Strona 1 z 1

Re: Kamyki wrzenne.

: czwartek, 17 gru 2009, 17:09
autor: Juliusz
Mam drugie pytanie odnośnie miedzi. Wypełniam kolumnę blaszkami miedzianymi - takimi esikami.

Sytuacja:

45L dobrze węglowanej wódki 45% gotowane na spirytus. Blaszki z jasno miedzianych stały się matowe, żółtawe. Co się na nich osadza? Czy trzeba je kąpać (ja kąpię w occie potem w sodzie) po każdym gotowaniu. Kąpię je ale chcę wiedzieć czy jest to absolutnie konieczne?

Co się tam dzieje?

Dzięki

Juliusz

Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: czwartek, 17 gru 2009, 19:58
autor: Zygmunt
A pewien jesteś, że nie grynszpan? Wrzuć je do perhydrolu z solą, powinny być błyszczące po jakiejś godzince.

Re: Kamyki wrzenne.

: piątek, 18 gru 2009, 10:50
autor: Juliusz
Tak robię. Pytałem co mogło się wydzielić przygotowaniu? Wódka była już czysta po węglu aktywowanym. Jak wkładałem blaszki do kolumny były jasne i błyszczące i zastanawiam się co było w mieszance, że ściemniały.

Re: Kamyki wrzenne.

: piątek, 18 gru 2009, 11:27
autor: Zygmunt
Zapewne siarka- dihydroksosiarczan miedzi tworzy się na powierzchni metalu, jeżeli w środowisku obecna jest siarka. Do tego wysoka temperatura przyspieszyła czas reakcji- i mamy nalot.

Re: Kamyki wrzenne.

: piątek, 18 gru 2009, 12:02
autor: Juliusz
;) Taki nalot to jeszcze jakoś wytrzyma. Gorzej z nalotem policji - broń Boże.

Ciekawe zjawisko/doświadczenie:

Robienie tych blaszek oczywiście zajęło mi sporo czasu ale mam dużo blachy z bojlerów/grzejników do wody. Takie miedziowe upchanie ma swoją wartość.

Wystarczyło mi cierpliwości aby zrobić ich tyle by starczyło na 2/3 wypełnienia... Zastartowałem i nie byłem w stanie ustabilizować kolumny na te 78.2-78.3C ani uzyskać mocy wyższej (z refluksu Bokakoba) niż 93% - temperatura stała na 78.7C-78.8C. Nic nie dało się zrobić, zwiększanie grzania, większy refluks - nic.

Myślę, że jest to sprawdzony dowód na to że kolumna musi być wypełniona aż pod głowicę...

Dorobiłem blaszek do pełna - stabilizacja zatrzymała się na 78.3C moc wzrosła do prawie 95%. Mieszankę wygotowało mi tak, że w kotle zostało 0% czyli woda (smakowała jak czysta woda).

Pod koniec, w ciągu jakichś nie więcej niż 15 minut, temperatura zaczęła rosnąć i doszła do ponad 96C i skończyłem.

J

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 19 paź 2010, 10:28
autor: jedzul
A co by było gdyby jako wypełnienie kolumny dać drobno pocięte rurki miedziane, a nie szklane?
Próbował ktoś ?

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 19 paź 2010, 15:17
autor: Zygmunt
Niejeden próbował- dają radę jako filtr. Tylko o takie wypełnienie trzeba dbać.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 19 paź 2010, 20:25
autor: Lothar von Luene
Ja moje spiralki czyszczę dopiero po kilku posiedzeniach. Tak wyglądają po przerobieniu 200 litrów owocówek:
100_2638.JPG
Mam wrażenie ,że nalot na nich jest tłusty (????). W każdym razie lepiej się wytrawiają w kwasie jak je wcześniej "odtłuszczę" czymś alkalicznym. Gotuję je najpierw w wodzie z płynem do mycia naczyń, albo wkładam do zmywarki a dopiero potem do octu. Czasami do roztworów wodorotlenku sodu i kwasu solnego.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: poniedziałek, 12 mar 2012, 13:44
autor: alkotom
Czy siarczan miedzi powstający na wypełnieniu miedzianym (katalizatorze) nie przedostaje się w jakiś sposób do gotowego produktu? Wg. karty charakterystyki:

KLASYFIKACJA:
Xn; R22
Xi; R36/38
N; R50-53
Działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na oczy i skórę. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym..

