termoregulator i termmoetry

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy

Post autor: bohema.zaba »

Drodzy Koledzy bardzo bym prosił o pomoc.
Chciałbym zamontować regulator temperatury na wejściu oparów do głowicy http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 39249.html
i termometry w kegu i głowicy chłodzącej http://allegro.pl/termometr-panelowy-ta ... 74648.html
Jak to wszystko skonfigurować.
Keg 50l grzałka 2x2000w kolumna fi 70mm wysokość 120cm + 50cm chłodnica fi70 (3metry rury karbowanej 12mm)
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

To jeszcze powiedz w jakim celu Ci ten regulator:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: radius »

A termometr w głowicy zastosuj z próbkowaniem co 1 sek. Ten ma próbkowanie co 10 sek.
"Trochę" za mułowaty :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: we125 »

Ja kupiłem taki http://allegro.pl/termometr-tablicowy-5 ... 45904.html . Co możecie o nim powiedzieć?
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: bohema.zaba »

Koledzy.
Myślałem aby za pomocą tego regulatora kontrolować moc grzania i temperaturę wejścia oparów do chłodnicy
To w jaki sposób zbudować system kontroli temperatury.
Bo jak widzę moje wynalazki na alledrogo to lipa.

Zygmunt termo regulatorem chciałem kontrolować moc grzania i temperaturę wejścia oparów,
ale chyba za chytry plan.
Jeśli chodzi o termometry to co jest godne uwagi.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: radius »

Z termometrów polecam ten co wybrał kol. we125, lub ten http://allegro.pl/termometr-tablicowy-d ... 45306.html.
Generalnie szukaj termometrów z rozdzielczością 0,10C i pomiarem co 1 sek.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Roger »

Takie sterowanie 0-1 o jakim myślisz nie będzie działało w tym procesie :( zautomatyzowac relatywnie prosto możesz odbiór VM ale automatyczna regulacja mocy grzania w oparciu o temperaturę glowicy to utopia ...
Do takiego sterowania minimum 2 czujniki a najlepiej 3 i dedykowany sterownik. To już nie jest proste :(
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

Ba, to cholernie trudne. Powstał taki sterownik, opracował go bodajże Kolega maria-n i Inżynier z sąsiedniego forum. Podobno działa. Sterowanie grzaniem wymaga strasznej precyzji, bo cały układ ma dużą bezwładność. Nie da się tego zrobić tak, że jeżeli temperatura wzrośnie o 0,1C to po porstu zmniejszasz grzanie. Tam w grę wchodzi szereg innych czynników...

Termoregulator przyda się, ale do e-ARC- w systemach LM i VM to stosunkowo proste. W duzym skrócie wygląda to tak, że ustawiasz sobie zawór NC tak, żeby był otwarty tylko w danej, określonej konkretnego dnia temperaturze stabilizacji. W idealnych warunkach będzie to 78,3C. W każdej innej zawór się zamknie i nie odbierasz produktu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: bohema.zaba »

Czyli co Panowie trzy termometry i zabawa zaworem iglicowym.

Zygmunt a jak najlepiej podpiąć takie cudo jak regulator - czy dać sobie spokój z tym tematem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

A zapodaj fotkę albo schemat swojej kolumny:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: szabix »

Widzę, że niektórym umknęła propozycja brombal'a z tematu http://alkohole-domowe.com/forum/post38772.html#p38772. Ciekawe w jakim stanie zaawansowania jest proponowany przez niego sterownik?
Ja sam miałbym ochotę wypróbowania sterowania wg zasady opisanej powyżej przez Zygmunta
ustawiasz sobie zawór NC tak, żeby był otwarty tylko w danej, określonej konkretnego dnia temperaturze stabilizacji
z czujnikiem w wypełnieniu, w systemie LM. Podobno z takim sterowaniem jest niezły uzysk.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

Jak znajdę niedrogi regulator z rozdzielczością 0,1C to zamontuje w LMie i przeprowadzę testy. Elektrozawór już jest. Może ktoś ostatnio widział jaki okazyjny termoregulator na Allegro?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Roger »

Zygmunt pisze:Jak znajdę niedrogi regulator z rozdzielczością 0,1C ........
..... Może ktoś ostatnio widział jaki okazyjny termoregulator na Allegro?
http://allegro.pl/regulator-temperatury ... 52762.html

