POMOCY !!!- Irlandia

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: eeic39 »

Koledzy forumowicze mieszkający w Irlandii, proszę o pomoc. Tu gdzie mieszkam nikt nie jest w stanie, albo jeszcze nie trafiłem na takiego, wywiercić mi otworów w kociołku z nierdzewki. Dajcie jakieś namiary w waszych okolicach. Jak by było za daleko to bym podesłał swój kociołek. Potrzebuję zrobić trzy otwory: 2 x fi 40 mm i 1 x fi 50 mm. Piszcie na PW.

Dzięki i Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: szabix »

Taki otwór to kłopotliwa sprawa. Najlepszym amatorskim rozwiązaniem będzie wywiercenie otworów np.: fi4 po obwodzie, a po wybiciu środka, wyszlifowanie na dobrze kamieniem szlifierskim walcowym.
Proponuję Ci poszukanie w miejscach, gdzie produkowano konstrukcje stalowe. Po bumie budowlanym niemal w każdej mieścinie jest taki zakład (lub był).
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: wolan »

Witam, najprościej to przejść się do sklepu budowlanego i kupić otwornicę bimetalową. Koszt niewielki dla przykładu :
http://allegro.pl/otwornica-bimetalowa- ... 55346.html

Występują w różnych rozmiarach tak, że nie będzie problemu z dopasowaniem średnicy.

Jak kupisz i będziesz wiercił, polewaj olejem (może być jadalny).
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: eeic39 »

@szabix własnie tą metodą próbowałem . Nawiercałem po obwodzie wiertłem tytanowym, chłodzonym WD40 i przy drugim otworze było już po wiertle. Boże nie zdawałem sobie sprawy jaka ta stal twarda, nawet przy grubości ścianki 0,7 mm. Nie wiem, może te wiertła tylko z nazwy były tytanowe? Se kurcze narobiłem bigosu. Zamiast zamówić gotowy kociołek, to zachciało mi się bawić w Adama Słodowego.

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

leon24_36
150
Posty: 199
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: leon24_36 »

Spaliłeś wiertło ponieważ prawdopodobnie wierciłeś na szybkich obrotach, zorganizuj sobie wiertarkę z regulowaną prędkością obrotów i wierć z jak najmniejszymi obrotami wtedy wykonasz otwór nawet najzwyklejszym wiertłem. Wiertło pewnie było tylko z nazwy tytanowe. Szabix podał Ci metodę którą sam stosowałem w swoim kegu tylko ja nie wybijałem środka tylko wyciąłem wyrzynarką (też z wolną prędkością).
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: szabix »

@wolan
Czy próbowałeś wiercić taką otwornicą zamocowaną w wiertarce ręcznej? Pytam z ciekawości, bo nie używałem tego narzędzia.
@eeic39
Polecam wiertła kobaltowe. Tylko wykonane nie w postaci COBALT COATED, a min. 5% stopu. Wierciłem z ręki wiertłem fi4 w dennicy 2mm, 350 obr/min, troszkę wody do chłodzenia - poszło dość gładko.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: radius »

Szanowni "majsterkowicze". Do stali nierdzewnych wiertło tytanowe nie bardzo się nadaje. Najlepsze jest kobaltowe z wybitym oznaczeniem "Co" . Wolne obroty i nawet chłodzenie nie jest potrzebne. Tak wiercę wszystkie otwory w nierdzewkach.
Jak jeszcze pracowałem to w stalach nierdzewnych i kwasówkach setki otworów wierciłem :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: wolan »

Tak wierciłem takimi otwornicami nie raz :) polecam produkt sprawdzony :) Osobiście kupuje w Castoramie takie otwornice z Dedry. Jednak biorąc pod uwagę, że wszystko jest z PRC to pewnie różnią się kolorem od tych z Yato. Najgrubszą blachę nierdzewną jaką wierciłem, taką otwornicą była 4mm i wiercenie odbywało się z ręki, bo nie podeszło pod stołową.
Podstawą są tu wolne obroty i smarowanie olejem. Jako, że produkt przeznaczony do spożywki polecam jadalny :)
Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: Partyzant »

szabix pisze:Taki otwór to kłopotliwa sprawa. Najlepszym amatorskim rozwiązaniem będzie wywiercenie otworów np.: fi4 po obwodzie, a po wybiciu środka, wyszlifowanie na dobrze kamieniem szlifierskim walcowym.
Proponuję Ci poszukanie w miejscach, gdzie produkowano konstrukcje stalowe. Po bumie budowlanym niemal w każdej mieścinie jest taki zakład (lub był).
Istnieją też frezy do wiertarek, i są bardziej skuteczne od kamienia dochodzą do 30 euro za sztukę ale naprawdę warto zainwestować w coś takiego bo praktycznie służy do większości prac.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: wolan »

