gufi (problem z przedgonem)

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35

Post autor: gufig96vp »

Witam wszystkich, psoceniem zajmuję się drugi sezon, jednak niezadowolony zeszłorocznym produktem (z uwagi na to iż posiadam dużo jabłek jest to zazwyczaj calvados), znalazłem Wasze forum i poświęciłem się lekturze. Wyeliminowałem kilka błędów, jednak parę dni temu, pierwszy raz w tym sezonie psociłem nastaw. Jestem jednak niezadowolony, ponieważ w trakcie drugiej psoty, uzyskałem strasznie dużo przedgonów, ok. 4l, a bardzo mało serca ok. 1l. Cały nastaw to ok. 30l, w tym 7kg cukru, podane raz 4kg i później 3kg, wszystko bardzo dobrze przefermentowało, blg -3 . Aparatura to pot-still, zbiornik ok. 35l, dwa odstojniki i chłodnica, całość wykonana z kwasówki, do podgrzewania używam dwóch palników gazowych. Przy drugim psoceniu palniki ustawione na minimum. Proszę o pomoc. Co mogłem zrobić źle, że tak dużo mi wyszło przedgonu, a tak mało serca?
Ostatnio zmieniony środa, 22 sie 2012, 20:28 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie litery, interpunkcja.
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: lesgo58 »

Opisz co dla Ciebie jest przedgonem , a co sercem.
I jak je rozróżniasz, bo tu tkwi Twój problem.
I opisz w jaki sposób destylujesz.
Zwłaszcza że destylujesz na Pot-Still'u.
Wtedy otrzymasz odpowiedż...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: franta »

Kolego taka mała moja rada , musisz zakończyć jak najwcześniej psocenie i zacząć od początku prowadzić rzetelnie destylację.

Poco ci dwa jakieś odstojniki ? , możesz to jakoś sensownie wytłumaczyć ?.

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: gufig96vp »

Zgodnie z lekturą poznaną na forum mogłem źle zrozumieć. Pierwsze 2-3 ml na litr nastawu do zlewu (przy pierwszym psoceniu), później jedziemy do ok 78-75% jako przedgon i zbieramy serce do ok 55-50% , następnie pogon. Starałem się to uczynić według tego schematu, oczywiście sprawdzałem zapach który był akceptowalny przy ok 80-79%. To w kwestii mojego zrozumienia, jeżeli się mylę to proszę o poprawę. Sposób destylacji, przez pierwsze 15min ogień na max żeby podjechać z temp. później na min i powoli czekałem aż zaczęło kapać, pierwszą "setkę" zapobiegawczo znów do zlewu. Cały czas leciało ok 85% dopiero po ok 4l doszło do 80% i później szybko leciało w dół.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: lesgo58 »

Założenia destylacji dobre - tylko...Sprawdż alkoholomierz - na pewno uszkodzony.
Teraz tak poza tematem...:
Sprzęt masz nowy - czy już wiekowy?
A najlepiej wrzuć zdjęcie...
Bo jak dobrze myślę to masz sprzet typu : kolumna -odstojniki-chłodnica.
po wyrzuceniu odstojników i podłączeniu bezpośrednim chłodnicy do kolumny i delikatnym a także odpowiednim wypełnieniu kolumny ( wszystko zależy jaka jest jej długość ) otrzymasz b.dobry Pot-Still , na którym otrzymywać będziesz dobrej jakości destylat już po jednokrotnym gotowaniu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: gufig96vp »

Kolego franta, wiem że odstojniki to "lipa" ale naprawdę mam tak skonstruowany sprzęt, iż na chwilę obecną nie mogę ich usunąć i podłączyć bez nich.
Kolego lesgo58 to nie jest kolumna, zdjęcia wrzucę dziś popołudniu. A alkoholomierz raczej dobry używałem: dwóch, w tym jeden nowy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 sie 2012, 10:43 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia, styl

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: patryk3381 »

gufig96vp pisze:Sposób destylacji, przez pierwsze 15min ogień na max żeby podjechać z temp. później na min i powoli czekałem aż zaczęło kapać, pierwszą "setkę" zapobiegawczo znów do zlewu. Cały czas leciało ok 85% dopiero po ok 4l doszło do 80% i później szybko leciało w dół.
Jeśli to się tyczy DRUGIEJ destylacji, to 85 % leci dosyć długo (u mnie z deflegmatorem), ale to przecież nie jest przedgon. Bardzo dobrze że lici długo! Przy drugiej destylacji zapobiegawczo 1 setkę do numina, to rozumiem, ale żeby czekać aż spadnie do 80 % i dopiero potem odbierać? Nie wiem tylko, czy dobrze zrozumiałem że ten opis tyczy się drugiej destylacji.

