keg 30l i rura z ko

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
zbychu81
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 21 cze 2013, 00:34
Krótko o sobie: Trzeba zacząć próbować wszystkiego:-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: zbychu81 »

Witam!
Posiadam keg 30l i do tego rurę z ko 64cm x 50 mm (nie mierzone suwmiarką).
Mam zamiar to połączyć tylko niewiem za bardzo w jaki sposób. Póki co to docelowo ma być to zrobione na dwóch dostojnikach ok 1.5 litra. Czy lepiej to nagwintować i korek od kega zachować do późniejszejszej rozbudowy kolumny czy odrazu łączyć na spaw TIG?
Dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam:-)
promocja
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: Wald »

Gwint kega zostaw w spokoju, nigdy nie wiesz jak będzie rozbudowywana Twoja aparatura. Dokup nypel z gwintem do kega i jego dospawaj do rury. Przemyśl jeszcze raz montaż odstojników, to elementy aparatury sprzed lat. Świat idzie z postępem. Opinii ja ich temat jest tu bardzo dużo.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
zbychu81
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 21 cze 2013, 00:34
Krótko o sobie: Trzeba zacząć próbować wszystkiego:-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: zbychu81 »

To fakt, że nigdy nie wiadomo co przyniesie los:-) Na początek chciałem coś prostego co w większej części sam mógłbym wykonać. Odstojniki ze słoików są napewno już archaiczne ale od czegoś trzeba zacząć prawda?:-) nie upieram się przy nich ale czym to mógłbym zastąpić?
Dziękuje za odpowiedz:-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: lesgo58 »

Jak wyżej - odstąp od odstojników. Lepiej zainwestuj w sprężynki miedziane na wypełnienie tej rury co masz. Będą robiły lepszą robotę jak odstojniki. Od góry dołącz tylko chłodnicę. Połączysz z rurą w najprostszy sposób za pomocą wspawanej mufki o średnicy rurki od chłodnicy. Możesz użyć tradycyjnej, zwiniętej w spiralę i zanurzonej w jakimś pojemniku. To tak na początek, ewentualnie wykonaj od razu Chłodnicę Liebiga, która jest prosta w wykonaniu, wydajna i skuteczna oraz bardzo kompaktowa. Do kega kup termometr, który pomoże w kontrolowaniu destylacji. Do wyboru jeszcze - albo wspawane grzałki ( opcja najlepsza) albo grzanie gazem ( opcja droższa i bardziej kłopotliwa w pracy).
Jak tak skompletujesz sprzęt to będziesz miał prosty ale skuteczny sprzęt do otrzymywania destylatów smakowych i zapachowych.
A jak w to wdepniesz to gwarantuję, że pomyślisz o rozbudowie aby móc otrzymywać czysty spirytus.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 cze 2013, 23:26 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: kamil.ww »

Witam, mam prostą aparaturę szklaną, na początku miałem założony deflegmator, szklany odstojnik i chłodnicę, do tego rurkę miedziana o dł70-80cm.
Po jakimś czasie czytania forum postanowiłem usunąć odstojnik. Moje obserwacje, alkohol po destylacji z deflegmatorem i odstojnikiem zalatywał jakimiś syfkami które gromadziły się w odstojniku, po usunięciu bimber ma dużo lepszy zapach niż uprzednio.
Moje zdanie jest takie żeby kolega zamontował rurę na keg'u, do tego upchnąć kilka zmywaków i sama chłodnica, bynajmniej to jest moje zdanie.
A co do podłączenia rury z keg'iem możesz zamontować złącza sms, bardzo praktyczne i szybkie a co najważniejsze umożliwiają rozbudowę aparatury.

Pozdrawiam, Kamil
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 cze 2013, 21:19 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww

Autor tematu
zbychu81
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 21 cze 2013, 00:34
Krótko o sobie: Trzeba zacząć próbować wszystkiego:-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: zbychu81 »

Dzięki za odpowiedzi :-)
Nowy pomysł jest taki aby wspawać rurę w nypel od kega. Dalej na końcu zaślepić rurę i pod szczytem zamontować króciec który będzie wyprowadzać opary do chłodnicy. Myślałem o chłodnicy szklanej np z Leroy Merlin. Rurę- mini kolumnę wypełnić trochę zmywakami i miedzią. Mam w garażu cienki drut (ok. 0,5-1mm) ale niestety jest on lakierowany.
Proszę o odpowiedz czy dobrze kombinuję i czy ewentualnie tą miedź mogę jakoś oczyścić i wykorzystać?
Dziękuje za uwagę ;-)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: radius »

Dobrze kombinujesz :ok: ale z tym drutem to nie bardzo :( Musiałbyś najpierw wypalić lakier, potem wytrawić - szkoda zachodu. Poszukaj na złomie trochę kabla wielożyłowego i będziesz miał czysty drut, dużo ci tego nie potrzeba ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: lesgo58 »

OK. Tylko nie wspawuj rury w nypel - a jak już to w korek. Bo czasami trzeba będzie sprzęt rozkręcać do czyszczenia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
zbychu81
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 21 cze 2013, 00:34
Krótko o sobie: Trzeba zacząć próbować wszystkiego:-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: keg 30l i rura z ko

Post autor: zbychu81 »

Oczywiście, wspawam w korek!
W poście wyżej popełniłem błąd.
Jeszcze tylko sprawa termometru. Czy jest niezbędny w tego typu aparaturze? Planuje go podłączyć na szczycie rury. Tylko czy będzie mi pomagał przeprowadzić proces? Bo przeszkadzać raczej nie powinien:-)
Pozdrawiam ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”