Strona 1 z 1

Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 12:47
autor: Slodziaksos
Za namową Herbaty666 kupiłem ze szwedzkiego sklepu drożdże black label turbo.
Pakowane w torby po 1kg . Sporo tańsze jak w Pl.
Rozrobiłem 46 kg cukru w gorącej wodzie z kwaskiem cytrynowym i podgrzewałem to przez około 30 minut w temperaturze 90 stopni.
Potem poszło to do beczki i zostało uzupełnione wodą do około 160 litrów objętości.
Wod lałem kranówę przez psikawkę ogrodniczą tak aby maksymalnie się rozpylała.
Potem wiertarką z dużym mieszadłem do betonu jeszcze z 20-30 minut wpychałem powietrze do wody.
Jak płyn miał 29 stopni wsypałem pół paczki drożdży i spokojnie wymieszałem.
Po około 24 godzinach nastaw ruszył dość intensywnie.
Po następnych 12 szedł już pełną mocą. (chyba)
Piany było bardzo mało . Może z 1 cm.
Beczka stałe w pomieszczeniu o temperaturze 19 stopni. Początkowo temperatura cukrówki spadła do 24 stopni ,ale potem stopniowo podniosła sie do 27.7 i to był max jaki osiągnęła.
Pod koniec procesu owinąłem beczkę karimatą.
Beczka pracowała nie zamknięta.
Pierwsze 48 godzin był czuć dość intensywnie drożdże. Potem zapach przeszedł w tani szampan .
gdy nastaw zbliżał się do około 5 blg dodałem cukru 8kg rozmieszanego w 5 litrach wody.
Pracowało sobie spokojnie do kolejnych 5 blg. I znowu dodałem cukru. Dodałem 6 kg rozpuszczone w 2 litrach wody. Praca ustała wczoraj. Czyli po 11 dniach od wstawienia. Stanęło na -4 blg
Bez klarowania poszło na kolumnę.
kolumna :) http://alkohole-domowe.com/forum/post13 ... c4#p134387
Odebrałem około 400 ml przedgonów.
Potem poszło serce do bańki.Prawie 7 litrów. Które po ostygnięciu pokazało ponad 96%
I na koniec zlałem resztki z kolumny, głowicy i bufora około 4.5 litra. Miały około 35% alkoholu w sobie. Te resztki poszły do następnego wsadu.


60 kg cukru w nastawie około 170-175 litrów.
Wyszło według mnie bardzo dobrze. Dodam jeszcze że był to mój pierwszy raz :)

Obrazek

Obrazek

https://youtu.be/vfkiwJD6_DY
https://youtu.be/yZSy9nDetnA
https://youtu.be/4PXWR-kmjk8
https://youtu.be/KMnimWQE3UQ

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 14:41
autor: Wald
Slodziaksos pisze:Za namową Herbaty666 kupiłem drożdże
Odebrałem około 400 ml przedgonów.
serce Prawie 7 litrów.
resztki z kolumny, głowicy i bufora około 4.5 litra.
60 kg cukru
Wyszło według mnie bardzo dobrze.
Bardzo źle. ;/ Nawet nie 1/4 normalniej wydajności.
Fermentacja z wynikiem -4 Blg jest w porządku.
Ponad 20 litrów spirytusu poszło "do nieba", albo w kanał.
Z czego tu być zadowolonym.
Jak dla mnie tragedia.

Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 14:54
autor: herbata666
Ponad 7l z 46l nastawu plus przedgon i pogon, myśle że nie jest najgorzej.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Ps.
Jednak stężenie nastawu troszkę za duże, proponował bym max 60kg na beczkę 220l.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 15:20
autor: radius
herbata666 pisze:Ponad 7l z 46l nastawu plus przedgon i pogon, myśle że nie jest najgorzej.
A doczytałeś to:
Slodziaksos pisze:gdy nastaw zbliżał się do około 5 blg dodałem cukru 8kg rozmieszanego w 5 litrach wody. Pracowało sobie spokojnie do kolejnych 5 blg. I znowu dodałem cukru. Dodałem 6 kg rozpuszczone w 2 litrach wody.
:mrgreen:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 15:42
autor: Slodziaksos
Wald pisze:
Slodziaksos pisze:Za namową Herbaty666 kupiłem drożdże
Odebrałem około 400 ml przedgonów.
serce Prawie 7 litrów.
resztki z kolumny, głowicy i bufora około 4.5 litra.
60 kg cukru
Wyszło według mnie bardzo dobrze.
Bardzo źle. ;/ Nawet nie 1/4 normalniej wydajności.
Fermentacja z wynikiem -4 Blg jest w porządku.
Ponad 20 litrów spirytusu poszło "do nieba", albo w kanał.
Z czego tu być zadowolonym.
Jak dla mnie tragedia.
Źle to opisalem.
7 litrów bylo z pierwszych 46 litrów wsadu.
Teraz już mogę napisać że z drugiego wsadu wzbogaconego pogonem z pierwszego wyszlo 7,5 l plus 4,5 pogonów.
Zakladam że bedzie okolo 30+ litrów spirytusu ostatecznie

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 15:44
autor: herbata666
Ja nie bawię się osobiście w takie zabiegi, na dzielenie cukru na partie, najprościej mówiąc daję tak aby BLG nie przekraczało 25, zawsze schodzi do -4 (drożdże tylko Black Label Turbo prywatny import Szwecja).

PS.
Podziękowania dla drgranatt, bo On mnie kiedyś tymi grzybkami zaraził.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 16:12
autor: przemu87
Kolego Slodziaksos, przeciętnie z 1 kg cukru wychodzi 0,5 litra spirytusu, więc się zastanów czy z twoją wydajnością jest wszystko ok. Ja z 60 kilo cukru miałbym ok 30 litrów spirytusu.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 16:25
autor: herbata666
Teraz policzyłem, to wyszło 400ml przedgonu plus 7000ml serca plus 1600ml pogonu (4,5l 35%) daje nam razem 9000ml całego gonu z 46L nastawu. To woltaż musiał być bardzo duży coś ponad 19% (aż ciężko uwierzyć), to z beczki 175l/60kg cukru na 4 wsady powinno być około 35l całości urobku. Zobaczymy ile opisze autor :D.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 17:23
autor: herbata666
Slodziaksos pisze: Teraz już mogę napisać że z drugiego wsadu wzbogaconego pogonem z pierwszego wyszlo 7,5 l plus 4,5 pogonów.
Zakladam że bedzie okolo 30+ litrów spirytusu ostatecznie
Zapomniałeś dodać ile procent ma te 4,5l pogon.



Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 19:15
autor: radius
Pobawmy się trochę w matematyków :D
Kolega Slodziaksos zrobił nastaw w sumie z 60 kg cukru. Całkowita ilość nastawu to 160 + 9,8 + 5,6 = 175,4 litra, więc blg nastawu wynosiło ok. 34
W 46 litrach nastawu było więc 15,6 kg cukru, z którego powinien oddestylować ok. 8,5 litra czystego etanolu więc jego wynik, 400 ml przedgonów + 7 litrów serca + 4,5 litra "resztek" o niewiadomej mocy, to rzeczywiście przyzwoity wynik :ok:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 gru 2015, 20:59
autor: przemu87
Z pierwszego postu wynikałoby że z 60 kilo cukru miał te 7 litrów. Po następnym trochę sie wyjaśniło więc zwracam szacunek koledze :piwo:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 8 gru 2015, 18:09
autor: Slodziaksos
Podsumowanie.

Były cztery kegi z nastawu.
Wszystkie przepuszczone na chwile obecnà na raz.
Wydajność
Wyszło 30litròw towaru o mocy min. 96% +. (mierzone w 20 stopniach)
Ponadto zostalo mi 10l pogonów o mocy okolo 45% ( piszę okolo gdyż temperatura pomiaru byla zła)
I zostalo mi 5,5 litra nastawu. (Nie weszlo przez wcześniejsze dodawanie do nastawu pogonów)
Przepuszcze jutro z dodatkiem wody.
Przedgonów bylo w sumie okolo półtorej litra.
Myślę że to bardzo dobre wyniki :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 18 gru 2015, 11:01
autor: Slodziaksos
Kolejna beczka już kończy pracę. Wczoraj pokazywało minus 2 blg.
Tym razem mniejsza porcja cukru gdyż sie przeliczyłem z miejscem.
Temperatura startu nastawu 29 stopni. Drożdze dużo szybciej wystartowały i pracowały wyraźniej energicznie.
Temperatura podnosiła się chwilami do 35 stopni. Musiałem chłodzić mrożonymi butelkami. W sumie chłodziłem dwa dni bo temperatura szła w górę.
Nastaw 44 kg cukru. Gdy spadło do 5 blg wzbogacony kolejnymi 12-cioma kg cukru rozrobionymi w 10 litrach wody.
Tym razem część cukru ni przeszła inwersji i zapach nastawu dużo wyraźniej jechał drożdzami. Beczka stoi w małym pomieszczeniu i trzeba było wietrzyć. Poprzednim razem wszystek cukier przeszedł inwersję i nie było tego produktu ubocznego.
Do inwersji używam elektrycznego garka z lidla. Ma pojemność prawie 30 litrów. Wbudowany termostat i czasówkę. Daje okolo 12-13 litrów wody. Do tego 16 kg cukru i torebkę kwasku cytrynowego. Podgrzewam do okolo 90 stopni i trzymam tak okolo 30 minut. Potem do beki i uzupełniam zimną wodą z kranu. Potem reszta procedury.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 2 mar 2016, 21:35
autor: Lowelas2806
Ogólnie to nie jest źle, ale po co dzielić cukier? Nie lepiej byłoby wsypać cukier do większej beczki i tyle w temacie.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 3 mar 2016, 16:56
autor: Kamal
Żeby drożdże miały lżej. I nie staneły. ;)
K.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 12:31
autor: Slodziaksos
Historii ciąg dalszy .
W poniedziałek nastawiłem 55 kg białego w beczce. Wody dałem do około 175-180 litrów. Wodę daje z procesy z chłodnicy. Wiertarką i mieszadłem 14 cm solidnie napowietrzyłem cukrówkę. dałem do tego zmiksowane kwaśne jabłko i drożdży 3.6g na litr. Temperatura podania drożdży 30 stopni.
Z racji tego że u mnie jest już zima pod beczką jest arkusz styropianu a beczka jest opatulona ciepłą kołdrą. Temperatura pomieszczenia około 12 stopni. Początkowo temperatura spadała. W nocy drożdżaki wzięły się do ostro pracy i rano temperatura wynosiła 32 z tendencją wzrostową. Koło południa było już 34. Poszły do beczki najpierw trzy butelki z mrożoną wodą. Po około 4 godzinach kolejne 3 butelki. Temperatura ustabilzowała się na poziomie 32 stopni i tak jest do dziś. W chwili startu miernik pokazywał 26 blg( oczywiście nie jest to prawidłowe wskazanie gdyż temperatura w beczce jest za wysoka) PO około 24 godzinach czyli wczoraj był już 12 blg w 32 stopniach. Dziś , po kolejnych 18 godzinach pokazuje około 5 blg cały czas w złej temperaturze. Druga beczka nastawiona tego samego dnia tylko kila godzin później z miejszą o 5 kg ilością cukru pracuje troszkę wolniej. Start był z ciut niższej temperatury ( 29 stopni) Temperatura zeszła do 27,5 ale wczoraj po południu zaczeła się już podnosić. Teraz jest 30.1 stopnia. Stoi na styropianie i jest też przykryta kołdrą ale cieńszą i pewnie więcej oddaje temperatury do otoczenia i co za tym idzie ma ciężej trochę.

Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze z 5 kg cukru rozrobionego w niewielkiej ilości wody do beczki nr 1.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 13:49
autor: Zbynek80
chyba do beczki nr 2 , ja bym nastawił w chłodniejszej wodzie i tak nie opatulał, ewentualnie pod koniec

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 15:53
autor: olo 69
Możecie dać link do szwedzkiego sklepu w którym kupujecie te drożdże?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 16:02
autor: Zbynek80
Ja nie wiem w jakim sklepie kupował gadaka ale nie problem znaleźć
tak na szybko http://allt-fraktfritt.se/black-label-turbojast-1-kg.html

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 18:04
autor: Slodziaksos
Kupuję tu :
http://hembryggning.se/turbojast-anna-jast-for-alkoholhaltiga-drycker/turbojast.html
Sklep sprawdzony.
Wysyłają również do Pl.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 lis 2016, 23:10
autor: gadaka
Kupowałem tam gdzie @Slodziaksos
Ponieważ wątek z targowiska niedługo zniknie pozwoliłem sobie skopiować niektóre wpisy na temat tych drożdży
drgranatt pisze:U mnie 1kg tych drożdży fermentuje 100kg cukru bez problemu a z całej paczki odmierzam potrzebne porcje łyżką i za każdym razem jest tak samo.
drgranatt pisze:Do 30l pojemnika daję 8kg i 80g i uzupełniam wodą do zawartości ~22-23Blg co daje jakieś 28l nastawu. Tak przynajmniej wskazuje cukromierz. Natomiast do tego samego pojemnika daję 10kg glukozy i 80g BL. W obu przypadkach fermentacja trwa ~7 dni i kończy się na -4.
eldier pisze:Pozwolę sobie wstawić swoją ocenę z innego forum:
Eldier pisze:Ja używałem i byłem zadowolony.
Kupowałem też w takim opakowaniu.
Generalnie urobek jak najbardziej ok.
Nastaw złożony z 24kg cukru inwertowanego, 75l wody i 150g drożdży, przerabiał w około 2 tyg. Klarowanie kolejny tydzień, osad dość mocno zbity. W moim przypadku odpadu było z 1-2l. Przy zlewaniu ostatnie 5-6l wlewałem do wiaderka razem z częścią osadu i przy kolejnej robocie zlewałem do kega z tego wiaderka :)

Po otwarciu trzymałem je gdzieś przez pół roku na szafie w temp pokojowej. Co 3-4 tyg nastawiałem kolejną bekę. Jednak ostatnia już się ślimaczyła, mimo że blg spadło do -3 to cały czas powoli pracowała i nie chciała się sklarować, mimo porządnego odgazowania.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 22 lis 2016, 17:38
autor: Zbynek80
Jeśli dajecie mniejszą ilość drożdży na określoną ilość cukru to czy dodajecie z czasem trochę dodatkowej pożywki np koncentratu ?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 22 lis 2016, 20:50
autor: drgranatt
Nie potrzebują. Mają dość pożywek. Możesz spróbować dodać koncentrat w celach porównawczych.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 20 gru 2016, 23:26
autor: olo 69
Kupiłem z ciekawości polecane w tym temacie drożdże Black Label - paczka 90 gram.
I trochę się zdziwiłem, bo nigdzie nie widzę na paczce terminu ważności. Czy trafiłem podróby?
Może ktoś sprawdzić?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 08:40
autor: drgranatt
Przyjrzyj się dokładnie. Może na ciemnym tle jest wybite - trudno zauważyć.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 09:03
autor: olo 69
Taką informację otrzymałem od sprzedawcy:
Witam.

"Producent nie umieścił stosownej informacji o dacie ważności na opakowaniach.

Na kartonie zbiorczym widnieje natomiast taka informacja: 20/10/2017

Przepraszamy za niedogodności. Może Pan śmiało "pędzić"

Pozdrawiam"

Dla mnie trochę to dziwne. Nie spotkałem się jeszcze z drożdżami na których nie naniesiono daty ważności.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 09:13
autor: gadaka
Też mi się wydaje to trochę dziwne - na kilogramowych opakowaniach jest data przydatności - kupowane u producenta w Szwecji, więc pewne na 100%
Może producent stosuje inne zasady przy pakowaniu mniejszych opakowań - na moich drożdżach na 99% widnieje data 10.2018, bez dnia...
Z czystej ciekawości napiszę zapytanie do producenta.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 11:27
autor: herbata666
Ja spotkałem się osobiście, z drożdżami tej marki sprzedawanymi na allegro w opakowaniach bez żadnych nadruków, sprzedawca oświadczył mi że kupuje drożdże w Szwecji i sam je przepakowywuje korzystając z torebek i maszynki próżniowej. Tylko tamte opakowania były w ogóle inne jak te 90 gramowe które są dostępne w sprzedaży.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 11:48
autor: Zbynek80
Od niedawna sprzedawane chyba są te drożdże i ciężko aby były jakieś bardzo stare, kupiłeś olo jedną paczkę 90g więc jak dla mnie nazbyt się przejmujesz tym faktem. Rób nastawi się nie przejmuj. Jak Ci nie pójdzie (w co wątpię) to nasypiesz nowych.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 12:58
autor: olo 69
Nie wiem gdzie wyczytałeś, że kupiłem jedną paczkę.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 16:26
autor: Zbynek80
Twój wpis na to wskazywał

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 21 gru 2016, 16:32
autor: olo 69
Może i tak, ale kupiłem trochę więcej niż jedną paczkę ;)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 16:10
autor: Zbynek80
Ja w końcu nastawiłem nastaw na Black Label. Nastawiłem je wczoraj ok 01.00 W beczce 60L 16,5 kg cukru/200g drożdży Temp nastawu 24*C 25blg w pomieszczeniu 20-21*C, dziś w nocy już ładnie pracowało i praktycznie w ogóle tego nie czuć. Dziś po południu po ok 1,5 doby zapiernicza jak trzeba temp nastawu podskoczyła na 30*C beczka otwarta, i jest 10 blg czyli idą ładnie i właściwie nic nie czuję, dopiero jak nos pod bekę podstawić. Idealne do nastawienia w bloku. Zobaczymy w ile przerobi i do ilu. Nastaw też nie jest taki mętny na MS to normalnie mleko na koniec fermentacji.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 16:28
autor: gadaka
U mnie zawsze ładnie pachną, niezależnie czy beczka stoi w 16 czy w 21 stopniach, do 30 stopni nigdy mi temp nie podskoczyła
Na taką ilość cukru bez problemu mogłeś dać mniej drożdży, nawet 100g - też powinny przerobić.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 16:31
autor: golec269
Gadaka a jak u Ciebie z nastawem? Jaki robiłeś i w ile Ci przerobił?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 17:00
autor: gadaka
Starałem się nie dawać cukru więcej niż do 24 blg, drożdże 8g/kg cukru. Szczerze mówiąc nie pamiętam ile czasu stały...
Teraz pracuje nastaw 13kg cukru rozpuszczone w wodzie z dolewką do 47 litrów i później dolewka 2kg rozpuszczonych w wodzie by razem było 50l płynu. To taki eksperyment by sprawdzić czy przerobią tyle cukru, w jakim czasie i jaki uzysk czystego alko...
Pracuje też nastaw z glukozy ale tu chcę sprawdzić czy metoda klarowania ma wpływ na smak.
Tak jak pisałem temperatura szałowa nie jest, beczka z cukrówką od wczoraj okryta.
Jak przerobią to napiszę ile im to zajęło, jeśli chodzi o ilość drożdży to gdzieś widziałem info albo ktoś mi pisał, że 1kg przerabia mu 120 kg cukru, dlatego daję mniej....

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 17:06
autor: Zbynek80
Ja jak nastawiłem na koniec 2015r nastawy na MS i rozdzieliłem 10 paczek na 100kg czyli na 12-13 planowych nastawów to mi nie poprzerabiało i tłumaczyłem sobie to zbyt małą ilością drożdży bo nie miałem czym innym. Więc nie chcę oszczędzać na drożdżach. Nastawy z maja na MS znów zamknąłem pokrywami i podłączyłem rurki do wentylacji to jak nastawiłem w trzech beczkach 19-20-21*C w pokoju ok 24 to mi podbiły prędko na 35 i fermentacja padła. Teraz beczki nie zamykałem, nastawiałem po jednej to podskoczyły do 28 ale już ładnie kończą. A że te BL niby do większych nastawów itd to sądziłem, że wolniej spokojniej pracują i się nie grzeją, piszą by nastawiać je w wyższych temperaturach więc tak celowałem w te 25, wyszło 24-25 no i podbiło aż do 30. Liczę, że już wyżej nie pójdzie ale prędkość imponująca 15 blg w 1,5 doby co na początku się ślimaczyły.

Byłem sprawdzić przed chwilą i chciałem zamieszać w beczce cukromierzem to mi się pokruszył w palcach, ale mam jeszcze dwa jeden 7blg drugi 8blg czyli spada dosyć szybko temp 30*C Ciekawy jestem smaku nastawu po skończeniu fermentacji no i samego urobku.
A jak z klarowaniem tych drożdży ? Bo MS to raczej kiepsko się klarują.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 17:30
autor: golec269
Gadaka chyba 8g na 1kg cukru? Bo inaczej byś dawał 80g na 100kg cukru.
Faktem jest, że zapach mają podobny do szampana. Ja zrobiłem nastaw z 50kg cukru i 180g drożdży w beczce 220L. Minęło trzy tygodnie i nastaw ma 0blg. Na czasie mi nie zależy a jak przerobią to dam znać. Pracę zaczęły bardzo wolno bo upłynniałem w tem. 25C a teraz nastaw ma 20C i wolno pracuje pyk, pyk :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 17:39
autor: Zbynek80
Ale taki na prawdę bardzo delikatny ledwo co to czuć u mnie jak pracują tak intensywnie. 25 *C to nie tak mało na zadanie drożdży, ja nigdy nie daję więcej a i MS nastawiam w 20,

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 18:00
autor: golec269
Zbyszek na paczce piszą, że od 25 do 30C. I wydaje mi się, że u mnie można było w maksymalnej bo beka duża i szybko się wychładza bo mało grzybków. To chyba w dobre drożdże trafiłeś skoro ładnie pachną? MS przy nich nieźle capią. Ciekawi mnie czy również urobek będzie lepszy?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 18:07
autor: Zbynek80
Się okaże bo nastaw 75L na MS dochodzi bo już jest na -
Co do BL to właśnie wiem, że piszą dużo ale oni zawsze zawyżają a potem się drożdże grzeją ale skoro miały być do większych nastawów itp to celowałem w 25
Tylko, że ja dałem 200g na 16kg cukru a Ty 180g na 50kg

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 18:26
autor: golec269
Właśnie dałeś książkowo. Opakowanie 90g jest przewidziane na 6 kg cukru. I dlatego tak szaleją!! U mnie tem. nastawu spadła do 16C i dałem grzałkę akwariową i podskoczyła do 20C. Zima swoje robi, nastaw mam w piwnicy o tem. 18C.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 18:46
autor: drgranatt
Koledzy, jakość urobku tylko w 1/4 zależy od drożdży. Reszta to kolumna, wysokość i rodzaj wypełnienia oraz prawidłowo prowadzony proces.
Cieszę się, że zwiększa się grono zadowolonych z tych grzybków.
Ja na 16kg cukru w zbiorniku 60l dawałem 160g a teraz te same 160g daje na 20kg glukozy.
Mój zbiornik stoi w tej chwili w pomieszczeniu 10-12 stopni więc dogrzewam nastaw grzałką.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 18:49
autor: Zbynek80
Nie do końca tak książkowo, bo jeśli miałbym dać dokładnie według instrukcji to musiałbym dać 240g/16kg U mnie stoi normalnie w mieszkaniu, ale w tym pokoju mam tak 20-21 bo zakręciłem kaloryfer.
Jaki z tego urobek to się okaże, ja mam OLM Akasowe 245cm całość

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 19:13
autor: gadaka
Oczywiście, że 8g/kg cukru - miało być 0,8 dag/kg cukru. Już zmienione w tamtym poście.
Daję mniej bo czas mnie nie nagli a wydaje mi się, że mniej drożdży to niższa temp fermentacji i mniej dodatkowych jej produktów.
Co do zapachu to części domowników kojarzy się z oranżadą...

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 19:17
autor: Drupi
Ja bez względu na rodzaj drożdży daje zawsze 217 g. cukru na każdy litr wody w beczce, bo zawsze najbardziej zależy mi na jakości produktu. Wtedy taki produkt jest możliwie łagodny w smaku, nie wierzycie to spróbujcie . Większe BLG= większa ostrość w smaku, pomimo odebrania większej ilości przedgonów, nawet z super drożdży, i super sprzętu.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 19:27
autor: golec269
Drupi to jakie masz BLG nastawu, 21? A ile dajesz drożdży?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 19:52
autor: Drupi
Paczke Moskwy st. na 35 L. wody potem klarowanie 70g. środkiem, widać dno w beczce.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 20:08
autor: golec269
Drgranatt ; jakość urobku w 1/4 zależy od drożdży czy od dobrze zrobionego nastawu?
Skąd takie przekonanie?
Drupi jeśli czytałeś mojego posta wyżej, to też robię nastawy na niskim BLG i potwierdzam, że destylat ma lepszy smak. Też robiłem na MS a teraz na BL i ciekawi mnie czy będzie zauważalna różnica, bo w zapachu nastawu jest olbrzymia!!!

