Strona 1 z 1

Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 14 gru 2009, 12:55
autor: Juliusz
Po angielsku nazywają ten osprzęt papugą, niestety nie znam polskiego określenia.

Jest to specjalne naczynie (z pewnością znane wielu z Was) do ciągłej kontroli/pomiaru ściekającego destylatu. Załączę zdjęcia i wyjaśnię jak i z czego jest zbudowane.
PICT0001.jpg
PICT0002.jpg
PICT0009.jpg
Całość wykonana jest z miedzi.

Podstawa to zaślepka --- 2 1/2" ~ fi 65mm (może być kawałek cięższej blachy aby się nie wywracało).
Cylinder pomiarowy --- 150mm rurki 3/4" ~ 19mm
Rurka wlewająca --- 3/8" - 9mm długości około 200mm
Lejek --- redukcja 5/8" na 3/8" (15mm na 9mm) - trochę podmłotkowana dla wyglądu.
Dziobek/zlewka --- wymłotkowana z blachy 0.4mm i lutowana cyną bez ołowiu.
Usztywniacz --- 15mm rurki 1/4" - fi 6mm.

Jest trochę tricków z lutowaniem.

Pierwsze lutowanie na srebro w miejscach: Lejek na rurce wlewającej, wlot rurki wlewającej do spodu cylindra (tam jest otwór 9mm), usztywnienie przy szczycie cylindra;

Drugie lutowanie cyną bez ołowiu w miejscach: cylinder do podstawki, dziobek do cylindra.
Zauważcie, że górny brzeg cylindra miarowego jest około 10mm wyżej nad podstawę pochyłego dziobka.

Całość sprawdzona działa doskonale. Zrobiłem taki malutki bo w czasie destylacji nie jest potrzebna wielka dokładność. Malutka pojemność - z alkoholomierzem zanurzonym na 95% 28ml, na 40% 32ml - pozwala na szybką obserwację zmian mocy.

Poprzednią papugę miałem na duży alkoholomierz i nie było to wygodne bo traciłem na wysokości pod chłodnicą jak też było znaczne opóźnienie w pomiarze - musiało przepłynąć ponad 150ml.

Działanie: destylat spływa z chłodnicy do lejka i od dołu napełnia cylinder miarowy.
W cylindrze wolno pływa alkoholomierz. Gdy cylinder napełni się zaczyna się przelewać do dziobka i spływa do butli lub wężykiem do gardła osoby leżącej pod papugą.

Ponieważ alkohol ma menisk wypukły wyraźnie widać wskazanie na alkoholomierzu (menisk powoduje, że alkoholomierz jest jakby ponad poziomem brzegu cylindra).

Aparacik ten bardzo ułatwia kontrolę pomiaru mocy bo nie trzeba zbierać do próbówki mierzyć, zbierać, mierzyć itd. wlewać do butli, czekać. mierzyć.

Juliusz

Re: Papuga? (ciągły pomiar destylatu)

: poniedziałek, 14 gru 2009, 13:41
autor: jouu
Pikne Panie to :)

Na imprezie może służyć do polewania :)

Re: Papuga? (ciągły pomiar destylatu)

: poniedziałek, 14 gru 2009, 14:49
autor: Kucyk
Już to kiedyś przerabialiśmy... :D

A tuż za chłodnicą jest osprzęt kosmiczny:
To ten areometr jest dynamiczny,
Co go sam Pan Qba opisał w tym dziale*
Jak sprzęcior usprawnić, tak aby wspaniale
Można by ułatwiać regulowanie
Tego, co zwie się „bimberku skraplanie”!
Odczyt jest prosty, zalet jest wiele.
Nie ma liczenia, pracy niewiele
Jak spada woltarz – ratio zwiększamy
I znowu spiryt stężony mamy!...


*) http://alkohole-domowe.com/bimber/desty ... eflux.html

Re: Papuga? (ciągły pomiar destylatu)

: poniedziałek, 14 gru 2009, 15:02
autor: Juliusz
No tak przerabialiśmy ale na podanym linku szkic sugeruje że papużka musi być ze szkła bo nic nie widać, poziom jest schowany - rurka odpływowa jest wiele poniżej końca cylindra.

Tu podaję wykonanie z miedzi aby koledzy mogli ewentualnie sami sobie takie coś zrobić. Jestem pewny, że takie coś, szklane, można pewnie gdzieś kupić...
Ciao

Juliusz

Re: Papuga? (ciągły pomiar destylatu)

: poniedziałek, 14 gru 2009, 22:50
autor: tommi777
Wspaniałe!!! Już zabieram się do roboty... muszę sobie coś takiego zrobić!

Dzięki Juliusz za pomysł i opis.

Re: Papuga? (ciągły pomiar destylatu)

: wtorek, 15 gru 2009, 00:39
autor: Juliusz
No wspaniale, robić, używać i zdawać sprawę...

Myślę, że jakby się tak uparł to można pbróbować taką papugę nauczyć mówić i będzie opowiadała historyjki w czasie pomiarów... :)

Powodzenia.

J

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 29 lut 2012, 01:22
autor: fantik1
Witam
Bardzo ciekawy pomysł :) , jednak przyrząd wykonany ze szkiełka, byłby praktyczniejszy IMHO.
Czy ktoś z kolegów próbował coś takiego zamówić w firmach produkujących szkło laboratoryjne?
A możne któryś z dostawców/sprzedawców, mógłby coś takiego zamówić, podejrzewam, ze chętni do nabycia "dynamicznego areometru" się znajda i inwestycja się zwróci? 8-)
Pozdrawiam

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 15 mar 2012, 19:21
autor: ja_tutaj
Pomijając fakt, że odgrzewamy temat z przed trzech lat, wykonawcy na pewno się znajdą, ale czy to się zwróci... :roll:

Zasada działania jest prosta, łatwo sobie coś takiego "ulepić" samemu ze szkła, tu nie ma problemu z temperaturą, można ciąć, szlifować ile wlezie, kleić, zgrzewać... :D

Robimy zawody?

Kto pierwszy "ulepi" szklaną papugę ??? :idea: :freak:

Zasady: ma być szklana, łączenie dowolne (zgrzewanie, silikon), wężyk silikonowy też może być (aż się prosi) + szkło oczywiście, ważne żeby działało tak jak ma działać w założeniu...

Co Wy na to???

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 23 kwie 2012, 17:26
autor: wawaldek11
Witam,
I co? Skleiłeś szklaną papugę?
Ja próbowałem, ale mam kłopoty z równomiernym grzaniem i studzeniem szkła - popękało mi wszystko i zamówiłem w Labor szkło prostą rurkę z dwoma odejściami.

Pozdrawiam,
Waldek

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 23 kwie 2012, 21:35
autor: mtx
Jako, że papuga to dobry "bajer" to tak się zastanawiam koledzy a w szczególności
kolego ja_tutaj po co robić to ze szkła a dodatkowo urządzać jakieś tam forumowe zawody?
Jaki jest w tym sens - nie wiem...

Taką papugę po prostu trzeba zrobić z miedzi - porządnie, a nie iść na łatwiznę i kleić szkło silikonem dodatkowo ładując w to silikonowe węże...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 24 kwie 2012, 00:26
autor: klodek4
Sens jest, z miedzi, róbcie a My się poduczymy :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 24 kwie 2012, 12:01
autor: summa
kształtki już zamówione :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 24 kwie 2012, 17:31
autor: lesgo58
Oto moja Papuga , która będzie końcowym elementem większego projektu, którego przedstawię w póżniejszym terminie...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 24 kwie 2012, 17:40
autor: mtx
No i to kolego jest prawidłowa papuga :klaszcze: tak właśnie powinno
to wyglądać, a nie jakieś tam szklano - silikonowe wynalazki :hahaha:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 24 kwie 2012, 20:50
autor: klodek4
@Lesgo58!!! :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
dobra robota :!: :!: :!:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 26 kwie 2012, 18:27
autor: wawaldek11
No i mam papużkę. Może nie zachwyca elegancją i finezją ale będzie pokazywać w miarę dokładny chwilowy %. Jeszcze tylko drewniany ( a może miedziany) płaszczyk, trochę silikonu z góry i dołu (wężyki) i można zaprosić do pracy. Pojemność około 27ml czyli będzie szybko reagować na zmiany.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 27 kwie 2012, 18:38
autor: asslan
Znalazłem coś takiego myślę, że niedrogo
http://allegro.pl/odbieralnik-papuga-ke ... 99276.html

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 10:32
autor: asolek
Znalazłem producenta szkła labolatoryjnego który robi na zamówienie takie sprzęty .

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 11:35
autor: radius
Ładna i praktyczna rzecz :klaszcze: Pięknie będzie się prezentować przy szklanym aparacie, ale wystarczy jeden nieostrożny ruch i ... :dupa: :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 13:06
autor: lesgo58
No to ja dorzucę swoje trzy grosze i się pochwalę Papugą gotową do pracy.
Kosztowała mnie w przybliżeniu ok. 20 zł (części)+ lutowanie wykonane przeze mnie.
Jest to czynność moim zdaniem bardzo prosta i wykonalna przez każdego.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 14:11
autor: asolek
Ładnie wygląda nie tylko przy szkle ,przy kwasówce też się prezętuje nieżle.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 14:48
autor: fantik1
asolek pisze:Znalazłem producenta szkła labolatoryjnego który robi na zamówienie takie sprzęty .
Ładne :klaszcze: , a jakieś namiary na tego "producenta", ile kosztuje i dlaczego tak drogo? ;)
Jaką toto ma w przybliżeniu pojemność?
Pozdrawiam

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 maja 2012, 18:11
autor: asolek
http://www.szklolaboratoryjne.pl
Wyślij meila z wymiarami i skontaktuj się z właścicielem wszystkiego się dowiesz , pojemność zrobią według twojego uznania żeby alkoholomierz wszedł do środka.

Miedziana "papuga" czyli, kiedy Radius się nudzi...

: piątek, 29 cze 2012, 16:09
autor: radius
Kiedy Radius się nudzi...
...to sobie miedzią ręce brudzi :lol:
I po kilku godzinach dłubania w metalu, taką oto wydłubał sobie "papugę", czyli dynamiczny areometr. Zastosuję ją przy mojej krótkiej kolumnie do owocówek i łyskaczy :P Areometr do niej już też zamówiony, więc kolejna produkcja whisky (w oczekiwaniu na owocki) będzie professional :odlot: bez ganiania co chwilę po nową butelkę.
DSC01240.JPG
Jak już zacząłem dłubać w tej miedzi, to przy okazji dorobiłem do mojego LM-a, moduł VM z zaworem i śrubunkiem. Jeszcze tylko chłodnica Liebiga i...voilà :lol:
DSC01241.JPG

Re: Miedziana "papuga" czyli, kiedy Radius się nudzi...

: piątek, 29 cze 2012, 16:24
autor: Emiel Regis
Całkiem ładny ptaszek ;)
A gdyby tak jeszcze zaworek spustowy?

Re: Miedziana "papuga" czyli, kiedy Radius się nudzi...

: piątek, 29 cze 2012, 17:36
autor: mtx
emiel regis pisze:A gdyby tak jeszcze zaworek spustowy?
:o :o A po co Ci zaworek spustowy? Destylat wypływa na bieżąco bez zaworka,
nawet dodam, że zaworek jest nie wskazany do papugi... ehhh... :lol:
Radius - ładnie to wygląda, ja może się zmobilizuje i też w końcu swoje części zamienię w taki bajer :)

Re: Miedziana "papuga" czyli, kiedy Radius się nudzi...

