Strona 1 z 1

Sterownik na arduino

: sobota, 31 paź 2015, 12:15
autor: piotricz
Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 31 paź 2015, 19:55
autor: piotricz
https://www.youtube.com/watch?v=fa6LYTZcv2s
Dodam tylko że jestem umówiony z kolegą co jest obeznany w "c i c++"

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 31 paź 2015, 20:16
autor: 70-MAREK
piotricz pisze:Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064
Piszę się, choć w sprawach elektroniki i programowania jestem zielony

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 31 paź 2015, 21:56
autor: piotricz
A to dobrze bo to dla zielonych i to na serio. No jedyny nakład to czas.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 31 paź 2015, 23:32
autor: Szlumf
Jestem zainteresowany choć też totalnie zielony.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 08:59
autor: El Adam
70-MAREK pisze:
piotricz pisze:Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.

Na początek
http://www.allegromat.pl/aukcja178064
Piszę się, choć w sprawach elektroniki i programowania jestem zielony
Też chętny i też zielony.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 12:42
autor: boxer1981228
Budowa sterownika pod ardurino to nie jest taka prosta sprawa jak się nie ma dobrego programisty. A w dodatku to powinnien mieć pojęcie co z czym się je podczas procesu. Znam jednego Pana od ardurino, który zbudował taki sterownik i buduje kolejny. Postaram się z nim skontaktować może pomoże przy wspólnej budowie.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 13:30
autor: eldier
A co chcesz zawrzeć w tym sterowniku?
Co tam się ma "robić"?

A jak kolega chociaż trochę obeznany z c++ to spokojnie da radę ;)

Jakby co to walcie na pw, jak będę w stanie to pomogę. Od razu dodam, że nie siedzę w c++, tyle co tam na studiach trochę było .

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 14:21
autor: Aquila
Witam Kolegów,
boxer1981228 pisze:Budowa sterownika pod ardurino to nie jest taka prosta sprawa jak się nie ma dobrego programisty. A w dodatku to powinnien mieć pojęcie co z czym się je podczas procesu.
Najszczersza prawda. Ale nie jest niemożliwe, tylko bardzo czasochłonne jeżeli nie ma się doświadczenia w programowaniu. Do tego Arduino posługuje się nieco inną logiką i trzeba brać poprawkę na to, że napisany kod może zachowywać się inaczej niż tego oczekujemy.
boxer1981228 pisze:Znam jednego Pana od ardurino, który zbudował taki sterownik i buduje kolejny. Postaram się z nim skontaktować może pomoże przy wspólnej budowie.
Pomogę chętnie, przez temat przebrnąłem choć nie do końca. Sterownik, który zbudowałem był z założenia elementem wykonawczym i zbierającym dane z przebiegu procesu. Nie pracował samodzielnie, był sterowany z komputera a podłączony przez BT. Chciałem się troszkę nauczyć o przebiegu i dynamice procesu i zależnościach jakie mają miejsce podczas sterowania. Dlatego dane były zbierane w tabeli i wyświetlane w postaci wykresu do późniejszej analizy. Całość wyglądała tak:
Kontroler.jpg
Jest to wersja prototypowa i nie planowałem wersji komercyjnej. Nie posiadam schematów połączeń, bo w zasadzie nie było potrzeby ich tworzyć dla mnie samego. Nie jestem programistą i pisanie oprogramowania zajmuje mi znacznie więcej czasu niż powinno. Ale mogę podzielić się bibliotekami do obsługi SSR (grzanie), czujników temperatury DS18B20, czujnika ciśnienia i zdobytym doświadczeniem.

Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 16:57
autor: andrea
Fajna inicjatywa. Tylko, czy znajdzie się ktoś o odpowiednich umiejętnościach?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 19:01
autor: piotricz
Właśnie wróciłem od kumpla co programowanie ma opanowanie. Twierdzi że napisze menu i cały program. Ale chce żebym dał mu cały projekt jak to ma działać i opis sprzętu. Słabo zna elektronikę więc najpierw mam mu złożyć sprzęt.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 22:08
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze:Właśnie wróciłem od kumpla co programowanie ma opanowanie. Twierdzi że napisze menu i cały program. Ale chce żebym dał mu cały projekt jak to ma działać i opis sprzętu. Słabo zna elektronikę więc najpierw mam mu złożyć sprzęt.
A czy kumpel miał już do czynienia z Arduino albo z programowaniem mikroprocesorów? Było by mu łatwiej gdyby miał jakieś doświadczenie w automatyce i w zakresie sterowaniem procesem.
Samo menu nie jest aż tak istotne, mój sterownik spisuje się doskonale bez menu ;)

Nie wiem z jaką dokładnością chciałbyś mierzyć temperatury. Dokładny pomiar to kwestia odpowiedniej kalibracji i programowej korekty czujek DS18B20. Niestety maksymalna 12 bitowa precyzja jaką można uzyskać na DS-ach daje rozdzielczość pomiaru 0,0625*C. Przy takiej rozdzielczości producent deklaruje czas potrzebny na przygotowanie wyniku pomiaru przez czujkę jako 750ms co oznacza w praktyce, że odczyt możemy dostać 1 raz na sekundę. Wszystkie termometry oparte na DS-ach i pokazujące wskazania z rozdzielczością 0,01*C tak naprawdę nie pokazują temperatury rzeczywistej tylko uśrednioną i pomiar jest zwykle opóźniony o kilka sekund.

Z mojej praktyki wynika, że daje się dobrze prowadzić destylację na DS18B20, ale dobrze byłoby mieć pomiar rzeczywisty z precyzją do 0,01*C. Wtedy znacznie szybciej można zareagować na zmiany parametrów procesu. Szczególnie jeśli myślisz o zrobieniu automatyki.

Poszukuję sprawdzonego rozwiązania opartego na czujkach PT100/PT1000 dającego taką rozdzielczość. Gdyby ktoś z Kolegów już przebrnął przez ten temat i mógł podesłać jakiś link byłbym zobowiązany.

Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 22:28
autor: Zygmunt
Poszukuję sprawdzonego rozwiązania opartego na czujkach PT100/PT1000 dającego taką rozdzielczość.
http://destylatorymiedziane.pl/pl/akces ... ienia.html

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 1 lis 2015, 23:03
autor: Aquila
]

Dziękuję za link, ale miałem na myśli coś co daje na wyjściu sygnał cyfrowy na przykład po magistrali I2C i nadaje się do podłączenia wprost pod Arduino. Raczej jakiś schemat ze stabilnym źródłem prądowym i przetwornikiem A/D niż gotowy produkt.

Pozdrawiam

Aquila

PS. Też myślałem o czterech kanałach pomiarowych :D

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 00:17
autor: Szlumf
Aquila pisze: PS. Też myślałem o czterech kanałach pomiarowych :D
Optowałbym za 5 -6.
1. Kocioł.
2. Bufor.
3. 10-ta półka.
4. Pod OOB lub w 1/2 wypełnnienia, lub oba.
5. Głowica.
6. Chłodzenie (niekoniecznie).

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 00:29
autor: herbata666
Właśnie chłodzenie, jest jedną z ważniejszych sond ponieważ na nim zakładamy zabezpieczenie na brak wody.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 07:42
autor: Kamal
Ja kiedyś pisałem programy do sterowników PLC. Ale nie wiem na ile będę w stanie pomóc. :-)
K.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 09:25
autor: Emiel Regis
Aquila pisze:Z mojej praktyki wynika, że daje się dobrze prowadzić destylację na DS18B20, ale dobrze byłoby mieć pomiar rzeczywisty z precyzją do 0,01*C. Wtedy znacznie szybciej można zareagować na zmiany parametrów procesu. Szczególnie jeśli myślisz o zrobieniu automatyki.
Nie popadałbym w paranoję z tą dokładnością temp. rzeczywistej, jeśli mamy czujkę prowadzącą na wys. 10 półki.
Napiszę więcej, pomiar z taką wrażliwością na czynniki nie mające wpływu na prawidłowy przebieg procesu może wprowadzać tylko zamieszanie w głowach osób, które będą za wszelką cenę dążyć do utrzymania stałej temp.
Nie piszę że precyzja 0,01ºC jest zła, ale dla większości okazjonalnych użytkowników kolumn, którzy nie zamierzają ze swojego hobby robić sztuki, wystarczy pomiar na DS-ach i odpowiednio umieszczone sondy.

Kibicuję, pomysł ciekawy.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 11:58
autor: k.kolumb
Akas gdzieś pisał że przy pracy z dobrze dopalonym buforem zmiana temperatury na 10 półce o jeden czy dwa stopnie nic nie psuje. Elektronika nie wiem jaka nie zastąpi dobrej konfiguracji kolumny. Ale kibicuję :ok:

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 18:17
autor: Aquila
Witam,
Szlumf pisze: Optowałbym za 5 -6.
1. Kocioł.
2. Bufor.
3. 10-ta półka.
4. Pod OOB lub w 1/2 wypełnnienia, lub oba.
5. Głowica.
6. Chłodzenie (niekoniecznie).
Myślałem o czterech kanałach z precyzją 0,01*C. Pozostałe mogą spokojnie chodzić na DS-ach. Na ten moment mam 8 czujek i jakby były jeszcze ze dwie to też znalazłoby się dla nich miejsce. Co do miejsc zainstalowania zgadzamy się w 100% :D. Spróbuję opisać w jakim celu zainstalowałem czujki w tych miejscach może się przyda przy projektowaniu sterowania.

1. Kocioł
Wszyscy rozumiemy potrzebę pomiaru temperatury wrzenia wsadu, można to przeliczyć w czasie rzeczywistym na zawartość %% w kotle, a wprowadzając do programu początkową objętość wsadu można wyświetlić ilość czystego alkoholu jaka pozostała w kotle. Bardzo przydatne gdy nie chcemy odbierać pogonów i czekać do końca aby nie zasmradzać sprzętu. Po kilku próbach wiemy dokładnie kiedy skończyć patrząc na odczyt. Precyzja niekonieczna acz mile widziana :D )

2. Bufor
Odczyt informuje w jakim punkcie procesu się znajdujemy. Rozpatrywać należy w porównaniu do temperatury Kotła. Wzrost temperatury w buforze przy niskiej temp. kotła (poniżej 96*C) sugeruje za szybki odbiór. Nie ograniczając wtedy odbioru można wygotować bufor w środku procesu :shock:. Duża różnica temperatur między kotłem a buforem świadczy o sporej zawartości alko w buforze. Pilnując jakości na odbiorze prowadzę proces dalej, nawet jeżeli temp w kotle zbliża się do 100*C. Zazwyczaj zmieniam wtedy szkło na odbiorze. Jak temp na buforze wtedy wzrasta i zbliża się do temp kotła to jest sygnał że trzeba kończyć proces i pogony już są w kolumnie. Z mojego punktu widzenia lepiej zatrzymać proces nieco wcześniej, jednak dokładne wyznaczenie punktu zakończenia zależy od wielu czynników, między innymi od wielkości bufora, rodzaju wsadu w kotle, szybkości odbioru, rodzaju wypełnienia a nawet stopnia ubicia dla zmywaków. Cenny punkt pomiarowy, precyzja niekonieczna.

3. 5-ta półka
Czujka w tym miejscu jakkolwiek niestabilna, jednak okazuje się bardzo przydatna. Wzrost temperatury w tym punkcie powiązany jest mocno z szybkością odbioru, wpływa na niego także wzrost temp. w kotle. Dla mnie jest to swego rodzaju kompensata małej rozdzielczości czujek DS18B20. Jak ustawię za duży odbiór to temp na tej czujce wzrośnie bardzo szybko, podczas gdy 10-ta półka ciągle jeszcze jest stabilna. Mam wtedy dość czasu na skorygowanie odbioru zanim zdestabilizuję kolumnę na większej długości. Nie ma to tak krytycznego znaczenia przy wypełnieniu sprężynkami, ale przy zmywakach każdy centymetr stabilnej kolumny się liczy :D. Dużo większe znaczenie ma w tym miejscu szybkość zmian niż sama wartość temperatury. Precyzja bardzo wskazana.

4. 10-ta półka
Dla mnie chyba mniej ważna niż 5-ta półka. Temperatura po ustabilizowaniu powinna stać w miejscu, i tak miałem podczas prób ze sprężynkami. Niestety na zmywakach zdarzają się niewielkie skoki powodowane zmianą szybkości odbioru. Jak długo temperatura daje się sprowadzić z powrotem do temperatury dnia to uznaję, że wszystko jest stabilne. Nieodwracalny wzrost temperatury to niechybny znak, że frakcje cięższe (pogony) są już na tej wysokości kolumny i pora zmieniać szkło na odbiorze nawet jeżeli nic jeszcze nie czuć. Precyzja bardzo wskazana.

5. Około 10 półek poniżej OVM (coś jak Twój nr 4)
Wzrost temperatury informuje, że pogony są już blisko odbioru. Ostatni gwizdek aby przejść na odbiór z LM o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej. Odbiór (i cała kolumna poniżej) jest już mniej lub bardziej zanieczyszczony pogonem. Można się bez tej czujki obejść, choć nie boli jak jest. Precyzja niekonieczna.

6. Głowica
Bardzo przydatny punkt podczas destylacji PS oraz doskonały wskaźnik zawartości frakcji lekkich w destylacie. Duży odstęp odczytu temperatury od poprzedniej czujki najprawdopodobniej oznacza znaczną ilość lekkich frakcji w przedgonie, choć niekoniecznie dużą ilość przedgonu. Wzrost temperatury na głowicy po odkręceniu zaworka wskazuje, że lekkie frakcje skroplone w postaci przedgonu opuszczają kolumnę. Brak wzrostu temp. podczas dalszego odbioru przedgonów to dla mnie znak, że tę najlżejszą część już odebrałem i pora zmniejszyć szybkość odbioru przedgonu. Jeżeli po radykalnym zmniejszeniu szybkości odbioru przedgonów temperatura nie spada (wynik kiepskiej precyzji DS18B20, koledzy posiadający PT1000 notują zawsze większy lub mniejszy spadek w czasie całego procesu) to sygnał, że przedgony w znakomitej większości zostały już odebrane. W większości lecz nie całkowicie. Szybkość spadku temperatury po zakręceniu zaworka odbioru daje wyobrażenie jak dużo jeszcze lekkich frakcji pozostało w zbiorniku. Tutaj brak precyzji DS-ów najbardziej boli, 0,01*C baardzo wskazane.

7. Chłodzenie
Ważna czujka, choć nie musi być precyzyjna. Próbowałem użyć jej jako zabezpieczenia ale ze względu na dużą inercję nie bardzo spisuje się w tej roli. Im mniejszy przepływ wody przez chłodnicę tym większa inercja. U mnie przy normalnym chłodzeniu sięga od 30s do ponad 1 minuty. Zanim temperatura na wylocie wzrośnie i wyłączy grzanie (co też nie zatrzyma natychmiast wrzenia i parowania), całe pomieszczenie wypełnione już będzie oparami alkoholu. Można się całkiem nieźle rozerwać :twisted:

8. Odpowietrzenie głowicy
U mnie głowica jest szczelnie zamknięta, a odpowietrzenie wyprowadzone wężykiem na zewnątrz pomieszczenia. Czujka zainstalowana w punkcie odpowietrzenia wydaje się być najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa procesu. Szybkość pomiaru bije na głowę wylot chłodzenia. Wzrost temperatury ponad ustalony poziom (u mnie 50*C) powoduje zmniejszenie grzania do 70%. Dalszy wzrost redukuje grzanie do 20% a jeżeli i to nie pomogło i temperatura dalej rośnie grzanie zostaje wyłączone zupełnie. Po spadku temperatury grzanie włącza się ponownie najpierw 20% potem 70% i cały taki cykl nierzadko zdąży się zakończyć zanim wzrośnie temperatura na wylocie chłodzenia. Przyjąłem takie rozwiązanie, bo zabezpieczenie dwustanowe załącz/wyłącz ustawione na niską temperaturę powodowało destabilizację kolumny a ustawione na wysoką nie zabezpieczało przed wypuszczaniem części par alkoholu do atmosfery. Teraz przy niewielkim odchyleniu od normy proces zwalnia ale się nie zatrzymuje. Jak sprawy zajdą za daleko, wtedy kwestie bezpieczeństwa mają priorytet i wszystko zostaje wyłączone. Tyle, że grzanie już wcześniej zostało ograniczone, więc proces zatrzymuje się niemalże natychmiast. Progi ograniczenia mocy grzania najlepiej dobrać doświadczalnie, w gestii użytkownika pozostaje także blokada powtórnego załączenia grzania po osiągnięciu punktu krytycznego. Wybrałem takie rozwiązanie ponieważ mam zdalny podgląd ma temperatury i sprzętu nie zostawiam bez opieki dłużej niż na parę chwil.

9. Wlot chłodzenia
Nie mam zainstalowanej, ale widzę sens umieszczenia tam punktu pomiaru. Przyda się podczas pracy w zamkniętym obiegu chłodzenia. Duża różnica temperatur sugeruje za mały przepływ wody chłodzącej. Za wysoka temperatura na wlocie wskazuje na niedostateczną wydajność chłodnicy. Przy zasilaniu z wodociągu też pozwala zorientować się w sytuacji. U mnie latem woda w kranie miewa do 20*C zimą nawet do 7*C. Różnica w zużyciu wody chłodzącej kosmiczna...


Sorki za przynudzanie, rozumiem że nie wszyscy czują potrzebę robienia choinki z kolumny. Wszystkim, którzy potrafią robić cud miód produkt przy maksymalnym uzysku alko z kilograma cukru z jednym lub dwoma termometrami kłaniam się nisko :poklon; :respect:. Może i ja kiedyś... ale póki co jest to dla mnie fajna zabawa a mając zainstalowanych parę czujek przy okazji widzę co w rurze piszczy ;)

Pozdrowienia

Aquila

PS. Mam nadzieję, że za bardzo nie rozminąłem się z prawdą. Wszelkie sugestie i konstruktywna krytyka mile widziane :D

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 18:58
autor: radius
@Aquilq, a propos punktów 3,4 i 5 w twoim ostatnim poście, podrzucam ci coś takiego :)
rozkład temperatur.jpg

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 21:49
autor: lesgo58
Aquila pisze: PS. Mam nadzieję, że za bardzo nie rozminąłem się z prawdą. Wszelkie sugestie i konstruktywna krytyka mile widziane :D
Nic dodać - nic ująć. Zwłaszcza pkt. 3 :respect:
Zresztą w obecności bufora ta "5 półka" jest faktycznie "10'tą" . Ja mam 10cm od bufora i temperatura jest bardzo stabilna. Mimo iż tam jest włożone PT1000. Jest to bardzo cenny punkt.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 21:57
autor: Emiel Regis
Jak dla mnie, to bez różnicy czy punktów pomiarowych będzie 10 czy 15.
Z każdego z nich jest frajda i pożytek na początku zabawy, a kiedy już poznamy dobrze swój sprzęt, wtedy połowa z nich okaże się zbędna.

Wiem o czym piszę, Pamel zrobił kiedyś specjalnie na moją prośbę (chyba już w ciągłej sprzedaży) termometr z możliwością wpięcia 8 sond. Zabawy trochę z tym było bo nie wszystko na początku chciało się zgrać, a ostatecznie w trakcie rektyfikacji wystarcza mi połowa jego możliwości... :bezradny:

Wg mnie;

1 kocioł
2 wypełnienie
3 głowica
4 odpowietrzenie
5 jedna wolna do zabawy i wpinania w zależności od upodobań :)

Trzeba coś ustalić tak, żeby nie wchodzić niepotrzebnie w koszty, które ostatecznie okażą się zbędne.
Cena to ważny element i jeśli będzie korzystna, więcej osób chętnie weźmie w tym udział.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 2 lis 2015, 23:14
autor: piotricz
To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 3 lis 2015, 00:00
autor: Aquila
Witam,
Emiel Regis pisze:Jak dla mnie, to bez różnicy czy punktów pomiarowych będzie 10 czy 15.
Z każdego z nich jest frajda i pożytek na początku zabawy, a kiedy już poznamy dobrze swój sprzęt, wtedy połowa z nich okaże się zbędna.
... Zabawy trochę z tym było bo nie wszystko na początku chciało się zgrać, a ostatecznie w trakcie rektyfikacji wystarcza mi połowa jego możliwości... :bezradny:
Emielu jesteś jedną z tych osób, przed którymi kłaniałem się w poprzednim poście :D Rozumiem i szanuję Twój punkt widzenia i pewnie przyjdzie moment kiedyś tam, że i ja odpuszczę strojenie choinki i z dwoma albo trzema punktami pomiarowymi poprowadzę proces wzorcowo. Wyobrażam sobie, że i bez termometru można zrobić doskonały produkt ustawiając parametry grzania i odbioru na oko. Doświadczenie robi swoje, a im dalej w las i im lepiej rozumiem o co w tym chodzi, tym bardziej wydaje mi się to wykonalne. Ale póki co daleko mi do takiej wprawy i rutyny, ciągle jeszcze mam mnóstwo pytań na które chciałbym znaleźć odpowiedź i ciągle jeszcze bawi mnie znajdowanie tych odpowiedzi. Nadal jestem ciekawy tego co, kiedy i dlaczego dzieje się w kolumnie. Stąd pomysł na mierzenie i rejestrowanie pomiarów aby móc spojrzeć na nie krytycznym okiem na spokojnie po zakończeniu procesu. I nie tylko na wartości pomiarów ale na ich dynamiczne zależności.

Emiel Regis pisze:Trzeba coś ustalić tak, żeby nie wchodzić niepotrzebnie w koszty, które ostatecznie okażą się zbędne. Cena to ważny element i jeśli będzie korzystna, więcej osób chętnie weźmie w tym udział.
Arduino obsługuje czujki DS18B20 w sposób programowy i ich ilość nie ma wpływu na koszt samego kontrolera. Robiąc sterownik obsługujący nawet 24 czujki (albo jeszcze więcej) koszt będzie tylko niewiele większy albo taki sam jak sterownika z 4 czujkami. Osoba budująca sterownik sama zdecyduje z ilu punktów pomiarowych chce korzystać.

Myślę, że ważniejsze jest aby zaprojektować układ tak, żeby dało się wystartować i pracować w wersji minimum, ale przewidzieć możliwość rozbudowy w każdej chwili gdy osoba zdecyduje się podłączyć kilka dodatkowych termometrów, albo innych elementów (być może zaworów sterowanych silnikami krokowymi). Program można napisać tak, że sam rozpozna i obsłuży dodatkowe elementy. Przy takim podejściu kosztem zwiększenia ilości termometrów byłoby kilka dodatkowych gniazd, 1 opornik 4,7kOm i trzy kabelki. No i oczywiście zakup dodatkowych czujek DS18B20.

Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 3 lis 2015, 00:15
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze:To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?
A proszę bardzo: http://www.ebay.co.uk/itm/24V-380V-40A- ... SwgQ9V4BL7

Obciążalność teoretyczna 40A (nigdy nie sprawdziłem) ale na radiatorze powinien wyciągać ze 30A z przytupem. U mnie pracuje z grzałką 2850W i nie poci się wcale posadzony na radiatorku od procesora z małym wentylatorem. Wejście sterujące izolowane optycznie nadaje się do podłączenia pod Arduino wprost pod jeden z portów PWM (Pulse With Modulation - sterowanie impulsowe z modulacją)

Sprawdzone, działa, nie sprawia problemów w instalacji czy ewentualnej wymianie. U mnie musiałem wymienić jeden po zwarciu jakie zrobiło mi się na grzałce bo przetopiła się izolacja na kabelku, który miał być teoretycznie odporny na temperaturę. Po dokładnym zaizolowaniu kabli grzałki wężykiem silikonowym (naprawdę odpornym termicznie ;) ) wszystko działa bezproblemowo.

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 3 lis 2015, 03:01
autor: Aquila
Witam,
radius pisze:@Aquilq, a propos punktów 3,4 i 5 w twoim ostatnim poście, podrzucam ci coś takiego :)
rozkład temperatur.jpg
Dzięki wielkie. Sam też próbowałem popełnić coś podobnego ale poległem. Z półkologią zwłaszcza teoretyczną, byłem i ciągle jestem na bakier :oops: Moje wyliczenia oparłem na formułach z homedestiler.org i wyszło mi coś takiego jak w załączonym arkuszu.

