Strona 1 z 1

Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 13:29
autor: użytkownik usunięty
Witajcie
Od dłuższego czasu bawie się w zboża i stało się to tematem wiodącym. Pròbowałem już na PS , kolumnie ale jednak u znajomego widziałem ten proces na pòłkowej. Wydajność i jakość to marzenie. Zacząłem gromadzić informacje. Ze względu na możliwości robocze i umiejętności wolałbym miedź. Pierwszy problem to rura na korpus. Gdzie znajdę 4"? Drugie moje pytanie do pòłkowcòw to jaką wysokość półek polecacie? Z czego najlepiej zrobić wzierniki ? Wycinać z blachy mosiężnej? Jak zamontować najlepiek półki i z jakiej grubości blachy je wykonać? Planuję najpierw zacząć od korpusu i zrobić 5 półek na tri-clamp , wywinięcie do tego połączenia też raczej z mosiądzu.

Kolumne zbuduje napewno i potrzebuje waszej pomocy żeby zacząć
Pozdrawiam

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:18
autor: Szlumf
Przelicz czy nie taniej wyjdzie ze szkła. Kupujesz gotowe odcinki i skręcasz na pręty gwintowane. Mozesz tez jeden długi odcinek i półki na wcisk.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 14:24
autor: kwik44
W temacie o półkowej masz adresy firm sprzedających rury borokrzemowe. Chyba herbata podawał adres firmy sprzedającej uszczelki silikonowe o przekroju L do typowych rur 3 i 4". Resztę wyciąć na laserze lub powiercić samemu. Inna opcja to kupić wziernik rurowy i wymienne szkła, zamówić u Chińczyków... Opcji jak mrówków ;) Kolega Doody pokazał chwilę temu piękne szkiełko - podpytaj :)

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 17:25
autor: użytkownik usunięty
Szkło powiadacie... bardzo chętnie! A polecacie bardziej deflegmator standardowy czy głowice na gòrze? I skąd wziąc te elenty ktòrymi pręty ściskają szkło?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 18:15
autor: kwik44
Spawacz + złącze + wyciąć kryzy laserem. Lub wziernik. Koszta podobne. Dla 3". Dla 4 spawanie wyjdzie taniej.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 19:35
autor: użytkownik usunięty
Zrobie to podobnie do kolegi Doody tylko półki miedziane. Zastanawiam się nad dalszą częścią. Co jakby użył swojej głowicy Aabratka na gòrę:D?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 19:43
autor: Doody
Ja właśnie Lucent tak robię tzn. używam aabratka. Półki miedziane będą robiły się z czasem czarne i będziesz musiał je czyścić (jak będziesz chciał mieć kolor miedzi). Ja mam taki plan, że do kega dokręcam 20cm katalizator wypełniony miedzią, następnie kolumnę oraz głowicę aabratka. Jak się to sprawuje opiszę w swoim temacie.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:06
autor: użytkownik usunięty
A to widzę, że plan mam identyczny. Zawzoruje na Twoim pomyśle. Jak głowica nie będzie się sprawdzać zbuduje coś według DS. Miedź - Mam PS z miedzi i nic czarnego nie zauważyłem a swoje przelatał. Miedź to jest materiał ktòry potrafie bdb obrabiać.... a w planach i tak mam półki kołpakowe. Ciekawe czy taka kolumna z głowicą aabratka da nam oczekowane efekty.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:21
autor: szatajoh
Doody pisze:. Półki miedziane będą robiły się z czasem czarne i będziesz musiał je czyścić (jak będziesz chciał mieć kolor miedzi). .
Jesteś w błędzie. Nie bedą czarne, wystarczy po każdej destylacji dobrze wyplukać kolumnę czysta wodą. Zygmunt na połkowej ma założony zawór do płukania kolumny i jest to łatwe do skopiowania. Proszę nie robic czarnej reklamy miedzi i półkom, to działa i nie ma żadnych problemów - jest super alkohol.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:49
autor: kwik44
szatajoh - trzeba od czasu do czasu rozkręcić i przeczyścić. Nie zawsze przepłukanie pomaga. Szkła czasem też skrobać trzeba... Zależy co gotujesz i jak. W każdej kolumnie będzie podobnie. Miedź na półki nie jest zła - sam swoje wierciłem i sprawują się wyśmienicie. Koszt wykonania 4. półek, nie licząc pracy własnej to max 50 zł.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:55
autor: Doody
Jeżeli istnieje system zapobiegający czernieniu miedzi to super. Nic tylko robić miedziane bo łatwiejsze w obróbce.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 21:59
autor: szatajoh
kwik44 pisze:szatajoh - trzeba od czasu do czasu rozkręcić i przeczyścić. Nie zawsze przepłukanie pomaga. Szkła czasem też skrobać trzeba... Zależy co gotujesz i jak. W każdej kolumnie będzie podobnie. Miedź na półki nie jest zła - sam swoje wierciłem i sprawują się wyśmienicie. Koszt wykonania 4. półek, nie licząc pracy własnej to max 50 zł.
Fakt mam nalot na szkle ale czy z tym warto walczyć miedz jest w wlasciwym kolorze .
Gotuje sliwke zboże i pigwe.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:34
autor: kwik44
Owoce kolumny nie brudzą. Ale skórki i pestki (grappa) oraz zboże (szczególnie z młótem) oj, i to bardzo... Jak wysładzam też jest czysto.
Ja, mimo że na półkowej ciągle destyluję przymierzam się do powrotu do pot stila. Taka fanaberia ;)