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 20:20
autor: Zbynek80
Ja nawet poczułem taki witaminowy napój z tabletki musującej.
Drupi po co robisz na MS skoro robisz na niskich blg ? Możesz dać inne drożdże dające delikatniejszy profil tym bardziej na niskim blg, ja robiłem na MS bo mi zależało na wysokim %

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 19 sty 2017, 22:05
autor: Drupi
Zbynek- MS robiłem ponieważ smak produktu nie przeszkadzał mnie ani moim gościom. Planowałem teraz zmianę, a tu przez pomyłkę przysłali mi Moskwe Puriferm, i inne te co chciałem też. Nie opłaca się odsyłać tej MP, przerobię ją. Natomiast moim faworytem do sprawdzenia, jest teraz Alcotek Vodka Star, tylko za kilka miesięcy bo chwilowo brak czasu. A z MP i MS skończę. Black Label mój kuzyn sprawdzi na Pot Stillu. Ja kiedy indziej ale na pewno.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 15:48
autor: Zbynek80
Na BL dziś 2,5 doby a tam już prawie -3 blg z 25blg ależ one zasuwają, nastaw zupełne mleko. Dziś MS po ponad tygodniu weszły na -4, ale liczę, że na -5 zejdą założyłem na beczkę pas grzejący więc im troszkę pomogę bo nastaw ostygł.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 17:05
autor: golec269
Cześć Zbyszek. Czyli jest szansa, że BL wyprzedzą MS? :o

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 18:02
autor: Zbynek80
Na to wygląda, że tak. Choć pewne małe różnice w nastawach były ale nie wielkie.
Na MS nastawiłem chyba w poprzedni poniedziałek ale na chłodnej wodzie, więc zanim się trochę ogrzała, też po założeniu pasa na beczkę to w środę miała te 23-24*C i zaczęło chodzić, więc w środę na wieczór pracowało. Rozbujało się do 28*C Nastaw był w beczce 75L 24kg cukru ok 26 blg. Do tego wsypałem 2,5 paczki MS czyli 350g ! Drożdży I dziś po prawie półtora tygodnia jest tak -4 ale myślę, że jeszcze zejdzie.
Na BL nastawiłem wt/śr o 01.00 skończyłem Beczka 60L 16,5kg cukru ok 25blg temp 25*C i do tego "tylko" 200g drożdży temp podskoczyła do 30*C i dziś po 2,5 doby było -3 do północy ( 3 doby) może dobije na -4 Beczki stoją obok siebie. Więc powiedziałbym, że BL spokojnie wyprzedzają MS. Do tego w MS widać sporo granulek drożdży a między nimi białe proszki (pożywki) A w BL to właśnie widać mnóstwo proszków a pomiędzy nimi drożdże. Wydaje mi się, że w BL jest bardzo dużo a nawet więcej pożywek niż drożdży. Również w porównaniu do MS czy innych które używałem. Więc w takiej samej wadze BL jest zdecydowanie mniej drożdży jak w przypadku MS a mimo to tak zasuwają, może to właśnie zasługa tych pożywek które to też powodują, że mniejsze ilości tych drożdży przerabiają większe ilości cukru.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 18:43
autor: robert4you
Zbynek80 pisze:
może to właśnie zasługa tych pożywek które to też powodują, że mniejsze ilości tych drożdży przerabiają większe ilości cukru.
Zaryzykuję stwierdzenie że powyższa teza to bzdura.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 19:34
autor: Zbynek80
Słuchaj Robert ja enologiem nie jestem, powyższe to nie było stwierdzenie a jedynie przypuszczenie! Może jest błędne, ale nie musisz od razu pisać, że bzdura. Jeśli masz jakieś argumenty, że jest faktycznie inaczej to napisz. Ale wydało mi się to właśnie prawdopodobne, że niewielkie ilości drożdży przerabiają większe nastawy właśnie dlatego, że drożdże mają więcej pożywki mogą się lepiej namnażać i mają dogodniejsze warunki do egzystencji.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 21:18
autor: robert4you
Zbynek80 pisze: /.../
Ale wydało mi się to właśnie prawdopodobne, że niewielkie ilości drożdży przerabiają większe nastawy właśnie dlatego, że drożdże mają więcej pożywki mogą się lepiej namnażać i mają dogodniejsze warunki do egzystencji.
Sam sobie odpowiedziałeś. Reasumując: po danym czasie jest ich po prostu więcej (ilościowo), a nie mniej jak twierdziłeś wcześniej :respect: .

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 21:48
autor: Zbynek80
Oj Robert ale ty kombinujesz przecież wiadomo, że chodziło o mniejszą ilość drożdży w momencie zadania która to może się dobrze namnożyć itd przy większej ilości pożywek.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 20 sty 2017, 22:23
autor: robert4you
Ja wiem że ty wiesz, ty wiesz że ja wiem, ale początkującym takie niedomówienia robią wodę z mózgu.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 21 sty 2017, 03:52
autor: Zbynek80
I tak po trzech dobach BL przerobiły 25blg na -4 a może jeszcze coś zejdzie. Są niesamowite pod tym względem. Nastaw mleko ale po odgazowaniu niewielkiej ilości w słoiczku w oczach się klarują widać jak mgiełka opada, szybko osiadają na dnie i są dość mocno zbite. Beczka to nie słoiczek z dobrze odgazowaną próbką ale podejrzewam, że będą się bardzo ładnie klarować. Jedyne co mnie zastanawia to nieprzyjemnie kwaśny smak nastawu z lekko gorzkim posmakiem na prawdę jest nie smaczny. Ale chyba na końcowy urobek to się nie przełoży. MS też już chyba skończyły może jeszcze coś dochodzą ale zeszły chyba na -5. Z tym że chodziły ponad tydzień. Ale w smaku dosyć smaczne, smak na prawdę delikatny nawet nie wytrawny w końcówce czuć delikatnie piekący smak typowo alkoholowy. Zobaczymy co z tego wypłynie zaworkiem ;)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 22 sty 2017, 14:14
autor: drgranatt
Zbynek80 pisze:Jedyne co mnie zastanawia to nieprzyjemnie kwaśny smak nastawu z lekko gorzkim posmakiem na prawdę jest nie smaczny. Ale chyba na końcowy urobek to się nie przełoży...
Właśnie o to chodzi. Prawidłowo wypracowany nastaw powinien być kwaśno-gorzki.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 22 sty 2017, 17:51
autor: Zbynek80
Ale żeby aż tak miewałem kwaśnawe takie wytrawne nastawy ale ten to wyjątkowa ohyda, ale widocznie tak musi być. Ale ogólnie onb ładnie na te -5 przefermentowały.

Re: RE: Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 22 sty 2017, 17:57
autor: Lis098
Moja metoda bez cukromierza to dwa palce. Jak zamoczone i wyschnięte się nic nie kleją to znaczy, że dobry już nastaw :D
PS :kwaśny musi być :D

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 22 sty 2017, 19:30
autor: rastro
Tak tak... podobno zanim wynaleźli cukromierz... to tak się brzeczkę piwną badało... łycha na ławkę i jak się d..a przyklejała to dobrze :). No i dwa palce to oczywiście mniej więcej... :hahaha: jak się je wsadzi :dupa: to jeden jest mniej a drugi więcej :hahaha: :hahaha: :respect:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 01:59
autor: eldier
I co Twój post wnosi do tematu? Jak zwykle hejt i nic więcej, naprawdę masz jakieś kompleksy... A doświadczenie w mierzeniu dwoma palcami też masz? Bo wymądrzać się i teoretyzować to umiesz, a jak przychodzi co do czego to podwijasz ogon i spierdzielasz...

Lis098 sposób dobry jak każdy inny :smiech: Znajomy leje szklankę i sprawdza jak bardzo mocno kopie :D

Żeby nie było całkiem offtopowo, to u mnie 150g BL przerabiało 24-25kg cukru inwertowanego w mniej jak dwa tyg. Temp otoczenia różna - od 12 do 23 stopni i to najczęściej niezbyt stała bo beczka w nieogrzewanym pomieszczeniu. Drożdże rozsypywałem po powierzchni przy 25-27 stopniach, jak zaczynały chodzić to mieszadło żeby dobrze napowietrzyć nastaw i na drugi dzień rano ostro szły :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 07:52
autor: radius
Ja, nastaw z 14 kg glukozy, zaszczepiłem 100 g Black Label i przerabiało mi to równe 10 dni. Przez pierwszą dobę myślałem, że grzybki są do :dupa: bo nawet śladu oznak życia nie było :( Dopiero po tym czasie grzybki ożyły i bardzo spokojnie żrąc sobie słodycz, na koniec zameldowały - minus 4 szefie :ok: Jestem z nich zadowolony i już :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 13:48
autor: wiking
Trochę już tych grzybków przerobiłem i też na początku myślałem, że są do niczego, bo nic przez pierwszą dobę się nie działo. One po prostu tak mają, że długo startują a, jak już ruszą to przerabiają bardzo spokojnie bez wulkanu w beczce.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 14:49
autor: robert4you
Ja od jakiegoś czasu też jade na BL.
16kg cukru w beczce 60L i do tego równo 100g BL. Pierwsza doba tak jak pisze radius spokojna potem 8-10 dni i mamy -4. Duża zaleta to zero piany i łatwość sklarowania nastawu.
Wada - dwie muszki owocówki i ocet zamiast bimbru.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 15:29
autor: Zbynek80
Tak szybko się nastaw na nich psuje ?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 15:47
autor: rastro
Raczej chodziło o to że długo startują i niezbyt szybko, więc dużo łatwiej o zakażenie na początku (ja to tak zrozumiałem).

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 15:53
autor: Zbynek80
Chyba, że tak bo jakieś to dziwne było. Jak już dobrze nastaw pracuje to raczej muszka czy dwie nie powinny tego popsuć.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 16:11
autor: kamilpl82
Mój nastaw 60kg, cukru BLG startowe 23, temperatura początkowa 31,5 stopnia celcjusza, po 24 godzinach 25,4 stopnie celcjusza. Nastaw nastawiony 14 stycznia na dzień dzisiejszy czyli po 9 dniach + 2 BLG i nadal pracują temperatura nastawu spadła do 19stopni celcjusza. Dawka drożdży jaką podałem to 333gramy.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 16:13
autor: Slodziaksos
Muszki i ocet zaraz?

Dobrze że moje muszki o tym nie wiedziały i zwyczajnie się topiły nie powodując skutków ubocznych.
A było ich sporo :P

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 18:04
autor: robert4you
No miałem późnym latem taką przygodę z owocówkami. Dwie beczki poszły w kibel. Z jednej wyłowiłem raptem dwie muszki w drugiej było więcej.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 19:59
autor: drgranatt
robert4you pisze:...Dwie beczki poszły w kibel...
I zupełnie niepotrzebnie. Trza było puścić na rury.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 21:33
autor: wiking
Dziwne, :o bo nie raz miałem muszki w nastawie cukrowym i nigdy mi nie wyszedł ocet :roll:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 23 sty 2017, 23:31
autor: robert4you
Może to było jeszcze coś innego do kupy. Nastaw pracował na początku normalnie potem stanął ok +6 blg, nie pokapowalem co się dzieje i postanowiłem dalej poczekać.
Potrzymałem jeszcze tydzień blg spadło do "0" ale nastaw zaczął mocno jechać octem. Puściłem na rury, ale właściwie cały czas leciał tylko przedgon. Pewnie gdyby poszedł na rurki kiedy stanął na +6 to coś by jeszcze z tego było, a tak praktycznie był już tylko ocet.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 3 lut 2017, 01:55
autor: Zbynek80
Dziś (wczoraj) nastawiłem kolejny nastaw na BL 60L 17kg, ok 24-25blg, 200g drożdży, temp ok 25*C, start 20.00 jeśli pójdą jak poprzednie to w niedzielę przed 24 powinno być po sprawie :) A tym czasem wcześniejsze nastawy się klarują i myślę w połowie przyszłego tyg część pójdzie na rurę.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 10 maja 2017, 21:18
autor: kamilpl82
Witam, jako że dostałem info od nabywcy mojego sprzętu postanowiłem się z wami tymi informacjami podzielić. A więc do rzeczy nastaw 60kg cukru dopełnione do 250L , BLG między 21 a 22, drożdży dodał 660g bo tyle zostało w paczce jak mu dawałem, temperatura startowa 33stopnie, po 6 dniach BLG -4. Teraz będzie nastawiał na tych nowych z ostatniej akcji Gadaki.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 11 maja 2017, 10:35
autor: herbata666
A jaka była temperatura otoczenia ??, sądząc po tym że startował w 33C to otoczenie musiało być na poziomie 10-14C max, w sumie BL się tak nie grzeją.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 11 maja 2017, 21:02
autor: kamilpl82
Z tego co mi opisał to temp. otoczenia w dzień19-23 w nocy 16-19

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 11 maja 2017, 22:26
autor: golec269
Zauważyłem, że te drożdże lubią dość wysoką temperaturę pracy około. 30C, wtedy pracują na maxa. Jak ppiszczałm w 25C to strasznie się ślimaczyły. Oczywiście jeśli damy zgodnie z ulotką to przerobią, ja jednak preferuje nastawy na zmniejszonej ilości drożdży.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 12 maja 2017, 23:49
autor: olo 69
Mi te drożdże ślimaczyły się bardzo. Dałem na paczkę 90 gram 10 kg cukru i 38 litrów wody, temp. około 25C. Pracowały prawie 14 dni. Ale destylat wyszedł bardzo miękki w smaku. W ogóle nie czuje się procentów. Można pić bez zapijania. Tak miękkiej wódki na T48 nie udało mi się zrobić.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 wrz 2017, 13:39
autor: kooalla
W czwartek przygotowałem nastaw 3x 8kg cukru rozpuszczone w 7 l wrzątku i każde wiadro rozcieńczone wodą do 26l.
Dwie paczki drożdży podzieliłem na 3x po 60g. Temp. ok. 32-33 stopnie, po kilku minutach pojawila się lekka piana.
Teraz pracują bez piany, jedynie mocno wydzielaja dwutlenek węgla.
Zmiksowałem banana, bardzo zleżały i 50g kwasku cytrynowego w 250ml wody, otrzymaną ilość podzieliłem na 3 części i dodałem do nastawu.
Po 24h BLG 24, po następnych 3h czyli 27h od nastawu BLG 20, dziś BLG 12 po 40h pracy.
Wydaje mi się że bardzo ładnie pracują, jak na ilość zadanych drożdży. BLG startowe blisko 24-25.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 wrz 2017, 15:38
autor: Slodziaksos
W poniedziałek nastawiłem 50 kg białego . Miałem w sumie około 175 l cieczy . Wczoraj (piątek) było minus 4 blg.
Temperatura startu około 27 stopni.
Pomieszczenie nieogrzewane.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 18 gru 2017, 16:13
autor: michal278
Jakby kogoś interesowało to mam nadwyżkę na zbyciu tych grzybków.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 sty 2018, 19:41
autor: zarazek4
Grzybki jeszcze aktualne ?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 sty 2018, 21:53
autor: gadaka
Tak, pisz na PW