Przesuwając suwak można zobaczyć jak zmienia się rozkład temperatur w kolumnie. Niestety z powodu brak precyzji można to traktować wyłącznie poglądowo. Nie wiem też czy suwak będzie działał w nowszych wersjach Excela.

lesgo58 pisze:Zresztą w obecności bufora ta "5 półka" jest faktycznie "10'tą" . Ja mam 10cm od bufora i temperatura jest bardzo stabilna. Mimo iż tam jest włożone PT1000. Jest to bardzo cenny punkt.
Też bym chciał mieć tam PT1000 ;) Ale nawet na DS-ach podczas testu na sprężynkach stabilność była dużo lepsza. Zmywaki niestety nie dają takiego komfortu pracy ze względu na wyższą HETP. Wydają się być też bardziej podatne na zmiany szybkości przepływu par przez wypełnienie. Podczas pracy, szczególnie gdy zaczyna wygotowywać się bufor, dają się zaobserwować jakby "podmuchy" powodujące gwałtowne skoki temperatur w całej kolumnie. Spowodowane jest to zapewne brakiem jednorodności w ułożeniu wypełnienia. W zmywakach powstają przestrzenie o nierównomiernej gęstości, jakby kanały umożliwiające przyspieszone przemieszczanie się par. Te bardziej zagęszczone obszary są omijane przez pary przemieszczające się w górę kolumny.

Bardzo to widać na wykresie temperatury odpowietrzenia (czujka nr 8), który wygląda przy zmywakach jak panorama Himalajów podczas gdy na sprężynkach pryzmatycznych wykres jest niemalże linią prostą. Sprężynki są jednorodne i przepływ par jest dużo stabilniejszy i linearny. Przekłada się to bezpośrednio na jakość urobku, bo takie "podmuchy" w kolumnie powodują częściowe wymieszanie się frakcji rozdzielonych podczas rektyfikacji.

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 3 lis 2015, 19:49
autor: chprzemo
piotricz pisze:To ja zaczynam od początku. Najpierw sterowanie grzałkami optotriakem. To chyba najlepsze rozwiązanie. Szukam gotowych modułów ale nie mogę nic znaleźć.
Może wam coś wpadło w oko?


Ja używam takich modułów :

http://allegro.pl/avt440-3-b-modul-wyko ... 79074.html

podłączonych bezpośrednio do atmegi, z tego co pamiętam to zmieniłem triaka na mocniejszego bo akurat taki plątał się po stole i dla bezpieczeństwa powiększyłem ścieżki 230V poprzez naniesienie odrobiny cyny na ich powierzchnię.... Próbowałem takie układy zmontować na jakiś płyteczkach uniwersalnych na piechotę i nie ma to najmniejszego sensu- szkoda, że tak późno to zrozumiałem.

Wiesz już jakie sterowanie- grupowe/fazowe?

pozdrawiam

Re: Sterownik na arduino

: środa, 4 lis 2015, 17:30
autor: piotricz
Ostatnio brakuje mi czasu na to Arduino :/
Czyli taki sprzęt mam zamiar zamówić:
1) Regulacja grzałek na SSR-40 DA
2) Termometry DS18B20 (w naszym fach w zupełności wystarcza)
3) Wyświetlacz LCD 4,3" dotyk. FT800
4) Moduł czasu rzeczywistego RTC DS1307
5) Klawiatura membranowa 4x4
6) Pomiar ciśnienia (jeszcze nie wiem jaki) ???
7) 8-kanałowy moduł przekaźnika 5V 10A
8) Zasilacz prądu stałego 12V ok 5A
9) Zasilacz prądu stałego 6V ok 2A
10) Płyta arduino ??? I tu mam dylemat

a) Arduino DUE SAM3X8E
b) Arduino MEGA2560

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 01:38
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze:6) Pomiar ciśnienia (jeszcze nie wiem jaki) ???
U mnie pomiar ciśnienia chodzi na BMP180. Spisuje się naprawdę bardzo dobrze. Jedyna wada - nie da się zapiąć więcej niż jednego czujnika na magistrali I2C bo nie mają ustawialnych adresów. Chciałem zrobić jednocześnie dwa pomiary i niestety nie wyszło. Programowa symulacja drugiej magistrali I2C mijała się z celem. Ale jak planujesz jeden punkt pomiaru to taki mankament nie miałby znaczenia. Koszt samego czujnika lekkopółśmieszny. Tutaj może znajdziesz jakiś pomysł jak zrobić czujnik ciśnienia: http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... la#p125204
piotricz pisze:10) Płyta arduino ??? I tu mam dylemat
a) Arduino DUE SAM3X8E
b) Arduino MEGA2560
Mój wybór padł na MEGA2560. DUE wydaje się być ciekawsze, bo wejścia analogowe ma 12 bitowe, więcej pamięci, szybszy procek. Ale to 3,3V mnie powstrzymało. Wszystkie moje peryferia (z wyjątkiem BT) chodzą na 5V. Dopasowywanie tylu wejść to byłoby nieporozumienie. Póki co MEGA wyrabia się szybkościowo i mam jeszcze spory zapas pamięci zarówno na zmienne jak i na program.

Przypuszczałem, że obsługa wyświetlacza graficznego pożarłaby więcej zasobów, dlatego nie chciałem w samym sterowniku robić projektów graficznych. Zainstalowałem ekran LCD 20x4 I2C i wystarcza. Wszystko co trzeba, daje się na nim wyświetlić, a dane z odczytów wysłałem do komputera i tam bawiłem się w grafiki. Po konfiguracji domyślam się, że raczej wolałbyś aby sterownik pracował autonomicznie. Wtedy może Arduino DUE byłoby jednak lepszym rozwiązaniem ze względu na mocniejszy procek i większą pamięć. Niestety nie miałem okazji zrobić prób z DUE, nie wiem czego można się po nim spodziewać. Wybór płyty Arduine jest bardzo ważny, bo będzie determinował wszystko inne od czujek do oprogramowania.

Zawsze jeszcze można zrobić krok dalej i zatrudnić Raspbery Pi. Posadzić na nim serwer WWW, podłączyć kamerkę i jak będziesz robił proces, to pół Polski będzie mogło oglądać przebieg online :lol: Albo sam uruchomisz proces u siebie w domu, ze smartfona, siedząc na imprezie u kumpla, gdy okaże się że skończyły się trunki :hahaha:

Zaciekawiła mnie ta płytka przekaźników. Mógłbyś zdradzić do czego planujesz wykorzystać 8 kanałów?

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 06:28
autor: piotricz
Witam kolegę Aquila

8 kanałów:
1) Zawór wody
2) Zawór przedgonu
3) Zawór Gonu
4) Zasilanie cewek zaworów
5) Grzałka 1 ( 2kW ) opcja
6) Grzałka 2 ( 2kW ) opcja
Grzałka 3 przez ssr
7) Zasilanie dodatkowe układów 5V
8) Zapasowe.

Zamówiłem MEGA2560 i wyświetlacz FT800 5" dotykowy z własnym silnikiem. Tak że odciąży procka.
http://www.jarzebski.pl/arduino/kompone ... ft800.html

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 15:58
autor: chprzemo
Witam,


@piotricz- 90% kolegów którzy chętnie pomogą w budowie sterownika od razu deklaruje, że są "zieloni" w temacie- pomysł super, założenia też bardzo dobre ale czy to nie jest przypadkiem lekki przerost formy nad treścią ? Obawiam się, że niewielu programistów znajdzie czas na dopieszczenie tego projektu tym bardziej, że poprzeczkę stawiasz bardzo wysoko na starcie (choćby sensowna obsługa tego LCD) i pisanie aplikacji na płytkę której się nie ma na stole to droga przez mękę.

Nie zrozum mnie źle ale mam za sobą jeden sterownik na Atmedze który ma zwykły wyświetlacz 20x4 i napisanie softu który działa i tylko wyświetla temperatury z 4 kanałów zajęło mi ładnych parę nocek gdzie można powiedzieć, że mam jakieś doświadczenie w programowaniu....

Jak będziesz koniecznie chciał takie "bajery" to albo zostanie Ci kartonik z drogimi gratami elektronicznymi w szufladzie bo nie będzie komu tego napisać, albo będziesz zarywał duuuużo nocek żeby sam LCD ogarnąć nie wspominając o funkcjach urządzenia.
Proponuję Ci rozpoczęcie projektu od zwykłych wyświetlaczy i napisania szkieletu urządzenia, a później jak już podstawowe funkcje zadziałają (będzie można na tym przeprowadzić proces) rozbudowę o peryferia czy bajerki.

Ja ze swojej strony oferuję pomoc o ile czas i wiedza mi na to pozwolą:) No i trzymam kciuki:)

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 17:18
autor: piotricz
Jak tylko przyjdzie sprzęt wszystko wyjdzie na jaw w jakim stopniu kumpel zna c i c++ Widziałem kilka jego programów napisanych w c i c++ tak że ja wierzę w niego. A co będzie zobaczymy, na bieżąco będę zdawał relacje.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 17:37
autor: HomoChemicus
A mówiłeś mu, że chodzi o arduino? Arduino to c++ z ich dziwnymi bibliotekami. Sprawia to, że osoby zajmujące się c++ robią wielkie oczy widząc pierwszy raz kody z arduino. Ja wolę c i atmegę niż arduino, bo dla mnie kod w c jest bardziej przejrzysty.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 5 lis 2015, 19:35
autor: chprzemo
Oj tak, biblioteki są świetne... Pamiętam jak wiele czasu spędziłem zanim odkryłem, że nazwa zmiennej w bibliotece ma dużą literę, a wszystkie tutoriale mówiły o wywoływaniu zmiennej małymi literkami...

Początki z Arduino są ciężkie nawet dla programisty/niezłego programisty c/c++ na PC ;)

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 6 lis 2015, 01:52
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze: 8 kanałów:
1) Zawór wody
2) Zawór przedgonu
3) Zawór Gonu
4) Zasilanie cewek zaworów
5) Grzałka 1 ( 2kW ) opcja
6) Grzałka 2 ( 2kW ) opcja
Grzałka 3 przez ssr
7) Zasilanie dodatkowe układów 5V
8) Zapasowe.
1,2,3 zgoda, po co zatem 4? Wyłączony przekaźnik 1, 2 lub 3 nie poda zasilania na cewkę zaworu, po co jeszcze jeden kontakt po drodze (czytaj źródło potencjalnych problemów w przyszłości)?

Co do grzałek mam inne rozwiązanie:

5) Grzałka 2kW
6) Grzałka 2kW
Dla grzałki 3 nie bardzo widzę potrzebę stosowania.

Połączenia można wykonać tak, aby grzałki 2kW mogły być włączane:
- pojedynczo przez SSR moc 0-2kW, do normalnej pracy,
- jedna grzałka wprost druga przez SSR, moc 2-4kW (O ile tylko instalacja to wytrzyma. Można zrobić programowe ograniczenie np zakres 0-50% dla drugiej grzałki, do pracy z podwyższoną mocą np. zalewania kolumny)
- równolegle wprost do sieci do rozgrzewania moc 4kW,
- szeregowo przez SSR. Opcja grzania 0-1kW przy przy o połowę mniejszej gęstości mocy na grzałce, szybko to rozwiązanie docenisz gotując gęste.


W jakim celu ma być odłączanie zasilanie 5V przekaźnikiem nr 7?
piotricz pisze:Zamówiłem MEGA2560 i wyświetlacz FT800 5" dotykowy z własnym silnikiem. Tak że odciąży procka.
Uważam że MEGA to był bardzo rozważny wybór. Ta płytka ma duże wsparcie, dostępnych są setki gotowych bibliotek. Niestety nie można tego powiedzieć o DUE. Bez doświadczenia w programowaniu mógłby być zonk przy próbie zainstalowania prostych peryferiów.

Natomiast FT800 5" to dla mnie kompletne nieporozumienie. Chyba, że jak nie będziesz używał do sterowania kolumną to będziesz na nim oglądał filmy ;) Popieram kolegę @chprzemo co do wyzwań programistycznych. Też walczyłem z LCD 20x4 i jeszcze mam sporo do zrobienia, a to tylko 80 znaków...
chprzemo pisze:Jak będziesz koniecznie chciał takie "bajery" to albo zostanie Ci kartonik z drogimi gratami elektronicznymi w szufladzie bo nie będzie komu tego napisać, albo będziesz zarywał duuuużo nocek żeby sam LCD ogarnąć nie wspominając o funkcjach urządzenia.
Proponuję Ci rozpoczęcie projektu od zwykłych wyświetlaczy i napisania szkieletu urządzenia, a później jak już podstawowe funkcje zadziałają (będzie można na tym przeprowadzić proces) rozbudowę o peryferia czy bajerki.
Podpisuję się pod tym obiema rękami. Wydaje się być rozsądnym aby zacząć od prostej i funkcjonalnej konfiguracji, napisania i przetestowania softu. Jak wszystko zadziała wtedy więcej kolegów będzie mogło sobie pozwolić na zbudowanie takiego sterownika korzystając z gotowego i przetestowanego schematu. Bajery i wodotryski można oczywiście przewidzieć jako opcjonalne dodatki i zostawić na czas kiedy już wszystkie najważniejsze funkcje będą działały.

Ja sugeruję, żeby po godzinie 2:30 system proponował zaparzenie mocnej kawy, a jeżeli użytkownik nie odpowie w ciągu 15 sekund automatycznie uruchomiony zostanie ekspres do kawy i budzik włączy się jak kawa już będzie gotowa :hahaha: a jeżeli i wtedy nie będzie reakcji użytkownika proces powinien zostać bezwzględnie zatrzymany :stop:

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 7 lis 2015, 09:28
autor: HomoChemicus
Tak ogólnie, to aby zmniejszyć zakłócenia w sieci przydałoby się zsynchronizować z napięciem sieci. Aby zastosować wykrycie przejścia sinusoidy przez zero będzie trzeba zorganizować programowo sterowanie SSR przez tranzystor.

Gdybym miał więcej czasu, to sam porobiłbym płytki PCB dla was, ale co poradzę.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 7 lis 2015, 23:39
autor: chprzemo
Lepiej do projektu sterownika użyć modułu z triakiem który będzie miał optotriaka z detekcją przejścia przez zero i problem zakłóceń będzie rozwiązany.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 8 lis 2015, 18:50
autor: piotricz
Ludzie trochę wiary! Sprzęt dotarł. Byłem dziś u kumpla, podłączyliśmy Arduino-TF800-DS18B20 i póki co wyświetla nam się na ekranie tylko temperatura z czujników. Wiadomo że to nie litrówka w dwójkę nie zrobimy tego w jedno popołudnie.
Teraz nie mam za wiele czasu ale stopniowo będę opisywał moje kroki.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 8 lis 2015, 19:39
autor: andrea
Ja tam w Ciebie wierzę :-) .
Może ktoś by naszkicował, opisał cały proces , co i jak po kolei.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 9 lis 2015, 16:51
autor: piotricz
Znalazłem coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=CA3IOUaetWM
Fajne meni może by pana poprosić o kody :) Na pewno się zgodzi :)

U mnie są początki menu.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 9 lis 2015, 17:10
autor: andrea
Chyba nie dostaniesz oto dystrybutor http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=27730403
Próbować można...

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 9 lis 2015, 18:03
autor: Kula
Myślę, że nie dostaniesz:
http://karster.elektroda.eu/offer.html
To komercyjny projekt.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 10 lis 2015, 19:29
autor: piotricz
Rozmawiałem z panem od tego projektu, pięć tysięcy chce za projekt podobny bo ten nie jest na sprzedaż. Tak że jak chce ktoś z was zapłacić za prototyp tego urządzenia to można śmiało walić :)

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 10 lis 2015, 19:31
autor: Kula
Ceny spadły jak widzę. Spodziewałem się większej kwoty.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 10 lis 2015, 20:34
autor: andrea
Trzeba by znależć co najmniej 100 chętnych żeby się opłacało. Będzie ciężko.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 10 lis 2015, 23:17
autor: El Adam
To może zacząć tworzyć "listę społeczną"? Jakby co, to ja bardzo chętnie wpiszę się, ale jako jeden z tych stu chętnych.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 06:51
autor: piotricz
A u mnie bardzo małym kroczkiem idzie do przodu. Muszę dokupić kartę pamięci do zapisywania ustawień. Kolega potrzebuje żebym mu opisał dokładnie jak ma wyglądać proces. Z opisem np. termometr 1,2,3,4 ujście nr 1,2,3 i tak dalej który kiedy jak się włącza.
Może napiszmy wspólnie jak to wygląda?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 09:31
autor: andrea
1. Rozgrzewanie /wszystkie grzalki są włączone PMAX/
2. Włączenie chlodzenia /temperatura na 10- tej półce osiągnie wartość np. 60°C, załączenie elektrozaworu wody EZ-W/
3. Zalanie kolumny 2-3 razy / następuje opróżnienie jeziorka, wyłączenie grzania i ponowne załączenie/
4. Stabilizacja kolumny /przełączenie grzałek na moc roboczą, określenie tzw. temperatury dnia TD, ustawienie długości czasu stabilizacji TS/
5. Odbiór przedgonów /i tu mam dylemat, bo można dwojako, zależnie od ilości albo od czasu, temat jeszcze trzeba przedyskutować/
6. Odbiór gonu właściwego /załączony EZO powinno to nastąpić po odbiorze przedgonów, upłynięciu nastawionego czasu stabilizacji i osiągnięciu temperatury dnia, regulacja zakresu pracy tego elektrozaworu//temperatura załączenia i wyłączenia/
7. Odbiór podonów/ po osiągnięciu określonej temperatury 97-98 °C w zbiornku następuje przełączenie elektrozaworów EZO na EZP/
8. Wyłączenie zestawu / po osiągnięciu określonej tamperatury w głowicy u mnie 99,5 °C/
9 Trzeba jeszcze przewidzieć zabezpieczenie przy braku wody chłodzącej, ja założyłem sondę na jej ujściu i po osiągnięciu ustalonej temperatury TBEZ nastepuje wyłączenie zestawu.

To tak na szybko :-)
Można by jeszcze pomyśleć o regulacji prędkości odbioru silnikiem krokowym.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 09:56
autor: piotricz
Zalanie kolumny i tu system po czym ma wiedzieć że to nastąpiło?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 10:16
autor: lesgo58
Zapomnij o zalaniu kolumny z automatu. Jest zbyt wiele zmiennych mających wpływ na zalanie. Zalanie obserwuje się naocznie.
Co do sterownika jako całości to myślę że nie ma co przesadzać z pełną automatyzacją procesu. Bo w warunkach domowych mamy do czynienia ze zbyt wieloma zmiennymi. Oczywiście można to z grubsza zrobić, ale moim zdaniem będzie to kosztem jakości. Gdy będzie nam zależeć na jakości to niestety ale musimy zdać się na doświadczenie. A tego parametru automatu nie nauczysz.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 10:44
autor: piotricz
lesgo58 pisze:Zapomnij o zalaniu kolumny z automatu. Jest zbyt wiele zmiennych mających wpływ na zalanie. Zalanie obserwuje się naocznie.
Co do sterownika jako całości to myślę że nie ma co przesadzać z pełną automatyzacją procesu. Bo w warunkach domowych mamy do czynienia ze zbyt wieloma zmiennymi. Oczywiście można to z grubsza zrobić, ale moim zdaniem będzie to kosztem jakości. Gdy będzie nam zależeć na jakości to niestety ale musimy zdać się na doświadczenie. A tego parametru automatu nie nauczysz.
a coś takiego zamontować w głowicy? http://www.allegromat.pl/aukcja178339

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 10:45
autor: andrea
piotricz pisze:Zalanie kolumny i tu system po czym ma wiedzieć że to nastąpiło?
Tu są różnne czujniki
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... m-1-3-0907
Trzeba by to dopracować. Pomyślę jeszcze nad tym.
Podobno Boleckiego zalewa kolunnę, niech się użytkownicy wypowiedzą.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 10:52
autor: KS2507
Lepszym rozwiązaniem będzie zastosować czujniki kontaktowe obecności cieczy.
W głowicy i w zbiorniku.
http://www.merazet.pl/produkt/przewodno ... kMQyF6uuM8

http://www.merazet.pl/produkt/czujniki_ ... kMQ_l6uuM8

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 11:29
autor: k.kolumb
Czy jesteś pewien pkt 9 ? Zależnie od konstrukcji - może być tak że woda nie płynie a jej temperatura na ujściu jest ok. Teraz się przeważnie instalujei dodatkową sondę w odpowiednim miejscu w głowicy. I tam ma być "nie za gorąco"

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 11:42
autor: andrea
@ k.kolumb rozwiązanie zależne od rodzaju i budowy kolumny. Ja mam Aabratka i na końcu mam wspawaną rurkę w skraplaczu. Brak chlodzenia powoduje wypływ cieczy górą, a co za tym idzie wzrost temperatury i uruchomienie sondy. Wiem, że inni zakładają na chłodnicy, ale tego nie sprawdzałem. Każdy zamontuje , jak bedzie chciał. Tu piszemy o problemach sterownika.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 13:11
autor: Kula
andrea pisze:3. Zalanie kolumny 2-3 razy / następuje opróżnienie jeziorka, wyłączenie grzania i ponowne załączenie/
.
Automatyczne zalewanie kolumny bez żadnego zabezpieczenia to proszenie się o problemy. Niefajny zbieg okoliczności i pożar gotowy.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 15:40
autor: andrea
Kula pisze: Automatyczne zalewanie kolumny bez żadnego zabezpieczenia to proszenie się o problemy. Niefajny zbieg okoliczności i pożar gotowy.
Wyjaśnij proszę dlaczego?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 16:27
autor: smakosz112
;)

Programowałem na arduino, mogę pomóc, ale w tej chwili nie mam żadnego urządzenia. Zakupię w przyszłym tygodniu urządzenie oraz czujki i zabiorę się za to. Co do grzałek, to w tym momencie nie będę mógł pomóc bo ich nie posiadam. Tylko sterowanie wodą.

Zastanawiam się tylko czy kupię DS18B20 czy PT1000. Różnica w cenie jest 8 zł vs 28 zł.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 16:54
autor: Zygmunt
Dobre PT1000 kosztują grubo powyżej 100zł/szt. DSy będą znacznie lepsze od PT za 28zł...

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:01
autor: andrea
smakosz112 pisze:
Zastanawiam się tylko czy kupię DS18B20 czy PT1000. Różnica w cenie jest 8 zł vs 28 zł.
DS18B20 dadzą radę, ale PT1000 to marzenie wszystkich destylerów :-) .
Cenna pomoc :-) .

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:09
autor: Kula
andrea pisze:
Kula pisze: Automatyczne zalewanie kolumny bez żadnego zabezpieczenia to proszenie się o problemy. Niefajny zbieg okoliczności i pożar gotowy.
Wyjaśnij proszę dlaczego?
Ustalasz czas, po jakim czasie kolumna się zaleje przy maksymalnej mocy grzania. Wpisujesz to do sterownika. W uproszczeniu sterownik grzeje z zadaną mocą przez czas podany w ustawieniach. W tym czasie kolumna powinna się zalać. Ok. Działa dziś jutro i przez najbliższy miesiąc.
A teraz wyobraź sobie, że zwiększy się napięcie w sieci. Spowoduje to zwiększenie mocy grzałki co przyśpieszy czas niezbędny do zalania kolumny. Czas wpisany do sterownika mażesz sobie w buty wsadzić bo zmieniły się warunki zewnętrzne (napięcie w sieci) a Ty tego w żaden sposób nie sprawdzasz. Dłuższe zalanie może spowodować wylanie 96% przez górę głowicy na kolumn/beczkę/grzałkę,podłogę.............
Bardzo łatwopalny produkt w pobliży grzałki około 4kW to nie jest dobry pomysł.
Dla mnie nie jest to bezpieczne.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:14
autor: andrea
Kula pisze: A teraz wyobraź sobie, że zwiększy się napięcie w sieci. Spowoduje to zwiększenie mocy grzałki co przyśpieszy czas niezbędny do zalania kolumny. Czas wpisany do sterownika mażesz sobie w buty wsadzić bo zmieniły się warunki zewnętrzne (napięcie w sieci) a Ty tego w żaden sposób nie sprawdzasz. .
Nie bo o końcu zalania decyduje czujnik pojemnościowy nie czas.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:18
autor: bohema.zaba

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:22
autor: piotricz
Zygmunt pisze:Dobre PT1000 kosztują grubo powyżej 100zł/szt. DSy będą znacznie lepsze od PT za 28zł...
A mi się wydaje że to nie ma znaczenia jaka cena PT1000 tylko podobnie tak jak DSy im dłuższy pomiar tym dokładniejszy. Np jak dobrze pamiętam DSy dokładność 0,01 pomiar co 2 sekundy dokładność 0,25 0,5 sek.
i tak samo co do Pt1000

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:25
autor: Kula
andrea pisze:
Kula pisze: A teraz wyobraź sobie, że zwiększy się napięcie w sieci. Spowoduje to zwiększenie mocy grzałki co przyśpieszy czas niezbędny do zalania kolumny. Czas wpisany do sterownika mażesz sobie w buty wsadzić bo zmieniły się warunki zewnętrzne (napięcie w sieci) a Ty tego w żaden sposób nie sprawdzasz. .
Nie bo o końcu zalania decyduje czujnik pojemnościowy nie czas.
I taki czujnik widziałeś w sterowniku SKN Boleckiego?? W wersji którą testowałem nie zauważyłem takiego czujnika. Wpisywało się czas i to by było na tyle. Potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie (opisane powyżej).