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 22:58
autor: użytkownik usunięty
A jak oceniasz kolumnę półkową?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:02
autor: szatajoh
Lucent36 pisze:A jak oceniasz kolumnę półkową?
zalezy co chcesz uzyskac ale polkowa jest szczytem pedziwiatra uwierz i sprobuj

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:06
autor: użytkownik usunięty
Kukurydza i zastanawiałem się czy można na piątą półkę wrzucić woreczek z botanikami?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:14
autor: szatajoh
Lucent36 pisze:Kukurydza i zastanawiałem się czy można na piątą półkę wrzucić woreczek z botanikami?
nie wiem nie probowalem
ale uwierz polkowa robi cuda z destylatem a potem beczka.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:16
autor: Pretender
kwik44 pisze:Owoce kolumny nie brudzą. Ale skórki i pestki (grappa) oraz zboże (szczególnie z młótem) oj, i to bardzo... Jak wysładzam też jest czysto.
Ja, mimo że na półkowej ciągle destyluję przymierzam się do powrotu do pot stila. Taka fanaberia ;)
A kto bogatemu zabroni ... a tak na poważnie, to dlaczego?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:18
autor: użytkownik usunięty
@szatajoh Długo pracujesz na półkach? Jak Twoje wyglądają?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 25 cze 2017, 23:42
autor: szatajoh
Lucent36 pisze:@szatajoh Długo pracujesz na półkach? Jak Twoje wyglądają?
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<dwa lata owoce i sliwki i jestem nastawiony tylko na
smak i aromaty wyciagajac do maxa
Spiritus tez zrobisz z duchem polki czyli z duchem owocu czy zboza

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 07:32
autor: użytkownik usunięty
Po jednym razie? Do półkowej myślałem, że warto najpierw zagęścić na PS? Poza śliwkami ktòre owoce polecasz?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 07:43
autor: kwik44
Pretender pisze: A kto bogatemu zabroni ... a tak na poważnie, to dlaczego?
Głowicę "alembikową" mam już od jakiegoś czasu. A czemu? W sumie są 2 powody: nie mam mieszadła i przy gęstym mimo płaszcza lubi się przypalić (żyto głownie), co powoduje, że leci żółtanol ;) więc wymyśliłem robić odpęd. A jak już będę miał odpęd to chcę się sprawdzić w prostym aparacie ;)
Natomiast, żeby nie było wątpliwości - z półkowej jestem więcej niż bardzo zadowolony. Jak dla mnie do owoców to jedyna opcja.

@Lucent - wszystkie, które ci smakują. Czereśnia, wiśnia, morele, śliwki, gruszki, jabłka... Tak puszczone na max 60% mmmmm, pychota. Gdyby tylko były w miarę tanie...

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 07:54
autor: użytkownik usunięty
Na max 60% to o ile dobrze myślę , odbierasz z 3ciej półki?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 08:11
autor: kwik44
Ja mam półkową z CM i u mnie to jest zakres temperatur 88-90. Na OLM nie umiem powiedzieć, bo tam sterowanie % będzie za pomocą grzałek. To już empirycznie trzeba sprawdzić. Ale na % nie patrz. 60 akurat mnie smakuje najbardziej ;) Tobie nie musi...

