Strona 1 z 1

Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 14:29
autor: Pretender
Jako, że jest to nowe urządzenie, proponuję w wątku zamieszczać swoje uwagi dotyczące jego pracy. Jeśli macie jakieś uwagi co do ustawień, konfiguracji - piszcie. Bartek od Boleckiego jest otwarty na sugestie więc czemu nie? Może pozwoli to na stworzenie sterownika takiego jakiego chcą użytkownicy.
Na tą chwilę aktualne oprogramowanie to 1.07. Co do zmian w nim zawartych to została zmieniona możliwość ustawienia temperatury zakończenia procesu (KEG) powyżej 100ºC. Czy są inne, tego nie wiem.
Jestem po dwóch procesach. Brakuje mi stopera, mierzącego czas procesu. Można by później porównać z logiem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 22:17
autor: KS2507
Mam za sobą kilkadziesiąt godzin pracy z sterownikiem SKN jak na razie wrażenia pozytywne, płynna regulacja parametrów wszystkie etapy pracy regulowane, no i solidnie wykonany podczas pracy z grzałką 2x2kw radiator tylko delikatnie się nagrzewa. :ok:
Moim zdaniem przydała by się dodatkowa opcja zmniejszająca moc grzania po zalewaniu przed stabilizacją, czasami po zalaniu kolumny trzeba zejść z mocą praktycznie do zera żeby zalanie ustąpiło.
Element wykonawczy jest do samodzielnego montażu więc można go przystosować do własnych potrzeb, ja tak go zmontowałem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 22:26
autor: Pretender
Co prawda dopiero dwa procesy, ale nie stwierdziłem tego u siebie. W ostatnim procesie czas zalewania był za krótki. Pomimo możliwości zmiany w trakcie nie są one uwzględniane.

PS
Ja zamontowałem na mufie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 22:53
autor: KS2507
Testowałem sterownik i nową głowicę, w ciągu 20min moc 100% pobór 3000W zalało bufor kolumnę od góry i głowicę, czasami klienci dzwonią że po zalaniu kolumny i wyłączeniu jednej grzałki kolumna nadal jest zalana i muszą wyłączyć na chwilę drugą.

Poza tym stosując dwa elektrozawory można zautomatyzować cały proces poza regulacją zaworkiem iglicowym.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 23:03
autor: Kula
Jak dwoma elektrozaworami chcesz zautomatyzować cały proces??

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 23:30
autor: KS2507
W głowicy montując zawór NC a na obniżonym odbiorze NO, gdy temperatura w kegu przekroczy pewien próg sterownik zasili EL wody NC się otworzy , EL OLM NO się zamknie, EL LM NC się otworzy.
Sterownik zaleje kolumnę, ustabilizuje i przejdzie w etap przedgonu w tym momencie odkręcamy zaworek iglicowy LM ustawiamy szybkość odbioru przedgonu sterownik po ustawionym czasie przejdzie w etap odbioru właściwego wyłączy napięcie EL LM się zamknie a EL OLM się otworzy ustawiamy szybkość odbioru, pod koniec procesu robimy korektę, gdy temperatura przekroczy ustawione parametry sterownik przejdzie w etap pogon włączy napięcie EL OLM się zamknie a EL LM się otworzy i spuści pogony po przekroczeniu ustawionej temperatury w wybranym punkcie sterownik zakończy proces.
Po skonfigurowaniu odpowiednio ustawień wystarczy zalać zbiornik włączyć sterownik podłączyć wodę i ustawić szybkość odbioru, całkiem fajny automat za rozsądne pieniądze. :)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 23:41
autor: Kula
To jest jasne. Testowałem to . Zrozumiałem, że wymyśliłeś patent na pełen automat łącznie z wodą i korektą odbioru pod koniec procesu bez ingerencji operatora.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 kwie 2015, 23:58
autor: KS2507
Gdyby sterownik obsługiwał co najmniej 4 EL to można by całkowicie zautomatyzować proces bez zaworków iglicowych, na każdym ujściu montując odpowiednią dyszę.
Piotrka Automat chyba działa na tej zasadzie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 09:00
autor: Kula
Masz rację.
Co do sprzętu Piotra , to nie miałem w ręku więc ciężko jednoznacznie powiedzieć. Ale zapewne tak to działa.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 09:18
autor: andrea
Czy zastosowanie systemu inżyniera nie eliminuje zmniejszania odbioru wraz z ubywaniem etanolu w kegu? Jeśli tak to odpada ten problem tj. zmniejszania prędkości odbioru za pomocą silników krokowych itp.
Do automatu jeszcze temu sterownikowi dużo brakuje. Więcej jestem w stanie zrobić z Pamelem z 3 elektrozaworami.
To u Boleckiego nie można go kupić i ile kosztuje?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 09:36
autor: Pretender
Nie wszyscy korzystają z tego systemu. Tak samo nie wszystkim będzie odpowiadał SKN. Nie oczekujmy od sterownika za kilka "stówek" funkcjonalności jak w sterowniku np Cezarego.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 10:26
autor: Kula
Masz całkowitą rację. Mnie bardziej chodziło o ustalenie stanu faktycznego, myślałem, że coś przeoczyłem.
Sterownik realizujący całkowitą automatyzację systemu będzie zapewne kosztował bliżej 1000 PLN lub więcej. Do tego odpowiednia budowa kolumny i oprzyrządowanie. Tanio nie będzie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 10:44
autor: Zygmunt
Jest to jednak najbardziej rozbudowana automatyka jaka powstała- pamel nie ma do SKNa podejścia. Nie to wykonanie, nie ten poziom interfejsu, nie te ustawienia. Przede wszystkim podział procesu na etapy, co jest nie do ustawienia nigdzie indziej. Jak dojdzie sterownie zaworem przedgonowym, to wtedy będziemy mieli komplecik, ale i tak Klienci są bardzo zadowoleni.
sterownik po ustawionym czasie przejdzie w etap odbioru właściwego wyłączy napięcie EL LM się zamknie a EL OLM się otworzy ustawiamy szybkość odbioru, pod koniec procesu robimy korektę, gdy temperatura przekroczy ustawione parametry sterownik przejdzie w etap pogon włączy napięcie EL OLM się zamknie a EL LM się otworzy i spuści pogony po przekroczeniu ustawionej temperatury w wybranym punkcie sterownik zakończy proces.
Próbowałem takiego podłączenia, nie działa. Przy skoku temperatury w czasie procesu OVM się zamknie, a LM się otworzy, co prowadzi do dalszego wzrostu temperatury.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 12:02
autor: KS2507
Można zastosować przekaźnik czasowy i ustawić czas opóźnienia załączenia elektrozaworu LM.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 12:09
autor: Zygmunt
Bogowie, można tez to od zera napisać na Arduino, nie widzę problemów. Weź sobie ustaw tam taki przekaźnik, a potem opisz, jak bardzo Ci to nie działało. Po co tu teoretyzować?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 13:41
autor: Kula
Zgadzam się z takim podejściem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 kwie 2015, 14:41
autor: Pretender
Jest to co jest, w dobrym wykonaniu. Nie jest źle, a może być lepiej.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 12 kwie 2015, 20:06
autor: michal278
Jestem od roku w czasie kompletowania sprzętu. Większy problem to duperele niż sam sterownik. Mój steruje 5 EZ. Jak pozbieram do kupy EZ to zacznę próby. A narazie cena Boleckiego troche odstrasza.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 15 kwie 2015, 21:47
autor: bolecki
Jeszcze się taki nie urodził który by wszystkim dogodził. Jedni chcą full sprzętu, inni czegoś za groszę a to raczej dwie przeciwstawne rzeczy. W dodatku, może zasmucę ale na groszowe rozwiązania które siłą rzeczy nie będą zbyt funkcjonalne i jakościowe nie ma co liczyć. Niżej niż RGN nie spadnie. Staram się zrobić kilka półek (3...4) tak żeby każdy mógł coś dla siebie wybrać.
Może być lepiej i pewnie będzie, ale to temat na osobne urządzenie które... kiedyś tam... się pojawi. ;)

Nie mam wiele czasu, bardziej doglądam swojego forum ale jak wolicie to piszcie tu. Rzeczy najrozsądniejsze mają sporą szanse pojawić się w SKNie. Nie traktujcie tego jak "koncert życzeń", w grę nie wchodzą zmiany które będą wymagać zmian konstrukcyjnych (tak jak wspomniałem to temat na inne urządzenie nad którym też siedzę), ale jeśli trzeba będzie dodać kolejny etap, coś delikatnie zmienić itp to OK.
Zaglądne od czasu do czasu, ewentualnie niech ktoś drynknie o rozsądnej porze (503-064-713) lub pośle meila to zjawie się "bardziej" natychmiast.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 23 kwie 2015, 07:49
autor: porosa.kamil
Właśnie chcę kupić taki sterownik. Powiedzcie, czy sterownik oprócz odbioru przedgonów poprowadzi cały proces sam?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 23 kwie 2015, 23:03
autor: jpiwek
Mam go od kilku dni. Przy spirolu super sprawa, do owocówek wole zwykły regulator, bo łatwo. Przy spirolu odebrałem przedgon i potem zostawiłem zworek na minimalny odbiór jednej kropli prawie do końca. Zawór włanczał (brrr...) się dopiero pod koniec.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 kwie 2015, 10:25
autor: michal278
Koszt takiego pełni automatu to głównie koszt programu i EL. Są do kupienia sterowniki 4 zaworowe.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 kwie 2015, 18:44
autor: andrea
@michał278
Możesz wskazać źródło tych sterowników 4 zaworowych?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 kwie 2015, 19:47
autor: michal278
Nie jest to w pełni komercyjne. Zainteresowani i tak znajdą.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 17 sie 2015, 12:36
autor: porosa.kamil
Jest możliwość podpięcia elektrozaworu do odejścia LM? Chciałbym żeby sterownik przez określony czas otwierał zawór LM, w tym momencie przedgony zlecą a po określonym czasie by się zamknął.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 18 sie 2015, 22:28
autor: aronia
W nowej wersji będą 3 elektrozawory: 2 odbiory(serce, przedgon + pogon) + woda, więc będzie taka możliwość.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 18 sie 2015, 22:31
autor: porosa.kamil
Jak to w nowej wersji?? Czyli mój sterownik nie będzie się już nadawał? Czy będzie zmiana Softu i dodanie elektrozaworu zeby wykorzystać sprzęt.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 18 sie 2015, 23:31
autor: Zygmunt
Nowy soft będzie działał tylko na nowych sterownikach, różnią się hardware'm.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 19 sie 2015, 10:31
autor: jowkon
OK I'll stay with english. Thank you for your support!

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 19 sie 2015, 18:58
autor: bolecki
http://forum.bolecki.pl/index.php?topic ... 9#msg16799
Więc nie pozostanie nic innego jak się tylko wychylać. Jeśli będzie zainteresowania taką zmianą to coś się nad nią pomyśli (zapewne w formie jakiejś dostawki).

Nowy soft (2.xx) nie zadziała na "starych" sterownikach. Sterownik najwyżej odbierze sobie przedgon i pogon.

Stare sterowniki to są te które mają dwupinowe złącza czujników odwrócone o 90st od złącza idącego do płyty wykonawczej.

Nowe sterowniki mają trzypinowe złacza czujników i wszystkie idą w jednym rzędzie.

A ogólnie to chodzi to nie głupio bo nawet jak się przesadzi z odbiorem na początku to ster go sobie zmniejszy, oczywiście po przewaleniu temperatury dnia motozawór się zamknie. No i jest też mniej kombinacji z przed i pogonami, tu w zasadzie wystarczy przestawić zaworek na "inny znak" i podmienić bańke.