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:43
autor: andrea
Kula pisze: I taki czujnik widziałeś w sterowniku SKN Boleckiego?? W wersji którą testowałem nie zauważyłem takiego czujnika. Wpisywało się czas i to by było na tyle. Potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie (opisane powyżej).
A kto tu pisze o sterowniku Boleckiego? To ma być zupełnie nowy projekt.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 17:51
autor: Kula
W mojej pierwszej wypowiedzi o automatycznym zalaniu wyraźnie pisałem, że mówię o zalaniu bez zabezpieczenia. A Ty dyskutując ze mną piszesz , że jest czujnik zalania. :help:
Dobrze, że jest czujnik zalania. Powinien być.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 18:04
autor: andrea
@Kula
Zalewanie ma się odbywać w następujący sposób:
Grzanie pelną mocą, po osiągnięciu określonego poziomu cieczy zostanie wyłączone grzanie na określony czas, aby spłynęła flegma. Potem drugie zalanie i tak samo jak poprzednio. Następnie system przełącza na moc roboczą, stabilzacja ect....
A takim zabezpieczeniem jest w każdym momencie pojawienie się gorącego kondensatu na końcu skraplacza /Aabratek/ zadziała zamontowana sonda.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 18:10
autor: Kula
I to jest sensowny opis.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 18:12
autor: andrea
Zawsze miałem problemy z tłumaczeniem, dlatego nie zostałem nauczycielem :-) .

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 18:21
autor: Zygmunt
Jeżeli chcecie budować sterownik, to proponowałbym zacząć od poznania jego komponentów...
A mi się wydaje że to nie ma znaczenia jaka cena PT1000 tylko podobnie tak jak DSy im dłuższy pomiar tym dokładniejszy.
Cena nie ma, klasa ma. Jak taniej kupisz klasy A, niż klasy B, to wtedy cena istotnie nie ma znaczenia :D Dopuszczalne tolerancje błędów czujników rezystancyjnych są opisane w normie PN-EN 60751:1997+A2 i tu się nie ma co wydawać. Norma ta wyróżnia dwie klasy dokładności, klasę A i B.

Dopuszczalną odchyłkę oblicza się tak (t- temperatura w °C):

Klasa A: t =(0.15+0.002x|t|)
Klasa B: t =( 0.30+0.005x|t|)

Widzisz różnicę?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 18:31
autor: andrea
Bardzo dokładna sonda potrzebna jest tylko na 10 -tej półce. Pozostałe mogą być na DS-ach.
To ma być sterownik do amatorskich destylacji i mam gdzieś, czy spelnia polska normę :-) .

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 19:13
autor: lesgo58
Jeśli chcemy zaoszczędzić na sondach to bardzo dokładna sonda jest raczej potrzebna pod obniżonym odbiorem. Na dole kolumny jest wystarczający pomiar z tradycyjnych DS.
Jeśli koszty nie mają znaczenia (przynajmniej na etapie kosztorysu wstępnego) to zacząłbym od przynajmniej 3 czujek na PT 1000 (tych dobrej klasy).
Porównywałem pracę czujek Pamelowskich i tych na PT 1000. Różnica jest kolosalna tak w dokładności jak szybkości pracy. Czujki w czasie prób były umieszczone po przeciwnych stronach kolumny. Szybkość i dokładność pracy ma kolosalne znaczenie przynajmniej na dwóch etapach destylacji. Przedgony i pogony( pompowanie).
Nie wiem czy mieszanie dwóch rodzai czujek w jednym sterowniku nie będzie generować zbyt dużych dodatkowych kosztów? Zamiast np. użycia jednego rodzaju czujek?
Co do sterownika jako całości. Można pokusić się o 2 wersje. Mam na myśli dokładność pomiarów temperatury. Ekonomiczną i tę bardziej profesjonalną - dla zapaleńców i tych którzy tylko rektyfikują.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 11 lis 2015, 20:02
autor: Szlumf
andrea pisze:Bardzo dokładna sonda potrzebna jest tylko na 10 -tej półce.
Dlaczego?
Moim zdaniem wystarczy dobry DS.
I jeszcze odnośnie zalewania.
O ile pierwsze zalanie jest do opanowania w sterowniku to następne już mogą być trudniejsze. U mnie zwykle początek kolejnych zalań jest niżej niż pierwszego. W skrajnym przypadku może być tak, że pierwsze zalanie zacznie się n.p. nad OLM a kolejne w połowie lub1/3 kolumny albo n.p. nad buforem. Wiąże się z tym oczywiście różny czas spływu cieczy do kotła. Może być tak, że źle dobierzemy czas. Nie wszystko spłynie i zaczniemy stabilizację z korkiem cieczy w kolumnie. Trzeba by w jakiś sposób monitorować spływ. Nie wiem jak i czy warto.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 00:15
autor: herbata666
Burza mózgów to fajna sprawa, ale autor na pewno ma już niezły mętlik w głowie :D.
Na początek proponuję pomiar na 4 DS (spokojnie wystarczy):
1. Zbiornik- tu liczy się dokładność bo informuje nas ile zostało do zakończenia procesu i możemy ustawić na nim zakończenie procesu.
2. 10 półka- obojętne czy będzie w rozdzielczości 0,01-0,1, dokładność pomiaru plus minus 1C (co to za różnica).
3. Skraplacz- przegrzanie głowicy (główne zabezpieczenie kolumny).
4. Do wyboru czy w głowicy(ewentualnie bardziej dokładny do smakówek) czy w buforze czy pod OLM.
Nie ważne czy te trzy czujniki będą pokazywać 78,3 czy 77,9 (po co Wam tak dokładny pomiar????).
Na początku jeden Elektrozawór sterowany z 10-półki i już, do tego sterowanie przynajmniej 6KW.
To na początku, oczywiście trzeba sobie zostawić możliwość podłączenia kolejnych 2 elektrozaworów i pływaka, ale to dopiero jak sprawdzi się prototyp w podstawowej wersji. Trzeba pamiętać żeby dać mocniejszy zasilacz po elektrozawory (żeby się nie okazało, że później już się nie da, i zostawić miejsce w pamięci na dalsze oprogramowanie). Jeżeli wejdzie się w tak zaawansowany sterownik co po niektórzy piszą, to może za jakieś 3 lata coś z tego będzie (albo wszystko umrze naturalną śmiercią), zrobić coś co będzie można użyć i testować za jakieś 2-3 miesiące.

P.S
Już pomijam temat silników krokowych i innych elektronicznych motozaworów. To kolumna ma być tak mechanicznie skonstruowana, żeby ograniczać elektronikę a nie na odwrót. Żadnych przykręcań odbioru, żadnego pompowania pogonów.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 00:50
autor: smakosz112
To może ktoś przedstawi dobrej klasy czujniki temperatury w rozsądnej cenie?

Nie wiem czy autor tematu o tym myślał, ale ja mam zamiar napisać do sterownika dodatkowo aplikację na androida, informującą o wszystkich wartościach czujników.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 02:34
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze:A mi się wydaje że to nie ma znaczenia jaka cena PT1000 tylko podobnie tak jak DSy im dłuższy pomiar tym dokładniejszy. Np jak dobrze pamiętam DSy dokładność 0,01 pomiar co 2 sekundy dokładność 0,25 0,5 sek. i tak samo co do Pt1000
Absolutnie nie tak samo.
Zygmunt pisze:Jeżeli chcecie budować sterownik, to proponowałbym zacząć od poznania jego komponentów...
Co racja, to racja. Konieczna wydaje się mała powtórka. Pozwolę sobie przypomnieć nieco podstawowych wiadomości:

Czujka DS18B20 - jest to układ scalony służący do pomiaru temperatury. Pomiar może być konwertowany z różną rozdzielczością:
9 bit, czas konwersji 97,3 mS, najmniejszy skok mierzonej temperatury o 0,5°C
10 bit, czas konwersji 187,5 mS, najmniejszy skok mierzonej temperatury o 0,25°C
11 bit, czas konwersji 375 mS, najmniejszy skok mierzonej temperatury o 0,125°C
12 bit, czas konwersji 750 mS, najmniejszy skok mierzonej temperatury o 0,0625°C

Czas oczekiwania na pomiar temperatury związany jest z konwersją z postaci analogowej (rezystancja elementu termoczułego) do postaci cyfrowej wysyłanej przez czujkę po magistrali 1-Wire i odczytywanej przez Arduino. Wydłużenie czasu nie poprawia dokładności pomiaru a jedynie jego rozdzielczość co oznacza, że czujka DS18B20 ma taką samą dokładność pomiaru ±0,5°C w przedziale -10°C do 85°C niezależnie od tego ilu bitową konwersję ustawimy. Dokładności pomiaru poza podanym przedziałem producent nie określa, oczekiwać należy, że odchyłki są tym większe im bliżej krańców zakresu. Pełny zakres pomiaru -55°C do 125°C. Ponieważ pomiar wysyłany jest w postaci cyfrowej, nie ma znaczenia długość ani rezystancja przewodów połączeniowych, nie mają również większego wpływu zakłócenia, jak długo Arduino jest w stanie komunikować się z czujką.


Czujka PT100/500/1000 - rezystor platynowy wykonany jako drutowy ceramiczny (-200..+850°C) lub cienkowarstwowy (-50..+600°C), wykorzystuje zjawisko przyrostu wartości rezystancji wraz ze wzrostem temperatury. Przyrost temperatury jest niemalże liniowy, dlatego takie czujki stosuje się do pomiarów o dużej dokładności. Zmiana rezystancji odbywa praktycznie bez zwłoki. Jednak czas pomiaru zależeć będzie od bezwładności cieplnej samej czujki i obudowy. Sam pomiar realizowany jest poprzez przepuszczenie bardzo małego prądu (> 0,5mA dla PT1000) o wymaganej dużej stabilności i pomiar spadku napięcia na elemencie. Dopiero ten spadek napięcia może być skonwertowany do postaci cyfrowej akceptowanej przez Arduino. Na dokładność pomiaru wpływają więc nie tylko klasa dokładności samej czujki PT1000, ale w znacznie większym stopniu stabilność źródła prądowego, dokładność i rozdzielczość przetwornika cyfrowo/analogowego, długość kabli i sposób ich podłączenia, oraz zakłócenia. Dlatego mimo swoich zalet czujki PT100/1000 nie nadają się do podłączenia wprost pod Arduino. Analogowe wejście w Arduino, które można by użyć do konwersji spadku napięcia na temperaturę ma rozdzielczość tylko 10 bitów (UNO, MEGA i inne). Bez dodatkowego wzmocnienia lub dobrej klasy zewnętrznego konwertera analogowo/cyfrowego rozdzielczość i dokładność pomiaru byłaby dużo gorsza niż czujek DS18B20.
Zygmunt pisze:Dopuszczalne tolerancje błędów czujników rezystancyjnych są opisane w normie PN-EN 60751:1997+A2 i tu się nie ma co wydawać. Norma ta wyróżnia dwie klasy dokładności, klasę A i B.

Dopuszczalną odchyłkę oblicza się tak (t- temperatura w °C):
Klasa A: t =( 0.15+0.002 x |t|)
Klasa B: t =( 0.30+0.005 x |t|)
Dostępne są jeszcze dwie klasy o podwyższonej dokładności, ograniczone przedziałem temperatur
Klasa 1/3 B: t=( 0,10+0,0017 x |t|) dla t∈〈−50°C; 200°C〉
Klasa 1/10 B: t=( 0,07+0,0007 x |t|) dla t∈〈−50°C; 200°C〉

Sama czujka nie musi być bardzo droga. Poniżej link 5,62Eur za dwie sztuki PT1000 Class A z dwużyłowym kablem 1m.
http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... eb201560_9

albo 29,71 Eur za 10 sztuk PT1000 Class A z trójżyłowym kablem 1m:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... eb201560_9

lesgo58 pisze:Jeśli chcemy zaoszczędzić na sondach to bardzo dokładna sonda jest raczej potrzebna pod obniżonym odbiorem. Na dole kolumny jest wystarczający pomiar z tradycyjnych DS.
Jeśli koszty nie mają znaczenia (przynajmniej na etapie kosztorysu wstępnego) to zacząłbym od przynajmniej 3 czujek na PT 1000 (tych dobrej klasy).
Ja bym koniecznie jedną z tych czujek PT1000 zainstalował w głowicy. Pomaga przy określaniu ile i jak szybko odbierać przedgon. Pozwala też zorientować się ile jeszcze lekkich frakcji zostało w zbiorniku. Żadna z tych informacji nie może być dokładnie odczytana przy czujce DS18B20 :cry2:
lesgo58 pisze:Nie wiem czy mieszanie dwóch rodzai czujek w jednym sterowniku nie będzie generować zbyt dużych dodatkowych kosztów? Zamiast np. użycia jednego rodzaju czujek?
Co do sterownika jako całości. Można pokusić się o 2 wersje. Mam na myśli dokładność pomiarów temperatury. Ekonomiczną i tę bardziej profesjonalną - dla zapaleńców i tych którzy tylko rektyfikują.
Czujki DS18B20 czytane są przez Arduino jak swoje :D PT1000 niestety wymagają dodatkowych elementów. Tutaj dokładność kosztuje. Można zrobić tanio i mieć rozdzielczość 0,01°C z pływającym odczytem i dokładnością gorszą niż przy DS-ach. Koszty nie wynikają z zastosowania różnych rodzajów czujek tylko ze specyfiki PT1000, które muszą być specjalnie obsłużone.


Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 05:51
autor: andrea
Panowie wg.mnie przyszedł czas na konkrety i podjęcie decyzji, co nam potrzeba i które komponenty do arduino wykorzystamy. Dyskusja, czy DS-y, czy PT przypomina mi dyskusję o wyższości Świąt Wielkiej nocy nad Świętami Bożego Narodzenia, choć wszystkie są cenne.
@Aquila napisz, gdzie wg. Ciebie dokładny pomiar temperatury jest konieczny i gdzie można kupić elementy obsługujące PT na arduino. Czy zastosowanie dwóch typów nie spowoduje jakiś problemów?
Który czujnik poziomu zalania wybierzemy i pozostałe elementy, które są niezbedne do funkcjonalnego działania sterownika /domyślam się,że jeszcz trzeba jakiś zegar, albo zegary/. Ja niestety się na tym nie znam, ale chętnie pomogę.
Znalazłem jaszcze coś takiego http://allegro.pl/arduino-czujnik-przep ... %82y-67363 , ale nie wiem , czy się nadaje jako zabezpieczenie w przypadku zaniku wody.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 07:14
autor: KS2507
andrea pisze: Znalazłem jaszcze coś takiego http://allegro.pl/arduino-czujnik-przep ... %82y-67363 , ale nie wiem , czy się nadaje jako zabezpieczenie w przypadku zaniku wody.
Przepływomierz z linku mierzy przepływ od 1 do 30L/min, więc sprawdzi się przy większych kolumnach np; od 76.1 i większych.

W kolumnie 60.3 podczas pracy przepływ wody ustawia się ok 0.7L/min.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 07:21
autor: andrea

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 08:23
autor: lesgo58
andrea pisze:Panowie wg.mnie przyszedł czas na konkrety i podjęcie decyzji, co nam potrzeba i które komponenty do arduino wykorzystamy. Dyskusja, czy DS-y, czy PT przypomina mi dyskusję o wyższości Świąt Wielkiej nocy nad Świętami Bożego Narodzenia,
Złe podejście do sprawy. Gdybyś pracował na PT1000 nigdy byś nie napisał takiego zdania. Jedyne porównanie jakie można zrobić między nimi to cena. Jeśli chodzi o pracę to są dwa zupełnie różne światy. Ale o tym może poświadczyć tylko ktoś kto pracował na dokładnych termometrach. Różnica między 0,1*C a 0,01*C jest kolosalna i odczuwalna. Porównaj te wskazania:
0.1*C i 0,19*C .
Widzisz różnicę? I to nie jest różnica między świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

Nie jestem elektronikiem i całkowicie się na tym nie znam, ale sterownik z czujkami PT1000 chyba nie jest tak tragicznie kosztowny. Ja mam taki w którym są 3 czujki i posiada w sobie funkcje wymienione w załączniku, który podpiąłem poniżej. Koszt w systemie non profit wyniósł ( z montażem) 650zł.
Pytanie jakie trzeba sobie zadać to na ile czujek możemy sobie pozwolić?
Ja optowałbym za tym, żeby zrobić 6 czujek. Zbiornik, bufor, dół kolumny, pod OLM, głowica i skraplacz.
andrea pisze:@Aquila napisz, gdzie wg. Ciebie dokładny pomiar temperatury jest konieczny
Pisałem już o tym kilka postów wcześniej. Aquila może tylko potwierdzić. Zresztą chyba już o tym też pisał. Dokładny pomiar jest niezbędny w głowicy podczas odbioru przedgonów i w kolumnie pod OLM przy odbiorze pogonów. Ale tak naprawdę to potrzebny jest w każdym punkcie. Jeśli już zdecydujecie się na dwa rodzaje czujek to jedyne 3 punkty gdzie można by zastosować tylko DSy to skraplacz, zbiornik i bufor.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 09:46
autor: HomoChemicus
Dodatkowo polecam korzystać z ds18b20 w trybie external. W parasite potrafią delikatnie pływać pomiary przy dużych rozdzielczościach. (Sam też to obserwowałem.)

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 10:00
autor: andrea
@lesgo58
Wyciagasz jakieś stare trupy, zapowiedzi projektów , które trwają latami. W ten sposób będzie to trwało w nieskończoność. Nie chodzi o to by gonić króliczka, ale go złapać. Piszesz cale elaboraty i co z tego wynika?
Chcesz profesjonalny sterownik to zamów, kosztuje ok 5000 PLN. Nas interesuje amatorskie urzadzenie, nieskomplikowane, łatwe w obsłudze.
Zakładający temat zdecydował, że będą DS-y to niech tak zostanie. Najlepiej niech on się wypowie. Zgadzam się też z herbatą, że trzeba najpierw zbudować trzon z niezbędnymi funkcjami z możliwoscią rozbudowy o wodotryski wszelakie. Trzeba coś zdecydować a nie ciągle dyskutować. Wiadomo PT są bezdyskusyjnie lepsze to nie podlega dyskusji, ale wiąże się z tym wiele problemów. Zaproponuj coś konkretnego np. element obsługujacy PT1000 na arduino.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 11:31
autor: lesgo58
@andrea
Nie wiem dlaczego wzbudzam w Tobie takie niezdrowe emocje ale obiecuję, że będzie to mój ostatni post w tym temacie.
Co do trupów w szafie i gonienia króliczka to Ci odpowiem, że trochę przesadziłeś, bo ja już takowy sterownik posiadam. Inaczej bym się nie włączał do dyskusji. Jest to sterownik - używając Twoich słów - na wskroś amatorski, łatwy w użyciu i nieskomplikowany. Być może zmyliła Ciebie lektura karty katalogowej. Ale tak to już bywa, że strach ma wielkie oczy. A karta musisz przyznać jest napisana fachowo... ;). Może przez to wzbudziła w Tobie uczucia, że opisuję Bóg wie jak skomplikowane urządzenie. Skomplikowane to ono może jest w samej konstrukcji, ale nie dla użytkownika. Raz ustalasz główne parametry, włączasz i dzieje się samo. Ty tylko wprowadzasz w razie potrzeby pewne zmienne ( i to "w locie"), które niestety sam sterownik nie jest w stanie przewidzieć. Np. temperaturę dnia. Wszelkie inne zmiany wprowadzasz TYLKO przy zmianie konfiguracji, bądź całkowitej zmianie sprzętu.
Tak naprawdę to Ty zacząłeś o wyższości Świąt... Ja tylko wyłuskałem konkrety.
Podałem ten sterownik tylko jako przykład, że można zbudować coś o czym się tutaj dyskutuje. I to za w miarę tanie pieniądze. Cena to jest zresztą czynnik relatywny. Ale jeśli tutaj zaczynacie rozmowę o sterowniku to właśnie ten który podałem jako przykład może służyć jako punkt odniesienia. Sterownik ten jest mało znany, bo na rynku jest ich tylko kilkadziesiąt sztuk. Oczywiście nikt tu nikogo nie zmusza do korzystania z moich podpowiedzi. Traktuj je tylko jako malutki głosik w dyskusji.
Mam jednak propozycję dla Ciebie. Jeśli masz ochotę zapoznać się z takim sterownikiem to jestem chętny odsprzedać jeden egzemplarz - właśnie za cenę 650zł. Był bardzo mało używany.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 15:57
autor: Aquila
Witam,
andrea pisze:Panowie wg.mnie przyszedł czas na konkrety i podjęcie decyzji, co nam potrzeba i które komponenty do arduino wykorzystamy. Dyskusja, czy DS-y, czy PT przypomina mi dyskusję o wyższości Świąt Wielkiej nocy nad Świętami Bożego Narodzenia, choć wszystkie są cenne.
Moim zdaniem jest to bardzo ważny element, bowiem dokładność jest niezbędna w niektórych punktach pomiaru i nieistotna w innych. Nikt nie sugeruje "wyższości" jednego rozwiązania nad innym, staramy się raczej pokazać praktyczne aspekty i korzyści z posiadania dokładnego pomiaru. Czujki DS są dobrym kompromisem ale w niektórych punktach (choćby głowica) nie da się z ich wskazań wyciągnąć informacji jakie oferuje precyzja PT1000. Kwestią otwartą pozostaje ilość punktów pomiaru PT1000, bo to przekłada się bezpośrednio na koszty sterownika. Drożej wyniesie zrobienie czterech jednokanałowych punktów PT1000 niż jeden czterokanałowy.

Każdy z nas ma swoje spojrzenie na potrzebę stosowania tak dokładnego pomiaru. Reguła jest taka, że na początku jeszcze nie czujemy potrzeby ich stosowania bo wydaje nam się, że nasz produkt jest najlepszy (co się za bardzo nie mija z prawdą :lol: ), potem z biegiem czasu nabieramy pokory i doświadczenia i zaczynamy dostrzegać ich przydatność aby na koniec stwierdzić, że już ich nie potrzebujemy, bo i bez tych wszystkich "bajerów" jesteśmy w stanie robić absolut. Może pytanie powinno zatem brzmieć nie czy warto je stosować, tylko czy warto stosować na tak krótko :hahaha:

andrea pisze:@Aquila napisz, gdzie wg. Ciebie dokładny pomiar temperatury jest konieczny i gdzie można kupić elementy obsługujące PT na arduino. Czy zastosowanie dwóch typów nie spowoduje jakiś problemów?
O rozmieszczeniu czujek już napisałem, proponuję zajrzeć na 2 stronę wątku:
http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... ml#p132391
Co do obsługi PT100/1000 pod Arduino nadaje się każdy scalony przetwornik z wyjściem cyfrowym na przykład typu ADS1248 albo MCP3421. Różnią się ceną, ilością dodatkowych elementów i jakością otrzymywanych pomiarów. Sam jestem na etapie poszukiwania takiego rozwiązania, które zapewni wystarczającą dokładność i precyzję i nie zabije ceną. Problem stanowi znalezienie takiej "kości", która będzie trzymać parametry z upływem czasu i dawać powtarzalne pomiary. I tu bardzo przydałby się ktoś z doświadczeniem w elektronice. Ja mogę to fizycznie zrobić, w miarę skalibrować i przetestować, ale nie mam niezbędnego doświadczenia, żeby nie wdepnąć w jakieś g....

