Długość - Wysokość -- Kolumny

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
m_mroczny
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2015, 14:49
Krótko o sobie: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: m_mroczny »

Witam
Zanim napisałem ten post poświęciłem trochę czasu, żeby samemu znaleźć odpowiedź na swoje pytanie, ale nie znalazłem - możliwe, że jest już taki temat - jeśli faktycznie jest to proszę o link.

Jestem nadal początkującym, troszkę już porobiłem, ale ciągle się uczę i poszerzam swoją wiedzę. Dużo doczytałem na forum bez zbędnego zakładania nowych tematów. Tutaj na prawdę można dużo się dowiedzieć, śledzę też grupy na fb ale to może bez komentarza zostawię.

Interesuje mnie temat długości odcinków kolumny rektyfikacyjnej lub ilość półek teoretycznych.
Dokładnie to jakie jest minimum, a jakie maksimum bo pewnie w pewnym momencie już nie ma sensu budować wysokiej wieży.
Też wiemy, że mamy ograniczenia sufitowe, ale co jeśli nie ma ograniczeń wysokości?

Co do mojego sprzętu to u mnie to wygląda następująco: zbiornik + bufor + katalizator 20cm + kolumna 2x52cm + OLM 35cm i głowica.
Sprężynki Henitom. Myślę teraz jeszcze dołożyć 20cm pod odcinkiem OLM.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: Kasko »

Cześć. Według mnie kolumnę masz bardzo dobrą. Wysokość też odpowiednią jak i wypełnienie. Po co chcesz dodawać kolejny odcinek? Nie jesteś zadowolony z urobku? Jeśli chcesz przedłużyć kolumnę,zmień wypełnienie w filtrze na nierdzewne o ile jest tam miedziane i zyskasz kolejny odcinek kolumny. Myślę, że zbyt długa kolumna nie wniesie zbyt wiele. Tym bardziej, że masz bufor i olm.

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 634 razy
Otrzymał podziękowanie: 585 razy
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: Szlumf »

post248232.html#p248232
Koniecznie przeczytaj posty z białego forum do których powyżej kieruję.
Z ciekawostek dodam, że ostatnio kolega Stratos eksperymentował z kolumną o wysokości 6m. Owszem otrzymał spiryt o niespotykanej mocy - 97,25% - ale nadal wymagał on czyszczenia.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: Kòpôcz »

Kiedyś nieśmiało próbowano operować współczynnikiem smukłości kolumny - wg. niego wysokość powinna się mieścić w przedziale 18-25 - krotności jej wewnętrznej średnicy. Nie potrafię Ci powiedzieć, czy to zasadny kierunek, jednak zauważyć warto, że kolumienki niższe, niż te 18x funkcjonują raczej pod pojęciem ministill, zaś zdecydowana większość kolumn wykonywanych przez tzw. uznanych producentów oscyluje wokół 20x.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
m_mroczny
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2015, 14:49
Krótko o sobie: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: m_mroczny »

Z urobku jestem zadowolony i tak na końcu część trunku idzie na węgiel - dla delikatności (z tym też eksperymentuje).
Co do wypełnienia to u mnie w buforze i kolumnie jest KO tylko w katalizatorze jest miedź, a głowica UFO.
Zostało mi do sufitu 20cm wolnej przestrzeni więc mogę dołożyć. Skoro już zacząłem ten temat to nie tylko po to żeby kapało - chcę w wolnych chwilach nabywać też wiedzę.

Dzięki za link - będę czytał później. No właśnie pod tym kątem szukałem informacji - jeśli kolumna jest wyższa to czy urobek będzie jeszcze lepszej jakości bo kilka lat temu widziałem na oczy sprzęt o wysokości ok 3,5m ale wtedy jeszcze mnie to nie interesowało.

Idąc tym tropem 18-25 krotności jej wewnętrznej średnicy to 73x25=182,5cm to jak dołożę odcinek 20cm to akurat ten wynik mi się pokryje licząc odcinek od bufora do głowicy.
„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: Kòpôcz »


m_mroczny pisze:(...) Idąc tym tropem 18-25 krotności jej wewnętrznej średnicy to 73x25=182,5cm to jak dołożę odcinek 20cm to akurat ten wynik mi się pokryje licząc odcinek od bufora do głowicy.
Weź tylko pod uwagę, że ten współczynnik dotyczy tylko samego zasypu poniżej odbioru.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
m_mroczny
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2015, 14:49
Krótko o sobie: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: m_mroczny »

Weź tylko pod uwagę, że ten współczynnik dotyczy tylko samego zasypu poniżej odbioru.
Odbioru OLM czy całej kolumny do głowicy ?
„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Długość - Wysokość -- Kolumny

Post autor: zask »

Zasypu od początku rury do odbioru z OLM.

Sam mam od bufora do OLM kolumnę zasypaną 150cm plus 30cm które na początku był katalizatorem miedzianym a teraz po prostu przedłużeniem kolumny zasypanym sprężynkami nierdzewnymi (w sumie 180cm). Ale dopiero dołożenie odcinka nad OLMem który ma teraz 50cm zasypu sprawił że komfort pracy zauważalnie wzrósł pozwalając szybciej i dokładniej odseparować zanieczyszczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”