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 5 sty 2018, 22:34
autor: michal278
Też jeszcze mam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 27 sty 2018, 20:50
autor: kamilpl82
Nastaw 250L wody cukier 70kg BLG startowe 22, temperatura startowa pomiędzy 30 a 35 stopni celcjusza po 24h temperatura 42 stopnie i drożdże pracują, po kolejnych 12h zaczyna spadać 41 niecałe. Zbiornik 315litrów ocieplony styropianem 10cm do okoła.
Zapomniałem dopisać że drożdży było dodanych tylko 350gram.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 10:55
autor: makar
Ktoś ma jeszcze grzybki do odsprzedania ?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 11:16
autor: drgranatt
@ kamilpl82, opisz wszystko co i jak gdy już chłopaki zmęczą się i padną :ok:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 14:15
autor: gadaka
@kamilpl82 jak z zapachem nastawu?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 15:49
autor: masterpaw2
Robię bardzo podobne co do wielkości nastawy, 50kg cukru, 170l wody i max 250g BL. Temperatura startowa około 25/27°, temperatura otoczenia(obecnie) zaledwie kilka stopni powyżej 0.
Przez pierwszy tydzień asekuracyjnie wsadzona grzałka akwarystyczna ustawiona na 22°.
Po tygodniu dość intensywnej pracy BLG z prawie 23 spadło do około 0, jeszcze dwa dni podtrzymania temperatury na poziomie około 17° i zero wspomagania. Po kolejnym tygodniu BLG - 3.5,temperatura nastawu to niespełna 10°(co po przeliczeniu daje piękne - 4).
@gadaka, zapach przez pierwsze dni dość intensywny, ale bardzo przyjemny.
Po przerobieniu, surówki wyszło blisko 26l, średnio ze wsadu (47/48l) uzysk około 6,5l, bardzo dobrej jakości.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 16:09
autor: michal278
Ja robiłem paczka na 200l wody plus 76kg glukozy. Schodzilo po 5 dniach na minus. Więc tydzień i zabawa z 1/3 opakowania to zabawa.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 16:24
autor: gadaka
@masterpaw2 przy takiej temperaturze zapach będzie ok, ciekawi mnie jak się zachowują przy temperaturach bliskich ugotowania jak u Kamila.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 28 sty 2018, 16:27
autor: kamilpl82
gadaka pisze:@kamilpl82 jak z zapachem nastawu?
Bardzo intensywny, rzekłbym że bardziej intensywny niż zazwyczaj.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 30 sty 2018, 06:09
autor: michal278
Te drożdże lubią chłody, u mnie stała beczka w piwnicy w lato i podłogówke mam, oczywiście wyłączona ale swoje chłodzi.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 12:59
autor: kamilpl82
No i stało się, to co nie miało się stać :angry: , a mianowicie nastaw stanął na 10BLG, ewidentnie go ugotowałem, ale nic straconego.
Nastaw puszczę na rurę, a na dundrze nastawie kolejny nastaw, i ponowie eksperyment z wysoką temperaturą, drożdże zadam przy 33stopniach Celsjusza, z tym że góra fermentora będzie obrana z ubranka w postaci 10cm styropianu.
Po obraniu góry zyskam jakieś 625cm2 (50cm x 125cm) powierzchni do wymiany ciepła

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 15:59
autor: masterpaw2
@kamilpl82, a nie lepiej byłoby spróbować restartować nastaw? Moim zdaniem szkoda roboty z puszczaniem takiej ilości i przy takim BLG na rurki. W sumie niczym nie ryzykujesz, jak drożdżaki podejmą pracę i przerobioną cukier, tylko zaoszczędzisz kupę czasu. A kolejne testy zrobisz już na nowym nastawie.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 16:05
autor: kamilpl82
Już kończę odbiór, teraz tylko cukier schładzanie i ponownie drożdże.
Ps nie nawidzę restartów.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 16:41
autor: masterpaw2
Skoro piszesz, że już kończysz odbiór, to zakładam, że masz potwora nie zbiornik ;) i cały nastaw wchodzi na raz, jeśli się nie mylę to zmienia postać rzeczy :ok:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 16:50
autor: kamilpl82
Mój fermentor jest za razem kotłem dlatego jest ocieplony, robię cztery do pięciu takich nastawów i na rok mam spokój, mam spirytu do nalewek i na inne wymyślajki, a co najlepsze to nawet sprzętu nie muszę mieć zrobię szybki odpęd na Ps, a jak przerobię wszystko co potrzebuje to pożyczam kolumnę i wtedy mam tydzień zabawy.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 18:20
autor: masterpaw2
Brawo Ty :ok:, czemu do tej pory nie pochwaliłeś się tym potworkiem? Jak rozwiązujesz przy cukrówkach problem z osadem, czy nie widzisz problemu i gotujesz wszystko razem?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 18:22
autor: gadaka
@kamilpl82 u mnie ostatnio BL doszły przez przypadek do 38 stopni ale na szczęście zatrzymały się na - 2 blg

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 18:36
autor: kamilpl82
Koledzy a czym tu się chwalić, zrobiłem tak dla wygody, fermentuje i gotuje w tym samym zbiorniku, robię szybki odpęd i mam surówkę, jak nazbieram odpowiednią ilość surówki pożyczam sprzęt i robię dwie rektyfikacje, a jakiś problemów nie zauważyłem,fakt że surówka wali drożdżami, ale to dla mnie tylko baza do dalszego działań.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 18:39
autor: kamilpl82
gadaka pisze:@kamilpl82 u mnie ostatnio BL doszły przez przypadek do 38 stopni ale na szczęście zatrzymały się na - 2 blg
Ja nie pomyślałem :hammer:, bo wystarczyło podłączyć pompę z chłodnicą i zbić temperaturę.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 18:41
autor: gadaka
A ja zapomniałem ustawić alarm :hammer:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 19:07
autor: kamilpl82
Zobaczę jak chłopaki sobie poradzą z odkrytą górą. Ale i tak widać że lubią ciepełko i są dość odporne czyli idealne do nastawów powiększonych.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 19:30
autor: masterpaw2
kamilpl82, skoro tak Ci jest wygodnie i uzyskujesz, to czego oczekujesz tylko pogratulować.
Wracając do tematu BL, z niedzieli na poniedziałek zrobiłem nastaw nieco inaczej, tak by uzyskać dokładnie na cztery wsady do kotła. Mianowicie 160l wody, 50kg cukru i 250g BL, całość 190l.
Temperatura startowa nieco wyższa niż zwykle, bo w granicach 33°, beczka na styropianie, ocieplona grubym wełnianym kocem, temperatura otoczenia to zaledwie 4/6°, bez żadnego dogrzewania. Pierwsza kontrola nastawu wczoraj wieczorem tj. po blisko 5 dniach pracy, i bardzo miła niespodzianka, BLG z blisko 24 spadło do niespełna 6, a temperatura 29° i ciągle dość intensywnie chłopaki pracują. Podejrzewam jednak, że końcówkę fermentacji trzeba będzie wspomóc dogrzewaniem, ale to się dopiero okaże.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 22:32
autor: michal278
Na paczce napisane jak wół 3.5-5g na litr nastawu. Czemu wszyscy kombinują? Piszecie tu na - 2, tu na 10, paczka drozdzy 200l wsadu i 5 dni max fernentacji.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 3 lut 2018, 23:12
autor: kamilpl82
Przeczytaj cały temat a zrozumiesz, dlaczego staneły.
Kilogram drożdży na 200l, nikt ci nie zabroni.
I najlepiej puścić na Ps :hahaha: :hahaha: :hahaha:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 4 lut 2018, 01:25
autor: masterpaw2
michal278 pisze:Na paczce napisane jak wół 3.5-5g na litr nastawu. Czemu wszyscy kombinują?
Ano po to, drogi patrioto, żeśmy Polakami i skoro ćwierć paczki drożdży zrobi tą samą robotę, co cała, to po co przepłacać?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 4 lut 2018, 21:25
autor: michal278
Może i robią ale 5g robi to w 5 dni, a 1g w miesiąc pewnie. Ja tu nie widzę żadnej oszczędności, pojemnik zajęty, w tym czasie można trzy razy ugotować i mieć potem czas na inne zajęcia.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 5 lut 2018, 03:09
autor: masterpaw2
Michaś, mówimy jeszcze cały czas o hobby...., czy już o produkcji.......? ;)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 5 lut 2018, 09:55
autor: herbata666
Panowie spokojnie, każdy ma prawo do własnych doświadczeń i prób. Ja sam dość dużo kombinowałem z rożnym dawkowaniem grzybków i po kilku letniej praktyce stwierdzam, że trzymam się dawkowania producenta (po coś w sumie on to pisze na opakowaniu). W większości przypadków jak robię z zalecanych dawek nie zdarzyło mi się żeby nie było -4 na koniec. Szczególną uwagę zwrócił bym tylko na czas schodzenia od 5 do -4 Blg niektórym drożdżom zajmuje to bardzo długi czas.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 5 lut 2018, 11:02
autor: drgranatt
Na opakowaniu drożdży napisane przez producenta jest (jak wół): 6 kg cukru rozpuścić w gorącej wodzie i uzupełnić do 25 litrów roztworu oraz dodać 90 gram drożdży czyli 3,6 g/litr nastawu. Pisze także o 2,8 g/litr. Gdy dostosujemy się do zaleceń producenta to otrzymamy roztwór na poziomie +22 Blg a grzybki przerobią nam w kilka dni do -4 Blg przy temperaturze 20-30 °C a dla dla czystej fermentacji nie przekraczać 30°C. Producent zaleca także aby grzybki zapodać przy temperaturze nastawu poniżej 39°C. Grzybki te nie są odporne na zbyt wysokie %%. Jeżeli zapodamy za dużą ilość cukru to nigdy nastaw nie zejdzie do -4 Blg bo wcześniej stężenie alkoholu zabije je. Bezpieczne początkowe stężenie dla nich to +26 Blg.
Można zatem spokojnie zwiększyć ilość cukru z 6 do 8 kg ale wtedy proces fermentacji będzie trwać trochę dłużej.
michal278 pisze:Na paczce napisane jak wół 3.5-5g na litr nastawu. Czemu wszyscy kombinują?...paczka drozdzy 200l wsadu i 5 dni max fernentacji.
Ano dlatego, że skoro 200 litrów nastawu zostanie przerobione przez 720 lub nawet 560 gram drożdży, ale kilka dni dłużej to po kiego dawać 1000 gram. No chyba, że ktoś ma ciśnienie i chce bardzo szybko...

Podaję opis w oryginale:

Black Label Turbo Yeast is a temperature tolerant turbo yaeast that is suited for mash, fruit Schnapps and alcohol base. Dosage is maximum 3,6 gram yeast per liter fermentation, but when used for 15-15,5% alcohol base, dosage is often only 2,8 gram per liter. Black Label Turbo Yeast easilly produce 17,5% ethanol and often 1-2% more.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 5 lut 2018, 12:13
autor: masterpaw2
herbata666 pisze:Szczególną uwagę zwrócił bym tylko na czas schodzenia od 5 do -4 Blg niektórym drożdżom zajmuje to bardzo długi czas.
I tu jest pies pogrzebany, moim zdaniem kluczowe jest zapewnienie drożdżakom na tym etapie odpowiednich warunków (temperatura), gdyż jak wszyscy wiemy grzybki nie wytwarzają już tak dużej ilości energii (jak na początku fermentacji) aby samoistnie utrzymać odpowiednią temperaturę, szczególnie w chlodniejszych okresach.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 8 lut 2018, 06:28
autor: użytkownik usunięty
Witam, czy ma ktoś może nadwyżkę BL do zbycia. Jesli tak to poproszę o pw. Pozdrawiam

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 paź 2018, 19:17
autor: mirek-swirek
No i masz babo placek.
Nastawiłem jak zwykle. Dodałem 170g drożdży Black label turbo, bo tyle mi zostało. Ale ponieważ zawsze dodawałem 200 i nastaw działał bez zarzutu, uznałem, że może sie uda. Niestety, nie udało się.
Minęło 1,5 doby, a nastaw nie fermentuje. Tzn. coś tam się dzieje. jakaś plama drożdzowa z bąbelkami na środku nastawu jest. Pachnie drożdzami. Ale to nie to co zwykle.
Wszystko zrobiłem tak samo, jak zawsze - 90 litrów nastawu, Blg 24, temperatura startu 27 stopni, dobrze napowietrzona woda. miało jak zwykle pracować 2 tygodnie.
Jedyne co było inne niż zawsze, to drożdże "nie wiem czemu" stały sobie przez co najmniej ostatnie 6 tygodni w otwartym słoiku. I to im chyba zaszkodziło.
Teraz mam do Was pytanie.
Czy zamawiać nowe BLT na restart? Ile ich użyć na restart?
Mam w domu 100g bayanusów wiec i tak mi ich na ew. restart nie wystarczy. Dzisiaj musze zamówić nowe drożdże, bo jak tego nie zrobię to mi się nastaw popsuje. A trochę mam aktualnie problem z poruszaniem się i nie bardzo mam jak podskoczyć do stacjonarnego sklepu i kupić cokolwiek na restart.

