Psotnica laika- coś z tego będzie?

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: zeamperek »

Na samym początku chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Zaglądam na Wasze forum (a może już i nasze ;) ) od jakiegoś czasu i tak trochę nieśmiało podchodzę do tematu psocenia.
Jestem pod niesamowitym wrażeniem Waszej wiedzy i chęci przekazywania jej innym. Może i ja za jakiś czas będę mógł innym w czymś pomóc/podpowiedzieć.
Tym razem chciałbym Was sam prosić o ocenę mojego projektu i o uwagi do niego. Czegoś brak a może czegoś za dużo. Wszystkie uwagi się przydadzą, wszystkie wezmę pod uwagę.
Projekt rysowany jest na kartce, właściwie odręcznie wiec estetyka na kolana nie powala. Ale myślę, że na początek wystarczy.
Koniec tego przydługiego wstępu przechodzę do meritum.
"Kochankę" (już mi się obrywa od zazdrosnej dziewczyny), którą chciałbym zbudować jest kolumną w systemie Aabratka.
Wysokość około 190cm bez keg'a. Rura 60,3mm, chłodnica z rurki karbowanej DN 10 około 3m. Wziernik 63mm i termometr 4 kanałowy PAMEL, sondy standardowo do niego dostępne, w kolumnie 2 sondy 50mm wkręcane i w zbiornik wpuszczana w rurkę na głębokość ok 3/4 zbiornika.
Nie wiem czy dobrze to nazwę, ale refluks zewnętrzny stały z zaworkiem takim jak w linku http://allegro.pl/zawor-mikrometryczny- ... 82850.html
Zastanawiam się jeszcze nad katalizatorem. Robiąc porządki w piwnicy, wpadł mi w ręce przewód spawalniczy miedziany o przekroju 25mm2(linka). Pociąłem go na odcinki 15-20cm. Mam zamiar go wygotować i użyć do katalizatora. I tu moje pytanie czy się nada?
Na sam początek chyba więcej nie mam, ale czekam na uwagi. Chyba szczegóły też wszystkie zamieściłem.
Pozdrawiam :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki

Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: Ciubaryk »

Witaj
A grzać czym masz zamiar? I nie napisałeś nic o wypełnieniu kolumny. Katalizator miedziany jak najbardziej wskazany. I nie wiem czy chłodnice nie lepiej zrobić z DN12.
Ps.
Ja swoja też dopiero buduję.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: HomoChemicus »

Co do grzania, to najlepsze (najbezpieczniejsze, najdokładniejsze) jest grzanie elektryczne.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: zeamperek »

A właśnie, o tym zapomniałem. Wiem, wiem. Jestem elektrykiem i z samym montażem problemu by nie było. Ale jako że mam już taboret 7,5 kW, to chciałem z niego zrobić użytek. Nie wykluczam, że zrobię jeszcze jeden zbiornik z grzałkami elektrycznymi. Ale zacznę od gazówki. Co do chłodnicy, to miałem obawy że może się nie zmieścić. Myślę że przepływem wody też dam radę wykorzystać tą 10. Przyszłościowo chciałbym wykorzystać obieg zamknięty.

Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: Ciubaryk »

Tak jak napisał HomoChemicus -najlepsze elektryczne.Gazem będzie Ci trudno utrzymać kolumnę w stanie stabilizacji, poza tym bezpieczniej.A czym wypełnisz kolumnę?

Autor tematu
zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: zeamperek »

Ma początek myślałem o wypełnieniu zmywakami. Trochę popracuje na nich i zmienię na sprężynki.
Już trochę za bardzo się rozpędziłem z kosztami i muszę zwolnić.
Masz może jakieś sugestie co do budowy samej kolumny? Zastanawiam się jeszcze nad dodatkowym nyplem dla odbioru na przyszłość. Chociaż mam więcej wątpliwości. Np. na jakiej wysokości termometry.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: KS2507 »

Chłodnicę zrób z rury karbowanej DN-12 bez problemu zmieści się w głowicę wykonaną z rury 60.3, ostatnio robiłem chłodnicę z rury DN-12 do głowicy wykonanej z rury CU 51mm.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: ramzol »

Gazem też się da i po kilku procesach można ze spokojem opanować stabilizację kolumny. Minusem jest otwarty ogień przy 96,5% kapiącym z rurki, a potknąć można się zawsze i tragedia gotowa. Jak możesz to wrzuć większy obraz ciężko rozszyfrować ten który jest.
Z tego co widzę to termometry;
1 keg
2 około 30cm nad kegiem (dla zmywaków może być za nisko dla sprężynek ok pod warunkiem że zmywaki/sprężynki od samego dołu)
3 głowica
Myślę ze termometry ok. Z tego co widzę to z kranika / zaworu masz zamiar robić powrót do kolumny?? To jest nie potrzebne. Miedź poczochraj albo skręć w sprężynki jak najmniejsze.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Ciubaryk
10
Posty: 12
Rejestracja: środa, 26 lis 2014, 17:08
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: Ciubaryk »

Nypel do obniżonego odbioru OVM to moim zdaniem dobry pomysł. Póki co można zaślepić, a z czasem dorobić chłodnicę.

Autor tematu
zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: zeamperek »

Tak się rozpędziłem że już zamówiłem DN 10. Zrobię z tej którą mam, a w razie problemów wymienię na DN12.
Jeszcze dzisiaj postaram się popracować trochę nad projektem, żeby był bardziej czytelny i wrzucę.
To na jakiej wysokości szukać "złotego środka" dla sondy? Żeby była odpowiednia wysokość, teraz jak zaczynam na wypełnieniu ze zmywaków. A w przyszłości zmienię na sprężynki?
Z tym zaworkiem to popełniłem gafę, zaworek miał być na odbiorze, a "R" stały.
Te miedzi mam 5kg cieniutkich drucików. Myślę, że wystarczy.

Autor tematu
zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: zeamperek »

Ciubaryk pisze:Nypel do obniżonego odbioru OVM to moim zdaniem dobry pomysł. Póki co można zaślepić, a z czasem dorobić chłodnicę.
Czyli postanowione.
A powiedz mi jak tam wyglądają postępy w Twojej Psotnicy?
Ja mam już zamówione większość materiałów, mam nadzieję że jutro już je dostane i lecę do spawacza dogadać się co i jak i go trochę zmobilizować.
Ale z niecierpliwością czekam na dalszą dokumentację Twojej pracy (może uda mi się coś jeszcze podpatrzeć od Ciebie).

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Psotnica laika- coś z tego będzie?

Post autor: eldier »

Zrób dwa porty, jeden po prostu zaślepisz ;) Poszukaj na forum jaka jest wysokość półki dla poszczególnych wypełnień i oblicz sobie gdzie powinieneś mieć te porty. Powinny być w okolicach 10 półki.
To 5kg na pewno wystarczy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”