Nie wiem czy tak bardzo jak sklepowe trunki ale trochę to szkodliwe...

//Edit
Kolejne wątpliwości:
- miedź stosuje się "od zawsze" (np. alembik - jak sądzę używana miedź musi być zawsze zadbana i chemicznie oczyszczona)
- kolumna ma za zadanie nie dopuścić do przedostania się przez nią niczego obcego ale jajcowy smród (związki siarki) czasem przechodzi?!

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 15:03
autor: lesgo58
Postanowiłem sprawdzić w jakim stopniu proces destylacyjny wpływa na sprężynki miedziane.
Próby przeprowadziłem podczas gotowania trzech nastawów cukrowych o tym samym stężeniu 13% - dobrze przefermentowanych i wyklarowanych. Katalizator długości 30cm.
Dla ułatwienia wyjmowania sprężynek po każdym gotowaniu katalizator umieściłem u góry kolumny. Po zrobieniu zdjęć wkładałem je po wymieszaniu z powrotem.
Mieszałem je za każdym razem gdyż w katalizatorze na górze były jaśniejsze od tych na dole. Na dole już po drugim gotowaniu była warstewka sprężynek zupełnie czarnych. I po każdym następnym gotowaniu pogrubiała się.
Na zdjęciach przestawiłem te same sprężynki od świeżo wyczyszczonych aż po sprężynki po trzech gotowaniach. Po drugim gotowaniu sprężynki w 1/3 wypełnienia były już prawie całkiem czarne.
Wnioski jakie można wyciągnąć z tego doświadczenia to to, że nawet do gotowania czystych sklarowanych cukrówek wypadałoby zmieniać, bądż czyścić sprężynki raz na 2 gotowania, gdyż podejrzewam, że po następnych dwóch gotowaniach cały katalizator byłby czarny.
Przy gotowaniu owocówek obowiązkowo - co gotowanie to "nowe" sprężynki.
Ewentualnie jak to robię ja - mam drugi zestaw i po każdym gotowaniu wymieniam na "nowe". "Użyte" wystarczy, że wkładam do butelki z wodą wymieszaną z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy kilka godzin i sprężynki wyglądają jak nowe. Po czym zostawiam je w takiej kąpieli do następnego użycia.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 16:06
autor: kosowo
Podepnę się pod temat.Ja moje wypełnienie miedziane wkładam do garnka,wlewam wodę i dodaję dwie saszetki kwasku cytrynowego.Całość gotuję max 20 minut,po tym zabiegu wypełnienie jest czyste bez jakich kolwiek nalotów.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 16:56
autor: wawaldek11
Ciekawe czy i jak pociemniałe sprężynki tracą zdolność do reagowania z niechcianymi związkami?
Bo z każdym kolejnym procesem stają się ciemniejsze, ale dalej wchodzą w reakcję - ciemnieją i mimo nalotu spełniają swoją rolę. Czy jest taki moment przełomowy, w którym nie warto korzystać z zabrudzonych sprężynek, bo one już prawie nic nie dają?
Pytam, bo może nie warto tak pedantycznie dbać o czystość miedzi, której w każdym czyszczeniu też ubywa.

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 18:00
autor: Pretender
Lesgo
Spróbuj do wypłukanych i zalanych wodą sprężynek nasypać kwasek cytrynowy i zalaćto perhydrolem. 5 do 10 minut i sprężynki gotowe do działania. To w przypadku gdyby się spieszyło.