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 08:19
autor: użytkownik usunięty
wrzucisz fotke swojej machiny?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 08:51
autor: kwik44
Jest w moim wątku o półkowej sitowej.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 09:31
autor: użytkownik usunięty
@Doody poszedł w 5 półek, Ty masz 3. Jak myślicie, co jest lepszym rozwiązaniem?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 09:49
autor: Doody
Lucent,
Ilość półek w moim przypadku można regulować, usuwając sito z pomiędzy uszczelek. Mówią, że do zbożówek można założyć więcej a do owocówek mniej. W ten sposób kolumna jest bardziej uniwersalna.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 09:55
autor: Pretender
Najlepszym rozwiązaniem jest ... możliwość "regulacji", używasz tylu półek ilu chcesz.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 09:57
autor: użytkownik usunięty
To rozumiem dokładnie;) Źle zapytałem , chciałem bardziej się dowiedzieć w ròżnicy np ze zbożòwki z 5tej a z 3ciej półki.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 09:58
autor: Pretender
Polskie zdanie znasz
Poszukaj na zagranicznych forach rownież.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 10:45
autor: użytkownik usunięty
Dzięki za pomoc. Już pierwsze działania podjęte. Jak już będę coś miał podrzuce fotki.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 11:38
autor: kwik44
Wg mnie 2-3 półki do owoców i/lub zbóż do beczki. ~5 półek na smakową wódkę. Ale to oczywiście kwestia gustu. Ja preferuję destylaty mniej oczyszczone, ale wiem, że nie wszystkim to podchodzi tak samo. Mniej oczyszczony destylat wymaga dłuższego dojrzewania. Te 2-5 półek to jest oczywiście uproszczenie, bo nawet na trzech półkach można uzyskać 96%, ale wydajność takiej destylacji będzie mizerna.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 11:55
autor: herbata666
Dokładnie tak jak Mariusz pisze wszystko to rzecz gustu, my znowu pracujemy na 5 półkach do tego bufor na dole i nad półkami moduł OLM z zasypem i głowica z powiększonym jeziorkiem. Bardzo długa stabilizacja(1,5h) z odbiorem około 800ml przedgonu do wylania. Przepłukanie OLM, oraz odbieranie na papugę destylatu o mocy około 90% ( po pierwszej destylacji na przykład brzoskwiń, destylat wyszedł tak aromatyczny że myśleliśmy żeby go jeszcze raz przepuścić przez półki).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 12:31
autor: użytkownik usunięty
herbata to co Ty za szatana masz:D A wyjaśnij mi proszę po co OLM nad półkami i powiększone jeziorko?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 13:23
autor: lesgo58
Nim herbata napisze swoje to ja opisze ci swoje.
OLM jest swego rodzaju półką z której odbieramy skroplone opary, które odparowały z nad ostatniej półki kolumny właściwej. Np. mamy 5 półek, to OLM jest swego rodzaju półką nr 6.
Tradycyjnie opary te przechodziły przez deflegmator i skraplały się w chłodnicy przed papugą. Z kolei kontrola nad właściwa praca deflegmatora była i jest bardzo utrudniona z racji wielu zmiennych czynników. Ciśnienia wody, jej temperatury itp.
Zastosowanie głowicy i OLM pod głowicą upraszcza nam całą procedurę i kontrolę na parami i mocą destylatu. Regulacja refluksem jest bardzo dokładna i efektywna. A na półce OLM gromadzi się destylat o kontrolowanej procentowości i parametrach jakościowych. Az mnie dziw bierze, ze Amerykanie i wszyscy inni, - u których kolumna półkowa jest tradycyjnych sprzętem - na to jeszcze nie wpadli.
Z kolei powiększone jeziorko wespół z buforem nad OLM jest po to aby zgromadzić i odseparować przedgony oraz dokładnie odebrać je bezpośrednio z głowicy.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 13:30
autor: Zygmunt
Wpadli, tylko odbierają z półek fizycznych, po prostu "podbierając" z półki sitowej lub kołpakowej.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 13:31
autor: Pretender

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 13:46
autor: użytkownik usunięty
Czyli taka glowica Aabratka moze okazać się moim przypadku dużo lepszym rozwiązaniem niż klasyczny deflegmator. Jeszcze jakby dorobić odbiòr OLM po 4tej półce to tak jakbym z 5tej odbierał. To już ciekawe tylko nie wgłebiałem się nigdy jak OLM wygląda, wystarczał mi OVM.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 14:21
autor: kwik44
Inaczej:
1) Jak masz już głowicę to koszt kolumny zamknie się dużo niżej.
2) Zamontowanie OLM może całą destylację uprościć bo de facto przedgon powinien zgromadzić się w buforze nad OLM. Jak przy klasycznej rektyfikacji. Więc po przepłukaniu OLM właściwie pozostaje tylko odbierać dobry destylat i nie dopuścić do
3) OVM moim zdaniem będzie podobnie "dobry" co i OLM. To nie jest rektyfikacja gdzie chcemy pozbyć się z produktu literalnie wszystkiego.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 14:29
autor: użytkownik usunięty
Na początek zrobię samą głowicę i ewentualnie później dorobię odbiòr boczny. To jest chyba ten moment, w tym hobby do ktòrego dążyłem:D