: piątek, 29 cze 2012, 19:29
autor: lesgo58
@mtx1985
Do spuszczania resztek destylatu ze środka.
Wiem, wiem , zaraz powiesz ,że można przechylić papugę - nieprawdaż?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 30 cze 2012, 14:05
autor: Emiel Regis
Też myślę o takim ptaszku, a zaworek tak jak pisał @lesgo58, przydatny również przy odcinaniu frakcji.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z opisami, które postaram się dokładnie przetłumaczyć pod każdym zdjęciem. Opisy są obszerne dlatego zamieszczę je w osobnych postach, mod-ów proszę o scalenie.
Zdjęcia i opisy pochodzą z publikacji ;
Hugh Johnson- Atlas Mondial du Vin,
Sur les chemins des vignobles de France- Selection du Reader's Digest Paris- Bruxelles-Montreal- Zurich (Conseiller de la redaction Jacques Puisais- president de l'Union nationale des Œnologues)

Górne zdjęcie;
Pierwsza operacja (destylacja) pozwoli na trzykrotne skoncentrowanie alkoholu. Idealny urobek z pierwszej dest. ma 27-28%.
IMG_5635.JPG
Pozostałości w z kotła 'vinasse' będą usunięte.
Nowy wsad będzie zawierał nastaw z winogron i z poprzednich destylacji: głowę (przedgon) i ogony (pogon) do recyklingu, także końcówki (secondes) z poprzedniego grzania.

Dolne zdjęcie;
Druga destylacja (dobre grzanie) jest uważana jako ta, która określa jakość destylatu i operator wnosi tu całą swoją wiedzę ustalając rytm grzania i dzieląc destylat na głowę, serce, (które będzie w tym przypadku koniakiem) i ostatki (nie pogony- te są przy pierwszym grzaniu)
'Głowa' i część 'ostatków' będą składnikiem wsadu do innej, pierwszej destylacji.
IMG_5634.JPG
(Tłumaczę w dużym skrócie)

Alembik alchemiczny cały czas w użyciu,
'Głowa', najbardziej 'lotna' paruje jako pierwsza,
następnie 'brouilli' (serce z 1 grzania),
na koniec 'ogony' jako najmniej 'lotne',
całość powtarzamy, eliminujemy głowę i ogony, zostaje koniak.


Na koniec przykład praktycznego zastosowania zaworka w papudze; dla niektórych powód do zrywania boków ze śmiechu, dla innych jak widać urządzenie niezbędne.

Przykłady podane przy dzieleniu frakcji dotyczyły prostych alembików (pot still) w tym przypadku do produkcji koniaku (wiadomo że przy takiej obróbce destylat potrzebuje dużo czasu spędzonego w beczce żeby nabrać walorów),
tym bardziej mają zastosowanie jeśli ktoś grzeje tylko raz używając deflegmatora czy/i refluksu.
IMG_5641.JPG
IMG_5645.JPG

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 30 cze 2012, 15:39
autor: papo
Jak by ktoś się zastanawiał, kolega od cen wzierników to JA :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 30 cze 2012, 17:01
autor: manowar
Nie że się czepiam ale ta papuga to jest chyba na stałe i stąd zaworek.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 30 cze 2012, 17:21
autor: Emiel Regis
No dobra, jeszcze słówko ;)
@manowar zgadza się, tutaj papuga jest na stałe, ale przecież do naszych celów można ją zespolić z kolumną i wtedy taki zaworek będzie pożyteczny, papuga będzie odkręcana tylko po procesie do czyszczenia.

Po prostu zaproponowałem takie rozwiązanie jako ułatwiające w pewnych sytuacjach życie.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 30 cze 2012, 20:23
autor: Agneskate
Zakłócające posty poleciały do śmietnika.

pomysł racjonalizatorski...zgapiony:)

: sobota, 8 wrz 2012, 01:10
autor: qmaras
Witam. Popełniłem takie coś z nudów, taki pomiar w trakcie... podpatrzyłem to na jakiejś stronie producenta "zabawek". Testy butelkowo-przelewowe wykazały , że zabangla. Jutro chce to włączyć w obieg i przetestować.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 20 paź 2012, 19:06
autor: orzechopcja
Witam, to i ja się pochwale swoim urządzeniem DIY do ciągłego pomiaru :) Lejek w opcji

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 7 lis 2012, 11:09
autor: wujo
Witam wszystkich.
Tak wygląda moja papużka która powstała wczoraj :freak:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 25 sty 2013, 23:38
autor: pysia
Witam,to mój pierwszy post - ale zawsze musi być ten pierwszy raz
-na podstawie informacji z forum poprawiłem swoego postilla, i po pierwszych próbach jestem b.pozytywnie zaskoczony, zbieram kase i materiały na abratka, poki co-troche z zimowej nudy pomyślałem o papudze, na podstawie zdjęć nie powinienem mieć kłopotu z budową,ale mam kilka pytań
-jak obsrewować wskazania alkoholomierza, skoro jest on głęboko schowany w rurce z destylatem,
-czy na lepszy odczyt, może wpłynąć, maksymalnie wysokie wyprowadzenie rurki odbioru
-w jakim celu montujemy podwojną rurkę u góry naczynia wzbiorczego, przecież odbiór mozna wyprowadzić bezpośrednie z niego , tak jak to jest pokazane na szklanych ptaszkach.
-może ktoś zkolegów znajdzie chwilkę i oświeci nowiciusza
pozdrawiam

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 26 sty 2013, 00:16
autor: Wald
Prosisz, masz. Szkło jest przezroczyste i poziom do pomiaru nie stanowi problemu. W miedzianych zbiornik (wewnętrzna rurka) trzeba wypełnić aż do przelewu, żeby umożliwić odczyt. Zewnętrzna rurka z odpływem (odbiorem) to zbiornik do łapania tego, co przeleje się z pierwszego zbiorniczka. Napełnianie od spodu i przelewanie na górze odbywa się na bieżąco, żeby umożliwić stały pomiar destylatu.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 26 sty 2013, 13:07
autor: pysia
dzięki WALD - teraz zaczaiłem, ten zewnętrzny niby zbiorniczek, jest na stale przymocowany do rurki z ,,alkometrem,, z odpływem jedynie przez rurkę wypływania psoty do ostatecznego odbioru. napełniasię poprzez normalne przelawanie ze środkowej rurki a skoro pojąłem - to sobie zrobię.
ps
często - oczywiste oczywistości - dla początkujących -nie są już takie oczywiste.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 26 sty 2013, 14:37
autor: lesgo58
@pysia
Tu masz podgląd na żywo...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 15 lut 2013, 11:59
autor: toffik
Po Polsku urządzenie to nazywa się Stągiewka( a klosz służy do zapobiegania straty w wyniku parowania). Bardzo fajny opis działania (celu zastosowania) oraz projekt znajduje się w książce autorstwa Stefana Kamińskiego "destylacja i aparaty destylacyjne w gorzelnictwie".

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 2 cze 2013, 12:45
autor: jajek12
Witam. Planuje zrobić taki sprzęcik (papugę). Jak się to sprawuje, faktycznie jest wiarygodne. Praca na alembiku.
jajek12

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 2 cze 2013, 13:24
autor: radius
Właśnie dzisiaj destylowałem zacier na żytniówkę i oczywiście pomiar mocy prowadziłem przy pomocy papugi.
Urządzonko to pokazuje aktualną moc destylatu wypływającego z chłodnicy. No, może 1-2% więcej, gdyż w papudze jednak gromadzi się destylat wcześniej do niej wpływający (o ciut większej mocy). Pracując na alembiku, tym bardziej ci polecam "ptaszka", to niesamowicie ułatwia odseparowanie poszczególnych frakcji wyłącznie dzięki obserwacji pływającego w nim alkoholomierza zamiast ciągłego pobierania próbki destylatu i pomiaru "zewnętrznego" ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 2 cze 2013, 14:28
autor: Partyzant
Też polecam ten aparacik, automatycznie jest więcej czasu na inne rzeczy, a nie mówiąc już o wygodzie.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 2 cze 2013, 17:11
autor: jajek12
Dzięki za rady. Foty papugi poszły do gościa, który "bawi" się miedzią.
jajek12

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 4 cze 2013, 19:27
autor: Pawelek5us
Ja też się pochwalę swoim ptakiem. Jeden wieczór lutowania i jest.
Teraz po kilkunastu gotowaniach pot-stillowych uważam, że jest niezastąpiona.
Wygoda, precyzja... bardzo użyteczny gadżet. Źle napisałem, nie gadżet,
a sprzęt podstawowy.Polecam wszystkim, którzy bawią się w destylaty smakowe. :P

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 20 wrz 2013, 16:20
autor: gary1966
Pytanie do Kolegów posługujących się Papużkami Miedzianymi: czy często trzeba czyścić ptaka wykonanego z Cu? Problem z utlenieniem. Bo mam dylemat KO czy Cu? Wiadomo gdy destylat tylko ślizgnie się po półszlachetnym metalu to od razu nabiera :D wartości.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 4 paź 2013, 16:30
autor: waszeqq
Takie pytanko - a jak wygląda przekrój w środku papużki, bo chciałem zrobić i nie wiem jak tam jest lutowane w środku.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 4 paź 2013, 23:02
autor: manowar
Tak - dodam od razu co może ci się przydać.
diy_distilling_parrot.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 5 paź 2013, 08:02
autor: radius
To ja wam dorzucę zdjęcie "ptaszka" z zaworkiem do opróżniania po skończonym procesie :klaszcze: Bardzo przydatne, jeżeli montujemy go na stałe do aparatu destylacyjnego :ok:
papuga.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 6 paź 2013, 01:14
autor: ta_moko
Ożesz... ! Moją papugę podczepiam na zapince zrobionej z drutu i jest to trochę wq...ce. Ten patent jest naprawdę godny, choć można prościej bez wspólnego odpływu. I fajny ten zawór z miedzianą wajchą.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 7 paź 2013, 00:11
autor: olo 69
A nie lepiej zamiast tej papugi mierzyć sobie temp. na wyjściu par na chłodnicę? Wystarczy wiedzieć przy jakiej temp. leci jaki procent i sprawa załatwiona.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 7 paź 2013, 08:23
autor: radius
Może i lepiej, ale jak klimatycznie taka papuga wygląda przy miedzianym destylatorze... :)

Re: Odp: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 25 sty 2014, 16:46
autor: klodek4
ObrazekA ja dorobiłem się takiej papużki:mrgreen:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 07:14
autor: andrea
Do pełni szczęścia brak mi jeszcze zaworka do opróżniania papugi. Jaki zawór polecacie ? Musi mieć małe rozmiary.
@radius co to za zaworek, napisz coś bliżej.

Re: Odp: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 12:11
autor: klodek4
Wczoraj testowałem mój nowy nabytek i muszę stwierdzić że o wiele lepiej się prowadzi destylacjęObrazek

ObrazekObrazek

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 12:15
autor: aronia
Sam ją zrobiłeś czy kupiłeś? Jeśli można zapytać to ile Cię to kosztowało(praca własna + części/zakup), bo sam się zastanawiam nad zakupem.

