Strona 1 z 1

Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: niedziela, 12 paź 2014, 01:07
autor: siwy1121
Nazbierałem ok 20kg ciemnych, bardzo słodkich (sok 12blg) winogron, rozgniotłem we wiadrach ponakrywałem czystymi ścierkami i, że MD nie gotowa, żeby owoce się nie zepsuły pozwoliłem zacząć pracę dzikusom. MD nastawiłem z Bordeaux, dodam jak będzie gotowa. Będę fermentował w miazdze 7 dni.

Teraz moje pytanie, jak mam liczyć cukier w takim nastawie ??? Mam liczyć normalnie 12 blg ??? Bo przecież w owocach które wywalę zostanie trochę cukru. Chcę wiedzieć jak mam to liczyć bo zależy mi żeby kontrolować moc wina.

Re: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: niedziela, 12 paź 2014, 02:40
autor: Wald
Mierzyłeś Blg? Odciśnij niewielką ilość soku i zrób pomiar. Przy odciskaniu całości zmierzysz raz jeszcze i przeliczysz. No chyba, że masz refraktometr, to całkiem łatwo http://alkohole-domowe.com/forum/post75 ... etr#p75350 To co zostanie w wytłokach nie ma znaczenia.

Re: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: niedziela, 12 paź 2014, 09:49
autor: siwy1121
Właśnie tak robiłem, odcisnąłem trochę soku i zmierzyłem blg

Re: Odp: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: niedziela, 12 paź 2014, 10:13
autor: michal278
1 blg maks poprawki możesz odjąć.

Re: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: niedziela, 12 paź 2014, 21:08
autor: siwy1121
A niech mi ktoś jeszcze powie, czy dodając cukier teraz, jego ilość mam liczyć do objętości całej miazgi, czy podstawić później do ilości soku jaką z tego później odcisnę ???

Re: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: czwartek, 16 paź 2014, 18:34
autor: Wald
A czemu już chcesz dodawać cukier? Daj drożdże, pożywkę i pektopol. Zanim drożdże opanują nastaw, trzeba będzie go już odciskać. Nawet jak dasz aktywne i przerobią cały cukier z owoców, to po dosłodzeniu spokojnie pociągną dalej. Fermentacja w miazdze jest do uzyskania lepszej, intensywniejszej barwy wina i wystarczy na to 5 do 7 dni. Nie komplikuj tego co jest proste.
Jak już musisz, to przecież liczysz ilość cukru na litr objętości. Po odciśnięciu, razem z cukrem (alkoholu z niego) w wytłokach ubędzie też nastawu. Proporcje będą zachowane. Nie sądzisz chyba, że większość cukru schowa się w wytłokach, a odciśniesz tylko kwaśny sok?

Re: Jak liczyć cukier fermentując miazgę

: piątek, 17 paź 2014, 16:07
autor: siwy1121
Dzięki za odpowiedź.