Zastosowanie nawet kilku typów czujek nie wprowadza żadnych problemów poza koniecznością napisania kilkunastu linijek programu do ich obsługi. I to jest piękne w Arduino :D. Zastosowanie scalonego przetwornika do PT1000 pozwoli Arduino czytać te czujki tak samo łatwo jak DS-y.
andrea pisze:Który czujnik poziomu zalania wybierzemy i pozostałe elementy, które są niezbedne do funkcjonalnego działania sterownika /domyślam się,że jeszcz trzeba jakiś zegar, albo zegary/. Ja niestety się na tym nie znam, ale chętnie pomogę.
Najprostszym i bardzo skutecznym czujnikiem zalania jest zwykły wężyk silikonowy podłączony do kolumny jak wodowskaz. Na wężyku można posadzić prosty czujnik optyczny i w momencie gdy poziom płynu w wężyku się podniesie mamy gotowy sygnał dla Arduino. Jednak w żadnym wypadku nie należy traktować tego jako zabezpieczenie :!:. Wyobraźmy sobie mocno ubite zmywaki i pieniący się gęsty wsad w kotle. Wraz z pianą podniosą się cząstki stałe i zaczopują kolumnę. Dalszy ciąg łatwo sobie wyobrazić. Rurka silikonowa będzie nadal pusta, bo zator powstaje z reguły na dole kolumny.

Bardzo dobrym i polecanym przeze mnie rozwiązaniem jest pomiar ciśnienia w zbiorniku. Wszelkie zatory w kolumnie widać wtedy jak na dłoni, bo ciśnienie wzrasta natychmiast gdy zator powstaje. Bazując na ciśnieniu można powiedzieć z dużym przybliżeniem, kiedy kolumna jest zalana i co się dzieje w środku rury. Niestety i to rozwiązanie ma swoje wady. Wzrost ciśnienia nastąpi podczas zalewania kolumny ale także podczas tworzących się zatorów. Dla sensora nie ma różnicy. Sam poziom ciśnienia zależy także od stopnia ubicia wypełnienia. O ile sprężynki będą miały w miarę powtarzalną gęstość ubicia, to zmywaki już nie. W mojej krótkiej praktyce zdarzyło mi się już rozbierać kolumnę w trakcie destylacji żeby przełożyć wypełnienie, bo zalewanie następowało na 15% mocy :o i nie dało się prowadzić normalnie procesu. Za każdym razem gdy wkładam zmywaki do kolumny mam nieco inny pomiar ciśnienia, pomimo, że za każdym razem staram się je układać jak tylko potrafię jednorodnie i tak samo.
Pomimo tych ograniczeń pomiar ciśnienia jest bardzo użytecznym elementem zapewniającym podwyższenie poziomu bezpieczeństwa podczas destylacji. U mnie wzrost ciśnienia powyżej określonego poziomu (120 hPa) traktowany jest jako awaria reaktora jądrowego i powoduje natychmiastowe wyłączenie grzania i zatrzymanie procesu.
andrea pisze:Znalazłem jaszcze coś takiego http://allegro.pl/arduino-czujnik-przep ... %82y-67363 , ale nie wiem , czy się nadaje jako zabezpieczenie w przypadku zaniku wody.
Na takim samym (albo wyglądającym tak samo) czujniku zrobiłem pomiar przepływu wody chłodzącej. Spisuje się średnio, z racji mizernej dokładności i wysokiego przepływu minimalnego. Kiedy zimą używałem wody z kranu do chłodzenia jej temperatura była tak niska, że zużycie było poniżej 10l/h. Tak małe przepływy obarczone są bardzo dużym błędem pomiaru a po spadku poniżej 9l/h czujnik przestaje się obracać i przepływ nie daje się mierzyć. Jako zabezpieczenie czegokolwiek wydaje się zbyt zawodny. Można znaleźć przepływomierze o mniejszym minimalnym przepływie, ale wtedy średnice przelotów są tak małe, że uniemożliwiają mocniejszy przepływ potrzebny podczas zalewania kolumny.

Do pełnego zabezpieczenia naszego reaktora wystarczają moim zdaniem trzy punkty:
1. Wylot odpowietrzenia na głowicy (już pisałem dlaczego na stronie 2 wątku)
2. Pomiar ciśnienia w zbiorniku
3. Pomiar zawartości par alkoholu w powietrzu (czujnik MQ-3 w chwili obecnej na etapie prób i testów)

Trzeci punkt daje pokrycie wszelkich nieprzewidywalnych sytuacji typu pękniętej uszczelki, przepełnionej butelki na destylat, rozszczelnienia się kolumny albo zbiornika itd, itp. Czujnik MQ-3 nie za bardzo nadaje się do precyzyjnego pomiaru %% w wydychanym powietrzu ale jako wskaźnik sytuacji awaryjnej wydaje się być genialnym i prostym rozwiązaniem. Po podłączeniu wystarczy ustalić poziom stężenia par alko w powietrzu przy którym nastąpi odcięcie grzania i gotowe. Jak to bywa ze wszystkim, to rozwiązanie ma też i słabe strony. Z dotychczasowych prób wynika, że wilgotność powietrza wpływa istotnie na pomiar. Dodatkowym utrudnieniem w zastosowaniu podobnego zabezpieczenia będą otwarte konstrukcje głowic przy których całe tony frakcji lekkich lecą w powietrze, którym potem oddychamy. W takich warunkach czujnik pokaże pomiar maksymalny przez większość czasu a tym samym stanie się zupełnie bezużyteczny. Ale to jest temat na osobną bajkę, swoje przemyślenia opiszę kiedy indziej jak tylko będę miał trochę więcej konkretów.
andrea pisze:@lesgo58
Wyciagasz jakieś stare trupy, zapowiedzi projektów , które trwają latami. W ten sposób będzie to trwało w nieskończoność. Nie chodzi o to by gonić króliczka, ale go złapać. Piszesz cale elaboraty i co z tego wynika?
Chcesz profesjonalny sterownik to zamów, kosztuje ok 5000 PLN. Nas interesuje amatorskie urzadzenie, nieskomplikowane, łatwe w obsłudze.
Zakładający temat zdecydował, że będą DS-y to niech tak zostanie. Najlepiej niech on się wypowie.
@andrea rozumiem że jesteś młody i gniewny, i nie zamierzasz uczyć się na cudzych błędach ani korzystać z czyjegoś doświadczenia. Twoje prawo. Tyle, że cudze błędy kosztują taniej ;) O ile dobrze pamiętam autor tematu nie zdecydował jeszcze niczego na 100%. Po to toczy się tu dyskusja, żeby znaleźć lepsze rozwiązania, zapewniające większe bezpieczeństwo i komfort obsługi. Każdy głos się liczy szczególnie praktyków jak @lesgo58. Zamiast więc obruszać się na niego za podesłanie instrukcji poświęć trochę czasu na jej przeczytanie. Gwarantuję Ci, że nie będzie to czas stracony. Sterownik @lesgo58 zrobiony był przez dobrego fachowca i to w zakresie elektroniki, programowania jak i samej destylacji. Z instrukcji można między wierszami wyczytać ciekawe pomysły i rozwiązania, które być może warte będą zaimplementowania w sterowniku na Arduino. Korzystając między innymi z takich perełek uda się zrobić profesjonalny sterownik za amatorskie pieniądze.
lesgo58 pisze:@andrea Nie wiem dlaczego wzbudzam w Tobie takie niezdrowe emocje ale obiecuję, że będzie to mój ostatni post w tym temacie.
Mam nadzieję, że nie mówisz poważnie. Jakbyś chciał przejmować się wszystkimi, którzy napiszą zanim pomyślą to musiałbyś rozważyć zakończenie kariery na forum ze stratą dla tych wszystkich, którzy czytają dokładnie i doceniają Twój punkt widzenia. Nie musimy się zgadzać, ale powinniśmy się szanować, o czym zdają się zapominać niektórzy przyzwyczajeni do ociekających jadem komentarzy w Internecie. Proponuję wszystkim adwersarzom chwilę na ochłonięcie, przeniesienie fokusu na meritum i ograniczenie wycieczek osobistych. I dokładne czytanie komentowanych wypowiedzi ;)

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 17:44
autor: piotricz
Straszne zamieszanie się zrobiło. Robię prosty sterownik mi wystarczy żebym nie musiał pilnować zakichanej rury. Ten sterownik traktuję jako zabawę. Zamiast się spierać i udowadniać swoją mądrość zawsze możecie sami spróbować własnych sił.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 18:24
autor: andrea
@lesgo58
Dlaczego wszystko bierzesz do siebie? Wiecej luzu. CenięTwoje dokonania, wiedzę i doświadczenie.
Jeśli czujesz się urażony to sorry, nie to bylo moim zamiarem.
A teraz poropozycja dla właścicieli popularnych latarek na czujnik zalania https://m.youtube.com/watch?v=BNjU0flbrzM

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 12 lis 2015, 23:09
autor: Aquila
Witam,
piotricz pisze:Straszne zamieszanie się zrobiło. Robię prosty sterownik mi wystarczy żebym nie musiał pilnować zakichanej rury. Ten sterownik traktuję jako zabawę. Zamiast się spierać i udowadniać swoją mądrość zawsze możecie sami spróbować własnych sił.
Przed pilnowaniem rury za bardzo się nie obronisz. No chyba, że lubisz narażać na ryzyko siebie i ludzi wokół. Tym nie mniej półautomat pilnujący bezpieczeństwa, oraz tego, żeby proces nie wymknął się spod kontroli, jest bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Wiem z doświadczenia, bo takowy na Arduino popełniłem. I rozumiem co masz na myśli pisząc, że traktujesz to jako zabawę :D

Myślę, że nikomu nie chodzi tu o udowadnianie czegokolwiek. Po prostu dzielimy się naszymi przemyśleniami i doświadczeniami. Sam zdecydujesz, czy chcesz z nich skorzystać, czy nie. Jedyne co możemy osiągnąć przez naszą dyskusję, to to, że dokonane wybory będą świadome, a nie przypadkowe. A zamieszanie jest zawsze, bo gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie... :cry2:

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 15 lis 2015, 23:48
autor: smakosz112
Jak ktoś będzie próbował kodować, to zakupy można zrobić u chinola, kupując klona oraz czujniki. Kupowałem już wcześniej i są ok.

Jeżeli miałby ktoś sensowny schemat podłączenia pt1000 (i bibliotekę, której nie ma?) to może się podzielić. W sumie zamierzam zamówić paczkę 10 sztuk, to mogę z kimś na spółkę.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 16 lis 2015, 21:40
autor: piotricz
https://youtu.be/fkA2xd_px6w

Małymi kroczkami do przodu.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 16 lis 2015, 22:11
autor: krzys59
smakosz112 pisze:. ...Jeżeli miałby ktoś sensowny schemat podłączenia pt1000 (i bibliotekę, której nie ma?)....
A to widziałeś?
http://openenergymonitor.org/emon/build ... re-sensing
Schemat i biblioteka

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 17 lis 2015, 16:49
autor: Aquila
Witam,
krzys59 pisze:A to widziałeś?
http://openenergymonitor.org/emon/build ... re-sensing
Schemat i biblioteka
Korzystając z podanego schematu można zbudować termometr o precyzji mniejszej niż mają do zaoferowania czujki DS18B20. Wejście analogowe Arduino ma rozdzielczość 10 bitów co daje 1024 kroki pomiaru. Przy pomiarze temperatury w zakresie 0-100°C precyzja wyniosłaby (100°C/1024 kroki) czyli 0,0977°C/krok. Ograniczając zakres pomiarowy np. od 20-100°C precyzja wyniosłaby (80°C/1024 kroki) czyli 0,078125°C/krok. Czujka DS18B20 daje przy 12 bitach rozdzielczości 0,0625°C/krok w zakresie -55..125°C.

Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 19 lis 2015, 22:02
autor: krzys59
No to po co kombinować i utrudniać sobie życie? Ja mam DS i jest ok. Sterowanie grupowe na SSR, ręcznie ustawiam, pracuję nad prezentacją wyniku pomiaru przez wifi na www. Z domu i tak nie wyjdę w trakcie gotowania, a przynajmniej nie będę musiał biegać ciągle do piwnicy

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 20 lis 2015, 03:28
autor: Aquila
Witam,
krzys59 pisze:No to po co kombinować i utrudniać sobie życie? Ja mam DS i jest ok. Sterowanie grupowe na SSR, ręcznie ustawiam, pracuję nad prezentacją wyniku pomiaru przez wifi na www. Z domu i tak nie wyjdę w trakcie gotowania, a przynajmniej nie będę musiał biegać ciągle do piwnicy
Kombinowanie ma na celu znalezienie sposobu mierzenia temperatury z rzeczywistą rozdzielczością do 0.01°C. Czujka PT100/1000 odpowiedniej klasy (co najmniej A) zapewni wystarczającą dokładność. Problemem jest stabilny przetwornik analogowo/cyfrowy który utrzyma parametry i przekształci pomiar do postaci cyfrowej odczytywalnej przez Arduino.

Serwer www będzie u Ciebie chodził na Arduino, czy planujesz coś więcej np. Raspbery Pi? Czy na stronie planujesz tylko odczyty czy też elementy sterujące np. poziom mocy grzałek?

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 20 lis 2015, 09:43
autor: Johan007
Witam,
proponuję rzucić okiem jak może zostać rozbudowana automatyka na arduino :
http://forum.homedistiller.ru/index.php ... sg11876945
lub prostsza wersja http://forum.homedistiller.ru/index.php?topic=118519.0
Niestety nie jest możliwe dogodzenie wszystkim, każdy ma swoje potrzeby. Ja potrzebuję za pomocą komórki, tableta obserwować dane procesu, mam zrobioną automatykę za pomocą której mam podgląd na temperatury, mogę włączać i wyłączać grzałki i sterować kątem otwarcia zaworu do OLM. Dla mnie to wystarczy, a i tak muszę być przy kolumnie podczas zalania, i przy odbiorze przedgonów.
Pozdrawiam
Johan007

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 20 lis 2015, 21:06
autor: krzys59
Aquila pisze:....Serwer www będzie u Ciebie chodził na Arduino, czy planujesz coś więcej np. Raspbery Pi? Czy na stronie planujesz tylko odczyty czy też elementy sterujące np. poziom mocy grzałek....
Arduino, Truskawka to za dużo możliwości do moich potrzeb.
Generalnie plan jest prymitywnie prosty, mam aktualnie odczyt na LCD wpiętych do arduino trzech termometrów, zbiornik, kolumna 20 cm nad zbiornikiem, i tuż pod głowicą. Mam jeszcze port w głowicy ale tam siedzi osobny termometr (tak wyszło). Odczytuję te trzy termometry i mam możliwość sterowania mocą grzałki. W tej chwili mam 2 grzałki, 2 i 1,4 kW, zbiornik 30L, na arduino podpięta jest 1,4 kW poprzez przekaźnik SSR, sterowanie grupowe, okres czasu 2 sek. Wodę ustawiam ręcznie po rozgrzaniu zbiornika i zalaniu kolumny, stabilizuję przepływ wody i moc grzania (zwykle ok 75% mocy słabszej grzałki), odbieram przedgony. Przy całym tym procesie siedzę jak pies przy budzie. Jeśli organoleptycznie oceniam, że to już gon to mogę wyluzować z pilnowaniem kolumny. W mojej kolumnie istotna jest różnica temperatur między termometrami w kolumnie, jak jest ok. 1 st i mniej to nic nie ruszam, jak rośnie do ok. 2 st, to sygnał na zmniejszenie nieco odbioru (większy refluks). Wydajność mam na poziomie 1 L/godz. Moc ok. 95-96%. Nie jestem purystą, nie zależy mi na super lux spirytusie, ten co wychodzi jest bardziej niż bardzo dobry. Czas potrzebny na przedestylowanie szacuję znając objętość wsadu i temperaturę przy której zaczyna wrzeć. Z tego można oszacować z dokładnością do ok. 0,5L ile się uzyska dobroci. Jak widzę, że zbliżam się do końca procesu to znowu siedzę przy kolumnie żeby wyłapać pogony.
A serwerek www ma mi wyświetlać temperatury, wszystkie trzy, chyba, że mnie najdzie na wymianę termometru w kolumnie, to wtedy jeszcze ten. To po to, żebym nie musiał latać co 15 minut do piwnicy (15 schodów) żeby rzucić okiem na termometry, bo od tego uzależniam swoje postępowanie. Jak mnie jeszcze najdzie to może dorobię regulację mocy grzania przez www, ale na razie nie widzę takiej potrzeby, bo ważniejszy jest reflux niż grzałka (moim zdaniem).
Można się później bawić w alarmy, i takie tak, ale jak znam realia to jak będę to miał to mi wystarczy. Kolumny samej nie zostawię, z domu na czas procesu nie wyjdę. Robienie automatu pewnie jest możliwe, ale moim zdaniem szkoda na to czasu.. Samo dobranie elektrozaworów do wody i odbioru to już jest spory problem i inwestycja, Przy tym sprzęcie co mam to byłby przerost formy nad treścią.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 26 lis 2015, 10:43
autor: jarekskwarek
Witam

Kiedyś miałem kolumienkę szklaną (ze świetlówki)leciało jak "krew z nosa" :-) to aby nie siedzieć w piwnicy , serwer zrobiłem sobie ze starego telefonu na androidzie tzn. instalujemy aplikacje która przechwytuje aparat i puszcza obraz w sieci po WIFI .Tanie proste i skuteczne ,otwieramy stronkę i widzimy naszego LCD z wszystkimi temp.Teraz zrobiłem rakietę z rury 76mm ,pracuje na 5 kW więc wolę tego z oczu nie spuszczać .

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 26 lis 2015, 11:04
autor: jarekskwarek
Aha...
Dodam jeszcze jedną moim zdaniem bardzo ważną rzecz, ponieważ sam też się trochę bawię w programowanie, ale w Bascom, to wiem, że czasem program, czasem procek, czasem coś i procek może się zwiesić. Wiec dla własnego spokoju proponuje w kegu wstawić jakieś zabezpieczenie "nie elektroniczne" typu termik na 100 -105 c.Tego cennego doświadczenia nabrałem przy sterowniku od pieca (wtedy jeszcze oryginalnym), który po burzy otworzył miarkownik ciągu a pompy nie włączył. Teraz oprócz sterownika mam jeszcze 2 stare termostaty od pralki, które w razie "w" włączą pompę i zamkną dopływ powietrza - wiadomo, że są niedokładne, ale pewne.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 26 lis 2015, 19:53
autor: jarekskwarek
Panowie co do Arduino to przecież tylko płyta i tak jakby inny kompilator ,ale bez problemu można (jeśli ktoś potrafi pisać w C ,C++ ,Asemblerze czy Bascomie ) wgrać to na dowolne Arduino .Piszemy w czym chcemy,robimy hex'a i wrzucamy w proca (ja klikam w Bascomie ,wrzucam na klon mega2560 za 37zł i wszystko trybi OK ) Więc jak ktoś pisał wcześniej, że ma kolegę co zna super C a Arduino to niby trochę co innego ,to nic nie stoi na przeszkodzie żeby napisał w C program i wgrał w Arduino. Arduino wybieramy bo jest łatwo dostępne ,popularne ,tanie ,i ma prawie wszystko co potrzebne na pokładzie więc jest najbardziej uniwersalne do naszych celów ,biorąc pod uwagę cena/jakość

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 28 lis 2015, 16:36
autor: piotricz
https://youtu.be/xYEk9xHV8Z0
Kolejne kroki sterownika

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 28 lis 2015, 17:09
autor: lesgo58
Jaki ładny!!! :respect:
Ja chcę taki!!!

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 08:45
autor: piotricz
Co sądzicie o takiej obudowie?
Planuję zrobić ją z blachy 1,5mm z aluminium i pospawać punktowo ją od środka elektrodą do alu.
40cm x 33cm x 12cm

Rozważałem jeszcze zrobić osobno wyświetlacz ale kolega herbata666 mi to odradził :D

Wkrótce opiszę jak działa sterownik i czego jeszcze nie potrafi.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 12:59
autor: Zygmunt
Nie estetyczniej w gotowej? Np tego typu?
http://e-jan.pl/obudowa-metalowa-300x20 ... p-318.html

Są tańsze też, to przykład.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 18:27
autor: piotricz
Estetycznej? Może i tak ale w tym przypadku będę miał obudowę dopasowaną do moich potrzeb. W środku będzie siedział zasilacz od starego kompa ATX a on potrzebuje sporo miejsca. Dziś Zakupiłem blachę z alu na miejscu mi ją pocięli na gilotynce, zobaczę co z tego wyjdzie.

Sterownik działa następująco po naciśnięciu START teoretycznie pierwsza próba już wkrótce:
1) Rozgrzewanie
Włączają się obie Grzałki na 100% . Jedna przez ssr a druga przez przekaźnik. (U mnie 2,5kW i 1,5kW) po osiągnięciu 50 st w głowicy włącza się przekaźnik wody i przechodzi w następny etap.
2) Zalewanie
Tu z menu wybieramy ile czasu ma trwać zalewanie. Przyszłościowo będzie inne rozwiązanie ale na razie jest jak jest. Po tym czasie regulator zmniejsza moc do wybranej w menu. i przechodzi do następnego etapu.
3) Stabilizacja
Ten etap trwa określony czas wybrany w menu. Po tym czasie przechodzimy do następnego etapu.
4) Przedgon
Otwiera się zawór przedgonu i również ten etap trwa wyznaczony czas. Po tym czasie zawór przedgon się zamyka i przechodzi do następnego etapu.
5) Gon
Otwiera się zawór gonu, zostaje czytana tem. z 10 półki i na podstawie tej temp. zostaje uruchomiona histereza. W menu ustawiasz próg wyłączenia się zaworu np. tem z 10 półki 78,30 a wybrany próg to 0,30
czyli 78,70 wyłącza zawór na OLM. Po osiągnięciu wybranej tem. w beczce zawór OLM wyłącza się na stałe i przechodzimy do następnego etapu.
6) Pogon
Tu otwiera się ponownie zawór przedgon i zamyka się po osiągnięciu wybranej tem w głowicy. Po tym procesie wyłączają się obie grzałki.
7) Wychładzanie głowicy
Ten proces trwa określony czas, po tym czasie wyłączane jest wszystko.

Tak to wygląda z czego pamiętam.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 20:12
autor: k.kolumb
Napisz do mnie na PW, to Ci wyślę jakiś zasilacz. Po co Ci taka kolubryna ?

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 20:25
autor: krzys59
Jakich zaworów używasz?
Czy planujesz sterować też wodą chłodzącą?
Pomysł na podłączenie jednej grzałki do przekaźnika i jej wyłączanie kradnę, u siebie robię to ręcznie jak już widzę, że temperatura startuje do góry w górnych partiach kolumny. Na pełny automat nie wyrywam się, ale usprawnić swój sterownik zawsze warto.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 20:47
autor: Aquila
Witam,

@piotricz taki (albo podobny) zasilacz powinien obsłużyć dwa zawory + Arduino i ekran:
http://allegro.pl/zasilacz-12v-5a-60w-d ... 43221.html
albo
http://www.ebay.co.uk/itm/5-5mm-2-5mm-1 ... SwcwhVJhGv

Ma znacznie mniejsze gabaryty od ATX-a. Można go jeszcze ciut zmniejszyć wyjmując z obudowy. Koszt poniżej 30zł z wysyłką.

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 21:00
autor: piotricz
Użyłem zasilacza ATX bo mam ich na pęczki po starych kompach. Uważam że są ok, mają spory zapas mocy i wyjść różnych napięć.

Zawór wody zastosuję od zmywarki którą rozebrałem a zawór gonu z destylandi 1/8 cala

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 21:34
autor: Aquila
Witam,

Też uważam, że są OK. Tylko one mają wyjścia +5V, -5V, +12V, -12V a to przekłada się na gabaryty. Poza tym są dobre, mocne i nie do zdarcia :D . A jak rozmiar Tobie nie przeszkadza, i nie trzeba za niego płacić, to lepszego nie ma ;) .