Re: Odp: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 12:31
autor: klodek4
Nie, nie kupiłem, zrobił mi znajomy, gratis, na szczęście, drugi znajomy ma mi zrobić z miedzi troszkę mniejszą, ja mam tylko zapłacić materiały, około 10 €

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 12:37
autor: andrea
Ja na kolumnie zamotowałem nawet dwie, bo mam osobne wężyki na odbiór serca i pogonów. Tylko zaworki do spuszczania by się przydały.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 13:08
autor: Pretender
Wystarczy jedna papuga. Na dole montujesz zaworek, służący nie tyle do opróżniania papugi po procesie co do oddzielenia przedgonów. Przedgony odbierasz przy otwartym zaworku, kapią bezpośrednio przez zaworek, nie ma konieczności zanieczyszczania całej papugi przedgonami. Przedgony się kończą, zamykasz zaworek i odbierasz górą.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 13:14
autor: andrea
Po co mierzyć przedgony? Napisałem, że mam osobny odbiór serce pogon i przedgon. Przedgonu nie mierzę. Serce wiadomo, a pogon kiedy koniec, taka dodatkowa kontrola.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 13:33
autor: Pretender
A kto napisał, że mierzyć? Napisałem, że otwierając zaworek zbierasz przedgony bwz zanieczyszczania całaj papugi. Jest to bardziej praktyczne.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 13:44
autor: andrea
Dla jasności wyjaśnię odbieram przedgon na zaworze igłowym, osobny zawór z elektrozaworem do odbioru serca i trzeci zawór z elektrozaworem do odbioru pogonów.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 16:07
autor: Pretender
Zmieniłeś posta po mojej wypowiedzi, ale to już nie ważne. Opisałem jedynie jak u mnie będzie to funkcjonowało. Można przecież mieć kilka papug i EZ, ważne aby operator był zadowolony ;D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 17:12
autor: andrea
Zmieniałem w trakcie Twojego pisania. Sorry za to, że tak wyszło. Nie bierz tego do Siebie.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 17:25
autor: Pretender
No co ty, nie będziemy się gniewać ani obrażać bo nie ma o co ;D
Ciekawi mnie natomiast Twoja wersja odbioru, na bogato masz to zrobione. Może załączysz zdjęcie?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 17:57
autor: andrea
Nie umiem wstawiać zdjęć. Może opiszę: od góry zlutowany czwórnik /jedno od góry, trzy od dołu/.Jedno odejście do odbioru przedgonów połączone z zaworem iglicowym otwieranym do pierwszej setki i przedgonów. Potem zostaje oczywiście zakręcony. Następna gałąź to elektrozawór od CO2 z radiatorem i wentylatorem z zasilacza od komputera/grzał sie/ i zawór do regulacji prędkości odbioru serca. Trzecia końcówka to taki sam elektrozawór, jak poprzednio i zawór do regulacji prędkości odbioru pogonów. Kol lesgo58 doradził mi, żeby odbierać pogony z prędkośćią mniejszą i tak robię. Jest o niebo lepiej. Kiedyś odbierałem na ful. Jest tylko jeden problem, że po przegonach muszę ten trójnik opróżnić, ale w wężykach nic się nie miesza.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 18:21
autor: Pretender
Jakie EZ używasz?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 19:48
autor: andrea

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 20:21
autor: krzys59
A ja sobie zafundowałem taką papugę
papuga.jpg
Zamówiona i wykonana w laborszklo, po użyciu oceniam że zamówiłem o 3-5 cm za wysoką, można było mniejszą i też by działało prawidłowo. Na "wejściu" mam w planie dodać jeszcze kranik, do spuszczania przedgonów.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 22:39
autor: Pretender
Bardzo dobry pomysł, wstaw przed wejściem trójnik i zaworek.
Andrea
Dobra cena. Zastanawiam się na ez ale do sterowania wodą w chłodnicy. Myślałem na takim http://allegro.pl/elektrozawor-co2-grun ... 75355.html
Ale nie wiem czy się nada. A jak spisuje się ten Twój?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 26 sty 2014, 22:48
autor: andrea
Bez radiatora i wentylatora grzeje się jak cholera. Z nimi pracuje16 godz. bez problemu.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 6 mar 2014, 15:04
autor: krzys59
W jaki sposób sterujecie elektrozaworami? Bawię się trochę arduino, wiem jak sterować mocą np. kuchenki poprzez SSR. Ale jak sterujecie takim zaworkiem? Też praca przerywana, PWM? Czy jeszcze jakoś inaczej? No bo to chyba nie są zawory krokowe?
Czy można za jego pomocą precyzyjnie starować przepływem wody, np. w chłodnicy czy w zimnych palcach?

Są w sprzedaży różne zawory do instalacji gazowych, czy takie zaworki też można przystosować do pracy z wodą? Np http://allegro.pl/zaworek-precyzyjny-co ... 46140.html wiem, że to nie jest elektryczny zawór tylko ręczny, ale chodzi mi o to czy takie zawory można zastosować do regulacji przepływem wody? Chodzi mi o precyzję regulacji przepływu.

Re: Odp: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 11 lip 2014, 19:14
autor: klodek4
ObrazekMoja nowa "zabawka":mrgreen: tym razem z miedzi....

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 11 lip 2014, 19:28
autor: krzys59
Ładna :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 11 lip 2014, 22:06
autor: Pretender
Nieważne jak wykonane, miedź zawsze pięknie się prezentuje.
Git robota klodek!!!

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 23 sie 2014, 20:03
autor: krzys59
Mam nietypową sprawę, ktoś do mnie pisał email z pytaniem o papugę z laborszkło. Niestety skasowałem sobie ten email i nie wiem komu odpisać. Dlatego zamieszczam odpowiedź na forum.
Pytanie było o wymiary alkoholomierza i papugi. Mam dwa alkoholomierze, jeden ma 12 mm, drugi 14 mm średnicy, papuga mam wewnętrzną średnicę 16 mm. Oba alkoholomierze nie mają problemów z pomiarem. Osobna sprawa to ich dokładność :bardzo_zly:
Mam nadzieję, że pytający przeczyta odpowiedź :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 18 wrz 2014, 09:34
autor: romeek84dna
Witam wszystkich.

Jako że zbliża się czas gotowania owocówek, zrobiłem sobie papugę. Jest to prototyp więc być może nieco ją jeszcze udoskonalę. Zastanawiam się czy ktoś dysponuję danymi , lub wzorami do obliczenia czasu reakcji na poprawność wskazania %. Moja papuga po zalaniu, bez wężyka i bez alkoholomierza ma 65ml. Więc myślę że trochę dużo.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 18 wrz 2014, 19:10
autor: radius
romeek84dna pisze:Zastanawiam się czy ktoś dysponuję danymi , lub wzorami do obliczenia czasu reakcji na poprawność wskazania %.
Chyba nie ma takich wzorów. Dynamika wskazań alkoholomierza jest zmienna, w zależności od mocy destylatu wpływającego do papugi i jej pojemności. Wg mnie moc destylatu w papudze, różni się od rzeczywistej mocy destylatu aktualnie wypływającego z aparatu destylacyjnego o ok. 2-3%. Jutro będę gonił "śliwowicę" z mirabelek to nie omieszkam sprawdzić. Jakoś do tej pory nie zwracałem szczególnej uwagi na różnicę procentową ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 18 wrz 2014, 23:39
autor: romeek84dna
Nowe papugi już niemal wykonane, są jak najmniejsze. Teraz wytrawianie antoxem i na weekendowe gotowanie będą cacy. Przetestuję obie.
Kolego Radius, myślę że różnica procentowa to zły miernik. Chodzi raczej o czas, zmiana mocy destylatu jak już jest to jest dynamiczna . Owszem jeżeli poprzez testy tak jak proponujesz skalibrujemy sobie papugi , to spełnią swoja rolę. Kwestia tylko początku spadania procent, ten sam początek na odbiorze zostanie o ten czas reakcji papugi opóźniony . Czy dobrze kombinuję ? :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 wrz 2014, 11:11
autor: radius
romeek84dna pisze:Chodzi raczej o czas, zmiana mocy destylatu jak już jest to jest dynamiczna[...] Kwestia tylko początku spadania procent, ten sam początek na odbiorze zostanie o ten czas reakcji papugi opóźniony. Czy dobrze kombinuję ? :)
Nie całkiem rozumiem co masz na myśli i co ma tu do rzeczy czas. Papugę stosuje się przy destylacjach prostych, gdzie moc destylatu zmniejsza się płynnie, od początku do końca procesu, niezależnie od czasu. Ważne jest, by znać właśnie tę różnicę procentową pomiędzy wskazaniem alkoholomierza a rzeczywistą mocą destylatu wypływającego z destylatora, chociaż jak dla mnie i to nie jest już istotne. Destyluję wg wskazań termometru i patrząc tylko na niego wiem, co wypływa mi z aparatu :ok:
Właśnie przed chwilą zakończyłem destylację pierwszej partii mirabelek i z ciekawości sprawdziłem jaka jest ta różnica procentowa. Alkoholomierz w papudze wskazywał 73% a destylat wypływający z destylatora 70%, więc potwierdziły się moje przypuszczenia. Być może przy niższych wskazaniach różnica ta będzie większa, nie sprawdzałem ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 wrz 2014, 11:30
autor: romeek84dna
W takim razie masz rację, w destylacji owocówek za pomocą sprzętu z termometrami , ustalenie procent nie jest problemem. Dla mnie jednak będzie ułatwieniem stosowanie papugi, nie mam jeszcze dokładnie rozpracowanego schematu pracy mojego sprzętu.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 30 lis 2014, 11:45
autor: gaceq
Witam.

Przeczytałem cały wątek, ale nigdzie nie ma informacji (poza pierwszym postem) czym są lutowane papugi z miedzi? Czy stosujemy zwykły lut cynowy jak do instalacji wody pitnej?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 1 gru 2014, 06:11
autor: radius
Oczywiście. Ja stosuję Sn97Cu3 :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 13 mar 2015, 11:04
autor: pith
Dzień dobry.
Powoli zbieram się do pracę nad własną papugą.
Zastanawiam się też nad "zamknięciem" papugi, tzn. to miejsce, gdzie alkoholomierz swobodnie pływa chcę zamknąć szklaną rurką.
Chodzi o to, żeby nie było czuć zapachów. Nie wiem jednak czy jest to bezpieczne.
Destylat zazwyczaj jest zimny, ale opary zbiorą się w kopule (np, odwrócona próbówka). Niby tego niewiele, ale zawsze.
Co o tym sadzicie?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 14 mar 2015, 13:28
autor: rozrywek
Pith - Nie ma sensu, destylat i tak do papugi musi spływać swobodnie, a także swobodnie z niej wypływać, poza tym świeży destylat musi się też przewietrzyć, choć odrobinę.
Romek - w destylacji prostej którą ja stosuję, papuga jest mi potrzebna jedynie pod koniec procesu. Przy dobrym poznaniu sprzętu i tak doskonale wiem czego się spodziewać, jaki urobek osiągnę, ułatwia pracę ponieważ ja lubię często gęsto mierzyć, a kapanie do menzurki trzymanej w ręku jest niewygodne. Poza tym nie wiem jak inni, ale ja z papugi też dosyć często wylewam, wystarczy przecież tylko przechylić i gotowe. Może bliżej naświetlę system mojej pracy:
Przedgony są odbierane organoleptycznie, sam muszę zdecydować kiedy ciąć serce, pogony są dzielone na 3 frakcje, 50-40, 40-20 i 20 do zera. Mówię o pierwszym przebiegu oczywiście, i z tych pogonów co jakiś czas robię extra pędzenie. Przedgony wszystkie lądują w sraczyku, nie po to je oddzielam aby potem to od nowa destylować, ale inni koledzy praktykują inaczej, nie neguję tego, ja robię po swojemu. Koniec odbioru serca jest również sprawdzany organoleptycznie, także właściwie papuga jest mi potrzebna jedynie do pogonów.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 14 mar 2015, 21:40
autor: Pretender
Rozrywku
A ja lubię patrzeć, jak cienką strużką wypływa płynne srebro z papugi. Papugę mam przypiętą, pomimo iż od początku do końca leci 96 :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 14 mar 2015, 22:36
autor: rozrywek
Ależ ja też lubię patrzeć, każdy facet jest wzrokowcem czyż nie:) Papuga chodzi cały czas, a lubię obserwować proces, dlatego trzymam się kolumienki szklanej:)
Jedynie opisałem w telegraficznym skrócie jak ja z papugą na swój sposób rozmawiam. Mam nadzieję że te info komuś się w przyszłości przydadzą.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 17:24
autor: arbaletnik
Pith- dodam jeszcze od siebie , że w papudze piknie się tłuką termometry- pobiłem chyba ze dwa nawet drogie. Zabudowanie z góry szkłem jeszcze bardziej utrudnia sprawę, bo trzeba to zdjąć i papugę wypłukać, ryzyko pobicia duże. A tak w ogóle termometr wkładaj jak papuga wypełni się płynem, albo daj na samo dno niewielka podkładkę z sylikonu bo wsadzając łatwo upuścić termometr i pobić końcówkę. Dla mnie najpiękniej wyglądają klasyczne miedziane papugi przymocowane do kolumny, z długim ramieniem i sączący się z niego destylat, spadający z dużej wysokości najlepiej do dużego nierdzewnego lejka umieszczonego w szklanej damie - bajkowo to wygląda, jak na amerykańskich stronach z kolumnami półkowymi. Mogę patrzeć godzinami, poza tym tylko jeszcze na spławik :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 19:40
autor: euphorbia1
Moja papuga. Zaraz będzie harować.
IMG_5028.JPG

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 19:59
autor: radius
Kurna olek, toż to chyba największa papuga na świecie - Ara hiacyntowa :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:12
autor: arbaletnik
Piękna papuga :klaszcze: , jakoś nie mogę wyobrazić termometru do niej :) pozdrawiam

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:16
autor: euphorbia1
W mojej pływa alkoholomierz . Termometr w jakim celu ? Destylat u mnie ma zawsze około 14 oC

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:31
autor: arbaletnik
Już poprawiam mój błąd.Chodziło o alkoholomierz oczywiście, chociaż są alkoholomierze + termometr do korekcji odczytu wg. temp. destylatu.Taki nabyłem. U mnie bywa że pod koniec ma prawie 30 st. oczywiście przy prostej destylacji.Jak u ciebie ma 14 st. to papuga tylko dla ozdoby? Pomiar powinien być przecież przy 20 st.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:50
autor: euphorbia1
Przeliczenie jest bardzo proste. A niska temperatura odbioru to większy uzysk. Mam bardzo zimną wodę u siebie . #0 0 C to wg mnie zbyt dużo

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:55
autor: olo 69
euphorbia1 pisze:A niska temperatura odbioru to większy uzysk.
Mógłbyś to rozwinąć?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 20:57
autor: arbaletnik
ok. rozumiem :ok: . Ja przeliczam odwrotnie z wysokiej na niską, ja stosuje mały przepływ z racji oszczędności.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 21:37
autor: klodek4
Faktycznie, duża ta papuga, papugon!

