Strona 1 z 1

Mój pierwszy szklany destylator.

: piątek, 10 lut 2017, 20:04
autor: piotr85
Witam
Na forum jestem od paru miesiecy, czytajac wskazówki forumowiczów sprawiłem sobie taki oto sprzęt głównie do smakówek.
Deflagmator: 50cm długości, 12 skraplaczy, orginalnie 20 cm wypelnienia stanowily rurki szklane, które wymieniłem na miedźaną rurke fi8
Chlodnica spiralna
Gar na taborecie gazowym, zwykly emaliowany. Uszczelkę do pokrywy zrobiłem z rurki silikonowej, którą przykleilem silikonem akwarystycznym.
Pierwsze psocenie czterdziestu czterech litrow wina na cztery razy zajelo mi caly dzień. Otrzymałem 4,5 litra 57% psoty, destylowalem do 35%

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: piątek, 10 lut 2017, 23:45
autor: klepa
I bardzo dobrze! Teraz dolej drugie tyle wody, na gaz i jak ruszy, to pierwsze pół litra w butelkę, następne 3-5 setek w oddzielne szkiełka, aż przestaniesz czuć tanie perfumy. Serce oddzielnie, a od ok. 60% znów w szkiełka. Następnego dnia przewąchasz szkielka, które ci pasują.
Te twoje "skraplacze" to kolumna vigreux ;)

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: sobota, 11 lut 2017, 07:26
autor: piotr85
Dzieki wielkie. Mam rozumieć ze wszystko ma sie przewietrzyć, oprócz serca. W jakie pojemnosci dolewać przedgony i pogony? Zastanawiam sie czy drugą taką kolumne jeszcze dołożyć. W planie mam zakup indukcji, tylko czy mój gar bedzie z nią współpracował, zobaczymy.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: sobota, 11 lut 2017, 10:12
autor: daniel86
Kolumna vigreux - nie znałem tego. Czy dobrze rozumiem - działa na podobnej zasadzie do półkowej?

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: sobota, 11 lut 2017, 13:21
autor: manowar
Nie - to taki udoskonalony prosty deflegmator. Wpustki powodują lepsze skraplanie a więc dają czystszy produkt.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: niedziela, 2 gru 2018, 22:56
autor: psotnikpiotr
Wielkie dzięki kolego manowar. Nawet nie wiedziałem, że też posiadam taki deflegmator. Jestem początkującym więc wszystkiego jeszcze nie wiem. Pozdrawiam

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: poniedziałek, 3 gru 2018, 00:57
autor: zibi123.pl
Możesz sobie do tego dołożyć wentylatorek z regulatorem obrotów, który będzie chłodził górę kolumny co jeszcze wzmocni skraplanie.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: poniedziałek, 3 gru 2018, 03:44
autor: rozrywek
PsotnikPiotr.
Nikt z nas wszystkiego nie wie. A najpiękniejsze jest nowego poznawanie.

Piotr85 zrób lepszą fotkę całości, oraz drugą dokładniejszą z fragmentem mocowania do tej belki. Jak możesz.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: czwartek, 6 gru 2018, 22:24
autor: Sprocket
Witam.Ja mam takie samo szkło jak kolega Piotr z tego pierwszego zdjęcia i muszę ze wstydem stwierdzić,że psota śmierdzi zgniłym jajem.Jednak po odstaniu z miedzią w garze po 3-4 dniach smród znika.Mam pytanie muszę napchać miedzi na wyjściu czy wejściu?Czy poprostu po drodze między garem a chłodnicą zainstalować jakieś naczynie z miedzią. Na drugim zdjęciu u kolegi Piotra jest szkło wypełnione miedzią,rozumiem,że po przejściu psoty przez miedź nie czuć zgnilcami.Pozdrawiam i dziękuję za jakaś wskazówkę.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: piątek, 7 gru 2018, 03:49
autor: PETER29
Tak właśnie jest. Miedź pochłania zapach zgniłych jajec.

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: piątek, 7 gru 2018, 14:38
autor: psotnikpiotr
Kolego ja mam podobny deflegmator. Na wejściu par wsadziłem miedź o tóż nad nią pocięte zmywaki. Może nie jest to zbyt wysoki deflegmator bo ma 40cm,ale w porównaniu z tym co było to jest o niebo lepiej. Wczoraj zrobiłem próbę i jest ok. Także kolego,, sprocket'' pchaj to szkło miedź o zobaczysz różnice. Możesz dać pociętą rurkę miedzianą fi 8mm-spokojnie powinna wejść.

Pozdrawiam

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: piątek, 7 gru 2018, 20:29
autor: Sprocket
Dziękuję bardzo za poradę koledze psotnikpiotr, tak zrobię, bo wcześniej pędziłem na chłodniczce miedzianej wykonanej z jakiegoś pocisku, a w środku miedziana spirala i wychodziło super i bez smrodów. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.

Aha, jeszcze jedno pytanie. Czy chłodnica szklana ma być w pionie czy w pozycji skośnej? Bo u kolegi piotr85 jest usytuowana pionowo i ja też tak mam. Ale gdzieś w mądrym internecie wyczytałem, że lepiej w pozycji skośnej bo lepsze skraplanie, ale czy to się tyczyło psoty?*
Tego nie wiem, bo nie napisano.

* - https://sjp.pwn.pl/sjp/psota;2513010.html

Re: Mój pierwszy szklany destylator.

: sobota, 8 gru 2018, 10:30
autor: psotnikpiotr
:) Kolego różnie są mocowane chłodnice. W każdej z tych wymienionych pozycji powinny spełniać swoją rolę. Ja mam w pozycji skośne i też jest dobrze.

Ps. Kolego nie masz za co dziękować. Cieszę się, że mogłem pomóc :)