Strona 1 z 1

Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 16:21
autor: wwpiotr
Witam wszystkim,
Z racji iż szukam od kilku dni sterownika do kolumny aabratek z obniżonym odbiorem i nie mogę znaleźć osób które udostępniają kod programu chciałbym zebrać grupę osób chętnych do zaangażowania sie w projekt.

Założenia sprzętowe wraz z cenami w Chinach wiec czas oczekiwania około miesiąca ale wychodzi znacznie taniej linki podam jak ktoś będzie potrzebował:
Arduino mega 23zl
Moduł Ethernet w gniazdem na kartę microSD 19zl
Czujniki temp ds18b20 z kablami i gilzą 5szt 20zl
Wyświetlacz 20x4 z konwerterem na i2c 16zl
Enkoder 4 zł
Moduł przekaźników 10zl
Zasilacz może byc od komputera czyli na "strychu" jakiś stary sie znajdzie

Opcjonalnie:
moduł silnika krokowego około 10zL
Pomiar ciśnienia, temp i wilgotności 20zl
regulator do grzałek 15zl
Silnik krokowy dobierzemy z jakiegoś sprzętu aby każdy go znalazł na portalach aukcyjnych.

Teraz musimy wybrać pomiędzy automatyką:
1. Opcja prosta z wykorzystaniem elektrozaworów do otwierania zamykania odbiorów, bez regulacji grzania ( użytkownik załącza dla rozgrzewu dwie grzałki a pózniej odłącza jedna)

2. Opcja rozszerzona sterowanie silnikiem krokowym zaworu iglicowego LM, regulowana moc grzania, oraz inne wynalazki

Teraz tak jeżeli ktoś na forum znajdzie sie kto będzie chętny na napisanie softu to zaczynamy współpracę jeżeli nie zbieramy pieniądze nie wiem ile 300-500zl i zlecamy profesjonaliście napisanie softu. Osoby które robią "zrzutkę" maja prawo do koncertu życzeń czyli ich pomysły są dopisywane do programu.

Sprzet jest taki ze każdy śmiertelnik z minimum chęci złoży i podłączy taki sterownik. Z moich doświadczeń z arduino mogę twierdzić iż spokojnie da radę w naszym projekcie.

Części do opcji pierwszej to jakieś 100zl bez elektrozaworu, No może dojdzie jeszcze 20-40zl
na jakieś drobiazgi.

Jeżeli ktoś chętny proszę pisać może uda nam sie coś wspólnie stworzyć. Uprzedzając fale krytyki proszę o wpisy tylko osób zainteresowanych !!!

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 18:23
autor: kamilpl82
Byłbym zainteresowany jak by co.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 18:36
autor: rastro
Ta... już widzę te tłumy programistów walące drzwiami i oknami za te 300-500 PLN za całość...

jakiś czas później...

Podejdźmy do tematu inaczej...
  • Mikrokontroler 12zł
  • ADC ∑Δ 24bit 47zł
  • jakiś dobry stabilizator do ADC ok. 10zł
  • czujnik PT100 na trzy przewodowym kablu w obudowie z KO 28zł szt (2x)
  • 1x rezystor 0.01% 15zł
  • 2x rezystor 0.02% 4zł za sztukę.
  • Wyświetlacz powiedzmy ten chiński za 16zł
  • jakiś scalak jako bufor dla przekaźników pewnie ze 2-3zł
  • DS2482 - driver konwerter one-wire do i2c jakieś 8zł - to żeby było łatwiej
  • czujniki mogą być też z chin
  • garść złącz i pozostałych elementów pasywnych
Do tego dochodzi koszt płytki drukowanej szacuję że jakieś 30 zł sztuka, oczywiście wcześniej ze dwa trzy obroty z prototypem.

Enkoder za 4zł obszedł bym szerokim łukiem bo pewnie po kilku użyciach zacznie skakać jak będzie chciał. Zamiast tego proponuje sensor dotykowy.

To naprawdę wyjdzie niewiele drożej niż cały ten stuff z chin połączony w całość na pająka kabelkami. Bonus będzie taki że zmieści się wszystko w mniejszą obudowę (tańszą). W takim zestawie mamy dwa termometry z realną rozdzielczością 0.001C i czasem pomiaru grubo poniżej 1s.

Tylko kto podejmie się zaprojektować pod to wszystko płytkę, zaprogramować i przetestować?

Do tego można jeszcze dodać jakiś miernik energii coś koło 50 zł scalak + izolacja galwaniczna... detektor zera to pewnie z 10 zł za elementy + jakiś triak i mamy regulację mocy z watomierzem, do tego można poszaleć i zrobić jakiś algorytm PID i mamy regulator mocy o jakim teraz możemy tylko pomarzyć, ale to znowu są koszty ale nie koszty sprzętu, bo te będą oscylować w okolicach 100zł.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 21:34
autor: wwpiotr
rastro, bardzo proszę przeczytaj ostatnie zdanie mojego posta. Z góry dziękuję

Do zainteresowanych, myślę że będzie można zacząć przy 10 osobach to wyjdzie 30-50zł za soft.
kamilpl82 pisze:Byłbym zainteresowany jak by co.

piszcie na priv oczekiwania ja spisze wszystko i opisze tutaj aby nie zaśmiecać tematu.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 22:14
autor: sq8wga
Witam,
Na początku chciałam się przywitać. Forum śledzę od pewnego czasu, dzięki jego lekturze jestem posiadaczem aabratka (grzanie gazem).
Również rozważam użycie arduino do prowadzenia procesu. Mi w zupełności wystarczy silnik krokowy sprzęgnięty z zaworkiem iglicowym w głowicy. Chcę jedynie mieć możliwość sterowania nim dwoma klawiszami (+ i -) oraz będę chciał mieć informację na wyświetlaczu w ilu procentach jest on otwarty.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 23 lis 2016, 23:23
autor: wwpiotr
Widziałem gdzieś na forum zdjęcie gdzie silnik krokowy sprzegniety był z zaworem iglicowy.

sq8wga - chcesz dołączyć ??

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 24 lis 2016, 08:50
autor: sq8wga
wwpiotr - nie dołączam się

Urządzenie, które opisałem będę chciał samodzielnie wykonać, zaprogramować i skalibrować. Na chwilę obecną brakuje mi jeszcze drivera do silnika krokowego i sprzęgła. Końcowy efekt napewno zaprezentuję na forum. Niestety może to trochę potrwać, gdyż takimi sprawami zajmuję się w wolnym czasie, którego ostatnio mi brakuje i ciężko go wygospodarować.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 24 lis 2016, 09:47
autor: rastro
wwpiotr pisze:rastro, bardzo proszę przeczytaj ostatnie zdanie mojego posta. Z góry dziękuję
Do zainteresowanych, myślę że będzie można zacząć przy 10 osobach to wyjdzie 30-50zł za soft.
Tak... zaproponuj w miarę doświadczonemu programiście 300-500 zł za zaprogramowanie tego sterownika w bardzo podstawowej wersji i zastanów się... praca programisty naprawdę nie jest aż tak tania, znam przynajmniej kilku co zarabiają przynajmniej 2x tyle za dzień swojej pracy...

PS. pomocnik murarza śpiewa za dniówkę 100 zł, a on nie musi mieć wielkich kwalifikacji, wystarczy że wie ile piachu/wody/wapna/cementu nasypać do betoniarki i odróżnia cegłę od pustaka, no i ma trochę siły.

Teraz dodaj jeszcze jedno zero do tej swojej kwoty i możemy zacząć szukać programisty do zlecenia.


Ale tematowi pod tytułem, zakładasz projekt Open Source / Open Hardware bym jak najbardziej kibicował, jak się zbierze kilka osób chętnych do takiej zabawy to zawsze można założyć projekt na githubie czy bitbuckecie czy jakimś innym portalu.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 24 lis 2016, 19:47
autor: crobe
Witam kolegów.

Określę to tak programista nie jestem (100% amator ), ale nawet za programu pisane przez takiego amatora jak ja, płacą 500 ;).
A są to proste programy typu timer i odczyt temperatury.

Program do takiego sterownika to kilka - kilkanaście dni. (bez testów).

Samo stworzenie systemu umożliwiającego wymienianie czujników ds to już sporo pracy, a gdzie do całego systemu menu i sterowania ....

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 24 lis 2016, 21:54
autor: rastro
O to mi chodzi... program do takiego sterownika w wersji minimum + jakiekolwiek testy to dla programisty ze średniej półki ze dwa tygodnie pracy... 300 złoty to na fajki i colę wystarczy. A teraz pytanie do autora tematu, czy chciał by pracować za 600-1000zł na miesiąc (tak dla przypomnienia to jest trochę mniej niż minimalne wynagrodzenie netto).
Jak znam życie to te dwa tygodnie zamienią się na dwa miesiące bo okaże się że to i tamto mogło by działać inaczej...

Ale ok, jak autor tematu znajdzie entuzjastów, którzy w ramach otwartego projektu zrobią coś takiego to będę kibicował...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 25 lis 2016, 09:49
autor: crobe
Po co eternet ? Jak ma to dzialac kontrola przez neta ?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 09:31
autor: crobe
No i kolejny słomiany zapał na forum :)

Sterownik do zrealizowania tylko trzeba wiedzieć czego się chce.
Programista nie będzie wam wymyślał algorytmów starowania, to wy jesteście fachowcami od pędzenia ;-)

Pisać co to ma robić jakie temperatury odczytywać jak nanosić poprawki w stosunku do ciśnienia atmosferycznego.
Pisać pisać rozwijać wątek ... pomysły tworzyć algorytmy.

Jezeli temp1 wieksza od 90 zrób coś ... itp..

Jeżeli panowie myślicie że powiecie programiści zrób tak żeby destylowało to będzie was kosztować tyle co nowy samochód...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 13:48
autor: rastro
Czy ja wiem czy to słomiany zapał, pierwszy post autora tematu był w innym wątku dotyczącego sterownika na arduino...
wwpiotr pisze: Mam pytanie o kod dla arduino, wyceniałeś już? byłbym zainteresowany.
Kolega myślał że 90% ceny sterownika to sprzęt... ale no właśnie 90% ceny to tzw. wartość intelektualna... trzeba to zaprojektować, oprogramować, ktoś to musi testować - no i dobrze żeby ktoś był przygotowany na tzw. bugfix w pewnym okresie czasu.

Zresztą to o czym Ty piszesz to też nie jest algorytm, tym ma się zająć programista, ale to prawda żeby mógł się on zabrać za pracę warto by było mieć zdefiniowane wymagania chociażby takie:
  1. Etap rozgrzewania, pełna moc grzałek - tutaj nie wiem ale jak temperatura na pierwszym termometrze zaczyna wzrastać to załączamy chłodzenie chłodzenie, jak temperatura na głowicy zaczyna rosnąć to odcinamy jedną grzałkę albo alarm żeby operator pogmerał przy regulatorze.
  2. Stabilizacja... tutaj czekamy aż termometr, którym kontrolujemy proces się ustabilizuje + jakieś opóźnienie (konfigurowane przez użytkownika) + alarm...
  3. Odbiór przedgonu (raczej akcja ręczna użytkownika)
  4. Odbiór gonu (tutaj pewnie alarmy jak temperatura zacznie płynąć + ew. zamknięcie EZ)
To tak na początek...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 15:57
autor: crobe
No i już coś jest :)

Może ktoś napisze cos o silniku krokowym bo widzę że ma czymś sterować.

Pewnie wielu zainteresowanych myśli że podłączy silnik do zaworu i będzie ok.

Niestety po każdym włączeniu sterownika pozycja iglicy/silnika musi być resetowana.
A to utrudni budowę mechaniczną i dodatkowe problemy ze sterowaniem.

Jaka zależność ma sterować silnikiem ? Temperatura?

Po co autorowi sieć i karta SD. ( raczej się zagalopował z wymaganiami :)

Co steruje chłodzeniem, elektrozawór ?

Projekt PCB bo "pająk" fajny ale nie dla wszystkich.

Wyświetlacz 4x 20 fajny ale graficzny od drukarek 3d lepszy i ma odrazu enkoder tylko cena :(.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 17:23
autor: rastro
Silnik krokowy to już inna liga, będzie spory problem z kalibracją zaworu iglicowego + pozycja zero... na początek bym o tym zapomniał. Natomiast co do sterowania silnikiem to najlepiej by było sterować w funkcji temperatury i przepływu. Ale skąd wziąć tani i do tego precyzyjny miernik przepływu, a najlepiej dwa?

Karta SD to fajny pomysł - zapis logu procesu, ew. konfiguracji dla różnych nastawów/zacierów itp, ale to jak już coś będzie działało. Ethernet był w pakiecie ze złączem SD (tak mi się wydaje że widziałem takiego shielda do arduino).

Chłodzenie widzę tak: elektrozawór NO, uruchamiamy sterownik i on zamyka EZ, oczywiście wcześniej ręczny zawór.

Pająk może być na biurku, plan minimum to arduino + shieldy, tyle że shieldy dostępne na rynku mogą okazać się kłopotliwe ze względu na konflikty pinów.
Nie wiem jaki to graficzny od drukarek 3D, ale graficzny wyświetlacz mono 128x64 można znaleźć w bardzo zacnej cenie. Chociaż kolorowy TFT 320x240 też da się znaleźć poniżej 100pln. Ale wyświetlacz to też sprawa wtórna, na początek może być ten 4x20 jest dobrą opcją.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 19:40
autor: Szlumf
rastro pisze:Silnik krokowy to już inna liga, będzie spory problem z kalibracją zaworu iglicowego + pozycja zero... na początek bym o tym zapomniał.
Rosjanie używają krokowego do regulacji odbioru typu "winda". Sam używam "windy" z napędem ręcznym i sądzę, że z kalibracją nie będzie problemów.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 20:20
autor: rastro
Wcześniej była raczej poruszana kwestia sterowania zaworkami typu igłowego, zresztą na dzień dobry fajnie było by sprawić żeby cokolwiek działało więc alarm EZ.

Mam też wrażenie że autor tematu już opuścił nasze zacne grono... wpadł tutaj zapodał w podobny temacie czy kolega już może mu opchnąć kod swojego sterownika, z braku odpowiedzi założył temat: Zróbmy sterownik na Chińskim stuffie żeby było taniej... a soft zrobi jakiś zapaleniec z forum... albo znajdziemy niewolnika za 500 i za tę kosmiczną kasę będziemy dowalać coraz więcej funkcjonalności.

Żeby nie myło fajnie było by mieć jakiś projekt typu Open Hardware takiego sterownika, ale o ile z softem sprawa jest prosta bo jak ktoś jest entuzjastą programowania i chciał by się podzielić to komputer pewnie już ma... Ze sprzętem jest gorzej... trzeba na początek wejść w posiadanie choćby Arduino czy innego zestawu ewaluacyjnego... jak już coś działa to dobrze by było zaprojektować jakieś PCB zrobić prototyp wejść w posiadanie garści części elektronicznych... a to wszystko kosztuje... jak sobie podliczymy to co zainwestowaliśmy to się odzywa wąż w kieszeni i pewnie skończy się jak w poprzednim temacie... no to mam sterownik, jak ktoś był by chętny to odsprzedam...

Możemy spróbować założyć taki projekt, ale trzeba by zacząć od podstaw czyli specyfikacji, najpierw powinniśmy określić na jakim sprzęcie chcieli byśmy to zrobić, wydaje się że w takim projekcie warto było by zostawić sobie spory margines w sprzęcie... z całą pewnością nie można by było założyć że kupimy x modułów do arduino w chinach i jakoś to się poskłada.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 20:44
autor: crobe
Podaj linki (nie po rusku ;p) lub opisz "winde".

Kiedyś zrobiłem taki sterownik system menu mam opanowany na 4 klawisze, encoder trzeba przemyśleć ...
Z krokowym tez się bawiłem ...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 21:01
autor: gadaka
Popieram przedmówcę w 100%

Wszystko niestety kosztuje, moduły do prototypów na pająka, później prototyp PCB i elementy dyskretne, do tego jakieś wysyłki, po drodze jakiś moduł się znając życie spali, zmieni się koncepcja itp...
Również wątpię, że za 500 PLNów ktokolwiek napisze soft takiego sterownika, nie mówiąc już o projekcie płytki i chociażby wykonaniu prototypu

A projekt Open Source to propozycja warta rozważenia, tylko tak jak napisał Rastro - zacznijmy od tego jaka platforma i jakie będziemy mieli wymagania - skoro BrewPi działa to zróbmy polskie DestPi :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 21:10
autor: Lis098
Są nas tu setki, niech więc każdy z nas komu przydałby się taki sterownik, rzuci jakimś groszem. Taka ogolnobimbrownicza składka na cel "charytatywny".


