Strona 1 z 1

Pigwowica

: niedziela, 27 lis 2016, 16:39
autor: szatajoh
Od kilku lat robię z pigwy pigwowicę i chciałbym się podzielić z forumowiczami doswiadczeniem.
Pigwa: zaznaczam pigwa a nie pigwowiec jest owocem wielkosci dużej gruszki. Nadaje sie do zbioru w polowie listopada najlepiej zebrac przed przymrozkami. Stare odmiany są suche mają bardzo mało soku i cukru ale bardzo dużo aromatów. Odmiany współczesne mają ładny wygląd więcej cukru i soku ale są mniej aromatyczne.
Do naszych celów najlepiej nadaje się mieszanie odmian starych i nowych.
Foto0032.jpg
Owoce myje i ręcznie kroje w małe kawałki. Potrzebny ostry nóż i dużo ambicji pigwa jest bardzo twarda i łykowata.
Foto0037.jpg
Do całkowitego rozdrobnienia pigwy używam robota kuchenego żony.
Foto0033.jpg
Tak rozdrobnioną masę pigwową wrzucam do 30 l beczki dodaje 1 kg cukru drożdżeż pekptosan i zalewam ciepłą wodą.
Foto0038.jpg
Potem tylko co jakis czas pomieszć kożuch i czekać u mnie trwa to 3 tygodnie w temperaturz 21-23°C.
.
Foto0041 (1).jpg
Destyluje na kolumnie półkowej z płaszczem nastaw jest tak gesty że trzeba dolewać wody żeby się nie przypaliło.
Odbieram okolo 200 ml przedgonu stabilizuje odbieram ponownie trochę resztkę kontrolnego przedgonu i odbieram serce do 30 procent na papudze. Reszte odbieram i wlewam do nastęnej destylacji. Podziękowania dla Kwik44 dotychczas wylewałem najlepsze smaki w kanał.
444.jpg
Z pierwszej tegorocznej beczki około 28 l uzyskałem 2.3 l 70% PIGWOWICY. Wczoraj nie wytrzymałem i testowalem swieżynkę jest jak zwykle dobra a za rok będzie !!!!!! Poprzednie lata robiłem na Potstilu i CMie jestem ciekaw czy bedzie poprawa destylatu z półkowej ale to pokaże czas.
551.jpg

Re: Pigwowka

: niedziela, 27 lis 2016, 17:44
autor: kwik44
Nie mnie tylko Szkotom ;-) Ja tylko podpatrzyłem u nich...

Re: Pigwowka

: niedziela, 27 lis 2016, 17:50
autor: michal278
To pigwa gruszkowa z drzewa? Ja mam pigwę olbrzymią bodajrze jakieś królowej Anglii ale to krzak. Robię z niej nalewki.

Re: Pigwowka

: niedziela, 27 lis 2016, 22:28
autor: szatajoh
Jeżeli krzew to Pigwowiec
Ja robię z pigwy https://pl.wikipedia.org/wiki/Pigwa_pospolita to sa drzewa .

Re: Pigwowka

: niedziela, 27 lis 2016, 22:39
autor: michal278
Kolega myli się zarówno pigwa potrafi być krzewem i drzewem jak i pigwowiec. Główna różnica to kolor kwiatów.

Re: Pigwowka

: poniedziałek, 28 lis 2016, 07:25
autor: radius
@michal278, to ty niestety nie masz racji. O ile pigwa może mieć pokrój krzewu lub drzewa, o tyle pigwowiec tylko krzewu.
A główna różnica to nie kolor kwiatów lecz właśnie pokrój rośliny oraz wielkość i kształt owoców ;)