BTW, starajcie się pisać na moim forum.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 25 sie 2015, 13:36
autor: l__s2
Jako, że jest to mój pierwszy post (chociaż już dłuższy czas przeglądam ta skarbnicę wiedzy jaką jest to forum) na początku chciałbym się przywitać.
A teraz chciałbym przejść do sprawy, która mnie bardzo interesuje, a o której wspomniało już kilku użytkowników - czyli nowej wersji sterownika: kiedy będzie ogólnie dostępna albo przynajmniej będzie możliwość zamówienia sprzętu w którym jest zamontowana? Czy ktoś już ją testował? Jak daleko albo jak blisko jej do pełnego automatu?
Z tego co udało mi się wyśledzić to informacje o nowej wersji wśród forumowych producentów umieścił Zygmunt aczkolwiek w sklepie jeszcze jej (nowej wersji) nie znalazłem. Z góry będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje w tej sprawie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 12:08
autor: eldier
Coś słabo szukasz, bo np tutaj możesz kupić aparaturkę z SKNem II generacji:
http://allegro.pl/aabratek-franzmaster- ... 58401.html

Jest to konstruktor polecany na forum, a więc spokojnie możesz się z nim skontaktować, żeby ustalić szczegóły, co chcesz/potrzebujesz, a czego nie ;)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 12:24
autor: Zygmunt
U mnie jest już tylko nowa wersja, starych fizycznie już nie ma. Czekamy na zawory, żeby wrzucić do oferty- ale to w drugiej połowie września.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 13:10
autor: eldier
A już wiesz jaka będzie orientacyjna cena takiego full wypasionego zestawu? Bo może koledze bardziej opłaca się zaczekać niż brać od franzmastera.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 14:17
autor: Zygmunt
Cena sterownika w Sklepie na razie nie ulega zmianie. Elektrozawory, tak jak dotychczas są do wyboru z list rozwijanych, a te z napędem będą pod koniec września.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 20:31
autor: gary1966
Zygmunt pisze: Elektrozawory, tak jak dotychczas są do wyboru z list rozwijanych, a te z napędem będą pod koniec września.
Ok, ale nie widzimy za co płacimy, oraz brak danych znamionowych, rozumiem że uszczelnienie nadaje się do spożywki, ale klient nasz Pan,... chyba?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 20:37
autor: Zygmunt
A jakich danych Ci brakuje? Przecież nie parowałbym sterownika z elektrozaworami bez uszczelnienia z atestem do alkoholu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 20:43
autor: gary1966
Serwus np: przepływ max, z jakiego materiału, itd.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 21:58
autor: Zygmunt
Materiał jest podany, a przypływ elektrozaworów przewyższa wielokrotnie to, co w ogóle skrapla się w kolumnie. Inaczej nie miałoby to sensu. To z reszta żaden wyczyn, pod tym względem nawet elektrozawory z małym przelotem (np. te często i błędnie używane- od ekspresów do kawy) spełniają ten warunek.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 22:08
autor: gary1966
Dziękuję za informację.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 22:43
autor: eldier
@Zygmunt
Ale ja nie pytałem ile teraz kosztuje, bo to sobie sprawdziłem. Ja pytałem ile to orientacyjnie może kosztować, jak nie wiesz jeszcze to wystarczyło napisać, a jak wiesz i nie chcesz pisać, bo się obawiasz, że cena diametralnie ulegnie zmianie to też mogłeś napisać wprost.
Dobra, nie było tematu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 26 sie 2015, 22:45
autor: Zygmunt
Dodatkowy zawór do OVM będzie kosztował w granicach 150-160zł. Ściągamy kilka, zobaczymy, który będzie działał najlepiej i ten pójdzie do sklepu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 27 sie 2015, 06:31
autor: andrea
Wg. moich doświadczeń trzeba się liczyć w wypadku odbioru z OLM-a z chłodzeniem. Korpus EL rozgrzewa się bardzo mocno , a przez to cewka. I może przyjść taki dzień, że przestanie działać.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 31 sie 2015, 22:52
autor: bolecki
Tam nie ma cewki, jest silniczek. Ogólnie są to zawory które mogą wytrzymać medium do 100 kilku stopni.
Korpus się nagrzewa- to fakt, tyle że pomiędzy korpusem a mechaniką jest trochę gratów (przekładnie, wałki, etc... i sam silnik) i pod drodze temperatura spada. Na wejściu do korpusu jest w granicach 50st. Choć to ciężko pirometrem zmierzyć. Trudno wyczuć co tam się będzie mogło skichać, na to trzeba wielu testów których siłą rzeczy nie dało się odpowiednio przeprowadzić. Z drugiej strony mechanika wygląda obiecująco i znośnie więc na siłę bym nie dramatyzował.

Jutro powinno przyjść trochę zaworów, w zasadzie są sprzedane, zostanie kilka dla klientów detalicznych.

Jest ich sporo modeli w dużej rozpiętości cen. Które z nich będą odpowiednie to niestety wyjdzie w praniu, nie mniej u nas najniższa półka odpada z natury. Ogólnie widzę że w kwestii zaworów panuje mega wyścig szczurów, czy to elektrozaworów czy motozaworów. Każdy próbuje "chapnąć", efekty tego szaleństwa już kilka razy widziałem i np totalnie nie rozumiem Zbigniewów Zająców- speców od pralek. Jak można budować sprzęt w zasadzie kilka tysiaków i wstawić zawór za 2 dychy który nie ma prawa widzieć pracy dłuższej niż kilka minut?!. W sumie "obce" zawory to dla mnie to dobre wyjście bo spada ze mnie odpowiedzialność z tytułu gwarancji, Grunt że sterownik okazał się pewnym i dobrym jakościowo produktem.
Nie bawimy się też w lewiznę. Tak więc przy okazji informuje że ta partia zaworów będzie kosztować w granicach 190zł, tak aby się zwróciły. Są to zawory oclone, na które dostaniecie paragon/f-vat. Obawiam się że w tej cenie nie będzie szału i chętnie spróbował bym droższych, domyślam się jednak że to dla wielu kierunek bez sensu. Efekt będzie pewnie taki że sterownik kupicie gdzie indziej, a zawory gdzie indziej.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 1 wrz 2015, 16:50
autor: bolecki
No i w zasadzie wszystko już jest gotowe, tylko montować.


http://bolecki.pl/pl/oferta/26-skn
Dodany został odpowiedni opis, chętni niech ściągają pdf'a v201.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 1 wrz 2015, 19:38
autor: aronia
Tak na szybko to trochę "przewrócony" ten PDF - strony są w dziwnej kolejności - może po wydrukowaniu jest ok, ale do czytania to tak średnio.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 2 wrz 2015, 00:58
autor: herbata666
Szkoda tylko że nie ma możliwości podpięcia normalnego zaworu zamiast motoreduktora, albo ja czegoś nie wiem.


PS.
Przydały by się również dedykowane elektrozawory.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 2 wrz 2015, 09:13
autor: bolecki
Aronia.
Pdf przewrócony bo to tzw składka, po wydruku masz formę zeszytu. Jeśli drukarka ma duplexa to wyjdzie bez zabawy, jeśli nie ma to drukujesz pierwszą stronę, obracasz kartkę i drukujesz kolejną.

Herbata
A co by tam wniósł zwykły elektrozawór prócz tego że będzie ciut tańszy?. Wspomniane zawory są już u mnie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 2 wrz 2015, 09:37
autor: KS2507
Motoreduktor steruje systemem OVM, elektrozawór sterował by systemem OLM a ten system jest coraz częściej stosowany, sterownik byłby bardziej uniwersalny. :)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 2 wrz 2015, 10:21
autor: bolecki
Hmm, no zasada pracy pozostanie ta sama. A nóż udało by się dobrać światło zaworu do wymaganej regulacji przepływu. W najgorszym wypadku konstukcja analogiczna do elektrozaworu i zaworu precyzyjnego. Czyli motozawór (a nie motoreduktor :P ) i zaworek precyzyjny.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 7 wrz 2015, 19:40
autor: bolecki
Cóż taka cisza?, nikt nie śmiga na tym motozaworze?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 7 wrz 2015, 22:20
autor: herbata666
Motoreduktor na pewno jest jakąś alternatywa, dla kolumn bez bufora. Ponieważ w obecnej chwili w kolumnie z dobrze skonstruowanym i dobranym buforem, jeżeli proces prowadzimy według schematu, jesteśmy w stanie odebrać cały urobek (do 100C w kegu) bez żadnych redukcji odbioru. Więc dlatego mi bardziej zależało by na zwykłym elektrozaworze.

PS.
Nie mówię, że ten motozawór to coś złego, ale po prostu nie jest potrzebny.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 7 wrz 2015, 23:02
autor: bolecki
Spoko spoko, dla Ciebie ugotuje się coś innego. Muszę się w końcu za ten temat zabrać, tylko z czasem krucho.
Z, czy bez bufora, z tego co widać to i tu i tu jest się do przodu. To że bufor robi sporą robotę jest sprawą niezaprzeczalną, temat motozaworu maleje tylko i aż do funkcjonalności sprzętu z dwoma zaworami. Czyli i tak się jest do przodu, a nawet jak "świeży" przegnie z wydajności to zawór zrobi swoje, kolumna nie będzie regularnie kuśtykać.

BTW, sam żeś jest motoreduktor :P

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 8 wrz 2015, 07:39
autor: KS2507
Też się piszę na sterownik który będzie sterował dwoma elektrozaworami odbioru LM/OLM.
Według jakiego parametru czy temperatury obecnie sterownik zaczyna odbiór pogonów?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 8 wrz 2015, 09:20
autor: bolecki
Pogon wchodzi gdy zawór zamknie się na odpowiednio długi czas (spowodowany przekroczeniem temperatury dnia), lub zostanie przekroczona temperatura w kegu, dole lub górze kolumne.

Aktualny SKN myślę że podoła Twojemu założeniu. Daj znać na meila to zorganizuje coś do testów, jak nie popsujesz to płacisz tylko za wysyłkę.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 8 wrz 2015, 09:53
autor: panta_rei
Ja np też potrzebuję co najmniej 2 szt z elektrozaworem ;-)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 8 wrz 2015, 21:08
autor: KS2507
Ok właśnie o to mi chodzi żeby odbiór pogonów ustawić względem temperatury w zbiorniku.
Sterowanie elektrozaworem OLM powinno działać tak jak w poprzedniej wersji, jutro zadzwonię. :)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 14 lis 2015, 18:11
autor: KS2507
W związku z dużym zainteresowanie sterownikiem SKN z opcją sterowania OLM, po rozmowie z Boleckim jest skłonny do zmodyfikowania obecnej wersji OVM do wersji OLM z nierdzewną obudową.
Jeśli są chętni na wersję SKN z OVM/OLM to proszę się wpisywać w temacie poniżej.
Wersja SKN OVM/OLM z obudową nierdzewną będzie droższa ok 50zł od obecnej wersji.
Nowa wersja sterownika będzie obsługiwała opcję OVM iOLM.

Pozdrawiam Krzysiek. :)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 14 lis 2015, 19:47
autor: andrea
A co z Twoją poprzednią sugestią? Wg. mnie jest to lepsze rozwiązanie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 07:58
autor: KS2507
Tzn?
Sterownik będzie obsługiwał

Ez wody
Ez Lm w głowicy do odbioru przed i po gonu
Ez OLM w kolumnie
Mz OVM w kolumnie

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 08:28
autor: andrea
Chodziło mi o przełączanie serce /pogon na podstawie wskazań sondy w zbiorniku.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 09:05
autor: KS2507
Odbiór pogonów można ustawić według.

Temp zbiornika
Temp kolumny
Czasu zamknięcia Mz - Ez

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 10:28
autor: lesgo58
andrea pisze:Chodziło mi o przełączanie serce /przedgon na podstawie wskazań sondy w zbiorniku.
A jak to sobie wyobrażasz?
Chyba jednak popełniłeś literówkę i pewnie zadając pytanie miałeś na myśli serce/pogon?
Także w tym przypadku nie umiem sobie wyobrazić jak by to miało być zrobione?
Bardziej odpowiednim byłoby przełączanie serce/pogon na podstawie wskazań w dole kolumny (tzw. umowna 10 półka).
Wskazania termometru w zbiorniku zostawiłbym tylko jako poglądowe do oceny ilości pozostałego alkoholu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 10:34
autor: andrea
Jasne powinno być tak , jak piszesz :-) Zaspany chyba byłem. Poprawiam.
Jak destyluję pierwszy raz to kieruję się wskazaniami zbiornika , przy drugim 10-tej półki.
Jak będę znał końcową cenę to zdecyduję. Wstępnie jestem chętny.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 10:56
autor: herbata666
Ale i tak niestety nie będzie to pełen automat, ponieważ nie zaleje dobrze kolumny, ten czas zalewania to jedna wielka pomyłka, raz sie zdarza ze w ogóle nie zaleje a znowu innym razem ze juz cieknie przez głowicę. Do tego w powiększonych buforach trzeba zalewać tyle raz aż się zapełni bufor. Rozumiem ze sterownik zostanie zmodyfikowany pod względem zasilacza pod OLM, ponieważ obecnie to ledwo co daję radę sterować jednym elektrozaworem.

Ps.
Sterownik nie jest zły, na pewno bardzo dobrze wykonany, ale wykonanie na nim pełnej automatyzacji kolumny od startu do końca jest poprostu nie możliwe.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 11:16
autor: lesgo58
herbata666 pisze:wykonanie na nim pełnej automatyzacji kolumny od startu do końca jest poprostu nie możliwe.
Zgadzam się z Tobą. Zwłaszcza w naszych domowych warunkach.
Chociaż patrząc na to trochę z szerszej perspektywy - to moim zdaniem wszystko jest możliwe. Wystarczy zachować kilka podstawowych warunków. Stałą jakość drożdży , powtarzalność fermentacji w ściśle kontrolowanych warunkach, zawsze jednakowa jakość surowca itp.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 11:27
autor: herbata666
Leszku, ale żeby dobrze zwilżyć wypełnienie, to trzeba zalać kolumnę przynajmniej 2 razy, do tego dochodzą duże bufory które zalewają się dopiero po 4-5 zalaniach kolumny, a ten sterownik tego nie robi, dodatkowo podczas zalewania trzeba przecież zwiekszyć przepływ wody w skraplaczu.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 11:37
autor: andrea
@herbata666
A elektrozawory na wodzie chlodzącej- jeden pełna przepustowość /zalewanie , drugi na roboczą / ustalona prędkość przepływu/ nie zdadzą egzaminu?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 12:11
autor: herbata666
No tak, ale jaki sterownik to obsługuję ??. Przecież wiadomo że podczas odbioru temperatura refluksu powinna być jak najwyższa, żeby przedgony kumulowały się w głowicy, na pewno przepływ wody podczas zalewania musi być przynajmniej dwukrotnie większy, od standardowego.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 15 lis 2015, 12:14
autor: andrea
To zagadnienie dla programistów, wg mnie wykonalne...