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:08
autor: kwik44
Ale czemu tak? Przecież to tylko dodatkowe 10 cm rury i półka odbiorcza OLM... Materiałowo koszt 30zł a od razu masz lepiej. Ja zrozumiałem, że ty już głowicę aabratka masz. Z OVM. Więc jeśli masz to wystarczy głowicę z OVM dokręcić do półkowej i masz gotowy zestaw odbiorczy. Jeśli budujesz głowicę to tym bardziej dorób OLM/OVM.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 17:26
autor: użytkownik usunięty
http://alkohole-domowe.com/forum/post14 ... ml#p141604
Tak to wygląda musiałbym jakoś pociąć obecną kolumne. chyba wole dorobić odbiór OLM jeżeli koszt materiału to tylko 30zł a spawacza mam znajomego. Musiałbym tylko zobaczyć dobry projekt. Wtedy poprostu zamiast 5tej albo 6tej półki szklanej dodam półkę z kwasówki z wypełnieniem i nad nią sms i głowica.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 18:54
autor: herbata666
Musisz dorobić bufor wraz z półką OLM, koszta to materiał na półkę odbiorczą jedno złącze SMS oraz kawałek rury 25-30cm i do dzieła.

Ps. Jak byś uszczelnił skraplacz w aabratku i pod odpowietrznik podłączy chłodnicę to skraplacz aabratka może robić jako shotgun ;) i masz wtedy tradycyjny system odbioru.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 19:24
autor: użytkownik usunięty
A czy taki tradycyjny będzie lepszy? z tym buforem się wstrzymam bo koszty zrobienia tego co planuje to już trochę wyniesie. Szkło zamówiono, półki idą pod laser. Patrząc na koszt blachy z miedzi a z KO pójdzie jednak KO tylko zamiast spawać rurkę odpływową zastanawiam się czy nie mogę od góry nałożyć tulejki z wkręcaną śrubą do zblokowania rurki w tulejce. Teraz tylko kupić dwa smsy , redukcje i tylko zastanawiam się z czego są te kołnierze pod pręty, chyba gdzieś widziałem gotowe.

OLM spróbuję dorobić po wakacjach .. poprostu postawie na półkę rurę z KO o średnicy 108mm z dorobionym odbiorem i wszystko złączę na pręty. Ma to sens?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 19:40
autor: herbata666
Chodzi mi o bufor nad półką OLM (rura z zasypem 20-30cm) a nie o bufor wzmacniająco-stabilizujący nad zbiornikiem.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 19:45
autor: użytkownik usunięty
Rozumiem ale jak Ty byś to rozwiązał technicznie?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 19:57
autor: herbata666
Jak możesz poczekać kilka dni to do piątku wrzucę dokładne zdjęcia właśnie takiego systemu, czyli kolumna półkowa (5 półek), półka OLM, zasyp nad półką wysokości 30cm półka LM oraz głowica THOR (moduły kolumny półkowej, półka OLM, zasyp oraz półka LM, zostały zrobiona w szkle więc, wszystko będzie dokładnie widoczne ;D). Całość wykonana ze szkła oraz stali KO(polerowanej).

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:02
autor: Doody
Kołnierze z blachy (u mnie 8mm) musisz wypalić na laserze z dokładnie tym samym rozstawem otworów co w sitach. W innym przypadku nie wywiercisz tak precyzyjnie otworów i nie skręcisz kolumny. Jutro wyślę Ci też dxfy z kołnierzami.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:06
autor: herbata666
My palimy wszystkie kołnierze z blachy 5mm spokojnie wystarczają.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:15
autor: Doody
Na pewno 5mm wystarczy, ale akurat na warsztacie palili ósemkę ;)

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:21
autor: użytkownik usunięty
A taka gruba blacha to nie problem do wypalenia? Poczekam chętnie do piątku!

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 20:28
autor: Doody
Laser przemysłowy pali zwykle bez problemu do 16mm, a bardzo czystą blachę do 20mm

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:00
autor: herbata666
Tam gdzie my tniemy palą do 25mm w osłonie azotu, ale z tego co pamiętam minimalna kwota zamówienia to 300zł/netto.

