Strona 1 z 1

Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 09:27
autor: ustianowski
Witam wszystkich. W związku z tym że jestem posiadaczem aabratka 63 mm, chciałem się dowiedzieć jaka jest maksymalna jego wydajność. Mi wyszło 80 ml na min, ale nie wiem czy to max, bo nie mam wzierników i nie jestem w stanie określić czy i kiedy zalewa kolumnę. Więc panowie może się pochwalicie, ile doicie na maxa z waszych armat. Oczywiście przy jakim wypełnieniu, ja mam zmywaki ok 300 g/l. Piszcie będę miał jakieś porównanie.(z resztą nie tylko ja) :) Może wyłonimy lidera :D :D :D

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 09:30
autor: gr000by
Maksymalna wydajność przy jakiej mocy? Na jakim wypełnieniu? Przy temperaturach stabilnych w okolicy 10tej półki? Kolumna z buforem? Jaki % wsadu? Jaka temperatura w kegu? To wszystko ma znaczenie, bo na ~2,6kW uzyskuję wydajność rzędu 170ml/min z 60,3mm, tylko jest to wynik całkowitego otwarcia zaworka, a nie stabilnej pracy.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 09:39
autor: ustianowski
Groooby, chodzi mi o maksimum wydajności, przy całkowicie otwartym zaworku i grzaniu na max . A % i wypełnienie każdy ma inne. ;) Co nie zmienia faktu że twój wynik robi wrażenie. Przynajmniej na mnie :respect:

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 09:45
autor: gr000by
To mogę następnym razem sprawdzić wydajność po otwarciu zaworka przy grzaniu ~ 3,7-3,8 kW, wynik powinien być jeszcze wyższy.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 09:56
autor: golec269
Ja też mam taką rurę,przy mocy 2,6kwh nie zalewa Ci? Mam sprężynki od Pilpka i góra mogę jechać mocą 2kwh żeby kolumna była stabilna-wsad 18%.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 10:01
autor: Szlumf
ustianowski pisze: Mi wyszło 80 ml na min, ale nie wiem czy to max, bo nie mam wzierników i nie jestem w stanie określić czy i kiedy zalewa kolumnę.
A co ma Ci zalać kolumnę przy braku powrotu na wypełnienie gdy zaworek otwarty na max :D ? Grzej pełną mocą i tylko obserwuj czy skraplacz się wyrabia.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 10:03
autor: gr000by
Też mam sprężynki KO plipka, teraz się trochę ubiły, bo pracuję przy ~2,6-2,7 kW, a kiedyś bez problemu pracowałem na 2,8 kW. Wsad dowolny, przy wsadzie z odpadów, który miał ~38-40% też nie było problemów.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 11:02
autor: aronia
ustianowski chcesz się "ścigać" na podstawowym Aabratku? Jak zrobisz "tunning" - wymienisz silnik(wypełnienie), dodasz spojlery na górze i dole(wziernik i bufor). Przydałoby się mieć też informacje o "zużyciu" paliwa - bo co innego grzać taboretem 7,5kW na full, a co innego grzałką 3x2kW. Jak Ci się bardzo śpieszy to zmień na 70-tkę i wymień wypełnienie na lepsze - spokojnie można wtedy grzać 3,5kW i od razu na przepływomierzu Ci podskoczą wartości.
Chcesz wiedzieć jaką inni mają wydajność - zacznij czytać, bo jak to określiłeś inni się "pochwali" , ale w swoich tematach, więc wystarczy czytać. np. http://alkohole-domowe.com/forum/ociepl ... ml#p123651 i ewentualnie podzielić ilość urobku przez czas jego uzyskania.
golec269 pisze:Ja też mam taką rurę,przy mocy 2,6kwh nie zalewa Ci? Mam sprężynki od Pilpka i góra mogę jechać mocą 2kwh żeby kolumna była stabilna-wsad 18%.
Mocą to jak coś 2kW - i jak nie masz regulatora to wybrałeś rozwiązanie tańsze w budowie, ale o mniejszych możliwościach. Odnośnie wypełnienia to, że na takim samym wypełnieniu u Ciebie zalewa, a u kogoś nie, to w większości przypadków zależy od tego jak zostało zasypane(kto zasypywał), więc ewentualnej przyczyny czemu ktoś grzeje 2,6-2,8 a Ty 2 przy takiej samej średnicy zacznij szukać u siebie.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 15:41
autor: golec269
Masz rację aronia-szukać u siebie. Regulator mam więc, wybrałem droższy wariant, olm i duże jeziorko w rurze 150ml. Zasypywałem sam ale nie ubijałem więc powinno być dobrze. Ale zastanawia mnie czy pierścień centrujący nad półką olm nie blokuje par? Ponadto jeziorko w rurze ma przelot par przez środek(fi 25mm). Chciałem zapytać czy tutaj nie jest pies pogrzebany?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 16:20
autor: herbata666
Fi 25mm może zalewać już od 2kw, minimum powinno być fi 28mm a jeszcze lepiej fi 30mm(dla kolumny 60,3-63,5mm), najlepiej wrzuć foty OLM to wszystko będzie jasne, możesz pstryknąć też fote głowicy.