:D

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 27 lis 2016, 21:59
autor: 275synio
To wy dalej nie wiecie....
Ten pomysł to porażka, a wy się nakręcacie, do czego to prowadzi...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 06:18
autor: crobe
Hehe wątpię żeby składka się udała. :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 07:41
autor: crobe
A dlaczego porażka?

Dlatego że brak oprogramowania.


Czy dlatego ze stworzenie grupy dla tego projektu jest w naszych warunkach niemożliwe.

A może dlatego że. Zapewne jakiś dorobkiewicz zacznie tym bezprawnie handlować.

O R PI zapomnijcie nie zalecane jest stosowanie do sterowników. Za mało stabilne .

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 08:51
autor: rastro
275synio pisze:To wy dalej nie wiecie....
Ten pomysł to porażka, a wy się nakręcacie, do czego to prowadzi...
Może prowadzi do niczego, a może jakiś producent sterowników coś wyłapie i wrzuci do swojego produktu, to też jest jakaś wartość dodana dla nas amatorów...

No pewnie że nie może się udać, żeby się udało musiał by pojawić się, ktoś kto:
  1. Wie co nieco o elektronice - wystarczająco dużo żeby zaprojektować taki sprzęt
  2. Umie programować i ma wystarczająco dużo czasu żeby ten projekt pociągnąć
  3. Ma potrzebę wykonać taki sterownik hobbystycznie i to jest chyba najważniejsze
Na koniec okaże się że taki sterownik nie może kosztować 150zł, nawet w postaci kitu zrób to sam z minimalnym wynagrodzeniem dla osoby, która podejmie się wyprodukowania płytki i skompletowania niezbędnej elektroniki i ew. dystrybucji.

Co do dorobkiewiczów - to fakt u nas to jest pewien problem niby można napisać licencję, w której jest zastrzeżenie że jak chcesz wykorzystać projekt w urządzeniu komercyjnym to musisz zapłacić powiedzmy 10-50zł od sprzedanej sztuki... ale kto w tym kraju będzie w stanie wyegzekwować... szczególnie że finalnie gość sprzeda 10 czy 20szt.

Nic nie wiem o niestabilności RPi, sądzę że sam sprzęt jest raczej nieźle zaprojektowany a linux też jest raczej dość stabilnym systemem. Jednak RPi to jest taki trochę overkill, który nie rozwiązuje problemy zaprojektowania układu pomiarowo-sterującego i oprogramowania tego wszystkiego razem - fakt łatwiej było by z bajerami, GUI, system plików i sieć mamy niejako z pudełka.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 09:29
autor: crobe
150 to cena części.
200 to realna cena w wersji kit
I tylko kit, kwestie prawne :).

Trzeba jednak zrobić rozeznanie w cenach.

Ja widzę to jako nakładkę na Arduino Mega.
Wyświetlacz graficzny od drukarek 3d z enkoderem i karta sd na jednej płytce.
Projekt nie Open Source ale taki z ogólnodostępnym wsadem procka, możliwość Update programu.

Kwestia czy same DS czy może jeden STS21 tez dać.

Re: RE: Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 10:06
autor: Lis098
rastro pisze:a może jakiś producent sterowników coś wyłapie i wrzuci do swojego produktu, to też jest jakaś wartość dodana dla nas amatorów...
Wyłapali już dawno. Tyle, że po co dodawać wszystko od razu jak można za chwilę wydać STERv2 który to ma odmiennego softa niż STERv1 i nie da się mu wgrać upgrade 'a. Zapaleńców nie brakuje. Stary pójdzie w kąt a nowy będzie błyszczał. Przykład chociażby z PSa czy Xboxa gdzie nie można wrzucić starszej gry bo g... wno nie kompatybilne. A mogłoby.

:D

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 10:18
autor: rastro
A z tymi wersjami to jest pewien problem, jak mamy jakiś UC wybrany + jakiś projekt elektroniki to czasem nie da się już rozszerzyć sprzętu bo wykorzystaliśmy wszystkie porty I/O, bo skończyła nam się pamięć... itp...

Można by oczywiście spróbować zaprojektować sterownik z nieco bardziej otwartą architekturą, ale przy praktycznie jednostkowych ilościach jest to nieopłacalne.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 12:46
autor: wwpiotr
Panowie, nie opuściłem tematu tylko mam ograniczone możliwości przewidywania na forum. Z racji iż nic nie znalazłem (kodu programu) który można by użyć założyłem wątek. Pisałem, prosiłem aby osoby które NIE SĄ ZAINTERESOWANE nie wypowiadały sie, rozumiem ze jest wolność słowa ale....

Do osób zainteresowanych:
Jak dla mnie dopisywanie softu może trwać nawet 2 lata. Mam aabratka z palnikiem gazowym wiec taki będę chciał uruchomić.

Etap 1
Kto chce kupuje graty na Ali czy ebay na początek Mega 2560 (23zł) LCD 20x4 (16zl) czujniki temp. (Tutaj sie pomyliłem bo 5szt kosztuje 30zl) enkoder (4zł) głośniczek do alarmu 2(zł) taśma do podpinania wszystkiego (5zł) rezystor 4.7kohm

Na początek 80zł, nic nie trzeba lutować tylko powpinać przewody i podłączyć do ładowarki usb do telefonu. Tym samym mamy za 80 zł pomiar 5 temperatur z rozdzielczością 0,0625 stopnia ( powstrzymajcie sie od komentarzy komuś pasuje wchodzi w te czujniki jak nie pasuje proszę sobie odpuścić projekt może w przyszłości zamienimy je na bardziej precyzyjne - droższe)
Zanim osobą zainteresowanym dotrze sprzęt zajmie to miesiąc do półtora, soft do pomiaru tempetatur będzie gotowy.

Arduino jest modułowe i będzie można w przyszłości dokładać inne moduły.

Na początek temp w: 1 zbiorniku 2. 10 półka 3. 5cm poniżej VM 4. w głowicy 5. Do sprawdzenia temp otoczenia czy coś sie nie zapaliło a jak przetestuje zamontujemy w okolice panika ale w bezpiecznej odległości do kontroli płomienia, oczywiście jak to sie nie uda zamienimy na układ MAX + termopara K. W razie zaniku płomienia lub podniesienia temp otoczenia sterownik uruchomi alarm.

Tyle w pierwszym etapie

Etap drugi ( dokupujemy moduł przekaźników z optoizolacją 7zł)
Zakładam na początek że sterownik ma byc tani wiec regulacja mocy palnika czy grzałek będzie dwustopniowa ustalona wstępnie przez użytkowników
W moim przypadku 2 elektrozawory do gazu ze szrotu 10zł jest ich bardzo dużo wiec cena niska, w elektrozaworach bedą dysze do regulacji mocy palnika. Gdy rozgrzewamy załączają sie 2 elektrozawory, jak kolumna zaczyna sie nagrzewać jeden odłączamy, analogicznie będzie z grzałkami.

Po przrekroczeniu ustalonej temp w głowicy załączy sie elektrozawor do chodzenia (elektorzawów od pralki (10zl) i uruchomi sie alarm w celu poinformowania użytkownika o konieczności ingerencji.

Na razie tyle dalszych etapów nie będę teraz opisywał bo póki co są dwie osoby chętne, jak będzie więcej to działamy jak nie to zrobię tylk dla siebie i temat umiera.
Jak będzie więcej chętnych będziemy dorabiać kolejne funkcje chciałbym aby nie trzeba było stać przy kolumnie i regulować odbioru. Finalnie chciałbym aby obsługa ograniczyła sie do niezbędnego minimum, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.

Dlatego jeszcze raz BARDZO PROSZĘ o nie zabieranie głosu jeżeli nie jesteście zainteresowani bo zaśmiecacie wątek.

Zainteresowanych proszę o wiadomości na Priv

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 13:22
autor: Szlumf
crobe pisze:Podaj linki (nie po rusku ;p) lub opisz "winde".
Początki mojej windy są tu http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p102217.
Teraz stosuje praktycznie to samo wzbogacone o centymetr krawiecki.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 20:38
autor: wwpiotr
Jeżeli moje testy przejdą pomyślnie zrezygnujemy z zaworu, windy i innych wynalazków do precyzyjnego odbioru, rozwiązanie będzie kosztowało 35zł (60zł jeżeli rozdzielimy naczynia na serce i pozostałości) a będzie bardziej precyzyjne i przede wszystkim powtarzalne.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 28 lis 2016, 21:28
autor: crobe
Hmm jak czytam o zabawie z gazem to mi się odechciewa, nie chce mieć ludzi na sumieniu.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 29 lis 2016, 08:16
autor: rastro
wwpiotr pisze:Panowie, nie opuściłem tematu tylko mam ograniczone możliwości przewidywania na forum. Z racji iż nic nie znalazłem (kodu programu) który można by użyć założyłem wątek. Pisałem, prosiłem aby osoby które NIE SĄ ZAINTERESOWANE nie wypowiadały sie, rozumiem ze jest wolność słowa ale....
No panie nawet porządnie się nie przywitałeś, a już chciał byś moderować...


[cut].....[/cut]
wwpiotr pisze: Etap drugi ( dokupujemy moduł przekaźników z optoizolacją 7zł)
Zakładam na początek że sterownik ma byc tani wiec regulacja mocy palnika czy grzałek będzie dwustopniowa ustalona wstępnie przez użytkowników
W moim przypadku 2 elektrozawory do gazu ze szrotu 10zł jest ich bardzo dużo wiec cena niska, w elektrozaworach bedą dysze do regulacji mocy palnika. Gdy rozgrzewamy załączają sie 2 elektrozawory, jak kolumna zaczyna sie nagrzewać jeden odłączamy, analogicznie będzie z grzałkami.
Prąd ok, ale uprawnienia do gazu to masz, bo wiesz takie modyfikacje przy palniku... jak by jakieś bum było to nie dość że szkody własne (zniszczone mienie a może nawet żecie/zdrowie swoje i bliskich) to jeszcze pewnie prokurator na głowie...

wwpiotr pisze: Finalnie chciałbym aby obsługa ograniczyła sie do niezbędnego minimum, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa.
Otwarty płomień + alkohol w pobliżu... zapomnij o jakimkolwiek bezpieczeństwie bez ciągłego nadzoru, przy prądzie pewnie jeszcze jakoś by uszło, aczkolwiek też nie popieram jakaś awaria, małe iskrzenie + bonus do pecha i też nieszczęście gotowe.

wwpiotr pisze: Na razie tyle dalszych etapów nie będę teraz opisywał bo póki co są dwie osoby chętne, jak będzie więcej to działamy jak nie to zrobię tylko dla siebie i temat umiera.
wwpiotr pisze: Dlatego jeszcze raz BARDZO PROSZĘ o nie zabieranie głosu jeżeli nie jesteście zainteresowani bo zaśmiecacie wątek.
Zainteresowanych proszę o wiadomości na Priv
Wątek fajnie się rozwinął uczestnicy podrzucili parę fajnych pomysłów + oczywiście jakieś uwagi...

PS. Odnośnie tej wspomnianej taśmy do łączenia arduino z modułami... zapomnij o niej jak najszybciej no chyba że chcesz pilnować nie tylko kolumny ale też tych wszystkich kabelków co będą wypadać jak przypadkiem trącisz sterownik. Uwierz mi wiem co mówię miałem z nimi do czynienia one nie są warte nawet tych 5zł.

PS2. 80zł to graty z chin + graty ze szrotu... kolega ciągle zapomina o obudowie... później okaże się że obudowa + to kolejne 40zł + włożona praca za sterownik na pająku + coś na bank się sfajczy... na koniec się okaże że gra nie warta świeczki bo gotowy sterownik będzie kosztował niewiele więcej.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 29 lis 2016, 10:55
autor: wwpiotr
Dobra chyab już wystarczy, szkoda mojego i waszego czasu na czytanie.
Sterownik zrobię dla siebie, dla osób które chcą sie włączyć zapraszam na Priv

A pozostałym życzę miliona wpisów :-)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 30 lis 2016, 10:26
autor: rastro
I tyle będziemy widzieć sterownik... jak znam życie arduino z Chin wyląduje w szufladzie...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 30 lis 2016, 11:28
autor: crobe
Szczególnie że autor tematu nie potrafi programować :P.

Powodzenia w szukaniu programisty za 300,
trzymam kciuki.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 1 gru 2016, 17:45
autor: wwpiotr
Tak autor nie potrafi programować ale potrafi znaleźć kogoś kto to zrobi.

Jest coraz więcej osób więc temat zaczniemy. Informacje i pytania na priv.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 1 gru 2016, 18:55
autor: rastro
Tak... temat w trakcie... jest coraz więcej osób... ktoś się znajdzie... ale jak ktoś jest zainteresowany to zapraszam na priv...

Niemniej jednak czekamy na pierwsze efekty... (w poprzednim temacie, gdzie autor postanowił projekt zamknąć bo nie było zainteresowanych, ale autor nie pochwalił się efektem).

PS. Za 300-500zł wątpię w możliwość znalezienia programisty... to chyba też było powodem zamknięcia poprzedniego projektu, bo nie było chętnych do pomocy i autor musiał zapłacić... jak by zapłacił 500zł to by się pochwalił, ale koszty pewnie były znacznie wyższe...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 1 gru 2016, 19:15
autor: Karwi
Jest tu sporo młodych ambitnych studentów, może któryś podrzuci pomysł do jakiegoś Koła naukowego. Studenci w końcu na czymś muszą się uczyć. A robiąc takie projekty uczą się praktyki.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 1 gru 2016, 19:18
autor: zgoda
Jak spiszecie w jednym miejscu co on ma robić (jakie pomiary, jakie akcje) to mogę napisać ten kod za darmo. Open source na GPL. Kto będzie chciał to sobie zrobi na pająku, inny wytrawi sobie płytkę i włoży w obudowę z kryształkami Svarovskiego.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 1 gru 2016, 23:51
autor: rastro
Student informatyki ( czy inny, który chcę zostać programistą) dla praktyki pójdzie do jakiegoś Corpo jeszcze mu zapłacą...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 2 gru 2016, 06:21
autor: Karwi
Żeby iść do korporacji trzeba już coś umieć.
Po co im ludzie których trzeba uczyć.
Sam pomysł jest fajny.
Ja jakieś 8 lat temu też stwazalem sterownik do siewnika nie umiejąc programować. Udało się. To i teraz może się udać.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 2 gru 2016, 10:32
autor: wwpiotr
Uda sie uda, niestety kto pierwszy ten zawsze ma większe koszty.
@rastro nie będę z Tobą polemizował chyba każdy widzi poziom twoich wypowiedzi.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 2 gru 2016, 13:23
autor: zgoda
To jest stosunkowo często grany temat, chociaż w związku z tym że proceder zazwyczaj jest nielegalny, to dużo opisów tego nie ma. Ale coś się znajdzie, np. na hackaday - https://hackaday.com/2016/12/01/arduino ... istillery/. Oczywiście w języku psim, ale to nie marsjański, da się przetłumaczyć.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 2 gru 2016, 18:23
autor: eldier
rastro
Widzę, że wiesz bardzo dużo o życiu studenta - programisty, ewentualnie samego programisty. Możesz zdradzić skąd takie doświadczenia?

Pozdrowienia od programisty

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 2 gru 2016, 20:13
autor: rastro
Karwi pisze:Żeby iść do korporacji trzeba już coś umieć.
Po co im ludzie których trzeba uczyć.
Ale mówimy o studencie informatyki - taki jakieś podstawy powinien mieć w sensie coś tam już umie... i teraz tak corpo ze swoim produktem czy będzie z 10 letnim doświadczeniem czy ambitnym studentem... i tak będzie musiał wejść w produkt... to najczęściej nie są startupy gdzie szuka się ludzi ze znajomością konkretnego frameworka, bo i tak nic poza tym nie mamy. Taka jest smutna rzeczywistość.
eldier pisze: Widzę, że wiesz bardzo dużo o życiu studenta - programisty, ewentualnie samego programisty. Możesz zdradzić skąd takie doświadczenia?
Ale co jesteś w stanie zaprzeczyć że średnio ogarnięty programista z chęcią do pracy i ciągłego rozwoju może godziwie zarabiać? w sensie Co najmniej średnią krajową, a nie trochę mniej niż obecna minimalna pensja jak to zaproponował autor tematu? Na moje oko obecny rynek może wchłonąć znacznie więcej programistów niż jest ich dostępnych na rynku... przy założeniu że jako tako potrafi się porozumiewać w języku ang.