Jak Ci się spisuje ten LCD z Arduino? Jak z obciążeniem procka? Wygląda bardzo zachęcająco a przy tej wielkości obsługa dotykiem powinna być już wystarczająco wygodna. Zastanawiam się, czy nie przeprojektować swojego :lol:

Pozdrowienia

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 21:49
autor: piotricz
Wyświetlacz FT800 ma swój procesor, dotyk, i dźwięk tak że nie obciąża arduino :odlot:

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 30 lis 2015, 22:35
autor: andrea
To co jeszcze zamierzasz dodac ? Ile Cię to kosztowało do tej pory? Zalewanie na czas to nie najlepsze rozwązanie.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 1 gru 2015, 05:30
autor: piotricz
andrea pisze:To co jeszcze zamierzasz dodac ? Ile Cię to kosztowało do tej pory? Zalewanie na czas to nie najlepsze rozwązanie.
Pomysłów mam jeszcze sporo ale to powoli. Póki co jest jeszcze sporo pracy. A jeżeli chodzi o koszta to nawet nie chcę o tym myśleć bo założenia miały być trochę inne. Na pewno robiąc to od nowa można ciąć koszta. Zamawiając wszystkiego po 20 szt. też na pewno będzie taniej.
Gotówka na hobby zaczyna się kończyć tym bardziej że muszę przerobić w tym tygodniu moją kolumnę z OVM na OLM i dokupić zaworki. Żeby nie to, to bym pomyślał o fajniejszym rozwiązaniu zalewania kolumny.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 1 gru 2015, 11:22
autor: aronia
Ale właśnie napisz ile konkretnie Cię to wyniosło - 100, 200, 500 czy 1000zł i czy ta cena to razem z EZ/przekaźnikami? - to jest właśnie istotne z punktu widzenia większości czytających. Bo z tego co opisujesz tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... ml#p134109 to kroki są jak w SKN-ie. Różnice jakie na razie dostrzegam to planowana przez Ciebie obsługa 2 EZ(w głowicy i w OLM) - co również jest planowane w kolejnej wersji SKN-a i bardziej "wypasiony" ekran sterujący u Ciebie.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 2 gru 2015, 08:27
autor: piotricz
aronia pisze:Ale właśnie napisz ile konkretnie Cię to wyniosło - 100, 200, 500 czy 1000zł i czy ta cena to razem z EZ/przekaźnikami? - to jest właśnie istotne z punktu widzenia większości czytających. Bo z tego co opisujesz tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... ml#p134109 to kroki są jak w SKN-ie. Różnice jakie na razie dostrzegam to planowana przez Ciebie obsługa 2 EZ(w głowicy i w OLM) - co również jest planowane w kolejnej wersji SKN-a i bardziej "wypasiony" ekran sterujący u Ciebie.

Obecny koszt to ok 500zł za sam sterownik do tego trzeba doliczyć elektrozawory gonu i przedgonu oraz wody. Nie znam SKN ale ja mam przewagę nad komercyjnymi urządzeniami taką że bez dodatkowych kosztów mogę uruchomić np. kolejny przekaźnik ( kupiłem na jednej listwie 8 sztuk). Czy też w jednej chwili mogę dodać pływak informujący o zalaniu kolumny. W planach mam też silnik krokowy do regulacji gonu i przedgonu/pogonu. Nie muszę się nikogo prosić od dodatkowe zmiany wystarczy że poświęcę trochę czasu aby wprowadzić np. kolejny termometr na końcu głowicy aabratka co będzie bezpiecznikiem prze brakiem wody.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 2 gru 2015, 09:13
autor: k.kolumb
"wystarczy że poświęcę trochę czasu aby wprowadzić np. kolejny termometr na końcu głowicy aabratka co będzie bezpiecznikiem prze brakiem wody."
To niesłychanie istotne w aspekcie bezpieczeństwa.
Tak jak pomiar ciśnienia w bańce.
Chyba jedną z przyczyn powstania takiej maszyny jest chęć oderwania się (może co jakiś czas) od procesu.
Te dwie grozy wg mnie to uniemożliwiają.
Rozumiem że zrobienie modułu ZDALNEGO alarmu to pestka ?
Kibicuję z coraz większym aplauzem.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 gru 2015, 07:22
autor: piotricz
k.kolumb pisze:"
Rozumiem że zrobienie modułu ZDALNEGO alarmu to pestka ?
Zrobić się da wiele, wszystko rozchodzi się o koszta.
Może jak budżet hobby odżyje to ekranik zrobię bezprzewodowy.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 gru 2015, 22:37
autor: chprzemo
Zdalny alarm można zrobić za pomocą domowej sieci WiFi jeśli taka jest z pokryciem całego domu- wystarczy moduł lan/wifi do arduino który będzie wystawiał bit alarmu do sieci, a aplikacja w smartfonie lub skrypt na kawałku stroki WWW będzie uruchamiał dźwięk. Oczywiście po odejściu od maszynki telefon musi mieć odpaloną stronkę lub aplikację.

Planuje przy następnym sterowniku właśnie coś takiego zastosować wraz z wyświetlaniem najważniejszych parametrów urządzenia.

Można też iść dalej i od chińczyka za 10$ dokupić moduł GSM do Arduino który zadzwoni/ wyśle SMS na odpowiedni numer w przypadku przekroczenia progu alarmowego.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 4 gru 2015, 00:21
autor: smakosz112
Koszta można znacząco przyciąć. Ja mam podobnie tylko kupiłem tani ekran LCD 16x4 zamiast drogiego dotykowego oraz płytkę do komunikacji. Całością steruję sobie przez telefon (także alarm) oraz przez www.
Kosztów nie pamiętam, podliczę, ale wątpię, że przekroczyłem 100.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 4 gru 2015, 10:47
autor: markus383
Ciekawie czyta się ten temat, świetnie wygląda sterownik - szczególnie z wyświetlaczem :ok:
Ja będę zaczynał po świętach od stacji pogodowej na Arduino, ale mam nadzieję, że dojdę kiedyś do budowy sterownika do kolumny.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 5 gru 2015, 21:52
autor: krzys59
chprzemo pisze:Można też iść dalej i od chińczyka za 10$ dokupić moduł GSM do Arduino który zadzwoni/ wyśle SMS na odpowiedni numer w przypadku przekroczenia progu alarmowego.
Ta i nie zapomnij o dodaniu adresu, żeby smerfy wiedziały gdzie przyjechać i kolejnego bimbrownika zamknąć. Czy Wy planujecie opuszczać dom w trakcie procesu? Oszaleliście? No chyba, że to produkcja przemysłowa, keg na 1000 L i proces rozpisany na 5 dni. Tylko po co wtedy do pracy wychodzić, skoro praca jest w domu?
Sorry za sarkazm, ale nie wyobrażam sobie zostawieni9e sprzętu bez dozoru, nie mówię, żeby siedzieć na stołku i krople oglądać przez kilka godzin. Mi na to jest potrzebny pomiar i możliwość wyświetlenia na komputerze czy telefonie, ale z domu się nie ruszam.
Mam nadzieję, że się nikt na mnie nie obrazi za to co napisałem.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 6 gru 2015, 07:27
autor: piotricz
smakosz112 pisze:Koszta można znacząco przyciąć. Ja mam podobnie tylko kupiłem tani ekran LCD 16x4 zamiast drogiego dotykowego oraz płytkę do komunikacji. Całością steruję sobie przez telefon (także alarm) oraz przez www.
Kosztów nie pamiętam, podliczę, ale wątpię, że przekroczyłem 100.
Pokaż jak to wygląda :D

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 6 gru 2015, 12:52
autor: baling
Cześć, właśnie sam przymierzam się do zrobienia tego sprzętu na arduino, niestety dopiero w święta będę mógł wszystko wyskładać.
Moje uwagi:
Zamiast bawienia się w ekraniki - czy nie lepiej i taniej wykorzystać układ wi-fi do arduino? konkretnie ESP8266, dzięki niemu możemy wysyłać dane z czujników gdziekolwiek chcemy (internet, stacjonarny komputer).
W moim zamierzeniu na kompie będzie serwer WWW (zainstalowany Wampserwer) a na nim prosta aplikacja w Javascript do rysowania wykresów, alarmów.
Układ ESP8266 w połączeniu z arduino połączy się z siecią lokalną i będzie dostarczał danych z czujników (temperatura, czujnik alkoholu w powietrzu, może czujnik prędkości poboru alkoholu.
Do tego wszystkiego chciałbym zrobić zabezpieczenie w postaci przekaźników na grzałkach - jeśli jakakolwiek wartość przekroczy wartość graniczną, grzałki zostaną odłączone. Możliwe że wykorzystam do tego drugie arduino, na wypadek gdyby pierwsze się zawiesiło.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 7 gru 2015, 07:16
autor: piotricz
Wszystko pięknie i ładnie pod warunkiem jak by to był dodatek do całości. Ja osobiście wolę podejść do mojej rury i zobaczyć jak się miewa. A tym czasem mój sterownik coraz to bogatszy w kolejne funkcję.

Mod.
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości. Odnieś się tylko do tego fragmentu, na który chcesz odpowiedzieć.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 7 gru 2015, 07:21
autor: Pretender
Jakie? Opisz.

Wysłane z mojego GT-N7000 przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 7 gru 2015, 22:29
autor: chprzemo
krzys59 pisze:
chprzemo pisze:Można też iść dalej i od chińczyka za 10$ dokupić moduł GSM do Arduino który zadzwoni/ wyśle SMS na odpowiedni numer w przypadku przekroczenia progu alarmowego.
Ta i nie zapomnij o dodaniu adresu, żeby smerfy wiedziały gdzie przyjechać i kolejnego bimbrownika zamknąć. Czy Wy planujecie opuszczać dom w trakcie procesu? Oszaleliście? No chyba, że to produkcja przemysłowa, keg na 1000 L i proces rozpisany na 5 dni. Tylko po co wtedy do pracy wychodzić, skoro praca jest w domu?

Kilka postów wcześniej padło pytanie czy zrobienie zdalnego alarmu na arduino to "pestka"- zacytowany przez Ciebie fragment mojej wypowiedzi jest odpowiedzią na to pytanie- tak, zdalny alarm jest dość prosty do zrealizowania, a ja przedstawiłem jedno z możliwych rozwiązań.

Tak się składa, że do jednego z projektów kilka miesięcy temu zakupiłem moduł GSM od chińczyka i nikt jakoś nie podejrzewa, że może trafić do bimberboya dlatego korzystanie z takiego rozwiązania jest bezpieczne. Może i jest to przerost formy nad treścią ale przy takim rozwiązaniu nie ogranicza nas zasięg WiFi sieci domowej i alarm na GSM jest zwyczajnie bardzo skuteczny...
Powiem Ci kolego, że smerfy czy inne służby nie muszą wcale monitorować SMSów żeby bimbrownika zamknąć- wystarczy wejść na to forum i po śladach jakie tu "zostawiamy" można do każdego dojść jak po sznurku.... W sieci nikt nie jest anonimowy nawet jak chowa się pod bardziej lub mniej wymyślnym nickiem :D .

I ostatni komentarz... Jeśli chodzi o mnie to alarm mi jest potrzebny do tego żebym mógł siedzieć sobie w ciepłym domku i zaglądać do maszynki raz na 45 min. z nadzieją, że jeśli coś pójdzie nie tak to zaalarmuje mnie sterownik. W tym momencie sprzęt stoi w pomieszczeniu gospodarczym gdzie temp. jest może ze dwa stopnie wyższa od tej panującej na dworze- siedzenie przy sprzęcie czy zaglądanie do niego co 15/20 min przy mrozie -10*C jakoś jest mało komfortowe- dlatego coraz częściej myślę o wpięciu GSM do mojego sterownika.

pozdrawiam

Re: Sterownik na arduino

: środa, 9 gru 2015, 08:18
autor: krzys59
chprzemo pisze:...Kilka postów wcześniej padło pytanie czy zrobienie zdalnego alarmu na arduino to "pestka"...
Pełna zgoda, proste i tanie, czy to WiFi czy GSM.
chprzemo pisze:... Może i jest to przerost formy nad treścią ale przy takim rozwiązaniu nie ogranicza nas zasięg WiFi sieci domowej i alarm na GSM jest zwyczajnie bardzo skuteczny...
Masz rację z zasięgiem i. moim zdaniem, masz rację że to przerost formy nad treścią :D Szkoda, że w moim komentarzu poprzednim nie zauważyłeś "przymrużonego oka"
chprzemo pisze:...Powiem Ci kolego, że smerfy czy inne służby nie muszą wcale monitorować SMSów żeby bimbrownika zamknąć- ...... W sieci nikt nie jest anonimowy ....
Ja to wiem, Ty to wiesz, ale obawiam się że całkiem spora grupa użytkowników nie bierze tego pod uwagę, że każde wejście na forum jest/może być śledzone i rejestrowane, nawet bez rejestrowania się na forum, samo czytanie treści można kontrolować. A czy ktoś z tego robi użytek to już inna kwestia. Myślę, że nie, bo by to forum już dawno zanikło, jak i sklepy sprzedające sprzęt do destylacji, drożdże, beczki itd itd itd.
chprzemo pisze:... Jeśli chodzi o mnie to alarm mi jest potrzebny do tego żebym mógł siedzieć sobie w ciepłym domku i zaglądać do maszynki raz na 45 min......
Mam podobną potrzebę, choć u mnie to tylko 20 schodów. Jednak mi się wydaje, że nie ma potrzeby wykonywania aż tak skomplikowanego sterownika, tylu zabezpieczeń, zaworów, pomiarów. Uważam, że wystarczy rejestracja temperatury wysyłana na zdalny odbiornik, z jakąś formą alarmu zmian temperatury w wybranym miejscu i awaryjne odcięcie zasilania do kega. Reszta, moim zdaniem, jest niepotrzebnym komplikowaniem systemu. Im więcej wprowadzisz zmiennych i zależności, tym łatwiej o pomyłkę w kodzie, o nałożenie się kilku błędów i nieprawidłową reakcję całego systemu. Programista, mimo swoich starań, wiedzy i doświadczenia, nie jest w stanie przewidzieć każdej możliwej kombinacji błędów, co może, choć oczywiście nie musi, doprowadzić do tragedii.
Nie traktuj pisania jako pokpiwania z Twoich starań, jestem pełny podziwu determinacji i umiejętności :respect:
Z własnego doświadczenia wiem, że czasami zapędzamy się w swoich projektach, wrzucamy funkcje które nigdy nie będą wykorzystywane, a przez to mogą być potencjalnym źródłem błędów. Sam w swoim sterowniku do wędzarni umieściłem szereg funkcji, które przy projektowaniu wydawały się przydatne, a w użyciu po kilku wędzeniach wyszło, że nawet nie patrzę na te odczyty. W swoim regulatorze do kolumny mam tylko pomiary temperatury, regulację mocy grzałek i wyłącznik zasilania grzałek w razie resetu elektroniki. Brakuje mi jedynie zdalnego wyświetlania na PC/telefonie/telewizorze. Od czasu do czasu myślę sobie, żeby dodać alarmy ale na myśleniu się kończy. Co powoduje, że gonię po schodach co 20 minut (podobno ruch to zdrowie).
Wielu nowych uczestników forum, szczególnie młodszego pokolenia, widząc taki sterownik i jego możliwości, dochodzi do wniosku, że co to za problem spirytus upędzić, skoro jest automat. Sam, na samym początku się nabrałem na takie myślenie, ale po paru procesach mi przeszło. Twierdzę, że najpierw trzeba ileś nastawów zepsuć, ileś litrów gotowego produktu wylać, żeby się nauczyć. Sterownik będzie idealnie współpracował z kolumną X ale podpięty do kolumny Y już nie, i tu bez wiedzy "jak to się robi" nic się nie wskóra, bo żeby zmieniać parametry regulacji trzeba wiedzieć jakie są skutki tych zmian.
Dobra, wyszło, że jestem starym zramolałym marudą, który boi się elektroniki :-)

Re: Sterownik na arduino

: środa, 9 gru 2015, 09:58
autor: lesgo58
krzys59 pisze: Dobra, wyszło, że jestem starym zramolałym marudą, który boi się elektroniki :-)
Nie powiedziałbym. Wystarczająco logicznie i z sensem się wytłumaczyłeś.
Jednak ja też czytając Twój poprzedni post odniosłem podobne wrażenie jak chprzemo.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 9 gru 2015, 23:56
autor: chprzemo
krzys59 pisze: Z własnego doświadczenia wiem, że czasami zapędzamy się w swoich projektach, wrzucamy funkcje które nigdy nie będą wykorzystywane, a przez to mogą być potencjalnym źródłem błędów.

W pełni się z Tobą zgadzam....Sam posiadam prosty sterownik który reguluje 1 grzałką w sterowaniu grupowym, dwie pozostałe grzałki są "on/off", ale jakoś przyzwyczaiłem się, że fizycznie wolę odpiąć kabel od gniazda i nie ufać mikrokontrolerowi (tym bardziej, że wszystko jest postawione na aTmedze8 i napisane w Bascomie- Ci co orientują się w temacie to wiedzą, że Bascom potrafi płatać różne figle). Do tego nie mam żadnego elektrozaworu i poza tym wszystkim mierzę tylko temperaturę... W zasadzie ten sterownik jest banalnie prosty i brakuje mu tylko alarmu zdalnego- może kiedyś dołożę, albo jak przesiądę się na Arduino to zaimplementuje coś takiego....

Oczywiście ciągle kibicuję twórcom bardziej rozbudowanych puszek sterowniczych ;)


@krzys59- tak na marginesie mówiąc/pisząc to nie pochwaliłeś się wędzarnią... Może wrzucisz kilka fotek i mały opis? Pewnie w przyszłym roku będę coś takiego majstrował więc już lubię zawiesić oko na takich realizacjach....

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 11 gru 2015, 11:46
autor: jarekskwarek
Witam

Do 10-tej strony myślałem że robię fajny sterownik ,a teraz :shock: :respect: ale dokończyć trzeba.
Zawsze to przynajmniej samemu można coś dodać/przerobić.
Projekt też na klonie mega2560 tylko ja klikam w Bascomie.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 11 gru 2015, 12:54
autor: jarekskwarek
Kurcze trzeba się naczytać żeby fotkę wstawić..

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 14 gru 2015, 14:33
autor: piotricz
A tak wygląda gotowy sterownik. Obudowa aluminiowa. Trochę przesadziłem z wielkością obudowy ale przynajmniej solidnie to wygląda :) Już wkrótce pierwszy test.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 14 gru 2015, 15:21
autor: W_TG
A możesz zdradzić do czego służą te 2 wtyczki ??, każda w inną fazę? bo nie mam innej koncepcji.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 14 gru 2015, 16:34
autor: piotricz
W_TG pisze:A możesz zdradzić do czego służą te 2 wtyczki ??
Dwie fazy a zasilanie mam z osobnych faz.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 16 gru 2015, 21:02
autor: smakosz112
Jak wygląda połączenie czujników temperatury do arduino? Robiłeś jakieś końcówki na czujniki czy jak?

Cały schemat masz już na płytce czy dalej na płytce montażowej?

Swoją drogą nie jestem zadowolony z odczytów temperatury, dosyć wolno czujnik reaguje na wzrosty lub spadki temperatury. Możesz pokazać kod odpowiedzialny za to? Być może przegapiłem jakieś ustawienia biblioteki.

Całość pokażę jak to trochę ogarnę. W tej chwili wszystko mam zmontowane na milionie kabelków.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 17 gru 2015, 03:03
autor: Aquila
Witam,
smakosz112 pisze:Jak wygląda połączenie czujników temperatury do arduino? Robiłeś jakieś końcówki na czujniki czy jak?
Dobre złącza czujek to komfort pracy i pewność działania. Szczególnie w automatyce gdzie słynne -127,00°C gdy Arduino traci połączenie z czujką może całkiem nieźle namieszać. Ja do czujek zainstalowałem złącza z odzysku, ale podobnych (6pin) używam do zaworków krokowych i zdają egzamin doskonale: http://allegro.pl/komplet-wtyk-gniazdo- ... 43818.html
smakosz112 pisze:Swoją drogą nie jestem zadowolony z odczytów temperatury, dosyć wolno czujnik reaguje na wzrosty lub spadki temperatury. Możesz pokazać kod odpowiedzialny za to? Być może przegapiłem jakieś ustawienia biblioteki.
Opóźniona reakcja na zmiany temperatury może sugerować problemy z bezwładnością cieplną. Może winne są zamknięte porty czujek, albo czujki za mało wsunięte do światła kolumny. Im więcej wystaje na zewnątrz tym większe przekłamania w odczycie temperatury zwłaszcza przy krótkich czujkach.

Innym powodem może być programowe uśrednianie pomiarów, żeby uzyskać "gładkie" zmiany co 0,01°C podczas gdy czujka daje skok o 0,0625°C. Ja wybrałem szybkość i dokładność pomiaru zamiast sztucznie uzyskanej precyzji i znacznego opóźnienia.

Ilość podłączonych czujek i tryb zasilania również może wpływać na szybkość odczytów. Osobiście odszedłem od parasite zwłaszcza, że czujki kupiłem już z kablem 3-żyłowym. Obsługiwanych czujek mam osiem plus regulacja mocy, wybór grzalek, odczyt ciśnienia, przepływu, sterowanie 3 silnikami krokowymi a odczyty wysyłam przez BT do komputera co 1 sekundę i ze strony Arduino wszystko wyrabia czasowo z zapasem. Więc na pewno da się zrobić szybkie odczyty. Może trzeba pokombinować z algorytmem odpytywania ale trudno coś powiedzieć bez znajomości szczegółów. Jakby co pisz na PW.

Pozdrawiam

Aquila

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 17 gru 2015, 13:48
autor: smakosz112
Zastanawiam się czy nie zrobić własnej obudowy czujnika. Wytoczyć obudowę w miedzi (ze względu na lepsze przewodnictwo ciepła), do środka wrzucić czujnik i podłączyć przewody.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 17 gru 2015, 18:55
autor: Zygmunt
Będzie ciężko wytoczyć gilzę takiej grubości, w jakiej wytłaczane są "fabryczne". Lepiej zaślepić cienkościenną rurkę mosiężną np. kroplą cyny, a potem stoczyć/zeszlifować czubek tak, aby był jak najcieńszy.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 17 gru 2015, 19:07
autor: Pretender
A kwasówka? Taniej i szybciej. Rurka zaślepiona prętem, obspawana i przyspawana do redukcji, którą wkręcamy do mufy wspawanej w kolumnę.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 17 gru 2015, 19:09
autor: chprzemo
Ja kupuje gilzy z KO na Alledrogo, do tego strzykawki z dobrą pastą termoprzewodzącą, najgrubszą igłę w aptece i zaczynam zabawę-

Na strzykaweczkę igła którą wstrzykuje pastę na koniec gilzy, później wciskam w pastę czujnik na kablu, gilzę zaciskam na końcu (przy wyjściu przewodu) i mam gotową sondę która ładnie reaguje na temperaturę.
Myślę, że wciśnięcie czujnika w gilzę bez wypełnienia będzie generowało dużą bezwładność i podobnie będzie z kiepskiej jakości pastą (biała sylikonowa) dlatego sam robię sondy do których zastrzeżeń nie mam:)


Pasta której od lat używam i mogę polecić:

https://www.google.pl/search?q=revoltec ... ltec+pasta


Osłonki do czujnika:

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-3-1202

Re: Sterownik na arduino

: środa, 30 gru 2015, 23:26
autor: baling
Cześć
Od kilku dni pędzę przy wspomaganiu Arduino komunikując się z nim przez Wi-Fi przez układ ESP82266.
Póki co jego rola sprowadza się tylko zapisywania temperatur z czujników, np. ds18b20.
Układ wysyła dane na lokalny serwer WWW, strona przez którą odczytuje wykresy z wysyła alarm kiedy utraci łączność, albo przekroczę temperaturę na jednym z czujników.
Jeśli ktoś zamierza bawić się w robienie sterownika na Arduino polecam łączność z tym układem.

Do kolumny przydałaby się jeszcze wąska sonda z dobrą dokładnością, którą mógłbym podłączyć do mikrokontrolera. Mógłby ktoś doradzić?

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 7 sty 2016, 13:18
autor: zetto76
Witam
Z uwagą śledzę ten wątek na forum i po konsultacji z moim kolegą automatykiem mam pytanie co do zastosowanych czujników temperatury ds18b20. Mianowicie czujnik podobno nie nadaje się do dokładnych pomiarów co mówi karta charakterystyki:
- Czujnik ma cyfrową rozdzielczość od 9 do 12 bitów
- Co się przekłada na rozdzielczość w stopniach od 0,5 do 0,0625 °C
- Dokładność pomiaru to +/- 0,5 °C dla zakresu od -10 do 85 °C
- Dokładność pomiaru to +/- 2 °C dla zakresu od -55 do 125 °C
Dryf pomiaru +/- 0,2 °C !!!!!!!!!!
To właściwie dryf pomiarowy dyskwalifikuje ten czujnik do naszych celów bo to jest parametr który mówi o dokładności czujnika a nie cyfrowa rozdzielczość w bitach (to jest tylko przetwornik).
On budował układy na tych czujnikach i stwierdził że nigdy nie uzyskał pomiarów z dużą dokładnością.
Więc pytanie czy ktoś z was porównał wskazania ARDUINO z innym dokładnym termometrem, chodzi o ten dryf pomiarowy czy ds18b20 rzeczywiście nie wskazuje zmian 0.1 °C.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 7 sty 2016, 22:34
autor: HomoChemicus
Zauważyłem, że bardzo rzadko dryf o 0,0625°C występował, ale tylko przy trybie pasożytniczym.
W trybie zasilania zewnętrznego nigdy nie pływał mi ani o kawałek odczyt.

