Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2592
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy

Post autor: jakis1234 »

Ok, zzzz..., zrób rektyfikację bez odbierania przedgonów i z odbieraniem i porównaj.
Chętnie poczytam jakie wnioski.
A skoro robiłeś rektyfikację, to musisz znać zapach przedgonów i pogonów. Jeden raz wystarczy, no chyba, że masz problem z węchem, jak niektórzy po covidzie.
Pozdrawiam z opolskiego.
promocja

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 632 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: Szlumf »

[quote="zzzz..."].............................
Byłoby to możliwe tylko w jednym przypadku - gdyby opary czystego spirytusu kondensowały się na końcu rury powyżej latarki a opary "przedgonów" kondensowały się na końcu głowich aabrateka to wtedy miałoby to sens ale raczej tak chyba nie jest.
.........../quote]
Jedna z metod odbioru przedgonów polega właśnie na takim prowadzeniu kolumny by z odpowietrzenia głowicy wydobywały się opary przedgonów. Z racji jej uciążliwości jest mało popularna.
Ponadto większość frakcji przedgonowych ma ciężar właściwy większy od etanolu więc ma tendencję do trzymania się dna jeziorka. Jeżeli głowica ma małe jeziorko i na dodatek niewiele zasypu nad OLM to istnieje ryzyko - jak już koledzy pisali - że warstwa z przedgonami obniży się w trakcie procesu do OLM i zanieczyści odbiór. Ze 2-3 lata temu jeden z kolegów miał taki problem. W takim przypadku kropelkowy odbiór może pomóc. Tylko dobór jego tempa może być kłopotliwy.
No i to nie jest tak, że to co wyprodukuje kocioł ląduje w głowicy. Ruch odbywa się na kilku półkach podczas wymiany para ciecz. Podczas stabilizacji w kolumnie formują się "warstwy" o różnym składzie. Po rozpoczęciu odbioru te "warstwy" przesuwają się ku górze i w jeziorku ląduje to co było na kilku górnych cm wypełnienia gdzie jest najwięcej przedgonów.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: rastro »

Szlumf pisze: Ponadto większość frakcji przedgonowych ma ciężar właściwy większy od etanolu więc ma tendencję do trzymania się dna jeziorka.
Z całym szacunkiem... ale nie pisz dyrdymałów - tam jest zdecydowanie jednorodna mieszanina, która nie będzie się rozdzielać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2385
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 632 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: Szlumf »

Być może masz rację ale nie zgadza się to z moimi obserwacjami. Z tym, że w jeziorku bufora bez cyrkulacji flegma się rozwarstwia to już chyba wszyscy się zgodzą. Dlaczego nie ma to - oczywiście w mniejszej skali - zachodzić w jeziorku głowicy bez odbioru z jego dna? Mniej oczywiste mam obserwacje ze szklanego jeziorka głowicy i ze szklanych syfonów w moich półkach kołpakowych.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: rastro »

Bufor to inna sprawa... ale to też raczej jest związane z tworzeniem się warstw, w wyniku różnicy gęstości, ale raczej wynikającej z gradientu temperatury, oraz sposobu podgrzewania bufora. Ja u siebie tego zjawiska nie zaobserwowałem, ale w moim konstrukcja jest taka że podgrzewane jest całe dno, chociaż po lekturze forum odnoszę wrażenie że zjawisko to dotyczy buforów stosunkowo dużych i o raczej smukłej konstrukcji.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1922
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: drgranatt »

zzzz... pisze: czwartek, 15 wrz 2022, 12:22 rastro - wiem, że te frakcje mieszają się przez cały czas dlatego w zasadzie w jeziorku zawsze jest mieszanina różnych frakcji i jest tego na tyle dużo że ta mieszanina przelewa się przez tamkę - stąd reflux. Jakim więc sensen jest odbieranie w tempie klopla na 5s czegoś co się przelewa non stop górą tamki...
Może odświeżę trochę temat.
Chciałbym zwrócić uwagę na jeden element przy odbiorze przedgonów, który nie został uwzględniony w powyższych postach. Kolega zzzz... słusznie domaga się wyjaśnienia tego co dzieje się z przedgonami w głowicy i jeziorku i jak odbierać je. Jego wątpliwości też są poniekąd słuszne.
Myślę więc, że do tych rozważań należy uwzględnić moc grzania podczas odbioru przedgonów. Inaczej bowiem będą koncentrować się w głowicy przy różnych mocach grzania.
Przedgony, jako frakcje o najniższej temperaturze wrzenia do góry unoszą się jako pierwsze. Jestem skłonny podejrzewać, że przykładając niższą moc odbierzemy więcej i bardziej skoncentrowane niż robiąc to na mocy roboczej. Celowo nie piszę o sposobach odbioru bo każdy z nas ma sprzęt o zróżnicowanej konstrukcji i musi robić to inaczej.
Reasumując podejrzewam, że grzejąc mniejszą mocą w trakcie stabilizacji i odbioru przedgonów, odbierzemy je precyzyjniej i bardziej skondensowane.
Czy mam rację?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 260 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: boxer1981228 »