Oczywiście należy pominąć oferty z pewnego portalu freelancerskiego gdzie faktycznie oferta wygląda tak "Chcę zrobić portal w tematyce xxx " i zaraz pojawia się 20 "agencji reklamowych" zrobimy za 300, 500, 600 "w zeszły roku zrobiliśmy coś podobnego to zmienimy grafikę za 400" bo to co oferują jakiś CMS typu joomla w PHP, do którego trochę jakiś koleś pogmera w stylach. Zresztą jak można coś wycenić nie znając specyfikacji... to trochę tak ja by zadzwonić do kilku dealerów samochodów i powiedzieć mam 30 000zł i chciałem kupić samochód a ci zaczynają się licytować ja sprzedam za 25 a ja za 15... więc idziesz z gotówką mówisz... że w zasadzie to chciałem kupić ciągnik siodłowy... a nie fiata pandę...

I żeby nie było off-top to z tym sterownikiem na arduino będzie tak samo... cztery czy pięć termometrów dwa czy trzy elektrozawory... a później się okaże że... no właśnie bez wymagań okaże się że termopara do płomienia gazu żeby sterować mocą grzania...


A tego wcześniej nie widziałem... no ale tak to jest... czas moderatorów nie jest z gumy...
zgoda pisze:To jest stosunkowo często grany temat, .... Ale coś się znajdzie, np. na hackaday - https://hackaday.com/2016/12/01/arduino ... istillery/.
Kod to tam jest masakra... czas na odświeżenie pomiaru... delikatnie mówiąc nie spełnia minimalnego kryterium rekomendowanego na tym forum... schemat lekko mówiąc niekompletny... brakuje ADC, które jest w kodzie... i przycisków (fakt gdzie podłączyć przyciski to sobie można z kodu wydedukować, przetwornik chyba jest na I2C więc da się, to jakoś złożyć, ale... no właśnie)

Generalnie łagodnie licząc 1s opóźnienia w pętli + 750ms oczekiwania na konwersję na DS18B20 + czas samego odczytu + inne opóźnienia daje 1.8-1.9 s jak sterownik czyta tylko temperaturę... po naciśnięciu magicznego przycisku "momentarySwitch" (jak rozumiem start, bo bez niego to jest pauza z temperaturami i co dwie minuty jakaś komunikacja chyba z tym modułem GPRS ) jest tylko gorzej... trzy * delay na 5s. + raz na 1s czyli w trakcie procesu mamy w głównej pętli opóźnienie na 16s... zakładając że nie wchodzimy w żaden warunek bo sam odczyt temperatury daje prawie + 1s do tego czasu... odczyt ADC while z delay 15*50ms czyli 1.5s jak by dobrze policzył to pętla główna w trakcie procesu to jakieś 30s...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 4 gru 2016, 00:22
autor: zgoda
Panowie, jestem zawodowym programistą i za 300 złotych to ja mogę przeczytać dokumentację, a moja dzienna stawka to 520 netto. Nie stać was na to, więc zostaje wam open source. Napiszę wam ten soft za darmo, na GPL. Tylko potrzebuję spisane wymagania, co mierzone, co działane.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 4 gru 2016, 11:50
autor: rastro
@Zgoda nie wiem czy to o to chodzi... jak by chodziło o Open Source to już byśmy mieli projekt na Github albo Bitbucket.

Mi się nie podobają te usilne przekierowania dyskusji na kanał prywatny i wypraszanie niezainteresowanych. Mam wrażenie że chodzi o projekt raczej zamknięty, na pewno nie komercyjny bo arduino z chin itp. brzmi jak "nie chcę płacić podatków", ale jak już będzie coś działać to sprzedam z 10-20 sztuk. Smutne to ale jakże typowo polskie, tu zakombinować tam zakombinować. Ktoś wcześniej wspomniał o karierowiczach, ale ja właśnie odnoszę wrażenie że cały pomysł jest po to żeby zarobić parę groszy. Było tylko jedno złe założenie czyjaś praca kosztuje i albo coś się robi dla społeczności i akceptuje że za włożoną pracę nie się nie zyska, albo ma to być business i trzeba się liczyć z kosztami i arduino czy jakikolwiek inny hardware tego typu należy potraktować prototypowo... i na koniec okaże się że nie zejdziemy z ceną niżej niż sterowniki obecne na rynku, jak będziemy mieć podobną funkcjonalność to jesteśmy w plecy zainwestowaną kasę no chyba że mamy świetny pomysł na innowacyjne rozwiązanie, ale na tą chwilę cały projekt zakłada że będziemy mieli termometr na DS18B20 + dwa EZ do odbioru i kolejne dwa do sterowania mocą palnika gazowego, albo w lepszym przypadku przekaźniki do załączania grzałek.

Tyle że nasza dyskusja nic nie wnosi do tematy, więc albo zakładamy projekt, albo powinniśmy jak najszybciej o nim zapomnieć. Chociaż może fajnym pomysłem by było założenie takiego forumowego konta na GitHubie do zakładania tego typu projektów... był by to bardzo ciekawy eksperyment, a może finalnie dorobili byśmy się sterownika OS, który mógł by być firmowany logo AD :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 4 gru 2016, 15:30
autor: crobe
OS to dobry pomysł, jeszcze tylko kogoś kto umie PCB projektować, bo na "pająka" to tylko prototyp :)
Kolego "zgoda" chyba nie doceniasz tego co tu trzeba zrobić aby to było coś warte :) ... ale doceniamy twój gest :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 4 gru 2016, 21:29
autor: rastro
No właśnie taki sterownik to nie jest prosta rzecz... trzeba pamiętać że mamy do czynienia z bardzo ograniczonymi zasobami na poziomie sprzętowym, nawet to wypasione arduino mega to mamy do dyspozycji oszałamiające 8kB pamięci RAM i 256 kB pamięci Flash (na kod programu) do tego całe 16Mhz zegara. Z góry trzeba zakładać że mamy ograniczone zasoby i możemy zrobić taką i taką funkcjonalność ale któregoś bajeru nie da się w tym zmieścić...

Inna sprawa to nie widzę za bardzo całej funkcjonalności w stylu arduino, gdzie wszystko jest upchnięte w jednej pętli... tu trzeba zacząć myśleć o wykorzystani timerów, przerwań i tutaj zaczną się problemy związane z współbieżnością - najpewniej nie da się wykorzystać bibliotek, abo będą musiały być znacznie zmodyfikowane... Nie ma się co oszukiwać Arduino to jest raczej projekt edukacyjny, zmniejszający barierę wejścia w temat UC ze stajni Atmela, ale jak ktoś chce zrobić coś dobrze to i tak zajdzie potrzeba dokładniejszego zapoznania się z UC, niestety nie ma łatwo.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 5 gru 2016, 09:38
autor: zgoda
Piszę soft od 20 paru lat i raczej z tym nie mam problemów, natomiast nie jestem elektronikiem i złożenie HW może być dla mnie trudne. Jak dla mnie to wygląda prosto, kilka punktów pomiarowych + timery i kilka aktuatorów (elektrozaworów, serw, itp) działających w korelacji z pomiarami, czyli całkiem liniowo (co powoduje że nie potrzebny jest żaden RTOS, wystarczą przerwania). Dla zabawy zrobiłem sobie sterownik warzelni do piwa (timer, 2 punkty pomiaru temperatury, 2 elektrozawory i 2 pompy na przerwaniach z timera i z czujników, bez wyświetlacza - tylko diody i buzzer) i od strony oprogramowania nie było to trudne, uciągnęła to Atmega 328P. Teraz robiłbym to na ESP8266 żeby mieć "za darmo" wifi do logowania danych i interfejs webowy do obsługi przez przeglądarkę w telefonie. Największą trudnością było dla mnie złożenie HW, bo soft to sama przyjemność.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 5 gru 2016, 18:30
autor: zgoda
A tak mi się również skojarzyło, że jak mocy brakuje to można wziąć najtańszy sbc (obecnie Orange Pi Zero, 55 zł na pełnym legalu na fakturę) i wtedy to już hulaj dusza, pełen Linux na arm do dyspozycji.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 5 gru 2016, 21:18
autor: crobe
A ogarniesz sterowanie fazowe na PI ? (avr są lepsze do sterowników )

Tu chodzi nie tylko o moc obliczeniowa ale również o ilość wejść i wyjść ( pionów do przerwań ) itp.
Arduino Mega jest dobre do tego projektu (jeszcze lepsze due ale działa na 3,3 V :( ).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 5 gru 2016, 21:34
autor: rastro
Wydaje mi się że zaszło nieporozumienie OS - o którym napisał crobe, należy rozumieć jako OpenSource, na razie zupełnie nie rozważaliśmy żadnego RTOSa. Ale co do liniowości, jak są przerwania to niestety możemy spokojnie zapomnieć o liniowości, trzeba mieć zawsze z tyłu głowy obsługę przerwań, które mogą się wydarzyć w dowolnym momencie (w sensie w dość dowolnym miejscu programu). Jak zmieniamy tylko stan pinu bo tam jest przekaźnik to można to załatwić w przerwaniu, ale jakieś obliczenia powinny lądować już poza obsługą przerwania.

Ale to już że tak powiem sprawy techniczne, tutaj mamy zupełnie inny problem, czyli żadnych wymagań, na początek wiemy że przydało by się kilka termometrów i może obsługa przekaźników/elektrozaworów, ale nie mamy zupełnie pojęcia jak nimi sterować.

PS. Odnośnie platformy, tutaj nie chodzi o moc obliczeniową, bo w wersji minimum uciągnie i ATMega8/16/32, raczej chodzi o to że jak się zdecydujemy na konkretną platformę to trzeba pamiętać że zasoby nie są z gumy, nie dołożymy tam dodatkowego RAMu czy Flash. Przecież zawsze można wziąć do tego RaspberyPI 3m a jak by się komuś nudziło za bardzo przy procesie to będzie mógł sobie obejrzeć film ;)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 6 gru 2016, 06:57
autor: crobe
Na początek wymyślić. (moja osobista opinia )

1. System podmiany i zapamiętywania adresów czujników DS 18b20(opcja jeden STS 21).
2. System menu oparty o enkoder i wyświetlacz 4x20. (możliwe użycie karty SD dla opisów i innych danych/ logi z procesu)
3. Czytelne ekrany dla każdego etapu procesu.
4. Przy pomocy użytkowników forum ustalić co jak i czym ma sterować.
5. Opracować peryferia.
- zrobić PCB lub Shield na Arduino
- regulator fazowy /grupowy ( na gaz czas nadejdzie )
- sterowanie elektrozaworów
- zawór z silnikiem krokowym
- i inne czujniki ...

Zapomnieć o PT 1000 i magicznym 0,01 C, przy pomocy tego czujnika czytałem o tym czujniku i owszem da się to zrobić ale nie w naszych warunkach.
STS 21 ma rozdzielczość 0,01 i to chyba jedyne słuszne rozwiązanie ...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 6 gru 2016, 17:56
autor: rastro
To już coś, wypadało by też zdefiniować sposób działania sterownika:
  • Start - sterownik czeka na akcję użytkownika
  • Faza 1 - rozgrzewanie wsadu
  • Faza 2 - Stabilizacja
  • Faza 3 - Odbiór przedgonu
  • Faza 4 - Gon właściwy
  • Faza 5 - Odbiór pogonów
  • Koniec procesu
DO tego trzeba by było zdefiniować jakieś sensowne wymagania, każdy z etapów powinien mieć możliwość jakiejś konfiguracji, czas etapu, temperatura w kegu, skok temperatury na dziesiątej półce/głowicy. A może należało by brać pod uwagę wskazania dwóch termometrów, powiedzmy 10 półka i 10-20 cm poniżej punktu odbioru.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 6 gru 2016, 18:56
autor: zgoda
ZTCW ds18b20 nie ma możliwości zmiany adresu, więc potrzebny będzie tryb wykrywania adresów czujników. Adresy są hard coded, więc wystarczy to zrobić raz, względnie na żądanie (np. po wymianie czujnika).

Z kolei STS 21 jest chyba na i2c i ma stały adres, więc bez multipleksera się nie obejdzie - tak przynajmniej wnioskuję z datasheetu.

Widziałem parę regulatorów fazowych na elektrodzie, ale zrozumienie ich trochę przekracza moje zdolności pojmowania elektroniki, jestem gościem od softu raczej. Co widzę to że sterowanie idzie od PWM, więc to jest problem rozwiązywalny i na SBC. ;)

Skoro sprawa się powoli rusza, to można to zacząć organizować. Kierownik projektu? :D

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 6 gru 2016, 22:27
autor: rastro
Kierownik projektu się obraził na nas :poklon; :hahaha: :poklon;

Znaczy się dokładnie na czwartej stronie wątku zaczął się dąsać... a na piątej chyba obraził się na całego :P

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 7 gru 2016, 09:21
autor: crobe
Kolego zgoda czyli zajmiesz się softem ? w jakim języku programujesz? bawiłeś się już Arduinio ?

Wiec jakie podstawy platformy ??? :

- Arduino Mega
- wyświetlacz 4x 20
- enkoder

Jest ktoś może od PCB ja coś tam umie narysować ale nie jest to ręka fachowca .... przydał by się ktoś kto ma z tym doświadczenie.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 7 gru 2016, 21:12
autor: rastro
Co wyście uparli się tak na ten encoder? Te tanie do niczego się nie nadają... ps. mam enkoder w radio w leciwym aucie, głośność trzeba regulować z dużym wyczuciem inaczej przeskakuje, ale to już leciwe auto więc ma prawo, mam też amplituner dość poważanej firmy, ten po góra dwóch latach zaczął wariować, ale w większości przypadków i tak raczej używaliśmy pilota... taki za 4 zł, naprawdę nie warto zawracać nim sobie głowy.

Jak już to może paneli dotykowy... wiem że niektóre STM32F0 obsługują taki feature, Atmel i Microchip ma chyba jakiś chip na SPI czy i2c... tylko do tego trzeba jakiś fajny panel zrobić, ale jak coś takiego się zaprojektuje to już nie ma co się popsuć. Widział bym to tak PCB z sensorami do tego jakiś opis na drukarce warstwa 1-2mm transparentnej żywicy zalewowej. chip pewnie z 15 zł + płytka, ale za to w pakiecie kółko/suwak i chyba z 6 przycisków.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 7 gru 2016, 21:23
autor: crobe
Encoder bo łatwy w montażu tylko 1 otwór. A jak się po kilku latach rozwali to kolejne 4 złote.

Wyświetlacz podniesie znacząco cenę sprzętu chyba ze to 2 calowe maleństwo, ale tam to obsługa rysikiem :)

Jezeli robimy DiY to po co zalewanie żywicą.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 7 gru 2016, 21:50
autor: rastro
po dwóch latach to pada encoder we wzmacniaczu za dwa kawałki a tam najdroższy to chyba jest transformator i tenże encoder . Ten encoder za 4zł padnie po czterech procesach a nie za dwa lata...

Ja nie mówię o wyświetlaczu dotykowym, tyko o pojemnościowych przyciskach dotykowych, a zalewanie żywicą bo tak będzie estetycznie, trwale a do tego panel będzie odporny na warunki. To że DiY to nie znaczy że to wszystko ma wisieć na kablach przykręcone do kawałka deski, a jak zaczynamy mówić o regulatorze mocy to o takiej prowizorce bez obudowy radzę czym prędzej zapomnieć, dla bezpieczeństwa swojego i osób postronnych, którzy znajdą się akurat w pobliżu.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 7 gru 2016, 22:12
autor: crobe
Te enkodery są w drukarkach 3d i jakoś nie padają ;).