PS.
Oczywiście podaję wymiary wewnętrzne rur.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 19:35
autor: golec269
Witaj herbata666. Jeszcze nie umiem wklejać zdjęć-wiec postaram się lepiej wyjaśnić. Głowicę mam puszkową, 3,5m rurka karbowana 16 mm. Poniżej rura 30 cm na sms. W górnej części rury jeziorko150ml z parami przechodzącymi środkiem ,średnica rurki wew. 22mm. Poniżej w rurze sprężynki. Póżniej półka olm miseczka 4 cm a pod nią latarka zapełniona sprężynkami . Pod latarką jeszcze 35 cm rury zakończonej sms. Trzeci kawałek kolumny 50cm. Cała koluna z głowicą ma wysokość 150cm. Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 19:51
autor: aronia
Dodawanie zdjęć: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-do ... -t414.html , a jeżeli przyczyną jest taka a nie inna budowa to niestety pozostaje tylko przeróbka. Sam spawałeś tą głowicę czy zakupiłeś?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 20:26
autor: golec269
Kupiłem, ale zanim coś postanowię chciałem zapytać i upewnić się. Kolumna śmiga pięknie,towarek ekstra,ale 400,500w robi różnicę. Mógłbym szybciej odbierać albo odbierać z większym RR. Ile może kosztować taka przeróbka-herbata666? A czy średnica olm jest w porzadku?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 21:47
autor: ustianowski
aronia pisze:ustianowski chcesz się "ścigać" na podstawowym Aabratku? Jak zrobisz "tunning" - wymienisz silnik(wypełnienie), dodasz spojlery na górze i dole(wziernik i bufor). Przydałoby się mieć też informacje o "zużyciu" paliwa - bo co innego grzać taboretem 7,5kW na full, a co innego grzałką 3x2kw
Po pierwsze, nie chcę się ścigać tylko chcę wiedzieć ile mogę wyciągnąć z mojego sprzętu. Grzeje taboretem 7,5 kw. A po drugie, czytam forum a tematy na ten temat są tak porozrzucane że szukanie ich więcej zajmuje niż czytanie. A po trzecie, może i mam podstawowego aabratka, ale czy to grzech? Po prostu może chcę porównać i coś pozmieniać.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 22:11
autor: aronia
To żaden grzech mieć podstawowy sprzęt, ale np. bez wizjera nie ustawisz maksymalnej mocy grzewczej tylko musisz zostawić większy zapas. Przy grzaniu gazowym masz też mniejszą kontrolę nad mocą grzewczą i większe straty energii. Przy zmywakach(szczególnie przy Twoim ubiciu 300g/l) również ograniczasz maksymalną roboczą moc grzewczą. Dodatkowo z buforem można przyśpieszyć odbiór końcówki. Pytasz o wydajność, ale nie konkretyzujesz o jaką Ci chodzi: czy przy rektyfikacji wsadu o określonej mocy, czy przy grzaniu na maksa, czy może tą przy ustalaniu początkowej prędkości odbioru? Odpowiedz na pytania postawione przez gr000by, a dostaniesz bardziej konkretne odpowiedzi.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 23:09
autor: Szlumf
@Aronia. Kolega częściowo odpowiedział na pytania Gr000bego.
ustianowski pisze:Groooby, chodzi mi o maksimum wydajności, przy całkowicie otwartym zaworku i grzaniu na max .
@ ustianowski.
Moim zdaniem nic Ci nie dadzą informacje o maksymalnych wydajnościach innych kolegów. Np. co Ci powie informacja, że ja przy mocy 2200W odbieram na maksa 170ml/min przy rurze 58/55mm? Zbyt wiele różnic niemożliwych do uwzględnienia. Musisz sam przeprowadzić próby na swoim sprzęcie i wybrać najlepszą, odpowiadającą Ci konfigurację. W zasadzie bez zmian w sprzęcie możesz tylko eksperymentować z mocą grzania, gęstością wypełnienia i prędkością odbioru. Ale te zmienne i tak dadzą Ci duże pole do badań. Ja bym polecał eksperymenty z wypełnieniem zmywakowym w różnej formie (pakiety, kłaczki, różny stopień ubicia). Powodzenia i cierpliwości.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 23:24
autor: aronia
Szlumf tylko pytanie czy to grzanie na maxa - to z maksymalną mocą roboczą czy z maksymalną mocą grzałek/palnika(np. te deklarowane 7,5kW - tutaj sprawdziłbym rzeczywistą efektywność tego palnika przy rozgrzewaniu). Uważam podobnie jak Ty, że takie dane niewiele dadzą, bo jest za dużo zmiennych. Ale już po pierwszym poście można stwierdzić, że u użytkownika ustianowski jest coś nie tak(prawdopodobnie za słabo grzeje) skoro jest tylko 80ml/min.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 7 maja 2015, 23:25
autor: herbata666
golec269 pisze: Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?
Rozumiem, że średnica wewnętrznej rury która zasila skraplacz parami ma wewnątrz 22mm, moc zalewania dla pustego odcinka rury wynosi około 400-450W(zachowawczo lepiej trzymać się wartości 400W) czyli u Ciebie, to będzie około 1650-1700W przy wyższych mocach może następować niekontrolowane zalanie, wiadomo część alko odbierasz, dodatkowo nie wiem czy mówiąc o mocy 1900W jaką ostatnio grzałeś, czy oby na pewno dokładnie ją zmierzyłeś miernikiem, czy może wyszło Ci to z obliczeń (grzałka 2KW ustawiona na 95%-1900W, a faktycznie może być 1780W).

PS.
Może do końca coś nie rozumiem, szkoda że nie ma tych zdjęć, było by wtedy wszystko jasne, jestem ciekaw kto budował taka puszkę, bo z tych producentów co znam to raczej nikt by nie popełnił takiego błędu konstrukcyjnego. Nie ma co gdybać wrzuć foty i będzie wszystko jasne, jak ugryźć ten temat.
JA swoją kolumnę 50mm wewnątrz grzeję do 1900W.
A czy średnica olm jest w porzadku?
kolumna 63mm, ścianka pewnie 2mm, daje nam to 59mm wewnątrz, jeżeli półka olm ma 4cm to odejmując pole powierzchni koła wpisanego od koła opisanego, wyjdzie nam 27,32-12,56 = 14,76cm2 x 400W = 5900W tyle musiał byś grzać żeby zalać odcinek przy OLM (oczywiście jeżeli będzie pusty bez sprężyn, na wysokości półki).