Grubość 8mm nie będzie zła, ba nawet lepsza ;D ale 5mm już spokojnie wystarcza nawet 4mm dają radę ale trzeba pamiętać, że czym cieńsza blacha ty łatwiej o jej falowanie podczas spawania.

PS.
W blaszce o grubości 20mm są w stanie wyciąć otwór 2mm, więc problemem z grubością i dokładnością bym się nie przejmował.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:05
autor: Kula
Pytanie ile otwór 2mm w takiej blaszce będzie kosztował :o

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:18
autor: herbata666
Paliłem sita, otwory 1,5mm z tego co pamiętam 280szt, grubość blaszki 1mm średnica 60mm, cena jak za kryzę z blachy 5mm pod bufor 168,3mm.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 21:31
autor: Kula
Nie mówię o paleniu otworów w sicie o grubości 1,5mm. Gdybyś wypalił to samo w blaszce 20mm cena za cięcie by cię mocno zdziwiła.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
autor: Doody
Zazwyczaj jest tak że średnica otworu powinna być co najmniej tak duża jak grubość blachy. Ta zasada obowiązuje na pewno przy cięciu plazmą. Ja paliłem swoje sita z "półtorówki", która lepiej zachowuje się przy spawaniu downcomerów niż "jedynka. Przy odrobinie wprawy, małym prądzie i chłodzeniu ściskami miedzianymi lub aluminiowymi, można wspawać rurkę spoiną ciągłą bez deformacji sita

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 17:29
autor: użytkownik usunięty
Możecie kogoś polecić do wycięcia laserem?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 18:37
autor: kwik44
I najważniejsze: żeby nie pokrzywili półki laserem.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 18:50
autor: użytkownik usunięty
Wysłałem zapytanie do firmy Marxam - wykonywali mi duże FD wodą, okazało się, że mają też laser. Jeżeli ktoś szika FD to jak dla mnie tylko tam.W planach mam fotorelację z zacierania to się pochwale w przyszłości.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 18:51
autor: Pretender
Daj znać ile krzykną, a ja zapytam swojego znajomego.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 27 cze 2017, 19:28
autor: użytkownik usunięty
Poszło na PW

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 3 lip 2017, 13:45
autor: użytkownik usunięty
herbata666 pisze:Jak możesz poczekać kilka dni to do piątku wrzucę dokładne zdjęcia właśnie takiego systemu, czyli kolumna półkowa (5 półek), półka OLM, zasyp nad półką wysokości 30cm półka LM oraz głowica THOR (moduły kolumny półkowej, półka OLM, zasyp oraz półka LM, zostały zrobiona w szkle więc, wszystko będzie dokładnie widoczne ;D). Całość wykonana ze szkła oraz stali KO(polerowanej).
Dasz rade podesłać;)?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 3 lip 2017, 13:56
autor: herbata666
Kończę prace, jest lekkie opóźnienie związane z brakiem energii po ostatnich czwartkowych burzach, ale już wszystko wróciło do normy i zdjęcia będą na środę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 21:49
autor: użytkownik usunięty
Myślicie, że takie ślady na sitach są ok?

Obrazek

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 21:55
autor: Pretender
Delikatny poler i będzie pięknie.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:01
autor: użytkownik usunięty
Czym to najlepiej polerować?

Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:04
autor: Pretender
Do tego są specjalne środki i szczotko-szmatki ( nie wiem jak to się nazywa). Specjalnie kupować nie ma sensu. Znajdź w swojej okolicy firmę od balustrad. Może uda się


Ps
Przetrzyj sito rozpuszczalnikiem nitro.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:10
autor: kwik44
Nie musisz tego czyścić. Tymi wybroczynami dałbym do góry, co dodatkowo zwiększy powierzchnię wymiany. Jest taki stary artykuł: "Variables in Perforated Plate Column Efficiency and Pressure Drop" - tam zastosowano właśnie taki manewr, aczkolwiek półki były chyba miedziane ;)

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:13
autor: herbata666
Mam takie cuda do polerowania Jakubie, jak podjedziesz to się zrobi ;D.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:29
autor: użytkownik usunięty
Sprawa rozwiązana. Zrobić redukcje i odpływy i można grać! Jak nabędę spowrotem jakieś auto to odrazu się zjawie. Dzięki

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:32
autor: kwik44
Żeby nie było, ja swoje wyczyściłem ;) Głównie ze względów wizualnych. Inna sprawa to ich czyszczenie (kiedyś pewnie będziesz) - gładkie zdecydowanie łatwiej przetrzeć. Co zrobić to już musisz sam zdecydować :D

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:34
autor: Pretender
Poler jest bardzo ładny, jak to mawiają hamerykanie - jest blink! Ostatnio korzystając z gościnności pewnego zakładu bawiłem się polerujące sita - masakra.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:36
autor: użytkownik usunięty
Takie to żmudne?

Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:41
autor: Pretender
To jedno, drugie to dla niewprawionego (czyli dla mnie) niebezpieczne. Zdarzyło się, że wyrwało mi sito z ręki. Ale dla efektu warto. Nie mam zdjęcia sita, ale wypolerowałem też śrubunek.Obrazek

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 22:57
autor: Imbir
Nierdzewkę bardzo dobrze się poleruję. Początkowo papierem ściernym grubszej gradacji np. 180, schodząc stopniowo do drobnej, po czym gruboziarnista pasta polerska i efekt jak wyżej.
Kilka lat temu też w wolnych chwilach, w pracy polerowałem łby śrub nierdzewnych.

@Pretender zapewne polerowałeś na dużych kołach polerskich... trzeba uważać bo nieumiejętne polerowanie na polerkach wysokoobrotowych może doprowadzić do kalectwa. W Poznaniu na starołęce, po starym stomilu polerują, chromują itp. Byłem tam świadkiem jak gościu polerował taką ramkę aluminiową od siedzenia wsk, polerował... bo z ramki została garść pogiętego aluminium, na szczęście obyło się bez obrażeń. Wyglądało to przerażająco :shock:

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 23 lip 2017, 23:01
autor: Pretender
To prawda. Koledze wyrwało z ręki polerowany przelew do sita. Od sufitu się odbił, cały pogięty ...

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 24 lip 2017, 01:36
autor: herbata666
Można polerować na dużych tarczach ale o wiele wygodniejsze jest polerowanie zwykła szlifierką kątową ze specjalnymi włókninami, tylko trzeba wszystko robić z rozsądkiem, podstawa to mocne mocowanie elementu i trochę krzepy (polerując na 12k obrotów potrafi nieraz szarpnąć ręką jak zły kąt obierzemy, ale robota idzie jak burza).

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 24 lip 2017, 07:33
autor: Doody
Ja tam swoje wyczyściłem w 2 godziny ręcznie. Najpierw papier 180, potem 240. Na koniec gąbki pokryte papierem o gradacji 400 i 800. Gładkie błyszczące ale nie polerowane, bo na polerze widać plamy, więc wersja "szczotkowana" bardziej mi odpowiadała.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: sobota, 2 wrz 2017, 11:18
autor: użytkownik usunięty
No u mnie trzeba było zacząć od 80tki żeby to zedrzeć a reszta jak wyżej.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 17 wrz 2017, 16:41
autor: użytkownik usunięty
I jestem po pierwszych dwóch procesach. Cukrowke w celu oczyszczenia kolumny. Kolumną pracowała z temp w głowicy ok 77.3 stopnia i pod koniec procesu się poprostu "rozleciala". Drugi wsad to zbożówka zagęszczona na PS do 30%. Jak dla mnie bardzo wysoka wydajność. Głowicą Aabratka się świetnie sprawdza. Żałuję, że tak późno.Jest to inny świat- piękny świat. Jestem zachwycony. Przy 88-90 stopniach w głowicy nie wyczulem pogonòw co przy kolumnie zasypowej nie było dla mnie osiągalne.

Bardzo dziękuję @Doody oraz @herbata666 oraz wszystkim kolegom za pomoc w realizacji oraz ogromne wsparcie merytoryczne.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 17 wrz 2017, 19:03
autor: herbata666
Grunt to dobra zabawa, czekam na próbki (oczywiście z wzajemnością :D). Znam dobrze to uczucie, przy obsłudze zestawu półkowego, wszystko inne schodzi na drugi plan.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 17 wrz 2017, 19:13
autor: Doody
Wygląda zupełnie jak moja ;) Bardzo dobra robota. Powodzenia!

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 17 wrz 2017, 21:07
autor: użytkownik usunięty
Tylko od dołu zostawiłem wystające pręty, dzięki temu stabilnie mogę ją postawić w pionie a poza tym została mi jedna półka - muszę zamówić szkło i zobaczyć różnice.

