Strona 1 z 1

Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 21:24
autor: arbaletnik
Szanowni Koledzy :) , jako że u mnie hobby alkoholowe jest powiązane z majsterkowaniem ( bufor już na ukończeniu), postanowiłem zrobić sobie nową głowicę do OVM z dużym jeziorkiem. Nie zdecydowałem się na Młota Thora ponieważ chciałem wykorzystać istniejący skraplacz z rurki karbowanej od starej głowicy Abratek z małym jeziorkiem. Z kolei projekt Abratka z wysoką tamką i niskim kątem ramienia daje zbyt małą objętość jeziorka. W głowie narodził się pomysł; połączenie abratka i półki rzeczywistej w jego pionowej części.Bazą ma być rura 63 mm ( taką akurat posiadam i pasuje do niej skraplacz), zredukowana nieznacznie do sms aby można było połączyć z kolumną 52 mm. Wewnątrz pionowej części głowicy znajduje się rurka 25 mm, skośnie ścięta, tworząca półkę i jeziorko- z moich wstępnych obliczeń wynika że osiągnie ono objętość ok. 90 ml. Odbiór rurka 10 mm w dolnej części jeziorka. Maksymalana wysokość całej głowicy ok. 17 cm - może niezbyt niska ale gdzieś trzeba zmieścić te jeziorko. Całość wydaje się prosta do wykonania.Zerknijcie proszę fachowym okiem czy to zadziała i czy czegoś nie zmodyfikować, zanim zacznę coś dłubać , bo czas to chyba najbardziej kosztowna rzecz w tym hobby :hmm: . Rysunek ideowy poniżej.
głowica.jpg

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 22:12
autor: herbata666
Rozumiem że cała kolumna jest z rury 52mm (wewnątrz 48-49mm) maksymalnie grzejesz gdzieś w okolicy 1800w, ja bym dał rurkę 30mm(wewnątrz 28mm) jako przelew ponieważ obawiał bym się zalania głowicy przy średnicy 25mm(wewnątrz 23mm). A tak po za tym to próbuj powinno to działać bez problemu :D.

Ps.
Mi według obliczeń wychodzi jeziorko 127ml, rura 63mm(wewnątrz 60), wysokość przelewu 60mm, średnica wewnętrznej rurki 30mm(ścianka 1mm).

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 22:20
autor: wolan
Ja zastanawiałem się także nad powiększonym jeziorkiem w dospawanym kawałku rury.
Trochę trudniejsze w wykonaniu ale nie zwiększa wysokości głowicy.
Sorry za rysunek ale moje zdolności a artystyczne są poniżej przeciętnej.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 22:38
autor: arbaletnik
Herbata 666- Tak jest masz rację. Aktualnie pracuję na mocno ubitych zmywakach, ale docelowo sprężynki.Dokładnie tak pracuje na 1450 wat, aktualnie zalewa mi przy 1600 wat ( ale mocno ocieplony Keg więc trzeba dodać jeszcze rezerwy mocy).Wiem co pomyślisz. Te wartości są może niezbyt wiarygodne ale stałe i powtarzalne- całkowita ilość skroplin przy 1450 wat- 100 ml - więc realna moc pewnie jest dużo większa. Regulator od drgranatt'a z voltomierzem i algorytmem do przeliczania na realna moc( po uwzględnieniu oporności grzałek).Wracając do tematu rura 30 mm- ok. Rozbieżności z wyliczenia objętości wynikają z tego że moja rura 63 mm jest grubościenna, chyba ze 2,5 mm. Pozdrawiam.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 22:43
autor: arbaletnik
wolan - chyba to nazbyt skomplikowane i niezbyt estetyczne, a czy nie zwiększa? dodajesz 6 cm średnicy rury do dołu tak czy siak. Poza tym dobrze jest jak jeziorko jest ogrzewane parami.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 23 lut 2015, 23:12
autor: Szlumf
arbaletnik pisze: Poza tym dobrze jest jak jeziorko jest ogrzewane parami.
Dlaczego dobrze?