Moge ew. zagotować nastaw w kegu i zanim zacznie się psuć, to znów kilka dni minie...

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 paź 2018, 19:44
autor: masterpaw2
Daj im jeszcze czas do jutra, być może były źle przechowywane i tylko część z nich przeżyła(o ile w ogóle), i potrzebują więcej czasu do namnożenia. W razie czego pisz na PW, coś tam ich jeszcze mam.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 paź 2018, 12:07
autor: mirek-swirek
Ciekawostka.
Wczoraj wieczorem chciałem pisać, ze drożdze zdechły dokumentnie, bo plama piany zniknęła, a nastaw nadal był klarowny, jak by nic się nie działo. A tu dzisiaj, niespodzianka.
Nastaw zmętniał i fermentuje. Oczywiscie, nie jest to tak silna fermentacja, jak bywała po 2 dobach od dodania drożdzy, ale daje nadzieję, że efekt końcowy będzie zadowalający.
Wsadziłem do środka sondę termometru, opatuliłem karimatą i dołoże grzałkę akwariową. Może to się wszystko jednak uda. :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 paź 2018, 13:03
autor: masterpaw2
Tak jak napisałem, potrzebowały więcej czasu do namnożenia, i z pewnością się rozkręcą. Grzałkę daj przez PETa, tzn w butelce.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 paź 2018, 13:44
autor: mirek-swirek
To miał być eksperyment, czy wystarczy 170g drożdzy na 90-litrowy nastaw. I jak eksperyment sie rozwija :) Napiszę na koniec jak się odbył, może komuś się taka wpis przyda.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 15 mar 2019, 17:25
autor: mirek-swirek
Niestety, eksperyment zakończył sie niepowodzeniem. Drożdze niedofermentowały nastawu, zatrzymał sie na 5BLg.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 15 mar 2019, 18:37
autor: drgranatt
To przesadziłeś (dałeś za mało) kolego trochę z ilością drożdży. Ja na 90l daję 260 gram drożdży i 25 kg cukru. Za każdym razem jest -4 Blg.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 15:31
autor: dooomino
U mnie 40kg cukru, 280g drożdży, beczka 150l w 8 dni do -4.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 21:51
autor: kamilpl82
U mnie 65kg cukru, 230l wody i 333g BL robią robotę w tydzień.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 22:30
autor: .Gacek
@kamilpl82... czy Ty masz gorzelnie? Czy to jest towar na cały rok? Co Wy kurde blacha z tym robicie? Oczywiście wiem, że to na własne potrzeby i nikt nie handluje... Ale ile można przepić... nawet rapaholina nie pomaga

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 22:51
autor: kamilpl82
Dużo piję bo lubię, a wątroba dawno wycięta, a tak na poważnie to ile dla ciebie jest dużo, policz sobie że samych nalewek można zrobić kilkadziesiąt rodzai a ja nie robię po litrze tylko zaraz 10 bo jak zasmakuje to już mam, a rodzinka też się domaga swojej porcji.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 23:09
autor: .Gacek
Jestem jedynakiem... ale mniej więcej wiem jak wygląda duża rodzina, która ceni Twoje wyroby ☺ Ja niestety przy wadze 120 kg też mogę w siebie wlać... ekonomii w tym przypadku dosłownie zero. Co do nalewek to nie ukrywajmy ale tutaj trzeba mieć dobry gust, smak oraz szczyptę takiego "wyrafinowania"... nie wiem jak to opisać, chodzi mi o to aby nalew był zrobiony ze smakiem, z duszą... musi wprowadzać fantastyczny uśmiech na twarzy degustatora. Jeżeli to potrafisz i to przy takiej ilości, że od razu robisz 10 litrów to szczerze gratuluję(bez podtekstów, bez sarkazmów). Niestety ja jeszcze muszę poeksperymentować, 2 litry na nalewkę to maks, bo nie wiem co z tego wyjdzie....

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 mar 2019, 23:24
autor: kamilpl82
Mi też wszystkie nie wychodzą, ale od czego jest rura, spiryt idzie odzyskać a na dundrze można nastaw cukrowy zrobić także nic się nie marnuje, a co do picia to sam miesięcznie wypijam ponad 10l, a wagę też mam słuszną 135kg

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 1 kwie 2019, 00:17
autor: chprzemo
@.Gacek- ja już się nauczyłem, ze 5 litrów nalewki czy ‚czegoś dziwnego’ to minimum, albo podejdzie od razu albo po czasie zaskoczy i się wypije. Generalnie uważam, ze używając dobrych surowców, sprawdzonych przepisów + cierpliwości każda nalewka wyjdzie b.dobra lub w najgorszym wypadku dobra:)

Przykład?- ostatnio zrobiłem krupnik Cieslaka, myslalem ’a postoi sobie bo ja za słodkimi trunkami nie jestem itp’ efekt- już się kończy i uważam, ze te 5 litrów to zdecydowanie za mało. Oczywiście gdybym nie był tak szczery dla przyjaciół i rodziny to by na dłużej starczyło ;)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 1 kwie 2019, 08:19
autor: mirek-swirek
kamilpl82 pisze: sam miesięcznie wypijam ponad 10l
Średnio 0,3l dziennie. :shock:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 kwie 2019, 00:07
autor: Dwaid
Ktoś się orientuje może, czy te drożdże poradzą sobie z 8kg cukru w 25l nastawu?
Ma ktoś porównanie efektu końcowego między tymi drożdżami black label, a alcotecami turbo pure 48?
Jeśli chodzi o cukrówki, to pracowałem póki co tylko na alcotecach, a z powodu niedużej ilości czasu, którą mogę poświęcić tej pasji, zależy mi by mieć te 8kg przerobione w nastawie, bo wydajność też jest dla mnie ważna :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 kwie 2019, 08:10
autor: drgranatt
Dwaid pisze:Ktoś się orientuje może, czy te drożdże poradzą sobie z 8kg cukru w 25l nastawu?
Ja robię z 8 kg 28 l nastawu i dodaje 80 g. Przerabiają do -4. Grzybki te są ciepłolubne więc w razie czego trzeba dogrzewać nastaw.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 kwie 2019, 08:12
autor: .Gacek
Napisz do kolegi @wkg_1 . Z tego co wiem to właśnie zmienił drożdże z alkoteców na Black Label.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 4 kwie 2019, 20:34
autor: Dwaid
No mi właśnie zależy na 25l nastawu, bo mam kega 50l, więc właściwie to potrzebuje przerobić 16kg w 50l nastawu :) ale skoro radzą sobie w 28l, to te 8kg na 25l też nie powinno zrobić wielkiej różnicy, co najwyżej wydłuży fermentację.
Napiszę też na priv do wkg_1 tak jak radzicie, dzięki za odpowiedzi :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 5 kwie 2019, 07:35
autor: niebieski-n2
do kega 50 litrów chcesz nalać 50 litrów?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 5 kwie 2019, 11:33
autor: Dwaid
Na klarowniu odejdzie 2-3 litry z mułem, więc na pierwsze przepuszczenie na surowkę nie powinno być problemu, a zawsze można ująć trochę i zbierać w osobnym pojemniku, nie wiem tylko jaki związek z drożdżami ma to pytanie...

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 5 kwie 2019, 13:51
autor: wkg_1
Ja w sumie nie pomogę bo nie robię tak mocnych nastawów : (
Na 48L nastawu daję 13,5 kg glukozy.
Drożdże wolniej pracują od Alkoteców 48 ale dają jeszcze bardziej łagodny zapach nastawu i destylat.
Zapodaję je w temperaturze okł. 30 stopni żeby się dobrze namnożyły.

Efekt jest taki, że przy starannym odbiorze przedgonów odpęd mi wychodzi mniej więcej taki jak na cukrze i Moskwiczach produkt po odpędzie i rektyfikacji.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 5 kwie 2019, 20:57
autor: Dwaid
W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zakupić te drożdże i przetestować w takim nastawie, jaki potrzebuję zrobić, a wnioski i obserwacje opisać tutaj :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 28 wrz 2019, 02:17
autor: użytkownik usunięty
Nastawilem z ciekawości jedną paczkę z 6kg inwertowanego i 22l wody o temperaturze 26st.
Sprawdzimy co to, skoro tak chwalicie.
Pozdro

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 20:01
autor: użytkownik usunięty
Dwaid pisze:W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zakupić te drożdże i przetestować w takim nastawie, jaki potrzebuję zrobić, a wnioski i obserwacje opisać tutaj :)
Nie wiem czy robiłeś już nastaw na labelach, bo jak na razie są one dla mnie numerem 1, chociaż mam przed sobą jeszcze parę rodzajów do przetestowania.
Te 8 kg powinny przerobić ci z palcem w d...e. Ja w przeciwieństwie do ogólnie panującej opinii nie boję się startować z wysokiego BLG i praktycznie zawsze wynosi ok. 24blg i jakoś nie zauważyłem, by spirytus po rektyfikacji na tym tracił.
Swój nastaw robię z 9kg cukru i 29 litrów wody, a końcowe BLG wynosi...i tu uwaga -6,5 BLG. Tak, tak to nie jest pomyłka, tak jest za każdym razem.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 20:29
autor: mtx
Jak odczytujesz te -6,5 Blg?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 20:38
autor: .Gacek
Podłączam się do pytania mtx'a. Jakiego spławika używasz i czy posiadasz na nim ujemną skalę? Z mojej dotychczasowej wiedzy biorąc pod uwagę alkohol można uzyskać maksimum - 4 :bezradny:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 20:46
autor: mtx
Ale nawet te -4 to i tak jest w większości wartość umowna tak jak 10-ta półka ;) Wiesz ja tam się nie czepiam, tylko takie kategoryczne stwierdzenie -6,5 jest trochę na wyrost.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 20:50
autor: Doody
Można uzyskać wartości o których pisze @japitole. Przy wysokim startowym BLG i korzystnych warunkach fermentacji (odpowiednia temperatura + dobre napowietrzenie nastawu) zdarzało mi się uzyskać wartości na poziomie "-6" to znaczy jedną działkę powyżej -5 bo do tylu wyskalowany mam cukromierz. Jednak lepiej robić jest nastaw o niższym Blg, zwłaszcza w okresie gdy w pomieszczeniach z fermentorami jest chłodniej.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 6 paź 2019, 23:09
autor: użytkownik usunięty
Raczej staram się nie specjalnie dzielić swoimi przemyśleniami , by później nie tłumaczyć się, że nie jestem wielbłądem, już to, tu przechodziłem 8-)
Balingomierze mam do -5, gdyby były wyskalowany powyżej tych -5, to by w tej chwili pokazywały -6,5 uwzględniając proporcje naniesionej skali na nim. Myślę, że wystarczy to za wyjaśnienie.
Wcześniej w większości nastawów używałem drożdży Alcotec Turbo Yeast Pure 48, które plasują się do tej pory w pierwszej trójce mego rankingu, jednak nie zawsze potrafiłem zejść na nich do -4, częściej było to -2/-3. Teraz za każdym razem schodzę na nich do -5.
Mogę Wam zdradzić, że podstawą niskiego BLG jest znalezienie odpowiedniej temperatury startowej dla danych drożdży.
Trochę się na testowałem, ale warto było(kiedyś opublikuję wyniki) Temperatura startowa między poszczególnymi szczepami nie jest duża, bo raptem 0,5*C, ale nie przestrzegając tego rygoru temperaturowego przy niektórych drożdżach, możemy być pewni, że nie osiągniemy -5, a nawet -4 BLG, jest jeszcze kilka myków, które należy wykonać, by zejść maksymalnie z BLG, ale za dużo by o tym pisać.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 7 paź 2019, 06:11
autor: użytkownik usunięty
Przy jakiej temperaturze te - 6?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 7 paź 2019, 06:58
autor: lesgo58
japitole pisze:... jest jeszcze kilka myków, które należy wykonać, by zejść maksymalnie z BLG, ale za dużo by o tym pisać.
Takie moje przemyślenia - czy my jesteśmy na forum i chętnie dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i wynikami eksperymentów? Czy tylko bierzemy a w zamian ogłaszając, że coś wiemy ale nie powiemy. Bo... :scratch:
...Raczej staram się nie specjalnie dzielić swoimi przemyśleniami , by później nie tłumaczyć się, że nie jestem wielbłądem,...
Powtarzam - od tego jest forum żeby dzielić się wiedzą, poddawać w wątpliwość niezbyt precyzyjne bądź niezrozumiałe wypowiedzi i tłumaczyć się z tych niezbyt precyzyjnych i niezrozumiale napisanych wypowiedzi. :scratch:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 7 paź 2019, 19:10
autor: użytkownik usunięty
To może ja pierwszy.
Zapodalem BL 8 dni temu w nastaw o temp 26st. Źródło pokarmu- 7kg cukru inwertowanego w 22l wody. Blg nieznacznie powyżej 24.
Nastaw, co prawda jeszcze pracuje(wygląda mi to na odgazowywanie się a nie normalną pracę), ale ładnie zaczyna się klarować i wykazuje coraz wyraźniejszą gęstwe na dnie. Bez żadnego szaleństwa, zrobiły nastaw na - 4. Czy dojadą do - 6?
:hmm:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 7 paź 2019, 19:58
autor: arTii
defacto pisze: Bez żadnego szaleństwa, zrobiły nastaw na - 4. Czy dojadą do - 6?
Nie
japitole pisze:Mogę Wam zdradzić, że podstawą niskiego BLG jest znalezienie odpowiedniej temperatury startowej dla danych drożdży.
Trochę zalatuje wiedza tajemną ;)
Dlaczego mamy wskazanie na cukromierzu -4BLG? Dlatego że alkohol "rozrzedza" nastaw i "spławik" zanurza się głębiej. Jeśli z wyniku rektyfikacji wynika (z otrzymanej ilości alkoholu) że cały cukier został przerobiony, to żadne -6 -10BLG nie ma znaczenia.
@japitole - podaj ile spirytusu otzymujesz z 1kg cukru?
Doody pisze:Przy wysokim startowym BLG
Ale @japitole nie stosuje wysokiego BLG - startuje na poziomie <25BG

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 8 paź 2019, 00:16
autor: freek
Co do spławika który pokazuje ujemna skalę to proszę bardzo, oto on https://images.app.goo.gl/G6V4RQ9K4NQ64izu5
Tylko trzeba dobrze instrukcje do niego przeczytać bo wynik dzieli się przez 4.
A jeżeli przerobiony do.końca cukier wykazywał by na spławiku zawsze -4 bo tylko tyle niby można zejść, to skąd u kolegi minus 6?? Może cukier był słodszy niż być powinien? I tym samym więcej alko które bardziej rozrzedziło nastaw?
Tak tylko myślę bo kiedyś tam też miałem taką sytuację. . .