PS. Zauważyłem, że dryf podany jest tylko dla zakresu skrajnych temperatur.

PS.2 "Drift data is based on a 1000-hour stress test at +125°C with VDD= 5.5V"
Nikt nie będzie katował czujnika w maksymalnej temperaturze przy maksymalnym napięciu i to jeszcze przez tyle czasu.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 8 sty 2016, 09:20
autor: drgranatt
HomoChemicus pisze:Nikt nie będzie katował czujnika w maksymalnej temperaturze przy maksymalnym napięciu i to jeszcze przez tyle czasu.
Dokładnie o to chodzi. Przeważnie napięcie zasilania jest na poziomie 3,3V a temperatury odczytu około 80*C.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 8 sty 2016, 10:50
autor: zetto76
Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mówię tylko że mój elektronik praktyk twierdzi, że po zbudowaniu kilkunastu układów na tym typie czujnika nie da się uzyskać pomiarów na poziomie 0,0625 a dokładność 0,1 jest na poziomie zwykłego termometru tablicowego za 20 zł.
Tak czy inaczej sam chce zbudować taki układ ze względów typowo edukacyjnych, więc nadal będę śledził ten wątek z zaciekawieniem.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 8 sty 2016, 12:53
autor: drgranatt
zetto76 pisze:Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mam termometry o rozdzielczości 0,01*C na tych czujnikach i wskazania zmieniają się co 0,06*C.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 8 sty 2016, 13:12
autor: zetto76
Dzięki za odpowiedź.
Jeśli to potwierdzone testami to można z czystym sumieniem przystąpić do budowania układu :)

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 8 sty 2016, 16:36
autor: HomoChemicus
Należy rozróżnić dokładność od rozdzielczości!
Nam zależy na rozdzielczości tych czujników. Ich dokładność jest wystarczająca dla naszych potrzeb.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 00:54
autor: wilo
Sprawdzałem taki moje ds-y z termometrem wzorcowym laboratoryjnym w pracy ( przemysłowy wiec dokładność 1 C ) laborant powiedział ze ds-y są bardziej dokładne i lepsze od sprzętu testowego w przemyśle. Albo ja jeszcze świeży jestem w tym hobby albo rozdzielczość rzędu 0.01 to przesada wystarczy 0.1

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 05:07
autor: lesgo58
wilo pisze: Albo ja jeszcze świeży jestem w tym hobby albo rozdzielczość rzędu 0.01 to przesada wystarczy 0.1
A jak myślisz?

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 10:05
autor: wilo
Osobiście mi wystarczy, w moich gratach temperatura na głowicy zmienia się o 2 C zależy jak długo się woda grzeje. Obstawiam że chłodząc kranową to ostatnia cyfra będzie skakać jak głupia :) . Sprawdzę to kiedyś jak ds-a przestawię na 0.01

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 12:38
autor: bolecki
drgranatt pisze:
zetto76 pisze:Pytanie moje czy mieliście wsadzony obok czujnik o rozdzielczości 0,01 dla porównania, czy są to wasze subiektywne odczucia.
Mam termometry o rozdzielczości 0,01*C na tych czujnikach i wskazania zmieniają się co 0,06*C.

Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 21:21
autor: drgranatt
bolecki pisze:Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.
Mówisz i masz!
https://youtu.be/-QOQ0_PvVb4

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 21:34
autor: chprzemo
drgranatt pisze:
bolecki pisze:Napisz ciut więcej szczegółów, może jakąś fotkę/film wstaw bo ja np mam podobny sprzęt (a nawet 0,001) i spokojnie działa na 0,01.
Mówisz i masz!
https://youtu.be/-QOQ0_PvVb4
Brak interpolacji w układzie który jest na filmiku kol.drgranatt. Kto jak kto ale Wy (kol. drgranatt i kol. bolecki) powinniście to wiedzieć... :D

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 21:53
autor: drgranatt
chprzemo pisze:Brak interpolacji w układzie który jest na filmiku kol.drgranatt. Kto jak kto ale Wy (kol. drgranatt i kol. bolecki) powinniście to wiedzieć... :D
A ja tam nie wiem co to jest interpolacja i nie chcę wiedzieć. Mam przyrząd pomiarowy zwany termometrem o rozdzielczości wskazań 0,01*C z czujnikiem DS18B20 i widzę, że zmiany wskazań są co 0,06*C i co czwarte wskazanie 0,07*C co wynika z samej dokładności układu (0,0625*C) jakim jest DS. Po co mi więc zawracać sobie głowę interpolacją. Do niczego jest mi to niepotrzebne.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 22:09
autor: Zygmunt
Rozdzielczość tych tanich Chińczyków to nie 0.01 tylko właśnie 0.06.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 22:15
autor: chprzemo
Mi też nie jest to do niczego potrzebne mimo, że wiem co to jest ;)

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 22:33
autor: drgranatt
Zygmunt pisze:Rozdzielczość tych tanich Chińczyków to nie 0.01 tylko właśnie 0.06.
Mylisz kolego rozdzielczość wskazań przyrządu pomiarowego z dokładnością samego czujnika!

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 16 sty 2016, 22:53
autor: Zygmunt
Nie, nie mylę. Dokładność dsa masz w jego dokumentacji. Rozdzielczość wyświetlania zależy od użytego algorytmu odczytu. Może być "standardowe" 0. 06 lub dowolne inne interpolowane. Na pewno więcej na ten temat może napisać kol. Bolecki.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 18 sty 2016, 14:24
autor: michal278
Kol. Zygmunt wiesz co to interpolacja? Używając interpolacji zwiększasz odświeżanie wyświetlenia oraz UŚREDNIASZ. Masz granice w hardware, chcesz je obejść software, kosztem jest czas.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 18 sty 2016, 20:06
autor: piotricz
Koledzy zastanawiam się jak by miało wyglądać sterowanie silnikiem krokowym w moim sterowniku. Jak komputer poinformować kiedy i o ile ma np zakręcić/przykręcić zaworek?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 19 sty 2016, 12:38
autor: jarekskwarek
Ja myślałem żeby zmierzyć przepływ do kroków,a potem według tabeli aksa przykręcać w miare wzrostu temp. w kegu , lub według temp. na 10-tej półce jak skoczy to troszkę przykręcić

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 19 sty 2016, 17:08
autor: piotricz
jarekskwarek pisze: lub według temp. na 10-tej półce jak skoczy to troszkę przykręcić
Ja mam bufor a z nim to odpada. Bufor ładnie pracuje jak w odpowiednim momencie się przykręca odbiór. Bez sensu jest przykręcanie go zbyt szybko i nie wskazanie zbyt późno. Może rzeczywiście według wskazań na beczce.

ps. sterownik po małej przerwie cały czas w rozwoju. W krótce demonstracja.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 19 sty 2016, 17:24
autor: boxer1981228
To tylko kwestia wprawy. Ja wprowadzam 2 korekty za cały proces i to nawet bez skoku na 10 półce. Przy 96 w kegu redukuję z 60 na 45 ml/min i przy około 98,5 na około 30 ml/min i przy tym systemie nawet EZ nie ma co robić :ok:

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 19 sty 2016, 17:32
autor: Pretender
Boxer
Dla jakiej rury?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 19 sty 2016, 17:38
autor: boxer1981228
70mm

Re: Sterownik na arduino

: środa, 20 sty 2016, 10:53
autor: michal278
Pytanie powinno być przy jakiej mocy grzania?

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 21 sty 2016, 11:21
autor: jarekskwarek
Moja wczorajsza pierwsza próba z "siłą" wypadła "bombowo" było psssss,bum!!,i trochę błysków :o
Podkładki mikowe pod triakami dostały przebicia a wszystko było na jednym radiatorze ,nawet nie zdążyłem sprawdzić czy wskazania pobieranego prądu są poprawne . :klaszcze: JA

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 21 sty 2016, 13:46
autor: Pretender
Brawo Ty!
Dobrze, że nic Ci się nie stało :-)

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 21 sty 2016, 14:07
autor: HomoChemicus
Dlatego lepiej używać triaków izolowanych. Np BTA16

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 21 sty 2016, 14:27
autor: migrant
Czytam temat z zainteresowaniem i chciałbym też coś dorzucić od siebie w kwestii czujników DS18B20 . Zapewne strona internetowa w załączonym linku jest znana niektórym forumowiczom , ale być może ktoś skorzysta .
Wyjaśnione pojęcia dokładności pomiarów ,rozdzielczości , dryftu itp

http://akademia.nettigo.pl/ds18b20/

pozdr.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 22 sty 2016, 11:24
autor: zetto76
Wyjaśnienia na podanej stronie są łopatologiczne aczkolwiek ogólnikowe. Największe błędy w elektronicznych układach pomiarowych wynikają z braku stabilności zasilania stąd zakładałem że zasilanie 5V ze zwykłego zasilacza jest mało stabilne i stąd wynikły pytania o fizyczne porównanie z innymi czujnikami o wysokiej dokładności.
Koledzy z forum twierdzą iż porównywali wskazania więc nie mam podstaw by twierdzić iż robili wiarygodnie. Osobiście przymieżam się też do budowy własnego układu na Arduino i czekam na dalszy rozwój tematu.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 22 sty 2016, 13:47
autor: jarekskwarek
HomoChemicus » Czwartek, 21 Sty 2016, 15:07
Dlatego lepiej używać triaków izolowanych. Np BTA16
Ja kudłaty durnowaty wymieniłem BTB16 na BTA16 i pociąłem radiator(podkładki też dałem) bo nie doczytałem że izolowany . :klaszcze: JA Trzeba bardziej się skupić na sterowniku, a mniej na efektach pracy kolumny :D

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 22 sty 2016, 14:36
autor: rastro
O masz... ale DS18B20 to czujnik cyfrowy (układ scalony). Czy sądzisz że nie zawiera on w sobie stabilizatora napięcia? Jak napięcie zasilania mieści się w granicach dopuszczonych przez producenta to jakieś jego wahania nie mają najmniejszego wpływu na pomiar. Swoją drogą skoro DS jest zasilany z Arduino to też nie powinno być problemu, gdyż o ile dobrze pamiętam, to zasilanie całości też jest realizowane przez stabilizator. Inaczej wygląda sytuacja z wszelkiej maści analogowymi układami pomiarowymi.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 22 sty 2016, 17:18
autor: jarekskwarek
Panowie nie zaczynajmy znowu o DS' ,Wyszukiwarka znalazła 102 wyniki(ów): ds18b20
Myślę że do naszych celów spokojnie wystarczy choćby oszukiwał i o 5 stopni ważne że po ustabilizowaniu temp w trakcie procesu widzę że coś się dzieje z temp i mogę na to odpowiednio zareagować a czy to skok o 0.01 czy 0.06 to już mniej ważne.Czasem mi "mruga" cały czas ta końcówka i przyjmuje to za normę ale jak skoczy na stałe na wyższe to wiem że się "coś" podniosło.
Odczyty też i tak każdy będzie miał inne, w zależności od umiejscowienia czujnika

Re: Sterownik na arduino

: środa, 27 sty 2016, 10:25
autor: jarekskwarek
piotricz pisze:
ps. sterownik po małej przerwie cały czas w rozwoju. Wkrótce demonstracja.
Też tak myślałem o swoim, ale teraz widzę, że od biurka do kolumny to nie taka szybka droga
(czujniki, kable, złącza, przemyśleć gdzie? jak? zamontować, polutować, itd, itp) a czasu mało, beczka dochodzi :D ;P

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 29 sty 2016, 18:59
autor: jarekskwarek
Panowie ponieważ ja mam bardzo prostą kolumnę (50l keg, 120 cm, zmywaki, abratek, bez zaworka precyzyjnego) chciał bym zapytać co najbardziej przydało by się widzieć na LCD. Na razie na 1 LCD jest wszystko, ale małe, na 2 LCD (większa czcionka ) tmp. głowica, 10 półka, bufor (którego i tak nie mam), keg. Próbuje złożyć ster. w miarę uniwersalny i tani więc pytam co dla kogo jest najważniejsze, żeby na początek wybrać jakiś kompromis.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 30 sty 2016, 15:42
autor: piotricz
Sterownik chodzi ale w planach kolejne zmiany.

https://youtu.be/GI5NgXsuJFg

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 30 sty 2016, 15:48
autor: karus955
Piotricz sterownik robi wrazenie. Ile wydales na takie cudo?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 06:05
autor: piotricz
Wyświetlacz 155zł
Arduino 40zł
SSR 2 szt. 40zł
Przekaźnik 8 kanałowy 35zł
Ds18b20 6 szt. 35zł
Obudowa wtyczki kabelki i inne 100zł
No i do tego przesyła nie doliczona.

Teraz jeszcze dokupiłem sterowanie silnikiem krokowym i czytnik kart pamięci ale jeszcze nie wykorzystane 35zł

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 08:27
autor: HomoChemicus
Ten wyświetlacz, to FT800?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 08:36
autor: piotricz
FT800 i Arduino Mega

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 19:09
autor: karus955
Piotricz a ile by mnie to wynioslo jakbym chcial 2 pomiary temperatur na jednym wyswietlczu plus pomiar czasu procesu?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 21:42
autor: HomoChemicus
Ja jak na razie jestem na implementacji nRF24l01 (wersja o dużym zasięgu). Jak znajdę czas i kasę ruszę z FT800.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 22:30
autor: Pretender
Pierona, co ty budujesz? Al kaida Cię wynajęła?:roll:

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 31 sty 2016, 22:34
autor: HomoChemicus
A w garażu stoi wysoka zakrzywiona rakieta...

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 00:28
autor: _Waldemor
Witam serdecznie dyskutantów.
Nareszcie temat, na którym się znam. Od 20 lat projektuję, buduję i programuję różnego rodzaju sterowniki i urządzenia pomiarowe opartych na technice mkroprocesorowej.
Dlatego też pozwolę sobie zabrać głos w temacie wywołanym przez kolegę piotricza.
W mojej działalności zetknąłem się z mnóstwem procesorów, począwszy od Intela 8080, Z80 z skończywszy na armach 32 bitowych. Moje doświadczenie mówi mi, że stykając się z nowym, gołym, tzn. bez zaimplementowanego systemu operacyjnego procesorem, 90% czasu tracimy na poznawanie jego właściwości, sposobu programowania SFR-ów, walkę ze znanymi i nieznanymi błędami w implementacji procesorów. Potem, gdy już zaprojektowaliśmy i zmontowaliśmy sprzęt przychodzi kolejny czas rozpaczy. Nie działa, zapomnieliśmy o jakiejś ważnej funkcjonalności, układ jest wrażliwy na zakłócenia itp.
Dlatego też proponuję odłożyć sprawę wyboru platformy sprzętowej, a zająć się dużo ważniejszymi sprawami.
Taką ważną, bodajże najważniejszą jest projekt naszego systemu. Im dokładniej go zrobimy, tym jest większa szansa na sukces.
Taki projekt powinien składać się przynajmniej z:
1. Dokładnych założeń funkcjonalnych.
- po co go w ogóle potrzebujemy (czy chcemy bawiąc się czegoś nauczyć, czy robimy go dla siebie w celu realizacji jakiegoś zadania, czy robimy go na czyjeś zlecenie.
- dokładny opis założeń funkcjonalnych. Jaki ma być efekt końcowy naszej pracy. Należy dokładnie zdefiniować wszystkie tzw. przypadki użycia
- czy znamy dokładnie, naprawdę dokładnie właściwości obiektu, którym będziemy sterować (tutaj pewnie destylarki). Należy przeprowadzić analizę algorytmów sterowania, poznać w miarę dokładnie model naszego obiektu i wyposażyć się (nauczyć) w stosowny aparat matematyczny (zarys teorii regulacji)
2. Nękanie kolegów psotników w celu poznania ich doświadczeń z obsługi urządzeń. Wypytywanie, co im się podoba lub nie w ich dotychczasowej działalności na sprzęcie, co chcieliby zmienić.
3. Teraz możemy wybierać platformę sprzętową.
- rodzaj systemu mikroprocesorowego (możliwości obliczeniowe, dostępność narzędzi programistycznych, bibliotek, driverów)
- jaki system operacyjny, a może bez systemu?
- rodzaj podsystemów we/wy; przetwarzanie a/c i d/c, sterowniki mocy itp.
- rodzaj interfejsu użytkownika (wyświetlacze, klawiatury, sprzężenie z innymi systemami)

Mam nadzięję, że mój "napuszony" tekst nikogo nie zniechęcił, ani nie obraził. Celem jego było zwrócenie uwagi na istotne, ale często pomijane kroki przy projektowaniu. Elektronika w połączeniu z programowaniem jest trudną, ale bardzo piękną, dającą wiele satysfakcji dziedziną inżynierii. Cieszę się, że ktoś chce się tym parać i dlatego chętnie pomogę w tym projekcie.
Mała dygresja:
W chwili obecnej projektuję wypasioną destylarkę i do jej sterowania użyję gotowego, dedykowanego sterownika firmy Pamel.

W następnym poście, jeżeli ktoś będzie jeszcze chciał to czytać postaram zaproponować platformę sprzętową, z którą powinni poradzić sobie nawet początkujący.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 07:43
autor: radius
_Waldemor pisze:W chwili obecnej projektuję wypasioną destylarkę i do jej sterowania użyję gotowego, dedykowanego sterownika firmy Pamel.
Jeżeli chcesz coś naprawdę dobrego i wykonanego profesjonalnie (w odróżnieniu od PAMELA), to zapoznaj się z ofertą Boleckiego.
Poczytaj - http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... 12670.html, http://alkohole-domowe.com/forum/skn-pl ... 13745.html
A o Pamelu, proponuję - http://alkohole-domowe.com/forum/pamel- ... t8871.html
oraz kilka innych tematów o urządzeniach PAMEL.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 08:07
autor: piotricz
_Waldemor pisze: Od 20 lat projektuję, buduję i programuję różnego rodzaju sterowniki i urządzenia pomiarowe opartych na technice mkroprocesorowej.
To czemu nie zrobisz sam jakiegoś super sterownika mając takie doświadczenie? Ja jako amator z chęcią chciał bym zobaczyć profesjonalną robotę.
Pozdrawiam.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 08:29
autor: piotricz
karus955 pisze:Piotricz a ile by mnie to wynioslo jakbym chcial 2 pomiary temperatur na jednym wyswietlczu plus pomiar czasu procesu?
Jak na razie sterownik nie jest ukończony 100% wymaga poprawek takich jak kontynuowanie przerwanego procesu po chwilowym braku prądu czy awarii sprzętu, odliczanie do końca etapu (końca stabilizacji, odbiór przedgonu itp) mają być wykresy całego procesu. Sterowanie zaworkiem precyzyjnym z foto diodą.
Ale kiedy to będzie zrobione? Przyznam się że i zapału mi zaczyna brakować po takich akcjach jak borykałem się z zakłóceniami na stykach. Niby okazało się że banalnie proste rozwiązanie a ile nerwów, czytania prób...
Postaram się na bieżąco opisywać jak to wygląda.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 08:59
autor: aronia
Czemu użytkownik _Waldemor
piotricz pisze: To czemu nie zrobisz sam jakiegoś super sterownika mając takie doświadczenie?
- może właśnie z tego powodu o którym sam napisałeś:
piotricz pisze:Ale kiedy to będzie zrobione? Przyznam się że i zapału mi zaczyna brakować po takich akcjach jak borykałem się z zakłóceniami na stykach. Niby okazało się że banalnie proste rozwiązanie a ile nerwów, czytania prób...
- albo problemów związanych z nieznajomością zakresu działania sterownika - jakie funkcje musi/powinien mieć itd.
A gdyby nawet połączyć doświadczenie użytkownika _Waldemor w zakresie budowy sterowników i doświadczenie operatora(-ów) w zakresie obsługi kolumny to zrobienie w pełni funkcjonalnego sterownika będzie sporo trwać... Może dlatego woli wybrać gotowe rozwiązania, a z czasem jeżeli sam uzna, że wie już wystarczająco dużo zbuduje swój/poprawi ten zakupiony, bo bez znajomości istotnej części związanej z budową to byłoby przysłowiowe "porywanie się z motyką na słońce".

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 11:19
autor: HomoChemicus
Najlepszym wyjściem dla początkujących są oczywiście AVR. Są łatwe i przyjemne w obsłudze przez fakt, że są mało skomplikowane.

Co do oprogramowania tych układów, to z jednej strony mamy platformę Arduino z dużym zasobem bibliotek i wsparciem, a z drugiej język C z dużymi możliwościami i dużymi zasobami wiedzy na przeróżnych forach i w różnych książkach.
Jest jeszcze Bascom (nie przepadam za Basic), Assembler i pełny C++, ale są one mało popularne.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 12:30
autor: mossini
Witam.
Jakiś czas temu zaopatrzylem się w arduino uno, 2 silniczki krokowe, lcd keypad shield , 2 ds.
Zaplanowalem sobie kontrole temperatury na wylocie skraplacza i temperatury w kegu. Silniczki mają kontrolować odbiór oraz potenciometr na regulatorze napięcia. Wszystko ma dzialac na tabelce, czyli w zależności od temp. w kegu dziala silnik na odbiorze regulując odbiór. A osobno współpracuje z systemem arc.
Na razie walcze z polaczeniem i współpracą lcd shielda, klawiatury i dsów.
Później trzeba dołożyć obsługe silników i rozsądne sterowanie i zmiane ustawień.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 18:37
autor: jarekskwarek
Witam panowie osobiście uważam że Waldemar ma dużo racji .Na początku temat się rozwijał w dobrym kierunku tzn. podpowiedzi ,informacje,oczekiwania,itd. Niestety teraz to wygląda na temat pod tytułem "Arduino czyli każdy sobie rzepkę skrobie " A ja mam taki a ja sraki.Pytanie brzmi czy ktoś się chce podzielić schematem ,wsadem?o źródle już nie mówię. Myślałem że wspólnie dojdziemy do jakiegoś konsensusu co komu potrzebne ustalimy jakiś 1 w miarę uniwersalny schemat połączeń i dopiero zaczniemy działać .Można było ustalić że MEGA 2560 i u wszystkich np 1 port na przekaźniki(z ustaleniem kolejności)
2 porty na LCD , adc tez po koleji co do czego i doszli byśmy do sterownika dla wszystkich
na tych samych podzespołach różniących się co najwyżej wyświetlaczami (najtańszy 4x20-30zł ,najtańszy z graficznych ja wybrałem 128x64 KS108-50zł,i wypasione jak piotricz-150zł). Każdy mógł by wtedy zacząć od wersji najprostszej np. Mega,LCD 4x20,zasilacz ,4 x DS a po modernizacji dołożył zawór wody podłączył pod pin który wszyscy zaprogramowali jako woda i po bólu ,ewentualnie zmiana softu, LCD a reszta konfiguracji została by bez zmian.Mega 2560 ma tyle portów że chyba na wszystkie udziwnienia by starczyło.Pozdrawiam i życzę postępów w rozbudowach :piwo:

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 19:04
autor: _Waldemor
Witam.
Dlatego nie robię takiego sterownika bo wiem ile w to trzeba włożyć pracy. Wydatek kilkuset złotych na sterownik może niedoskonały, ale działający i spełniający swoje zadanie nie jest dużym wydatkiem. Tutaj podaję link: http://www.tme.pl do hurtowni mającej umiarkowane ceny po to aby można było oszacować koszt prototypu i wszystkich uszkodzonych podczas prób podzespołów.
Drugim powodem jest to, że zbyt mało się znam na procesach zachodzących w kolumnie.
Jestem bardzo początkującym w tej dziedzinie i dopiero się uczę. Buduję własną kolumnę i jak nabiorę doświadczenia pomyślę o sterowniku.
Ja taki sterownik zbudowałbym na gotowej platformie linuxowej, gdzie mam dostępne drivery do prawie wszystkich peryferiów i dużo większe możliwości niż proste 8 lub 16 bitowe mikroprocesory.

