/18/pr ... finishing/
Nie znam destylarni, która finiszuje swoje whisky w "małych" (jakie to pojemności?) beczkach. Jeśli ty znasz, to proszę o źródło.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 17 sty 2021, 22:07
autor: michal278
Ja nie mówię o serialu i nie użyłem wyzwisk. Mówię o prawdziwej destylarni która produkuje jego To że nie znasz nie znaczy że nie istnieje. Istnieje ogrom sposobów dojrzenia destylatow w beczkach. Szereg Bordowski, szereg węgierski i kilka innych. Chcesz wszystko na tacy. Szukaj w necie. Podpowiedź kolejna whiskey japońska. Jack Daniels robi finish kilku produktow w beczkach 25l
Ma to na celu zwiększenie aromatów i ostrości. Często wslanie do finish wood używa się beczek typu Octaves, blood tube, quarter casks.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: sobota, 6 lut 2021, 23:51
autor: Kasko
Witam. Ktoś opisze wrażenia z użycia takich beczek nierdzewnych o jakich mowa. Planuje taką zrobić ale nie wiem czy warto. Ciekaw jestem czy czuć w destylacie nierdzewkę.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 lut 2021, 11:09
autor: Doody
Stal nierdzewna jest neutralna i tak jak w przypadku aparatury jak i beczki, nie może wpłynąć na smak destylatu. Pytanie tylko czy dekle dębowe w wystarczający sposób oddziałują na starzony trunek.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 lut 2021, 13:47
autor: rozrywek
Michał278.
Trochę się zapominasz.

To że jakieś destylarnie stosują takie a takie metody to nie jest aż taki wielki powód aby na siłę ich kopiować.

A co my Polacy i swego języka i smaku nie mamy?

Wiele jest metod i wiele smaków.
Ja na przykład lubię dobrze ułożony trunek. Nie za ostry ale też nie byle jaki.
Stonowany. Wymagający czasu.

A z Tennesse do Edynburga trochę daleko.
Wiele smaków i wiele ludzi.

Ale ....każdy lubi i schaboszczaka a i kaszankę. Tak jak trunki.

Z przedębieniem jest podobnie. Łatwo przedobrzyć przy małych beczułkach.

Ale istnieje coś takiego jak rotacja i zmianowanie. Przelać winkiem jeśli nie starzejemy nic. Aby pusta nie stała.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 lut 2021, 14:11
autor: Kasko
Doody tak też myślałem. Wolę dłużej poczekać na efekt niż przedębić bo z beczki dębowej muszę zrezygnować ze względu na ilość trunku jaki chce poddać próbie czasu.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: niedziela, 7 lut 2021, 15:57
autor: michal278
Rozrywek. Dokładnie kto jakie smaki lubi i tyle. Ale mówienie że małej beczki nie używa się też w destylarniach to kłamstwo. Tak jak trzeba wiedzieć jak używa się kolumny, tak samo beczki.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 20 maja 2021, 22:53
autor: Rebeli@nt
freek pisze: Przy pierwszym zalaniu wodą oczywiście, poleciało może parę kropelek przez godzinę z jednej tylko strony i potem, aż dotychczas szczelność jest wzorowa.
Możesz napisać jak jest ze szczelnością po roku czasu. Pytam, bo ten dekiel wykonany jest z jednego kawałka, a to, nie to samo co z dwóch, trzech.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: czwartek, 20 maja 2021, 23:13
autor: freek
Rebeli@nt pisze: Możesz napisać jak jest ze szczelnością po roku czasu. Pytam, bo ten dekiel wykonany jest z jednego kawałka, a to, nie to samo co z dwóch, trzech.
Hej, sprawdzam ją nierzadko i nic, a nic nie przecieka. Pojemność całkowita to ~ 8 litrów, zalane było jakieś 7,2l. Tyle juz na pewno nie ma bo odparowało pewnie, a i degustacja czasem po pół kieliszka, ale z deklami nic a nic sie nie dzieje. Są proste, nie wypaczone i oczywiście nic dalej nie cieknie. Jak chcesz mogę zrobić fotki, ale będą takie same jak kiedyś tam wstawiłem.
Więc śmiało mogę polecić robienie z jednego kawałka jak chodzi akurat o mniej więcej taka średnicę.
Pozdro