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 00:05
autor: Szlumf
@ golec269.
Sprecyzuj na czym polega niestabilna praca kolumny. Czy jesteś w stanie określić gdzie Ci zalewa?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 00:53
autor: golec269
Kolumna jest stabilna do 1,9kw(tem. na 10 półce cały proces stała),moc jest rzeczywista mierzona woltomierzem. Gdybym grzał na 2 kw to chyba by mi skraplacz wywaliło. Na tej mocy przez 1 min spłynęło 105 ml destylatu przy max. odkręconym zaworku. Zastanawia mnie ten wynik,czy nie za mały? Herbata666 mi uświadomił,żemam za małą średnicę rury między Olm a głowicą puszkową. Nie mam w głowicy jeziorka tylko poniżej w rurze a pary przedostają się przez zwężenie 22mm.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 11:37
autor: aronia
Szlumf pisze:Musisz sam przeprowadzić próby na swoim sprzęcie i wybrać najlepszą, odpowiadającą Ci konfigurację. W zasadzie bez zmian w sprzęcie możesz tylko eksperymentować z mocą grzania, gęstością wypełnienia i prędkością odbioru. Ale te zmienne i tak dadzą Ci duże pole do badań. Ja bym polecał eksperymenty z wypełnieniem zmywakowym w różnej formie (pakiety, kłaczki, różny stopień ubicia).
Szlumf Ty jako forumowy majsterkowicz(za co Ci :poklon;) polecasz koledze drogę, którą Ty byś poszedł czyli eksperymenty, a z jego postów wynika, że szuka on szybkiego rozwiązania(żeby nie napisać drogi na skróty) - podpatrzeć rozwiązanie, które ktoś przedstawi w jego temacie i zastosować u siebie:
ustianowski pisze:A po drugie, czytam forum a tematy na ten temat są tak porozrzucane że szukanie ich więcej zajmuje niż czytanie. A po trzecie, może i mam podstawowego aabratka, ale czy to grzech? Po prostu może chcę porównać i coś pozmieniać.
Niestety ta droga wymaga ingerencji(inwestycji) w aparat co przeważnie jest swojego rodzaju "hamulcem".
Użytkowniku ustianowski szukasz rozwiązania - wróć do podstaw np. Tabeli Akasa: http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... =50#p81449 i zaglądnij do tematu z wynikami badań chromatograficznych - analizując zbiorcze zestawienia do których dołączone są informacje o konfiguracji aparatów myślę, że wnioski nasuną się same.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 21:54
autor: ustianowski
No to widzę że będę musiał zrobić sobie wziernik i przetestować jeszcze większe grzanie. Do tej pory myślałem że 80 ml jest ok, ale jak widzę to nie za bardzo. Wypełnienia nie będę ruszał, bo chwile się z nim męczyłem, żeby kolumna pracowała stabilnie. Dopiero jak pociąłem zmywaki i troszkę mocniej ubiłem to zaskoczyło. Chyba że będzie trzeba to trochę ujmę. A z biegiem czasu na pewno zmienię na sprężynki. Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 22:05
autor: aronia
Ale napisz konkretnie kiedy mierzysz tą wartość: czy jest to wartość według której ustalasz początkową prędkość odbioru?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 22:08
autor: ustianowski
Tak o to mi chodzi chcę ustalić ile mam odbierać.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 22:24
autor: aronia
Czyli zakładając RR 1:4 początkowa prędkość wychodziła by 80/5=16 ml/min=960ml/h - sorry ale trochę mało jak na 63,5mm. radius na 54 rozpoczynał odbiór z prędkością 1,2l/h przy nastawie i grzaniu 1,4kW: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117071

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 22:51
autor: KS2507
golec269 pisze:Witaj herbata666. Jeszcze nie umiem wklejać zdjęć-wiec postaram się lepiej wyjaśnić. Głowicę mam puszkową, 3,5m rurka karbowana 16 mm. Poniżej rura 30 cm na sms. W górnej części rury jeziorko150ml z parami przechodzącymi środkiem ,średnica rurki wew. 22mm. Poniżej w rurze sprężynki. Póżniej półka olm miseczka 4 cm a pod nią latarka zapełniona sprężynkami . Pod latarką jeszcze 35 cm rury zakończonej sms. Trzeci kawałek kolumny 50cm. Cała koluna z głowicą ma wysokość 150cm. Z tego co piszesz to średnica rury w jeziorku jest za mała. Ostatnio grzałem mocą 1900w do 2 kw nie doszłem i to bez pierścienia centrującego nad olm. Możesz coś podpowiedzieć co można z tym zrobić?
Z opisu wynika że to ja wykonałem dla ciebie ten sprzęt ;) , jeśli tak to wysyłaj do przeróbki.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 23:12
autor: Szlumf
KS2507 pisze: Z opisu wynika że to ja wykonałem dla ciebie ten sprzęt ;) , jeśli tak to wysyłaj do przeróbki.
A może Ty masz jakieś fotki? Być może to wcale nie wina sprzętu.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 23:27
autor: herbata666
Dokładnie, wrzuć fotki nawet na jakiś serwer typu fotosik czy coś, bo tak to gdybanie czy to wina sprzętu czy może czegoś innego, po zdjęciach raczej będzie wszystko wiadomo.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 23:41
autor: KS2507
Niestety nie mam zdjęć.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 8 maja 2015, 23:47
autor: gringo105
Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?
Po zapachu najprościej, głowica ze skraplaczem będzie cała ciepła i pary będą się ulatniały górą.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 01:41
autor: Szlumf
gringo105 pisze:
Panowie powiedzcie mi po czym poznać że skraplacz nie nadąża skroplić wszystkiego?
Po zapachu najprościej, głowica ze skraplaczem będzie cała ciepła i pary będą się ulatniały górą.
Tylko używaj latarki a nie zapalniczki do sprawdzania czy widać opary :D .

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 02:32
autor: Lootzek
Jak już, nieźle się sprawdzi kawałek lusterka bądź szybki, pary (jeśli są) skondensują się na szkle ;)

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 14:02
autor: zigi696
U mnie grzanie 1,75 kW (nie mierzyłem), rurka 63,5, 160 cm sprężynek, przez pierwszą godź kapie ponad 1,4l, potem spada tempo do 1,2, kończę odbierając 900ml/h, Temperatura stała przez cały proces, odbiór z głowicy.