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: gufig96vp »

Tak, ten opis tyczy się drugiej destylacji. Ale zapach też nie był zbyt przyjemny przy 85%.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: lesgo58 »

Jeśli chodzi o zapach - to wyroby Pot-Still'owe już tak mają.
A jaki zapach otrzymasz to zależy jakiego typu nastaw zrobiłeś.
Jeśli marzysz o destylacie bezzapachowym - to niestety na tym sprzęcie raczej jest niemożliwe do uzyskania.
P.S. Postaraj się znależć kogoś umiejącego spawać - podejrzewam ,że niedużo to Ciebie będzie kosztować - a zrobisz sobie lepszy sprzęt.
Kwestia połączenia bezpośrednio kolumny z chłodnicą.
Podejrzewam zresztą (ale to dopiero będę pewien jak zobaczę zdjęcie), że będzie mozliwa na razie przeróbka polegająca na odcięciu odstojników i podłączenia chłodnicy do kolumny za pomocą wężyka... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: gufig96vp »

Oto zdjęcia, przepraszam że tak późno ale nie miałem czasu w dzień. Z góry dziękuje za pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: lesgo58 »

Odszczekuję słowo kolumna.
Wyobrażałem sobie ,że masz destylator jakich jeszcze mnóstwo na Allegro.
Tj. mała kolumna robiąca za deflegmator + dwa odstojniki + chłodnica.
Tutaj widzę typowy Pot-Still starej daty - najprostszy z możliwych.
Na tego typu sprzęcie chcąc nie chcąc zawsze bedzie leciał urobek zapachowy.
I tylko od Ciebie będzie zależało jaki zapach i smak uzyskasz (kwestia przygotowania odpowiedniego nastawu) a także sposobu prowadzenia destylacji.
Jeśli chodzi o destylację to cudów nie ma.Koledzy wyżej Ci opisali co nieco.
Przy pierwszej destylacji możesz zbierać wszystko jak leci, a przy drugiej już trzeba dzielić.
Tak jak opisał jeden z kolegów na początku odbieraj do osobnych buteleczek - tak po 100ml.Jak uzbierasz 1/2 litra to resztę możesz odebrać do jednego naczynia , aż do momentu gdy alkoholomierz pokaże Ci ok.50-55%.
Reszta to pogon i do dolewki do następnego gotowania.
Te pierwsze buteleczki do prób smakowo - węchowych i ewentualnie do dolania do serca ( zależy co chcesz uzyskać)
Ot i wszystko.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: franta »

gufig96vp pisze:Kolego franta, wiem że odstojniki to "lipa" ale naprawdę mam tak skonstruowany sprzęt, iż na chwilę obecną nie mogę ich usunąć i podłączyć bez nich.
Po odkręceniu odstojników nie masz możliwości połączenia kotła bezpośrednio a chłodnicą?.
Jeśli tak to wywal odstojniki , dlaczego nie masz w odstojnikach zaworków do spuszczania syfu? - jeśli masz to powinieneś opróżniać odstojniki po odbiorze przedgonu , pary porywają ze sobą odkładaną substancje i masz problem ze smrodkiem , poza tym zmniejsz grzanie i efekt powinien ulec zmianie.
To tylko moja sugestia .
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: Wald »

Masz dwa fajne śrubunki, tyle że jakiś inteligent ustawił je w dwie różne strony. A szkoda. Weź fleksa, piłkę, brzeszczot, bukfel, czy co masz pod ręką i wytnij to w cholerę. Połącz kocioł z chłodnicą wężykiem i nie narzekaj.
A śmierdzieć nie musi wcale. Kolumna to sprzęt gdzie refluks powoduje ok. dziesięciokrotną destylację. Na pot-still'u również można ponawiać do 10 razy cały proces, jednak straty będą bolesne.
Jak opanujesz sprzęt, to zobaczysz że nie taki diabeł straszny. Ja (co prawda mam szkło) bez termometru i bez próbowania wiem po zachowaniu sprzętu, wiem kiedy co leci. Nie ma znaczenia czy to gaz, czy grzałka. Na odcięcie pogonów mam ok. 2 minut :!: Gorzej z przodu, tu przy 20 litrowym wsadzie pomyłka mieści się plus-minus 100gram. Nauka trwała dwa lata.
Bez praktyki i wpadek nie nauczysz się. Jak coś nie tak wyjdzie, to nie problem. Wstawiaj raz jeszcze i poprawiaj błędy. Aż efekt będzie zadowalający.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: franta »

Witam!

Najrozsądniejszym rozwiązaniem by z tego dolej był Pot-Stil to - wyrzuć wszystko co poza kotłem , pozostaw chłodnicę.
Do nakrętki na kotle dospawaj rurę fi 50-60mm , dodaj wypełnienie do rury (miedz + zmywaki ) , wtedy rura będzie jako deflegmator , długości obojętnej , choć min. 50-60cm.
W górnej części wspawaj odejście na śrubunku do chłodnicy i masz bardzo fajny sprzęt.
Całość dopełniło by jeszcze dospawanie calowego nypla z zaworem do napełniania kotła , (nie musisz demontować deflegmatora) , w zawór wkładasz lejek i wygodnie napełniasz kocioł.

Tak nie wiele poprawek a jak cieszy.

Pozdrawiam

Autor tematu
gufig96vp
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 15:35
Re: gufi (problem z przedgonem)

Post autor: gufig96vp »

Dziękuję wszystkim za rady. Myslę iż przerobię sprzęt tak jak radzi franta, już będzie wtedy trochę konkretniej. Tylko muszę znaleść spawacza z tigem :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”