Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Buduję mini stilla LM!

Postautor: radius » środa, 15 lut 2017, 21:26

Nie szukaj w sklepach z hydrauliką tylko z akcesoriami do pneumatyki :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Blażej
100
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Blażej » czwartek, 16 lut 2017, 14:30

Szukaj w pneumatycznych kup mufy i zrób wkręcane porty ja płaciłem 4zl szt 1/8 cala sondy i zaworek precyzyjny powkręcane z dodatkiem teflonu i oringa raz i spokoj. Rurkę mniejszych średnic dostaniesz u "gaziarza". Skraplacz kupiłem z ko więc nie miałem tego problemu.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Załączniki

Postautor: mistrzkaskader » niedziela, 19 lut 2017, 11:10

Dzięki za podpowiedzi :klaszcze: , faktycznie wszystko co potrzebne było w castoramie na pneumatyce :respect: .
Na chwilę obecną sprzęt w trakcie budowy wygląda jak w załącznikach. Jeśli chodzi o wygląd to było to moje pierwsze lutowanie w życiu.
Wysokość całkowita 2m, wysokość do głowicy 1,6m, planuję zasyp sprężynkami miedzianymi 0,25l reszta sprężynki ko od kolegi plipka.
Zawór do obniżonego odbioru dałem 25cm poniżej głowicy. Zastanawiam się jeszcze czy nie przeciąć kolumny nisko do robienia owocówek (sprzęt ma być uniwersalny), czy samo odkręcenia zaworka LM da podobny efekt? Chciałbym również zamontować latarkę lecz nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich kołnierzy mosiężnych (będę wdzięczny za podpowiedź), Termometry w kolumnie będą 2. Pierwszy 12 cm pod końcem wypełnienia a drugi.... no właśnie jeśli bym dzielił kolumnę to chyba w tej części dolnej??
Jeśli chodzi o zbiornik to byłem zdecydowany na gotowy 30l z destylandii, ale ciężki z nimi kontakt, odpowiadają na maile raz na trzy dni.
Prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości plus ewentualne poprawienie błędów w kolumnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Załączniki

Postautor: mistrzkaskader » czwartek, 23 lut 2017, 18:40

By nie zaśmiecać innych wątków napiszę post pod postem. Czy rurka fi 15 wystarczy do OVM mam tam w lutowany nypel 1/2, i zaraz kranik również 1/2. Kranik normalny do wody, czy wymienić go na jakiś specjalny (chodzi mi o uszczelkę gumową)? Czy do par może być ta uszczelka.

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » czwartek, 23 lut 2017, 21:46

Gumowa nie może być. Kup kulowy będzie dobry. 15mm wystarczy.
Piję bo nie muszę!

Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Załączniki

Postautor: mistrzkaskader » czwartek, 23 lut 2017, 22:30

Mam właśnie kulowy z casto. Zdjęcie dwa posty wyżej, w środku jakby biały plastik. Jeśli chodzi o te 15mm to gdzieś wyczytałem, że przy takiej rurze to powinno być 28mm ale nie mogę teraz znaleźć? Siedzę od rana do wieczora, czytam i już taki mętlik, za dużo wiedzy naraz :)

Awatar użytkownika

Blażej
100
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Blażej » piątek, 24 lut 2017, 12:10

15mm wystarczy. Ty masz to inaczej rozwiązane bo wlutowałeś nypel w kolumnę. U mnie jest: trójnik 54/28/54, rurka 28, zawór 28 lutowany, rurka 28, kolanko nyplowe jednostronne, w kolanko redukcja 28/15, nypel, i 60cm chłodnicy 28/15.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ziomall
5
Załączniki

Postautor: Ziomall » poniedziałek, 27 lut 2017, 11:44

Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź? Rozumiem, że cyną bez ołowiu ale czym ją topicie? Lutownicą, palnikiem? Używacie pasty czy klafonii? Jak to później czyscicie przed pierwszą destylacją?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2017, 11:44 przez Ziomall, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Optoelektron
300
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Załączniki

Postautor: Optoelektron » poniedziałek, 27 lut 2017, 17:47

Ziomall pisze:Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź?

Najlepiej lutuje się palnikiem gazowym na propan butan podłączonym np do butli turystycznej, można także lutować "lutlampą". W sklepie hydraulicznym kupisz cynę do lutowania i pastę do lutowania którą smaruje się powierzchnie oczyszczone przeznaczone do połączenia.
Powierzchnię pod lutowanie można oczyścić drobnym papierem ściernym lub wełną stalową (także do kupienia w hydraulicznym). Pastę na elementach łączonych podgrzewa się do momentu aż zrobi się metalicznie błyszcząca, następnie dodaje się cyny ciągle podgrzewając łączone elementy. Topnik po lutowaniu (najlepiej gdy jest jeszcze ciepły) usuwa się wilgotną szmatką - i tak oto otrzymuje się ładne połączenie elementów miedzianych :D.
Jest mnóstwo filmików jak łączyć kształtki i rury miedziane.
Powodzenia przy lutowaniu :ok:
Pozdrawiam.
Maciej

Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: MaciejZZadupia » poniedziałek, 27 lut 2017, 17:53

Używamy cyny bezołowiowej.