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 15 mar 2015, 22:52
autor: wawaldek11
Euphorbia1 - możesz dać fotkę papugi z leżącym obok alkoholomierzem?
Bo na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że wlot jest za wysoko(w połowie lub nad grubszą częścią spławika)i pomiar nie będzie pokazywał aktualnej mocy destylatu. Ale to może złudzenie, które rozwieje fotka.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 8 maja 2015, 20:47
autor: duczez
Witam!

W porywie dzisiejszej weny do pracy spłodziłem taką oto papużkę :). Wykonałem ją na najmniejszy alkoholomierz czyli 0,8 cm średnicy i 16 cm wysokości. Rurka główna twarda 15, rurka wykrzywiona miękka 8, dwie zaślepki 15, dwie redukcje 15/28 i trochę chęci ;).
IMG_20150508_173955.jpg
IMG_20150508_171836.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 maja 2015, 01:16
autor: rozrywek
Dwie zaślepki? gdzie? Zapomniałeś o redukcji z 8mm na 15mm. Ja mam papugę z rurki 22mm z redukcją na 35mm. A na dole mam jedynie zaślepkę, ponieważ papuga stoi w przepołowionym nieokorowanym kawałku drewna. Jest stabilne i ładnie wygląda. Poza tym wielkość nie ma znaczenia ponieważ z papugi i tak co jakiś czas wylewam, wolę większe bo pomiar jest dokładniejszy, chyba że chodziło o koszta, pamiętam że za redukcję z 22 na 35 dałem z 20zł chyba.
Ps: Tak sobie z nudów przejrzałem posty od pierwszego..i się zorientowałem że pomysł osadzenia w przeciętym na pół kawałku drewna mimowolnie został zerżnięty bezpardonowo od Lesgo. A wywiercenie dziurki ok25mm otwornicą 20mm było przednią zabawą :D Tak to jest jak chcesz coś zrobić tu teraz i natychmiast :freak:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 maja 2015, 01:51
autor: Wald
IMHO drugą zaślepkę wykorzystał zamiast
rozrywek pisze: redukcji z 8mm na 15mm.
I to będzie działać! Wystarczy.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 maja 2015, 08:22
autor: duczez
Kawałek drewienka będzie, tylko jeszcze czasu na niego nie znalazłem. Wrzuciłem fotki bez niego, bo to moja pierwsza papuga i musiałem się szybko pochwalić ;) . Nawet nie przyszło mi do głowy, że jest redukcja 8/15 ;) . Fajna sprawa coś takiego zrobić samemu :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 maja 2015, 09:12
autor: rozrywek
Kurde, wziął dziurkę w zaślepce wywiercił i przylutował, normalnie klasyk. :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 10 maja 2015, 13:26
autor: arbaletnik
duczez pięknie zrobiona papuga :klaszcze: Papuga to wdzięczny przedmiot i może być symbolem naszego Hobby. Zastosowań też może być wiele ; można by zrobić samemu i dać koledze psotnikowi w prezencie okolicznościowym np. urodzinowym. Można by też założyć kolekcję tych pięknych ptaków od nierdzewnych , miedzianych po szklane. Pięknie by się prezentowały na półeczce. A może stworzyć taką forumowa nagrodę symboliczną :" Złotą Papugę" ... skoro jest już "Złoty szpadel"... ;)
Natchniony odświeżeniem wątku pochwalę się swoim ptaszkiem : Leonopteriks Wielki i dosiadający go duży termo- alkoholomierz
20150324_204209.jpg
20150324_202632.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 11 maja 2015, 09:53
autor: pith
A i ja w końcu zrobiłem swoją.

Niestety, coś mi się nie dolutowało i przeciekła na łączeniu.
Musiałem przerwać proces i uzupełnić lut.


Czy Wam też alkoholomierz tak się buja (faluje góra-dół)?

Wieczorna cisza w mieszkaniu a tu stuk o ściankę, stuk, puk ...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 11 maja 2015, 10:03
autor: szatajoh
pith pisze:A i ja w końcu zrobiłem swoją



Czy Wam też alkoholomierz tak się buja (faluje góra-dół)?

Wieczorna cisza w mieszkaniu a tu stuk o ściankę, stuk, puk ...
Na rurce dopływu wywierć na górnej stronie małą dziurkę jako odpowietrznik.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 11 maja 2015, 10:49
autor: pith
Logiczne.
Dziękuję.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 11 maja 2015, 18:41
autor: jajek12
Albo w papugę lejek i wężyk swobodnie puszczony. Nie będzie się bujać.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 11 maja 2015, 20:43
autor: arbaletnik
Tak jak koledzy radzą. Dodam tylko, że jak kiedyś grzałem gazem to zamiast bujania było lekkie falowanie co jakiś czas. Jak grzeje prądem to tego nie obserwuję, no chyba jeszcze jak spadnie mi ciśnienie w hydroforni.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 15 cze 2015, 13:55
autor: JackD
papuga.JPG
Ja swojej obciąłem dziób i nauczyłem pływać, taka ekstrema.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 28 wrz 2015, 18:08
autor: woxy
Witajcie,
jestem na etapie ucięcia rurki głównej cylindra pomiarowego na długość. I tu mam dylemat, z tego co widziałem to schematy opisują 30cm rurki, więc kupiłem 40cm (2x20 było w sprzedaży, no i się zastanawiam ile uciąć.
Te 30cm to jakieś monstrum wychodzi zamiast papugi, alkoholomierz który mam ma jakieś 20cm, a z tego co czytałem to Gomarowski ma 30cm. No i sam nie wiem ile ciąć aby było ok. Analizując sprawę im mniejszy cylinder pomiarowy (objętościowo) to szybsze powinny być zmiany wskazań papugi.
Podpowiedzcie wg czego ustalaliście sobie wysokość (długość) głównej rurki pomiarowej.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 28 wrz 2015, 20:01
autor: radius
Rurkę dopasuj do wielkości (długości) alkoholomierza. Utnij 1,5-2 cm krótszą niż jego długość i będziesz mógł wygodnie wkładać i wyciągać miernik, bez obawy, że rozbijesz go o dno papugi :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 29 wrz 2015, 00:14
autor: wawaldek11
;) Zacznij od zakupu alkoholomierza. Wg mnie nie musi być gomarowski - pomiar w papudze ma mówić o przebiegu destylacji, a nie określać laboratoryjnie % destylatu. Kup co najmniej dwa - szkło jest kruche ;) - popularne i dostępne za rogiem. I na podstawie wymiarów alkoholomierza skroisz elementy na papugę. W swojej szklanej papudze położyłem na dno kawałek silikonowego wężyka, który "robi" za amortyzator. Uratował mi już kilka mierników :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 29 wrz 2015, 05:16
autor: lesgo58
I nie przesadzaj z wielkością zbiorniczka na alkoholomierz. Ja zaczynałem od rurek fi 28mm i pojemność 140ml okazała się za duża. Trochę oszukiwała wskazania. Do popularnych alkoholomierzy wystarczy średnica 22mm. Po włożeniu przyrządu pojemność jaką zajmuje płyn wynosi zaledwie 30ml. Papuga tak skonstruowana jest bardzo "czuła" i pokazuje prawie idealnie moc aktualnie kapiącego destylatu.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 29 wrz 2015, 09:24
autor: woxy
Mam rurkę fi 25 ze ścianką 1mm. Wszystko z nierdzewki. Czy to będzie za duże?
Najpierw szukałem 22mm, ale jakoś 25 mi bardziej spasowało.
Mam jeszcze 18mm ze ścianką 1mm, ale to jest trochę przyciasne już dla alkoholomierza.
Szyć z tej 25tki, czy szukać 21,3 czy 22mm ?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 29 wrz 2015, 10:55
autor: boxer1981228
Miałem z 18 mm to za mało pod standardowe alkoholomierze, które przeważnie mają 16mm średnicy w najdrubszym miejscu. Zrób sobię papugę pod alkocholomierz, którego używasz.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 paź 2015, 02:15
autor: Aquila
Witam Kolegów

Przydarzyło mi się ostatnio zrobić papużkę dla forumowego kolegi. Coraz bardziej chodzi mi po głowie żeby popełnić coś w stylu steampunk, co będzie w pełni funkcjonalnym elementem wyposażenia, a przy okazji będzie cieszyć oko nie tylko procentami na alkoholomierzu ;)

Tak wyglądało pierwsze podejście do tego tematu :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 paź 2015, 03:44
autor: rozrywek
No jak na pierwsze podejście to brawo. Nawet bravissimo bym powiedział.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 30 paź 2015, 08:28
autor: woxy
Swoją papugę mam nierdzewną ale nijak jej do piękności wyrobu kolegi Aquila, super :)
Przy okazji innego wątku, na forum StillDragon, znalazłem wykonanie elektronicznej papugi.
Fajny patent, a wiem że się ten temat (elektronicznego pomiaru destylatu) po forum przewijał,
może kogoś to zachęci :)

https://www.stilldragon.org/discussion/ ... ric-parrot

Obrazek
Obrazek

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 14 lis 2016, 11:10
autor: czeejen
W załączeniu zdjęcia papugi mojego autorstwa. Moje pierwsze lutowanie wiec proszę o wyrozumiałość. Jestem zadowolony z funkcjonalności. Rura główna fi 22 rurka przelewowa fi 10 kieliszek zrobiony z redukcji 22/28. Zawór pomaga mi przy dzieleniu frakcji oraz końcowym spuszczaniu urobku. Pojemność całkowita papugi to 150 ml. Odpowietrzenie na razie realizowane poprzez wbicie igły przy chłodnicy, lecz już mam w głowie rozwiązanie tego problemu - kwestia podjechania do hurtowni po kawałek rurki i kapę.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 15 lis 2016, 12:04
autor: tonic21
Obrazek

Ostatni zrobiłem Papugę więc się pochwalę

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 15 lis 2016, 16:10
autor: Optoelektron
Fajny ptaszek, czyżby instalator budował? - kształtek miedzianych nie żałowałeś :klaszcze:.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 lis 2016, 11:45
autor: tonic21
Dokładnie kolega jest hydraulikiem i kształtki podarował w zacnej sprawie i polutował w całość ptaszka .Nawet żonie się podoba tylko jako wazonik do róży :lol:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 lis 2016, 14:35
autor: michal278
Jaka jest jego pojemność? Pytam się bo podobne cudo chciałem poczynić.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 lis 2016, 20:35
autor: tonic21
Pojemność 100ml

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 20 lis 2016, 14:40
autor: Lis098
No i pochwalę się swoją :)
Obrazek

:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 20 lis 2016, 22:04
autor: rozrywek
Tonic21 bardzo praktyczny, a zarazem prosty pomysł na stabilną podstawę:) jedynie zeszlifować luty, aby ich widać nie było, a miedź sama nabierze z czasem swoistego kolorytu i będzie elegancko.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 21 lis 2016, 11:05
autor: tonic21
Dzięki za uznanie ale pomysł nie do końca mój, podpatrzony z jakiegoś filmu z YouTube i lekko zmodyfikowany co do stabilności to fakt nie ma z nią problemu . Pojemność 100ml byłaby mniejsza bo z pośpiechu główna rurka jest 22 a powinna być 18 przez pomyłkę do pomiaru średnicy użyłem cukromierz :) .