Fajny pomysł. Jeżeli na tym sprzęcie zamierzasz też robić smakówki to pomyśl nad dwustopniową regulacją pojemności jeziorka min/max. Wystarczy n.p. dziurka w przelewie tuż nad tamką czopowana przy rektyfikacji koreczkiem z silikonu. I brakuje mi tu termometru choć niektórzy już w głowicy nie stosują.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 08:13
autor: radius
@arbaletnik, ciekawy pomysł i moim zdaniem zadziała bez zarzutu. Nawet przy rurce fi 25. Skroplony destylat spokojnie spłynie sobie ścianką, a pary będą miały dostatecznie dużo miejsca i nie będzie dławiony ich przepływ :ok:

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 09:33
autor: wolan
Kolego Arbaletnik,
Nie twierdzę, że to rozwiązanie jest the best :) Zwiększenie głowicy do dołu w niczym w sumie nie przeszkadza, "bańka" celowo została lekko odsunięta od rury właściwej, myślę, że przy ociepleniu tej części nie powinno dochodzić do wychłodzenia jeziorka. W końcu cały czas płyn w nim jest w ruchu.
Nie mam bardzo czasu nad rozwijaniem tej wersji głowicy, ale jak nie wymyślę nic ciekawszego to kiedyś ja na pewno zbuduje :).

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 10:15
autor: arbaletnik
wolan- wszystko ok. ja też nie twierdzę że moje jest dobre. Nie wiem jak to zadziała u mnie w połączeniu z kolumną. Po prostu trzeba to zrobić i sprawdzić na żywym materiale. Czasami teoria jest daleka od rzeczywistości. Ale jak zrobię pierwszy to się podzielę spostrzeżeniami :)
Szlumf- jeziorko ogrzewane parami- miałem na myśli, to żeby powracający refluks nie wychładzał niepotrzebnie wypełnienia, jeziorko małe 6 ml pojemności a 100 ml pojemności chłodniejszego płynu robi pewną różnice . Poza tym ogrzanie pozwoliłoby na częściowe odparowywanie płynu i jego cyrkulację między skraplaczem a jeziorkiem- nie wiem czy dobrze dedukuję.
Głowice z małym jeziorkiem już posiadam( 6 ml) i ta będzie do smakówek, po prostu mam trochę materiału czasu żeby coś podłubać.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 12:01
autor: herbata666
radius pisze:@arbaletnik, ciekawy pomysł i moim zdaniem zadziała bez zarzutu. Nawet przy rurce fi 25. Skroplony destylat spokojnie spłynie sobie ścianką, a pary będą miały dostatecznie dużo miejsca i nie będzie dławiony ich przepływ :ok:
Oj tu bym trochę polemizował z Kolegą, ponieważ przy rurce 25mm (wewnątrz max 23mm, a nie daj boże trafi mu się grubościenna i zostanie 21-22mm) to może zalewać już przy 1700w, a jak załaduję sprężyny to średnicę 49mm może grzać spokojnie 1800w.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 12:20
autor: radius
herbata666 pisze:Oj tu bym trochę polemizował z Kolegą...
Stawiam flachę dobrej śliwowicy, przeciwko puszcze koncernowego piwa, że taka średnica jak planuje kol. arbaletnik, zadziała bez zarzutu :mrgreen:

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 24 lut 2015, 15:05
autor: herbata666
Hehe, niech będzie, wygrany pije śliwowicę, przegrany piwo mocne w plastikowej butelce :D

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 22:14
autor: panmufinek
W sobotę razem ze znajomym składając moja kolumnę po dołożeniu półki OLM od Kolegi herbata666 :poklon; i wydłużeniu wypełnienia o 50 cm zadał mi on następujące pytanie.........czy posiadając głowice aabratka z jeziorkiem 15ml i mając OVM poniżej 30 cm górnej granicy wypełnienia można powiększyć jeziorko w taki sposób jak na rysunku podpinając się pod istniejący w głowicy wlot boczny ( system Inżyniera). Ja nie potrafiłem mu udzielić odpowiedzi , aczkolwiek skłaniał bym się do opcji ze można.

Obrazek

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 22:43
autor: aronia
Według mnie w tym przypadku może być problem z zagęszczeniem przedgonów ze względu na niedogrzewanie zawartości(odizolowanie od głowicy) - coś jak byś ilość potrzebną na zapełnienie tego zbiornika odbierał od razu bez stabilizacji. Z czasem może dojdzie do częściowego zagęszczenia, ale według mnie w mniejszym stopniu niż w innych konstrukcjach(np. w puszce/młocie albo w projektach z poprzedniej strony).
Chyba, że wstawiłbyś tam zaworek i napełniał ten zbiornik dopiero po stabilizacji, ale w tym wypadku to mógłbyś to odebrać normalnie.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 22:52
autor: herbata666
Trzeba by zrobić jakieś testy, bo tak jak Kolega Aronia zauważył, treść jeziorka powinna być podgrzewana aby frakcje lekkie kumulowały się właśnie w jeziorku (głowicy).