Za test i chęci ;-)

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 18:34
autor: lesgo58
@pretender
Ja jeszcze do niedawna tak robiłem jak mi podpowiadasz. Ale teraz zmieniając często katalizator wystarczy zanurzyć w kwasku i trzymać tak aż do następnej destylacji. Sprawdzone od roku.
@wawaldek11
Myślę,że istnieje taki moment, kiedy sprężynki tracą swoje właściwości. Wszystko zależy od wielkości katalizatora i rodzaju nastawu. Mnie do takiej procedury zmusił jeden fakt. W zeszłym roku popełniałem mnóstwo owocówek. Nie mając miedzi na zapas nie chciało mi się jej co chwilę czyścić. Po owocówkach jak wiadomo czarnieją o wiele szybciej. Kierując się przeczytanym kiedyś postem, że sprężynki nawet pokryte w sposób dosyć mocny reagują tak samo - no może trochę słabiej- destylowałem po kilka razy na tych samych sprężynkach.
Co się okazało? Dałem próbki moich owocówek do posmakowania kilku niezależnym osobom. Dwoje z nich stwierdziło bardzo delikatny - ale zawsze aromat i posmak siarki...I to mnie przekonało do procedury czyszczenia i konserwacji, którą teraz stosuję.

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 21:36
autor: Pretender
Lesgo
Jak dorobię się ;-) drugiego wsadu do deflegamtora mojego to zacznę robić wg twoich rad. Jak na razie mam tylko jeden wsad z Cu i zawsze czyszczę go po każdym koncercie, tak jak ty robisz. Niekiedy również udaje mi się dwa razy pod rząd koncertować, muszę korzystać z możliwości...
Zapytam jeszcze - faktycznie wystarcza tylko kwasek? Wcześniej po jednym graniu w moim przypadku kwasek nie pomagał, NaOH również. Dopiero połączenie kwasku i perhydrolu dało zadowalający efekt :grin:

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 21:46
autor: lesgo58
Faktycznie nie uściśliłem. Myk tylko z kwaskiem daje radę tylko po cukrówkach. Już po owocówkach jest gorzej. Najpierw traktuję z kwaskiem i małą łyżeczką perhydrolu. A po pół godzinie przekładam ( nawet jak nie jest idealnie czysta) do butelki wypełnionej tylko wodą z kwaskiem. Czas robi swoje. Jak potrzebuję następnym razem - jest jak nowa. :D

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 21:55
autor: Pretender
No no, ja zakochałem się w owocówkach. Sam kwasek niestety nie daje rady. :piwo:

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 30 kwie 2013, 23:48
autor: wiking
Panowie co wy za bzdury piszecie, że sprężynki macie po czyszczeniu jak nowe. przyznajcie się w końcu przez ile czasu tak wyglądają, godzinę dwie? podejrzewam, że po upływie tego czasu wszystkie czarnieją a to, że ktoś je trzyma w roztworze kwasku, to tylko na złość sobie robi ponieważ wtedy miedź się utlenia i z czasem ich, czyli sprężynek ubywa. ja miałem spory nadmiar, a po dwóch latach mam już braki. Sposobów na czyszczenie miedzi jest wiele, ale owa miedź po czyszczeniu sama pokrywa się warstwą ochronną i tak można w koło czyścić i czyścić. ja polecam czyszczenie przed samą robotą.

Pisz staranniej.