Ale przecież nie ważne czy grzejesz 1,5 czy 2kW jak kolumna się poukłada od góry to innego nic tam nie wepchasz bo temperatury na to nie pozwolą. Dodatkowo odbierając przedgon na mocy niższej jak robocza będzie potrzebna dłuższa ponowna stabilizacja bo jak dołożysz mocy to się temperatury na dole pozmieniają.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1922
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: drgranatt »

Nie mam na myśli 1,5 czy 2 kw tylko 600W a 2000W.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 260 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: boxer1981228 »

Kiedyś się bawiłem taką stabilizacją gdzie było 1500W różnicy. Nic nie wniosło do jakości a wydłużyło proces bo tak jak już napisałem. Po odbiorze przedgonu i dołożeniu mocy do roboczej trzeba było dodatkowo stabilizować kolumnę. Tak obserwuję ostatnie czasy to forum i się grubo zastanawiam, w którą stronę to poszło. Dawniej się tu kolumny tak eksploatowało żeby było jak najwięcej i jak najszybciej a urobek łapał się na normy. teraz jak czytam że ludzie pracują na 76,1 z prędkościami i mocami odpowiednimi 63 to mnie troszkę śmiech ogarnia. Dawniej był bufor olm kolumna i jazda. Stabilizacja odbiór i tyle. Teraz jak słyszę o metodach jakiś 4,5 spuszczaniu bufora itd to powiem tak szczerze żeśta chopy coś sporo przekombinowali.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: Kòpôcz »

To, co pisze @drgranatt wydaje mi się mieć zrozumiałe przyczyną - taka logika rosołu, który jak mocno grzejemy, to wszystko się miesza, ale jak tylko ciut powyżej mocy utrzymania temperatury to na górę wypływają oka, a my te oka chcielibyśmy zebrać i zostawić czysty chudy rosół. Pytanie tylko, czy alkohol zachowuje się jak rosół. Porównanie oczywiście bardzo grubo szyte, ale takie mi samo do łba przyszło...
boxer1981228 pisze:(...) Dawniej się tu kolumny tak eksploatowało żeby było jak najwięcej i jak najszybciej a urobek łapał się na normy. (...)
Nie widzie akurat nic zasługującego na łajanie w tym, że pęd ku ilości przechodzi w pęd ku jakości. Oby tylko uliczki ślepymi się nie okazały.

Ostatnio zmieniony sobota, 10 cze 2023, 16:53 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 260 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: boxer1981228 »

Tylko ze nad rosołem nie ma 2m kolumny do ustabilizowana. Co za różnica czy nastaw rozgrzejesz do 90 stopni mocą 3kW czy 600W. Parować i tak będzie wszystko w swoim czasie. Jak się kolumna poukłada podczas stabilizacji to gotuj co chcesz i jaką mocą chcesz a nic tam nie wlezie.

Jaki pęd ilości na pęd jakości? Jeszcze parę lat temu większość tu szanujących się użytkowników (aronia,gr000by,eldier czy nawet sam koalak) cisnęli na kolumnach ile się dało i robili same lux/neutrale. To ja się pytam co było złe w tamtych metodach i konstrukcjach, które pozwalały na kolumnie 70mm spokojnie odbierać nawet i 65ml/min z poczatku i spirytus wychodził idealny. Teraz bez szerokiej kryzy, podgrzewaczy, porządnego nadrefluksu metod 4.5 to nawet nie podchodź. Po co stawiać kolumny 76,1 i po co te wszystkie usprawnienia jak się na nich pracuje z prędkościami kolumn o 2 levele niżej. Mówię tylko że te usprawnienia, które są wprowadzanie nijak mają się do poprawy a czytając forum to większość ludzi ma więcej z nimi problemów niż poprawy procesu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Technika zrzucania przedgonów - jak ??

Post autor: lesgo58 »

boxer1981228 pisze: sobota, 10 cze 2023, 17:38 ...
Jaki pęd ilości na pęd jakości? Jeszcze parę lat temu większość tu szanujących się użytkowników (aronia,gr000by,eldier czy nawet sam koalak) cisnęli na kolumnach ile się dało i robili same lux/neutrale. To ja się pytam co było złe w tamtych metodach i konstrukcjach,...
Żeby Ciebie uspokoić napiszę po prostu tak. Nie było nic złego ani w metodach ani w konstrukcjach.
Napiszę więcej. Lux można było otrzymać nawet na CM'ie.
Dlaczego mimo to staramy się udoskonalać sprzęt jak i metodę prowadzenia procesu?
Jest wiele powodów. A głównym jest to, że prowadzimy proces metodą okresową.

Jeśli jesteś zadowolony ze swego sprzętu jaki i metody otrzymywania to "szczęść Ci Boże". Osiągnąłeś swojego Gralla. :D
I na pewno nikt nie będzie Ciebie namawiał do zmiany przyzwyczajeń.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”