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 23:01
autor: panmufinek
Ale zakładając max wydajność chłodnicy i grzania na poziomie 150 ml/min oraz , że pojemność tej "szklanki" jak ją kolega nazwał wynosiła by dajmy na to 200 ml wymiana zawartości następowała by w dość krótkim okresie czyli tyle by wracało na powrót. Temperatura przy dobrym ociepleniu była by na poziomie temperatury standardowego jeziorka minus dajmy na to 5 stopni. To mało?
Wtedy odbieramy raz całość 200ml ,a potem sobie to krąży w te i nazad. Tam dumam na głos..............

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 23:11
autor: aronia
Żeby następowała "całkowita" wymiana zawartości to najlepiej byłoby dać tam "zasyfonowany" powrót z dna: u góry się dolewa, a z dna tego zbiorniczka wraca.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 16 mar 2015, 23:13
autor: panmufinek
Tak rurka do samego dna, Rysunek zawiera idee - technikalia zostawiam sobie.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 17 mar 2015, 00:10
autor: Szlumf
Z powrotem zrealizowanym tak jak pisze Aronia powinno zadziałać. Dodatkowo przy tym rozwiązaniu można chyba otrzymać jeziorko o pojemności regulowanej nawet w trakcie procesu. Wystarczy dać połączenia z wężyków silikonowych i regulować pojemność poziomem zbiorniczka w stosunku do odpływu w kolumnie.
Tylko nie wiem czy nie będziesz musiał jednak podzielić strumienia powrotu i części pozwolić przelewać się górą przez tamkę. Jeżeli temperatura powrotu będzie za niska to dodatkowo skropli część par jeszcze przed głowicą i może zalewać kolumnę od góry. Ale to wyjdzie w praktyce.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: wtorek, 17 mar 2015, 19:21
autor: arbaletnik
Trzeba jeszcze zauważyć, że przy niedogrzanym zbiorniczku ochładza się również powracająca flegma , co również utrudnia koncentrację przedgonu. Generalnie chyba trudno jest dostosować istniejącą głowicę Abratka do czegoś do czego nie jest stworzona- taka moja mała konkluzja.
Jeżeli chodzi o mnie to poszedłem inna drogą: buduje po prostu drugą głowicę , starą zostawiam do smakówek. Idąc za radą Kolegi Szlumfa zdecydowałem się na duże i małe jeziorko w jednym ( małe nie do smakówek tylko do starego sposobu odbioru, kropelkowego ). Wszystko jest już przygotowane do spawania. Wysokość głowicy 20 cm, duże jeziorko 120 ml, małe ok. 6-7 ml( projektowane). Fotek nie mam ale mogę zapodać rysunek ;) jak kogoś interesuje. Pozdrawiam

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 19 mar 2015, 06:59
autor: Spiryt
Jeziorko podgrzewane parami osiąga u mnie 65*C

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 19 mar 2015, 14:13
autor: radius
arbaletnik pisze: Fotek nie mam ale mogę zapodać rysunek jak kogoś interesuje.
No, to dawaj ten rysunek podwójnego jeziorka :?

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 19 mar 2015, 16:27
autor: arbaletnik
Spiryt pisze:Jeziorko podgrzewane parami osiąga u mnie 65*C
:ok: Ciekawe jaką temperaturę osiąga destylat z małego jeziorka tamki Aabratka?
Wrzucam schemacik. Strasznie spawacz mnie zawodzi. :(
duże i małe jeziorko.jpg

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 19 mar 2015, 16:37
autor: panmufinek
Sama realizacja podwójnego jeziorka jest banalnie prosta do zrealizowania w głowicy typu aabratek. Mianowicie w tamce wstawiamy np 2 półmufy 1/8 cala na różnej wysokości . Z jednej strony gwint od strony skraplacza druga strona zakończona rurką fi 8 zagiętą na środek wypełnienia. Skraplacz odpowiednio cofnięty by nie pławił się w jeziorku. I teraz koreczek 1/8 wkręcamy albo w jedno albo w drugie i już. Dla malkontentów - jako prowadzenie i zarazem klucz koreczka wystarczy mosiężna rurka fi8 sklepana w kwadrat na korku i oczywiście długości głowicy.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 19 mar 2015, 17:09
autor: arbaletnik
@ Panmufinek nie do końca takie proste, rozważałem te rozwiązanie jest ok. ale... Rzecz w tym że duże jeziorko by powstało musisz zmniejszyć kąt głowicy i mocno wydłużyć ramię by chłodnica nie taplała się w skroplinach i ich nie ochładzała. Nie osiągniesz większego jeziorka jak 30-50 ml. trudne technicznie przy jeziorku >100 ml.Ale do średnich jeziorek jest ok.
Udało mi się jeszcze zrobić parę fotek serca głowicy : rurek przelewu
20150319_164505.jpg
20150319_164648.jpg
20150319_164658.jpg

