Strona 1 z 1

Coobra 8 - warto stosować? Czy można dawać ich pół porcji?

: piątek, 23 paź 2009, 23:07
autor: morszczuk
Witam wszystkich
Ostatnimi czasy zrobiłem zacier z w/w drożdży czyli coobra 8 .
Wszystko zrobiłem zgodnie z instrukcją z tym że dodałem 0,5kg grochu łuskanego.
Przy psoceniu ogół psotki mi wyszedł 3l 90% pociechy.
I stąd moje pytanie czy taka ilość psotki jest do przyjęcia ?

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:10
autor: Kucyk
A możliwe było by podanie ilości cukru jaki użyłeś, bo jeśli te trzy litry uzyskałeś z 0,5 kilo grochu, to znaczy, że tajemnica wszechświata została odkryta!!! ;P

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:15
autor: morszczuk
heh jak do coobry 8
8 kg cukru

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:30
autor: Zygmunt
No to wynik jak najbardziej do przyjęcia :) Na czym psociłeś? Z takim woltażem to pewnie jakaś kolumienka :?:

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:32
autor: morszczuk
Dokładnie tak jak mówisz kolumienka 120cm. Jest w mojej galerii. Z tym że myślę właśnie iż to ciut przy mało przynajmniej o tak troszkę.Tylko jeszcze dodam iż w instrukcji jest że 8kg cukru na 21 l wody może tu jest pies pogrzebany ?

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:33
autor: Kucyk
A ja Kolego Zygmuncie myślę, że gdzieś spieprzyły 2 kilo cukru...

Zasada obliczania jest prosta: tyle, ile kilogramów cukru - tyle litrów krzepkiej (50%) gorzałki otrzymać powinniśmy. Taki wynik jest wzorowym rezultatem.

Ale w Twoim przypadku Kolego Morszczuku, licząc wódeczkę 45%, wychodzi że otrzymałeś jej 6 litrów, więc masz manko...

Re: coobra 8

: piątek, 23 paź 2009, 23:52
autor: Zygmunt
1kg cukru daje teoretycznie 0,5l 100% etanolu. 8kg daje tego spirolu 4l. 4l 100% to 4,4l 90%- tylko zważ Kucyku na kilka rzeczy- po pierwsze- obcinamy pogon i przedgon, który też zawiera etanol.
Po drugie- sacharoza "sacharozie" nierówna i czasem nie ma takiej wydajności. Tutaj zawsze wspominam cukier Diamant, z którym nigdy nie wychodzi psota taka, jaką założyłem (czego nie obserwuje przy Królewskim lub Łyżeczce)...
Po trzecie grzyby- czasem się tak trafi, że nie chcą zjeść wszystkiego, albo za krótko je trzymamy i cały cukier nie zdąży być przeżarty.
Po czwarte- część nastawu gubimy z osadem, którego przecież do kotła nie wlewamy- a tam tez jest jakiś alkohol.
Dlatego uważam, że brakujące pół litra mogło się gdzieś zapodziać...

Re: coobra 8

: środa, 10 mar 2010, 21:54
autor: sroka33
Witam mam pytanie do morszczuk-a.
Jak jest z tymi drożdżami jeśli chodzi o zapach. Czy jest tak samo jak w przypadku zwykłych drożdży piekarniczych? Używałeś jakiś innych drożdży z tej serii np. coobra 24, cobra 7 itp.
Polecasz je czy nie za bardzo?????

Re: coobra 8

: sobota, 13 mar 2010, 01:25
autor: clapus
Kucyk ma rację, niestety wyszło nieco za mało.
Po co dawać 8kg cukru na 21l? :roll: jeśli drożdże lepiej pracują przy mniejszych stężeniach cukru?

Re: coobra 8

: sobota, 13 mar 2010, 23:48
autor: ewan
Witam.
Zamówiłem też cobra8 dla testu. Piszą że przerabia nastaw do 18% właśnie z 8 kg cukru w 21 litrach wody temp nastawu 30oC. A może dać normalnie wody do ok 20 blg czy też trzymać się dokładnie instrukcji? Jeśli ktoś może w tym temacie coś poradzić to byłoby miło.

Re: coobra 8

: sobota, 3 kwie 2010, 15:34
autor: drgranatt
Witam wszystkich,

Używałem 2x Cobra 8 i za każdym razem wyszła mi kicha, tzn. za pierwszym razem dałem całą paczkę drożdży i 8 kg cukru a za drugim razem dałem 6 kg cukru (chociaż sprzedawca zapewniał że nawet można dzielić na pół). W obydwu przypadkach drożdże nie poradziły sobie i nie przerobiły całego cukru (nastaw był po prostu słodki). Destylat tak śmierdział amoniakiem, że tylko wylać albo powtórnie psocić. Wybrałem oczywiście to drugie.
Reasumując, omijajcie je z daleka chyba, że ja trafiłem na trefną partię.

Re: Coobra 8 - warto stosować? Czy można dawać ich pół porcji?

: poniedziałek, 5 kwie 2010, 15:51
autor: ewan
Może coś zrobiłeś z nastawem nie tak? Może ktoś wie więcej na temat tych drożdży bo na razie trzymam je w lodówce.
A tak na marginesie czy pomogła Ci w zwalczeniu tego amoniaku powtórna destylacja?

Re: Coobra 8 - warto stosować? Czy można dawać ich pół porcji?

: wtorek, 6 kwie 2010, 18:36
autor: drgranatt
A tak na marginesie czy pomogła Ci w zwalczeniu tego amoniaku powtórna destylacja?
Nastaw miał takie same warunki jak przy innych drożdżakach.
Tak, drugie przepuszczenie przez rury zlikwidowało ten amoniak w całości. W zasadzie to i tak trzeba psocić dwa lub nawet trzy razy ale w tym przypadku wydajność spada bo nie otrzymujemy takiej ilości jaką powinno się otrzymać.