Zgadzam się z przedmówcą tylko taki frez najskuteczniejszy współgra z szlifierką prostą, wiertarka ma za małe obroty. No i cena 30 euro a tu otwornica 30zł :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: eeic39 »

Dzięki, jak nie wiem co, wszystkim za rady. Dałem nie powiem co, zaszalałem z obrotami na maxa. Człowiek się głupi rodzi, uczy całe życie, a i tak głupi umiera. Myślę, że te otwornice bimetalowe to najrozsądniejsze rozwiązanie. Prosiłbym jeszcze kolegów o polecenie jakiejś marki, bo nie chcę znowu kupić jakiegoś badziewia, a dobry jestem w tym. Najlepiej, jakby było dostępne na Alledrogo. Znalazłem cóś takiego (mam na myśli firmę), fi40 + fi50 + adapter to koszt ok 70 PLN: http://allegro.pl/otwornica-bimetalowa- ... 12722.html - rozsądna cena. Nie zawsze wysoka cena świadczy o wysokiej jakości produktu i na odwrót.

Dzięki i Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

Autor tematu
eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: eeic39 »

Witam Panowie.

W ferworze walki zapomniałem opisać efekty moich zmagań z otworami.

@wolan
Bóg Ciebie mi zesłał. Nie przypuszczałem, że rozwiercenie otworów w twardej nierdzewce może być tak łatwe. Otwornice weszły jak w masło. Tak jak opisałeś
Podstawą są tu wolne obroty i smarowanie olejem
Z racji tego, że te dwie otwornice z adapterem u mnie kosztują prawie 40 Euro zdecydowałem sie ściągnąć je z Polandii (65 PLN). Rodzinka przysłała mi takie jakie były dostępne. Padło na Dedrę. I tu mała rada dla osób, które potrzebują wykonanać precyzyjne otwory. Otwornice z Dedry, niestety mają niechlujnie wykonane zęby. A dokłednie, nie są równo rozstawione na obwodzie. 40 mm średnicy daje faktycznie ok 41mm, a może ciut więcej. Spowodowało to u mnie wypływanie uszczelki, ale potraktowałem je silikonem akwariowym i jakoś trzyma.

@Partyzant
Istnieją też frezy do wiertarek, i są bardziej skuteczne od kamienia dochodzą do 30 euro za sztukę ale naprawdę warto zainwestować w coś takiego bo praktycznie służy do większości prac.
Wszysko cacy, tylko pod jednym warunkiem, że dużo robisz w nierdzewkach. Bo do większości prac przyda sie tylko raz. Po użyciu takiej otwornicy do zwykłej stali zapomnij o jej ponownym stosowaniu w nierdzewce.

Pozdro.


26.02.2012

Zapomniałem jeszcze dodać, że wiertła dołączane do adapterów Dedry ledwo ciągną. Po jednym otworze już są tępe. Lepiej je wymienić na dobre kobaltowe.

Pozdro.
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lut 2012, 08:55 przez eeic39, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: wolan »

Cieszę się, że mogłem pomóc :)

No faktycznie zapomniałem dodać, iż otwornice lubią trochę rozkalibrować otwór. Niestety nie jest to tylko przypadłość Dedry :P tym lepszym się też to zdarza. Najlepiej wykonane miałem z Boscha ale niestety cena powalająca, więc wolę Dedrę.

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: Partyzant »

Moją frezą obrabiałem 4mm z nierdzewki i działa nadal ( nie można ich przegrzać). Osobiście moje narzędzia lubię poddawać maksymalnym "obrotom" jeśli zaszwankuje wymieniam na nowe, oczywiście za free i wiem na ile jest stać dany przyrząd.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Autor tematu
eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: eeic39 »

@Partyzant nie zrozumiałeś mnie. Nie chodziło mi o żywotność i wytrzymałość tych frezów, ale o korozję elektrochemiczną.

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

masakrator
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 12 lut 2012, 16:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Warszawka
Re: POMOCY !!!- Irlandia

Post autor: masakrator »

Na Wyspach w sklepie elektrycznym możesz kupić sobie coś takiego jak rozwiertak stożkowy do wykonywania otworów w metalowych rozdzielnicach pod tak zwane cable glant. Nie jestem pewien czy dobrze to nazywam po naszemu. Dlatego dokładam zdjęcie, aby było jasne o co mi chodzi. To na wiertarkę i jedziesz. Otwory wykonane takim sprzętem, mają tą przewagę nad wykonanymi przez hole saw, że mają równe krawędzie. Ja spotkałem rozwiertaki do średnicy 54 mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”