99pln z sondą więc chyba z tańszym będzie ciężko.
Tutaj chyba lepszym pomysłem byłoby zastosowanie sterownika i zaworu RCO pracującego w tzw cyklicznym stosunku otwarcia. Zakładając stałą podstawę czasową przykładowo 5 sekund EZ jest otwarty 2s a 3 zamknięty zmieniając podstawę czasu zmienialibyśmy tak naprawdę prędkość odbioru a ta przecież jest zmienna w funkcji ubywania alkoholu w zbiorniku. Myślę że trzy cztery programowalne cykle załatwiłyby temat.
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

Chciałbym to rozwiązać jeszcze inaczej- EZ podpięty między wyjściem z jeziorka, a zaworkiem precyzyjnym. Wtedy wszystko działa po staremu, a po prostu całość się zamyka przy skoku/wahaniu temperatury. Chyba złożę sobie własny układ na mikroprocesorze. Jeżeli wskazanie sondy pokryje się z zapamiętaną temperaturą stabilizacji, układ załączy przekaźnik. W każdej innej temperaturze przekaźnik będzie rozłączony.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Roger »

Jak chcesz zrobić tak jak piszesz to weź ten sterownik NA20:
http://www.termoregulatory.pl/sterowniki_chlodnicze.php

Z wysyłką chyba 120PLN dwie temperatury są wyświetlane niezależnie z 2 czujników i dodatkowo możesz zastosować sterowanie poprzez tzw temp. uśrednioną to Ci da więcej możliwości optymalnego wysterowania i załatwi pomiar temperatury głowicy.
Rozumiem że pisząc o EZ między zaworkiem precyzyjnym a jeziorkiem chcesz zrobić tak naprawdę dodatkowe automatyczne sterowanie refluksem ale ze stałym odbiorem ograniczonym zaworkiem precyzyjnym ...
To coś a'la "inżynier" tylko "odwrotnie" myślałem o tym i teoretycznie w sposób prosty mogę swoją kolumnę przezbroić w 10 minut na każdy z tych systemów dlatego głowica jest nieco wyższa i gwintowane króćce odbioru i dodatkowy zakręcony refluksu zewnętrznego ... ;)
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Brzydal »

Jeśli ten regulator kosztuje tylko 120 z wysyłką to biorę 10 ;) Ale bardziej mi to pasuje za 100 więcej bo po tyle są gdzie indziej.
Zygmunt pisze:Chciałbym to rozwiązać jeszcze inaczej- EZ podpięty między wyjściem z jeziorka, a zaworkiem precyzyjnym. Wtedy wszystko działa po staremu, a po prostu całość się zamyka przy skoku/wahaniu temperatury.
A może tak

Obrazek

Zamienić rurki jak pokazuje strzałka, elektor-zawór ustawić za trójnikiem, gdzie obecnie jest podłączona rurka. Na zaworku dokładnym można, wtedy ustawić stały refluks ( patent Inżyniera) i do 95 st. w kegu urządzenie działa bezobsługowa potem lekka korekta refluksu i dalej do 97,5 a pogony już ręcznie, ale EZ tez pomaga przy pompowaniu etanolu do głowicy W takim układzie nic nie dział po staremu ;) Najważniejsze czujniki temperatury w tych regulatorach działają z dokładnością do 0,3-0,5 st. Dlatego dobrze jest umieścić jedną czujkę w rurze nad 8 półka w zależności od wypełnienia i oczekiwanego uzysku dobroci. Przy sprężynkach wystarczy już 40 cm od dołu kolumny, a zmywaki nie wiem, ale na 70cm miałem już taka sama temperaturę jak na głowicy. Może 70 to za mało ale 90 powinno wystarczyć. Im niżej tym wolniej, ale smaczniej i odwrotnie im wyżej tym szybciej ale bardziej śmierdząco. Sterownik o którym pisałeś ma mieć 3 punkty kontroli temp i 3 punkty kontroli ciśnienia bo łatwiej je kontrolować niż temperaturę, a jego projektantem jest andrzejg11
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Niki71
20
Posty: 26
Rejestracja: piątek, 29 lip 2011, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Niki71 »

Przy zakupie termoregulatora proponuję upewnić się, że oprócz zakresu temperatury i rozdzielczości 0.1*C, histereza jest jednostronna. Większość urządzeń pracuje tak jak ES10, z histerezą dwustronną (punkt 5.1 instrukcji: http://thermoplus.pl/uploads/tx_thermow ... _v2_02.pdf).
W rzeczywistości sprawa ma się tak, że po nastawieniu temp. 78,3*C, zawór zostanie zamknięty przy 78,4*C i ponownie otwarty gdy osiągnie wartość 78,2*C.
Wszystko jest na forum, wystarczy poszukać - to taka złota myśl ... z podręcznika dla akwizytorów ;)
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Calyx »

Brzydal pisze:...