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 21 lis 2016, 11:56
autor: rozrywek
Wiadomo, czym mniejsza pojemność tym pomiar dokładniejszy, ale nie przejmuj się tym zbytnio. Jest to drobnostka, mianowicie ja z papugi regularnie w trakcie procesu wylewam, i nie ma problemu. :ok:
A całkiem przypadkiem, jeśli masz papugę pod cukromierz, to zawsze możesz używać jako menzurki do sprawdzania Blg. Nie stłucze się przynajmniej :)
Także przypadkowo masz dwa w jednym. Same pozytywy :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 gru 2016, 12:01
autor: A@H@K
Mój nowy nabytek popełniony przez forumowego kolegę (wladka).
Obrazek

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 gru 2016, 17:38
autor: arbaletnik
Niektóre z tych przedmiotów można spokojnie ustawić na muzealnej ławie, obok dzieł ekspresjonistów, w sekcji sztuki nowoczesnej użytkowej. Ta papuga do nich należy :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 gru 2016, 17:52
autor: wladka
Wielkie dzięki Panowie :freak:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 13 gru 2016, 16:09
autor: michal278
No klasa sama w sobie..m

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 14 gru 2016, 19:34
autor: wladka
Miło, że ktoś docenia :D Jak by co, to chętnie pomogę w konfiguracji . :piwo:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 8 mar 2017, 11:58
autor: MalyJack
Tak przy okazji bezrobotnych wieczorów...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 8 mar 2017, 15:00
autor: Doody
MalyJack
Ładny lichtarz ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 8 mar 2017, 20:50
autor: arbaletnik
MalyJack ładna ta papuga.Jedno mnie interesuje , czy te kielichy dostałeś gdzieś gotowe, czy może sam wyoblałeś?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 8 mar 2017, 22:47
autor: MalyJack
Sam. Taki kielich do mszalnego bimbru. ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 10 mar 2017, 12:38
autor: masterpaw2
No to i ja się pochwalę swoim krzywodziobem :), zrobionym specjalnie pod "miedziany destylator do zbożówek" a'la radius.
Konstrukcja celowo jest bardzo prosta, by stylistycznie pasowała do reszty sprzętu.
Wykorzystałem :
- rurka fi 22, 20 cm
- redukcja mufowa 22x28
- kapa 22
- kolanko i trójnik fi 10
- rurka fi 10
papuga.jpg
PicsArt_03-10-11.47.04-1.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 10 mar 2017, 14:04
autor: MalyJack
Fajna i solidnie wykonana w wersji LUX!
:)
Masterpaw2, ze zdjęć wnioskuję, że masz ją na stałe przymocowaną. A co z przedgonem? No chyba, że jest to na głęboki wtyk, to sorki.
Zresztą pewnie już sprawdzona, hehe.
Pozdrawiam.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 10 mar 2017, 16:40
autor: sero
Pewnie za kolankiem przy trójniku się demontuje.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 10 mar 2017, 16:48
autor: masterpaw2
Gustuję we własnej psocie, ale nie koniecznie w przedgonach :( ;), papuga jest mocowana do reszty saksofonu za pomocą taśmy teflonowej.
Dlaczego właśnie zastosowałem trójnik, góra to odpowietrzenie, a bok trójnika do sprzętu.
Jednak będę musiał pomyśleć nad innym, demontowalnym rozwiązaniem, gdyż na teflononie jest mało stabilna.

Przedgon odbieram bez krzywodzioba ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 13 mar 2017, 16:55
autor: sargas
Posiadam takie cudo z miedzi zakupiłem bo sam zrobić nie potrafię. Bardzo fajna rzecz trzeba tylko pamiętać żeby co kilka użyć czyścić bo miedź zachodzi. Bardzo fajna sprawa do dzielenia destylatu o rożnych mocach.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 12 lis 2017, 15:59
autor: MalyJack
Dalsza część rozważań nad ptactwem do Abratka. Teraz z chłodnicą i zaworkiem. A do tego z możliwością odbioru do kielicha lub bezpośrednio w rurkę.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 13 lis 2017, 13:11
autor: masterpaw2
Noooo :klaszcze: bardzo fajna, oryginalna konstrukcja.
Zastanawia mnie, skąd wziąłeś takie kształtki miedziane?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 13 lis 2017, 13:46
autor: MalyJack
Sam robię kształtki.
8-)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 13 lis 2017, 14:13
autor: radius
Masz wyoblarkę, czy jakimś innym sposobem? Bardzo ładnie to wygląda :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 13 lis 2017, 14:23
autor: MalyJack
Tak, wyoblarką.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 4 sty 2018, 12:45
autor: MalyJack
Tu kolejna odsłona papugi dla "potomnych". Powiększona chłodnica z nyplami 1/2" oraz 1/8" do zaworka.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 4 sty 2018, 18:11
autor: Doody
Wygląda jak puzon :D Świetna robota :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 6 mar 2018, 22:30
autor: arekgryzlo.88
A jaki lut zastosować do papugi?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 7 mar 2018, 09:51
autor: rastro
wystarczy miękki bezołowiowy powinien być dostępny w sklepach dla hydraulików i marketach budowlanych. W markecie trzeba patrzeć co się bierze, bo zwykle mają oba rodzaje (z ołowiem i bez). Zwykle ten dobry ma napisane coś takiego Sn97Cu3.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 11 mar 2018, 19:29
autor: Ozzy
Wszystko pięknie ładnie powiem Wam szczerze, ale i tak papuga zakłamuje pomiary i wskazania, z uwagi na fakt, iż mieszają się no napływające frakcje ze starymi. Część odpływa, część się miesza, kurcze myślę po zakupie, ze to tylko bajer na chwilę, bo przecież nikt nie siedzi 4-5h cały czas i nie kontroluje tego co się dzieje. Od taki sobie bajer, który leży sobie w półce :). Może się mylę to mnie poprawcie :).

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 00:30
autor: wawaldek11
Oczywiście, że papuga pomiary pokazuje z pewną bezwładnością. Ale chyba wszystkie destylarnie z niej korzystają. Moc destylatu nie zmienia się skokowo. Bezwładność jest tym mniejsza, czym mniejsza jest pojemność papugi. Ja to uwzględniłem zamawiając szklaną papugę - średnica wewnętrzna 2 mm większa od średnicy spławika, wysokość pozwalająca na oderwanie się od dna przy mocy 97% lub trochę więcej uwzględniając ciepły destylat.
Przy rektyfikacji jest raczej zbędna, ale przy destylacji smakówek, zbożówek warto z niej korzystać.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 02:44
autor: masterpaw2
papuga zakłamuje pomiary i wskazania, z uwagi na fakt, iż mieszają się no napływające frakcje ze starymi. Część odpływa, część się miesza
Rozwiązanim jest zaworek w dole papugi.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 06:45
autor: radius
Zaworek przydaje się, jeśli papuga jest na stałe przymocowana do aparatu i na koniec trzeba ją opróżnić. Sam korzystam z papugi dosyć często i bezwładność pomiaru w zupełności mi nie przeszkadza. Przy destylacji owocówek i zbożówek i tak odbiera się destylat w pewnych widełkach, więc różnica dwóch, trzech procent we wskazaniach, praktycznie nie ma znaczenia.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 08:18
autor: kmarian
Ozzy pisze:... Od taki sobie bajer, który leży sobie w półce :). Może się mylę to mnie poprawcie :).
Mylisz się. To urządzenie nie powinno leżeć na półce, jak już masz, to używasz. Jak wszystko, posiada zalety i wady, akurat bezwładność to żadna wada. Koledzy, w powyższych postach wyjaśnili.
Ja jestem w trakcie montażu swojej papugi, zawsze mi jej brakowało.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 09:18
autor: Ozzy
A no widzicie to już pewnego rodzaju wskazówka informacja. Mam miedzianą papugę, nie jest ona w żaden sposób połączona z urządzeniem nie mniej jednak, będę musiał wykorzystać ją dzisiaj i zobaczę co i w temacie. Myślę, że miedź szybciej schłodzi także (odda), trochę ciepła destylatu więc będę testować dzisiaj ten sprzęcik. Czekam bo w tym tygodniu ma mi przyjść jeszcze bufor stabilizujący, ale to odmienny temat.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 12 mar 2018, 14:07
autor: MalyJack
Sama papuga nie schłodzi znacząco destylatu. Pokombinuj z mała chłodnicą do niej, jeśli zależy Ci na utzymaniu temperatury około 20 st. -optymalnej dla alkoholomierzy. Oczywiscie wszystko zależy od tego jakiego sprzętu używasz do psocenia, bo tu ważna temperatura na wyjściu.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 22 mar 2018, 22:16
autor: MalyJack
A, taka tam w nowej odsłonie...
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 23 mar 2018, 01:22
autor: masterpaw2
No to żeś się chłopie rozkręcił :klaszcze:, nie dość, że posiadłeś (nie wiem jak, nie te geny :D) sztukę płodzenia pięknych papużek, to w dodatku dusza artysty fotografa wychodzi na jaw, brawo Ty :ok:
Szkoda tylko, że ten blask jest tak nietrwały, kupa roboty i za parę dni :dupa:, cóś o tym wiem.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 23 mar 2018, 02:08
autor: wawaldek11
Zewnętrzny blask można utrwalić bezbarwnym lakierem ;)
A papużki śliczne...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 23 mar 2018, 03:37
autor: masterpaw2
No niby można lakier zapodać, ale to ju nie będzie czysta ruda, jeno z makijażem permanentnym :scratch:. A osobiście wolę naturkę :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 23 mar 2018, 10:01
autor: MalyJack
Lakier, to chyba tylko piecowo, a to już inna technologia niestety. Zwykły i tak bedzie się łuszczył. Ale po polerowaniu i nabłyszczaniu u mnie trzyma fason.
Dzięki za piękne słowa.
:oops:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 kwie 2018, 14:34
autor: Loganos69
Dokładnie mam tą samą, piękna robota nieźle się prezentuje wraz z kolumną :-) być może nawet ją od Ciebie kupiłem ;-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 7 kwie 2018, 11:10
autor: MalyJack
Moje są raczej niepowtarzalne, więc z pewnością kupiłeś ode mnie. :D
I bardzo sie cieszę, żeś zadowolony.
:klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 maja 2018, 02:45
autor: Licho
Mój nowy ptaszek ze szkła, i smoczka.
% w p.jpg
Papuga.jpg
Dołączona do piko CM
Piko CM.jpg
A to jako bonus z zabawy degustacyjnej. 30m, strzelanie z łuku refleksyjnego 32funty i to 2 raz w życiu!!! Na 30 metrów. :punk:
tarcza.jpg

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 maja 2018, 03:05
autor: masterpaw2
Licho by Cię wzięło :P, specjalnie piszesz o ptaszku i smoczku..........? Wiesz w jaką strunę puknąć ;) Osz Ty :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 16 maja 2018, 03:57
autor: Licho
Cóz...
Licho nie śpi...
z byle kim...
Można mieć kilka hobbów ( kolejne słowo wymyśliłam)... a w zapiątek, może sobie kupię kuszę? Albo mocniejszy łuczek? Kto wie :)
PS. Tu wolno mieć kuszę, wiatrówkę 1000J a nie wolno floberta 7,5J :D Prawie jak Polska. :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 14 cze 2018, 20:58
autor: MalyJack
A takie tam rozwinięcie papugi z chłodnicą... Dodalem rurkę na termometr - luźno. Tu akurat kapie kukurydzianka z kwaśnego zacieru. Temperatura destylatu na Abratku po chlodzeniu na 17 cm chlodnicy jest 34 st. C, alkoholomierz pokazuje 84.
Wg tabeli różnic, wlasciwa wartosc procentowa to 80.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 14 cze 2018, 21:15
autor: MalyJack
A, odbiór na poziomie 32ml/min.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 22 lut 2019, 21:39
autor: MalyJack
Dla potomnych...poszerzyłem podstawę dla większej stabilności i dodałem łącznik/rozłacznik do wężyka (dla tych co mają mniejsze fi. :lol: i nie kapią do mniejszego kielicha) no i inne jest łączenie samego papugowego
dziubaska (jest osadzany w wybijanym kielichowo otworze).