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 8 paź 2019, 00:55
autor: mtx
Gomar np. standardowo robi cukromierze ze skalą do -5Blg i bez żadnych przeliczeń, czy wielce wyobrażonych skal (jak to jest w przypadku np. spławików biowinu) można śmiało określić rzeczywisty stan Blg. w nastawie. Dlatego też zapytałem, jak kol. @japitole odczytuje te -6,5Blg - jak dla mnie wytłumaczył to jasno i zrozumiale i wg, mnie nie ma co się doszukiwać jakichś błędów, czy podtekstów. Nawet jeśli nie byłby to Gomar to i tak oryginalnie naniesiona ujemna skala jest dla mnie bardziej miarodajna niż wszelkie przeliczniki czy zabawki z biowinu.
W bajki o słodszym cukrze to przykro mi, ale nie wierzę ;)
Ps. przepraszam za OT!

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 9 paź 2019, 01:26
autor: herbata666
Ja maksymalnie schodziłem do -5 BLG, ale to właśnie przy wysokim BLG (około 30) początkowym, jak BLG startowe robiłem w granicach 22-23 to praca kończyła się na
-3 lub -4. Tłumaczyłem sobie to tym, że w obu przypadkach cukier był przefermentowany w 100%, ale przy wyższym % nastawu BLG końca jest niższe, ponieważ więcej jest alko w roztworze (mniejsza gęstość).

PS.
Do wyższych BLG używam Prestige Turbo Pure 48 (1kg opakowania-Szwecja).

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 8 gru 2019, 10:28
autor: Frank
Witam.
Jakby ktoś był zainteresowany drożdżami Black Label Turbo to zapraszam do kontaktu. Zostało mi z 5 kg. Ważne do września 2020

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 6 sty 2020, 01:09
autor: mirek-swirek
Chętnie nabędę 2 kg drozdzy, ale raczej z dłuższym terminem niz do września.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 6 sty 2020, 12:03
autor: prolog1975
Kiedyś zdarzyło mi się robić na nich 6 miesięcy po terminie, który na opakowaniach jest dość krótki. (Kupowałem w październiku to termin był do lipca 2020.) Zamiast 2-2.5 grama na litr dałem 3 gramy i ładnie przerobiło na -4. Dużo mniej niż zaleca producent, gdyż nie jestem zwolennikiem kipiących ulepów.
W lodówce miałem bayanus g995 termin ważności minął w 2018 roku ostatnie jabłka na nich robiłem jesienią i poszło. Tak więc nie przejmuj się datą grzyby co chcesz kupić są świetne.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 8 sty 2020, 14:06
autor: Dzilet
Gdzie najlepiej kupić te drożdże? Widzę że na stronach polskich też się pojawiły, ale w innych opakowaniach i nie wiem czy to to samo. Zamawiacie dalej ze stron szwedzkich czy te z Polski?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 8 sty 2020, 14:30
autor: gadaka
Nigdy nie kupowałem w Polsce, zawsze bezpośrednio od producenta...

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 8 sty 2020, 15:08
autor: .Gacek
5 postów wyżej kolega @Frank zaoferował na sprzedaż 5 kg, sam od niego kupiłem 2 kg i jestem bardzo zadowolony. Opakowanie jest takie samo jak od kolegi @gadaka :ok:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 8 sty 2020, 21:13
autor: Dzilet
Właśnie kolega @Frank już nie ma. Może ktoś ma jeszcze do odsprzedania albo w niedalekiej przyszłości będzie zamawiać ze Szwecji?
@gadaka a z jakiej strony zamawiasz i jaki koszt wysyłki do Polski?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 12:26
autor: jacek8l
Trzeba uzbierać zamówienie 10kg żeby się opylało.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 12:35
autor: drgranatt
@jacek8I, żeby się opylało to najlepiej 20 kg

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 13:22
autor: masterpaw2
jacek8l pisze:Trzeba uzbierać zamówienie 10kg żeby się opylało.
Tak jak napisał kół. drgranatt, koszt wysyłki 20kg jest taki sam jak wysyłki 10kg, i analogicznie 30 jak 40kg.
Wiec rachunek jest prosty.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 14:00
autor: użytkownik usunięty
20kg na własne potrzeby? Trzeba mieć qrka zdrowie.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 22:58
autor: michal278
Koszt wysyłki nie jest taki sam dla 10czy 40kg. Kupowałem kilkadziesiąt kg ich. Miałem 2lata po terninie, przechowywane w ciepłe i szalały przy paczce na 220l i 66 kg cukru.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 sty 2020, 23:58
autor: masterpaw2
michal278 pisze:Koszt wysyłki nie jest taki sam dla 10czy 40kg
Michaś czytaj ze zrozumieniem....... ;)
masterpaw2 pisze:koszt wysyłki 20kg jest taki sam jak wysyłki 10kg, i analogicznie 30 jak 40kg
Jaśniej już się nie da, są dwa przedziały cenowe przesyłek, do 20kg, i 40kg.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 10 sty 2020, 13:17
autor: Studentkowal88
Witam jakby ktoś zamawial chętnie się podłącze i kupię 5 kg.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 10 sty 2020, 16:55
autor: zarazek4
@Studentkowal88 pisz PW do kol. @Gadaka to ci temat ogarnie.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 11 sty 2020, 02:39
autor: jacek8l
Czy one nadają się do zacierów zbożowych/ziemniaczanych czy są może lepsze opcje? Jeśli były by dobre do tego celu to bym wziął nieco.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 11 sty 2020, 08:19
autor: Studentkowal88
Dzięki za info przerabiam spore ilości i mam dość padaki z allegro a zepsuło się mi parę nastawów 100 l i już nie chce ryzykować

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 13 sty 2020, 10:14
autor: george1255
i jak opinie nt tych drożdzy? Jak to wychodzi cenowo? Ja obecnie kupuję Alcotek Trubo 48 Pure za 13zł za paczkę do daje 96.30zl/kg więc drogo. Wiem za z neta taniej ale nie robię takich ilości aby kupić hurtowo większe ilości

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 13 sty 2020, 14:09
autor: masterpaw2
george1255 pisze:Jak to wychodzi cenowo?
Z tego co się orientuję to "na gotowo" w kraju cena około 60pln / kg + ewentualna wysyłka.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 13 sty 2020, 20:42
autor: Dzilet
@george1255 mi odsprzedał @drgranatt. Może jeszcze ma to napisz do niego.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 14 sty 2020, 20:56
autor: michal278
Na wiosnę zamawiać będę większą ilość. Chętni zapisy. Ilość będzie paletowa.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 14 sty 2020, 21:08
autor: tonku
Cena?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 30 sty 2020, 09:47
autor: land75
Ja też chętnie zapisał bym się na kilogram na próbę także jak coś to piszcie

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 1 lut 2020, 17:43
autor: michal278
Cena cena szwedzka. Przecież nie będę zdzierał z kolegów z forum.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 6 mar 2020, 20:37
autor: land75
Mam pytanie czy dwie paczki Black Label przerobi 21 kg cukru rozpuszczonego w 80 litrach wody?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 6 mar 2020, 20:42
autor: drgranatt
Powinny dać radę :ok: Tylko zapewnij im temperaturę min 25 ºC
Wody wystarczy 60 litrów

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 6 mar 2020, 21:34
autor: land75
Dlatego pytałem się o te drożdze ponieważ alcotec 48 phure przerabiają bez problemu tą ilość w 9 dni , zaś jeśli chodzi o to żeby rozpuścić w 60 l wody myślę że lepsze będzie rozpuszczenie w 80 litrach wtedy będzie mniejsze blg cukru jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 22 mar 2020, 14:06
autor: Paweloz
Witajcie. Ktoś jeszcze handluje tymi grzybkami?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 3 lip 2020, 15:26
autor: Warkan
Cześć
Zostało mi kilka kg tych drożdży.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany priv

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 7 lip 2020, 17:01
autor: rykowyryk
Ile za kg. z przesyłką i jaki termin ważności?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 7 lip 2020, 21:22
autor: użytkownik usunięty
czy ktos kupowal od kolegi warkan? bo troche podejrzliwie na to patrze a szukam tez tych drozdzy?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 7 lip 2020, 21:41
autor: mtx

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 9 lip 2020, 20:37
autor: jaborex
Witam .... ja kupowałem od kolegi "Warkan" te drożdże . W niedzielę zrobiłem przelew a w środę były już w paczkomacie.... Opakowanie kilogramowe takie jak na alegro ... Też miałem pewne wątpliwości dokonując przedpłaty ale wszystko OK. Drożdże już dzisiaj wzieły się do roboty ... Pozdrawiam .

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 11 lip 2020, 10:59
autor: michal278
Te drozdze można kupić na aabratku. W Szwecji właśnie ruszyli z sprzedażą więc chętnych zapraszam. Będę na dniach zamawiał to jak ktoś chce zapraszam na priv. Jedna paczka przerabia 50kg w 200l w kilka dni.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 12 lip 2020, 13:52
autor: Przemek88
Witam a jaka cena za 1kg? Jestem zainteresowany.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 27 lip 2020, 20:54
autor: land75
Witam .Ja także Zamówiłem u kolegi warkana towar przyszedł bezproblemowo do paczkomatu także jak coś śmiało zamawiajcie u niego.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 27 lip 2020, 21:21
autor: michal278
Cena na allegro to razy dwa. Ja obecnie używam innych w dobrej cenie. Nie wiem jak teraz ale był problem z importem z Szwecji.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 28 lip 2020, 13:56
autor: land75
To może michal278 pochwalisz się na jakich teraz pracujesz i coś napiszesz na temat ich pracy Myślę że grono forumowiczów będzie ci za to wdzięczne

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 30 lip 2020, 09:40
autor: Panoramiks_druid
Witam michal 278;
co do drożdżaków BL ze Szwecji to również byłbym zainteresowany..., coś wiadomo w temacie kiedy i czy wogóle będziesz zamawiał?
Pozdrawiam
Mirek

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 2 wrz 2020, 01:00
autor: michal278
Nie importuje, puriferm XXL na 100l to mój obecnie faworyt.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 2 wrz 2020, 10:48
autor: moszeusz
Da radę te purifermy podzielić na 4 nastawy po 25 L, czy lepiej stosować w jednym większym nastawie?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 2 wrz 2020, 12:55
autor: michal278
Jak napisane na 100l, ja bym nie dzielił. Półtorej paczki przerabia w 2 tyg 65kg cukru w 210l.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 2 wrz 2020, 14:01
autor: robert4you
Ja te drożdże dzielę na pół i ładuję do dwóch beczek po 60 litrów każda, przerabiają w ciągu 5 dni bez żadnego kłopotu

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 15 wrz 2020, 22:10
autor: lukasz61433
Witam, będzie ktoś z was zamawiał drożdże black label turbo 1 kg z Szwecji?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 15 wrz 2020, 23:09
autor: michal278
Jest problem z wysylka. Te XXL przerabiają w tydzień 200l na 19% półtorej paczki wystarcza.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 16 wrz 2020, 12:03
autor: gpawel76
Cześć. Ja ostatnio zamawiałem ze Szwecji i paczka była u mnie w ciągu tygodnia.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 22 wrz 2020, 17:18
autor: tompi
Szkoda że nie kupiłem nic na zapas - mam tylko 2 małe paczuszki :(
Chyba zamówię w Szwecji.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 16 paź 2020, 18:05
autor: andrzejosboss
A te co są u nas na aledrogo to nie jest to samo? Trzeba kupować w Szwecji?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 17 paź 2020, 11:02
autor: użytkownik usunięty
To samo. Tylko, że z drugiej ręki i nieco drożej bo marża narzucona jest :ok:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 17 paź 2020, 15:40
autor: Kòpôcz
Są też za 70zł/kg że smartem, więc...