Co do regulatora masz w 100 % racje.
Arduino Mega i wyświetlacz 4x20 ustalone.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 9 gru 2016, 05:59
autor: crobe
I temat upada :).
Pytanie do kolegi zgoda czy się nie rozmyślił i czy programował w Arduino?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 9 gru 2016, 09:19
autor: rastro
Nic dziwnego, na razie debatujemy czy to ma być arduino czy może jakieś rapbery..., ale nie ma żadnej dyskusji na temat sterowania, a to chyba jest kluczowy element serownika. To jest trochę tak że super wypasiony sprzęt z marnymi algorytmami sterowania będzie mniej użyteczny niż sterownik z wyświetlaczem led + jakimiś diodkami kontrolnymi z dobrze zaprojektowanym algorytmem sterującym. Ale żeby taki algorytm mógł powstać potrzeba nam wsparcia bardziej doświadczonych użytkowników, do tego w trakcie prac należało by prowadzić testy, ale nie takie na biurku. Tutaj nie wystarczy dwóch czy trzech zapaleńców z przygotowaniem teoretycznym do czegoś więcej niż zaprojektowanie menu + jakiejś wizualizacji.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 9 gru 2016, 18:59
autor: wwpiotr
A dlaczego miałbym się obrazić, to nie jest miejsce na obrażanie a to że rzadko jestem, niestety mało wolnego czasu.

rastro mam dla Ciebie propozycję, zamiast pisać niewnoszące do tematu treści opracuj szczegółową koncepcję procesu (krok po kroku).
Spisz, daj na forum, przeczytamy, przemyślimy, dodamy swoje "trzy grosze"

zgoda napisze soft, ja dobiorę i przetestuje sprzęt.

Co do mocy obliczeniowej arduino mega naprawdę spokojnie wystarczy, u mnie do domu arduino mega steruje kotłem na ekogroszek, ma obsługę wielu czujników, kilku algorytmów spalania, obsługę zaworu 4D pogodówek, LCD, enkodera, RTC, fazowej regulacji mocy dmuchawy itp. i jeszcze sporo mocy ma w zapasie sterownik funkcjonalnie nie odbiega od bruli jeżeli wiesz co to jest.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 9 gru 2016, 22:06
autor: zgoda
Robię m. in. w C i C++, może być i Wiring jako framework. Czemu akurat Mega? Pinów na esp powinno wystarczyć, a za darmo jest wifi i 3 MB Flash.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 10 gru 2016, 01:06
autor: wwpiotr
Hmmm wydaje mi się, że ESP na teraz może dałoby rade niestety za chwilę braknie nam GPIO na wejścia/wyjścia. Prędzej można by pokłonić się nad Arduino UNO ale różnice w cenie są tak niewielkie więc chyba szkoda zachodu. Oczywiście nie upieram się przy MEGA ale platforma będzie uniwersalna i w naszym wykorzystaniu bardzo rozwojowa, ESP oczywiście można dołączyć zamiast wspomnianego przeze mnie na początku ethernet shield.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 10 gru 2016, 08:48
autor: Lis098
To i ja dodam swoje trzy grosze. Jeśli ma to możliwość wypalić bo widzę, że są szanse, to wspomogę kolegów w zakupie niezbędnych podzespołów. Oczywiście w granicach rozsądku :) Od czegoś trzeba zacząć. A teraz czekamy na parametry techniczne. Elektronika i programowanie to nie moja działka. Ja mogę jedynie postawić wam budynek (czyt. KRÓLESTWO) do naszych hobbycelów :D

:D

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 10 gru 2016, 09:17
autor: aronia
Ja też mogę się dołożyć - tylko jest jeden bardzo istotny warunek: aby funkcjonalność była zbliżona(albo większa) niż dostępnych obecnie na rynku sterowników do naszych celów, a cena niższa(w przypadku sterowników bardziej rozbudowanych od tych które są może być nieznacznie wyższa). Tak, że po ustaleniu założeń teoretycznych co do sterownika prosiłbym o jakąś kalkulację - ile będą kosztować wszystkie części(podzespoły, obudowy itp), ile oprogramowanie i ile montaż.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 10 gru 2016, 16:52
autor: crobe
A o jakich sterownikach kolego aronia myślisz ?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 11 gru 2016, 15:46
autor: zgoda
Pinów na esp mamy 16, 2 na i2c, jeden na 1-Wire, 2 na enkoder, zostaje 11 i na 10 z nich jest pwm. Jak z liczenia aktuatorów wyjdzie że wystarczy, to mocno obstaję przy esp.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 11 gru 2016, 21:57
autor: crobe
No jak esp to ja nie pomogę - nie bawiłem się tym - na Arduino już kilka sterowników zrobiłem ...
Ile pinów przerwań ma to esp ?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 11 gru 2016, 23:48
autor: wwpiotr
Panowie, urządzeń do testów nie musicie kupować bo u mnie na biurku wszystko jest, jeżeli chcecie dołączyć do projektu na początek wystarczy
Arduino mega lub jego klony 23zl
Czujniki temp ds18b20 z kablami i gilzą 5szt 30zl
Wyświetlacz 20x4 z konwerterem na i2c 16zl
Enkoder 4 zł

Jeżeli trzeba Wam linki do aukcji piszcie na priv.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 01:43
autor: herbata666
Koledzy kibicuję i trzymam kciuki :D, widzę że rodzi się kolejny fajny projekt.
Tak, że po ustaleniu założeń teoretycznych co do sterownika prosiłbym o jakąś kalkulację - ile będą kosztować wszystkie części(podzespoły, obudowy itp), ile oprogramowanie i ile montaż.
Chyba ciężko będzie na tą chwilę, cokolwiek ustalić autorom projektu, jak nie wiadomo z jakich części składowych będzie się składał sterownik.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 04:34
autor: piotricz
Nie wiem co będzie miał ten sterownik ale coś mi się wydaje że pinów to zabraknie. Osobiście też używam tej płytki ale jedynie do WIFI. Jak dla mnie zabrakło zaledwie kilka pinów żeby zrezygnować z arduino mega. Co jakiś czas mam nowe pomysły to i kolejne piny są wykorzystywane. Policzcie sobie dokładnie żeby się nie okazało że w połowie projektu zabraknie np. trzech pinów. Osobiście jak bym miał robić wszystko od nowa to bym się nawet nie zastanawiał tylko wybrał bym STM32. Do WIFI ESP8266 ale tylko z zewnętrzną anteną. Płytki z NodeMCU ESP8266 występują tylko w wersji bez anteny zewnętrznej a ich zasięg jest na niskim poziomie. Może się okazać że w odległości 3m za ścianą nie mamy zasięgu.
zgoda pisze:Pinów na esp mamy 16, 2 na i2c, jeden na 1-Wire, 2 na enkoder, .
Sam mam kilka takich płytek NodeMCU ESP8266 ale moje mają tylko 10 pinów "10 GPIO - każdy może działać jako PWM, I2C lub 1-Wire"
coś jak tu https://botland.com.pl/moduly-wifi/4450 ... cu-v2.html

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 05:58
autor: crobe
Ja obstaje przy Arduino Mega , ESP można zarobić jako rozszerzenie nie każdy będzie chcial WIFI, inni pewnie moduł GSM ;)

Kwestia sterowania 4 przyciski czy enkoder?
Bo można by było juz szkielet Menu robić trzeba to ustalić.

Enkoder zabiera 3 piny z czego aż 2 piny z przerwaniami ale łatwiejszy w montażu.
Klawiatura na 4 przyciskach to tylko jeden pin analogowy. Ale więcej zabawy w poskładaniu jej.

Wyświetlacz 4x20 zaakceptowany?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 10:27
autor: zgoda
Na "za mało pinów" odpowiedzią jest np pcf8574 czy podobne. Naprawdę wolałbym to robić w przemysłowym standardzie 3,3v.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 12:04
autor: rastro
wwpiotr pisze: Panowie, urządzeń do testów nie musicie kupować bo u mnie na biurku wszystko jest, jeżeli chcecie dołączyć do projektu na początek wystarczy
Ale jak to mamy rozumieć, u Ciebie na biurku ma być cały ten sprzęt, a developer ma kodować i jak uzna że jest ok to Ty to przetestujesz. Mam nadzieję że jednak nie, bo tak nie da się pracować, czasem coś naprawdę nie idzie i bez podłączenia magistrali pod jakiś analizator/oscyloskop nie da rady.

Co do sprzętu ja też raczej skłaniał bym się do STM32, docelowo to i tak nie może wisieć na kablach więc bez jakiegoś projektu elektroniki się nie obejdzie, do tego ATMega2560 kosztuje prawie 70zł przy jednostkowym zakupie a STM32F411 mniej niż połowę tej kwoty (netto).

I teraz tak Flash oba mają tyle samo, ale RAMU ATMega ma 8kB a STM 128kB + 32bit + FPU + DMA... jedynie że ARMy wszystkie są zasilane 3,3V ale większość wejść mają FT i nie wymagają buforów, tylko piny podłączone do ADC muszą mieć bufory, albo działać z logiką LvTTL kiedy podłączamy do nich jakieś peryferia.

Inna sprawa to że ja jednak bym widział nieco inaczej taki sterownik, nie jako jedno urządzenie, ale np. termometr, sterownik mocy, sterownik zaworów (przekaźników) jako osobne urządzenia + do tego jakaś magistrala komunikacyjna + jednostka zarządzająca. Jednostka centralna mogła by być nieco mocniejszym sprzętem żeby ogarnąć algorytmy sterujące, a reszta to można by zrobić na jakichś taniutkich maleństwach (ATTiny, STM32F0 w najmniejszych obudowach).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 13:31
autor: wwpiotr
rastro daj spokój z tymi wywodami.
Urządzenie ma być proste bez magistral i innych dziwactw. Jak chcesz na stm to załóż nowy temat i prowadź projekt wg. twojej wizji nikt Ci tego nie zabrania.

Mega 2560 R3 Mega2560 REV3 (ATmega2560-16AU CH340G) Kosztuje dzisiaj 5.80 USD na Ali (z wysyłką) jak ktoś chce czekać. Jak chcesz na już na portalu aukcyjnym 39.30zł z wysyłką. Wiec jak nie umiesz szukać to nie pisz głupot.

Miałeś opracować koncepcje sterowania więc czekamy na nią.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 14:35
autor: rastro
Magistrala była tylko jakimś pomysłem, na obejście problemu zabrakło mi pinów w "jakiejś tam płytce rozwojowej" ot tyle, STMa nie proponowałem akurat ja, ale na dziś rozwiązanie dedykowane oparł bym na tych procesorach.

To że Arduino Mega2560 na Ali kosztuje 6USD (teraz to jakieś 24zł, jak zamawiasz jedną to przesyłka gratis, jak więcej to różnie z tym bywa) a na allegro pewnie poniżej 40zł i to też są te chińskie klony. Ale sam procesor kosztuje w hurtowniach elektronicznych od 45-70zł netto. Mnie to akurat nieco dziwi (chińczyk też musi na tym zarobić).

Ceny samego procka wyglądają tak:

TME - http://www.tme.eu/pl/details/atmega2560 ... smd/atmel/
MOUSER - http://pl.mouser.com/ProductDetail/Atme ... 2560-16AU/
FARNELL - http://pl.farnell.com/atmel/atmega2560- ... dp/1288330
DIGI-KEY - http://www.digikey.pl/product-detail/en ... -ND/735457 (tutaj cena USD/EUR)

Wszyscy poza TME są oficjalnymi dystrybutorami Atmela...

Teraz chciał bym się dowiedzieć skąd Chińczycy mają te UC w cenie 4USD za chip i 6USD za zestaw ewaluacyjny, skoro dystrybutorzy mają te same UC w cenie ok. 10USD przy zakupie 1000szt. (mówimy cały czas o cenie netto, ale kupując na Ali... też zakładamy że celnik nie będzie chciał oglądać paczki, bo jednak jak zechce trzeba się liczyć że cło i VAT trzeba będzie jednak uiścić)

PS. w żadnym poście nie napisałem że opracuję koncepcję sterowania, zwracałem tylko uwagę że potrzeba nam kogoś kto będzie w tym mógł pomóc. Opracowanie tego kawałka narzuciłeś mi Ty sam, nie pytając mnie o zdanie.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 14:50
autor: wwpiotr
A co kogo interesuje po ile są procesory, większość interesuje za ile może kupić arduino.
Co do celnika to może oglądać paczkę bo jakbyś poczytał to wiedziałbyś, że do wartości 22EUR stosuje sie uproszczoną procedurę celną. Tym samym nie płaci sie cła i podatku.

Na Allegro za niecałe 40 zł są klony i u mnie na takim klonie sterownik do pieca działa już 3 sezon.
Do tego moduł wykonawczy AVT 1679 (triaki 12A) trzeba w nim zmienić dwa układy MOC 3040 na MOC3021 i mamy regulacje fazową do dwóch grzałek. Oczywiście trzeba do tego detektor przejścia przez zero.

ps. Nie narzuciłem tylko zaproponowałem, skoro masz pisać posty które nic nie wnoszą do tematu to mógłbyś sie zająć tym co pożyteczne. Na przyszłość poczytaj i sprawdź wcześniej co piszesz bo kompromitujesz sie poziomem swoich wypowiedzi.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 19:19
autor: rastro
wwpiotr pisze: ps. Nie narzuciłem tylko zaproponowałem, skoro masz pisać posty które nic nie wnoszą do tematu to mógłbyś sie zająć tym co pożyteczne. Na przyszłość poczytaj i sprawdź wcześniej co piszesz bo kompromitujesz sie poziomem swoich wypowiedzi.
Mam całkowicie odmienne wrażenia:

dzisiaj
wwpiotr pisze: rastro daj spokój z tymi wywodami.

.... bla bla bla ....

Miałeś opracować koncepcje sterowania więc czekamy na nią.
Co do sprawdzania to wiem że Chińczycy mają tanie klony Arduino, dziwi mnie jak to możliwe że kompletne urządzenie sprzedawane w ilościach detalicznych jest tańsze od samego Mikrokontrolera w ofercie oficjalnych dystrybutorów przy zakupie co najmniej 1000szt. Albo te UC pochodzą z odpadów produkcyjnych, albo chińska fabryka produkująca je dla Atmela robi ich znacznie więcej i wypuszcza na lokalny rynek. Więc albo one są wadliwe (możliwe że wada jest niewielka i objawia się okazjonalnymi błędami jakiegoś urządzenia peryferyjnego), albo zwyczajnie są kradzione. Mam nadzieję że jestem w błędzie i Atmel daje chińczykom inne warunki, ale to brzmi jak podkładanie nogi samemu sobie.

Przesyłki przeważnie nie są clone jeżeli ich wartość nie przekracza wartości 45EUR lub 60USD, ale tam też są inne zapisy więc nadal jest ryzyko że paczka zostanie oclona, bo to czy do takiej paczki celnik zajrzy czy nie zależy od jego widzimisię, a jak zajrzy i w środku znajdzie kilka arduino i po kilka szt. jakichś innych modułów to może uznać że to towar na handel i nie ma przebacz... cło + VAT jak w banku, a wycieczka do urzędu celnego bezcenna.

To wszystko wygląda trochę tak jak w tym starym dowcipie:
Statystyczny Polak wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino, wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie i... szuka pracy w polskiej gazecie wydawanej przez niemiecki koncern medialny - Znowu nie ma nic dla mnie! I zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy!