Dla przykładu: ostatnio wpadł mi w ręce moduł raspberry pi (cena ok. 300 zł). Podłączyłem go z jednej strony do telewizora przez HDMI z drugiej do Internetu. Trochę konfiguracji i prostego kodu i teraz automatycznie przegląda znane torrenty, ściąga filmy i na moje życzenie wyświetla pobrane.

Ja sterownik zbudowałbym właśnie na takich platfowmach (raspberry pi, BeagleBone, embeddedarm.com itp). Użycie ich daje szybki efekt i dużo większe możliwości.
Natomiast jakbym miał zrobić urządzenie komercyjne, sprzedawane w wielu egzemplarzach wybrałbym taniutki procesor typu PIC18, 24 lub AtMega.

Ok, dość wymądrzania.
Zastanawiałem się dlaczego do budowy automatycznego układu poboru destylatu stosowane są b. skomplikowane i zawodne napędy zaworów iglicowych. Świat zna lepsze rozwiązanie dokładnego dawkowania cieczy, niezależnego od ciśnienia (słupa cieczy prze zaworem), temperatury płynu i stanu wytarcia powierzchni współpracujących zaworu.
Takim rozwiązaniem są pompy perystaltyczne. Do naszego rozwiązania wystarczy model za ok. 100zł. Zaletą jest bardzo łatwe i precyzyjne elektryczne (analogowe lu cyfrowe) sterowanie dawkami cieczy od pojedynczych kropli.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 20:15
autor: piotricz
_Waldemor pisze: Takim rozwiązaniem są pompy perystaltyczne. Do naszego rozwiązania wystarczy model za ok. 100zł.
Pompy perystaltyczne do kontaktu z kwasami kosztują majątek. A i sterowanie nimi to nie taka prosta sprawa. Z drugiej strony na pewno łatwiej było by sterować taką pompką niż zaworem iglicowym.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 20:50
autor: _Waldemor
Nieprawda. W pompie można użyć wężyka np. silikonowego lu innego do celów spożywczych. Ciecz opócz wężyka nie ma kontaktu z żadnym elementem pompy.
Steruje się je: dla silników prądu stałego - regulatorem napięcia lub zasilaczem z regulowanym napięciem wyjściowym
dla silników krokowych - to już bajka - sterownikami cyfrowymi (zza niezbyt duże pieniądze lub wykonanymi samemu z prostych elementów składowych.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 1 lut 2016, 23:32
autor: piotricz
Pompy perystaltyczne za 100zł nadają się do piaskownicy. Musiała by to być pompa co by przeżyła realnie 1500 litrów cieczy. Mało tego Sterowanie musiało by być silnikiem krokowym. Zwykły silniczek nie dał by precyzji. Co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Do tego silniki są dość głośne. Kiedyś miałem zamknięty obieg wody i stosowałem pompki wody. Teraz wspominam je tak jak bym pracował przy betoniarce. W głowie mi huczało nawet jak ją wyłączyłem. Do tego bym nie wrócił...
Ja osobiście myślałem nad zastosowaniem trzech elektrozaworów do których byłyby podłączone dysze. Realnie do odbioru wystarczą trzy prędkości odbioru. To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie.
Zaworki precyzyjne sprawdzają się w obsłudze manualnej.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 2 lut 2016, 10:29
autor: Roger
piotricz pisze: Ja osobiście myślałem nad zastosowaniem trzech elektrozaworów do których byłyby podłączone dysze. Realnie do odbioru wystarczą trzy prędkości odbioru.
Starczyłby jeden trójdrożny przełączający i odpowiednio kryzowane odbiory ;)

Re: Sterownik na arduino

: środa, 3 lut 2016, 19:29
autor: Radziu
21! cały wieczór zeszło mi przeczytanie tego wątku. Lepiej wieczór niż dni stracone na budowę własnego. Cóż, termometry i sterowanie mocą mi wystarczy, 20x4 lcd i brzęczyk. Na więcej bajerów szkoda mi czasu :)

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 28 lut 2016, 16:36
autor: piotricz
Sterownik wzbogacił się o kartę pamięci. Co umożliwia zapisanie podsumowań całego procesu, które było już zrobione ale nigdzie się nie magazynowało. To jest odczyty z termometrów daty i czasy etapów. Dodana została funkcja spuszczanie smrodu z rurki OLM. Przyszedł czas na sterowanie zaworkiem precyzyjnym.
Rozmyślam nad sterowaniem zaworka precyzyjnego. Myślę że najłatwiej by było zrobić tak by on się obracał o 360 stopni. Do tego użyć fotodiody albo włącznika krańcowego. Na początku tryby auto musiał by on się kalibrować żeby cyrki się nie działy.
Może Wy macie jakiś fajny pomysł na zrobienie projektu regulacji zaworka?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 28 lut 2016, 17:04
autor: aronia
piotricz pisze:Dodana została funkcja spuszczanie smrodu z rurki OLM.
A gdzie jest spuszczany? Tą samą rurką co później odbiór i manualnie zmieniasz pojemnik czy dołożyłeś dodatkowe odejście/zawór?

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 28 lut 2016, 17:46
autor: piotricz
U mnie wygląda to następująco. Kończy się przedgon i EZ OLM otwiera się. W tym samym czasie otwiera się okno płukanie OLM w którym jest odliczany czas otwarcia EZ. Np 30 sek po tym czasie EZ zamyka się i system czeka aż wciśniemy przycisk OK, czyli zmieniamy naczynie i wciskamy OK EZ otwiera się a proces leci sobie dalej.

Dodać EZ to nie problem, można ich dodać i 10. Pinów analogowych zostało mi sporo. Ale EZ kosztują.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 1 mar 2016, 08:34
autor: piotricz
Wie może ktoś z was kto jest autorem tego wynalazku?
Ciekawie to wygląda. W dodatku widzę tu wyłącznik krańcowy. Jak by dodać do tego jeszcze czujnik położenia wałka. mogło by to zadziałać.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 1 mar 2016, 19:54
autor: rastro
Przede wszystkim wygląda że to jest silnik krokowy... jak nie gubi kroków to czujnik położenia jest zbędny wystarczy że sterownik będzie liczył kroki. Przy takim zaworku raczej nie spodziewał bym się problemów z gubieniem kroków. Chyba największym wyzwanie będzie wyskalowanie takiego zaworka i algorytm sterujący.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 2 mar 2016, 12:39
autor: Wladca
jarekskwarek pisze:Witam panowie osobiście uważam że Waldemar ma dużo racji .Na początku temat się rozwijał w dobrym kierunku tzn. podpowiedzi ,informacje,oczekiwania,itd. Niestety teraz to wygląda na temat pod tytułem "Arduino czyli każdy sobie rzepkę skrobie " A ja mam taki a ja sraki.Pytanie brzmi czy ktoś się chce podzielić schematem ,wsadem?o źródle już nie mówię. Myślałem że wspólnie dojdziemy do jakiegoś konsensusu co komu potrzebne ustalimy jakiś 1 w miarę uniwersalny schemat połączeń i dopiero zaczniemy działać .Można było ustalić że MEGA 2560 i u wszystkich np 1 port na przekaźniki(z ustaleniem kolejności)
2 porty na LCD , adc tez po koleji co do czego i doszli byśmy do sterownika dla wszystkich
na tych samych podzespołach różniących się co najwyżej wyświetlaczami (najtańszy 4x20-30zł ,najtańszy z graficznych ja wybrałem 128x64 KS108-50zł,i wypasione jak piotricz-150zł). Każdy mógł by wtedy zacząć od wersji najprostszej np. Mega,LCD 4x20,zasilacz ,4 x DS a po modernizacji dołożył zawór wody podłączył pod pin który wszyscy zaprogramowali jako woda i po bólu ,ewentualnie zmiana softu, LCD a reszta konfiguracji została by bez zmian.Mega 2560 ma tyle portów że chyba na wszystkie udziwnienia by starczyło.Pozdrawiam i życzę postępów w rozbudowach :piwo:

Tak jak kolega z wcześniejszej strony, zauważyłem że temat idzie w innym kierunku niż to było zamierzone.

Do kolegi piotricz - Zaznaczam, że nie piszę tego w żaden sposób złośliwie, a jedynie podkreślam że temat poszedł nie w tą stronę co jego założenia...
Utworzyłeś temat, którego głównym założeniem było:
"Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie."

Stąd pytanie do tegoż autora tematu -
Nie powinieneś napisać że zmieniasz założenie na: "robię własny projekt sterownika którego źródłem się nie podzielę, jednak chciałbym abyście Wy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem potrzebnym do budowy mojego sterownika" ?

Jeżeli uznasz, że warto wrócić do pierwotnych założeń tematu i chciałbyś coś od siebie wnieść dla naszej społeczności, przy tym korzystając również z naszych doświadczeń i umiejętności to i ja służę swoją pomocą.
Od jakiegoś czasu zajmuję się tematem programowania AVR i zabawą z Arduino, jeżeli będą jacyś chętni to podrzucę dobrą literaturę do nauki programowania oraz obszerne materiały.

Wielu tutaj jest kompletnie zielonych w tym temacie, a prawda jest taka, że każdy przy pomocy odpowiednich narzędzi może programować proste sterowniki przydatne w życiu codziennym. Np. proste sterowanie roletami z poziomu pilota, komórki, pc.

Kończąc wywód - jeśli to wspólny projekt to każdy powinien dać coś od siebie, jeśli napisałem program do obsługi np. czujników, menu - udostępniam go społeczności.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 05:29
autor: piotricz
Zakładając ten temat byłem przekonany że coś zrobimy wspólnie. Ale już po kilku stronach tematu napotkałem się tylko z falą krytyki i wymądrzaniem się jak wygląda cały proces rektyfikacji, czy też jakie termometry są najlepsze. Czy tak wygląda współpraca? Temat ma 22 stron a szczerze mówiąc nie widzę żeby ktoś cokolwiek wartościowego wniósł do tematu. Robiąc ten sterownik okazało się że byłem zdany na siebie, GOOGLE, kolegę który stracił na programowanie tego sterownika ok 300 godzin klepiąc w klawiaturę. Już nie wspomnę o tym ile ja straciłem czasu, pieniędzy. To forum przejawia się w jedną wielką reklamę. Brakuje tylko konkurencji w dziale sklep.
Mój sterownik prawie wykończony, brakuje kilka poprawek. No może dodam jeszcze sterowanie zaworkiem precyzyjnym za pomocą silnika krokowego. Mógłbym zaprezentować swój sterownik ale nie mam statywu do typowej lustrzanki. Teraz wypadało by kupić za 100 zł statyw po to żeby pokazać tym co na starcie mnie skrytykowali co można bez ich pomocy zrobić.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 08:06
autor: Wladca
Wystarczająco mocne argumenty podałeś :)
Jednakże nie można popadać w skrajności.

Proszę moderatora o wydzielenie niepotrzebnych postów z tego tematu.

A do społeczności - proponuję wznowienie początkowych założeń i zaangażowanie w realizację "wspólnego" projektu.
Może lepiej byłoby, aby każdy kto faktycznie posiada jakąś wiedzę nt. avr, arduino i programowania zaproponował swoją pomoc.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 20:43
autor: jarekskwarek
Witam

Nie wiem na co się niby Piotricz obraził (w sensie krytyki,może jestem mniej wrażliwy) ale nie dostrzegłem wyśmiewania tylko mnóstwo pomocnych informacji i sugestii . Koledzy Aqilla,lesogo58 i wielu innych dopowiedzieli wiele cennych wskazówek,moim zdaniem pomysł kolegi Waldemor (na który piorticz "psioczył" bo silnik krokowy) to strzał w 10 pompy perystaltyczne!!! z silnikiem krokowym pełna precyzja i można taką samemu sobie zrobić w cenie porównywalnej z zaworkiem "pół precyzyjnym" . Mniej więcej w tym samym czasie zacząłem budować swój sterownik ,nie mam czasu go dokończyć ale jak ktoś jest zainteresowany to mogę się podzielić tym do czego na razie doszedłem.
A co to ?

To podstawa czyli:
1. pomiar 6 temp. na DS
2. regulacja mocy grzałek 3 x 2kW
3. wskazanie zalania kolumny

Może nie wiele ale dla 60% forumowiczów wystarczy
sprzęt:
Mega2560
6 x ds18b20
3 x moduł triaków 16A
1 x opornik :)
4 x switch
lcd 128x64
ładowarka USB do tel

to razem ze mną czuwa nad moim procesem :D i 6kW

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 21:50
autor: jarekskwarek
piotricz pisze: Mógłbym zaprezentować swój sterownik ale nie mam statywu do typowej lustrzanki. Teraz wypadało by kupić za 100 zł statyw po to żeby pokazać tym co na starcie mnie skrytykowali co można bez ich pomocy zrobić.
Panowie "krytykańci" teraz się zrzućcie bo się nie dowiecie co można bez waszej pomocy zrobić !!!

Żarty żartami itd. idę na :piwo:

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 22:16
autor: piotricz
Jarku stać mnie na statyw! Myślę że twój sterownik z pomocą kolegów "forumowych" teraz będzie wykończony i to za chwilę. Z pewnością zainspirowałeś swoją wypowiedzią wszystkich do współpracy. Powodzenia życzę

ps. Nie obraziłem się tylko stwierdziłem fakt.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 3 mar 2016, 23:23
autor: jarekskwarek
Piotrek podziwiam twój projekt, wkład kolegi i zapał, ale drażni mnie twoje podejście do ludzi, którzy chcieli ci pomóc.
Co to ma być "myślę że twój sterownik z pomocą kolegów "forumowych" teraz będzie wykończony i to za chwilę"?
Masz żal do mnie, czy kolegów "forumowych"?
Napisałem tylko że coś już zrobiłem na początek, bo sam tego potrzebowałem i mogę się tym podzielić za free jak się komuś przyda. Niestety, mam wrażenie że ty wszystko odbierasz jako atak na twój super ster. którego nikt nie widział. Jestem bardzo wdzięczny temu forum za inf. które z niego wyczytałem, projekt na taki najprostszy sterownik może być rewanżem

Ps.
Może kolejne prywatne uwagi zamiast zasyfiać forum ślijmy na PW

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 4 mar 2016, 06:51
autor: Wladca
Może porzućmy sprawy krytyki i mało istotne dla tematu informacje i zajmijmy się konkretami.

jarekskwarek
Co zamierzasz zmienić/dorzucić do sterownika?

piotricz
Możesz wyjawić część kodu odpowiedzialny za wyświetlacz? Zamówiłem właśnie ten model który Ty posiadasz i jak przyjdzie to zamierzam go dołączyć.

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 4 mar 2016, 12:32
autor: jarekskwarek
Wladca pisze:Może porzućmy sprawy krytyki i mało istotne dla tematu informacje i zajmijmy się konkretami.

jarekskwarek
Co zamierzasz zmienić/dorzucić do sterownika?
W moim prowizorycznym wydaniu konkrety wyglądają tak ,że jak na razie to sterownik grzałek z funkcją termometrów i wskaźnikiem zalania.Punkt wyjściowy do rozbudowanego sterownika. Koszt około 160zł + pierdoły(kable złącza itp z odzysku)
Wygląda jak wygląda ale już "pracuje i truje" reszta w miarę czasu :D
1.gif
2.gif
3.gif
4.gif
5.gif
1- dodać termik na końcu chłodnicy
2- zrobić pompę sterowaną krokowcem i zamiast elektrozaworów wężyk przesuwany silnikiem krokowym do zmiany naczyń odbioru,coś jak na obrazku
DSCN2902.JPG
3- elektrozawory od pralki (mam kilka) pierwszy wyzwalany przy 60 na głowicy drugi przy 45 na końcu chłodnicy(tam gdzie termik) jak coś będzie mocno nie tak termik rozłączy i już nie ruszy dopóki nie wciśniemy S1

Połączenia mam jak widać na RJ'tach ,jak skrócę kolumnę to temp.,zabezpieczenie,i zalanie dalej działa

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 19 mar 2016, 18:12
autor: piotricz

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 19 mar 2016, 19:40
autor: piotricz
Spuszczanie/płukanie OLM. Po tym czasie zamyka się odbiór gonu (zamyka nam się zaworek). Kiedy zmienimy pojemnik to wciskamy "TAK" i kontynuuje się odbiór gonu
https://youtu.be/w1GIoOVEvBI

ps. Wybaczcie jeżeli coś mało zwięźle piszę ale po kilku to jakoś słabo mi się piszę... :)

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 19 mar 2016, 20:00
autor: andrea
Jakbyś dal drugi EZ to nie trzeba by bylo nic wciskać :-)

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 19 mar 2016, 20:13
autor: Kula
Zawsze można dać więcej czegoś. Wszystko rozbija się o koszty.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 19 mar 2016, 20:17
autor: piotricz
Jak by tu nie chodziło o EZ (ich cenę) to do przedgonu dodał bym dwa i do gonu cztery sztuki.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 22 mar 2016, 12:15
autor: Roger
piotricz pisze:,,,,, do przedgonu dodał bym dwa i do gonu cztery sztuki.
6 EZ ... hmmm grubo ... tylko po co to komu potrzebne ?

Tak mi się przypomina kawał:

Młody wielbłąd pyta ojca - wielbłąda:
- Tato, dlaczego mamy takie brzydkie kopytka, a koniki mają takie ładne?
- Widzisz, my chodzimy w karawanie i dlatego mamy takie a nie inne kopytka, żeby nie zakopać się po kolana w piachu... dzięki temu możemy przez pustynię iść i iść i iść ....
- Tato, a dlaczego mamy taką brzydką, skudloną sierść, a koniki mają taką śliczną, błyszczącą?
- Widzisz, my chodzimy w karawanie, a na pustyni w nocy jest -10 stopni, w dzień +40 stopni, i taka sierść chroni nas przed takimi skokami temperatur... dzięki temu możemy przez pustynię iść i iść i iść ....
- Tato, a dlaczego mamy te dwa garby na grzbiecie, a koniki mają taki gładki?
- Widzisz, my chodzimy w karawanie i w tych garbach magazynujemy tłuszcz i wodę, żeby nie zginąć na pustyni z głodu i pragnienia... dzięki temu możemy przez pustynię iść i iść i iść ....
Na to wszystko młody wielbłąd:
- Tato, a na ch...j nam to wszystko, skoro mieszkamy w ZOO?!

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 22 mar 2016, 19:52
autor: piotricz
Roger pisze: 6 EZ ... hmmm grubo ... tylko po co to komu potrzebne ?
A po to żeby cieszyło oko. Podpiąć to pod mój sterownik, przyglądać się jak pięknie pracuje i cieszyć się jak dziecko. To właśnie jest moje hobby nie przeliczam tego na kasę.
Oczywiście jak kogoś cieszy tylko kręcenie zaworkiem precyzyjnym i stanie przy rurce cały dzień to spoko. Ale musi się liczyć z tym że może zabraknąć mu czasu np. dla rodziny i nie tylko.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 22 mar 2016, 21:10
autor: Roger
Zabraknąć czasu dla rodziny powiadasz ... hmmm a jak Ci powiem że przy konkretnej konfiguracji i głowie nie muszę robić korekty odbioru do 99, 5 w keg-u to co wtedy ?
Jak ma się inwestowanie w sterowanie EZ etc ... do tego ?
Może i ładnie wygląda ale na ch... mi to jak mieszkam w ZOO ... ?

Tapniete z GT-I9500

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 22 mar 2016, 22:45
autor: piotricz
Roger pisze: konfiguracji i głowie
Śmiesznie to brzmi. Chyba nie zrozumiałeś co napisałem. Nie widzisz mojego hobby? To też elektronika. Wiem że można zrobić kolumnę z dobrym buforem gdzie mniej będziesz spędzał w towarzystwie zaworka, ale realnie nie wiele to zmienia. Musisz rozgrzać, w odpowiednim momencie włączyć wodę i tak dalej i tak dalej... nie wiele da Ci to że nie musisz robić korekty. Ja muszę robić jedną korektę ale pobawił bym się nawet z kilkoma EZ dla zabawy. Im więcej zabawek ty więcej kombinacji, pomysłów, frajdy.
Zaraz zrobi się ciepło pewnie z rodzinką i przyjaciółmi weekendy będziemy na rybkach lub w ogrodzie smażyć mięsko, ja będę popijać piwko a tuż obok samo będzie się robiło ... :) A jesienią pewnie powrócę do siedzenia w domu i czytania netu.

Dodam jeszcze o jakiej Ty mówisz inwestycji? Pracuję to chyba jasne że i wydaję a to że na to a nie na np. papierosy to mój wybór. Mój sąsiad wydaje 1100zł miesięcznie na papierosy i nie płacze...

Re: Sterownik na arduino

: środa, 23 mar 2016, 08:30
autor: radius
piotricz pisze: Im więcej zabawek ty więcej kombinacji, pomysłów, frajdy.
Tak, tylko czasami jest to przerost formy nad treścią ;)
piotricz pisze:Pracuję, to chyba jasne że i wydaję a to, że na to a nie na np. papierosy to mój wybór.
Kto bogatemu zabroni chodzić boso :)
piotricz pisze:Mój sąsiad wydaje 1100zł miesięcznie na papierosy i nie płacze...
Tylko, że to już nie do końca jego wybór. To już nałóg i w jego wypadku nie ma alternatywy; papierosy czy chleb. Zawsze będą to papierosy. Ty świadomie wydajesz na swoje "zabawki" dopóki na ten przysłowiowy chleb ci wystarcza 8-)

Re: Sterownik na arduino

: środa, 23 mar 2016, 08:33
autor: Roger
Piotr żebyśmy się dobrze zrozumieli ja nie jestem purystą czy kankowym ortodoksem jak najbardziej pochwalam i sam stosuję różnego rodzaju sterowania ułatwiające życie czy hobby powaliła mnie koncepcja użycia 6 EZ i to wszystko - nie bierz tego tak do siebie ;)

Swój sprzęt owszem muszę włączyć i w imię dobrych nawyków parę razy odwiedzić ale rozgrzeje go automatyka ona również włączy wodę, ograniczy moc grzania do zadanego wcześniej progu zadzwoni , że czas odebrać przedgon (nie ma węchu a wyliczenia kłamią ;) ) ustawiam odbiór na taki który nie destabilizuje sprzętu a ona pilnuje czy wszystko idzie ok w razie czego dzwoni i odpowiednio reaguje ;)
raz czy dwa mi się to zdarzyło , potem dzwoni że koniec roboty zmieniam pojemnik i odbiera się pogon następnie samo się wyłącza zarówno grzanie jak i woda, oczywiście wtedy również dzwoni ;)
Mam tylko dwa EZ w tym jeden zwykły od pralki sterujący wodą drugi nierdzewny NO nazwijmy go "awaryjny" i uwierz mi ten awaryjny nie ma co robić ;)

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 5 cze 2016, 19:01
autor: jarekskwarek
Witam po przerwie . Niestety nie mam 300 godz. w miesiącu :-) na "walkę " ze sterownikiem ,więc 2 miechy z wielkim spokojem budowałem pompę (zamiast zaworka precyzyjnego) Teraz trzeba dopisać kawałek programu i tu pojawiło się pytanie.Jak lepiej odbierać "dobro" ? Cały czas równomiernie (tzn.wiadomo że coraz wolniej zależnie od temp.w kegu ale bez przerwy )czy może lepiej by było gdyby pompa przy końcu odbierała jakąś ilość, chwile odczekała i znowu odbierała ? Odbierać płynnie(np.10ml na min) czy impulsowo (np.60ml w min i 5min przerwy)?

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 24 cze 2016, 19:45
autor: piotricz
Budowa kolejnego sterownik na NodeMCU ESP8266 :) Zamiast drogich wyświetlaczy np. FT800 teraz MaxGon_QT w oknie Windows i Linux za pośrednictwem WIFI.
MaxGon na arduino gotowy. Z dwoma odbiorami OLM do wyboru. Jak znajdę trochę czasu to zademonstruję jego możliwości.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 25 cze 2016, 12:19
autor: baling
@piotricz
W jakim języku programowania jest napisany program, jak odbierasz te dane z NodeMCU? Mógłbyś udostępnić źródło?
Sam robiłem tak że stawiałem Serwer WWW na kompie a dane przesyłałem przez url.
Do czujników które masz dodałbym jeszcze taki na końcu kolumny, od chłodzenia, gdyby przypadkiem stanęło, do tego mam jeszcze tani ale nie zawodny czujnik alkoholu w powietrzu MQ3.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 26 cze 2016, 08:04
autor: piotricz
NodeMCU jest w "C" i konsola też jest zrobiona w "C++" Dzięki temu nie ma problemów w komunikacji między nimi. Html i C to zupełnie inna bajka, java, flash skrypty i inne potrzebne do pełniej komunikacji. Podstawowe rzeczy typu wyświetlić termometry na ekranie www to nie problem. Problem się zaczyna już nawet z odświeżaniem tego co widać na stronie. U mnie wszystko jest w czasie rzeczywistym, nawet jak zostanie zerwane połączenie z WIFI to tak naprawdę program nadal sobie pracuje na NodeMCU np. w trybie AUTO.
Jako zabezpieczenie przed brakiem wody mam zastosowany termometr w 100% się sprawdza. Teraz kiedy są upały i ludzie podlewają ogródki miałem okazję się o tym przekonać.

