Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
malina84
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 cze 2010, 21:05

Post autor: malina84 »

Witam,
jestem nowa na forum, ale czytam od jakiegoś czasu posty i jestem przekonana, że pomożecie mi w problemie.
09.06.2010 nastawiłam winko z płatków róży proces przygotowania był następujący:
zagotowałam odpowiednią ilość cukru z wodą i do ostudzonego syropu dodałam kwasek cytrynowy oraz różane płatki. Zostawiłam na noc, po czym dodałam pożywki i zaszczepiłam drożdżami Bayanus
Proporcje:
ok 1,25 l płatków
garstka rodzynek
0,6 kg cukru
2l wody
ok 8 g kw. cyt.
1g pozywki
zaczyn z 1 g drożdży
Przed zmieszaniem z drożdżami nastaw miał 23 blg.
Nastaw zaczął pracować już następnego dnia. A dziś (7 dzień pracy) zauważyłam zanik fermentacji. "Winko" ma 16 blg, jest słodkawe, ma posmak kwasku i czuć alkohol (ma go ok. 7-8%, jak wychodzi mi z wyliczeń)
Chciałabym ruszyć to winko. Róże jeszcze trochę pokwitną, więc można by zrobić większą ilość. Póki co testuję materiał.
Napiszcie proszę jak ruszyć to winko.

Dodam, że nie zaobserwowałam typowej burzliwej piany w trakcie fermentacji i że tego kwasku to mogło być nieco więcej niż w przepisie, bo nie mam dokładnej wagi.
alembiki

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: Markizpucek »

Jak policzyłaś te %?
Dodaj jeszcze raz drożdże i pożywkę.
Powodzenia
Awatar użytkownika

kamil_ek_skc
150
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 20:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystkie domowe
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Woj.Łódzkie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: kamil_ek_skc »

Spróbuj dodać pożywki lub jeśli winko w ogóle nie pracuje dodaj trochę drożdży.

O tym mowa , o tamtym mowa , a o kielichu ani słowa!
Awatar użytkownika

dreiko
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2009, 17:43
Krótko o sobie: Lepsze wrogiem dobrego
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: dreiko »

Płatki były sparzone?
Reszta wydaje się być ok, tym bardziej że winko ruszyło. Choć jak dla mnie za dużo blg jak na wino, ale...
Może jakiś nieciekawy posmak lub nalot na powierzchni? brak burzliwej fermentacji przy tak małych ilościach wcale mnie nie dziwi.
Zrobiłeś MD?
Lepsze wrogiem dobrego!

Autor tematu
malina84
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 cze 2010, 21:05
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: malina84 »

Odpowiadam po kolei:
1.Procenty wyliczyłam, a raczej odczytałam z tabeli dołączonej do Winomierza BIOWIN.
2.Płatków nie parzyłam.
3. Smakuje jak cienkie winko, całkiem jest przyjemne nie wyczuwam niczego złego.
4.Bayanusy , Fermivin PDM firmy BIOWIN, nie wymagają wstępnego namnażania i fermentują nawet w trudnych warunkach, co nadaje tajemniczości sprawie :P .

Na dnie jest osad. To jak postąpić? Zlać znad osadu dodać pożywki i może matkę z innych drożdży? Mam na stanie TOKAY w płynie, i drożdże do miodów pitnych, też w płynie, oczywiście jak trzeba to coś dokupię. No i napiszcie czy te płatki i rodzyny wyławiać i dodać spowrotem, bo już sama nie wiem...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: Zygmunt »

Zasadnicze pytanie- czy fermentacja ustała kompletnie, czy coś tam niemrawo bombelkuje?
16Blg to nie jest nic z czym Bayanusy nie mogły by sobie poradzić, ale musisz ich wrzucić więcej niż 1g- z takiej ilości będzie im ciężko się rozmnożyć w niesprzyjających warunkach. Weź 1/4 szklanki letniej wody, wrzuć tam paczkę PDMów, poczekaj 20 minut, przez ten czas do nastawu wsyp trochę pożywki (trochę~2...3g) i zamieszaj nim mocno- niech się trochę napowietrzy. Wlej drożdże, zatkaj watą, a jak dobrze ruszy zamień watę na rurkę fermentacyjną.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
malina84
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 cze 2010, 21:05
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: malina84 »

Fermentacja ustała całkowicie.
No dobra to biorę się do pracy. Dzięki wszystkim za porady. Napiszę jeszcze jaki był efekt restartu.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: Zygmunt »

Koniecznie napisz też jak wyszedł produkt końcowy, bo płatki kwiatowe to raczej niecodzienny materiał;)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

dreiko
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2009, 17:43
Krótko o sobie: Lepsze wrogiem dobrego
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: dreiko »

Nic tu po mnie, Zygmunt mnie wyręczył.
Następnym razem zalej płatki wrzątkiem i zostaw do wystygnięcia, w ten sposób unikniesz niepożądanych żyjątek. I trochę więcej drożdży na start.
Lepsze wrogiem dobrego!

Autor tematu
malina84
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 16 cze 2010, 21:05
Re: Wino z płatków róży stanęło na 16 blg

Post autor: malina84 »

Dziś zlałam winko z róży. Postąpiłam tak jak radził Zygmunt. Wszystko przebiegło poprawnie. Winko ma - 3 blg, jeśli tak można powiedzieć. Dosłodziłam nieco, bo dla mnie za wytrawne wyszło. Poza tym poezja. Polecam wszystkim!!! No, klaru nie ma, ale jak dla mnie nie musi być. Wleję w butelki do leżakowania i zobaczymy. Ciekawe ile poleży bo smakuje mi.
Obrazek
Obrazek

To moje pierwsze winko! :D Może nie do końca samodzielne, ale w domu nikt nie wie, że się radziłam na forum, ;) więc dziś jestem mała bohaterką. :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”