Możliwe, że grzeję inną mocą. Grzałki mają według producenta łącznie 3,4 kW (2 +1,4), grzeje na 51% co wychodzi mniej niż silniejsza grzałka - 2kW , ale leci szybciej !? Więc te 2kW silniejszej grzałki to prawdopodobnie pic na wodę.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 16:42
autor: ustianowski
Aronia wielkie dzięki :!: Widzę że litra na godz powinienem wyciągnąć bez problemu, pomimo zmywaków. Ale wizjer zamontuje, tylko nie wiem czy jeden wystarczy, czy dodać drugi na dole?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 20:10
autor: jurek1978
Ja dziś gotowałem jak niemal co tydzień i na taki aabratku 63 mm - wypełnienie sprężynki od plipka, grzanie prądem 2kw odbierałem pierwsze 5 litrów spirytusu z prędkością ponad 2 litry na godzinę - koło 2,2 litra. Oczywiście później wolniej. Ale ocieplenie keg-a myślę dużo pomagało - jak już pisałem pod koniec procesu w najcieplejszym miejscu na zewnątrz keg miał 39 stopni.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 20:55
autor: golec269
Witaj Jurek. 36ml/min to wynik rewelacja przy tej mocy i 5l. Powiedz przy jakiej tem. robisz korekty i o ile? Powiem Ci ,że przy takim odbiorze to nie potrzebujesz bufora wzmacniającego-brawo!

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 21:04
autor: aronia
A czy użytkownik golec269 może mi wyjaśnić co ma bufor do początkowej prędkości odbioru, bo z chęcią bym się dowiedział - najlepiej z opisem własnych doświadczeń z tym związanych.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 21:05
autor: jurek1978
Powiem Ci że bez bufora kolumna i keg ocieplone solidnie. Praca stabilna przez większość procesu - wiadomo jak już mniej alkoholu w keg-u to trzeba zmniejszać odbiór aby utrzymać temperaturę. Ogólnie jestem zadowolony - bo czasu jak większość mam mało :)
Dziś tradycyjnie start 4:00 a 10:15 sprzęt już wymyty i złożony ukryty w szafie i na balkonie :).
I cały dzień dla mnie i dla rodzinki :)
No a 18 litrów wódy zawsze jest :)

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 22:17
autor: golec269
Witaj aronia. Do początkowej prędkości nic-bufor pomaga przy końcu procesu przyśpieszając odbiór gdy w kegu jest już mało alkoholu. Ale Ty to wiesz. Chodziło mi o to,że skoro taki szybki i długi to średnia odbioru Jurkowi wyjdzie taka sama jak innym z buforem. Poza tym Jurek nie ma już gdzie wcisnąć bufora bo kolumna jest 4cm od sufitu. Dzięki za wczorajsze rady,bardzo się przydały.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 22:27
autor: ustianowski
No i o to chodzi. :D A dwa litry na godzinę to naprawdę imponujący wynik :poklon; może już niedługo ja tak będę odbierał. Tylko najpierw będę musiał wsypać sprężynki. A jutro będę grzał mocniej i na pewno będzie grubo ponad litr na godz ;)

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 22:40
autor: Kula
Tak się zastanawiam co koledzy .................
Z 2kW mocy powyżej 2L/h ?? Chyba robiąc odpęd a nie rektyfikację. A może jakieś czary??

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 23:03
autor: aronia
Aż 4 cm? - toż to zakrawa o burżuazję. Jeżeli jest tak jak pisze jurek1978 i grzeje tylko 2kW to spokojnie można wycisnąć jeszcze więcej z tej kolumny zwiększając grzanie(według producenta wypełnienia maks dla tej średnicy to 3150W. A bufor to nie tylko zwiększenie prędkości pod koniec - ale to trzeba przetestować samemu i napisać opinię, ale już nie w tym temacie, bo zrobiliśmy i tak spory bałagan rozmowami nie na temat :D
ustianowski :klaszcze: za wyciągniecie właściwych wniosków.
Kula nie kierując się zalecanym RR tylko stabilnymi temperaturami w kolumnie przy mocnym wsadzie(u jurek1978 pobieżnie licząc wsad ma ponad 15%) spokojnie można "lecieć" z tą prędkością. Niestety przez rewolucję na laptopie musiałem przerwać pracę nad arkuszem, który miał szacować "dopuszczalną" prędkość.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 9 maja 2015, 23:34
autor: herbata666
Wszystko zależy od, wiedzy i doświadczenia operatora na danym sprzęcie, ja przy średnicy 50mm wewnątrz i grzejąc mocą 1,8kw odbieram przy pierwszym odpędzie ze stałymi temperaturami około 34ml na minutę przez pierwsze 2 godziny, później schodzę do 23ml na 2 godziny i na koniec jak już jest 99C na kegu zmniejszam na 12ml i jadę aż do 100C, spuszczam jeziorko i jeszcze z jakieś 200ml z pompowania, na końcu skręcam sprzęt i godzinę stabilizuję, aż na 10 półce mam ponad 99C i spuszczam wszystko jako pogon.
Drugą rektyfikację robię wolniej bo prędkością 25ml.
Dużo by pisać, ale jest bardzo wiele możliwości uzyskania wręcz idealnego alko, w dzisiejszych czasach naszym największym utrapieniem jest oddzielenie przedgonu. Dlatego zapomniałem dodać, że przedgonu spuszczam z 500ml, 150 do wylania i 350 do dalszej obróbki wraz z około 350ml pogonów, którymi zasilam kolejny zalew do zbiornika.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: niedziela, 10 maja 2015, 07:31
autor: jurek1978
Ja pierwsze 150 ml na podpałkę kolejne 400 ml na literka dla mało wymagającego kumpla :).
Tak samo z końcówką - też ostro tnę pogony.
Dzięki temu wydawało by się szybki proces ale dobry podział frakcji taki z nadmiarem i mam bardzo dobry spirytus na szybko :)

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 14 maja 2015, 17:43
autor: ustianowski
No i proszę, jak mówiłem, tak zrobiłem. Podkręciłem grzanie i odbierałem w tempie 23 ml na min co dało znacznie ponad litr :D Z czego jestem bardzo zadowolony. :D