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 1 maja 2013, 00:19
autor: Pretender
Od razu bzdury, Wikingu. Po koncercie wyciągam mocno ciemne sprężynki. Wyciągam albo i nie. Dalej. Do słoika i płukanie w ciepłej wodzie. Teraz trochę kwasku i perhydrolu. Miedź jak mowa, w kolorze miedzi znaczy. I teraz jak koncertuję dalej to do rury. Jeśli nie to słoik z wodą. Nie ciemnieją, a przynajmniej nie zaobserwowałem tego. Przy najbliższym czyszczeniu zrobię fotki

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 1 maja 2013, 07:27
autor: papo
Ja mam to samo, po płukaniu i suszeniu wszystkie ciemno brązowe.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 1 maja 2013, 09:51
autor: olo 69
Po destylacji owocówek, wypełnienie miedziane jeszcze nie wygląda tragicznie i czyści się dosyć ładnie. Ale po destylacji zbożówek sam kwasek plus woda nic nie pomagają. Trzeba dodać perhydrolu. Następnie dopiero dobrze wypłukać i dodać wody i kwasku.

I tak jak wspomniał lesgo58, ja też swoje sprężynki miedziane przechowuję cały czas w wodzie z dodatkiem kwasku i wyglądają rzeczywiście jak nowe.

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 1 maja 2013, 10:02
autor: Pretender
Papo
Nie susz, przechowuj w samej wodzie. Kwasek też już nie jest potrzebny.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 4 cze 2013, 19:50
autor: szfagir
Ja ostatnio modernizuje kolumnę i do jednego modułu kolumny wsypałem przygotowane sprężynki miedziane. Dzisiaj przyszły do mnie kolejne sprężynki do kolejnego modułu. Z ciekawości zaglądam do starego modułu na którym jeszcze nie grałem a tu psikus - sprężynki pociemniały. Teraz wszystkie razem wylądowały w płynie do naczyń, a potem będzie kąpiel octowa i kwasek cytrynowy. Mam nadzieję, że zejdzie to wszystko. Powiedzcie mi proszę czy po myciu w occie a następnie w kwasku mam je jeszcze płukać wodą albo na instrumencie przedestylować samą wodę, czy mogę zasypać kolumnę i od kopa zacząć grę z jabłuszkami? Nie chciałbym, żeby do destylatu jabłkowego dostał się smak cytryny albo octu...

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 4 cze 2013, 20:48
autor: radius
Nie czyść miedzi octem :!: Wystarczy kwasek cytrynowy i woda utleniona a pięknie je "odnowisz". Potem przepłukaj czystą wodą i pakuj do kolumny :ok:

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 4 cze 2013, 21:21
autor: szfagir
To teraz po detergencie mam ja wymyc i zalac kwaskiem cytrynowym i woda utleniona razem czy zalewanie mam zrobic osobne dla kwasku i utlenionej? Czy potem wystarczy konserwacja w kwasku, czy tez mam byc przygotowany na wode utleniona? Bede miał łącznie ok 1,5kg sprezynek. Ile tej wody utlenionej szykować, a ike kwasku?

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 4 cze 2013, 21:30
autor: radius
Na litr dość ciepłej wody daj dwie łyżki kwasku i 50 ml wody utlenionej. Już po kilkunastu minutach będziesz widział efekty :ok: Taką kąpiel powtarzaj co 3-4 procesy. To w zupełności wystarczy :)

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 5 cze 2013, 06:37
autor: szfagir
Dzięki. Tylko zastanawia mnie dlaczego producent sprężynek w swojej paczce zawarł info o myciu detergentem, gotowaniu w wodzie z octem w stosunku 1:1 a następnie dopiero kwasek. Jaki ma wpływ ocet na miedz??

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 5 cze 2013, 06:48
autor: radius
A taki http://alkohole-domowe.com/forum/post74239.html#p74239
Po trawieniu octem należałoby sprężynki dobrze wypłukać i zneutralizować powierzchnie zasadą ;)

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 5 cze 2013, 07:19
autor: szfagir
Okej:) Moja wiedza została zaspokojona:)

