Strona 1 z 1

jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:08
autor: jaroslav
Witam

Czy ktoś może poradzić jak najwygodniej domowym sposobem pozbyć się korzonków oraz kiełków od ziarna ?

Robię pierwszy nastaw ze zboża (jęczmień), ładnie wykiełkowało (ma 10dni) i kwestia że korzonki się połączyły w kępy tak jak to bywa ze system korzennym trawy.

Re: jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:16
autor: Zygmunt
Obawiam się, że teraz to masz raczej kiełki sałatkowe, a nie słód- jakiej długości są korzenie, a jakiej kiełki? Jeżeli się poskręcały, to znaczy, że a) dawno powinny być już suszone i b) za długo trzymałeś przed suszeniem.

Re: Odp: jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:34
autor: michal278
Spróbuj wysuszyć to w piekarniku.

Re: jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:50
autor: Zygmunt
Ojoj, nie polecam- w piekarniku to już raczej prażenie wysuszonego. Chyba, że na jakichś specjalnych siatkach i z opętańczym mieszaniem.

Re: jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 21:53
autor: jaroslav
Kiełki wzajemnie ze sobą się nie poskręcały, korzonki natomiast tak, kiełki są mniej więcej na 3/4 dłg ziarna, ale nie wszystkie, kilka zaczęło (kiełków) zielenieć. Czy jak skopałem sprawę jestem w stanie to jeszcze uratować, zmielić razem z kiełkami i korzonkami a potem zatrzeć dodając enzymy? Czy tylko już nada się to już jako pasza dla kur?

Re: jak oddzielić korzonki ?

: poniedziałek, 8 wrz 2014, 22:04
autor: manowar
Nie rozumiem po co się brać za słodowanie jak się najpierw człowiek porządnie nie przygotuje teoretycznie - pomijając fakt, że przy obecnych cenach słodu ze Strzegomia ok 4PLN/kg ześrutowany słodowanie w domu nie ma najmniejszego sensu. Podrzucę 2 linki może coś rozjaśnią i pomogą:

http://www.piwo.org/topic/5357-slodowan ... 82odowanie

http://www.piwo.org/topic/7534-slodowan ... C4%99dzony

Re: jak oddzielić korzonki ?

: niedziela, 5 paź 2014, 18:42
autor: STIL
Po co oddzielać korzonki? Na youtub widziałem Ukraińca, który mielił namoczony wcześniej słód w maszynce do mięsa na mleczko słodowe.