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 14 maja 2015, 18:30
autor: jurek1978
Czujesz różnice w zapachu i smaku ?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 15 maja 2015, 00:05
autor: ustianowski
Jureczku powiem ci szczerze że nie. Odbierałem i tak z prędkością 4/1 tylko tyle że zwiększyłem wydajność :) A nawet jakby jakaś różnica była, to po drugim gotowaniu wychodzi palce lizać. Przynajmniej dla mnie i rodziny :D

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 16 lip 2015, 12:29
autor: tosiek71
Panowie dwa pytania do tematu.
Od niedawna używam regulatora i watomierza. Kolumna 63,5mm, wypełnienie sprężynki. Wcześniej grzałem podczas procesu jedną grzałką 2kW (zmierzone 1,75kW) teraz dodaję do tego 0,6kW. Max wydajność kolumny ze 120ml/min skoczyła do 170ml/min. Po dodaniu dodatkowej mocy temp. na dolnym termometrze wzrasta o 0,1st C ale pozostaje stabilna – czy to norma? Drugie pytanie czy w końcowej fazie procesu należy odłączyć dodatkową moc (nie posiadam bufora)?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 17 lip 2015, 00:29
autor: Kula
Temperatura na dole kolumny wzrosła ze względu na zwiększenie mocy grzania a co za tym idzie wzrost ciśnienia wewnątrz kolumny.
Grzej cały czas z tą samo mocą (o ile nie zalewa kolumny).

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 17 lip 2015, 00:32
autor: aronia
Normalne, że wzrasta - możesz to prosto sprawdzić robiąc coś odwrotnego czyli zmniejszając moc(zamiast tych 2kW(1,75) spróbuj grzać 1kW i porównaj temperaturę po stabilizacji w obu przypadkach - powinna zmaleć w porównaniu do typowej.
Co do 2 pytania - przy rektyfikacji jeżeli dana moc nie powoduje zalewania to nie ma sensu jej zmieniać. Grzejąc względnie stałą mocą każde zmniejszenie prędkości odbioru(przykręcenie zaworka) powoduje, że zwiększa się refluks - a to jest istotne w końcowej fazie procesu, bo wpływa to na zwiększenie liczby półek które zatrzymują te niechciane przez nas w produkcie związki.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 13:14
autor: samael76
Witam przeczytałem wszystkie posty z tematu i troszkę mnie to dziwi szybkość odbioru psoty. Ja na swoim aabratku odbieram 2,5 l na 8h keg 30 l ocieplony kolumna 120cm 60,3 mm ocieplona wypełnienie 23 zmywaki grzałki 2szt 800w i 1400w .Temperatura na szczycie kolumny to 83,5 w czasie odbioru grzeję grzałką 1400 na 80 procentach mocy . Czyli coś u mnie jest nie tak z odbiorem ??? może dać większą moc grzania ?? czy raczej więcej i szybciej odbierać ??. Czy nie straci się przy tym mocy psoty wychodzi mi 97.0 procentowy alkohol z 6kg cukru i drożdże t-3 . Chciałbym odbierać szybciej bo wyrobienie 44 litra nastawu zajmuje mi 2 dni troszkę długo .Co doradzicie .??? ;)

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 14:27
autor: boxer1981228
Ja zalecam od nowa lekturę forum np od tego tematu:

http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861

Poza tym grzejesz za niską mocą, moc robocza dla Twojej kolumny to obie grzałki jednocześnie, po drugie proces prowadzisz nie na tym termometrze co powinieneś, poczytaj o 10 półce teoretycznej. Jak chcesz dużo i szybko to musisz zmienić zbiornik na większy a kolumnę na szerszą. Ale najpierw przeczytaj podany przeze mnie temat dokładnie najlepiej ze 3 razy ;)

Box

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 14:46
autor: kopytoszczak
Kolumnę 60,3 w to możesz spokojnie 2 grzałkami (800w i 1400w) jednocześnie włączonymi podgrzewać i nie powinno zalewać. Przy takiej przyłożonej mocy to powinno kapać z prędkością około 20-25 ml. na min. (1,2 - 1,5 litra na godz.) oczywiście na początku i przy mocy nastawu około 14%, pod koniec to już tylko 6-8 ml/min. Jakość urobku przy takim tempie nie powinna się pogorszyć.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 22:54
autor: samael76
Termometr mam Pamela z 4 sadami używam dwóch, jedna na kotle druga na kolumnie wiec niby czemu ma być nie dobry? jak dam moc z dwóch grzałek to mi wszystko wylatuje przez chłodnice może chłodzenie zwiększyć przepływ wody ?. No spróbuję jutro zrobić coś z tym może wasze metody poskutkują ;) dziękuje za podpowiedz ,.

Mod.
Nie cytuj postów poprzedzających w całości.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 23:23
autor: aronia
Zacznij może od ponownego ułożenia wypełnienia(wymiana na lepsze podejrzewam, że na razie nie wchodzi w grę) - wysoka temperatura na szczycie już wskazuje na jakąś nieprawidłowość z tym związaną, następnie sprawdź poprawność wskazań tego termometru - jeśli trzeba skalibruj.
Piszesz, że Ci wylatuje na pełnej mocy - a z czego masz skraplacz(ile metrów, jaka rurka) i jaki ustawiasz przepływ wody. Najlepiej wstaw zdjęcie - będzie łatwiej namierzyć ewentualne nieprawidłowości.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 23:33
autor: Szlumf
samael76 pisze:Termometr mam Pamela z 4 sadami używam dwóch, jedna na kotle druga na kolumnie wiec niby czemu ma być nie dobry?
Jest dobry tylko w niewłaściwym miejscu.
1. Masz 4 sondy. Wykorzystujesz 2. Zrób porty termometru ze 40 i 80cm nad kotłem. Wystarczy wywiercić dziurkę 8mm i przez wężyk silikonowy 8/6mm wetknij tam sondę termometru. Jak poczytasz to będziesz wiedział jak z nich korzystać.
2. Jeżeli korzystasz ze zmywaków z Lidla to dołóż jeszcze ze 20szt. Jeżeli z innych to sprawdź czy masz gęstość wypełnienia rzędu 280-300g/l.
3. Sprawdź i skalibruj alkoholomierz bo kłamie.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: poniedziałek, 18 lip 2016, 23:37
autor: samael76
aronia pisze:Zacznij może od ponownego ułożenia wypełnienia(wymiana na lepsze podejrzewam, że na razie nie wchodzi w grę) - wysoka temperatura na szczycie już wskazuje na jakąś nieprawidłowość z tym związaną, następnie sprawdź poprawność wskazań tego termometru - jeśli trzeba skalibruj.
Piszesz, że Ci wylatuje na pełnej mocy - a z czego masz skraplacz(ile metrów, jaka rurka) i jaki ustawiasz przepływ wody. Najlepiej wstaw zdjęcie - będzie łatwiej namierzyć ewentualne nieprawidłowości.
No spoko wypełnienie niby cale sprawdzę jeszcze termometr działa niby ok sprawdzałem z innym pokazuje to samo ,skraplacz mam z rurki miedzianej fi 6 mm około 250mm przepływ wody tak aby nie leciała na powrocie ciepła .