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 21:02
autor: Lis098
Nie "kłóćmy" się!! Ja myślę, że raczej rozmawiają tu sami poważni i rozsądni ludzie, i nie będzie tu czegoś takiego, że "ten dał tyle a ten wcale" itd.
Robimy to róbmy. Ja się nie znam ale jeśli chodzi o rozbudowę to może warto dołożyć te 20-30 zł a mieć coś w zapasie (chodzi mi o te piny). Wyświetlacz jak dla mnie ok. Co do WiFi to szczerze to w przyszłości chciałbym nawet apke w telefonie która pokazuje mi co się aktualnie dzieje więc też ZA!!!! Co jeszcze panowie/panie

:D

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 21:15
autor: Zygmunt
Cena oficjalnego dystrybutora w Europie ma się nijak do ceny zakupu od fabryki. I zamawiają nie 1000, a kilka mln sztuk.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 21:52
autor: crobe
A widzę że ciężko cos ustalić ...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 12 gru 2016, 22:13
autor: wwpiotr
rastro przejrzałem Twoje wypowiedzi w innych tematach na tym forum i widzę, że masz podobny styl krytykowania pomysłów i urządzeń innych użytkowników tego forum.

zgoda masz u siebie Mega i DS18B20? bo od tego trzeba zacząć, trzeba się zastanowić jak w automacie przypisywać czujniki do właściwych miejsc. Może stworzyć podstronę w menu do przypisywania czujników.
Propozycja aby wyświetlały się po kolei np. temp. głowicy teraz na którym czujniku temp. wzrośnie o 2 stopnie ten zostaje przypisany, następnie temp. kolumny itd.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 08:37
autor: rastro
Zygmunt pisze:Cena oficjalnego dystrybutora w Europie ma się nijak do ceny zakupu od fabryki. I zamawiają nie 1000, a kilka mln sztuk.
Tak zgadza się, ale kupić z fabryki jest naprawdę trudno, nie po to firmy budują model dystrybucji żeby później towar sprzedawać poza siecią. Oczywiście możliwe że jakiś chiński dystrybutor wypuszcza towar z naprawdę minimalną marżą na lokalny rynek, ale i tak różnica jest zaskakująco duża zważywszy że cena 10USD za sztukę przy zakupie 1000szt. Na Aliexpress w sprzedaży detalicznej kosztuje mniej niż połowę tej kwoty z darmową wysyłką. A przecież ten sprzedawca nie kupił miliona sztuk z fabryki tylko też odkupił od jakiegoś pośrednika, każdy z nich coś tam musiał zarobić (inna sprawa że chiński rząd coś im dopłaca przynajmniej do tych przesyłek).
zgoda pisze: Naprawdę wolałbym to robić w przemysłowym standardzie 3,3v.
Któreś Arduino chyba są w tym standardzie... ale przypuszczam że to nie zupełnie o to chodzi ;)

@wwpiotr... zacząć trzeba od czegoś zupełnie innego... to nie strona www że najważniejsza jest treść i obrazki. Bez zaprojektowania jakiegokolwiek algorytmu sterującego projektowanie interface jest parą puszczaną w gwizdek. Owszem projekt interface jest dość skomplikowany i zajmie sporo czasu i wcześniej czy później trzeba będzie tą robotę zrobić, ale będzie bardzo smutno, jak skończy się zapał, albo co gorsza algorytm sterowania okaże się klapą, to cały ten czas jest stracony, więc za to lepiej zabrać się nieco później.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 11:08
autor: Pretender
Dostępne są SKN, Pamel, sterownik użytkownika piotricz i sterownik z tego tematu

http://alkohole-domowe.com/forum/post14 ... ml#p148070

na temat którego nikt się nie chce wypowiedzieć, a z tego co się orientuje jeden z forumowych konstruktorów przez jakiś czas go montował do swoich sprzętów.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 12:21
autor: wwpiotr
rastro skoro masz inny pomysł to go opisz

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 13:52
autor: eldier
rastro co chciałbyś w tym algorytmie? Poszczególne etapy sterowania? Warunki? Sterownik ma zrobić proces od początku do końca?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 14:22
autor: zgoda
Zrobiłem kilka podobnych rzeczy (sterowników i mniej poważnych zabawek) i powiem wam, że nie ma to jak dostęp do urządzenia przez WWW. Nawet apki specjalnej nie potrzeba, wystarczy trochę HTML + javascript i przeglądarka w telefonie żeby mieć wgląd w to co się dzieje. Dlatego między innymi tak obstaję przy ESP8266, wszystko można pokazać - temperaturę na każdym czujniku, stan aktuatorów, czasy itd. Tak że do rozważenia, a pinami nie ma co się przejmować, w razie czego się wstawi jakiś pcf8574 (dolar-półtora u cinkmanów, 6 zł na pełnym legalu z Polski).

W ramach ćwiczeń zrobiłem żonie na ESP-12F radio z empeczy (bo lubi jak jej coś bzyczy), przez WWW na urządzeniu może sobie obejrzeć czego słuchała najczęściej i ostatnio, ma listę ulubionych stacji, playlisty, ustawia sobie alarmy w rtc, no całe sterowanie - oprócz zwykłego z enkoderem. I mówi że do jakichkolwiek bardziej skomplikowanych operacji niż "zmień stację/piosenkę na następną/poprzednią" to wygodniej jest nawet przez telefon z wirtualną klawiaturą, niż enkoderem.

A, dla ustalenia uwagi, ESP8266 programuje się tak samo jak Arduino, w Wiring.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 13 gru 2016, 21:59
autor: rastro
eldier pisze:rastro co chciałbyś w tym algorytmie? Poszczególne etapy sterowania? Warunki? Sterownik ma zrobić proces od początku do końca?
Etapy, warunki brzegowe da etapów, co powinno być konfigurowalne. Oczywiście że sterownik ma zarządzać, a w zasadzie wspomagać cały proces. Inaczej to nie ma sensu.
wwpiotr pisze:rastro skoro masz inny pomysł to go opisz
Cały czas to wałkujemy... potrzebny jest ktoś kto zna proces praktycznie i z doświadczenia wie jak prowadzić cały proces. Od momentu włączenia sterownika, poprzez etap rozgrzewania, stabilizacji/odbioru przedgonu aż po odbiór po zakończenie procesu. No i bardzo istotna część - czyi procedury awaryjne - to jest naprawdę wżne.

Co do interface na dzień dobry wystarczy cokolwiek, nawet jakiś toporny interface sterowany starym pilotem RC5 (jeden pin jeden alb dwa timery) w bonusie pełna klawiatura numeryczna + pozostałe klawisze. Oczywiście jak wszystko zagra zajdzie potrzeba zrobienia czegoś przyjaznego dla użytkownika.
zgoda pisze:Zrobiłem kilka podobnych rzeczy (sterowników i mniej poważnych zabawek) i powiem wam, że nie ma to jak dostęp do urządzenia przez WWW.
O mas los... świat już całkiem oszalał... wszystko po www, no da się ale czy na pewno warto? Cały czas mówimy o urządzeniu, które ze względów bezpieczeństwa powinno być pod stałym nadzorem.
zgoda pisze: A, dla ustalenia uwagi, ESP8266 programuje się tak samo jak Arduino, w Wiring.
Ta... tak samo... do czasu kiedy musisz użyć przerwań z timera dla przykładu. Ja bym wolał jakiegoś STM32Fxxx bo też ma bajery które wydają się przydatne ;)

Nie ma co ukrywać wwpiotr chcę arduino Mega2560 a zgoda ESP8266... bo jeden już kupił zabawkę... a drugi coś już robił na swojej... i z całego projektu będą nici. Kolega piotricz swój sterownik wycenił na 1000zł za sam hardware. Nawet jak uwzględnimy że kupił wszystkie zabawki oryginalne nie bawiąc się w czekanie miesiąc na przesyłkę od ping-pongów to i tak nie wyjdzie za coś podobnego mniej niż 400-500zł + włożona praca własna. Ja tak sobie myślę że SKN za chyba 800pln to sam nie wiem czy warto tworzyć coś co nie wniesie nic nowego.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 14 gru 2016, 09:13
autor: Pretender
rastro jeżeli podajesz cenę za sam sterownik z sondami to trochę przesadziłeś z tymi 800 zł - chyba, że razem z EZ.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 14 gru 2016, 09:38
autor: piotricz
A ja powiem wam że tanio nie wyjdzie nawet zamawiając u chinoli. I czy STM32, Arduino lub ESP to raczej nie ma znaczenia cenowego, wyjdzie podobnie. Najlepszym sposobem na cięcie kosztów jest zaprojektować płytkę PCB i kupowanie zamiast gotowych modułów płacić tylko za pojedyncze elementy. Czyli zamiast płacić 50zł za SSR 60A to 15zł za elementy z których się składa. Ale to też nie taka prosta sprawa. Co jakiś czas forumowicze dochodzą do nowych wniosków gdzie przydały by się nowe zmiany w najgorszym przypadku sprzętowym. Można tu porównać P. Boleckiego gdzie złotym środkiem dla automatyki miał być regulowany odbiór OVM. Już po niedługim czasie okazało się że to ujście nie jest doskonałe i większość przeszła na OLM tak że złoty środek poszedł w łeb. Zrobić byle co to nie problem ale zrobić sterownik w pełni automatyczny który przeprowadzi nie gorzej od nas całą rektyfikację bez uchybień to jest to do czego ja dążę. Można oczywiście zrobić za parę groszy sterownie mocą i do tego histerezę, termometry ale takich sterowników to już trochę wyszło. A i uważam że sterownik komercyjne są bardzo tanie z dobrym wykonaniem.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 14 gru 2016, 15:56
autor: rastro
No właśnie, radzę posłuchać kolegi piotricz, jako użytkownika, który podobny projekt zrealizował. Zresztą założyciel tematu najpierw zapytał o cenę kodu sterownika piotricza a nie dostając odpowiedzi założył obecny wątek.

PS. O ile pamiętam piotricz też próbował zrealizować projekt wspólnymi siłami, ale nic z tego nie wyszło, bo nie było chętnych do pomocy przy pisaniu kodu, były rozbieżne wymagania itp.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 11:41
autor: wwpiotr
rastro, mistrzu spostrzegawczości, sprawdź najpierw daty kiedy i co pisałem. W związku że nie znalazłem osoby która udostępnia kod założyłem ten temat.

Co do sterownika kolegi piotricz uważam że jest świetny dla naszych celów, jedno co mnie nie zadowala to cena komponentów, sam wyświetlacz mocno nabija cenę,

piotricz mógłbyś podesłać spis elementów sterownika ?

zgoda - zgoda może byc na ESP, dołożymy PCF8574. Jeżeli twierdzisz ze zasobów wystarczy to mnie przekonałeś :-)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 19:45
autor: eldier
No dobra to zacznijmy po kolei. Gdzie i ile termometrów? Ile EZ i w jakich miejscach? Jakieś silniki krokowe czy coś takiego? Jakieś czujki zalania- tutaj może być czujnik ciśnienia w kolumnie - ponoć zmienia się, ale nie jestem pewny, ewentualnie zalania/dotyku? Jakieś dodatkowe czujki: alko w powietrzu itp? Dla pedantów czujnik ciśnienia atmosferycznego, żeby wprowadzać poprawkę na term :)
Dla mnie EZ do wody, na OLM - chyba że macie coś co pozwala zmniejszać przepływ, na LM-najlepiej dwa, ale jeden też od biedy wystarczy.
Termometry - zbiornik, bufor, 10ta polka, pod OO, głowica, woda ze skraplacza.
Parametry ustawiane przed procesem:
Liczba zalań, moc robocza, czas stabilizacji, kiedy redukcja/zamkniecie EZ na odbiorze, kiedy zakończyć proces. Pewnie w trakcie wyjdzie więcej, ale nie miałem nigdy styczności z gotowym sterownikiem, to tylko tyle mi do głowy przyszło :)

Etap 1 - rozgrzewanie:
grzałki na pełną moc, jeżeli temp pod OO zacznie rosnąć, odpal wodę, ewentualnie przy zamkniętym obiegu wody, uruchom pompę.
Przejdź do etapu drugiego.
Etap 2 - zalewanie:
Na tym etapie już co jakiś czas trzeba sprawdzać zabezpieczenia - jakie? do dogadania, ale to wyżej o tym pisałem. Jeżeli warunek spełniony to przejdź do etapu x.
Zależy jak chcemy rozpoznawać zalanie, ale to do dogadania. Z tego co się orientuje w jednym ze sterowników jest to czas.
Po zalaniu zmniejsz moc grzania do 1/3 mocy roboczej - tak żeby zalanie powoli ustąpiło i przedgony zostały na górze kolumny. Czas na powrót? Szczerze, nie wiem? Niby za długo nie może być, ale szkoda czasu na coś co jest niepotrzebne.
Po x zalań przejdź do etapu 3.
Etap 3 - stabilizacja:
Ustaw moc roboczą. Po x czasu przejdź do odbioru przedgonu. Odczytaj z czujki na 10tej temp dnia wg której będzie prowadzony proces.
Jeżeli podczas stabilizacji pojawi się zalanie - zakładam że mamy obsługę która je wykryje :) powiadom "szefa" i zmniejsz moc roboczą o 5%. Zapisz nową moc roboczą po akceptacji lub automatycznie - do dogadania :)

Etap x - problemy:
Najprostszym sposobem będzie wyłączenie grzałek, ale dla mnie to nie rozwiązanie. Bo np warunek może być spełniony jak spadnie ciśnienie wody w sieci, a to nie jest powód żeby przerywać proces. Proponuje zmniejszenie mocy grzania o 20% i wysłanie info do "szefa" - jakie, do dogadanie. Może być mail, sms, sygnał dźwiękowy - dawajcie pomysły.
Sprawdź po np minucie - ile do dogadania :) Jeżeli warunek nadal występuje i brak reakcji z zewnątrz - wyłącz grzanie.

Przedyskutujmy te etapy i jak tutaj się coś wyjaśni przejdziemy dalej :)

A więc zapraszam zainteresowanych do dyskusji :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 20:18
autor: piotricz
wwpiotr pisze: piotricz mógłbyś podesłać spis elementów sterownika ?
Poza wyświetlaczem do waszego sterownika będziecie potrzebowali tych samych elementów co i ja wykorzystałem do swojego.
A jeżeli chodzi o wyświetlacz to najtańszy wyświetlacz w tej klasie. Wyświetlacz jest wyposażony 5" kolorowy ekran z własnym procesorem, dotyk oraz dźwięk o różnych częstotliwościach wystarczy podłączyć głośniczek.
A skoro wam wystarczy 4 linijki po 20 znaków to ok. Ale to tak jakby przejść ze smart fona na "nokia 3310" w sumie wszyscy byli zadowoleni.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 21:34
autor: crobe
Nadal obstaje za Mega , esp nie ma programatora i dla końcowego użytkownika update będą kłopotliwe, a będzie ich wiele ...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 23:01
autor: rastro
a te moduły ESP nie mają jakiegoś bootloadera, po USB czy UART? Pytam bo nie znam więc nie wiem, ale często takie moduły są w coś takiego wyposażone.

Swoją drogą to jeżeli taki sterownik ma powstać to trzeba by było zabrać się bardziej za opis jak miał by przebiegać proces... czyli dokładniej sprecyzować to co zaczął opisywać eldier. Kolega poruszył ważny temat, jak dla mnie ciekawy problem do rozwiązania to kwestia zalania... ja bym w tej roli widział czujnik pojemnościowy lub coś działającego w oparciu o podczerwień. Jenak oba rozwiązania trzeba było by zaprojektować i pewnie przeprowadzić sporo testów żeby to działało sprawnie, no i wizjer w takim przypadku to konieczność.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 09:49
autor: zgoda
Dobra, wy tutaj sobie to wałkujcie, a ja korzystając z tego że mam urlop skrobnę trochę kodu, jak komuś przypasuje to sobie weźmie.

Projekt jest na BitBucket i na razie jest prywatny, ale jak ktoś chce wjazd to mam jeszcze 3 darmowe konta w zespole. Jak kod nabierze kształtów to otworzę repo i będzie można sobie sforkować. Kod jest na GPL.

Co do ESP - ma bootloader, firmware wgrywa się po UART, timery są, przerwania są, pwm jest, analog input jest, wbudowany storage jest (SPI flash).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 10:14
autor: wwpiotr
piotricz ekran LCD 3.95" z dotykiem i slotem na microSD kosztuje 9 USD czy soft jest dopasowany do niego ??

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 10:25
autor: crobe
Jeśli będzie można przerobić na MEGA to się piszę. Wybitnym programista nie jestem ale coś tam naskrobać potrafię ;) na dioda mi miga :P.

Jak odpalę drukarkę 3d i ja opanuje to będzie możliwość druku.
Jakiś zaworów czy innych nakładek na zawory czy inne rzeczy.
Ale to przyszłość.

Co do czujnika zalania ...
- bariera w podczerwieni
- promień lasera
- hydrostat

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 10:35
autor: HomoChemicus
A czujnik zalania nie lepiej zrobić na różnicowym przetworniku ciśnienia w dole kolumny? Zalanie = wzrost ciśnienia.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 10:39
autor: crobe
Można tylko taki czujnik 150-200 kosztuje i nie wiem jak z temperaturą...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 16 gru 2016, 11:04
autor: rastro
Nie wiem dokładnie jak to z tymi różnicowymi czujnikami jest, można teoretycznie znaleźć coś tańszego, ale na tą chwilę nie wiemy jak to ciśnienie się zachowuje w tym sensie, że nie znamy zakresu ciśnień jakie były by potrzebne. Spodziewał bym się też że mogą występować jakieś pulsacyjne skoki ciśnienia, z jednej strony trzeba by było to jakoś sprawdzić i do tego jakoś dostosować algorytm detekcji, ale też nie wiem jak będę reagować czujniki na takie pulsacyjne obciążenia. Chociaż tak sobie że wpływ pulsacji ciśnienia i temperatury można by było zniwelować czymś typu u rurka z wodą/gliceryną (generalnie chodzi o hydrauliczną separację) pomiędzy czujnikiem a zbiornikiem (dołem kolumny).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 17 gru 2016, 17:48
autor: crobe
Pytanie odnośnie regulacji mocy grzania.
Z tego co wyczytałem wystarczy tylko regulacja 2 stopniowa?
- pelna moc do rozgrzewania i zalania
- zredukowana dobrana do średnicy kolumny
Dobrze zrozumiałem ?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 17 gru 2016, 22:21
autor: rastro
Generalnie chyba jest tak że jak ktoś nie ma regulatora mocy to może prowadzić proces na jednej grzałce i pewnie dla niektórych takie sterowania wystarcza a dla innych nie za bardzo, stąd te wszystkie regulatory mocy.