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 21 maja 2021, 00:44
autor: wawaldek11
Rebeli@nt pisze:Możesz napisać jak jest ze szczelnością po roku czasu. Pytam, bo ten dekiel wykonany jest z jednego kawałka, a to, nie to samo co z dwóch, trzech.
Również mam dekle z jednego kawałka i nie ma żadnych problemów, a kilka lat upłynęło. Z jednego kawałka łatwiej wykonać. Nie będzie to w zgodzie ze sztuką bednarską bo zazwyczaj mamy ciętą dechę, a nie łupane słojowo klepki. Zgromadziłem trochę materiału z beczek, ale jak szybko zabrałem się za wykonanie dekli tak szybko zrozumiałem, że to nie taka prosta sprawa. Krzywa nawet jak krzywe klepki są :mrgreen:
Ale nie poddałem się i uzgodniłem robotę z kolegą, który beczki przerabia :ok:

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: środa, 21 lip 2021, 14:03
autor: Kasko
Witam wszystkich. Ktoś z kolegów próbował już trunku po leżakowaniu w beczce z fałszywym dnem? Ciekaw jestem efektów bo kusi mnie żeby zrobić kalwadosa bo jabłek będzie trochę a i kukurydzy też bez problemu mogę mieć tylko boję się przedębić.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 19 wrz 2022, 09:13
autor: sebo8877
A mnie zastanawia czy nie zastosowac by kega po pepsi i potraktować go ciśnieniem 2,5 -3,0 bara (czysty tlen) i sprawdzić po miesiącu? Co myślicie... Ma to sens ?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 19 wrz 2022, 19:02
autor: czytam
tak

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: poniedziałek, 19 wrz 2022, 21:44
autor: zwirek
Witam w którymś sezonie bimbrowników tak robili tylko nie trzymali tego miesiąc lecz krócej. Tylko ten serial według mnie jest naciągany ale spróbuj i daj znać co i jak ponieważ pewnie grono forumowiczów będzie ciekawe takiego sposobu postarzania.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 kwie 2024, 07:57
autor: mar33cki
Odkopię temat bo mocno zainteresował mnie temat Badmo beczki znanej tu jako rurobeczki.

Przeczytałem całość na HD. Oraz masę filmików na ich temat na yt. Znalazłem 9l wkłady z nierdzewki, mam kilkuletnie deski dębowe i kilkunastoletnie czereśniowe, zamówiłem sobie kilka rzeczy u majfrenda. Także niedługo wyprodukuje swoje pierwsze sztuki.

@wawaldek11 ty widziałem robiłeś dekle z 1 kawałka, jakie są twoje spostrzeżenia po dłuższym użytkowaniu?

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: wtorek, 23 kwie 2024, 19:32
autor: wawaldek11
Z jednej dechy łatwiej zrobić i zadeklować. Trzymają się dobrze, tylko to był pierwszy pojemnik i nie pomyślałem o zalaniu winem czy nalewką. Następne powstały z klepek beczkowych po winie, burbonie. Też ok. Te kolejne zalałem nalewką pigwowcową i po prawie roku poszły w nie destylaty - winogronowy i miodowy.

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 26 kwie 2024, 14:34
autor: mar33cki
@wawaldek11
wawaldek11 pisze: wtorek, 23 kwie 2024, 19:32 Z jednej dechy łatwiej zrobić i zadeklować. Trzymają się dobrze, tylko to był pierwszy pojemnik i nie pomyślałem o zalaniu winem czy nalewką
a przypalałeś otwór na szpunt? To ma zatrzymać podcieki. I z czego szpunt zrobiłeś? Bo że kranika nie masz, to kojarzę ;)

Re: Trochę inny sposób na starzenie.

: piątek, 26 kwie 2024, 18:54
autor: wawaldek11
Szpunta też nie mam - jest zakrętka z uszczelką silikonową.
Na ósmej stronie tematu są fotki.