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 19 lip 2016, 00:19
autor: aronia
Jeżeli to 250 to miało być cm to już pomyśl o wymianie na coś bardziej wydajnego - szczególnie przy tej średnicy, bo raczej jest tam sporo wolnych przestrzeni przez co ma problemy ze skropleniem. Rozglądnij się za rurką karbowaną DN12 - 2,5-3m powinno być w sam raz. Bez problemu zwiniesz ją samodzielnie, ale zawsze możesz kupić gotowy skraplacz - myślę, że nie jednemu użytkownikowi taki wolny gdzieś zalega i z chęcią wymieni go na cukier :D. Dobry skraplacz spokojnie powinien wszystkie skraplać opary przy temperaturze wody na wyjściu ponad 50 stopni, a są i takie które dają radę więcej(oszczędność wody - jeżeli za nią płacisz to inwestycja szybko się zwróci.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 19 lip 2016, 07:04
autor: radius
samael76 pisze:skraplacz mam z rurki miedzianej fi 6 mm około 250mm
Dla kolumny o średnicy 60 mm to zdecydowanie za mała powierzchnia wymiany ciepła. Ja do takiej rury skręcam skraplacz z rurki fi 10 długości 250 cm, który bez problemu skrapla wszystkie pary dla mocy grzania 3 kW.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 19 lip 2016, 12:07
autor: samael76
Wstawiłem 3 h temu grzałki obydwie na pełną moc, chłodzenie większe i zacząłem odbierać. Po zmierzeniu leci psota 100ml na 9 minut, może troszkę za mało zbieram ale to i tak będzie 3l w 180 minut. Czas zarypiasty przy następnym nastawie zrobię szybszy odbiór. Zmierzyłem również procenty wyszło 96%. Już zamówiłem rurkę karbowaną zrobię wymianę , wypełnienia nie ruszałem tak na razie zostawię . Zamierzam wymienić kocioł na większy keg 50 l ma ktoś namiary za małe pieniążki. ;). Wielkie dzięki za uświadomienie :poklon;

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 19 lip 2016, 12:47
autor: radius
samael76 pisze:Zamierzam wymienić kocioł na większy keg 50 l ma ktoś namiary za małe pieniążki.
Taniej chyba nigdzie nie kupisz;
http://olx.pl/oferta/kegi-50-CID628-IDf ... 250db2b879

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 19 lip 2016, 17:25
autor: 2rek67
samael76 pisze:. Po zmierzeniu leci psota 100ml na 9 minut, może troszkę za mało zbieram ale to i tak będzie 3l w 180 minut. :poklon;
Przy takim odbiorze 3l będziesz miał w 270 minut. 90 min = 1l.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 29 paź 2016, 11:22
autor: porrimo
Panowie, mam aabbratka 63,5 mm, kolumnę ocieploną o długości 125 cm wypełnioną sprężynkami od Plipka, OVM, keg 30 L oraz bufor 2,5 L wypełniony Cu, ocieplony. Posiadam regulator. Grzeję mocą 4 kW do zagotowania, następnie po stabilizacji jestem zmuszony zejść do 2,2 kW, ponieważ przy grzaniu mocą 2,8 kW odbierałem stabilnie do uzyskania ok, 1,5 L spirytusu (35 ml/min), po czym kolumna destabilizowała się, ciecz w buforze zaczynała wrzeć i musiałem przerwać destylację. Co może być tego przyczyną? Według wszelkich prawideł kolumna powinna pracować stabilnie nawet przy 3 kW. Czy to przez bufor? Zbyt duża pojemność jak na keg 30 L? Zauważyłem, że po stabilizacji grzejąc 2,2 kW z kolumny, jak to określił Lesgo robi się samograj, 2/3 procesu nic nie tykam. Być może poprzestał bym na tym, jednak moja kolumna ma większy potencjał i chciałbym go wykorzystać. Pozdrawiam.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 29 paź 2016, 14:04
autor: Kula
Za szybko odbierasz.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: środa, 18 sty 2017, 17:46
autor: tacim
Mój pierwszy raz wsad jakieś 43-42 litry na keg 50l . Z aabratka wyssałem już 6l. Metoda lesgo 2,5 - to była pierwsza psotka. Moc ok 96% . Jak na pierwszy raz jestem mega zadowolony. Tylko muszę chyba zawór kulowy zamienić na coś bardziej precyzyjnego .

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: czwartek, 28 gru 2017, 12:53
autor: tomch150181
Koledzy pomóżcie co jest nie tak ?
Wcześniejsza konfiguracja to zbiornik 65l z buforem, grzanie 2x2kW, wysokość kolumny 120cm rura 60.3, chłodnica liebiga z rurką prostą (leciało jak z kranu więc trzeba było przymykać motozawór ponad połowę na ujściu VM żeby było stabilnie przy mocy 2,8kW, nie mierzone ile ml/min ale proces gotowania surówki 50% z 200l nastawu (50kg cukru) trwał 14-15 godzin na gotowo.