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 22 lut 2019, 22:00
autor: Doody
Pięknie Ci te papugi wychodzą. Myślę nawet, że to najładniejsze sprzęty tego typu jakie widziałem :ok: :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 22 lut 2019, 22:23
autor: Pablito
Samo piękno :respect: :klaszcze: :poklon;
Można w pokoju jako ozdobę postawić.

PS. Papuga nie zmienia koloru przy częstym użytkowaniu? :scratch:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 23 lut 2019, 12:41
autor: MalyJack
Doody, bom się zarumienił czytając.
:D
Pablito, miedź oczywiście zmienia z czasem kolor na ciemniejszy, ale przecież są środki do czyszczenia miedzi i wiele babcinych sposobów na utrzymanie blasku. Kwestia wyboru. Nawet proste zanurzenie na chwilę w dunder.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 14 kwie 2019, 10:55
autor: MalyJack
Zrezygnowałem, z wlutowywania portu na termometr, bo byly potem totalne kombinacje z polerowaniem wewnetrznej powierzchni dużego kielicha. Teraz jest prostą wsuwką. Małe, a cieszy... :D
Niby wszystko gra, a hejnał nie wyszedł. :scratch:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 09:35
autor: asolek
Witam ile ten instrument i czy jest możliwość kupna.
Pozdrawiam

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 15 kwie 2019, 10:49
autor: MalyJack
Z chłodniczką, tylko na zamówienia. Ten egzemplarz poszedł za 180. Ale zapraszam na private, bo tu temat konstrukcyjno-wizjonerski i nie ma co zaśmiecać.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 24 kwie 2019, 21:32
autor: MalyJack
Śliwka już była konkursowa, jabłko właśnie spróbowałem wydłubać, bo mnie Gacek namówił.
:mrgreen:
Dla potomnych...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 25 kwie 2019, 07:31
autor: .Gacek
Jabłuszko niczym z raju :klaszcze: Prawdziwa manufaktura :respect:
Właśnie taką papugę sobie wymarzyłem, chyba nawet przy cukrówce jej będę używać :hahaha:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 19 maja 2019, 22:21
autor: .Gacek
Niestety minęło już trochę czasu i nie mogę edytować powyższego posta...
Chciałem tylko dodać, że to takie małe dzieło sztuki... jest piękne i cieszy oko przy każdej destylacji, a znajomi uważają, że mogłaby być rzeźbą w każdym nowoczesnym i staroświeckim wnętrzu... Świadomie robię reklamę koledze @MalyJack gdyż taka papuga jest warta każdej wydanej na nią złotówki.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 20 maja 2019, 19:20
autor: audilhr
Czy ja mogę się dowiedzieć od kolegów czy po polerowaniu papugi jest czymś zabezpieczania przed ciemnieniem z góry dziękuję

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 20 maja 2019, 21:53
autor: MalyJack
Nie są niczym zabezpieczone. Robiłem testy różnych środków, ale nie są wieczne. Taki urok rudej. Dla wszystkiego dorzucam zawsze w paczkę watę do polerowania.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 21 maja 2019, 09:46
autor: Qrka
Ukłony za ta wspaniała robotę takiego cuda to aż szkoda używać , postawić i niech cieszy [HEAVY EXCLAMATION MARK SYMBOL]️


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 22 maja 2019, 09:01
autor: audilhr
Przepraszam że zapytam lutujemy z topnikiem czy bez

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 22 maja 2019, 10:13
autor: MalyJack
Pasta z cyną do lutowania miękkiego np. Bisan LB3 (ma atest higieniczny).

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 22 maja 2019, 10:16
autor: audilhr
Dziękuję śliczne pozdrawiam.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 29 maja 2019, 09:33
autor: mroczny_ptak
Od przeglądania galerii aparatów a i w większym stopniu przez tego posta, zamarzyło mi się posiadanie egzotycznego ptaszka. I tak jak poskładanie większości tego urządzenia nie byłoby dla mnie problemem to nie mam pojęcia w jaki sposób zrobić otwór w "kielichu" do którego zbierałaby się ciecz by przylutować wylot

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 29 maja 2019, 13:53
autor: MalyJack
Wiertłem o średnicy rurki wylotowej. Bo rozumiem, że chodzi o dziubek papugi?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 30 maja 2019, 11:33
autor: mroczny_ptak
Dokładnie o niego chodzi. Normalna, zwykła wiertarka da radę?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 30 maja 2019, 14:24
autor: MalyJack
Tak. I bez udaru.
:lol:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 30 maja 2019, 19:17
autor: wlonski
W którym miejscu powinienem zrobić odpowietrzenie papugi?
Bo planuje zrobić papugę połączona na stałe z chłodnica liebiga, całość była by przykręcana śrubunkiem do zaworu odbioru.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 31 maja 2019, 13:03
autor: MalyJack
Zobacz stronę 8 tego postu. Tam jest fajna fota ptaka masterpaw2 z odpowietrzeniem. Przeanalizuj tę konstrukcje pod kątem swoich potrzeb.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 31 maja 2019, 23:12
autor: arTii
@MalyJack - a czy możliwe było by żeby kielich (ten przy wylocie) miał jakiś gwint wewnętrzny - tak żeby na w niego wkręcić jakiś szklany kołpak? Czyli przykryć to takim ładnieszym trochę "słoikiem"

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 31 maja 2019, 23:16
autor: MalyJack
Ale mówisz o bańce szklanej nakładanej na kielich? Bo nie trzeba gwintu raczej...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 31 maja 2019, 23:44
autor: .Gacek
arTii pisze:@MalyJack - a czy możliwe było by żeby kielich (ten przy wylocie) miał jakiś gwint wewnętrzny - tak żeby na w niego wkręcić jakiś szklany kołpak? Czyli przykryć to takim ładnieszym trochę "słoikiem"
arTii wiele osób czyta to teraz a drugą ręką "patrzy" na papugę i zastanawia się o co Ci chodzi... jestem jedną z tych osób ☺ czy Ty chciałbyś mieć tak jakby wziernik na głowicy papugi???

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 1 cze 2019, 00:39
autor: wawaldek11
arTii pisze:@MalyJack - a czy możliwe było by żeby kielich (ten przy wylocie) miał jakiś gwint wewnętrzny - tak żeby na w niego wkręcić jakiś szklany kołpak? Czyli przykryć to takim ładnieszym trochę "słoikiem"
A gdzie i jak będziesz zakładał plombę? :mrgreen: Tak mi się skojarzyło ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 1 cze 2019, 08:34
autor: arTii
MalyJack pisze:Ale mówisz o bańce szklanej nakładanej na kielich? Bo nie trzeba gwintu raczej...
Tak o tym mówię. Ale jak to się będzie trzymało jeśli nie będzie jakoś umocowane?
wawaldek11 pisze:A gdzie i jak będziesz zakładał plombę? :mrgreen: Tak mi się skojarzyło ;)
O to już się nie martw :D coś się wymyśli.
.Gacek pisze:zastanawia się o co Ci chodzi...
Postaw sobie słoik na kielichu (tam gdzie masz wylot) i zobaczysz o co chodzi :D

Ja to określam tak: złoty pierścionek dopiero jak ma jakieś szkiełko jest ozdobą. W przeciwnym wypadku to obrączka/kajdanki ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 16:50
autor: MalyJack
Tak na szybko... Da się i to bez gwintu. Nakładana szklana kopuła w kielich, który może mieć ścianki wywinięte do góry o średnicy wewnętrznej samej kopuły.
Pozostaje tylko qwestia doboru kopuły, bo pasowałaby taka o średnicy 6-7cm. Jeszcze takiej nie znalazłem... Na Alliexpress jest tego sporo, ale wymiękłem przy poszukiwaniach.
Poza tym jest to dodatkowy szklany element i z założenia dość wysoki. Trochę się obawiam, że to będzie najsłabsze ogniwo papugi podatne na rozbicie.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 17:04
autor: .Gacek
Dodatkowo środek ciężkości będzie bardzo wysoko, mogłaby zajść potrzeba dodatkowego obciążenia dolnego kielicha - podstawy...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 17:18
autor: MalyJack
Gacek, słuszna uwaga.
:klaszcze:
Tylko ja byłbym bliżej takiemu rozwiązaniu, ale przy zamocowaniu dwupunktowo papugi do kolumny.
Przy stojącej, trzeba by mocno poszerzać podstawę.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 17:51
autor: arTii
Jeśli chodzi o samo szkło, to @kmarian już w Krośnie rozeznał częściowo temat i zrobią pod zamówienie :D
Wiadomo, że jeśli będzie to jedna sztuka, to będzie drogo, ale jeśli tak sobie wymyśliłem to trzeba się liczyć z kosztami.
Co do mocowania na wcisk - też by było... Wtedy nawet prościej zamówić taka przerośniętą próbówkę.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 18:02
autor: MalyJack

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 18:09
autor: MalyJack
Tak sobie myślę na szybko, skoro już temat idzie w tą stronę, to czy nie ciekawej byłoby z ciętej rury szklanej, a kopułkę mogę dooblić z miedzi.
Qźwa, może mnie trochę poniosło, bo sobie wyobraziłem taką jak w bazylice świętego Pitera w Rzymie, że już o Licheniu nie wspomnę...
:poklon;

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 18:36
autor: arTii
Noooo....... kierunek bardzo mi się zaczyna podobać.
To jeszcze jakieś nieduże paski miedziane pomiędzy kopułą a kielichem...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 19:02
autor: MalyJack
Pytanie, czy parujący urobek nie będzie mglił szkła ?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 19:14
autor: arTii
U mnie nie powinien - leci przez chłodnicę :) Ale to dopiero praktyka pokaże.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 20:40
autor: .Gacek
arTii a czy może jaki klęcznik do tego? :hahaha: wybacz nie mogłem się oprzeć☺

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 3 cze 2019, 21:10
autor: arTii
Spoko - ja nic nie poradzę na to że lubię ładne rzeczy.... :D
A przy moich dolegliwościach z dupą, to klęcznik jak najbardziej wskazany hihi.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 4 cze 2019, 08:22
autor: MalyJack
Szkicor koncepcyjno-ornitologiczny...
No teraz jak nic, świeczka w środek!
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 4 cze 2019, 12:39
autor: arTii
Świeczka, jak świeczka, ale jakieś LEDy by się przydały. Poza tym - ślicznie :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 15 cze 2019, 14:03
autor: arTii
@MalyJack - wyceniłeś już ile mnie to ptaszydło będzie kosztowało???

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 15 cze 2019, 14:23
autor: MalyJack
arTii, a liczyć z ledami i klęcznikiem?
:scratch:
Myślałem, że odpuściłeś temat.
Trochę czasu uciekło, a ja już w tę środę będę spakowany na urlop. Nie będzie mnie do 8 lipca.
A mam jeszcze parę zamówień na standardy i do wtorku chcę to ogarnąć.
Wyślę zatem jutro zapytanie o wycenę rury szklanej, tylko podaj wysokość jaka by Ci odpowiadała.
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 15 cze 2019, 15:57
autor: arTii
Rety nie wiem jaka wysokość :) taka żeby alkoholomierz mógł swobodnie pływać :)
Nie śpieszy mi się z tym jakoś super bardzo - jak najbardziej może być po urlopie.
Co do klęcznika to jednak chyba sobie odpuszczę :D Jakoś mi się to za bardzo by z kościołem kojarzyło, a ja bardziej piekielne usposobienie mam...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 23 cze 2019, 23:07
autor: MalyJack
A tak sobie pomyślałem, wrzucę fotę z pierwszej przymiarki (mimo, iż na urlopie)... Może coś, komuś zaświta, by lepszy był efekt końcowy.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 18:58
autor: MalyJack
No i od projektu do realizacji dla kolegi arTii (bez klęcznika).
;)
Jack Parrot Alchemy

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:16
autor: PierwszyWolnyLogin
A świeczka gdzie? :D

Ładna...