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 7 lis 2020, 08:21
autor: pawelss
Kòpôcz pisze:Są też za 70zł/kg że smartem, więc...
Właśnie też na nie trafiłem na allegrogo....skąd taka niska cena? Coś nie tak z ich jakością? Ktoś miał z nimi styczność?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 10 lis 2020, 20:53
autor: bat4c

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 11 lis 2020, 13:38
autor: drgranatt
To jest to samo tylko te pierwsze pakowane po 1 kg a te drugie po 90 g.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 11 lis 2020, 17:20
autor: SinyNos
Cześć Koledzy, dopiero dokopałem się w czeluściach forum do tego tematu, mam grzybki BL świeższych raczej nie uświadczycie, oto link https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p236334 wysyłam paczkomatem i kurierem, pobraniowo i z przedpłatą. Niektórzy z was już otrzymali paczki, ale mam parę kg jeszcze do rozsyłki.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 11 lis 2020, 21:34
autor: bat4c
@drgranatt Wagowo to wiem, że są różne, ale mają też inne opakowania i nazwa w jednych jest "prestige black label turbo" a w drugim po prostu "black label turbo", więc myślałem że to inne i jeszcze nie wiedziałem czy są te co chwalone są tutaj na forum. Dzięki @drgranatt za odpowiedź :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 30 lis 2020, 09:20
autor: pietr
Masz jeszcze te grzybki ?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 11 gru 2020, 13:04
autor: mirek-swirek
Czy ktoś z Was ma może ze 2 kg drożdzy?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 07:28
autor: ranczo21
Również bym kupił z 2-5kg

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 09:12
autor: Erazer
Te drożdże są lepsze od Predtige 48 turbo pure, które to także bywają zamawiane z Szwecji?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 12:14
autor: moszeusz
Kiedyś wziąłem zamiast Black Label te Prestige 48, na początku były ok, a potem zaczęły zwalniać, nawet tydzień czasami to było mało dla nastawu 25 L. Może wadliwa partia (kolega miał tak samo), ale na Black Labelach jeszcze mnie nigdy się nie zawiodłem.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 16:11
autor: SinyNos
Panowie jeśli jesteście zainteresowani mam świeżą mnie partię Black Label - ważne do 07/2022
tu macie mój post z ogłoszeniem.
https://alkohole-domowe.com/forum/drozd ... 23226.html jak się ktoś zainteresuje czekam na PW

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 18:38
autor: michal278
Nie wiem jak obecnie ake 80zl to niezła przebitka. Po świętach zamawiać będę to proszę o priv. Będę miał do odsprzedania po kosztach 50kg.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 12 gru 2020, 23:02
autor: gpawel76
Możecie mi powiedzieć skąd bierzecie ceny, bo jak ostatnio zamawiałem to wyszło 55 za kg.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 13 gru 2020, 10:25
autor: mirek-swirek
Próbują zarobić. Normalna sprawa.
Ale po 80 PLN za kg + przesyłka, to wolę kupić 5kg u producenta i podzielić się nadmiarem po kosztach z kolegami,.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 31 gru 2020, 17:31
autor: michal278
Dokładnie nawet mniej niż 55zl wychodzi. Ale i tak nie opłaca się, są u nas dostępne drożdze tak samo dobre a tańsze.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: czwartek, 31 gru 2020, 18:02
autor: drgranatt
A któreż to?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 11:17
autor: pawelss
Koledzy,
do nastawu 160 L wody i 48 kg cukru ile proponujecie dać gram drożdży BL? Mam jedynie porównanie do drożdży Pure 48 Alcoteca, których bym dał 5 paczek - tj. 675 gr (z doświadczenia wiem, że przerobią) - dawałem zawsze 1 paczkę na 42 L wody i 12 kg cukru = 22.22 blg i zawsze przerabiało.
Jak z drożdżami BL? jaką ilość proponujecie?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 19:33
autor: drgranatt
Na tę ilość wody dałbym 50 kg cukru i 500 gram BL. Jak przerobią do -4 to następnym razem można eksperymentować zmniejszająć dawkę.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 19:39
autor: radius
Koledzy... gramów. Gramów a nie gram :x

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 20:01
autor: drgranatt
Oj tam , oj tam. Radius czepiasz się :respect:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 20:03
autor: jakis1234
@drgranatt i bardzo dobrze, że się czepia :).
Uczmy się mówić i pisać poprawnie.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 20:49
autor: michal278
220l beczka cukru 70kg paczka BL 5 dni i do kotła. To moja proporcja.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: piątek, 29 sty 2021, 22:35
autor: pawelss
michal278 pisze:220l beczka cukru 70kg paczka BL 5 dni i do kotła. To moja proporcja.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Przecież to prawie 30 blg by miało...chyba za dużo? Paczka drożdży - czyli 1 kg?
Coś chyba kolega pomylił.....?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 14:12
autor: michal278
Nie pomylilem. Robiłem tak kilkadziesiąt razy i zawsze jest ok. Ja nie liczę blg. Nastawiam na %. 1kg cukru to 0.58l spirytusu. Reszta to kalkulator. Do tego 1-2 kg drożdży.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 14:53
autor: .Gacek
Na paczce jest napisane aby dozować 3,6 grama na litr nastawu. Ja zawsze dawałem więcej w okolicach 4-5 gramów na litr, ale mój kolega dawkował 3 gramy i fermentacja była wzorowa, łącznie z pełnym odfermentowaniem na - 4 BLG.
Nastaw nigdy nie przekraczał 25 BLG. Z mojego doświadczenia mocniejsze stężenie cukru w nastawie nie zostanie przerobione do końca. Spławik staje maksymalnie na - 2.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 15:01
autor: arTii
@michal278 to może w końcu czas zacząć liczyć BLG? Bo idąc Twoim tokiem rozumowania: 1kg cukru da się rozpuścić w 0,4l wody (uzyskując 1l roztworu). Więc do beczki 220l ładujemy 200kg cukru, do tego 80l wody i z jednej beczki masz 116l "spirytusu". Celowo napisałem to w cudzysłowie ponieważ to kolejna kwestia: z 1kg cukru uzyskasz maksymalnie 0,6l produktów alkoholowych (i innych poza wodą), w tym przedgony i pogony.
70kg cukru to według Ciebie 40,6l spirytusu.
Z moich obliczeń wynika że:
1) Przy ta wysokim BLG startowym przedgonów jest 5l, pogonów - około 2l - razem 7l (mówię oczywiście o dwukrotnej rektyfikacji)
2) maksymalna ilość alkoholu (i innych produktów) to 42l. Odejmując 7l (to naprawdę delikatnie liczone), daje max 35l spirytusu.
Jest jednak pewne "ale"... Dodajesz 1-2kg drożdży - czyli bardzo dużo.... Drożdże mając na początku warunki namnażają się, po czym rozpoczynają gwałtownie żreć cukier powodując wzrost temperatury nastawu. Czyli pracują w dość wysokiej temperaturze (niedobrze!) produkując znacznie więcej zanieczyszczeń. Czyli tak na dobrą sprawę - przyjęte przeze mnie delikatne założenia przedgonów są do kitu...


A teraz żeby zostało dla potomności prawidłowe przygotowanie nastawu:
- na każdy kilogram cukru - około 3,2-3,5l wody
- temperatura startowa - około 20°C
- ilość drożdży dobrać doświadczalnie, ale należy pamiętać że na początku drożdże i tak się namnażają jeśli mają tlen rozpuszczony w nastawie. U mnie bardzo dobre wyniki daje 350-400g drożdży na 200l nastaw


Odpowiedź do @michal278 celowo mniej kontrastowym kolorem, żeby kiedyś jakiś nowicjusz nie przyjął tego że jest OK.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 16:30
autor: pawelss
@arTii,
Używasz drożdży BL?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 21:09
autor: .Gacek
U mnie drożdże startują w 25-26 stopniach. Po dobie od nastawienia beczka jedzie w pomieszczenie 18-22*C. Mogę zagwarantować, że tak przygotowany nastaw w pełni odfermentuje nie tworząc przy tym syfu. Ostanie nastawy, które stawiałem miały 22Blg, ale kiedyś robiłem 25Blg i również nie było dużo przedgonu.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 21:34
autor: michal278
ArTii odpowiem Ci. Ja tymi drożdżami zrobiłem kilkaset nastawów. Kilka ton cukru. Pamiętaj że w tych drożdżach jest może 30-50% drożdży, reszta dodatki. Zużyłem kilkadziesiąt paczek tych drożdży!!! Przy Twoim nastawie ile trwa fermentacja? Ja nastawiam NA 18- 19% i fermentacja przy 1-2 paczkach trwa góra 5dni. Cukier rozpuszczam stopniowo i nastaw jest napowietrzony. Przy innych drożdżach tego producenta potrafi trwać fermentacja 2dni!!!

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 21:49
autor: .Gacek
Szybko nie znaczy dobrze...
Kilka ton? Chłopie która rozlewnia tyle spirytusu bierze?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 21:59
autor: michal278
Gacek nie zauważyłem różnicy. Mam inne zajęcia w życiu niż bawić się i czekać tygodniami. Jakbym tak chciał to bym używam babuni. Robiłem na nich kilka lat więc się przerobiło. Jak się robi nalewki zawsze schodzi spirytusu. Policz sobie z 70kg cukru masz 40.6 litrów spirytusu, podziel na 220l i wychodzi 18.5% nastawu. Więc wcale nie dużo.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:07
autor: .Gacek
Michał nikomu nie narzucam jak i ile ma robić.
Niestety nigdy nie przerobiłem nawet tony cukru... chociaż i może zbliżyłem się do takiego wyniku.
Jednak uważam, że ilość przerobionego towaru nie jest żadnym wyznacznikiem...
Jeżeli planuję robić nastaw lub wiem, że przychodzi sezon na maliny i wiśnie to zabezpieczam się o wiele wcześniej. Spirytus lubię mieć łagodny, a po rozcieńczeniu na wódkę buraczaną powinien być kryształowy.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:10
autor: jakis1234
To nie zmienia faktu, że przerobić kilka tysięcy kilogramów cukru, to już jest wyczyn. :respect:
Fakt, że przy nalewkach, to spirytus idzie jak woda.
@michal278, a robiłeś nastaw na małym Blg i dłuższą fermentacją?
Chodzi mi o porównanie. Zauważasz jakąś różnicę przy Twoich ilościach i przy takim nastawie "spokojnym"?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:13
autor: michal278
Myślę że tutaj wielu dla których te kilka ton to pikuś. Czasu nie zawsze się ma. Beczka idzie na dwa razy. Robię raz w roku jak jest ciepło i mam spokój. Jakość jest ok. Nastaw zawsze sklarowany. Mam też filtr węglowy. Jeśli chcę zaś na wódeczkę to używam glukozy i rekryfikuje na kilka razy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:19
autor: aakk
Proponuję wystartować z 20 Blg w 14°C wody (otoczenia 18-20) i ocenić czy będzie różnica po rozcieńczeniu do 40 w porównaniu do takich ekspresowych nastawów.. Warto spróbować choć raz, dla własnego doświadczenia.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:37
autor: michal278
Próbowałem różnych kombinacji, więc jeszcze raz nie widziałem różnicy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 22:52
autor: wolan
A puszczasz to na raz ?? Z tego co pamiętam?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 23:01
autor: michal278
Na raz to do nalewek. Mam bufor plus dosyć nisko olm, tzn spory bufor między olm a lm. Sporo odbieram przedgonu i pogonu. Ale to nie temat na tutaj. Swego czasu był test blg a jakość oraz dyskusja przy drożdżach Puriferm Moskwa style.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 23:15
autor: jakis1234
Do nalewek powinien być jak najbardziej neutralny alkohol, żeby nie dodawał swoich smaków.
Robię nastawy na drożdżach Moskva Style, niskie Blg (w granicach 20-22), niska temperatura, nie przekracza 24 stopni w nastawie, wszystko powoli a i tak spirytusu po jednym przebiegu bym do nalewek nie użył.
Pełny proces 2,5, nie mam bufora, daje dopiero, moim zdaniem i smakiem, wystarczająco neutralny spirytus.
Jeżeli Ty robisz nastawy tak ekstremalne i do tego twierdzisz, że wystarcza jeden przebieg, to po prostu mamy różne wymagania.
No, ale skoro Tobie smakuje to :piwo:

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 23:31
autor: michal278
Jest jeszcze jedna sprawa. Kwestia sprzętu i procesu. Długa stabilizacja, dużo przedgonu - 1litr, co idzie na oddzielny odpęd, pogon od 96 stopni, oczywiście zaleznie od temperatury dnia, też na oddzielny proces. Do tego węgiel aktywny. Nastaw u mnie nie przekracza 28 stopni!!! Z 95 litrów uzyskuje 10l czystego. Reszta idzie na oddzielny proces.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 23:40
autor: wolan
Większy odrzut i tak jest "tańszy" jak kolejna rektyfikacja :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 30 sty 2021, 23:42
autor: jakis1234
A wiesz, chyba spróbuję raz zrobić według Twojej receptury i porównam.
Przez węgiel przepuszczasz spirytus, czy dodajesz węgiel do nastawu?