Teraz zmieniłem na większy zbiornik około 120l ocieplony, moc pracy podniosłem z 2,8 na 3kW, do rury ze starej kolumny 120cm dołożyłem 45cm odcinek plus sprężynki czyli teraz jest 165cm wypełnienia plipkwego, w chłodnicy liebiga wywaliłem rurkę i wstawiłem karbowaną z lekkim podkręceniem, zawór VM który wcześniej musiałem przymykać ponad połowę teraz otwarty jest na max a wydajność tylko 1,5l/h, jedyny plus to stabilnie leci do 99 w kegu.

Proszę o radę dlaczego teraz leci wolno ? Czy dołożony odcinek 45cm wpływa na ciśnienie w kolumnie że pary gorzej wchodzą na górę do ujścia VM bo mają dodatkowe opory ?
Dodam tylko że zwiększając moc grzania nie wpływa to na poprawę wydajności leci 300ml w 12min.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 08:53
autor: drgranatt
Podejrzewam, że masz wziernik. Jeśli tak i nie zauważyłeś znaczącej zmiany we wzierniku po dołożeniu dodatkowej rury to prawdopodobnie występuje u Ciebie blokowanie par na odcinku zawór - koniec chłodnicy Liebiga. Sprawdź, czy gdzieś nie dostało się zabrudzenie. Jeśli na końcu chłodnicy masz EZ to może tam? Czasami potrafią wpaść sprężynki!
Przy takim grzaniu powinieneś odbierać ≈ 75 ml/min ale grzanie 3 kW to też chyba trochę za dużo przy tej średnicy rury. Moim zdaniem moc robocza powinna wynosić 2600-2700 W.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 10:36
autor: tomch150181
Andrzeju napisz co wg ciebie powinienem zaobserwować we wzierniku po dołożeniu odcinka rury ? Chłodnicę rozbierałem, nie ma nic pełny przelot, skoro wcześniej na rurce fi 8 leciało lepiej to czemu na karbowanej fi 12 nie chce ?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 11:37
autor: golec269
Zmniejsz moc robocza , taką z którą pracowałeś przed modyfikacją kolumny. Ani wyższa kolumna czy większy zbiornik nie mają wpływu na to co piszesz. Mocą zbliżyłeś się do punktu maksymalnej pracy rury 60,3mm i tworzą się małe zalania, stąd spadek odbioru a drugą możliwość opisał kolega drgranatt.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 12:23
autor: drgranatt
tomch150181 pisze:Andrzeju napisz co wg ciebie powinienem zaobserwować we wzierniku po dołożeniu odcinka rury ? Chłodnicę rozbierałem, nie ma nic pełny przelot, skoro wcześniej na rurce fi 8 leciało lepiej to czemu na karbowanej fi 12 nie chce ?
Miałem na myśli to, że jeżeli proces przebiegał prawidłowo (we wzierniku nie zaobserwowałeś ani mniejszego ani większego skraplania) to przyczyna prawdopodobnie tkwi na odcinku ujście par z kolumny - wypływ skroplonej cieczy. Co dokładnie to nie powiem bo anie tego nie widzę ani nie jestem wstanie sprawdzić. Tomku, a czy w chłodnicy nie robi się może "poduszka" , która blokuje przepływ?

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 13:06
autor: tomch150181
Jeśli chodzi o ilość skroplonej pary we wzierniku to mam wrażenie że na większym zbiorniku jest wiecej niż poprzednio jak grzałem na mniejszym.
Wcześniej skropliny z tej rurki powrotnej z półki skośnej były ledwo widoczne, a teraz wyraźnie jest tego sporo więcej.
Z tą poduszką nie za bardzo rozumiem, gdzie ona miała by powstawać i co może być jej przyczyną ? Nie wiedziałem że dołożenie 45cm odcinka do istniejącej i dobrze działającej kolumny spowoduje tyle problemów, chciałem dobrze a jest gorzej.
Zacznę po kolei czyli rozbiorę i sprawdzę raz jeszcze chłodnicę potem zejdę z mocą do 2,6kW i sprawdzimy czy to pomoże.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 16:58
autor: Szlumf
tomch150181 pisze:.....Wcześniej skropliny z tej rurki powrotnej z półki skośnej były ledwo widoczne, a teraz wyraźnie jest tego sporo więcej.............
Wydaje mi się, że zmieniając w chłodnicy prostą rurę na karbowankę "lekko podkręconą" zwiększyłeś opory przepływu par. Spróbuj zmniejszyć prześwit między skośnymi płytkami np. nakładając na krawędzie obu przecięty wężyk silikonowy. Powinno to nieco podnieść ciśnienie przy ujściu VM. Dodatkowo możesz zmniejszyć przepływ wody przez skraplacz głowicy jeżeli nie lecisz na granicy przedmuchu. Zmniejszy to zasysanie par w stronę skraplacza. Możesz też wrócić do prostej rurki w chłodnicy liebiga.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: piątek, 29 gru 2017, 19:34
autor: drgranatt
tomch150181 pisze:Z tą poduszką nie za bardzo rozumiem, gdzie ona miała by powstawać i co może być jej przyczyną ? Nie wiedziałem że dołożenie 45cm odcinka do istniejącej i dobrze działającej kolumny spowoduje tyle problemów, chciałem dobrze a jest gorzej.
Zacznę po kolei czyli rozbiorę i sprawdzę raz jeszcze chłodnicę potem zejdę z mocą do 2,6kW i sprawdzimy czy to pomoże.
Tomek, widzę że z parami wszystko jest ok. Musisz dokładnie sprawdzić drogę od wejścia par do wylotu destylatu. Zdemontuj chłodnicę i wlewaj od góry cienką stróżką wodę, zobaczysz czy woda bez problemów przepływa łącznie z EZ.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 30 gru 2017, 08:43
autor: tomch150181
Nię używam EZ mam natomiast motozaworek 3/4 cala, zrobię podmianę chłodnicy ze starej kolumny jeśli to wina lekkiego podkręcenia rurki karbowanej to zawiozę do KS2507 to poprawi bo to jego przeróbka chłodnicy (pozdrowienia dla Krzysztofa), jeśli to nie pomoże to może wystarczy dołożyć 20cm sprężynek nad odbiorem (tak jak miałem wcześniej) lecz teraz ze względu wysokości musiałem wyjąć ten element kolumny.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 30 gru 2017, 12:30
autor: drgranatt
tomch150181 pisze:...zrobię podmianę chłodnicy ze starej kolumny jeśli to wina lekkiego podkręcenia rurki karbowanej...
W chłodnicy Liebiga rurka karbowana w zasadzie powinna być prosta lub ewentualnie w lekkie "S"