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 21 gru 2015, 19:54
autor: radius
Szanowni koledzy. Podzieliłem temat i część dyskusji przeniosłem tutaj - http://alkohole-domowe.com/forum/skn-pl ... 13745.html, gdzie możecie prowadzić dalszą "wymianę" zdań między sobą. Tutaj piszcie tylko merytorycznie i bez osobistych wycieczek ;)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 6 lut 2016, 12:42
autor: Pekelo
Mam pytanko. Jak ustawiacie pogony i zakończenie procesu? Po KEGu czy kolumnie. Cały proces mam w miarę opanowany, ale ostatnio natoczyłem 15L pogonów bo dałem parametr zakończenia na 99 stC na KEGu. Pogony zaczynam odbierać jak KEG osiągnie 98 stC.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 9 lut 2016, 20:58
autor: pietrus11
Czy posiadasz bufor stabilizujący?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 9 lut 2016, 22:37
autor: Pekelo
Tak

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 10 lut 2016, 20:12
autor: pietrus11
Ja też używam bufora i za cholere nie jest możliwe odbieranie pogonu od 98'C, przynajmniej w moim przypadku.
Długo utrzymuje się 100'C na zbiorniku,a urobek ciągle jak na początku.
Kiedy temperatura nad buforem w okolicy 10-tej pułki pójdzie troszkę w góre (0,3'C) wtedy zaczynam zlewać do innego naczynie,a przy tym robie korekte odbioru.

Więc albo ja coś czynie nie tak,albo bufor za duży. I to samo jest w Twoim przypadku.
Chciałem zakładać SKN ale wstrzymuje się do wyjaśnienia sprawy.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 11 lut 2016, 20:11
autor: Pekelo
Ja tam się nie wstrzymywałem :D
SKN ma różne opcje ustawienia i zadałem pytanie z nadzieją na znalezienie najlepszej opcji.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 14 lut 2016, 17:57
autor: pietrus11
Jak u Ciebie podłączyłeś elektrozawór na odbiorze? Chodzi mi najbardziej o szybkość odbioru,zaworem chyba nie można przepustowości regulować?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 12:21
autor: bolecki
A przejście do pogonu wg czasu zamknięcia zaworu się nie sprawdziło?. Ustawienie sztywnej temperatury chyba będzie ryzykowne, U was jest to zawsze ta sama wartość?

BTW, pojawiła się przystawka LM/OLM sterująca dwoma elektrozaworami. Koszt ~30zł.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 12:25
autor: Kula
Oba elektrozawory można zaprogramować osobno: jeden do OLM, drugi do LM??

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 12:27
autor: bolecki
Jeden otwiera się na przedgony/pogony. Drugi na serce. Ważne że muszą być tego samego typu (NO/NC i podobny prąd działania)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 12:39
autor: solohan
Przystawka pasuje pod SKN v.1? i czy jest wymagana aktualizacja softu do podłaczenia?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 14:58
autor: bolecki
Nie, tylko do "dwójek".

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 15:01
autor: Pekelo
pietrus11 pisze:Jak u Ciebie podłączyłeś elektrozawór na odbiorze? Chodzi mi najbardziej o szybkość odbioru,zaworem chyba nie można przepustowości regulować?
Przed motozawór wstawiłem zaworek precyzyjny. Motozawór traktuję jako elektrozawór.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 15 lut 2016, 18:13
autor: pietrus11
No to motozawór jest tam zbędny.
A nie próbowałeś go jakoś przesterowywać odbiór zazwyczaj jest powtarzalny . Byle by nie leciało za dużo.



Wysłane z kosmosu za pomocą Tapatalk

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 16 lut 2016, 08:55
autor: Pekelo
Ponoć zawór kulowy nie można sterować OLMem. Jak kupowałem SKNa to nie było jeszcze przejściówki na elektrozawory. A zawór (moty, czy elektro) jest niezbędny w automatyzacji procesu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 16 lut 2016, 10:01
autor: aronia
Jeżeli uda Ci się na zaworze kulowym ustawić oczekiwany odbiór to możesz i taki zastosować, ale nawet stosując: http://archiwum.allegro.pl/oferta/zawor ... 72539.html ustawienie może wymagać sporo cierpliwości.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 16 lut 2016, 20:20
autor: pietrus11
Już kilkadziesiąt razy próbowałem odbierać przez 1/2 cala kulowy i za każdym razem trzeba regulować na początku odbioru i pod koniec. Ale da się,jestem tego przykładem,ostatnio po złożeniu na nowo kolumny przekręciłem zawór 90' w dół do górnego położenia wajchy. Teraz jest jeszcze ciekawiej.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 16 lut 2016, 20:48
autor: gary1966
@pietrus11, wstawienie kryzy może być tanim rozwiązaniem, ale wtedy masz jedno tempo odbioru.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 17 lut 2016, 08:13
autor: pietrus11
Jeżeli udało by się wycyrklowac w granicach 1l/h.
Mogę wspawać redukcje na np. 1/4 czy taka by wystarczyła?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 18 lut 2016, 10:55
autor: maxjestem
Witam wszystkich, mam małe pytanie odnośnie SKNa. Jest to bardzo fajne urządzenie, lecz chciałbym zapytać czy po odpowiedniej konfiguracji jest możliwe rozgrzewanie wsadu do określonej temperatury, przez jakiś okres czasu. Chodzi mi głównie o możliwość zacierania słodu na whiskey oraz produkcję piwa bez konieczności kupowania dwóch urządzeń.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 18 lut 2016, 21:33
autor: pietrus11
OK,więc jeżeli nie mogę nauczyć się na cudzych błędach sprawdzę to organoleptycznie. Kolumna wew.55,3 wys 1400 sprężynki +bufor z miedzią 2L zbiornik 50L,a to wszystko napędzane propan-butan.
Wspawam i zobaczymy...

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 9 mar 2016, 18:02
autor: lose2006
Chciał bym się podzielić spostrzeżeniami odnośnie SKN v.2. Po zakupie sterownika okazało się, że jedyny moto-zawór na 12V jest mosiężny. Według producenta oraz sprzedawców nie ma możliwości zastosowania zaworu 230V. Zastosowałem moduł ”Moduł 2 x przekaźnik Optoizolacja - 12V zakupiony za 24zł na znanym portalu aukcyjnym oraz moto-zawór 230V 3-przewodowy. Testy na sucho pokazały, że sterownik wysteruje ten zawór bez problemu. Jedyne obawy polegają na tym, że parametr VM_210 to czas około 10 sekund jaki daje sterownik na otwarcie zaworu na max. Pełny czas otwarcia mojego zawory wynosi 17 sek. Czyli około 60%. Mam nadzieje, że wystarczy. Pełny test na zalanej kolumnie za około 2 tygodnie. Dam znać jak wyszło.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 26 mar 2016, 11:28
autor: bolecki
Przyczyna jest prosta, było testowane kilka zaworów i pod te najbardziej sensowne są parametry. Czas otwarcia zaworów z którymi jest sprzedawany to 4-8s.
Dlaczego nie kupiłeś sterownika razem z zaworem?, nie było akurat?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 kwie 2016, 20:39
autor: tomch150181
Koledzy jak zmusić chłodnicę do zassania pary po ponownym otwarciu motozaworu w sterowaniu kolumny SKN-em V2 bo nie chce lecieć mimo iż zawór otwarty ?

Już leci, wymontowałem zaworek na końcu Liebiga i jest ok, moto zaworek działa jak należy choć trzeba ustawić aby przymykał się tylko do pewnego stopnia bo wydajność drastycznie spada za każdym razem po ponownym otwarciu.
Moje ustawienia dla rury 63 i zbiornika 60l po pierwszym teście to VMmax=125, VMmin=120, krok=1, histereza 0.07. Na jakich wy pracujecie ?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 13 kwie 2016, 14:40
autor: bolecki
Może być ciężko- krążki kilka modeli MZ i diametralnie różnią się parametrami otwarcia- tak że się nie zdziw.
120 a 125 odpowiada jakim przepływom u Ciebie?. Wygląda na bardzo małą zmianę. Na pewno Min trzeba ustawić tak aby odbiór był jeszcze na sensowym poziomie, inaczej będzie ciągnąć w nieskończoność.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 15 kwie 2016, 22:26
autor: tomch150181
bolecki pisze:Może być ciężko- krążki kilka modeli MZ i diametralnie różnią się parametrami otwarcia- tak że się nie zdziw.
120 a 125 odpowiada jakim przepływom u Ciebie?. Wygląda na bardzo małą zmianę. Na pewno Min trzeba ustawić tak aby odbiór był jeszcze na sensowym poziomie, inaczej będzie ciągnąć w nieskończoność.
Właśnie osiągi kiepskie. MZ otwarty na maxa, zbiornik 60l + bufor ocieplone, rura 63, moc rektyfikacji to 3.2kW, wsad 45-50% surówka , sprężynki 10 ramienne usypane luźno, histereza 0.08, czujnik 10 półka. Problemem jest to że temperatura dnia strasznie długo wraca do siebie po zamknięciu MZ, czasem nawet 20-30 minut co niepotrzebnie przedłuża proces, lecz gdyby była opcja że SKN robi korekcję temperatury dnia po czasie od momentu zamknięcia MZ wtedy by to ustawiało się z automatu za każdym razem.

20 litry maciejki 96% otrzymałem po 28 godzinach pracy od momentu włączenia czyli o połowę za długo. Ratunkiem może być w tej chwili podniesienie temperatury dnia którą SKN ustala z automatu o 0.1°C po odebraniu pierwszego 0,5l na VM. Testy trwają.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 16 kwie 2016, 13:40
autor: drgranatt
tomch150181 pisze: 20 litry maciejki 96% otrzymałem po 28 godzinach pracy od momentu włączenia czyli o połowę za długo. Ratunkiem może być w tej chwili podniesienie temperatury dnia którą SKN ustala z automatu o 0.1°C po odebraniu pierwszego 0,5l na VM. Testy trwają.

Wytrwały jesteś :respect: A złapałeś chociaż "oko" w tym czasie :?:
A tak na poważnie, może grzejesz za dużą mocą :!: Chociaż z wyliczeń wynika, że te 3200W to niby prawidłowo ale gdybyś zdjął 100-200 W to może akurat byłoby to.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 16 kwie 2016, 16:40
autor: tomch150181
drgranatt pisze:
tomch150181 pisze: 20 litry maciejki 96% otrzymałem po 28 godzinach pracy od momentu włączenia czyli o połowę za długo. Ratunkiem może być w tej chwili podniesienie temperatury dnia którą SKN ustala z automatu o 0.1°C po odebraniu pierwszego 0,5l na VM. Testy trwają.