[yt]https://youtu.be/tvt_lVySFo8[/yt]


Praca z mocą 3kW.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: poniedziałek, 20 lis 2017, 23:50
autor: michal278
To i ja się pochwalę.. Niestety jeszcze z obsługą problemy. Nie mam na wszystkich półkach barbotrażu. Dopiero dwie próby za mną. Obrazek

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: czwartek, 7 gru 2017, 17:34
autor: dooq
Panowie, a jaką macie wysokość półki? Czyli inaczej odległość od sita do sita? I czy ma to jakąś zależność od fi rury?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: czwartek, 7 gru 2017, 23:46
autor: użytkownik usunięty
Muszę spojrzeć ile tam było. Z każdym użyciem jestem co raz bardziej zadowolony i jednak co raz bardziej jestem przekonany do OO. Szczególnie przy owocówkach. Destylaty robiony na 3ch półkach i regulowany RR aby utrzymywać ok 82-83 stopni w głowicy przy odbiorze z samej głowicy wyszedł dla mnie za intensywny , drugi przebieg poszedł przez OLM I wyszedł dużo lepszy - nie taki perfumowany. Nastaw to ortodoks z winogron plus 45kg zmielonych jabłek. W sumie ok 100kg owoców i dodane tylko 6kg cukru. Z wsadu 45L osiągalne ok 5L 88-90% I nawet przy przyłożeniu 4kW i zawór na maksa nadal procent ten sam. Zauważyłem coś ciekawego. Zapach pogonòw oraz destylatu bardzo szybko odbieranego zarówno przy jęczmieniu jak teraz z owoców został wzbogacony o taki świeży aromat pochodzący pod miętę. Spotkaliscie się z czymś takim?

michal278 - opisz kolumnę i proces. Używasz katalizatora?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: piątek, 8 gru 2017, 07:59
autor: michal278
Pisałem w innym wątku. To tak: rura 50cm długości, fi 100mm, 5 półek sitowych o grubości 5mm z teflonu, przelewy 20mm, 15mm jeziorka na każdej półce, otwory 80 sztuk fi 1.7mm. Do tego u góry nad szkłem dodany olm. W dole wygospodarowane 2-3cm na miedź. Zakładam głowice puszkową od kolumny pryzmatycznej. Kocioł to 90l z 2 kegow w 3 kegu. Moc przykładana to 3.5kw ale realna to myślę że 2.5 bo zbiornik nie ocieplony. Przy niskim % problemy z barbotrażem, syfony wcześniej zalane. Wcześnie też potrafią się pojawić pogony chociaż bardzo ciekawe zapachowo i smakowo.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: piątek, 8 gru 2017, 08:07
autor: użytkownik usunięty
Pokazałbyś jak masz zrobione te zbiorniki? Może poprostu za małą moc przykladasz?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: piątek, 8 gru 2017, 09:53
autor: ramzol
Lucent36 ortodox nie zawiera cukru buraczanego tylko cukier pochodzący z surowca. Kolumny i zabawy tylko pogratulować i pozazdrościć.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: piątek, 8 gru 2017, 17:54
autor: użytkownik usunięty
ramzol pisze:Lucent36 ortodox nie zawiera cukru buraczanego tylko cukier pochodzący z surowca. Kolumny i zabawy tylko pogratulować i pozazdrościć.

Chodziło mi o to, że jeden nastaw to ortodoks z winogron a drugi jabłka plus cukier , dzięki za zwrócenie uwagi.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: piątek, 8 gru 2017, 19:01
autor: ramzol
Całkiem możliwe, że tylko ja to tak zrozumiałem 8-) Różnica w smaku na poziomie destylacji na którą stronę ?