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: piątek, 7 cze 2013, 20:47
autor: szfagir
Mam jeszcze jedno pytanko. Kupowałem sprężynki z różnych źródeł, z czego jedne umyłem, potrzymałem w kwasku, opłukałem i zasypałem kolumnę. Bez destylacji po ok dwóch tygodniach były "brudne". Po zakupie drugiej partii postanowiłem, że wszystkie sprężynki razem umyję. Potem wszystko poszło jak z porad radiusa i dzisiaj po wypukaniu w czystej wodzie wsadziłem sprężynki do słoja z czystą wodą, żeby nie czerniały, a tu psikus. Patrzę przed chwilką do słoja (z wodą) i... wcześniejsze sprężynki wyraźnie odróżniają się kolorem od nowych (są ciemniejsze), mimo że po zabiegu z wodą utleniona i kwaskiem wszystkie sprężynki miały ten sam kolor. Czy możliwe ze ta jedna partia jest jakaś oszukana??

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: wtorek, 11 cze 2013, 00:37
autor: olo 69
Do słoja z wodą i sprężynkami wsyp łyżeczkę kwasku i tak przechowuj. Po niedługim czasie zrobią się identyczne, no może prawie identyczne. Po kolejnym procesie i przechowywaniu w wodzie z kwaskiem będą idealnie takie same.

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: środa, 10 lip 2013, 12:47
autor: Pretender
wiking pisze:Panowie co wy za bzdury piszecie, że sprężynki macie po czyszczeniu jak nowe. przyznajcie się w końcu przez ile czasu tak wyglądają, godzinę dwie? podejrzewam, że po upływie tego czasu wszystkie czarnieją a to, że ktoś je trzyma w roztworze kwasku, to tylko na złość sobie robi ponieważ wtedy miedź się utlenia i z czasem ich, czyli sprężynek ubywa. ja miałem spory nadmiar, a po dwóch latach mam już braki. Sposobów na czyszczenie miedzi jest wiele, ale owa miedź po czyszczeniu sama pokrywa się warstwą ochronną i tak można w koło czyścić i czyścić. ja polecam czyszczenie przed samą robotą.

Wikingu, dzisiaj przy czyszczeniu wypełnienia Cu zrobiłem specjalnie zdjęcie dla Ciebie przed i po. Teraz miedź leżakuje w czystej wodzie do następnego koncertu.Obrazek
ObrazekObrazek

Miedź potraktowana kwaskiem oraz perhydrolem w niewielkich ilościach, tak na oko. Następnie kiedy kolor przeszedł z niebieskiego w zielony i burza uspokoiła się wypłukałem wypełnienie i włala ;-)

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: piątek, 19 lip 2013, 10:01
autor: pabloxprt
Koledzy ja chciałem zaprezentować moje wypełnienie miedziane z amphora society. Na tym wypełnieniu grałem jakieś 10 razy. Za kazdym razem był to nastaw cukrowy.
Obrazek
Muszę przyznać że starałem sie wyczyścić je w wodzie z kwaskiem cytrynowym ale nie daje rady. Woda jest zielona ale czerń nie znika.
Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Re: Odp: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: piątek, 19 lip 2013, 16:59
autor: szfagir
To dodaj jeszcze wody utlenionej do rozpuszczonego kwasku i powinno być git:-)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: sobota, 17 maja 2014, 07:31
autor: marcin16
Ja po każdym graniu wlewam ok 1 l wody gorącej w sprężyny (identyczne jak Kolegi Pretender) łyżka kwasku cytrynowego chwilę czekam i dodaję 50ml wody utlenionej, czekam ok 2 godz, płukam i zalewam wodą wsypuję łyżkę kwasku cytrynowego i może to leżeć i pół roku albo i dłużej i będzie jak nowe.
Sprawdzone pozdrawiam.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: sobota, 17 maja 2014, 09:57
autor: olo 69
Ja robię identycznie, z tym, że do końcowego roztworu daję tylko płaską łyżeczkę kwasku na 2 litry wody.

Re: Co powoduje zmianę barwy wypełnienia miedzianego?

: sobota, 17 maja 2014, 12:46
autor: Pretender
Olo, mam dejavu ;D już gdzieś to czytałem.