Wytrwały jesteś :respect: A złapałeś chociaż "oko" w tym czasie :?:
A tak na poważnie, może grzejesz za dużą mocą :!: Chociaż z wyliczeń wynika, że te 3200W to niby prawidłowo ale gdybyś zdjął 100-200 W to może akurat byłoby to.
Andrzejku zupełnie odwrotnie, dziś zwiększyłem moc z 3.2kW na 3.4kW i zrobiłem krótszą histerezę na 0.05, MZ delikatnie przykręciłem i leci praktycznie bez zacinki. Trzeba też podnosić o co najmniej 0.05 stopnia od temperatury dnia i jest dobrze. Wychodzi na to że sprężynki bardziej przewiewne lubią większą moc niż patentowe. Cały czas modyfikuję warianty oraz obserwuję co się dzieje aż dojdę do optymalnego punktu dla swojego sprzętu.
Obowiązkowo 3-krotne zalanie kolumny czego wcześniej nie robiłem i to był problem częstego zamykania MZ.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 21 kwie 2016, 08:00
autor: pietrus11
Witam,wczoraj robiłem test na MZ (otwieranie,zamykanie)
Ale coś nie gra otworzyć sie nie otworzył na początku odbioru,jak już go zmusiłem do tego to po podniesieniu sie temperatury na kolumnie dostał sygnał ze sterownika o zamknięciu. Niestety zamiast zamknąć otworzył sie o następne 20% ustalone na początku procesu. Pytanie jest takie: jak to ustawić?
Zawór kupiony wraz ze sterownikiem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 maja 2016, 19:05
autor: bolecki
Ogarnąłeś temat z tym motozaworem?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 27 maja 2016, 07:01
autor: pietrus11
Wymiana na inny.
Sprawdzałem polaryzację -zawór kręci w jedną stronę,znaczy zepsuty lub nie ten typ.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 2 gru 2016, 09:01
autor: Maki
Witam
Wyczytałem gdzieś, że zrzut dużego jeziorka (chodzi o przedgony, podpałkę) najlepiej robić wielokrotnie małymi krokami. Czy to prawda?
Bo mi się wydaje że najlepiej jest zlać szybko po długiej stabilizacji.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 2 gru 2016, 22:47
autor: herbata666
Jak kto lubi, i zależy też jaką masz pojemność jeziorka (i jaka pojemność zbiornika) ?? Niektórzy też kropelkują przez cały proces.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 3 gru 2016, 14:22
autor: Maki
Jeziorko ma 250ml zbiornik 50l i wydaje mi się że spuszczenie na raz całego jest najlepszym sposobem pozbycia się przedgonów. Tzn jeziorko powinno być zlane zawsze w całości bo jak zlejemy tylko część to cały czas rozcieńczamy przedgony.
Następnie kropelkowo można odebrać 500ml dla przepłukanie głowicy i dodać to do następnego wsadu. I dlatego nie rozumiem dlaczego 1, 2 lub 3 razy co np 5-10 min na 5 sek. Jeżeli się mylę proszę o poprawienie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 5 gru 2016, 21:59
autor: herbata666
W Twoim przypadku dokładnie tak jak napisałeś jednokrotne spuszczenie jeziorka później dodatkowo dostabilizowanie kolumny powiedzmy 20 minut, po 20 minutach przepłukanie OLM i odbiór produktu. A 1, 2 lub 3 razy spuszczamy jeżeli mamy jeziorko powiedzmy 30-50ml, na przykład w głowicy aabratek.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 9 gru 2016, 15:48
autor: upcpaciuk
Witam
Gdzie mogę kupić sterownik SKN v.1 wie ktoś?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 9 gru 2016, 17:38
autor: aronia
Jedyną różnicą sprzętową pomiędzy 1 a 2 jest panel - płytka wykonawcza jest ta sama. Jeżeli chodzi o v.1 to obecnie to raczej musisz poszukiwać jakiejś używki - czyli musisz szuka użytkownika który chce sprzedać v1 albo zmienić v1 na v2.
P.S. A czemu nie v.2?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 9 gru 2016, 17:39
autor: Pretender
Dysponuje v1, zainteresowany?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 26 lut 2017, 07:16
autor: Maki
Czy mógłby ktoś opisać logi z SKNa
N1 Woda; EZ Głowica; Mz OLM OVM; HeadTemp: T Głowicy; UpperTemp: T Góra; BottomTemp: T Dół; KegTemp: T Zbiornik; CYCLE: 9 Pogon;

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 26 lut 2017, 09:25
autor: aronia
Ale jakiego opisu oczekujesz, bo sam już wystarczająco dużo opisałeś.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 26 lut 2017, 13:08
autor: Maki
pozostałych
CYCLE: 9 to nie pogon
CYCLE: 1 Rozgrzewanie - reszta?
PWR(kW): Moc Grzania
MzPosition: 250 MzTimeAct: 0 MzTimePrev1: 0 MzTimePrev2: 0 MzTimePrev3: 0 TempRad: 20 Err: 0 ??

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 26 lut 2017, 13:48
autor: aronia
1 - Rozgrzewanie, 2 - Zalewanie 1, 3 - Przerwa 2, 4 - Zalewanie 2, 5 - Przerwa 2, 6 - Zalewanie 3, 7 - Przerwa 3, 8 - Stabilizacja, 9 - Przedgon, 10 - Odbiór(w logach jako 0, bo jest tylko 1 cyfra), 11 - Pogon(w logach jak wyżej 1), 12 - Schładzanie(w logach 2)
TempRad - temperatura radiatora, MzTimeAct: 0 MzTimePrev1: 0 MzTimePrev2: 0 MzTimePrev3: 0 - kolejne czasy zamknięcia - Act - Aktualna, i 3 poprzednie(jak podczas procesu wciśniesz strzałkę w dół to Ci się to wyświetla)
P. S. Korzystasz z wersji v1 czy v2? I kiedy ostatnio aktualizowałeś soft albo jaką masz wersję językową, bo w moich jest trochę inaczej?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 26 lut 2017, 15:24
autor: Maki
Ok Dzięki
Jak dobrze pamiętam v 2.15.15 Polski Ustawione OLM
i Mam normalnie CYCLE: 10, 11, 12

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 10:18
autor: kaczor189
A jak wygląda zakończenie odbioru serca w przypadku osób z buforem ? W SKN nie ma piątego termometru dla bufora, a ludzie kończą proces gdy jest w nim 96 stopni ?

Drugie pytanie to jak to jest z przedgonami w wersji dla OLM z dwoma elektrozaworami. Grzanie, stabilizacja, potem otwiera sie zawór przy LM i skąd wie kiedy zamknąć ? Domyślam się, że chodzi tu o spuszczenie jeziorka przez kilka sekund co wcześniej definijemy ale jeżeli ktoś ma nieduże jeziorko i wymaga to 2 lub 3 krotnego spuszczenia jeziorka z malymi przerwami na stabilizację pomiędzy ?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 10:47
autor: Pretender
Tak samo jak i bez bufora.
Co do drugiego pytania to aronia napisał. Regulujesz czasem otwarcia zaworka. Możesz ustawić tak jak napisałeś, kilkukrotne spuszczenie jeziorka z przerwami na stabilizację.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 11:35
autor: kaczor189
Dziękuję za odpowiedź na drugie, bardzo fajnie to wszystko wygląda. Wracając jeszcze do pierwszego, to bufora nie miałem, ale z tego co mi wiadomo to bez bufora ludzie kończą na 96-97 w kegu, natomiast z buforem jest to ~99 w kegu i 96 w buforze. Zatem przy buforze ustawiamy zakończenie serca na 99 stopni w kegu ?

Jeszcze proszę o odpowiedz na jedno pytanie. Dlaczego przy LM/OLM który posiadam zbędny jest motozawór przy OLM, a wystarczają dwa elektrozawory. Przecież temp. na 10 półce pod koniec procesu zaczyna skakać, dlatego wprowadza się korektę odbioru OLM co realizuje motozawór. Czy jest to tutaj tak zrealizowane, że po skoku temperatury o tyle o ile zakładaliśmy proces jest przerywany, stabilizacja i ponowny odbiór z takim samym wydatkiem ? I takie ciągłe zamykanie odbioru, stabilizacja i ponowny odbiór odbywa się do momentu osiągniecia zakładanej temperatury w kegu ?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 13:22
autor: Pretender
Motozawór to OVM. Przy OLM masz dwa, a tak na prawdę trzy ez. LM, OLM i woda. Za odbiór serca odpowiada zawór OLM. Histerezę ustawiasz sobie sam. Co do zakończenia procesu, dlaczego 99C a nie 100?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 14:58
autor: kaczor189
Wiem, że są trzy zawory ON-OFF, ale jako że na OLM nie ma np. cewki proporcjonalnej za każdym razem po zamknięciu zaworu, ustabilizowaniu i ponownym odbiorze temperatura prawdopodobnie znowu szybko wzrośnie, bo nie przykręciliśmy odbioru, co będzie skutkowało częstym włączaniem i wyłączaniem zaworu OLM. Chyba że przy buforze nie ma takich problemów i tak na prawdę temperatura na 10 półce rośnie bardzo późno, albo i w ogóle.
Tak jak pisałem nie mam bufora, być może i na 100 stopniach w kegu kończy się proces.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 19 maja 2017, 16:53
autor: herbata666
Możesz ustawić przejście do pogonu gdy zawór na OLM zamknie się na dłużej niż ... (tyle ile sobie ustawisz ).

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 27 cze 2017, 12:36
autor: thepeche
Witam! :)

Czy ktoś z szanownego towarzystwa ma doświadczenia z poniższą kolumną w podanej konfiguracji i sterownikiem (ver. 2)?
Jeśli tak to czy mógłby podać swoje przykładowe ustawienia?
Z góry dziękuje!

http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... olumny-180

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 27 cze 2017, 17:07
autor: Pretender
Kupiłeś od razu z kolumną skn?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 28 cze 2017, 09:11
autor: thepeche
Dokładnie tak.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 29 cze 2017, 01:40
autor: Pretender
I skn nie był ustawiony/skonfigurowany pod kolumnę?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 29 cze 2017, 07:46
autor: Zygmunt
Był, ale Kolega od razu zrobił reset:) Sytuacja opanowana, ustawienia wysłane.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 29 cze 2017, 11:34
autor: thepeche
Nic dodać, nic ująć :)
Ale z ciekawości też pytam o ustawienia innych.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 29 cze 2017, 15:32
autor: Pretender
Aaaaa
A pózniej ... mordunku ratują ...

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 17:22
autor: merol900
Witam, posiadam kolumnę Thor Elite z buforem wzmacniającym i kompletem sterownika SKN keg 30l. Dziś robiłem test i strasznie szybko zamyka mi VM ma ktoś może jakieś sprawdzone ustawienia ? Albo jakieś porady dzięki :D

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 17:54
autor: aronia
Szybko tzn kiedy? Jaką masz moc grzewczą? Jaka moc wsadu? Jaka prędkość odbioru?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 18:05
autor: merol900
2.04kw, wsad około 20 procent, domyślnie vm ustawione jest na 210 i spadek o 20, temperatura dosyć szybko rośnie a otwiera po ponad 200s. Zawór zamyka gdy temperatura wzrośnie na dole kolumny może lepiej ustawić na górę?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 19:09
autor: KS2507
Ustawiając na sterowanie górą na pewno pogorszy się towar, nie wiem jaką masz średnicę kolumny ale sądząc po mocy grzania to pewnie 54mm.
Ustaw VM 50, korekta krok 1. chociaż to zależy jaki motozawór jest zamontowany.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 19:18
autor: merol900
Ok dzięki tak zrobię jutro i kolejny test. Też zauważyłem że od 50 do 40 vm było w miarę stabilnie ;-)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 10 sie 2017, 23:59
autor: aronia
A kto Ci zalecił takie ustawienie, że zaczynasz od 210? Jeżeli chcesz korzystać z kroków to najlepiej zrób sobie przy następnym procesie "mapę prędkości" - czyli przykładowo ustawiasz VM 100 i mierzysz jaką masz prędkość odbioru, zmieniasz na 80 i mierzysz kolejną prędkość itd - im więcej punktów tym dokładniej możesz sobie to ustawić.
Przyczyną tak szybkiego zamykania będzie zbyt duża prędkość odbioru - zmierz prędkość przy tych 210(i tych niższych) i opisz. Optymalna prędkość początkowa powinna być między 30-35ml dla takiego wsadu, tej mocy grzewczej i przy wykorzystaniu opcji kroków w ustawieniach sterownika, bez tej opcji odpowiednio trochę niższa.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 gru 2017, 14:50
autor: Marecki00131
Witam. Czy można podłączyć grzałkę 5,5kW w ten sposób na 3 fazy???

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 gru 2017, 19:33
autor: voytek.lewy
jednej grzałki na 3 fazy nie podepniesz. Masz pojedyńczą, podwójną, czy potrójną?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 gru 2017, 20:36
autor: Marecki00131
Grzałka podwójna 2500W i 3500W

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 gru 2017, 20:56
autor: KS2507
Tak możesz podłączyć jeśli grzałki są na 400V.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 gru 2017, 21:00
autor: herbata666
Dokładnie jak prawi Krzychu ja montuje 2x6kW na 400V tylko daje większą obudowę i dodatkowy wentylator.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 28 gru 2017, 15:48
autor: maxjestem
Witam, chciałem zapytać czy jest możliwość w trakcie procesu, przejść do kolejnego etapu? Np. z przedgonu do gonu głównego itp. (Oczywiście przed upływem czasu danego etapu)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 28 gru 2017, 16:19
autor: kamilpl82
Oczywiście że jest taka możliwość, naciskasz przycisk z ołówkiem do momentu aż zacznie pulsować napis z danym etapem ( 4 razy), a następnie naciskasz przycisk ze strzałką do góry i gotowe, jesteś w kolejnym etapie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 30 gru 2017, 10:21
autor: prolog1975
Witam czy w opcjach sterownika można ustawić zalanie x1 i przejść do stabilizacji lub pominąć zalewanie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 3 kwie 2018, 11:33
autor: arabsky
Cześć, mam grzałkę 3x2kW i czy da się ją podłączyć do SKN? Jeśli tak to jak? Dwie grzałki pod jeden przekaźnik i trzecia pod drugi? Może mi ktoś to rozrysować?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 3 kwie 2018, 11:48
autor: KS2507
Jeśli grzałka jest na 400V to możesz tak podłączyć czyli jedna grzałka pod G1 i pozostałe dwie grzałki pod G2, maksymalna moc grzałki 230V na jedne wyjście to 3.6kw .