Obrazek

Zamienić rurki jak pokazuje strzałka, elektor-zawór ustawić za trójnikiem, gdzie obecnie jest podłączona rurka. Na zaworku dokładnym można, wtedy ustawić stały refluks ( patent Inżyniera) i do 95 st. w kegu urządzenie działa bezobsługowa...
Brzydalu

Ponieważ przymierzam się do zamontowania elektrozaworu w LM
to zacząłem analizować, w którym miejscu przykręcić to ustrojstwo.
W takiej konfiguracji jak jest na fotce, wstawiłbym elektrozawór przed zaworkiem
precyzyjnym. Zamknięcie = brak odbioru a powrót wciąż jest.
Po zamianie wężyka miejscami, zaworkiem precyzyjnym ustawia się stały powrót,
a z trójnika odbiera się psotę. Jeśli teraz wstawimy elektrozawór za trójnikiem,
to jego zamknięcie spowoduje odcięcie powrotu nie zatrzymując odbioru.
Jeśli wstawimy go przed trójnikiem, to zamknięty odetnie wszystko.
W Twojej propozycji albo coś się nie zgadza, albo ja czegoś nie zajorgałem.
Wg mojego kumania, jedyne logiczne miejsce EZ to między zaworkiem
i trójnikiem, bez przekładania wężyka powrotu.

Pozdrawiam Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Brzydal »

Na zdjęciu z korektą tzn rurka w oplocie powinna być założona na zaworek. Tworzy się wtedy tzw stały refluks czyli patent inżyniera. Na zaworze ustalamy refluks i odbiór ustala się automatycznie, albo inaczej dla lepszego zrozumienia. Po odbiorze przedgonów powodzi( zalaniu) i stabilizacji zaworkiem precyzyjnym ustawiamy określony odbiór w zależności od mocy grzania. Obiór będzie się odbywał na trójniku. i elektrozawór należny ustawić za trójnikiem. Dla pełnej jasności i dokładności w to miejsce gdzie na zdjęciu jest rurka w oplocie, która powinna być zamontowana na dole na zaworku. Trójnik powinien być przekręcony o ok 90 stopni by jedno ramie wyło do góry, bo całe jeziorko teraz to długość ramienia trójnika. Im zawór bliżej trójnika to i jeziorko mniejsze choć jak ezawór zamknięty to i tak wszytko spływa precyzyjnym do rury.
Po zamianie wężyka miejscami, zaworkiem precyzyjnym ustawia się stały powrót,
a z trójnika odbiera się psotę. Jeśli teraz wstawimy elektrozawór za trójnikiem,
to jego zamknięcie spowoduje odcięcie powrotu nie zatrzymując odbioru.
Jeśli wstawimy go przed trójnikiem, to zamknięty odetnie wszystko.
Trójnik ma trzy ramiona ;) :D
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Zygmunt »

Żeby rozjaśnić- patent Inżyniera działa tak, że ustawiamy stały reflux (czyli jakby zaworek jest między jeziorkiem a powrotem na kolumnę, a nie jeziorkiem a odbiorem, jak w klasycznym Boka), a to co "nadmiarowo" zbierze się w jeziorku jest odbierane. Regulujemy grzaniem.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: termoregulator i termmoetry

Post autor: Calyx »

Brzydal pisze:Na zdjęciu z korektą tzn rurka w oplocie powinna być założona na zaworek. Tworzy się wtedy tzw stały refluks czyli patent inżyniera. Na zaworze ustalamy refluks i odbiór ustala się automatycznie...
Zygmunt pisze:...patent Inżyniera działa tak, że ustawiamy stały reflux...
To było od początku jasne :)
Brzydal pisze:...Obiór będzie się odbywał na trójniku. i elektrozawór należny ustawić za trójnikiem...Trójnik ma trzy ramiona ;)
Teraz dotarło :D :D :D
W jakiś sposób "nadwzroczność" powodowała, że "za trójnikiem"
widziałem tylko odcinek pomiędzy trójnikiem a zaworkiem precyzyjnym.
Hm... Tym razem to raczej "niedowidzenie" (heh).

Dzięki :) Pozdrawiam serdecznie
Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”