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: sobota, 30 gru 2017, 14:23
autor: Szlumf
tomch150181 pisze:...... jeśli to nie pomoże to może wystarczy dołożyć 20cm sprężynek nad odbiorem (tak jak miałem wcześniej) lecz teraz ze względu wysokości musiałem wyjąć ten element kolumny.
Nic wcześniej o tym nie pisałeś. Miałeś OVM a zrobiłeś VM. Jak dołożysz sprężynki lub w inny sposób przydławisz przepływ nad VM to powinno być dobrze.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: niedziela, 31 gru 2017, 09:57
autor: Marian_jl
tomch150181 pisze:Koledzy pomóżcie co jest nie tak ?..Proszę o radę dlaczego teraz leci wolno ? .
Wg mnie wpływ na taki stan ma rodzaj wypełnienia rury na wysokości ujścia OVM .Masz zapewne sprężynki , spróbuj na tym odcinku dać tak 2/3 cm zmywak i już będzie kapało lepiej . Co więcej sposób ubicia tego zmywaka też ma wpływ , gdy dasz go lużno to przy zaworze kulowym odkręconym na maxa będzie leciało jak z kranu

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: niedziela, 31 gru 2017, 12:04
autor: tomch150181
Wątpliwe aby zmywaki tutaj pomogły gdyż wcześniej działało bez problemu przy czym miałem 20cm sprężynek nad odbiorem a teraz jak dołożyłem odcinek 45cm rury to już do sufitu brakuje miejsca i dlatego musiałem się obniżyć i wyjąć sprężynki nad odbiorem które mogły wcześniej powodować lekkie ciśnienie i opary lepiej wchodziły do ujścia OVM nawet na chłodnicy z rurki prostej fi_8 jak koledzy wcześniej wspomnieli a teraz mimo karbowanki fi_12 jest gorzej bo nic nie dławi u góry nad odejściem VM i to jedyne chyba słuszne wytłumaczenie w tej chwili ale lepiej sprawdzić niż gdybać.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: niedziela, 31 gru 2017, 14:50
autor: kmarian
Dobrze kombinujesz Kolego tomch150181. Trzy posty wyżej, Kolega Szlumf zwrócił na to uwagę. "Karbowanki" bym nie obwiniał.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 2 sty 2018, 09:24
autor: KS2507
Poprzednio wewnętrzna rurka była gładka fi 12x1.5mm czyli 9 mm wewnątrz chłodnica jest bardzo długa ok 60cm proponowałem ją skrócić do ok 40cm ale kolega zdecydował żeby zostawić taką długą, rurka karbowana jest wygięta w kształcie S opory przepływu są większe niż przy gładkiej rurce, przyczyną może być zbyt długa chłodnica ale naj bardziej prawdopodobne jest zmiana systemu z OVM na VM.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 2 sty 2018, 09:32
autor: aronia
Jeżeli ten dodatkowy odcinek jest odkręcany(albo chociaż katalizator jest oddzielny) to można zrobić prosty test, który wszystko wyjaśni - zmieniasz konfigurację kolumny, aby ilość wypełnienia nad zaworem do chłodnicy się zwiększyła i sprawdzasz jak to wpływa na prędkość odbioru.

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: wtorek, 2 sty 2018, 12:11
autor: herbata666
Leżąc w chorobie, czytam sobie na spokojnie forum i nie rozumiem po co odbierać na VM jak się ma OVM-a, trochę to nie logiczne, nawet przy szybkim odpędzie, podstawa to bufor nad odbiorem i separacja przedgonu w głowicy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Wydajność aabratka 63 mm

: środa, 3 sty 2018, 15:08
autor: tomch150181
Nie do końca Piotr to jest taki prawdziwy OVM gdyż wcześniej miałem wysoki zbiornik 50l na kegu, system skośnych półek do odbioru VM/LM z minimalnym jeziorkiem a nad głowicą skraplacz, potem zmieniłem zbiornik na 65l sporo niższy i zyskałem 20cm do sufitu więc dołożyłem wziernik szklany nad odbiorem z czystego przypadku bo przewracał się w domu i do niego wsypałem sprężynek. Zestaw ten pracował sobie przez 2 lata super na zwykłej i długiej chłodnicy liebiga i nie było żadnych problemów z odbiorem, trzeba było przymykać motozawór ponad połowę dla stabilnej pracy a rektyfikat leciał gorący. Potem gdy trafiłem większej pojemności zbiornik sporo niższy miałem sporo luzu do sufitu więc dołożyłem wspomniany odcinek 45cm lecz zmuszony byłem wyjąć wziernik i tak powróciłem z OVM do VM. Tak nastały problemy z wydajnością, teraz MZ jest otwarty na max 3/4 cala bez przymykania i nie leci więcej jak 1,5l/h. Wątpliwe jest że długość chłodnicy ma znaczenie skoro wcześniej nie było problemu nawet przy mniejszym przelocie. Sprawdzę to wracając z powrotem do poprzedniej konfiguracji i będzie wiadomo czy to wina chłodnicy czy wyjęcia sprężynek nad odbiorem.

Udało mi się dziś przy niedzieli rozwiązać problem z odbiorem. Winowajcą jak podejrzewałem okazała się podwinięta rurka karbowana w chłodnicy liebiga która powinna być prosta bo inaczej występują opory przepływu.
Akurat miałem pod ręką chłodnicę o tej samej długości z prostą rurką na podmianę i teraz leci jak trzeba, moc grzania 2,8kW wsad surówka 45% motozawór przymknięty do połowy a wydajność przy stabilnej pracy około 40ml/min. Krzysiu chłodnica do wyprostowania :)
Pozdrawiam !