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 9 cze 2018, 17:48
autor: tazy
Jaka długość mufy zastsować do grzałki aby idealnie pasowało z częścią zasilającą grzałki?
Żeby nie było problemu z zamknięciem obudowy lub za krótka po wkręceniu

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 15 cze 2018, 07:30
autor: prolog1975
Ostatnio w moim SKN nie zadziałało otwarcie elektrozaworu N4 (odbiór serca) do płukania ok pracował jak trzeba. Następnie stoję patrzę skończyło się płukanie OLM i nic. Na wyświetlaczu odbieranie a przy cewce elektrozaworu nie pali się dioda sygnalizująca, że jest tam napięcie. Poczekałem ok 5 minut zrestartowałem SKN i od stabilizacji dalej proces jeszcze raz. Zakończyło się płukanie OLM zapaliła się dioda elektrozaworu N4 klik i serducho leci normalnie. Nie zmieniałem ustawień PWM.
Czy to jest odosobniny przypadek, że się nie zadziało?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 15 cze 2018, 09:00
autor: herbata666
Na 99% wina elektrozaworu, zwiększ PWM o 20-30 i będzie git.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 28 sie 2018, 14:39
autor: Marecki00131
Witam Panowie. Pytanko z innej beczki mianowicie czy da się skonfigurować skn v3 do obsługi destylacji owocówek na skróconej kolumnie?
Może jeszcze ktoś mi napisze na jaki czas ustawić przepłukanie OLM żeby nie destabilizował kolumny? I czy da się cofnąć program z pogonów na ponowną stabilizację i odbiór?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 6 wrz 2018, 15:12
autor: Karwi
Czy czujnik zalania do Skn wykryje zalanie przy dużym szklanym jeziorko. Wacham się w decyzji zakupu między SKN a MRS

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 15 wrz 2018, 11:09
autor: bolecki
Marecki00131 pisze:Witam Panowie. Pytanko z innej beczki mianowicie czy da się skonfigurować skn v3 do obsługi destylacji owocówek na skróconej kolumnie?
Może jeszcze ktoś mi napisze na jaki czas ustawić przepłukanie OLM żeby nie destabilizował kolumny? I czy da się cofnąć program z pogonów na ponowną stabilizację i odbiór?
Ad1. Osobiście to się nie znam na tym.
Ad2. Da się tylko przejść do przodu, więc musiał byś przerwać proces, wystartować go ponownie i przewinąć w odpowiednie miejsce.

Na pytanie Karwiego już w ogóle nie da się odpowiedzieć, trzeba to po prostu sprawdzić.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 15 wrz 2018, 13:43
autor: Karwi
Sprawdzę i napisze. Sterownik w drodze.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 6 paź 2018, 08:11
autor: Karwi
Dzień dobry
Mam taką grzalek https://www.egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZ ... OLPAKA/543 jak to sensownie podłączyć?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 6 paź 2018, 22:09
autor: prolog1975
Jak do SKN i kolumny 76 to 4kW na stałe i 2kW pod regulację. Np L1 zasilanie G1 i G2, L2 zasilanie
G3. A powrót trzech grzałek G1,G2,G3 L3.
I z L2 i N obsluga EZ.
Nie zapomnij podłączyć przewodu ochronnego.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 7 paź 2018, 07:33
autor: Karwi
Moja kolumna ma fi 70 zbiornik 50l z płaszczem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 7 paź 2018, 08:33
autor: prolog1975
To nie pozostaje jak 2kW podłączyć na stałe ze względu na moc roboczą kolumny (3.5kW) a 4kW regulowane. Teraz odwrotnie za pomocą L1 Grzałkę 1 pod SSR G2 i Grzałki (G2iG3) modulowane pod SSR G1 za pomocą dojście L2 całość obwodu trzech Grzałek zamknięte fazą L3.
Zasilanie z EZ z L1 i N

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 21 paź 2018, 15:26
autor: Karwi
Możecie sprawdzić mi czy to właściwe podłączyłem. Wiem że platanina niezła i że jeszcze PE trzeba podłączyć.

Sorki nie za łączyło się zdjęcie. Wszystko działa

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 25 lis 2018, 22:46
autor: Marecki00131
Witam.
Panowie mam problem z skn od czasu do czasu wyskakuje mi błąd przegrzanej chłodnicy. Grzeję 4,5kW , obudowa zmieniona dobrze wentylowana z większym wentylatorem. Temperatura podczas rozgrzania 30 stopni a podczas pracy 20 stopni. Co może być przyczyną?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 26 lis 2018, 00:13
autor: aronia
Jak chłodnica przegrzana to widocznie masz za mały przepływ wody - chyba, że czujnik masz w głowicy, a nie chłodnicy i nie zmieniłeś w ustawieniach.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 29 lip 2019, 17:08
autor: piotr.kupinski
Karwi pisze:Sprawdzę i napisze. Sterownik w drodze.
Podpinam się do kolegi: czy ktoś wie jak ustawić proces tak żeby psocilo się owocowo/smakowo, a nie spirytusowo? Rozumiem że temp na kolumnie powinna być 88*C a nie 76.4 ale gdzie to ustawić tak żeby z automatu nie waliło sprintu? Mam ten sterownik od niedawna, i nie wszystko jest jasne jak być powinno. Pomocy.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 29 lip 2019, 17:35
autor: Zygmunt
Rozumiem że temp na kolumnie powinna być 88*C a nie 76.4
Nie, to nie ma żadnych podstaw.
Nie da się robić destylatów smakowych automatycznie. Albo inaczej- da się, ale ma to w skali mikro zerowy sens. Smak i aromat destylatów owocowych to rzecz gustu operatora, sterownik swojego nie ma, widzi tylko temperaturę. W przypadku destylarni z powtarzalnymi wsadami, których cała fermentacja jest pod kontrolą (temperatura, natlenienie, ilość drożdży, czas) da się tworzyć programy destylacyjne dla dużych partii- stawiam na oko ok. 1000l, ale zwykle jest tego wielokrotnie więcej. W domu, kiedy każdy wsad jest inny, pachnie i smakuje inaczej automatyzacja produkcji destylatów smakowych jest niemożliwa- coś z tego wyjdzie, ale będzie wypadkową szczęścia i trybu pot-still. Jeżeli ktoś proponuje Ci automatykę do destylatów smakowych albo do kolumny półkowej, to chce Cie zwyczajnie naciągnąć.

Sterownik SKN ma natomiast tryb półautomatyczny, manualny- on się nadaje do ręcznego prowadzenia procesu, także w trybie quasi-potstilowym. Ręcznie ustawisz sobie grzanie, ręcznie otworzysz zaworek LM, a potem własnym rączkami będziesz podkładał buteleczki na kolejne frakcje, które potem własnym nosem sobie powąchasz i pomieszasz.
W tym trybie korzystasz z SKNa jako z regulatora mocy, bo zawór LM można zwyczajnie odkręcić z kolumny, żeby nie grzać mu cewki.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 29 lip 2019, 18:21
autor: szatajoh
Zygmunt dziekuje za krótki wykład na temat półkowa i poststil a szczegolnie za cytat Jeżeli ktoś proponuje Ci automatykę do destylatów smakowych albo do kolumny półkowej, to chce Cie zwyczajnie naciągnąć.
Nie potrafiłem koledze wytłumaczyc tak konkretnie i zwieźle ze do półkowej SKN jest tylko gagetem i regulatorem mocy .

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 10:12
autor: wojciech.mączka
Witam mam sterownik skn v3 zbiornik 150 litrów wsadu bufor (20 cm wypełnienie skrzynki miedziane ) kolumna 76mm sprężynki nierdzewne 120cm. Jakie grzałki założyć do takiego zbiornika i jak to z sensem podpiąć. Przy 7kw 20 minut brakowało na zalanie kolumny. Zasilanie 400v.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 13:57
autor: drgranatt
Spokojnie załóż dwie grzałki 3 x 2 kW czyli razem 12 kW.
Na zalanie spokojnie wystarczy a i czas rozgrzewania skróci się. :ok:

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 14:24
autor: kamilpl82
2x3KW 400V i będziesz Pan zadowolony

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 15:12
autor: drgranatt
Coś pan chrzanisz panie @kamilpl82, przy 7 kW nie mógł zalać a ty mu proponujesz 6 kW? :hammer:

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 15:19
autor: .Gacek
Nie znam SKN-a w ogóle. Ale z postu wynika, że 20 minut to jest za krótki okres czasu do zalania kolumny. Tak jakby w programie SKN-a była gdzieś zapisana informacja, że tyle czasu ma na zalanie. Być może zamiast wymieniać grzałki można ten czas programowo wydłużyć.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 19:48
autor: tonku
drgranatt pisze:Spokojnie załóż dwie grzałki 3 x 2 kW czyli razem 12 kW.
Na zalanie spokojnie wystarczy a i czas rozgrzewania skróci się. :ok:
Może lepiej zapytaj się o jego instalacje elektryczną,a nie od razu by walił grzałkami na prawo i lewo :angry:

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 20:39
autor: KS2507
W SKN w opcjach zalewania można ustawić czas zalewania nie pamiętam jaki jest maksymalny czas ja zazwyczaj ustawiam 30min i grzałka 2x3000W 400V bez problemu zalewa kolumnę 76.1mm.
Może masz duże spręzynki, a tak wogle to od jakiego producenta masz sprężynki?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 23 gru 2019, 22:34
autor: kamilpl82
drgranatt pisze:Coś pan chrzanisz panie @kamilpl82, przy 7 kW nie mógł zalać a ty mu proponujesz 6 kW? :hammer:
Bo miał coś zdupione, kolumna 76,1 na sprężynkach Plipka pracuje przy 3,8 do 4kw, więc 4kw spokojnie zalewa

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 sty 2020, 12:01
autor: dooomino
Panowie gdzie na dzień dzisiejszy najlepiej kupić SKN v3? Na początku planuje półautomat tzn przedgon odbiorę ręcznie a samo serce chce puścić przez skn v3 tylko tu rodzi się pytanie co będę potrzebować ? Odbiór OLM, elektrozawór do odbioru destylatu + Motozawór OVM tworzą kpl?
https://destylatorymiedziane.pl/pl/glow ... ozawor_ovm

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 sty 2020, 12:25
autor: arTii
Zdecyduj się czy masz OLM czy OVM? Jeśli elektrozawór do OLM, to nie motozawór do OVM

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 sty 2020, 13:08
autor: dooomino
Rozumowałem to w ten sposób, że do OLM również potrzebny jest motozawór tak jak w OVM czyli ma się rozumieć, że w moim przypadku potrzebuję tylko jednego elektrozaworu który będzie sterować odbiorem z OLM? Jeśli tak to będę mógł sobie pozwolić na drugi elektrozawór który odbierze mi przedgony z góry kolumny.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 24 sty 2020, 15:08
autor: arTii
Teraz dobrze rozumiesz. Do OLM zakładasz elektrozawór, a za nim zaworek precyzyjny.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 09:57
autor: prolog1975
SKNv3 dziwna sprawa. Zawór N2 mam cały czas otwarty :scratch:
W czasie procesu otworzył się i już nie zamknął.
Zrobiłem test wejść wyjść wartości N2 w zakresie 0-250 cały czas zawór NC otwarty. Podpiąłem inny NC i to samo. Wartość 0 a zawór podmieniony odrazu po podpięciu klik i NC otwarty.
Poza tą niedogodnością wszystko działa jak trzeba. Może ktoś miał podobny przypadek?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 17:35
autor: Lord Pagon
Kolumna olm 3 elektrozawory . Jeden na głowicę do przedgonu a 2 na olm ( pierwszy płukanie następny do serca oczywiście za nim zawór precyzyjny).

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 17:46
autor: prolog1975
U mnie 3 elektrozawory N2 głowica (na tenn cały czas podawane jest napięcie) N3 płukanie olm, N4 serce te dwa działają ok.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 19:32
autor: Lord Pagon
To już chyba sterownik zawiódł :hmm: Ja dopiero 3 tydzień na sknie narazie wsio działa .

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 21:45
autor: tonku
prolog1975 pisze:U mnie 3 elektrozawory N2 głowica (na tenn cały czas podawane jest napięcie) N3 płukanie olm, N4 serce te dwa działają ok.
Co onacza N3,N4?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 22:06
autor: prolog1975
.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 13 mar 2020, 23:10
autor: prolog1975
Dla niekumatych wklejam obrazki :hahaha:

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 21 mar 2020, 14:33
autor: bolecki
prolog1975 pisze: Zrobiłem test wejść wyjść wartości N2 w zakresie 0-250 cały czas zawór NC otwarty.
Padnięte wyjście. Ster do naprawy.