Problem z taką dwu stopniową regulacją jest taki, że w takim wypadku raczej nie powinniśmy dopuszczać do zalania. Tak mi się przynajmniej wydaje - w kociołku wytwarza się na tyle dużo pary że skropliny blokują kolumnę, a to powoduje wzrost ciśnienia w aparaturze i kto tam wie czym to może grozić jak nie uda się tego odpowiednio wcześnie zgasić.

Inna sprawa to dobór optymalnej mocy, grzałki dostępne na rynku są z tego co widziałem głownie 2kW i 1,4kW i chyba 1,6kW (może są też inne, ale zdecydowanie mniej popularne). Nie mam pod tym względem za dużego wyboru, a do tego ta moc jest podana dla znamionowego napięcia 230V, Wiadomo że tak dobrze nie ma, dostawca ma zagwarantowany pewien margines błędu, ale pomijając to wiadomo że na linii będą spadki napięcia i tak ktoś kto ma trafo 100m od siebie będzie miał w gniazdku 240V a ten na końcu będzie miał 220V, do tego dochodzą spadki zależne od bieżącego obciążenia linii. więc ta sam grzałka w dwóch różnych punktach też wygeneruje nieco inną moc.

Ale pewnie na dobry początek można by się taką regulacją zadowolić.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 18 gru 2016, 06:28
autor: crobe
Nie chodzi mi o typowo 2 stopniowy mam pomysł na regulator tego : oddzielny układ posiada tylko 2 wejścia sterujące .

Nasz sterownik podawał by 2 stany wysoki / niski

Wysoki - grzałki na full.
Niski- grzałki zredukowane fazowo lub grupowo do odpowiedni dobranego poziomu

Oddzielny układ sterujący ułatwi detekcję zera przy fazowym i generowanie prawidłowych czasów przy grupowym...
Jezeli użyjemy mikrokontrolera do kontroli mocy.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 18 gru 2016, 14:32
autor: rastro
Oj, tam takie sterowanie, sterowanie grupowe to wydaje się być dość prosta sprawa, SSR z załączaniem w zerze... do tego timer i jakiś ustalony okres czasu powiedzmy ok. sekundy. I teraz w zależności od ustawień cykliczne załączanie SSR (może być i własna konstrukcja jakiś optotriak i triak). Tutaj nawet nie potrzebujemy za bardzo detekcji przejścia przez zero. ew. błędy typu ±w okresy przy tej bezwładności procesu nie będą miały żadnego znaczenia.

Do fazowego oczywiście już nie będzie tak łatwo, ale izolowany detektor przejścia przez zero też raczej nie jest żadnym rocket science.

choćby takie dwie konstrukcje: http://www.edn.com/design/analog/436874 ... tage-parts
http://www.dextrel.net/diyzerocrosser.htm

Jest jeszcze nota od Atmela, ale tą raczej powinniśmy uczcić minutą ciszy.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 18 gru 2016, 17:51
autor: crobe
To skoro tak to mam pytanie timer sprzętowy czy programowy :)
Programowy to raczej odpada... Już miałem z tym problemy w jednym sterowniku.

Może zgoda się wypowie na ten temat?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 18 gru 2016, 21:32
autor: rastro
Mówiąc timer chodziło mi o timer jakie są dostępne w mikrokontrolerach, czy to ATMega czy STM32 pewnie i to całe ESP też ma taką możliwość. Jak dla mnie programowo to jest nieosiągalne. Trzeba to obsługiwać na przerwaniach, z tym że pewnie też trzeba dobrze pomyśleć bo jak programowo ma być obsługiwany DS18B20 po OneWire, tam trzeba wyłączyć na chwilę przerwania ze względu na zależności czasowe. Ale przy grupowym to pewnie też bez większego znaczenia.

Chociaż OneWire też można obsługiwać sprytnie po UART. tyle tylko żeby transmisja działała w obie strony to trzeba chyba dolutować jakiś tranzystor czy dwa. Nawet jest nota atmela: http://www.atmel.com/Images/Atmel-2579- ... AVR318.pdf i jest też nota od maxima https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/214 - tutaj pokazane jest jak to podłączyć i jeszcze tutaj na tranzystorach bipolarnych: http://hackaday.com/2015/01/29/easier-u ... interface/ i jeszcze jeden w naszym ojczystym języku http://tpliszczak.blogspot.com/2014/01/ ... ire-z.html .

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 19 gru 2016, 14:59
autor: wwpiotr
Detektor przejścia przez zero sieci jest bardzo prosty, dwa rezystory i jeden opto do tego plus jeden rezystor podciągający.
Poki co robimy tylko dwustopniową regulacje - rozgrzew i praca.
Jak ktoś chce może kupić prosty regulator za 10zł do jak dobrze pamietam 4kw, u mnie działa od kilku lat.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 20 gru 2016, 12:29
autor: zgoda
Wszystkie (chyba...) mcu mają timery sprzętowe, co najwyżej o różnej rozdzielczości i różne ilości dostępne dla kodu użytkownika. Na ESP kod użytkownika jest odseparowany od systemowego timera (dostępne timery == 0), ale jest fasada, jedyny minus to rozdzielczość max 1ms. Tyle że można ich mieć 64K (32-bity!).

W niedzielę miałem wypadek i trochę mi zwolniło klepanie kodu bo połamany jestem i dodatkowo mam urwanie głowy z ubezpieczeniem.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 20 gru 2016, 12:35
autor: crobe
Nie wiem jak ESP ale arduino ma tylko 2 timery dostępne...
Wiec nie za wiele dlatego proponowałem oddzielny układ sterownika mocy .

Dodanie mikrokontrolera i wyświetlacza to 15 zloty...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 20 gru 2016, 16:32
autor: rastro
Arduino ma trzy timery (przynajmniej tak ma ATMega328 i Atmega32 - Arduino Mega i Arduino Leonardo) dwa 8-bitowe i jeden 16-bitowy. Mega2560, która była pierwszym wyborem, ma dwa 8-bit i cztery 16-bit.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 21 gru 2016, 05:47
autor: crobe
Owszem 3, ale jeden odlicza millis () a z tego raczej nie zrezygnujemy .

Ja proponuje to rozdzielić na kilka podukładów.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 22 gru 2016, 15:35
autor: crobe
Wiec na ESP oddzielny regulator mocy jest konieczny....

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 22 gru 2016, 15:51
autor: rastro
Ta.. i termometr ;) bo nie mam pewności czy lib od OneWire na tą platformę jest dostępny, gdzieś na github widziałem że się tego pozbywali, chociaż może nie da się tego DS'a powiesić na UART - to akurat tam jest tylko nie wiem czy przypadkiem komendy AT tam nie wiszą żeby mógł się komunikować ze światem (jakieś Arduino czy do czego tam ma to być podłączone). Problem z ESP jest taki że został zaprojektowany jako karta WIFI.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 sty 2017, 18:34
autor: crobe
No i wszystko ucichło :).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 sty 2017, 21:17
autor: rastro
To się tak musiało skończyć, może lepiej wcześniej niż później... bo to nie sztuka wyłożyć jakieś tam fundusze i dojść do wniosku że i tak nic z tego nie wyjdzie.

Albo może jest inaczej... developer w trakcie rehabilitacji, a Arduino + moduły płyną od ping-pongów ;)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 sty 2017, 21:47
autor: crobe
Oby ;) bo zapowiadało się ciekawie :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 sty 2017, 21:58
autor: rastro
Zawsze możemy spróbować coś w temacie zrobić, ale przeważnie w takich hobbystycznych projektach jest problem z zasobami, szczególnie brakuje czasu. Z Harare też jest trochę tak że wymaga to też pewnych nakładów finansowych.

Niestety ja nie potrafię pomóc w zakresie Arduino w tym sensie że nie mam tego w swoich zasobach i raczej nie będę miał. Bardziej interesują mnie rozwiązania oparte na ARMach. W Arduino mogę popatrzeć na kod i wyłapać kwiatki typu opóźnienia itp. jak w tym linkowanym wcześniej kodzie.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 5 sty 2017, 18:38
autor: crobe
Ja muszę wykombinować jak zapisać adresy DS do EPROM. Resztę chyba bym dał rade :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 5 sty 2017, 21:44
autor: rastro
Nigdy nie miałem potrzeby korzystania z EEPROM w moim krótkim epizodzie z AVR'ami, ale to wydaje się proste, do pisania i czytania z eepromu są odpowiednie procedury z biblioteki dołączonej do kompilatora eeprom_read_block i eeprom_write_block. No i trzeba zadeklarować dwie zmienne jedną w ram drugą z eeprom i pewnie gdzieś na początku zrobić odczyt i zapis przy ew. zmianie.

W Arduino pewnie to jest jakoś opakowane w jakieś ichnie api więc przynajmniej teoretycznie powinno być łatwiej.

Re: RE: Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 09:33
autor: Rafcio321
crobe pisze:Ja muszę wykombinować jak zapisać adresy DS do EPROM. Resztę chyba bym dał rade :)
Witam, spróbuj tak:
#Include <EEPROM.h>
#define termometr_1 0
#define termometr_2 1


Masz już dołączoną bibliotekę i nazwane adresy w pamięci eeprom

EEPROM.write(termometr_1, zmienna przechowująca adres DS)

Właśnie zapisałeś zawartość zmiennej przechowującej adres DS do pamięci EEPROM pod adresem 0
Pozdro

Pozdrawiam Rafał

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 12:06
autor: rastro
blee... jednak wolał bym coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

typedef struct {
	uint8_t[8] ds_head,
	uint8_t[8] ds_keg,
	uint8_t[8] ds_process
} DS_Config;

DS_Config EEMEM ee_ds_config;
DS_Config ds_config;
gdzieś na początki programu:

Kod: Zaznacz cały

eeprom_read_block(&ee_ds_config, &ds_config, sizeof(ds_config));
Natomiast w razie potrzeby zapisania nowej konfiguracji

Kod: Zaznacz cały

eeprom_write_block(&ds_config, &ee_ds_config, sizeof(ds_config));
bo po jaki grzyb pamiętać że pod adresem 0 to jest termometr z głowicy a pod jakimś innym z kega. Niech się o to martwi kompilator. Jeżeli jednak bardzo będziesz chciał upierać się przy libach z arduino to raczej proponuję zainteresować się EEPROM.put() i EEPROM.get() zamiast EEPROM.write() i EEPROM.read()

Kod: Zaznacz cały

EEPROM.put(eeAddress, ds_config);
Cociaż nadal nie podoba mi się to eeAdress, bo wszystko jest fajnie jak piszemy jedną strukturę do eeprom, jak mamy tego więcej to znowu pojawią się magiczne cyferki. Jak mamy program co ma w całości góra 1000 linii kodu i kilka takich numerków to jeszcze to jest do ogarnięcia, ale jak kod zaczyna się komplikować to zaczyna być bardzo upierdliwe.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 13:08
autor: Rafcio321
Każdy sposób jest dobry, który prowadzi do celu :) a co do pamiętania adresu to nie trzeba tego pamiętać. Przecież jest pod nazwą do której się odwołujemy :) dziś wykorzystuje ten sposób ale kiedyś może będę robił to lepiej.

Pozdrawiam Rafał

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 19:30
autor: rastro
Tak każde rozwiązanie jest dobre tylko niektóre są lepsze od innych.

Generalnie problem jest bardziej skomplikowany, jak się pisze jeden bajt to spoko, ale jak program się rozwija i okazuje się że będzie trzeba będzie zapisać coś jeszcze, powiedzmy że zechcemy zapisywać konfigurację procesu to sprawy zaczynają się co nieco komplikować, będzie trzeba liczyć te wszystkie bajty a pomyłkę całkiem nietrudno. Jeszcze gorzej jak z tym kodem z różnych przyczyn będzie musiał pracować inny programista. A w wersji ze strukturą dopisujemy coś na końcu i już, a całe liczenie jest po stronie kompilatora. Wady są takie że do eeprom zawsze jest zapisywana cała konfiguracja a eeprom a to pewną chwilę trwa (ale to w sumie powinno być bez znaczenia) no i eeprom nie jest wieczny i ma jakieś ograniczenie na ilość zapisów, a w zasadzie nawet nie zapisów co operacji wymazywania.

Czyli generalnie można zrobić spiryt prima sort na zimnych palcach, ale o ile łatwiej jest z z jakimś sprzętem LM/OLM ;)

Re: RE: Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 19:53
autor: Rafcio321
W pełni się zgadzam. Właśnie gotuję, jeszcze nie tak dawno nie wiedziałem że gotowanie daje tyle frajdy :)

Pozdrawiam Rafał

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 20:46
autor: crobe
Własnie problemem jest address DS on ma chyba 8 bajtów , ale EEPROM.put powinno załatwić sprawę jutro popróbuję . EEPROM.write przechowuje tylko 1 bajt.

Chyba ze kolega zgoda już coś ma ? to szkoda dublować.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 6 sty 2017, 22:08
autor: rastro
Na moje oko właśnie jest dokładnie tak jak napisałeś adres ma osiem bajtów, dokładnie 64bity, zdaje się że można z tego było by co nieco urwać bo pierwsze 8 bitów to jest CRC a ostatnie osiem to chyba Device Type czy coś takiego, w każdym bądź razie dla ds18b20 powinno być zawsze takie samo.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 7 sty 2017, 08:36
autor: crobe
To jaki system sterowania enkoder czy 4 przyciski.
System Menu i pod Menu na 4 przyciskach mam w miarę opanowany.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 7 sty 2017, 10:08
autor: 275synio
Koledzy...
Uwielbiam ten temat, czternaście stron teori i nic z tego nie będzie.
Ale tak jak pisałem wcześniej, bardzo mocno trzymam kciuki.
POWODZENIA!!!

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 7 sty 2017, 12:49
autor: rastro
Ja bym sobie nie zawracał głowy encoderem, zresztą i tak pewnie jakiś jeden czy dwa przyciski będą potrzebne (no bo jakoś trzeba zatwierdzać czy tam anulować). Ale to tylko moja opinia, ale ja nie lubię encoderów.

Oj tam zaraz nic nie będzie, kwestia czy nadal będą chętni autor tematu jak się zaczęły pojawiać konkrety zaniknął, developer też ma jakiś problem...

Jak mawia mój kolega: Ch*jowo wczoraj, ch*jowo dzisiaj i jutro też będzie chu*jowo.... czyżby długo oczekiwana stabilizacja ;)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 22 sie 2017, 11:53
autor: fuks81
Witam. Jestem 'świeży' w sprawach arduino i brak mi narazie elementarnej wiedzy na temat. Ale skleciłem termostat oparty na trzech ds18b20 ( keg, kolumna, glowica lm). Temp. glowicy do wglądu procesu. Temp kolumny do rozłączenia grzałki nr 1. Temp. keg zamyka proces po osiągnieciu zadanej temperatury. Oczywiście wizualizacja temperatur na lcd 16x2 plus odliczanie czasu od początku procesu w minutach. Sterowanie zawrem iglicowym calkowicie ręczne. Myślałem o strerowaniu zaworka iglicowego silnikiem krokowym, ale upłynie dużo % zanim sie nauczę co z czym. Kibicuje postępom w temacie. Pozdrawiam.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 22 sie 2017, 18:44
autor: Cressi
Ja mam gotowego "pająka" z pomiarem z 2 termometrów, zapamiętywaniem wartości referencyjnej ("temperatura dnia") i zamykaniem zaworu kiedy temperatura na czujniku wzrośnie o 0.1 stopnia w stosunku do zapamiętanej.(dokładnie to kiedy średnia z 3 ostatnich pomiarów jest większa o 0,1 stopnia. W założeniu ma to uodpornić układ na reakcje związane z błędem kwantyzacji)
Termometry na DS18B20, plytka drukowana zaprojektowana, tylko wytrawić, polutować kupic tranzystor i elektrozawór.
Projekt powstał jako wprawka w Arduino i pewnie mozna go rozbudować na wiele sposobów (w planach termometr na PT100 i wyświetlacz graficzny), ale juz w tej postaci działa. Od czegoś trzeba było zacząc, chocby po to by pomysły na algorytm ewentualnie zmodyfikować.
Tu nie ma co za bardzo deliberowac a po prostu usiąść do Arduino.
Jakby sie ktoś chciał pobawić udostępnię kod.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 11 wrz 2017, 21:24
autor: hydromac
Cressi, czy mogę prosić kod do analizy?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 12 wrz 2017, 05:06
autor: robert4you
Też poproszę.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 12 wrz 2017, 07:49
autor: irken
Ja również.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 12 wrz 2017, 11:45
autor: rastro
I ja, i ja....