Ps. Już wkrótce oprogramowanie będzie można zakupić i zbudować własny sterownik. Oczywiście będzie dokładna instrukcja.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 27 cze 2016, 18:37
autor: eldier
Powiem tylko tyle: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:

I nie odnosi się to do Twojego sterownika tylko Twojego podejścia:
piotricz pisze: Ps. Już wkrótce oprogramowanie będzie można zakupić i zbudować własny sterownik. Oczywiście będzie dokładna instrukcja.
A jeszcze niedawno było:
piotricz pisze:Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie.
Zbudujmy wspólny sterownik, zróbmy to razem, piszcie swoje uwagi, spostrzeżenia, a ja później to zbiorę do kupy, zaniosę programiście, a na koniec sprzedam. Gratuluje, naprawdę gratuluje postawy :klaszcze:

No to koledzy którzy wrzucali to swoje arkusze, wykresy, obliczenia tez proponuje wystawić rachunek.
A zresztą osoby, które włożyły tutaj kupę swojego czasu, wiedzy i eksperymentów również, a co, trzeba iść za ciosem.


Serdecznie nie pozdrawiam i życzę wielu index out of range.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 27 cze 2016, 21:43
autor: piotricz
Zapraszałem kolegów do wspólnego budowania i co z tego wyszło? Nic! Nikt nawet nie raczył wnieść coś pożytecznego do tematu. Jestem pewien że każdy z was ma jakąś wiedzę która była coś wniosła do tematu ale póki co to nie widziałem waszej inicjatywy. Najlepiej poczekać aż zrobię całość przy tym utopię sporo kasy ktoś inny jeszcze więcej czasu i podam na tacy. Z resztą już o tym pisałem.
Chciałem zbudować sobie głowicę UFO która robi wrażenie, widziałem ją na tym forum czy schemat, rysunek jest może na tym forum? Nie! Ale jest do kupienia za 1100zł. Wiem że jest coraz więcej innych patentów których na tym forum po prostu nie ma z jasnych przyczyn.
Na początku po znajomości kolega zrobił mi prymitywne menu i coś do tego. Po dłuższym czasie naturalne że chciał za swoją pracę kasę. Żeby kolega kontynuował to co zaczął potrzebna jest gotówka i nie po to żeby się wzbogacił tylko żeby miał kasę na rozwój naszego hobby. Sam sprzęt użyty do testów (nieudane zakupy, spalone płytki i inne) to już ok 1 000zł.
Robiony jest nowy sterownik na bazie tego co już udało się osiągnąć. Żeby go dopracować oraz cały czas udoskonalać wykryć błędy potrzebuję waszej opinii i pieniędzy na to. Mógł bym wstawić cały kod do waszej dyspozycji i poprosić co miesiąc od was tyle co wydajecie na dwie torebki cukry po to żeby projekt przetrwał. Tylko obawiam się że to by była jednorazowa akcja bo karzy by się zadowolił tym co jest. Mało tego ciągłe pretensje kolegi co zapłacił te 5zł dlaczego temat już nie jest kontynuowany przecież zapłaciłem piątaka. Domyślam się że Ci co nie mieli by własnego wkłady też by posta wstawili z wiązanką. Dlatego wolę sprzedać płytkę z kodem. Ja osobiście wolał bym kupić taką płytkę i wspierać takich ludzi co coś wnoszą do forum niż kupić badziewie gotowe. Ale wybór będzie należał do was.

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 27 cze 2016, 22:00
autor: robert4you
+1

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 27 cze 2016, 22:20
autor: Pretender
Wnieść, nie wnieś
Chcesz opinię? Proszę bardzo, prześlij sterownik, przetestuje i wystawię opinię.

Ps
Wspierać, nie spierać.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 06:38
autor: piotricz
Pretender pisze:Chcesz opinię? Proszę bardzo, prześlij sterownik, przetestuje i wystawię opinię.
Myślałem że załapiesz mój powyższy post. Opinia jednej osoby jest bez wartości. Oprogramowanie robione jest uniwersalne pod różny typ kolumny, ale zdaje sobie sprawę że nie przewidzę wszystkiego. Dlatego potrzebna jest opinia wielu użytkowników.

Ps.
Pretender pisze:prześlij sterownik
mógłbym zrobić z 10 sztuk dać za free kolegą z forum pod pretekstem testowania, a opinie domyślam się były by same superlatywy.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 07:58
autor: boxer1981228
Jak wyślesz do odpowiednich osób to zapewniam Cię że jak będzie coś nie teges to się o tym dowiesz ;)

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 08:08
autor: Pretender
Jednej tak, ale jeśli zrobiłbyś tak tak napisałeś tzn porozsyłał te 10 szt do różnych osób, to ich opinie byłyby miarodajne.
Poza tym, skad ta pewność, że wszyscy będą zachwyceni? To, że Tobie pasuje, nie znaczy, że inni będą od razu zmieniać posiadane sterowniki na Twój.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 11:29
autor: piotricz
Pretender pisze:To, że Tobie pasuje, nie znaczy, że inni będą od razu zmieniać posiadane sterowniki na Twój.

Nie oczekuję żeby wszyscy mieli mój sterownik! Podejrzewam że ci co posiadają jakikolwiek sterownik przyzwyczaili się do niego i raczej nie będą chcieli zmieniać na inny choćby z przyzwyczajenia. Mój sterownik różni się od innych tym że posiada bogatą konfigurację. Po skonfigurowaniu i wciśnięciu przycisku AUTO bez naszej ingerencji w kolumnę lub sterownik uzyskujemy gotowy produkt.
Pretender pisze:Poza tym, skąd ta pewność, że wszyscy będą zachwyceni?

Widziałem nie jednokrotnie że ten sposób działa i to również na tym forum.
Kolego Pretender ja nie mam potrzeby robienie darmowych demówek. Gdybym miał zamiar na tym zarabiać to tak bym zrobił. Gotowy sprzęt wrzucił bym na aukcję internetową po różnych forach zareklamował, Tobie z 3 szł. dałbym i innym w zamian byś mi na różnych forach chwalił mój sprzęt.

Ps. Ja do niczego nikogo nie zmuszam. Nie robię tego w celu masowej sprzedaży. Sam osobiście miałem dosyć stania przy kolumnie i wpatrywania się w nią i osprzęt dlatego postanowiłem zrobić sterownik który robi wszystko za mnie. Jeżeli ktoś myśli podobnie będzie możliwość zakupu takiej płytki.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 11:35
autor: Pretender
No dobrze, ale... myślisz, że ktoś zaryzykuje i kupi Twój sterownik? Masz instrukcję, ktoś potwierdzi, że działa tak jak opisujesz? Jeżeli zrobiłeś go dla siebie, i tylko dla siebie to ok. Ale jeśli chcesz "puścić" go w świat, to będzie ciężko.
Aż muszę jeszcze raz od poczatku przeczytać wątek, ile potrzeba do tego osprzętu i jakiego...

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:05
autor: piotricz
Sterownik składa się z:
1) Klon Arduino MEGA2560 ok 45zł made in Italia. 35zł China
2) Zegar RTC 7zł
3) Moduł 4-kanałowy przekaźnik 20zł
4) Moduł czytnik kart pamięci SD + karta 20zł
5) PRZEKAŹNIK 480VAC FOTEK SSR 40A 26zł w zależności ile masz faz tyle przekaźników
6) DS18b20 5 szt. po 4zł ja kupiłem
7) Wyświetlacz LCD 5" http://elty.pl/pl/p/Wyswietlacz-LCD-5-4 ... T800-/1196 160zł
8) Zasilanie ok 50zł
9) Oprogramowanie? Może jakaś propozycja z waszej strony?
Obudowa gniazda wtyczki według uznania. Można i wszystko na stałe zrobić

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:17
autor: Pretender
Super, to teraz proszę, odpowiedz mi na jedno pytanie, ez są potrzebne? Bo nie widzę ich w Twoim zestawieniu. Ile ich potrzeba? Zaraz okaże się, że zbliżamy się 1k zł. A to już jest dużo.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:27
autor: Roger

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:28
autor: Pretender
Nie wchodzi.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:30
autor: Roger
piotricz pisze:Jak by tu nie chodziło o EZ (ich cenę) to do przedgonu dodał bym dwa i do gonu cztery sztuki.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:42
autor: Pretender
Ok, dzięki. Zaraz muszę i tak jeszcze raz, na jeden raz przeczytać cały temat.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 12:52
autor: piotricz
1) EZ wody
2) EZ przedgon/pogon
3) EZ OLM 1
4) EZ OLM 2 z tym że tu w sterowniku mamy do dyspozycji można włączyć tryb jednego lub dwóch zaworów OLM
U mnie pracują na 12V
Dodam tylko jeszcze że zaworki precyzyjne nie są w takim układzie potrzebne.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:30
autor: Pretender
Jak regulujesz odbiór?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:35
autor: robert4you
Pewnie impulsowo.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:38
autor: piotricz
Zawory mogą być typu NO lub NC do wyboru

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:39
autor: Pretender
Bardzo dobrze, że jest wybór. Jak regulujesz prędkość odbioru?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:51
autor: piotricz

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 13:55
autor: Pretender
A co z rurą np fi 70? Albo 76. Lepiej wykorzystać zaworek precyzyjny.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 14:10
autor: piotricz
Zdecydowanie dysze. Sam wiesz jaką prędkością odbierasz więc wystarczy dobrać odpowiednią dyszę.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 15:11
autor: Pretender
W danym układzie tak, ale już przy niewielkich zmianach moze okazać się, że odbiór będzie inny.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 15:50
autor: piotricz
O jakich zmianach piszesz?

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 19:07
autor: Pretender
Np średnica rury. A zaworkiem możemy wyregulować. Ale to już drugorzędną sprawa, każdy może sobie takowy dokręcić.
No to kiedy i gdzie mogę kupić ten sterownik? Strasznie go bronisz, więc może warto go przetestować

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 20:38
autor: piotricz
Powoli zbieram się do demonstracji sterownika. Nagram filmik demonstracyjny. Opowiem jak działa i jakie ma funkcje. Ale to jeszcze chwila. Dam znać na pewno jak tylko coś zmontuję.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 28 cze 2016, 21:38
autor: Pretender
W takim razie czekam z niecierpliwością :-)

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 30 wrz 2016, 20:10
autor: kamilpl82
Kolego piotricz Coś już się wyklarowało z tym sterownikiem.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 1 paź 2016, 13:06
autor: HomoChemicus
Jaki różnicowy przetwornik ciśnienia byście polecali do kolumny? Główny problem to kontakt bezpośredni z alkoholem.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 1 paź 2016, 18:23
autor: piotricz
Właśnie składam dla kolegi taki sterownik tak że jak tylko kupię graty to zrobię foto i dla was. W przyszłą sobotę będę montował to.

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 20 lis 2016, 23:54
autor: wwpiotr
Mam pytanie o kod dla arduino, wyceniałeś już? byłbym zainteresowany.

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 10 gru 2016, 12:13
autor: piotricz
wwpiotr pisze: kod dla arduino, wyceniałeś już?
Kod nie jest na sprzedaż. Mogę odsprzedać płytkę arduino z wgranym kodem gdzie są do niej przypisane termometry DS18b20. Dodatkowo mogę co jakiś czas zaktualizować mową wersję.

https://www.youtube.com/watch?v=J_u2-QWNxDI[/linia]
https://www.youtube.com/watch?v=J_u2-QWNxDI

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 10 gru 2016, 17:43
autor: czeejen
A jak wyceniaaz cały zestaw? Muszę powiedzieć że wygląda imponująco :klaszcze: :poklon;

Re: Sterownik na arduino

: niedziela, 11 gru 2016, 19:30
autor: piotricz
Tanio nie wychodzi bo same graty to ok 1 000zł. Do tego sporo pracy. Osobiście nie jestem zainteresowany robieniem takich sterowników ze względu na brak czasu. Ale z chęcią odsprzedam (ESP8266 moduł WIFI z oprogramowaniem) do tego (Arduino Mega z oprogramowaniem i sparowanymi DS18b20). Zadowolił bym się 150zł za kompletne oprogramowanie plus te dwie płytki. Oczywiście zrobię instrukcję montażową i obsługi całego oprogramowania. Darmowe aktualizacje (nie licząc przesyłki).

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 15 gru 2016, 06:19
autor: piotricz
Rozbudowa html

Re: Sterownik na arduino

: sobota, 31 gru 2016, 10:12
autor: piotricz

Re: Sterownik na arduino

: środa, 29 mar 2017, 07:42
autor: ciesu
Jak postepy w ulepszaniu sterownika . Kiedy bedzie mozna spodziewac sie wersji która będzie na sprzedaż?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 29 mar 2017, 15:01
autor: piotricz
Postępy są i to nawet spore ale kiedy ruszy wersja oficjalna? Mam nadzieję że za kilka miesięcy. Ale to tylko hobby tak że wiecznie brakuje na to czasu żebym mógł się określić precyzyjnie.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 3 maja 2017, 16:34
autor: piotricz

Re: Sterownik na arduino

: środa, 3 maja 2017, 16:43
autor: Doody
Trochę się zawiodłem...Myślałem, ze pod przyciskiem "XXX" będzie coś ciekawszego :hahaha: :hahaha:
Fajnie "to" wygląda :klaszcze:

Re: Sterownik na arduino

: środa, 3 maja 2017, 17:08
autor: piotricz
Szukam firmy co zrobi PCB w dobrej cenie. Jak ktoś z was ma info to proszę piszcie.

Re: Sterownik na arduino

: wtorek, 9 maja 2017, 20:29
autor: HomoChemicus

Re: Sterownik na arduino

: środa, 26 lip 2017, 09:03
autor: lucjan23
Witam szanownych panów/panie.

Aktualnie w rozwoju mój autorski projekt - sterowanie grzałką na wyprostowanym prądzie - 230V z sieci przepuszczone przez mostek prostowniczy 50A, sterowanie całości poprzez arduino Nano + układ termometrów (3 sztuki), wyświetlacz (2x16), całość odpalana przez MOSFET. Jak tylko doprowadzę to do stanu w którym będzie można coś pokazać to podrzuce jakieś fotki :) a może nawet i filmik :)

Dodam tylko, że jakiś czas temu zakupiłem na chińskim portalu sterownik 2kW - właśnie dotarł do mnie. Działa w miarę płynnie za "śmieszne" pieniądze - https://pl.aliexpress.com/item/2000W-Hi ... 09173.html

Dodatkowo całość bedzie oparta o kociołek o którym gdzieś na forum juz pisano: https://artdest.pl/pl/p/Garnek-30L/22476801

Pomiar temperatur oparty o sondy PT100:
https://pl.aliexpress.com/item/Arrive-3 ... 97598.html
https://pl.aliexpress.com/item/3M-K-Typ ... 48250.html
https://pl.aliexpress.com/item/FTARP01- ... 43160.html - ta sonda ma lance 300mm i bedzie zamontowana w wieczku gara

Całość aktualnie planowana na płyte indukcyjna 2KW + grzałka 1,5KW (mufa pod grzałke wspawana w ściankę garnka na wysokości ok. 5cm od dna)

Na chwile obecną stoi na tym "kolumna" na miedzi fi 28 + zawory igłowe - również on "majfednów". "Kolumna" ponieważ jest to przerobiony PS z refluxem. Tutaj poglądowo zdjęcie jeszcze na szybkowarze: Obrazek

Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopisze :)

Re: Sterownik na arduino

: środa, 26 lip 2017, 12:14
autor: lucjan23
Coś zdjęcie nie weszło: http://pokazywarka.pl/hrndjg/

Re: Sterownik na arduino

: środa, 26 lip 2017, 13:33
autor: mirek-swirek
lucjan23 pisze:Dodam tylko, że jakiś czas temu zakupiłem na chińskim portalu sterownik 2kW - właśnie dotarł do mnie. Działa w miarę płynnie za "śmieszne" pieniądze - https://pl.aliexpress.com/item/2000W-Hi ... 09173.html
Trzeba tylko pamiętać, podłaczając przewody zasilania pod ten regulator, żeby odizolować np. klejem termicznym zaciski od radiatora. Zaciski są przelotowe i jak się za mocno wciśnie w nie przewód 230V, to można zrobić zwarcie, bo radiator jest tuż za nimi i bez izolacji.

Re: Sterownik na arduino

: środa, 26 lip 2017, 13:47
autor: lucjan23
lepiej krótkie końcówki niż klej termiczny - jakby ktoś chciał to zamknąć w jakiejś obudowie nie radze - temp. pracy nawet 125°C!! na radiatorze

Re: Sterownik na arduino

: środa, 26 lip 2017, 14:00
autor: mirek-swirek
Prawda. Nie mniej, warto kleksa kleju postawić. Radiator jest tak blisko zacisków, że absolutnie nie wzbudza zaufania.
Te 125 stopni to przy grzałce 2kW, chyba....
Ja tego nie używałem z grzałką większą niż 1500W i aż tak się nie grzał.

Re: Sterownik na arduino

: czwartek, 27 lip 2017, 16:07
autor: rastro
lucjan23 pisze:Witam szanownych panów/panie.


Pomiar temperatur oparty o sondy PT100:
https://pl.aliexpress.com/item/Arrive-3 ... 97598.html
https://pl.aliexpress.com/item/3M-K-Typ ... 48250.html
https://pl.aliexpress.com/item/FTARP01- ... 43160.html - ta sonda ma lance 300mm i bedzie zamontowana w wieczku gara
Ale jak kupiłeś takie sondy... to czujnik PT100 ma tylko ta ostatnia... bo dwie pierwsze to termopara typu K (czy tam termoogniwo, zależy od mody).

Z termoparą problem jest taki że nie jest to czujnik temperatury bezwzględnej tylko różnicy temperatur, jak to podłączysz bezpośrednio do arduino czy tam nawet przez jakiś opamp to temperatura będzie pływać w zależności od temperatury zewnętrznej a dokładnej temperatury tych zacisków.

Jak kolega zamknie całość razem z tym sterownikiem w jednym słabo wentylowanym pudełku to termopara pokaże ujemną wrzenia azeotropu :P

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 28 lip 2017, 09:23
autor: lucjan23
Masz racje, niedopatrzenie przy zamawianiu, ale PT100 i PT1000 już w drodze także plan zostanie zrealizowany

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 28 lip 2017, 11:55
autor: rastro
Z tej termopary też by się dało wystrugać coś fajnego, ale to już nie tak prosto żeby było w miarę dokładnie. Będziesz stosował jakiś zewnętrzny ADC do tych PT100/1000 czy raczej jakiś OpAmp do kondycjonowania sygnału i ADC dostępne w UC?

Re: Sterownik na arduino

: piątek, 28 lip 2017, 14:36
autor: lucjan23
zewnętrzny ADC własne,j konstrukcji. Ogólnie cały układ z kumplem konstruujemy. Na chwile obecną grzanie 1,5kw grzałka + płyka inducja 2kw. Docelowo 2x2kw grzałka. Obie na oddzielnych sterowaniach. Całość zamknięte w jednej obudowie z wyświetlaczem 128x64. Taki jest beta projekt.

Na chwile obecną tak jak pisałem sterowanie grzałki jest zrobione na mostku prostowniczym przez MOSFET'a - zobaczymy co dalej czas i doświadczenie przyniesie...

Re: Sterownik na arduino

: poniedziałek, 10 gru 2018, 17:46
autor: sailence
A ja mam pytanie dotyczące odbioru pogonów w E-ARC. Jak go realizujecie, przy założeniu braku ingerencji użytkownika? Dodatkowym elektrozaworkiem podłączonym do osobnego naczynia?

Pytam ponieważ jestem w trakcie rozbudowywania swojego sterownika opartego na nodeMCU (arduino). Napisałem swój soft, poskładałem, odpaliłem, przetestowałem na jednym pędzeniu - działa jak chciałem.

Co już mam:
1. 4x DS18B20 w kegu, na 10 pólce, w głowicy, i na wyjściu wody chłodzącej.
2. Grzałki 2kw + 1,5kw sterowane przekaźnikami i regulatorem - pozwala to sterownikowi na załączanie full grzania, 2kw mocy roboczej, wyłączania w zależności od alarmów.
3. Całość podpięta pod Blynk i apkę na telefonie (alarmy, aktualnie info co się dzieje z temp, grzaniem).

Co dokładam aktualnie:
3. 4 kolejne sterowane przekaźniki do załączania zaworów (1 - przedgon, 2 - serce, 3 i 4 - woda chłodząca (max i chłodzenie robocze).
5. 4 elektrozaworki do pkt.3

Kolumna: Aabratek 60,3mm + 1,8m wypełnienia sprężynkami (miedź + ko) + keg 30l. Ocieplone, ogólnie wykonane zgodnie ze sztuką.

Sterownik oparty głównie o pomysły z forum, nic specjalnie odkrywczego. 1 e-zawór podpięty pod zaworek precyzyjny (kropelkowo) do przedgonu, 2 e-zawór podpięty przez trójnik do zaworka odbioru (2l/h na start)- całość z LM (temat OLM mam do przemyślenia, bo utrudnia znacząco dążenie do pełnej automatyki procesu). 2 e-zawory do włączania przepływu wody chłodzącej: jeden przy rozgrzewaniu i zalewaniu, drugi do pracy roboczej. Sterownik gdy temp wody skoczy powyżej progu dołącza drugi zawór żeby zniwelować spadek ciśnienia wody (a się u mnie zdarza, takie wodociagi).

I ogólnie plan procesu przy automacie mam rozpracowany. Rozgrzewanie w automacie, po pójściu par czasowa stabilizacja. Po ustalonym czasie start odbioru przedgonu kropelkowo, ~30min kropelkowania (z czasem postaram się to doprecyzować wskazaniami temp 10p i głowicy), zamknięcie EZ przegodnu, otwarcie EZ serca i jazda do końca. Po skoku na 10p, zamkniecie EZ serca, odcięcie zasilania, wyłączenie wody po spadku temperatur.
Tylko ten pogon mi umknął. Bo przy takim planie zostaje w kegu. A trochę szkoda. Cukrówki są banalnie powtarzalne, więc głównie do nich narazie będzie projekt.
Mogę co prawda dodać alert i maszyna może wstrzymać odbiór i czekać na potwierdzenie od użytkownika, że zmienił naczynie, ale to się mija wg mnie z celem. Chciałbym osiągnąć sterownik, przy którym odpalam kolumnę wieczorem i spokojnie idę spać (zaprogramowałem progi alertów i procedury awaryjne - głównie kończące się zakończeniem procesu). I te pogony mnie trapią, bo je zawsze odbierałem, a później puszczałem jeszcze raz.
Ma ktoś jakiś pomysł?

Re: Sterownik na arduino

: środa, 27 mar 2019, 19:21
autor: acros
sailence pisze:


Tylko ten pogon mi umknął. Bo przy takim planie zostaje w kegu. A trochę szkoda. Cukrówki są banalnie powtarzalne, więc głównie do nich narazie będzie projekt.
Mogę co prawda dodać alert i maszyna może wstrzymać odbiór i czekać na potwierdzenie od użytkownika, że zmienił naczynie, ale to się mija wg mnie z celem. Chciałbym osiągnąć sterownik, przy którym odpalam kolumnę wieczorem i spokojnie idę spać (zaprogramowałem progi alertów i procedury awaryjne - głównie kończące się zakończeniem procesu). I te pogony mnie trapią, bo je zawsze odbierałem, a później puszczałem jeszcze raz.
Ma ktoś jakiś pomysł?
Można to rozwiązać w prosty sposób wystarczy na odbiorze serca dać trójnik i 2 elektrozawory jeden do głównego odbioru drugi załączy się dopiero po przekroczeniu odp. temp. w kegu a ten 1-wszy zamknie. Pogony będą leciały do nowego naczynia.