Co ciekawego napisałeś w ostatnich postach że je wyedytowałeś i zostawiłeś puste?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 28 maja 2020, 20:31
autor: MASaKrA_Domingo
@bolecki - istnieje jakaś możliwość kalibracji termometrów? Niestety ten w kegu pokazuje mi zaniżone o prawie 1,5st C wartości.
Oczywiście zaizolowany keg, a sonda nawet dwukrotnie.
Posiadam ten sprzęt:
https://www.aabratek.pl/produkty/784/el ... r_MSR.html

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 1 cze 2020, 17:27
autor: bolecki
Chyba na rzeczy jest jakaś grubsza sprawa. Od kilku tygodni docierają do mnie słuchy że odczyty temperatury bywają wręcz absurdalne (np -10st, lub brykają kilka stopni), dzieje się tak zazwyczaj powyżej 80 stopni. Te kilka osób to już wystarczający powód żeby się bardziej nad tym pochylić. Pokrywało by się to z tym że w tym czasie weszła kolejna seria czujników (jakoś w kwietniu/maju). Czyli łapią się wszyscy, który kupili sprzęt w tym czasie (nie u wszystkich problem może wystąpić).
Nie wdając się w szczegóły, potrzebował bym kilka osób które mają podejrzenia że coś ze wskazaniami dzieje się tak jak wcześniej opisałem. W załączniku daje soft, proponuje umieścić go na karcie, nie wkładać jej do sterownika, lecz mieć ją pod ręką. Jeśli pojawią się dziwne odczyty (zazwyczaj już na etapie zalewania/stabilizacji) to trzeba zaszczepić nowy soft i dać mi znać o efektach.

Plik z softem jest spakowany rar'em bo forum nie wpuszcza docelowego pliku. Pamiętajcie że trzeba go najpierw wypakować. Po wgraniu powinno wskoczyć v3.14

Jak ktoś będzie miał problemy, do kontakt macie w instrukcji/ na stronie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 5 cze 2020, 17:42
autor: ckswir
Witam, kupiłem dłuższy czas temu kolumnę ze sterownikiem skn bolecki 3.12 od jednego z producentów sprzętu na forum. Od początku był problem ze zbyt szybkim przełączaniu na automacie na pogon oraz ze zbyt małym przepływem wody chłodzącej, przechodzącej przez elektrozawór i w związku z tym w głowicy
robił się kocioł i nie nadążało się chłodzić, Przez to traciłem większość nastawów, nerwów, a musiałem potem robić na starym sprzęcie drugi raz. Na ręcznym sterowaniu też przegrzewa chłodnicę do tego nie włącza się zawór do dolnego odbioru, tylko górą można coś próbować robić, do tego przez przypadek reset ustawień zrobiłem i jestem w czarnej dupie. Proszę o pomoc w naprawieniu tego niech ktoś z ogarniętych w tych sprawach prześle mi jakieś działające ustawienia . Grzałki 2x3000watt, zbiornik 110l, pozdrawiam

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 5 cze 2020, 23:11
autor: akczak
Niestety w trybie ręcznym N4 nie działa (zgłaszałem do producenta problem ale jest jak jest) Żeby Ci działało musisz przepiąć kabel we wtyczce z N4 na N3 (u mnie serce z OLM) a pod N2 podpięty zawór w głowicy. Na wlocie wody mam zawór 1/8" I daje radę bez problemu i nic się nie przegrzewa. I jak sam zauważyłeś w trybie ręcznym brak zabezpieczeń (czemu?)!

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 6 cze 2020, 09:42
autor: ckswir
Tak zrobię jak piszesz jeśli twierdzisz, że zadziała. Pytanie tylko do producenta czemu jest taki błąd że trzeba kabelki przełączać?! Ponawiam pytanie czy ma ktoś działające ustawienia na automat żeby wychodziło jak najwięcej serca i minimalnie pogonów? Będę wdzięczny za pomoc.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 7 cze 2020, 19:59
autor: bolecki
Zawór w trybie półautomatycznym powinien działać, kilka rzeczy tam poprawiałem w 3.14.
ckswir pisze:Od początku był problem ze zbyt szybkim przełączaniu na automacie na pogon
To jest regulowane, więc wystarczy popatrzeć co wyzwala pogon i spróbować to zmienieć.
ckswir pisze: ze zbyt małym przepływem wody chłodzącej, przechodzącej przez elektrozawór i w związku z tym w głowicy
robił się kocioł i nie nadążało się chłodzić,
To już raczej nie jest wina sterowania, lecz konstrukcji sprzetu. Na początek do pominięcia elektrozawór wody, bo tu jest największa szansa na spitolenie tematu.
ckswir pisze:przez przypadek reset ustawień zrobiłem i jestem w czarnej dupie. Proszę o pomoc w naprawieniu tego niech ktoś z ogarniętych w tych sprawach prześle mi jakieś działające ustawienia
Pytałeś producenta sprzętu?. To nie jest tak że weźmie się ustawienia z Miedzianych i wsadzi do Franzmastera lub na odwrót.

SKN jest elastyczny, to jest jego zaleta i przekleństwo. Zaleta dla tych, którzy ogarniają temat, mają nawet minimalny poziom wiedzy i mają jakąś wizję tego jak zagospodarować jego możliwości.
Przekleństwem jest dla tych którzy pierwszy raz mają styczność z tematem destylacji i kupują zestaw który okazuje się modelem "zrób se sam". Ta grupa osób prędzej się powiesi.

Tu w sumie jest dobry moment żeby poruszyć pewną kwestię, poniekąd tyczy mnie, bo jest tam mój sterownik i dobre imie. Nie obserwuje tutaj różnych tematów i nie wiem czy coś już zaczęło wypływać, jeśli nie to czas najwyższy. Ostatnie czasy (korono tematy) spowodował spory ruch, za robotę wzięli się chyba wszyscy który chcieli spróbować w tym swoich sił. A że kasa czyni cuda, to mają klientów. A potem rozpacz, dali kilka stówek mniej niż od kogoś znanego, ale suma sumarum są tysiaka i kupę nerwów w plecy. Wracają do mnie osoby które połakomiły się na takie sprzęty, jednak okazuje się że daleko temu do zadowalającej pracy, a od "spawacza" zero wsparcia. Bywają przypadku że ktoś ma napisane ustawienia wzięte chyba z kosmosu, bo na pierwszy rzut oka widać że to nie ma szans działać. Są też tacy, którzy twierdzą (i wymagają) że po zakupie sprzętu idzie się do Boleckiego i on ma sprzęt ustawić. Moi drodzy, guzik prawda. Z nikim się na coś takiego nie umawiałem i nie mam takiego zamiaru. Kolumny działają różnie, mają różne konfiguracje. To producent kolumny wie co robi, jaki ma być efekt, ma wszystko podłączyć i ustawić. Do tej pory nie zdarzyło się abym kogoś odesłał z kwitkiem, nie jest to na tyle uciążliwe mimo że bywają przypadki, w których na rozgryzienie tematu schodzi i kilka godzin. Jeśli się to nasili, a raczej taki jest trend to po prostu będę prosił o zwrot sterownika do producenta kolumny. To zapewne nieco osłabi zapędy nie pasujące do mojego kierunku.

Pamiętajcie że rynek sprzedawców jest taki, jakie są wymagania kupujących. To jest pierwsze przed czym przestrzegam. Kupujecie kolumne na jakimś OLXie, a już zwłaszcza od jakiegoś cześka, wypytać i ustalić na piśmie jaka ma być wydajność, czy sprzęt jest faktycznie plug & play, czy jednak trzeba się z czymś potem bujać. Inaczej możecie mieć pretensję tylko do siebie.

To co mnie też martwi to np kwestie elektryki. Też niekiedy włos się jeży na głowie. Np przewód ochronny okręcony w palcach. PE jest święte i ma być najbardziej wytrzymałe z całej konstrukcji. Do tego wynalazki na dwie wtyczki, gdzie gość jest zdziwiony wybijaniem bezpieczników, czy wręcz całe rolki taśmy izolacyjne, o przekrojach nie wspomnę. Jak ktoś zobaczy ten wpis, to niech posyła fotkę połączeń w części wykonawczej na firmowego meila. Chętnie ocenie i przyda się na walkę z patologią.

Przypomnę też że sam mogę być wredny jak ktoś kupuje sterownik solo. Przyzna się że nie rozumie schematów podłączenia, to usłyszy że ma zlecić to odpowiedniej osobie. Konfigurację doradzę, ustawienia zasugeruję jednak nie podam ich na tacy i zawsze mówię że trzeba będzie ze dwa procesy spisać na straty aby je doszlifować.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 7 cze 2020, 20:31
autor: bolecki
akczak pisze: I jak sam zauważyłeś w trybie ręcznym brak zabezpieczeń (czemu?)!
Bo takie było założenie. Stoisz i manewrujesz całym sprzętem, widzisz co się dzieje, możesz chcieć zrobić coś co sterownikowi się nie spodoba.


A tak wracając do tematu czujników. Kilkanaście osób pobrało ostatni soft. Jest ktoś kto miał jakieś problemy z czujnikami?. Coś się zmieniło na nowym sofcie?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 7 cze 2020, 23:54
autor: akczak
Witam a może opcja włączenia/wyłączenia zabezpieczeń w trybie pół automatycznym była by rozwiązaniem?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: poniedziałek, 8 cze 2020, 15:19
autor: Moskit81
W trybie ręcznym nie da się sterować zaworem odbioru, nie otwiera się. Odbierałem przez zawór płukania. Herbata potwierdził mi że to nie działa

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 9 cze 2020, 17:35
autor: bolecki

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 13 cze 2020, 10:36
autor: cumel
To co mnie też martwi to np kwestie elektryki. Też niekiedy włos się jeży na głowie. Np przewód ochronny okręcony w palcach. PE jest święte i ma być najbardziej wytrzymałe z całej konstrukcji. Do tego wynalazki na dwie wtyczki, gdzie gość jest zdziwiony wybijaniem bezpieczników, czy wręcz całe rolki taśmy izolacyjne, o przekrojach nie wspomnę. Jak ktoś zobaczy ten wpis, to niech posyła fotkę połączeń w części wykonawczej na firmowego meila. Chętnie ocenie i przyda się na walkę z patologią.
Posiadam SKN od jakiegoś czasu. Jestem zadowolony z pracy na mojej kolumnie półkowej. Mnóstwo możliwości konfiguracji :) Jest praktycznie wszystko co potrzeba do szczęścia. Brakuje mi możliwości zejścia z mocą gdy w kegu jest 80 a grzanie pełną mocą do zadanej temp. na dole kolumny powoduje taką dawkę par że zalewa mi za mocno półki. Niestety kocioł z płaszczem ma sporą bezwładność choć mam tylko 12l oleju w płaszczu.
Oraz pamięci np 3 programów, mam kolumny półkową i zasypową przy zmianie trzeba ręcznie wprowadzić wszystkie ustawienia. Co jest trochę upierdliwe :D
Ale to nie jest sprzęt dla osób totalnie zielonych w temacie, trochę w tym siedzę a po pierwszym procesie byłem wk..zdenerwowany :D Jeśli ktoś liczy że podłączy i będzie działało to jest w błędzie trochę czasu trzeba poświęcić żeby SKN skonfigurować pod posiadany sprzęt.
Zawór odbioru nie otwiera się w trybie ręcznym, odbieram zaworem przedgonów. Wgram nowy soft i sprawdzę czy się poprawiło.

Instalację mam niestety 4 żyłową więc keg jest spięty z N przy grzałce a dodatkowo połączony przewodem 4mm2 z prętem 1m wbitym w ziemie. Miedzy częścią wykonawczą a grzałką złącze 16A żeby łatwo wynieść keg do mycia i nie zalać elektroniki. Przewód zastosowałem 4x2,5mm2.

Obrazek

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 24 cze 2020, 18:02
autor: djseba3
Mam zestaw od aabratka (OVM 60L, SKNv3, bufor). Brakuje mi automatycznego wznowienia pracy gdy dojdzie do zagrzania wody.
1. Raz na jakiś czas spada ciśnienie wody i czasami lubi wyświetlić komunikat i wstrzymać pracę. Przydało by się aby sterownik odczekał 2-3 minuty i wznowił proces jeśli temperatura wody spadnie.
2. Zaobserwuję na dniach ale po zakończeniu procesu sterownik nie zamykał wody

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 14 paź 2020, 06:37
autor: aakk
Podrzuci ktoś jakiś pomysł jak sensownie zamocować obudowę części wykonawczej? Do zbiornika przyspawać jakąś ramkę do której będzie przykręcana obudowa, twk aby otwór celował w grzałkę?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 14 paź 2020, 07:33
autor: Moskit81
Ja mam przyspawane do zbiornika nakrętki i przykręcone do nich, ramka powinna być ok.
Teraz bede montował na ścianie a do zbiornika tylko kabel.Obrazek

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 12:22
autor: aakk
Zastanawia mnie jeszcze kwestia zasilania. Nim dam to jakiemuś elektrykowi do weryfikacji chciałbym sam spróbować zrozumieć sposób łączenia. W przypadku siły możemy wprowadzić przewód fazowy do L. W przypadku zwykłego gniazdka nie ma pewności gdzie będzie faza w gniazdku czy z lewej czy z prawej. Więc może się stać tak że faza będzie podana na N. No i analogicznie do rysunku po prawo, łączenie grzałek pod 230V. Przez grzałkę leci N a faza na przekaźnik. Czy to tylko schemat a czy będzie tak czy odwrotnie to bez znaczenia w przypadku 230V?