Maciej Z Zadupia

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » poniedziałek, 27 lut 2017, 20:02

Piję bo nie muszę!

Ziomall
5
Załączniki

Postautor: Ziomall » wtorek, 28 lut 2017, 08:05

Czyli lutujecie lutem miękkim. A potem w jakiś specyficzny sposób czyścicie wnętrze kolumny po takim lutowaniu? Czy wystarczy przepłukać wodą i tyle? Potem pierwsze gotowanie zrobiłbym na samej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, tak dla ogólnego odkażenia sprzętu. Co o tym myślicie?

Scalone
robert4you pisze:https://www.youtube.com/watch?v=yozg1yWkhTs

Dzięki, z filmikami już się zapoznałem. Interesuje mnie jeszcze tylko kwestia, co potem? Czy jakoś całość trzeba, przepłukać? Jeśli tak to czym?

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » wtorek, 28 lut 2017, 12:46

Wypłukać wodą. Odpalić na wodzie, dopiero potem na alkoholu, pierwszy urobek prawdopodobnie będzie i tak w kibel.
Piję bo nie muszę!

Ziomall
5
Załączniki

Postautor: Ziomall » wtorek, 28 lut 2017, 12:48

Dlaczego w kibel?

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » wtorek, 28 lut 2017, 14:04

Powąchasz, posmakujesz, zdecydujesz.
Piję bo nie muszę!

krzysiek1404
50
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: krzysiek1404 » niedziela, 3 wrz 2017, 10:02

Kolego Radius, na początku chciałbym ci pogratulować projektu i jego realizacji, świetna robota :klaszcze:

Chciałbym zbudować swój sprzęt wg. twojego projektu ale nie rozumiem kilku rzeczy i prosiłbym o pomoc.

1. Na obrazku nr 2 długość rurki zaznaczona na czerwono różni się znacząco od długości z obrazka 1 po zmontowaniu twojej głowicy. Skąd to wynika i czy ma to jakieś znaczenie?? Ile tej rurki powinno być??

Obrazek

Obrazek

2. No obrazku gdzie widać od dołu zmontowaną głowice widoczne są jakieś elementy z dziurkami jest to zaznaczone niebieską strzałką, co to jest??

Obrazek

3. Na schemacie kolumny zaznaczyłem strzałkami wysokość która jest głębokością jeziorka?? Czy jest istotna ta odległość i ile powinna wynieść??

Obrazek

4. Który element jest na rysunku?? Z tego co wypatrzyłem to mi się wydaje że to jest tuleja którą idzie powrót skroplin z jeziorka na srodek wypełnienia, ale wydaje mi się że ta rurka jest skierowana do góry??

Obrazek

5. gdzie zamontowałeś to blaszki które mają robić za półki bo na rzadnym schemacie nie mogłem się tego dopatrzeć.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 4 wrz 2017, 05:35

@krzysiek1404, od czasu powstania tej koncepcji mini stilla z głowicą grzybkową trochę wody w Wiśle już upłynęło i w międzyczasie (nie cierpię tego słówka ;) ) głowica ciut się zmieniła, chociaż koncepcja pozostała ta sama. Poniżej zamieszczam schematyczny rysunek aktualnej głowicy połączonej z kolumną i rurą skraplacza.
Głowica 42.png

Nieopisane otworki w głowicy to otwory do wylotu par (górne fi 10 x 4 szt.) oraz przelewowe refluksu (dolne fi 6 x 4 szt.)
Otworki przelewowe są na wysokości górnej krawędzi rurki odbiorczej.
Jeśli będziesz miał więcej pytań, pisz na PW.
Pozdrawiam

P.S.
Dla rury 54, redukcja nyplowa to 54A x 28
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

blue
30
Załączniki

Postautor: blue » niedziela, 4 lut 2018, 07:30

Mam pytanie do użytkowników tego typu kolumny. Czy wielkość jeziorka w głowicy ma znaczenie? Jeśli tak to jaki wpływ na proces ma mniejsze i większe jeziorko?

krzysiek1404
50
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: krzysiek1404 » piątek, 5 paź 2018, 09:04

W końcu zebrałem się do budowy kolumny wg. projektu autora tego tematu, mam prawie wszystkie klocki teraz tylko zebrać się w wolnej chwili do lutowania. Nie mogę tylko jednego tematu ogarnąć. Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu. Nigdzie nie ma nic na średnicę 8 mm Ani z plastiku ani z miedzi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
5500
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 5 paź 2018, 10:02

krzysiek1404 pisze:Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu.

Bardzo prosto 8-)
Kupujesz korek 1/2", wiercisz w nim otworek fi 8 i wlutowujesz w rurkę. Do korka dokupujesz szybkozłączkę ogrodową z gwintem wewnętrznym 1/2" - https://allegro.pl/przylacze-na-kran-waz-ogrodowy-zlaczka-lacznik-1-2-i6878924081.html i... gotowe :ok:
Dalej już chyba wiesz co robić ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Wróć do „Projekty aparatur”