PWL

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:19
autor: .Gacek
Jacku piękne dzieło :poklon;
Czy ptaszor będzie mocowany do kolumny? Jeżeli tak to w jaki sposób?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:24
autor: MalyJack
Dzięki. Gacek, mocowaniem ma się już zająć arTii. Ale jak teraz na Nią patrzę, to mam wątpliwości czy będzie służyć do wspomagania destylacji...
:scratch:
:mrgreen:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:27
autor: .Gacek
Ciekawe jak z parowaniem... a zrobiłeś odpowietrznik na górze?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:31
autor: MalyJack
Nie robiłem, ale sygnalizowałem przed realizacją. Fakt świeczka będzie gasnąć.
:D
Wyjdzie w praniu. Jest miejsce wyznaczone na czubku na ewentualny otworek.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 19:48
autor: .Gacek
Od góry to aż się prosi o jakiegoś ciepłego LED-a ☺

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 21:57
autor: arTii
Wiedziałem, że sami zazdrośnicy będą się odzywać ;) Bo ja mam (prawie już mam) a Wy nie :-P
MalyJack pisze:No i od projektu do realizacji dla kolegi arTii
Szkoda że tylko jedna "łapkę" mogę dać.... Bo bym kliknął z 10x

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 23:18
autor: .Gacek
arTii pisze:Wiedziałem, że sami zazdrośnicy będą się odzywać ;)
Dobry z Ciebie koleś!!! Lubię takich ludzi ☺

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 23:27
autor: MalyJack
Można by powiedzieć, że już jesteście z jednego klubu.
Łubudubu, łubudubu!
:ok:
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 12 lip 2019, 23:34
autor: .Gacek
No w sumie tak... ☺ obydwoje mamy sprzęty z tej samej stajni... choć wydaje mi się , że ja jestem bardziej potstillowym łepkiem :hahaha: najważniejsze aby dobrze służyło!

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 18 lip 2019, 15:12
autor: arTii
No cóż. Wypada mi się tylko pochwalić :) Mam i ja :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 18 lip 2019, 17:53
autor: .Gacek
Witaj w klubie :ok:
Zapomniałeś ubrać rękawiczek! :hahaha:
Taki to już urok miedzi ☺

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lip 2019, 09:51
autor: kmarian
Zazdrość mnie zżera. Muszę i ja do klubu ornitologów ... :scratch:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 24 sie 2019, 07:37
autor: Mrzon
Czy można dostać informację jaka cena owego ptaszyska oraz jak wygląda czas realizacji zamówienia +-. Wygląda cudnie.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 1 sty 2020, 19:49
autor: MalyJack
Zrobiłem jedną na WOŚP.
:punk:
Link do aukcji:
https://t.allegro.pl/oferta/8747463388? ... s=oScfo82h

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 5 sty 2020, 23:58
autor: MalyJack
Jest już ponad 200 zeta za Ptaszora!!!
Zajebiście!
:punk: :punk: :punk:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 19:37
autor: lesgo58
Kurde - przegrałem... :cry: O kilka sekund...
Gratuluję zwycięscy - i zazdroszczę. :poklon;

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 19:43
autor: MalyJack
316 Zeta!!!
Zajefajniście!
Dzieki wszystkim za pomoc i udział!

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 19:48
autor: sq8wga
Już wpłaciłem.
Pozdrawiam wszystkich licytujących!

Wysłane z telefonu

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 20:53
autor: MalyJack
:punk: sq8wga już wysłałem.
Gratulacje!!!!
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 20:56
autor: Góral bagienny
A to z Tobą przegrałem :bardzo_zly: Żart :poklon; Gratuluje ja już mam taką samą ale bez serduszka :(

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 11 sty 2020, 21:02
autor: .Gacek
sq8wga gratuluję i bardzo się cieszę, że hajs idzie na tak słuszny cel... (ramka od sq3kkr)

MalyJack szacun :respect:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: niedziela, 12 sty 2020, 05:46
autor: radius
BASTA. Czyszczę i zamykam temat :bardzo_zly:

Re: Spawy w Papudze

: wtorek, 14 sty 2020, 20:25
autor: sq8wga
Właśnie dotarła do mnie papuga WOŚP od @MalyJack - jeszcze raz bardzo dziękuję! W rzeczywistości jest dużo ładniejsza niż na zdjęciach. Żona już znalazła dla niej miejsce :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wysłane z telefonu

Re: Spawy w Papudze

: wtorek, 14 sty 2020, 23:25
autor: .Gacek
Grzesiu nic się nie martw... Temat zapewne zostanie wkrótce odblokowany, a Twój post będzie przeniesiony bo tutaj "zginie".
@radius celowo go zablokował aby ostudzić temperament forumowiczów :ok:
Fajnie, że nas przebiłeś i wsparłeś akcję!

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 15 sty 2020, 07:08
autor: radius
.Gacek pisze:Temat zapewne zostanie wkrótce odblokowany, a Twój post będzie przeniesiony bo tutaj "zginie".
I stało się, według słowa Twego... 8-)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 23 sty 2020, 09:06
autor: MalyJack
Ciekawy kombajn Papugowy...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 23 sty 2020, 16:18
autor: .Gacek
Jacku zwróć uwagę jak jest rozwiązany odbiór z papugi. Dwa dolne odbiory na poszczególne frakcje zamykane są zaworkiem, dopiero wtedy gdy zaworki są zamknięte i zwiększa się "jeziorko" to podnosi się stan destylatu i już bez zaworka idzie odbiór do naczynia głównego.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 23 sty 2020, 16:24
autor: MalyJack
Tak, tak, już analizowałem dogłębnie fotę.
Bardzo fajne i praktyczne rozwiązanie. System trójdrożny z dwoma odcięciami.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 26 mar 2020, 20:25
autor: marcingrzesik
Gadająca papuga Obrazek
https://youtu.be/EpVAyOi3kTY

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 8 gru 2020, 11:26
autor: MalyJack
Do rozwinięcia... Bezdziobowa, wpuszczana w butle. Ograniczeniem jest tu niestety średnica wejścia szyjki. Ale do wąskich alkoholomierzy czemu nie? A może wystarczy powiększyć talerzyk... i do większego wazonu?
:scratch:
Pomysł, gdzieś tam mi mignął na forum radzieckich sąsiadów...
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 8 gru 2020, 13:10
autor: radius
A przelew z talerzyka do butelki to tymi dziurkami po ściance :scratch:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 8 gru 2020, 13:11
autor: MalyJack
Otwory przy głównej rurce w talerzyku... Dokładnie tak. Teraz, jak tak patrze, to chyba z uwagi na rurkę doprowadzającą, to przy niej bym wywiercił w talerzu ze dwa większe otworki. Bo i tak ona musi "wleźć" do szyjki.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 8 gru 2020, 14:36
autor: Kòpôcz
Rosjanie lubią słoiki, stąd u nich nierzadko takie rozwiązanie widać. Robiłem pod rząd kilka stągiewek, chciałem i takiej spróbować, ale uznałem, że łatwiej i uniwersalnej zrobić krótki dziób, z którego wężykiem można spuszczać "pod nogi".

Re: RE: Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 gru 2020, 11:11
autor: Carl
MalyJack pisze:z uwagi na rurkę doprowadzającą, to przy niej bym wywiercił w talerzu ze dwa większe otworki.
Nawet nie trzeba wiercić. Wystarczy wykonać jeden otwór o nieco większej średnicy od średnicy zewnętrznej rurki doprowadzającej destylat!

Pomysł ciekawy i ma tą przewagę nad wersją z dziobem, że taki model się nie wywróci (no chyba, że z damą, "słoikiem" zwaną Obrazek).



Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 gru 2020, 11:17
autor: MalyJack
Ja bym, jednak dał drugi otwór dla powietrza... Ale to praktyka pokaże.
:lol:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 gru 2020, 11:42
autor: .Gacek
Wyrwałeś mi to z ust... :mrgreen:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 22 gru 2020, 23:40
autor: MalyJack
I do butli, i na słoik...
:ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 23 gru 2020, 01:03
autor: Carl
Mistrzu
zapytam tylko o to wycięcie na górnej krawędzi w butelkowej wersji - jaką jest jego rola?

Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 23 gru 2020, 07:37
autor: MalyJack
Oj, pojechałeś z tym Mistrzem...
:lol:
Na moje oko, to tylko "dziubek" ułatwiający opróżnianie po... zbyteczny raczej, bo obniżający menisk.
Poza tym wydaje mi się, że rurka wpływu jest tu wewnątrz głównej rury.
Znalazłem te mistrzowskie fotki na Alliexpresie...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 23 gru 2020, 18:17
autor: rozrywek
Nie ma znaczenia konstrukcja. Ma znaczenie działanie i cel.
Skupiacie się na odświeżaniu termometrów co ileśtam. A nikt nie myśli o odświeżaniu papugi.
I tu podstawowy błąd.
Pomiar musi być realny. Tu i teraz. A nie skumulowany w papużce.
Ja wylewam regularnie urobek aby posiadać dokładne dane. Dobrze kalibrowany miernik. I nawet ten gorszy. Warto mieć parę innych w celu weryfikacji.

Obecnie pracuję nad papużką dostosowaną do konkretnych w miarę uniweresalnych dostępnych średnic.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 23 gru 2020, 20:35
autor: MalyJack
Czyli jednak konstrukcja ma znaczenie, skoro pracujesz nad nowym modelem? :lol:
(bez złośliwości oczywiście)
Fotki wrzucam tylko po to, by dać natchnienie/kierunek innym. Może ulepszą już istniejące konstrukcje.
Papugi to przecież tylko dodatek do wygody. Może nawet niepotrzebny, bo przecież można opierać się na temperaturze płynu w kotle. Przemyśle i pobadam temat międzyoperacyjnego opróżniania, boś mnie zaciekawił. Wydawało mi się, że destylat jednak się miesza sam na tyle by mieć bieżący podgląd. Dwa milimetry luzu pomiędzy ściankami alkoholomierza, a rurką glowną wydawało mi się wystarczające do mieszania. Mam zaworek przy ptaszorze, ale używam go tylko na końcu, już po temacie. Spróbuję przy następnej partii, czy wynik pomiaru przed opróżnieniem, będzie inny po ponownym napełnieniu?
Ale co by nie badać, każda konstrukcja pewnie działa.

Re: RE: Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 24 gru 2020, 00:25
autor: Carl
MalyJack pisze:Oj, pojechałeś z tym Mistrzem...
Obrazek
...
Znalazłem te mistrzowskie fotki na Alliexpresie...
No tak... pojechałem Obrazek
A już myślałem, że zacząłeś ptaszyska w stali dłubać Obrazek



Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 24 gru 2020, 09:19
autor: rozrywek
Opróżniam regularnie.
Powiedzmy że co 10-15 minut.
Dla mnie jest odwrotnie niż u ciebie. Organoleptyka i papuga. A termometry są narzędziem pomocniczym.
Tylko że my pracujemy na innych sprzętach i mamy inne wytyczne.
Teoretycznie i praktycznie dałbym radę przeprowadzić proces i bez papugi. Nos i język. To są podstawowe narzędzia. Jak również logika i tempo odbioru są wskaźnikami. Poza tym mam mały trick. Bardzo długi wężyk odbioru. I w nim widać zmiany.
Mimo tego narzędzie jest bardzo przydatne i powinno być w wyposażeniu podstawowym.
Ps: mały dżaku nie obraziłem się bo niby za co? Jest git.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 20:22
autor: MalyJack
A tak, dla potomnych. Ze szklanym okiem, antyowocówkowym. Na fi 28 z łączeniem na triclampa.
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 20:50
autor: rastro
No... ruda ślicznotka...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 20:53
autor: MASaKrA_Domingo
Powiem Ci, @MałyJack, że mam papugę od Ciebie. Nie używam jej, bo mi ją żona zakosiła i postawiła na półce.
Tak jej się spodobało to Twoje "a co to jest?", że obecnie stoi na regale pomiędzy książkami, pamiątkami z wakacji i prezentuje się.
Oczywiście pół żartem to piszę, ale i pół serio.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 22:17
autor: .Gacek
A mnie bardzo ciekawi dlaczego przed półkami jest zasyp ze sprężynek :scratch:

Ptaszor oczywiście prima sort :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 22:28
autor: Erazer
MalyJack pisze:A tak, dla potomnych. Ze szklanym okiem, antyowocówkowym. Na fi 28 z łączeniem na triclampa.
:D
Śliczna kolumna, sam wykonałeś?