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 13 wrz 2017, 22:38
autor: robert4you
Ktoś coś dostał od kolegi ?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: czwartek, 14 wrz 2017, 07:38
autor: rastro
Obiecanki cacanki, a głupiemu radość ;)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 29 wrz 2017, 10:10
autor: Cressi
Sorry, nie sledze watku na bieząco.
Ponizej kod - to moje pierwsze "podejscie" do Arduino wiec moze nie jest optymalny. Przepraszam za zamieszanie i posypuje niniejszym głowe popiołem. Od miesiaca jestem w praktycznie permamentnej podróży służbowej i trochę jestem rozkojarzony..
W załącznikach schemat połaczeń i płytka PCB. Zastrzzegam ze płytka nie jest zweryfikowana w praktyce i mogą być jakieś błędy (chociaż jest dość dokładnie sprawdzona )

Kod: Zaznacz cały

//#include <LiquidCrystal.h>
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>


#define ile_czujnikow 2    //ilosc podlaczonych czujnikow
#define alarm_treshold 0.1
#define relay_treshold 0.3
#define ONE_WIRE_BUS 10     //maagistrala onewire pin 10
#define reference_pin 12    //klawisz ustawiania wartosci referencyjnej podpiety pod pin 12
#define reset_pin 11        //klawisz resetowania wartosci referencyjnej podpiety pod pin 7
#define relay_pin 9        //przekaznik elektrozaworu podpiety pod pin 9
#define buzzer_pin 8

OneWire magistrala(ONE_WIRE_BUS);
DallasTemperature sensors(&magistrala);
LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F, 2, 1, 0, 4, 5, 6, 7, 3, POSITIVE);
DeviceAddress adresy [ile_czujnikow] =
{ 0x28, 0xFF, 0x43, 0xB7, 0x82, 0x16, 0x3, 0x71, //adresy czujnikow - ustawic wlasne
  0x28, 0xFF, 0x41, 0x58, 0x82, 0x16, 0x5, 0xFC
};
byte symbol[8] = {
  0b00110,
  0b01001,
  0b01001,
  0b00110,
  0b00000,
  0b00000,
  0b00000,
  0b00000
};




void setup() {

  pinMode (reference_pin, INPUT_PULLUP);
  pinMode (reset_pin, INPUT_PULLUP);
  pinMode (relay_pin, OUTPUT);
  pinMode (buzzer_pin, OUTPUT);
  digitalWrite (relay_pin, LOW);
  digitalWrite (buzzer_pin, LOW);
  
  lcd.begin(20, 4);
  lcd.createChar (0, symbol);

  
  lcd.home();
  lcd.print (F("10'th:"));    //tu mozna wstawic wlasna nazwe czujnika                 //wyswietlenie stalych tekstĂłw na wyswietlaczu w celu oszczedzenia czasu procesora
  lcd.setCursor (18, 0);                                                               //
  lcd.print(char(0));
  lcd.print(F("C"));

  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print (F("Head:"));     ////tu mozna wstawic wlasna nazwe czujnika
  lcd.setCursor (18, 1);
  lcd.print(char(0));
  lcd.print(F("C"));

  
  lcd.setCursor(0, 3);
  lcd.print (F("Ref:"));     ////tu mozna wstawic wlasna nazwe czujnika
  lcd.setCursor (18, 3);
  lcd.print(char(0));
  lcd.print(F("C"));



  sensors.begin();
  sensors.setResolution (12);
  
}



void loop() {
  float mean;
  static float reference = 100;
  byte wiersz = 0;
  float temperatura;

  sensors.requestTemperatures();
  for (wiersz = 0; wiersz < ile_czujnikow; wiersz++)
  {
    temperatura = (sensors.getTempC(adresy [wiersz]));
    display_temp (&temperatura, 12, wiersz);
    if (wiersz == 0) {
            mean = obliczSrednia(temperatura);
            if (digitalRead(reference_pin) == LOW)
            {
              reference = mean;
              // digitalWrite (relay_pin, LOW);
            }
            if (digitalRead (reset_pin) == LOW)
            {
              digitalWrite (buzzer_pin, LOW);
              digitalWrite (relay_pin, LOW);
            }
            if (mean > (reference + alarm_treshold)) digitalWrite (buzzer_pin, HIGH);
            if (mean > (reference + relay_treshold)) digitalWrite (relay_pin, HIGH);
            //display_temp (&mean, 12, 2);
            display_temp (&reference, 12, 3);

    }
  }
}
//delay (300);




void display_temp(float *value, byte column, byte row) //funkcja wyswietla wartosc value w kolumnie column i wierszu row
{
  char outstr[9];
  //value = value + corr[wiersz];
  *value = round (*value * 100);
  *value = (*value / 100.0);
  dtostrf(*value, 6, 2, outstr); //wyswieltenie bo 2 miejsc po przecinku
  lcd.setCursor(column, row);
  lcd.print(outstr);
}

float obliczSrednia (float svalue)    //svalue to wynik jednego pomiaru (SingleValue)
{
#define z_ilu_srednia 3
  static byte k;  //numer pomiaru, albo inaczej pozycja w tablicy
  byte i;
  float mvalue = 0.0;   //zmienna przechowujaca wartosc sredniej
  static float values [z_ilu_srednia]; //tablica przechowujaca wyniki n ostatnich pomiarow

  if (k > (z_ilu_srednia - 1)) k = 0;
  values [k] = svalue;
  k++;
  for (i = 0; i < z_ilu_srednia; i++)
    mvalue = mvalue + values [i];
  mvalue = mvalue / z_ilu_srednia;
  return (mvalue);
}












Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: piątek, 29 wrz 2017, 21:02
autor: rastro
A jak tam z reakcją na przyciski? Bo na moje oko to pętla trwa co najmniej 750ms. Jak się załączy alarm i mamy peszek to przycisk trza trzymać 3/4 sekundy, to już bardzo długo.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 07:43
autor: Cressi
Retro, masz racje. Tak wlasnie jest. Po rozkazie rozpoczęcia konwersji uP czeka ok 750 ms i tu nic sie nie dzieje.
Pisałem przecież ze to moje pierwsze podejście. Kod jest otwarty i każdy może go sobie poprawiać wedle własnego uznania. Pewnie nawet sam algorytm trzeba by lekko zmodyfikować, ale od czegos trzeba zacząć.
Zaczalem juz pisac inną wersje, ale troche to potrwa .

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 09:24
autor: rastro
No trzeba by tam ustawić żeby konwertował asynchronicznie, tylko później trzeba trochę pomyśleć jak zrealizować czekanie na koniec konwersji. Pewnie jakiś timer i zaraz po konwersji trzeba by ustawić flagę i odpalić timer. Jak się timer odpali to flaga jest zerowana i można spokojnie zrealizować odczyt temperatury i obsługę wyświetlacza, a jak nie to tylko skanowanie klawiszy. Ja tam arduino szczególnie nie znam, ale takie rzeczy jak opóźnienia są zawsze słabe zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze sterowaniem. Ale dramatu nie ma, bo już widziałem sterownik, co to miał tych opóźnień nasianych że główna pętla w porywach szła minutę ;).

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 14:37
autor: Cressi
Tia, w arduino zapomnij o bezpośredniej obsłudze timerów. Ale jest metoda z wykorzystaniem time_milis() i włączeniem w bibliotece dallas_temperature opcji nie czekania na konwersje
W nowej wersji chce zrobić mniej wiecej tak

Kod: Zaznacz cały

{
1. rozpocznij konwersje
2. zapisz bieżący stan time_milis()
{tutaj obsługa wyświetlacza, przycisków etc;
policzenie średnich, zapamiętanie wartości referencyjnej
sprawdź czy minęło 750 ms, jeśli nie, zajmuj sie dalej obsługą wyświetlacza etc.
}
odczytaj termometry, umieść wyniki w tablicy i wróć na początek.
}
W takim układzie można się bawić w debounce, rozpoznawanie jak długo naciśnięty jest klawisz itd. Powolutku. W założeniach miał to być prymitywny dwukanałowy termometr, a obsługę zaworu dopisywałem później.( stad wynika sposób obliczania średniej - ma miejsce tylko gdy program sprawdza sensor o adresie czujnika z pierwszego wiersza tablicy adresów) Zgadzam się z Tobą ze można to znacznie ulepszyć, ale nie od razu Kraków zbudowano. Na szczęście platforma Arduino pozwala na śmiesznie łatwe zaktualizowanie kodu w procesorze.
Z doświadczenia (choć z zupelnie innej branży) powiem Ci,m ze wielu poległo stawiając sobie (albo innym) zbyt wysokie wymagania na początku. Ja jestem zwolennikiem pracy krok po kroku.
Na razie zrobiłem PCB i całość jest w zasadzie już polutowana. Jak wrócę do domu będę kończył hardware i pewnie znów wrócę do softu. Ostatni kontakt z programowaniem to miałem na studiach, ale frajda z samodzielnego stworzenia czegoś co działa jest niemała.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 22:21
autor: rastro
Nie no bez przesady, też się da w sumie całe to arduino to nic innego jak c opakowane w c++ do tego jest edytorek i biblioteki, na upartego pewnie da się nawet wstawki w asm porobić. Do timerów jest nawet lib TimerLibrary czy jakoś tak, wydaje się że to jest to co jest potrzebne do obsługi DS'a w trybie asynchronicznym.

https://github.com/JChristensen/Timer - szczególnie ciekawa jest metoda after z tego liba ;)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 22:24
autor: Cressi
Tyle ze ryzyko jest takie, ze Ci inne biblioteki sie rozsypia jak zaczniesz grzebac. Zeby miec kontrole nad wszystkim trzebaby pisac w czystym C.
Ale dzięki za naprowadzenie, poszperam za ta biblioteką.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 30 wrz 2017, 22:43
autor: rastro
Ten lib wydaje się fajny... robisz funkcję readTemp() {}, czytającą temperaturę, w główne pętli zlecasz konwersję do czujników w trybie async, zaraz potem after(750ms, readTemp) i to tyle, jak czas minie to zrobi się call do obsługi odczytu temperatury. Z drugiej strony ten timer raczej jest softwarowy i działa mniej więcej tak jak w twoim opisie.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 1 paź 2017, 00:34
autor: crobe
W jednej bibliotece do DS18b20 jest tak że program nie czeka na czujnik, zrobiłem tak termometr jak chcecie wkleję kod.

Wyświetlacz 2x16 3x 18b20 i alarmy do temperatur

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: niedziela, 1 paź 2017, 09:40
autor: rastro
Ale jak nie czeka? To jak odczytujesz temperaturę? Bo to jest tak że zlecasz konwersję do czujnika, a następnie trzeba odczekać aż konwersja się zakończy. Sposoby są dwa albo czekasz aż konwersja się skończy i czytasz, albo nie czekasz i zajmujesz się innymi rzeczami a odczyt realizujesz za jakiś czas (albo liczysz czas z boku, albo używasz timera). Jak masz tak że używasz liba w ten sposób że zadajesz konwersję i potem odczyt i zaraz wyświetlasz to zwyczajnie nie wiesz że czekasz, ew. zwyczajnie nie wiesz że czekasz ;). Jak to tylko termometr to pół biedy, jak sterujesz elektrozaworem to też ujdzie, bo i tak musisz reagować na odczyt, ale jak wpadniesz na pomysł żeby dodać przycisk do alarmu to czas reakcji blisko sekundy będzie najwyżej irytujący. Ale jak będziesz chciał zrobić sterownik grupowy na SSR to się można nieco zdziwić że nie za bardzo działa.

Kod: Zaznacz cały

void DallasTemperature::requestTemperatures()
{
  _wire->reset();
  _wire->skip();
  _wire->write(STARTCONVO, parasite);

  // ASYNC mode?
  if (!waitForConversion) return; 
  blockTillConversionComplete(&bitResolution, 0);

  return;
}
a w środku blockTillConversionColmplete(... jest:

Kod: Zaznacz cały

void DallasTemperature::blockTillConversionComplete(uint8_t* bitResolution, uint8_t* deviceAddress)
{
	if(deviceAddress != 0 && checkForConversion && !parasite)
	{
	  	// Continue to check if the IC has responded with a temperature
	  	// NB: Could cause issues with multiple devices (one device may respond faster)
	  	unsigned long start = millis();
		while(!isConversionAvailable(0) && ((millis() - start) < 750));	
	}
	
  	// Wait a fix number of cycles till conversion is complete (based on IC datasheet)
	  switch (*bitResolution)
	  {
	    case 9:
	      delay(94);
	      break;
	    case 10:
	      delay(188);
	      break;
	    case 11:
	      delay(375);
	      break;
	    case 12:
	    default:
	      delay(750);
	      break;
	  }

}
przy czym domyślnie waitForConversion jest ustawiane na true, a więc zwykle program czeka ile potrzeba, a że nas zwykle interesuje konwersja 12bit więc sam rozumiesz. Jak przestawisz tryb na async to czekanie musisz sobie zorganizować we własnym zakresie. Ale może znasz jakiś inny lib do ds'a, mi się nie udało znaleźć, ale też jakoś szczególnie nie przykładałem się do szukania czegoś innego.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 2 paź 2017, 06:09
autor: crobe
Odczyt jest opóźniony, ale to działa tak że biblioteka sprawdza czy czujnik przesłał dane jak dane wpłynęły to przekazuje wartość do "glownego" programu.

Nie ma problemu z przyciskami bo właśnie miałem opóźnienia przy klikaniu. Teraz jest ok.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 2 paź 2017, 19:45
autor: rastro
A możesz załączyć kawałek kodu, albo chociaż zdradzić co to za biblioteka? Jakoś nie bardzo sobie mogę wyobrazić jak ta biblioteka działa że w magiczny sposób przekazuje dane jak już konwersja się zakończy. Bo tu z kolegą Cressi kombinujemy, a może rozwiązanie jest pod ręką tylko nam umknęło.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 2 paź 2017, 20:53
autor: crobe
chodzi o " sensors.setWaitForConversion(false); "
a i fakt pisałem ten program dawno odświeża temperatury co sekundę ....

cały program

Kod: Zaznacz cały

#include <EEPROMex.h>
#include <EEPROMVar.h>
#include <LiquidCrystal.h>
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#include <avr/wdt.h>

#define ONE_WIRE_BUS 8
#define TEMPERATURE_PRECISION 12

OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS);
DallasTemperature sensors(&oneWire);
DeviceAddress czuj1, czuj2, czuj3;
LiquidCrystal lcd(12, 11, 5, 4, 3, 2);

unsigned long previousMillis = 0;

//ZMIENNE WARTOSCI MENU////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
int menuin = 0;
int menu = 1;
float val = 0;
float valold = 0;
//#########################################################################################################################################################################################