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: piątek, 20 mar 2015, 00:05
autor: Pretender
Coś mi się wydaje, że nikt na Twoje ręce nie zwraca uwagi tylko na cuda do spawania :P

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: środa, 25 mar 2015, 22:58
autor: krzysboj
arbaletnik
Fantastyczny pomysł. Ciekawe jakby ta koncepcja sprawdziła się w tradycyjnej głowicy.
Mam na myśli montaż takiej rurki z półką w istniejącym aabrateku, pozostawiając tamkę w poziomej części. Byłoby małe oraz duże jeziorko oczywiście po zaślepieniu rurki powrotu.
Pozdrawiam

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: piątek, 27 mar 2015, 11:46
autor: arbaletnik
@Krzyśboj Niezła myśl :ok: to pomysł na przeróbkę gotowej głowicy. W tradycyjnej głowicy pewnie też można, zależy wszystko od tego jak wysoki masz odcinek pionowy do zagięcia, i jak długa jest rurka refluksu. Jak rurka refluksu jest krótka i nie przeszkadza - to musisz zrobić jeszcze grzybek pod nią, a pod nim przestrzeń dla par- jak przy buforze.
Pozdrawiam również.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: piątek, 27 mar 2015, 22:03
autor: krzysboj
Dokładnie mam na myśli rozwiązanie które zastosowałeś.
Niestety nie posiadam takich zdolności jak ty więc mój załącznik jest o wiele skromniejszy.
Obawiam się tylko że część skroplin wydostających się przez tradycyjną tamke w poziomej części głowicy,
oczywiście przy zaślepionej rurce refluksu będzie spływać po niej, zamiast trafić do dużego jeziorka.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: sobota, 28 mar 2015, 07:13
autor: arbaletnik
Chyba nie będzie spływać :100-120 ml/min nie tryska jak z węża ogrodowego, jak parę kropel spłynie to też nie problem. Swoja drogą zrób test. Ta tej głowicy zatkaj rurkę powrotu i odbioru, ustaw głowicę pionowo, zalewaj jeziorko wodą i z obaczysz czy woda spływa tyko po ściankach, i czy kroplami nie spływa po rurce powrotu.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: sobota, 28 mar 2015, 14:37
autor: krzysboj
Pomysł adaptacji bardzo dobry lecz dla głowic o wydłużonej części pionowej.
U mnie średnica kolumny to 60,3 czyli 57 wewnątrz , fi rurki. przyszłej tamki 32mm zew. 28mm wew. max. wysokość od dna przyszłego dużego jeziorka do góry tamki tradycyjnego jeziorka wynosi 7cm. Należałoby się też pozbyć rurki refluksu.
Z wyliczeń wychodzi mi 56,2 ml pojemności plus 5ml istniejąca małe jeziorko razem 61,2ml.
Zakładając że na 1cm kwadratowy pola przelotu nie powinno być więcej niż 400W by nie zalewało maksymalne grzanie to 2461W.
W tej sytuacji nie wiem czy jest sens przerabiać taką głowicę.
Chyba że się mylę, proszę o ocenę bardziej doświadczonych.
Pozdrawiam

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: niedziela, 29 mar 2015, 08:54
autor: arbaletnik
Coś nie tak liczysz. Przede wszystkim:
1. nie możesz liczyć wysokości od dna dużego jeziorka do tamki małego jeziorka, tylko od dna dużego jeziorka do górnej granicy rurki 32 mm
2. rurki refluksu nie możesz się pozbyć bo przy działającym małym jeziorku musisz mieć powrót flegmy na wypełnienie - odbierasz 1/5.
3. rurki refluksu nie możesz się pozbyć bo żeby uruchomić duże jeziorko musiałbyś ją jakoś zatkać- żeby flegma przelewała się przez tamkę.
4. dno dużego jeziorka trzeba mocować maksymalnie nisko jak się da.
5. Jeżeli wysokość dużego jeziorka ( od dna- do rurki przelewu tego jeziorka) wyniesie 5 cm: to 127 cm3- 40 cm3 daje 87 cm3 pojemności dużego jeziorka + przepełnione do poprzecznej tamki małe jeziorko jakieś 20 ml - może więcej= > 100 ml3

P.S. W jednym z moich wcześniejszych postów mówiących o ekscentrycznym położeniu rurki przelewu był błąd- to nie ma prawa działać. Wykasowałem ten fragment.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: niedziela, 29 mar 2015, 12:27
autor: krzysboj
Tak to prawda pomyliłem się w wyliczeniach będzie około 100ml pojemności nawet przy pozostawieniu rurki refluksu.
Pozdrawiam