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 9 lut 2021, 22:31
autor: MalyJack
Kolumn nie robię.
Ja tylko biżuterię destylacyjną...
:lol:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 17 lut 2021, 08:34
autor: Woda
Jaka najwęższa rurka do papugi przy dostępnych alkoholomierzach ? Jest jakiś spławik do rurki fi 18 a może 15 ??

M

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 17 lut 2021, 09:17
autor: radius
Pewnie, że jest - https://allegro.pl/oferta/alkoholomierz ... 9305480041
Co do jakości, to taki sobie ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 17 lut 2021, 09:29
autor: michal278
Woda. Zapytaj w Gomarze.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 17 lut 2021, 10:56
autor: wingrul
radius pisze:Pewnie, że jest - https://allegro.pl/oferta/alkoholomierz ... 9305480041
Co do jakości, to taki sobie ;)
Witam
Po czym rozpoznać jakość?
Mam 20cm rurki 15mm mogło by dać radę A i szybciej by reagował na zmiany %

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 17 lut 2021, 11:08
autor: jakis1234
Mam taki alkoholomierz, był razem z papugą.
Mierzy poprawnie, rzecz w tym, że ma bardzo zagęszczoną podziałkę, więc nie da się odczytać danych z dużą dokładnością, ale do wstępnej oceny wystarczy.
Jak chcę sprawdzić dokładnie, to przelewam do menzurki i biorę duży alkoholomierz.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 20:26
autor: michal278
Ja mogę polecić Gomar. Bo te z allegro to bywa loteria.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 22:08
autor: MalyJack
Chiński potrójny zestaw z termometrem ma średnicę 15,5 mm. Ma dość dużą skalę.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 22:19
autor: Góral bagienny
MalyJack pisze:Chiński potrójny zestaw z termometrem ma średnicę 15,5 mm. Ma dość dużą skalę.
Masz je jeszcze w sprzedaży bo się 2 stłukły :angry:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 22:40
autor: MalyJack
Daj namiary na priwa które, to coś znajdę.
Biłeś nimi żonę?
:scratch:
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 22:44
autor: Góral bagienny
Żony nie biłem :bardzo_zly: :D
Jeden chyba kuna zbiła bo przewróciła całą papugę :scratch:
Drugi ja bo zaplatałem się w kable od kompa :D
Odezwę się :poklon; :ok:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 19 lut 2021, 23:21
autor: MalyJack
Gwarancja nie obejmuje żony, ale w tym skrajnym przypadku kunę tak.
:D
Daj znać które? Coś tam jeszcze mam na podmianę.
:lol:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 2 mar 2021, 09:08
autor: MalyJack
Tak dla potomnych. Papuga ze szklanym antyowocówkowym okiem.
Średnica szkiełka z borokrzemu 4,2 cm, długość 20 cm. Powiększona dla stabilności podstawa do 10,5 cm.
Wysokość całkowita 42,5 cm.
:D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 2 mar 2021, 09:48
autor: czytam
A przed czym to oko ma zabezpieczać? Z nazwy wynika, że chyba przed muszkami. Ale czy one rzeczywiście lezą do stężonego alkoholu? Jeżeli tak, to przecież mogą też się upijać tym co wlatuje i wylatuje z papugi. Tam takich zabezpieczeń nie ma.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 2 mar 2021, 12:20
autor: MalyJack
Uwaga konstruktywna i cenna.
:lol:
Ten projekt, tylko realizacja wychodząca na przeciw zgłaszanym propozycjom. I trochę fantazji...
:D
Mnie osobiście wkurzają przy nastawach owocowych. Zawsze gdzieś tam się uleje, kapnie... i nie wiadomo skąd, a się pojawiają. A czy w pełni chroni przed owocówkami przy owocówkach? Łączenie chłodnicy z papugą wężykiem, plus wsadzona w kielich wata.
Odbiór też wężykiem. Pozostała sprawa zamknięcia głównego kielicha to i szklane oczko poszło...
Ot i tyle...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 11:35
autor: Balibar
Cześć. Co powiecie o tym wynalazku? Sprawdza się potrzebuje do aabratka do destylacji prostych. https://allegro.pl/oferta/miedziana-pap ... 0581616442

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 11:49
autor: radius
Taką papugę mogę ci zrobić za połowę tej ceny :)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 12:56
autor: MalyJack
Radiusie, tylko proponuję jeszcze ze 30 cm więcej tej chłodniczki...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 13:14
autor: użytkownik usunięty
Serwus
To fakt. Nie wiadomo czy tej długości chłodniczka, poradzi sobie z destylatem o temperaturze ok. 55*C i schłodzi go w granice 20 kresek. Poza tym, wszyscy wiemy, że @radius, potrafi w miedzi tworzyć ale czy potrzebą chwili jest oznajmianie wszem i wobec, że ktoś zrobi to taniej? Uważam, że od takich spraw, powinien być kanał prywatny.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 16:47
autor: jakis1234
Dodatkowe podłączenia wody do papugi, dodatkowa zabawa, zużycie wody i możliwość jej wycieków i po co?
Sonda termometru w papudze i kalkulator przeliczający moc w zależności od temperatury wystarczają.
I też mam wrażenie, że taka chłodniczka nie poradzi sobie ze schłodzeniem do 20 stopni.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 17:02
autor: rastro
E tam dodatkowa woda... papuga na zasilaniu którejś z chłodnic i będzie git... tylko że robi się bałagan z wężykami.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 18:05
autor: Balibar
No tak kombinuje że chłodnica będzie na pewno spięta szeregowo z chłodnicą w głowicy. Chyba będzie lutowanie co prawda trzeba kupić więcej gratów ale zostaną na inne projekty.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 19:51
autor: MalyJack
Jak chcesz sam zrobić, to idź w tym kierunku... Rurka do chłodnicy dodatkowo "pokarbowana".

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: poniedziałek, 4 paź 2021, 23:24
autor: jakis1234
E tam dodatkowa woda... papuga na zasilaniu którejś z chłodnic i będzie git.
Rastro, fizyki nie oszukasz. Im więcej cieczy chcesz schłodzić, tym więcej chłodziwa musisz użyć.
Albo szybszy przepływ wody, albo słabsze chłodzenie. Ciepło oddane musi się równać ciepłu pobranemu ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: wtorek, 5 paź 2021, 08:53
autor: rastro
Prawda, ale to będzie minimalnie szybszy przepływ... najwięcej energii trzeba odebrać w procesie przemiany fazowej - czyli przy skraplaniu.. taki schłodzenie destylatu pewnie zmieści się z nawiązką w marginesie jaki pewnie większość ma na swoich skraplaczach, chociażby ze względu na wahania napięcia w sieci energetycznej.

Ja czasem lecę na granicy możliwości skraplacza i wtedy największym problemem jest właśnie niestabilne napięcie w sieci - szczególnie jak jest lato i lekkie zachmurzenie... jak słońce wygląda z za chmurki na pięć minut napięcie potrafi skoczyć z 10V.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 6 paź 2021, 22:20
autor: Balibar
Coś wyrzeźbiłem w swoim garażu. Jak radził kolega rurkę w chłodnicy pokarbowałem. Nie jest to miss piękności ale jak to mówią jak na wieś to będzie, lutowałem pierwszy raz. W tym klocku obsadzę papuge.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 paź 2021, 10:26
autor: MalyJack
Chłodniczkę możesz podwiesić pod kątem...

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: sobota, 9 paź 2021, 15:10
autor: Balibar
Tak zrobię jakieś mocowanie do kega na obejmie do rur.
A tak wygląda już papuga w klocku

Re: RE: Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 2 lut 2022, 10:44
autor: Carl
Balibar pisze:Coś wyrzeźbiłem w swoim garażu.
Kolego, pytanie mam jakie wymiary i jak się sprawuje ta chłodniczka?



Wystukane z Tapatalka

Re: RE: Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 2 lut 2022, 13:20
autor: Balibar
Carl pisze: Kolego, pytanie mam jakie wymiary i jak się sprawuje ta chłodniczka?



Wystukane z Tapatalka
Długość 52 cm, rura zewnętrzna 28mm a w środku 10 mm dodatkowo pokarbowana. Do schłodzenia destylatu z aabratka super się sprawdza.

Dodam zdjecie jak mam zmontowane

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 2 lut 2022, 15:11
autor: Carl
Super!
Napisz jeszcze proszę czy te 52 cm, to długość całości czy płaszcza z wodą?
Jaką temperaturę ma alko w papudze?
Wodę masz podłączoną szeregowo z głowicą czy oddzielny obwód? Jeśli szeregowo, to jaką utrzymujesz na wyjściu z głowicy?

Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 lut 2022, 11:27
autor: Balibar
52 cm to długość płaszcza wodnego.
Woda idzie szeregowo najpierw chłodnica destylatu potem główna utrzymuje jakieś 55-60°C na wyjściu z aabratka.
Temperatury w papudze nie mierzyłem ale destylat jest zimny.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 lut 2022, 11:35
autor: Carl
Dziękuję za informacje.
Szkoda, że nie mierzyłeś nigdy temp. destylatu, ponieważ idealnie byłoby tak dobrać wymiary chłodnicy by miał on ok. 20*C

Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 lut 2022, 12:33
autor: Mrooq
Woda ma różna temperaturę, w zimie inna w lato inna plus szybkość przepływu przez chłodnicę. Niby niewielkie różnice, ale jeżeli chciałbyś idealnie to byś musiał chyba puzon zrobić i regulować.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 lut 2022, 13:02
autor: Carl
To oczywiste, a poza tym dochodzi jeszcze różna wydajność szeregowo połączonego skraplacza i różna moc grzania, czyli wymagany różny przepływ wody. Dlatego napisałem około

Wystukane z Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 3 lut 2022, 20:41
autor: Balibar
Miałem alkoholomierz z termometrem i było na nim jakieś 19-22°C wiec pomiar zbliżony. Ale jak leci zimne to nie gorące jak prosto z chłodnicy aabratka.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 14:08
autor: Krychu35
Szybkie pytanko :help:
Robi ktoś papugę z KO? :scratch:
Ewentualnie poda jakiś link do zakupu takowego ptaszora.
Alledrogo i Olx przeglądnięte ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 14:18
autor: rastro
Tutaj nie wiem czy ktoś robi, ale na znanym portalu aukcyjnym na hasło papuga wyskakuje tego na pęczki - do wyboru do koloru.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 14:48
autor: jakis1234
Krychu35 pisze:Alledrogo i Olx przeglądnięte ;)
Poważnie?
https://allegro.pl/listing?string=papuga%20destylacja

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 15:51
autor: rastro
No wiesz co tak na tacy ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 17:11
autor: Krychu35
jakis1234 pisze: Poważnie?
A gdzie napisałem ,że nic nie znalazłem lub nie ma :scratch: :hahaha:
Po prostu zadałem pytanko tutaj, bo lepiej wesprzeć swoich i mieć pewność co do wyrobu 8-) ,
niż kupić jakiś badziew i odsyłać go po czasie. :odlot: :lol:

A może takie postępowanie dotyczy tylko destylatorów? :problem: ;)

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: środa, 9 mar 2022, 17:15
autor: jakis1234
To trzeba było napisać o co chodzi.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: czwartek, 5 maja 2022, 23:27
autor: MalyJack
Takie tam rozwinięcie... dla potomnych. :D

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 maja 2022, 07:37
autor: michal278
To zgrzewane tigiem bo nie widać cyny?

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 maja 2022, 09:31
autor: Doody
Małe dzieło sztuki :ok: :klaszcze:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 maja 2022, 10:50
autor: MalyJack
Nie tigiem. To zwykły lut cynowy.

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 maja 2022, 11:36
autor: użytkownik usunięty
Biżuteria destylacyjna :respect:

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

: piątek, 6 maja 2022, 12:24
autor: rozrywek
MalyJack pisze:Takie tam rozwinięcie... dla potomnych. :D
Mały Jack, jesteś Artystą, przez ogromne A.
Śliczne cudeńko.