//ZMIENNE KLAWIATURY  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
int klaw;
int klawold;
int kwart;
int klawsek = 0;
//#########################################################################################################################################################################################

float temp1;
float temp1min = 20;
float temp1max = 90;

float temp2;
float temp2min = 30 ;
float temp2max = 100;

float temp3;
float temp3min = 40;
float temp3max = 110 ;

int al1 = 0;
int al2 = 0;
int al3 = 0;
int ton = 0;
int dzwiek = 0;

int al1stan = 0;
int al2stan = 0;
int al3stan = 0;

int al1min = 0;
int al1max = 0;

int al2min = 0;
int al2max = 0;

int al3min = 0;
int al3max = 0;


unsigned long czas;  
int klawsek1;

byte st1[8] = {
  0b01000,
  0b10100,
  0b01000,
  0b00011,
  0b00100,
  0b00100,
  0b00100,
  0b00011
};

byte st2[8] = {
  0b01110,
  0b01110,
  0b01110,
  0b01110,
  0b01110,
  0b00000,
  0b01110,
  0b01110
};

byte al[8] = {
  0b00010,
  0b00101,
  0b00111,
  0b00101,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b11100
};

byte b1[8] = {
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001,
  0b00001
};

byte b2[8] = {
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000,
  0b10000
};
byte b3[8] = {
  0b01010,
  0b01011,
  0b01010,
  0b01010,
  0b01011,
  0b01000,
  0b01011,
  0b01111
};
byte b4[8] = {
  0b01010,
  0b10010,
  0b01010,
  0b01010,
  0b10010,
  0b00010,
  0b11010,
  0b11110
};

void setup() {
wdt_enable(WDTO_4S);

sensors.begin();
sensors.getAddress(czuj1, 0);
sensors.getAddress(czuj2, 1);
sensors.getAddress(czuj3, 2);
sensors.setResolution(czuj1, TEMPERATURE_PRECISION);
sensors.setResolution(czuj2, TEMPERATURE_PRECISION);
sensors.setResolution(czuj3, TEMPERATURE_PRECISION);
sensors.setWaitForConversion(false);
lcd.begin(16, 2);
lcd.clear();

lcd.createChar(1, st1);
lcd.createChar(2, st2);
lcd.createChar(3, al);
lcd.createChar(4, b1);
lcd.createChar(5, b2);
lcd.createChar(6, b3);
lcd.createChar(7, b4);

czas = millis();

temp1min = EEPROM.readFloat(1);
temp1max = EEPROM.readFloat(10);
temp2min = EEPROM.readFloat(20);
temp2max = EEPROM.readFloat(30);
temp3min = EEPROM.readFloat(40);
temp3max = EEPROM.readFloat(50);


}

void loop() {

if ((millis()-czas) > 1000){ czas = millis(); klawsek = klawsek + 1; };



// ODCZYT Z A1 I USTALENIE KLAWISZA  ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// 
kwart = analogRead(A1);
if (kwart > 1000 ) {klaw = 4;delay(200);}else
if (kwart > 500 & kwart < 520 ){klaw = 3;delay(200);}else   
if (kwart > 330 & kwart < 350 ){klaw = 2;delay(200);}else   
if (kwart > 240 & kwart < 270 ){klaw = 1;delay(200);} else {klaw = 0;};

if (klaw > 0) {klawsek = 0;};
if (klawsek > 2000){klawsek = 100;};
if (klawsek > 15){menuin = 0;};


// STEROWANIE MENU ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// 
if (menuin == 0 && klaw == 1){menuin = 1; menu = 0;klaw = 0;lcd.clear();lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("Menu"));lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Ustawien"));delay(1000);}

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
if (menuin == 0 && klaw == 2 && al1 == 0){al1=1;klaw = 0;} else if (menuin == 0 && klaw == 2 && al1 == 1){al1=0;}
if (menuin == 0 && klaw == 3 && al2 == 0){al2=1;klaw = 0;} else if (menuin == 0 && klaw == 3 && al2 == 1){al2=0;}
if (menuin == 0 && klaw == 4 && al3 == 0){al3=1;klaw = 0;} else if (menuin == 0 && klaw == 4 && al3 == 1){al3=0;}

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
if (menuin == 0 && al1==1) {
if (temp1min > 0 && temp1min >= temp1) {al1min = 1;} else {al1min = 0;};
if (temp1max > 0 && temp1max <= temp1) {al1max = 1;} else {al1max = 0;};
if (al1min == 1 || al1max == 1) {al1stan = 1;} else {al1stan = 0;};
} 


///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
if (menuin == 0 && al2==1) {
if (temp2min > 0 && temp2min >= temp2) {al2min = 1;} else {al2min = 0;};
if (temp2max > 0 && temp2max <= temp2) {al2max = 1;} else {al2max = 0;};
if (al2min == 1 || al2max == 1) {al2stan = 1;} else {al2stan = 0;};
}

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
if (menuin == 0 && al3==1) {
if (temp3min > 0 && temp3min >= temp3) {al3min = 1;} else {al3min = 0;};
if (temp3max > 0 && temp3max <= temp3) {al3max = 1;} else {al3max = 0;};
if (al3min == 1 || al3max == 1) {al3stan = 1;} else {al3stan = 0;};

} 
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////


if (menuin == 1){
if (klaw == 0){delay(100); ;}
lcd.clear();

if (klaw == 1 && menu < 9){menuin = 0;lcd.clear();menu = 0;}
if (klaw == 2 && menu < 99){menu = menu-1;}
if (klaw == 3 && menu < 99){menu = menu+1;}
if (klaw == 4 && menu < 99 ){menu = menu*10;klaw = 0;}

if (klaw == 1 && menu > 9){menu = menu/10;}

if (klaw == 1 && menu > 99){menu = menu/10;}
if (klaw == 2 && menu > 99){val = val - 0.1;}
if (klaw == 3 && menu > 99){val = val + 0.1;}

val=constrain(val,0,120);

switch (menu) {
case 0:  
    menu=1;
    break;
case 1:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("1. Ustaw. Al."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Termometr 1"));
    break;
    case 9:  
    menu = 10;
    break;
    case 10:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("1.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp1min,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 100:  
    val = temp1min;
    menu = 101;
    klaw = 0;
    break;
    case 101:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp1min = val;menu = menu/10; EEPROM.writeFloat(1,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("1.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 11:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("1.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp1max,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 110:  
    val = temp1max;
    menu = 111;
    klaw = 0;
    break;
    case 111:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp1max = val;menu = menu/10;EEPROM.writeFloat(10,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("1.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 12:  
    menu = 11;
    break;


case 2:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("2. Ustaw. AL."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Termometr 2"));
    break;
    case 19:  
    menu = 20;
    break;
    case 20:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("2.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp2min,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 200:  
    val = temp2min;
    menu = 201;
    klaw = 0;
    break;
    case 201:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp2min = val;menu = menu/10;EEPROM.writeFloat(20,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("2.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 21:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("2.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp2max,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 210:  
    val = temp2max;
    menu = 211;
    klaw = 0;
    break;
    case 211:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp2max = val;menu = menu/10;EEPROM.writeFloat(30,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("2.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 22:  
    menu = 21;
    break;
    
case 3:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("3. Ustaw. AL."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Termometr 3"));
    break;
    case 29:  
    menu = 30;
    break;
    case 30:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("3.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp3min,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 300:  
    val = temp3min;
    menu = 301;
    klaw = 0;
    break;
    case 301:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp3min = val;menu = menu/10;EEPROM.writeFloat(40,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("3.1 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Min     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 31:  
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("3.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     [     ] "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(temp3max,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 310:  
    val = temp3max;
    menu = 311;
    klaw = 0;
    break;
    case 311:  
    if (klaw == 4 && menu > 99){temp3max = val;menu = menu/10;EEPROM.writeFloat(50,val);}
    lcd.setCursor(0, 0);  lcd.print(F("3.2 Ustaw. Alarmu."));  
    lcd.setCursor(0, 1);  lcd.print(F("Max     >     < "));
    lcd.setCursor(9, 1);  lcd.print(val,1);
    lcd.setCursor(15, 1); lcd.write(byte(1));
    break;
    case 32:
    menu = 31;
    break;
case 4:  
    menu=3;
    break;


}}

if (menuin == 0){

delay(100);
lcd.clear();



 
//lcd.setCursor(8, 1);  lcd.write(byte(5));
    
if (temp1 > 99) {lcd.setCursor(1, 0);} else {lcd.setCursor(2, 0);}  
lcd.print(temp1,1); 
lcd.setCursor(6, 0);
lcd.write(byte(1));

if (temp2 > 99) {lcd.setCursor(10, 0);} else {lcd.setCursor(11, 0);}
lcd.print(temp2,1); 
lcd.setCursor(15, 0);
lcd.write(byte(1));

if (temp3 > 99) {lcd.setCursor(1, 1);} else {lcd.setCursor(2, 1);}
lcd.print(temp3,1);

lcd.setCursor(6, 1);
lcd.write(byte(1));

//lcd.setCursor(12, 1);
//lcd.print(klawsek);
dzwiek = 0;
if (al1stan == 0 && al1==1) {lcd.setCursor(0, 0);lcd.write(byte(3));};
if (al1stan == 1 && al1==1) {lcd.setCursor(0, 0);lcd.write(byte(2));dzwiek = 1;};

if (al2stan == 0 && al2==1) {lcd.setCursor(9, 0);lcd.write(byte(3));};
if (al2stan == 1 && al2==1) {lcd.setCursor(9, 0);lcd.write(byte(2));dzwiek = 1;};

if (al3stan == 0 && al3==1) {lcd.setCursor(0, 1);lcd.write(byte(3));};
if (al3stan == 1 && al3==1) {lcd.setCursor(0, 1);lcd.write(byte(2));dzwiek = 1;};



if (millis() - previousMillis > 1000)   
 {
   temp1 = sensors.getTempC(czuj1);
   temp2 = sensors.getTempC(czuj2);
   temp3 = sensors.getTempC(czuj3); 
   sensors.setWaitForConversion(false);
   sensors.requestTemperatures();  
   previousMillis = millis(); 
 }

}

if (dzwiek == 1) { if (ton==0){ton=1;tone(10,2000);} else if (ton==1){ton=0;tone(10,1000);};} else {noTone(10);}
wdt_reset();

}




Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: poniedziałek, 2 paź 2017, 21:15
autor: rastro
E... tak to wiemy, tu magi żadnej nie ma, jest dokładnie tak jak proponował Cressi, aplikacja w pętli liczy sobie czas dokładnie tutaj

Kod: Zaznacz cały

if (millis() - previousMillis > 1000)   
 {
   temp1 = sensors.getTempC(czuj1);
   temp2 = sensors.getTempC(czuj2);
   temp3 = sensors.getTempC(czuj3);
   sensors.setWaitForConversion(false);
   sensors.requestTemperatures(); 
   previousMillis = millis();
 }
tylko tak,
  • to: sensors.setWaitForConversion(false); bym wywalił do sekcji setup() bo po co tą flagę ustawiać za każdym razem?
  • to: millis() - previousMillis > 1000 to bym zmienił na millis() - previousMillis > 750, bo tak jak jest odświeżanie jest poniżej sekundy, bo komunikacja z trzema czujnikami swoje zajmuje

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 3 paź 2017, 10:37
autor: crobe
No faktycznie można dać do setup :oops:

Ale 1000 bym zostawił .

Poza tymi program działa jak ktos chce termometr 3 czujniki.

System menu tez działa :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 3 paź 2017, 11:51
autor: rastro
Twoja wola, według specyfikacji czujnika jednak nie jest to potrzebne, zwyczajnie ja bym to zrobił inaczej, najważniejsze że działa i jesteś zadowolony :)

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 3 paź 2017, 14:12
autor: Cressi
Ja wykoncypowalem w tak zwanym miedyczasie cos innego, tylko musze to sprawdzi praktyce (nie mam ze soba Arduino.)
Licznik 1 jest skonfigurowany na generowanie przerwania co 1 sek . W przerwaniu :
odczytuje temperature
zleca kolejna konwersje
Cala reszta to juz zabawa w petli głownej. Jak zweryfikuje dzialanie to sie oczywiście podzielę.

Crobe, jedno pytanie. Widze ze odczytujesz adresy czujnikow bezposrednio w programie. Nie zdaza sie, ze Ci program zamieni czujniki miejscami?

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 3 paź 2017, 15:05
autor: rastro
Nieee.... nie w przerwaniu absolutnie nic nie czytaj i nie zlecaj, przerwanie musi wykonać się szybko. Tam ew. flaga że to już i obsługa w głównej pętli, ale tak to arduino już sobie liczy te milisekundy przy pomocy timera0 i można z tego korzystać tak jak kolega Crobe.

Drugie pytanie w sumie nie do mnie, ale odpowiem. Czujniki nie powinny zamieniać się miejscami, zapewnia to algorytm wyszukiwania zaszyty w czujnikach.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: wtorek, 3 paź 2017, 15:24
autor: Cressi
Tak, tak. Przerwanie ustawia mi tylko flage. Jesli w main wykryje ze jest ustawiona rozpoczynam odczyty,
Troche uproscilem opis.
A chce użyć przerwań z prozaicznej przyczyny - żeby sie ich po prostu nauczyć.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 paź 2017, 11:42
autor: crobe
A może skoro 18b20 powoduje lagi sterowanie grupowe zrobić na dodatkowym attiny i wartość zadawać przez rs232...

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 4 paź 2017, 17:51
autor: rastro
Oj tam DS18B20 nie powoduje lagów tylko jak jest programista jest :dupa: to wstawia tam delay żeby poczekać na zakończenie konwersji. ;) :mrgreen: Regulator można spokojnie wyprodukować na przerwaniach od timera jakiegoś tylko trzeba się upewnić że nie zabijemy konwersji. Na jak dasz detektor zera sieci to można się obejść bez timera w przypadku regulatora grupowego nawet jak w pętli głównej wstawimy chamskie opóźnienie.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 11 paź 2017, 15:28
autor: norbert-17
Witam, trafiłem na ten wątek gdyż szukałem rozwiązania zastosowania silnika krokowego do regulacji odbioru destylatu. Widzę, że kilka osób chciało by mieć choć elektroniczny pomiar temperatury :). Mój projekt własnie na tym etapie spoczywa. W przyszłości mam zamiar (jeśli tylko znajdę trochę wolnego czasu) dołożenie owej regulacji odbioru przy pomocy silnika krokowego (mam już pomysł wraz z kalibracją) oraz sterowania pompką przepływu wody i chłodzenia (obieg zamknięty). Mogę udostępnić schemat wraz z wsadem do procka (.hex), który pozwala na pomiar temperatury w 4 punktach (u mnie to: Keg, 10-półka, OVM, góra) wraz z zobrazowniem tego na wyświetlaczu LCD 4x20.
Koszt kupując częsci w polsce tak na oko:
wyświetlacz - 30zł
procek-10zł
czujniki 4 szt -30zł
pcb, drobne elementy - 30zł
Jak nie patrzyć wyjdzie koło 100zł ;/
Obrazek

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 11 paź 2017, 17:38
autor: rastro
Koniecznie jeszcze jakiś kondensator 100nF (ceramik będzie całkiem ok.) przy nogach AVCC i VCC. Inaczej jak odpalisz sterownik mocy mogą Cię czekać niespodzianki. Ja bym dał jeszcze jakiś elektrolit 1-4,7uF na całą grupę.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 11 paź 2017, 17:56
autor: norbert-17
Cenna uwaga trzeba koniecznie dać elektrolit bo obydwóch stronach stabilizatora. Dzięki Rastro umkneło mi to. Odnośnie AVcc nie będe wykorzystywał raczej wcale (choć może będzie potrzebny przy silniczku krokowym) i nie trzeba go dodatkowo stabilizować.
Gdy uporam się z tym wyzwaniem będę chciał stworzyć drugi projekt tylko tym razem z użyciem czujników PT100. Rozdzielczość wzrosła by do dwóch miejsc po przecinku lecz trzeba by na pewno użyć zewnętrznego ADC oraz stabilnego źródła prądowego.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: środa, 11 paź 2017, 18:04
autor: rastro
Lepiej jednak dać tam ten kondensatorek, koszt żaden a poczucie że jest dobrze bezcenne :D

Do czujnika PT100 polecam ADS1247/8 lub ADS124S06/08, są w zasadzie stworzone specjalnie do obsługi tych czujników, mają wbudowane po dwa przetworniki DAC jako źródło prądowe do zasilania czujnika... tylko że dostępne wyłącznie w obudowach smd z rastrem 0,65 i 0,5 mm.

Re: Sterownik aabratek LM/VM- arduino

: sobota, 21 paź 2017, 19:41
autor: Cressi
Kolejna wersja oprogramowania.(tym razem bez obsługi zaworu - TBD)
Obsługa za pomocą dwóch klawiszy.
Program startuje w trybie NO_CONTROL - tylko pomiar temperatury. Po ustabilizowaniu kolumny, odbiorze przedgonów etc. wciskam SET, program zapamiętuje średnia z ostatnich 3 pomiarów jako wartość referencyjną i przechodzi do trybu NORMAL.
W trybie normal program monitoruje wartość temperatury - jeśli średnia za 3 ostatnie pomiary jest wyższa o 0,1 od wartości referencyjnej włączamy buzzer.
Dźwięk buzzera można wyłączyć klawiszem RESET. Kiedy uznam ze temperatura wróciła na miejsce wciskam SET, znów pobierana jest wartość referenyjna i znów wchodzimy w tryb NORMAL
W trybie NORMAL:
SET - pobranie i zapamiętanie nowej temp. referencyjnej
RESET - wyjscie do trybu NO_CONTROL

Bedę wdzięczny za uwagi, sugestie czy wskazanie błędów.