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: sobota, 9 gru 2017, 08:00
autor: michal278
Na pewno nie wina zbiornika bo wcześniej gotowałem wiele razy w nim używając 50cm rury ze sprężynkami. Dorzucę po 5 otworów i zobaczę co będzie się działo. Dziwne że przy trochę większym % wszystko działa. Kwestia też jest tych szybko pojawiających się pogonów, a niby pólkowa ma właściwości bufurujące.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: sobota, 9 gru 2017, 08:59
autor: użytkownik usunięty
Kwestie tych pogonòw czyli tego świeżego aromatu bo ja tak widzę pogony w półkowej też rozkminiłem i u mnie rozwiązaniem jest kontrola mocą grzania i refluksem. Nie wchodzę na więcej jak 2-2.2 kW . Jak dla mnie osobiście pierwsze próby wyszły zbyt mocno owocowe , aż perfumowana. OLM to jest coś na czym chce się jednak skupić. U mnie daje lepsze efekty.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: niedziela, 10 gru 2017, 10:52
autor: michal278
U mnie przy kukurydzy i melasie były bardziej olejowo-ropne.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: sobota, 30 gru 2017, 00:58
autor: użytkownik usunięty
@ramzol teraz ocenia destylaty ja chwilę odleżały i napewno na plus dla półek. Myślę, że 3 półki mogą być za mało dla owocówek ale to kwestia gustu. Napewno projekt działający i do wykonania nie potrzeba ogromnych środków z czym do tej pory półkowa się kojarzyła. Ja już wogóle odchodzę od spirytusu dlatego chce sprzedać mojego Aabratka na rzecz skupienia się na półkowej i aromatach i kontroli nad nimi.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 20:43
autor: użytkownik usunięty
W weekend miałem okazję przerobić dwa nastawy że śliwek. Zrobiłem dwie próby. Przy jednej Katalizator + 3 półki i odbiór w granicach 85-92 stopnie w głowicy, Moc 2.8-3kW.W tym przedziale zapach destylatu domownicy określili jako zapach powideł śliwkowych ( bliżej 92 był bardziej aromatyczny) na patelni więc tak trzymałem. Koniec leciał ok 40%. Destylat trafił do beczuszki mając stężenie ok 50%. Z ciekawości pociągnąłem dłużej proces ale bez zamiaru korzystania z dalszej części urobku dlatego powyżej wzmianka o 40%. Najintensywniej pachniało to co miało ok 20%.

Druga próba to bufor i odbiór 12ml/kw, 2.5kW, co pozwoliło mi bardzo stabilnie trzymać proces do końca.Półki z buforem pracowały zdecydowanie równiej. Ciekawi mnie jak to wyjdzie po rozcieńczeniu i leżakowania ale pozwoliłem sobie, najpierw powoli, później śmielej dotknąć tego śliwkowego spirytusu językiem i ustami. Mega odczucia, brak pieczenia, jestem w szoku.
Obrazek

Pozdrawiam i zachęcam do własnych prób.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 21:15
autor: szatajoh
Ja ciągne na pólkowej do końca tam sa najlepsze aromaty. Dolewam końcowkę (kontrola nosem) do tego co idzie do beczki minimum na rok, jeszcze się nie zawiodłem na tych dolewanych resztówkach. Moim zdaniem w ogonach jest najwiecej smaku trzeba tylko to wybrać.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 21:27
autor: użytkownik usunięty
Jeszcze nie wiem co z tym zrobię. Miałem w planie dolać to do beczki z destylatem drugiej próby i chyba mnie przekonałeś.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 21:53
autor: szatajoh
I o to mi chodziło. Ja też skorzystałem z porad Kwik 44 i nie żałuje.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 22:21
autor: kwik44
Których? ;) bo ja się już gubię, które lepsze. :D Ale na poważnie. Gotowałem ostatnio morele. 2x. Najpierw odpęd, później destylacja na półkowej. W porównaniu do destylacji jednokrotnej destylat łagodniejszy i destylacja "prostsza". Prostsza o tyle, że jakoś łatwiej mi się odebrał przedgon, następnie bez refluksu destylowałem do 50% destylatu do praktycznie 96 stopni w kegu. Później mały refluks, odbiór do 97 stopni, później pogon do 99. Finalne nie dodałem tego co było powyżej 97 stopni w kotle do urobku. Powód był prosty - gotowałem z pestkami (intencjonalnie) i jak mi poradzono na homedistiller pod koniec idzie gorzkie. A ponieważ tego nie chciałem to nie dodałem. Natomiast mimo, że było gorzkie nie miało smaku rozgotowanych owoców/liści. Odpęd robiłem szybko. Lekki migdałowy zapach z pestek jest obecny w destylacie.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: wtorek, 31 lip 2018, 22:40
autor: szatajoh
Kwik 44 według Twoich rad destyluje na półkowej wszystko aż do dna aż nic nie kapie. Od 40procent zbieram w probierki wącham myśle przeżywam odeśpie nockę i to co mi podchodzi dolewam do dojrzewania. Dzieki tej metodzie jeszcze się nie zawiodłem. Mam kontakt w frankoni z profesjonalistą jedna z lepszych miejscowych małych gorzelni potwierdza on że dla siebie też tak robi no niestety szczegolów nie zdradza ale do wiadra kapało do końca.

Re: Kolumna półkowa- sitowa

: środa, 1 sie 2018, 20:15
autor: użytkownik usunięty
Jeszcze nie opróżniłem bufora...ciekawe co tam znajdę:D