No dobrze jeśli to bez znaczenia to co z zaworem wody chłodzącej? Łączymy do W i drugi do N. I zależnie od połączenia w gniazdku dostanie W + fazę albo W+ neutralny? Obrazek

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 14:52
autor: Moskit81
Nie jestem elektrykiem ale podłączyłem jak na schemacie i działa. Wydaje mi się że nie możesz zamienić fazowego z neutralnym, nawet w instrukcji napisali żeby faza była na L, to co zakreśliłeś. Ja mam na stałe podłączone gniazdem siłowym, nie ma możliwości pomylenia fazy z neutralnym.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 15:54
autor: aakk
No właśnie a jak elektryk w gniazdku zrobił odwrotnie N i L bo przecież to nie jest powiedziane że faza ma być z lewej / prawej. Mówię tu o sytuacji gdy łączymy wszystko pod 230V a nie siłę. To na L będzie podany neutralny a faza pójdzie na N na płytce czyli niezgodnie z zaleceniami w instrukcji. Tu nie mogę załapać..

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 17:19
autor: rastro
W przypadku gniazdka 230V powinno być wszystko jedno czy tam wchodzi L czy N (z technicznego punktu widzenia) urządzenie będzie(powinno) działać. Tutaj raczej trzeba by było konsultować z producentem czy taka konfiguracja nie jest podyktowana względami bezpieczeństwa.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 19:29
autor: robert4you
@aakk To jest powiedziane że faza ma być z lewej i jest na to przepis.

W przypadku urządzeń jednofazowych konstruuje się je tak, aby było im wszystko jedno.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 19:53
autor: rastro
Hmm... Robercie.. a podzielisz się tym przepisem? Bo jakoś nie bardzo udało mi się takowego znaleźć... ale też nie jestem w tej kwestii jakoś szczególnie biegły, ale chętnie się dowiem coś więcej.

No i jak prawidłowo i zgodnie z tymi przepisami podłączyć takie gniazdo:
Gniazdo-PERLA-podwojne-Z-U.jpg
???

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 20:27
autor: prolog1975
Nie ma przepisu są wytyczne w ksiazkach z tego co kiedyś sep zdawałem.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 20:32
autor: robert4you
Normalnie. Faza po lewej stronie.

W Polsce instalacje elektryczne buduje się przestrzegając trzech rzeczy.
Według przepisów
Według norm
Zgodnie z wiedzą techniczną

Ta zasada jest to element wiedzy technicznej.
Każdy elektryk który ma uprawnienia SEP uczy się tej zasady na szkoleniu przed otrzymaniem uprawnień.
z tego co pamiętam w podręczniku sep jest rozdział o tym.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 20:35
autor: robert4you
No i żeby nikt nie miał wątpliwości. Za zbudowanie czegoś niezgodnie z wiedzą techniczną można trafić za kratki, jeżeli jakiś dobry prokurator wykaże że brak tej wiedzy był przyczyną czyjegoś nieszczęścia.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 20:49
autor: rastro
Ale słowo się rzekło że jest taki przepis... mi się nie udało nic takiego znaleźć poza informacją że jest to preferowana konfiguracja, ale nie jest obowiązkowa. Stąd moje pytania - bo możliwe że coś się zmieniło w tym zakresie. Ptzewinąłę mi się też informacja że faza powinna być po lewej... jeżeli bolec jest u góry (co by faktycznie standaryzowało sposób połączenia) - czyli w tym podwójnym powinno być połączenie na krzyż. Oczywiście ze zdjęcia nie da się tego wywnioskować, ale raczej spodziewał bym się że nie ma tam tego typu komplikacji.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 20:56
autor: robert4you
W sądzie zasady wiedzy technicznej są właściwie tak samo ważne. Wiem z własnego doświadczenia - było kosztowne.

Położenie bolca ochronnego jest dowolne, może być na górze lub na dole, to nie jest błąd.
Faza za to po lewej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:02
autor: robert4you
@rastro to tak trochę powstało dla twojej branży. Stało się ważne w sieciach komputerowych ze względu na zakłócenia i ich filtrowanie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:12
autor: wawaldek11
A jak powinno być w podwójnym gniazdku zamontowanym poziomo? Czy nie wolno/powinno tak się montować?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:16
autor: robert4you
w lewym gniazdku faza A w prawym 0

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:41
autor: rastro
To jakieś urban legend musi być... bo w kompie znajdzie się więcej elementów siejących zakłócenia niż odwrotne podłączenie fazy. Zresztą ostatni zasilacz do kompa inny niż przetwornica impulsowa widziałem połączeniu z 8-bitowcami. No czasem Amigi trafiały się z tzw. ciężkim zasilaczem - pewnie to też był jakiś transformatorowy grat. Ale w kontekście pytania o podłączenie elementu wykonawczego.... cóż te nasze dywagacje mają średnie znaczenie... bo kolega może mieć gniazdko ze zdjęcia i nie koniecznie będzie się zastanawiał gdzie to właściwie podłączyć ;)

To jest rozwiązanie problemu:
6036114900_1366813986.jpg
- w życiu tego nie widziałem w żadnym sklepie... no i zabawnie gdy musimy dwa urządzenia z kątową wtyczką akurat tutaj podłączyć ;)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:45
autor: robert4you
To nie o sianie zakłóceń chodziło tylko o skuteczność filtrów przeciwzakłóceniowych.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:46
autor: robert4you
Element wykonawczy powinien być tak wykonany żeby mu to latało koło.......

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:52
autor: rastro
Czy chodzi o filtrowanie... żeby nie wracał syf do sieci energetycznej? Chyba nie rozumiem co jest filtrowane i z jakich zakłóceń. Jeżeli jednak miał bym miał jakoś uzasadnić konieczność fazy z jednej konkretnej strony to postawił bym na te wszystkie listwy przeciw przeciw-przepięciowe, przeciw-zakłóceniowe - często z bezpiecznikiem który powinien być na gorącej linii żeby należycie spełniał swoją rolę - chociaż przy założeniu że zabezpieczenia różnicowo-prądowe są sprawne to też ma mniejsze znaczenie. Zdaje się że na wyspach faza musi być z konkretnej strony bo oni właśnie mają bezpiecznik we wtyczce (albo w samym gniazdku - nie jestem pewien).

Ej... Robercie zaczynasz się narażać na gniew moderatora te posty pod postem ;)
robert4you pisze:Element wykonawczy powinien być tak wykonany żeby mu to latało koło.......
Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Generalnie urządzenia podłączone do gniazdka powinny być tak wykonane... ponoć niektóre kotły gazowe lubią fazę z konkretnej strony... bo zapalarka tak lubi... tylko również legenda mówi o tym, że to, z której strony ma być faza jest mocno zależne od producenta kotła.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 21:55
autor: aakk
Tak ale zobaczcie jak jest podłączona woda.. L i W chyba nie jest zmostkowany bo by zawór ciągle miał podane napięcie. No chyba że to już gdzieś dalej jest na płytce rozwiązane i bez znaczenia jak będzie podłączone zasilanie (tylko po co w instrukcji taka uwaga żeby poprawnie podłączyć skoro to bez znaczenia).

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 22:02
autor: rastro
Tam jest sterowanie elektro zaworem czy raczej chodzi o moto zawór do VM. W tym drugim przypadku może to się okazać istotne, bo tam jakoś steruje się kierunkiem - aczkolwiek to też bez znaczenia. Generalnie to że jest podana faza na zawór, ale obieg jest otwarty i cewka sprawna to też powinno być bez znaczenia. Przy łącznikach do światła ważne jest żeby rozłączać gorący nie zero... bo w odwrotnym układzie można sobie zrobić kuku zmieniając żarówkę.

Ja bym popytał producenta sterownika...

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 22:13
autor: robert4you
W lampie na schodach sytuację trochę komplikuje nadmiar kabli.

Tak, dokładnie chodziło o te listwy z filtrami.

W Anglii faza musi być po prawej stronie, tak dla odmiany.

Może mają tam dużo mańkutów w populacji.

W USA stosuje się różnicówki przy każdym ( prawie) gniazdku.
Jak jest w Anglii to nie wiem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 18 paź 2020, 22:34
autor: rastro
No właśnie na wyspach mają bezpiecznik w każdej wtyczce - powinien być on na gorącej linii, a to z kolei wymusza konkretne ułożenie w gniazdku. Tak słyszałem tą teorię o tym że jako praworęczni najpewniej wsadzimy gwóźdź do prawej dziurki w gniazdku więc faza po lewej jest bezpieczniejsza... ale jakoś to do mnie nie przemawia wygląda jak jakaś legenda. Generalnie jest to mało przekonywujące jako uzasadnienie dlaczego akurat tak a nie odwrotnie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 11:15
autor: aakk
Rozmawiałem z właścicielem i jeśli dobrze zrozumiałem to połączenie jest bez znaczenia. Kwestia tego że jeśli na N przypadnie faza ( bo akurat ktoś w gniazdku zamienił N i L ) to po prostu na elektrozawór będzie podana faza czyli istnieje ryzyko porażenia.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 12:09
autor: Zygmunt
Elektrozawór ma cewkę, tam nigdzie nie ma połączenia między jakimkolwiek przewodem, a korpusem zaworu.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 13:45
autor: aakk
Podejrzewam że chodziło o takie czysto teoretyczne wyjaśnienie. Jak byś przeciął kabel to Cię nie porazi bo nie będzie tam napięcia na jednym przewodzie.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 15:47
autor: hodmar
Z ta faza po lewj stronie to tyczy sie pomiarów elektrycznych a konkretnie mowiac jak faza była zamienina to wkładajac wtyczkę od miernika w urzadzeniu wyskakiwał bład i nie mozna było zrobić pomiaru skuteczności ochrony i trzeba było rozkrecać gniazdko i poprawić. No ale tak miałem do czynienia 10 lat temu bo chyba tyle ostatni raz robilem pomiary zawodowo. Moze teraz współczesnym miernikom jest to obojetne po której stronie jest faza.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Mod.
Pisz staranniej z uwzględnieniem polskich znaków.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 22:41
autor: bolecki
L jest zaznaczone ze względu na:
- Bezpiecznik zasilacza jest na tej linii
- Zawór wody sterowany jest z tej linii.

Posłanie N na zacisk fazy nie wybuchnie sterownika, chodzi tylko o zminimalizowanie ryzyka ewentualnego porażenia. Lepiej odłączyć fazę niż zero. Przy odłączonym zerze, na obydwu zaciskach zaworu (czy też grzałki) pojawi się napięcie.

W ramat OffTopu: Raczej jestem pewien że każdemu urządzeniu "AGD" rybka gdzie ma L i N. Nie ma u nas obowiązku stawiania fazy w odpowiedniej dziurze w gniazdku 230V. Nie słyszałem też o takim wymogu ze względu na filtrowanie zakłóceń w komputerach (robert, podeślij jakiś link poczytam z ciekawości). Żeby podbić stawkę, dodam że tam zasilacz komputerowy oddaje zaburzenia wspólne- w obydwa przewody. Jeśli już mowa o komputerach, zakłóceniach i poszczególnych żyłach, to większy problem jest z PE. Do tego przewodu ów zakłócenia są oddawane i upływ tych filtrów daje o sobie znać przy większej ilości maszyn (zrzuca różnicówkę).

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 20 paź 2020, 23:32
autor: prolog1975
Bolecki spoko forumowicze są kumaci ludzie chcą pogadać o wszystkim i o niczym. A najlepiej o blondynkach z dużym D+. Problem w tym że każdy nie wie jak zacząć najpierw prężenie muskułów kto ma rację?
Małe podsumowanie kolego aakk jeśli spawasz kolumny i podłączasz sterownik zadając pytania obrazujące brak elementarnych podstaw elektrotrchniki. To nie bądź chytry tylko podłączenie elektryczne zleć elektrykowi z pieczątką będziesz miał dupochron jak nie masz SEP. Ten sterownik obsługuje 12kW/30A

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 21 paź 2020, 04:14
autor: aakk
Nim się kogoś chytrym nazwie wypadałoby czytać ze zrozumieniem. Obrazek

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 21 paź 2020, 23:23
autor: prolog1975
To co piszesz się wyklucza dajesz komuś elektrykę do zrobienia i chcesz tym zaprzątać sobie głowę? Po co?
Oczywista by samemu podłączać. Co tu rozumieć elektryk ma sprawdzić po Tobie polaczenia. A Ty nadal nie masz uprawnień. Idż na kurs SEP, tam i piekarz nie obrażając nikogo dostanie uprawnienia do
1 kV.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 22 paź 2020, 05:13
autor: aakk
Oczywiście że chciałbym podłączać to we własnym zakresie jeśli moje uprawniania wystarczą. Myślisz że taki zakres wystarczy? Mimo że wiem jak to podłączyć na pewno dam to do weryfikacji komuś z większym doświadczeniem. Co do pierwszego pytania, bardziej skupiłem się na instrukcji dlaczego było zaznaczone że faza ma wchodzić na L skoro w praktyce powinno działać tak i tak.