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 sty 2021, 14:35
autor: michal278
Przepuszczam. Nastaw trzymam w bardzo chłodnym miejscu w lato nawet. Obecnie nie uzywam od prawie roku BL. W ubiegłe lato raz tylko dostałem od kolegi kilka paczek w prezencie. Ale akurat bardzo wolno fermentowały. Jak zaczynam fermentacje to w jest wlane 200l do beczki, jak zaczyna spowalniać, dolewam wody do pełna.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 31 sty 2021, 22:53
autor: pawelss
Koledzy, jakie proporcje drożdży na taki nastaw proponujecie, bo wg mnie 1 kg to zdecydowanie za dużo

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 1 lut 2021, 07:22
autor: arTii
Tak jak już pisałem wyżej - 350-400g. Tylko napowietrz dobrze nastaw a drożdże same się namnożą :)

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 1 lut 2021, 19:20
autor: pawelss
Dzięki, nie doczytałem.

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: poniedziałek, 1 lut 2021, 21:32
autor: bociann2
Producent na opakowaniu 1.kg zaleca 3,6 g na litr nastawu 14- 16 %.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 09:29
autor: MASaKrA_Domingo
arTii pisze:@michal278 to może w końcu czas zacząć liczyć BLG? Bo idąc Twoim tokiem rozumowania: 1kg cukru da się rozpuścić w 0,4l wody (uzyskując 1l roztworu). Więc do beczki 220l ładujemy 200kg cukru, do tego 80l wody i z jednej beczki masz 116l "spirytusu". Celowo napisałem to w cudzysłowie ponieważ to kolejna kwestia: z 1kg cukru uzyskasz maksymalnie 0,6l produktów alkoholowych (i innych poza wodą), w tym przedgony i pogony.
70kg cukru to według Ciebie 40,6l spirytusu.
Z moich obliczeń wynika że:
1) Przy ta wysokim BLG startowym przedgonów jest 5l, pogonów - około 2l - razem 7l (mówię oczywiście o dwukrotnej rektyfikacji)
2) maksymalna ilość alkoholu (i innych produktów) to 42l. Odejmując 7l (to naprawdę delikatnie liczone), daje max 35l spirytusu.
Jest jednak pewne "ale"... Dodajesz 1-2kg drożdży - czyli bardzo dużo.... Drożdże mając na początku warunki namnażają się, po czym rozpoczynają gwałtownie żreć cukier powodując wzrost temperatury nastawu. Czyli pracują w dość wysokiej temperaturze (niedobrze!) produkując znacznie więcej zanieczyszczeń. Czyli tak na dobrą sprawę - przyjęte przeze mnie delikatne założenia przedgonów są do kitu...


A teraz żeby zostało dla potomności prawidłowe przygotowanie nastawu:
- na każdy kilogram cukru - około 3,2-3,5l wody
- temperatura startowa - około 20°C
- ilość drożdży dobrać doświadczalnie, ale należy pamiętać że na początku drożdże i tak się namnażają jeśli mają tlen rozpuszczony w nastawie. U mnie bardzo dobre wyniki daje 350-400g drożdży na 200l nastaw


Odpowiedź do @michal278 celowo mniej kontrastowym kolorem, żeby kiedyś jakiś nowicjusz nie przyjął tego że jest OK.
Ło matko, ile Wy drożdży walicie...
Zauważyłem już dawno, że to nie ma sensu.
Moja 220l beczka stoi w pomieszczeniu o temperaturze 13.3st C. Zrobiłem dwie takie same, różniące się jednym szczegółem. Do jednej wkroilem ok 1.5kg jabłek, a do drugiej pol kilo. Oprócz tego obydwie DAF, kwasek cytrynowy.
Obie beczki dostały po dwie paczki alcotec pure 48. Po 48h musiałem odkryć izolacje, bo tak dawały. Już doszło do 31st C, a staram się nie przekraczać 26st C w nastawie. Wychodzę z założenia że lepiej wolniej i naprawdę widać różnicę w jakości spirytusu po pierwszym procesie.
Mniej drożdży to nieco wolniejsza praca i niższa temperatura. Poza tym coś musi być dodatkowego w owocach (jabłkach) że naprawdę czuć różnicę w jakości. Co ważne, ta beczka że swojskimi jabłkami pracuje wyraźnie lepiej. Być może na tych kupnych nie usunąłem konserwantów i wosków.
O dzikusy z jabłek się nie martwię. Nie dadzą rady w cukrowce.
Polecam następnym razem zrobić jak ja. Na 100l jedna mała paczka, do tego czubata łyżka DAF i dwie kwasku. Wkroić drobno jabłka i taki nastaw ruszyć od ok 30st C, nie wyżej. Trzymać 20+ stC, nie więcej, niż 30.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 13:33
autor: michal278
Ja nie mam czasu na zabawy z pożywkami i innymi duperelami. Po drugie owszem producent tyle podaje, a wtedy fermentacja trwa ponad tydzień. Podaje też dla fermentacji 14-16%, ja robię 18-19%. Nic nie przykrywam. Z 1kg cukru jest dokładnie 0.58l spirytusu!! Tak mowi chemia. Startuje z wysokiego blg ale temperatury nie przekracza 25 stopni. Do kol. Domingo: Nie wiem skąd akurat tyle policzyłeś przed i pogonów? Zbieram przedgony i pogony z kilku rektyfikacji i oddzielnie gotuje. Wszystko sumuje i liczę. Ale widzę Ty wiesz lepiej odemnie. Możesz dodać nawet 1g drozdzy i przy odpowiedniej dawce pożywek sfermentuje Ci cały hektolitr nastawu. Tylko ile będzie to trwało. Ja nie mam ani czasu ani miejsca na takie zabawy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 13:51
autor: MASaKrA_Domingo
Zacytuję rozrywka:
Pędzę, bo nigdzie mi się nie śpieszy.

Jak nie masz czasu na duperele, to kup kolejną beczkę i zwolnij tempo. Przecież cukrówka tak szybko fermentuje, że tu nie ma co się zastanawiać.
Poza tym, dodanie drożdżom pożywki to naprawdę prosta sprawa i jest konieczna - z czego mają pobierać azot, fosfor, magnez itp? Z cukru? On tylko daje "kalorie" drożdżom, ale nie zbudują na nim swoich komórek.

Poza tym z cukru na pewno masz 0,58l spirytusu, ale jakiej czystości? Taka ilość cukru powoduje już stres cukrowy dla drożdży.
Nawet zwykłą cukrówkę traktuj, jakbyś wino robił - opłaci się.

Każdy robi jak woli, ale obecnie wolę dołożyć kolejną beczkę, niż śpieszyć się na siłę.

Mało tego. Po przerobieniu beczki 220l plan jest taki, aby zwiększyć 1,5x DAF i jabłka i dać tylko jedną paczkę drożdży turbo. Nie chodzi nawet o koszta - tutaj chodzi o jakość i eksperyment.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 19:12
autor: drgranatt
MASaKrA_Domingo pisze:...Poza tym, dodanie drożdżom pożywki to naprawdę prosta sprawa i jest konieczna - z czego mają pobierać azot, fosfor, magnez itp? Z cukru? On tylko daje "kalorie" drożdżom, ale nie zbudują na nim swoich komórek...
Do drożdży TURBO nie dodajemy żadnych pożywek. Wystarczająco jest ich razem z drożdżami. Gdyby komuś chciało rozdzielić się same drożdże od reszty to okazałoby się, że tych pierwszych jest nie więcej niż 20 %.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 20:10
autor: SinyNos
Tak do tematu. Zapraszam na zakupy, jeszcze ostatnie 6 paczek każda 1kg zostało. - 75 PLN + wysyłka.
Ważne do 07/2022

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 2 lut 2021, 20:23
autor: MASaKrA_Domingo
drgranatt pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:...Poza tym, dodanie drożdżom pożywki to naprawdę prosta sprawa i jest konieczna - z czego mają pobierać azot, fosfor, magnez itp? Z cukru? On tylko daje "kalorie" drożdżom, ale nie zbudują na nim swoich komórek...
Do drożdży TURBO nie dodajemy żadnych pożywek. Wystarczająco jest ich razem z drożdżami. Gdyby komuś chciało rozdzielić się same drożdże od reszty to okazałoby się, że tych pierwszych jest nie więcej niż 20 %.
Otóż to, ale nie dodaję podanej przez producenta ilości drożdży. Średnio 1 paczka na 100l ( ta mała na 25l, nie XXL ).

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 lut 2021, 11:34
autor: michal278
Kol. Masakra jeśli zależy Ci na jakości to polecam robić nastawy na drożdżach winnych. Jeszcze raz. Drożdze turbo już w sobie mają pożywkę.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 lut 2021, 12:00
autor: MASaKrA_Domingo
Cukrówkę? No bez jaj. Mnie nie zależy na przeniesieniu ducha buraka do spirytusu, a jego "wydmuchaniu" z nastawu.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 lut 2021, 12:53
autor: radius
@michal278, przeczytaj sobie na spokojnie;
Typowe drożdże gorzelnicze, pochodzące z wyspecjalizowanych placówek naukowych, w normalnych warunkach wytwarzają tylko niewielkie ilości aldehydów, podczas gdy w cieczach fermentowanych przez drożdże piekarskie czy winiarskie, ilość aldehydów może znacznie przekraczać wymagania odbiorców spirytusu.
Na zawartość aldehydów w spirytusie wpływ ma także dawka stosowanych drożdży. Jak wykazały badania, zbyt duża ilość drożdży powodowała nawet 3-krotne zwiększenie sumy aldehydów w stosunku do prób, do których wprowadzono tylko normatywną dawkę.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 lut 2021, 16:34
autor: kondon
@MASaKrA_Domingo
Jeśli już tak kombinujesz, to nie lepiej by Ci było użyć drożdży gorzelniczych, ale bez pożywek w składzie, a te dodawać samemu? Do tego szczepy pracujące w niższych temperaturach i powoli.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: środa, 3 lut 2021, 18:27
autor: michal278
Radius no tak, masz rację. Zapomniałem o tym. Ale są szczepy może nie winne, ale gorzelnicze czyste. Też jest przecież temat o piekarniczych. Na pewno dodawanie owoców do nastawu to błąd. Aldehyd będzie w przedgonie?. Zbyt dużych ilości drożdzy, pytanie co to dokładnie znaczy? Bo turbo to przedewszystkim pożywki i witaminy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 25 kwie 2021, 08:44
autor: McPi
Witam.
Poszukuję na cito paczki BL , może ktoś ma nadmiar? Nieco przekroczona data nie jest problemem.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 26 cze 2021, 13:00
autor: Nowacky
Witam,
Czy jeśli drożdże padły przy 6.5-7% to jeśli dodam nową porcje+ napowietrzę nastaw to drożdże ruszą czy lepiej zrobić mieszankę 1l nastawu +1l wody i dodać do nich nowe drożdże?

PS. Oczywiście chodzi o BL

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 29 cze 2021, 18:21
autor: michal278
Napowietrzanie to tylko namnażanie. Fernentacja jest procesem beztlenowym. Zbyt duże blg i tyle. Nic nie pomoże.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Drożdże Black Label Turbo

: wtorek, 29 cze 2021, 20:05
autor: drgranatt
Nowacky pisze:Witam,
Czy jeśli drożdże padły przy 6.5-7% to jeśli dodam nową porcje+ napowietrzę nastaw to drożdże ruszą czy lepiej zrobić mieszankę 1l nastawu +1l wody i dodać do nich nowe drożdże?

PS. Oczywiście chodzi o BL
Zrobić nowy nastaw i po osiągnięciu tego samego blg dodawać tego nieprzepracowanego.

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 6 lis 2021, 14:43
autor: tom6533
Cześć, mam skromne pytanko. Czy te drożdże przerobią 13kg cukru w 42l wody? ~23/24 BLG Czy nie ma to sensu?
Jeśli tak, ile dodać drożdży? Jak zaleca producent 3,6g/l?
Miłego!

Re: Drożdże Black Label Turbo

: sobota, 6 lis 2021, 20:36
autor: drgranatt
Jak masz beczkę 60 litrów to daj 16 kg cukru, 160 gram drożdży i prawie do pełna wody. Przerobią do -4.
A co do Twojego pytania. Przerobią, daj 130 gram drożdży. Utrzymuj temperaturę nastawu na poziomie +25ºC

Re: Drożdże Black Label Turbo

: niedziela, 7 lis 2021, 09:06
autor: wolan
@tom6533 Przy blg 23-24 i dawkowaniu 3gramy na litr cieczy pracują około 4-5dni. Przy większej dawce zrobią swoją robotę w 2-3dni. Najczęsciej stosuje dawkowanie 2,8-3gramy na litr :) ale to zależy też od temperatury w pracowni, jak jest ciepło daje ich mniej jak jest zimno daję więcej aby szybko przerobiły i nie muszę bawić się w grzałki do podgrzewania nastawu.