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: czwartek, 21 maja 2015, 14:09
autor: arbaletnik
Głowica skończona. Przeprowadziłem dwie rektyfikacje korzystając z dużego jeziorka 110 ml. Odcinek w którym znajduje się jeziorko dodatkowo ociepliłem pianką. Przy rozgrzewaniu trzeba uważać , bo na pełnej mocy i małym przepływie wody przez chłodnice , potrafi się przelać przez długie ramię ( 5-cio stopniowe pochylenie ramienia). Podobnie jest pod koniec procesu jak pompuje się pogony ( wysoka temp. par i chłodnica nie wyrabia, trzeba zwiększyć przepływ wody). Na mocy roboczej 2300 wat, z małym przepływem wody ( temp. na wypływie 4 m. za skraplaczem- 60 stopni) wszystko przebiega spokojnie , temp. flegmy natychmiast spuszczonej z jeziorka do niezaizolowanej butelki to 65 stopni. Jeżeli chodzi o odbiór przedgonu z głowicy ( OVM) , to spodziewałem się czegoś więcej , ale muszę jeszcze przećwiczyć rożne sposoby. Po 3-krotnym zalaniu i 20 minutowej stabilizacji opróżniałem jednokrotnie 100 ml. z jeziorka i następnie kropelkowo odbierałem ok. 100 ml. do końca procesu ( wsad 15-17% cukrówka 20 l) . Efekt- po jednokrotnym puszczeniu lepszy niż po 2- razach na zmywakach. Ach... zapomniałem dodać, że dodatkowo wprowadziłem SP od Plipka ( 130 cm pod OVM i 20 cm nad OVM, kolumna 52 mm) oraz Bufor . Z tego ostatniego jestem baaaaaardzo zadowolony :ok: :ok: :ok: . Trzeba popracować nad metodą odbioru przedgonu i warto zastanowić się nad dłuższa stabilizacją kosztem czasu który zyskałem po wprowadzeniu bufora.
Pozdrawiam.
głowica z dużym jeziorkiem.jpg

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: środa, 10 lut 2016, 19:37
autor: greg0004
Korzystając z OLM wiadomą sprawą jest posiadać nad nim bufor, który zgromadzi jak najwięcej przedgonów by w sposób łatwiejszy można je odseparować od gonu właściwego. Obniżony odbiór jest chwalony przez tych, którzy mają 0,5m zasypu nad nim i do tego jeszcze powiększone jeziorko ~około 200ml. W mojej kolumnie mam niestety tylko 30cm zasypu nad OLM i jeziorko w głowicy Aabratek ~27ml. Również jestem zadowolony z OLM, bo otrzymuję dużo lepszy spirytus z obniżonego odbioru niż z głowicy, ale niedosyt jednak jest. Mimo dość sporych ilości odebranego przedgonu 0,5L z głowicy + 200ml z OLM przed ostatecznym odbiorem, to nadal można wyczuć ostrość. Pomysł podrzucił mi user Szlumf jak powiększyć jeziorko bez jakiś dużych kosztów, po zastosowaniu wyciętego krążka z silikonu (grubość 5mm) jeziorko powiększyło się z 27ml do 125ml (to jeszcze nie 200-250 ale zawsze coś) - pomiar cieczy do przelania robiony był z włożonym skraplaczem. Czy pomysł zadziała, okaże się przy najbliższym gotowaniu.

Można byłoby to oczywiście połączyć z pomysłem krzysboj tu http://alkohole-domowe.com/forum/post12 ... ml#p121630 tylko również trzeba pomyśleć nad prostym i tanim rozwiązaniem z czego zrobić taką miseczkę-najlepiej na wcisk. Myślę, że przy tej dodatkowej miseczce niekonieczny byłby już boczny dolny odpływ do spuszczenia zawartości. Myślę, że wystarczył by tu tylko zaworek przy tamce.

Re: Głowica z dużym jeziorkiem

: poniedziałek, 9 sie 2021, 07:37
autor: alternator11
Też nad tym myślałem - może lepiej zastosować tu metodę dużego "kielicha" - czyli wstawić pod rurkę refluksu skośny kieliszek tak jak "V" żeby się wylewało centralnie na wypełnienie u mnie pojemność jeziorka w abratku to tylko 10ml a może się zmieścić kawałek metalowej obudowy starego blendera i pojemność wzrośnie do 160ml. Dodatkowo to - to jest wyjmowane i temperatura jeziorka jest wysoka. Można ew. w spodzie kieliszka dodać odpływ na zewnątrz.