Edit:
załącznik z uprawnieniami usunięty

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 22 paź 2020, 10:06
autor: sq8wga
@aakk do prac związanych z elektryką uprawniają świadectwa grupy 1. Ty posiadasz grupę 2...

Wysłane z telefonu

Re: RE: Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 22 paź 2020, 10:47
autor: aakk
Co do sepa, zgadza się G2
prolog1975 pisze:To co piszesz się wyklucza dajesz komuś elektrykę do zrobienia i chcesz tym zaprzątać sobie głowę? Po co?
Oczywista by samemu podłączać. Co tu rozumieć elektryk ma sprawdzić po Tobie polaczenia. A Ty nadal nie masz uprawnień. Idż na kurs SEP, tam i piekarz nie obrażając nikogo dostanie uprawnienia do
1 kV.
Po co? Aby być niezależnym. Zrobić uprawniania to masz racje żaden problem.


Generalnie troszkę OT się zrobił w temacie sterownika SKN, może moderator uprzątnie zbędne posty poza tematyką sterownika.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 24 paź 2020, 02:01
autor: prolog1975
Zdobyć wiedzę nie wstyd, dla nie wtajemniczonych kolega ma uprawnienia grupy 2:
UPRAWNIENIA ENERGETYCZNE Grupa G2 – grupa G2 D i E – dzięki zdobytym po egzaminie państwowym uprawnieniom tej kategorii, można wykonywać prace związane z eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również wykonywać prace związane z konserwacją, montażem i naprawą urządzeń energetycznych, obsługiwać urządzenia energetyczne oraz wykonywać prace kontrolne i pomiarowe przy urządzeniach tego typu.
Sory jesteś ciemny jak tabaka a masz uprawnienia na wykonywanie kontroli i pomiarów.

Wysłane z telefonu[/quote] szybko usunoleś załącznik quote="sq8wga"]@aakk do prac związanych z elektryką uprawniają świadectwa grupy 1. Ty posiadasz grupę 2...

Wys
Brak mi słów żenada chwalić się uprawnieniami i brakiem wiedzy :ok: UWAGA posiadacz uprawnieñ G 2 daje do weryfikacji jakiemuś elektrykowi podłączenie L i N ???? To :dupa: nie elektryk. A gdzie Twoja wiedza. Ty masz uprawnienia G2 usunoleś załącznik ślad pozostał Dyskusja w tym temacie zakończona zdobądź wiezdzę.
Ps Mod proszę nie usuwaj postów to obrazuje z jakim niebezpieczeństwem mamy doczynienia 400V/30A posiadane uprawnienia i brak wiedzy podstawowej, myślę że Bolecki jest przeciw takim praktykom. Sam Bolecki nie wprowadził taimera załączającego SKN przed idiotuserami.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 24 paź 2020, 05:48
autor: aakk
Jakim praktykom? Ciekawe. Tak to się trąbi żeby dać to jakiemuś elektrykowi a tu proszę, strach napisać że na pewno całe podłączenie będzie zweryfikowane przez elektryka bo przyjdzie prolog1975 i będzie nadal marudził.

Dyskusja toczyła się głównie wokół instrukcji i rozwiązania zagadki dlaczego producent wskazał połączenie takie skoro to bez różnicy bo nie wiesz gdzie w gniazdku jest faza (zależy kto robił instalację i gdzie podłączył L). No i ładnie, krótko i na temat wyjaśnił. A Ty widzę sobie ładnie wymyśliłeś że nie wiem gdzie ma być L i N.

Używanie określeń "ciemnota" i "idiotouserzy" świadczy tylko o Tobie. Nie potrafisz prowadzić merytorycznej dyskusji bez obrażania to nie zabieraj głosu bo NIC nie wniosłeś do tej dyskusji.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 24 paź 2020, 12:53
autor: robert4you
U mnie w firmie uprawnienia SEP mają piaskarze i malarze.
Musieli je dostać aby wejść i wykonywać pracę na terenie elektrowni. Takie przepisy.
Szkolenie 15 min, przelew i wszyscy dostali.
Po tej akcji, ja swoje podarłem i wrzuciłem, a SEP przestał dla mnie istnieć.
Obecnie jest to organizacja nastawiona wyłącznie na trzepanie kasy.
Wystarczy skończyć podstawówkę w trybie zaocznym żeby być elektrykiem z uprawnieniami.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 25 paź 2020, 18:44
autor: bolecki
prolog1975 pisze:Bolecki spoko forumowicze są kumaci ludzie chcą pogadać o wszystkim i o niczym.
Nie do końca tak jest, nie tyle z forumowiczami co ogólnie z ludźmi. Nie tylko w zakresie destylatorów. Dla jasności- nie żebym chciał kogoś złośliwie obrazić. Jestem po drugiej strony kurtyny i mam kontakt z osobami które mniej lub bardziej świadomie wygenerowały sobie problem, ich urządzeniami i pomysłami. Jedni są po prostu nieświadomi, drudzy niepokorni. Oczywiście że należy dzielić się wiedzą, doradzać i zwłaszcza prostować złe wyobrażenia. Jednak kwestie zagrożenia życia czy majątku są poważnym tematem. Prokurator szybko znajdzie winnego, nawet nie musi wiele szukać- ma producenta, użytkownika, tego kto mu "doradził". Pomijam że jesteśmy na cenzurowanym. Dlatego u mnie nie ma tematu "nie rozumiem schematu". Zaznaczam to przy każdej okazji.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 17 sty 2021, 18:29
autor: Micbin
Witam,
Panowie mam pytanie odnośnie pracy sterownika SKN (zakupiony z aparaturą 3mc temu). Dziś chcąc uruchomić destylator, włączyłem jak zawsze i pokazał #1ROZGRZEWANIE dosłownie sekundę, i wchodzi w tryb #ZALEWANIE PIERWSZE. Czy może to być spowodowane niską temperaturą jaką mam aktualnie w pomieszczeniu w którym stoi? Woda nie zamarzła, lecz nastaw który w kegu był trzy dni pokazuje 3,5 st.C.
Dodam, że nie jest to jego pierwszy raz. Miał także przebłysk z informacją o zbyt wysokiej temperaturze na chłodnicy #PRZEGRZANA CHŁODNICA - co jest kuriozalne ponieważ chłodnica oraz dół pokazuje jak jeden mąż 10st.C.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: środa, 2 cze 2021, 23:38
autor: bolecki
Uszanowanie!. Mając chwilę czasu udało mi się doprowadzić temat stabilizacji chłodnicy do sensownego poziomu, potrzebował kilka osób do ostatecznych testów. Temat jest cholernie precyzyjny. No, trochę to pojęcie względne, więc jeśli komuś w v5 daje po tyłku CZK to woda jest jeszcze bardziej porąbana...

Co trzeba mieć w C.V?
- SKNv5
- Karta SD do aktualizacji i podsyłania logów.
- Instalację ze skokami ciśnienia, czyli hydrofor. Najlepiej z niedostateczną poduszką powietrzną, co by się często włączał. Wskazane są nawet działania sabotażowe ;)
- Warsztat umożliwiający przeszczep zaworu wody, nowy zestaw ma GZ i GW 1/4. GZ jest od strony zasilania
- Należy mieć zamontowany czujnik temperatury powrotu, do tego nie posiadam aktualnie mechaniki wiec nie będę mógł dać.
- Instalacje zasilane z wodociągów odpadają, tu jest po prostu zbyt nudno.
- Rozkład jazdy w którym na najbliższe kilka tygodni wypadnie kilka robót + możliwość poświęcenia chwili swojego czasu. Do zabawy zasadniczo nie trzeba uruchamiać procesu- i tak trzeba będzie zacząć od testowania samej wody. Zrobienie procesu będzie tutaj wisienką na torcie. Przyjmuję zarazem do wiadomości że prowadzenie procesu nie będzie występkiem przeciwko panującemu w PL prawu, bo nie mam zamiary nikogo do tego nakłaniać. Oczywiście nie będę nakazywał spać przy kolumnie, wszystko na luzaka, for fun.

W zamian za poświęcony czas, zestaw z nowym zaworem staje się Waszą własnością. Prosił bym na PW podesłać:
1. Typ chłodnicy
2. Średnicę rury
3. Zakres temperatury powrotu z jaką preferujecie pracować i z jaką moglibyście się pobawić
4. Kod paczkomatu i numer telefonu.

Poczekam z tydzień czasu i postaram się kogoś wybrać.
Ogólnie wygląda to tak że instalacji z hydroforem skoki bywają nawet po kilkanaście stopni, wspomniany dynks redukuje je do poziomu 2 stopni. Z reguły bywa lepiej, ale włączenie/wyłączenie pompy powoduje skok ciśnienia na który nie widzę możliwości lepiej zareagować, a powoduje on chwilowy odjazd temperatury.

Na marginesie, doszło do mnie kilka razy że w v5 bywają problemy z ogarnięciem CZK. Jeśli kogoś to trapi to proszę o info. Dostawiłem sobie drugą kozetkę i chętnie wysłucham :D

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 8 lip 2021, 19:55
autor: boxer1981228
Witam, potrzebowałbym pomocy ze sterownikiem V3. Przeleżał pod schodami kilka lat ale nówka, nigdy nie był potrzebny. Podłączyłem i na samym początku wszystko było ok, do póki nie przełożyłem mu karty pamięci z 2. Po włączeniu sterownika wyskoczyło że ustawienia nie są zgodne i czy przywrócić fabryczne to potwierdziłem. Od tego momentu sterownik na nic nie reaguje. Bez karty się włączy ale nic nie działa a z kartą jedynie się zapala podświetlenie. Co sknociłem? Jak rozwiązać ten problem? Czy może sterownik podebrał ustawienia z V2 i się poknociło?

Edit
Coś mnie się wydaje że to wina softu, wyczyściłem kartę i sterownik się włącza ale jakieś cuda się dzieją i na ekranie startowym pokazuje wersję skn V2.12

Help please.

Box

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 24 sie 2021, 16:05
autor: Aksen
:google: A tak z innej beczki zmieniał ktoś z skn 3 na skn 5?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 4 wrz 2021, 12:19
autor: bolecki
Boxer, no zwyczajnie go położyłeś złym softem. Zaszczep mu v3 i będzie ok.

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 7 wrz 2021, 12:30
autor: meleństwo
Panowie - kupiłbym Sterownik Bolecki SKNv3 - nie jest już produkowany, a obecna wersja 5 ma za dużo bajerów.
Jeśli ktoś ma do sprzedania to poproszę o wiadomość PW.
Dziękuję za uwagę :)

Re: Sterownik SKN Bolecki

: piątek, 3 gru 2021, 22:03
autor: kuba91
Witam, potrzebuję 2 szt msr, multi termometr na stronie Bolecki nie ma dostępności.
Ma ktoś na sprzedaż?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 gru 2021, 02:11
autor: robert4you
Może zamiast msra zastosujesz termometr z wifi.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 5 gru 2021, 10:20
autor: KRWI
Zdecydowanie polecam sprzęt do Robert4you - tu poczytaj o moich z tym sprzętem doświadczeniach

https://alkohole-domowe.com/forum/viewt ... 85&t=24426

Termometr z WiFi. Model 2021

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik SKN Bolecki

: czwartek, 23 gru 2021, 21:28
autor: bolecki
Ładny spam :D

Re: Sterownik SKN Bolecki

: wtorek, 15 lut 2022, 11:27
autor: boxer1981228
Witam,
Posiadam SKN v3 i chciałbym zapytać czy jest możliwość (lub była jakaś łatka :)) Żeby podmienić czujnik zalania kolumny na 4 sondę temperatury. Czy raczej jest to absolutnie niewykonalne?

Box

Re: Sterownik SKN Bolecki

: sobota, 5 mar 2022, 14:42
autor: bolecki
Pierwsze softy do V3 miały tam właśnie czujnik temperatury, ale co Ci z tych wskazań?

Re: Sterownik SKN Bolecki

: niedziela, 6 mar 2022, 11:09
autor: boxer1981228
Brakuje mi pomiaru temperatury w buforze, U mnie Keg, 10 i na zabezpieczeniu w głowicy obowiązkowo. Brakuje mi właśnie 4 pomiaru w buforze.

Box